Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,262 εγγεγραμμένα μέλη και 718,825 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 211 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου πότε θα γίνει μάνα;

evenina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evenina
H evenina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H evenina έγραψε στις 16:18, 07-09-12:

Σας χαιρετώ κι εγώ λοιπόν για ακόμα μια φορά και για ακόμα μια φορά έχω μιαν απορία και θα ήθελα τη γνώμη σας αγαπητοί μου γατογονείς!
Λοιπόν, πριν από ένα δίμηνο υιοθέτησα το υπέρτατο Μαϊράκι μου!
Η Μάιρα είναι τώρα 5 μηνών περίπου. Σίγουρα θα την στειρώσω. Απλά σκέφτομαι μήπως πριν την στειρώσω την αφήσω να γεννήσει μια φορά. Γιατί αυτά ορίζει η φύση. Κι εγώ θέλω το γατί μου να έχει μια όμορφη ζωή!
Απ΄την άλλη όμως σκέφτομαι πως εγώ την πήρα από φιλοζωικό σωματείο. Κι έχει ήδη πολλά μα πολλά αδεσποτάκια που ψάχνουν ένα σπίτι.
Και τα γατάκια που θα γεννηθούν θα έρθουν να προστεθούν σ΄αυτά.
Είμαι σε δίλημμα φίλοι μου και χρειάζομαι τη συμβουλή σας!
Τι να κάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:02, 07-09-12:

Δε νομίζω ότι η γάτα σου έχει κάποια ανάγκη να αποκτήσει μικρά, εάν στειρωθεί προτού συμβεί αυτό, δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κάποια διαφορά για αυτήν.
Η αντίληψη ότι η γάτα πρέπει να βιώσει τη μητρότητα προτού στειρωθεί, κατ' εμέ είναι η προβολή των ανθρωπίνων αντιλήψεων και πεποιθήσεων.
Υπάρχουν πολλά αδέσποτα γατάκια που περιμένουν να βρουν σπίτι και πολλές φορές αυτό δεν γίνεται κιόλας.
Είσαι σίγουρη ότι θα μπορείς να εξασφαλίσεις σπίτι στα μικρά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 17:05, 07-09-12:

Στείρωση και πάλι στείρωση... Θα ήταν τόσο γλυκό να γίνει μάνα.. Θα το ήθελα και εγώ για την μικρούλα μου αλλά ζούμε σε κόσμο σκληρό και άκαρδο. Χθες βρήκα ένα μωρό. Το είχε γεννήσει μία γατούλα και έπεσε από εκεί που ήταν η μαμά του και ούρλιαζε. Αυτή τ φώναζε γιατί δεν μπορούσε να κατέβει. Τελικά της το ανέβασα. Ήταν το μόνο που μπορούσα να κάνω αν σκεφτείς ότι ζω σε 30 τετραγωνικά μακριά από το πατρικό μου είμαι φοιτήτρια δεν βγάζω λεφτά και έχω ήδη την Μόλυ. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν έχει όρεξη διάθεση λεφτά να φροντίσεις 4 μικρά καλύτερα να τα μαζέψεις από τον δρόμο μαζί με την μαμά τους ..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evenina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evenina
H evenina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H evenina έγραψε στις 17:08, 07-09-12:

Αυτά όλα σκέφτομαι.. Κι αυτό με το σπίτι.. Για να τα δώσω θα πρέπει να είμαι σίγουρη ότι θα πάνε σε καλά χέρια και θα αγαπηθούν όπως αγαπώ κι εγώ το Μαϊράκι μου.
Απ΄την άλλη όμως δεν είμαι γάτα. Δεν ξέρω πραγματικά αν το έχει ανάγκη ή όχι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

liana88

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη liana88
H liana88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H liana88 έγραψε στις 18:30, 07-09-12:

Καλύτερα στείρωσέ την να ησυχάσει και αυτή και τα μωρά της να μην έχουν αβέβαια κατάληξη.Γνώμη μου....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:39, 08-09-12:

Ο μυθος οτι πρεπει πρωτα να γεννησουν κια φορα και μετα να στειρωθουν,εχει καταρριφθει εδω και πολλα χρονια.Αν ψαξεις ,θα δεις οτι ολα τα κτηνιατρικα sites το λενε.
Μύθοι σχετικά με τη στείρωση

Οι γάτες πρέπει να γεννήσουν έστω μια φορά προτού στειρωθούν.ΨΕΜΑ
Η στείρωση μιας γάτας πρίν την εκδηλωση του πρώτου οίστρου απομακρύνει την πιθανότητα εμφάνισης όγκου στους μαστούς, πράγμα που δεν συμβαίνει εάν έχει προηγηθεί μία ή περισσότερες γέννες.
Το τι οριζει η φυση τωρα και τι οχι ειναι μεγαλη κουβεντα.Παντως το σιγουρο ειναι οτι η γατα σου δεν εχει επιγνωση της στειρωσης και το οτι δεν θα γινει μανα.Δεν θα σκεφτει ,ουτε θα σου πει πότε θα γινει μανα.Με ενστικτο λειτουργουν τα ζωα και οχι με επιγνωση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους