Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,211 εγγεγραμμένα μέλη και 719,063 μηνύματα σε 22,750 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 416 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βήχας

λουνασπυ (σπυριδουλα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη λουνασπυ
H σπυριδουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H λουνασπυ έγραψε στις 22:56, 26-07-12:

γεια σας...εδω και σχεδον μια εμδομαδα το γατακι μου (3μηνων)εχει εντονο βηχα σαν βραχνιασμενο και καταλαβαινω οτι ποναει και οταν ανασενει επισης ακουγεται καπως ..οταν το ακουμπαω στην κοιλια του και το ζουμπαω λιγο τοτε το πιανει και βηχει παλι πολυ εντονα..ανησυχω..μπορει καποιος να με βοηθησει???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ri-Ri-Ka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ri-Ri-Ka
Ο Ri-Ri-Ka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Ri-Ri-Ka έγραψε στις 23:24, 26-07-12:

Πρέπει να το πας στο κτηνίατρο. Όποιος και ότι και να σου πει, μόνο εικασίες θα κάνει αν δεν το εξετάσει γιατρός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 23:41, 26-07-12:

Σπυριδούλα, πιστεύω ότι θα πρέπει να πας το γατάκι στον κτηνίατρο...
Μπορεί να είναι κάποιο κρύωμα, μπορεί να είναι κάτι άλλο αλλά ο μόνος ο οποίος μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά, είναι ο κτηνίατρος.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά με το μικρό!

Παράθεση

λουνασπυ (σπυριδουλα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη λουνασπυ
H σπυριδουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H λουνασπυ έγραψε στις 17:19, 27-07-12:

ευχαριστω πολυ Γιωργο για την βοηθεια σου !

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-07-12 στις 18:58. Αιτία: merge
Παράθεση

nyancat~ (Μαρία/Marie)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nyancat~
H Μαρία/Marie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Νομίζω, πάνω από 30 έχουν περάσει από το σπίτι μου, έκτοτε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H nyancat~ meow :3 έγραψε στις 10:01, 01-04-13:

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο forum, και θα ήθελα να με συμβουλέψετε για ένα γατάκι που έχω. Λοιπόν, το γατάκι που έχω είναι 11 μηνών, είναι αδερφός με τον γατούλι που έχω για avatar , και έχω παρατηρήσει πως εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, βήχει συστηματικά λες και θέλει να κάνει εμετό ή κάτι έχει φάει και τον πειράζει ασύστολα! Εγώ, ως συνήθως αν δω ένα από τα γατάκια μου να βήχει, ή να έχει κάτι άλλο, ανησυχώ μέχρι θανάτου! Επειδή τις τελευταίες ημέρες, η μητέρα μου, μου είπε πως τον είδε μερικές φορές να κάνει εμετό, και ανησύχησα ακόμα περισσότερο, και είπα να το ψάξω στο διαδίκτυο, και βρήκα αυτό το υπέρλαμπρο forum, και είδα τις παραπάνω συζητήσεις. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω αρχίσει να νομίζω πως έχει φάει κάτι ή έχει κάποια αρρώστια και θα τον χάσω! Σκέφτηκα αρκετές φορές, να πω στους γονείς μου να τον πάμε στον κτηνίατρο αλλά όμως είμαστε λίγο ''σφιγμένοι'' με το θέμα των οικονομικών, και μπορεί να μου το αρνηθούν επειδή πιστεύω θα θέλει πολλά λεφτά για να τον εξετάσει, και να του αγοράσουμε φάρμακα. Εσείς τι πιστεύετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:26, 01-04-13:

Φιλη nyancat~ η καλυτερη λυση ειναι σιγουρα να δει τον γατουλη ενας κτηνιατρος, δεν νομιζω πως υπαρχει κανεις που ελεγε κατι αλλο για συμβουλη. Θα ελεγα ομως να μην ανησυχεις τοσο πολυ για το θεμα του βηχα, μια και μπορει να ειναι απο τριχομπαλλες μια και λες πως κανει και εμμετο. Υπαρχουν καποια σκευασματα που ειναι γι' αυτη την δουλεια, μπορεις να πας σε ενα κτηνιατρειο και να σου δωσουν ενα και να δεις πως θα παει.
Παντως υπαρχουν και κτηνιατροι που ειναι αρκετα οικονομικοι και σωστοι οσον αφορα την δουλεια τους, σιγουρα καποιος θα βρεθει να δει τον γατουλη σου χωρις να παρει μια περιουσια. Πες μας σε ποια περιοχη εισαι μηπως και σου συστησουμε καποιον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nyancat~ (Μαρία/Marie)

Νεοφερμένος

H Μαρία/Marie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Νομίζω, πάνω από 30 έχουν περάσει από το σπίτι μου, έκτοτε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H nyancat~ meow :3 έγραψε στις 10:31, 01-04-13:

Βασικά, μένω Κύπρο, και υπάρχει μια κτηνίατρος εδώ στην περιοχή που μένω, αλλά αυτή, όταν πήρα παλιά άλλο γατί μου, το θανάτωσε με ένεση γιατί δήθεν ''δεν είχε σωτηρία'' και δεν την εμπιστεύομαι, αλλά που θα πάει θα ψάξω και θα βρω κάποιον!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:44, 01-04-13:

Εχουμε εδω στο mycat μελος που βρισκεται στην Κυπρο, ειμαι σιγουρη πως μολις δει το μηνυμα σου θα σε βοηθησει και θα σε ενημερωσει για κτηνιατρους που γνωριζει. Παντως εγω πιστευω πως ειναι τριχομπαλλες, αν ειχε σκετο βηχα τοτε θα ηταν αλλιως, αλλα μαζι με τον εμμετο μαλλον αυτο ειναι. Ειναι και στην ηλικια που αρχιζει η πρωτη του τριχοπτωση, παρε καποιο ειδικο σκευασμα να του δινεις συμφωνα με τις οδηγιες του κτηνιατρου που θα στο δωσει, χτενιζε το και τακτικα για να μην καταπινει πολλες τριχες και πιστευω πως θα συνελθει.
Πες μας μονο, τρωει κανονικα, εχει ορεξη για παιχνιδι, κανει τις αναγκες του οπως πρωτα;

Παράθεση

nyancat~ (Μαρία/Marie)

Νεοφερμένος

H nyancat~ meow :3 έγραψε στις 16:00, 01-04-13:

Ναι, είναι γεμάτο ενέργεια, μπορώ να πω πως είναι υπερκινητικό, όποτε με βλέπει εμένα ειδικά, πέφτει στο πάτωμα για να του κάνω χαδάκια! :Ρ Επίσης τρώει μια χαρά, και κάνει ότι έκανε και παλιά, μόνο αυτός ο βήχας και ο εμετός με ανησυχεί.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:57, 01-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από nyancat~
Ναι, είναι γεμάτο ενέργεια, μπορώ να πω πως είναι υπερκινητικό, όποτε με βλέπει εμένα ειδικά, πέφτει στο πάτωμα για να του κάνω χαδάκια! :Ρ Επίσης τρώει μια χαρά, και κάνει ότι έκανε και παλιά, μόνο αυτός ο βήχας και ο εμετός με ανησυχεί.
Οποτε κατα πασα πιθανοτητα ειναι αυτο που λεω, πηγαινε τον ομως και σε καποιον κτηνιατρο για να βεβαιωθεις γιατι εγω δεν ειμαι κτηνιατρος, οτι λεω το λεω απο την εμπειρια μου, που ειναι μεν μεγαλη αλλα δεν φανταζεσαι ποσα παραξενα μπορουν να εμφανιστουν σε ενα ζωακι.
Αν θελεις γραψε και στον γιατρο του φορουμ να σου πει μια γνωμη σαν ειδικος. http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 01-04-13 στις 20:35.
Παράθεση

sorin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sorin
H sorin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H sorin έγραψε στις 19:14, 07-02-14:

Εμενα παλι η γατα μου τωρα τελευταια μονο οταν πινει νερο μετα απο λιγο βηχει μια δυο φορες κ μετα σταματαει!!!! Δεν εχει καποιο αλλο συμπτωμα τρωει, κοιμαται, παιζει ολα κανονικα !! Τι λετε οτι μπορει να ειναι;

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoro-mpoy
H Zoro-mpoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Zoro-mpoy έγραψε στις 22:01, 11-01-17:

Καλησπερα κ απο μένα εδω κ 10μερεσ περιπου οι γατούλες μου παρουσίασαν βήχα πήγαμε ατο γιατρο κ μας εδωσε σινουλοξ πρωτα τον 50 κ μετα των 250 οι γατούλες μου ομως συνεχίζουν να βηχουν κ να φτερνιζονται εκει που σταματάνε 2μέρες ξανααρχινανε αυριο τελειωνει η αντιβίωση.. Σκεφτομαι μήπως δεν τησ κάλυψε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,879 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:27, 11-01-17:

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας.

Πιθανόν να μην τα κάλυψε η αντιβίωση, ή/και να έγινε ελλιπής διάγνωση. Το σίγουρο είναι οτι θα χρειαστεί πάλι επίσκεψη στον κτηνίατρο για επανεκτίμηση της κατάστασης και ενδεχομένως αλλαγή φαρμάκου.

Περαστικά εύχομαι και στα δυο και σύντομα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 22:52, 11-01-17:

Αυτο θα κανω θα τις παω παλι στο κτηνίατρο. Μου το ειπε κ οι κτηνίατρος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 17:36, 12-01-17:

Μίλησα με την κτηνίατρο κ μου ειπε για τριχομπαλες τωρα να παρω μια αλοιφή για 3μερεσ κ αν συνεχίσουμε θα πάρουμε παλι αντιβίωση.. Δυστυχώς μενω Σύβοτα κ δεν εχουμε κτηνίατρο παρα μονο απο το τηλ

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:44, 12-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Zoro-mpoy
Μίλησα με την κτηνίατρο κ μου ειπε για τριχομπαλες τωρα να παρω μια αλοιφή για 3μερεσ κ αν συνεχίσουμε θα πάρουμε παλι αντιβίωση.. Δυστυχώς μενω Σύβοτα κ δεν εχουμε κτηνίατρο παρα μονο απο το τηλ
Αν ο βήχας της γατούλας προέρχεται από τριχόμπαλλες, 3 μέρες δεν είναι αρκετές για να της περάσει ο τωρινός παροξυσμός. Θα πρέπει να πάρει για τουλάχιστον μια εβδομάδα και εννοείται πως μετά δεν ξεμπερδέψατε. Θα πρέπει να της δίνετε σε τακτά χρονικά διαστήματα, προσωπικά δίνω ανά μια εβδομάδα το καλοκαίρι και ανά 10 μέρες τον χειμώνα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 21:13, 14-01-17:

Δεν ξερω τι να ΣΑς πω ενας άλλος κτηνίατρος μου ειπε ξα συνεχίσω με τα σινουλοξ των 250 1/4 πρωι 1/4 βραδυ για τουλαχιστον 5μερες. Κ να δωσω κ αλοιφή για τριχομπαλες μια βδομαδα δεν ξερω τι πάθανε αυτα τα γατακια μου ο βηχασ λιγοστεψε αλλα τωρα φτερνιζονται.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:31, 14-01-17:

Δεν ξερω τι να ΣΑς πω ενας άλλος κτηνίατρος μου ειπε ξα συνεχίσω με τα σινουλοξ των 250 1/4 πρωι 1/4 βραδυ για τουλαχιστον 5μερες. Κ να δωσω κ αλοιφή για τριχομπαλες μια βδομαδα δεν ξερω τι πάθανε αυτα τα γατακια μου ο βηχασ λιγοστεψε αλλα τωρα φτερνιζονται.
Αν φτερνίζονται κιόλας σημαίνει πως έχουν αρπάξει ιωσούλα, οι τριχόμπαλλες δεν κάνουν φτέρνισμα. Μόνο βήχα και εμμετό.
Οπότε συνέχισε όπως σου λέει ο κτηνίατρος, μάλλον θέλει να πιάσει όλα τα ενδεχόμενα γι' αυτό προτείνει και αντιβίωση και πάστα για τις τριχόμπαλλες.
Δεν είναι παράξενο, συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται συμπτωματική θεραπεία γιατί για να γίνουν εξετάσεις ειδικές και να ανακαλύψει κανείς αν έχουν ίωση και ποιά, είναι και χρονοβόρο αλλά κοστίζει και πολύ.

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 21:43, 14-01-17:

Δεν ξέρω τι να πω ανχωνομαι πολυ γιατι ειναι τωρα 8μερες που περνούν αντιβίωση κ εχει μεινει το φτέρνισμα αραιά κ που αλλα εχουν. Κατα τα αλλα μια χαρα τρωνε πίνουν παιζουν γενικα σαν πρωτα. Ελπιζω να γίνουν καλα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:01, 14-01-17:

Μια χαρά θα γίνουν, μην ανησυχείς καθόλου. Βλέπεις έχουν κι αυτά οργανισμό, όπως ακριβώς κι εμείς και αρρωσταίνουν ακόμα και αν τα προσέχουμε σαν τα μάτια μας.
Καταλαβαίνω πως νοιώθεις βλέποντάς τα να είναι αρρωστούλικα και να πρέπει να τα ταλαιπωρείς δίνοντάς τους φάρμακα, αλλά είναι για το καλό τους, για να γίνουν καλά. Σε λίγο καιρό, ούτε που θα το θυμάσαι βλέποντάς τα μια χαρά και όλο υγεία, θα δεις.

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 22:11, 14-01-17:

Αν τα προσέχω λεει?? Περισσότερο κ απο τα ματια μου. Γενικα δν μ έχουν ξανααρρωστησει( μονο ο αρσενικός είχε κανει μια ουρολοίμωξη. )Κ ανχωνομαι πολυ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:33, 14-01-17:

Αν τα προσέχω λεει?? Περισσότερο κ απο τα ματια μου. Γενικα δν μ έχουν ξανααρρωστησει( μονο ο αρσενικός είχε κανει μια ουρολοίμωξη. )Κ ανχωνομαι πολυ
Απόλυτα κατανοητό. Εδώ εγώ που έχω γατούλες εδώ και 24 χρόνια, έχω περάσει αρρώστειες και αρρώστειες τους, επεμβάσεις, ακόμα και θανάτους και από προχθές που είναι άρρωστη η μικρούλα μου είμαι στα μαύρα μου πανιά.
Το καλό είναι πως όταν παθαίνουν κάτι απλό που αντιμετωπίζεται, σε λίγες μέρες που είναι εντελώς καλά, ούτε που θυμόμαστε την αγωνία που περάσαμε.

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 23:17, 14-01-17:

Ωχ τι εχει η δικη σου γατουλα

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:27, 14-01-17:

Αχ, η δική μου έχει πολλά και διάφορα. Ευτυχώς δεν έχει βήχα αλλά έχει οίστρο, ίκτερο, κάποια λοίμωξη που της κάνει πυρετό και ψαχνόμαστε. Ευτυχώς με την θεραπεία που μας έδωσαν, είναι ήδη πολύ καλύτερα, οπότε μάλλον δεν πρέπει να είναι κάτι σοβαρό.

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 23:35, 14-01-17:

Εγώ ευτυχως τις στειρωσα κ τις δυο γιατι ο οίστρος δεν παλεύετε ούτε για εμας αλλα κ τα γατακια υποφερουν περαστικα σας ευχομαι

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:53, 14-01-17:

Ευχαριστούμε και αντευχόμαστε, είθε να είναι περαστικά και τα δικά σας. Που θα είναι δηλαδή, είμαι σίγουρη.
΄Οπως και να έχει, ενημέρωνέ μας πως τα πάνε, ίσως όταν γίνουν καλά τα μικρούλια σου, να άνοιγες ένα θεματάκι αποκλειστικά γι' αυτά στην κατηγορία Οι γάτες μου για να μαθαίνουμε τα νέα τους και να τα βλέπουμε και σε καμμιά φωτογραφία.

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 01:43, 15-01-17:

Πιστευω κ εγω να γίνουνε καλα το ευχομαι δηλαδη.. Οσο για τις φωτο που μου ειπες ειμαι καινούρια κ δν ξερω πως γινετε αλλα θα το προσπαθήσω.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:48, 15-01-17:

Πιστευω κ εγω να γίνουνε καλα το ευχομαι δηλαδη.. Οσο για τις φωτο που μου ειπες ειμαι καινούρια κ δν ξερω πως γινετε αλλα θα το προσπαθήσω.
΄Ολοι καινούργιοι είμασταν κάποτε, θα σε μάθουμε και θα γίνεις κι εσύ μέλος της γατοπαρέας μας.

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 01:50, 15-01-17:

Αχ προσπαθω να ανεβασω κ εγω τα μωρα κ δν μπορω παω στο θεμα γάτες κ πατάω νεα συζητηση?? Κ αν ναι μετα πως πρόσθετο φωτο.. Βοηθησεμε να καταφέρω κ εγω να σας δειξω τα παιδάκια μου

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:53, 15-01-17:

Αχ προσπαθω να ανεβασω κ εγω τα μωρα κ δν μπορω παω στο θεμα γάτες κ πατάω νεα συζητηση?? Κ αν ναι μετα πως πρόσθετο φωτο.. Βοηθησεμε να καταφέρω κ εγω να σας δειξω τα παιδάκια μου
Θα σου στείλω πμ (προσωπικό μήνυμα) και θα στα εξηγήσω όλα.

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 02:00, 15-01-17:

ελπιζω να το βρω να το διαβάσω.

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 00:23, 16-01-17:

Καλησπεραα σήμερα ανακάλυψα κατι αλλο η γατουλια μου οταν πάει να πιει νερο πνηγετε δλδ στα 2' που θα κανει να πιει νερο πνιγετε δεκα φορές. Αυριο θα της παω κτηνίατρο υπαρχει καποιος εδω απο ηγουμενιτσα να μου προτείνει καποιον

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,879 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:44, 16-01-17:

Καλησπεραα σήμερα ανακάλυψα κατι αλλο η γατουλια μου οταν πάει να πιει νερο πνηγετε δλδ στα 2' που θα κανει να πιει νερο πνιγετε δεκα φορές. Αυριο θα της παω κτηνίατρο υπαρχει καποιος εδω απο ηγουμενιτσα να μου προτείνει καποιον
Δεν ξέρω από Ηγουμενίτσα, αλλά ρίξε μια ματιά
http://www.vrisko.gr/dir/ktiniatroi/igoymenitsa/

Παράθεση

Zoro-mpoy

Νεοφερμένος

H Zoro-mpoy έγραψε στις 19:02, 16-01-17:

Πηγαμε στο γιατρο τα παιδάκια μου δεν έχουνε τπτ. Καποιο προβλημα του αναπνευστικού που οφείλετε μαλλον από στρες .. Μας ειπε να παρουμε λιγες μερες ακομη αντιβίωση κ θα ειμαστε μια χαρα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:46, 16-01-17:

Μένει μόνο να φροντίσεις ώστε να παίρνουν σωστά τις δόσεις από την αντιβίωση και...καλή τους ανάρρωση!

Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 23:16, 03-04-18:

Καλησπέρα!!! Είμαι σχετικά νέα στην παρέα! Ο γατούλης μου επιβίωσε από τροχαίο και απόαδεσποτούλης είναι σπιτικός (έχω γράψει αναλυτικά την ιστορία του σε άλλο topic)!!! Είναι 9 μηνών, τον στειρώσαμε και πρόσφατα. Ενώ είναι ζωηρός, ευδιάθετος, τρώει πολύ και γενικά φαίνεται υγιής, ωστόσο ανά 2 μέρες περίπου βήχει. Δυνατά,4-5 φορές. Για να καταλάβετε ακούγεται όπως ένας χρόνιος καπνιστής! Τον πήγαμε στην κτηνίατρο με το που το εμφάνισε.. μας είπε ότι είναι ερπητοιός από στρες (δεν αποκλείεται γιατί μόλις τον είχαμε πάρει απο το δρόμο και ήταν και 5 μέρες στο κτηνιατρείο). Έκανε ένα εμβόλιο για παρόμοιους ιούς που μας είπε βέβαια η γιατρός ότι δε θα καλύψει τον ερπητοιό, αλλά θα του κάνει καλό. Κ ότι θα το έχει απλά θα το έχει κ θα βήχει που και που. Εντωμεταξύ, κάναμε τα τεστ για τα λοιμώδη νοσήματα της γάτας και ήταν ο.κ. Ούτε με την στείρωση είχαμε κάποιο πρόβλημα. Όμως το θέμα είναι ότι συνεχίζει να βήχει με την συχνότητα που σας είπα. Και τώρα σκεφτόμαστε τι να κάνουμε... φοβόμαστε μην είναι κάτο άλλο, πχ τριχόμπαλα ή άσθα και αποκτήσει δύσπονια και τρεχουμε. Να πω ότι το ατυχημα είχε προκαλέσει εσωτερική αιμορραγία στον πνεύμονα που αντιμετωπίστηκε όμως και η γιατρός δεν το έχει συσχετίσει. Από την άλλη, και η διάγνωση για τον ερπητοιό έγινε ... από τη γενική εικόνα του γατούλη χωρίς περαιτέρω εξετάσεις κ αυτό μου έχει δημιουργήσει μια ανασφάλεια... καμιά συμβουλή θα ήταν χρήσιμη..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:49, 03-04-18:

Μπορεί να μη σχετίζεται το ατύχημα και η επέμβαση που του έγινε τότε, όπως είπε κι η γιατρός, όμως δεν παύουν οι πνεύμονές του λόγω αυτού, να απέκτησαν κάποια ευαισθησία.

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι η αποφυγή κάθε είδους στρες που μπορεί να επιδεινώσει την κατάστασή του και προκειμένου να προλάβεις τυχόν επιπλοκές (όπως το άσθμα) να τσεκάρεις αν η άμμος που χρησιμοποιεί για την τουαλέτα του, σηκώνει αρκετή σκόνη καθώς σκάβει. Αν ναι, τότε καλό θα ήταν να την αντικαταστήσεις με άλλη.

Τις επιπτώσεις από τις τριχόμπαλες μπορείς να τις αποφύγεις κατά πολύ, αν προμηθευτείς μια από τις ειδικές παστούλες που κυκλοφορούν όπως η Defurr-Um που δίνω κι εγώ στη δική μου γάτα μια φορά την εβδομάδα, καθώς από μωρό είχε βήχα εξ αιτίας αυτού κι έχει βοηθήσει σημαντικά στη μείωσή του.

Τέλος και για να καθησυχάσεις και το δικό σου άγχος, γιατί όχι να πάρεις και μια δεύτερη ιατρική γνώμη.

Εύχομαι όλα να πάνε καλύτερα.
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 14:30, 04-04-18:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές... από τι έχω καταλάβει τον ερπητοιό τον έχουν μόνιμα - δε γιατρεύεται- και έχει τις υφέσεις και τις εξάρσεις του σωστά;; Η ζωή του γατούλη κινδυνεύει κάπως από αυτό;; Μας απασχολεί πολύ γιατί είναι πλέον μέλος της οικογένειας μας και έχει πολύ καλό χαρακτήρα... Μάλλον θα πάρουμε δεύτερη γνώμη για να είμαστε ήσυχοι!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:38, 04-04-18:

Η ζωή του γατούλη δεν κινδυνεύει όμως , απ'όσο γνωρίζω βέβαια, πρόκειται για ιό που θα τον κουβαλάει ισόβια και ο οποίος θα έχει τις εξάρσεις και τις υφέσεις του. Το μόνο που μπορείς να κάνεις εσύ, να φροντίζεις οι άμυνες του οργανισμού του, το ανοσοποιητικό του δηλαδή να είναι γερό.
Με καλή τροφή, με βιταμινούλες αν χρειαστεί κι όσο το δυνατόν λιγότερο στρες, θα έχεις τη δυνατότητα να χαίρεσαι τον αγαπημένο σου γατούλη για πολλά πολλά χρόνια. Καλή Ανάσταση !
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-04-18 στις 01:03.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βήχας - Από caterina2102
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-02-16 στις 11:07.
    • Γάτος και βήχας - Από victoria95
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-12-11 στις 01:06.
    • Φτέρνισμα & βήχας - Από katerina11
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-04-09 στις 15:04.
    • Ο βήχας δεν κρύβεται...! - Από sotiria12871
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-11-07 στις 16:19.
    • Περίεργος βήχας! - Από Αγγελικη
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-08-06 στις 13:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους