Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,752 μηνύματα σε 22,039 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 192 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Στείρωση στις γάτες

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:22, 22-01-06:

Η στείρωση είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, για πολλούς ιδιοκτήτες γατών. Άλλοι λένε ότι δεν θα έκαναν ποτέ κάτι τέτοιο στην γάτα τους, ενώ άλλοι βρίσκουν την υγειά τους όταν παίρνουν την απόφαση να την στειρώσουν. Η αλήθεια είναι ότι γλιτώνουμε από πολλές φασαρίες με τη στείρωση, τόσο εμείς, όσο κυρίως η γάτα μας που κινδυνεύει από πολλές ασθένειες, αλλά και από πολλές άλλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-11 στις 11:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By neisseria on 25-05-07, 14:56
Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
στο προφιλ σου πάντως αναφέρεις ότι έχεις 2 γάτες......
Ναι 2 γάτες έχω τις οποίες ξεχωρίζω και μπαινοβγαίνουν μέρα-νύχτα στο σπίτι,ζούνε μαζί μας,κοιμούνται μαζί μας,παίζουν μαζί μας και έχουν ελευθερία κίνησης.Το Ξανθό το βρήκα μωράκι παρατημένο από τη μαμά στο δρόμο και το γκρίζο παρατημένο από τους ιδιοκτήτες του στο δρόμο τους οποίους έψαχνα σπίτι σπίτι και με αφισοκολήσεις στα μίνι μάρκετ της περιοχής αλλά προφανώς ήρθαν από άλλη πόλη/περιοχή και το εγκατέλειψαν στη τύχη του.
Οι υπόλοιπες είναι αδέσποτες γάτες που τριγυρνούν στη περιοχή και περνούν σα τους άστεγους για το καθημερινό τους σησίτιο.Ευτυχώς στη περιοχή μου τα περισσότερα σπίτια είναι μονοκατοικίες με μεγάλες αυλές και έχω ένα αβαντάζ.
By mimikaki on 25-05-07, 14:58
Αρχική Δημοσίευση από neisseria
Ναι 2 γάτες έχω τις οποίες ξεχωρίζω και μπαινοβγαίνουν μέρα-νύχτα στο σπίτι,ζούνε μαζί μας,κοιμούνται μαζί μας,παίζουν μαζί μας και έχουν ελευθερία κίνησης.Το Ξανθό το βρήκα μωράκι παρατημένο από τη μαμά στο δρόμο και το γκρίζο παρατημένο από τους ιδιοκτήτες του στο δρόμο τους οποίους έψαχνα σπίτι σπίτι και με αφισοκολήσεις στα μίνι μάρκετ της περιοχής αλλά προφανώς ήρθαν από άλλη πόλη/περιοχή και το εγκατέλειψαν στη τύχη του.
Οι υπόλοιπες είναι αδέσποτες γάτες που τριγυρνούν στη περιοχή και περνούν σα τους άστεγους για το καθημερινό τους σησίτιο.Ευτυχώς στη περιοχή μου τα περισσότερα σπίτια είναι μονοκατοικίες με μεγάλες αυλές και έχω ένα αβαντάζ.
δεν έχουν γεννήσει οι γάτες σου???
By neisseria on 25-05-07, 15:00
για τις μεταδιδώμενες και τις μεταδιδομενες σεξουαλικα αρρωστιες που κολλανε οι γάτες όπως aids της γάτας,και λευχαιμια τι εχεις να πεις? εκτος αν τους βάζεις προφυλακτικο...
Απάντησα χθες. Άλλωστε mimikaki ιατρικά η μόνη σίγουρη πρόληψη για το AIDS και άλλες σεξουαλικά μεταδιδόμενες αρρώστειες και στον άνθρωπο είναι η αποχή, μέχρι και το προφυλακτικό παρέχει 98% προστασία σύνφωνα και με τις ίδιες εταιρείες παραγωγής. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αστοχίας υλικού.Αυτό δε σημαίνει ότι θα στειρώσουμε τους ανθρώπους ή θα ελέγχουμε τη σεξουαλική τους ζωή.
By mimikaki on 25-05-07, 15:03
Απάντησα χθες. Άλλωστε mimikaki ιατρικά η μόνη σίγουρη πρόληψη για το AIDS και άλλες σεξουαλικά μεταδιδόμενες αρρώστειες και στον άνθρωπο είναι η αποχή, μέχρι και το προφυλακτικό παρέχει 98% προστασία σύνφωνα και με τις ίδιες εταιρείες παραγωγής. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αστοχίας υλικού.Αυτό δε σημαίνει ότι θα στειρώσουμε τους ανθρώπους ή θα ελέγχουμε τη σεξουαλική τους ζωή.
έχεις δίκιο άλλα οι γάτες δεν μπορούν να προστατευτούν ούτε να κάνουν απο μόνες τους αποχή!!
ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να διαλέξει, δεν μπορείς να τα συγκρίνεις...
By aspasiapef on 25-05-07, 15:06
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μου κάνει εντύπωση η επιλογή ψευδώνυμου. Neisseria είναι το βακτήριο που προκαλεί την γονόρια έτσι δεν είναι? Θες να πεις κάτι με αυτό?
By anabou on 25-05-07, 15:24
Εχω μια απορία. Εδώ είναι φόρουμ και ο καθένας μπορεί να λέει την άποψή του. Αφού όμως βλέπεις ότι είμαστε τόσο παράλογοι όλοι γιατί επιμένεις; Απ'ότι κατάλαβα οι απόψεις μας δεν σε εκφράζουν.

Τέλος συμφωνώ ότι οι γάτες (και όλα τα υπόλοιπα ζώα) πρέπει να ζουν ελεύθερα στη φύση. Αυτό όμως πρέπει να γίνεται σε έναν ιδανικό κόσμο. Εκεί που δεν υπάρχουν κυνηγοί να τις πυροβολούν για πλάκα ούτε και αυτοκίνητα που να τις πατούν. Εκεί που δεν υπάρχουν αυτοί που τους ενοχλούν και θέλουν να τις ξεκάνουν με φόλες.

Άλλωστε η γέννα είναι περισσότερο απολαυστική ως εμπειρία για τον ιδιοκτήτη της γάτας και όχι τόσο για την ίδια. Όπως θα σε διαβεβαιώσουν πολλοί από δω μια γάτα δεν θα αναγνωρίσει τα γατάκια της αν αυτά χάσουν τη μυρωδιά της.

Όταν βλέπω αδέσποτα στον δρόμο ή ακόμα χειρότερα πατημένα αδέσποτα στον δρόμο εύχομαι να μην είχαν γεννηθεί. Οι μητέρες τους να είχαν στειρωθεί. Και αν ήμουν στη θέση τους θα ευχόμουν το ίδιο, να μην είχα γεννηθεί.

Όσο λοιπόν η πραγματικότητα είναι λοιπόν αυτή εγώ αρνούμαι να ζω στον κόσμο μου και να υποστηρίζω ότι τα ζώα πρέπει να κάνουν ελεύθερα σεξ. Αν ρίξεις μια ματιά και στα υπόλοιπα θέματα του myCat (πραγματικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημά σου αποκλειστικά και μόνο με αυτό το θέμα) θα δεις ότι χαρίζονται ένα σωρό αδέσποτα και θα δεις τι τραβάνε τα μέλη των σωματίων που ασχολούνται με τα αδέσποτα. Από το να γεννοβολά η γάτα μου ή να ταλαιπωρείται από απανωτούς οίστρους προτιμώ να τη στειρώσω.
By neisseria on 25-05-07, 15:25
Αρχική Δημοσίευση από ruko
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά δεν μπορούμε να πράττουμε σύμφωνα με το ιδεατό, αλλά με το υπαρκτό.
Πρέπει να ξέρεις ότι ακόμα και σε χώρες όπου υπάρχει πολύ μεγαλύτερη αυστηρότητα στην εφαρμογή των νόμων και πολύ οργανωμένη φιλοζωία, οι στειρώσεις είναι ο κανόνας και συνιστώνται από κτηνιάτρους και φιλοζωικές (και ωστόσο εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα με τα αδέσποτα, αν και όχι τόσο εκτεταμένο).
Αναγνωρίζεις ότι οι αβέρτα-κουβέρτα γεννήσεις συμβάλλουν στο πρόβλημα. Είναι αποτελεσματικά τα μέτρα που προτείνεις; Μπορούν να εφαρμοστούν σε μεγάλη κλίμακα;
Φυσικά και συμβάλλουν στο πρόβλημα. Το κακό είναι ότι δεν είμαι νομοθέτης ούτε μπορώ να έχω μία πλήρη πρόταση μέτρων αλλά απλά έχω ένα "πιστεύω" σε μία κατευθυντήρια γραμμή. Σίγουρα θα χρειαστεί χρόνο και κατά γράμμα εφαρμογή των νόμων για να φτάσουμε ή να πλησιάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δε μπορώ να γνωρίζω αλλά η λογική της βολικής λύσης και απλούστευσης της όταν μιλάμε για ζωντανά πλάσματα δε γίνεται να είναι η πιο ηθική!Αν προβληματιζόμαστε για να συμβάλουμε στη λύση είναι οκ αλλά το να έχουμε βρει τη λύση μόνο στη στείρωση δε το δέχομαι!
By neisseria on 25-05-07, 15:30
Αρχική Δημοσίευση από LIFE
ο,κ -μονο που επειδη δεν πιστευω οτι μπορει να γινει τοσο μεγαλη αλλαγη στην ολη φαση και επειδη δεν αντεχω να τα βλεπω να τα μαζευουν με τα τσουβαλια και να τα βασανιζουν η να ψυχοραγουν διπλα σου απο φολα[τα εχω ζησει ολα και πολλα ακομα]επιλεγω τη στειρωση,,αν καποια στιγμη αλλαξει η παρουσα κατασταση και τα αφησουμε τα κακομοιρα να ζησουν ''φυσιολογικα''με καποια μερη να μπορουν να βρουν τροφη νερο κτλναι πρωτη εγω θα συμφωνησω μαζι σου-μεχρι τοτε ομως,,,τι κανουμε,,παραγωγη νεων θυματων,,,
Όλες οι μεγάλες αλλαγές απαιτούν χρόνο στη ζωή και στη κοινωνία μας αλλά δεν απλοποιούμαι τη λύση για να αποφύγουμε το κόπο και τις θυσίες μας.Το ότι συμφωνούμε σε κάτι είναι η προυποθέσεις ενός υγειούς διαλόγου και μιας κοινής γραμμής προβληματισμού για ένα σύνθετο πρόβλημα που δε χωρεί μία απλή μονολεκτική λύση!
By neisseria on 25-05-07, 15:34
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Ασπασία, έχεις απόλυτο δίκιο, πρόκειται για flaming, το είπα κι εγώ παραπάνω. Ίσως θα έπρεπε να τον αγνοήσουμε εντελώς, αλλά δυστυχώς αυτά που γράφει είναι δημόσια, μπορεί να διαβαστούν και από κάποιους που δεν είναι ενημερωμένοι σχετικά με το θέμα και αν δεν υπάρχει αντίλογος φοβάμαι ότι οι επικίνδυνες (για τα ζώα) θέσεις αυτού του τύπου μπορεί να εκληφθούν ως σοβαρές.
Και οι 2 απλά θέλετε να απαξιώσετε τη γνώμη μου. Εγώ έχω πολλά περισσότερα μυνήματα να διαβάσω και κούτσα-κούτσα τα καταφέρνω... εσείς μάλλον δεν έχετε διαβάσει ότι έχω ήδη απαντήσει και προσπαθώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σας. Η προσωπική επίθεση χρησημοποιήτε μόνο για απαξίωση.Μην απαντάτε στο μύνημα μου και οι 2 και δίνουμε τέρμα σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.
By neisseria on 25-05-07, 15:43
ηδη μου απαντησες-και απο οτι ειδα καταλαβες τους δικους μου τουλαχιστον λογους που ειμαι υπερ της στειρωσης..ομως αν δεις παραπανω αυτα που λες δεν ειναι εφικτα για τα επομενα χρονια-δες αν θες τι σου απαντησα πριν,,δεν ημαστε ολες εδω οι τρελλες με το αναισθητικο,,υπαρχουν πολλα και ευαισθητα ατομα εδω περα,,που κανουν οτι μπορουν και οσα μπορουν
Με τους περισσότερους που έχω μπει σε αντιπαράθεση μπόρει να έχω κάνει ένα έντονο διάλογο αλλά κάποιοι (1-2) προσπαθούν να πείσουν ότι προσπαθώ να φέρω αναρχία στην τέλεια οργανωμένη "φιλοζωική" τους κοινωνία και προσπαθούν να μου επιτεθούν προσωπικά. Σίγουρα δεν είσαι ένας/μία απο αυτούς και σέβομαι την αντίθεση των απόψεών σου. Σίγουρα οι περισσότεροι δεν είναι "οι τρελλες με το αναισθητικο" όπως το ανέφερες αλλά υπάρχουν μέσα στους 100 σίγουρα 3-4 ενδεικτικά. Και σε αυτές - και ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ - απαντώ ότι το να έχεις ένα ζώο στο σπίτι και να το φροντίζεις δε σε κάνει αυτόματα καλό άνθρωπο με ευαισθησίες. Πιστευώ ότι και εσύ συμφωνείς σ'αυτό.
By LIFE on 25-05-07, 15:46
Όλες οι μεγάλες αλλαγές απαιτούν χρόνο στη ζωή και στη κοινωνία μας αλλά δεν απλοποιούμαι τη λύση για να αποφύγουμε το κόπο και τις θυσίες μας.Το ότι συμφωνούμε σε κάτι είναι η προυποθέσεις ενός υγειούς διαλόγου και μιας κοινής γραμμής προβληματισμού για ένα σύνθετο πρόβλημα που δε χωρεί μία απλή μονολεκτική λύση!
αν μιλας για την στειρωση-δεν την θεωρω μονολεκτικη λυση--αλλα σου ειπα πως μεχρι να συμβουν οι οποιες αλλαγες που θα επιτρεπουν τα αδεσποτα να ζουν φυσιολογικα,ειναι καλυτερη η στειρωση απο την κακοποιηση-τον αργο θανατο απο πεινα και διψα και την ψυχορραγια απο φολες,,και εγω την δικια μου οταν θα ερθει η ωρα και την στειρωσω πιστεψε με πως θα αισθανθω καπως-αλλα οσο θα βλεπω αδεσποτα σε αθλια κατασταση δεν θα μετανιωνω και θα ειμαι υπερ αυτης..
By neisseria on 25-05-07, 15:51
δεν έχουν γεννήσει οι γάτες σου???
Αυτές που έχω μέσα στο σπίτι αυτό το καιρό όχι, είναι αρσενικές. Πολύ παλιότερα είχα θυλική γάτα που είχε γεννήσει πάνω απο 10 φορές. Οι αδέσποτες έχουν γεννήσει και κάνουμε ότι μπορούμε. Έχω δώσει κάποια από τα γατάκια σε αρκετούς ανθρώπους που ήθελαν να έχουν ένα "αλητόγατο" στην αυλή τους. Ένα από τα θυλικά που έδωσα σε συγγενείς γέννησε και τα γατάκια έχουν κατακλήσει την αυλή και τα φροντίζουν γάτα,οι ίδιοι και ο σκύλος τους. Μάλιστα ο μπαμπάς είναι ένας περσικός γάτος και έχουν βγει τα μισά σα ξεσκονόπανα swiffer!
By anabou on 25-05-07, 15:53
Αν ήσουν γυναίκα θα γεννούσε πάνω από 10 φορές; Και αν ναι, σε τι κατάσταση θα ήσουν μετα;
By neisseria on 25-05-07, 15:55
Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μου κάνει εντύπωση η επιλογή ψευδώνυμου. Neisseria είναι το βακτήριο που προκαλεί την γονόρια έτσι δεν είναι? Θες να πεις κάτι με αυτό?
Αυτό έχει να κάνει με την επαγγελματική μου κατάρτηση,πρόσεχε γιατί οι θεωρίες συνωμοσίας είναι επικίνδυνες.
By neisseria on 25-05-07, 15:59
Αρχική Δημοσίευση από anabou
Εχω μια απορία. Εδώ είναι φόρουμ και ο καθένας μπορεί να λέει την άποψή του. Αφού όμως βλέπεις ότι είμαστε τόσο παράλογοι όλοι γιατί επιμένεις; Απ'ότι κατάλαβα οι απόψεις μας δεν σε εκφράζουν.

Τέλος συμφωνώ ότι οι γάτες (και όλα τα υπόλοιπα ζώα) πρέπει να ζουν ελεύθερα στη φύση. Αυτό όμως πρέπει να γίνεται σε έναν ιδανικό κόσμο. Εκεί που δεν υπάρχουν κυνηγοί να τις πυροβολούν για πλάκα ούτε και αυτοκίνητα που να τις πατούν. Εκεί που δεν υπάρχουν αυτοί που τους ενοχλούν και θέλουν να τις ξεκάνουν με φόλες.

Άλλωστε η γέννα είναι περισσότερο απολαυστική ως εμπειρία για τον ιδιοκτήτη της γάτας και όχι τόσο για την ίδια. Όπως θα σε διαβεβαιώσουν πολλοί από δω μια γάτα δεν θα αναγνωρίσει τα γατάκια της αν αυτά χάσουν τη μυρωδιά της.

Όταν βλέπω αδέσποτα στον δρόμο ή ακόμα χειρότερα πατημένα αδέσποτα στον δρόμο εύχομαι να μην είχαν γεννηθεί. Οι μητέρες τους να είχαν στειρωθεί. Και αν ήμουν στη θέση τους θα ευχόμουν το ίδιο, να μην είχα γεννηθεί.

Όσο λοιπόν η πραγματικότητα είναι λοιπόν αυτή εγώ αρνούμαι να ζω στον κόσμο μου και να υποστηρίζω ότι τα ζώα πρέπει να κάνουν ελεύθερα σεξ. Αν ρίξεις μια ματιά και στα υπόλοιπα θέματα του myCat (πραγματικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημά σου αποκλειστικά και μόνο με αυτό το θέμα) θα δεις ότι χαρίζονται ένα σωρό αδέσποτα και θα δεις τι τραβάνε τα μέλη των σωματίων που ασχολούνται με τα αδέσποτα. Από το να γεννοβολά η γάτα μου ή να ταλαιπωρείται από απανωτούς οίστρους προτιμώ να τη στειρώσω.
Απαντησά συγκεκριμένα και μόνο σ'αυτό το θέμα γιατί με ενόχλησε. Δεν επιμένω για να κάνω θέμα αλλά απαντώ σε όλους αυτούς που με ρωτούν διάφορα πράγματα. Με τους περισσότερους ο διάλογος είναι φυσιολογικός αλλά κάποιοι με το τρόπο που απαντάνε δίνουν την εντύπωση ότι ψάχνουν βρώμες από τη προσωπική μου ζωή αντί να επικεντρώνονται στο θέμα
By neisseria on 25-05-07, 16:11
Αν ήσουν γυναίκα θα γεννούσε πάνω από 10 φορές; Και αν ναι, σε τι κατάσταση θα ήσουν μετα;
Οι περισσότεροι εδώ μέσα λένε ότι δε μπορούμε να συγκρίνουμε τον άνθρωπο με τα ζώα, στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν δίκιο γιατί έχεις δει κάποιο βρέφος 7-8 μηνών να μπορεί να διεκδικήση τις ελευθερίες και να γευτεί την αυτονομία που έχει ένα γατί 7-8 μηνών;
By LIFE on 25-05-07, 16:25
Οι περισσότεροι εδώ μέσα λένε ότι δε μπορούμε να συγκρίνουμε τον άνθρωπο με τα ζώα, στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν δίκιο γιατί έχεις δει κάποιο βρέφος 7-8 μηνών να μπορεί να διεκδικήση τις ελευθερίες και να γευτεί την αυτονομία που έχει ένα γατί 7-8 μηνών;
ναι μονο που για να φτασει 7-8 μηνων πρεπει να ειναι πολυ τυχερο στην παρουσα φαση-απο οσα βλεπεις εξω και εδω μεσα τα μωρα γατια που βρισκουν καθημερινα ειναι το κατι αλλο-και μιλαμε για γατακια απο λιγων ημερων εως 2-3 μηνων που σιγουρα δεν επιβιωνουν μονα τους-δεν θα ηταν φρονιμο αυτα τα ατυχα πλασματακια να μην ειχαν γεννηθει ποτε...απο το να αργοπεθαινουν...οσο για τα βρεφη[ανθρωπους]εχουν την τυχη στο 99 τα εκατο των περιπτωσεων να ειναι προστατευμενα απο τους γονεις τους-οι καποιους αλλους-τωρα αν σε καποια φαση αρχισουμε να δινουμε φολες ο ενας στον αλλο και τα μωρα μας δεν τα προστατευει κανενας-που ξες μπορει να αρχισουμε να σκευτομαστε και εμεις την στειρωση-σιγουρα θα ετυχε να δεις μωρακι γατι μονο πεταγμενο στο δρομο με κλειστα τα ματακια του ανυμπορο..ποσοι θα το βοηθησουν-λιγοι-ενω ενα μωρακι δικο μας αν το εβλεπαν ετσι ολοι θα ετρεχαν[και δεν το κατηγορω προς θεου]
By neisseria on 25-05-07, 16:44
ναι μονο που για να φτασει 7-8 μηνων πρεπει να ειναι πολυ τυχερο στην παρουσα φαση-απο οσα βλεπεις εξω και εδω μεσα τα μωρα γατια που βρισκουν καθημερινα ειναι το κατι αλλο-και μιλαμε για γατακια απο λιγων ημερων εως 2-3 μηνων που σιγουρα δεν επιβιωνουν μονα τους-δεν θα ηταν φρονιμο αυτα τα ατυχα πλασματακια να μην ειχαν γεννηθει ποτε...απο το να αργοπεθαινουν...οσο για τα βρεφη[ανθρωπους]εχουν την τυχη στο 99 τα εκατο των περιπτωσεων να ειναι προστατευμενα απο τους γονεις τους-οι καποιους αλλους-τωρα αν σε καποια φαση αρχισουμε να δινουμε φολες ο ενας στον αλλο και τα μωρα μας δεν τα προστατευει κανενας-που ξες μπορει να αρχισουμε να σκευτομαστε και εμεις την στειρωση-σιγουρα θα ετυχε να δεις μωρακι γατι μονο πεταγμενο στο δρομο με κλειστα τα ματακια του ανυμπορο..ποσοι θα το βοηθησουν-λιγοι-ενω ενα μωρακι δικο μας αν το εβλεπαν ετσι ολοι θα ετρεχαν[και δεν το κατηγορω προς θεου]
Έχει τύχη και κάθε φορά είτε εγώ είτε κάποιος άλλος προθυμοποιήθηκε να το βοηθήσει, βέβαια μέχρι να φτάσουμε εκεί δε ξέρω πόσες δεκάδες δεν έκαναν τίποτα ή τι έγινε με τα γατάκια που δεν έπεσαν στην αντίληψη μου ή των άλλων που πρόθυμα βοηθούν. Από το να δίνουμε τη λύση οι λίγοι πρόθυμοι καλό θα ήταν να ευαισθητοποιούμαι και τους γύρω μας ξεπερνόντας και το προσωπικό επίπεδο, εδώ είναι που πρέπει να συμβάλει ο κρατικός μηχανισμός ο οποίος δεν έχει να χάσει οικονομικά με την εφαρμογή των νόμων και τη νομοθέτηση ακόμη πιο αυστηρών, αφού ο Έλληνας πονά μόνο όταν τον παρατά ο/η γκόμενος/α ή του αδειάζούν τη τσέπη
By anabou on 25-05-07, 16:46
Οι περισσότεροι εδώ μέσα ναι. Εσύ όχι. Γι'αυτό και γω ρώτησα εσένα.
By LIFE on 25-05-07, 16:48
και επειδη σε κανα 20λεπτο φευγω απο τη δουλεια μου -μην νομισεις οτι απλα σταματησα να υπερασπιζομαι την αποψη μου επι του θεματος-απλα θα ξαναμπω εδω απο τριτη πλεον-σκεψου παντως το σαββατοκυριακο ποσα τραβανε αυτα τα πλασματα ..σιγουρα εχουμε διαφορετικες αποψεις απλα ειναι καλο να βαζουμε κατω ο ενας τα επιχειρηματα του αλλου και να σκεφτομαστε καποιες φορες με την λογικη και οχι με το συναισθημα μονο-και εγω λυπαμαι για καποια πραγματα-αλλα σκεφτομαι κιολας ποσα γλυτωνουμε απο αυτα αν τελικα γινουν
By LIFE on 25-05-07, 16:50
Έχει τύχη και κάθε φορά είτε εγώ είτε κάποιος άλλος προθυμοποιήθηκε να το βοηθήσει, βέβαια μέχρι να φτάσουμε εκεί δε ξέρω πόσες δεκάδες δεν έκαναν τίποτα ή τι έγινε με τα γατάκια που δεν έπεσαν στην αντίληψη μου ή των άλλων που πρόθυμα βοηθούν. Από το να δίνουμε τη λύση οι λίγοι πρόθυμοι καλό θα ήταν να ευαισθητοποιούμαι και τους γύρω μας ξεπερνόντας και το προσωπικό επίπεδο, εδώ είναι που πρέπει να συμβάλει ο κρατικός μηχανισμός ο οποίος δεν έχει να χάσει οικονομικά με την εφαρμογή των νόμων και τη νομοθέτηση ακόμη πιο αυστηρών, αφού ο Έλληνας πονά μόνο όταν τον παρατά ο/η γκόμενος/α ή του αδειάζούν τη τσέπη
πιστευεις σε θαυματα,,,ναι γινονται αλλα οχι συχνα,,,
By neisseria on 25-05-07, 17:13
Οι περισσότεροι εδώ μέσα ναι. Εσύ όχι. Γι'αυτό και γω ρώτησα εσένα.
Υπάρχουν σημεία σύγκρισης και σημειά που δε μπορούμε να συγκρίνουμε. Όσο αφορά τη μετάδοση των ασθενειών εμείς για τους εαυτούς μας βρήκαμε μεθόδους προστασίας πιο πολύπλοκες - οι οποίες δεν μας προστατεύουν καθολικά - , από αυτήν που προσπαθούμαι να εφαρμόσουμε στα ζώα και θεωρείτε ως καθολική, οπότε μπορούμε να κάνουμε μία σύγκριση όσο αφορά την ευκολία που βρήκαμε τη λύση για τα ζώα. Όσο για την ηλικία,ανατροφή και την αυτονομία των γατών σε σύγκριση με τους ανθρώπους υπάρχει χάσμα. Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι μια λογική και φιλική λύση θα πρέπει να είναι πιο ανώδινη.
By neisseria on 25-05-07, 17:19
και επειδη σε κανα 20λεπτο φευγω απο τη δουλεια μου -μην νομισεις οτι απλα σταματησα να υπερασπιζομαι την αποψη μου επι του θεματος-απλα θα ξαναμπω εδω απο τριτη πλεον-σκεψου παντως το σαββατοκυριακο ποσα τραβανε αυτα τα πλασματα ..σιγουρα εχουμε διαφορετικες αποψεις απλα ειναι καλο να βαζουμε κατω ο ενας τα επιχειρηματα του αλλου και να σκεφτομαστε καποιες φορες με την λογικη και οχι με το συναισθημα μονο-και εγω λυπαμαι για καποια πραγματα-αλλα σκεφτομαι κιολας ποσα γλυτωνουμε απο αυτα αν τελικα γινουν
Ξέρω τι τραβάνε και πιστεύω ότι έχεις αγαθά κίνητρα και ευαισθησίες και δε μπαίνεις στη κατηγορία αυτών που βολεύονται με τη λύση της στείρωσης... εγώ θα σκεφτώ το σαββατοκύριακο αυτά που είπες και εσύ όμως σκέψου τα παιδιά στη Σομαλία που πινούν και πεθαίνουν από αρρώστιες, μήπως θα πρέπει να τα στειρώσουμε και αυτά επειδή η ζωή τους είναι μία μίζερη αναζήτηση τροφής και νερού; Πιστεύω ότι το μόνο θαύμα που είναι αρκετό για να αλλάξει ο άνθρωπος είναι να ανοίξει τα μάτια του και τα αυτιά του τα οποία κρατά κλειστά!
By LIFE on 25-05-07, 17:25
Ξέρω τι τραβάνε και πιστεύω ότι έχεις αγαθά κίνητρα και ευαισθησίες και δε μπαίνεις στη κατηγορία αυτών που βολεύονται με τη λύση της στείρωσης... εγώ θα σκεφτώ το σαββατοκύριακο αυτά που είπες και εσύ όμως σκέψου τα παιδιά στη Σομαλία που πινούν και πεθαίνουν από αρρώστιες, μήπως θα πρέπει να τα στειρώσουμε και αυτά επειδή η ζωή τους είναι μία μίζερη αναζήτηση τροφής και νερού; Πιστεύω ότι το μόνο θαύμα που είναι αρκετό για να αλλάξει ο άνθρωπος είναι να ανοίξει τα μάτια του και τα αυτιά του τα οποία κρατά κλειστά!
καλο σαββατοκυριακο-τα λεμε απο τριτη[οσο για τα παιδακια-τα σκεφτομαι και προσπαθω να βοηθησω-ελαχιστα βεβαια-ειμαι μελος της unisef-[πληρωνω απλα την συνδρομη και φροντιζω να αγοραζω συχνα προιοντα τους-καρτες-τετραδια-κα]δεν μου αρεσει να το λεω απλα επρεπε ισως για να καταλαβεις οτι δεν ειμαι απλως η τρελλη που σου παει'' κοντρα''γιατι ετσι της ηρθε
By neisseria on 25-05-07, 17:34
καλο σαββατοκυριακο-τα λεμε απο τριτη[οσο για τα παιδακια-τα σκεφτομαι και προσπαθω να βοηθησω-ελαχιστα βεβαια-ειμαι μελος της unisef-[πληρωνω απλα την συνδρομη και φροντιζω να αγοραζω συχνα προιοντα τους-καρτες-τετραδια-κα]δεν μου αρεσει να το λεω απλα επρεπε ισως για να καταλαβεις οτι δεν ειμαι απλως η τρελλη που σου παει'' κοντρα''γιατι ετσι της ηρθε
Δεν σε θεωρώ τρελή από την αρχή που ξεκινήσαμε το διάλογο. Αυτό με τα παιδιά της Σομαλίας το ανέφερα για να δείξω πόσο απλά αποφασίζουμε και δίνουμε λύσεις εμείς οι άνθρωποι για τα ζώα αλλά όταν πρόκειται για εμάς προσπαθούμε να βρούμε πολύπλοκες και πιο φιλικές λύσεις (άσχετα αν δε βοηθούν πολλές φορές). Καλό Σαββατοκύριακο
By mimikaki on 25-05-07, 18:26
και αν κάποιος δεν έχει σπίτι με κήπο και την δυνατότητα που έχεις εσύ, τι κάνει?? κρατάει στο διαμέρησμα του έναν γατούλη που κάθε τόσο τρελλενεται και βασανίζεται από οίστρο? ή του φέρνει συνέχεια θυληκες και μετά τις αφήνει στη μοίρα τους??
By aspasiapef on 25-05-07, 19:32
Αυτό έχει να κάνει με την επαγγελματική μου κατάρτηση,πρόσεχε γιατί οι θεωρίες συνωμοσίας είναι επικίνδυνες.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "επικίνδυνες"? Πρέπει να φοβηθώ τώρα? Δηλαδή δεν είναι άξιο απορείας το ότι κάποιος επιλέγει σαν όνομα ένα βακτήριο που προκαλεί αφροδίσιο?
By ladycat on 25-05-07, 20:39
Διαφωνώ κάθετα με τη στείρωση στα αρσενικά κατοικίδια και διαφωνώ επίσης στη στείρωση στα θυλικά αν δε γίνουν πρώτα 1-2 φορές μαμάδες.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί "φιλόζωοι" που διαφωνούν και μιλάνε για αδέσποτα αλλά αυτό είναι αποτέλεσμα τις εκμετάλευσης των ζώων από διάφορους περιστασιακούς κατόχους ζώων. Ο νόμος προστατεύει τα ζώα και έχει κυρώσεις για αυτούς που τα εγκαταλείπουν αλλά οι νόμοι δεν εφαρμόζονται ποτέ.
Όσο για τους "φιλόζωους" θα πρέπει να γνωρίζουν ότι η σχέση πρέπει να είναι φιλίας με τα ζώα τους,πατρότητας ή μητρότητας και όχι αφεντικού και προφανώς ζώου-σκλάβου πάνω στο οποίο έχουμε δικαίωμα ζωής και θανάτου.
Όπως και με τις γατούλες έτσι και στους ανθρώπους. Προτείνω αυτοί που κάνουν στείρωση στο κατοικίδιο τους να δοκιμάσουν πρώτα τη στείρωση στον εαυτό τους. Το ίδιο επικίνδυνοι είναι να μεταδώσουν αφροδίσια νοσήματα και να αφήσουν ή να μείνουν έγκυοι και στο τέλος να το σκοτώσουν στη μήτρα για να μη το αφήσουν "αδέσποτο" σε κάποιο ορφανοτροφείο.
καλα ελα να μου τα πεις αυτα αφου θα σε εχει ψεκασει 1-2 φορες ο γατος σου θα μυριζεις απο πανω μεχρι κατω ουρα κ σπερμα κ οταν με το καλο η γατουλα σου ζευγαρωσει κολλησει κανενα ειτζ η αλλο νοσημα κ θα τρεχεις κ δεν θα φτανεις να δω τι θα κανεις τοτε κατι τετοιοι φιλοζωοι ειναι αυτοι που τα πετανε στα σκουπιδια η τα αφηνουν εξω στην μοιρα τους κ εαν ζησει απο σκυλο αμαξιοα κ.λ.π. τυχερο θα ειναι!!!!!!!
ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ τα θες κ τα γραφεις αυτα που γραφεις η μας κανεις πλακα???
By neisseria on 25-05-07, 20:43
Αρχική Δημοσίευση από ladycat
καλα ελα να μου τα πεις αυτα αφου θα σε εχει ψεκασει 1-2 φορες ο γατος σου θα μυριζεις απο πανω μεχρι κατω ουρα κ σπερμα κ οταν με το καλο η γατουλα σου ζευγαρωσει κολλησει κανενα ειτζ η αλλο νοσημα κ θα τρεχεις κ δεν θα φτανεις να δω τι θα κανεις τοτε κατι τετοιοι φιλοζωοι ειναι αυτοι που τα πετανε στα σκουπιδια η τα αφηνουν εξω στην μοιρα τους κ εαν ζησει απο σκυλο αμαξιοα κ.λ.π. τυχερο θα ειναι!!!!!!!
ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ τα θες κ τα γραφεις αυτα που γραφεις η μας κανεις πλακα???
Πλάκα μου κάνεις τώρα, μιλάς λες και ο πλανήτης γη έχει λιγότερο από 100 χρόνια ζωή.
By neisseria on 25-05-07, 20:45
Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "επικίνδυνες"? Πρέπει να φοβηθώ τώρα? Δηλαδή δεν είναι άξιο απορείας το ότι κάποιος επιλέγει σαν όνομα ένα βακτήριο που προκαλεί αφροδίσιο?
Εννοώ ότι πρέπει να ανησυχείς για την υγεία σου. Σου απάντησα πριν το λόγο που το διάλεξα, δε θα σου δώσω και πλήρες βιογραφικό για να δικαιολογίσω ένα nickname. Έλεος πια!!
By anabou on 25-05-07, 20:49
Πλάκα μου κάνεις τώρα, μιλάς λες και ο πλανήτης γη έχει λιγότερο από 100 χρόνια ζωή.
Δεν κατάλαβα
By ladycat on 25-05-07, 20:51
κατι αλλο να σουπω γιατι με αυτα που διαβαζω εχω φριξει μην σου πω οτι ειμαι βαθεια πεποισμενη οτι κατι ζωοφιλοι σαν κ εσενα με εχουν κανει κ χωνομαι στους καδους τον σκουπιδιων κ να μαζευω νεογεννητα γατια με κλειστα ματια κ να προσπαθω να τους σωσω την ζωη γιατι δεν ηθελαν να παρεμβουν στην φυση κατι τετοιοι ζωοφιλοι γεμιζουν το δρομο με γατια ανεπυθημητα!!!!!! λυπαμε τα γατια σου κ σου μιλαω ετσι γιατι εγω μετα απο 3 χρονια καταφερα να στειρωσω τους γατους μου κι μου μενει μονο η θυληκια αστειρωτη που κανουμε οικονομια στα τσιγαρα για να την στειρωσουμε ωστε να ζησει μαζι μας περρισσοτερο χωρις να τρεχουμε για καρκινους κ αλλα ωραια!!!!!!!!!
Αλλη μια ερωτηση κρισεως αρα κ εσυ δεν προφυλλασεις την ζωη σου για να μην επεμβαινεις στην φυση?
By neisseria on 25-05-07, 20:59
και αν κάποιος δεν έχει σπίτι με κήπο και την δυνατότητα που έχεις εσύ, τι κάνει?? κρατάει στο διαμέρησμα του έναν γατούλη που κάθε τόσο τρελλενεται και βασανίζεται από οίστρο? ή του φέρνει συνέχεια θυληκες και μετά τις αφήνει στη μοίρα τους??
mimikaki όντως ένας γάτος στο διαμέρισμα είναι ένα πρόβλημα (μεγάλο) παραπάνω στη φροντίδα του. Σα φοιτητής θυμάμαι ότι κάποιοι τις στειρώναν αλλά κάποιοι άλλοι φιλοξενούσαν μια γάτα του αντίθετου φύλου μέχρι να περάσει η περίοδος. Το θυλικό δεν ήταν απαραίτητα στειρωμένο, και όταν δεν ήταν διάλεγαν την ίδια ράτσα για να έχουν "καθαρά" γατάκια. Μερικοί ήταν αρκετά οργανωμένοι σε θέματα αναπαραγωγής, κάποιοι για να βγάλουν κάποιο κέρδος και άλλοι επειδή τους άρεσε απλά να διατηρούν τη ράτσα καθαρή.
By neisseria on 25-05-07, 21:17
κατι αλλο να σουπω γιατι με αυτα που διαβαζω εχω φριξει μην σου πω οτι ειμαι βαθεια πεποισμενη οτι κατι ζωοφιλοι σαν κ εσενα με εχουν κανει κ χωνομαι στους καδους τον σκουπιδιων κ να μαζευω νεογεννητα γατια με κλειστα ματια κ να προσπαθω να τους σωσω την ζωη γιατι δεν ηθελαν να παρεμβουν στην φυση κατι τετοιοι ζωοφιλοι γεμιζουν το δρομο με γατια ανεπυθημητα!!!!!! λυπαμε τα γατια σου κ σου μιλαω ετσι γιατι εγω μετα απο 3 χρονια καταφερα να στειρωσω τους γατους μου κι μου μενει μονο η θυληκια αστειρωτη που κανουμε οικονομια στα τσιγαρα για να την στειρωσουμε ωστε να ζησει μαζι μας περρισσοτερο χωρις να τρεχουμε για καρκινους κ αλλα ωραια!!!!!!!!!
Αλλη μια ερωτηση κρισεως αρα κ εσυ δεν προφυλλασεις την ζωη σου για να μην επεμβαινεις στην φυση?
Δε ξέρεις τίποτα για μένα.Μη λυπάσαι τα γατιά μου, η ζωή τους είναι γεμάτη και ανεξάρτητη.
Η φύση του ανθρώπου είναι αυτό που είμαστε,δε καταλαβαίνω τι εννοείς με το να προφυλλάσω τη ζωή μου... έκανα τα εμβόλια μου, ε δε θα στειρωθώ κιόλας! Μάλλον δε καταλαβαίνεις τι παρέμβαση εννοώ... στη φύση του γάτου,να γεννά,να είναι αρσενικός... όχι στο τροπικό δάσος του αμαζονίου.
Όλα τα υπόλοιπα είναι δικιά σου επιλογή, όσο για τα γατάκια που έσωσες, μπράβο σου! Οι δρόμοι είναι γεμάτοι αδέσποτα γατάκια και εσύ θέλεις να τα στειρώσεις. Πριν 1 μήνα βρήκα ένα γάτο με λουράκι στειρωμένο να είναι αλήτης στο δρόμο,τον τάισα μερικές φορές και αναζήτησα τα "αφεντικά" του. Δεν ήταν δύσκολο να καταλάβω ότι τον εγκατέλειψαν όταν με τα τόσα δε κατάφερα να βρω τους ιδιοκτήτες του. Τον στείρωσαν για να τους είναι βολικός και όταν μεγάλωσε και δεν ήταν μικρούλης και γλυκούλης τον πέταξαν στο δρόμο. Αλλά επειδή ήταν στειρωμένος ήταν μικρότερο το εγκλημά τους; Αυτοί γεμίσαν τους δρόμους με αδέσποτα,στειρωμένα ή μη!
By ladycat on 25-05-07, 21:41
ναι ηταν μικροτερο το εγκλημα τους γιατι δεν θα ζευγαρωνε κ δεν θα μπορουσε να κανει γατια που θα ηταν αδεσποτα οταν λεω προφυλλαξεις δεν εννοω τα εμβολια αλλα το εαν στην προσωπικη σου ζωη προσεχεις γιατι η εκκλησια θεωρια αμαρτια την χρηση του προφυλακτικου κατι τετοιο εννοω κ ο ανθρωπος πρεπει να αναπαραγαγετε ελευθερα αρα πρεπει να γεμισεις τον κοσμο παιοδια κ να μην σε ενδιαφερει να εισαι καλα στην υγεια σου την δικη σου κ οσων εχουν σχεσεις μαζι σου
By neisseria on 25-05-07, 22:03
ναι ηταν μικροτερο το εγκλημα τους γιατι δεν θα ζευγαρωνε κ δεν θα μπορουσε να κανει γατια που θα ηταν αδεσποτα οταν λεω προφυλλαξεις δεν εννοω τα εμβολια αλλα το εαν στην προσωπικη σου ζωη προσεχεις γιατι η εκκλησια θεωρια αμαρτια την χρηση του προφυλακτικου κατι τετοιο εννοω κ ο ανθρωπος πρεπει να αναπαραγαγετε ελευθερα αρα πρεπει να γεμισεις τον κοσμο παιοδια κ να μην σε ενδιαφερει να εισαι καλα στην υγεια σου την δικη σου κ οσων εχουν σχεσεις μαζι σου
Αυτό που είπα και το απόγευμα, ότι από το προφυλακτικό ως την στείρωση υπάρχει χάσμα. Και το ίδιο το προφυλακτικό δε μας προφυλάσει απόλυτα. Ο περιορισμός των αδέσποτων είναι θέμα παιδείας, άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η Ελλάδα πρωταγωνιστεί ως αρνητικό παράδειγμα. Ξαναείπα ότι δε μπορώ να διαφωνίσω (όχι ότι συμφωνώ κιόλας) στη στείρωση της θυλικής γάτας αφού γεννήσει 1-2 φορές, καταλαβαίνω το βάρος του "ιδιοκτήτη" αλλά η στείρωση του αρσενικού κυρίως γάτου αλλάζει και τη συμπεριφορά του και τη προσωπικότητα του.
Η εκκλησία μιλά για μία τεχνιτή παρέμβαση και όχι ανατομική. Υπάρχει και ανατομική παρέμβαση στον άνδρα και στη γυναίκα την οποία την προτείνουν μόνο για σοβαρό λόγο υγείας στις γυναίκες και μόνο ηλίθιοι γιατροί στον άνδρα (δε έχει καμία σχέση με τη στείρωση των ζώων και προφανώς η αντιγραφή της στα ζώα είναι πολύ δύσκολη για τους Κτηνίατρους και μη κερδοφόρα).
By aiorasky on 25-05-07, 22:42
Γεια σας και απο μενα. Μολις ειδα την συζητηση που εχει αναψει φωτιες. ΘΑ ηθελα να πω και γω καποιες σκεψεις μου πανω στο θεμα στο καινουργιο φιλο της παρεας.

Εχω ενα αρσενικο τιγρε και ενα θυληκο σιαμ γατακι. Στηρωσα τα γατακια μου προχθες. Δεν ηταν ευκολη η αποφαση αυτη. Προσπαθησα να ζευγαρωσω την Σιαμ με εναν σιαμ γατο δυο φορες. Δεν καταφεραμε τιποτα. Απεφυγα να την αφησω να ζευγαρωσει με τον δικο μου γιατι δεν μου ειναι ευκολο να βρω σπιτι για τα γατακια ουτε μου κανει καρδια να τα αφησω καπου στην εξοχη. Γατακια που γεννιουνται σε διαμερισμα ειναι δυσκολο να τα αφησεις στη πολη μεσα. Εγω δεν μπορω να το κανω αυτο. Οσο και εαν υπαρχει τροπος να επιβιωσουν. Οι δρομοι ειναι σκληροι.
Καταλαβαινω πως το σκεφτεσαι. Και ναι οι παρεμβασεις στη φυση ειναι ευνουχισμος για ολους μας, αλλα γινεται κι αλλιως; Οχι με το να υοθετησουμε μια μηδενιστικη σταση και να αφησουμε τα παντα οπως ερχονται, αλλα αντιμετωπιζοντας τα πραγματα. Γινεται;

Εγω προσπαθω να βρω λυση για τα γατακια μου 8 μηνες τωρα με καθημερινη σκεψη για αυτα και δεν καταφερα να βρω καποια καλυτερη λυση παντα σε σχεση με το ποια ειμαι και ποσα μπορω να προσφερω. Εγω προσωπικα δεν τρεφω καποια αυταπατη οτι η στηρωση ειναι μια φυσικη διαδικασια και οτι τα ζωα σεν περνανε και καπως δυσκολα μεχρι να προσαρμοστουν αλλα λυσεις σε καποια πρακτικα θεματα δεν βρηκα. Δηλαδη:
1)Κλαιγανε και τα εβλεπα ειλικρινα να βασανιζονται. Δυστυχως ζω σε πολυκατοικια δεν ειμαι στην εξοχη.
Η καημενη η Οπρα οταν περνουσε οιστρο εκλαιγε παρα πολυ και δεν μπορουσα να την βοηθησω.

2) Ενω οσο ηταν πιο μικρα ηταν πολυ αγαπημενα, μολις ηρθε ο οιστρος στον Φελιξ αρχισαν απιστευτους καυγαδες με αιματα.

3) Ο Αρσενικος μαρκαρε ολο το σπιτι. Στην αρχη προσπαθησα να το αντιμετωπισω αλλα δεν μπορουσα με τιποτα απο ενα σημειο και μετα. Ζουσα σε ενα αχουρι και δουλευω πολλες ωρες.

Ειλικρινα δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο. Προσπαθησα για 8 μηνες να τα καταφερω να μην τα στηρωσω αλλα οι συσκολιες μου ειναι πρακτικες, δεν μοπορω να συντηρησω και αλλα γατακια και δεν μπορω να πιεσω κανενα φιλο μου να παρει καποιο για να το πεταξει μετα στο δρομο.

Ναι, για πολλους λογους η στηρωση εμας βολευει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα θελω μπιμπελα τα γατακια ή οτι δεν τα σεβομαι. Οτι μπορω κανω. Αλλα να ξερεις ειλικρινα οτι και αυτα ζοριζονται πολυ σε διαμερισμα αστειρωτα. Την εκανα την παρεμβαση στη φυση αλλα τι να κανω ρε γ......; Δεν μπορω καλυτερα απο αυτο.

Εαν εσυ εχεις καταφερει κατι τετοιο μπραβο σου, ειλικρινα. Αλλα μεχρι πιο βαθμο ανελαβες τις ευθυνες; (ερωτηση ειναι οχι ειρωνεια, ξεκαθαριζω) ΚΑι αυτο στο ρωταω γιατι και γω οταν ζουσα σε μονικατοικια ηταν πολυ ομορφα που τα γατακια μου ηταν αστειρωτα και ανεμελα και ερχοταν στο σπιτι και πηγαινανε βολτιτσες!!! Στο διαμερισμα ειναι πολυ διαφορετικα, ειλικρινα. Ξερω την διαφορα γιατι τα ειδα και τα δυο.
By aiorasky on 25-05-07, 22:59
Μεχρι και ομοιοπαθητικη για γατες σκεφτηκα να δοκιμασω!!
By aiorasky on 25-05-07, 23:00
ΚΑι ναι. Αισθανομαι απαισια που τα στηρωσα. Προσπαθησ ανα μην το σκεφτομαι γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη.
By neisseria on 25-05-07, 23:07
Αρχική Δημοσίευση από aiorasky
Γεια σας και απο μενα. Μολις ειδα την συζητηση που εχει αναψει φωτιες. ΘΑ ηθελα να πω και γω καποιες σκεψεις μου πανω στο θεμα στο καινουργιο φιλο της παρεας.

Εχω ενα αρσενικο τιγρε και ενα θυληκο σιαμ γατακι. Στηρωσα τα γατακια μου προχθες. Δεν ηταν ευκολη η αποφαση αυτη. Προσπαθησα να ζευγαρωσω την Σιαμ με εναν σιαμ γατο δυο φορες. Δεν καταφεραμε τιποτα. Απεφυγα να την αφησω να ζευγαρωσει με τον δικο μου γιατι δεν μου ειναι ευκολο να βρω σπιτι για τα γατακια ουτε μου κανει καρδια να τα αφησω καπου στην εξοχη. Γατακια που γεννιουνται σε διαμερισμα ειναι δυσκολο να τα αφησεις στη πολη μεσα. Εγω δεν μπορω να το κανω αυτο. Οσο και εαν υπαρχει τροπος να επιβιωσουν. Οι δρομοι ειναι σκληροι.
Καταλαβαινω πως το σκεφτεσαι. Και ναι οι παρεμβασεις στη φυση ειναι ευνουχισμος για ολους μας, αλλα γινεται κι αλλιως; Οχι με το να υοθετησουμε μια μηδενιστικη σταση και να αφησουμε τα παντα οπως ερχονται, αλλα αντιμετωπιζοντας τα πραγματα. Γινεται;

Εγω προσπαθω να βρω λυση για τα γατακια μου 8 μηνες τωρα με καθημερινη σκεψη για αυτα και δεν καταφερα να βρω καποια καλυτερη λυση παντα σε σχεση με το ποια ειμαι και ποσα μπορω να προσφερω. Εγω προσωπικα δεν τρεφω καποια αυταπατη οτι η στηρωση ειναι μια φυσικη διαδικασια και οτι τα ζωα σεν περνανε και καπως δυσκολα μεχρι να προσαρμοστουν αλλα λυσεις σε καποια πρακτικα θεματα δεν βρηκα. Δηλαδη:
1)Κλαιγανε και τα εβλεπα ειλικρινα να βασανιζονται. Δυστυχως ζω σε πολυκατοικια δεν ειμαι στην εξοχη.
Η καημενη η Οπρα οταν περνουσε οιστρο εκλαιγε παρα πολυ και δεν μπορουσα να την βοηθησω.

2) Ενω οσο ηταν πιο μικρα ηταν πολυ αγαπημενα, μολις ηρθε ο οιστρος στον Φελιξ αρχισαν απιστευτους καυγαδες με αιματα.

3) Ο Αρσενικος μαρκαρε ολο το σπιτι. Στην αρχη προσπαθησα να το αντιμετωπισω αλλα δεν μπορουσα με τιποτα απο ενα σημειο και μετα. Ζουσα σε ενα αχουρι και δουλευω πολλες ωρες.

Ειλικρινα δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο. Προσπαθησα για 8 μηνες να τα καταφερω να μην τα στηρωσω αλλα οι συσκολιες μου ειναι πρακτικες, δεν μοπορω να συντηρησω και αλλα γατακια και δεν μπορω να πιεσω κανενα φιλο μου να παρει καποιο για να το πεταξει μετα στο δρομο.

Ναι, για πολλους λογους η στηρωση εμας βολευει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα θελω μπιμπελα τα γατακια ή οτι δεν τα σεβομαι. Οτι μπορω κανω. Αλλα να ξερεις ειλικρινα οτι και αυτα ζοριζονται πολυ σε διαμερισμα αστειρωτα. Την εκανα την παρεμβαση στη φυση αλλα τι να κανω ρε γ......; Δεν μπορω καλυτερα απο αυτο.

Εαν εσυ εχεις καταφερει κατι τετοιο μπραβο σου, ειλικρινα. Αλλα μεχρι πιο βαθμο ανελαβες καποια ευθυνη; (ερωτηση ειναι οχι ειρωνεια, ξεκαθαριζω) ΚΑι αυτο στο ρωταω γιατι και γω οταν ζουσα σε μονικατοικια ηταν πολυ ομορφα που τα γατακια μου ηταν αστειρωτα και ανεμελα και ερχοταν στο σπιτι και πηγαινανε βολτιτσες!!! Στο διαμερισμα ειναι πολυ διαφορετικα, ειλικρινα. Ξερω την διαφορα γιατι τα ειδα και τα δυο.
Είπα νωρίτερα ότι στο διαμέρισμα είναι πολύ δύσκολα,εγώ ζω σε μονοκατοικία και πριν από 20 λεπτά μάζεψα τον Σαμτάκο απ'έξω ενώ ο Νέμο μάλλον δε θα έρθει ούτε απόψε. Και οι 2 γάτοι μου έχουν οίστρο και φωνάζουν όλη μέρα,έχουν απαιτήσεις και οποιαδήποτε στιγμή της νύχτας σηκωθώ για οποιοδήποτε λόγο αγχώνομαι αν δεν είναι μέσα και κατεβαίνω να δω αν γύρισαν και πεινάνε. Σίγουρα και αυτό είναι ένα μικρό βάσανο για μένα και ένα μεγάλο για αυτά αλλά δε μπορώ να σκεφτώ διαφορετικά, είναι η φύση τους. Έχω τώρα το Σαμτάκο να κοιμάται στο σκαμνάκι που βάζω τα πόδια μου κάτω από το γραφείο του υπολογιστή ως συνήθως κουρασμένος από όλη αυτή τη διαδικασία των τελευταίων ημερών. Παλιότερα είχα αντιμετωπίση ίδιες περιπτώσεις με άλλους γάτους μου και γάτες μου, αλλά είναι θέμα ευθύνης. Έχω το + της μονοκατοικίας και σίγουρα δε μπορώ να καταλάβω πια απόλυτα πως είναι ένας γάτος σε διαμέρισμα. Καταλαβαίνω το αναγκαστικό της λύσης γιατί σέβομαι απόλυτα ότι τα κίνητρα σου δεν είναι ίδια με τους άλλους και πιστεύεις ότι τα γατάκια είναι πολύ όμορφα αστείρωτα και ανέμελα. Λυπάμαι που τελικά αναγκάστηκες σε αυτή τη λύση.
Και με τους 2 αρσενικούς γάτους μου έχει χυθεί πολύ αίμα στο σπίτι και έχουν σπάσει βάζα μόνο και μόνο για το θέμα της κυριαρχίας και ενώ μέχρι πριν 2 μήνες κοιμόντουσαν μαζί ακόμη και αν μαλώναν τώρα έχουν χωρίσει και τα κρεββάτια τους.
By aiorasky on 25-05-07, 23:22
Πολλα απ τα παιδια εδω κανουν ενα μεγαλο αγωνα με τα αδεσπωτα και γενικα αφιερωνουν παρα πολυ χρονο απ τη ζωη τους για να βρουν σε παρα πολλα γατακια σπιτι. Αυτη ειναι μια πολυ δυσκολη διαδικασια. Χιλιαδες αδεσπωτα γατακια δεν θα ειχαν πεθανει αδικα εαν ημασταν γενικα λιγο πιο προσεχτικοι. Οι γατες συμφηλιωθηκαν με τους ανθρωπους για την επιβιωση τους και η στηρωση ειναι ενα κομματι μιας αγραφης συμφωνιας. Η γατα ειναι εξυπνη. Ξερει οτι πρεπει να παει με τον ισχυρο για να επιβιωσει και "ανεχεται" την στηρωση γιατι τελικα ετσι εξαπλωνεται. ΤΑ αλλα ειδη που δεν συμφηλιωνονται θα αφανιστουν. Αυτη ειναι η σκληρη αληθεια. Οποτε εαν μιλαμε για τις γατες....μην τις λυπασαι και πολυ......εμας να λυπασαι που θα μεινουμε χωρις δαση.

Και τα παιδια εδω αυτες τις ισσοροπιες παλευουν μην νομιζεις.....να ισσοροπησει λιγο η φαση για να ζουν και αυτα και εμεις μια πιο ανετη ζωη. Εγω ουτε ιεραποστολος αισθανομαι ουτε εγκληματιας. Πηρα 2 αδεσπωτα και τα εδωσα μια στεγη. Γιναμε φιλοι και συμπορευομαστε με τους τροπους που ειναι εφικτο να γινει. Και επειδη ειμαι ανθρωπος καποια πραγματα τα αποφασιζω εγω. Αυτη ειναι η φυση μου.

ΜΑκαρι να ζουσαμε σε εναν κοσμο με μονοκατοικιες, λουλουδια, δεντρα και να ειμασταν σε αρμονια με τη γη αλλα δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι σκληρη.
By aiorasky on 25-05-07, 23:32
ΚΑι προς Θεου! Δεν ειρωνευομαι τις γατες και την ελευθερια τους απ τη φυση. Ξερω ποιοι ειμαστε εμεις οι ανθρωποι.

Αχ...εχω διαβασει ενα καταπληκτικο αρθρο, εαν το ειχα τωρα θα σας εγραφα μερικα σημεια. Εξηγει πως οι γατες θα ειναι τα μοναδικα αιλουροειδη που θα διασωθουν στο μελλον!!!!!
By neisseria on 25-05-07, 23:48
Αρχική Δημοσίευση από aiorasky
Πολλα απ τα παιδια εδω κανουν ενα μεγαλο αγωνα με τα αδεσπωτα και γενικα αφιερωνουν παρα πολυ χρονο απ τη ζωη τους για να βρουν σε παρα πολλα γατακια σπιτι. Αυτη ειναι μια πολυ δυσκολη διαδικασια. Χιλιαδες αδεσπωτα γατακια δεν θα ειχαν πεθανει αδικα εαν ημασταν γενικα λιγο πιο προσεχτικοι. Οι γατες συμφηλιωθηκαν με τους ανθρωπους για την επιβιωση τους και η στηρωση ειναι ενα κομματι μιας αγραφης συμφωνιας. Η γατα ειναι εξυπνη. Ξερει οτι πρεπει να παει με τον ισχυρο για να επιβιωσει και "ανεχεται" την στηρωση γιατι τελικα ετσι εξαπλωνεται. ΤΑ αλλα ειδη που δεν συμφηλιωνονται θα αφανιστουν. Αυτη ειναι η σκληρη αληθεια. Οποτε εαν μιλαμε για τις γατες....μην τις λυπασαι και πολυ......εμας να λυπασαι που θα μεινουμε χωρις δαση.

Και τα παιδια εδω αυτες τις ισσοροπιες παλευουν μην νομιζεις.....να ισσοροπησει λιγο η φαση για να ζουν και αυτα και εμεις μια πιο ανετη ζωη. Εγω ουτε ιεραποστολος αισθανομαι ουτε εγκληματιας. Πηρα 2 αδεσπωτα και τα εδωσα μια στεγη. Γιναμε φιλοι και συμπορευομαστε με τους τροπους που ειναι εφικτο να γινει. Και επειδη ειμαι ανθρωπος καποια πραγματα τα αποφασιζω εγω. Αυτη ειναι η φυση μου.

ΜΑκαρι να ζουσαμε σε εναν κοσμο με μονοκατοικιες, λουλουδια, δεντρα και να ειμασταν σε αρμονια με τη γη αλλα δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι σκληρη.
Εδώ μιλούν και για σεξουαλικά μεταδιδόμενες αρρώστειες. Αν είναι έτσι όλες οι αδέσποτες είναι πλέων μολυσμένες με τόσα ζευγαρώματα και βιασμούς αρσενικών. Εν τέλη η θυλική στείρωση μετά από ένα αριθμό γεννήσεων είναι συμβιβασμός για τον έλεγχο των αδέσποτων. Στο εξωτερικό υπάρχει και το αντίστιχο της ανδρικής στείρωσης στα ζώα, που τη προτείνουν κάποιοι ηλίθιοι γιατροί σε άνδρες. Η γνωστή αγγειεκτομή ή αλλιώς αφαίρεση του σπερματικού πόρου η οποία σε μεγάλο ποσοστό δεν είναι αναστρέψιμη αν θέλει να επανέλθει ο άνδρας στο μέλλον. Έχει εφαρμοστεί σε γάτες αλλά κοστίζει. Στον άνδρα δεν επιρεάζει την σεξουαλική του λειτουργεία και υπάρχει μία μόνο παρενέργεια κάτω του 0,1%... παραφροσύνη από την επίθεση των αντισωμάτων που καταστρέφουν τα σπερματοζωάρια στο αίμα (φθάνουν εκεί από την απορρόφιση τους αφού δεν φθάνουν ποτέ εκεί με το σπερματικό υγρό) στον εγκέφαλο. Δε ξέρω κατά πόσο υπάρχουν παρόμοιες παρενέργειες στις γάτες αλλά υπάρχουν σε πολλές χώρες γραφεία που κατέχουν τέτοιες γάτες και εξηπηρετούν κατόχους θυλικών γάτων που έχουν προβλήματα οίστρου.
By aretha on 26-05-07, 09:21
Εδώ μιλούν και για σεξουαλικά μεταδιδόμενες αρρώστειες. Αν είναι έτσι όλες οι αδέσποτες είναι πλέων μολυσμένες με τόσα ζευγαρώματα και βιασμούς αρσενικών.
Καλώς ήρθατε στον πλανήτη Γη και συγκεκριμένα στην Ελλάδα! Ελπίζουμε να είχατε μια ευχάριστη πτήση και να μη σας ενόχλησε η απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα. Ευχαριστούμε που διαλέξατε την Cosmara-mou Airlines για το ταξίδι σας.
By sardela on 26-05-07, 09:34
Καλώς ήρθατε στον πλανήτη Γη και συγκεκριμένα στην Ελλάδα! Ελπίζουμε να είχατε μια ευχάριστη πτήση και να μη σας ενόχλησε η απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα. Ευχαριστούμε που διαλέξατε την Cosmara-mou Airlines για το ταξίδι σας.

Eιπα να μην ξαναγραψω στο θεμα, αλλα δεν αντεξα!
By popi on 26-05-07, 09:35

Σωστήηηηηηηηηηηηηηηηη
By neisseria on 26-05-07, 10:18
Εγώ απλά ανέφερα αυτό που ισχυρίζεστε ως νέο Αρμαγεδδών των ζώων αν δε κατάλαβες, επείδη δεν έχεις την δυνατότητα να καταλάβεις ή το κάνεις επίτηδες. Νομίζω ότι η παράσταση σου δικαιωματικά σου κέρδισε μία θέση σε εκπομπές τύπου Χαρδαβέλα και Ευαγγελάτου. Και μπορείς να πάρεις όλο το "σόι" με τις στρουθοκαμήλους μαζί.(διευκρινίζω για να μη παρεξηγηθώ,δεν αναφέρομαι σε όλους με όσους έχω έρθει σε αντιπαράθεση αλλά συγκεκριμένα 2-3 άτομα που ξέρουν ποια είναι)
By Subject to change on 26-05-07, 12:35
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι οτι θα σε παρακαλούσα neisseria να προσέχεις λίγο τον τρόπο που εκφράζεσαι γιατί προσβάλλεις. Και έχε υπόψιν οτι η ειρωνεία, ο χλευασμός και οι επιθέσεις απαγορεύονται απο τους κανόνες του MyCat.
Ευχαριστώ.
By neisseria on 26-05-07, 13:23
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι οτι θα σε παρακαλούσα neisseria να προσέχεις λίγο τον τρόπο που εκφράζεσαι γιατί προσβάλλεις. Και έχε υπόψιν οτι η ειρωνεία, ο χλευασμός και οι επιθέσεις απαγορεύονται απο τους κανόνες του MyCat.
Ευχαριστώ.
Αυτά τα έκανα μόνο εγώ ως τώρα; Από τη στιγμή που είπα την άποψη μου υπήρξαν 2-3 άτομα που μου έκαναν προσωπική επίθεση με ειρωνείες και χλευασμούς και απάντησα ΜΟΝΟ Σ'ΑΥΤΟΥΣ και ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ με τον ίδιο τρόπο. Εγώ δέχομαι το δικό μου μερίδιο ευθύνης άλλά θα παρακαλούσα να κάνεις συστάσεις και σ'αυτούς και να μη χρησημοποιείς 2 μέτρα και 2 σταθμά.
By Subject to change on 26-05-07, 13:31
Πες μου, τι λόγο έχω να χρησιμοποιήσω 2 μέτρα και 2 σταθμά; Σε ξέρω κι απο χτες; Αυτό που βλέπω είναι οτι όσοι απάντησαν εριστικά, ήταν διότι εσύ απο τότε που μπήκες στο θέμα αυτό προσβάλλεις, ειρωνεύεσαι και υποτιμάς τους συνομιλητές σου. Σαφώς και δεν δικαιολογεί αυτό αντίστοιχη επίθεση απο τους άλλους, αλλά η ποσότητα των δικών σου ύβρεων σε σχέση με αυτές όοολων των άλλων μαζί είναι και πάλι μεγαλύτερη.
Όπως και να χει, παρακαλώ ΟΛΟΥΣ σας να σταματήσετε να ειρωνεύεστε το συνομιλητή σας. Και ειδικότερα εσένα neisseria.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους