Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,605 εγγεγραμμένα μέλη και 718,185 μηνύματα σε 22,542 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξαφνική επιθετικότητα!

Yannislemy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Yannislemy
Ο Yannislemy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Yannislemy έγραψε στις 22:05, 14-07-19:

Λοιπόν , ο γάτος μένει στο σπίτι μου κι εγώ αυτές τις μέρες κατέβηκα στο σπίτι των δικών μου ακριβώς από κάτω . Προτίμησα να κάνω αυτό απ' το να τον περιορίσω σε κάποιο δωμάτιο για να μην τον στρεσσαρω κι άλλο. Ανεβαίνω καθημερινά δύο τρεις φορές και κάθομαι κάποια ώρα . Σήμερα όσο υπήρχε χώρισμα μεταξύ μας (παράθυρο πόρτα ) ήταν ήθελε να του ανοίξω νιαουριζε κ τριβόταν όταν έβαζα τα χέρια μου στο τζάμι. Οταν ομως μπήκα στο σπίτι κρύφτηκε . Επίσης όταν ήμουν στο σπίτι τριφτηκε λίγο στα πόδια μου και μετά πάλι κρύφτηκε . Θεωρώ πως είναι σαφώς καλύτερα , αλλά όχι καλά . Να επισημάνω ότι ποτέ δεν ήμουν βίαιος μαζί του και το χειρότερο που του έχω κάνει είναι μια ξύλια στον πωπω πριν 2 χρόνια χωρίς δύναμη , γιατί πάνω στο παιχνίδι ξέφυγε λίγο . Δεν έχει δείξει ποτέ επιθετικότητα απέναντι μου εκτός απ' όταν είχε πρωτοερθει στο σπίτι μωρό το οποίο όμως ξεπεράστηκε σε μια βδομάδα . Η επιθετικότητα του περιοριζόταν βέβαια στο όταν τον πλησίαζα . Από τότε είμαστε αχώριστοι με υπεραγαπά όπως κι εγώ περνάω αρκετές ώρες μαζί του . Η περίπτωση πάθησης μου χωρίς να την αποκλείω δεν μου φαίνεται τόσο πιθανή γιατί έγινε το συμβάν με το γάτο . Διάβασα ότι τα γατιά κάποιες φορές στρέφουν την επιθετικότητα τους αλλού όταν δεν μπορούν να την εκτόνωσουν στο στόχο τους , βλέπε γάτος στις σκάλες . Καταλήγω πως έγινε πολύ κυριαρχικός με το σπίτι μετά από αυτό σε συνδυασμό με τον εκνευρισμό και δεν ήθελε ούτε εμένα . Δυστροπες οι γάτες αλλά αυτό είναι ακραίο. Είναι ο γάτος μου όμως και θα κάνω τα πάντα για να τα βρούμε όσο χρειαστεί και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι είμαστε χώρια και δεν νομίζω να ξανά κοιμηθούμε μαζί όπως κάναμε γιατί μια επίθεση στον ύπνο μου θα δεν θα ήταν ότι καλύτερο κι απ' ότι διάβασα συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις . Ίσως με τον καιρό ... Ίσως το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στις γάτες μας να είναι αυτό. Γιατί οι ασθένειες αντιμετωπίζονται αυτό όμως είναι δύσκολο .
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Yannislemy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Yannislemy
Ο Yannislemy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Yannislemy έγραψε στις 18:18, 15-07-19:

Σήμερα έκατσα αρκετες ώρες μαζί του . Έπαιξα μαζί του χάδια κλπ, τελικά τον άφησα και στον δωμάτιο , φαίνεται καλά . Ελπίζω να μην προδώσει την εμπιστοσύνη μου . Έξω δεν θα τον αφήσω ακόμα μην βλέπει τα αδέσποτα από κάτω και στραβωσει .πάντως έδειχνε μια χαρά ήρθε στο κρεββάτι μαζί μου χάδια πόσες ώρες , σαν να μην έχει γίνει τίποτα . Ελπίζω να πάνε όλα καλά .
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:42, 15-07-19:

Άντε μπράβο..Σιγά-σιγά, δείχνει να επιστρέφει στην κανονικότητά του. Εύχομαι οριστικά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gogo1kam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogo1kam
H gogo1kam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H gogo1kam έγραψε στις 18:30, 17-07-19:

Γεια σε όλους κι ευχαριστώ προκαταβολικά. Θα ήθελα λίγο από το χρόνο σας, γιατί πραγματικά δεν ξέρω ούτε τι άλλο να κάνω ούτε από που να πιαστώ. Λοιπόν, έχω μια γατούλα τη Σάντι, 2 χρονών, στειρωμένη. Πάντα ήταν κάπως ατίθαση αλλά και ταυτόχρονα πολύ γλυκούλα με μένα και τον κόσμο. Πριν από 6 μήνες, ήρθε μια φίλη μου στο σπίτι και ξαφνικά ενώ ήμουν στο άλλο δωμάτιο της επιτέθηκε πάρα πολύ, ούρησε και έβγαζε πολύ περίεργες κραυγές. Την πήρα από κει κακήν κακώς, και την έκλεισα μαζί μου στο δίπλα δωμάτιο. Στεναχωρήθηκα πολύ, αλλά θεώρησα ότι είναι μεμονωμένο περιστατικό και ότι ίσως τρόμαξε από κάτι. Από τότε, πήγε να επιτεθεί, ακόμη μια φορά στο αγόρι μου (τον οποίο γνωρίζει από πάντα και είναι δεμένοι), και τέλος 2 μήνες πριν επιτέθηκε χωρίς πραγματικά λόγο σε μένα. Πάλι με τα ίδια συμπτώματα, ούρηση ( και αφόδευση αυτή τη φορά) και δεν με αναγνώριζε καν, λες και δεν ήμουν εγώ. Δεν ανταποκρινόταν σε ότιδήποτε και αν της έλεγα για να την ηρεμήσω. Την επόμενη μέρα, γύρισα το βράδυ στο σπίτι και μου επιτέθηκε πάλι πάνω στο κρεβάτι. Κατέληξα να κρύβομαι με κουβέρτες για να μην με πετύχει στο πρόσωπο. Το επόμενο πρωί το ίδιο. Την πήγα σε κτηνίατρο μην ξέροντας τι να κάνω και μου έδωσε καναβιδέλαιο εφόσον δεν βρήκε κάτι. Πριν ένα μήνα, κι ενώ πίστευα ότι παμε καλά. (Της φερόμουνα με πολύ προσοχή, μέχρι και που απέφευγα να καθαρίσω τόσο το σπίτι για να μην τρομάξει από σκούπα ή κάτι άλλο πχ, έπαιζα μαζί της πολύ παραπάνω για να της φεύγει όποια ενέργεια) ξαφνικά πάλι μου επιτέθηκε. Τόσο πολύ που χρειάστηκα παραλίγο ράμματα. Περιττό να πω ότι έπαθα σοκ.. (θα μου πείτε πριν δεν είχες πάθει δεν ξέρω..ήταν κάτι σαν το τελειωτικό χτύπημα για μένα. Σα να έχασα τις ελπίδες μου ότι η Σάντι θα επανέλθει στο γατάκι που ήταν πριν. Από τότε έφυγα από το σπίτι, πήγα στους γονείς μου και απλά την επισκέπτομαι κάθε μέρα. Έχω πάρει γνώμες από άλλους 4 κτηνιάτρους. Όλοι μ λένε ότι είναι σύνδρομο υπεραισθησίας (κάτι σα σχιζοφρένεια μου το περιγράφουνε) Της δίνω τώρα ένα φυτικό χάπι 2 φορές την ημέρα. Θα ξεκινήσω και feliway Και περιμένω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Την βλέπω να νιαουρίζει μόνη της, να φουντώνει πλεον και όταν παίζει με τα παιχνίδια της και πονάει η ψυχή μου. Δεν θέλω να της κάνω ευθανασία, δεν θα το άντεχα. Σας στέλνω απλά γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Δυστυχώς μένω σε 2άρι και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να μείνω κάπου αλλού πχ με προστατευμένη αυλή. Τι να κάνω; Βασικά δεν ξέρω πραγματικά. Το ξέρω το ότι έφυγα δεν βοηθάει, αλλά έχω πάθει σοκ, και όταν τη βλέπω φοβάμαι ότι θα μ επιτεθεί. Είναι τόσο περίεργο, την υπεραγαπάω και ταυτόχρονα τη φοβάμαι. Τι θα κάνατε στη θέση μου; Κλαίω κάθε μέρα, σκέφτομαι και λύση δεν βρίσκω. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Θα ακούσω την κάθε σας γνώμη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:11, 17-07-19:

Καλησπέρα φίλη μου και λυπάμαι για την δύσκολη κατάσταση που βρίσκεσαι, όμως μην απελπίζεσαι πριν εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια προκειμένου η γατούλα σου, αν όχι να ιαθεί εντελώς να παρουσιάσει σημαντική βελτίωση.
Κατ'αρχήν και από τα λίγα που έχω διαβάσει γι αυτό το "σύνδρομο υπερευαισθησίας της γάτας", πριν γίνει οριστική διάγνωση από το γιατρό, θα πρέπει να αποκλειστούν όλες οι άλλες αιτίες που εμφανίζουν ίδια συμπτώματα, όπως κάποιας μορφής μυοπάθεια, νευρίτιδα, ενδοκρανιακή πίεση, ακόμα και δερματοπάθεια από κάποιας μορφής αλλεργίας σε ψύλλους ή και τροφή. Θα πρέπει απαραίτητα να γίνει εκτενής νευρολογικός έλεγχος, καθώς και ακτινογραφίες της σπονδυλικής της στήλης ώστε, αν υπάρχουν, να εντοπιστούν αλλοιώσεις στη οσφυική χώρα. Επιπροσθέτως μπορεί να χρειαστούν ακόμα και βιοψίες από τους μύες για να αποκλειστεί τυχόν μυοπάθεια που μιμείται τα συμπτώματα του συνδρόμου που αναφέρεις καθώς και έλεγχος για τοξοπλάσμωση.
Όπως καταλαβαίνεις, το φυτικό χάπι και το feliway, δεν είναι αρκετά γιατί απλώς καλύπτουν το πρόβλημα, όταν μάλιστα στην αρχή οι γιατροί χορηγούν μη στεροειδή ή και στεροειδή(αν υποψιάζονται αιτία αλλεργία σε ψύλλους ή φλεγμονή) αντιφλεγμονώδη φάρμακα και αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα, προχωρούν σε άλλα, όπως αντισπασμωδικά, αντικαταθλιπτικά κλπ, ανάλογα με την κατάσταση του ζώου.

Βέβαια θα υπάρξει μια ταλαιπωρία εξ αιτίας αυτής της σειράς εξετάσεων, αλλά δυστυχώς είναι μονόδρομος και απαραίτητη η υπομονή και η καθημερινή φαρμακευτική αγωγή- αν κριθεί απαραίτητο- προκειμένου η γατούλα να βοηθηθεί ουσιαστικά και να έχει πολλές πιθανότητες για μια φυσιολογική ζωή.
Αξίζει να το προσπαθήσεις πιστεύω, με σύμμαχο τον κατάλληλο κτηνίατρο που θα βοηθήσει. Μα, πάνω απ'όλα, η αγάπη σου για την Σάντι, που πονάει η καρδιά σου να αποχωριστείς, είναι εκείνη που θα σε οπλίσει με θάρρος και δύναμη να μην καταθέσεις τα όπλα, γιατί είναι μια μάχη που μπορεί να κερδηθεί- το πιστεύω και στο εύχομαι από καρδιάς.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    dennisey69, Volkswagen Fan, Yannislemy

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους