Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,620 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 362 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψέκασμα αρσενικού γάτου

CelpYR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CelpYR
H CelpYR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H CelpYR έγραψε στις 16:51, 30-10-18:

Για αυτό ακριβώς που αναφέρθηκες 'δεν μπορώ' => δεν θέλω τώρα, την ανάπτυξη. Η στείρωση ιδανικά πρέπει να γίνεται από τους 12-15 μήνες και μετά. Το ότι γίνονται σε αυτές τις ηλικίες, είναι για την δική μας εξυπηρέτηση, δεν υπάρχει αντίλογος σε αυτό. Το ότι το παλικάρι σου είναι θηρίο παρά την στείρωση σε τόσο μικρή ηλικία, δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω. Όμως μπορώ π.χ. να αναρωτιέμαι, αν ήταν να έχει ακόμη μεγαλύτερη ανάπτυξη; Τώρα θα μου πεις, ε και τι έγινε που δεν έγινε ντιπ γομάρι (ΑΝ ήταν να γίνει). Στο δικό σου δεν έγινε τίποτα, σε άλλο μπορεί να γίνει... η διακοπή των φυσικών ορμονών δεν είναι αμελητέα υπόθεση και αν μπορώ δεν θέλω να το διακινδυνέψω τόσο νωρίς, μου έχει βγει και γενικά φιλάσθενος ο μικρός, ακόμη το γαστρεντερικό του δεν έχει στρώσει, δεν θέλω τυχόν κι άλλα...

Οπότε αν με αξιώσει η τύχη μου -όπως έχω δει να συμβαίνει σε πολλά γατιά, δεν είναι και σπάνιο- να μην τους πιάσουν τα συμπτώματα νωρίς ή έστω να είναι διαχειρίσιμα ώστε να μην βασανίζονται ούτε αυτά ούτε εγώ, θα το καθυστερήσω όσο μπορώ. Σίγουρα με τίποτα πριν έχω ξεκάθαρα-προβληματικά σημάδια οίστρου.

--------------------
Τώρα για το "μυστήριο",

αν η μπόχα είναι απίστευτη, τότε αμέσως πρέπει να αποκλείσω πως ήταν ο αρσενικός (μακάρι). Διότι δεν μου μύρισε στο ελάχιστο. Στεγνό τον βρήκα τον λεκέ να καταλάβεις, δηλαδή ίσως να ήταν και της προηγούμενης μέρας.

Οπότε πρέπει να στραφώ στη θηλυκιά. Με τη θηλυκιά από άποψη στρες δεν το βρίσκω απίθανο. Θεωρώ πως ακόμη δεν έχει προσαρμοστεί εντελώς στο σπίτι γιατί έχει ζήσει και έξω και από τις αρχές είναι πολύ το μυαλό της στο έξω και στα νιαουρίσματα να την βγαλω. Αλλά δεν μπήκε στο σπίτι και χθες, δεν το έκανε τις πρώτες μέρες -που την είχα και περιορισμένη λόγω του άλλου- μου τα άρχισε τώρα; Ίσως έξτρα στρες λόγω του μωρού που είχα και είχε πραγματικά ΛΥΣΣΑΞΕΙ να μπει στο δωμάτιο του και την μάλωνα (φωνητικά και μόνο, εννοείται) να σταματήσει;

Από συμπτώματα οίστρου για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν της άρχισαν. Έχω δει καναδυό -σχεδόν- βαρελάκια το τελευταίο δεκαήμερο, αλλά το ένα ήταν σε φάση που λιαζόταν στο μπαλκόνι και ήταν χαρούμενη (έτσι το ερμήνευσα τουλάχιστον και κράτησα και ενα πιθανό ερωτηματικό στο πίσω μέρος του μυαλού για αρχές οίστρο), και το άλλο ήταν σε φάση που προσπαθούσε να με ξυπνήσει το πρωί και κωλοτριβόταν στην αγκαλιά μου στο ανάσκελο...αλλά κάνει διάφορα χαδιάρικα κάθε πρωί για να με ξυπνήσει και δεν το θεώρησα κι αυτό ξεκάθαρο σημάδι. Νωρίς είναι διάολε, ζηλεύω όσους ακούω για πρώτους οίστρους κοντά στο χρόνο ή ψεκάσματα στα 2-3 χρόνια.

Για το ύψος, το ανέφερα, στα 60 εκατοστά ο λεκές. Τα γατιά είναι στα 20εκ...και η θηλυκιά να ήταν, πως το κατάφερε; Κι αν και ψεκάζουν στο κάθετο...ε αυτό τότε δεν είναι 'ποπός', νεροπ...ουροπίστολο είναι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CelpYR : 30-10-18 στις 17:10.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 17:12, 30-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από CelpYR
Για αυτό ακριβώς που αναφέρθηκες 'δεν μπορώ' => δεν θέλω τώρα, την ανάπτυξη. Η στείρωση ιδανικά πρέπει να γίνεται από τους 12-15 μήνες και μετά. Το ότι γίνονται σε αυτές τις ηλικίες, είναι για την δική μας εξυπηρέτηση, δεν υπάρχει αντίλογος σε αυτό.

Φίλη μου κι όμως αυτή η άποψη που εκφράζεις θεωρείται ξεπερασμένη και θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Δήμητρα ότι μια χαρά γίνεται και σε μικρότερες ακόμη ηλικίες χωρίς να επηρεάζει την ανάπτυξή τους. Κι εγώ το έχω δει στα δικά μου να αναπτύσσονται πολύ καλά έπειτα..τώρα αν ήταν να γίνουν και λίγο πιο μεγαλόσωμα αν καθυστερούσε η στείρωσή τους δεν μπορώ να το ξέρω και ούτε με απασχολεί ιδιαίτερα . Αν περιμένεις να κλείσουν χρόνο οι γάτες σου για να τις στειρώσεις να σαι βέβαιη ότι θα έχεις γεννητούρια εντωμεταξύ...και φαντάζομαι δεν το θέλεις αυτό

Σε σχέση με το ύψος του ψεκάσματος που λες, δε μου κάνει μεγάλη εντύπωση, έχω δει γατιά να το κάνουν σε πολύ μεγαλύτερο ύψος από το μπόι τους. Επίσης ο πρώτος μου γάτος που στους 7 μήνες περίπου τον είχαν πιάσει οι ορμές και ψέκασε μία δυο φορές πριν τον στειρώσουμε, η αλήθεια είναι ότι δεν μύριζε..δεν ξέρω αν συνεχιζόταν πως θα ήταν, αλλά στην αρχή καθόλου..

Θα σου λεγα λοιπόν να επισπεύσεις τις στειρώσεις, τόσο για το καλό το δικό τους, όσο και το δικό σου..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:55, 30-10-18:

Η ανάπτυξη - όπως σου είπε και η Μαρία προηγουμένως - δεν σταματάει με την στειρωση... Όσο είναι να μεγαλώσει θα μεγαλώσει (και οι αρσενικοί ολοκληρώνουν την ανάπτυξη τους περίπου στα 2 χρόνια από όσο γνωρίζω,η θηλυκια νωρίτερα)... Το μόνο που δεν αποκτούν οι γατοι είναι, λένε, τα ζυγωματικά του αρσενικού...

Πραγματικά όμως πιστεύω και εγώ, όπως και η Μαρία πως είναι επικίνδυνο να έχεις αστειρωτα και τη θηλυκια σου και τον αρσενικό... Δεν υπάρχει περίπτωση καμία να γλυτώσεις από εγκυμοσύνη.. Άπαξ και πιάσει τη γάτα σου οίστρος ο αρσενικός θα "ξυπνήσει"... Αυτή θα κάτσει και κλαφτα Χαράλαμπε... Ή άπαξ και ψεκασει ο αρσενικός η γάτα σου θα "ξυπνήσει" όποτε πάλι κλαφτα Χαράλαμπε... Γενικώς όπως και να το δεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις... Και τότε? Τι θα τα κάνεις τα μικρά? Για σκέψου το...

60 εκ (πήρα το μέτρο!!!!) είναι μια απόσταση που θεωρητικά είναι ύψος που θα μπορούσε να φτάσει... Ψεκαζουν σε όρθια στάση άλλωστε.. Σηκώνουν ουρά, τουρλωνουν πωπο και τον σηκώνουν κάπως... Άρα θα μπορούσε να ειναι

Κοίτα, καταλαβαίνω απόλυτα πως θέλεις να την παρατεινεις την στειρωση όσο μπορείς.. Και θα σου έλεγα "άστο" αν είχες μόνο 1 γατί.. Τότε ναι.. Θα μπορούσες να περιμένεις να γίνει 1 έτους και ύστερα να προχωρήσεις.. Τι ίδιο είχα κάνει και εγώε τον πρώτο μου γάτο - τον αξελ... Στειρωθηκε στους 12 μήνες.. Όμως ήταν μόνος του, δεν τον ένοιαζαν τα γατιά που άκουγε έξω, δεν ψεκασε ποτέ και ήταν σε ηρεμία... Όμως δεν είχα θηλυκια ακόμα στο σπίτι και μάλιστα αστειρωτη να του τριβεται.... (για να καταλάβεις λίγο όταν πήρα την Σούκι μετά από λίγο καιρό την έπιασε οίστρος αν και στειρωμενη και ο αξελ τρελάθηκε και την καβαλουσε!!!! Και τα δύο ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ ΗΤΑΝ

Μην τα παίρνεις αψηφιστα γιατί θα βρεθείς μπροστά σε εκπληξεις
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:10, 30-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από CelpYR

Από συμπτώματα οίστρου για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν της άρχισαν.

Νωρίς είναι διάολε, ζηλεύω όσους ακούω για πρώτους οίστρους κοντά στο χρόνο ή ψεκάσματα στα 2-3 χρόνια.:
Άμα την πιάσει οίστρος θα το καταλάβεις να είσαι σίγουρη... Τα ουρλιαχτά που θα βγάζει θα είναι ΤΌΣΟ δυνατά ΌΛΗ ΜΈΡΑ που δεν θα μπορείς ούτε να ησυχάσεις ούτε να κοιμηθείς.... Για τόσο δυνατές φωνές μιλάμε...

Το κάθε γατί έχει το δικό του χρόνο σεξουαλικης ωρίμανσης.. Αλλά ωριμάζουν νωρίτερα και άλλα αργότερα.. Δεν είναι στάνταρ... Και φυσικά παίζει ρόλο αν υπάρχουν άλλες γάτες στο περιβάλλον,ποσες είναι αυτές, σε τι ηλικία βρίσκονται και αν είναι αστείρωτες ή όχι.....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CelpYR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CelpYR
H CelpYR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H CelpYR έγραψε στις 21:15, 30-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
είναι επικίνδυνο να έχεις αστειρωτα και τη θηλυκια σου και τον αρσενικό... Δεν υπάρχει περίπτωση καμία να γλυτώσεις από εγκυμοσύνη.. Άπαξ και πιάσει τη γάτα σου οίστρος ο αρσενικός θα "ξυπνήσει"... Αυτή θα κάτσει και κλαφτα Χαράλαμπε... Ή άπαξ και ψεκασει ο αρσενικός η γάτα σου θα "ξυπνήσει" όποτε πάλι κλαφτα Χαράλαμπε... Γενικώς όπως και να το δεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις... Και τότε? Τι θα τα κάνεις τα μικρά? Για σκέψου το...
Δεν εννοούσα πως θα τα αφήσω να φτάσουν μέχρι εκεί τα πράγματα, είπα όχι πριν έχω ξεκάθαρα-προβληματικά σημάδια οίστρου, δηλαδή με το που δω ξεκάθαρα σημάδια "ξυπνήματος" (και θα τα δω, λείπω ελάχιστα), ο ένας από τους δύο εννοείται πως θα πάει την επομένη για στείρωση. Κι αν δεν είναι την επομένη αλλά π.χ. τρεις μέρες μετά, θα τους χώριζα για αυτό το διάστημα. Ακόμη και στο σενάριο να προλαβαίνανε την ώρα που κοιμάμαι που λέει ο λόγος και να προέκυπτε εγκυμοσύνη, δεν θα προέκυπταν μωρά, θα πήγαινε για στείρωση και τερματισμό της εγκυμοσύνης, δεν έχω κανέναν ενδοιασμό σε αυτό. Αλλά ξαναλέω δεν θα φτάσουμε μέχρι εκεί. Απλά για μένα δεν παίζει το, τον στειρώνω πριν δω ψέκασμα. Η' την στειρώνω πριν αρχίσει τα βαρελάκια και τα γουργουρητά (δεν μπαίνουν κατευθείαν με τις τσιρίδες στον πρώτο οίστρο τους τα θηλυκά...τουλάχιστον αυτά που έχω δει εγώ και δυστυχώς έχω δει αρκετά γατάκια της γειτονιάς να μεγαλώνουν και οπότε την εξέλιξή τους πάνω στο συγκεκριμένο). Για την ώρα γύπας πάνω από τα κεφάλια τους να δούμε αν ξαναπροκύψει ψέκασμα και από ποιον.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:19, 02-11-18:

Γνωριζεις φανταζομαι οτι αν ενα αρσενικο ξεκινησει το ψεκασμα, μπορει να μη το σταματησει ακομα και μετα την στειρωση. Προσωπικα δεν καταλαβαινω γιατι το καθυστερεις, αφου καποια στιγμη θα πρεπει να στειρωθουν. Καλυτερα τωρα οσο πιο νωρις γινεται για να αναρρωσουν και πιο γρηγορα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους