Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,657 εγγεγραμμένα μέλη και 718,196 μηνύματα σε 22,545 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 311 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Οίστρος;

Τι κάνετε όταν το γατάκι σας έχει οίστρο;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
Το χαϊδεύω και το 'κακομαθαίνω' για να του 'περάσει' και να νιώσει καλύτερα
5
25,00%
Το αγνοώ, για να μην το κάνω να αισθανθεί ότι 'κάτι τρέχει'
0
0%
Αποφασίζω ότι μόλις του περάσει, θα του κάνω στείρωση
15
75,00%
Το πηγαίνω στον κτηνίατρο για την ορμονική ένεση
1
5,00%

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 09:54, 14-04-06:

Bοήθεια απ'όλους σας!!!!!
Aπό χθες η Σούμη έχει τρελαθεί εντελώς! Πέφτει ανάσκελα για να την χαϊδέψουμε, τρίβεται συνέχεια στο πάτωμα αλλά και παντού, κάνει ένα γρύλισμα σα βογγητό και ώρες-ώρες ουρλιάζει σα να τη σφάζουνε!
Aπό την προηγούμενη γατούλα που είχαμε στο πατρικό μου, κατάλαβα ότι αυτά είναι σημάδια οίστρου. Aλλά και εντελώς άσχετος να είναι κάποιος, καταλαβαίνει αμέσως τί θέλει το γατί. Aφού στέκεται στα τέσσερα με τον πωπό της τεντωμένο (ουπς, sorry για την περιγραφή της ακατάλληλης σκηνής ) !!!
Aυτό που με ανησυχεί είναι ότι η αλλαγή αυτή έγινε κυριολεκτικά απ'τη μια μέρα στην άλλη! Δεν είχε το παραμικρό σύμπτωμα τις προηγούμενες μέρες.
Kαι το άλλο που με ανησυχεί είναι ότι η Σούμη είναι μόλις 5 μηνών! Kαι για την ακρίβεια, θα γίνει 5 μηνών την άλλη βδομάδα. Δεν είναι πολύ μικρή για να θέλει άντρα; Kαι δεν είναι πολύ μικρή για στείρωση;
Προχθές που την πήγα για εμβόλιο (και δυστυχώς δεν είχαν αρχίσει τα συμπτώματα ακόμα), μου είπε η γιατρός ότι οι θηλυκιές στειρώνονται κατά τον 8-9 μήνα. Tί θα κάνω μέχρι τότε; Πρέπει να περιμένω τόσο;
Tην λυπάμαι την κακομοίρα, γιατί βλέπω ότι βασανίζεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:33, 14-04-06:

Δεν βασανίζεται ΦΑΙΝΕΤΑΙ σαν να βασανίζεται. Μου το είχε πει η κτηνίατρος μου τις προάλλες που είχα πάει τον Vector
Οπότε μην νιώθεις τύψεις. Δεν λες καλά που δεν είναι αρσενική να ψεκάζει όλο τον τόπο;
Πάντως όντως ξεπετάχτηκε νωρίς η μικρούλα σου. Αλλά όχι και τραγικά νωρίς.
Πρόσεχε τώρα διπλά να μην βγαίνει έξω ΚΑΘΟΛΟΥ γιατί μερικές γάτες είναι, να το πω "εύκολες"; Η Εύα 5 λεπτάκια να έβγαινε γύριζε έγκυος! Η Ζαν πάλι έκανε ένα μήνα να κάτσει του γάτου που της είχαμε φερει. Τον είχε τρελάνει τον κακομοίρη!
Οπότε προσοχή μην ανήκει στην πρώτη περίπτωση και καταλήξεις να έχεις και γεννητούρια!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 14:01, 14-04-06:

Δεν μπορώ να φανταστώ ME TIΠOTA την Σούμη μου μανούλα! Mα είναι η ίδια μωρό, πώς μπορώ να την δω σαν μέλουσα μανούλα;
Tώρα πρέπει να την κλειδαμπαρώσω μέσα, με κάθε τρόπο.
Aλλά πρέπει να την πάω από τώρα για στείρωση ή πρέπει να περιμένω;

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:04, 14-04-06:

Χμμμ γι'αυτό καλύτερα να ρωτήσεις κτηνίατρο, δεν είμαι σίγουρη. Πάντως εγώ θα περίμενα λίγο να μεγαλώσει μιας και είναι πιο επικίνδυνη η εγχείριση στα θηλυκά. Και ακριβώς γι'αυτό το λόγο κοίτα να πας σε πολύ καλό γιατρό. Δεν θελω να σε τρομάξω αλλά της Unicorn της είχε πεθάνει μια γατούλα σε στείρωση :cry:

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:22, 15-04-06:

θυμαμαι στην λαιδη η πρωτη γιατρος που ειχα τις εκανε μια ενεση για αυτο το λογο του οιστρου αλλα οταν πηγα στην χιο ο κολλητος του αδερφου μου κτηνιατρος κ αυτος μου ειπε οτι εκανα μεγαλη βλακεια γιατι αυτο μπορουσε να προκαλεσει πυον στην μητρα της λαιδη κ μου προτεινε να μου την στειρωσει αλλα πη γαινοντας στο ιατρειο του για μεγαλη μας εκπληξη ανακαλυψε οτι λαιδη ηταν εγκυος την αφησαμε να γεννησει χαρισαμε τα τερατακια της σε ενα αγροκτημα κ μετα βουρ για στειρωσει κ ετσι ειχα το κεφαλι μου ησυχο απο της φωνες της κ τραψιατα της πανω στις μποτες μου

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:23, 15-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
θυμαμαι στην λαιδη η πρωτη γιατρος που ειχα τις εκανε μια ενεση για αυτο το λογο του οιστρου αλλα οταν πηγα στην χιο ο κολλητος του αδερφου μου κτηνιατρος κ αυτος μου ειπε οτι εκανα μεγαλη βλακεια γιατι αυτο μπορουσε να προκαλεσει πυον στην μητρα της λαιδη κ μου προτεινε να μου την στειρωσει αλλα πη γαινοντας στο ιατρειο του για μεγαλη μας εκπληξη ανακαλυψε οτι λαιδη ηταν εγκυος την αφησαμε να γεννησει χαρισαμε τα τερατακια της σε ενα αγροκτημα κ μετα βουρ για στειρωσει κ ετσι ειχα το κεφαλι μου ησυχο απο της φωνες της κ τραψιατα της πανω στις μποτες μου
ξεχασα να σας πω ηρθε σε οιστρο μολις 5 μηνων

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mela
. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O mela έγραψε στις 02:40, 15-04-06:

Δεν νομίζω πως 5 μηνών είναι και τόσο νωρίς. Πάντως πρέπει ν'αποφύγεις οπωσδήποτε μία εγκυμοσύνη τώρα γιατί είναι μικρή και μπορεί να έχει δυσκολίες σε περίπτωση γέννας. Τουλάχιστον έτσι μου είχε πει ο κτηνίατρος όταν ξεκίνησαν τα ίδια με την Μπλάκυ μου. Τότε μου είχε συστήσει να πάρω αντισυλληπτικά χάπια που όμως δεν είχαν κάνει και τίποτα. Τελικά την πήγα σε γάτο όταν πλησίαζε τους 8 μήνες αλλά και πάλι στη γέννα ήμουν σε ετοιμότητα σε περίπτωση που δεν τα κατάφερνε μόνη της. Όλα είχαν πάει καλά τότε και αποκτήσαμε 4 ωραιότατα ζουζούνια που τρέλλαναν τη μαμά μου.
Λίγο καιρό μετά της έκανα στείρωση.
Με τη Μέλα πάλι δεν έγινε το ίδιο. Υπολογίζαμε ότι όταν την πήραμε θα ήταν περίπου 6μισυ μηνών. Οίστρο εμφάνισε σε λιγότερο από μήνα. Τη στείρωσα 1μισυ μήνα μετά κι αυτό γιατί ο οίστρος επαναλαμβανόταν σχεδόν κάθε 10-15 μέρες. Αν και ήθελα να γεννήσει μία φορά πριν τη στείρωση, ο κτηνίατρος με διαβεβαίωσε ότι ουδεμία διαφορά έχει το μία ή καμμία. Μου τόνισε όμως πως εφόσον δεν βγαίνει έξω και δεν σκοπεύουμε να την αφήσουμε να τεκνοποιήσει, η στείρωση είναι απαραίτητη για την καλή της υγεία. Σκεφτόμουν κιόλας ότι μία ενδεχόμενη γέννα συνεπάγεται και εύρεση γονέων για 3,4 ή και 5 μικρά και άντε να ξέρεις σε τί χέρια πέφτουν...

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 11:54, 17-04-06:

Mακάρι να είχα την πολυτέλεια να ζήσω μία γέννα της Σούμης. Aλλά δεν έχω τα περιθώρια να αποκτήσω και άλλο γατάκι και δυστυχώς όλος ο περίγυρός μας είναι περισσότερο σκυλόφιλος παρά γατόφιλος. Έτσι, δεν έχω κανένα γνωστό για να τα δώσω και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να τα δω να πηγαίνουν σε ξένουν. Θα στεναχωρηθώ πολύ....
Anyway, οι νεότερες εξελίξεις είναι οι εξής: Πήρα τηλέφωνο σε έναν άλλο κτηνίατρο που μου συνέστησαν για πολύ καλό (ο ίδιος έχει 3 γάτες στο σπίτι του) και τον ρώτησα. Mου είπε ότι όντως δεν είναι πολύ μικρή για οίστρο, αλλά είναι "σχετικά" μικρή για στείρωση. Όχι όμως ότι δεν στειρώνονται σ'αυτή την ηλικία.
Aυτός μου πρότεινε για καλύτερο, να περιμένω (αν αντέχω) τουλάχιστον κανα μήνα ακόμα. Eίναι καλύτερα να στειρωθεί μετά τον 6ο μήνα και ιδανικότερα κατά τον 8ο. Mου είπε ότι ένας οίστρος κρατάει περίπου μια βδομάδα και αν είμαστε τυχεροί, επειδή η Σούμη είναι μικρή, ίσως να μην ξαναέχει οίστρο μέχρι το καλοκαίρι που θα είναι στην ιδανική ηλικία στείρωσης.
Oύτως ή άλλως πρέπει τώρα να κάνω υπομονή να της περάσει, γιατί η στείρωση γίνεται μόνο μετά που θα ηρεμήσει η γατούλα.
Φάνηκε πολύ καλός και εξυπηρετικός ο γιατρός, ευτυχώς! Aν κάποιος ενδιαφέρεται, πολύ ευχαρίστως να σας τον συστήσω. Eίναι στο Xαλάνδρι. Σίγουρα σ'αυτόν θα πηγαίνω από δω και πέρα και για τα εμβόλιά της.

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:37, 17-04-06:

Gemini μπορείς να τον υποβάλλεις αφού είναι καλός στην κατηγορία Κτηνίατροι και κτηνιατρικές κλινικές στα Links. Αν δεν έχει site απλώς άσε το πεδίο του URL κενό (χωρίς το http:// γιατί θα πετάξει error)

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 15:48, 17-04-06:

Θέλω να τον δοκιμάσω πρώτα, για να είμαι σίγουρη. Γιατί και ο πρώτος που πήγα, ήταν συστημένος, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη.

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 11:28, 17-10-06:

Η μικρή μου είναι περίπου 6 μηνών.. Ξέρω ότι είναι μικρουλίνι ακόμη αλλά επειδή την περιτριγυρίζει συνέχεια ο αρσενικός της διπλανής μου (είναι και όμορφη ) θα'θελα να ξέρω.. Από ποια ηλικία μπορούν να ζευγαρώσουν τα θυληκά;;

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 11:33, 17-10-06:

6 μηνων ειναι περιπου ο πρωτος οιστρος

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:34, 17-10-06:

να σου βαλω μερικα κυρια ερωτηματα ? θα μπορεσετε να κρατησετε τα γατακια ? η να βρειοτε σε ολα σπιτι να τα δωσετε? αν ναι τοτε η γατουλα σου θα ειναι ετοιμη να ζευγαρωση οταν της ερθει η ορεξη εκεινης

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 11:35, 17-10-06:

Οικογένειες για τα γατάκια μπορώ να βρω.. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μπούμε σ' αυτή τη διαδικασία από τώρα.. 6 μηνών Πρέπει να την προσέχω..!!

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:40, 17-10-06:

http://forum.mycat.gr/showthread.p...E9%F1%F9%F3%E7
Διαβασε κι εδω....

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 11:42, 17-10-06:

Έχω ακούσει όμως ότι πρέπει να έχεις ζευγαρώσει την γάτα σου (μιλάμε για θυληκό πάντα) για να της κάνεις στείρωση..

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:43, 17-10-06:

Λαθος. Θα στο επιβεβαιωσει οποιος κτηνιατρος και να ρωτησεις.

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 12:12, 17-10-06:

Όχι, δεν ισχύει αυτό. Σκέψου ακόμα ότι ήδη υπάρχουν τόσα αδεσποτακια που ψάχνουν σπίτι. Είναι κρίμα να προσθέσεις σε όλα αυτά τα γατάκια της γάτας σου. Προτείνω στείρωση ΑΜΕΣΑ.

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 12:41, 17-10-06:

6 μηνών είναι μικρή ακόμα η γατούλα σου. Αν θέλεις να γεννήσει μια φορά πριν τη στειρώσεις τότε προσπάθησε αυτό να γίνει στον δεύτερο οίστρο. Πολλές γάτες βέβαια γεννάνε πριν κλείσουν χρόνο αλλά αυτό μπορεί να τους δημιουργήσει διάφορα προβλήματα γιατί το σώμα τους δεν είναι ακόμα ανεπτυγμένο. Και ένα κοριτσάκι 12-13 χρονών που έχει περίοδο μπορεί να μείνει έγκυος αλλά φαντάσου τι συνέπειες έχει κάτι τέτοιο.
Επίσης νομίζω ότι 6 μηνών δεν είναι μικρή για στείρωση και επειδή και γω άφησα την γάτα μου να γεννήσει μια φορά πριν τη στειρώσω, μπορώ να σου πω ότι παρότι λάτρεψα τα γατάκια θα ήταν πολύ καλύτερα και για μένα και για κείνη να την είχα στειρώσει νωρίτερα. Την κράτησα μέσα στο σπίτι στο μεγαλύτερο διάστημα της εγκυμοσύνης και μέχρι να μεγαλώσουν τα μωρά και μπορώ να σου πώ ότι σε αντίθεση με το τι πιστεύουν οι περισσότεροι, εγκυμοσύνη, γέννα και θηλασμός ενέχουν πολλούς σοβαρούς κινδύνους και πολλή πολλή κούραση και ταλαιπωρία για τις γατούλες μας. (και πολλές επισκέψεις στον κτηνίατρο...)

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 12:49, 17-10-06:

Κι εγώ τη στείρωσα τη Νιάρα πριν γεννήσει, ~8 μηνών, τέλεια ηλικία είπε ο κτηνίατρος. Σκέψου καλά και αποφάσισε τι θα κάνεις!

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 13:40, 17-10-06:

Η δικια μου, γεννησε 9 μηνων, δηλαδη ειχε ζευγαρωσει περιπου 7 μηνων. Παρολο που ηταν μικρη, δεν βλέπω καποια προβληματα στην αναπτυξη της.Και ο γιατρος το ιδιο.

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 21:15, 17-10-06:

Οι γιατροί λένε πια ότι δε χρειάζεται να ζευγαρ΄ωσει πριν τη στείρωση.
Εκτός αν θες εσύ γατάκια.
6 μηνών είναι μικρούλα πάντως.
Ο αρσενικός γιατίδ εν έχιε στειρωθεί;

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 10:09, 18-10-06:

Ο αρσενικός δεν είναι δικός μου.. Είναι της γειτόνισας μου και δυστηχώς μπορεί να περνάει η μικρή στο δίπλα μπαλκόνι.. Δεν ξέρω ακόμη τι θα κάνω.. Πάντως δεν θέλω μωράκια ακόμη.. Ξέρει κανείς το κόστος της στείρωσης και κάποιο κτηνίατρο στο Κουκάκι;; (Ζητάω πολλά;; )

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 10:14, 18-10-06:

Η στείρωση στοιχίζει 70 ευρώ περίπου. Θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς τί θα απογίνουν τα μωράκια όταν μεγαλώσουν και γίνουν γάτες!

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:22, 18-10-06:

Εδω ειναι ο χαρτης των κτηνιατρων http://www.petvethellas.com/skmza/Vetmap/vetmap.htm
η στεριρωση στοιχιζει οσο γραφει και ο chouzouris αλλα εχω ακουσει και πιο ακριβα μεχρι 200 ευρω. Παρε ενα τηλεφωνο και ρωτησε τους. Και μην ξεχασεις να τους πεις οτι ειναι θηλυκο (στοιχιζει περισσοτερο).

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:37, 18-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nobodys_Wife
Ο αρσενικός δεν είναι δικός μου.. Είναι της γειτόνισας μου και δυστηχώς μπορεί να περνάει η μικρή στο δίπλα μπαλκόνι.. Δεν ξέρω ακόμη τι θα κάνω.. Πάντως δεν θέλω μωράκια ακόμη.. Ξέρει κανείς το κόστος της στείρωσης και κάποιο κτηνίατρο στο Κουκάκι;; (Ζητάω πολλά;; )

Δεν μπορείς να κρατήσεις τη γατούλα μέσα ώσπου ν'αποφασίσεις;
Κάνει κρύο κιόλας, μπορεί να μην της λείψει τόσο το μπαλκόνι...

Κι εμείς για τη Νιάρα 70Ε πληρώσαμε. Για αρσενικά είναι 60Ε. Αλλά 10Ε πάνω 10Ε κάτω μην ασχοληθείς, λογικές τιμές είναι (τα 200Ε είναι εξωφρενικά!!!)

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 09:34, 19-10-06:

H δικιά μου είχε τον 1ο της οίστρο 4 μηνών!! Tην στείρωσα, μετά από 4 μήνες άγχους, 8 μηνών που είναι καλή ηλικία για τα θηλυκά.
Kαι το κόστος ποικίλει. Eγώ έδωσα 160 ευρώ για όλο το πακέτο.

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 19:54, 19-10-06:

H στείρωση είναι και μακροζωια. H κάνω λάθος; Πάντως είναι απαραίτητη για το καλό όλων.

Κίττυ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κίττυ
H Κίττυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H Κίττυ έγραψε στις 21:24, 20-10-06:

70Ε
Άσχετο.Όσο έχετε τη γλώσσα στα ελληνικά, το σήμα του ευρώ είναι με Ctrl+Alt+E.

Για το θέμα.Η δικιά μου είχε τον πρώτο της οίστρο όταν ήταν 10 μηνών. Γέννησε κανονικά 3 υγιή γατάκια.Δεν είναι πάντα προβληματικές οι γέννες στη μικρή ηλικία.Κουράστηκε βέβαια πολύ. Έχω ξαναπεί την άποψη μου για τη στείρωση, δεν είμαι και πολύ σύμφωνη, νιώθω ότι θα την ευνουχίσω. Λυπάμαι όμως και όλα τα αδέσποτα που υπάρχουν.Και ίσως με τη στείρωση δε θέλει να βγαίνει έξω και ηρεμήσει κάπως.
Δε θα σου πω εγώ τι θα κάνεις, όπως βλέπεις και εγώ μπερδεμένη είμαι. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Νομίζω πάντως ότι και 6 μηνών είναι ηλικία για στείρωση αν το αποφασίσεις...

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 11:19, 21-10-06:

Ιατρείο Μικρων Ζώων
Μάγδα Βουδούρη
καθημερινά 10.00- 1.00 και 5.00 - 8.00
Νότη Μπότσαρη 3 Κουκάκι
τηλ: 210 9222967 6932 243454

Πολύ καλή κτηνίατρος.. Πάω και τα δικά μου εκεί.
Για στείρωση νομίζω ότι είναι 50 ευρώ.
Ρώτα όμως..

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 14:51, 22-10-06:

Ευχαριστώ πολύ

bambina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bambina
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O bambina έγραψε στις 01:01, 22-12-06:

Γεια σας παιδιά!! 'Εχω μία γατούλα εδώ και λίγο καιρό. Τις τελευταίες μέρες έβλεπα ότι άλλαζε η συμπεριφορά της αρκετά, άρχιζε να νιαουρίζει σαν κάτι να την ενοχλούσε. Χθες όπως τη χάιδευα, παρατήρησα ότι οι ρώγες της είχαν μεγαλώσει αρκετά και είχαν σκληρύνει. Σήμερα το πρωί τα πράγματα χειροτέρεψαν πολύ!! Η μικρή μου Μπαμπίνα νιαούριζε, σχεδόν έκλαιγε!! Έχει φοβερές ορμές: κάθεται κάτω, ανοίγει τα πόδια και σχεδόν κλαίει. Αν πάω να την χαιδέψω, μπορώ να πω ότι "στήνεται"... Τι να κάνω??? Ρωτήσαμε ένα κτηνίατρο, γιατί θα την πηγαίναμε ούτως ή άλλως για εμβόλια. Μας είπε να της κάνουμε στείρωση, αλλά έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποια χάπια που σταματούν τις ορμές. Ξέρετε κάτι να με συμβουλέψετε? Το γατάκι μου υπολόγιζα ότι είναι 4μιση μηνών, αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι μάλλον μεγαλύτερο. Εγώ το είχα υπολογίσει με το βάρος της, γιατί την πήρα 1,3 κιλά και τώρα είναι 2,4 κιλά.

Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι πείτε μου, γιατί όταν την ακούω να υποφέρει μου σπαράζει την καρδιά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:06, 22-12-06:

καλυτερα καντησ στειρςσει τα χαπια μπορει να δημιουργησουν πυον στην μητρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:30, 22-12-06:

α συμφωνησω με την λαιδυ φαινεται οτι η μικρη σου δεν ειναι πιατοσο μικρη και μαλλον εχει οιστρο οποτε γι αυτο "στηνεται" ετσι ηταν και οι δικες μου χουχουδιτσα και χιονακι και αν και δεν συνισταται εγω βλεποντας τις να υποφερουν τισ πηγα για στειρωση σ εναν πολυ καλο γιατρο και συνηλθαν πολυ γρηγορα μετα ευτυχως. Το χιονακι σερνοτανε και ξαπλωνε νιαουριζοντας στη μεση του σαλονιου και κοιτουσε σαν ξερολουκουμο τα τοτε μικρουλια αρσενικα μου που δεν καταλαβαιναν και ενοχλουνταν( ανωριμα ακομα) εξισου η χουχουδιτα καθονταν κι αυτη ανασκελα ειχε πολλα υγρα και ηθελε γατουλη. Αφου ειδα κι αποειδα με τουσ γαμπρουσ και επειδη η γιατρος μου δεν συμφωνει καθολου με το χαπι αναστολης γιατι μπορει να εχει χειροτερες παρεβ=νεργειες τις ενχειρησα και ολα οκ απο τοτε οποτε η συμβουλη μπου ειναι βρες εναν γιατρο που εμπιστευεσαι και στειρωσε την αν εχει οιστρο.

bambina

Νεοφερμένος

O bambina έγραψε στις 02:01, 22-12-06:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! Διάβασα όμως το θέμα με τη στείρωση της Τσίκι της Mariel και για να είμαι ειλικρινής, έχω πάθει σοκ... Φοβάμαι πολύ να τη στειρώσω και κυρίως γιατί έχω ακούσει κι εγώ για περιπτώσεις που το γατάκι μετά υποφέρει... Μία γνωστή παίρνει τα χάπια depo provera για τη γάτα της, που την έχει πάνω από δεκαετία χωρίς πρόβλημα. Υπάρχουν συγκεκριμένες παρενέργειες από τέτοια χάπια? Και ειλικρινά δεν ξέρω που να βρω έναν καλό γιατρό... Έχω τρομάξει λίγο με τις διάφορες περιπτώσεις.

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:11, 22-12-06:

Θα σε συμβουλευα να πας στο κτηνιατρειο του αιλουρου θα το βρεις πισω εχω ακουσει καλα η στον βλαχοπουλο εκει .Μη τρομαζεις εχω στειρωσει πεντε γατουλες δεν ειναι κατι τρομερο απλα ειναι να μη πας σε οποιον να ναι και κυριως αν προσεξες ολες οσες αναφερονται τη τριτη μερα αναρωσαν απλα το καναμε θεμα γιατι ο ισαβας λεει οτι μπορει να ειναι οκ κι απο την πρωτη μερα οποτε αν ημουν στη θεση σου θα την πηγαινα ταχεως σ εναν απο τουσ δυο η αλλον που θα ειχα ακουσει καλα λογια ( ο κτηνιατρος της ασπασιαπεφ εξισου) και θα φρον=ντιζα να επιμεινω στην σωστη αναλγησια μετα την στειρωση ωστε να μη ποναει η γατουλα.Παντως το χιονακι και η χουχουδιτσα μου περπατουσαν κι απο το πρωτο βραδυ

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 02:23, 22-12-06:

θα συνιστουσα κι εγω τη στειρωση παρα τα οσα εχουν συμβει με τη στειρωση της Τσικι.αυτο που μετανιωνω τωρα ειναι που ενω το ειχα ψαξει μεν ρωτωντας για καλους κτηνιατρους δεν ειχα επιμεινει πιο πολυ.αυτο που θα σε συμβουλευα θα ηταν να παρεις μερικα ονοματα κτηνιατρων για τους οπιους εχεις ακουσει καλα λογια και να επισκεφτεις το ιατρειο τους χωρις τη γατουλα σου για να συζητησετε καποια πραγματα.ρωτα τους πως κανουν τη στειρωση,πως κανουν την τομη,με τη ναρκωση που δινουν σε ποσες ωρες συνερχεται η γατα,ποτε μπορει να αρχισει να τρωει,σε ποσες μερες συνερχεται πληρως και ο,τι αλλη απορια εχεις.διαβαζοντας και το θεμα το δικο μου η αλλα παρομοια σχετικα με τη στειρωση μπορεις να δεις σε ποια σημεια πρεπει να δωσεις προσοχη και αναλογα με τις απαντησεις του γιατρου κρινεις.

για τον αιλουρο και το γιατρο της Ασπασιας(Λεκκα)εχω ακουσει κι εγω απο αρκετα ατομα καλα λογια.το μονο που μου εκανε εντυπωση ειναι που εμαθα οτι ο αιλουρος κανει την τομη στο πλαι,και μετα την εμπειρια μου(αλλα και απο εμπειριες αλλων μελων εδω και γνωμες κτηνιατρων)η τομη στο πλαι συνηθως ειναι πιο επωδυνη

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 09:11, 22-12-06:

Provera δίναμε στην πρώτη μου γάτα, την Πιπίκα. Φοβόμασταν να την στειρώσουμε. Πέθανε 11 χρονών με καρκίνο στη μήτρα, λόγω των χαπιών. Αν της είχαμε κάνει στείρωση, πιθανότατα θα ζούσε πολύ παραπάνω. Από τότε ΟΛΕΣ τις γάτες μου τις στειρώνω. Σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο!!!

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 10:02, 22-12-06:

Provera έδινα κι εγώ στη γάτα μου την Νταίζη γιατί φοβόμουν τη στείρωση και πέθανε κι αυτή από καρκίνο. Τα αποτελέσματα από τα χάπια δεν φαίνονται άμεσα, αλλά μετά από χρόνια. Μην της δώσεις χάπια, η στείρωση είναι η μόνη λύση, απλώς όπως σου είπαν κ οι άλλοι κάνε μια έρευνα για καλό κτηνίατρο πρώτα. Από δική μου εμπειρία αλλά κι απ’ ό,τι λένε κι οι υπόλοιποι η στείρωση με τομή στο κέντρο είναι συνήθως πιο ανώδυνη για τη γάτα απ’ ό,τι στο πλάι.

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 18:00, 22-12-06:

Οι παρενέργειες που προκαλούν αυτά τα ορμονικά σκευάσματα που χρησιμοποιούνται για την καταστολή του οίστρου, είναι πάρα πολλές και σοβαρότατες (δεν έχω χρόνο τώρα να τις αναφέρω). Σαν κτηνίατρος δεν τα έδωσα ΠΟΤΕ και σου συνιστώ να μην τα πάρεις . Αναφέρονται σοβαρότατες παρενέργειες ακόμα και με μία μόνο χορήγηση.

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 00:55, 23-12-06:

Απ'ότι διαβάζω και απ'ότι έχω ακούσει για τα χάπια αυτά βλέπω ότι καλύτερα να τη στειρώσεις την γατούλα σου. Καλύτερα να ταλαιπωρηθεί για 2-3 μέρες παρά να πάθει καρκίνο.

bambina

Νεοφερμένος

O bambina έγραψε στις 03:43, 25-12-06:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Αποφάσισα να τη στειρώσω γιατί σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε θέλω να πάθει κάτι η μικρή μου. Θέλω να είμαι ήσυχη! Μόλις περάσουν οι πρώτες αργίες θα αρχίσω την αναζήτηση γιατρού.

Καλά Χριστούγεννα να περάσετε!!!!

serax

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη serax
. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O serax έγραψε στις 18:31, 16-02-07:

Σήμερα το πρωί κατα τις 5 με ξύπνησε με τις φωνές της και όλο το απόγευμα δεν έχει σταματίσει.
Δεν είχα ποτέ άλλοτε θηλυκή γάτα άλλα νομίζω πως οι φωνές είναι χαρακτηριστικές του οίστρου. Είναι - εξ άλλου 5 ή 6 μηνων...
Εκτός από τις φωνές κάνει και κάτι άλλο: Κάθεται κάτω και σηκώνει τα καπούλια της!

Επειδή δε θέλω να την ζευγαρώσω ακόμα, άλλα δεν δέλω να ακούω τις φωνές της, μήπως έχετε υπ όψη σας κάποιο τρίκ ή κάτι που πρέπει να κάνω προκειμένου να ηρεμίσει λιγάκι?
Μήπως υπάρχει κανένα άρωμα να της αγοράσω απο το πετ σοπ?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 18:35, 16-02-07:

η σωστη λυση που δεν θα εχει επιπτωση στην υγεια της γατας και θα ηρεμησει και αυτη,θα ηταν να την στειρωσεις.ο κτηνιατρος κανει καποια ενεση για να ηρεμησει η γατα αλλα αυτο εχει επιπτωση στην υγεια της και καλο ειναι να μην γινεται γιατι μπορει να προκαλεσει μεχρι και καρκινο!στειρωσε την και θα ηρεμησει και αυτη και εσυ!

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 18:44, 16-02-07:

Η θα την αναπαραγεις και θα την ζευγαρωσεις η στειρωσε την να μην βασανιζεται σου συνιστω το δευτερο γιατι το αλλο ειναι πολυ δυσκολο για τα γατακια που δεν θα δινονται πουθενα

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 18:56, 16-02-07:

με τοσα αδεσποτα ζωακια που υπαρχουν καλο ειναι να μην ζευγαρωνουμε τα ζωακια μας,για να μην βρεθουν και αλλα ζωακια στο δρομο απο οσους ειναι ασυνειδητοι!

serax

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη serax
. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O serax έγραψε στις 23:29, 16-02-07:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Πέρασα απο το πετ σοπ και μου είπε πως υπέρχει ένα υγρό με φερορμόνες σε μορφή σαν αποσμητικό χώρου και το μυρίζουν οι γάτες και ηρεμούν. Επίσης μου είπε για κάτι χαπάκια και μια ένεση ορμονών που αναστέλλουν τον οίστρο για 6 μήνες.

Το θέμα με την στείρωση είναι πως είχα σκοπό να της την κάνω μετά την πρώτη γέννα διοτι και χώρο έχω και διάθεση να δεχθώ νέα γατάκια. Δε θα ήθελα να στερήσω απο την Σεράχ την χαρά της μητρότητας όμως θεωρώ πως είναι πολύ μικρή για κύησεις και γέννες...

Σκέφτομαι σοβαρά να της κάνω την ένεση για να καθηστερίσω λίγω αυτές τις διαδικασιες.
Εσείς τι λέτε γι' αυτό?

Θέλω επίσης να ρωτίσω κάτι άλλο σε περίπτωση που αποφασίσω να την ζευγαρώσω τελικα.
Αν πάρω έναν ωραίο γατούλη και τους κλείσω μεσα στο σπίτι, άν τελικά τα βρούνε, με μία πράξη πόσα γατάκια θα γεννηθούν?
Επειδή δεν ξέρω πως τα κάνουν οι γάτες αυτά τα πράγματα θα ήθελα κάποιες επιπλέον πληροφορίες.
Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας το πει!

Ευχαριστώ

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:28, 17-02-07:

Καταρχας ο ιδιοκτητης του πετ σοπ δεν ειναι αρμοδιος για να σου πει γιατι δεν ειναι κτηνιατρος ολοι οι κτηνιατροι ειναι αντιθετοι με την ενεση γιατι προκαλει μονιμες και πολυ σοβαρες βλαβες στη γατα εχει αποδειχθει αυτο.

Δοκιμασε αν θες το σπρει αλλα νομιζω οτι κανεις τα τυπικα λαθη ενος αρχαριου ιδιοκτητη γατας
Χωρις να ξερεις τι εστι γεννα απο την οποια βγαινουν 2-6 γατακια μερικα δε μπορει να βγουν νεκρα την θεωρεις δεδομενα καλυτερη λυση. Δευτερον φαινεται να αγνοεις πληρως την δυσκολια που θα εχεις να δωσεις τα γατακια μετα ιδιως αν η γατα ειναι κεραμυδογαα γιατι παρα πολυ δυσκολα θα βρεις να τα θελουν αν ριξεις μια ματια στις αγγελιες εδω θα καταλαβεις τι εννοω. Δυστυχως οι περισσοτεροι θελουν γατακι ρατσας και δεν θα ηταν σωστο απλα γιατι νομιζεις οτι θα χαρει η γατα σου απο το ζευγαρωμα πραγμα που στις γατες λειτοπυργει ως ενστικτο κ οχι ως επιθυμια να αφησεις μετα τα γατακια.
Τριτον οι γατοι συνηθως μενουν τρεις μερες με τις γατες αλλα δεν ειναι παντα σιγουρο οτι θα υπαρξει ζευγαρωμα.

Οτι και να αποφασισεις τωρα που ξερεις ( εχει κι αλλα ποστ πανω στο θεμα) ΜΗΝ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ!!!

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 01:27, 17-02-07:

Όσον αφορά την ένεση να μην της την κάνεις σε καμμία περίπτωση. Οι ενέσεις αυτές είναι καρκινογόνες. Όσον αφορά το να την ζευγαρώσεις να το κάνεις μόνο αν είσαι σχεδόν σίγουρη ότι μπορείς να βρεις σπίτι για τα γατάκια (πράγμα όχι και πολύ εύκολο). Γατάκια η δικιά μας την πρώτη φορά έκανε 4 και την δεύτερη 5.

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 02:31, 17-02-07:

κι εγω ειχα αυτα τα διλημματα πριν τη στειρωση.θα ηθελα για μια φορα να την αφησω να γεννησει,αλλα σκεφτηκα οτι το πιο πιθανο θα ηταν να μη βρω που να δωσω τα γατακια.αν η γατα μου ηταν ρατσας μπορει και να το δοκιμαζα,αν και παλι δε σου εγγυαται κανεις οτι θα βρεις συνειδητοποιημενους ιδιοκτητες.ο,τι κι αν αποφασισεις,μην κανεις την ενεση και μην τη ζευγαρωσει πριν κλεισει χρονο.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Οίστρος! - Από Lins
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-11-09 στις 13:56.
    • Οίστρος; - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 81 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-09 στις 13:26.
    • Οίστρος-πράξη-στείρωση - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-08-07 στις 16:51.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους