Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,676 εγγεγραμμένα μέλη και 718,203 μηνύματα σε 22,547 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 120 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Οίστρος;

Τι κάνετε όταν το γατάκι σας έχει οίστρο;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
Το χαϊδεύω και το 'κακομαθαίνω' για να του 'περάσει' και να νιώσει καλύτερα
5
25,00%
Το αγνοώ, για να μην το κάνω να αισθανθεί ότι 'κάτι τρέχει'
0
0%
Αποφασίζω ότι μόλις του περάσει, θα του κάνω στείρωση
15
75,00%
Το πηγαίνω στον κτηνίατρο για την ορμονική ένεση
1
5,00%

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:06, 16-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από lenia552
ο κτηνιατρος που την πηγα την πρωτη φορα μου ειχε πει να τις δινω το PILLKAN 5 μιση ταμπλετα 3 φορες την εβδομαδα για διακοπη του οιστρου
Τα ορμονικά σκευάσματα για την διακοπή του οίστρου είναι αρκετά επικίνδυνα -η γνώμη μου είναι να μην της ξαναδώσεις τέτοιο φάρμακο και, όταν με το καλό επιστρέψεις, να την στειρώσεις το συντομότερο δυνατό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lenia552

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lenia552
H lenia552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H lenia552 έγραψε στις 15:07, 16-01-08:

αρκετο αρχες απριλιου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lenia552

Νεοφερμένος

H lenia552 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H lenia552 έγραψε στις 15:08, 16-01-08:

και μεχρι να γυρισω να μην τις δινω καθολου?

lenia552

Νεοφερμένος

H lenia552 έγραψε στις 15:11, 16-01-08:

τον ρωτησα τοτε που μου τα εδωσε αν ηταν επικινδυνα και μου ειπε καθολου τι να πω...με ανησυχισες πολυ τωρα

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:13, 16-01-08:

Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον καλό κτηνίατρο αν πρέπει να συνεχίσεις να της δίνεις ή όχι. Προτείνω ανεπιφύλακτα τον Αίλουρο, θα σε συμβουλεύσει υπεύθυνα και θα σε ενημερώσει αναλυτικά, τόσο για τα θέματα της στείρωσης, όσο και για τα φάρμακα αυτά.

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:22, 16-01-08:

Και εγώ συμφωνώ με aretha.....
Και εμένα μια κτηνίατρος παλια, μου άρχισε τα περι φαρμάκων , και ενέσεων και έφυγα τρέχοντας....
Μόνο απέξω περνάω τωρα και αυτό γιατί είναι ο δρόμος μου......

lenia552

Νεοφερμένος

H lenia552 έγραψε στις 15:31, 16-01-08:

επικοινωνησα με αιλουρο θα παω την ψιψι αυριο απο κει να τη δουν να μου πει τι να κανω

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 15:33, 16-01-08:

Μπράβο!! Ήταν σίγουρα το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις!! :up: Περιμένουμε τα νέα σας.

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:02, 17-01-08:

¨Εχουμε νέα????

lenia552

Νεοφερμένος

H lenia552 έγραψε στις 13:42, 17-01-08:

Mολις γυρισα !!Ενημερωθηκα η γατουλα μου ειναι υγειεστατη και θα κανει αισιως την παρραλη εβδομαδα στειρωση στο μερος που θα ειμαστε
μολις τελειωσει ο οιστρος της

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 13:47, 17-01-08:

μολις τελειωσει ο οιστρος της
Υπομονή και σου κάνω δώρο τις ωτοασπίδες
Απ'ότι έχω διαβάσει εδώ για τον Αίλουρο σίγουρα η γάτα σου είναι σε καλά χέρια!

lenia552

Νεοφερμένος

H lenia552 έγραψε στις 13:53, 17-01-08:

δυστηχως δεν θα την κανω στον Αίλουρο γιατι θα ειμαι αρκετα μακρια επικοινωνησα ομως με κατι φιλους και μου εχουν κλεισει ραντεβου εκει

lenia552

Νεοφερμένος

H lenia552 έγραψε στις 13:54, 17-01-08:

εκει υπαρχουν φοβεροι κτηνιατροι και μου συνεστησαν οι γνωστοι μου καποιον πολυ καλο

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:28, 18-01-08:

επικοινωνησα με αιλουρο θα παω την ψιψι αυριο απο κει να τη δουν να μου πει τι να κανω
Lenia, καλημέρα!
Εννοείς ότι την πήγες απ' τον Αίλουρο τη γατούλα σου; Τι ακριβώς σου είπαν εκεί;
Μου κάνει εντύπωση που δεν προχώρησαν στη στείρωση, αν δεν κάνω λάθος στο συγκεκριμένο ιατρείο δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν την επέμβαση και σε γατούλες που βρίσκονται σε οίστρο...

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 10:20, 18-01-08:

lenia ελπίζω να είναι όλα καλά με τη γατούλα σου, αλλά φίλη που πήγε χθες με τη γατούλα της σε οίστρο της έκαναν στον Αιλουρο κανονικά τη στείρωση. Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να πας εκεί αν λες ότι έχεις όπως είπες γνωστό καντήν εκεί. Καντό όμως σχετικά σύντομα γιατί η γατουλα υποφέρει με τον οίστρο και χωρίς ζευγάρωμα, δεν είναι κάτι που της αρέσει.

lenia552

Νεοφερμένος

H lenia552 έγραψε στις 13:44, 18-01-08:

κοριτσια οπως εχω γραψει και παραπανω δεν εχω σκοπο να την στειρωσω πριν το ταξιδι λογω των χαρτιων (εχω εξηγησει παραπανω τους λογους )κανονισα να στειρωθει στο μερος που θα παμε.στον αιλουρο που πηγα μου προτειναν να την στειρωσω ομως θεωρεισα σωστο να μην το κανω εκεινη την στιγμη και μετα να υποβαλλω το γατι μου επιπλεον σε ενα ταξιδι 26 ωρων .

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 14:11, 18-01-08:

δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι και ίσως να έχεις δίκιο ότι το ταξίδι ειναι μια ταλαιπωρία. Αλλά σε μισή ώρα το πολύ θα την έπαιρνες πίσω όπως την πήγες ειδικά στον Αιλουρο γίνεται αναισθησία με αέριο και επομένως δεν υπάρχουν όλα τα επακόλουθα της ενέσιμης (δηλαδή λήθαργος, όχι καλή ισορροπία κτλ). Να φανταστείς η δική μου η γατούλα μετά που γυρίσαμε από την στείρωση, πήγε για φαγητό κατευθείαν. Φυσικα και η απόφαση ειναι δική σου, μη νομίσεις ότι παίρνουμε και ποσοστά

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 16:48, 21-01-08:

Είναι δύσκολες οι καταστάσεις όταν πέφτουν πολλά άγχη μαζεμένα.
Ο δικός μου κτηνίατρος πάντως που είναι εξαιρετικός, μου έχει πει πως δεν παίζει ρόλο στις γάτες αν θα βρίσκονται ήδη σε οίστρο όταν στειρώνονται. Μόνο στα σκυλιά είναι πρόβλημα αυτό.
Και ήταν κάτι για το οποίο ήμουν παραπληροφορημένη. Νόμιζα πως έπρεπε να περάσει ο οίστρος για να τη στειρώσεις.
Κι εγώ σήμερα το απόγευμα θα στειρώσω τη μεγάλη μου. Είναι 8 μηνών και πριν 15 μέρες περίπου πέρασε τον πρώτο της... ήταν μάλιστα αρκετά έντονος! Έχω λίγο άγχος για την επέμβαση και τη μετεγχειρητική περίοδο, αλλά ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Ξέρει καμιά σας τι ιδιαίτερες φροντίδες χρειάζεται μια γατούλα μετά τη στείρωση; Θα ρωτήσω και το γιατρό μου βέβαια.

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 17:56, 21-01-08:

αυτό που βασικά χρειάζεται είναι την "ησυχία της για λίγες ώρες μετά, αλλωστε θα το δεις και μόνη σου, μην αγχώνεσαι..

LOUNTA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LOUNTA
. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O LOUNTA έγραψε στις 14:22, 23-02-08:

Η γάτα μου μερικές φορές για 3-5 μέρες αρχίζει να νιαουρίζει συνέχεια! Και γουρλώνει κάπως τον πισινό της σαν να την πονάει! Έχω ακούσει ότι μάλλον θέλει γάτο και ότι αν δεν την αφήσουμε μπορεί να μη σε θέλει πια και ότι μπορεί να πεθάνει! Αληθεύει; Ηelp!!

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 15:37, 23-02-08:

LOUNTA μετέφερα το μήνυμά σου στο φόρουμ (το είχες καταχωρήσει στα άρθρα) και το διόρθωσα γιατί ήταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες, πράγμα που δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ.

Η γάτα σου περνάει οίστρο, μια περίοδο δηλαδή που οι ορμόνες της την κάνουν να θέλει να ζευγαρώσει. Σε αυτές τις περιόδους, οι γάτες έχουν τάσεις φυγής από το σπίτι, γιατί ψάχνουν να βρουν γάτο.
Αν φύγει, κινδυνεύει από φόλες, αυτοκίνητα, σκυλιά κ.λπ.
Αν ζευγαρώσει με έναν αδέσποτο γατούλη, κινδυνεύει να κολλήσει κάποια από τις σοβαρότατες μεταδοτικές ασθένειες που είναι δυστυχώς πολύ διαδεδομένες στις αδέσποτες γάτες (ιογενής λευχαιμία και AIDS της γάτας).
Αν την περιορίσετε στο σπίτι μέχρι να "της περάσει", τότε κινδυνεύει από την υπερβολική συσσώρευση ορμονών στον οργανισμό της (τα οιστρογόνα της αυξάνονται με κάθε οίστρο) να πάθει καρκίνο σε διάφορα όργανα ή μια πολύ σοβαρή μόλυνση που λέγεται πυομήτρα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, κατά τη γνώμη μου, για την υγεία της γατούλας σου είναι να τη στειρώσεις. Διάβασε κι εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες.

miouu5971

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miouu5971
H miouu5971 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H miouu5971 έγραψε στις 01:42, 25-04-08:

γεια σας! ειμαι κανουρια στην γατοπαρεα και βρηκα το site εξερετικα χρησιμο και ενδιαφερον! εχω ενα σοβαρο προβλημα με την γατουλα μου και θα εκτιμουσα πολυ αν καποιος μπορεσει να με βοηθησει! Τον Αυγουστο βρηκα ενα γατακι το οποιο το εχω και το αγαπαω σαν παιδι! Αλλα εχει αρχισει ο οιστρος δεν το περιμενα να το επιανε τοσο νωρις κραταει γυρω στις 4 μερες και μετα απο μια εβδομαδα ξαναρχιζει! τωρα ειναι η τριτη φορα που την πιανει! ρωτησα για στειρωση αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι καλο να γινει τωρα γιατι οπως και στους ανθρωπους τα αγγεια της ειναι διογκομενα και υπαρχει κινδυνος στην επεμβαση αυτο που ηθελα να μαθω ειναι :
Α. υπαρχει κινδυνος για την γατα αν δεν ζευγαρωσει αυτο το διαστημα?
Β. ποσο καιρο κραταει ο οιστρος? και
Γ. ειναι αληθεια αυτο για την επεμβαση?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα και εγω και το μιου μου!!!!!!!

Elena_p

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elena_p
. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O Elena_p έγραψε στις 01:50, 25-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από miou.miou
Α. υπαρχει κινδυνος για την γατα αν δεν ζευγαρωσει αυτο το διαστημα?
Β. ποσο καιρο κραταει ο οιστρος? και
A. αν ένα ζώο έχει επαναλαμβανόμενους οίστρους και δε ζευγαρώσει, κινδυνεύει απο πυομήτρα, που είναι πολύ επικίνδυνη πάθηση.
Β. από 2-3 μέρες μέχρι και μια βδομάδα (τη φορά)
Γ. δεν το έχω ξανακούσει αλλά δεν είμαι και ειδικός. Το καλύτερο είναι μόλις της περάσει ο οίστρος να τη στειρώσεις αμέσως.

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 07:32, 25-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από miou.miou
Είναι εν μέρει αλήθεια.
Πράγματι, λόγω των αυξημένων επιπέδων των ορμονών της, η μήτρα και οι ωοθήκες της θα έχουν διογκωθεί ελαφρώς τώρα. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει η στείρωση, ή ότι είναι επικίνδυνη για τη γάτα. Απλώς, ίσως απαιτεί λίγο μεγαλύτερη χειρουργική δεινότητα από τον κτηνίατρο που θα την κάνει. Αν ο δικός σου δεν την αναλαμβάνει, μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον άλλο.
Εδώ θα βρεις συνημμένο έναν κατάλογο κτηνιάτρων που έχουν προτείνει κατά καιρούς τα μέλη μας.
Όταν στειρώσαμε τη δική μου γάτα, την Αρήθα, μόλις είχε τελειώσει ο πρώτος οίστρος της και η μήτρα και οι ωοθήκες της ήταν ακόμη διογκωμένες. Παρόλα αυτά, όλα πήγαν πάρα πολύ καλά, η ανάρρωση ήταν ταχύτατη και γενικώς δεν αντιμετωπίσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα.

miouu5971

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miouu5971
H miouu5971 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H miouu5971 έγραψε στις 03:58, 26-04-08:

σας ευχαριστω παρα πολυ με κατατοπισατε! μετα το πασχα θα κλεισω ραντεβου με τον γιατρο! δεν αντεχω να την βλεπω να βασανιζεται ετσι! α κκαι μια αλλη απορια: ενασ φιλος μου εκανε στειρωση τη γατουλα του και εκεινη μετα ηταν σε κατασταση μελανχολιας και με πολυ κακη διαθεση την εβλεπε λεει και την λυποταν! αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι πωσ ειναι μετα την στειρωση ποσο καιρο κανει να συνελθει και αν χρειαζεται καποια ειδικη φροντιδα επισης ειναι αληθεια οτι παιρνουν κιλα με την στειρωση?

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 08:06, 26-04-08:

Η αδιαθεσία που αισθάνονται μετά την επέμβαση οφείλεται κυρίως στις παρενέργειες της νάρκωσης και λιγότερο στον πόνο που νιώθουν στο σημείο της τομής. Συνήθως, οι παρενέργειες της νάρκωσης περιλαμβάνουν ναυτία ή/και εμετό, πεσμένη διάθεση, υπνηλία. Σε περίπτωση που γίνει νάρκωση με ένεση, οι παρενέργειες διαρκούν περίπου ένα 24ωρο, ενώ αν γίνει νάρκωση με αέριο, οι παρενέργειες είναι ελαφρύτερες και διαρκούν πολύ λιγότερο.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις όσο διαρκεί η ανάρρωση της γατούλας είναι να την αφήσεις ήσυχη, σε έναν ζεστό και ήρεμο χώρο, χωρίς πολύ φως και χωρίς πολλούς θορύβους. Αν δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης μέχρι την επόμενη ημέρα από την επέμβαση, καλό θα είναι να μιλήσεις με τον κτηνίατρο. Επίσης, για τις πρώτες ημέρες χρειάζεται και λίγη προσοχή για να μην πειράξει η γάτα τα ράμματά της και τα σπάσει. Κάποιοι κτηνίατροι συνιστούν το ειδικό κολλάρο, το οποίο όμως είναι πολύ ενοχλητικό για τις γάτες και καλό θα είναι να το αποφεύγουμε εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος (μόλυνση της τομής, π.χ.). Τις πιο πολλές φορές αρκεί να αποσπάς λίγο την προσοχή της όποτε την αντιληφθείς να γλείφει ή να τραβάει τα ράμματα.
Είναι αλήθεια ότι μετά τη στείρωση, ο μεταβολισμός επιβραδύνεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι παίρνουν απαραίτητα βάρος, αρκεί να τρέφονται με κατάλληλη τροφή. Οι περισσότερες μάρκες γατοτροφών έχουν και μια ειδική τροφή για στειρωμένες γάτες (π.χ. Sterilized της Royal Canin, Neutered Cat της Hill's). Δες και εδώ.
Επίσης, διάβασε εδώ ένα άρθρο για τη στείρωση που νομίζω ότι θα καλύψει τις περισσότερες απορίες σου.

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη LILY
H LILY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H LILY έγραψε στις 10:57, 08-09-08:

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Έχω μία απορία την οποία δεν μπόρεσε να μου λύσει η κτηνίατρος μου και είπα να απευθυνθώ σε εσάς....
Εχω μία περσίας Ιμαλαίων 8 μηνών την οποία θέλω να ζευγαρώσω μία φορά πριν της κάνω στείρωση!
Πριν πείτε κάτι για τα γατάκια....ναι έχω βρει ήδη που θα τα δώσω και περιμένουν όλοι με ανυπομονησία!!!
Ομως, δεν έχω ιδέα πότε ζευγαρώνει?!?!?!
Η κτηνίατρος μου είπε κάποια στιγμή ποια ήταν η 1η φορά που είχε οίστρο αλλά εγώ δεν κατάλαβα καμία διαφορά στην συμπεριφορά της γάτας......με αποτελεσμα να αναρωτιέμαι......την επόμενη φορά του οίστρου που θα θέλω να την ζευγαρώσω..........πως θα το καταλάβω????

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:04, 08-09-08:

Τα σημάδια του οίστρου στις θηλυκές είναι η γενικότερα ανήσυχη συμπεριφορά (κοιμούνται λιγότερο, τρώνε λιγότερο), τα δυνατά "κλάματα" (νιαουρίζουν με τρόπο διαφορετικό απ' ότι συνήθως και πολύ επίμονα και δυνατά) και η χαρακτηριστική στάση με τον πωπό ψηλά. Επίσης, πολλές γάτες τρίβονται στους τοίχους ή κάνουν βαρελάκια στο πάτωμα, για ν' αφήσουν τη μυρωδιά τους, ενώ κάποιες εμφανίζουν και μια μικρή ποσότητα εκκρίματος.
Η ένταση αυτών των συμπτωμάτων εξαρτάται κι από τον χαρακτήρα της γάτας, κάποιες έχουν πιο ήπια σημάδια, αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι δεν κατάλαβες καθόλου τον πρώτο οίστρο... Μήπως έκανε λάθος τότε η κτηνίατρος; Σε τι είχε βασιστεί αυτό που σου είπε;

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H LILY έγραψε στις 11:11, 08-09-08:

Moυ είπε πως και οι μέρες ταιριάζανε με την ηλικία της και είχε και κάποια έκκριση απ'ότι είδε!
Αλλά η γάτα καμία διαφορά, ίδια κ απαράλαχτη όπως πριν....και μετά υποθέτω! Ιδιο φαγητό, ίδιο ύπνο, ίδια νιαουρίσματα, ίδια....σχεδόν καθόλου τριψίματα....γιατί δεν της αρέσουν κα τα χάδια της κυρίας!
Συνήθως ζευγαρώνουν συγκεκριμένες εποχές όλες? Τουλάχιστον να το οργανώσω κάπως έτσι......την εποχή που πρέπει να την πάρω στην κυρία με τον γάτο να την αφήσω εκεί μπας και της ξυπνήσει κανένα ενστικτο! Τι να πω....

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 11:21, 08-09-08:

Από γάτα σε γάτα διαφέρει ....άλλες έχουν οίστρο 3 φορές το χρόνο άλλες- όπως η δική μου- μια φορά...άλλες από 5 μηνών και άλλες μετά το ένα έτος....αν και έχω ακούσει ότι οι πέρσικες αργούν να έχουν τον πρώτο οίστρο....σε αυτό ας μας απαντήσουν οι persian-maniacs....

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 11:25, 08-09-08:

Θα πω κατι για τα γατακια!!! Ετοιμασου!!!

Εισαι ετοιμη???

Λοιπον:... αρχιζω....

Καταρχας δεν ξερω εαν γνωριζεις οτι υπαρχει ενδεχομενο πυομητρασ στη γατα σου οταν δεν στειρωνεται εγκαιρως ( 7-9 μηνων περιπου)
Δευτερον ειναι λυπηρο που υπαρχουν κτηνιατροι που αγαπανε τα ζωα αλλα οχι τα αδεσποτα και ετσι δεν λενε στους ιδιοκτητες να στειρωσουν αλλα να ζευγαρωσουν μια φορα χωρις να υπολογιζουν τι καταστροφικες συνεπειες εχει γενικοτερα στα αδεσποτα ζωα( εγκαταλλειψη απωλεια κλοπη,κακοποιηση υπερπληθυσμός) το οτι καθε ιδιοκτητης ρατσας ωθειτε στο να ζευγαρωσει μια φορα το ζωο του!!!.
Τριτον. Τα γατακια που θα βγουν εαν η γεννα παει καλα ( ελπιζω εαν δεν παει να μην ξαναταλαιπωθηθει το ζωο με δευτερη επειδη υπαρχουν και περιμενουν) που δεν το ευχομαι να μην παει εννοειται...
Τα γατακια λοιπον αυτα αντε και υπαρχουν ανθρωποι να τα παρουν, αυτοι ομως θα τα φροντισουν>? ειναι ενημεροι οτι τα επομενα 15 χρονια θα ζουν γατα βρεξει χιονισει ειτε μενουν αφραγκοι ειτε μενουν εγκυοι? και
Τελευταιο και φαρμακερο, συμφωνουν να τα στειρωσουν??
Εαν πεις οχι δεν με νοιαζει η μα θα τα φροντισουν δεν πειραζει να γεννανε κι αυτα θα σου πω τα εξης: Μονο σκεψου τα τιποτα αλλο:

1 δικια σου γατα
κανει 5 να πουμε γατακια
αυτα το καθεν κανει απο 5 να βαλω =25 ηδη
μετα αυτα κανουν απο 5= 125!!!
εαν αυτα κανουν απο 5... σκεψου χωρις κομπιουτεράκι....σε 2 χρονια μόνο!!!

και παει λεγοντας....οσο οι ιδιωτες αναπαραγουν αυτοματα τοσα αδεσποτα μενουν χωρις σπιτακι και οσο δεν προσεχουν σε ποιον δινουν αυτοματα εγκαταλειπονται ζωα

κι αυτο συμβαινει τωρα καθε λεπτο!!! Δινονται και εγκαταλλειπονται..

Σε παρακαλω ειτε διαφωνεις ειτε συμφωνεις σκεψου τα σοβαρα!!

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 11:25, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
Από γάτα σε γάτα διαφέρει ....άλλες έχουν οίστρο 3 φορές το χρόνο άλλες- όπως η δική μου- μια φορά...άλλες από 5 μηνών και άλλες μετά το ένα έτος....αν και έχω ακούσει ότι οι πέρσικες αργούν να έχουν τον πρώτο οίστρο....σε αυτό ας μας απαντήσουν οι persian-maniacs....

δυσκολα τα πράγματα δηλαδή....

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 11:29, 08-09-08:

Και κατι ακομη:
δεν καθονται με καθε γαμπρό... μπορει να την αφησεις με τρεις διαφορετικους και να μην της αρεσει κανενας!

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 11:32, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr

Εισαι ετοιμη???

Καταρχας δεν ξερω εαν γνωριζεις οτι υπαρχει ενδεχομενο πυομητρασ στη γατα σου οταν δεν στειρωνεται εγκαιρως ( 7-9 μηνων περιπου)
Δευτερον ειναι λυπηρο που υπαρχουν κτηνιατροι που αγαπανε τα ζωα αλλα οχι τα αδεσποτα και ετσι δεν λενε στους ιδιοκτητες να στειρωσουν αλλα να ζευγαρωωσουν μια φορα.
Τριτον. Τα γατακια που θα βγουν εαν η γεννα παει καλα ( ελπιζω εαν δεν παει να μην ξαναταλαιπωθηθει το ζωο με δευτερη επειδη υπαρχουν και περιμενουν) που δεν το ευχομαι να μην παει εννοειται...
Τα γατακια λοιπον αυτα αντε και υπαρχουν ανθρωποι να τα παρουν, αυτοι ομως θα τα φροντισουν>? ειναι ενημεροι οτι τα επομενα 15 χρονια θα ζουν γατα βρεξει χιονισει ειτε μενουν αφραγκοι ειτε μενουν εγκυοι? και
Εαν πεις οχι δεν με νοιαζει η μα θα τα φροντισουν δεν πειραζει να γεννανε κι αυτα θα σου πω τα εξης: Μονο σκεψου τα τιποτα αλλο:

1 δικια σου γατα
κανει 5 να πουμε γατακια
σε 2 χρονια μόνο!!!

και παει λεγοντας....οσο οι ιδιωτες αναπαραγουν αυτοματα τοσα αδεσποτα μενουν χωρις σπιτακι και οσο δεν προσεχουν σε ποιον δινουν αυτοματα εγκαταλειπονται ζωα

εχείς δίκιο και τα εχω σκεφτέι όλα αυτά γιατί δεν είναι η πρώτη μου ούτε η μοναδική μου γάτα!
τα γατάκια θα τα πάρει η κτηνίατρος, η βοηθός της, η κολλητή μου και μία άλλη κυρία, και όλες θα τα στειρώσουν!
τώρα θα μου πεις....λυπηρό που θέλουν ράτσας γάτες.....αλλά τι να κάνουμε?! είνια μία πραγματικότητα δυστυχώς!
εγώ θέλω να την ζευγαρώσω γιατί έχω ένα κόλλημα που τις άλλες μου γάτες δεν της άφησα να γίνουν έστω μία φορά μαμάδες (για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει... σαν να τους στέρησα κάτι), γιατί ήταν αδέσποτες και ήξερα δεν θα βρω να τα δώσω!!!
τώρα που ξέρω ότι θα τα δώσω και ήδη ποιοι θα τα πάρουν, θέλω να το κάνω!

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 11:37, 08-09-08:

Εισαι ετοιμη???

Δευτερον ειναι λυπηρο που υπαρχουν κτηνιατροι που αγαπανε τα ζωα αλλα οχι τα αδεσποτα και ετσι δεν λενε στους ιδιοκτητες να στειρωσουν αλλα να ζευγαρωσουν μια φορα χωρις να υπολογιζουν τι καταστροφικες συνεπειες εχει γενικοτερα στα αδεσποτα ζωα( εγκαταλλειψη απωλεια κλοπη,κακοποιηση υπερπληθυσμός) το οτι καθε ιδιοκτητης ρατσας ωθειτε στο να ζευγαρωσει μια φορα το ζωο του!!!.

1 δικια σου γατα
κανει 5 να πουμε γατακια
εαν αυτα κανουν απο 5... σκεψου χωρις κομπιουτεράκι....σε 2 χρονια μόνο!!!

α και εννοείται πως αυτό θα γίνει μια φορά..........αν καταφέρει να ζευγαρώσει έχει καλώς, αλλιώς πάει για στείρωση!

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:41, 08-09-08:

Κάποτε είχα μια Περσική όπου το μόνο σημάδι στον οίστρο της ήταν ότι μου λέρωνε εκτός της τουαλέτας της... τίποτε άλλο...
υπάρχει όμως και περίπτωση ακόμα να μην της ήρθε οίστρος... της Πέρσας μου της ήρθε γύρω στους 6-7 μήνες...

Louiza26

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louiza26
H Louiza26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H Louiza26 έγραψε στις 11:43, 08-09-08:

Μια φίλη μου έχει γάτα Περσίας και δε φαίνεται ποτέ αν έχει οίστρο. Το έψαξε και έμαθε οτι υπάρχει κάτι που λέγεται 'σιωπηλός οίστρος' και συμβαίνει με μερικές γάτες δηλαδή ούτε φωνάζουν ουτε τίποτα. Αν υπάρχει γάτος διαθέσιμος μπορείς να τα βάλεις μαζί δοκιμαστικά όταν την δεις να γίνεται πιο 'χαδιάρα', έτσι είχε κάνει και η φίλη μου κι επιασε!

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:43, 08-09-08:

Επίσης η Νάντια που έχει ένα ζευγάρι Ιμαλαίων δεν μπόρεσε να τα ζευγαρώσει γιατί ο οίστρος της δικής της ήταν πολύ αθόρυβος και ο αρσενικός της τελικά δεν κατάφερε να τη ζευγαρώσει...
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω ούτε στεναχωρήσω...αλλά τα Περσικά είναι λίγο περίεργα στο ζευγάρωμα...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχεις χνουδομπαλάκια!!:up:

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:44, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Louiza26
Μια φίλη μου έχει γάτα Περσίας και δε φαίνεται ποτέ αν έχει οίστρο. Το έψαξε και έμαθε οτι υπάρχει κάτι που λέγεται 'σιωπηλός οίστρος' και συμβαίνει με μερικές γάτες δηλαδή ούτε φωνάζουν ουτε τίποτα. Αν υπάρχει γάτος διαθέσιμος μπορείς να τα βάλεις μαζί δοκιμαστικά όταν την δεις να γίνεται πιο 'χαδιάρα', έτσι είχε κάνει και η φίλη μου κι επιασε!
Συμφωνώ απόλυτα!! :up:

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 11:48, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Επίσης η Νάντια που έχει ένα ζευγάρι Ιμαλαίων δεν μπόρεσε να τα ζευγαρώσει γιατί ο οίστρος της δικής της ήταν πολύ αθόρυβος και ο αρσενικός της τελικά δεν κατάφερε να τη ζευγαρώσει...
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω ούτε στεναχωρήσω...αλλά τα Περσικά είναι λίγο περίεργα στο ζευγάρωμα...

ευχαριστώ! κ εγώ το εύχομαι!
είναι 8 μηνών πάντως........και τώρα που το λές γύρω στους 6 μήνες της είχε κολλήσει να λερώνει το κρεββατάκι....αλλά υπέθεσα ότι το έκανε για να μην κοιμάται ο γάτος εκεί!

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:11, 08-09-08:

Εγώ δεν θεωρώ καθόλου λυπηρό το ότι οι γνωστές σου θέλουν γάτα ράτσας, αλλά το θεωρώ λυπηρό που οι ίδιοι άνθρωποι, που πιθανόν να ακουμπάνε περιουσίες σε άλλα καταναλωτικά αγαθά, όταν πρόκειται για ζώα, πάνε να την βγάλουν τζάμπα. Γιατί αυτό είναι το θέμα τους. Αν πραγματικά ήθελαν περσική, θα είχαν αγοράσει ήδη. Απλό είναι.

Προτού προχωρήσεις σε ζευγάρωμα, θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό το άρθρο.

Η εκτροφή είναι δύσκολη και απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις. Έχετε ελέγξει τους υποψήφιους γονείς για κληρονομικές παθήσεις, όπως καρδιοπάθειες, νεφρική ανεπάρκεια και δυσπλασίες; Γνωρίζετε το ιστορικό τους; Αν όχι, παίζετε με τη φωτιά και μπορεί να φέρετε στον κόσμο άρρωστα γατάκια.

Ο γαμπρός έχει ξαναζευγαρώσει; Αν ναι, υπάρχει κίνδυνος να μεταδώσει στη γάτα σου από παράσιτα και μύκητες μέχρι ένα κάρο σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες, όπως περιτονίτιδα, λευχαιμία ή και AIDS, παθήσεις που δεν εκδηλώνονται στην αρχή και γίνονται αντιληπτές μόνο με αιματολογικές.

Οι περσικές έχουν το υψηλότερο ποσοστό καισαρικών απ' όλες τις φυλές, γιατί έχουν την τάση να κάνουν συστροφή μήτρας ακόμα και στα τελευταία στάδια της εγκυμοσύνης. Αν αυτό δεν γίνει αντιληπτό εγκαίρως, τα μικρά -και συχνά η ίδια η μητέρα- κινδυνεύουν να πεθάνουν στον τοκετό.

Μπορεί να ακούγονται υπερβολικά όλα αυτά, αλλά δεν είναι. Εσύ δεν θα έκανες ποτέ παιδί με έναν άγνωστο που γνώρισες σ' ένα μπαρ. Γιατί αφήνεις τη γάτα σου να το κάνει;
Όταν μια γυναίκα μένει έγκυος κάνει χίλιες εξετάσεις και έχει ένα λόχο γιατρούς να την παρακολουθούν σ' όλα τα στάδια της εγκυμοσύνης. Αλλά όταν πρόκειται για ζώα, τα αφήνουμε όλα στην τύχη πιστεύοντας ότι η "φύση" θα φροντίσει το πράγμα από μόνη της. Ξεχνάμε ότι η φύση εξαλείφει τα λάθη της.

Συγγνώμη αν ακούγομαι σκληρή, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα πέρα απ' τις "χνουδόμπαλες".

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 12:19, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Εγώ δεν θεωρώ καθόλου λυπηρό το ότι οι γνωστές σου θέλουν γάτα ράτσας, αλλά το θεωρώ λυπηρό που οι ίδιοι άνθρωποι, που πιθανόν να ακουμπάνε περιουσίες σε άλλα καταναλωτικά αγαθά, όταν πρόκειται για ζώα, πάνε να την βγάλουν τζάμπα. Γιατί αυτό είναι το θέμα τους. Αν πραγματικά ήθελαν περσική, θα είχαν αγοράσει ήδη. Απλό είναι.

Προτού προχωρήσεις σε ζευγάρωμα, θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό το άρθρο.

Η εκτροφή είναι δύσκολη και απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις. Έχετε ελέγξει τους υποψήφιους γονείς για κληρονομικές παθήσεις, όπως καρδιοπάθειες, νεφρική ανεπάρκεια και δυσπλασίες; Γνωρίζετε το ιστορικό τους; Αν όχι, παίζετε με τη φωτιά και μπορεί να φέρετε στον κόσμο άρρωστα γατάκια.

Ο γαμπρός έχει ξαναζευγαρώσει; Αν ναι, υπάρχει κίνδυνος να μεταδώσει στη γάτα σου από παράσιτα και μύκητες μέχρι ένα κάρο σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες, όπως περιτονίτιδα, λευχαιμία ή και AIDS, παθήσεις που δεν εκδηλώνονται στην αρχή και γίνονται αντιληπτές μόνο με αιματολογικές.

Οι περσικές έχουν το υψηλότερο ποσοστό καισαρικών απ' όλες τις φυλές, γιατί έχουν την τάση να κάνουν συστροφή μήτρας ακόμα και στα τελευταία στάδια της εγκυμοσύνης. Αν αυτό δεν γίνει αντιληπτό εγκαίρως, τα μικρά -και συχνά η ίδια η μητέρα- κινδυνεύουν να πεθάνουν στον τοκετό.

Μπορεί να ακούγονται υπερβολικά όλα αυτά, αλλά δεν είναι. Εσύ δεν θα έκανες ποτέ παιδί με έναν άγνωστο που γνώρισες σ' ένα μπαρ. Γιατί αφήνεις τη γάτα σου να το κάνει;
Όταν μια γυναίκα μένει έγκυος κάνει χίλιες εξετάσεις και έχει ένα λόχο γιατρούς να την παρακολουθούν σ' όλα τα στάδια της εγκυμοσύνης. Αλλά όταν πρόκειται για ζώα, τα αφήνουμε όλα στην τύχη πιστεύοντας ότι η "φύση" θα φροντίσει το πράγμα από μόνη της. Ξεχνάμε ότι η φύση εξαλείφει τα λάθη της.

Συγγνώμη αν ακούγομαι σκληρή, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα πέρα απ' τις "χνουδόμπαλες".

δεν θέλω να ακουστώ ανευθυνη αλλά τα θεωρώ λίγο υπερβολικά όλα αυτά! ειδικά από την στιγμή που η γάτα μου πάει περισσότερες φορές στον γιατρό απ'ότι εγώ!
παρ'όλα αυτά ευχαριστώ για τις πληροφορίες....θα προσπαθήσω να την παρακολουθεί η κτηνίατρος όσο το δυνατόν συχνότερα....αν μείνει τελικά εγγυος!
τώρα μπορεί για τα χρήματα να μην έχεις άδικο αλλά και πάλι απο την στιγμή που υπάρχουν ράτσας να χαρίζονται γιατί να σκάσουν 450ε που έδωσα εγώ για παράδειγμα?
όσον αφορά τον γάτο της υπόθεσης είναι ελεγμένος, δεν έχει ζευγαρώσει ξανά, και περιμένει την δική μου πριν στειρωθεί και αυτός!

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 12:30, 08-09-08:

Το λυπηρο ειναι οτι δεν αντιλαμβανεσαι οτι η καθε σου πραξη οπως και οι πραξεις ολων μας εχει επιδραση αμεσα σε μια γενικότερη κατασταση.

Μπραβο σου που φροντιζεις τοσο καλα τη γατα σου ωστε παει περισσοτερο απο εσενα στο γιατρο.
Το θεμα ειναι οτι δεν ζζουμε σε εναν κοσμο που ολοι τα φροντιζουν ετσι τα ζωα τους μακαρι να ζουσαμε και να τα αγαπουσαμε ολοι και να τα αφηναμε να γεννανε κατα βουληση..
Παρε υποψην και το ενδεχομενο της εγλαταλλειψης της μη φροντιδας των αλλων γιατι διαφορετικα θα νομιζεςι οτι τα εδωσες σε καλα σπιτια και δεν θα κανεις ελενχο. Η παλι μπορει ναχαρεις οταν και οι φιλοι σου ζευγαρωσουν τα δικα τους.

Τα ζωα δεν ειναι αντικειμενο πωλησης οντως καλα κανεις κςι χαριζεις το θεμα ειναι οτι επειδη δεν εχεις καμμια επαφη με την διασωση κακοποιημενων ζωων η αδεσποτων οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν αντιλαμβανεσαι οπως και η γιατρος σου σε τι κινδυνους εκθετεις οχι μονο αυτα τα γατακια και τους απογονους τους αλλα και αλλα ζωα μακρυτριχα αδεσποτα που δεν θα εβρισκαν σπιτι.
Πολλοι αθρωποι εινα ετσι και περα απο την δικη τους γατα δεν γνωριζουν τι επιδραση εχει μια απλη αποφαση τους στο συνολο και γι αυτο εχουμε αμετρητα ζωα στους δρομους

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 12:49, 08-09-08:

Το λυπηρο ειναι οτι δεν αντιλαμβανεσαι οτι η καθε σου πραξη οπως και οι πραξεις ολων μας εχει επιδραση αμεσα σε μια γενικότερη κατασταση.

Μπραβο σου που φροντιζεις τοσο καλα τη γατα σου ωστε παει περισσοτερο απο εσενα στο γιατρο.
Το θεμα ειναι οτι δεν ζζουμε σε εναν κοσμο που ολοι τα φροντιζουν ετσι τα ζωα τους μακαρι να ζουσαμε και να τα αγαπουσαμε ολοι και να τα αφηναμε να γεννανε κατα βουληση..
Παρε υποψην και το ενδεχομενο της εγλαταλλειψης της μη φροντιδας των αλλων γιατι διαφορετικα θα νομιζεςι οτι τα εδωσες σε καλα σπιτια και δεν θα κανεις ελενχο. Η παλι μπορει ναχαρεις οταν και οι φιλοι σου ζευγαρωσουν τα δικα τους.

Τα ζωα δεν ειναι αντικειμενο πωλησης οντως καλα κανεις κςι χαριζεις το θεμα ειναι οτι επειδη δεν εχεις καμμια επαφη με την διασωση κακοποιημενων ζωων η αδεσποτων οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν αντιλαμβανεσαι οπως και η γιατρος σου σε τι κινδυνους εκθετεις οχι μονο αυτα τα γατακια και τους απογονους τους αλλα και αλλα ζωα μακρυτριχα αδεσποτα που δεν θα εβρισκαν σπιτι.
Πολλοι αθρωποι εινα ετσι και περα απο την δικη τους γατα δεν γνωριζουν τι επιδραση εχει μια απλη αποφαση τους στο συνολο και γι αυτο εχουμε αμετρητα ζωα στους δρομους
αχ κορίτσια γιατί τόση αυστηρότητα χωρίς να ξέρετε κάποιον?
γνωρίζω πολύ καλά τα προβλήματα των αδέσποτων λόγω ασυνειδησίας και αδιαφορίας! γι'αυτό έχω στειρώσει 4 αδέσποτες γάτες και τις φροντίζω όσο καλύτερα μπορώ, η δε κτηνιατρός μου τα μισά ζώα του Γέρακα (και υποθέτω απλά δεν έχει βρει τα άλλα μισά)! και αν είχα περισσότερα λεφτά θα το έκανα για περισσότερες!
σαφώς και έχω κάνει το 1/100 από αυτά που κάνουν άλλοι και που διαβάζω σε αυτό το site, αλλά αυτές είναι οι δυνατοτητές μου και θεωρώ άδικο λίγο τον τρόπο που απαντάτε!

έγραψα και πριν.....τα γατάκια θα πάνε σε καλά χέρια τα οποία τα βλέπω συχνά και είναι 1000% σίγουρο ότι δεν θα τα εγκαταλείψουν καποια στιγμή!

συνγώμη για το παράπονο αλλά η κρίση και κατάκριση είναι καλή σίγουρα, αλλα μέχρι ένα σημείο και όταν γνωρίζεις τον άλλο και τις πράξεις του. δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό να θέλεις να ζευγαρώσεις ένα ζώο, πόσο μάλλον όταν έχεις φροντίσει να το κάνεις με υπευθυνο (θεωρώ) τρόπο!

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:07, 08-09-08:

Δεν διαφωνώ, αλλά ο υπεύθυνος τρόπος είναι αυτός που σου περιέγραψα παραπάνω και τον οποίο θεωρείς υπερβολικό. Κι όμως, αυτό κάνουν όλοι οι σοβαροί εκτροφείς, που βάζουν πολλά χιλιάρικα απ' την τσέπη τους για κάθε γέννα.
Μπορεί να γνωρίζεις το πρόβλημα των αδεσπότων, αλλά εξίσου μεγάλο πρόβλημα είναι αυτό των "καθαρόαιμων" με τα χιλιάδες προβλήματα υγείας που αναγκάζουν τους ιδιοκτήτες τους να τα τρέχουν κάθε λίγο και λιγάκι στον κτηνίατρο. Όλα αυτά προέρχονται από ανεύθυνα ζευγαρώματα ιδιωτών (και ενίοτε εκτροφέων - για να είμαι δίκαιη) που πολύ απλά δεν ξέρουν τι κάνουν.

Δεν σε κατακρίνω ούτε σε κράζω, μην το παίρνεις έτσι. Αλλά το πρόβλημα είναι μεγάλο και υπαρκτό. Έχω δει πολλές φορές νεαρότατα ζώα που παρουσιάζουν μη αναστρέψιμα προβλήματα υγείας ή και πεθαίνουν, επειδή κανείς δεν μπήκε στον κόπο να ελέγξει αυτά που σου λέω.

Τα γράφω μόνο για να δείξω ότι το ζευγάρωμα δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση όσο φαίνεται και ότι αυτός που το επιχειρεί έχει και ευθύνη για τα μικρά που θα έρθουν στον κόσμο.

Btw, δεν ξέρω πολλά από τιμές, αλλά τα 450 ευρώ που πλήρωσες για Ιμαλαΐων μου φαίνονται πολύ λίγα. Από πού την πήρες;

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 13:09, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Δεν διαφωνώ, αλλά ο υπεύθυνος τρόπος είναι αυτός που σου περιέγραψα παραπάνω και τον οποίο θεωρείς υπερβολικό. Κι όμως, αυτό κάνουν όλοι οι σοβαροί εκτροφείς, που βάζουν πολλά χιλιάρικα απ' την τσέπη τους για κάθε γέννα.
Μπορεί να γνωρίζεις το πρόβλημα των αδεσπότων, αλλά εξίσου μεγάλο πρόβλημα είναι αυτό των "καθαρόαιμων" με τα χιλιάδες προβλήματα υγείας που αναγκάζουν τους ιδιοκτήτες τους να τα τρέχουν κάθε λίγο και λιγάκι στον κτηνίατρο. Όλα αυτά προέρχονται από ανεύθυνα ζευγαρώματα ιδιωτών (και ενίοτε εκτροφέων - για να είμαι δίκαιη) που πολύ απλά δεν ξέρουν τι κάνουν.

Δεν σε κατακρίνω ούτε σε κράζω, μην το παίρνεις έτσι. Αλλά το πρόβλημα είναι μεγάλο και υπαρκτό. Έχω δει πολλές φορές νεαρότατα ζώα που παρουσιάζουν μη αναστρέψιμα προβλήματα υγείας ή και πεθαίνουν, επειδή κανείς δεν μπήκε στον κόπο να ελέγξει αυτά που σου λέω.

Τα γράφω μόνο για να δείξω ότι το ζευγάρωμα δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση όσο φαίνεται και ότι αυτός που το επιχειρεί έχει και ευθύνη για τα μικρά που θα έρθουν στον κόσμο.

Btw, δεν ξέρω πολλά από τιμές, αλλά τα 450 ευρώ που πλήρωσες για Ιμαλαΐων μου φαίνονται πολύ λίγα. Από πού την πήρες;

ok, δεκτό! θα τα λάβω όλα σοβαρά υποψην μου και θα προσεξω ιδιαίτερα τα πάντα!

από ένα pet shop στην μαραθώνος!

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof
H Sof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Sof έγραψε στις 15:02, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Aλήθεια είναι αυτό...
Ο Φάτσας μου (περσίας) δεν μου έδειξε ποτέ σημάδια οίστρου, άκόμα και όταν του φέραμε νύφη να ζευγαρώσει δεν έκανε τίποτα...παρ'ότι την είχαμε σπίτι ένα μήνα.

Ο Φρίξος (Ιμαλαϊων) είναι τώρα 11 μηνών και δεν έχει δείξει κανένα σημάδι επίσης. Παρ'ότι ζει με την Μαριλού

Τα ζώα μου εμένα είναι ανέραστα, πάει και τελείωσε

Πάντως - μπορεί να κάνω λάθος - νομίζω πως όσο μεγαλύτερη θελήσει να ζευγαρώσει τόσο το καλύτερο.
Εγώ θα ένιωθα καλύτερα να έκλεινε τον χρόνο η δικιά μου πριν μείνει έγκυος.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:06, 08-09-08:

Αν η γατούλα ειναι πολυ μικρη μπορει να υπαρχουν επιπλοκες στην εγκυμοσυνη και στη γεννα.Επισης πρεπει να λαμβανεται υποψιν το γενεαλογικο δεντρο και τα τυχον κληρονομικα προβληματα.Σε αρκετες περιπτωσεις παιζει ρολο η ομαδα αιματος,καθως και η ράτσα,αλλες ωριμάζουν πιο νωρις κι άλλες πιο αργά.Αυτό ευθυνεται σε μεγάλο βαθμό για την εμφάνιση του πρώτου οιστρου,καθως και η επαφη με ζωάκι του αντιθετου φύλου,συνήθως αν ειναι ζευγαρακι ωριμαζουν πιο νωρις.

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:09, 08-09-08:

Εγώ θα ένιωθα καλύτερα να έκλεινε τον χρόνο η δικιά μου πριν μείνει έγκυος
  • Θεαματική μείωση της πιθανότητας εμφάνισης καρκίνου. Τα αστείρωτα θηλυκά σκυλιά έχουν 16 φορές περισσότερες πιθανότητες για καρκίνο του στήθους από όσα στειρώθηκαν πριν τον πρώτο οίστρο τους (σε ηλικία 8 - 12 μηνών).
  • Αν στειρώσουμε ένα ζώο πριν τον πρώτο οίστρο, η πιθανότητα εμφάνισης αυτού του καρκίνου είναι μόλις 1%, αν το στειρώσουμε σε ηλικία 2 χρόνων το αντίστοιχο ποσοστό είναι 5%. Επίσης, είναι αδύνατο να εμφανισθεί καρκίνος των ωοθηκών ή της μήτρας σε ένα στειρωμένο θηλυκό. Ανάλογα είναι και τα αποτελέσματα στα αρσενικά σκυλιά, όσον αφορά τα είδη καρκίνου των γεννητικών οργάνων.
  • Εξάλειψη του κινδύνου κάποιων λοιμώξεων. Για παράδειγμα, ένα μη στειρωμένο θηλυκό μπορεί να παρουσιάσει μία λοίμωξη γνωστή ως πυομήτρα, που συνήθως είναι θανατηφόρα αν δεν εγχειρισθεί το ζώο. Με τη στείρωση, ωοθήκες και μήτρα αφαιρούνται, συνεπώς αυτός ο κίνδυνος δεν υφίσταται πλέον. Στα αρσενικά η στείρωση μειώνει σημαντικά τις πιθανότητες λοιμώξεων του προστάτη.

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

H LILY έγραψε στις 15:14, 08-09-08:

• Θεαματική μείωση της πιθανότητας εμφάνισης καρκίνου. Τα αστείρωτα θηλυκά σκυλιά έχουν 16 φορές περισσότερες πιθανότητες για καρκίνο του στήθους από όσα στειρώθηκαν πριν τον πρώτο οίστρο τους (σε ηλικία 8 - 12 μηνών).
  • Αν στειρώσουμε ένα ζώο πριν τον πρώτο οίστρο, η πιθανότητα εμφάνισης αυτού του καρκίνου είναι μόλις 1%, αν το στειρώσουμε σε ηλικία 2 χρόνων το αντίστοιχο ποσοστό είναι 5%. Επίσης, είναι αδύνατο να εμφανισθεί καρκίνος των ωοθηκών ή της μήτρας σε ένα στειρωμένο θηλυκό. Ανάλογα είναι και τα αποτελέσματα στα αρσενικά σκυλιά, όσον αφορά τα είδη καρκίνου των γεννητικών οργάνων.
  • Εξάλειψη του κινδύνου κάποιων λοιμώξεων. Για παράδειγμα, ένα μη στειρωμένο θηλυκό μπορεί να παρουσιάσει μία λοίμωξη γνωστή ως πυομήτρα, που συνήθως είναι θανατηφόρα αν δεν εγχειρισθεί το ζώο. Με τη στείρωση, ωοθήκες και μήτρα αφαιρούνται, συνεπώς αυτός ο κίνδυνος δεν υφίσταται πλέον. Στα αρσενικά η στείρωση μειώνει σημαντικά τις πιθανότητες λοιμώξεων του προστάτη.

σκοπευω να την ζευγαρώσω αφού κλείσει 1 χρόνο....στον επόμενο οίστρο.........που όμως απ'ότι έχω καταλάβει δεν θα ξέρω πότε είναι.....άρα η γάτα μάλλον θα στειρωθεί!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Οίστρος! - Από Lins
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-11-09 στις 13:56.
    • Οίστρος; - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 81 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-09 στις 13:26.
    • Οίστρος-πράξη-στείρωση - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-08-07 στις 16:51.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους