Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,371 εγγεγραμμένα μέλη και 718,406 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 418 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καλυκοιός και εμβολιασμένες γάτες

airsea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη airsea
H airsea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H airsea έγραψε στις 13:38, 03-09-19:

Καλησπέρα!
αρχικά να πω οτι χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι σε forum που αγαπάει τις γάτες! Ειναι η πρώτη φορά που γράφω και έχω να σας κάνω μια ερώτηση. η κατάσταση έχει ως εξής : Εχω 3 γάτες στο διαμέρισμα, ηλικίας 5-6 χρονών, εμβολιασμένες. Μια απο αυτές έχει διαγνωσθεί με λέμφωμα και παίρνει κορτιζόνη εδώ και δυο χρόνια ( 3/4 του πρεζολον των 5). Πρόσφατα βρήκα ένα μωρό (1,5 μήνα) με τσίμπλες στα μάτια, και το μάζεψα για να δώσω τις πρώτες βοήθειες, βάζοντάς το εξ αρχής απομονωμένο στη βεράντα. Ο κτηνίατρος έδωσε αντιβίωση και κολλύριο και είμαστε στην 2η εβδομάδα θεραπείας (θα κάνει 3). Η αρχική διαγνωση είναι καλυκοιός (χωρίς να αποκλείονται και τα χλαμύδια, μπαρντονέλα). Το μωρό μοιάζει να βλέπει και είναι πολύ ζωηρό αν και τα ματάκια του είναι ακόμα θολά. Σκέφτομαι να το κρατήσω, όμως κατάλαβα οτι το μωρό θα παραμείνει φορέας και φοβάμαι να ρισκάρω την υγεία των μεγάλων γατιών μου, ειδικά με τη μια γατούλα άρρωστη. Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,669 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:50, 03-09-19:

Καλησπέρα airsea και καλωσόρισες
Η κατάσταση είναι ιδιαίτερη και δεν σου κρύβω πως κι εγώ στη θέση σου θα προβληματιζόμουν, ιδιαίτερα με την περίπτωση της άρρωστης γατούλας που δεν πρέπει για κανένα λόγο η υγεία της να επιβαρυνθεί.
Ωστόσο, αν θέλεις τόσο να κρατήσεις το γατάκι ο μόνος τρόπος να μη το διακινδυνεύσεις, είναι να συνεχίσεις να το έχεις χωριστά από τα υπόλοιπα, όχι μόνο μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία του, αλλά και μέχρι να γίνει τουλάχιστον 6 μηνών, αρκετά μεγάλο για να του κάνεις μια εξέταση αίματος που θα δείξει στα σίγουρα αν ο καλυκοϊός εξακολουθεί να υφίσταται κι αν όντως πρόκειται για τον ιό της λοιμώδους περιτονίτιδας (FIP) ή κάποιος άλλος ιός, ακίνδυνος για τα υπόλοιπα γατιά σου. Κι αν όλα πάνε καλά, θα μπορέσει να συμβιώσει με τα άλλα. Μέχρι τότε, όχι βέβαια στη βεράντα, αλλά αν έχεις τη δυνατότητα σε κάποιο δωμάτιο μέσα στο σπίτι, γιατί είναι κρίμα και για το γατάκι να είναι εκτεθειμένο στα καιρικά φαινόμενα (έρχεται και χειμώνας).
Σε άλλη περίπτωση, το καλύτερο είναι να φροντίσεις να του βρεις μια άλλη, ασφαλή στέγη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

airsea

Νεοφερμένος

H airsea έγραψε στις 12:21, 05-09-19:

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος μέσα στο διαμέρισμα να απομονώσω το ζωάκι....Την επόμενη βδομάδα έχω ραντεβού με τον κτηνίατρο που θα το ξαναδεί. Νιώθω οτι έχω βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση...θα ήθελα να το κρατήσω και από την άλλη φαντάζομαι θα είναι δύσκολο να βει σπίτι- θα πρέπει να μην έχει γάτες όποιος το πάρει...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,465 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:28, 05-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από airsea
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος μέσα στο διαμέρισμα να απομονώσω το ζωάκι....Την επόμενη βδομάδα έχω ραντεβού με τον κτηνίατρο που θα το ξαναδεί. Νιώθω οτι έχω βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση...θα ήθελα να το κρατήσω και από την άλλη φαντάζομαι θα είναι δύσκολο να βει σπίτι- θα πρέπει να μην έχει γάτες όποιος το πάρει...
Συζητησε το με τον κτηνιατρο σου,δεν ξερω αν συνεργαζεται με φιλοζωικες,καποιοι το κανουν,μπας και γινεται να δωθει για υιοθεσια μεσω κτηνιατρου,αλλιως βρες μια φιλοζωικη και εξηγησε τους.Ναι οκ,θα σου πουνε εμεις ειμαστε γεματοι,δεν μπορουμε,αλλα εσυ να το περιθαλψεις προσπαθησες,δεν σφυριξες αδιαφορα,καλο εκανες και δεν ειναι η υποχρεωση σου αυτη,απο εκει και περα οι δημοι ειναι υπευθυνοι για τα αδεσποτα και οι φιλοζωικες.
Οπως και να εχει,πρωτα θα το συζητησεις με τον κτηνιατρο σου.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,669 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:35, 05-09-19:

Τότε λίγες μέρες υπομονή μέχρι την επανεκτίμηση από τον κτηνίατρο -και πού ξέρεις; μπορεί να έχει γίνει εντελώς καλά και να μην υπάρχει πρόβλημα, πράγμα που το εύχομαι με όλη μου την καρδιά.

Παράλληλα μπορείς να αρχίσεις να ψάχνεις για γατογονέα μέσω φίλων και γνωστών. Αν αποδειχτεί οτι όντως το γατάκι είναι φορέας και εκ των πραγμάτων δεν είσαι σε θέση να το κρατήσεις, τότε δεν χάνεις τίποτα να ανοίξεις μια αγγελία στις σελίδες μας εδώ
Το μόνο που χρειάζεται, είναι να επικοινωνήσεις με κάποια φιλοζωική εταιρεία ή σύλλογο, προκειμένου να σου δώσουν έναν αριθμό πρωτοκόλλου, που απαιτείται από τον νόμο για να δημοσιευτεί η αγγελία. Και βέβαια φωτογραφίες του θα βοηθήσουν πολύ.

Παράθεση

airsea

Νεοφερμένος

H airsea έγραψε στις 12:07, 07-09-19:

Mακάρι να με ενθαρύνει ο κτηνίατρος να το κρατήσω, διότι το μικρό είναι μια καραμελίτσα! Νεώτερα σε λίγες μέρες. Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους