Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,602 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 363 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα γάτας η οποία θα ζει σε βιομηχανικό χώρο

Marios 24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marios 24
Ο Marios 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Marios 24 έγραψε στις 13:31, 23-04-13:

Καλησπέρα σε όλους,

εδώ και 2 εβδομάδες η γάτα του γείτονα μας στο μαγαζί έχει γεννήσει...! δεν είχασκοπό να αποκτήσω γάτα αλλά επειδή μέσα στον βιομηχανικό χώρο υπάρχουν σκυλιά, λογικάδεν θα τα καταφέρουν όλα να επιβιώσουν...! γι αυτό αποφάσισα να πάρω ένα!!! Ήθελανα ρωτήσω αν πειράζει που θα μένει σε αποθήκη!!! Υπάρχουν χημικά ,μελάνια και τυπογραφικέςμηχανές, όμως μέχρι να ενηλικιωθεί θα την έχω μόνο μέσα στο γραφείο!!! Η αλήθειαείναι ότι χρειαζόμασταν ένα κυνηγό για τα διάφορα ζωύφια και τυχόν τρωκτικά!!! Ξέρωότι σαν μέρος δεν είναι ιδανικό αλλά είναι καλύτερο από το δρόμο!!! Επιπλέον θατην ή τον εμβολιάσω, αποπαρασιτώσω και στειρώσω...! Δεν μπορώ να το πάρω σπίτι επειδήέχω κουνελάκια(επίσης στειρωμένα) ενώ πολύ συχνά έρχεται το σκυλάκι της κοπέλαςμου... τι μου προτείνετε? Μπορώ να ανταπεξέλθω? Στην πορεία θα την έχω ελεύθερηστο εργοστάσιο ώστε να μας προστατεύει και από τα διάφορα ζωύφια όπως προείπακαι φυσικά μέσα στο κτίριο δεν υπάρχουν σκυλιά. Μου προτείνετε γάτα ή γάτο και επιπλέονήθελα να ρωτήσω αν η tonus της purina είναι καλή τροφή και επίσης τι αμπούλα νατης βάλω... Υπολογίζω ότι θα την πάρω σε 2 εβδομάδες οπότε και θα έχει απογαλακτιστεί.επισημαίνω ότι το μέρος δεν είναι ιδανικό, θέλω όμως να κάνω μια φιλοζωική πράξημιας και έχω πολλά ζωάκια και επιπλέον θα τις προσφέρω νερό, φαγητό και ιατρικήπερίθαλψη

Σας ευχαριστώ εκ των πρoτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη le chat noir : 23-04-13 στις 13:46. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:00, 23-04-13:

Αγαπητέ φίλε, καλησπέρα,
αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι ότι όταν παίρνουμε ένα ζώο σπίτι μας, άρα εξημερώνεται, αυτό δένεται πάρα πολύ με εμάς και γενικά θέλει να είναι κομμάτι της ζωής μας. Καταλαβαίνω ότι θα το περιποιείσαι ιατρικά, θα του βάζεις και τροφή αλλά αυτό που μπορώ σίγουρα να σου πω είναι ότι θα κάνεις ένα ζώο δυστυχισμένο κλείνοντάς σε μια αποθήκη και εσύ να είσαι κάπου αλλού. Τα ζώα δεν αντιλαμβάνονται την περιποίηση που λες ότι θα προσφέρεις όσον αφορά την ιατρική (πλην της τροφής) έτσι όπως εμείς. Δεν θα είναι ευτυχισμένο, θα είναι μαραζωμένο και θα περιμένει καθημερινά να έρθεις....ακόμη δε χειρότερα αφού όπως λες θα το μάθεις να είναι μαζί σου στο γραφείο και μετά απλά θα το βάλεις σε ένα εργοστάσιο με σκοπό να καθαρίζει το χώρο σου...σίγουρα δεν είναι ιδανικά το τονίζεις και εσύ....Οταν όμως συχνωτίζεσαι με ένα ζώο το αγαπάς, θέλεις να το βλέπεις να είναι κοντά σου...αυτή είναι η εικόνα όμως που έχω εγώ... Δεν θα αρνηθώ ότι η "φροντίδα" όπως λες που θα της δίνεις θα είναι κάτι που πολλά αδέσποτα δεν έχουν...Τώρα τι να σου πω υπάρχει και το γνωμικό "από το ολότενα καλή και η παναγιώταινα"....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:39, 23-04-13:

Συμφωνώ εν γένει με την Κατερίνα. Για μένα ο περιορισμός ενός ζώου και ειδικά της γάτας σε κλειστό χώρο, είναι κάτι, που κακά τα ψέματα έρχεται ενάντια στην φύση της. Δεν υπάρχει γάτα -πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων-που να μην θέλει να βγει έξω, να σουλατσάρει κλπ. Αν μπαίνουμε σε διαδικασία να περιορισουμε ένα ζώο, το κάνουμε πάντα με γνώμονα την ασφάλεια του, αλλά πρέπει να μπορούμε να του προσφέρουμε τις απαραίτητες συνθήκες για να ζει καλά. Ερεθίσματα, παρέα κλπ. Αν έχω καταλάβει καλά θα το έχεις σε κλειστό χώρο, που θα είναι μάλιστα αποθήκη και η οποία έχει και κάποια επικίνδυνα υλικά. Μοιραία λοιπόν δεν το θεωρώ πολύ καλή ιδέα. Είναι πολύ καλό που θέλεις να προσφέρεις σε ένα ζωάκι αλλά αυτό πάντα πρέπει να γίνεται υπό τις σωστές συνθήκες. Γιατί δεν την κρατάς κοντά σου φροντίζοντας την τροφή και την υγεία της (που είναι πραγματικά πολύ σημαντικό) αλλά να είναι ελεύθερη στον χώρο?Σίγουρα θα είναι πιο ευτυχισμένη.
Επίσης αν υπάρχει μανούλα και δεν κινδυνεύει άμεσα, καλό είναι να μείνει μέχρι 2 τουλάχιστον μηνών μαζί της.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marios 24

Νεοφερμένος

O Marios 24 έγραψε στις 19:55, 23-04-13:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...!!! Παιδιά φυσικά και θα είναι ελεύθερη απλώς μέχρι να γίνει 5 μηνών δεν είναι επικίνδυνο??? Το μαγαζί είναι 600 τμ και θα της έχω άνοιγμα για να βγαίνει...! Απλώς μέχρι ν γίνει 5 μηνών φοβάμαι να την αφήσω να βγει επειδή θα έχει σκυλιά... Μετά εννοείται δεν έχω σκοπό να την έχω περιορισμένη, έχω πολλά ζωάκια και το γνωρίζω... Σκεφτείτε ότι τα κουνελάκια είναι ελεύθερα σπίτι... Δένομαι με τα ζώα και δεν νοούμαι να τα κάνω δυστυχισμένα... Άλλωστε σκοπός ζωής είναι να ανοίξω πετ σοπ το οποίο όμως θα πουλάει μόνο τροφές και παιχνίδια και μόνο σωστές...! Το μόνο άσχημο είναι ότι όσο είναι μικρούλα, από τις 7 το απόγευμα που σχολάμε μέχρι τις 7.30 την άλλη μέρα το πρωί θα είναι δυστυχώς μόνο του... Να τονίσω ότι δουλεύουμε και όλο το καλοκαίρι πλην μίας εβδομάδας ενώ στον βιομηχανικό χώρο υπάρχει φύλακας 24ώρες το 24ωρο αλλά ασχολείται με τα σκυλάκια συνήθως... Συμφωνώ απόλυτα αλλά είναι καλύτερα να μείνουν στο δρόμο??? Ειδικά σε μία περιοχή όπως ο Κηφισός όπου υπάρχει πολύ φτώχεια και μετανάστευση... Στο κέντρο της Αθήνας υπάρχουν κρούσματα βρώσης σκύλων και γατών...! Και για να τονίσω κάτι τελευταίο, επειδή προσβλήθηκα ομολογώ, όχι δεν θα την έχω για να καθαρίζει τον χώρο μου... Δεν θα την τάιζα Royal Canin αν δεν με ενδιέφερε, ούτε θα της έπαιρνα καλαθάκι και παιχνίδια...! Γιατί αυτό θα κάνω, μακάρι να μπορούσα να σας δείξω τις συνθήκες που μεγαλώνουν τα κουνελάκια και το σκυλάκι μας... Δεν σκοπεύω να αφήσω αυτό το μικρό, θέλω να σώσω έστω ένα... Θα δω μήπως τους πείσω και πάρω 2 πάντως

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 20:04, 23-04-13:

Αν την έχεις ελεύθερη για μένα αλλάζουν όλα. Εννοείται και μακάρι να πάρεις και 1 και 2 και όλα μην σου πω(). Όσο είναι μικρούλα όντως καλό είναι να την προστατεύσεις από τα σκυλάκια του χώρου.Αυτά είναι πολύ άγρια?Θα την κυνηγάνε και αφότου μεγαλώσει? Όσο για τον "καθαρισμό" του χώρου..εμένα δεν με πειράζει καθόλου που το λες..ούτως ή άλλως, ότι και να λέμε εμείς, για τις γατούλες μας είναι ευχαρίστηση, να την πέφτουν σε ο,τι κινείται..οπότε αφού δεν θα μένει νηστική για να κυνηγάει τα φίδια, πίστεψε με, μια χαρά θα το κάνει μόνο και μόνο για να σας ευχαριστήσει. Το μόνο πρόβλημα είναι μην πηγαίνεις το πρωί να κάτσεις στην καρέκλα σου και βρίσκεις το πτώμα κανενός ποντικού
Όμως αυτό με τα χημικά στην αποθηκούλα (όπου φαντάζομαι θα της έχεις ανοιχτά για να μπορεί να μπαίνει να κοιμάται;;-κάπως έτσι το κατάλαβα) εμένα με τρομάζει!Να προσέξετε ιδιαίτερα σε αυτό το κομμάτι, πως θα ασφαλίσετε τα επικίνδυνα αντικείμενα, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.Στο εργοστάσιο είστε πολλά άτομα?Την θέλουν όλοι την ψιψίνα?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marios 24

Νεοφερμένος

O Marios 24 έγραψε στις 20:09, 23-04-13:

10 άτομα και ναι την θέλουν όλοι... Θεωρώ ότι μόλις ενηλικιωθεί θα μπορώ να προστατευθεί από αυτά τα σκυλιά... Επίσης μέχρι να γίνει 5 μηνών δεν θε την αφήσω να έρχεται σε επαφή με χημικά... Μετά από αυτή την ηλικία θεωρώ, ότι ίδιο κίνδυνο θα έχει αν φάει κάτι από τα σκουπίδια της γειτονιάς με το να μυρίσει μελάνι... Δεν ξέρω αν συμφωνείτε

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 20:16, 23-04-13:

Κοίτα αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανείς από εμάς, γιατί δεν ξέρουμε τι υπάρχει στην αποθήκη σας, σε τι κατάσταση, πόσο εύκολα προσβάσιμο κλπ. Αυτό το ξέρεις μόνο εσύ, όπως και τι πρέπει να γίνει και από τι να την προστατεύσεις. Το ότι κάτι θα της συνέβαινε και στον δρόμο δεν σημαίνει, ότι δεν τρέχει τίποτα αν της συμβεί κάτι αφότου θα την πάρεις υπό την προστασία σου.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 20:24, 23-04-13:

Αγαπητέ φίλε αφού από ότι καταλαβαίνω τα ζώα τα αγαπάς....πως θα μπορέσεις να τα αφήσεις μετά μόνο του τόσες ώρες...;; θα χει μάθει την παρέα, θα σε έχει ανάγκη γιατί θα έχει εξημερωθεί...δεν θα στενοχωριέσαι...;; Οσο για το αν θα το φροντίζεις το είπα από την αρχή ότι αυτό είναι καλό για οποιοδήποτε ζωάκι, επειδή όμως εσύ θα το ΄χεις φροντίσει και θα το χεις εξημερώσει πως μετά αυτό θα μπορέσει να μείνει μόνο του σε ένα χώρο...;;; έτσι όπως το σκέφτομαι πιστεύω πως θα υποφέρει μακριά σου. Τώρα αν έχει και παρεούλα σίγουρα θα είναι καλύτερα.
Και επειδή αναφέρθηκες στο θέμα να σου πω ότι δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω αναφέροντάς σου τον καθαρισμό του χώρου από τη γάτα... εσύ το ανέφερες στο μήνυμά σου με σαφήνεια (δες πιο πάνω).
Εν πάσει περιπτώσει εγώ δεν θέλω να κρίνω τις προθέσεις κανενός, απλά επειδή ανέφερες δημόσια τι θες να κάνεις σου είπα τη γνώμη μου. Η γατούλα θα ζήσει ωραιότερα και καλύτερα κοντά σου, όπου θα την φροντίζεις και θα μοιράζεστε πράγματα....θα εκπλαγείς από αυτά που θα νοιώσεις σε πολύ σύντομο διάστημα....το σκυλί θα είναι επισκέπτης δεν μένει μόνιμα εκεί και δεν βλέπω γιατί να μην βρείτε μια λύση. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλους σας!

Παράθεση

Marios 24

Νεοφερμένος

O Marios 24 έγραψε στις 21:48, 23-04-13:

Πιστεύω όλα να πάνε καλά, σ´ευχαριστώ...!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 09:12, 25-04-13:

Αναφορικά με τα χημικά πάντως, πιστεύω ότι όταν η γατούλα μεγαλώσει λιγάκι θα μπορεί να ξεχωρίζει πολύ άνετα τι μπορεί να φάει και τι όχι. Δηλαδή, τα χημικά (μελάνια, αντιδραστήρια, καθαριστικά, κλπ) μυρίζουν "χημικίλα", που τα γατιά τα απωθεί και τα κάνει να καταλαβαίνουν ότι αυτό το πράμα δεν τρώγεται. Τα σκυλιά μπορεί και να την πατούσαν με τα χημικά, γιατί είναι πιο καταβόθρες απ' τις γάτες, αλλά δεν έχω συναντήσει ποτέ γάτα που να πήγε να φάει χλωρίνη ας πούμε επί τούτου. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις 100%

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 10:17, 25-04-13:

Το ιδανικότερο θα ήταν να την πάρεις σπίτι σου.όμως επειδή καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο αφού ήδη έχεις ζωάκια,πιστεύω ότι σε ένα χώρο 600 τ.μ με παρέα αρκετές ώρες την μέρα και φροντίδα θα είναι πολύ καλύτερα από το να ζει στον δρόμο πόσο μάλλον όταν αυτός ο δρόμος είναι ο Κηφισός.

Παράθεση

Marios 24

Νεοφερμένος

O Marios 24 έγραψε στις 17:54, 27-04-13:

Τελικά θα πάρω ένα αρσενικό και ένα θηλυκό γιατί δεν θέλω να μείνουν στο δρόμο και φυσικά μετα τους 5 μήνες θα τα στειρώσω...! Πρέπει να τα εκπαιδεύσω όμως να μην βγαίνουν έξω γιατί τα σκυλιά και ο δρόμος είναι θάνατος... Επίσης πρέπει να τα εκπαιδεύσω να κάθονται μακρυά από τα μηχανήματα γιατί έχουν κυλίνδρους και μέταλλα και είναι επικίνδυνα....τα χημικά έκανα συστάσεις να είναι όλα κλειστά σε μπουκάλια και κουτιά... Φοβάμαι τα μηχανήματα πάντως, αλλά θα είμαι πολύ προσεκτικός... Άλλωστε 2-3 μήνες θα τα έχω μαζί μου στο γραφείο ώστε να τα εκπαιδεύσω... Από τις 08.00-18.00 θα είμαι μαζί τους...! Ενώ υπάρχουν άτομα που φεύγουν 9... Νομίζω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω, τι λέτε???

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 06:49, 28-04-13:

Μάριε μου, χαίρομαι γιατί θα τους παρέχεις ότι καλύτερο μπορείς. Το γεγονός ότι θα τα στειρώσεις θα τα αποτρέψει από το να απομακρύνονται. Για το μόνο που δεν είμαι και τόσο σίγουρη είναι για την εκπαίδευση που γράφεις.. δεν πιστεύω ότι οι γάτες μπορούν να εκπαιδευτούν όπως τα σκυλιά.
Σίγουρα όμως μπορούν να μάθουν κάποια όρια αλλά και να συνηθίσουν σε μια ρουτίνα που τους αρέσει. Με γνώμονα αυτό, φρόντισε λοιπόν να τους φτιάξεις μια όμορφη ζωούλα. Ακόμη, μην αφήσεις να έχουν πρόσβαση σε χημικά..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους