Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,602 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 383 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα για πρώτη φορά σπίτι

manosmouz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manosmouz
Ο manosmouz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βροντάδος (Χίος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O manosmouz έγραψε στις 18:18, 29-08-11:

Καλως σας βρηκα ολους εδω.
Αυριο παραλαμβανω εν κουκλι γατο Περσιας.
Θα ειναι η πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια που θα μπει ζωο και παλι μεσα στο σπιτιεκτος απο ενα λαγουδο που εχουμε εδω και 2 χρονια περιπου και ενα Γιορκ σαιτ πριν απο 14 χρονια.
Αλλα αλλο ο λαγος που ειναι περιορισμενος και κανει την βολτα του μια φορα την μερα και αλλο γατακι που θα ειναι ελευθερο μεσα στο σπιτι.
Κατεληξα σε γατα λογω χαρακτηρα αυτης της ρατσας.
Διαβασα σε σχετικο αρθρο τις δυσκολιες συντηρησης της αλλα θα ηθελα συμβουλες απο εσας που εχεται ασχοληθει περισσοτερο αυτο ειναι σιγουρο απο εμενα,
Ενα απο τα πολλα ερωτηματα ειναι και αυτο της αναγκης του και κατα ποσο θα ειναι ευκολο να μαθει τον τοπο που πρεπει να την κανει και πολλα πολλα ακομα.
Και παλι καλως σας βρηκα και περιμενω συμβουλες κια κατυεθυνσεις.
Μανος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 19:08, 29-08-11:

Καλωσήρθες!! Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για την άμμο. Οι γάτες είναι μαθημένες από μόνες τους να πηγαίνουν σε άμμο! Εγώ την δικιά μου την πήρα από τον δρόμο, την έβαλα στην άμμο για να δει που ειναι, την μυρισε και από τότε μόνο εκεί ενεργείται! Το λέρωμα εκτός λεκάνης οφείλεται σε 4 βασικές αιτίες ( διαταραχες στην υγεια, ακαταλληλη αμμολεκάνη, ακατάληλη άμμος, ανεπαρκές καθάρισμα) Αρχικά εγώ της είχα ανοικτή αμμολεκάνη και μετά από λίγους μήνες της πήρα κλειστή. Φρόντισε να μην είναι πολύ ψηλά τα τοιχώματα αν το γατάκι είναι μικρό και βάλε την αμμολεκάνη σε ένα ήσυχο μέρος, μακριά από το φαγητό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:19, 29-08-11:

Γειά σου Μάνο και καλωσόρισες.

Η γάτα έχει έμφυτη την τάση να πάει στον τόπο εκείνο όπου αφού κάνει την ανάγκη της, θα "καλύψει" το κατόρθωμα της.
Μια γάτα λοιπόν που μένει στο σπίτι θα πάει στην αμμολεκάνη που πρέπει να υπάρχει κι η οποία έχει άμμο ύψους 5 - 7 εκατοστών ώστε αφενός να μπορεί να σκάψει άνετα κι αφετέρου να μην κολλήσουν κάτω τα ούρα κλπ.
Κατά την γνώμη μου, μια κλειστή αμμολεκάνη είναι καλή επιλογή αφού περιορίζει κατά πολύ τις όποιες οσμές, δεν πετάγονται έξω πολλοί κόκκοι άμμου κατά το σκάψιμο και τέλος της δίνει λίγη ιδιωτικότητα...
Υπάρχουν πολύ καλές άμμοι όπως οι EverClean, Biokats & Golden White.
Εάν πάρεις οποιαδήποτε μάρκα πάντως, προτίμησε να είναι clumping (δηλαδή να κάνει τα ούρα σβώλους ώστε να τα απομακρύνεις εύκολα με το ειδικό φτυαράκι για την άμμο) κι εάν θέλεις, προτίμησε πιο χοντρή άμμο η οποία ενδείκνυται για μακρύτριχες γάτες.
Εγώ πάντως με τακτικό καθάρισμα της άμμου 2 - 3 φορές τη μέρα, κλειστή αμμολεκάνη και καλή μάρκα άμμου δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Εάν η ανησυχία σου είναι εάν το γατάκι δεν πηγαίνει στην άμμο του, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.
Εάν είναι πολύ νεαρό σε ηλικία, μπορείς να το πάρεις στην αγκαλιά σου, να το πας στην αμμολεκάνη και να του δείξεις πως να σκάψει.
Βάλε τα μπροστινά του ποδαράκια στην άμμο, σκάψε λίγο και θα καταλάβει μόνο του την συνέχεια.

Με το καλό να τον δεχθείς λοιπόν!

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 19:28, 29-08-11:

Ναι,σίγουρα η κλειστή αμμολεκάνη είναι καλύτερη! Εμένα με έσωσε γιατί η μουλαν έσκαβε μανιωδώς και πετούσε έξω άμμο! Αλλά για αρχή εγώ θα πρότεινα ανοιχτή! Μέχρι να προσαρμοστεί και στο σπίτι καλύτερα να μην έχεις το άγχος και για την τουαλέτα (έχω ακούσει ότι κάποιες γάτες δεν πολυσυμπαθούν τις κλειστές) Πολύ σημαντικό αυτό που είπε και ο Γιώργος για τους σβώλους!!!!! Μην πάρεις κάποια πολύ φτηνή, είναι τζάμπα χρήματα (η biocats είναι και καλη και φτηνή)

Παράθεση

jeannete

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jeannete
H jeannete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δροσιά (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H jeannete έγραψε στις 19:29, 29-08-11:

Καλωσήρθες και με το καλό να δεχτείς τον γατούλη σου!
Πριν χρόνια είχα κι εγώ μια γάτα περσίας,την Γκριζέτα. Δεν μπορώ να πω πως είχαμε και την καλύτερη συμβίωση.Για μένα είναι μια δύσκολη ράτσα που απαιτεί πολλή περιποίηση.Πριν την φέρω στο σπίτι είχα ακούσει τα καλύτερα λόγια για τις περσικές,πως είναι πολύ ήσυχες,υπάκουες και όπου τις βάλεις κάθονται..δεν πέρασε καιρός μέχρι να συνειδητοποιήσω πως η Γκριζέτα δεν ανήκε σε αυτή την συνομοταξία!χχχ
Ήταν ατίθαση και λόγω του ότι την πήρα 4μηνών είχε ήδη αποκτήσει κακές συνήθειες από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.Το χειρότερο όμως ήταν η τρίχα της!Χρειαζόταν ώρες βουρτσίσματος την ημέρα,για να μην αναφέρω τους επίμονους κόμπους που ήθελαν ψαλίδι για να λυθούν!
Δεν θα ξεχάσω ένα απόγευμα που γύρισα σπίτι και βρήκα το μπαλκόνι μου γεμάτο καφέ κυμματάκια στα πλακάκια!Είχαν κολλήσει ακαθαρσίες στην ουρά της λόγω του μακριού τριχώματος και έτσι όπως καθόταν κάτω και την κούναγε πέρα δώθε,ζωγράφιζε η κυρία!
Χρειάζονται επίσης καθημερινό καθάρισμα στο μουτράκι τους γιατί,ειδικά αν εχουν πολλές ζάρες ,εγκλωβίζονται εκεί τσίμπλες και άλλες βρωμίτσες που μόνες τους ίσως δεν μπορούν να καθαρίσουν.
Όσον αφορά την άμμο,μην ανησυχείς,συνήθως βρίσκουν το δρόμο τους!Αν όμως δεις να κάνει καμιά ατασταλία ,τότε θα σου πρότεινα να πάρεις τα αδέσποτα κακάκια(ναι,ξέρω,βρώμικη δουλειά!) και να τα βάλεις στην λεκάνη του.Έπειτα βαλ'τον να τα μυρίσει.Εναλλακτικά,κάθε φορά που βλέπεις πως είναι έτοιμος να κάνει την ανάγκη του(θα μυρίζει κάτω,θα κάνει κύκλους γύρω από τον εαυτό του,θα ξύνει το πάτωμα,ίσως και να νιαουρίζει) βάζε τον κατευθείαν στην λεκάνη του!Σύντομα θα πάρει το μήνυμα!
Συγνώμη για τις απαισιόδοξες αράδες,η δική μου εμπειρία δεν ήταν τόσο καλή,σίγουρα θα ενθουσιαστείς με τον γατούλη σου!Είναι πανέμορφα ζώα.Με την κατάλληλη φροντίδα και αν είσαι προετοιμασμένος από πριν για το τι θα χρειαστεί το γατάκι σου θα τα πάτε τέλεια!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:54, 29-08-11:

mulan, έχω ακούσει διφορούμενες απόψεις για το εάν οι γάτες αρέσκονται στην κλειστή ή ανοιχτή αμμολεκάνη.
Εγώ την είχα αγοράσει την κλειστή αμμολεκάνη και το λοιπό εξοπλισμό (άμμο, τροφή, μπολάκια, παιχνίδια, ονυχοδρόμιο κλπ κλπ) από το πρωί της ημέρας που θα έπαιρνα την Άρτεμη στο σπίτι.
(Παρεμπιπτόντως, σήμερα κλείσαμε μήνα μαζί! )
Με το που ήρθε στο σπίτι, την έβαλα για αρχή στο δωμάτιο που έχω την αμμολεκάνη της, από την οποία όμως είχα βγάλει το πορτάκι.
Την πήρα στα χέρια μου, της έβαλα τα μπροστινά ποδαράκια στην άμμο, την έκανα να σκάψει λίγο και την άφησα μετά να ανακαλύψει το δωμάτιο κι ύστερα από λίγη ώρα και το υπόλοιπο σπίτι.
Μετά από 2 ημέρες έβαλα και το πορτάκι στην αμμολεκάνη, της έδειξα πως να το ανοίγει (την έκανα να το σπρώξει με το ποδαράκι της).
Πρόβλημα δεν υπήρξε ούτε μια φορά, από την πρώτη ημέρα της τιμούσε δεόντως την αμμολεκάνη και προσαρμόστηκε με τη μία.
Βέβαια όταν την πήρα ήταν ήδη 3,5 μηνών περίπου κι είχε μάθει ήδη στην αμμολεκάνη.

Εάν ο Μάνος πάρει κλειστή, μπορεί να την έχει ανοιχτή για 2 - 3 ημέρες έχοντας αφαιρέσει το καπάκι, μετά βάζει το καπάκι χωρίς το πορτάκι για 2 - 3 ημέρες και μετά βάζει και το πορτάκι.
Είναι πολύ βασικό αυτά που έγραψες, οι λόγοι δηλαδή για τους οποίους μια γάτα μπορεί να λερώσει εκτός αμμολεκάνης καθώς ο ένας από αυτούς μπορεί όντως να είναι ένα σημάδι κάποιας διαταραχής στην υγεία της αλλά και το ότι πρέπει να μην είναι κοντά τα μπολάκια που θα τρώει με την αμμολεκάνη.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 20:21, 29-08-11:

"Εάν ο Μάνος πάρει κλειστή, μπορεί να την έχει ανοιχτή για 2 - 3 ημέρες έχοντας αφαιρέσει το καπάκι, μετά βάζει το καπάκι χωρίς το πορτάκι για 2 - 3 ημέρες και μετά βάζει και το πορτάκι. "

Σωστά! Μπορεί να αφαιρέσει απλώς ολόκληρο το καπάκι αν υπάρξει πρόβλημα! Μόνο εγώ κάνω περιττά έξοδα τελικά!!

Παράθεση

manosmouz

Νεοφερμένος

Ο manosmouz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βροντάδος (Χίος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O manosmouz έγραψε στις 20:38, 29-08-11:

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις-βοηθειες.
Θα εχεται νεα μου και εντυπωσεις μετα απο 2 με 3 μερες συμβιωσης καθως και φωτογραφιες.
Πιστευω η αγωνια που εχω αν ολα πανε καλα να ειναι απλως η αγωνια της αναμονης και οχι να παει κατι στραβα.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 20:45, 29-08-11:

Mανο με το καλο να το δεχτεις! Μην ανησυχεις καθολου! Και εγω σημερα του πηρα κλειστη αμμολεκανη την πιο μεγαλη που βρηκα καθως ειναι 4 μηνων και 4 κιλα ο μαγκας!
Αν ενδιαφερεσαι εχω να σου χαρισω μικρη ανοιχτη αμμολεκανη την οποια χρησιμοποιησε λιγοτερο απο 2 μηνες. Η λεκανη αυτη βεβαια κανει μονο για μικρα γατακια! Αν ενδιαφερεσαι και μενεις Αθηνα στειλε πμ!
Επισης εμενα εμαθε κατευθειαν το πορτακι! Ειμαι πολυ χαρουμενη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manosmouz

Νεοφερμένος

O manosmouz έγραψε στις 17:22, 30-08-11:

Και ναι ο Εκτωρας βρισκεται σπιτι!!!
Ολα καλα και με την αμμο και με την συμπεριφορα ενος γλυκου γατου 2 μηνων,που θελει συνεχεια παρεα.
Ακομα και για υπνο.
Αυτο πιστευω σιγα σιγα να κοπει.
Προς το παρον σε ενα δωματιο χωρις ακομα να του δωσω την ευκαιρια για εξερευνηση
Φωτογραφια συντομα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:06, 30-08-11:

Καλώς τον δέχτηκες!! Σας εύχομαι πολλά και γουργουριστά χρόνια παρεούλα.!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 09:42, 31-08-11:

Μάνο, καλώς τον δέχθηκες!
Είναι λογικό να θέλει συνέχεια παρέα, είναι ανασφαλής σε ένα περιβάλλον το οποίο είναι ολοκαίνουριο για εκείνον και είναι με κάποιον/κάποιους που δεν γνωρίζει.
Κι εμένα τις πρώτες ημέρες ειδικά ήθελε να κοιμάται κοντά μου, νομίζω πως αυτό το πρώτο χρονικό διάστημα είναι το πρώτο στάδιο του δεσίματος κάποιου με το ζώο που μένει κοντά του.

Παράθεση

manosmouz

Νεοφερμένος

O manosmouz έγραψε στις 18:26, 31-08-11:

Καλησπερα και παλι
Ολα καλα το μονο που προσπαθω και θελω τα <<φωτα>> σας ειναι πως θα τον μαθω να ξυνειν τα νυχια του στην ειδικη ψαθα και οχι στις καρεκλες?
Μπορω να βγαλω τις καρεκλες αλλα δενμπορει καποιος τροπος θα υπαρχει.
Του εδειξα με τα ποδαρακια του αλλα εκει επιμονη στις καρεκλες

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 18:55, 31-08-11:

Κι εγώ είχα κάνει φιλότιμες προσπάθειες να της μάθω το ονυχοδρόμιο αλλά εκείνη επέμενε να ξύνει τα νύχια της στην καρέκλα του γραφείου μου.
Προσπαθούσα να της το μάθω αλλά δεν το τιμούσε καθόλου μέχρι που από μόνη της άρχισε να το χρησιμοποιεί.
Βέβαια κι η καρέκλα του γραφείου μου δεν την γλυτώνει αλλά κατά βάση προτιμάει το ονυχοδρόμιο.
Δεν ξέρω τι ονυχοδρόμιο έχεις απλώς έχε κατά νου ότι καλό θα ήταν το ονυχοδρόμιο να είναι καλά στερεωμένο, δηλαδή να μη μετακινείται όταν ξύνει τα νύχια της.
Επίσης, πρέπει να είναι άνετο, δηλαδή να μπορεί να ξύνει τα νύχια της ακόμη κι αν είναι τεντωμένη η γάτα, εάν κάθεται μόνο στα πίσω πόδια της κλπ κλπ.

Παράθεση

manosmouz

Νεοφερμένος

O manosmouz έγραψε στις 20:27, 02-09-11:

Καλησπερα και πιστευω ναμην γινομαι κουραστικος
Ο Εκτωρας ειναι αρκετα αδυνατος και αν δεν ειχε το τριχωμα που εχει θα ηταν μονο κοκκαλα.
Θα ηθελα να σας ρωτησω μηπως μονο η ξηρα τροφη royal canin Kitten 36 ειναι σκληρη για τα δοντακια του και πρεπει να του δωσω καποιο αλλο συλμπηρωμα (δινω βιταμινη μια φορα την ημερα) η ειναι ακομα το στρεσαρισμα που εχει λογω αλλαγης?
Θα μπορουσα να του δωσω καποιο αλλο φαγητο απο το δικο μας ας πουμε?

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 20:35, 02-09-11:

Είναι καλύτερα να μην του δώσεις από τις δικές μας τροφές γιατί δεν θα πάρει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται. Την royal canin kitten δεν την τρώει με ευχαρίστηση; Για βιταμίνες δε ξέρω να σου πω!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:39, 02-09-11:

Μπορείς να δίνεις και μαγειρευτό,αλλά μαγειρεμένο ειδικά για αυτό.Πχ κοτόπουλο ή μοσχάρι νερόβραστο.
Για συμπληρώματα με βιταμίνες μόνο τον γιατρό σου ρώτα.
Την τρώει την ποσότητα που του βάζεις;Ενδωπαρασίτωση έχετε κάνει,μπας και έχει σκουλικάκια;

Παράθεση

manosmouz

Νεοφερμένος

O manosmouz έγραψε στις 20:44, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Μπορείς να δίνεις και μαγειρευτό,αλλά μαγειρεμένο ειδικά για αυτό.Πχ κοτόπουλο ή μοσχάρι νερόβραστο.
Για συμπληρώματα με βιταμίνες μόνο τον γιατρό σου ρώτα.
Την τρώει την ποσότητα που του βάζεις;Ενδωπαρασίτωση έχετε κάνει,μπας και έχει σκουλικάκια;
Ενδωπαρασιτωση εδωσα σημερα μετα απο 10 μερες την δευτερη δοση.
Βιταμινη ηταν απο τον γιατρο του.
Τρωει μεν αλλα πολυ πολυ λιγο.
Μονο χθες εφαγε περιπου 15 κομματακια απο την ξηρα.
Περιπου 10 ειναι καθε του γευμα απο τα τρια την ημερα.
Απλα ανησυχω επειδη ερχεται και το Σαβατοκυριακο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:48, 02-09-11:

Πάρα πολύ λίγα είναι όντως.Υποσιτίζεται ο γάτος!!
Άκου,υπάρχουν κάποιες τροφές ιδιαίτερα νόστιμες και υπερθερμιδικές,που είναι βέβαια για ζώα υπο ανάρρωση,που δεν έχουν όρεξη.
Είναι η a/d της Hills και η recovery της royal canin.Βέβαια ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 22:10, 09-11-14:

Ανοίγω πάλι αυτό το θέμα αφού διαβάζοντας το,θυμηθηκα την πρώτη φορά που οι γονείς μου μου έφεραν γάτα.Πάντα θυμάμαι οτι τους έλεγα να μου φέρουν μια γάτα γιατί μου αρέσει πολύ σαν ζώο αλλά έλεγαν τα κλασικα "Θα τα κάνει όλα χάλια" και τα συναφή. To the point, ένας φίλος του πατέρα μου, είχε μια γάτα η οποία γέννησε και μας είχε ρωτήσει αν θέλουμε ένα γατακι. Μας το έδωσε λοιπόν. Ήταν θηλυκό και την ονόμασα "Χνουδόμπαλα" γιατί είχε πολύ τρίχωμα.Την έχω εδώ και 5 χρόνια και είναι αξιαγάπητη! Όταν γυρνάω από το φροντιστηριο μέσα στην κουραση, το να βλέπω να με υποδέχεται στο σπίτι με τα ναζάκια της ειναι το κατι άλλο!Τώρα που θα πάω να σπουδάσω και θα πρέπει να την αποχωριστώ μου είναι πολύ δύσκολο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:48, 09-11-14:

Ναι, είναι λυπηρό που αναγκάζεσαι να την αποχωριστείς, αλλά υποθέτω θα έχεις ευκαιρίες να τη βλέπεις όταν θα έρχεσαι και οτι την αφήνεις σε καλά χέρια.
Μια ιδέα είναι, αν έχεις τη δυνατότητα, να τη βλέπεις μέσω σκάιπ όσο είσαι μακριά της.
Θα χαρούμε να μας συστήσεις την αγαπημένη σου Χνουδόμπαλλα εδώ που έχουμε όλα τα θησαυρουλίνια μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 00:52, 30-10-15:

Καλησπέρα ! Είμαι νέο μέλος και γεμάτη απορίες. Έναν γάτο που φρόντιζα με τα όλα του πάνω από έναν χρόνο αποφάσισα να τον βάλω σπίτι . Εδώ και 10 ημέρες είναι και στειρωμένος . Τον αφήνω το πρωί από 2 έως 5 ώρες για βόλτα στο δρόμο και πριν λίγες ημέρες τον άφηνα και το βράδυ . Τώρα κάπως αρχίζω να φοβάμαι για αυτόν . Είναι ήδη 2 1/2 χρονών με διαμορφωμένη προσωπικότητα . Ήταν πολύ γλυκός , τώρα έχει γίνει κάπως δύστροπος και μάλλον τον δυσαρεστεί ότι τη νύχτα και κάποιες ώρες την ημέρα τον απομονώνω σε ένα δωμάτιο . Το οποίο δωμάτιο είναι με καναπέδες , πολύ φως και φυτά . Μήπως τον βασανίζω ?? Να τον αφήνω και το βράδυ??? . Γενικά να τον βγάζω όποτε θέλει ??? Είμαι σε δίλημμα . Δεν έχω καταλήξει .Κάποιος που να έχει εντρυφήσει στο ευ ζην των γατιών και όχι στις δικές μας εξαρτήσεις ????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:24, 30-10-15:

Θα σου συνιστούσα να του δημιουργήσεις ένα καλό περιβάλλον μέσα στο σπίτι και να μην τον αφήνεις καθόλου να βγαίνει έξω.
Όσο κι αν τον δυσαρεστεί αυτό, πόσο μάλλον που ήδη έχει συνηθίσει να κάνει τις βόλτες του, το "φυσικό περιβάλλον" της γάτας έχει πάψει από καιρό να είναι το "εξωτερικό περιβάλλον", γιατί απλούστατα ένα περιβάλλον γεμάτο αυτοκίνητα, αδέσποτα ζώα που κουβαλούν παράσιτα ή ιούς και ανάλγητους ανθρώπους που χρησιμοποιούν φόλες για να τα εξολοθεύουν, δεν το λες κι ένα περιβάλλον που παρέλαβε η γάτα από τη φύση.
Εφ'όσον τον αγαπάς και τον νοιάζεσαι, κράτα τον μέσα για να είναι ασφαλής και για έχει την ευκαιρία να χαρεί όλα τα προσδόκιμα χρόνια που του αναλογούν για να ζήσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:27, 30-10-15:

Το επίμονο νιαούρισμα το εκλαμβάνω ως έντονη δυσαρέσκεια . Δεν το έχω τακτοποιήσει ακόμη μέσα μου . Λείπω και αρκετές ώρες. Οχι ότι είναι ο πιο κοινωνικός γάτος . Μόνος του του άρεσε να κάθεται και αστείρωτος όταν ήταν έξω . Παλιά γινόταν πόλεμος για να βγει έξω όταν έφευγα και τώρα που έγινε δεκτό το αίτημά του θέλει να βγαίνει έξω .Αυτό που με φοβίζει δεν είναι ούτε οι αρρώστιες ούτε οι επισκέψεις ενδεχομένως στους κάδους , βγαίνει πάντα φαγωμένος , όσο οι φόλες . Εχουν εκλείψει βέβαια από τη γειτονιά εδώ και χρόνια αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Αυτοκίνητα και ανθρώπιυς , προσέχει .

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:45, 30-10-15:

Φίλη μου κανένα γατί δεν προσέχει πάντα και όσο πρέπει, για να μην μιλήσω και για τους διάφορους καλοθελητές που δεν συμπαθούν ούτε τ' άντερά τους, πόσο μάλλον τα ζώα...
Θα σου έλεγα κι εγώ, συμφωνώντας με την alkyone να τον κρατήσεις μέσα. ΄Εχω εμπειρία από γάτο με τον χαρακτήρα του δικού σου, αλλά και την μανία του να βγαίνει έξω. ΄Ετσι ήταν ο μεγάλος μου ο γάτος και μια και δεν μας άφηνε σε ησυχία αναγκαστήκαμε και τον αφήναμε κι εμείς.
Μέχρι που μια μέρα γύρισε σε άσχημη κατάσταση και όταν τον έτρεξα στο κτηνιατρείο μας είπαν πως κάποιος τον είχε χτυπήσει στο κεφάλι και έπαθε ένα (απλό ευτυχώς) εγκεφαλικό επεισόδιο... Σε λίγες μέρες μπήκαν και κάτι φόλες και δηλητηριάστηκε και η άλλη μας γατούλα που λύσσαγε κι αυτή να βγαίνει έξω. Ευτυχώς την σώσαμε στο τσακ αλλά από τότε κανένα γατί μου δεν ξαναβγήκε έξω. Ακόμα και ο γάτος μου που σου λέω με τον καιρό το πήρε απόφαση και σταμάτησε τις προσπάθειες απόδρασης.
Δυστυχώς όπως λέει και η alkyone το περιβάλλον μας πια δεν ευννοεί την ευζωία των μικρών μας αγγέλων - διαβολάκων.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:08, 30-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλησπέρα ! Είμαι νέο μέλος και γεμάτη απορίες. . Είναι ήδη 2 1/2 χρονών με διαμορφωμένη προσωπικότητα . Ήταν πολύ γλυκός , τώρα έχει γίνει κάπως δύστροπος και μάλλον τον δυσαρεστεί ότι τη νύχτα και κάποιες ώρες την ημέρα τον απομονώνω σε ένα δωμάτιο . Το οποίο δωμάτιο είναι με καναπέδες , πολύ φως και φυτά . Μήπως τον βασανίζω ??

Καλησπερα,εχω και γω μια απορια γιατι το γατουλη σου τον απομονωνεις σε ενα μονο δωματιο του σπιτιου και δεν το αφηνεις να κυκλοφορει σε ολο το σπιτι;Λογικο ο γατουλης σου να γινεται δυστροπος οταν ολα τα γατια αποζητουν τη συντροφια μας.Με το να το κλεινεις σε ενα δωματιο το γατακι νοιωθει οτι δεν σου ειναι αρεστο που ειναι μεσα στο χωρο σου και γινεται δυστροπο.Φαντασου εμας να μας ειχαν κλεισμενους συνεχεια σε ενα μονο δωματιο πως θα αισθανομασταν ; Γνωμη μου ειναι να μην το βγαζεις εξω γιατι υπαρχουν παρα πολλοι κινδυνοι οπως πολυ σωστα ειπαν η Alcyone και η Βασω και να το αφηνεις να κυκλοφορει ελευθερο μεσα σε ολο το σπιτι για να νοιωθει και αυτο οτι ειναι μελος της οικογενειας σου και ετσι θα εχει ελευθερια χωρου και δεν θα σου ζηταει τοσο εντονα να βγει εξω.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 23:35, 30-10-15:

Τον απομονώνω γιατί και γω προσπαθώ να εξικοιωθώ με την παρουσία του Εχοντας στο παρελθόν εμπειρία από σκύλους δεν είχα πρόβλημα να κοιμηθώ με το σκύλο στο υπνοδωμάτιό μου που έτσι και άνοιγα για λίγο τα μάτια θα μου ερχόταν μία γλυψιά . Τώρα μ'ια φορά που το επιχείρησα βρέθηκα με την ουρά του στο μαξιλάρι μου , έχω και μια ήπια αλλεργία με τις γάτες , συν του ότι δεν είχα καταφέρει μέχρι τώρα να ελέγξω τους ψύλλους του λόγω ακατάλληλης μάρκας αμπούλας που μου πρότεινε ο πρωην κτηνιάτρος του που διατηρεί και pet shop .Ακόμη ξύνεται που και που .
Επίσης όταν λείπω περιορίζεται σε ένα δωμάτιο το ο ποιο ειναι με πολύ φως και ..ανεση γιατί εκεί είναι η αμμολεκάνη του και αν αφήσω ανοιχτη τη πόρτα του θα επικοινωνει με την κουζίνα , πράγμα που δεν θέλω γιατί εχει μια ταση να πηδάει στο νεροχύτη και όχι μόνο .Κάπως πρέπει να τα βρούμε .Τώρα που αλλωνίζει παντού έχει και αγκαλιές και παρέα αν θέλει αυτός κάθεται δίπλα στην εξώπορτα και νιαουρίζει .

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 02:36, 31-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Τον απομονώνω γιατί και γω προσπαθώ να εξικοιωθώ με την παρουσία του Εχοντας στο παρελθόν εμπειρία από σκύλους δεν είχα πρόβλημα να κοιμηθώ με το σκύλο στο υπνοδωμάτιό μου που έτσι και άνοιγα για λίγο τα μάτια θα μου ερχόταν μία γλυψιά . Τώρα μ'ια φορά που το επιχείρησα βρέθηκα με την ουρά του στο μαξιλάρι μου , έχω και μια ήπια αλλεργία με τις γάτες , συν του ότι δεν είχα καταφέρει μέχρι τώρα να ελέγξω τους ψύλλους του λόγω ακατάλληλης μάρκας αμπούλας που μου πρότεινε ο πρωην κτηνιάτρος του που διατηρεί και pet shop .Ακόμη ξύνεται που και που .
Επίσης όταν λείπω περιορίζεται σε ένα δωμάτιο το ο ποιο ειναι με πολύ φως και ..ανεση γιατί εκεί είναι η αμμολεκάνη του και αν αφήσω ανοιχτη τη πόρτα του θα επικοινωνει με την κουζίνα , πράγμα που δεν θέλω γιατί εχει μια ταση να πηδάει στο νεροχύτη και όχι μόνο .Κάπως πρέπει να τα βρούμε .Τώρα που αλλωνίζει παντού έχει και αγκαλιές και παρέα αν θέλει αυτός κάθεται δίπλα στην εξώπορτα και νιαουρίζει .

Συγγνωμη, αλλα δεν συμφωνω μαζι σου.Λες οτι θελεις να εξοικειωθεις μαζι του.Πως θα γινει αυτο εαν το εχεις κλεισμενο σε ενα δωματιο ,δεν προκειται ποτε να σε συνηθισει ,ουτε να το συνηθισεις .Το γατακι θα ειναι παντα νευρικο γιατι κανενα γατι δεν μπορει να ζησει περιορισμενο,ουτε θα αναπτυξει ουσιαστικη σχεση μαζι σου και οπως το αφηνεις και βγαινει και εξω πιστευω επειδη νιωθει καταπιεσμενο μεσα ,καποια στιγμη να φυγει και να μην ξαναγυρισει.Να ξερεις οτι οι γατες εχουν τρομερη διαισθηση και καταλαβαινουν ανα πασα στιγμη πως αισθανομαστε!! Οσο για τον υπνο δεν νομιζω να ενοχλει η ουριτσα του στο κεφαλι σου ,οταν το αγαπας .Και για τους ψυλλους μην φοβασαι δεν κολανε οι ανθρωποι ,οι ψυλλοι πανε μονο στο τριχωμα των ζωων.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 18:56, 31-10-15:

Καλησπέρα ! Είναι γεγονός 'οτι η στείρωση του γάτου κάπως με έχει αναστατώσει . Εγινα πιο προστατευτική απέναντί του . Υπενθυμιζω ότι δεν είναι γατάκι , είναι 2 1/2 ετών γάτος και γνωριζόμαστε τουλάχιστον 1 χρόνο . Εχει περάσει διάφορα σταδια η σχέση μας και νομίζω ότι μία εμπιστοσύνη έχει χτιστεί . Αναγνωρίζω βέβαια την φύση της γάτας και τη σέβομαι . Πρέπει όμως να προσαρμόστώ σε αυτή τη νέα μορφή συμβίωσης μέχρι εκεί που και εγώ το σηκώνω . Δεν είναι ξενιστής ο ανθρωπος για τους ψύλλους αλλά το ξύσιμο είναι κολλητικό . Οταν έχεις εντονη ημέρα και ευαίσθητο ύπνο , σε ξυπνάνε και οι πατημασιές στο παρκέ . Τον περιορίζω λοιπόν στο ....υπνοδωμάτιο του τη νυχτα και την ημέρα περνάω ώρες μαζί του . Τώρα σκεφτομαι αν έχει κακό καιρό που και αυτός χουζουρεύει μέσα στο σπίτι και θέλω να φύγω θα τον αφήνω μέσα αλλά 'οταν ο καιρός είναι καλος θα κανει και τις τσάρκες του . Σήμερα δεν ήταν ιδιαίτερα καλός ο καιρός αλλά ηταν ξεσηκωτικος φαινεται για τον ίδιο . Εφυγε. Στα ψι ψι ψι μου δεν ανταποκρίθηκε , συνήθως είναι υπάκουος σαν σκύλος , τον αφησα έξω και μετά από 5, 6 ωρες που επέστρεψα ήρθε και τωρα κοιμαται στον καναπέ .
Που κατέληξα τελικά ...θα τον έχω άρχοντα στη διατροφή , grain free, 70 % κρέας και δεν συμμαζεύεται , καναπέδες δικοί του , κουρτίνες , αγκαλιές , όχι νεροχύτη είπαμε είναι και αλητάκος , αλλά ξέρεις τη βόλτα δεν θέλω να του τη στερήσω . Αν στη πορεία βαρύνει και θέλει να μαζευτεί εδώ είμαι . Τη νυχτα θα τον μαντρώνω , να μην ξυπνάω και σε κάθε γατοκαβγά . Η ζωή είναι και τύχη τί να πω !! Ενα γατί μόνο του μέσα σε ένα σπίτι είναι κάπως φυλακισμένο , δεν είναι παρέα με κάποιο άλλο , λείπω και ώρες , πρέπει να έχει και αυτός τον κύκλο του . Επίσης επειδή ταίζω στην εξώπορτα μου καμιά δεκαριά μόνιμα γατιά , έρχονται και περαστικα δεν μπορεί αυτ'ος να τα μυρίζει από μέσα και να αισθάνεται φυλακισμενος . Αυτά ! Ελπιζω να μην σε κούρασα . Ηταν πολλά γιατί επρεπε να τα γράψω για να τα ακούσω και γω . Καλό απόγευμα !!!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:41, 31-10-15:

Δεν με κουρασες καθολου, τωρα καταλαβα οτι ο γατουλης σου δεν ειναι μονιμα μεσα στο σπιτι,περναει πολλες ωρες εξω και εσυ δεν εισαι πολυ εξαρτημενη μαζι του ,οποτε η επιλογη και η ευθυνη ειναι δικη σου και εσυ αποφασιζεις για την ποιοτητα και την ασφαλεια της ζωης του. Ευχομαι να τον εχεις για πολλα πολλα χρονια κοντα σου!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 00:10, 01-11-15:

Σε ευχαριστώ πολύ ! Τα καλύτερα και για σένα !!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους