Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,920 εγγεγραμμένα μέλη και 717,519 μηνύματα σε 22,400 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα αδέσποτων

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:48, 27-12-18:

΄Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές. Δεν ξέρω κάποιο μυστικό και δεν το λέω. Απλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ...<Θα είμαι εκεί για άλλες 15 μέρες>. Πού εκεί; Στη δουλειά η΄ το σπίτι σου;Γιατί αν εννοείς ότι θα μετακομίσεις,τότε κακώς σκέφτεσαι να το πας κάπου και συ να μην υπάρχεις πουθενά.Αν είναι να φύγεις από τη γειτονιά που μένεις, είναι μια κίνηση χωρίς νόημα.(Και από μέρους μου είναι ανοησία να προτείνω λύσεις πίσω από ένα πληκτρολόγιο.Το κάνω γιατί νιώθω συνυπεύθυνος για όλα τα αδέσποτα και φροντίζω όσα μπορώ). Από τη στιγμή που νιώθεις υπεύθυνη γι΄αυτό το γατάκι, ΕΣΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ. Όπως αποφασίζω κι εγώ. Όπως αποφασίζει ο καθένας μας που φροντίζει αυτά τα πονεμένα πλασματάκια που τα λένε αδέσποτα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sisisi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sisisi
H sisisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H sisisi έγραψε στις 10:18, 28-12-18:

Δεν είπα σε κανέναν να αποφασίσει ή να παρει την ευθύνη.αλλα ούτε να με κρίνετε για τις πράξεις μου γτ αν είναι να κάνουμε επίδειξη των καλών πράξεων κ γω βοηθάω όσο μπορώ τα αδέσποτα και τα παρατημένα γατάκια αλλα δεν έχω παραπάνω γνώσεις πανω στις γατες γι αυτό κ γράφω μπας κ με βοηθήσει κπ που έχει.ναι σε 15 μέρες φεύγω κ απο τη δουλεια κ απο την χώρα.καλή σου μέρα..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,234 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:24, 28-12-18:

Καλη μου φιλη,δεν ειδα πουθενα τον γατοκαδο να σε κρινει,απλα σου λεει οτι δεν ξερει τι ακριβως να σου πει,διοτι δεν γνωριζει τις συνθηκες και βεβαια την αποψη του,εφοσον τον ρωτησες,μα εσυ μας ρωτησες και μαλιστα ΚΑΙ τον γατοκαρδο,οποτε σου ειπε την αποψη του,και καμια κριτικη δεν βλεπω,εκτος αν θεωρεις κριτικη το να σου απαντησει ειλικρινα σε αυτο που τον ρωτας.

Οπως και να εχει,οντως εσυ γνωριζεις τις συνθηκες,εμεις σου ειπαμε την αποψη μας,αλλα σαφως δενε χουμε πληρη εικονα.
Να εισαι καλα και καλες γιορτες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:40, 28-12-18:

sisisi...Σου εύχομαι να είναι όμορφο το καινούριο σου ξεκίνημα και να συνεχίσεις να αγαπάς τα ζωάκια. Ζητάνε ελάχιστα και μας προσφέρουν τόσα πολλά...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,437 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:15, 29-12-18:

Αγαπητή φίλη καλησπέρα κι από μένα και χρόνια πολλά. Πραγματικά δε θεωρώ κι εγώ οτι κρίθηκες από κάποιον αρνητικά, το αντίθετο μάλιστα..
Εν πάση περιπτώσει, απ' την πλευρά μου θα σου πρότεινα να αφήσεις το γατάκι εκεί που βρίσκεται, είναι πολύ δεμένες με το περιβάλλον τους οι γάτες και το πιθανότερο είναι να δυσκολευτεί πολύ να προσαρμοστεί στη γειτονιά συ, άσε που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μείνει εκεί καν εν τέλει. Φαντάζομαι ότι το ένστικτο της επιβίωσης θα υπερισχύσει και θα επιβιώσει "καλύτερα" στον χώρο που βρίσκεται τώρα και έχει μάθει. Καλύτερα σε εισαγωγικά βέβαια, αφού όπως οι περισσότεροι που φροντίζουμε αδέσποτα ζώα γνωρίζουμε ότι ο μέσος όρος ζωής τους έξω είναι έως και δύο χρόνια το πολύ, πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων. Ωστόσο, κάνουμε ο καθένας μας ό,τι καλύτερο μπορούμε, όπως κι εσύ φυσικά
Παράθεση

davidmoyes

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη davidmoyes
Ο davidmoyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O davidmoyes έγραψε στις 20:33, 02-01-19:

Καλησπέρα στην παρέα!
Λοιπόν, στο εξοχικό μας(το οποίο βρίσκεται σε ορεινό χωριό) έχει γύρω στα 2 χρόνια που εμφανίζεται μια γάτα την οποία αρχίσαμε να ταϊζουμε και από τότε έχει γίνει "του σπιτιού". Ειδικά τον τελευταίο χρόνο αφού βρίσκομαι συχνά εκεί την ταϊζω όσο μπορώ και περνάει πολύ χρόνο στο οικόπεδο. Η πρώτη μου απορία είναι η εξής: Η γάτα έχει κολάρο που μπορεί να σημαίνει ότι ανήκει σε κάποιον, αλλά περνάει πολύ χρόνο στην βεράντα και τον κήπο μας. Υπάρχει πιθανότητα να ανήκει σε κάποιον/να τη φροντίζει κάποιος?
Το δεύτερο έχει να κάνει με τον χιονιά που έρχεται. Σκεφτόμουν να τη βάλω στο σπίτι, αλλά αφενός πήγαμε για λίγες μέρες οπότε δε θα ήμουν εκεί να την προσέχω και αφετέρου έχω βαριά αλλεργία στις γάτες. Το να αφήσω μια κουβερτούλα έξω αρκεί για να τα βγάλει πέρα με τον χιονιά? Γενικά οι γάτες που ζουν σε συνθήκες βαρυχειμωνιάς πιστεύετε ότι είναι πιο ανθεκτικές σε τόσο κρύο? Δεν έχω ιδέα γι'αυτό ρωτάω.
Είναι πολύ καλή γάτα και θέλω πολύ να την φροντίζω αλλά δε μπορώ να κάνω πολλά λόγω της αλλεργίας μου. Επίσης δεν ξέρω τίποτα σχετικά με τις γάτες και είπα να απευθυνθώ εδώ. Αν εν τέλει είναι αδέσποτη υπάρχει κάποιος τρόπος να πάει σε κάποιο καλό σπίτι? Χρειάζεται πρώτα επίσκεψη σε κτηνίατρο?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,340 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:07, 02-01-19:

Καλησπέρα David, καλωσήλθες και Καλή Χρονιά!

Στο ερώτημά σου σχετικά με το κολάρο, το μόνο σίγουρο που δηλώνει είναι οτι κάποια στιγμή κάποιος τη φρόντισε. Το αν τη φροντίζει μόνιμα κι εκείνη μοιράζεται τη διαμονή της μεταξύ του δικού του και του δικού σας σπιτιού, ή απλώς κάποιος της έβαλε το κολάρο ξεχωρίζοντάς την ως ήρεμη γατούλα μεταξύ άλλων αδέσπτοτων που τάιζε, δεν θα μπορούσα να απαντήσω.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημά σου, οι γάτες δεν αγαπούν το πολύ κρύο και η επιβίωσή τους εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (όπως π.χ. την κράση τους, από το αν υπάρχουν κρυψώνες-καταφύγια που θα εξασφαλίσουν μια υποτυπώδη προστασία από τις καιρικές συνθήκες, κλπ).
Είναι κρίμα που λόγω της αλλεργίας σου δεν θα μπορέσεις να την έχεις μόνιμα κοντά σου, ωστόσο αν δεν υπάρχει στο χωριό κάποιο συγγενικό ή φιλικό σπίτι που θα μπορούσε να τη φιλοξενήσει, θα μπορούσες να την διαθέσεις για υιοθεσία, αφού όμως πρώτα περάσει από τον κτηνίατρο ο οποίος θα την τσιπάρει, πράγμα που απαραίτητα ζητείται από την ελληνική νομοθεσία περί αδέσποτων.
Εύχομαι την καλύτερη τύχη να έχει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

davidmoyes

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη davidmoyes
Ο davidmoyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O davidmoyes έγραψε στις 23:56, 02-01-19:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, καθόμουν και το σκεφτόμουν τόσο καιρό και τώρα που έρχεται το κύμα κακοκαιρίας το σκεφτόμουν πιο έντονα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα βγάλει πέρα αυτές τις μέρες που θα είναι αδύνατο να ανέβω λόγω του χιονιού, και όταν επιστρέψω θα κοιτάξω να βρω ένα σπίτι ή κάποιο τρόπο να έχει μόνιμα τη ζέστη και τα χάδια που μου ζητάει και δε μπορώ να της δώσω.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά!
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 10:19, 03-01-19:

Εύχομαι σε όλους υγεία για την καινούρια χρονιά. Ειλικρινά χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους,όπως ο φίλος μας,να νοιάζονται για τα αδέσποτα. Αυτές τις μέρες, που είναι οι πιο κρύες του φετινού χειμώνα,ας μη ξεχνάμε τις αθώες ψυχούλες. Ακόμα και το λίγο είναι πολύ γι' αυτά τα άμοιρα. Ακόμα και ένα χαρτόκουτο με μια παλιά κουβέρτα σ΄ένα σημείο που δε βρέχεται. Ακόμα και λίγοι κόκκοι ξηρής τροφής μπορεί να είναι σωτήριοι.Οι γάτες δεν αντέχουν το κρύο.Εμείς που έχουμε το ξέρουμε. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ.Δεν έχω πρόθεση να παριστάνω τον σωστό και τον συμβουλάτορα. Τα αδέσποτα αγγίζουν ότι πιο ευαίσθητο υπάρχει μέσα μου και ταυτόχρονα με κάνουν να νιώθω ελάχιστος.Ελάχιστος γιατί ελάχιστα κάνω.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Brashida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Brashida
Ο Brashida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Brashida έγραψε στις 21:16, 07-01-19:

Γεια σας και καλή χρονια.Εχω 3 γάτες αδεσποτρς( Μια μεγάλη και 2 μικρα,το ενα είναι από άλλη μάνα).Τα μικρά είναι 3-4 χρόνων περίπου αν θυμάμαι καλα είναι ζωηρά επίσης.Δεν τα έχω στο σπίτι ούτε εμβολιασμενα γιατί δεν με αφήνουν καθόλου.Τεσπα τώρα τον χειμώνα έχουν βρει ένα μέρος στον λέβητα επάνω όπου είναι ζεστά αλλά το μέρος είναι ανοιχτό επομένως δεν ζεσταίνονται όπως πρέπει ακομαικαι αν κουλουριάζονται δεδομένου του ότι ζεσταίνονται καλά μόνο από κάτω,δοκίμασα και έφτιαξα ένα σπιτάκι από χαρτοκουτο το έντυσαν από πάνω με μια μπλούζα κοντομανικη και από μέσα με άχυρο και 1 μπλούζα και κάτι παλιά μάλλινα κομματια,τις έβαλα μέσα μπήκαν αλλά βγαίνουν πάλι το ξέρω ότι δεν συνηθίζεις εύκολα σε κάτι συμβαίνει σε όλους αλλά για είναι ποιοι ασφαλές.Παντως και εκεί μέσα είναι ποιο κρύα πιστεύω από ότι στο λέβητα που καθονται,το σπιτάκι το έχω απεναντι στο λέβητα ακριβώς είναι 1 βήμα για να καταλάβετε,το μέρος είναι κλειστό από όλες τις πλευρες, μόνο από δεξιά είναι ανοιχτά εντελως,εκεί που κάθονται οι γάτες απο πίσω πάνω δεξιά είναι κλειστά από αριστερά είναι ανοιχτά ο λεβητας είναι στην μέση ακριβως.Ειναι τόσο ασφαλές εκει πάνω ο λέβητας είναι συνεχώς ανοιχτός και εκεί πάνω που βρίσκονται υπάρχει ζεστή εκτός το βράδυ που είναι κλειστό...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Brashida : 08-01-19 στις 03:00.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,340 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:49, 08-01-19:

Καλημέρα Βρασίδα και καλή χρονιά και σε σένα

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σε προβληματίζει: το οτι οι γατούλες προτιμούν τον λέβητα αντί του πρόχειρου καταλύματος που τους έφτιαξες;
Ίσως να μην το έχουν συνηθίσει ακόμα, αλλά αν βρουν το χαρτόκουτο πιο βολικό (αφού θα είναι και προστατευμένο από τα ρεύματα) σίγουρα θα μετακομίσουν και θα κοιμούνται εκεί. Οι γάτες ξέρουν από ένστικτο πού είναι καλύτερα γι αυτές!
Παράθεση

Brashida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Brashida
Ο Brashida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Brashida έγραψε στις 13:25, 08-01-19:

Δεν με προβληματίζει και πέρυσι τέτοιο καιρό στο λέβητα την βγάλανε ένα χειμώνα με προβληματίζει που είναι ανοιχτό γενικά το μέρος όπως είπα και δεν ξέρω αν αντέξουν το κρύο παρόλο που είναι ζεστά.Οπως και να ζει ευχαριστώ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sissi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sissi87
H sissi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sissi87 έγραψε στις 09:13, 27-01-19:

Καλημερα κ απο μενα!!! Θα ηθελα κ εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι σχετικα με τη φροντιδα των αδεσποτων. Μολις τωρα ταϊσα τα αδεσποτα που ταϊζω κ τσουπ απο τη διπλανη πολυκατοικια βγαινει η κυρια στο μπαλκονι κ αρχιζει τα παραπονα οτι οι γατες εχουν κανει ζημια στην πολυκατοικια τους του τυπου τους κατουρανε τον κηπο, κανουν εμετο στο παγκακι τους, φερνουν νεκρα περιστερια κ τις προαλλες ειδε πανω στο χαλακι ενα πεθαμενο ποντικι με τα εντερα εξω κτλ κτλ. Το θεμα ειναι οτι τα ταϊζω μακρια απο την πολυκατοικια τη δικη τους κ τη δικη μου για να αποφυγω τετοιου ειδους προβληματα, αλλα να που με κυνηγουν. Αυτο που με απασχολει ειναι αν μπορει να μου φερει την αστυνομια κ τι κανω σ΄αυτη την περιπτωση. Το αστειο της υποθεσης ειναι στο τελος μου λεει μπραβο που τα ταϊζεις (!?!)
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:41, 27-01-19:

Καλή σου μέρα Σίσσυ
Η αστυνομία με την οποία σε απειλεί η γραφική αυτή κυρία με τις υπερβολές της, δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα, γιατί σύμφωνα με τον νόμο 4235/2014 (άρθρο 46, παράγραφος ε) επιτρέπεται η σίτιση και η παροχή νερού σε αδέσποτα, αρκεί να τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής.
Εσύ μη πτοείσαι από τέτοια και συνέχισε το καλό που κάνεις για τα αδεσποτάκια (κι ας έχεις επιπλέον και τον κόπο να εξηγείς στον κάθε κακόπιστο ή εντελώς άσχετο γείτονα, οτι δεν κινδυνεύει από τα ζωάκια αλλά από ορισμένους "συνανθρώπους").
Παράθεση

sissi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sissi87
H sissi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sissi87 έγραψε στις 09:50, 27-01-19:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! Ποτε δεν μου ειπε για αστυνομια, εγω το λεω μηπως κανουν συνελευση σαν πολυκατοικια κ μου τη φερουν. Αυτο που την ενοχλει ειναι οτι φερνουν οι γατες νεκρα πουλια κ ποντικια ή οτι καποια γατα εκανε τσισα μπροστα της. Κ ξαναλεω δεν τα ταϊζω κοντα στην πολυκατοικια της ουτε στη δικη μου. Εννοειται οτι ακολουθω τους κανονες κ τους δινω μονο ξηρα γι αυτον τον λογο κ ξηρα που ξερω οτι θα φανε κ δεν θα αφησουν σπορακια.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 13:47, 27-01-19:

Καλή Κυριακή και από μένα σε όλους. Η Αλεξάνδρα διατύπωσε με ακρίβεια το νόμο.Αφού φανερά τηρείς τις συνθήκες υγιεινής, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε.Δεν είσαι υπεύθυνη για το που κατουράνε οι γάτες.Ούτε για το τι κάνουν με τα περιστέρια και τα ποντίκια(...Τι γάτες είναι αυτές που πιάνουν συνέχεια πουλιά;Υπερβολές της γειτόνισσας).Είσαι αξιέπαινη και μπράβο σου.Και θα επαναλάβω αυτό που ξαναείπα. Υπέρτατος νόμος για μένα είναι το δικαίωμα κάθε πεινασμένου στο φαγητό.Κάθε ανθρώπου και κάθε ζώου.
Παράθεση

Longtail

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Longtail
H Longtail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Longtail έγραψε στις 15:04, 07-02-19:

Γειά σας κι από μένα. Εγώ έχω άλο πρόβλημα: η γάτα που ταϊζω ( αδέσποτη) έχει φύγει εδώ και 2 μέρες από εκεί που την τάϊζα και δεν ξέρω που έχει πάει.Σκέφτομαι τα χειρότερα. Ελπίζω να επιστρέψει αλλά δεν το βλέπω. Έψαξα παντού αλλά αλλά πουθενά εκείνη.... Ελπίζω να γυρίσει... Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 843 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:34, 07-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Longtail
Γειά σας κι από μένα. Εγώ έχω άλο πρόβλημα: η γάτα που ταϊζω ( αδέσποτη) έχει φύγει εδώ και 2 μέρες από εκεί που την τάϊζα και δεν ξέρω που έχει πάει.Σκέφτομαι τα χειρότερα. Ελπίζω να επιστρέψει αλλά δεν το βλέπω. Έψαξα παντού αλλά αλλά πουθενά εκείνη.... Ελπίζω να γυρίσει... Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Καλησπέρα.. Η γάτα είναι θηλυκια ή αρσενικός? Φαντάζομαι ότι δεν την είχες πιάσει για στειρωση... Άρα αφού μιλάμε για αδέσποτη και αστείρωτη και εάν είναι αρσενική έχει φύγει σίγουρα για να ζευγαρώσει.. Μπορεί να κάνει και μέρες να φανεί..
Εσύ βάζε καθημερινά τροφή στο μέρος που ταΐζεις και φωναζε την ταυτόχρονα... Αν έχει μάθει τη φωνή σου, και ειναι εκεί κοντά θα έρθει...
(τάιζα πριν αρκετό καιρό έναν γατουλη κάτω από το σπίτι μου, τι καλός που ήταν, έχω αναφερθεί σε άλλο θέμα για αυτόν, που ενώ στην αρχή δεν πλησιαζοταν τελικά με είχε εμπιστευτεί.... Κατέβαινα λοιπόν με την τροφή και άρχιζα να λέω "για ελάτε φαγάκι!!!" βουρρρρρρ έρχονταν όλες. Καποιος φορές ο Εναρ - τον είχα ονομάσει έτσι γιατί ήταν μαχητής και είχε καταφέρει να ζήσει τελικά παρόλο που τον φρόντιζα και του έδινα φάρμακο στο δρόμο για να γίνει καλά -έλειπε.... Άρχιζα να φωναζω δυνατά ΕΝΑΡ ΕΝΑΡ ΈΛΑ.... πηγαίνοντας λίγο πιο πέρα στο τετράγωνο και χτυπώντας και παλαμάκια.. Σε πληροφορώ πως μετά από λίγη ώρα ερχόταν τρέχοντας...)

Κάνε και εσύ το ίδιο... Φώναζε τη γάτα ΈΛΑ ΈΛΑ... ΦΑΓΗΤΌ... ΈΛΑ... χτυπώντας παλαμάκια και αν είναι κάπου εκεί κοντά θα έρθει...
Παράθεση

Longtail

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Longtail
H Longtail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Longtail έγραψε στις 14:21, 08-02-19:

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή: Πράγματι δεν είναι στειρωμένη. Φοβόμουν πολύ να την στειρώσω μιάς που είχα ακούσει ότι υπάρχει κίνδυνος θανάτου - ή κάτι τέτοιο και δεν ήμουν σίγουρη αν ήμουν σε θέση να την προσέχω μετά την στείρωση. Είναι θηλυκιά. Δεν νομίζω ότι είναι στην γειτονιά για να με ακούσει όσο κι αν φωνάζω. Πιστέυω οτι ίσως την πήρε κάποιος στο σπίτι του, εξάλου ήταν πολύ παιχνιδιάρα με όλους. Είμαι σίγουρη ότι για να μήν με περιμένει πλέον και εφόσον δεν την έχω δει στην γειτονιά μάλλον κάποιος την πήρε - στην καλύτερη περίπτωση. Πάντως δεν θα σταματήσω να ψάχνω μπας και την βρω. Μέχρι στιγμής θα ταΐζω τις άλλες και θα την φωνάζω...
Παράθεση

Elizatil (Ελιζα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elizatil
H Ελιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Elizatil έγραψε στις 15:45, 08-02-19:

Καλησπερα και απο εμενα. Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου οντως να την πηρε καποιος στο σπιτι του και να μην συναιβει κατι αλλο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους