Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,920 εγγεγραμμένα μέλη και 717,517 μηνύματα σε 22,400 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο γατί στο σπίτι. Θα μπορέσουν να συνυπάρξουν;

Στελλα73

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Στελλα73
H Στελλα73 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Στελλα73 Μηπως γνωριζετε έγραψε στις 22:18, 27-11-18:

Σε ευχαριστω πολυ..κ συγγνώμη αν ήμουν κουραστική!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,340 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:40, 27-11-18:

Καθόλου κουραστική, ούτε καν να το ξανασκεφτείς!
Μήπως αυτός δεν είναι και ο κύριος λόγος που βρισκόμαστε στην ιντερνετική γατο-φωλίτσα του Μy Cat και που δεν είναι άλλος από το να ανταλάσσουμε ιδέες και να βρίσκουμε λύσεις για ότι σχετικό με τα λατρεμένα μας ζουζουνάκια;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 06:30, 28-11-18:

Απορια: Εφερα 2η γατα πριν περιπου 1 χρονο και ενω δεν επαιξαν ξυλο ουτε μια φορα και δεν μαλωσαν ποτε, δεν τα εχουν βρει. Τι θελω να πω; Θα πλησιασει το ενα το αλλο, θα μυριστουν στο προσωπο, θα κανουν κχχχ και θα φυγουν. Καποιες φορες κυνηγιουνται παιζοντας, αλλα ως εκει. Δεν θα τα δεις να γλειφει το ενα το αλλο, να κοιμουνται διπλα διπλα ή να παιζουν μαζι οταν τους ριχνω μπαλακια.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,233 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:04, 28-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Απορια: Εφερα 2η γατα πριν περιπου 1 χρονο και ενω δεν επαιξαν ξυλο ουτε μια φορα και δεν μαλωσαν ποτε, δεν τα εχουν βρει. Τι θελω να πω; Θα πλησιασει το ενα το αλλο, θα μυριστουν στο προσωπο, θα κανουν κχχχ και θα φυγουν. Καποιες φορες κυνηγιουνται παιζοντας, αλλα ως εκει. Δεν θα τα δεις να γλειφει το ενα το αλλο, να κοιμουνται διπλα διπλα ή να παιζουν μαζι οταν τους ριχνω μπαλακια.
Αυτα περιπου εκαναν και ο μπουκακος με την πουπυ μου.Κανα δυο φορες,σε ολη τους την ζωουλα ειδα τον μπουκακο να καθαριζει την πουπυ.Η πουπυ ηθελε,ο μπουκακος δεν ηθελε,μαλιστα πολλες φορες την κυνηγαγε κιολας το ζωντοβολο.Και την κυνηγαγε αγρια,οχι απλα για να παιξει.
Βεβαια.μαζι κοιμοντουσαν,δεν μπορω να πω,αλλα μεχρι εκει.
Ειναι φυσιολογικοτατο.Δεν εχουν ολα τον ιδιο χαρακτηρα.Οταν και τα δυο ειναι χαδιαρικα,τοτε συμβαινει αυτο που λες.
Αλλα σκοτωνονται και δεν ανεχεται το ενα το αλλο,αλλα μια χαρα συμβιωνουν,αλλα χωρις πολλα πολλα.Εσενα προφανως ειναι η τριτη περιπτωση,αλλα να μην αποκλεισεις καποια στιγμη ,να γινουν και πιο τρυφερα μεταξυ τους.
Φυσιολογογικοτατο ειναι παντως.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 11:27, 29-11-18:

Τα περιμενα αλλιως τα πραγματα, αλλα αλλιως μου ηρθαν. Ευτυχως δεν παιζουν ξυλο και δεν κυνηγιουνται αγρια. Μου φαινονται πιο χαρουμενα που ειναι μαζι, αλλα νιωθω οτι ειναι σαν 2 ξενοι. Δεν θα τα δεις ποτε και τα 2 πανω στο ιδιο δεντρο ή να κοιμουνται διπλα διπλα. Ακομα και οταν επιχειρω να παιξω με ενα καλαμι, θα ξεκινησω απο τον μεγαλο, θα αρχισει να παιζει και μολις εμφανιστει η μικρη, θα τα παρατησει και θα κοιταει απο μακρια. Περιμενα να παιζουν και τα 2 ταυτοχρονα, αλλα δυστυχως ο μεγαλος τα παραπαταει οταν μπαινει η αλλη στο παιχνιδι.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,340 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:26, 29-11-18:

Ένας χρόνος συμβίωσης μου φαίνεται λίγος για να τα δεις να αράζουν πλάι-πλάι. Μπορεί να μη τα δεις και ποτέ, αλλά βασιζόμενη στο οτι οι συνήθειες με τα χρόνια αλλάζουν (ακόμα και στα γατιά) μην αποκλείεις την πιθανότητα στο μέλλον να έχεις ευχάριστες εκπλήξεις, έστω κι αν το μέλλον αυτό φαντάζει κάπως ... μακρινό (εννοώ σε 2-3 χρόνια).
Εύχομαι η αρχική σου προσδοκία να τα δεις αγαπημένα μαζί να γίνει πραγματικότητα και με χαρά να ανεβάσεις και φωτογραφίες να τα χαρούμε κι εμείς.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,437 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:33, 29-11-18:

Nelliel είναι όντως πολύ φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή των γατουλινακίων σου...Καταλαβαίνω λίγο την απογοήτευσή σου, αλλά και μόνο το γεγονός ότι δεν παίζουν ξύλο όπως λες, θα πρέπει να σε ευχαριστεί..Από τη δική μου εμπειρία είναι αρκετά σπάνιο γατιά που δεν έχουν μεγαλώσει μαζί να αποκτήσουν αγαπησιάρικη σχέση..Συνήθως η σχέση είναι αυτή που περιγράφεις..Ωστόσο υπάρχουν και περιπτώσεις, που πραγματικά δεν είναι καθόλου εύκολο να συμβιώσουν, σ' εμάς να φανταστείς δυο γατόνια που συμβίωναν αρμονικά επί 1,5 χρόνο, εδώ και 2 μήνες περίπου δεν είναι να συναντηθούν, γίνεται ο κακός χαμός..Κι έτσι τα έχουμε εκ των πραγμάτων χωριστά όλο αυτό το διάστημα..ευελπιστώντας ότι θα στρώσει κάπως το πράγμα πάλι στην πορεία..
Παράθεση

Marw-Sissy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marw-Sissy
H Marw-Sissy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Marw-Sissy έγραψε στις 06:15, 11-12-18:

Καλημέρα σας! Εχω μια γατα τη Σισσυ και ειναι περιπου 10 χρονων. Ειναι πολυ φοβικη. Δυο φορές εφερε για 10 λεπτα μεσα στο σπιτι 2 μικρα γατακια και κοντεψε να σκοτωθει απο την τρομαρα της και προσπαθώντας να εξαφανιστει και να κρυφτει γρηγορα. Δε βγηκε παρα μονο οταν εφυγε η δευτερη γατα και μαλιστα μετα απο ωρα και φανερα θυμωμενη μαζι μου. Το θεμα ειναι οτι δε θελει ουτε αγκαλιες ουτε χαδια. Ειναι συνεχεια κοντα μου και δεμενη μαζι μου σε σημειο να κλαιει οταν φευγω απο το σπιτι. Σε λιγο καιρο ευχομαι να βρω δουλεια. Γτ για λιγο διάστημα ειμαι ανεργη. Τοτε οι ωρες που θα λειπω απο το σπιτι θα ναι πολλες. Σκεφτηκα λοιπον να υιοθετησω μια κουφη γατουλα που ειναι πολυ ηρεμη και καθολου κυριαρχικη οπως φαινεται προς το παρον. Φοβαμαι ομως για την Σισσυ μου. Αν μου θυμωσει; Αν ζηλευει τη νεα γατα που θα θελει ολο χαδια κι αγκαλιες; Ειναι κ η ηλικια της μεγαλη. Μηπως τη στρεσσαρω; Εχει μαθει να ζει μονη και να ναι αφεντικο του σπιτιου. και προσφατα περασε δυο αγχωδεις μετακομισεις. Εχω αγχωθει παρα πολυ. Μηπως δε το σκεφτηκα σωστα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:33, 11-12-18:

Καλή σου μέρα Μάρω
Καθόλου κακή η ιδέα σου να υιοθετήσεις και τη γατούλα που λες, αφού προσεχώς θα λείπεις ώρες από το σπίτι. Όμως να είσαι προετοιμασμένη οτι θα αντιμετωπίσεις αρκετές δυσκολίες από την Σίσσυ που ήδη έχει μάθει εδώ και 10 χρόνια να ζει μόνη και να είναι η κυρίαρχος με αποκλειστικότητα στα χάδια σου. Το γεγονός οτι η μικρούλα που θέλεις να φέρεις είναι ήρεμη και δεν θα φέρει προβλήματα, δεν επηρεάζει τη συμπεριφορά της γάτας σου που θα την αντιμετωπίσει σαν εισβολέα και με τις αντιδράσεις στη συμπεριφορά της που είχε και στο παρελθόν, όπως ανέφερες.
Αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις, οπωσδήποτε δεν θα τις φέρεις "αντιμέτωπες" από την αρχή, αλλά θα ακολουθήσεις τις ενέργειες που απαιτούνται για να γίνει η γνωριμία τους σταδιακά, δηλαδή:
Θα έχεις έτοιμο ένα ξεχωριστό δωμάτιο με όλα τα απαραίτητα (μπολάκια φαγητού, νερού, αμμολεκάνη, παιχνίδια) για τη δεύτερη γατούλα την οποία όταν θα μεταφέρεις θα εγκαταστήσεις εκεί και θα διατηρείς κλειστή την πόρτα, ώστε να μην έχουν καν οπτική επαφή με τη Σίσσυ. Η οποία είναι αναμενόμενο να τη μυριστεί, ίσως αναστατωθεί λίγο στην αρχή, κατόπιν θα πλησιάζει και θα οσμίζεται την πόρτα. Δεν θα την ανοίξεις σε αυτή τη φάση, παρά μόνο αφού αφήσεις να περάσουν 2-3 ημέρες (ανάλογα τη συμπεριφορά της). Όταν θα δεις οτι το συνηθίζει, τότε είναι καιρός να αφήσεις ένα μικρό άνοιγμα στην πόρτα (ίσα που να βλέπονται, χωρίς όμως να μπορούν να αγγιχτούν), βάζοντας ένα στοπ αποκάτω, για να διατηρείται έτσι μισάνοιχτη. Μετά από λίγες μέρες και ανάλογα τις αντιδράσεις, είναι καιρός να ανοίξεις την πόρτα, να πάρεις αγκαλιά τη νέα γατούλα και να τη φέρεις να τη "γνωρίσει" η.... "οικοδέσποινα", χαϊδεύοντας και τις δυο και προσφέροντας το χέρι που τις χάϊδευες πότε στη μια και πότε στην άλλη για να αλληλο-οσμιστούν. Θα αφήσεις για λίγο κάτω τη μικρή και θα είσαι σε επιφυλακή. Τα χιχιρίσματα και τις φωνητικές "απειλές" δεν θα τις αποφύγεις την πρώτη φορά, αλλά δεν θα πτοηθείς, όσο μένουν μόνο στους ήχους και δεν προχωρούν και σε σωματική επίθεση(θα σιγουρευτείς πριν οτι σε περίπτωση επίθεσης να υπάρχει κάποια έξοδος διαφυγής να μπορεί να καταφύγει η "καταδιωκόμενη" αν χρειαστεί) Εκεί να είσαι έτοιμη να τις χωρίσεις πάλι και να επαναλάβεις τη διαδικασία την επόμενη ημέρα. Αφού ξεπεράσετε και αυτό το στάδιο (που είναι το πιο δύσκολο), μπορείς να αφήνεις τη νέα γατούλα να εξερευνήσει όλες τις γωνιές του σπιτιού, πάντα υπό την παρουσία σου και έτοιμη να επέμβεις αν χρειαστεί, δηλαδή αν κινδυνεύει η σωματική της ακεραιότητα. Παράλληλα καλό είναι να έχεις ένα καινούργιο παιχνιδάκι (όπως π.χ. ένα μικρό ποντικάκι που κρέμεται από ένα ραβδάκι) και να τις προκαλέσεις να ασχοληθούν από κοινού με αυτό. Θα βοηθήσει στην περαιτέρω προσέγγισή τους, αφού θα αποσπάσει από την ενασχόληση της μιας με την άλλη και θα καλμάρει τη μεταξύ τους ένταση.
Όπως καταλαβαίνεις, η όλη διαδικασία θέλει υπομονή, χρόνο και επιμονή. Έστω κι αν τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που περιμένεις, θα πρέπει να μη χάσεις το κουράγιο σου και κάποια στιγμή το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει. Ακόμα κι αν δεν αγαπηθούν μεταξύ τους για να κοιμούνται αγκαλιά, το να συμβιώνουν αρμονικά στον ίδιο χώρο θα είναι μεγάλη νίκη.

Δεν χάνεις τίποτα να δώσεις μια ευκαιρία κι εύχομαι κάθε επιτυχία.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 843 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:02, 12-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Marw-Sissy
Καλημέρα σας! Εχω μια γατα τη Σισσυ και ειναι περιπου 10 χρονων. Ειναι πολυ φοβικη. Δυο φορές εφερε για 10 λεπτα μεσα στο σπιτι 2 μικρα γατακια και κοντεψε να σκοτωθει απο την τρομαρα της και προσπαθώντας να εξαφανιστει και να κρυφτει γρηγορα. Δε βγηκε παρα μονο οταν εφυγε η δευτερη γατα και μαλιστα μετα απο ωρα και φανερα θυμωμενη μαζι μου. Το θεμα ειναι οτι δε θελει ουτε αγκαλιες ουτε χαδια. Ειναι συνεχεια κοντα μου και δεμενη μαζι μου σε σημειο να κλαιει οταν φευγω απο το σπιτι. Σε λιγο καιρο ευχομαι να βρω δουλεια. Γτ για λιγο διάστημα ειμαι ανεργη. Τοτε οι ωρες που θα λειπω απο το σπιτι θα ναι πολλες. Σκεφτηκα λοιπον να υιοθετησω μια κουφη γατουλα που ειναι πολυ ηρεμη και καθολου κυριαρχικη οπως φαινεται προς το παρον. Φοβαμαι ομως για την Σισσυ μου. Αν μου θυμωσει; Αν ζηλευει τη νεα γατα που θα θελει ολο χαδια κι αγκαλιες; Ειναι κ η ηλικια της μεγαλη. Μηπως τη στρεσσαρω; Εχει μαθει να ζει μονη και να ναι αφεντικο του σπιτιου. και προσφατα περασε δυο αγχωδεις μετακομισεις. Εχω αγχωθει παρα πολυ. Μηπως δε το σκεφτηκα σωστα;
Καλησπέρα Μάρω και από μένα....

Θα ξεκινήσω από το τέλος... Αν έχεις άγχος εσυ να είσαι σίγουρη πως θα το διαισθανθει η σισσυ και η νέα γατούλα που θέλεις να υιοθετήσεις..Άρα θα πρέπει να είσαι ψύχραιμη και ήρεμη και να μην δείξεις το φόβο σου - που λογικό είναι να έχεις...

Το γεγονός ότι η Σισσυ τρόμαξε με τα 2 μικρά γατάκια δεν προεξοφλεί ότι θα έχει την ίδια ακριβώς συμπεριφορά και με την κουφή γατούλα... Γενικά οι ενήλικες γάτες τα μικρά τα αντιπαθούν και δεν τα θέλουν στο χώρο τους.. Εκνευρίζονται μαζί τους επειδή αυτά τρέχουν συνεχώς και μπαίνουν στα πόδια τους προσπαθώντας να παίξουν... (σκέψου τα σαν μικρά παιδάκια που πηγαίνουν όλη την ώρα πέρα δώθε πέρα δώθε και σπάνε τα νεύρα των μεγάλων!!!!)

Έχοντας στη σπίτι τον Ραμόν που εινσι κουφός, θα σου πω πως η κουφή γατούλα μάλλον θα αγχωθεί περισσότερο από την Σισσυ σου.... Θα βρεθει σε ένα νέο περιβάλλον όπου δεν θα ξέρει από που θα του πεταχτεί κάποιος μπροστά.... Άρα θα πρέπει να έχεις περισσότερη υπομονή στην προσαρμογή.... (ο δικός μου έκανε 1 μήνα να συνηθίσει την παρουσία των 2 ήδη γατιών που υπήρχαν στο σπίτι όταν τον πήρα.. Μεχρι τότε καθημερινά πεταγοταν από το φόβο του όταν διαπιστώνε παρουσία δίπλα του)... Βέβαια δεν σημαίνει ότι και η γατούλα που θα υιοθετήσεις θα έχει τις ίδιες αντιδράσεις και το χρόνο προσαρμογής του Ραμόν μου αλλά σε γενικές γραμμές σίγουρα θα θέλει περισσότερο χρόνο για να νιώσει ασφάλεια από ότι μια γάτα που ακούει και βλέπει...

Ο τρόπος που θα τις φέρεις σε επαφή είναι αυτός που σου είπε η Αλεξάνδρα... Και δε θα βιαστείς να ανοίξεις τις πόρτες.. Θα δώσεις το χρόνο που χρειάζονται και οι δύο.... Στο μεταξύ θα βάλεις μια κουβερτούλα (ή κάτι άλλο αγαπημένο της σισσυ) στο δωμάτιο της νέας γατούλας και στο χώρο της Σισσυ μια πετσετουλα της άλλης γάτας (αφού θα την έχεις τριψει πάνω της) για ανταλλαγή μυρωδιάς.
Οταν θα μπαίνεις στο δωμάτιο να κάθεσαι με την νέα γατούλα για να συνηθίσει την παρουσία σου να την χαϊδεύεις έχοντας την μυρωδιά της σισσυ πάνω σου... Και αντίστοιχα μετά θα πηγαίνεις στη σισσυ, θα κάθεσαι κάτω και θα την αφήνεις να σε μυρίζει (χωρίς να έχεις πλύνει χέρια ή να έχεις αλλάξει ρούχα)... Ανταλλαγή μυρωδιάς πάλι...

Οι γάτες που είναι κουφές έχουν πολύ έντονη την όσφρηση.... Ο Ραμόν με μυρίζει μόλις μπω στο σπίτι και ξυπνάει αμέσως....

Καλή επιτυχία εύχομαι.. Να μας ενημερώσεις
Παράθεση

Myrto380

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Myrto380
H Myrto380 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Myrto380 έγραψε στις 12:35, 10-01-19:

Καλησπέρα! Έχω μια γάτα την Περσουλα μου 4 χρονών.Αποφασισαμε να της πάρουμε έναν αδελφουλη και έτσι χθες ήρθε σπίτι ο Ξερξακος, 1,5 περίπου.Η Πέρσα, γρυλιζει, μουγκρίζει,κάνει κχχχ, , τον σιχαίνεται και είναι μονίμως κρυμμένη.Και μισεί κ μένα.Μου επιτίθεται όταν πάω να τη χαιδεψω... Υπάρχει περίπτωση να μην τα βρουν ποτέ?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 16:18, 10-01-19:

Καλησπέρα Μυρτώ και καλωσόρισες στην παρέα μας!

Η συμπεριφορά της γάτας σου είναι απόλυτα φυσιολογική και αναμενόμενη. Βλέπεις, επί 4 χρόνια είναι η βασίλισσα του σπιτιού και αντιμετωπίζει το νεοφερμένο γατάκι σαν εισβολέα, γι αυτό και καταφεύγει στην επίθεση ή στο να κρύβεται.
Πρέπει να ξέρεις οτι όταν φέρνουμε ένα νέο γατάκι στο σπίτι, η γνωριμία με την ήδη υπάρχουσα γάτα δεν πρέπει να γίνεται απότομα, αλλά σταδιακά:
Όμως ποτέ δεν είναι αργά και ακόμα και σήμερα μπορείς να κάνεις μια νέα αρχή:
Πρώτα απομονώνεις το νέο γατί σε ένα δωμάτιο με τα διάφορα απαραίτητα αξεσουάρ του (μπωλάκι φαγητού και νερού, αμμολεκάνη, κρεβατάκι, παιχνίδια) και κρατάς την πόρτα κλειστή. Η γατούλα που ήδη έχεις θα γυροφέρνει την πόρτα, αφού θα καταλαβαίνει οτι κάτι συμβαίνει "εκεί μέσα".

Αφού αφήσεις να περάσουν λίγες ημέρες, θα αφήσεις την πόρτα μια χαραμάδα μισάνοιχτη, με τρόπο που να έχουν οπτική επαφή , χωρίς όμως να μπορούν να αγγίζονται.
Κατόπιν ακολουθείς τη διαδικασία που συνιστώ στη Μάρω πιο πάνω:
Μετά από λίγες μέρες και ανάλογα τις αντιδράσεις, είναι καιρός να ανοίξεις την πόρτα, να πάρεις αγκαλιά τη νέα γατούλα και να τη φέρεις να τη "γνωρίσει" η.... "οικοδέσποινα", χαϊδεύοντας και τις δυο και προσφέροντας το χέρι που τις χάϊδευες πότε στη μια και πότε στην άλλη για να αλληλο-οσμιστούν. Θα αφήσεις για λίγο κάτω τη μικρή και θα είσαι σε επιφυλακή. Τα χιχιρίσματα και τις φωνητικές "απειλές" δεν θα τις αποφύγεις την πρώτη φορά, αλλά δεν θα πτοηθείς, όσο μένουν μόνο στους ήχους και δεν προχωρούν και σε σωματική επίθεση(θα σιγουρευτείς πριν οτι σε περίπτωση επίθεσης να υπάρχει κάποια έξοδος διαφυγής να μπορεί να καταφύγει η "καταδιωκόμενη" αν χρειαστεί) Εκεί να είσαι έτοιμη να τις χωρίσεις πάλι και να επαναλάβεις τη διαδικασία την επόμενη ημέρα. Αφού ξεπεράσετε και αυτό το στάδιο (που είναι το πιο δύσκολο), μπορείς να αφήνεις τη νέα γατούλα να εξερευνήσει όλες τις γωνιές του σπιτιού, πάντα υπό την παρουσία σου και έτοιμη να επέμβεις αν χρειαστεί, δηλαδή αν κινδυνεύει η σωματική της ακεραιότητα. Παράλληλα καλό είναι να έχεις ένα καινούργιο παιχνιδάκι (όπως π.χ. ένα μικρό ποντικάκι που κρέμεται από ένα ραβδάκι) και να τις προκαλέσεις να ασχοληθούν από κοινού με αυτό. Θα βοηθήσει στην περαιτέρω προσέγγισή τους, αφού θα αποσπάσει από την ενασχόληση της μιας με την άλλη και θα καλμάρει τη μεταξύ τους ένταση.
Από κει κι έπειτα, αφήνεις τον χρόνο να κάνει τη δουλειά του. Θα περάσει κάμποσο διάστημα που κυμαίνεται από ημέρες ως μήνες, αλλά δείξε υπομονή και επιμονή και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει. Ακόμα κι αν δεν αγαπηθούν μέχρι να φτάσουν στο σημείο να κοιμούνται αγκαλιά (που δεν είναι καθόλου απίθανο να συμβεί), θα έχεις καταφέρει να συμβιώνουν τον ίδιο χώρο, γαλήνια και χωρίς αψιμαχίες.
Καλή επιτυχία και να τα χαίρεσαι γερά και χαρούμενα και τα δυο!
Παράθεση

Myrto380

Νεοφερμένος

H Myrto380 έγραψε στις 17:02, 10-01-19:

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να τα βρουν.Τον απομόνωσα στο χωλ , αν και ο κακομοίρης θέλει να μπει μέσα.Την Πέρσα την έχω στο δωμάτιο.Δε με αφήνει να τη χαιδεψω μου ορμάει.Γνκ δεν είναι και στα καλύτερά της... Νιώθω ότι την έχασα, δηλαδή και το γατούλη να αναγκαστώ να χαρίσω αν συνεχίσει έτσι, δε θα ξαναγίνουμε ποτέ όπως πριν.Παω να σκασω.Δε μπορώ να υποφέρουν...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 17:16, 10-01-19:

Μη σε πιάνει απελπισία και πανικός! Είναι ακόμα στην αρχή και τίποτα δεν έχεις χάσει. Πρόκειται για μια προσωρινή και αναμενόμενη αναστάτωση που δεν πρέπει να σε πτοεί. Δώσε τους λίγο χρόνο να συνηθίσουν και μη βιάζεσαι να καταθέσεις τα όπλα. Και θα δεις σε λίγες μέρες τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Δεν χρειάζεται να διώξεις το γατούλη, είναι κρίμα..

Άσε το χρόνο να κυλήσει και επιστράτευσε την υπομονή και τη θέλησή σου και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.
Παράθεση

Myrto380

Νεοφερμένος

H Myrto380 έγραψε στις 17:35, 10-01-19:

Δηλαδή είναι φυσιολογική η επιθετικότητα της παλιάς γάτας προς εμένα? Σας έχω πρήξει, αλλά έχω φρικάρει! Δε θέλω να τον δώσω εννοείται, είναι αξιολάτρευτος! Αυτό θα κάνω , θα ακολουθήσω τις πεπατημένες και ευελπιστώ να γίνουμε ενα αρμονικό σπιτικό.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:49, 10-01-19:

Φυσιολογική αντίδραση η επιθετικότητα της παλιάς γάτας, γενικά. Είτε προς εσένα, είτε προς το νέο γατί. Και συνήθως το νεοφερμένο είναι φιλικό, αν και πολύ πιθανό να αναγκαστεί να αντιδράσει σε μελλοντικές επιθέσεις. Είναι δύσκολη η προσαρμογή και, προσωπικά, ποτέ δεν έχω ακούσει ένα νεοφερμένο γατί με ένα παλιό να τα βρίσκουν εξ αρχής και να είναι φιλικά μεταξύ τους. Φάπες, σφαλιάρες, κυνηγητά, χιχιρίσματα, κρύψιμο για αρκετό χρονικό διάστημα των γατιών που προϋπήρχαν, όλα αναπόφευκτα. Αλλά και σπάνιο να μη τα βρουν κάποια στιγμή. Δεν εννοώ να γίνουν αυτοκολλητάκια, αλλά να συμβιώνουν αρμονικά. Ζήτημα χρόνου είναι μονάχα. Δεν μπορώ να εκτιμήσω αν ο χρόνος αυτός μεταφράζεται σε λίγες ημέρες ή σε μήνες, αλλά κάποια στιγμή θα το δεις να γίνεται και η χαρά σου τότε θα είναι μεγάλη.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 843 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 07:10, 11-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Myrto380
Καλησπέρα! Έχω μια γάτα την Περσουλα μου 4 χρονών.Αποφασισαμε να της πάρουμε έναν αδελφουλη και έτσι χθες ήρθε σπίτι ο Ξερξακος, 1,5 περίπου.Η Πέρσα, γρυλιζει, μουγκρίζει,κάνει κχχχ, , τον σιχαίνεται και είναι μονίμως κρυμμένη.Και μισεί κ μένα.Μου επιτίθεται όταν πάω να τη χαιδεψω... Υπάρχει περίπτωση να μην τα βρουν ποτέ?
Καλημέρα φίλη μου... Θηλυκια δεν είναι?? Τι περιμένεις? Στριμμενο άντερο ..
Θα της πάρει λίγο καιρό αλλά που θα πάει.. Να είσαι σίγουρη πως θα συνηθίσει στην παρουσία του γατουλη και στο τέλος θα μάθουν να συμβιώνουν μια χαρά..

Κάνε αυτά που σου έγραψε η Αλεξάνδρα και έχε υπομονή και ηρεμία... Σε περίπου 1 εβδομάδα που θα έχει συνηθίσει την μυρωδιά του Ξέρξη θα έρθει πάλι στην αγκαλιά σου και θα ζητά τα χάδια σου... Να είσαι σίγουρη...

Δώσε της το χρόνο που θέλει να συνηθίσει στα νέα δεδομένα.. Μην την πιέζεις ούτε για χάδια ούτε για αγκαλιές... Να κάθεσαι κάτω και απλά να της απλώνεις το χέρι σου όταν θα έχεις χαϊδέψει τον Ξέρξη.. Όταν θα νιώσει έτοιμη θα πλησιάσει μόνη της.. Δειλά στην αρχή και θα αρχίσει να μυρίζει... Υπομονή... Υπομονή.. Υπομονή... Αλίμονο αν σκέφτεσαι να τον δώσεις ακόμα δεν τον υιοθετήσες..θελει απλά χρόνο..

Και να ξέρεις πως κουμάντο κάνεις εσύ... Και προσπάθησε να μην επεμβαίνεις παρά μόνο εάν χρειαστεί.. Άστα να βρουν μόνα τους τις ισορροπίες μεταξύ τους...
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sakuraise
H Sakuraise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Sakuraise έγραψε στις 20:08, 01-04-19:

Αχ και βαχ! ΑΧ ΚΑΙ ΒΑΧ! Παρε δευτερο γατακι, ειπαν. Θα χε πλακα,ειπαν.
Εδω και τρια χρονια εχουμε μια γατουλα 4 χρονων. Αγαπησιαρα, ηρεμη,παιχνιδιαρα. Ολο το πακετο. Γατα για σπιτι! Ολη την ωρα απο πισω μας καο εννοειται ουτε να το φτυσει το κρεββατακι της γιατι απλα κοιμαται μαζι μου. Πανω μου. 4 κιλα πραμα. Εστω... Που λετε, θελησαμε να της παρουμε συντροφια να μην ειναι μονη οταν λειπουμε. Πφφφφφφ....! Της πηραμε. Μια πανεμορφη μικρη 8 μηνων. Την ακουμπας και γουργουριζει. Την χαιδευεις και γυρναει τα ανασκελα. Τελεια λεμε,ιδιοι χαρακτηρες! Woohoo! Τι μπορει να παει στραβα;;!!Ναι.....ΟΧΙ! Νταξει για να ειμαι δικαιη να σας πω πως ειμαι τερμα υπερβολα μιας και το καινουργιο γατακι ειναι πεντε μερες εδω... ΑΛΛΑ η μεγαλη οσο παει χειροτερευει και αποκαρδιωνομαι!
Την φερνουμε λοιπο και την χωνουμε κατευθειαν σε δικο της δωματιο (με ολη της την καινουργια προικα.) Πορτα κλειστη, δυο μερες. Την τριτη μερα, ανοιξαμε πορτα και βαλαμε χαρτονι με ενα τοσο δα μικρο ανοιγμα. Μια μερα. Η αλλη να χει φρικαρει. Την τριτη μερα την αφησαμε και την μικρη ελευθερη. Πωωωωωωωωω τα πηρε κρανιο αλλη. Χου,χι, γρουυυυ, ιιιιι ολα. Φωνητικα που ουτε που ηξερα πως κανουν οι γατες. Τεταρτη μερα,χθες, παλι τα ιδια. Σημερα αφαιρεσα το χαρτονι και εβαλαν αυτα τα πλαστικα διχτυα που βαζουμε στα μπαλκονια. Την αφησα λιγο και η αλλη την κυνηγησε σε ολο το σπιτι (μαζι με ολα τα φωνητικα) , της εριξε και φαπα. Και ανατριχιασε και ολοκληρη. Πραγμα που δεν εκανε χθες και προχθες.
Οπως βλεπετε, την εκανα την ερευνα μου πως να γνωρισεις δυο γατουλες. Ολοι οι φιλοι μου (που εχουν γατες) ειναι ρε συ τι κανεις; Αστες μαζι ελευθερες και τις δυο! Ετσι κανουν ολες και μετα καποια στιγμη σταματανε! Με φαπες και γρυλισματα, ρωταω εγω; Και φαπες και γρυλισματα μου λενε! Της δεκχνει ποιο ειναι το αφεντικο! Ποσες μερες δηλαδη πρεπει να το δειξει αυτο; Οκ το καταλαβα! You 're the boss, calm your titties now.
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;! Να ακολουθησω τα βιντεακια ή να της αφησω ελευιερες (υπο επιτηρηση εννοειται);;?? Τι;;;; Πφφφφ συγγνωμη για το σεντονι αλλα .... ΧΟΥΥΥΥ!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:42, 01-04-19:

Καλησπέρα Sakuraise
Αν και η περιγραφή σου γλαφυρότατη, καταλαβαίνω οτι ζείτε ένα μικρό δράμα. Όμως είναι νωρίς, πολύ νωρίς για να παραιτηθείς από την ελπίδα σου να τα βρούνε αυτές οι δυο αξιαγάπητες γατούλες, που δείχνουν τις υπέροχες αρετές τους και την τρυφερότητά τους, μόνο όταν είναι...χώρια η μια από την άλλη.
Αν παρότι ακολούθησες τις οδηγίες προσέγγισης, αυτές δεν λειτούργησαν, ίσως οφείλεται στο γεγονός οτι είτε βιάστηκες να τις φέρεις σε άμεση επαφή, είτε επειδή δεν είναι ο χρόνος πάντα ο ίδιος προκειμένου να φτάσουν στο σημείο να ανέχονται η μια την παρουσία της άλλης. Άλλες γάτες προσαρμόζονται γρήγορα, άλλες θέλουν περισσότερο χρόνο.
Θα σε συμβούλευα αφού ήδη γνωρίστηκαν από κοντά, να συνεχίσεις να τις έχεις ελεύθερες (έστω και με γρυλίσματα και με φάπες), αλλά πάντα με την προϋπόθεση της διαρκούς παρουσίας σου, 'σε επιφυλακή για να τις χωρίσεις προκειμένου να αποφύγεις τυχόν τραυματισμό, αν φτάσουν στα άκρα. Όταν θα απουσιάζεις όμως, οι γατούλες θα είναι σε χωριστά δωμάτια.
Δοκίμασε κάποια στιγμή να πάρεις ένα παιχνιδάκι για να τους αποσπάσεις την προσοχή από τη μεταξύ τους "έχθρα"- όπως π.χ. ένα μηχανικό ποντικάκι (βρήκα τηλεκατευθυνόμενο σε πολύ προσιτή τιμή)- κι άσε το να τρέχει κι εκείνες να το κυνηγάνε.

Είναι ζήτημα χρόνου και υπομονής, αν όχι να αγαπηθούνε, τουλάχιστον να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο με ηρεμία. Πιστεύω στο τέλος θα τα καταφέρεις κι όλα θα εξομαλυνθούν με τη γαλήνη να επανέρχεται στο σπιτικό σου.
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 08:13, 02-04-19:

Καλημερα!

Χθες τις χωρισα σε ξεχωριστα δωματια ,με πορτα ανοιχτη και ενδιαμεσα ενα διχτυ. Και κοιταζανε η μια την αλλη! Καποια στιγμη μαλιστα (μονο για μια στιγμη ομως), πλησιασαν και οι δυο παρα πολυ. Ουτε γρυλισματα ουτε τιποτα. Μαγικο ειναι αυτο το διχτακι? Βεβαια ξερω πως αν το βγαλω θα χουμε παλι τα ιδια...
Τολμησα και αφησα ανοιχτη την πορτα ολο το βραδυ(εκανα και χαλια υπνο γιατι ειχα το νου μου). Ολα καλα... Οποτε ισως ειναι καλη ιδεα να τις αφησω ξεχωριστα με διχτυ κανενα 3ημερο με 4ημερο...?
Ειμαι σα τη χαζη περα δωθε να χαιδευω τη μια και στα καπακια την αλλη. Για να μυριζουν εστω και ετσι η μια την αλλη. Αντε να γινουν φιλες να βρουμε την υγεια μας!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:57, 02-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Sakuraise
Καλημερα!

Χθες τις χωρισα σε ξεχωριστα δωματια ,με πορτα ανοιχτη και ενδιαμεσα ενα διχτυ. Και κοιταζανε η μια την αλλη! Καποια στιγμη μαλιστα (μονο για μια στιγμη ομως), πλησιασαν και οι δυο παρα πολυ. Ουτε γρυλισματα ουτε τιποτα. Μαγικο ειναι αυτο το διχτακι? Βεβαια ξερω πως αν το βγαλω θα χουμε παλι τα ιδια...
Τολμησα και αφησα ανοιχτη την πορτα ολο το βραδυ(εκανα και χαλια υπνο γιατι ειχα το νου μου). Ολα καλα... Οποτε ισως ειναι καλη ιδεα να τις αφησω ξεχωριστα με διχτυ κανενα 3ημερο με 4ημερο...?
Ειμαι σα τη χαζη περα δωθε να χαιδευω τη μια και στα καπακια την αλλη. Για να μυριζουν εστω και ετσι η μια την αλλη. Αντε να γινουν φιλες να βρουμε την υγεια μας!
Καλό μεσημέρι.... Μη βιαστείς να βγάλεις το δίχτυ... Άσε να πλησιάζουν και να συνηθίζουν η μία την άλλη με αυτόν τον τρόπο χωρίς όμως στην αρχή να κινδυνεύει καμία να φάει σφαλιάρα... Και 1 εβδομάδα δεν πειράζει... Θα τους σωθεί έτσι ο χρόνος να βλέπονται συνεχώς, να αγγίζουν μύτες, να συνηθίσουν τις μυρωδιές τους με ήρεμο τρόπο...(και με τα χάδια που ανταλλάσεις στις δύο)...

Κατοπιν άνοιξε εντελώς. Θα προετοιμάσεις όμως τον εαυτό σου πως η μεγάλη σου σίγουρα θα δώσει φάπες στην μικρή μόλις εισβάλει στους χώρους.. Δε θα αντιδράσεις ούτε θα εμπλακείς.. Θα τις παρακολουθείς διακριτικά και αν ο μη γενοιτο, υπάρξει άσχημος καυγας χτύπα παλαμάκια δυνατά λέγοντας όχι!!!! Μην τις χωρίσεις όμως... Μεταξύ τους θα βρουν σιγά σιγά τις ισορροπίες τους... Εσύ θα το παίζεις αδιάφορη.

Έχε και από μια λιχουδιά στο κάθε χέρι σου και δώσε ταυτόχρονα και στις 2. Βάλε και τα μπολ με το φαγητό τους στον ίδιο χώρο, όχι πολύ κοντά όμως στην αρχή, για να τρώνε παρέα. Αυτό θα τους βοηθήσει επίσης.

Αμμοδοχο έχε οπωσδήποτε στην μικρή δική της.. Στην αρχή τουλάχιστον.. Η μεγάλη σίγουρα θα πάει στης μικρής να την μυρίσει, ίσως και να κατουρησει (δεν το πιστεύω βέβαια) όπως και η μικρή...... Αλλά επειδή είναι ο προσωπικός τους χώρος δεν τον μοιράζονται πάρα μόνο όταν έχουν αποκτήσει οικειότητα μεταξύ τους.. Επομένως πρέπει να γνωρίζουν πως υπάρχει για την καθεμία ξεχωριστή τουαλέτα... Άφησε τες σε αυτό το κομμάτι μόνες τους να αποφασίσουν πότε και αν θα μπουν στην ίδια άμμο!!!!!

Καλή επιτυχία... Και ηρεμία.... Ακόμα και δεν τρελαθουν στην αγάπη μεταξύ τους θα μάθουν να συμβιώνουν αρμονικά....
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 13:09, 02-04-19:

Καλο μεσημερι!!! Αμμολεκανη εχει η καθεμια τη δικη της. Εχεις δικιο, η μεγαλη πηγε ηδη στης μικρης (οταν δεν ειχα διχτυ). Μπηκε μεσα και μυρισε καθε κοκκο αμμου. Αυτο μονο. Μετα βγηκε και εφυγε. Α! Επισης μυρισε το μπολ της μικρης και εφαγε και μια κροκετα.
Εχω βαλει τα μπολακια του φαγητου αντικριστα , με το διχτυ παντα στη μεση. Αυτο που με ανησυχει ειναι πως η μεγαλη λιγες φορες παει στο διχτυ να δει την αλλη... Πώς θα συνηθισει ετσι ...?
Δεν ειναι οι σφαλιερες το θεμα... Το θεμα ειναι πως πριν τις χωρισω με διχτυ και ηταν ελέυθερες, η μεγαλη αγριευε παρα πολυ και την κυνηγουσε. Τωρα με το διχτυ ουτε χου δε της κανει
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:39, 02-04-19:

Αυτο που με ανησυχει ειναι πως η μεγαλη λιγες φορες παει στο διχτυ να δει την αλλη... Πώς θα συνηθισει ετσι ...?
Δεν ειναι οι σφαλιερες το θεμα... Το θεμα ειναι πως πριν τις χωρισω με διχτυ και ηταν ελέυθερες, η μεγαλη αγριευε παρα πολυ και την κυνηγουσε. Τωρα με το διχτυ ουτε χου δε της κανει
Μην ανησυχείς και συνηθιζονται και έτσι.. Δεν είναι ανάγκη να βρίσκεται συνεχώς μπροστά από το δίχτυ.. έτσι θα παραφυλαγε!!!!!
Η μεγάλη σου, όπως και η μικρή, γνωρίζει ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ΚΑΛΆ πως κάποια βρίσκεται μέσα στο δωμάτιο... Και θα πηγαίνει ανά διαστήματα να τη βλέπει.. Όταν θα παει η μικρη στο δίχτυ μπροστά και ρίξει κανένα νιαουρισμα να δεις πως θα πεταχτεί αμέσως....

Είναι λογικό να της αγριεύε πριν.. Και μετά να το περιμένεις.. Βάλε στη θεση της τον εαυτό σου... Είσαι μόνη σου σε ένα σπίτι, βασίλισσα, ελεύθερη να κάνεις ότι θέλεις χωρίς κανέναν πάνω από το κεφάλι σου.. Ξαφνικά τσουπ κάποιος εισβολέας μπαίνει μέσα... Και στρογγυλό κάθεται στους καναπέδες σου.. Δε θα θυμώσεις? Δεν θα θέλεις να τον διώξεις? Θα του πεις "περάστε και αλωνιστε?"... Σαφώς και όχι!!!!
Το ίδιο και η γάτα σου... Μια ξένη ήρθε και θέλει μερίδιο από τους χώρους, το φαγητό, τα χάδια σου.... Εεεε δείχνει τον εκνευρισμό της... Είδε την μικρή που τριγυρνουσε στο σπίτι και της γύρισε το ματι...
Το δίχτυ τώρα τη βοηθά να προσαρμοστεί στα νέα - δυστυχώς για αυτήν - δεδομένα...

Θέλει χρόνο για να συνηθίσει.. Μη πιστέψεις πως από τη μια στιγμή στην άλλη θα είναι όλα μέλι γάλα... Μπορεί να πάρει και μήνα.. Ίσως και λιγότερο. Ίσως και περισσότερο.. Μην ανησυχείς όμως.. Το σίγουρο είναι πως θα προσαρμόστουν στο τέλος... Τα έχουμε περάσει όλοι μας....

Και μη ξεχνάς επίσης πως η μικρη είναι 8 μηνών.. Σιφουνας δηλαδή!!!!!! Η μεγάλη σου ξαφνικά έχει κσποια που τρέχει συνεχώς και θέλει να παίξει.. Πόσα να αντέξει και αυτή? Χαχαχσ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 02-04-19 στις 13:44.
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 13:47, 02-04-19:

Το αλλο που κανω, επειδη φοβαμαι, ειναι να κλεινω την πορτα οταν φευγω για δουλεια... Διχτυ ειναι αυτο... Μπορει να ξεκολλησει ή να το ριξουν οι γατουλες. Οποτε για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, την κλεινω. Δε ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο... Απο την αλλη σκεφτομαι πως ΙΣΩΣ ετσι αρχιζει να λειπει η μια στην αλλη και να περιμενουν με μεγαλυτερο ενδιαφερον να ανοιξει η πορτα. ..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:56, 02-04-19:

Οκ... Κλείνε για λίγο ακόμα την πόρτα όταν φεύγεις αλλά γνώμη μου μετά από 2 μέρες άφηνε την ανοιχτή... Και να ξεκολλήσει το δίχτυ δε θα πάθουν τίποτα.. Δε θα τη φάει την μικρή.. Πίστεψε με κακό δε θα της κάνει.. Το πολύ να την αρχίσει στις γρηγορες για να της δείξει ποιο είναι το αφεντικό και να τη φέρει στα μέτρα της.

Οι γάτες δεν καβγαδιζοτν χωρίς λόγο... Θα το αποφύγουν.. Θα κάνουν χχχχχχ γρρρρρ θα φουντωσουν αλλά μέχρι εκεί.. Σπάνια θα τσακωθούν άγρια... Και αυτό θα γίνει τις περισσότερες φορές όταν είναι αστειρωτα.. Για να κυριαρχήσουν στο χώρο.. Εάν είναι στειρωμενα και τα δύο δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα...
Μην αγχώνεσαι γιατί το καταλαβαίνουν και θα αντιδρούν και αυτά το ίδιο. Με άγχος.... Ηρεμία...
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 14:02, 02-04-19:

Τον αγριο καυγα φοβαμαι! χαχαχα μια μερα την ειχε στη γωνια και δε την αφηνε να φυγει. Αλλη μερα την κυνηγησε σε ολο το σπιτι και νομιζω της εριξε και σφαλιαρα... Και μετα ερχεται σε μας να μας κανει γλυκες και χουρ χουρ χουρ! Ανεβαινει πανω μας και τα γλυκα φουντωτα πατουσακια της και δε τρεχει τιποτα!! χαχαχαχα Θα γινουν φιλες αυτες και μετα ουτε για φτυσιμο δε θα μας εχουν χαχαχαχα
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 13:00, 03-04-19:

Κλεινουν βδομαδα οι κοκονες μου και η μεγαλη ανενδοτη χαχαχαχαχαχα. Σημερα καποια απο της δυο καταφερε να ξεκολλησει λιγο το πλεγμα και η μεγαλη μπηκε μεσα και αρχισε τα χουυυυυ της παλι ( μα δε βαριεται? ). Η αλλη πηγε και κρυφτηκε κατω απο το κρεββατι και δεν εβγαινε. Φοβαμαι πως εχει αρχισει να την φοβαται.... Ενω στην αρχη ηθελε και πηγαινε κοντα της. Μα και αυτη!!! Μη μου απτου! Πως κανει ετσι για λιγα γρυλισματα, λιγα στριμωγματα σε γωνιες και λιγες σφαλιαρες?? Και εγω μη νομιζετε, ξεγελιεμαι! Τις βλεπω ηρεμες να κοιταζονται ( με χωρισμα το διχτακι) και λεω αυτο ηταν! Τελειωσε! Μπααααααα βλεπω να κραταει πολυ αυτη η προσαρμογη.....!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:59, 03-04-19:

Συγνώμη που θα σου το πω, αλλά έχει δρόμο ακόμα... Συνήθως δεν είναι ζήτημα εβδομάδων, αλλά...μηνών!
Από την άλλη, οι μεταξύ τους "εθχροπραξίες" τείνουν να μετατραπούν περισσότερο σε παιχνίδι κυνηγητού, παρά σε αιματηρά δράματα (πάλι καλά να λέμε).
Απλώς επιτήρηση, διχτάκι όταν χρειάζεται και... υπομονή. Θα έρθει και η ευλογημένη ώρα της μόνιμης ανακωχής.

Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 08:40, 04-04-19:

Καλημερα!!!! κ ομως!!!!!! Δε ξερω πως αλλα το θαυμα εγινε!!!!!!!!!!! Να εξηγησω. Προχθες και χθες τις ειχα και τις δυο σε ξεχωριστα δωματια με πλεγμα χωρις να βγουν καθολου απο το δωματιο (αν εξαιρεσουμε το σκηνικο που περιεγραψα πιο πανω... )
Αυτες τις δυο μερες λοιπον εκανα τα παντα. Μπολακια κοντα, χαδια στη μια και μετα στην αλλη, γλυκολογα ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΓΑΤΕΣ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Χθες ειπα να ανοιξω την σιτα εστω και για πεντε λεπτα και ημουν ετοιμη... Ανοιγω την πορτα, τρεχει η μεγαλη μεσα , παλαμακια εγω,φευγει η μεγαλη. Ξαναρθε παλι μετα απο δυο λεπτα. Χου η μεγαλη, χου η μικρη και αυτο ηταν!!!!!!! Ναι οκ, εγιναν φιλες? Οχι! Αλλα πλεον ειναι στο ιδιο δωματιο χωρις χου και τετοια! Επισης την τριτη φορα που πηγε παλι μεσα η μεγαλη, αρχισαν να μιλανε!!! Πολιτισμενα! Τι να ελεγαν αραγε??
Οπως και να χει, το βραδυ εβαλα παλι το πλεγμα. Σημερα το πρωι οσο ετοιμαζομουν για δουλεια ειχα ανοιξει και ηταν στο ιδιο δωματιο μαζι. Μακρια η μια απο την αλλη αλλα μαζι! Η μεγαλη μαλιστα ηπιε και εφαγε απο τα μπολακια της μικρης! Οταν εφυγα εκλεισα παλι το πλεγμα.
Σκεφτομαι μηπως απο σημερα το βραδυ , το βγαλω τελειως?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 09:39, 04-04-19:

Καλημερα!!!! κ ομως!!!!!! Δε ξερω πως αλλα το θαυμα εγινε!!!!!!!!!!! Να εξηγησω. Προχθες και χθες τις ειχα και τις δυο σε ξεχωριστα δωματια με πλεγμα χωρις να βγουν καθολου απο το δωματιο (αν εξαιρεσουμε το σκηνικο που περιεγραψα πιο πανω... )
Αυτες τις δυο μερες λοιπον εκανα τα παντα. Μπολακια κοντα, χαδια στη μια και μετα στην αλλη, γλυκολογα ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΓΑΤΕΣ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Χθες ειπα να ανοιξω την σιτα εστω και για πεντε λεπτα και ημουν ετοιμη... Ανοιγω την πορτα, τρεχει η μεγαλη μεσα , παλαμακια εγω,φευγει η μεγαλη. Ξαναρθε παλι μετα απο δυο λεπτα. Χου η μεγαλη, χου η μικρη και αυτο ηταν!!!!!!! Ναι οκ, εγιναν φιλες? Οχι! Αλλα πλεον ειναι στο ιδιο δωματιο χωρις χου και τετοια! Επισης την τριτη φορα που πηγε παλι μεσα η μεγαλη, αρχισαν να μιλανε!!! Πολιτισμενα! Τι να ελεγαν αραγε??
Οπως και να χει, το βραδυ εβαλα παλι το πλεγμα. Σημερα το πρωι οσο ετοιμαζομουν για δουλεια ειχα ανοιξει και ηταν στο ιδιο δωματιο μαζι. Μακρια η μια απο την αλλη αλλα μαζι! Η μεγαλη μαλιστα ηπιε και εφαγε απο τα μπολακια της μικρης! Οταν εφυγα εκλεισα παλι το πλεγμα.
Σκεφτομαι μηπως απο σημερα το βραδυ , το βγαλω τελειως?
Καλημέρα... Βγαλτο εντελώς το πλέγμα..από την ώρα που θα γυρίσεις... . Τώρα ήρθε η ώρα να συνηθίσει η μεγάλη πως και η μικρή θα είναι εκεί και θα περιφέρεται...

Βάλε τα μπολακια τους στον ίδιο χώρο για να τρώνε παρέα, όχι κολλητά αμέσως, στο 1 μέτρο... Θα τα ταΐζεις την ίδια ώρα...

Κάνε και αυτό που σου είχα πει με τη λιχουδιά.. Στο κάθε χέρι από μια λιχουδιά για την κάθε μία.. Ταυτόχρονα να έρθουν παρέα.. Αυτό θα τους δέσει λίγο παραπάνω...

Καθησε κάτω και χαιδευε τες ταυτόχρονα... Θα δεις πως θα συνηθίσουν... Όταν η μεγάλη καταλάβει πως δεν έχει χάσει τα χάδια σου και την προσοχή σου θα ηρεμήσει πιο γρήγορα...
Αστην να κάνει και κανένα χχχχ. Με αυτόν τον τρόπο θα βάλει και τα όρια της στην μικρή... Θα επεμβαίνεις διακριτικά μεν αλλά δυναμικά μόνο εάν υπάρχει ΤΕΡΆΣΤΙΑ ενταση μεταξύ τους... Είμαι σίγουρη όμως πως δεν πρόκειται να γίνει κάτι τετοιο.. Αλλιώς αστες να τα βρουν μόνες τους....

Είσαστε σε πολύ καλό δρόμο... Σε 1 εβδομάδα από τώρα ίσως τις δεις να κοιμούνται και δίπλα δίπλα...

Το δίχτυ διωξε τώρα.... Δε χρειάζεται πια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 04-04-19 στις 09:44.
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 09:52, 04-04-19:

Λες ε??? Εχω μικρους φοβους αλλα πραγματικα δεν πιστευω αυτη την αλλαγη!!!! Δε μπορουσε να τη βλεπει καν!!! Την κυνηγουσε και φωναζε! Ειμαι παρα πολυ χαρουμενη!!! Χθες ημουν απογοητευμενη και ελεγα πως υπηρχε 0 προοδος.... Καλα οταν ''μιλαγαν'' ελιωσα! Πιστευω αυτο το πλεγμα εκανε ολη τη δουλεια! Τωρα ειναι μονο θεμα χρονου να την αποδεχτει τελειως! Θα κανω αυτο με τις λιχουδιες και τα χαδια!! Για το οτι θα ακουσω χου ειμαι σιγουρη αλλα οκ! Πρεπει να μπουν καποια πραγματα στη θεση τους! χαχαχαχα
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:08, 04-04-19:

Λογικό ήταν καλέ στην αρχή να την κυνηγά.. Μπήκε μέσα έτσι από το πουθενά χωρίς μια προειδοποίηση!!!!!

Το γεγονός ότι, από όσο έχω καταλάβει, η μικρή δεν ειναι κυριαρχικη θα βοηθήσει πολύ... Θα βρουνε τις ισορροπίες τους και όλα θα πάνε καλά...
Λίγο χρόνο θέλει μόνο... Μην ανησυχείς καθόλου για τίποτα!!!!! Όλα όσα σου λεμε είναι δοκιμασμένα με επιτυχια
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 11:18, 04-04-19:

Ναι δεν ειναι καθολου κυριαρχικη! Εδω της ηπιε το νερο νερο της, της εφαγε το μισο φαγητο της, της εσκαψε και την αμμο και η μικρη απλα την κοιταζε χωρις να λεει τιποτα η καημενη! Ενταξει λοιπον! Θα φυγει η σιτα και θα σας πω τι εγινε! Καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο με τις κοκονες μου!
Ευχαριστω παρα πολυ και τις δυο για τις πολυτιμες συμβουλες σας!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:50, 04-04-19:

Μπράβο, αυτό λέγεται "άλμα προόδου" στη σχέση τους!
Πιστεύω οτι από δω και πέρα, σποραδικά κι αν θα υπάρξουν κάποιες αψιμαχίες, που κι αυτές όσο πάνε θα αραιώνουν.
Να μη σου πω οτι κάποια στιγμή στο όχι τόσο μακρινό μέλλον μπορεί να τις βλέπεις να κοιμούνται δίπλα -δίπλα.
Περιμένουμε και φωτογραφίες, τις οποίες μπορείς να ανεβάσεις και σε νέο θέμα που μπορείς να ανοίξεις αποκλειστικά για τις δυο κοκόνες σου, στο Οι γάτες μου, απ'οπου θα έχουμε τη δυνατότητα να τις γνωρίσουμε με λεπτομέρειες, να βλέπουμε φωτογραφίες, βιντεάκια τους και γενικά την καθημερινότητά τους.
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 21:57, 04-04-19:

Ααα θα ανεβασω εκει λοιπον! xD
Εβγαλα τελειως το πλεγμα. Η μικρη δε βγαινει απο το δωματιο και η μεγαλη δε μπαινει στο δωματιο. Χαχχαχααα
Πηγα πριν λιγο και τις δελεασα και τις δυο για να μαστε μαζι. Τις χαιδεψα και τις δυο ταυτοχρονα. Μετα αρχισα να χτενιζω τη μεγαλη (η οποια καραγουσταρει) ε και η μικρη ηρθε αρκετα κοντα μαλλον και το φαγε το σκαμπιλακι της.
Αργοτερα, η μικρη ΤΟΛΜΗΣΕ να περασει σαλονι. Ε εκει την κυνηγησε και εφαγε δευτερο σκαμπιλι. Χωρις χου και φωνες. Αθορυβα. Υπουλα.... xD
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:00, 04-04-19:

Όπως και να'ναι, τα δύσκολα τα περάσατε. Από δω και πέρα, μόνο καλύτερα μπορούν να τα πάνε μεταξύ τους. Σιγά-σιγά...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 06:13, 05-04-19:

Εβγαλα τελειως το πλεγμα. Η μικρη δε βγαινει απο το δωματιο και η μεγαλη δε μπαινει στο δωματιο. Χαχχαχααα
Καλημέρα... Είναι απόλυτα λογικό η μικρη να διστάζει να βγει στην αρχή.. Το δωμάτιο της είναι ο χώρος που νιώθει ασφάλεια τώρα... Σιγά σιγά θα κάνει τα βήματα της και προς τα έξω. (ο Ραμόν μου για να καταλάβεις, έκανε να βγει από το δωμάτιο που τον είχα πάνω από εβδομάδα.. Πήγαινε μέχρι το διάδρομο, και μόλις έβλεπε τις άλλες δύο βουρρρρ μέσα ξανά...
. Μην την πιέζεις για τίποτα. Ούτε αυτήν ούτε την μεγάλη..
Τα κυνηγητά θα τα έχετε, αυτά όμως είναι απλά.. Αναμενόμενα!!!!!
Κάνε πράγματα μαζί και με τα δύο.. Χωρίς να δείχνεις προτίμηση σε κάποια και δίχως να αλλάξεις τη ρουτίνα που είχατε μέχρι τώρα... . Με ένα παιχνίδι, με λίγο φαγάκι, χάδι και σιγά σιγά θα φτιάξουν όλα...
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 09:09, 09-04-19:

Καλημέρα!!

Να ξεκινησω λεγοντας πως εχω psycho γατα!!! Απο την τελευταια φορα που εγραψα εδω μεχρι χθες τα πραγματα πηγαιναν σχετικα καλα. Η μια αδιαφορουσε για την αλλη. Μαλιστα η μικρη περιφεροταν και σε ολο το σπιτι. Νευριαζε λιγο η μεγαλη αλλα την ανεχοταν. Τις τελευταιες δυο μερες δε, ειχε σταματησει να την κυνηγαει. ΧΘΕΣ ΟΜΩΣ! Γυρισαμε απο μια βολτα, ανοιξαμε την πορτα και μας καλωσορισαν και οι δυο κοκονες μαζι. Ωραιο θεαμα. Και ειδαμε πως αγγιξαν μυτιτσες! Ολα τελεια? Κανουμε βηματα? ΟΟΟΟΟΟΧΙ. Υστερα απο λιγο η μεγαλη δαιμονιστηκε. Θυμηθηκε τον παλιο της εαυτο και μεταλλαχτηκε σε δαιμονας. Την κυνηγησε, την χτυπησε και δε την αφησε μετα καθολου. Καθε φορα που τολμαγε να βγει στο σαλονι, την κυνηγουσε παλι (με γρυλισμα). Οχι μονο δε την αφηνε να ξεμυτισει απο το δωματιο.., δε την αφηνε να βγαινει κατω απο το κρεββατι που χε κρυφτει η αλλη! Τι πισογυρισμα ειναι αυτο τωρα? Ειναι φυσιολογικο να κανουμε δυο μερες προοδο και μια να τα καταστρεφουμε ολα? Σημερα το πρωι τα ιδια. Την εβλεπε η μεγαλη και φουντωνε η ουρα της!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:13, 09-04-19:

Καλημέρα... Θύμησε μας σε παρακαλώ αν η μικρή είναι στειρωμενη όπως και και η μεγάλη....

Κοίταξε να δεις, δεν είναι πολύ καιρό μαζί (σχεδόν 2 εβδομάδες σωστά??).... Οπότε λίγο αναμενόμενο εκεί που νομίζεις πως όλα έφτιαξαν να γίνεται κάτι και τσουπ..να αλλάζουν πάλι τα πράγματα...
Η μεγάλη σου προσπαθεί να επιβληθεί... Να δείξει ποιος είναι το αφεντικό... Ανάλογα και με τα κέφια της μπορεί να γίνεται πιο τρυφερή ή στριμενη απέναντι της....

Σε τέτοιες φάσεις προσπάθησε με κάποιον τρόπο να αποσπάσεις την προσοχή της.. Με ένα παιχνίδι ίσως.. Πες σταθερά "ΟΧΙ, ΆΦΗΣΕ ΤΗΝ ΉΣΥΧΗ"... Χωρίς όμως να νιώσει πως την τιμωρείς..ταυτοχρονα πάρε μια λιχουδιά και δώσε στην μικρή... Χαϊδέψε την και επειδή θα έρθει και η άλλη δώσε της και αυτής λέγοντας "είσαι καλό κορίτσι, σε αγαπώ αλλά δε θέλω να μαλώνεις την μικρούλα".... Όλα τα καταλαβαίνουν...

Θα σας πάρει ίσως κσι κανένα μήνα... Μην απελπίζεσαι... Οι γάτες είναι περίεργα ζώα και σίγουρα όχι σαν τα σκυλιά που μέσα σε 1 ώρα έχουν αποφασίσει αν θέλουν ή όχι να κάνουν παρέα με ένα σκυλί... Σε κάποιες γάτες μπορεί να περάσει και πάνω από 3 μήνες. Ίσως και περισσότερο... Θέλει πολύ πολύ υπομονή...
Για να σου δώσω παράδειγμα η δική μου (στριμμενο θηλυκό!!!) 1,5 χρόνος έχει περάσει από όταν υιοθέτησα τον Ραμόν και όταν την πιάσουν οι ανάποδες τον κυνηγά και του χώνει σφαλιάρες.. Χθες μάλιστα τον μάλωσε άσχημα (γιατί ο καημένος ανέβηκε πάνω μου και την ακούμπησε)... Δεν της χαρίστηκα βέβαια.. Της είπα πολύ αυστηρά ΌΧΙ και την μαλωσα και αυτή που το κατάλαβε φυσικά έφυγε και μετά δεν τον ξαναγγιξε.

Αυτό πιυ θέλω να σου πω είναι πως αυτά να τα περιμένεις... Θα μάθουν με τον καιρό... Μην ανησυχείς....

Αχχχχ οι άτιμες.. Θηλυκά παιδί μου... Στριμενα άντερα!!!!!
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 10:32, 09-04-19:

Ναι στειρωμενη ειναι και η μικρη! Αχ ειναι περιεργη τελικα, ναι. Μα δε μπορω να καταλαβωκαι τι εγινε. Η μικρη εχει παρει αερα και α.τρωει απο το φαγητο της μεγαλης (οπως και η μεγαλη της μικρης) β. πινει απο το νερο της μεγαλης γ. χρησιμοποιει ΚΑΙ τη λεκανη της μεγαλης. Η μεγαλη λοιπον δεν αντιδρα σε αυτα,απλα καθεται και την κοιταζει. χαχαχαχαχαα γελαω αλλα ειναι το παρανοικο το γελιο!

Χθες οταν της τα κανε αυτα, χτυπησα δυνατα παλακια για να της τραβηξω την προσοχη και της ειπα σταθερα ΟΧΙ. Δε την παρατησε, επεμενε αλλα καταλαβε πως δε μου αρεσε αυτο που εκανε και εννοειται πως το ''πληρωσα''. .. Η τιμωρια μου ηταν να παει να κοιμηθει στη μερια του συντροφου μου (οπου και αυτος τη ''μαλωσε'' αλλα εκεινου δε του κραταει ποτε μουτρα.ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ.)

Απλα ετσι που την ειδα χθες, σκεφτηκα τι μπορει να της κανει οταν ειναι μονες...Χθες νομιζω πονεσε η μικρη οταν την χτυπησε η μεγαλη... Αν και μετα επαιζε μονη της λες και δεν εφαγε ποτε ξυλο. Και ενταξει, χθες μπορει να πονεσε αλλα οχι τοσο , υπαρχει περιπτωση ομως να της κανει κακο? Μη φυγει κανενα ματι φοβαμαι!

1,5 χρονος?! Ωιμε! χαχαχαχαχα να αγνοουν η μια την αλλη δε με πειραζει. Με πειραζει να τρωει η αλλη τετοιες φρικες. Συν το οτι το μικρο πως θα νιωσει ποτε ανετα αν η αλλη την παιρνει στο κυνηγι? Οταν η μικρη εχει γυρισμενη την πλατη στην μεγαλη, η μεγαλη σκυβει και ετοιμαζεται για επιθεση. Λετε η μικρη μπροστα μας να κανει το μικρο αθωο γατακι και πισω μας να ναι διαολος και να την τσιγκλαει??χαχαχα το χω σκεφτει!
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 11:04, 09-04-19:

Επισης, μια λεπτομερεια που ξεχασα. Η μικρη οταν παει στη λεκανη της μεγαλης, ειτε τσιτσα ειτε κακα, δε τα καλυπτει. Ενω στη δικια της τα καλυπτει...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:23, 09-04-19:

Επισης, μια λεπτομερεια που ξεχασα. Η μικρη οταν παει στη λεκανη της μεγαλης, ειτε τσιτσα ειτε κακα, δε τα καλυπτει. Ενω στη δικια της τα καλυπτει...
Χάχα.. Έχει αρχίσει να σηκώνει κεφάλι... Αφήνει την υπογραφή της.. Σαν να της λέει της μεγάλης "εδώ είμαι θες δε θες... Και για του λόγου το αληθές σου αφήνω τη μυρωδιά μου!!!!!!!"

Να είσαι σίγουρη πως όταν είναι μόνες δε γίνεται ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω.. Ίσα ίσα πως έχω προσέξει πως όταν δεν μπλεκομαστε στα πόδια τους τα βρίσκουν πιο καλά... Έχουν τους δικούς τους κώδικες επικοινωνίας οι γάτες... Για να τη φάει αποκλείεται, να την σκοτώσει αδύνατον και επιπλέον η μικρη ξέρει να προστατεύσει τον εαυτό της αν χρειαστεί...

Και αν σου κρατήσει μούτρα θα της περάσει... Πεισματα κάνει... Η δική μου μια φορά που τη μαλωσα( γιατί είχε κλασικά δώσει ανάποδη στο Ραμόν πάνω στην αγκαλιά μου, θέλει την αποκλειστικότητα βλέπεις) είχε σηκωθεί και μου γύρισε την πλάτη!!!!!!!!!!!!!!!!

Από την στιγμή που η μικρη μετά παίζει λες και δεν συμβαίνει τίποτα να είσαι σίγουρη πως ούτε πονάει ούτε κινδυνεύει... Λίγο φόβο νιώθει μόνο που την επόμενη στιγμή ακριβώς τον ξεχνάει...

Επίσης να ξερεις πως τα παιχνίδια μεταξύ τους είναι άγρια.. Καποιος που δε γνωρίζει από γάτες θα πει σίγουρα "καλέ αυτές τρώγονται!!!"
(ετσι απλα το αναφέρω για αν και όταν φτάσει εκείνη η στιγμή)
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:28, 09-04-19:

Οταν η μικρη εχει γυρισμενη την πλατη στην μεγαλη, η μεγαλη σκυβει και ετοιμαζεται για επιθεση.!
Αυτήν την στάση την παίρνουν και όταν παίζουν μεταξύ τους και κυνηγιούνται.... Κάθονται κάτω, και τους βλέπεις να ετοιμάζονται να πηδηξουν... Κουνανε λίγο λίγο τα πίσω πόδια και το σώμα τους και παραμονεύουν να δώσουν πηδο.. Και χραπ....πετιουντσι στον αερα
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 11:34, 09-04-19:

Ναι, το κανει με τα παιχνιδια της οταν παιζουμε. Αλλα δε νομιζω να παιζει μαζι της... ειναι πιο πολυ φαση: ''Μικρο κουραδι που φυτρωσες απο το πουθενα θα σε δερνω για ολη σου τη ζωη!! ΜΟΥΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ''

Και η αλλη ειναι χαζη! Εχω τη μια αριστερα μου, την αλλη δεξια μου και κραταω στο χερι απο μια λιχουδια. Ε η μικρη δε θα παει σε αυτο που ειναι κοντα της αλλα στη λιχουδια που προοριζεται για την μεγαλη. Μα ειναι να μη τρωει φαπες μετα??
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 08:51, 15-04-19:

Καλημερα!!!

Για αρχη χιλια συγγνωμη γι αυτο το πρηξιμο! Αλλα να.... γεννηθηκε αλλο θεμα τωρα! Σε θεματα συμβιωσης παμε καλα. Εχουν σταματησει τελειως τα γρυλισματα και τα χαστουκια ειναι αραια. Τις περισσοτερες φορες slow motion. Και σπαααανια κανενα χου. Αλλα σε γενικες γραμμες ειμαστε οκ. Αν σκεφτουμε πως ακομα δεν εχουμε κλεισει 3η βδομαδα,παμε τελεια.

Το θεμα μου ειναι τωρα η τροφη. Να πω (αν και δε ξερω αν εχει σημασια) πως τη μικρη την βρηκε μια κοπελα σε αθλια κατασταση, υποσιτισμενο 5 μηνων. Τωρα ειναι 8 και τρωει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. Η μεγαλη μου διαχειριζεται το φαγακι της. Της κραταει το μπολ ολη μερα. Η μικρη ομως το κατεβαζει ολο αμεσως και μετα παει και τρωει και της μεγαλης. Σκεφτηκα να μη τους εχω ολη μερα το μπολακι εξω, αλλα να τους δινω μιση ποσοτητα πρωι και την αλλη μιση το βραδυ( συμφωνα με τα σχεδιαγραμμα που εχει πισω η τροφη). Το θεμα ειναι ομως πως η μικρη πειναλω, τρωει και τα δυο μπολακια. Πλεον δε ξερω και αν τρωει οσο πρεπει η μεγαλη! Οταν η μεγαλη τρωει και κανει οτι ερχεται η μικρη, η μεγαλη σταματαει το φαγητο και σηκωνεται να φυγει. Τι να κανω!?

Δυσκολο να εισαι γατογονιος....!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:59, 15-04-19:

Καλημερα!!!

Για αρχη χιλια συγγνωμη γι αυτο το πρηξιμο! Αλλα να.... γεννηθηκε αλλο θεμα τωρα! Σε θεματα συμβιωσης παμε καλα. Εχουν σταματησει τελειως τα γρυλισματα και τα χαστουκια ειναι αραια. Τις περισσοτερες φορες slow motion. Και σπαααανια κανενα χου. Αλλα σε γενικες γραμμες ειμαστε οκ. Αν σκεφτουμε πως ακομα δεν εχουμε κλεισει 3η βδομαδα,παμε τελεια.

Το θεμα μου ειναι τωρα η τροφη. Να πω (αν και δε ξερω αν εχει σημασια) πως τη μικρη την βρηκε μια κοπελα σε αθλια κατασταση, υποσιτισμενο 5 μηνων. Τωρα ειναι 8 και τρωει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. Η μεγαλη μου διαχειριζεται το φαγακι της. Της κραταει το μπολ ολη μερα. Η μικρη ομως το κατεβαζει ολο αμεσως και μετα παει και τρωει και της μεγαλης. Σκεφτηκα να μη τους εχω ολη μερα το μπολακι εξω, αλλα να τους δινω μιση ποσοτητα πρωι και την αλλη μιση το βραδυ( συμφωνα με τα σχεδιαγραμμα που εχει πισω η τροφη). Το θεμα ειναι ομως πως η μικρη πειναλω, τρωει και τα δυο μπολακια. Πλεον δε ξερω και αν τρωει οσο πρεπει η μεγαλη! Οταν η μεγαλη τρωει και κανει οτι ερχεται η μικρη, η μεγαλη σταματαει το φαγητο και σηκωνεται να φυγει. Τι να κανω!?

Δυσκολο να εισαι γατογονιος....!
Καλημέρα.... Καταρχήν μπράβο που σιγά σιγά τα βρίσκουν μεταξύ τους.. Όπως βλέπεις χρόνο θέλει και υπομονή... Και όλα γίνονται...
Στο θέμα μας τωρα

Πράγματι είναι πρόβλημα.. Δυστυχώς όλοι μας που έχουμε από 2 γάτες και πάνω το αντιμετωπίζουμε αυτό...
Μία λύση είναι τα τα ταΐζεις πρωί βράδυ.. 2 φορές τη μέρα (που σύμφωνα με τους κτηνίατρους είναι και η πιο σωστή μέθοδος ταισματος καθώς με αυτόν τον τρόπο τα νεφρά δε βρίσκονται σε συνεχή λειτουργία).... Ετσι και η μεγάλη σου γάτα θα αφήνει μάλλον λιγότερη κροκέτα στο πιάτο της... Και θα μπορείς ενδεχομένως να ελέγχεις καλύτερα τη μικρή... Μια δεύτερη λύση είναι να μαζευεις τα πιατάκια και να τα εμφανίζεις μόνο την ώρα του φαγητού.. Βέβαια ετσι θα βγάλεις λίγο τη μεγάλη από την ρουτίνα της αλλά θα συνηθίσει γρήγορα στον νέο τρόπο.
Η τρίτη λύση (που κοστίζει όμως) είναι να αγοράσεις από το zooplus την αυτόματη ταιστρα που αναγνωρίζει το τσιπ του ζώου..
Με αυτόν τον τρόπο θα ησυχάσεις μια και καλή... Θα ξέρεις πάντα τι τρώει η καθεμία. Και δε θα μπορουν να κλέψουν φαγητό..
Τις έχω εγώ και πραγματικά ηρέμησα!!!!! Και τώρα μάλιστα που ο σιμπα παίρνει ειδική τροφή για το συκώτι δεν έχω άγχος αν θα φάει κάτι άλλο..!!!!!
Η μία ταιστρα κοστίζει γύρω στα 120 με εκπτωση. Αν έχεις τη δυνατότητα να τα διαθέσεις σου τις συνιστώ!!!!!

Θα σου βάλω λινκ σε λίγο να τις δεις

https://t7fx3.app.goo.gl/FV86A1qyfCiysyBn9

Ελπίζω να ανοιγει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 15-04-19 στις 11:10.
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 11:21, 15-04-19:

Αυτες τις τελευταιες μερες αυτο κανω. Μιση ποσοτητα πρωι και μιση το βραδυ. Η αληθεια ειναι πως περιμενα να μου κλαινε (ειδικα η μικρη) αλλα οχι.... Μονο οταν θα κανουν εμφανιση τα μπολ θα τρελαθει η μικρη και θα καταπιει την δικη της και της μεγαλης. Στην αρχη ελεγα πως 8 μηνων θα ναι ακομα στην αναπτυξη και θα πρεπε να τρωει οσο θελει , ο κτηνιατρος ομως ειπε πως ειναι πια στην ηλικα που πρεπει να ρυθμισουμε την ποσοτητα της...

Εντωμεταξυ, η μεγαλη για βλακειες, ξερει να μοιραζει σφαλιαρες, για το φαγητο να μην της παιρνει η αλλη απο το μπολ της , δε ξερει!
Την εχει δει σκυλος η μικρη! Κουναει την ουρα της γρηγορα οταν χαιρεται (σαν σκυλακι!) , τρωει σα σκυλαρος και τρεχει σαν αλογο! Τα γατια δεν υποτιθεται ειναι αθορυβα??? Αυτη τρεχει και ακουγεται λες και τρεχει κανενα ζωο μεγαλο! Κυνηγιουνται και περισσοτερο ακουγεται το ποδοβολητο της μικρης!Φοβαμαι πως ο απο κατω θα μου κανει παρατηρηση καμια απο αυτες τις μερες! Στα ποσα χρονια ειπαμε, ηρεμουν??
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:38, 15-04-19:

Για να μην τις δίνει σφαλιάρες η μεγάλη όταν πάει στο φαγητό της σημαίνει πως την έχει συνηθίσει... Και αν την συμπαθήσει κιόλας θα τα δεις να τρώνε και από το ίδιο πιάτο...
Άλλωστε η μικρη εχει καταλάβει τι μπορεί να κάνει και τι όχι...

Αθόρυβες οι γάτες είναι, ούτε που τις ακούς όταν περπατάνε... Όταν όμως αρχίζουν να παίζουν, να κυνηγιούνται και να πηδανε πάνω κάτω δεν περνάνε απαρατήρητες... Πάντως μην ανησυχείς για τον από κάτω γείτονα... Ούτε που τις έχει πάρει χαμπάρι!!!!!!
Η μικρη 8 μηνών είναι στην ηλικία που όλο τρέχει και όλο πηδάει και παίζει... Μετά τα 2 - 3 χρόνια αρχίζουν να ηρεμούν, χωρίς όμως να σημαίνει πως θα κάθονται σαν μαλθακα σε έναν καναπέ όλη την ώρα....
Παράθεση

Sakuraise

Νεοφερμένος

H Sakuraise έγραψε στις 12:00, 15-04-19:

Να την συμπαθει ακομα, δε νομιζω αν και ανταλλαζουν μπολακια νερου-φαγητου. Και δεν ειμαι σιγουρη πως η μικρη ΔΕΝ εχει καταλαβει τι μπορει να κανει και τι οχι...Αρκετες φορες παει γυρευοντας για το χαστουκακι της ! χαχαχαχαχαχαχαχαχα Βεβαια, δε την μπορει, δε την συμπαθει αλλαααα την περισσοτερη ωρα παει οπου ειναι η μικρη και απλα καθεται και την κοιταει απο αποσταση!

Η ταιστρες ειναι πολυυυυυυυ καλη ιδεα αλλα 240ευρω... αλλα πραγματικα φαινεται τελειο...! Ειναι δυνατον η μεγαλη να επιτρεπει να μενει χωρις φαγητο...? Δε νομιζω....ε?

Τρεχουν σε ξυλινο πατωμα....... Εδω ο απο μας περπατει και ακουγεται...... απο την αλλη ο απο κατω ειναι μεγαλος ανθρωπος ...δε ξερω κατα ποσο ακουει
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:47, 15-04-19:

Η ταιστρες ειναι πολυυυυυυυ καλη ιδεα αλλα 240ευρω... αλλα πραγματικα φαινεται τελειο...! Ειναι δυνατον η μεγαλη να επιτρεπει να μενει χωρις φαγητο...? Δε νομιζω....ε?
:
Οι ταιστρες πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους... Φαντάσου εγώ με τα 3 τι τράβαγα... Επειδή και ο Σίμπα ήταν λαιμαργος δεν ήξερα τι έτρωγε... Και με κάποιον τρόπο έπρεπε να τον εμποδίσω - και τις άλλες βέβαια--να κλέβει φαγητό....
Τις αγόρασα σταδιακά. Είπα κάποια στιγμή στον εαυτό μου "Δήμητρα ή θα τις πάρεις ή θα ζεις με το άγχος"... Και προτίμησα το πρώτο ...
Πήρα πρώτα 1 για να δω αν κάνει δουλειά και πως θα τις δεχτούν... Δυσκολεύτηκε λίγο η Σούκι και ο σιμπα να τις συνηθίσουν, έβλεπαν το καπάκι να ανοίγει όταν πήγαιναν μπροστά και να κλείνει όταν έφευγαν και παραξενευονταν - δε θα πω ψεματα... Σιγά σιγά όμως με προσαρμογή άρχισαν να τρώνε από μέσα.. (μόνο ο Ραμόν πήγε αμέσως!!! Ίσως γιατί δεν ακουει)....
Μετά από κανένα 2μηνο πήρα και τις άλλες 2.. Απόσβεση στα χρήματα μου έκανα αμέσως.....
Μόλις έτρωγε ο σιμπα το φαΐ του πήγαινε μπροστά στης Σούκι.. Κοίταγε κοίταγε, έκανε με το πόδι του, αλλά..τζιφος...

Το μόνο αρνητικό είναι πως στα πλάγια, όπως ανοίγει μένει ανοιχτό... Και όταν οι γάτες αγαπιούνται μπορεί να χωσουν το κεφάλι τους και να τρώνε παρέα... (και γιαυτό τώρα που ο Σίμπα τρώει ειδική τροφή και η θηλυκια χωνετσι και τρώει παρέα, κάθομαι σαν μπαστακας να τη διώχνω...)... Αλλά όταν έτρωγαν την ίδια τροφή δεν είχα ποτέ πρόβλημα... Οι κλέψιες έχουν σταματήσει....
Κοίτα το... Μπορείς να πάρεις κάποια στιγμή 1 μόνο για να προφυλάξεις τη τροφή της μεγάλης από την μικρή και εν καιρώ αγοράζεις άλλη μια...

Όσον αφορά το θόρυβο που κάνουν όταν παίζουν σίγουρα δεν ακούγονται.. Δεν κάνουν τον ίδιο χτυπο τα πόδια τους με τα παπούτσια που φοράμε.... Μα δεν είναι ελέφαντες γατούλες είναι...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 15-04-19 στις 13:11.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους