Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,467 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 395 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

«Τιμωρία» στη γατοφόρο

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 02:58, 16-10-19:

Χαιρετώ!

Σχεδόν 5 μηνών ο Genji μας έχει αρχίσει το δυνατό παιχνίδι. Προς το παρόν δεν κοιμόμαστε στο ίδιο δωμάτιο, αλλά με ανησυχεί το πως θα καταφέρουμε να τον πείσουμε να μην παίζει πάνω μας το βράδυ όταν θα κοιμόμαστε μαζί του.

Μια-δυο φορές που η σύντροφος μου κοιμήθηκε μαζί του, της όρμηξε λίγο (πάνω στο παιχνίδι) και μετά δεν την ενόχλησε αν και ήταν επάνω στις ώρες του παιχνιδιού του. Βέβαια αν κρίνω από το πως κάνει όταν του κουνάω χέρι κάτω από κάλυμμα, δεν θέλω να μάθω πως θα κάνει όταν κουνάμε χέρια-πόδια κάτω από τις κουβέρτες

Διάβασα λίγο για «τιμωρία» σε γατοφόρο... Στο παρελθόν τον είχαμε κλείσει λίγο μέσα, αλλά όχι για τιμωρία, έπρεπε να μείνει ανοιχτό το δωμάτιο για λίγο και επειδή βγαίνει σε μπαλκόνι δεν θέλαμε να το ρισκάρουμε να φύγει. Ήταν και πάνω στο γερό παιχνίδι του (μου μάσαγε το χέρι εκείνη τη στιγμή, τα γνωστά, μια δαγκώνει μια γλύφει). Αναγκαστικά τον βάλαμε στη γατοφόρο για λίγο, δίπλα μου πάνω στο γραφείο. Δεν πρέπει να ήταν πάνω από 5-10 λεπτά, παραπονέθηκε λίγο, αλλά πρόσεξα πως μόλις βγήκε είχε ηρεμήσει τελείως. Γουργούριζε κιόλας σαν κομπρεσέρ

Προς το παρόν κάνουμε μια απόπειρα να του αλλάξουμε το πρόγραμμα του, γερό παιχνίδι όλο το απόγευμα, γεύμα το βράδυ σε συγκεκριμένη ώρα (και όχι ελεύθερα), ώστε να συνηθίσει να κοιμάται τα βράδια. Αυτό όμως θα πάρει μέρες. Αν τον βάζουμε για λίγα λεπτά μέσα, και δούμε πως ηρεμεί έτσι, υπάρχει περίπτωση να του δημιουργήσει κάποια φοβία ή στρες, να το δει π.χ. ως τιμωρία που παίζει γενικά; Αν είναι έτσι χίλιες φορές να μας ορμάει πάνω από τα σκεπάσματα δηλαδή, μέχρι να βαρεθεί τουλάχιστον.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 06:09, 16-10-19:

Οι γατες δεν θελουν τιμωρια.Δεν ειναι καλο και δημιουργει προβληματα.
Πιο αγρια μπορεις να την κανεις,πιο ηρεμη αν την τιμωρεις στη γατοφορο σιγουρα οχι.
Η λυση ειναι να κλεινετε την πορτα της κρεβατοκαμαρας και δεν καταννοω γιατι δεν το κανετε.
Ενα γατι 5 μηνων ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ λογικο και ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να κανει αυτα και ΠΡΕΠΕΙ να τα κανει,διοτι ετσι μαθαινει τον κοσμο,τις δυνατοτητες του κλπ.Αν δεν τα εκανε θα επρεπε να ανησυχητε.
Και ξαναλεω,αφου ενοχληστε ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑΣ .Η τιμωρια ειναι ανεπιτρεπτη και χωρις κανενα νοημα για μια φυσιολογικοτατη συμπεριφορα που εχει,ειδικα σε αυτην την ηλικια,Ειναι σαν να λεμε να μην μαδανε ή να μην περπατανε.
Καλημερα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 06:37, 16-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από akpe
Χαιρετώ!

Σχεδόν 5 μηνών ο Genji μας έχει αρχίσει το δυνατό παιχνίδι. Προς το παρόν δεν κοιμόμαστε στο ίδιο δωμάτιο, αλλά με ανησυχεί το πως θα καταφέρουμε να τον πείσουμε να μην παίζει πάνω μας το βράδυ όταν θα κοιμόμαστε μαζί του.

Μια-δυο φορές που η σύντροφος μου κοιμήθηκε μαζί του, της όρμηξε λίγο (πάνω στο παιχνίδι) και μετά δεν την ενόχλησε αν και ήταν επάνω στις ώρες του παιχνιδιού του. Βέβαια αν κρίνω από το πως κάνει όταν του κουνάω χέρι κάτω από κάλυμμα, δεν θέλω να μάθω πως θα κάνει όταν κουνάμε χέρια-πόδια κάτω από τις κουβέρτες

Διάβασα λίγο για «τιμωρία» σε γατοφόρο... Στο παρελθόν τον είχαμε κλείσει λίγο μέσα, αλλά όχι για τιμωρία, έπρεπε να μείνει ανοιχτό το δωμάτιο για λίγο και επειδή βγαίνει σε μπαλκόνι δεν θέλαμε να το ρισκάρουμε να φύγει. Ήταν και πάνω στο γερό παιχνίδι του (μου μάσαγε το χέρι εκείνη τη στιγμή, τα γνωστά, μια δαγκώνει μια γλύφει). Αναγκαστικά τον βάλαμε στη γατοφόρο για λίγο, δίπλα μου πάνω στο γραφείο. Δεν πρέπει να ήταν πάνω από 5-10 λεπτά, παραπονέθηκε λίγο, αλλά πρόσεξα πως μόλις βγήκε είχε ηρεμήσει τελείως. Γουργούριζε κιόλας σαν κομπρεσέρ

Προς το παρόν κάνουμε μια απόπειρα να του αλλάξουμε το πρόγραμμα του, γερό παιχνίδι όλο το απόγευμα, γεύμα το βράδυ σε συγκεκριμένη ώρα (και όχι ελεύθερα), ώστε να συνηθίσει να κοιμάται τα βράδια. Αυτό όμως θα πάρει μέρες. Αν τον βάζουμε για λίγα λεπτά μέσα, και δούμε πως ηρεμεί έτσι, υπάρχει περίπτωση να του δημιουργήσει κάποια φοβία ή στρες, να το δει π.χ. ως τιμωρία που παίζει γενικά; Αν είναι έτσι χίλιες φορές να μας ορμάει πάνω από τα σκεπάσματα δηλαδή, μέχρι να βαρεθεί τουλάχιστον.
Καλημέρα Αντώνη.... Ο γατούλης σας είναι μικρός ακόμα και πάνω στην ηλικία που θέλει να παίζει... Λατρεύουν όταν ξαπλώνεις να παίζουν με τα παπλώματα και τα πόδια... Όμως αυτό σταματάει μεγαλώνοντας...
Δεν συμφωνώ με τη λύση "τιμωρία" στη γατοφορο... Από μόνη της προκαλεί στρες σε πολλές γάτες όταν μπαίνουν μέσα.. Λίγες είναι αυτές που κάθονται χωρίς να διαμαρτυρονται... Εάν λοιπόν την συνδέσει με "τιμωρία" το σίγουρο είναι πως όταν θα χρειαστεί να πάει στο γιατρό δε θα μπορείς να την πιάσεις για να τη βάλεις μέσα... Το καλύτερο για μένα είναι τη γατοφορο να την έχεις σε σημείο που να έχει πρόσβαση συνέχεια... Έτσι του δίνεις τη δυνατότητα να συνηθίζει την παρουσία της αλλά και ενδεχομένως να τη χρησιμοποιεί για να κοιμάται κάποιες ώρες..

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όταν αρχίζει να ενοχλεί στο κρεβάτι να της λες σταθερά ΟΧΙ και να την κατεβάζεις κάτω... Μια δυο τρεις φορές θα καταλάβει ότι στο κρεβάτι θα ανεβαίνει μόνο για να κοιμάται ήρεμα και όχι για να παίζει άγρια..

Βέβαια το κάθε γατί έχει το δικό του χαρακτήρα.. Ότι αναφέρω είναι καθαρά από εμπειρία με τις δικές μου γάτες. Στο γατούλη σου μπορεί να πιάσουν όσα λέω μπορεί και όχι.. Καλή επιτυχία...
Μην ανησυχείς όμως... Είναι απόλυτα φυσιολογική η συμπεριφορά του.... Και μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις... Πες στην σύντροφό σου να μην αγχώνεται πολύ γιατί οι γάτες το νιώθουν και αντιδρούν ανάλογα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 15:23, 17-10-19:

Καταλαβαίνω αυτά που λες Πουπουλίνα, εννοείται, για αυτό και τη λέξη την έβαλα σε εισαγωγικά!

Άρα σε μέσες άκρες αυτό που φοβόμουν ισχύει, θα το δει σαν τιμωρία. Δυστυχώς η πόρτα δεν μπορεί να κλείσει ακομα, οπότε εμμένουμε στο πρόγραμμα που του κάνουμε ώστε να μάθει το βράδυ να κοιμάται, και αν χρειαστεί τον κατεβάζουμε τις πρώτες φορές, με λιχουδιά μόλις δούμε πως αρχίζει και παίζει εκτός κρεβατιού

Πάντως μιας και το είπε η Δήμητρα, από την αρχή που τον φέραμε η γατοφόρος είναι δίπλα στο σπιτάκι του (απλά κρατάω το πορτάκι σφηνωμένο ανοιχτό σε ένα έπιπλο για να μην μαγκωθεί), μπαίνει μόνος του μέσα ακόμα και για παιχνίδι ή για ύπνο. Ούτε στον γιατρό δεν παραπονιέται όταν τον βάζουμε μέσα, μόνο στο αμάξι γκρινιάζει λίγο, την τελευταία φορά μάλιστα ούτε στη διαδρομή γκρίνιαζε.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:55, 18-10-19:

Η δικια μου μου μασουλουσε τα μαλλια οταν ηταν μικρη. Οταν μεγαλωσε ηρεμισε και πλεον στην ηλικια των 5.5 ετων ειναι απο τα πιο χαδιαρικα γατια που εχω συναντησει. Της πηρε βεβαια 5 χρονια
Αυτο που εκανα για να ελαττωσει το μασουλημα των μαλλιων μου ηταν να κλεινω την πορτα, οχι πριν παω για υπνο, αλλα οταν επαιζε με τα μαλλια μου. Με το που ξεκινουσε την εβγαζα εξω και εκλεινα την πορτα. Σταδιακα εμαθε και πανω στον χρονο ηταν ενταξει και δεν κλειναμε πορτες. Να ξερεις παντως πως οσο περιοριζεις το γατι, τοσο πιο νευρικο θα γινεται.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa, eleni236, mankam, spyros, Vagk, VanHon

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους