Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,842 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 361 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μια βοήθεια!

echo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη echo
. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O echo έγραψε στις 22:19, 07-08-07:

καλησπερα.
πριν λιγο βρηκαμε ενα σχεδον νεογεννητο γατακι - καλα καλα δεν εχει ανοιξει τα ματακια του- και μιας και δεν εβλεπα κοντα τη μαμα του, το πηραμε σπιτι μας. δεν μπορει να σταθει στα ποδια του το κακομοιρο.
φοβηθηκα μη του συμβει κατι (μηπως το πατησει καποιος - ειναι μια σταλιτσα).

δεν ξερω ομως τι να κανω.
δεν ειχα ποτε μου καποιο ζωακι.

το εχω βαλει σε μια μεγαλη λεκανη εξω στο μπαλκονι. (μηπως πρεπει να το παρω μεσα στο σπιτι?)
και του εδωσα λιγο γαλατακι.
(αφου επλυνα τα χερια μου, βουτηξα τα δαχτυλα μου στο γαλα και αυτο ισα ισα που τα εγλυφε)

ευχαριστω.
Κωνσταντινος

υγ. ισως να υπαρχει παρομοια ερωτηση μεσα στο φορουμ, αλλα δεν εχω τον χρονο να κατσω να ψαξω... ανησυχω για το τι πρεπει να κανω με το γατι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 22:33, 07-08-07:

Καταρχάς το γατάκι είναι πού μικρό, αν λες πως δεν έχει ανοίξει τα μάτια ακόμη..
Πρέπει να το βάλεις μέσα στο σπίτι, κάπου ζεστα!!!Τα μικρά γατάκια είναι πολύ ευκολο να πάθουν υποθερμία...προτιμάται να τους έχεις ένα ζεστό μπουκαλάκι ή θερμοφόρα...μαζί με ρουχαλαλάκια μια ζεστή κουβερτούλα αν έχεις...Βάλτο γρήγορα μέσα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 22:39, 07-08-07:

το αγελαδινό γάλα δεν κάνει καλό στα γατάκια,υπάρχει ειδικό γάλα για νεογέννητα γατάκια σε πετ σοπ.
βέβαια καταλαβαίνω πώς λίγο περίεργη η ώρα για να το βρείς...προσπάθησε να βρείς κάτι που να μπορείς να χρησιμοποιήσεις για μπιμπερό(μια συριγγα χωρις την βελόνα) και δοκίμασε λίγο εβαπορέ γάλα αρκετά αραιωμένο με νερό(μια δόση γάλα με 4 νερο) και χλιαρό σε θερμοκρασία για απόψε και αύριο παίρνεις το ειδικό.....

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 22:47, 07-08-07:

ουφ! σ' ευχαριστω.
το εφερα μεσα, στο δωματιο μου.
το βλεπω τωρα και κοιμαται.
και βρηκα και συριγγα.

για φαγητο, τι να του δωσω?
καθε ποτε πρεπει να το ταιζω?

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 22:54, 07-08-07:

είναι πολύ μικρό για να φάει φαγητό...το γάλα αρκεί....πρέπει να το ταίζεις κάθε 3 ώρες..Τα μικρά δεν τρώνε μεγάλη ποσότητα, λίγο και πολύ συχνά
δές και εδώ
και επείσης εδώ
καλό θα είναι επείσης να επικοινωνήσεις αυριο με έναν κτηνίατρο ώστε να σε καθοδηγήσει σωστά..

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 22:57, 07-08-07:

επέισης σημαντικό : μην ξεχάσεις με ένα βρεγμένο πανάκι να καθαρίζεις λίγο το ποπουλι του ώστε να το βοηθήσεις τα κάνει τσισάκια, τόσο μικρά εξαρτώνται από την μανούλα τους και αυτήν πρέπει να αντικαταστήσεις εσυ...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:09, 07-08-07:

καλη δυναμη θελει υπομονη κ φροντιδα

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 23:33, 07-08-07:

σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!
θα το παρω αυριο στη δουλεια, για να το εχω απο κοντα!
και θα τηλεφωνησω και σ' εναν κτηνιατρο.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 00:02, 08-08-07:

ευχομαι όλα να πάνε καλά :up:! Περιμένουμε νέα..

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 07:56, 08-08-07:

όλα καλά με το γατάκι?????

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:27, 08-08-07:

Αληθεια τι εγινε το μικρουλι;;;

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 15:51, 08-08-07:

μια χαρα το βλεπω, αν και μου φαινεται φοβισμενο.
κοιμαται τωρα...
πηγα να του δωσω γαλα με τη συριγγα, μετα δοκιμασα να του βαλω
λιγο γαλα (εβαπορε αραιωμενο) σε ενα καπακι μπουκαλιου
αλλα τιποτα απ' τα δυο δεν θελει.
του βρεχω τα ποδια λοιπον με λιγο γαλα και αυτο καθετε και τα γλυφει.
το ιδιο κανω και με το νερο.
το καθαρισα και με μια υγρη πετσετα.

κοιμαται πολλες ωρες. φυσιολογικο ειναι αυτο?

παντως χθες το βραδυ ματι δεν εκλεισα. ξυπνουσα για να δω αν ειναι καλα.
ευτυχως σε σχεση με χθες που δεν μπορουσε να κουνησει τα ποδια του,
σημερα "ζωντανεψε" λιγακι.
προσπαθουσε μαλλιστα να σκαρφαλωσει απο την τσαντα που τον ειχα βαλει.
(βρηκα μια φαρδια χαρτινη αλλα οχι ψηλη, για να τον κουβαλαω μαζι μου στη δουλεια)

θα σας ενημερωνω....

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 15:56, 08-08-07:

Επικοινώνισες με έναν κτηνίατρο???Το γατάκι πρέπει να φάει!
Ένας πολύ καλός και έμπειρος είναι ο κος. Πάνος στον Αίλουρο.Θα σου συνηστούσα να μιλήσεις μαζί του το συντομότερο, να σου δώσει οδηγίες, μπορέι το γατάκι να είναι άρρωστο.

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 16:18, 08-08-07:

μπραβο που το φροντισες το γατακι. πρεπει να ξερεις πως ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ τα μικρα γατακια. σου το ειπαν και πριν αλλα το τονιζω γιατι την εχω πατησει. πολυ ζεστη συνεχεια. εμενα μου ειχαν πει να το βαλω κατω απο λαμπα απο αυτες τις κοκκινες που εχουν στα σουβλατζιδικα για να ειναι ζεστες οι πατατες, φαντασου λοιπον! κλαιει καθολου? και οπωςσδηποτε γρηγορα γιατρο να το δει και να σε συμβουλεψει. υπαρχει στο φορουμ στα διαφορα θεμα για κτηνιατρους κοιταξε το μην πας σε κανενα καραγκιοζη γιατι εγω ετσι την πατησα με το πρωτο γατουλινι μου(δυστυχως). ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 18:50, 08-08-07:

επικοινωνησα με τον κο Πανο - ευγενεστατος- και αμεσως μετα το πηγα σε κτηνιατρο της γειτονιας μου. (απ' τη βιασυνη μου ξεχασα να κανω αποσυνδεση απ' το δικτυο)

το καθαρισε απο τους ψυλους, το ταισε γαλατακι και το βοηθησε να κανει την αναγκη του αλλα και του καθαρισε και τα ματακια.
τελικα το γατι δεν ειχε κατι, απλως δεν θελει την συριγγα.
η γιατρος, μου εγραψε και πηρα γαλα σε σκονη και ενα μπιμπερο αλλα και ενα κολυριο για τα ματια.

προσπαθει να νιαουρισει το κακομοιρο.

τωρα μαντεψτε τι κανει?
κοιμαται ΠΑΛΙ!
σε 2 ωριτσες παλι θα το ταισω.

παιδια θα το ξαναπω παλι, κι ας γινομαι κουραστικος. Ευχαριστω!!!
ειδικα την mimikaki γιατι με παρακινησε να τηλ. σε γιατρο.
για να μαι ειλικρινης το πηρα πολυ ελαφρα το θεμα στην αρχη.

ενας φιλος, μου εκανε μια καλη προταση και πιστευω θα ειναι και το καλυτερο για το γατι.
να το παρει στο εξοχικο του οπου εχει και αλλα γατακια ωστε να εχει παρεα. διοτι κακα τα ψεματα με τη δουλεια που κανω δεν ξερω κατα ποσο θα μπορω να ασχολουμαι με το γατακι. ποσο μαλλον τωρα που θελει συνεχως καποιον να το προσεχει.

θα τα ξαναπουμε!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 19:00, 08-08-07:

Μπράβο σου!Και συγχαρητήρια που βοήθησες το γατάκι!:up::up:
Πόλυ χαίρομαι που είναι καλά.Ξέρεις τα μικρά γατάκια είναι πολύ ευαίσθητα, και εκεί που νομίζεις ότι είναι καλά ξαφνικά "φευγουν"..
.Γιαυτό σου είπα να μιλήσεις με έναν κτηνίατρο, κακά τα ψέμματα εμείς γνωρίζουμε λίγα πράγματα....
Σου είπε τι ηλικία έχει περίπου?Αν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι?

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 19:06, 08-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από echo
τωρα μαντεψτε τι κανει?
κοιμαται ΠΑΛΙ!
σε 2 ωριτσες παλι θα το ταισω.
Τα πολύ μικρά γατάκια δεν κάνουν τίποτα άλλο πέρα από το να τρώνε και να κοιμούνται..Μόλις όμως ανοίξουν ματάκια και αρχίσουν να πατάνε σταθερά στα ποδαράκια τους....τότε αρχίζει η περιπέτεια!!!

Παράθεση

ελένη 2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελένη 2
. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O ελένη 2 έγραψε στις 19:23, 08-08-07:

Μπράβο και πάλι μπράβο που το πήρες να το φροντίσεις! Καλό κουράγιο και καλή τύχη!!!

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ
H ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πανω απο 30... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 19:41, 08-08-07:

Παιδια κανεις δε σκεφτηκε οτι μπορει το γατακι να ειχε μαμα που να πηγε για ψαξιμο τροφης???Το εχω κανει πολλες φορες αυτο το λαθος και υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι δε θα το ξανακανω.Πιστευω οτι πρεπει να περιμενουμε πρωτα μηπως εμφανιστει η μαμα και μετα να το παιρνουμε.Ειναι πολυ μικρο και υπαρχουν 1000 κινδυνοι τωρα γι"αυτο......

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 22:14, 08-08-07:

mimikaki: ειναι γατα, περιπου 5 ημερων!
τριχωμα γκρι ανοιχτο, με ασπρο.
σαν ποντικακι ειναι.
...και εκεί που νομίζεις ότι είναι καλά ξαφνικά "φευγουν"..
αυτο μου το ειπε και η γιατρος...

ΑΝΝΑ: το σκεφτηκα αυτο που λες, αλλα θεωρησα οτι ο κυνδυνος θα ηταν μεγαλυτερος αν το αφηνα εκει που το βρηκα.
τωρα που εχω χρονο, θα σου πω τι συνεβη:
περπαταγα και το ειδα να προσπαθει να περασει το δρομο (το χαζουλι...παρ' οτι δεν ειχε ανοιξει καλα καλα τα ματια του), κατα 99% θα το πατουσε καποιο αυτοκινητο ακομη και καποιο ανθρωπινο ποδι. (22.00 που να φανει?)
παρ' ολα αυτα δεν το πηρα αμεσως στο σπιτι, το εβαλα στην αυλη ενος κοντινου σπιτιου, ετσι ωστε αν υπαρχει η μαμα του εκει κοντα να το βρει.
...γυρισα στο σπιτι μου, αλλα κατι με "ετρωγε"!
φοβομουν ολα τα παραπανω...
ετσι λοιπον γυρισα να το παρω και να το φερω στο σπιτι.

φαντασου να μην το επαιρνα και να το εβρισκα σκοτωμενο/πατημενο?
θα ενιωθα και τυψεις.
και κατι ακομη...
μου το ειπε η γιατρος.
υπαρχει η πιθανοτητα η γατα να γεννησε και οι ιδιοκτητες της να αφησαν το/τα μικρο/α της στην τυχη τους.
δεν θα ειναι και η πρωτη φορα που θα συνεβαινε κατι τετοιο.
αλλοι κανουν κατι πιο αισχρο, τα βαζουν σε μια σακουλα σκουπιδιων και βουρ στο καδο των απορυματων.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 22:22, 08-08-07:

5 ημερών????
Τόσο μικρή!!Μακάρι να τα καταφέρετε!!

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 22:34, 08-08-07:

5 ημερων ε; φανταζομαι ποσο μικρο κι ευαισθητο θα ειναι

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 00:38, 09-08-07:

Πολυ μικρο το καημενο!!!!! Αναμεσα σε αυτοκινητο, ποδι η μια ευκαιρια, μαλλον το τριτο ειναι η καλυτερη επιλογη!!! :up::up::up:
Μπραβο σου. Φανταζομαι θα σου εδειξε και ο γιατρος καποια πραγματα. Μακαρι να πανε ολα καλα. Τουλαχιστον εχει καποιες πιθανοτητες το καημενο. Και ναι, τα γατακια (οπως ολα τα νεογεννητα μωρακια) κοιμουνται πολλες πολλες πολλες ωρες....
Ενημερωνε μας!!!

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 22:14, 09-08-07:

μπραβο το μικρουλη μου!!!!! ειναι πολυ μωρακι!!!! ανεβασε καμια φωτο να το δουμε και πες μας τα νεα του. δως του πολλα φιλακια απο μενα:kiss::kiss::kiss:

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 23:53, 09-08-07:

ειναι πολυ καλα!
μερα με τη μερα...μαλλον ωρα με την ωρα μεγαλωνει και δυναμωνει!
μου βγαζει ομως το λαδι για να φαει!
θελει παιχνιδι και παρακαλια για να της βαλω το μπιμπερο στο στομα.
αλλα, τι να τη κανω? της χαλαω χατηρι?!!!

ανεβασα και φωτογραφια - ειναι απο κινητο ομως.
ειναι την πρωτη μερα και δεν ειχα σκεφτει ο χαζος να της βαλω μια πετσετα
ή κατι παρομοιο για να μην ακουμπαει το χαρτι του κουτιου.
με το περασμα του χρονου ομως μαθαινω-εκπαιδευομαι κι εγω.
ευτυχως με βοηθουν και τα αδερφια μου.

θα ανεβασω κι αλλες φωτο απο αυριο.
δεν θελω να την ξυπνησω τωρα.

ψιψινέλ, θα τη φωναζω!

εχω και μια απορια ακομη, (ξεχασα να ρωτησω τη γιατρο)
μετα απο ποσες μερες θα μπορει να πινει μονη της γαλα, εστω και σε ρηχο πιατακι?

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 01:08, 10-08-07:

Εγω με οσα μωρα εβρισκα εκανα αποπειρες γυρω στις 3 εβδομαδες. Αλλα θελανε λιγοτερο χρονο και αλλα περισσοτερο. Βαλε μια εφημεριδα κατω απο το πιατακι γιατι σε πρωτη φαση πιθανως θα πατησει το πιατο και δεν θα καταλαβει τη χρησιμοτητα... Υπομονη.....

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:50, 10-08-07:

Σε κανενα μηνα αλλα υποψην χρειαζεται να μεγαλωσει πρωτα εναμιση δυο μηνων και μετα να την δωσεις αλλου ( εξω) εξισου αν μεγαλωσει με σενα σε σπιτι ισως δυσκολευτει να ειναι εξω μετα. Γενικα ελενξε τις συνθηκες που εχει τις γατες ο γνωστος του, τις παει σε κτηνιατρο? τισ στειρωνει? τις εχει σε περιφραγμενο χωρο? Αυτο το γενικο "εχει κι αλλες γατες θα περναει καλα" δεν ειναι δεδομενο, μπορει να ειναι καλυτερο να μεινει μαζι σου αντι να παει πρωορα σ'ενα μερος που ειναι για ημιαγρια επιφυλακτικα γατακια που εχουν μεγαλωσει με γατες, ενω αυτο με ανθρωπο και δεν ειναι δεδομενο οτι ξερει να φυλαγεται απο τους αρσενικους γατους, που ειναι επιθετικοι. Τα ζωα προσαρμοζονται στο οκταωρο αν εχεις κεφι ν'ασχοληθεις μετα. Ελενξε τις συνθηκες οπου το δωσεις. διαβασε το σχετικο αρθρο.

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ
H ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πανω απο 30... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 11:00, 10-08-07:

Ενταξει αμα την αφησες για λιγο+δεν ηρθε η μαμα της+αμα το βρηκες σε τοσο επικυνδινες συνθηκες καλα εκανες.Μακαρι να ζησει...Εγω τη μαμα του Μινωα την ειχα βρει τοσο μικρη(ειναι αυτη στη φωτογραφια)+ευτυχως εζησε.Την ειχα αφησει ολο το βραδυ σε ενα κουτι μονη της μηπως ερθει η μαμα της +εκτος του οτι δεν εκλεισα ματι πηγα κατα τις 6 το πρωι να την παρω.Δεν αντεχα.Την βρηκα κατουρημενη+τρομαγμενη με ενα σκυλο να την κοιταει πανω απο το κεφαλι της οποτε καταλαβα οτι ουτε μαμα εχει ουτε στον ηλιο μοιρα... παντως Θα αργησει λιγο να τρωει μονο του και θελει πολλη φροντιδα ως τοτε.Καλη επιτυχια!!!!:up:

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 14:04, 10-08-07:

Καλως ηρθες! Μπραβο που αποφασισες να φροντισεις το γατακι! Σου ευχομαι οτι καλυτερο!!! :up:

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

H marestros έγραψε στις 14:12, 10-08-07:

ειδα τη φωτο. ειναι πολυ μικρο το μαναρακι!!!!!!!! ψυχηη μου!!!!!

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 15:17, 10-08-07:

Μόνο 5 ημερών;!!

Καλά έκανες και το πήρες, όπως τα περιγράφεις θα πέθαινε σίγουρα!Νομίζω ότι οι μαμάδες τα προσέχουν περισσότερο τα μικρά τους, ειδικά τόσο μικρά! Πιθανώς κανένας θα το παράτησε οπως λες...
Εγώ πάντως όταν είχα βρει ένα μωρό αντί για λάμπα του έβαζα θερμοφόρα που είχα πάρει απο φαρμακείο. Πρόσεχε μην είναι πολύ καυτή όμως.

Κι εγώ θα πρότεινα να το κρατήσεις να μεγαλώσει λίγο πριν το δώσεις. Τουλάχιστον αν μεγαλώσει θα έχει την δυνατότητα να υπερασπιστεί τον εαυτό του καλύτερα απέναντι σε άλλες γάτες. Αφού είναι και γατούλα ομως δεν θα είναι και πρόβλημα να την κρατήσεις. Οι γάτες είναι πολύ ανεξάρτητες και λατρεύουν τον ύπνο, οπότε δεν χρειάζονται συνέχεια παρέα. Κι εγώ λείπω πολλές ώρες από το σπίτι, αλλά φροντίζω να ασχολούμαι έστω και λίγη ώρα με τον μικρό μου, να παίζουμε ή να τον χαιδεύω και δεν έχει πρόβλημα πιστεύω.

Στα λέω όλα αυτά γιατί μετά από όλη αυτή τη φροντίδα θα δυσκολευτείς πολύ να το αποχωριστείς το μωρό!
Όπως κι αν έχει μπράβο για την κίνησή σου και εύχομαι το καλύτερο!!!

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 21:58, 10-08-07:

σας ειπα πως την ονομασα?
Ψιψινέλ !!!!
ανεβασα κι αλλες φωτογραφιες της!

μα κι εγω και μονο που σκεφτομαι οτι συντομα θα την δωσω, στεναχωριεμαι!
τελικα δεν θα την παρει ο γνωστος μου αλλα μια φιλη της αδερφης μου,
η οποια εχει ηδη μεγαλωσει πεντε γατακια.
απο μονη της μου ειπε οτι θα συνεχισει να μεγαλωνει την ψιψινέλ μεσα στο σπιτι της και δεν θα την βαλει κατευθειαν εξω στην αυλη. (μενει σε μονοκατοικια)
επισης αρσενικο γατο δεν εχει.

χεχε! σημερα στη δουλεια (μιας και δεν εχω που να την αφησω) δεν δυσκολευτηκα καθολου να την ταισω! μονη της σχεδον βρισκει το μπιμπερο και πινει οσο θελει!!
επισης...της πηρα και μωρομαντηλα για να μη μυριζει γαλατιλα!
(αυτο το Οrmilak βρωμαει αλλα τι να κανουμε της αρεσει, σιγουρα περισσοτερο απο το εβαπορε)

εχω ξετρελαθει μαζι της!!!
εσεις βεβαια το ξερετε το συναισθημα αυτο....
για μενα ομως ειναι πρωτογνωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 22:03, 10-08-07:

:up::up: μπράβο!! Πολύ χαίρομαι που είναι καλά!!! Άν και σε βλέπω να μην θέλεις να την δώσεις όπως πάς

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 22:06, 10-08-07:

καλά μόλις είδα τις φώτο της ψιψινέλ!!! Τί όμορφη που είναι??? Και πολύ φουντωτή! Σάν μπαλίτσα!!
Θα πρέπει να νοιώθεις πολύ περήφανος...σκέψου ότι αυτό το γατουλάκι δεν θα ζούσε τώρα αν δεν το έβρισκες εσύ!!!!:up::up:

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 00:32, 11-08-07:

Το δεσιμο με τα μικρα που μεγαλωνει κανεις, ειναι θεματακι... Θελει θαρρος να το αποχωριστεις μετα. Εγω με 3 δεν τα καταφερα

Να πανε ολα καλα!!!

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 21:10, 12-08-07:

περηφανος ? mimikaki, δε λες τιποτα!
ειναι το καμαρι μου!

να σας πω οτι ειναι μια χαρα! αλλαζει συνεχως!
και το δαγκωμα της γινεται πιο δυνατο...
ζωηρεψε κιολας, απο χθες κανει τουμπες και κανει μικρα
αλματα (σαν κουνελακι)
και γενικα ολοενα γινεται και πιο δραστηριο.

πλεον δεν χρειαζεται να την κραταω για να πιει γαλα...
βλεπει το μπιμπερο και του ορμαει! (εχω και αποδειξεις γι αυτο... θα ανεβασω φωτο! ...)
και απο τα 25-30ml που ηθελε πριν τωρα θελει γυρω στα 40ml.
ειναι φαγανο.

αυτο που ανησυχει ειναι οτι δεν κανει ευκολα κακα.
μερα παρα μερα. παρ' οτι της κανω και μασαζ.
(με τα τσισα δεν εχουμε προβλημα)

ασε, χριστινα το καταλαβαινω...
αλλα πρεπει να το δωσω.
η μανα μου δεν το θελει μες στο σπιτι.
στη βεραντα θα αντεξει να μεινει? φανταζομαι πως οχι. (ειδικα το χειμωνα)

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 00:22, 13-08-07:

εγώ πιστεύω ότι και η μαμα θα το αγαπήσει σιγα σιγα...και μένα η γιαγιά μου ούτε να ακούσει για γάτα μέσα στο σπίτι όταν πρωτοέφερα τη CD στο σπίτι...όταν μετά από 10 χρόνια μετακόμισα μόνη μου δεν με άφησε να την πάρω μαζί...και τώρα και η CD μας γριούλα πια (16 χρονών) δεν κάνει και χωρίς τη γιαγιά, την περιμένει για ύπνο και την φωνάζει μάλιστα όταν αργεί να ξαπλώσει...γι'αυτό σου λέω πάρτο πρωτα από όλα εσύ απόφαση και μετά όλα τα αλλα ...βρίσκονται...άλλωστε κάποιο πλασματάκι που το έχεις κυριολεκτικά σώσει και το βλέπεις πραγματικά μερα με τη μέρα να αναπτύσσεται δύσκολα το αποχωρίζεσαι....φαντασου ότι αυτό τώρα σε βλέπει σαν "μαμα" του....

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 00:34, 13-08-07:

Ειναι δυσκολα πραγματα πραγματικα... Κι εγω οταν εμενα στο πατρικο μου συμβιβαστηκα με ενα γατακι και οσα μωρακια βρισκαμε τα διναμε μολις μεγαλωναν...
αλλα εμεινα μονη μου αρκετα νωρις (στα 21) κι ετσι ηταν δικο μου θεμα το αν θα κρατουσα οσα εβρισκα. Και δεν ηταν παντα εφικτο να επιβληθω στον εαυτο μου Καποια τα εδωσα, καποια οχι. Παλι καλα που καταφερα να αποχωριστω καποια (αλλα δεν ηταν καθολου ευκολο)
Σε αυτο που ειπε η Νοτα εχει δικιο. Αρκετοι γονεις υποκυπτουν (χωρις να σε βαζω να κοντραριστεις...) Και ο πατερας μου οταν εκανα δωρο στη μαμα ενα σκυλακι που το ηθελε πολυ στην πρωτη γνωριμια ειπε "το σκυλι στο μπαλκονι... Η αυτο σπιτι η εγω" Και τα αγαπαει τα ζωα, εχει αφθονα στο χτημα... Τελικα ποιο πολυ αγαπαει τη σκυλα απο εμενα Οποτε βλεποντας και κανοντας κι εσυ με τους δικους σου. Αν το θες και μπορεις αξιζει μια προσπαθεια, εντος λογικων πλαισιων παντα...

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 20:40, 13-08-07:

χίλια μπράβο που την έσωσες τη μκρή. Είναι κουκλίτσα. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να μας γράφεις πως τα πάει.

Παράθεση

echo

Νεοφερμένος

O echo έγραψε στις 01:38, 06-12-12:

αχ ρε παιδια ...
σας ξαναβρηκα μετα απο πεντε χρονια !!!

καθομουν και διαβαζα αυτη τη κουβεντα και θυμηθηκα την αγωνια που ειχα τοτε με τη Ψιψινελ...
(η οποια ζει και βασιλευει, σε μια μονοκατοικια, παρεα με αλλα 5 γατακια)

η Ψιψινελ μπορει να εφυγε
(καλα μου λεγατε οτι δυσκολα θα την αφηνα... θυμαμαι οτι ειχα πλανταξει στο κλαμα οταν την αποχωριστηκα)
αλλα πλεον ειναι υπο τη φροντιδα μου η Αλικη (10 ετων) και πριν μερικες μερες προστεθηκε στη παρεα μας μια πανεμορφη μικρουλα (δεν της εχω δωσει ακομα ονομα)

επισης, δεν μενω πλεον σε πολυκατοικια, αλλα σε μια διπλοκατοικια με κηπο (οτι πρεπει για τις γατουλες μου)
και οσο να ναι... μετα απο πεντε χρονια εμαθα καποια πραγματακια για τα πανεμορφα μικρα αιλουροειδη,
(γελαγα καθως διαβαζα τις προ πενταετιας αποριες μου ... πχ. ''γιατι το γατακι δεν πινει το αγελαδινο γαλα??'')
εξακολουθω βεβαια να ειμαι αρχαριος γατοπατερας... και ακομη εχω τις αποριες μου.
πχ. βαζω στην Αλικη φρεσκο νερακι σε ενα μπολακι...
και αυτη ουτε που το πλησιαζει... προτιμαει να πινει νερο απο τις γλαστρες!

με τη μικρουλα πρεπει να σας πω οτι εχω ξετρελαθει...
ολη την ωρα θελει παιχνιδια (της αρεσει να παιζει με μια μπαλιτσα απο αλουμινοχαρτο...
να ''κυνηγαει'' ενα καροτο...
πιανει επισης τα ξερα φυλλα που χουν πεσει απο τα δεντρα και τα τιναζει στον αερα
αλλα τρελαινεται (και τρελαινομαι κι εγω μαζι της) για ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ χαδια και μασαζ.
πο πο.. οταν την χαιδευω γουργουριζει παρα πολυ δυνατα!!
εχει και ενα μεταξενιο μακρυ τριχωμα... οτι πρεπει για χαδια.
(αντιθετως η Αλικη..ουτε που με αφηνει να τη χαιδεψω...απλως της αρεσει να τριβεται στα ποδια μου)

αλλα δεν ειναι ολα μελι γαλα
η Αλικη ειναι παρα πολυ εχθρικη απεναντι στη μικρουλα...
χθες το βραδυ μαλλιστα πηγε να τη κατασπαραξει...
με αποτελεσμα η μικρη να μεινει κρυμενη κατω απο μια ντουλαπα για μιση ωρα.
ετρεξα φυσικα και την μαλλωσα... αλλα και παλι αυτο δεν εφερε αποτελεσμα...
διοτι και σημερα παλι τα ιδια ειχαμε...

χαιρομαι πολυ που σας ξαναβρισκω!
ευχομαι να 'στε καλα.

υγ. αυριο θα βαλω φωτογραφιες της Αλικης και της μικρουλας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 05:38, 06-12-12:

Καλοσωρίσατε και πάλι
Είναι φυσικό να ζηλεύει η μεγάλη τη μικρή. Εφόσον το σπίτι έχει πολλούς χώρους για να ξεφεύγει η μια από την άλλη, τα πράγματα πιστεύω ότι θα μπουν από μόνα τους, κάποια στιγμή στη θέση τους. Περιμένουμε να γνωρίσουμε τις μικρές! Αν θέλεις, μπορείς να τους ανοίξεις το δικό τους θέμα, εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους