Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,762 εγγεγραμμένα μέλη και 714,929 μηνύματα σε 22,164 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 262 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και κουνέλια συγκάτοικοι

Asteri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Asteri
H Asteri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (δεκάδες.... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Asteri έγραψε στις 16:17, 17-10-08:

Καλησπέρα! Μένω στην Αθήνα με τις γάτες μου τον Aster και την Asuka τις οποίες έχω από το Μάϊο.. Το καλοκαίρι ήρθε να συγκατοικήσει μαζί μου η αδερφή μου και το κουνέλι της, η Ρόζε. Από τότε το κουνέλι φέρεται σαν κατατρεγμένο όταν το βγάζουμε από το κλουβάκι του πάει και κρύβεται κάτω από τα έπιπλα, όσο για να το ξαναβάλουμε παίζουμε καμιά ώρα κυνηγητό...
Το κουνέλι είναι πάνω από 1 έτους το έχουμε ένα χρόνο έχει ξαναμείνει μαζί μου στο διαμέρισμα όταν δεν είχα τις γάτες και ήταν πολύ φιλικό ερχόταν να ξαπλώσει στα πόδια μου ανέβαινε στο κρεβάτι μου..καμία σχέση με τώρα.. Οι γάτες το κηνυγάνε που και που αλλά και στη Σύρο που έμενε με τους γονείς μου και τ αδέρφια μου έχουμε γάτες...η μόνη διαφορά είναι ότι δεν έμεναν πολύ ώρα μέσα αλλά η αλλαγή στη συμπεριφορά της Ρόζε είναι δραματική δεν μπορώ να την αποδώσω μόνο στις γάτες..
Σκεφτήκαμε μήπως είναι εξαιτίας της ωρίμανσης..Η Ρόζε δεν είναι στειρωμένη και σίγουρα δεν είναι πια μικρό κουνελάκι αλλά δεν έχει έρθει σ επαφή με άλλο κουνέλι από τότε που την πήραμε...Η στείρωση θα ήταν μια λύση αλλά φοβόμαστε πως θα παχύνει πολύ και δεν είναι και ακριβώς αδύνατη..
Η άλλη λύση θα ήταν να πάρουμε ένα μικρό επίσης θηλυκό και να τα έχουμε στο ίδιο κλουβάκι (είναι αρκετά μεγάλο) αλλά φοβόμαστε μήπως αυτό θα ήταν ενόχληση για τη Ρόζε αντί συντροφιά...Επίσης θα έχει σχέση η ράτσα με τη φιλικότητα? Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα εάν το μωρό κουνέλι είναι άλλης ράτσας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 16:32, 17-10-08:

καλο ειναι να μην παρετε αλλο κουνελι...δυστυχως το μωρο μου ..ο μπαμης..(το κουνελακι μου)πεθανε τον σεπτεμβρη..τον ειχα 5 χρονια..την γατα μου οταν την πηρα την ειχα σε αλλο δωματιο ποτε δεν ενοχληθηκε ο ενας απο την παρουσια του αλλου..προσπαθησατε να βαλετε το κουνελακι σας σε αλλο δωματιο??????μηπως δεν νιωθει πλεον ασφαλης γιατι τωρα μετακομισε?εχει ξαναεκδηλωσει τετοια συμπεριφορα?αν οχι ..ισως καποιοα απο τις γατουλες σου την τρομαξε οταν δεν εισασταν εκει...το κλουβι που ειναι οταν λειπετε απο το σπιτι?εχουν προσβαση οι γατες?οπως ειπες πριν δεν εμεναν ωρα μαζι ..τωρα μενουν?????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Orangelo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orangelo
H Orangelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H Orangelo έγραψε στις 16:58, 17-10-08:

Καλέ,τι όμορφα γατιά είναι αυτά,μικρά και τριανταφυλλένια! Είναι αδερφάκια,ε; Να σου ζήσουν,2 γλύκες είναι!

Παράθεση

Asteri

Νεοφερμένος

H Asteri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (δεκάδες.... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Asteri έγραψε στις 21:44, 17-10-08:

Orangelo ευχαριστώ πολύ! Βέβαια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα έχω καιρό ν' ανεβάσω φωτογραφίες αγνώριστα έχουν γίνει τώρα...
Πώπω συλληπητήρια για το κουνελάκι σου!! Πρέπει να 'ναι φριχτό να πεθαίνει ένας τόσο καλός σου φίλος! Πρέπει να' ναι μεγάλη απώλεια..Όταν ήμουν μικρή στη Σύρο ταϊζαμε πολλές γάτες αδέσποτες και αρκετές από αυτές πέθαιναν αλλά δεν ήμουν δεμένη αρκετά μαζί τους -ήταν και άγριες- ώστε να στενοχωρηθώ πολύ...Αλλά τώρα με τα γατιά στο σπίτι είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη, τρέμω ακόμη και στην ιδέα ότι θα τα αποχαιρετήσω κάποτε...
Όντως οι γάτες ενοχλούν το κουνέλι....Στο σπίτι στη Σύρο η αδερφή μου το είχε στο δωμάτιό της και μια και οι γάτες έμεναν κατ' εξοχήν στην αυλή ο καθένας ήταν στο χώρο του... Όμως τώρα που ήρθε εδώ μένουμε σε 3άρι και είναι δύσκολο να κρατώ τις γάτες περιορισμένες... Η αδερφή μου έχει πάλι το κουνέλι στο δωμάτιό της αλλά οι γάτες έχουν πρόσβαση..όσο είναι στο κλουβί δεν του δίνουν πολύ σημασία αν και κατά καιρούς ανεβαίνουν στο κλουβί και το παρακολουθούν. Και το κηνυγάνε που και που όταν είναι ελεύθερο...Αλλά επίσης το πλησιάζουν και το μυρίζουν και δεν του επιτέθηκαν ποτέ με τα νύχια τους απλά κάθονται πάντα σε μία απόσταση και το κοιτούν κ όταν αυτό κινηθεί το ακολουθούν...Εδώ που τα λέμε όμως δεν είναι και οι πιο ήρεμες γάτες του κόσμου....
Πρέπει να 'χεις δίκιο αυτές είναι που το τρόμαξαν κι έχει γίνει έτσι αγνώριστο... Το σωστό θα ήταν να μεταφερθεί στη Σύρο στο πατρικό μας αλλά η αδερφή μου το αγαπάει υπερβολικά πολύ για να το αφήσει και εγώ πάλι δε φαντάζομαι το διαμέρισμα χωρίς τα γατιά μου...Έχουν μάθει στην ατομική φροντίδα, στη Σύρο έχουμε καμιά 10αριά γατιά και είναι δύσκολο να δώσεις πολλή προσοχή σε όλα!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:49, 17-10-08:

Καλησπερα!Ειχα κι εγω κουνελακι παλιοτερα,αλλα δεν ειχα τοτε γατουλα στο ιδιο διαμερισμα οποτε δε μπορω να σε βοηθησω...Παντως τα γατουλινια σου ειναι απλα πανεμορφα,πολυ γλυκιες φατσουλες!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 22:05, 17-10-08:

ακουσε με..λοιπον η καλυτερη λυση ..ειναι να κλεινεις την πορτα του δωματιου που ειναι το κουνελι..επειδη καποια σπιτια δεν εχουν πολλες πορτες..οποιο δωματιο εχει πορτα κλειστε το εκει...τελος υπαρχει λουρακι για κουνελια..το καλοκαιρι να το βγαζεις στο μπελκονι με το λουρακι του να κινειται και το χειμωνα στο δωματιο με κλειστη την πορτα να μην εχουν προσβαση οι γατες...στο λεω απο πειρα...

Παράθεση

Asteri

Νεοφερμένος

H Asteri έγραψε στις 10:01, 18-10-08:

Mouketi εγώ και οι γάτες σ' ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! Είδα και τις δικές σου γάτες, είναι θεϊκές! Ειδικά εκείνη η φουντωτή! Τις προάλλες πήγα στο petnet και είχαν κάτι τέτοια φουντωτά γατάκια σα λούτρινα ήτανε! Ήταν τόσο φουντωτά που έμοιαζαν ήδη 6 μηνών ενώ πρέπει να ΄ταν τριών...Απίστευτα ήτανε!!
Όσο για το κουνέλι θα κάνω αυτό που πρότεινε η Ria23!Ήδη χθες βράδυ κλείσαμε την πόρτα του δωματίου την ώρα που αφηνίασαν τα γατιά και κηνυγιούνταν ( κάθε βράδυ από τις 10 έως τις 2 με 3 σεληνιάζονται) και βγάλαμε το κουνέλι στο κρεβάτι και μας άφησε να την χαιδέψουμε και να την κοιμήσουμε! Μήνες είχε να το κάνει αυτό!
Αποφασίσαμε να την αφήνουμε ελεύθερη τα μεσημέρια που οι γάτες κοιμούνται και να κλείνουμε την πόρτα όταν λείπουμε...Ο Aster λίγο δυσκολεύτηκε να δεχτεί το ότι χθες η πόρτα ήταν κλειστή αλλά θα του περάσει! Αυτές οι γάτες απλά δε δέχονται το γεγονός ότι υπάρχουν μέρη στα οποία δεν έχουν πρόσβαση!
Πάντως σκεφτόμαστε σοβαρά να πάρουμε κ άλλο ένα κουνελάκι..Έχω την εντύπωση πως η Ρόζε εκτός από τρομαγμένη είναι πολύ μόνη της κι εμείς δεν είμασταν σπουδαία παρέα όλον αυτόν τον καιρό αγρίευε και σε μας και στις γάτες..

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 13:22, 18-10-08:

προσεχε μονο γιατι εγω ειχα αρσενικο τον πηγαινα για παρεα διπλα στη γειτονισσα που ειχε και κεινη αρσενικο..και επειδη εκεινης ηταν μεγαλυτερο σε ηλικια ηθελε να ζευγαρωσει και κυνηγουσε τον δικο μου ασχετα με το οτι ηταν αρσενικος....τα κουνελια απο ενστικτο αν ειναι να ζευγαρωσουν τρελενονται..ρωτα λοιπον πρωτα τι φυλο να παρεις ενημερωσε οτι εχεις και αλλο και ποσο χρονων ειναι και αν υπαρχει περιπτωση να ειναι επιθετικο το ενα στο αλλο ..ειναι δυσκολα ζωακια και αν δεν ειχες απο την αρχη αλλο κουνελι ισως ειναι δυσκολο να συνηθισει την παρεα του..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:36, 18-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Asteri
Mouketi εγώ και οι γάτες σ' ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! Είδα και τις δικές σου γάτες, είναι θεϊκές! Ειδικά εκείνη η φουντωτή! Τις προάλλες πήγα στο petnet και είχαν κάτι τέτοια φουντωτά γατάκια σα λούτρινα ήτανε! Ήταν τόσο φουντωτά που έμοιαζαν ήδη 6 μηνών ενώ πρέπει να ΄ταν τριών...Απίστευτα ήτανε!!
Όσο για το κουνέλι θα κάνω αυτό που πρότεινε η Ria23!Ήδη χθες βράδυ κλείσαμε την πόρτα του δωματίου την ώρα που αφηνίασαν τα γατιά και κηνυγιούνταν ( κάθε βράδυ από τις 10 έως τις 2 με 3 σεληνιάζονται) και βγάλαμε το κουνέλι στο κρεβάτι και μας άφησε να την χαιδέψουμε και να την κοιμήσουμε! Μήνες είχε να το κάνει αυτό!
Αποφασίσαμε να την αφήνουμε ελεύθερη τα μεσημέρια που οι γάτες κοιμούνται και να κλείνουμε την πόρτα όταν λείπουμε...Ο Aster λίγο δυσκολεύτηκε να δεχτεί το ότι χθες η πόρτα ήταν κλειστή αλλά θα του περάσει! Αυτές οι γάτες απλά δε δέχονται το γεγονός ότι υπάρχουν μέρη στα οποία δεν έχουν πρόσβαση!
Πάντως σκεφτόμαστε σοβαρά να πάρουμε κ άλλο ένα κουνελάκι..Έχω την εντύπωση πως η Ρόζε εκτός από τρομαγμένη είναι πολύ μόνη της κι εμείς δεν είμασταν σπουδαία παρέα όλον αυτόν τον καιρό αγρίευε και σε μας και στις γάτες..
Σ'ευχαριστουμε!
Ποις φουντωτη καλε;Εγω εχω τον Σειριο και τη Μλοιρα,μαλλον θα ειδες καποια απο τις υπογραφες που εφτιαξα για τα κοριτσια κι εχω ανεβασει στο gallery,ή της Aramis.

Παράθεση

Asteri

Νεοφερμένος

H Asteri έγραψε στις 14:23, 19-10-08:

Α ναι αυτές είδα νόμισα ότι είναι και αυτές δικιές σου! My mistake!
Ria αυτό με τα αρσενικά κουνέλια το ΄χα διαβάσει κι εγώ γίνονται πολύ επιθετικά. Συγκεκριμένα έλεγε ότι τα αρσενικά πρέπει να στειρώνονται γιατί μπορεί να δοκιμάσουν να ζευγαρώσουν ακόμη και με ινδικά χοιρίδια! Δεν έλεγε η ιστοσελίδα τίποτα για θηλυκά οπότε φαντάζομαι είναι πιο ήρεμα...Υπάρχει όμως η πιθανότητα η δικιά μας να είναι άγρια και απ΄ αυτό..
Όπως και να' χει θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο όταν την πάμε να τη δει μήπως υποστηρίξει τη στείρωση...Όσο για νέο κουνελάκι εννοείται θηλυκό θα πάρουμε...Πάντως αυτό με τους γείτονες είναι πολλή καλή ιδέα, όταν πηγαίνουμε Σύρο δίπλα μένει ένας με κτήμα, μέχρι και ελάφια έχει, μπορούμε να την πηγαίνουμε εκει!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 14:44, 19-10-08:

αν μπορεσω θα βαλω μετα φωτο με τον κουνελακο μου να δεις με λουρακι..του βαζεις και μια προεκταση και ειναι οκ...εγω τον αφηνα 4 ωρες στο μπαλκονι...και ημασταν και στον τριτο...

Παράθεση

Asteri

Νεοφερμένος

H Asteri έγραψε στις 20:58, 21-10-08:

Άχου ναι ανέβασε καμιά φωτογραφία! Πήραμε λουράκι και δέσαμε την κουνέλα στην τραπεζαρία που καθόμασταν ώστε να μην μπορεί να φύγει να κρυφτεί. Ζορίστηκε λίγο αλλά μετά άνετη κοιμήθηκε έφαγε...Τουλάχιστον την έχουμε εκπαιδεύση να μη λερώνει...η μάλλον αυτή μας εκπαίδευσε, διάλεξε μια γωνιά του σπιτιού και τα κάνει εκεί, της βάλαμε και εφημερίδα όλα καλά! Σήμερα πηγαινοέρχονταν και οι γάτες πάνω κάτω αλλά δε φάνηκε να ενοχλείται...μετά της βγάλαμε και το λουράκι και δεν έφυγε για κάμποση ώρα! Θα το ξανακάνουμε αύριο φαίνεται να πιάνει!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 21:04, 21-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Asteri
Άχου ναι ανέβασε καμιά φωτογραφία! Πήραμε λουράκι και δέσαμε την κουνέλα στην τραπεζαρία που καθόμασταν ώστε να μην μπορεί να φύγει να κρυφτεί. Ζορίστηκε λίγο αλλά μετά άνετη κοιμήθηκε έφαγε...Τουλάχιστον την έχουμε εκπαιδεύση να μη λερώνει...η μάλλον αυτή μας εκπαίδευσε, διάλεξε μια γωνιά του σπιτιού και τα κάνει εκεί, της βάλαμε και εφημερίδα όλα καλά! Σήμερα πηγαινοέρχονταν και οι γάτες πάνω κάτω αλλά δε φάνηκε να ενοχλείται...μετά της βγάλαμε και το λουράκι και δεν έφυγε για κάμποση ώρα! Θα το ξανακάνουμε αύριο φαίνεται να πιάνει!

μπραβο χαιρομαι που ολα πηγαν καλα θα ανεβασω την παρασκευη που θα γυρισω απο πατρα..σπουδαζω εκει και πηγαινοερχομαι..δεν θα εχω ιντερνετ γι'αυτο...χαιρομαι που βοηθησα.....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους