Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,557 εγγεγραμμένα μέλη και 718,146 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 384 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Defurr-Um(M&C)

Defurr-Um(M&C)
Defurr-Um(M&C)
Δημοσιεύτηκε από Mariel
31-12-06
Defurr-Um(M&C)

Πρόκειται για πάστα που προστατεύει γάτες και γατάκια(άνω των 6 μηνών)από τις τριχόμπαλες.Οι γάτες καθώς καθαρίζουν το τρίχωμα τους καταπίνουν τρίχες οι οποίες συγκεντρώνονται στο στομάχι τους και οδηγούν στο σχηματισμό της τριχόμπαλας.το πρόβλημα είναι εντονότερο όταν η γάτα είναι μακρύτριχη.Η δυσκοιλιότητα, ο βήχας, οι εμετοί και η "αναγούλα" είναι ένδείξεις της ύπαρξης τριχόμπαλας στο πεπτικό σύστημα της γάτας μας.

Πώς χρησιμοποιείται το Defurr-UM
Μπορούμε να δώσουμε την πάστα στη γάτα μας με διάφορους τρόπους. Τοποθετούμε μια μικρή ποσότητα πάστας στα μπροστινά της πόδια ή στη μύτη της από όπου μπορεί να την γλύψει.Εναλλακτικά,δοκιμάζουμε να της την δώσουμε απευθείας από το σωληνάριο ή από το χέρι μας. Η δικιά μου απ' ό,τι φάνηκε ενθουσιάστηκε τόσο πολύ μόλις την μύρισε που δε χρειάστηκε να προσπαθήσω πολύ για να της την δώσω. Την έγλυψε μόνη της από το σωληνάριο και μάλιστα μετά ζήταγε κι άλλη!!
Η δοσολογία είναι η εξής:
Για γατάκια(άνω των 6 μηνών):προληπτικά 1 φορά την εβδομάδα 3-6 mm πάστας(1/8 κουταλάκι του γλυκού)/για απομάκρυνση τριχόμπαλας 13 mm(1/4 κουταλάκι του γλυκού)κάθε μέρα για 3 ημέρες
Για γάτες:προληπτικά 1 φορά την εβδομάδα 6-13 mm(1/4 κουταλάκι του γλυκού)/για απομάκρυνση τριχόμπαλας 25 mm(1/2 κουταλάκι του γλυκού) κάθε μέρα για 3 ημέρες

Η αντίδραση της γάτας μου ήταν πολύ θετική,κι απ'ό,τι φάνηκε και η μυρώδια του προιόντος της άρεσε πολύ(αν και για μένα δεν μπορώ να πω το ίδιο ). Η τιμή σε σχέση με αντίστοιχα προίοντα άλλων εταιριών ήταν κάπου στη μέση, περίπου 7 ευρώ.

Συστατικά: malt syrup, petrolatum, glycerin, natural flavouring, gum arabic, caramel colour, sorbic acid(preservative), methylparaben(preservative), propylparaben(preservative), a-tocopherol acetate(vitamine E)

Διατροφική ανάλυση: πρωτείνες 1,5%(min)
έλαια και λίπη 45,0%(min)
ινώδεις ουσίες 2,0% (max)
υγρασία 20,0% (max)
τέφρα 3,0% (max)
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Mariel
Διακεκριμένο μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

Member rating
Aπόδοση/τιμή
67.5%67.5%67.5%
6,75
Ποιότητα
77.5%77.5%77.5%
7,75
Μυρωδιά
60%60%60%
6,00
Αντίδραση γάτας
77.5%77.5%77.5%
7,75
4 users rated 71% average

5 most read κριτικές
By oh-my-cat! on 02-01-07, 13:15
Καλοοοο!! μπορούμε να το προμηθευτούμε από φαρμακείο..? η στον κτηνιατρο..? Επίσης, χρειάζεται συνταγή γιατρού...?
Παράθεση
By Mariel on 02-01-07, 14:41
οχι,το αγοραζεις απλα απο pet-shop
Παράθεση
By aspasiapef on 11-02-07, 16:51
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
οχι,το αγοραζεις απλα απο pet-shop
Μάριελ από πιο ptshop την πήρες? Θέλω να πάρω για τον Χιόνη, αλλά δεν έχω βρει σε κανένα petshop στη Ν.Σμύρνη ούτε και στο Petcity στη Λεωφόρο Βάρης ούτε σ'αυτό της Παιανίας. Είχε πάει ο Κώστας χθες προς τα εκεί και τον 'έβαλα να ρωτήσει αλλά δεν είχαν ούτε αυτή την αλοιφή ούτε άλλη. Όπου έχω ρωτήσει μου έχουν πει μόνο για τροφή η οποίαπροστατεύει από τις τριχόμπαλες.
Παράθεση
By Mariel on 11-02-07, 17:38
την πηρα απο ενα πετ-σοπ εδω στο κεντρο του Πειραια.αν θες σου παιρνω εγω μια και στη φερνω π.χ. στην επομενη συναντηση(που απ'ο,τι καταλαβα μαλλον θα ειναι συντομα )
Παράθεση
By Mariel on 11-02-07, 17:39
την αγορασα απο ενα πετ-σοπ στο κεντρο του πειραια.αν θες,μπορω να σου παρω εγω μια και να στη φερω στην επομενη συναντηση(που απ΄ο,τι καταλαβα θα γινει συντομα).
Παράθεση
By aspasiapef on 11-02-07, 19:55
Αν μπορέσεις θα με σωσεις! Ακόμα και να έχω πάρει εν τω μεταξύ δεν πειράζει. Δεν θα πάει χαμένη
Παράθεση
By Mariel on 11-02-07, 20:11
οκ,θα σου παρω μια
Παράθεση
By Κατερίνα on 21-05-07, 22:11
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
80%80%80%
8
Ποιότητα
80%80%80%
8
Μυρωδιά
70%70%70%
7
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 83%
Σήμερα πήρα κι εγώ αυτή την πάστα γιατί χτες ο Πέπε έκανε τριχόμπαλα. Με το που τους πλησίασα το σωληνάριο για να τους "πασαλείψω" και το μυρίσαν κάναν σαν τρελά. Μέχρι και ο Ποκίτο που δεν τρώει τίποτα αλλο από ξηρά τροφή και κονσέρβα ξερογλυφόταν!!!
Ευτυχώς με αυτή δεν θα έχουμε δράματα για να τη φάνε!
Παράθεση
By ELENIP on 15-08-07, 10:12
Γεια σε ολους. Ειμαι η ελενη και μελλουσα απειρη γατομαμα.απο εκει που δεν ηξερα τιποτα για τα χαριτωμενα γουνινα τετραποδα,χαρη στο εμπεριστατωμενο σαιτ σας εμαθα πολλα και διαβαζω ολα τα αρθρα με μεγαλη προσοχη.σας αξιζουν συγχαρητηρια!
Εχω διαβασει για δυο διαφορετικα προιοντα που εχετε προτεινει: την παστα για τις τριχομπαλες και κατι αλλο που ειναι για την τριχοπτωση.μπορει το ενα να αντικαταστησει το αλλο? Η χρειαζονται και τα δυο? Δηλ.το προιον για την τριχωπτωση μπορει να προστατεψει τις γατες απο τριχομπαλα?συγχωρεστε με για την ερωτηση αλλα δεν ξερω.φιλακια!
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 14-01-13 στις 00:02. Αιτία: Διόρθωση κεφαλαίων
Παράθεση
By ruko on 15-08-07, 10:54
Καλώς ήρθες! Μόνο απόφευγε να γράφεις με κεφαλαία, γιατί στη γλώσσα του ίντερνετ είναι σαν να φωνάζεις.
Στην πραγματικότητα είναι πολύ καλή η ερώτησή σου. Κι εγώ δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά.
Μια υπόθεση: το Glavaderm είναι διατροφικό συμπλήρωμα. Γενικά πιστεύω πως τόσο τα ζώα όσο και οι άνθρωποι δεν χρειάζονται συμπληρώματα απ' τη στιγμή που τρέφονται σωστά και αν δεν συντρέχει λόγος υγείας. Το Glavaderm ενδεχομένως να μειώσει κάπως την υπερβολική τριχόπτωση (αν και είναι μεγάλη συζήτηση τι είναι "φυσιολογική" και τι "υπερβολική" τριχόπτωση), αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν σε καλύπτει απόλυτα για το πρόβλημα της τριχόμπαλας, που προκαλείται κυρίως από τις τρίχες που καταπίνει η γάτα καθαρίζοντας τη γούνα της.
Προσωπικά χρησιμοποίησα το Defur-Um δύο-τρεις φορές, όταν μια γάτα μου έκανε εμετό μια τριχόμπαλα, αλλά το πρόβλημα ξεπεράστηκε πολύ γρήγορα, δηλ. δεν είναι κάτι που χρειάζεται να το δίνεις συνέχεια.
Δεν ξέρω αν οι άλλοι δίνουν το Glavaderm πιο τακτικά, για να σε κατατοπίσουν καλύτερα.
Παράθεση
By chouzouris on 15-08-07, 11:28
Ελένη καλώς ήρθες. Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρά γράμματα και όχι με κεφαλαία, διότι είναι σαν να φωνάζεις στη γλώσσα του Διαδικτύου.
Παράθεση
By ELENIP on 20-08-07, 17:52
Κι εγώ Πειραιά μενω.Μήπως εννοεις το πετ σοπ που είναι στην Ηρ.Πολυτεχνείου ένα διόροφο? Δεν ξέρω αμα επιτρέπεται να πω το όνομα!Πάντως ελπίζω να κατάλαβες,γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει άλλο πετ σόπ στο κέντρο του Πειραιά!
Παράθεση
By Mariel on 20-08-07, 18:36
ναι,εκει τη βρισκω τη συγκεκριμενη παστα
Παράθεση
By catlover on 20-08-07, 18:44
Να είστε προσεκτικοί στη δοσολογία γιατί εγώ είχα κάνει λάθος και το έπιασε έντονη διάρροια με αποτέλεσμα να λερώσει όλο το σπίτι το καημενούλη. Φυσικά τσαντίστηκα με την ηλιθιότητα που έκανα όταν καθάριζα κι όχι με τον γατούλη
Παράθεση
By Mariel on 20-08-07, 18:45
σιγουρα ηταν απο εκει η διαρροια?γιατι εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι και ολο το σωληναριο να φαει δε παθει τιποτα,απλα αν θυμαμαι καλα θα βγουν τα περιττωματα μαυρα.
Παράθεση
By catlover on 20-08-07, 18:49
Πάνε χρόνια από τότε, είχε συμβεί με τον προηγούμενο γατο μου, αλλά απ' ότι θυμάμαι πέρασε την επόμενη μέρα και μου έμεινε αυτή η εντύπωση.
Παράθεση
By ruko on 20-08-07, 20:30
Η αλήθεια είναι ότι η διάρροια μπορεί να έχει πολλές αιτίες, αλλά είναι συχνά περαστική, όπως στην περίπτωσή σου. Πάντως, κτηνίατρος μου έχει συστήσει το Defurr-Um σαν ήπια θεραπεία για δυσκοιλιότητα, άρα ενδεχομένως να προκαλεί διάρροια αν δοθεί σε μεγάλη ποσότητα.
Παράθεση
By Mariel on 20-08-07, 20:39
κι εγω εδινα στο Νοελ defurr-um οταν ειχε δυσκοιλιοτητα,αλλα οχι για να προκληθει διαρροια αλλα για να μαλακωσουν τα ηδη υπαρχοντα στο εντερο περιττωματα και να βγουν πιο ευκολα
Παράθεση
By catlover on 20-08-07, 20:49
Τελικά όλα τα σκατούλια έχουν κάποιο πρόβλημα με το εντεράκι τους. Η Ζιζέλ μου είναι πολύ ευαίσθητη και παλεύω να της βρω τις τροφές που δεν την πειράζουν, σε μάρκες κονσερβών και σε μαγειρευτά. Και της αγοράζω μόνο από Pet Shop και όχι από του εμπορίου στυλ Whiskas, Friskies κ.α. Που θα πάει θα την βρω την άκρη. Τα δικά σας από την άλλη είναι δυσκοίλια, ούτε με τους εαυτούς μας δεν ψαχνόμαστε τόσο.
Παράθεση
By Mariel on 20-08-07, 20:53
εμας το προβλημα ειναι μονιμο δυστυχωςη θαεχει διαρροια,η αν μειωνω την τροφη θα τον πιανει δυσκοιλιοτητα.το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρεθει η σωστη ποσοτητα τροφης που μπορει να πεψει χωρις προβληματα...
Παράθεση
By Fotini on 21-03-08, 11:03
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
80%80%80%
8
Ποιότητα
80%80%80%
8
Μυρωδιά
70%70%70%
7
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 83%
Αυτή την αγόρασα κι εγώ πρόσφατα όταν η γάτα μου έβγαλε τριχόμπαλες. Μυρίζει κουνέλι και όταν της την έδωσα έκανε σαν τρελή και ήθελε κι άλλο! Νομίζω ότι θα έχει αποτέλεσμα
Παράθεση
By toulis on 03-04-08, 14:04
Χθες έδωσα και εγώ στον Τούλη γιατί είχα παρατηρήσει τρίχες στα κακάκια του. Ούτε να τη φτύσει! Με το ζόρι του άνοιξα το στόμα για να τη φάει. Με εκπλήσει ο μικρός μου φαταούλας!!!
Παράθεση
By Lord Kratos on 24-08-11, 18:32
Απάντηση: Defurr-Um(M&C)

Παιδιά, έχω μια απορία.
Σήμερα αγόρασα κι εγώ την πάστα Defurr-Um και θα αρχίσω να την δίνω στη μικρή μου προληπτικά όταν γίνει 6 μηνών.
Αυτό που κατάλαβα διαβάζοντας το review είναι ότι προληπτικά για τα γατάκια, ένα 1/8 του κουταλιού του γλυκού μια φορά την εβδομάδα αρκεί.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακριβώς είναι το τι κάνει το Defurr-Um.
Κάνει την γάτα να κάνει εμετό και να αποβάλλει την τριχόμπαλα;
Την κάνει να την αποβάλλει με τα κακά της;
Συμβάλλει απλώς ώστε να μην δημιουργούνται τριχόμπαλες στο στομάχι της;
Παράθεση
By Bijoux on 24-08-11, 18:46

Απ' ότι έχω καταλάβει γιατί τη χρησιμοποιώ κι εγώ κάπου κάπου, βοηθάει στη δυσκοιλιότητα και την αποβολή της τρίχας με τα κακάκια! Παρόλα αυτά, μια πιο υγιεινή λύση που δοκίμασα και τη θεωρώ πιο αποτελεσματική, αν και η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν το κάνω συχνά και θα πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα, είναι να τους δίνεις βρασμένο σολωμό, με το ζωμό του! Το λάδι που έχει ο σολωμός, είναι ό,τι πιο αποτελεσματικό! Μια φορά που έδωσα στο Σεβάχ, έβηξε, και έβγαλε από τον οισοφάγο του, μια μάζα με τρίχες...τον τελευταίο καιρό που τους δίνω αρκετά βρασμένα κρέατα, συνοδευτικά με τις κροκέτες δε μου κάνει εμετούς και αποβάλλει ευκολότερα τρίχες από τα κόπρανα. Ως εκ τούτου, έχω περιορίσει και την κατανάλωση πάστας, γιατί, όπως και να το κάνεις, φάρμακο είναι.
Παράθεση
By Lord Kratos on 24-08-11, 19:03

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Θα δοκιμάσω και τον σολωμό, μέχρι τώρα της έχω πάρει κοτόπουλο και της το έχω βρασμένο και της δίνω συχνά - πυκνά να φάει μια μεριδούλα, η οποία εξαφανίζεται εν ριπή οφθαλμού...
Μέχρι τώρα δεν έχει πρόβλημα με τριχόμπαλες (είναι 4,5 μηνών) κι αγόρασα την πάστα για προληπτικούς λόγους αλλά θα δοκιμάσω και τον σολωμό.
Παράθεση
By Ceres Victoria on 24-08-11, 21:29

Δοκίμασε και γατόχορτο. Μη δίνεις αυτή την πάστα αν η γάτα δεν έχει πρόβλημα με τριχόμπαλες. Ακόμα και να έχει τριχόμπαλες, είναι φυσιολογικό μέχρι ένα σημείο (1-2 φορές τον μήνα). Αν κάνει πιο συχνά εμετούς τριχόμπαλες, τότε άλλαξε την διατροφή της.
Παράθεση
By Lord Kratos on 24-08-11, 21:38

Έχω αγοράσει και χόρτο, αγόρασα σήμερα το Gimpet Hy-Gras αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με το τι πρέπει να κάνω.
Την πάστα την αγόρασα προληπτικά, εξάλλου δε μπορώ να της την δώσω ακόμα γιατί είναι μικρότερη των 6 μηνών.
Παράθεση
By Ceres Victoria on 24-08-11, 22:16

Ασε το χόρτο κάπου και αν είναι θα πάει από μόνη της να φάει. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο
Παράθεση
By ωρα να ξυπνησει on 17-02-15, 23:11
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
10%10%10%
1
Ποιότητα
50%50%50%
5
Μυρωδιά
50%50%50%
5
Αντίδραση γάτας
10%10%10%
1
Average 30%

Σε 3 γάτες που την δοκίμασα δεν την θελουν καθολου.. :/
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους