Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,498 εγγεγραμμένα μέλη και 718,123 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 291 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενοχλούνται οι γείτονες

girlskoyliki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη girlskoyliki
H girlskoyliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H girlskoyliki έγραψε στις 19:38, 20-01-10:

γεια σας παιδιαεχω κακους γειτονες που αντιπαθουν τα γατακια και γενικα τα ζωακιαταιζα δυο γατουλες στη γειτονια μου και μου παν θα μου φερουν το υγειονομικο και μου φεραν και την αστυνομιατην κοπανησα μην με πιασει με τις τροφες στο χεριμε αποκαλεσε μια γυναικα βρωμιαρα και επισης ειπε οτι βρωμαω επειδη με ειδε να ταιζω τα γατακια αυτα τα δυο.ειναι η ιδια που καλεσε και την αστυνομιαειπα δε πειραζει και τα ταιζω στην πιο πανω γειτονια αυτα τα δυο.εκει εχει ενα σπιτακι που εχει εικοσι πεντε γατες και παω και τις ταιζω:up:καθε μερα πρωι μεσημερι βραδυ:up:εκει τις αγαπανε και εχει και κηπο:up:ζουν ομορφα τα σκασμενα.το προβλημα ερχετε στον κακο γειτονα που μενει απο κατω μου στον οποιο εχω κανει και μηνυση διοτι με βριζει και με ενοχλει.σπιτακι μου εχω δυο σκυλακια και δυο γατακια.το ενα απ τα δυο γατακια ειναι τυφλοδε βλεπει μπροστα του το καημενο.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν παροτι ξερω οτι δεν εχω δικαιωμα να εχω δυο σκυλια και δυο γατια στο σπιτι μηπως υπαρχει κανα παραθυρακι νομικα γιατι φοβαμαι μη μου κανει ζημια ο γειτονας με τα ζωακια..μη μου κανει καταγγελια οτι εχω τεσσερα ζωακια.οπως φανταζεστε θελω να κρατησω και τα τεσσερα ζωακια μου στο σπιτι μου και να μη τα χασω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:44, 20-01-10:

Εφόσον είναι δικό σου το σπίτι δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα... αν τώρα δεν είναι δικό σου θα μπορούσες να έχεις θέμα...Αν τα έχεις βρεί τώρα με τον ιδιοκτήτη, και δεν έχει θέμα αυτός, πάλι λογικά είσαι οκ. Εφόσον δεν φωνάζουν τα σκυλιά ή δεν υπάρχουν ακαθαρσίες τους στους κοινόχρηστους χώρους... κλπ, δηλ είσαι ΑΨΟΓΗ, δεν έχεις θέμα.
Φυσικά πάντα θα μπορούν να σου ρίξουν φόλες στο μπαλκόνι... ή να σου κάνουν την ζωή αβίωτη με άλλο τρόπο... είναι καταστάσεις δύσκολες.

Όσο για τα κάτω,
γενικά λέμε σε τέτοιες περιπτώσεις να τα ταΐζουμε κροκέτες μόνο(γιατί η κονσέρβα χαλάει και τραβάει μύγες) και να μαζεύουμε τα μπολάκια. Κάπου κρυμμένα να έχουμε και το νερό.. και φυσικά ΠΑΝΤΑ να είναι στειρωμένα. Αν δεν είναι θα γίνουν σύντομα 10-20.. και τότε ναι, θα προκληθεί φασαρία, και αστυνομία θα έρθει και φόλες θα πέσουν δυστυχώς.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 08:31, 04-08-11:

Καλημέρα σας. Πριν μερικές ημέρες ήρθε μία αδέσποτη γάτα της γειτονιάς με τα δύο γατάκια της έξω από την πόρτα μου νιαουρίζοντας με πολύ παράπονο από την πείνα. Χωρίς δεύτερη σκέψη, άρχισα να τα ταϊζω. Σήμερα λοιπόν το πρωί αφού τα ξαναέβαλα να φάνε, βγαίνει η απέναντι γειτόνισσα και χωρίς ούτε μία καλημέρα, με βλέπει και απευθυνόμενη προς τα γατάκια λέει: ¨Αντε σκατόγατα, τουαλέτα το κάνατε εδώ πέρα. Η κυρία αυτή μένει σε δυόροφη ιδιόκτητη οικοδομή και από κάτω έχει πάρκινγκ για το αυτοκίνητο αλλά με ξύλινη πόρτα τύπου φράχτη. Ετσι κάθε γάτα της γειτονιάς έχει άμεση πρόσβαση στο χώρο. Φυσικά απευθυνόταν σε μένα αυτή η φράση γιατί, κατά καιρούς μου έχει κάνει παράπονα για αυτό το θέμα. Εγώ πάντα ευγενική, της είπα να βάλει ένα συρματόπλεγμα στις πορτες για να μη μπορεί να μπει καμία γάτα γιατί όντως έχω δει με τα μάτια μου να πηγαίνει κάθε αδέσποτη μέσα στο χώρο και να τα κάνει κανονικά. Νιώθω υπεύθυνη κατά κάποιο τρόπο αλλά αρνούμαι να πιστέψω ότι το πρόβλημα αυτό δημιουργήθηκε γιατί ταϊζω τα αδεσποτάκια. Δεν είναι και του χαρακτήρα μου να βλέπω μωρά γατάκια να κλαίνε από την πείνα και να γυρίσω την πλάτη μου, αλλά δεν θέλω ούτε και να μαλώσω με την γειτόνισσα. Βοηθήστε με σας παρακαλώ. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:32, 04-08-11:

Καλημερα.Μιλωντας της ευγενικα,ηρεμα αλλα αποφασιστικα θα της πεις τα εξης:
1ον)Δεν απαγορευεται το ταισμα των αδεσποτων..και μαλιστα προβλεπεται απο το νομοσχεδιο,αρκει να μην δημιουργουνται βρωμιες.Τουτεστιν,ταισμα με ξηρη τροφη και οπχι με κονσερβα.Το ταισμα δεν γινεται στο σ[πιτι της(να τα ταιζεις στο δικο σου χωρο),οποτε δεν εχει κανενα δικαιωμα να σου πει κατι.Ειναι δικαιωμα του καθενος να φροντιζει τα αδεσποτα,και σου ξαναλεω οτι προβλεπεται ,και απο το νομο.

2ον)Απο τη στιγμη που ειναι ετσι το γκαραζ..οτιδηποτε μπορει να μπει..απο γατα μεχρι φιδι,ποντικι..και ολα τα ζωντανα του θεου.Δεν ειναι δικη σιου ευθηνη αυτο...ΑΛΛΑ ΔΙΚΗ ΤΗΣ.Ας τι κλεισει λοιπον.Δεν εχψει ομως το δικαιωμα να σου απαγορευει εσενα να ταιζεις τα αδεσποτα,επειδη αυτη δεν θελει να περιφραξει το γκαραζ της.

Επισης..αν αγριεψει και αρχισει τις απειλες..ανεφερε της οτι η κακοποιηση και η θανατωση ζωων ΠΛΕΟΝ..τιμωρηται αυστηρα.

Στη θεση σου ΔΕΝ θα υποχωρουσα.Ας καταλαβουν καποιοι επιτελους οτι δικαιωμα στη ζωη δεν εχουν μονο αυτοι.Και αν παντα υποχωρουμε..ποτε δεν θα το καταλαβουν.
Δεν θα τσακωθεις,αλλα δεν θα πας και σαν να της ζητας την αδεια.Ειναι πολυ σημαντικο αυτο.Απλα ανακοινωνεις και ενημερωνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:27, 04-08-11:

Εγώ πάλι δεν θα ήμουν ευγενικός...
Το ότι είναι το γκαράζ σε αυτή την κατάσταση είναι δικό της πρόβλημα, να το κλείσει καλά ώστε να μην έχει πρόβλημα.
Αν εγώ έχω μια τρύπα στον τοίχο του σπιτιού μου και μπαίνει μέσα από κατσαρίδα μέχρι ελέφαντας, δεν είναι ευθύνη δική τους αλλά δική μου.
Ανέφερε της αυτό που σου λέει η poupoulina για την δίωξη από το νόμο σε περίπτωση θανάτωσης αδέσποτου, λογικά θα την φοβίσει και θα την αποτρέψει από πιθανές βλακείες...
Δυστυχώς τους γείτονες μας δεν τους επιλέγουμε και πολλές φορές αναγκαζόμαστε να τους τρώμε στη μάπα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 13:33, 04-08-11:

και τι γινετε σε περιπτωση που μενεις σε πολυκατοικια κ θελεις να φροντισεις καποιο ζωακι που εχει την αναγκη σου?
πχ να το ταιζεις στην πυλωτη η να του κανεις ενα χωρο να κοιμαται?
μπορουν να σου πουνε τιποτα η ο νομος ειναι παλι με το μερος μας?
κ απο τη στιγμη που το φροντιζουμε δηλωνουμε οτι ειναι δικο μας?
αυτο το λεω γιατι αν συμβει οτιδηποτε ποιον βαραινει η ευθυνη?πχ να δαγκωσει καποιον.

Παράθεση

Piwaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Piwaki
H Piwaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Piwaki έγραψε στις 22:59, 04-08-11:

Θεωρώ σωστό απο τιν στιγμή που αναλαμβάνεις να φροντίσεις το οποιοδήποτε ζωάκι φέρεις και την ευθύνη....να το στεγάσεις κυρίως για την ακεραιότητα του την υγεία του και αποφυγή προβλημάτων απο τους γείτονες.. Αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι πως σε κοινόχρηστο χώρο,πυλωτή,ακάλυπτο πολυκατοικίας κλπ απαγορεύεται...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:14, 04-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Piwaki
Θεωρώ σωστό απο τιν στιγμή που αναλαμβάνεις να φροντίσεις το οποιοδήποτε ζωάκι φέρεις και την ευθύνη....να το στεγάσεις κυρίως για την ακεραιότητα του την υγεία του και αποφυγή προβλημάτων απο τους γείτονες.. Αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι πως σε κοινόχρηστο χώρο,πυλωτή,ακάλυπτο πολυκατοικίας κλπ απαγορεύεται...
Απαγορευεται να διαμενουν μονιμα.Δηλαδη να παρω εγω πχ ενα ζωο..να το υιοθετησω..και αντι να το εχω σπιτι μου,να το βαζω στην πυλωτη και σε κοινοχρητο χωρο της πολυκατοικιας.Ομως σε καμια περιπτωση δεν απαγορευεται να ταιζουμε αδεσποτα,οταν δεν δημιουργουμε βρωμιες..στο πεζοδρομιο κλπ.ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.Και δεν ειναι δυνατον να υιοθετουμε και να βαζουμε σπιτι μας ολα τα αδεσποτα..οπως καταλαβαινεις.Καποιος πρεπει να τα ταιζει και αυτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-08-11 στις 23:30. Αιτία: προσθηκη σχολιου
Παράθεση

Piwaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Piwaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Piwaki έγραψε στις 23:56, 04-08-11:

Χμ σωστά, δεν απαγορεύεται να τα ταίζεις,αυτο που δημιουργεί προβλήματα είναι οι τυχόν ακαθαρσίες και υπολείμματα τροφών,λαδιών.. εάν ο άλλος έχει περιουσιακά του στοιχεία το αμάξι του πχ και το βρει λερωμένο η με γρατζουνιές απο νύχια θα δημιουργήθει θέμα.... πρόσφατα είχαμε περιστατικό και η αστυνομία τους είπε αν θέλουν να τα ταίζουν μπορούν υπο επίβλεψη και όσο γίνεται μακριά απο τον κοινόχρηστο χώρο και τα αυτοκινητα τους,ταίζω μαζι με αλλους της γειτονιας πέντε γάτες πλέον ενα χιλιομετρο μακρια και εχω το κεφαλι μου ηρεμο....έτσι που έχει γίνει η αθήνα όλοι στην τσίτα για τσακωμούς είναι..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:58, 04-08-11:

Σωστα..ομως η κοπελα δεν τα ταιζει στο γκαραζ της.Το οτι το εχει ανοιχτο..και μπαινουν τα ζωντανα μεσα..δεν ευθυνεται κανενας για αυτο.Ειναι δικια της ευθυνη.Και...στη γη αυτη..δεν εχουν δικαιωμα στη ζωη μονο οι ανθρωποι.Αν δεν θελει να μπαινουν γατες μεσα..ας το κλεισει..

Παράθεση

Piwaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Piwaki έγραψε στις 00:02, 05-08-11:

Δεν αντιλέγω ηSADYIST έχει δίκιο. Στη μήνυμα τις κζ8 απάντω

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:05, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Piwaki
Δεν αντιλέγω ηSADYIST έχει δίκιο. Στη μήνυμα τις κζ8 απάντω
εμ..κανε και εσυ μια παραθεση καλη μου..για να καταλαβαινομαστε δηλαδη..

Παράθεση

Piwaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Piwaki έγραψε στις 00:08, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
εμ..κανε και εσυ μια παραθεση καλη μου..για να καταλαβαινομαστε δηλαδη..

OOOoKAY

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 09:54, 06-08-11:

Καλημέρα σας. Η γειτόνισσα τελικά έφραξε το γκαράζ με πλαστική σίτα που βάζουν για τα παιδιά στα μπαλκόνια οι γονείς. Χθες που το άνοιξε για να βγάλει το αμάξι της ήταν πεντακάθαρο. Το πρόβλημα είναι ότι τελικα όλη η γειτονιά έχει πρόβλημα με τις γάτες αλλά κανείς δεν βάζει το χέρι στην τσέπη για να μαζευτούν χρήματα για στείρωση. Είχα μια συζήτηση με τον σπιτονοικοκύρη μου και μου είπε ότι δεν του αρέσει αυτή η κατάσταση. Φυσικά αντέδρασα λέγοντας ότι καλές είναι οι γάτες που καθαρίσανε τη γειτονιά από τα ποντίκια - και είχε πολλά - αλλά κανείς σας δεν μερίμνησε να μαζέψει ένα ποσό από όλους τους ιδιοκτήτες για τη στείρωση των γατιών μιας και ο δήμος Συκεών δεν κάνει τίποτα για αυτό το θέμα. Να δείτε που σε λίγο καιρό όλοι θα είναι εναντίον μου και θα γίνει μάχη. Όσο για τις ακαθαρσίες, όταν τελειώνουν το φαγητό τους, φεύγουν και έτσι δεν μπορώ να παρακολουθήσω που πηγαίνουν και κάνουν την ανάγκη τους για να μπορέσω να τα καθαρίσω. Χθες το απόγευμα ξεκίνησα να ξεριζώνω τα χόρτα του διπλανού σπιτιού και να καθαρίζω το χώρο - είναι εγκαταλελειμένο - γιατί μύριζε ούρα. ΠΙθανότατα να πήγαιναν εκεί. Σήμερα το πρωί με περίμενε άλλη έκπληξη. Εκεί που ξεκινήσαμε με ένα γατάκι, στην πορεία έγιναν δύο και σήμερα μου έφερε το τρίτο. Δυστυχώς μόνο το ένα μπορώ να πιάσω. Όλα τα άλλα είναι φοβιτσιάρικα και μόλις τα πλησιάζω, φεύγουν. Θα έχουμε μάχη, εδώ είμαστε και να δείτε σε λίγες μέρες θα σας γράψω ότι μαλώνω με όλη τη γειτονιά. Σας παραθέτω φώτο με ένα από τα γατάκια. Μόνο αυτό είναι χαδιάρικο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sadyist : 14-09-12 στις 18:09.
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 12:25, 06-08-11:

σε κάποιον μοιάζει, σε ποιον άραγε;

(δε μου μοιάζει πολύ, αλήθεια;)

Μαυρούλης

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 21:42, 08-08-11:

Παιδιααααααα. Σήμερα βρήκα το μαυρουλάκι πεθαμένο κάτω απο το αμάξι μου μπροστά στο σπίτι μου. Το πάτησε κάποιος ασυνείδητος πιθανότατα το βράδυ του Σαββάτου και το κλώτσησε κάτω από το αυτοκίνητό μου. Το αυτοκίνητό μου το πάρκαρα Σάββατο μεσημέρι και τελευταία φορά που είδα το γατί ήταν Σάββατο βράδυ κατά τις 11. Το θυμάμαι τόσο καλά γιατί εκείνο το βράδυ γύρισα με το φίλο μου από έξω και έκπληκτη είδα ότι είχε πλημμυρίσει το σπίτι. Έβγαλα το γατάκι μου στο μπαλκόνι με τον φίλο μου μέχρι να καθαρίσω και αρχίσανε να παίζουν τα δύο μικράκια. Έκτοτε έχασα τα ίχνη του μέχρι σήμερα που μετακίνησα το αμάξι μου και έντρομη ειδα το γατάκι σε άθλια κατάσταση. Κρίμα. Στεναχωρέθηκα πάρα πολύ. Το μάζεψα μετά και πήγα το έθαψα στο αλσάκι. Κρίμα, κρίμα, κρίμα.

Αντίο γατουλάκι μου, φατσάκι μου....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sadyist : 14-09-12 στις 18:09.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:45, 08-08-11:

Ωχ ρε γμτ..ποσο στεναχωριεμαι....κριμα..

Παράθεση

Piwaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Piwaki έγραψε στις 22:02, 08-08-11:

Κρίμα έφυγε άδικα ... καλό του ταξίδι....

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 22:08, 08-08-11:

Ειλικρινά κρίμα!

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 11:22, 23-08-11:

Σήμερα το πρωί, καθάριζα το μπαλκονάκι μου και ήρθε ο γείτονας από το παραδιπλανό σπίτι και μου είπε ότι και αυτός έχει πρόβλημα με τις γάτες. Λέει ότι δεν μπορεί να ανοίξει την πόρτα του σπιτιού του γιατί μπαίνουν μέσα οι γάτες που έχω στο μπαλκόνι. Μου ζήτησε απλά και ευγενικά να τις διώξω με λίγα λόγια και να σταματήσω να τις ταϊζω ή να τις βάλω μέσα στο σπίτι μου. Αυτό όμως είναι αδύνατον γιατί το σπίτι είναι 25 τμ με μία γάτα ήδη μέσα. Καταλαβαίνετε δηλαδή ότι είναι δύσκολο. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς ισχύει για τα αδέσποτα? Αν έχω κυρώσεις επειδή μαζεύονται στο μπαλκόνι μου, τις ταϊζω και βολτάρουν πέρα δώθε σε όλη τη γειτονιά? Να σημειώσω ότι μαζεύω τις ακαθαρσίες τους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 20:33, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από sadyist
Σήμερα το πρωί, καθάριζα το μπαλκονάκι μου και ήρθε ο γείτονας από το παραδιπλανό σπίτι και μου είπε ότι και αυτός έχει πρόβλημα με τις γάτες. Λέει ότι δεν μπορεί να ανοίξει την πόρτα του σπιτιού του γιατί μπαίνουν μέσα οι γάτες που έχω στο μπαλκόνι. Μου ζήτησε απλά και ευγενικά να τις διώξω με λίγα λόγια και να σταματήσω να τις ταϊζω ή να τις βάλω μέσα στο σπίτι μου. Αυτό όμως είναι αδύνατον γιατί το σπίτι είναι 25 τμ με μία γάτα ήδη μέσα. Καταλαβαίνετε δηλαδή ότι είναι δύσκολο. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς ισχύει για τα αδέσποτα? Αν έχω κυρώσεις επειδή μαζεύονται στο μπαλκόνι μου, τις ταϊζω και βολτάρουν πέρα δώθε σε όλη τη γειτονιά? Να σημειώσω ότι μαζεύω τις ακαθαρσίες τους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

μα ειναι δυνατον να απαιτουν να σταματησουμε να ταιζουμε τα αδεσποτα????????
αμαν πια...
ενταξει λογικο να τον ενοχλουνε εαν μπαινουν στο σπιτι του...ισως να τις ταιζες καπου πιο περα να χεις το κεφαλι σου ησυχο...
τωρα το τι ισχυει για τα αδεσποτα ελπιζω να σου απαντησουν καποια πιο εμπειρα μελη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:05, 23-08-11:

Να ταίζουμε αδέσποτα δεν έχω δει πουθενά να απαγορεύεται,( αυτό θα μας έλειπε),αρκεί να μην δημιουργούνται βρωμιές(τουτέστιν μόνο ξηρή τροφή).
Να ζούν μόνιμα στο μπαλκόνι όμως απαγορεύεται,ή σε κοινόχρηστους χώρους(δηλαδή να έχουμε τη γάτα μας μόνιμα στο μπαλκόνι ή στην πυλωτή της πολυκατοικίας για παράδειγμα)αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στη δική σου περίπτωση,αν δηλαδή ταίζεις απλά τις αδέσποτες που έρχονται στο μπαλκόνι σου και μετά φεύγουν.
Το νομοθετικό πλαίσιο για τα αδέσποτα,στο βαζω εδώ..και αν βγάλεις άκρη,πες μου και εμένα.

Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marilis
H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 10:42, 07-11-13:

Ο γάτος μου, τον οποίο λατρεύω και έχω εδώ και 5,5 χρόνια, τον τελευταίο χρόνο ανακάλυψε το υπόγειο της οικοδομής. Και τί κάνει στο υπόγειο? Τα κάνει! όταν το πήρα χαμπάρι γιατί μύριζε κάπως, κατέβαινα και καθάριζα συνέχεια για να μην δώσω δικαίωμα στους ενοίκους, που θα είχαν δίκαιο αν έλεγαν κάτι. Έλα όμως που τον πήρανε χαμπάρι. Έφτιαξα μια κατασκευή με πέργκολα για να τον εμποδίσω και ευτυχώς έπιασε (απορώ πώς δεν το έκανα νωρίτερα). Είπα ωραία, ησύχασα.
Βρήκε τώρα άλλο μέρος να πηγαίνει να τα κάνει, τα πατάκια εισόδου των διαμερισμάτων! Αφού πρωί πρωί με πιάσαν να μου τα ψάλλουν οι γείτονες, έχω πέσει σε απελπισία γιατί απείλησαν να τον σακατέψουν έτσι και ξαναλερώσει. Δεν ξέρω τί να κάνω ,πραγματικά απελπίστηκα....
Αμμολεκάνη έχω και πήγαινε αλλά όχι πάντα γιατί πηδάει από το παράθυρο (είμαι χαμηλά) και βγαίνει έξω. (Να αναφέρω ότι την αμμολεκάνη την μοιράζεται με την θηλυκιά γάτα που επίσης έχω. ) Τώρα που φοβάμαι ότι θα τον χτυπήσουν ή να τον δηλητηριάσουν δεν ξέρω τί μπορώ να κάνω για να σώσω την κατάσταση. Παρακαλώ για την βοήθεια και τις προτάσεις σας!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:16, 07-11-13:

Καλημέρα! Νομίζω η λύση είναι μία, όσο κοινότυπη κι αν ακούγεται: Προσπαθείς και κρατάς τον γάτο σου μέσα στο σπίτι αποκλειστικά. Οι ένοικοι έχουν δίκιο να εκνευρίζονται κι εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να τηρούμε τις υποχρεώσεις μας ως ιδιοκτήτες κατοικιδίων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

George1990 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George1990
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O George1990 έγραψε στις 11:31, 07-11-13:

Συμφωνω με την aba και αμα μπορουσες να του επερνες δικια του αμμολεκανη ισως βοηθουσε....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 12:09, 07-11-13:

Θα συμφωνήσω κ εγώ με τα παιδιά!
Πρέπει να κρατήσεις μέσα τον ψιψίνο και έστι θα τον προστατέψεις και από πολλούς άλλους κινδύνους παράλληλα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marilis
H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 17:18, 07-11-13:

1. Ο ψιψίνος είναι ταλιμπάν. Τον κλείνω μέσα αλλά όταν πηδάει απο το παράθυρο μετά κάθεται μπροστά στην είσοδο και περιμένει ποιος
θα ανοίξει την πόρτα για να μπει. Εγώ μέχρι το απόγευμα είμαι στη δουλειά και το μεσημέρι που θα σχολάσουν τα παιδιά θα τον βάλουν μέσα
στο σπίτι. Μέχρι πρότινος αυτό συνέβαινε. Αν πείτε να κλείνω το παράθυρο, ε κάποια στιγμή θα ανοίξω να πάρουμε αέρα, τότε θα πηδήξει
σαν σίφουνας.
2. Έχω δύο αμμολεκάνες, δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αλλά η άλλη γατούλα πήγαινε και στις δυό
και έτσι τη μια την μάζεψα.
τί να πω, ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας...

Παράθεση

George1990 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George1990
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O George1990 έγραψε στις 17:26, 07-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Marilis
1. Ο ψιψίνος είναι ταλιμπάν. Τον κλείνω μέσα αλλά όταν πηδάει απο το παράθυρο μετά κάθεται μπροστά στην είσοδο και περιμένει ποιος
θα ανοίξει την πόρτα για να μπει. Εγώ μέχρι το απόγευμα είμαι στη δουλειά και το μεσημέρι που θα σχολάσουν τα παιδιά θα τον βάλουν μέσα
στο σπίτι. Μέχρι πρότινος αυτό συνέβαινε. Αν πείτε να κλείνω το παράθυρο, ε κάποια στιγμή θα ανοίξω να πάρουμε αέρα, τότε θα πηδήξει
σαν σίφουνας.
2. Έχω δύο αμμολεκάνες, δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αλλά η άλλη γατούλα πήγαινε και στις δυό
και έτσι τη μια την μάζεψα.
τί να πω, ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας...

Ταλιμπαν ε??καπως ετσι εκανε ο δικος μου οταν τον πηγαμε το καλοκαιρι στο χωριο μολις ανοιγαμε τα παραθυρα ωρμουσε να βγει και οταν δεν τα καταφερνε καθονταν στην πορτα και με το που ανοιγε προσπαθουσε να βγει...ε αναγκαστηκα και πηρα μετρα οταν ανοιγαμε τα παραθυρα τον εβαζα στο δωματιο που τα ειχαμε κλειστα και εκλεινα την πορτα..τωρα αυτο με την πορτα δεν ξερω αν εχεις υπομονη αλλα εγω μολις ηταν να ανοιξουμε την πορτα πηγαινα τον επαιρνα στην αγκαλια για να μην το σκασει....γενικα σας εχει παρει τον αερα και δεν σας ακουει??

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:26, 07-11-13:

Πολλα γατια ειναι ταλιμπαν,αλλα αν εμεις ειμαστε αποφασισμενοι να μην βγαινουν απο το σπιτι,δεν βγαινουν.Μην τον αφηνεις στο μπακονι λοιπον,ή περιφραξε το μεχρι επανω.Αλλη λυση δεν υπαρχει.

Οι γειτονες εχουν δικιο,καθως δεν ειναι υποχρεωμενοι να εχουν σκατουλες στα χαλακια τους.Δεν εχουν αυτοι κατοικιδιο,ΕΣΥ θελεις να εχεις.Οχι αυτοι.
Ο νομος μας υποχρεωνει τα κατοικιδια μας να βρισκονται μονο μεσα στο σπιτι μας.Ουτε σε κοινοχρηστους χωρους ουτε σε μπαλκονια αλλων.
Αν επιμεινεις να το δεχεσαι αυτο
Ο ψιψίνος είναι ταλιμπάν. Τον κλείνω μέσα αλλά όταν πηδάει απο το παράθυρο μετά κάθεται μπροστά στην είσοδο και περιμένει ποιος
σε λιγο δεν θα τον ξαναδεις ποτέ σου,ή θα τον δεις νεκρο.
Μην τρεφεις αυταπατες.Εδω γατια πεθαινουν απλα και μονο επειδη κυκλοφορουν στο δρομο,ποσο μαλλον να ενοχλουν τους γειτονες.
Αν αγαπας τον γατο σου ,απλα δεν θα τον ξανααφησεις να βγει εξω.ΒΑΛΕ ΣΙΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.Ειναι πολυ απλο.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:26, 07-11-13:

Συφωνω με ολα οσα ειπαν και τα παιδια πριν, θα ηθελα μονο να προσθεσω κατι. Δεν μας διευκρινεσες τι ακριβως εκανε στο υπογειο και τωρα στα πατακια των αλλων ενοικων, τσισακια ή κακακια;
Αν η απαντηση ειναι τσισακια, ισως θα βοηθουσε μια επισκεψη και στον κτηνιατρο. Μια φιλη μου εχει εναν γατο που για αρκετα χρονια κατουρουσε στα στρωσιδια τους και στο κρεββατακι της σκυλιτσας τους και πιστευαν πως το εκανε απο αντιδραση για κατι ή επειδη ειναι κακομαθημενος. Σε καποια ασχετη ευκαιρια ομως που τον ειδε κτηνιατρος, ανακαλυψαν πως το γατι ειχε καποιο προβλημα υγειας και γι' αυτο εκανε οτι εκανε. Απο τοτε που εκανε την θεραπεια του, εδω και 4 χρονια περιπου, δεν το εχει ξανακανει.

Παράθεση

mariakal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariakal
H mariakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H mariakal έγραψε στις 19:19, 01-08-17:

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας,
Μενω σε διαμερισμα μονοκατοικια με αυλη.
Φιλοξενω τρια γατακια τα οποια ειχε γεννησει μια αδεσποτη γατουλα που φροντιζω .Τα γεννησε στην αυλη μου και επειδη εκανε κρυο ακομα τα εφερα μεσα στο σπιτι στο οποιο μενουν μεχρι σημερα.Το προβλημα μου ειναι οτι ο 'καλος' μου γειτονας ενοχλειται γιατι τα μικρα οταν βγαινουν εξω στην αυλη μου περνανε και διπλα στον κηπο του..δεν υπαρχει καποιο χωρισμα μεταξυ των διαμερισματων μας παρα μονο φυτα οποτε ειναι ευκολη η προσβαση..μου παραπονεθηκε ηδη οτι πανε στον κηπο του(στον οποιο δεν εχει και τιποτα φυτεμενο παρα μονο δυο-τρια δεντρα,δεν του χαλανε οποτε κατι,απλα καθονται εκει και παιζουν μεταξυ τους..)και οτι ανεβαινουν στις καρεκλες του... Με συμβουλεψε δε να τα κραταω μεσα στο σπιτι..Απο κεινη την ημερα μου εχει γινει μονιμο αγχος το πως θα μπω στο σπιτι μη τυχον ειναι στην πορτα τα μικρα και πεταχτουν εξω και αντε να τα μαζεψω μετα,δεν μπορω να ανοιξω να αεριστει το σπιτι να μην βγουν αυτα και αν τελικα το κανω τα κλεινω σε ενα δωματιο..εχω αρχισει και εκνευριζομαι με την κατασταση αυτη γιατι αφενος θεωρω απαραδεκτο να εχω αυλη και να μην μπορουν τα καημενα να βγουν καλοκαιριατικα εξω,ουτε εγω να απολαυσω ανοιχτο το σπιτι μου και αφετερου γιατι θα πρεπει εγω να συμβιβαστω με αυτο που θελει αυτος..να αναφερω πως πηρα καλαμωτες και εβαλα στο χωρισμα ωστε να τα εμποδισω να περνανε διπλα αλλα αυτα βρηκαν αλλο τροποοποτε δεν το ελυσα το προβλημα..ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας ειχε παρομοια εμπειρια με γειτονα και τι εκανε..το μονο που φοβαμαι ειλικρινα και δεν τα αφηνω ειναι μην τους κανει τιποτα..εχει καποιο δικαιωμα να απαιτει κατι τετοιο??να σημειωσω αν παιζει καποιο ρολο οτι τα διαμερισματα μας ανηκουν σε πολυκατοικια.Πραγματικα εχει επηρεάσει την καθημερινοτητα μου τοσο πολυ ..εγω πως μπορω να προστατευτω και να προστατεψω κυριως τα γατακια?να τον παω με το καλο η' να τον παω με το 'αγριο'..εννοωντας αν μου κανει ξανα παρατηρηση να υπερασπιστω τα δικαιωματα μου ?πως μπορω να ελέγξω ομως τα γατια που θα πανε οταν ανοιξω την πορτα??ειναι δυνατον??εχω σκασει..επισης και αλλες αδεσποτεσ γατουλες προτιμανε την αυλη του ειναι ευκολα προσβασιμη στο δρομο..τι να πω..συγνωμη για το τοσο μεγαλο κειμενο αλλα πραγματικα θα ηθελα μια αποψη..σεβομαι πραγματικα αυτους που δεν τα θελουν χωρις να το καταλαβαινω βεβαια σαν λογικη αλλα το σεβομαι.αλλα δεν τα πηγα μεσα στο σπιτι του ,στην αυλη του πανε που ειναι ευκολα προσβασιμη.. φταιω??ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:07, 02-08-17:

Καλημερα καλη μου φιλη.Λοιπον,καταλαβαινω οτι θες να γατακια σου να βγαινουν στην αυλη σου,ομως δυστυχως πηγαινουν σην αυλη του γειτονα και ΝΑΙ....αυτος δεν επελεξε να εχει ζωα,και εχει το δικαιωμα να μην θελει να ερχονται τα δικα σου, στην αυλη του.Σκεψου οτι θα του κανουν και τις αναγκες του εκει,και σαφως δεν το θελει και δεν ειναι σωστο.Οταν αναλαμβανουμε ζωακια πρεπει να ξερουμε οτι ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να μην ενοχλουμε τους γειτονες.Μαλιστα απο κατι τετοια πολλοι,κακως βεβαια,δεν φταινε τα ζωα,αλλα πολλοι γινονται μη φιλοζωοι επειδη καποιοι που εχουν ζωα δεν φροντιζουν να μην δημιουργουν προβλημα στους αλλους.Ναι...δεν θελει ακαθαρσιες απο τις αναγκες των γατιων στην αυλη του,εχει αυτο το δικαιωμα,εφοσον ειναι δικα σου τα γατια.Και αφου ρωτας αν φταις,θα σου πω ΝΑΙ.Δικα σου ειναι τα γατακια,..οφειλεις να λαβεις τα μετρα ετσι ωστε να μην πηγαινουν στην αυλη του.

Η λυση ειναι μια.

Βαλε σιτες στις μπαλκονοπορτες για να αεριζεται το σπιτι και να μην βγαινουν τα γατακια.Και τα γατακια μεσα.

Καλυτερη περιφραξη στην αυλη φανταζομαι δεν μπορεις να κανεις,η καλαμωτη τιποτα δεν κανει και ειναι πολυ δυσκολο να μην βρουν τροπο να περασουν διπλα.
Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που συμβαινει.Κινδυνευουν τα γατακια ειναι σιγουρο αυτο,αν συνεχισουν να πηγαινουν στην αυλη του.
Και ειναι πολυ σημαντικο να ειμαστε και εμεις σωστοι.
Οχι...εχει δικαιωμα να μην θελει τα δικα σου γατακια να περνουν στην δικια του αυλη.
Οποτε...σιτες στις μπαλκονοπορτες και μεσα τα γατακια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mariakal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariakal
H mariakal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H mariakal έγραψε στις 12:00, 02-08-17:

Καλημερα πουπουλινα και ευχαριστω για την αποκριση σου,
Ακαθαρσιες τα γατακια που φιλοξενω δεν κανουν σιγουρα στην αυλη του γιατι εχουν μαθει και χρησιμοποιουν την αμμο που τους εχω..
Για τα αλλα αδεσποτακια που τον επισκεπτονται δεν μπορω να ξερω
επισης σιτες δεν μπορω να βαλω γιατι δεν ειναι δικο μου το σπιτι,το νοικιαζω ,και φανταζομαι πως ειναι ενα εξοδο που ο ιδιοκτητης στην παρουσα φαση δεν θα χαρει πολυ να επωμιστεί
καταλαβαινω ολα αυτα που λες και ειμαι συμφωνη απλα προσπαθω να σκεφτω ποια ειναι η καλυτερη λυση για ολους..
τα γατακια δεν 'επελεξα' να τα υιοθετησω ,καταλαβαινεις πως το λεω,δεν πηγα καπου και τα πηρα η' τα βρηκα στο δρομο και τα μαζεψα,απλα γεννησε η γατουλα στην αυλη μου και θεωρησα πιο σωστο και υπευθυνο να μην τα αφησω στο δρομο να μεγαλωσουν ,διοτι ξερω τι τα περιμενει,αλλα να τα κρατησω και να τους βρω σπιτι..δυστιχως εχω μικρο σπιτι και δεν μπορω να τα κρατησω και τα τρια,ενα θα μπορουσα..σεβομαι απολυτα το οτι καποιοι ενοχλουνται και μονο που τα βλεπουν και το δικαιωμα τους να μην τα θελουν στο χωρο τους..για αυτο το λογο τα κραταω μεσα συνεχεια αλλα και μια ωριτσα την ημερα δεν εχουν δικαιωμα και αυτα τα βγουν λιγο εξω να χαρουν τη φυση??μαλλον οχι
επισης θελω να τα προωθησω για υιοθεσια αλλα αυτο το θεμα με το τσιπακι παλι αποθαρρύνει την ολη σκεψη..αλλα εξοδα απο κει..
τελοσπαντων,αυτο πρεπει να κανω και οσο τα εχω να τα προστατευω απο τους 'καλους' μου γειτονες..

Παράθεση

angelina.19927

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angelina.19927
Ο angelina.19927 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O angelina.19927 έγραψε στις 13:03, 08-08-18:

Καλησπερα σας κατω απο τον κηπο της πολυκατοικιας μας υπαρχουβε τρια γατακια ο ενα το φροντιζω εδω και ενα χρονο την παιρνω στον γιατρο αλλα δεν μπορω να την βαλω σπιτι γιατι ο σκυλος μου δεν κανει το καλο, της εχω κρεβατακι και οτι αλλο χρειαστει, σημερα μια γειτονισσα μου κανε προβλημα να μην τε ταιζω γιατι κανουν την αναγκη τους κατω στον κηπο και το μπαλκονι ειναι πανω απο τον κηπο και η μυρωδια ειναι απαιια , φοβαμαι μην τους κανει κακο, τι μπορω να κανω για την μυρωδια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-08-18 στις 14:21. Αιτία: Μεταροπη κεφαλαιων σε πεζα
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:17, 12-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από angelina.19927
Καλησπερα σας κατω απο τον κηπο της πολυκατοικιας μας υπαρχουβε τρια γατακια ο ενα το φροντιζω εδω και ενα χρονο την παιρνω στον γιατρο αλλα δεν μπορω να την βαλω σπιτι γιατι ο σκυλος μου δεν κανει το καλο, της εχω κρεβατακι και οτι αλλο χρειαστει, σημερα μια γειτονισσα μου κανε προβλημα να μην τε ταιζω γιατι κανουν την αναγκη τους κατω στον κηπο και το μπαλκονι ειναι πανω απο τον κηπο και η μυρωδια ειναι απαιια , φοβαμαι μην τους κανει κακο, τι μπορω να κανω για την μυρωδια
Καλό μεσημέρι... Τώρα και να εξηγήσεις στη γειτόνισσα πως εάν ο κήπος δεν είναι περιφραγμενος μπορεί το οποιοδήποτε ζώο να κάνει την ανάγκη του εκεί, για να μην πω και κανένας άνθρωπος και φανώ υπερβολική!!!, και η μυρωδιά δεν προέρχεται από τη γάτα που φροντίζεις - μάλλον θα πάνε χαμένα τα λόγια σου....
Αν μπορείς βάλε σε μια γωνιά μια αμμοδοχο έτσι ώστε να πηγαίνει εκεί μέσα και να την καθαρίζεις καθημερινά.... Άλλη λύση εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Έχω κακούς γείτονες - Από ΚΟΡΑΛΙΑ
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-10-11 στις 08:50.
    • Πρόβλημα με γείτονες - Από Kostis85
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-07-09 στις 16:06.
    • Μήπως τα γατάκια ενοχλούνται από το αερόθερμο;;; - Από spot22
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-12-08 στις 22:52.
    • Γείτονες... - Από xaroula
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-07 στις 22:17.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους