Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,510 εγγεγραμμένα μέλη και 718,850 μηνύματα σε 22,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 456 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

penny--li

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny--li
H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 15:17, 05-06-19:

Καλώς σας βρήκα!!
Ωωω τέλεια!! Θα κοιτάξω το θέμα σας.
Η αλήθεια είναι ότι παιχνίδι από καουτσούκ δεν σκέφτηκα να της πάρω...Καλή ιδέα Aleksa!
Για να δούμε πώς θα πάει...χθες να δείς στον κτηνίατρο πώς γρύλισε & έκανε αυτό το χαρακτηριστικό "χχχ...." που κάνουν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 15:27, 05-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Maria xar
Δυστυχώς και εγώ αυτό φοβάμαι απλά επειδή δεν ξέρω πολλά από συμπεριφορά γάτας για αυτό ζήτησα την γνώμη σας...
Η γάτα μου ήταν πολύ φιλική μαζί μας αλλά ιδιαίτερα επιφυλακτική έξω με ανθρώπους που δεν γνώριζε..... επίσης περιστατικό φολας στην γειτονιά δεν είχαμε ούτε βρέθηκαν άλλα νεκρά ζώα....
Καλησπερα Μαρια κι απο μενα. Οντως μετα απο τοσες ημερες ειναι δυστυχως πιθανο να συνεβη κατι ασχημο στη γατουλα σας. Ωστοσο ειναι θετικο που δεν υπηρξε προσφατο περιστατικο φολας στη γειτονια σας γιατι πραγματι οι δηλητηριασεις γινονται μαζικα συνηθως . Απ την αλλη μην το αποκλειουμε οτι μπορει καπου να εχει εγκλωβιστει η γατα και να μην εχει βρει τροπο να διαφυγει..Δυστυχως συμβαινει κι αυτο (δικος μου γατουλης ειχε εξαφανιστει παλιοτερα για δεκα μερες και εμφανιστηκε επειτα πολυ ταλαιπωρημενος και με γδαρσιματα στο σωμα του, προσπαθωντας προφανως να απεγκλωβιστει -απο καποια γειτονικη αποθηκη ισως- αλλα γενικως σωος!). Ευχομαι να χει και η δικη σας περιπετεια αισιο τελος
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 22:11, 23-06-19:

Καλησπερα.
Δεν βρηκα καπου αναλογο θεμα και ειπα να ρωτησω εγω.
Τι κανετε τωρα με τις ζεστες ?
Ο Ιβαν επειδη εχει αρκετο τριχωμα ζεστενεται πολυ.
Το κλιματιστικο του κανει κακο ?
Το βραδυ στο δωματιο κοιμομαστε με κλιματιστικο, αλλά ο Ιβαν ειναι αποκλεισμενος στο σαλονι που δεν ανοιγουμε κλιματιστικο.
Σκεφτομαι να τον παρουμε στο δωματιο, αλλά πρεπει να του μεταφερω και την αμμο και το νερο και το φαγητο.
Θα ειναι καλυτερα?
Δεν θελω να ανοιξω το κλιματιστικο στο σαλονι ολη νυχτα για τον Ιβαν.
Θα ερθει το ρευμα στο φουλ !!
Τον βλεπω και ζεστενεται σε βαθμο που καθετεμε την γλωσσα εξω!
Παει και βρεχεται μονος του οπου βρει νερο!
Ανοιγω τη βρυση και τρεχει και βαζει το κεφαλι του λιγο και δειλα δειλα απο κατω !!
Εβγαλα ενα μπωλ με φρουτα απο το ψυγειο, και οταν πηραμε τα φρουτα μπηκε μεσα στο παγωμενο μπωλ και καθισε.
Απιστευτο.
Νομιζω οτι υποφερει.
Τι να κανω ?
Μπορει το κλιματιστικο να του δημιουργησει κακο αναπνευστικο ή καπου αλλού?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:56, 23-06-19:

Καλησπέρα Στέφανε,
Όπως κι εμείς υποφέρουμε, έτσι και τα ζωάκια όταν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος χτυπάει κόκκινο.
Τα γατιά δε αρκετά, αφού ο ιδρώτας που εκκρίνεται για να δροσίσει το σώμα, περιορίζεται μόνο στις..πατούσες τους. Γι αυτό και γλύφονται συχνά, προκειμένου να πάρουν λίγη δροσιά από τη γούνα τους.
Ωστόσο υπάρχουν ορισμένα μέτρα που μπορούμε να πάρουμε για να βοηθήσουμε να υποφέρουν λιγότερο και ταυτόχρονα να αποφύγουμε τη θερμοπληξία που μπορεί να πάθουν, όταν το θερμόμετρο ανεβαίνει πάνω από τους 35 βαθμούς.
Κατ'αρχάς θα πρέπει να υπάρχει πάντα δροσερό νερό στη διάθεσή τους και το οποίο θα ανανεώνεται τακτικά.
Κι αφού ο Ιβάν δείχνει να μη φοβάται το νερό, μπορείς να γεμίσεις μια λεκανίτσα, ή να βάλεις κάμποσο στο νιπτήρα, έτσι ώστε να μπορεί αν θέλει να βρέχει πότε-πότε τις πατούσες του.

Κάτι άλλο που μπορείς επίσης να κάνεις, είναι να πάρεις μια θερμοφόρα γεμάτη με παγωμένο νερό (τη βάλεις στην κατάψυξη πριν) και αφού την τοποθετήσεις μέσα σε μαξιλαροθήκη, να την έχεις στη διάθεσή του σαν ένα δροσερό κρεβατάκι για τις πολύ μεγάλες ζέστες.
Κατά τη διάρκεια της ημέρας και κατά διαστήματα με μια βρεγμένη πετσέτα να περνάς τα σημεία του σώματός του που ανεβάζουν περισσότερη θερμοκρασία: αυτιά, πατούσες, κοιλιά, μασχάλες και κάτω από το σαγόνι.
Το air condition για κάποιο λόγο δεν το πολυσυμπαθούν οι γάτες (η δική μου όποτε το βάζουμε, σηκώνεται και φεύγει από το δωμάτιο). Ωστόσο αν δείχνει οτι το απολαμβάνει, φρόντισε να μη τον χτυπάει απευθείας, γιατί μπορεί να αρρωστήσει. Το ίδιο ισχύει και για τους ανεμιστήρες που μάλλον τους προτιμούν για να δροσίζονται.

Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny--li
H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 19:23, 24-06-19:

Στέφανε θα συμφωνήσω με την Aleksa. Κι εγώ από την εμπειρία μου πιστεύω ότι χρειάζονται δροσιά όσο κι εμείς.
Απλά να μην τον χτυπάει καταπάνω του.
Εγώ το αφήνω ανοιχτό το A/C σε μια θερμοκρασία τύπου 26 βαθμούς όταν λείπω μεσημέρι για λίγες ώρες ωστε να μην ταλαιπωρείται!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:02, 24-06-19:

Καλησπέρα...Κι εγώ τα κλιματιστικά τα έχω στους 25-26 βαθμούς.Δεν θέλω όταν βγαίνω έξω να νιώθω ότι είμαι στην Σαχάρα από την διαφορά θερμοκρασίας. Την ίδια λογική έχω και τον χειμώνα. Οπότε και οι γάτες ζουν σε σταθερή θερμοκρασία( 22-23 τον χειμώνα, 25-26 το καλοκαίρι,θερμοκρασία περιβάλλοντος τον υπόλοιπο καιρό). Εμένα όμως η καρδιά μου τις δύσκολες μέρες δεν είναι στις (παρα)χα'ιδεμένες μου που κοιμούνται με πόδια- χέρια ανοιχτά στα κλιματιστικά...Είναι στα αδεσποτάκια. Ταλαιπωρημένα σε καύσωνες και παγωνιές. Δεν πείραξαν κανέναν,δεν τα βαραίνει κάποιο έγκλημα. Όμως είναι καταδικασμένα σε μια βασανισμένη ζωή και ακόμα χειρότερο θάνατο.Ας μη κλείνουμε τα μάτια...Ένα κεσεδάκι κρύο καθαρό νερό δεν κοστίζει τίποτε.Το να έχω ένα παρατα'ισμένο γατί η΄ παιδί ενώ υπάρχουν σκελετωμένα πλάσματα γύρω μου,δεν με τιμάει. Με κάνει να νιώθω Μαρία-Αντουανέτα. Δηλαδή εντελώς εκτός πραγματικότητας. Χωρίς κεφάλι στην κυριολεξία.Δεν κρίνω κανέναν...Μόνο εμένα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 16:53, 26-06-19:

Καλησπερα! Ειναι αναμενομενο να ζεσταινονται πολυ... μια εναλλακτικη που εχω διαβασει και ακολουθω ειναι να παιρνω μια βρεγμενη πετσετα -εννοειται στιμμενη- και να την περναω απ ολο το τριχωμα τους. Επισης, μεσα στο μπωλ του νερου, ριχνω μερικα παγακια και κανουν παρτι! Γενικα ομως, αν δεν στεκονται σε νταλα ηλιο, μια χαρα αντεχουν, μην ανησυχεις..
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fil14
H Fil14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Fil14 έγραψε στις 12:11, 18-07-19:

Καλησπέρα, πήγα την γάτα μου 4 μηνών για μια επανεξέταση στο κτηνίατρο γτ είναι λίγο άρρωστη. Της έδωσε ένα χάπι και της έκανε ενέσιμη αντιβίωση, όση ώρα περιμέναμε έξω ήταν ένα σκύλος μεγάλος που ήθελε να παίξει μαζί της και της γαβγίζε δε ξέρω αν τρόμαξε και από αυτό.. Σίγουρα και η ένεση δεν ήταν ευχάριστη νιαουρισε αρκετά... Την έφερα σπίτι και πήγε κατευθείαν και κουλουριαστηκε στο κρεβάτι της και γενικά όπου αλλού βρει απλά κουλουριαζεται όταν την σηκώνω μου νιαουριζει δεν θέλει και όταν την χαϊδεύω σηκώνεται και πάει πιο εκεί να κάτσει!!! Προφανώς μου έχει θυμώσει τι μπορώ να κάνω;; προσπάθησα και να την ταΐσω δεν ήθελε!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:39, 19-07-19:

Φιλη μου η γατουλα σου καθολου δεν σου εχει θυμωσει, η ολη της συμπεριφορα προερχεται απο το προβλημα υγειας, που την ταλαιπωρει, γι αυτο ειναι απομακρ . Κανε υπομονη λοιπον μεχρι να παρει τα πανω της, ελπιζω η αντιβιωση να τη βοηθησει το συντομοτερο, αλλιως εχε το νου σου, αν συνεχισει να μην τρωει να επισκεφθειτε και παλι τον κτηνιατρο!
Ευχομαι γρηγορα περαστικα ☺
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Vagk

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους