Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,839 μηνύματα σε 22,436 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 352 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υπνηλία και νωθρότητα

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 19:54, 30-04-12:

καλησπέρα. θαθελα τη γνώμη σας μιας και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει..
Η Τιτίκα μου από χτες το βράδυ, παρατήρησα ότι ήταν πολύ ήσυχη και νωθρή σε σχέση με άλλες αντίστοιχες μέρες. δεν έδωσα πολλή σημασία γιατί δεν παρατήρησα κάτι που να με ανησυχεί.
Το βράδυ δεν ήρθε καθόλου στο κρεβάτι μου, πράγμα σπάνιο. Και σήμερα από το πρωί κοιμάται συνέχεια.Έκανε ένα μικρό διάλειμα, ήπιε λίγο νεράκι, έφαγε δυο μπουκίτσες φαϊ και πάλι ύπνο. Επίσης παρατήρησα ότι περπατάει λίγο, κάθεται σαν ΄΄σφίγγα της αιγύπτου΄΄ και ξαναπάει όπου θέλει για ύπνο. Δεν άλλαξα κάτι στη διάτροφή της ή στις συνήθειές της. Μόνο που είχε βγει εχτές για λίγο στο μπαλκόνι και ξαναμπήκε. έχει πάει το μυαλό μου σε διάφορα σενάρια. μήπως την τσίμπησε κάτι, μήπως ο ήλιος της έφερε την αδιαθεσία,μήπως την πείραξε το ντετόλ με το οποίο σφουγγάρισα. Δεν ξέρω τι να υποθέσω και τι να κάνω για να καταλάβω τι μπορεί να έχει.....Αν έχετε κάτι υπόψη που μπορεί να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:03, 30-04-12:

Καλησπερα.Οπωσδηποτε κατι εχει και να την πας το αργοτερο αυριο στον γιατρο.Ακριβως τα ιδια ειχε και εμενα η πουπυ μου,και τελικα ψηνοταν στον πυρετο.Πηρε αντιβιωση και εγινε καλα.Ομως αν το αφηνα ισως ειχε ασχημα αποτελεσματα.
Παντως και εμενα ηταν εμβολιασμενη,και δεν ειχε καν βγει εξω,και ομως αρρωστησε.Τυχαινει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 20:04, 30-04-12:

ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. θα την ακολουθήσω γιατί νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:06, 30-04-12:

Ακριβως αγαπη μου.Να ξερεις οτι γενικα οταν αλλαζει η συμπεριφορα της γατας,και μαλιστα στο χειροτερο(υποτονικοτητα,λιγοτερο φαγητο κλπ),κατι εχει.Μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο,αρκει ο πυρετος για να την κανει ετσι,αλλα θα πρεπει να αντιμετωπιστει και να φανει και η αιτια.
Πολλα περαστικα σας και αν θες γραψε μας τι εγινε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 20:12, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ακριβως αγαπη μου.Να ξερεις οτι γενικα οταν αλλαζει η συμπεριφορα της γατας,και μαλιστα στο χειροτερο(υποτονικοτητα,λιγοτερο φαγητο κλπ),κατι εχει.Μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο,αρκει ο πυρετος για να την κανει ετσι,αλλα θα πρεπει να αντιμετωπιστει και να φανει και η αιτια.
Πολλα περαστικα σας και αν θες γραψε μας τι εγινε.
ίσως είναι κουτή η ερώτησή μου αλλά θα μπορούσα να κάνω κάτι για να την ανακουφίσω;δεν θέλω να κάνω πειράματα, απλα αν μπορούσα να κάνω κάτι να τη βοηθήσω μέχρι να πάμε στο γιατρό. επίσης ο πυρετός πως γίνεται αντιληπτός;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:15, 30-04-12:

Μπα,δεν γνωριζω κατι.Τον πυρετο τον καταλαβαινεις μονο με θερμομετρο,που μπαινει στο πωπουδακιο,αλλα ο γιατρος ξερει πότε κατι συμβαινει.Γενικα οι γατες εχουν παραπανω θερμοκρασια απο εμας.

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 20:19, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Μπα,δεν γνωριζω κατι.Τον πυρετο τον καταλαβαινεις μονο με θερμομετρο,που μπαινει στο πωπουδακιο,αλλα ο γιατρος ξερει πότε κατι συμβαινει.Γενικα οι γατες εχουν παραπανω θερμοκρασια απο εμας.
όπως και ναχει σε ευχαριστώ. θα προσπαθήσω να σε ενημερώσω για την εξέλιξη, αν και φοβάμαι ότι λόγω της πρωτομαγιάς αύριο, δεν θα μπορέσω να βρω το γιατρό ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:33, 30-04-12:

Ωχ ναι γμτ..
Παντως εχει και ενα καλο το οτι ζεις Αττικη.Αν την δεις να χειροτερευει,πηγαινε την σε καποια απο τα νοσοκομεια,φανταζομαι οτι θα ειναι ανοιχτα.Δες εδω..
Ελπιζω βεβαια να μην χρειαστει,αλλα εχε το στο νου σου.

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 21:13, 30-04-12:

ας μετρήσεις και τις εκπνοές ή εισπνοές στο λεπτό.... εάν ξεπερνά τις 60 ή είναι κάτω από 10 είναι πάλι ανησυχητικό.....εάν δεν πίνει νερό δώσε λίγο με σύριγγα χωρίς βελόνα φυσικά... και βαλε την αγαπημένη κονσέρβα για να φάει πιο πολύ.... εάν γλύφει πολύ τα χεράκια της νομίζω είναι δείγμα πυρετού και τα κόκκινα ματάκια...όταν βγαίνει έξω να προσέχεις μην πίνει νερό από τα πιατάκια για γλάστρες....είναι νερό με λίπασμα!!! ή αν τρώει χορταράκι ψεκασμένο με κάτι ή κάποιο φυτό!!!και το υπερβολικό γλείψιμο στο σώμα θα ήταν περίεργο πάλι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:16, 30-04-12:

Τρώει; Δοκίμασε να της δώσεις κάτι που λατρεύει.
Ο γιατρός μας μού είχε πει ότι εάν τρώει, είναι καλά. Και ότι οι γάτες, όταν έχουν κάτι, μαζεύονται και κρύβονται...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:40, 30-04-12:

Δοκίμασε κάποιο από τα τηλέφωνα που σου έδωσε η Έφη..ή κάποιο κτηνίατρο γνωστό σου ή κάποιου φίλου/γνωστού. Εμένα πχ η κτηνίατρός μου, δίνει νούμερο κινητού για επείγοντα περιστατικά. Κάνε κάτι το συντομότερο, το αργότερο αύριο το πρωί αν δεν γίνεται κάτι απόψε.
Σίγουρα το ότι αντιλήφθηκες αλλαγή στη συμπεριφορά της πάει να πει πως κάτι πάει χ
Μου τυχε και με το δικό μου παιδί μια παρόμοια αδιαθεσία, πυρετό είχε κι εμένα και το αντιμετωπίσαμε με τη κτηνίατρό του..
Περαστικά σας εύχομαι και αύριο να μας έχετε καλά νέα!!

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 13:23, 01-05-12:

γεια σας και παλι. σήμερα η Τιτίκα είναι λίγο καλύτερα από την άποψη ότι νιαουρίζει (εχτές δεν ακούσαμε καθόλου τη φωνίτσα της) και έφαγε λίγο φαγάκι. αυτό που με ανησυχεί ακόμα περισσότερο είναι ότι έχει αδυναμία και δεν μπορεί να πηδήξει ούτε πάνω στην καρέκλα.
δεν βρήκα κανένα κτηνίατρο λόγω της ημέρας και έψαξα τρεις που γνωρίζω. δυστυχως μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε και να την πάω αύριο στο γιατρό της. την έχω συνέχεια το νου μου και ανησυχώ. αύριο το πρωι μουρχεται να μην παω στη δουλεια για να μην την αφησω μονη της.τουλαχιστον θελω να ξερει οτι δεν ειναι μονη της και προσπαθω να τη βοηθησω εστω και με την παρουσια μου και τα χαδια μου..............

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 14:14, 01-05-12:

αν μπορεις να την πας απο το πρωι καλο θα ειναι ,αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι για κοπανες....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:43, 06-05-12:

Πως είναι η Τιτίκα;

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 19:32, 10-05-12:

ξέρω ότι καθυστέρησα να σας γράψω τα νέα μας. η Τιτίκα είναι μια χαρά τώρα. ήταν αδιαθεσία δυο ημερών και η καημένη το ξεπέρασε μόνη της μια και είχαμε την ατυχία να πέσουμε στην πρωτομαγιά και δεν βρήκαμε ούτε ένα γιατρό. τέλος καλό, όλα καλά. ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:39, 10-05-12:

Ουφ..παλι καλα,πολυ ευχαριστα τα νεα σας.Να ειστε καλα.

Παράθεση

Maria love

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria love
H Maria love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Maria love έγραψε στις 08:37, 06-10-18:

Σημερα πηγα να το ταισω και δεν ξυπναγε το εβγαλα απο το κουτι του (ειναι μικρο το μαζεψα απο τον δρομο πριν 2 μερες) καιπαλι απλα εκανε κατι γουργουριτα τελος το γυριζα μπρομιτα και γυρναγε μονο παλι αλλα χωρις πολυ ορεξη ...τι να κανω;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,443 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:20, 06-10-18:

Μαρία καλή σου μέρα, καλωσήλθες στη συντροφιά μας
Αυτό που έχεις να κάνεις και άμεσα μάλιστα, είναι να το μεταφέρεις σε κτηνιατρείο να το δει γιατρός.
Να έχεις υπ'όψη, οτι σε αυτή την ηλικία τα γατάκια είναι πολύ ευάλωτα σε ασθένειες επικίνδυνες για τη ζωή τους και πιθανόν να χρειάζεται θεραπεία επειγόντως.
Εύχομαι όλα καλά να πάνε και περιμένουμε νέα σας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους