Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 367 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μερική στείρωση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:12, 03-02-11:

καταρχην αν η γατα σας ηταν 4 μηνων και ειχε οιστρο και το βαρος της ηταν μικρο για στειρωση, τι θα κανατε;;; Εγω ειτε θα την αφηνα να υποφερει κλεισμενη μεσα ειτε θα της εκανα ενεση ειτε θα εδινα χαπι.

Συγγνωμη, οποιος δεν στειρωνει το ζωο του δεν ειναι φιλοζωος;;; Εκτος του οτι ειστε εκτος θεματος, την κατηγορειτε για ελλειψη φιλοζωιας. Δεν σας κατηγορησε η κοπελα, εσεις γιατι την κατηγορειτε λοιπον; Αμφιβαλλω αν εσεις που καυχιεστε τοσο πολυ για τα φιλοζωικα σας αισθηματα, ειστε πιο φιλοζωοι απο την κοπελα. Ριξτε μια ματια γυρω σας, δεν υποφερουν μονο γατες και σκυλια (και δεν αναφερομαι σε ανθρωπους).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vickyluvskitty
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1O τα γλυκα μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 11:25, 03-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
καταρχην αν η γατα σας ηταν 4 μηνων και ειχε οιστρο και το βαρος της ηταν μικρο για στειρωση, τι θα κανατε;;; Εγω ειτε θα την αφηνα να υποφερει κλεισμενη μεσα ειτε θα της εκανα ενεση ειτε θα εδινα χαπι.

Συγγνωμη, οποιος δεν στειρωνει το ζωο του δεν ειναι φιλοζωος;;; Εκτος του οτι ειστε εκτος θεματος, την κατηγορειτε για ελλειψη φιλοζωιας. Δεν σας κατηγορησε η κοπελα, εσεις γιατι την κατηγορειτε λοιπον; Αμφιβαλλω αν εσεις που καυχιεστε τοσο πολυ για τα φιλοζωικα σας αισθηματα, ειστε πιο φιλοζωοι απο την κοπελα. Ριξτε μια ματια γυρω σας, δεν υποφερουν μονο γατες και σκυλια (και δεν αναφερομαι σε ανθρωπους).
Συμφωνω οτι εχουμε βγει εκτος θεματος. Το σημαντικο ειναι η μερικη στειρωση. Το ξερω οτι σε ρωτησα και πριν αλλα ανησυχω. τι θα κανεις με τον κτηνιατρο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marso (Μαρίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marso
H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Είχα 1 βασίλισσα στο σπίτι και πολλές από τότε που θυμάμαι τον ευατό μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H marso έγραψε στις 11:28, 03-02-11:

Κατ'αρχήν εσείς είστε επιθετική, όχι εγώ. Στο σχόλιο μου προσπάθησα να έχω όσο πιο φιλικό τρόπο γίνεται και να το γράψω με όση καλή διάθεση γίνεται. Δεν κατηγόρησα την κοπέλα και αν την κατηγόρησα μπορεί εκείνη να μου στείλει ένα μήνυμα να με ξεχέσει και να τα βρούμε!
Εκτός θέματος δεν είμαι γτ η κοπέλα ρώτησε τι ξέρουμε για μερική στείρωση..κι εγώ της έγραψα την άποψη/ εμπειρία μου και την συμβουλή μου. Τώρα εσύ γτ το βρίσκεις επιθετικό και κατηγοριματικό δεν μπορώ να το ξέρω. Όσο για το πόσο και ποιος είναι πιο φιλόζωος δεν μ'αρέσει κι ούτε μπαίνω στην διαδικασία να τα βάλω κάτω να τα μετρήσουμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:58, 03-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από marso
Κατ'αρχήν εσείς είστε επιθετική, όχι εγώ. Στο σχόλιο μου προσπάθησα να έχω όσο πιο φιλικό τρόπο γίνεται και να το γράψω με όση καλή διάθεση γίνεται. Δεν κατηγόρησα την κοπέλα και αν την κατηγόρησα μπορεί εκείνη να μου στείλει ένα μήνυμα να με ξεχέσει και να τα βρούμε!
Εκτός θέματος δεν είμαι γτ η κοπέλα ρώτησε τι ξέρουμε για μερική στείρωση..κι εγώ της έγραψα την άποψη/ εμπειρία μου και την συμβουλή μου. Τώρα εσύ γτ το βρίσκεις επιθετικό και κατηγοριματικό δεν μπορώ να το ξέρω. Όσο για το πόσο και ποιος είναι πιο φιλόζωος δεν μ'αρέσει κι ούτε μπαίνω στην διαδικασία να τα βάλω κάτω να τα μετρήσουμε.
συγχωρεσε με, αλλα το "Αφού είσαι φιλόζωη θα πρέπει να γνωρίζεις το τεράστιο πρόβλημα με τα αδέσποτα και ταλαιπωρημένα/ κακοποιημένα γατιά/ σκυλιά/ κλπ Σαν φιλόζωη προς φιλόζωη και σαν "φορουμιακή" φίλη προς φίλη η άποψη μου είναι να σκεφτείς σοβαρά να στειρώσεις την γάτα σου (και ίσως σιγά σιγά και του χωριού) και να πάς στο θεματάκι με τις αγγελίες που έχει τόοοοσα πολλά γατάκια που περιμένουν ένα σπίτι." το θεωρω αρκετα προκλητικο. Το οτι υπαρχουν αδεσποτα δεν φταιει αν καποιος αφηνει την γατα του αστειρωτη. Φταει αυτος που δεν αναλαμβανει την ευθυνη να φροντιζει τις γατες που εχει στην κατοχη του.

Η κοπελα ρωτησε για την μερικη στειρωση, οχι για το αν πρεπει να στειρωσει το ζωακι της και τα ζωακια της γειτονιας. Αν δεν θελει να την στειρωσει ειναι επιλογη της for god's sake.

Αρχική Δημοσίευση από Vickyluvskitty
Συμφωνω οτι εχουμε βγει εκτος θεματος. Το σημαντικο ειναι η μερικη στειρωση. Το ξερω οτι σε ρωτησα και πριν αλλα ανησυχω. τι θα κανεις με τον κτηνιατρο;
εγω τι σχεση εχω με τον κτηνιατρο;;; Δεν θυμαμαι να με ρωτησες κατι, μπορεις να επαναλαβεις την ερωτηση σου;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη speri : 03-02-11 στις 12:07. Αιτία: merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 12:10, 03-02-11:

Κοπελιες,το να επιτιθεται λεκτικα η μια στην αλλη,δεν εχει κανενα νοημα και δεν ωφελει σε τιποτα τα ζωακια μας.
Ηρω,συγνωμη,αλλα δεν καταλαβαπου αμφισβητηθηκε η φιλοζωια της κοπελας,διαβαζοντας ολες τις απαντησεις,δεν το εντοπισα.
Επι του θεματος τωρα.4 μηνων και οιστρος,πραγματικα ειναι δυσκολο ,ειτε το ζευγαρωμα ειτε η στειρωση.Οποτε μια λυση ειναι η ενεση.
Η στειρωση δεν γινεται για να δειξουμε τα φιλοζωικα μας αισθηματα,αλλα για να μειωσουμε την ταλαιπωρια του ζωου μας βασικα και να αποφυγουμε τις συνεπειες των πολλαπλων οιστρων ,χωρις ζευγαρωμα.
Στην περιπτωση που δεν το στειρωσουμε,θα πρεπει να το ζευγαρωνουμε καθε φορα που ερχεται σε οιστρο.
Το αποτελεσμα θα ειναι ,ενα πληθος πλασματακια ,που δεν θα ειναι τοσο ευκολη η φροντιδα τους η η υιοθεσια τους.
Και μιλαω για ενα ζωακι.Ποσο μαλλον για 15,τα οποια θα πολλαπλασιαστουν με γεωμετρικη προοδο.

Σαφως και δεν αμφισβητω την ικανοτητα σου κοπελια,να τα φροντισεις,αλλα η λογικη μου,μου λεει οτι 30,40 και...γατακια ,κανουν τηνκατασταση ανεξελεγκτη.Η επιλογη βεβαια ειναι δικη σου ,αποψεις παραθετουμε ,χωρις να τις επιβαλλουμε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:22, 03-02-11:

whatever, το οτι η κοπελα ειναι ΦΑΝΕΡΑ ενοχλημενη σας λεει κατι;

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 12:32, 03-02-11:

Μα εδω δεν γραφουμε για να γλυκαινουμε το χαπι ,αλλα για να λεμε την αποψη μας και να καταθετουμε αυτα που γνωριζουμε.
Πιστευω οτι σιγουρα δεν ενοχλουν οι αντιθετες αποψεις,αλλα οτροπος .

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 12:43, 03-02-11:

Δεν πρόσβαλε κανεις κανεναν εδω μεσα....Ο καθενας ειπε και τεκμηρίωσε την δικη του άποψη....! Κανονικά θα πρέπει να σεβόμαστε ο ενας την γνώμη του αλλου....Δεν ειδα κανεναν να προσπαθει να την επιβαλει....αλλα Καλη μου sakura...ετσι οπως το βλεπεις το πραγμα...ασχετος εαν μπορει η φιλη μας να τα φροντιζει ολα και μαγκια της....δεν βλεπεις να τείνει να γινεται το πραγμα ανεξέλεγκτο?? Αυτο ειπαν οι περισσοτεροι... και δεν ειδα να διαφωνει η κοπελα με ολα οσα ρωτανε και με τις ανησιχιες των παιδιων..(??) Δεν θα πρεπει να την ανησυχήσει ομως εκτος απο το αρχικο προβλημα της ΚΑΙ αυτο το θεμα? Μπορει να το αλλαξαμε τελειως αλλα ετσι ειναι οι κουβεντες...

Τελος παντων.....ο καθενας ας κανει οτι θελει στην τελικη....αρκει να ειναι ολα τα γατονια μας γερα και χαρουμενα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1O τα γλυκα μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 13:42, 03-02-11:

συγχωρεσε με, αλλα το "Αφού είσαι φιλόζωη θα πρέπει να γνωρίζεις το τεράστιο πρόβλημα με τα αδέσποτα και ταλαιπωρημένα/ κακοποιημένα γατιά/ σκυλιά/ κλπ Σαν φιλόζωη προς φιλόζωη και σαν "φορουμιακή" φίλη προς φίλη η άποψη μου είναι να σκεφτείς σοβαρά να στειρώσεις την γάτα σου (και ίσως σιγά σιγά και του χωριού) και να πάς στο θεματάκι με τις αγγελίες που έχει τόοοοσα πολλά γατάκια που περιμένουν ένα σπίτι." το θεωρω αρκετα προκλητικο. Το οτι υπαρχουν αδεσποτα δεν φταιει αν καποιος αφηνει την γατα του αστειρωτη. Φταει αυτος που δεν αναλαμβανει την ευθυνη να φροντιζει τις γατες που εχει στην κατοχη του.

Η κοπελα ρωτησε για την μερικη στειρωση, οχι για το αν πρεπει να στειρωσει το ζωακι της και τα ζωακια της γειτονιας. Αν δεν θελει να την στειρωσει ειναι επιλογη της for god's sake.

εγω τι σχεση εχω με τον κτηνιατρο;;; Δεν θυμαμαι να με ρωτησες κατι, μπορεις να επαναλαβεις την ερωτηση σου;

Sorrυ φανηκε σαν να ρωταω εσενα αλλα την κοπελια ρωταω. ΚαΙ λογικο να ενοχληθηκε απλα νομιζω οτι εχουν εκφραστει ευλογες ανησυχιες. Το αν θα στειρωσει τα γατακια της στο χωριο ειναι ασχετο ομως οποτε δεν υπαρχει νοημα να την κανουμε να νιωθει ασχημα. Τι θα γινει με τον κτηνιατρο, ωεω?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:48, 03-02-11:

Οσον αφορα τον οιστρο στους τεσσερις μηνες,γιατι πρεπει να κανουμε κατι;Θα περασει εναν,δυο οιστρους η γατουλα και θα στειρωθει.Τα ποσοστα εμφανισης πυομητρας στην ηλικια των τεσσαρων μηνων με δυο-τρεις οιστρους ειναι απειροελαχιστα,οποτε αν καποιου η γατουλα ειναι ελλιποβαρης και πρεπει να περιμενει ενα διμηνο μεχρι να στειρωθει (που δεν ειναι απαραιτητο αν ο γιατρος εχει ελαφρα ναρκωση) απλα θα περιμενει,γιατι να παρει χαπια ή ενεση;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 14:55, 03-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Οσον αφορα τον οιστρο στους τεσσερις μηνες,γιατι πρεπει να κανουμε κατι;Θα περασει εναν,δυο οιστρους η γατουλα και θα στειρωθει.Τα ποσοστα εμφανισης πυομητρας στην ηλικια των τεσσαρων μηνων με δυο-τρεις οιστρους ειναι απειροελαχιστα,οποτε αν καποιου η γατουλα ειναι ελλιποβαρης και πρεπει να περιμενει ενα διμηνο μεχρι να στειρωθει (που δεν ειναι απαραιτητο αν ο γιατρος εχει ελαφρα ναρκωση) απλα θα περιμενει,γιατι να παρει χαπια ή ενεση;
Eδω ο γιατρος της ειπε να κανει ενεση που ειναι τοσο επικινδυνη και περιμενεις να την ειχε συμβουλεψει και σωστα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:09, 03-02-11:

Αναφερομαι στην ερωτηση που εκανε η Ηρω πιο πανω,σχετικα με τις επιλογες που εχει καποιος οταν εμφανισει η γατουλα του οιστρο τοσο νωρις.Η Μόιρα ειχε τον πρωτο της οιστρο τεσσεραμισι μηνων,και ζευγαρωσε ενος ετους,δεν επαθε τιποτα απολυτων,και εχετε υποψιν σας οτι τα σιαμ εχουν πολυ δυνατους οιστρους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:35, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από hionath1980
Δεν πρόσβαλε κανεις κανεναν εδω μεσα....Ο καθενας ειπε και τεκμηρίωσε την δικη του άποψη....! Κανονικά θα πρέπει να σεβόμαστε ο ενας την γνώμη του αλλου....Δεν ειδα κανεναν να προσπαθει να την επιβαλει....αλλα Καλη μου sakura...ετσι οπως το βλεπεις το πραγμα...ασχετος εαν μπορει η φιλη μας να τα φροντιζει ολα και μαγκια της....δεν βλεπεις να τείνει να γινεται το πραγμα ανεξέλεγκτο?? Αυτο ειπαν οι περισσοτεροι... και δεν ειδα να διαφωνει η κοπελα με ολα οσα ρωτανε και με τις ανησιχιες των παιδιων..(??) Δεν θα πρεπει να την ανησυχήσει ομως εκτος απο το αρχικο προβλημα της ΚΑΙ αυτο το θεμα? Μπορει να το αλλαξαμε τελειως αλλα ετσι ειναι οι κουβεντες...

Τελος παντων.....ο καθενας ας κανει οτι θελει στην τελικη....αρκει να ειναι ολα τα γατονια μας γερα και χαρουμενα...
δεν διαφωνω, απλα το βρισκω αποκρουστικο να στηνετε καποιον στον τοιχο επειδη εχει αντιθετη αποψη απο την δικη σας (δεν μιλαω για σεν συγκεκριμενα, αλλα γενικα). Το πως εχει τις γατες της στο σπιτι δεν το γνωριζουμε. Ειχα και εγω γατα αστειρωτη που γεννουσε. Για μενα το προβλημα δεν ειναι στο οτι δεν θελει να στειρωσει την γατα της. Το προβλημα ειναι με αυτους που παρατανε τα ζωακια τους. Δεν ειναι λιγοι και αυτοι που παρατανε τα στειρωμενα γατια τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 04-02-11 στις 08:39.
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 04:30, 04-02-11:

Γιατί καταδικάζεται τον κτηνίατρο.... και τι ένεση είναι αυτή που κάνουν.... και συνδέεται με τον καρκίνο (εχει παρόμοια χημική σύστσση με τα αντισσυλιπτικά χάπια; στην ουσία είναι για να καθυστερήσει κάποιους μήνες την γονιμοποίηση ).

Για 4 μηνών γατί πάντως πιστεύω ότι έκανε καλά που άρχισε τις ενέσεις και δε το έβαλε τόσο μικρό για στείρωση. Δεν πιστεύω πως πρέπει να καταδικάζουμε τον κτηνίατρο μόνο και μόνο για αυτό.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:45, 04-02-11:

φοκε η ενεση ειναι παρομοια με τα αντισυλληπτικα χαπια. Υπαρχουν ορισμενες ερευνες που δειχνουν οτι μπορει να αυξησει τις πιθανοτητες για καρκινο. Ο κτηνιατρος σιγουρα ξερει περισσοτερα πραγματα απο εμας. Αυτες οι ενεσεις χρησιμοποιουνται εδω και 30 χρονια. Επισης το οτι μια ενεση ΙΣΩΣ αυξανει ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ εμφανισης καρκινου δεν σημαινει οτι θα προκαλεσει ΣΙΓΟΥΡΑ καρκινο.

Αν εχετε καμια πηγη που να δειχνει οτι προκαλει ΠΑΝΤΑ καρκινο ειναι ευπροσδεκτη (προτιμω εγκυρη επιστημονικη μελετη με εναν x (κατα προτιμηση διψηφιο ή και τριψηφιο) αριθμο γατιων που εχει κανει τις ενεσεις σε ενα y χρονικο διαστημα και φυσικα με ολα τα απαραιτητα controls)

Παράθεση

Ilias83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ilias83
Ο Ilias83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Ilias83 έγραψε στις 13:18, 04-02-11:

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον εδώ μέσα, αφού ο σκοπός είναι να μάθει ο ένας από τον άλλον.

Για το θέμα της μερικής στείρωσης νομίζω πως έγραψαν άτομα που γνωρίζουν καλύτερα από εμένα.
Μέσα από το θέμα όμως ήρθε στην επιφάνεια ένα άλλο ίσως ακόμα πιο σημαντικό πρόβλημα.
Η lia85 γράφει πως για ένα εξοχικό στην Άνδρο που ζουν 15 γάτες εκεί!
Αυτό εμένα τουλάχιστον δεν μου φαίνεται υπεύθυνη συμπεριφορά και ανησυχώ.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό και χωρίς να νιώθεις πως σε δικάζουμε lia85 σε παρακαλώ απάντησε στα παρακάτω ερωτήσεις για να λύσεις μερικές απορίες που νομίζω πολλοί έχουμε:

- Ποιος προσέχει τις γάτες εκεί; Τρώνε μόνες τους ψάχνοντας ή υπάρχει άνθρωπος που τις περιποιείται και τις ταΐζει;

- Είναι μέσα σε σπίτι, σε αυλή κατάλληλα περιφραγμένη ώστε να μην μπορούν να βγουν έξω ή απλά σε ημιαδέσποτη κατάσταση;
Αν ισχύει το τρίτο πως εξασφαλίζεις πως οι γάτες σου δεν θα πατηθούν από αυτοκίνητο, δεν θα φάνε φόλα, δεν θα μπλέξουν σε καυγάδες με άλλες γάτες για το ζευγάρωμα και τέλος πως εξασφαλίζεις πως δεν θα κολλήσουν ασθένειες από άλλες γάτες;

Ας υποθέσουμε πως έχεις φροντίσει όλα τα παραπάνω.

Από αυτές τις γάτες υποθέτω πως οι μισές περίπου αυτή τη στιγμή είναι θηλυκές. Αν έχουμε 7 θηλυκές γάτες σήμερα με 2 γέννες το χρόνο σε ένα χρόνο θα έχουν γεννήσει από περίπου 8 γατάκια η κάθε μια (ας υποθέσουμε πως κάποια γεννιούνται εντελώς άρρωστα και είναι αδύνατο να ζήσουν οπότε ας πούμε 6 γατάκια το χρόνο) άρα σε ένα χρόνο έχεις 48 γατάκια από τα οποία τα μισά περίπου πάλι θηλυκά. Σύνολο μαζί με τις μητέρες 31 θηλυκές γάτες και άλλες τόσες αρσενικές. Τον δεύτερο χρόνο θα έχεις με αυτό το ρυθμό 124 θηλυκές γάτες και σύνολο 250 γάτες.
Τον τρίτο χρόνο θα έχεις 496 θηλυκές γάτες και σύνολο 992 γάτες. Και αν αυτό δεν είναι τόσο εντυπωσιακό τον τέταρτο χρόνο θα έχεις 2000 θηλυκές γάτες και σύνολο 4000 γάτες.

Ας υποθέσουμε λοιπόν πως και αυτό είναι εντάξει και θέλεις γάτες.

Πάμε στις 15 γάτες πάλι.
Προφανώς δεν τις αφήνεις να ψάχνουν στα σκουπίδια και τις ταΐζεις αρκετά.
Ας υποθέσουμε πως κάθε γάτα καταναλώνει ημερησίως μολις 70g ξηρά τροφή. Σε μια μέρα λοιπόν θέλεις 1 κιλό τροφής και σε ένα μήνα 30 κιλά.
Αυτό μεταφράζεται σε τουλάχιστον 225 ευρώ το μήνα για τροφή, δηλαδή 2700 ευρώ το χρόνο.
Και πάμε στα εμβόλια.
Είπες πως οι γάτες είναι όλες εμβολιασμένες.
Ας υποθέσουμε πως ζουν σε ελεγχόμενες συνθήκες και δεν χρειάζονται εμβόλια για λύσσα ή διάφορα Σ.Μ.Ν. και τους κάνεις μόνο 2 εμβόλια το χρόνο.
Ακόμα και με τις πιο φιλική τιμή είναι ακόμα 900 ευρώ το χρόνο.
Σύνολο 3600 ευρώ το χρόνο για τις 15 γάτες.

Δεν θα σε βάλω να σκεφτείς καν το κόστος για τις 60 γάτες που θα έχεις σε ένα χρόνο. Πάντως είναι 14400 ενώ μόνο τα εμβόλιά τους είναι 3600.
Θα σου πω πως σε 3 χρόνια με 4000 γάτες θα θέλεις 960.000 ευρώ και 240.000 ευρώ μόνο για εμβόλια.

Ας υποθέσουμε πως τις γάτες τις δίνεις.
Η Άνδρος έχει 4000 κατοίκους όλους κι όλους.
Σε 3 χρόνια θα πρέπει να πάρει ο καθένας από ένα γατάκι και δεν νομίζω πως είναι όλοι το ίδιο φιλόζωοι με εσένα.

Παράλογο θα πεις, μα θα τα δίνω μόλις γεννιούνται για να αποφύγω όλες αυτές τις γέννες.

Γράφεις πως πάντα είχατε στη βεράντα! 10-20 γάτες. Άρα κάθε χρόνο είχατε και περίπου 30-60 γατάκια.
Που έβρισκες τόσους ανθρώπους κάθε χρόνο για να τα δώσεις και πως εξασφάλιζες πως είναι πραγματικοί φιλόζωοι και δεν θέλουν τα ζώα για να κάνουν πειράματα;
(Αν το 85 είναι το έτος γέννησής σου και το "πάντα" είναι όσο θυμάσαι σημαίνει πως μέχρι σήμερα πρέπει η οικογένειά σου να έχει αναθρέψει και χαρίσει περίπου 600-1200 γατάκια)

Μπορεί όλοι όσοι έγραψαν για τα παραπάνω να έχουν άδικο και εσύ όντως να έχεις φροντίσει ήδη για όλα αυτά που εμείς ανησυχούμε.
Όμως όποιος είχε ποτέ γάτες ξέρει πως όλα τα παραπάνω είναι εξαιρετικά δύσκολα.
Άρα απλά μένω να με την αμφιβολία.
Και αυτό γιατί όπως εξήγησα αν φρόντιζες για όλα αυτά δεν θα είχες μόνο 15..
Δεν θεωρώ πως μπορείς να τις ελέγξεις τις γάτες σου και δεν νομίζω και πως μπορείς να τους κάνεις επαρκή εμβόλια (που είναι πολύ περισσότερα από 2 το χρόνο για ελεύθερες γάτες) ώστε να μην κολλάνε ασθένειες από άλλες.
Νομίζω πως τα αρσενικά σου ζευγαρώνουν έξω και αφήνουν αδέσποτα σε όλο το νησί για τα οποία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Και τέλος θεωρώ πως βλέπεις αρκετές γάτες κάθε χρόνο να πεθαίνουν την ώρα που γεννιούνται, ή αργότερα άρρωστες, ή από αυτοκίνητα.

Σε χαιρετώ με την ελπίδα να μην παρεξηγήθηκες σοβαρά και να καταλάβεις τις ανησυχίες μου αφού είσαι φιλόζωη και τέλος ελπίζοντας πως οι γατούλες σου είναι καλά, υγιείς και ασφαλείς.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:37, 04-02-11:

φοκε η ενεση ειναι παρομοια με τα αντισυλληπτικα χαπια. Υπαρχουν ορισμενες ερευνες που δειχνουν οτι μπορει να αυξησει τις πιθανοτητες για καρκινο. Ο κτηνιατρος σιγουρα ξερει περισσοτερα πραγματα απο εμας. Αυτες οι ενεσεις χρησιμοποιουνται εδω και 30 χρονια. Επισης το οτι μια ενεση ΙΣΩΣ αυξανει ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ εμφανισης καρκινου δεν σημαινει οτι θα προκαλεσει ΣΙΓΟΥΡΑ καρκινο.

Αν εχετε καμια πηγη που να δειχνει οτι προκαλει ΠΑΝΤΑ καρκινο ειναι ευπροσδεκτη (προτιμω εγκυρη επιστημονικη μελετη με εναν x (κατα προτιμηση διψηφιο ή και τριψηφιο) αριθμο γατιων που εχει κανει τις ενεσεις σε ενα y χρονικο διαστημα και φυσικα με ολα τα απαραιτητα controls)
Εγώ το λέω γιατί ξέρω ότι τα αντισυλληπτικά χάπια στους ανθρώπους τα διαφημίζουν επειδή βοηθάνε στην πρόληψη του καρκίνου. (και με αυτόν τον τρόπο τα διαφημίζουν). Αν τα αντισυλληπτικά παίρνονται για πολύ καιρό (πάνω από 7- 9 χρόνια στους ανθρώπους) τότε υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για καρκίνο σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο. Επίσης τα φάρμακά αυτά εξελληνίζονται ο κίνδυνος ακόμα και αν υπάρχει δεν είναι ο ίδιος με παλιότερα.

Οι ενέσεις αυτές αν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο ο ιατρός προφανώς θα θέλει να καθυστερήσει μια εγκυμοσύνη σε μικρή ηλικία που θα προστατεύει την γατούλα από μία δύσκολη γέννα σε μικτή ηλικία.
Οπότε είναι πολύ πιθανό να κατηγορούμε έναν ιατρό ενώ αυτός κάνει καλά την δουλειά του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 13:43, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εγώ το λέω γιατί ξέρω ότι τα αντισυλληπτικά χάπια στους ανθρώπους τα διαφημίζουν επειδή βοηθάνε στην πρόληψη του καρκίνου. (και με αυτόν τον τρόπο τα διαφημίζουν). Αν τα αντισυλληπτικά παίρνονται για πολύ καιρό (πάνω από 7- 9 χρόνια στους ανθρώπους) τότε υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για καρκίνο σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο. Επίσης τα φάρμακά αυτά εξελληνίζονται ο κίνδυνος ακόμα και αν υπάρχει δεν είναι ο ίδιος με παλιότερα.

Οι ενέσεις αυτές αν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο ο ιατρός προφανώς θα θέλει να καθυστερήσει μια εγκυμοσύνη σε μικρή ηλικία που θα προστατεύει την γατούλα από μία δύσκολη γέννα σε μικτή ηλικία.
Οπότε είναι πολύ πιθανό να κατηγορούμε έναν ιατρό ενώ αυτός κάνει καλά την δουλειά του.
Γτ ομως δεν της εξηγησε τις τυχον παρενεργειες?

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 13:53, 04-02-11:

Γτ ομως δεν της εξηγησε τις τυχον παρενεργειες?
Παρενέργειες έχουν όλα τα φάρμακα. Και τα εμβόλία χουν ένα σωρό παρενέργειες (Δεν έχω δει κανέναν ιατρό να ενημερώνει για τις παρενέργειες)- που οφείλει φυσικά να κάνει.

Η lia85 ανεξάρτητα αν είναι ηθικό ή όχι είπε καθαρά πως θέλει γατάκια από την γάτα της (συνεπώς δε θέλει στείρωση) αι είναι δικαίωμα της. Ο ιατρός προφανώς έκανε ένεση για να καθυστερήσει την εγκυμοσύνη και έκρινε ότι τα οφέλη που θα είχε η πράξη αυτή θα ήταν περισσότερα από μια ενδεχόμενη ζημιά. Πιστεύω ότι η πρόληψη μιας εγκυμοσύνης σε μικρή ηλικία κάνοντας ενέσεις προσφέρει μεγαλύτερα οφέλη από μια ενδεχόμενη πρόωρη εγκυμοσύση ή μια ολική στείρωση (Αφού η αναισθησία είναι επικίνδυνη για τα μικρά ζωάκια).

Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 13:57, 04-02-11:

Αλλο η παρενεργεια απο τα εμβολια --αλλωστε και οι ανθρωποι κανουν. Αλλα μιλωντας εκ πειρας δεν θεωρω σωστο να μην της το πει. Εμενα ο κτηνιατρος ο παλιος δεν μου το ειχε πει. Αν το ηξερα δεν θα το ειχα κανει. Η κοπελια μπορει να μην ειχε προβλημα για μια φορα απλα νομιζω οτι επρεπε να της δωθει η επιλογη αν ηταν σωστος ο κτηνιατρος.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:48, 04-02-11:

Εγω πραγματικα σε αυτη την προταση(την διαβαζω και την ξαναδιαβαζω) δεν βρισκω τιποτα το προκλητικο. Θεωρω οτι γιαυτο ειμαστε εδω μεσα,για να λεμε τη γνωμη μας οποια κι αν ειναι αυτη.Αλλωστε τη γνωμη μας δεν ηθελε η κοπελα ή κανω λαθος? Ειμαστε διαφορετικα ατομα και εχουμε διαφορετικες αποψεις κι αυτο ειναι λογικο σε αλλους να μην αρεσει και σε αλλους να αρεσει. Απο τη στιγμη που δεν βριζουμε και τηρουμε τους κανονισμους του φορουμ δεν βρισκω λογω να μας λογοκρινει κανεις. Κανεις δεν ειπε στην κοπελα οτι δεν ειναι φιλοζωη.Αν και για το ποιος ειναι φιλοζωος ή οχι ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη κι αυτο ειναι σεβαστο.
Ναι εγω πιστευω οτι δεν ειναι φιλοζωος οποιος δεν στειρωνει.Γνωμη μου δεν ειναι? Και ναι (για να απαντησω στην ερωτηση σου) το οτι υπαρχουν αδεσποτα φταιει και καποιος που αφηνει τη γατα του αστειρωτη.Ποσο μαλλον οταν εχει 15 γατες και ζουν αστειρωτες σε εξοχικο μη περιφραγμενο χωρο και ζευγαρωνουν με ολες τις γατες της Ανδρου ανεξελεγκτα.Αν δεν αυξανουν αυτες οι γατες τον γατοπληθυσμο της Ανδρου,τοτε ποιος τις αυξανει??

Οχι. Ο καθενας μπορει να ειναι ενοχλημενος αν ακουει αντιθετη αποψη. Κι εγω μπορει να ειμαι ενοχλημενη με τις αποψεις της (και ειμαι). Δεν εβρισε κανεις κανεναν.

δεν διαφωνω, απλα το βρισκω αποκρουστικο να στηνετε καποιον στον τοιχο επειδη εχει αντιθετη αποψη απο την δικη σας (δεν μιλαω για σεν συγκεκριμενα, αλλα γενικα). Το πως εχει τις γατες της στο σπιτι δεν το γνωριζουμε. Ειχα και εγω γατα αστειρωτη που γεννουσε. Για μενα το προβλημα δεν ειναι στο οτι δεν θελει να στειρωσει την γατα της. Το προβλημα ειναι με αυτους που παρατανε τα ζωακια τους. Δεν ειναι λιγοι και αυτοι που παρατανε τα στειρωμενα γατια τους.
Καταρχην η ιδια η κοπελα μας ειπε το πως εχει τις γατες της. Εχει 15 γατες ξαμολυτες σε ενα εξοχικο αστειρωτες και ζουν "τη φυσικη ροη". Το προβλημα ειναι και αυτοι που παρατανε ζωακια στους δρομους και αυξανουν τον ηδη αυξημενο αριθμο των αδεσποτων αλλα και αυτοι που δεν στειρωνουν τα ζωα τους. Και ας πουμε πως βρισκει σπιτια για τους εξης απογονους των 15 γατιων της.Πως μπορει κανεις να ξερει πως δεν θα τα παρατησουν οι νεοι γονεις?Για σενα αυτοι δεν ειναι το προβλημα(οι ανθρωποι που παρατανε τα κατοικιδια τους)? Αρα στα λογια μου ερχεσαι. Με τον ενα ή τον αλλο τροπο αυξανεται ο πληθυσμος και γεννιουνται κι αλλα δυστυχισμενα γατακια.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,301 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:56, 04-02-11:

Το θεμα που ανοιξε η κοπελα αφορα τη "μερικη στειρωση" και προφανως ηθελε να ενημερωθει για αυτο το ζητημα.Ας επικεντρωθουμε σε αυτο σας παρακαλω πολυ.

Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 15:15, 04-02-11:

Δεν απανταει ομως. Τρομαξε λες?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:13, 04-02-11:

Αλλο η παρενεργεια απο τα εμβολια --αλλωστε και οι ανθρωποι κανουν. Αλλα μιλωντας εκ πειρας δεν θεωρω σωστο να μην της το πει. Εμενα ο κτηνιατρος ο παλιος δεν μου το ειχε πει. Αν το ηξερα δεν θα το ειχα κανει. Η κοπελια μπορει να μην ειχε προβλημα για μια φορα απλα νομιζω οτι επρεπε να της δωθει η επιλογη αν ηταν σωστος ο κτηνιατρος.
σου εχει πει ο κτηνιατρος σου οτι το εμβολιο της λυσσας και της λευχαιμιας μπορει να προκαλεσει ινοσαρκωμα; Δε νομιζω. Σου εχει πει ο κτηνιατρος σου οτι ολα τα εμβολια με adjuvants ειναι επικινδυνα; Σου εχει πει ο γιατρος σου και ο κτηνιατρος σου οτι τα εμβολια περιεχουν υδραργυρο; Σου εχει πει ο κτηνιατρος σου για τις παρενεργειες που μπορει να προκαλεσει ενα φαρμακο αποπαρασιτωσης; Σου εχει πει ο κτηνιατρος σου οτι τα συντηρητικα ΒΗΑ, ΒΗΤ που βρισκονται στην royal canin ειναι καρκινογονα; Για να μην ειπε ο κτηνιατρος κατι, σημαινει οτι μια ενεση δεν αυξανει τοσο πολυ τις πιθανοτητες εμφανισης καρκινου.

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Εγω πραγματικα σε αυτη την προταση(την διαβαζω και την ξαναδιαβαζω) δεν βρισκω τιποτα το προκλητικο. Θεωρω οτι γιαυτο ειμαστε εδω μεσα,για να λεμε τη γνωμη μας οποια κι αν ειναι αυτη.Αλλωστε τη γνωμη μας δεν ηθελε η κοπελα ή κανω λαθος? Ειμαστε διαφορετικα ατομα και εχουμε διαφορετικες αποψεις κι αυτο ειναι λογικο σε αλλους να μην αρεσει και σε αλλους να αρεσει. Απο τη στιγμη που δεν βριζουμε και τηρουμε τους κανονισμους του φορουμ δεν βρισκω λογω να μας λογοκρινει κανεις. Κανεις δεν ειπε στην κοπελα οτι δεν ειναι φιλοζωη.Αν και για το ποιος ειναι φιλοζωος ή οχι ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη κι αυτο ειναι σεβαστο.
Ναι εγω πιστευω οτι δεν ειναι φιλοζωος οποιος δεν στειρωνει.Γνωμη μου δεν ειναι? Και ναι (για να απαντησω στην ερωτηση σου) το οτι υπαρχουν αδεσποτα φταιει και καποιος που αφηνει τη γατα του αστειρωτη.Ποσο μαλλον οταν εχει 15 γατες και ζουν αστειρωτες σε εξοχικο μη περιφραγμενο χωρο και ζευγαρωνουν με ολες τις γατες της Ανδρου ανεξελεγκτα.Αν δεν αυξανουν αυτες οι γατες τον γατοπληθυσμο της Ανδρου,τοτε ποιος τις αυξανει??

Οχι. Ο καθενας μπορει να ειναι ενοχλημενος αν ακουει αντιθετη αποψη. Κι εγω μπορει να ειμαι ενοχλημενη με τις αποψεις της (και ειμαι). Δεν εβρισε κανεις κανεναν.

Καταρχην η ιδια η κοπελα μας ειπε το πως εχει τις γατες της. Εχει 15 γατες ξαμολυτες σε ενα εξοχικο αστειρωτες και ζουν "τη φυσικη ροη". Το προβλημα ειναι και αυτοι που παρατανε ζωακια στους δρομους και αυξανουν τον ηδη αυξημενο αριθμο των αδεσποτων αλλα και αυτοι που δεν στειρωνουν τα ζωα τους. Και ας πουμε πως βρισκει σπιτια για τους εξης απογονους των 15 γατιων της.Πως μπορει κανεις να ξερει πως δεν θα τα παρατησουν οι νεοι γονεις?Για σενα αυτοι δεν ειναι το προβλημα(οι ανθρωποι που παρατανε τα κατοικιδια τους)? Αρα στα λογια μου ερχεσαι. Με τον ενα ή τον αλλο τροπο αυξανεται ο πληθυσμος και γεννιουνται κι αλλα δυστυχισμενα γατακια.
ναι κουνελακι, να πεις την γνωμη σου, αλλα οταν σου λεει οτι δεν θελει να τα στειρωσει πρεπει να το σεβαστεις. Η ελευθερια σου σταματαει στην ελευθερια του αλλου. Δεν πρεπει να κατηγορεις καποιον για τα αδεσποτα επειδη δεν θελει να στειρωσει την γατα του. Και εγω τον δικο μου τον ειχα αστειρωτο 1.5 χρονο, so what? Βλεπεις να γεμισε γατια η γειτονια μου; Το αν δεν θα παρατησουν οι νεοι γονεις τα γατακια, δεν ισχυει μονο για τα δικα της γατια αλλα και γι αυτα που δινεις εσυ για υιοθεσια. Που ξερεις οτι μετα απο 5-10 χρονια δεν θα καταληξουν τα γατια αυτα στον δρομο; Νομιζεις οτι ενα συμβολαιο υιοθεσιας τους υποχρεωνει να μην τα παρατησουν; Το να της λες οτι θα γεμισει ολη η ανδρος αδεσποτα ειναι εντελως ατοπο.

Το να την ενημερωσεις για τα ωφελη της στειρωσης διαφερει κατα πολυ απο το να την κατηγορεις για ελλειψη φιλοζωιας και δεν ξερω και εγω γιατι αλλο. Αν ετσι νομιζεις οτι θα καταφερεις καποιον να στειρωσει τα ζωα του, εισαι εντελως γελασμενη. Τετοιες συμπεριφορες μου προκαλουν δυσφορια παρολο που τασσομαι ανοιχτα υπερ του ελεγχου πληθυσμου των αδεσποτων.

Δεν απανταει ομως. Τρομαξε λες?
μεγαλο κατορθωμα κανατε να την τρομαξετε. Αντι να την ενημερωσετε την κατηγορειτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickyluvskitty (Vicky)

Νεοφερμένος

H Vickyluvskitty Μπελλαααααα!:* έγραψε στις 22:53, 05-02-11:

μεγαλο κατορθωμα κανατε να την τρομαξετε. Αντι να την ενημερωσετε την κατηγορειτε.

Νομιζω οτι γινεσαι επιθετικη χωρις λογο μαζι μου

Παράθεση

Ilias83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ilias83
Ο Ilias83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Ilias83 έγραψε στις 11:18, 06-02-11:

Και εγω τον δικο μου τον ειχα αστειρωτο 1.5 χρονο, so what? Βλεπεις να γεμισε γατια η γειτονια μου;
.
Δικαίωμά σου και κανείς δεν σου λέει τίποτα για αυτό.
Αλλά είναι μια γάτα και προφανώς την είχες μέσα σε σπίτι.
Αν η γάτα ήταν έξω θα μπορούσες να ξέρεις τι έκανε και τι όχι;
Όμως άλλο αυτό και άλλο αυτό:
Το να της λες οτι θα γεμισει ολη η ανδρος αδεσποτα ειναι εντελως ατοπο.
Καθόλου άτοπο αν διάβασες τι έγραφε η lia85.
Οι γάτες δεν είναι μια δυο όπως στην δική σου περίπτωση αλλά 15.
Και μην μου πεις πως τις έχει μέσα στο σπίτι γιατί γράφει πως είναι το εξοχικό της εκεί και πάει μια στο τόσο.
Συνεπώς οι γάτες είναι ημιαδέσποτες.
Επίσης θα μπορούσα να πιστέψω πως τις ελέγχει αν δεν έγραφε επίσης πως πάντα είχαν 10-20 γάτες στο μπαλκόνι!!!
Άρα θα έπρεπε να διαβάσεις λιγάκι πιο προσεκτικά τι έγραφε πριν βγάλεις συμπεράσματα.
Κανένα κατόρθωμα και καμία πρόθεση να τρομάξουμε κανέναν.
Το μέλος lia85 μπήκε να μας ρωτήσει για την μερική στείρωση.
Όλοι της είπαν να μην κάνει και δεν άκουσε κανέναν.
Στη διαδικασία μάθαμε όπως γράφει στο προφίλ της πως έχουν περάσει πάνω από 50 γάτες από τα χέρια της, πως έχει παρατημένες στην Άνδρο 15 αυτή τη στιγμή και πως εκεί σκοπεύει να πάει και την μικρή για την οποία ρωτάει και τέλος πως πάντα είχαν 10-20 γάτες στο μπαλκόνι.
Και παρόλα αυτά την τρομάξαμε εμείς;
Συγνώμη αλλά με αυτά που διάβασα τρόμαξα εγώ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:19, 06-02-11:

Νομιζω οτι γινεσαι επιθετικη χωρις λογο μαζι μου
δεν εγινα επιθετικη και ζητω συγγνωμη αν σε εκανα να νιωσεις ετσι.
Παρολα αυτα πιστευω οτι η ενημερωση ειναι καλυτερη απο τα να την κατηγορουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Ilias83
.
Δικαίωμά σου και κανείς δεν σου λέει τίποτα για αυτό.
Αλλά είναι μια γάτα και προφανώς την είχες μέσα σε σπίτι.
Αν η γάτα ήταν έξω θα μπορούσες να ξέρεις τι έκανε και τι όχι;
προφανως και τον ειχα μεσα. Ηθελα να δειξω οτι ολα τα αστειρωτα δεν συμβαλλουν στην αυξηση του πληθυσμου των αδεσποτων. Ακομα και να τον ειχα εξω ομως, οι πιθανοτητες να ζευγαρωνε σε αυτη την ηλικια ειναι απειροελαχιστες, αφου τα ενηλικα και πιο δυνατα αρσενικα δεν θα τον αφηναν να ζευγαρωσουν. Τα αρσενικα γινονται πατερες στην ηλικια των 3 ετων, ασχετα με το αν μπορουν ή οχι να ζευγαρωσουν απο 6 μηνων.

Όμως άλλο αυτό και άλλο αυτό:

Καθόλου άτοπο αν διάβασες τι έγραφε η lia85.
Οι γάτες δεν είναι μια δυο όπως στην δική σου περίπτωση αλλά 15.
Και μην μου πεις πως τις έχει μέσα στο σπίτι γιατί γράφει πως είναι το εξοχικό της εκεί και πάει μια στο τόσο.
Συνεπώς οι γάτες είναι ημιαδέσποτες.
Επίσης θα μπορούσα να πιστέψω πως τις ελέγχει αν δεν έγραφε επίσης πως πάντα είχαν 10-20 γάτες στο μπαλκόνι!!!
Άρα θα έπρεπε να διαβάσεις λιγάκι πιο προσεκτικά τι έγραφε πριν βγάλεις συμπεράσματα.
το οτι εχει εξω γατες που ταιζει δεν σημανει οτι επιβαλλεται να τις στειρωσει. Προφανως ειναι αδεσποτες και πιθανοτατα ημιαγριες. Επισης δεν γνωριζουμε αν το εξοχικο της ειναι περιφραγμενο ή οχι, δεν προκειται να μπω στο τρυπακι της ανακρισης. Επισης η κοπελα ρωτησε για την μερικη στειρωση οχι για το αν θα γεμισει αδεσποτα την ανδρο (κατι το οποιο δεν γινεται να συμβει γιατι φροντιζει η φυση, ισως με ασχημο τροπο, να κραταει τον πληθυσμο υπο ελεγχο... ξανασκεφτειτε το οσοι εχετε την συνηθεια να ταιζετε αστειρωτα αδεσποτα)

Κανένα κατόρθωμα και καμία πρόθεση να τρομάξουμε κανέναν.
Το μέλος lia85 μπήκε να μας ρωτήσει για την μερική στείρωση.
Όλοι της είπαν να μην κάνει και δεν άκουσε κανέναν.
δικαιωμα της δεν ηταν να μην ακουσει κανεναν; Εσυ ποιον θα ακουγες; Τον κτηνιατρο σου ή τον μπακαλη της γειτονιας σου; Μια επεμβαση αλλωστε φαινεται πιο επικινδυνη απο μια ενεση. Επισης το ειπες και μονος σου, μπηκε να ρωτησει για την μερικη στειρωση, οχι για το ποσα αδεσποτα θα παραχθουν απο μια αστειρωτη γατα.

Στη διαδικασία μάθαμε όπως γράφει στο προφίλ της πως έχουν περάσει πάνω από 50 γάτες από τα χέρια της, πως έχει παρατημένες στην Άνδρο 15 αυτή τη στιγμή και πως εκεί σκοπεύει να πάει και την μικρή για την οποία ρωτάει και τέλος πως πάντα είχαν 10-20 γάτες στο μπαλκόνι.
και εγω μπορει να γραφω οτι περασαν 150 γατες απο τα χερια μου, σημαινει οτι ειναι αληθεια; Επισης μπορει να εννοει οτι εχει βοηθησει 50 γατες, και εγω καποτε δηλωνα 10 γατες στο προφιλ μου, ηταν δικες μου ομως; Και εμεις ειχαμε στην αυλη 5-6 γατες, πρεπει να με λιθοβολησετε που ηταν αστειρωτες;

Αν εσεις γνωριζετε το Α και το Ω για την στειρωση, μπραβο σας. Υπαρχουν ομως και ατομα τα οποια δεν γνωριζουν απολυτως τιποτα. Υπαρχουν επισης ατομα που εχουν διαφορετικα πιστευω απο τα δικα σας you know. Η κοπελα φερθηκε αψογα σε ολους σας, δεν σας κατηγορησε ουτε εθιξε τα "φιλοζωικα" σας αισθηματα. Προσωπικα οσο και αν διαφωνω μαζι της, ποτε δεν την κατηγορησα οτι συμβαλει για παραδειγμα στην εξαφανιση της αγριογατας ή στον θανατο εκατονταδων γατιων στους δρομους ή στα σκουπιδια.

Και παρόλα αυτά την τρομάξαμε εμείς;
το μονο που εχω να πω (γιατι δεν προκειται να συνεχισω να συμμετεχω στο συγκεκριμενο thread anymore), ειναι οτι λυπαμαι για τον τροπο που αντιμετωπιζετε τους ανθρωπους που δεν συμμεριζονται τα πιστευω σας για τις στειρωσεις και τα αδεσποτα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,301 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:30, 06-02-11:

Θα παρακαλεσω αλλη μια φορα,να μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας που ειναι η "μερικη στειρωση".Η κοπελα ηθελε καποιες πληροφοριες για αυτο το θεμα.Εμεις οφειλουμε να ενημερωνουμε για αυτο το θεμα.Αν ο αλλος θα ακολουθησει τις συμβουλες μας..ειναι δικια του αποφαση,καλως ή κακως.
Οποιαδηποτε προσωπικη αντιπαραθεση..μπορει ανετα να λυθει με τα pm.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:17, 07-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ilias83
.

+100000
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι μενουμε τοσο στο κομματι του γατοπληθυσμου,οσο στις ασθενειες που θα κολλησουν οι γατες της και στις αιμομειξιες. Θα αρχισουν να πεθαινουν σαν τα κουνελια και δεν θα καταλαβαινει γιατι. Εγω μιλω απο προσωπικη εμπειρια. Και συγγνωμη,το να ειναι καποιος ενημερωμενος για τη στειρωση και να μην την εφαρμοζει,ξεροντας οτι οι γατες της θα αρχισουν να πεθαινουν απο πολλους παραγοντες,αυτο δεν το θεωρω αγαπη(και συνεπως οχι αισθημα φιλοζωιας).
Αnyway η κοπελα μπηκε σε ενα φιλογατικο σαιτ και ηταν λογικο να παρει αυτες τις απαντησεις.Κι εγω τετοιες απαντησεις επαιρνα οταν μπηκα στο μαικατ (!) και ετσι ταρακουνηθηκα και αρχισα να ψαχνω τα πραγματα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:53, 07-02-11:

Δεν ξέρω κανέναν σας, ούτε τις συνθήκες στις οποίες ζείτε εσείς ή τα γατιά σας. Θα πω την δική μου εμπειρία στην κοπέλα που έθεσε το ερώτημα.

Ζω στην επαρχεία σε σπίτι με κήπο και αυλή και επικοινωνία με άλλα σπίτια και αυλές. Έχω και είχα πάντα γάτες, άλλες φορές πολλές.. άλλες λιγόστευαν λόγω φυσικής επιλογής ή ανθρώπινης παρέμβασης (φόλες).

Μερικές γάτες μπαίνουν και μέσα άλλες είναι μόνο έξω ήρεμες, ή και άγριες (δεν πιάνονται).

Δεν κατέφυγα στην μερική στείρωση εκτός των κινδύνων των παρενεργειών, δεν την θεωρώ λύση αλλά είναι και οικονομικά ασύμφορο.
Μια ένεση ή ένα χάπι κάνει γύρω στα 50ε. Προτιμώ να δώσω 50ε να στειρώσω τις γάτες μου μια και έξω παρά να δίνω για κάθε γάτα 2 ή και 3 φορές τον χρόνο 50ε και ησυχία να μην βρίσκω.

Σε μια αντιπαράθεση με έναν αχαρακτήριστο Κτηνίατρο γιατί δίνει το χάπι ή κάνει την ένεση η απάντηση ήταν.. ότι αν τους μιλήσω για στείρωση θα τους χάσω... τους δίνω αυτή την "βολική" λύση, κάνουν αυτοί την δουλειά τους, την κάνω και εγώ. Γιατί απλά θεωρούν ότι η στείρωση "ακρωτηριάζει και χαλάει " την γάτα και δεν θα τους ξαναδώ, γιατί θα πάνε αλλού και θα κάνουν την δουλειά τους...

Επίσης υπάρχουν και άνθρωποι, που και τις παρενέργειες να μάθουν υιοθετούν την "βολική στείρωση μαϊμού" όπως την λέω εγω, γιατί απλά δεν πιστεύουν ότι θα πάθει κάτι η γάτα τους έστω και για μια φορά....

Παραθέτω ενα θέμα σχετικό.
http://forum.mycat.gr/showthread.p...ht=delvosteron

Ο καθένας κάνει ότι θέλει με την γάτα του, είναι και ο μόνος υπεύθυνος για το ότι πάθει ή δεν πάθει, γιατί απλά η γάτα δεν έχει την επιλογή να διαλέξει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:58, 07-02-11:

Ετσι ειναι ακριβως...η μερικη στειρωση..που δεν ειναι καν στειρωση στην πραγματικοτητα..βαζει σε τεραστιους κινδυνους τη γατα,εκτος του οτι βασανιζεται λογω οιστρων..ο ιδιος ο γιατρος μου μου εχει πει σε μια συζητηση..οτι δεν θα τις εκανε ποτε ακομα και να του τις ζητουσαν.Αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι οι γιατροι το ιδιο.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:46, 07-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ετσι ειναι ακριβως...η μερικη στειρωση..που δεν ειναι καν στειρωση στην πραγματικοτητα..βαζει σε τεραστιους κινδυνους τη γατα,εκτος του οτι βασανιζεται λογω οιστρων..ο ιδιος ο γιατρος μου μου εχει πει σε μια συζητηση..οτι δεν θα τις εκανε ποτε ακομα και να του τις ζητουσαν.Αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι οι γιατροι το ιδιο.
Ε βεβαια και οσον αφορα τις ενεσεις...σιγα μην χασει ο καθε γιατρος το "ψωμι" καθε 3 μηνες. Η στειρωση δεν τους βολευει φυσικα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Στείρωση; - Από Lins
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-09 στις 11:34.
    • Στείρωση - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-09 στις 16:36.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους