Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,240 εγγεγραμμένα μέλη και 718,820 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

mnk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mnk
H mnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αντίρριο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H mnk έγραψε στις 22:17, 15-12-12:

Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Σήμερα κατάλαβα ότι άρχισε να πειράζει διάφορα γιατί απλά ήθελε να παίξει...Λόγω έλλειψης παιχνιδιών - τα οποία θα προμηθευτώ σίγουρα! - της έφτιαξα μια αυτοσχέδια μπάλα από αλουμινόχαρτο και τρελάθηκε στο "κηνύγι". Ύστερα ηρέμησε και ξαναξάπλωσε στον καναπέ...Επίσης κατάλαβα, ότι καμιά φορά που μου βγάζει νύχια είναι γιατί νομίζει ότι κάτι έχω στα χέρια μου και δεν της το δίνω...οπότε θα πρέπει να κατεβαίνω στο επίπεδό της για να βλέπει τα χέρια μου. Ίσως ακόμα δεν με εμπιστεύεται πλήρως...
Αύριο έχουμε μάθημα "τουαλέτα"! Ευχηθείτε μου "καλή τύχη", γιατί πρωτάρα κι εγώ, πρωτάρα κι εκείνη...θα τα καταφέρουμε;!

Υ.Γ. - Την λένε Kitty - ξέρω, καθόλου πρωτότυπο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:23, 15-12-12:

Γιατί ? Μιά χαρά όνομα είναι το kitty. Εγώ ξέρω άτομα που είχαν γάτα και μιά ζωή τη φώναζαν ψιψίνα.

Καλή τύχη για αύριο. Αν έχεις προμηθευτεί αμμολεκάνη και άμμο η φύση θα κάνει την υπόλοιπη δουλειά, εύκολα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,827 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:44, 15-12-12:

Καλά λέει ο Ηλίας, μια χαρά είναι το όνομά της ! Εμένα, μου αρέσει και -η λέξη- "ψιψίνα". Ξέρω δε και κάποιους που τη
γάτα τους τη λένε ..."γατούλι"!
Οπότε μη σε απασχολεί η πρωτοτυπία, απλά να αρέσει σε σένα και στη μικρή σου πριγκήπισσα
Και για τα παιχνιδάκια, μέχρι να προμηθευτείς όποτε μπορείς από pet store, μπορείς, εκτός από το αλουμινόχαρτο-μπαλίτσα που είναι μια καλή ιδέα, ένα καλαμάκι μικρό, ένα χαρτάκι τσακισμένο (όχι πολύ μικρό μη το καταπιεί), ένας φελλός από μπουκάλι, ένα μικρό αντικείμενο που θα το έχεις κρεμάσει από κλωστή..όλα κάνουν. Εμένα όταν ήταν "νήπιο" η δική μου
ξετρελλαινόταν με τα πιαστράκια από χάρτινες σακκούλες, εκείνα που είναι στριφτά και χάρτινα (από το "Zara" κάτι σακκούλες χάρτινες) και απασχολιόταν ώρα με το να παίζει και να τα δαγκώνει
Για το θέμα της αμμολεκάνης δεν πιστεύω οτι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Τα περισσότερα γατιά από την πρώτη μέρα.. τον
βρίσκουν το δρόμο τους

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mnk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mnk
H mnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αντίρριο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H mnk έγραψε στις 22:57, 15-12-12:

Μακάρι να έχετε δίκιο για την άμμο...

Θέλω πρώτα να καταφέρουμε αυτό και μετά να την βάλω στο κουτάκι της μεταφοράς, να πάμε στην κτηνίατρο για στείρωση.
Και μετά έχουμε ταξίδι -λόγω άδειας Χριστουγέννων!- και αλλαγή σπιτιού...

Αν τα περάσουμε όλα αυτά, θα είναι τέλεια!!!
Συγνώμη που σας ζαλίζω , αλλά πραγματικά ανησυχώ για το αν θα τα καταφέρω να συμβιώσουμε...
Μέχρι τώρα τα έχουμε πάει καλά!

Υ.Γ. - Μα πώς επισυνάπτουμε φωτογραφίες;;;

Και ευχαριστώ για την συμπαράσταση και τις συμβουλές!!!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 16-12-12 στις 13:49. Αιτία: Merge
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:05, 15-12-12:

Δίκιο έχουμε . Τελος. Θα τα κάνει στην άμμο της και μην ανησυχείς. Είπαμε, τα έχει κανονίσει η φύση της πρίν απο σένα

Για τις φωτό, στα γρήγορα :

a. Περισσότερες επιλογές μορφοποίησης

β. πάτα πάνω στον συνδετήρα ή στο ταμπελάκι " πρόσθετες επιλογές "

γ. θα ανοίξει ή θα ανοιξεις τη " διαχείριση συννημένων αρχείων "

δ. στο " μεταφορά αρχείου απο τον H/Y " πάτα browse, επισύναπψε το αρχείο που θες...

ε. ανέβασε τη φωτογραφία να δούμε την Kitty !

Παράθεση

mnk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mnk

H mnk έγραψε στις 23:18, 15-12-12:

Δεν τα κατάφερα να ανεβάσω την φωτογραφία γιατί μάλλον έχω θέμα σύνδεσης...Θα προσπαθήσω άλλη φορά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 16-12-12 στις 13:49. Αιτία: Merge
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,827 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 02:17, 16-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από mnk
Δεν τα κατάφερα να ανεβάσω την φωτογραφία γιατί μάλλον έχω θέμα σύνδεσης...Θα προσπαθήσω άλλη φορά...
Κι εγώ από εδώ δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες με τον παραδοσιακό τρόπο που, πολύ σωστά περιγράφει ο Ηλίας. Οπότε συνδέομαι μέσω Google Chrome, στο σάϊτ και ακολουθώ τις παραπάνω οδηγίες, όπως τις είπε, για να ανέβουν οι φωτο.
Πάντως υπάρχει κι άλλος τρόπος, που θα σε καθοδηγήσουν άλλα μέλη πιο έμπειρα από εμένα. Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:51, 16-12-12:

mnk, εάν θες, διάβασε το θέμα Οδηγίες για ανέβασμα φωτογραφιών.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:43, 16-12-12:

mnk καλοσώρισες στο My Cat
Οι γάτες όπως θα ανακαλύψεις είναι συναρπαστικά πλάσματα ενώ η καθε μία έχει τον δικό της χαρακτήρα. Γι' αυτό σε συμβουλεύω να δώσεις χρόνο για να γνωρίσεις τη δικιά σου γατούλα, να γνωρίσει εκείνη εσένα, να "δέσετε" αλλά και να διαβάζεις για τις γάτες, κάτι που είμαι σίγουρη δεν θα βαρεθείς. Ευτυχώς, είσαι στο κατάλληλο μέρος. Το My Cat είναι μια πλούσια πηγή πληροφοριών.
Καταρχήν η γατούλα σου είναι μικρή ακόμα γι' αυτό έχει ανάγκη να παίξει. Μέσα από το παιγνίδι αντιλαμβάνεται τον κόσμο της, ενώ αναπτύσσει και τις ικανότητές της στο κυνήγι. Σ' αυτή την ηλικία κανονικά θα έπαιζε με τα αδερφάκια της, που δεν έχει κοντά της. Έχει όμως εσένα. Γι' αυτό αν κάποιες φορές βγάζει νυχάκια μην ανησυχείς και μην φοβάσαι. Να παίξει θέλει μόνο. Φυσικά, δεν θέλεις να της μεταδώσεις το μήνυμα ότι μπορεί να βγάζει νύχια και να σε γδέρνει. Γι' αυτό τον λόγο θα πρέπει να προμηθευτείς ειδικά παιγνίδια για γάτες, πολλά από τα οποία όπως θα δεις είναι δεμένα με σχοινί ή καλάμι. Να θυμάσαι επίσης ότι μέσα από το παιγνίδι η μεταξύ σας σχέση ενδυναμώνεται.
Χρειάζεται επίσης ένα ονυχοδρόμιο. Υπάρχουν διάφορα μοντέλα στην αγορά, αλλά αν με ρωτάς, ένας κορμός δέντρου ο οποίος θα στερεωθεί κάπου, αν υπάρχει η πολυτέλεια, θα ήταν ιδανικός. Αν η γατούλα σου επιμείνει να ξύνει τα νυχάκια της σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού, π.χ σε ένα καναπέ, τοποθέτησε το ονυχοδρόμιό της ακριβώς εκεί.
Απ' εκεί και πέρα χρειάζεστε μια αμμολεκάνη και ένα ζεστό ζεστό κρεβάτι. Για το φαγητό της, στην περιοχή "Διατροφή" του φόρουμ μας, θα βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά.
Αν η γατούλα σου έχει πρόσβαση σε μπαλκόνι τότε θα σε συμβούλευα να το περιφράξεις, ή να την βγάζεις πλέον με επίβλεψη. Πολλές φορές δυστυχώς, γατούλες έπεσαν από μπαλκόνι με άσχημες συνέπειες. Άσε που εκεί έξω οι κίνδυνοι είναι πάρα πολλοί.
Τέλος, αν κάποια στιγμή θελήσεις να ανοίξεις ένα δικό της θέμα για να μας την συστήσεις, το οποίο θα μπορείς να ανανεώνεις όποτε επιθυμείς με φωτογραφίες, βίντεο, νέα της γατούλας σου, ακόμα και με απορίες ή ανησυχίες σου σχετικά με αυτήν, τότε μπορείς να το κάνεις εδώ

Παράθεση

Κrisnamurti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κrisnamurti
Ο Κrisnamurti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Κrisnamurti έγραψε στις 05:11, 17-12-12:

Καλησπέρα και από εμένα...Πριν από 3 εβδομάδες πήρα μία γάτα...Την είχα τον Αύγουστο στο εξοχικό μου μαζί με τον αδερφό της...Ήτανε 40 ημερών περίπου όταν είχανε έρθει...Δυστυχώς ο αδερφός της ψόφησε και έτσι πήραμε την γάτα μαζί με τους δικούς μου...Προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα και μού έκανε ιδιαίτερη εντύπωση αυτό...Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις...1)Ποιά είναι η κατάλληλη ηλικία για στείρωση,2)θα ήθελα όποιος ξέρει να μού προτείνει κάποια παιχνίδια οικονομικά για γάτες,3)πόσες ώρες πρέπει να κοιμάται μία γάτα και 4)εάν είναι φυσιολογικό το ότι νιαουρίζει συνέχεια όταν είναι κάποιος στην κουζίνα,για την ακρίβεια όταν τρώει κάποιος ή ακούει μαχαιροπήρουνα και τα σχετικά θέλει να τρώει και αυτή...Αυτό το τελευταίο το ρωτάω γιατί τρώει αρκετά και δεν μού φαίνεται και πολύ φυσιολογικό το να θέλει να τρώει συνέχεια...Αυτά...Όλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες...Ευχαριστώ...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 10:56, 17-12-12:

Kαλημέρα Krisnamurti!
1) Καταρχάς είναι θηλυκή η γατούλα σου; Αν ναι και είναι 5,5 μηνών, πλησιάζει η στιγμή της στείρωσης! Σπεύσε σε έναν κτηνίατρο να σε κατατοπίσει καλύτερα και να της κάνει και τα απαραίτητα εμβόλια, αποπαρασιτώσεις κλπ, πράγματα απολύτως απαραίτητα για τη γατούλα σου αλλά και για εσένα (γιατί είμαι σίγουρη πως δε θέλεις πχ να γεμίσεις ψύλλους ή να έχετε προβλήματα διάρροιας κλπ λόγω ενδοπαρασίτων)
2) Οικονομικά παιχνίδια μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, με ένα καλάμι, σπάγγο και κάτι να κρέμεται στο τέλος (μπαλάκια, κρόσια κλπ). Το λατρεύουν και μαθαίνουν, αν το προτιμάς, να μην παίζουν και με τα χέρια σου. Έπειτα είναι κάθε λογής μπαλάκια που κάνουν θόρυβο και κανένα λούτρινο για να παριστάνει τον... κυνηγό! Θα λατρέψει επίσης το λέιζερ! Θα το κυνηγάει και θα το ψάχνει σαν τρελή! Της δικής μου επίσης της αρέσουν χαρτοκούτια και σακούλες να μπαίνει να κρύβεται και να την πειράζεις! Ακόμη βάλε γάντια χοντρά (φλις ή κουζίνας) και γίνετε εσύ και τα χέρια σου το θήραμά της!
Σημειωτέον, τα μπαλάκια και καλάμια που αναφέρω τα έχω βρει και σε πετ-σοπ σε τιμή της τάξεως των 2-2,5€.
3) Πολλές! Ανάλογα και με τις μέρες της, υπάρχουν μέρες που κοιμούνται ασταμάτητα! Περισσότερο από εμάς σίγουρα, γύρω στο 16ωρο. Αλλά αν αλλάζει ο καιρός ή αν είναι κάποια μέρα υποτονικές και παραπάνω.
4) Μάλλον έπεσες σε λαίμαργο γατί! Σημαντικό είναι να μην της δίνετε να φάει από το πιάτο σας ή όταν τρώτε εσείς τελοσπάντων. Μια γάτα που ξέρω και το έκανε αυτό ήταν γιατί όταν πρωτονιαούριζε με τα κουζινικά κλπ της έδιναν να φάει και πολύ απλά το... έμαθε! Συζήτησε και με τον γιατρό για τις ποσότητες που πρέπει να τρώει και ποια τροφή και σε πρώτη φάση τήρησε ένα πιο "αυστηρό" πρόγραμμα για να μάθει πως τρώει μόνο αυτό και όσο και να νιαουρίσει μπροστά από την κατσαρόλα πολύ απλά... δε θα φάει!
Καλή επιτυχία, να σου ζήσει το γατόνι σου και να μας ανεβάσεις καμιά φωτογραφία να θαυμάσουμε κι εμείς λίγο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:11, 17-12-12:

Επίσης ωραίο παιχνίδι είναι και το μπαλάκι από αλουμινόχαρτο, το οποίο το τυλίγεις μέχρι να γίνει ένα ομοιόμορφο μπαλάκι σε μέγεθος που να μπορεί να το μεταφέρει με το στόμα. Τρελαίνονται. Επίσης (μμόνο για καπνιστές) όλες οι γάτες που ξέρω τρελαίνονται για ζελατίνα από φιλτράκια.Είναι καλύτερο να έχει και το φιλτράκι μέσα. Εγώ επειδή φοβαμαι, από τα έξι που έχει κάθε ζελατίνα, αφήνω μόνο ένα στην μέση της, για να μην μπορεί να το βγάλει και υπάρξει κίνδυνος να το φάει. Οι δικές μου πλέον ανεβαίνουν μόνες τους και τα παίρνουν από το τραπέζι. Ξαφνικά ακούω ένα χρατςςςς και το έχουν βάλει στο στόμα και πάνε. Επίσης ποντικάκι με καλάμι για να της το κουνάς και να τρέχει, παμφθηνο, μόλις 1 ευρώ.
Όσο για το φαγητό, νομίζω ότι νιαουρίζει γιατί λιγουρεύεται και όχι επειδή πεινάει.Είναι στο χέρι σου το αν θα την αφήσεις να τρώει από τα πιάτα σας μαζί σας ή όχι. Πάντως αν δει ότι δεν της δίνετε για κάποιο διάστημα, θα το συνηθίσει και σύντομα δεν θα σας ενοχλεί, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Να την χαίρεστε την ψιψίνα σας και να περνάτε πολύ όμορφα μαζί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:51, 17-12-12:

Φιλε Krisnamurti, τα κοριτσια πριν σου ειπαν τα περισσοτερα. Ηθελα μονο να σου πω για το θεμα του υπνου, οτι οι γατες κοιμουνται 18 ωρες το 24ωρο με διαλειμματα, οσο πιο μικρη ειναι μια γατουλα, τοσο πιο πολυ κοιμαται.
Στο θεμα των παιχνιδιων παιζουν ρολο και τα γουστα της γατουλας, παντως υπαρχουν γατια που παιζουν ακομα και με τα φασολια τα ξερα, ειχα μια γατουλα που ηταν το αγαπημενο της παιχνιδι, φυσικα και οσα σου ειπαν οι κοπελες πιο πανω, δοκιμασε να της δινεις πραγματα που φανταζεσαι οτι μπορει να της αρεσουν για παιχνιδι και θα εκπλαγεις!
Να την χαιρεσαι και περασετε μια ζωη ολο παιχνιδι και χαρες.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:58, 17-12-12:

Όντως έχει δίκιο η Βάσω. Πραμγατικά παίζουν με κουλά πράγματα. Να έχεις όμως στο νου σου ότι κατά βάση θα της αρέσει κάτι, που θα κάνει θόρυβο καθώς το κουνάει. Εγώ αυτό έχω παρατηρήσει. Ο,τι κάνει θόρυβο τους προκαλεί το ενδιαφέρον.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morgulis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Morgulis
Ο Morgulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Morgulis έγραψε στις 22:29, 30-12-12:

Καλησπέρα σας...μόλις πήρα ένα γατάκι...όλα είναι μια χαρά...δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα εκτος από αυτό της θέσεις της τουαλέτας...της πήρα μια ανοιχτή (δεν το έψαξα πολύ) και όπως είναι φυσιλογικό τα πετάει έξω...μένω σε μικρή γκαρσονιέρα και προβληματίζομαι...μπορώ να το έχω στο μπάνιο μου?επειδή είναι ο μονος χορός που χωράει άνετα.πλένω την περιοχή με τη ντουζιέρα...την τουαλέτα την καθαρίζω στο μπαλκόνι...δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα έτσι???

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 30-12-12 στις 22:36. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:40, 30-12-12:

Κανενα προβλημα δεν υπαρχει, οι περισσοτεροι στο μπανιο εχουμε την τουαλετα των γατιων μας. Φροντισε μονο να εχει προσβαση, μην κλεινεις δηλαδη την πορτα του μπανιου.
Και να ξερεις οτι πολλα γατια πετανε την αμμο τους εξω οπως σκαβουν για να σκεπασουν οτι εχουν κανει, εγω προσωπικα εχω καταλαβει οτι εχει να κανει με το γατι, αλλα ειναι πολυ προσεκτικα και αλλα νομιζεις πως ψαχνουν για πετρελαιο.
Υ.Γ. Αν θελεις προσπαθησε να γραφεις στα Ελληνικα, γινεσαι πιο καλα αντιληπτος και ειναι απο τους ορους του mycat.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:02, 31-12-12:

Η τουαλέτα είναι καλύτερα να τοποθετείται σε ένα μέρος όπου το γατί αισθάνεται ότι είναι ήσυχο και απομακρυσμένο από πιθανούς κινδύνους και επιθέσεις. Είναι στη φύση τους να θέλουν να ελέγχουν το περιβάλλον τους τη στιγμή που βρίσκονται στην τουαλέτα. Το μπάνιο είναι μια καλή λύση, όπως και ένα περιφραγμένο μπαλκόνι.

Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thant
Ο thant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O thant έγραψε στις 15:45, 26-01-13:

Καλησπέρα. Πριν από μια εβδομάδα υιοθετησα ένα θηλυκό αδέσποτο γατάκι (περίπου 1 χρονών) που βρήκα στο δρόμο. Ηταν πολύ ήσυχο γι αυτό έβγαλα το συμπέρασμα ότι έχει μεγαλώσει με ανθρώπους. Για όνομα ακόμα ψάχνω.
Στο σπίτι εχω μια γατα, τη Ζωή, και κατα την διαρκεια της βδομάδας η μόνη επαφή που είχαν μεταξύ τους ήταν ενα τζάμι για την πρώτη γνωριμία. Πίσω απο το τζάμι "παίχτηκαν" πολλοι τσαμπουκάδες και ακούστηκαν πολλά χχχχχχχχ

Σήμερα σκέφτομαι να κάνω το πρωτο βημα για να τα φέρω στον ίδιο χώρο, γι αυτό θα ήθελα μερικές συμβουλές όπως...
Χρειαζομαι δεύτερο μπολάκι με φαΐ -νερό ή δεν θα εχουν πρόβλημα να τρώνε απο το ίδιο?
Να βάλω και δεύτερη άμμο?
Κατι άλλο που πρεπει να γνωρίζω?
Εκτός από τους παραπάνω προβληματισμούς αντιμετωπίζω ενα ακόμα πρόβλημα. Η καινούρια γάτα ειναι σε οίστρο.
Επειδή προς το παρόν δεν εχω την δυνατότητα να της κάνω στειρωση γιατί ήδη εχω επισκεφθεί μια φορά τον γιατρό για εμβόλια και αποπαρασιτωση, θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να κάνω κάτι προσωρινά για να την ηρεμίσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thant : 26-01-13 στις 20:20.
Παράθεση

Morgulis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Morgulis
Ο Morgulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Morgulis έγραψε στις 19:23, 26-01-13:

Καλησπερα σας...θα ηθελα να μαθω κατα ποσο ειναι σωστο να φορεσω ρουχο στη γατα μου...οταν τις εβαλα το λουρακι δεν της αρεσε καθολου...το αφησα 10μερες μηπως το μαθει αλλα τπτ...οποτε της το εβγαλα γτ το γατι καθε λιγο φρικαρε και ετρεχε σαν τρελο...οποτε φοβαμαι μηπως εχουμε παλι τα ιδια η μηπως δεν ειναι καλο για το τριχωμα της η κατι αλλο...ευχαριστο εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:51, 26-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από thant
Σήμερα σκέφτομαι να κάνω το πρωτο βημα για να τα φέρω στον ίδιο χώρο, γι αυτό θα ήθελα μερικές συμβουλές όπως...
Χρειαζομαι δεύτερο μπολάκι με φαΐ -νερό ή δεν θα εχουν πρόβλημα να τρώνε απο το ίδιο?
Να βάλω και δεύτερη άμμο?
Κατι άλλο που πρεπει να γνωρίζω?
Εκτός από τους παραπάνω προβληματισμούς αντιμετωπίζω ενα ακόμα πρόβλημα. Η καινούρια γάτα ειναι σε οίστρο.
Επειδή προς το παρόν δεν εχω την δυνατότητα να της κάνω στειρωση γιατί ήδη εχω επισκεφθεί μια φορά τον γιατρό για εμβόλια και αποπαρασιτωση, θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να κάνω κάτι προσωρινά για να την ηρεμίσω.
Φιλη μου εγω στην θεση σου θα στειρωνα πρωτα την δευτερη γατουλα πριν τις φερω σε επαφη, ειναι καλυτερα ετσι δεδομενου οτι η πρωτη ειναι στειρωμενη. Εκτος αυτου τα αστειρωτα θυληκα που ειναι σε οιστρο βγαζουν και καποια επιθετικοτητα και δεν θα ηταν σωστο να γνωριστουν κατω απο αυτες τις συνθηκες.
Τωρα οταν το κανεις χρειαζεσαι οπωσδηποτε ξεχωριστα μπωλακια για φαγητο και νερο και ξεχωριστες λεκανες για την αμμο. Κανονικα οι κανονες καλης συμβιωσης απαιτουν οσα ειναι τα γατια + 1, δηλαδη εφ' οσον θα εχεις δυο γατια στο ιδιο σπιτι θα επρεπε να εχεις τρια. Με τον καιρο και αφου γνωριστουν θα πηγαινουν το ενα στου αλλου, αλλα πρεπει το καθενα να εχει το δικο του.

Αρχική Δημοσίευση από Morgulis
Καλησπερα σας...θα ηθελα να μαθω κατα ποσο ειναι σωστο να φορεσω ρουχο στη γατα μου...οταν τις εβαλα το λουρακι δεν της αρεσε καθολου...το αφησα 10μερες μηπως το μαθει αλλα τπτ...οποτε της το εβγαλα γτ το γατι καθε λιγο φρικαρε και ετρεχε σαν τρελο...οποτε φοβαμαι μηπως εχουμε παλι τα ιδια η μηπως δεν ειναι καλο για το τριχωμα της η κατι αλλο...ευχαριστο εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
Αυτο ειναι κατι που δεν το εχω κανει ποτε, προφανως θα εχεις τους λογους σου για να θες να της φορεσεις ρουχο, δεν βλεπω ομως σε τι θα χρησιμευσει. Η γατα εχει το τριχωμα της για να την προφυλασσει απο το κρυο, δεν ειναι οπως τα σκυλια που τα κουρευουν καθε τοσο και ειναι και απο την φυση τους πιο ευαισθητα στο κρυο.
Η συμβουλη που εχω να σου δωσω και αυτο κρινοντας απο τα δικα μου γατια και οσα αλλα γνωριζω ειναι να μην το κανεις, ειμαι σιγουρη πως θα στρεσαριστει πολυ και αυτο ισως της κανει κακο.

Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thant
Ο thant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O thant έγραψε στις 20:06, 27-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Φιλη μου εγω στην θεση σου θα στειρωνα πρωτα την δευτερη γατουλα πριν τις φερω σε επαφη, ειναι καλυτερα ετσι δεδομενου οτι η πρωτη ειναι στειρωμενη. Εκτος αυτου τα αστειρωτα θυληκα που ειναι σε οιστρο βγαζουν και καποια επιθετικοτητα και δεν θα ηταν σωστο να γνωριστουν κατω απο αυτες τις συνθηκες.
Τωρα οταν το κανεις χρειαζεσαι οπωσδηποτε ξεχωριστα μπωλακια για φαγητο και νερο και ξεχωριστες λεκανες για την αμμο. Κανονικα οι κανονες καλης συμβιωσης απαιτουν οσα ειναι τα γατια + 1, δηλαδη εφ' οσον θα εχεις δυο γατια στο ιδιο σπιτι θα επρεπε να εχεις τρια. Με τον καιρο και αφου γνωριστουν θα πηγαινουν το ενα στου αλλου, αλλα πρεπει το καθενα να εχει το δικο του.
Προς το παρόν τα πάνε πολύ καλύτερα απ' οτι ειχα φανταστεί. Εχει λιγα νεύρα η Ζωη αλλά θα της περάσουν. Το πρόβλημα του οίστρου μόνο που υπάρχει, αλλά έγιναν ολα τοσο γρήγορα που δεν το κατάλαβα αμέσως. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Θανάσης

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:43, 27-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από thant
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Θανάσης
Ουπς, σορυ μου ξεφυγε οτι εισαι αντρας, με τοσα που γραφω καθε μερα!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 23:12, 27-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Αυτο ειναι κατι που δεν το εχω κανει ποτε, προφανως θα εχεις τους λογους σου για να θες να της φορεσεις ρουχο, δεν βλεπω ομως σε τι θα χρησιμευσει. Η γατα εχει το τριχωμα της για να την προφυλασσει απο το κρυο, δεν ειναι οπως τα σκυλια που τα κουρευουν καθε τοσο και ειναι και απο την φυση τους πιο ευαισθητα στο κρυο.
Η συμβουλη που εχω να σου δωσω και αυτο κρινοντας απο τα δικα μου γατια και οσα αλλα γνωριζω ειναι να μην το κανεις, ειμαι σιγουρη πως θα στρεσαριστει πολυ και αυτο ισως της κανει κακο.

Συμφωνω με την Βάσω, δεν υπαρχει λόγος. Επίσης θα της σπάσουν τα νεύρα επειδή οι γάτες αυτοεξυπηρετούντε όσον αφορά την καθαριότητα τους και δεν θα μπορεί να περιποιηθεί το τριχωμά της.

Παράθεση

victoriaalex199

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη victoriaalex199
H victoriaalex199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H victoriaalex199 έγραψε στις 15:30, 03-02-13:

Μόλις πριν λίγο είχα την γατούλα μου αγκαλιά. Είναι μικρούλα, δεν της έχω κάνει εμβόλια, είδα κάτι να περπατάει πάνω στην γουνίτσα της αλλά δεν μπόρεσα να το βγάλω γιατί κινούταν. Φαινόταν σαν πολύ μικρό ζουζουνάκι, λίγο μακρόστενο. Μπορεί να είναι παράσιτα; Τι μπορώ να κάνω γι αυτό; Δεν την έχω δει να ξύνεται ιδιαίτερα.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:50, 03-02-13:

Εϊναι ψύλλος κατά πάσα πιθανότητα. Πόσο μικρή είναι; Μέχρι δύο μηνών μπορείς μόνο σπρέυ να της βάλεις, όχι ακόμη αμπούλα. Πάρε το frontline, είναι κατά γενική ομολογία το καλύτερο!

Παράθεση

victoriaalex199

Νεοφερμένος

H victoriaalex199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H victoriaalex199 έγραψε στις 15:58, 03-02-13:

Είναι περίπου 4-5 μηνών. Βασικά είναι ένα πολύ μικρό μαύρο ζουζουνάκι που κυρίως πάει στον λαιμό της. Προσπάθησα να το βγάλω, αλλά δεν μπόρεσα!
Απο ότι διάβασα και παρακάτω πρέπει ναι, να είναι ψύλλος.
Απο που μπορώ να το αγοράσω αυτό; Σε τι τιμές υπάρχει;
Βασικά μόνο μέσα στο σπίτι την έχω την γατούλα μου, μπορεί και απο το σπίτι να έχει ψύλλους ε; Γιατί είναι πολύ καθαρούλα!

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 16:11, 03-02-13:

Φιλε φιλη(δεν καταλαβαιμω ξεκαθαρα απο το ψευδωνυμο σου)τα παρασιτα ειναι εναπαρα πολυ σοβαρό θεμα αν την γατουλα την εφερες τωρα στο σπιτι δηλαδη.λιγοτερο απο μηνα παρε αμπουλα η σπρευ αποπαρασιτωσης κ αναλογα με τα κιλα της παει η αμπουλα κ ψεκασε την καθως κ με το σπρειτους χωρους στους.οποιους βρίσκεται κ περιορισε την αν ειναι εφικτο σ ενα απο τους χωρους σου ωστε να μην εξαπλωθουν τα παρασιτα
..τωρα αν την εχεις πανω απο μηνα πρεπει να κανεις.καθαριοτητα σ ολο το σπιτι καναπεδες καλυμματα στρωματα με σπρει ειδικο κ στις δυο περιπτωσεις τα φαρμακα θα στα συνιστησει ο γιατρος αν δεν την εχεις παει ηδη κ δεν ξερες καποιον μπορω να σ προτεινω ενα κτηνιατρικό κεντρο στο κεντρο της αθηνας να ξερεις ομως οτι θελει υπομονηκ επιμονη αν ειναι πατασιτο κ η συχνοτητα που μου πε εμενα η γιατροςπου αργησα να ανακαλυψω σωστο γιατρο για να κανει διαγνωση ειναι καθε 15 μερες γενικη στο σπιτι(στρωματα καλυμματα καπαδες κρεβατια) κ αμπουλες στα γατια καλα κουραγια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:17, 03-02-13:

Στην ηλικια που ειναι η γατουλα σου, μπορεις ανετα να της κανεις εμβολια και μαζι με αυτα ο κτηνιατρος θα κανει και αποπαρασιτωση και εσωτερικη και εξωτερικη. Νομιζω πως ειναι το καλυτερο.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 16:22, 03-02-13:

Και δεν πρεπει να το καθυστερείς γιατί ειναι αποκλειστικα σπιτιου κι εγω αποκλειστικα σπιτι τα χω αλλα την επαθα κ παρολο που τα χα παει στο γιατρο κ τους εκανα καθε μηνα αποπαρασιτωση...μην της βαλεις τιποτα μεχρι να πας στο γιατρο γιατι δεν θα φαινεται τι εχει εμείς ετσι την πατησαμε της ειχα κανει αποπαρασιτωση κ οταν τα εξεταζρ ο γιατρος φιανοταν σαν να μην εχιυν τιποτα μην καθυστερεις βουρ για γιατρο

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 16:22, 03-02-13:

Αν βγαίνει στο μπαλκόνι θα μπορούσε να κολλήσει, από φυτά, ή να μπήκε ο ψύλλος με κάποιον άλλον τρόπο στο σπίτι, συμβαίνει! (πχ από παπούτσια, από απλωμένα ρούχα ενδεχομένως κλπ). Πάρε κατά τη γνώμη μου αφού είναι πάνω από 2 μηνών αμπούλα frontline combo για να εξουδετερώσει και τις προνύμφες και τα αυγά που πιθανόν υπάρχουν στο σπίτι, στους καναπέδες, στα χαλιά κλπ. Γενικά πρέπει να τους βάζουμε κάθε μήνα, ίσως τώρα το χειμώνα λίγο πιο αραιά, αλλά όπως βλέπεις το κακό μπορεί να γίνει. Το θέμα είναι να μην αναπτυχθούν μες στο σπίτι και τότε θα θέλεις πιο δραστικά μέτρα (απολύμανση κλπ), οπότε πάρε την αμπούλα να είσαι σίγουρη. Κοστίζει 7€ από κτηνιατρείο ή μεγάλα pet-shop.

Παράθεση

victoriaalex199

Νεοφερμένος

H victoriaalex199 έγραψε στις 16:24, 03-02-13:

Βικτώρια με λένε! Βασικά απο ότι κατάλαβα πρέπει να είναι ψύλλος. ΄Έναν είδα, δεν πρέπει να υπάρχει άλλος. Απορώ πως εμφανίζονται γιατί μπορώ να πω οτι είναι αρκετά καθαρό και το σπίτι και η γατούλα μου. Δυστυχώς επειδή είμαι φοιτήτρια, μαζεύω τα χρήματα για να της κάνω τα εμβόλια. Ωστόσο αν ξέρετε καθόλου τιμές θα με βοηθούσε αυτό. (μένω Πάτρα και όχι Αθήνα, αλλά έχουν φίλους με γάτες και θα μου συστήσουν κτηνίατρο)

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 16:49, 03-02-13:

20 ευρω το καθε εμβολιο αντε στην χειροτερη να σου παρει 25 ευρω αν χρεωνει επισκεψη. Επισης θα του κανει 1 εμβολιο την φορα που θα το πας (δεν τα κανει ολα μαζι με την μια) και μετα σου κλεινει ραντεβου για το επομενο.

Παράθεση

victoriaalex199

Νεοφερμένος

H victoriaalex199 έγραψε στις 16:51, 03-02-13:

α πολύ ωραία!
γιατί είμαι και φοιτήτρια και όσο να πεις, δεν τα βγάζω εύκολα πέρα. Οπότε θα το ψάξω λίγο με τους κτηνιάτρους!!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 17:40, 03-02-13:

απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι δεν της εχεις κανει ποτε αποπαρασιτωση (σωστα?). δεν εχει καμια σημασια το οτι ζει μεσα στο σπιτι τωρα αν πχ την πηρες απ το δρομο ή απο καποια αυλη και δεν της ειχε κανει αποπαρασιτωση ο προηγουμενος που την ειχε (αν υπηρχε προηγουμενος). το οτι φαινεται καθαρη επισης δεν εχει καμια σημασια.
τα παρασιτα (εξωτερικα και εσωτερικα) ειναι επικινδυνα και για το ζωο αλλα και για εμας. το οτι βλεπεις ενα ψυλο συνηθως σημαινει οτι υπαρχουν πολλοι.. εγω θα σου προτεινα ασχετα με τα εμβολια να της κανεις αποπαρασιτωση αμεσα εσωτερικη και εξωτερικη οπωσδηποτε και αν οντως δεν την ειχες αποπαρασιτωσει ποτε και απολυμανση του σπιτιου οπως λενε πιο πανω. το κοστος για τα σκευασματα αυτα ειναι περιπου 10-15 ευρω (αφου ειναι 4-5 μηνων μπαινει αμπουλα ανετα απ οσο ξερω) και μπορεις να το κανεις και μονη σου αφου παρεις τα σκευασματα και τις οδηγιες του κτηνιατρου.. επειδη λες οτι εισαι φοιτητρια και ζοριζεσαι το λεω, μην περιμενεις να περασει καιρος για να εχεις περισσοτερα λεφτα ειδικα αν δεν εχει κανει ποτε αποπαρασιτωση το ζωο...

Παράθεση

victoriaalex199

Νεοφερμένος

H victoriaalex199 έγραψε στις 17:54, 03-02-13:

Σε ευχαριστώ πολύ. Απο pet shop την πήρα και μου είπε η ιδιοκτήτρια οτι οι προηγούμενοι της είχαν κάνει αποπαρασσίτωση, τώρα κατα πόσο αλήθεια είπε, δεν ξέρω. Ωστόσο θα πάω σε φαρμακείο να πάρω. Εκτός απο την γατούλα, στο σπίτι, τι πρέπει να κάνω;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 17:55, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι δεν της εχεις κανει ποτε αποπαρασιτωση (σωστα?). δεν εχει καμια σημασια το οτι ζει μεσα στο σπιτι τωρα αν πχ την πηρες απ το δρομο ή απο καποια αυλη και δεν της ειχε κανει αποπαρασιτωση ο προηγουμενος που την ειχε (αν υπηρχε προηγουμενος). το οτι φαινεται καθαρη επισης δεν εχει καμια σημασια.
τα παρασιτα (εξωτερικα και εσωτερικα) ειναι επικινδυνα και για το ζωο αλλα και για εμας. το οτι βλεπεις ενα ψυλο συνηθως σημαινει οτι υπαρχουν πολλοι.. εγω θα σου προτεινα ασχετα με τα εμβολια να της κανεις αποπαρασιτωση αμεσα εσωτερικη και εξωτερικη οπωσδηποτε και αν οντως δεν την ειχες αποπαρασιτωσει ποτε και απολυμανση του σπιτιου οπως λενε πιο πανω. το κοστος για τα σκευασματα αυτα ειναι περιπου 10-15 ευρω (αφου ειναι 4-5 μηνων μπαινει αμπουλα ανετα απ οσο ξερω) και μπορεις να το κανεις και μονη σου αφου παρεις τα σκευασματα και τις οδηγιες του κτηνιατρου.. επειδη λες οτι εισαι φοιτητρια και ζοριζεσαι το λεω, μην περιμενεις να περασει καιρος για να εχεις περισσοτερα λεφτα ειδικα αν δεν εχει κανει ποτε αποπαρασιτωση το ζωο...
Ακριβώς, και η αποπαρασίτωση πρέπει να γίνεται τακτικά και εφ' όρου ζωής, δεν είναι κάτι που το κάνουμε μια φορά.

Παράθεση

victoriaalex199

Νεοφερμένος

H victoriaalex199 έγραψε στις 17:56, 03-02-13:

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Είμαι και εγώ νέα , και δεν έχω εμπειρία με γατούλες, θέλω να την φροντίζω να είναι καλά!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 18:19, 03-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από victoriaalex199
Σε ευχαριστώ πολύ. Απο pet shop την πήρα και μου είπε η ιδιοκτήτρια οτι οι προηγούμενοι της είχαν κάνει αποπαρασσίτωση, τώρα κατα πόσο αλήθεια είπε, δεν ξέρω. Ωστόσο θα πάω σε φαρμακείο να πάρω. Εκτός απο την γατούλα, στο σπίτι, τι πρέπει να κάνω;

οκ οποτε καλου κακου κανε και εσυ. παντως να ξερεις οτι γενικα τα πετ σοπς ειναι το χειροτερο μερος που μπορεις να απευθυνθεις για να παρεις ενα ζωο. δυστυχως προμηθευονται τα ζωα απο παρανομα εκτροφεια και αυτο σημαινει οτι πισω απο τα μωρα που βλεπεις στη βιτρινα υπαρχουν οι γονεις τους που κανουν εξαντλητικες γεννες, κατα κανονα δεν ελεγχονται για λοιμωδη νοσηματα και γενικα δεν τηρειται κανενας απο τους κανονες που πρεπει να τηρει ενας νομιμος εκτροφεας. αυτο ειναι αλλο θεμα αλλα να το ξερεις, αν τυχον παρεις επομενη γατουλα μην πας παλι σε πετ σοπς υπαρχουν απειρα γατακια που ψαχνουν απεγνωσμενα σπιτια... ελπιζω παραυτα η δικη σου γατουλα να ειναι υγιεστατη

μην πας σε φαρμακειο, σε κτηνιατρο μονο. και στο λεω γιατι ειχα προσφατα εμπειρια με φιλη μου που πηγε να παρει για αποπαρασιτωση απο φαρμακειο και της εδωσαν σπρει για απολυμανση χωρου! και μολις ρωτησα την δικη μου κτηνιατρο ειπε οτι απο λαθος σκευασματα το ζωο μπορει ακομη και να πεθανει και μαλιστα την ιδια μερα της ειχαν φερει γατα με σπασμους απο λαθος αποπαρασιτωση. μονο κτηνιατρο να εμπιστευεσαι (ουτε ιδιοκτητη πετ σοπ). ή θα πας με τη γατουλα στον κτηνιατρο να κανει την αποπαρασιτωση (εσωτερικη και εξωτερικη) αυτος ή θα πας να παρεις απο αυτον τα σκευασματα (θα πρεπει να ξερεις ηλικια και κιλα) και θα σου δωσει οδηγιες πως να τα χρησιμοποιησεις. παραπανω σου λενε πως να απολυμανεις το χωρο σου αλλα στη θεση σου θα ρωτουσα και τον κτηνιατρο.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 18:52, 03-02-13:

οκ οποτε καλου κακου κανε και εσυ. παντως να ξερεις οτι γενικα τα πετ σοπς ειναι το χειροτερο μερος που μπορεις να απευθυνθεις για να παρεις ενα ζωο. δυστυχως προμηθευονται τα ζωα απο παρανομα εκτροφεια και αυτο σημαινει οτι πισω απο τα μωρα που βλεπεις στη βιτρινα υπαρχουν οι γονεις τους που κανουν εξαντλητικες γεννες, κατα κανονα δεν ελεγχονται για λοιμωδη νοσηματα και γενικα δεν τηρειται κανενας απο τους κανονες που πρεπει να τηρει ενας νομιμος εκτροφεας. αυτο ειναι αλλο θεμα αλλα να το ξερεις, αν τυχον παρεις επομενη γατουλα μην πας παλι σε πετ σοπς υπαρχουν απειρα γατακια που ψαχνουν απεγνωσμενα σπιτια... ελπιζω παραυτα η δικη σου γατουλα να ειναι υγιεστατη
Κοιτα και εγω απο πετσοπ πηρα την μικρη μου (λογω απειριας) αλλα της εκανα εξετασεις ειτζ λευχαιμιας κλπ και ειναι υγιεστατη. (Οταν παει στην καταλληλη ηλικια θα της κανω εξεταση για περιτονιτιδα για να σιγουρευτω) Ο κτηνιατρος μου ειπε που την εξετασε οτι ειναι πεντακαθαρη οχι απο αποψη μονο παρασιτων αλλα και απο αποψη στοματικης υγιεινης! Βεβαια την αμπουλα και την παστα αποπαρασιτωσης τα τιμησαμε προληπτικα.
ΔΕΝ υποστηριζω τα πετσοπ και συμφωνω οτι εκμεταλλευοντε τα ζωα και καλο ειναι να τα αποφευγουμε απλα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι παντα αρρωστα. Και απο νομιμο εκτροφειο μπορεις να την πατησεις και δυστυχως ειχαμε προσφατο παραδειγμα απο φιλο του φορουμ γεγονος που μας στεναχωρησε απιστευτα και μας θυμωσε...

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 19:08, 03-02-13:

φυσικα και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αρρωστα ειπα οτι κατα κανονα δεν ελεγχονται οι γονεις τους (ουτε φυσικα γινεται η επιλεκτικη αναπαραγωγη που κανουν οι σωστοι εκτροφεις) αυτο σημαινει οτι κατα κανονα παλι ειναι θεμα τυχης το αν το ζωο που παιρνεις ειναι υγιες. το εκτροφειο που πηρε το παιδι αυτο το γατακι του ειπε πολλες φορες οτι δεν του ειχε δωσει κανενα αποδεικτικο για τιποτα επομενως μαλλον απιθανο να ηταν νομιμο.

υγ: εχεις δικιο ηταν εκτροφειο αναγνωρισμενο απ τον ΕΟΓ ομως οπως ο ιδιος εγραψε δεν υπηρχε ουτε συμβολαιο υιοθεσιας, ουτε τσιπακι (υποχρεωτικα απ το νομο πλεον και τα 2), ουτε pedigree...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 03-02-13 στις 19:25.
Παράθεση

victoriaalex199

Νεοφερμένος

H victoriaalex199 έγραψε στις 19:51, 03-02-13:

Τα ήξερα αυτά, αλλά είδα τα χαρτιά που αυτή είχε υιοθετήσει τα 2 γατάκια και μοναδικά απο την γέννα. Μάλιστα ήταν και σαν 4 μηνών αντι για 2 γιατί αυτή η γάτα είχε γεννήσει μόνο 2 γατάκια. Ωστόσο θα παώ και θα συμβουλευτώ κτηνίατρο. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 20:05, 03-02-13:

φυσικα και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αρρωστα ειπα οτι κατα κανονα δεν ελεγχονται οι γονεις τους (ουτε φυσικα γινεται η επιλεκτικη αναπαραγωγη που κανουν οι σωστοι εκτροφεις) αυτο σημαινει οτι κατα κανονα παλι ειναι θεμα τυχης το αν το ζωο που παιρνεις ειναι υγιες. το εκτροφειο που πηρε το παιδι αυτο το γατακι του ειπε πολλες φορες οτι δεν του ειχε δωσει κανενα αποδεικτικο για τιποτα επομενως μαλλον απιθανο να ηταν νομιμο.

υγ: εχεις δικιο ηταν εκτροφειο αναγνωρισμενο απ τον ΕΟΓ ομως οπως ο ιδιος εγραψε δεν υπηρχε ουτε συμβολαιο υιοθεσιας, ουτε τσιπακι (υποχρεωτικα απ το νομο πλεον και τα 2), ουτε pedigree...
Νομιμοι ξε-νομιμοι Αννα μου, το ασχημο ειναι οτι παρανομιες εις βαρος των ζωων και των ανθρωπων υπαρχουν σχεδον παντου. Το ευκολο χρημα...

Παράθεση

Basilisssssss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Basilisssssss
Ο Basilisssssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Basilisssssss έγραψε στις 21:09, 03-02-13:

Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό τον άλλον μηνα θα πάω να πάρω έναν γάτο μα έχω κάτι απορίες πρώτων δεν ξέρω ποσο ετών να το πάρω δεύτερον δεν ξέρω τι τροφή,accessoir να του πάρω και τα λοιπά και τρίτον δεν ξέρω τι να κάνω όταν τον φέρω στο σπίτι μου .... και πρόκειται αν θέλετε να ξέρετε για τη ράτσα για βρετανική "κοντοτριχη" .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 03-02-13 στις 21:18. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 21:22, 03-02-13:

Καταρχάς, με το καλό να δεχθείς το γατάκι σου!
Όσον αφορά την τροφή, υποθέτω ότι είναι ανάλογα με την ηλικία του.
Για παράδειγμα, εάν είναι 2 - 4 μηνών υπάρχουν ειδικές τροφές για γατάκια τόσο μικρά, εάν είναι μεγαλύτερο το ίδιο.
Σχετικά με τα αξεσουάρ, θα πρέπει να έχεις τα μπολάκια που θα τρώει (θα πρότεινα μεταλλικά), μια αμμολεκάνη (η κλειστή είναι καλύτερη κατά τη γνώμη μου), την άμμο κι αρκετά παιχνίδια.
Την πρώτη μέρα που θα το φέρεις στο σπίτι σου θα μπορούσες να είσαι μαζί του σε ένα δωμάτιο ώστε να αρχίσει να περιεργάζεται το χώρο και τα διάφορα αντικείμενα.
Απέφυγε τις έντονες κινήσεις και τις δυνατές φωνές ώστε να μην τρομάξει και μην το πιέσεις για αγκαλιές και χάδια.
Θα έρθει μόνο του όταν θέλει και νιώθει έτοιμο να σε εμπιστευτεί οπότε θέλει λίγη υπομονή αυτό.
Ίσως προσπαθήσει να κρυφτεί την πρώτη μέρα, κάτι που είναι φυσιολογικό.
Οπότε μπορείς να το δελεάσεις με κάποιο παιχνίδι ώστε να ξεθαρρεύει.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 21:29, 03-02-13:

το οτι υπαρχουν σχεδον παντου δε σημαινει οτι πρεπει να τις υποστηριζουμε. ειδικα ομως στο θεμα των παρανομων εκτροφειων (γιατι απο εκει προερχονται τα ζωα των πετ σοπς) δε μιλαμε για μια απλη παρατυπια. δλδ το θεμα μου δεν ειναι οτι δεν υπαρχει συμβολαιο ή τσιπακι απο μονα τους. παρανομο εκτροφειο σημαινει τις περισσοτερες φορες puppy mill και το αντιστοιχο σε γατες. και οταν μιλαμε για κατι τετοιο το προβλημα φυσικα δεν ειναι απλα οτι δεν εχουν κανει αποπαρασιτωση ή δεν εχουν τσιπακι. ενδεικτικα http://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67. οποτε προσωπικα το θεωρω ολο αυτο εντελως απανθρωπο και ανηθικο και αν μπορω να κανω κατι για να μην ενισχυω αυτην την κατασταση θα το κανω. επιλογη του καθενος ειναι απο εκει και περα.
tzenh δεν απευθυνομαι προσωπικα σε εσενα. αλλα δε θα πω κατι αλλο γιατι θα βγουμε εκτος θεματος...

Παράθεση

Basilisssssss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Basilisssssss
Ο Basilisssssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Basilisssssss έγραψε στις 15:02, 04-02-13:

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου !!!ελπίζω θα μου φανούν χρήσιμες ...

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 14:16, 10-02-13:

Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα, ίσως δεν έψαξα και καλά, είμαι και ψιλοάσχετη ακόμη με το φόρουμ.

Αναρωτιέμαι πώς να καθαρίζω το φτυαράκι. Καμιά φορά που ο σβώλος από τα τσίσα κολλάει στο πάτωμα της αμμολεκάνης, πρέπει αναγκαστικά να τον ξύσω. Οπότε μένουν υπολείμματα (κολλημένη άμμος) πάνω στο φτυαράκι, τα οποία, με σκέτο χαρτί δυστυχώς δεν φεύγουν.
Δεδομένου ότι δεν κάνει να πετάμε τα υπολείμματα της άμμου στη λεκάνη και δεδομένου ότι, ακόμη και αν χρησιμοποιήσω κάποιο ειδικό γι'αυτό το σκοπό δοχείο για να μουλιάσω το φτυαράκι (με τι, άραγε; Χλωρίνη; Απορρυπαντικό πιάτων; ), μετά κάπου θα πρέπει να πετάξω το νερό, τι γίνεται; Εσείς πώς το καθαρίζετε;
Μήπως η ποσότητα που συγκεντρώνεται δεν είναι ικανή να βουλώσει τη λεκάνη και τσάμπα ψάχνομαι;

Παράθεση

Milve (Ήβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Milve
H Ήβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Milve έγραψε στις 14:42, 10-02-13:

Εγώ το φτυαράκι το πλένω μαζί με την αμμολεκάνη μου κάθε φορά που πετάω την άμμο. Της υπόλοιπες φορές απλά το σκουπίζω, αν είναι ανάγκη. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν έχω και μεγάλη εμπειρία οπότε μπορεί και να έχω κάπου λάθος. Γενικά, όμως νομίζω πως αν η άμμος είναι καλή, θα πρέπει να δημιουργεί σβόλο και να μην είναι τόσο δύσκολο να την καθαρίσεις...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:11, 10-02-13:

Μπορεις να πλενεις το φτυαρακι μαζι με την αμμολεκανη, εγω τουλαχιστον αυτο κανω. Τωρα αν εχει κολλημενα πραγματα πριν την ημερα που ειναι να πλυνεις την αμμολεκανη, μπορεις να το καθαρισεις με χαρτι μεσα στο σακουλακι που μαζευεις τα κακακια και μετα να το πλυνεις μονο του κανονικα. Οι περισσοτεροι συνιστουν ηπια καθαριστικα, υγρο πιατων οι συνηθως.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 15:25, 10-02-13:

Κι εγώ με την αμμολεκάνη το πλένω, δεν νομίζω να χρειάζεται κάποια διαφορετική φροντίδα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Vagk

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους