Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,852 εγγεγραμμένα μέλη και 716,546 μηνύματα σε 22,294 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τρόποι περίφραξης βεράντας ή αυλής

Mici

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mici
H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 13:59, 13-04-07:

Καλησπερούδια!

Μετά το ατύχημα της Μίτσυ σκέφτομαι σοβαρά να περιφράξω την βεράντα μας. Είναι αρκετά μεγάλη. Γεμάτη αρκετές γλάστρες με φυτά τα οποία δεν τα πειράζει το μανάρι μας.

Έψαξα στο MyCat για τρόπους περίφραξης, αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο. Εάν κάποιος έχει αφήσει κάποιο post με τρόπους περίφραξης, τον παρακαλώ να μου γράψει το link.

Λοιπόν, θα σας πω τι ακριβώς θα κάνω και όσοι μπορείτε βοηθείστε μεεεεε!!!

1. Θα κλείσω κάποια μεγάλα ανοίγματα που υπάρχουν δεξιά και αριστερά στην βεράντα με τσιμέντο ή με τούβλα δημιουργώντας τοιχακια που θα δένουν με το τοιχακι που βλέπει στον κήπο. Θα ρωτήσω κάποιον έμπειρο για το τι είναι καλύτερο.

2. Να βρω κάποιο υλικό που θα μπορούσα να περιφράξω γύρω, γύρω την βεράντα. Τι μου προτείνετε; Κάποιο πλαστικό ή συρμάτινο διχτυακι; Ποσά μέτρα ύψος πρέπει να είναι;

3. Τι γνώμη έχετε για την ιδέα που έχω. Είναι κάτι που λατρεύει η μικρούλα μας να κάνει κάθε φόρα που έβγαινε στον κήπο. Να παω σε μαγαζί που πουλάνε καυσόξυλα και να πάρω έναν τρίμετρο κορμό κομμένο στην μέση και να τον καρφώσω κάπως στον τοίχο της βεράντας για να πηγαίνει να ξύνει τα νυχάκια της και να σκαρφαλώνει. Ή να φτιάξω με διάφορα μικρά καυσόξυλα κάτι σαν πέργκολα ή σκάλα και να την καρφώσω στον τοίχο.

4. Και τέλος θα βρω κάποιον τρόπο να φτιάξω ένα πορτάκι στην μπαλκονόπορτα για να μπορεί να μπαινοβγαίνει στην βεράντα. Το πρόβλημα είναι ότι τα παντζούρια είναι ρολά και δεν θέλω να αφήνουμε τα παράθυρα ανοιχτά όταν λείπουμε μιας και μένουμε στο ισόγειο. Καμία ιδέα;;;

Περιμένω ιδέες!!!

Χίλια ευχαριστώ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:13, 13-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mici
2. Να βρω κάποιο υλικό που θα μπορούσα να περιφράξω γύρω, γύρω την βεράντα. Τι μου προτείνετε; Κάποιο πλαστικό ή συρμάτινο διχτυακι; Ποσά μέτρα ύψος πρέπει να είναι;
Εμείς στη βεράντα βάλαμε το κλασικό πλαστικό πλέγμα (φαίνεται λίγο σ' αυτή τη φωτογραφία) αλλά ήδη η Αρήθα κάνει απόπειρες να το σκαρφαλώσει οπότε μάλλον θα πρέπει κι εμείς να το αντικαταστήσουμε με κάτι καλύτερο. Κάποια μέλη του φόρουμ έχουν προτείνει πλεξιγκλας. Όσο για το ύψος, όσο ψηλότερα τόσο καλύτερα. Οι γάτες πηδάνε μέχρι και 5 φορές το ύψος τους!

3. Τι γνώμη έχετε για την ιδέα που έχω. Είναι κάτι που λατρεύει η μικρούλα μας να κάνει κάθε φόρα που έβγαινε στον κήπο. Να παω σε μαγαζί που πουλάνε καυσόξυλα και να πάρω έναν τρίμετρο κορμό κομμένο στην μέση και να τον καρφώσω κάπως στον τοίχο της βεράντας για να πηγαίνει να ξύνει τα νυχάκια της και να σκαρφαλώνει. Ή να φτιάξω με διάφορα μικρά καυσόξυλα κάτι σαν πέργκολα ή σκάλα και να την καρφώσω στον τοίχο.

:up: Πολύ καλή ιδέα!
Και τέλος θα βρω κάποιον τρόπο να φτιάξω ένα πορτάκι στην μπαλκονόπορτα για να μπορεί να μπαινοβγαίνει στην βεράντα. Το πρόβλημα είναι ότι τα παντζούρια είναι ρολά και δεν θέλω να αφήνουμε τα παράθυρα ανοιχτά όταν λείπουμε μιας και μένουμε στο ισόγειο. Καμία ιδέα;;;

Αν το σπίτι είναι δικό σας και δεν σε πειράζει να κάνεις λίγα μαστορέματα παραπάνω μπορείς να πάρεις πορτάκι για τον τοίχο (αντί για την μπαλκονόπορτα).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:25, 13-04-07:

Βρήκα κι αυτά, μπορεί να σου δώσουν ιδέες
http://www.catsplay.com/kittywalk_penthouse.php3
http://www.catsplay.com/kwalkgrandprix.php3
http://www.catsplay.com/puppywalk.php3

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 14:47, 13-04-07:

Πολύ όμορφη κατασκευή!!! Αλλά θα ήταν πιο ωραία σε κήπο :up: αυτός που έχουμε είναι όλης της πολυκατοικίας.
Πάντως μου έδωσε μια πολύ καλή ιδέα, θα την αναλύσω περισσότερο και θα γράψω περισσότερα.

Όσο για το πορτάκι, ναι μάλλον θα το κάνουμε στο τοίχο και αργότερα όταν πρώτα ο Θεός τελειώσει το νέο μας σπίτι, θα κλείσω την τρυπά. Ελπίζω να μην ενοχληθεί ο πατέρας μου που θα του καταστρέψω λιγάκι τον τοίχο του διαμερίσματος που μας παραχώρησε για να μείνουμε.

Για το πλεξιγκλάς το είχα σκεφτεί εξ' αρχής... αν και δεν έχω ιδέα τι είδους κατασκευή είναι αυτή. Ας πούμε είναι σαν πλαστικό τζαμί; Αν είναι αυτό, δυστυχώς θα μας κόβει τον αέρα το καλοκαίρι. Θα το ψάξω και αυτό πάντως.

Και άσχετο! Τι γλυκούλα που είναι η Αρήθα σου!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 14:51, 13-04-07:

Για το πλεξιγκλάς το είχα σκεφτεί εξ' αρχής... αν και δεν έχω ιδέα τι είδους κατασκευή είναι αυτή. Ας πούμε είναι σαν πλαστικό τζαμί; Αν είναι αυτό, δυστυχώς θα μας κόβει τον αέρα το καλοκαίρι.

Ναι, δυστυχώς θα τον κόβει τον αέρα
Και άσχετο! Τι γλυκούλα που είναι η Αρήθα σου!!!
Ναι, το 'χουμε αυτό... Ευχαριστούμε!

Παράθεση

Λέων

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λέων
. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Λέων έγραψε στις 14:58, 13-04-07:

Αίθριο
Αν θέλετε η γάτα σας να απολαμβάνει ότι υπάρχει έξω, χωρίς να κινδυνεύει να χαθεί, να τραυματιστεί, να αρρωστήσει, έχετε την δυνατότητα να καταφύγετε στη λύση του αίθριου.
Το υλικό κατασκευής του μπορεί να είναι μασίφ κόκκινο ξύλο 5x10 εκατοστά και γαλβανισμένο σύρμα με τρύπες διαστάσεων 5x7 εκατοστά ή ότι άλλο ταιριάζει στο περιβάλλον και στην τσέπη σας. Οι διαστάσεις είναι αναλόγως του χώρου που διαθέτετε, αλλά τα 1,80 x 1,80 x 1,80 μέτρα είναι ότι πρέπει για μια γάτα.
Μπορείτε να βάλετε ράφια για ανάπαυση στα τοιχώματα της κατασκευής, μια ειδική πόρτα για γάτες ώστε να μπαίνει στο σπίτι σας όποτε θέλει και μια πόρτα για εσάς (από σύρμα) ώστε να μπορείτε να μπείτε μέσα, να καθαρίσετε και να αλλάξετε ντεκόρ όποτε το χρειαστείτε.
Αν το αίθριο είναι μακρύτερα από τους τοίχους του σπιτιού, μπορείτε να παρεμβάλλετε έναν διάδρομο ασφαλείας για την γάτα σας που μπορεί να το χρησιμοποιεί και σαν μικρό καταφύγιο για περισσότερο ρομαντισμό αν ξεσπάσει βροχή ή και να "ρίξει" έναν υπνάκο.
Ξύλινα γατόδεντρα, κομμάτια κορμών δέντρου και άλλα παρόμοια, δίνουν ευκαιρίες για ρεμβασμό, παρακολούθηση "θηραμάτων", εξάσκηση του ενστίκτου του ξυσίματος και της περιποίησης των νυχιών.
Το αίθριο είναι μια νησίδα ευτυχίας στην ζωή της γάτας σας.

www.ailouros.gr

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 15:06, 13-04-07:

Για το πλεξιγκλάς το είχα σκεφτεί εξ' αρχής... αν και δεν έχω ιδέα τι είδους κατασκευή είναι αυτή. Ας πούμε είναι σαν πλαστικό τζαμί; Αν είναι αυτό, δυστυχώς θα μας κόβει τον αέρα το καλοκαίρι. Θα το ψάξω και αυτό πάντως.
Μπορείς να βάλεις καλαμιές. Βέβαια είναι πιο εύκολο να σκαρφαλώσει εκεί η γατούλα!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 12:14, 14-04-07:

Παντως πράγματι το υλικό πρεπει να ειναι τέτοιο ωστε να μη μπορει να γαντζωθει και να βγει. Αλλιώς όσο ψηλό και να ειναι θα βγαίνει....

Το πλέξιγλας ακούγεται σωστό (δεν μπορει να το σκαρφαλώσει). Θα κοβει τον αέρα αλλά οχι τη θέα.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:38, 14-04-07:

Υπάρχει κι αυτή η λύση για να μην μπορούν να βγουν, ακόμα κι αν σκαρφαλώνουν:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fence.jpg
Εμφανίσεις:  1913
Μέγεθος:  90,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fence2.JPG
Εμφανίσεις:  2694
Μέγεθος:  46,4 KB  
Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 13:00, 14-04-07:

Και δεν βγαινουν από εκει;;; Αν όχι, τουλάχιστον δεν κόβει τον αέρα!!!

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 08:14, 15-04-07:

Μου αρέσαν όλες οι ιδέες που μου αναφέρατε. Χμμμ!!! Πάντως το πλέξιγκλας είναι νομίζω η καλύτερη λύση. Διότι για να φτιάξω τα άλλα με το δίχτυ δεν έχει αρκετό ύψος από το δάπεδο μέχρι εκεί που τελειώνει η τέντα.
Θα ψάξω στο ιντερνέτ για το που θα βρω
πλέξιγκλας «τζαμί» για να μάθω και τιμές.

Με τις κατασκευές με ο δίχτυ γερμένο προς τα μέσα, η δίκια μου σίγουρα θα το πέρναγε. Είναι πολύ «μαγκαιβερ» Τι να πω;;; Έχει μάθει όλα τα δέντρα της γειτονίας, το δίχτυ θα την σταματήσει;;;

Άλλα και αυτό το αίθριο μου άρεσε σαν ιδέα.

Αχ, παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που μας βοηθάτε σε αυτές τις δύσκολες μας στιγμές!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 15:42, 15-04-07:

Θα ψάξω στο ιντερνέτ για το που θα βρω πλέξιγκλας «τζαμί» για να μάθω και τιμές.
Έχει σίγουρα στο Praktiker, σε διάφορους τύπους, το είχαμε κοιτάξει κι εμείς. Δεν το πήραμε τελικά για τους εξής λόγους: α) ήταν πολύ ακριβό β) δεν μας βόλευαν καθόλου οι διαστάσεις στις οποίες ήταν κομμένα τα φύλλα και γ) ο υπάλληλος μας είπε ότι αν το βλέπει ήλιος μετά από λίγο καιρό κιτρινίζει

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 08:21, 16-04-07:

Ευτυχώς την βεράντα μας, δεν την βλέπει πολύ ο ήλιος. Την βλέπει για λίγο το πρωί από την μια μεριά και από την άλλη λίγο το απόγευμα.
Το θέμα είναι ότι ίσως να κιτρινίζει από την ζέστη του καλοκαιριού. Θα ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιο υλικό που το περνάς από πάνω να τα προστατέψει. Θα το ψάξω το θέμα και βλέπουμε τι θα κάνουμε.

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 12:10, 26-04-07:

Αλήθεια, παιδία. Τι είδους σχοινί είναι αυτό που βάζουν στα ονυχοδρομια για να ξύνουν τα νύχια;
Σκέφτομαι να της φτιάξω ένα "επιτοιχο" για να ξύνει εκεί τα νύχια της μέχρι να μπορέσει να βγει έξω... Την έχει καταβρεί με το σκαμπό και δεν θα την γλιτώσει
Καλά να είμαστε και υγειά να έχουμε, όλα φτιάχνονται!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:14, 26-04-07:

Το σχοινί αυτό λέγεται σίζαλ (sisal rope). Πρέπει να προσέξεις όμως, αν το ψάξεις σε μαγαζιά με εργαλεία κλπ, να μην είναι εμποτισμένο με λάδια ή άλλα χημικά.

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 12:24, 26-04-07:

Για μια άλλη μια φόρα ακόμα, με βοήθησες παρά πολύ!!! :up:

Χίλια ευχαριστώ, Aretha μου!!!

Θα παω να πάρω μια σανίδα πάχους 1 cm και θα το τυλίξω με το σίζαλ σχοινί και θα το τοποθετήσω κάπου για να πηγαίνει εκεί να ξύνει τα νύχια της, προσωρινά. Ελπίζω να της αρέσει σαν ιδέα.

Το σχοινί λεω να παω να το ψάξω στο Praktiker που φαντάζομαι εκεί θα είναι πιο καθαρά και περιποιημένα.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:28, 26-04-07:

Αν το βρεις, πες μου κι εμένα!! Τα λάδια πάντως δεν είναι θέμα καθαριότητας, επίτηδες το εμποτίζουν με λάδια για να είναι πιο ανθεκτικό σε διάφορες χρήσεις... Απλώς δεν κάνει να τα καταπίνουν οι γατούλες αυτά

Παράθεση

Λέων

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λέων
. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Λέων έγραψε στις 08:18, 27-04-07:

Θα παω να πάρω μια σανίδα πάχους 1 cm και θα το τυλίξω με το σίζαλ σχοινί και θα το τοποθετήσω κάπου για να πηγαίνει εκεί να ξύνει τα νύχια της, προσωρινά. Ελπίζω να της αρέσει σαν ιδέα.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 11:22, 27-04-07:

Λογικά θα της αρέσει!
Εγώ για τον Ισίδωρο, επειδή δεν του αρέσουν τα ονυχοδρόμια, έχω ένα κούτσουρο δίπλα από το τζάκι και έξω στο μπαλκόνι έχω τυλίξει τον κορμό του γιούκα με χοντρό σχοινί! Του αρέσουν και τα δύο πάρα πολύ!

Ότι και να κάνεις, φρόντισε να είναι καλά στερεωμένο κάπου, ώστε όταν ξύνει τα νύχια της, να μην κουνιέται!

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 11:57, 27-04-07:

Η Μίτσυ, δεν ξέρει τι είναι ονυχοδρομιο καθώς δεν της έχω πάρει ποτέ. Επειδή είχε όλα τα δέντρα της γειτονίας μας για ονυχοδρομια ...
Αυτό με τον κούτσουρο, το σκέφτηκα και εγώ να παω να πάρω ένα και να το τοποθετήσω σε κάποιο σημείο στο σπίτι για να ξύνει εκεί τα νυχάκια της.

Αλλά θα φτιάξω και αυτό με το σιζαρ σχοινί. Θα δω πως θα το τυλίξω και που ...

Αχ, το άμοιρο το Γιούκα!!!

Παράθεση

spring

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spring
H spring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H spring έγραψε στις 20:11, 29-04-07:

Εμείς του βάλαμε ένα κομμάτι κούτσουρο και αντί να κάνει τα νύχια του, το δαγκώνει. Ακονίζει τα δόντια του... είναι μήπως επικίνδυνο?

Παράθεση

stravosgyalos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stravosgyalos
H stravosgyalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H stravosgyalos έγραψε στις 16:47, 21-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
[/FONT][/COLOR][/FONT]
Ναι, δυστυχώς θα τον κόβει τον αέρα
[FONT=Tahoma][COLOR=#000000][FONT=Trebuchet MS]
Ναι, το 'χουμε αυτό... Ευχαριστούμε!
Είχα βάλει plexiglass 3άρι σ'όλο το μήκος της βεράντας 9 μ χ 1 μ αλλά:

1. Μου στοίχισε γύρω στα 200 ευρώ (και το πήρα μέσω της δουλειάς μου άρα πιο φθηνό απ' ότι θα το έβρισκα πχ στο praktiker)

2. Δεν το έφτιαξα πιο ψηλό γιατί θα μου έκοβε πολύ και θα έπρεπε να γίνει πιο παχύ για να μην λυγίζει (άρα θα μεγάλωνε κατά πολύ και το κόστος)

3. Δεν μου χρησίμευσε ούτε όσο ήταν μικρός ο γάτος μου, γιατί από 4 μηνών πηδούσε και γαντζωνόταν άνετα...

βρήκα εδώ κάτι http://www.zooplus.co.uk/shop/cats/c..._nets/cat_nets αλλά τελικά οι κριτικές που έχει δεν με πείθουν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νεκταρια (Φουντου Νεκταρια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νεκταρια
H Φουντου Νεκταρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,076 μηνύματα.

H Νεκταρια έγραψε στις 23:48, 24-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από PumaRover
Είχα βάλει plexiglass 3άρι σ'όλο το μήκος της βεράντας 9 μ χ 1 μ αλλά:

1. Μου στοίχισε γύρω στα 200 ευρώ (και το πήρα μέσω της δουλειάς μου άρα πιο φθηνό απ' ότι θα το έβρισκα πχ στο praktiker)

2. Δεν το έφτιαξα πιο ψηλό γιατί θα μου έκοβε πολύ και θα έπρεπε να γίνει πιο παχύ για να μην λυγίζει (άρα θα μεγάλωνε κατά πολύ και το κόστος)

3. Δεν μου χρησίμευσε ούτε όσο ήταν μικρός ο γάτος μου, γιατί από 4 μηνών πηδούσε και γαντζωνόταν άνετα...

βρήκα εδώ κάτι http://www.zooplus.co.uk/shop/cats/c..._nets/cat_nets αλλά τελικά οι κριτικές που έχει δεν με πείθουν...
Κι ομως οι περισσοτεροι στο εξωτερικο αυτα τα δυχτια χρησιμοποιουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stravosgyalos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stravosgyalos
H stravosgyalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H stravosgyalos έγραψε στις 09:22, 25-11-08:

Τί να πω κι εγώ... Έτσι διάβασα έτσι λέω... Πάντως προς το παρόν μέχρι να βρω λύση, τον βγάζω στη βεράντα με λουρί και είναι αρκετά ευχαριστημένος (όσο μπορεί να είναι δηλαδή) και το προτείνω και σε όσους έχουν αντίστοιχο πρόβλημα. Είναι έστω κάτι από το να είναι κλεισμένος μέσα κι αυτός κι εγώ...
Επιπλέον, πιστεύω ότι ήδη έχει αρχίσει να φοβάται και να μην κάνει βλακείες, αφου ήδη έπεσε (με το λουρί) 2 φορές στις αρχές και πρόλαβα και τον μάζεψα στον αέρα...

Παράθεση

Heidi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Heidi
H Heidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H Heidi έγραψε στις 11:51, 22-01-09:

Στην περιοχή που μένω, κάποιοι έχουν κλείσει όλο το μπαλκόνι τους, με πέργκολα.
Το μπαλκόνι τους, δεν κοιτάει στο δρόμο. Έχουν αρκετά ζώα.

Σκέφτομαι να το κάνω και εγώ. Αλλά όχι όλο, το μισό μπαλκόνι, δηλαδή το πίσω μέρος που δεν φαίνεται.
Θα ήθελα και όλο αν γίνεται. Το δικό μου είναι γωνία, στα πλάγια (μικρό κομμάτι) και πιο πολύ πίσω, δεν
είναι πάνω στο δρόμο, είναι μικρό και δεν βγαίνω καθόλου. Μπαίνουμε στην οικοδομή, από την πρασιά.

Υπάρχουν νομικές κυρώσεις; Είναι παράνομο, αυτό που θέλω να κάνω;

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:58, 22-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Heidi
Στην περιοχή που μένω, κάποιοι έχουν κλείσει όλο το μπαλκόνι τους, με πέργκολα.
Το μπαλκόνι τους, δεν κοιτάει στο δρόμο. Έχουν αρκετά ζώα.

Σκέφτομαι να το κάνω και εγώ. Αλλά όχι όλο, το μισό μπαλκόνι, δηλαδή το πίσω μέρος που δεν φαίνεται.
Θα ήθελα και όλο αν γίνεται. Το δικό μου είναι γωνία, στα πλάγια (μικρό κομμάτι) και πιο πολύ πίσω, δεν
είναι πάνω στο δρόμο, είναι μικρό και δεν βγαίνω καθόλου. Μπαίνουμε στην οικοδομή, από την πρασιά.

Υπάρχουν νομικές κυρώσεις; Είναι παράνομο, αυτό που θέλω να κάνω;
Νομιζω οτι οτιδηποτε αλλαζει την εξωτερικη οψη της πολυκατοικιας αν δεν ειναι παρανομο, τουλαχιστον πρεπει να συζητειται με τους διαμενοντες στη πολυκατοικια...Εχω ακουσει να στηνουν καυγαδες κι εχω ακουσει και περιπτωσεις που τοποθετηθηκε και ποτε κανεις δεν παραπονεθηκε...
Τωρα που το σκεφτομαι μια απλη περγκολα δεν νομιζω να ειναι προβλημα...το΄χω δει σε πολλα διαμερισματα συνηθως για φυτα...Νομιζω θα εισαι ΟΚ

Παράθεση

Heidi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Heidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H Heidi έγραψε στις 12:06, 22-01-09:

Ο.Κ Ευχαριστώ

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 12:08, 22-01-09:

Καλη επιτυχια! Το γατακι σου θα το ευχαριστηθει

Παράθεση

Heidi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Heidi έγραψε στις 12:13, 22-01-09:

Έχω τρία και ένα σκυλάκι, νομίζω πως όλοι θα κάνουν πάρτυ.:up:

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 12:39, 22-01-09:

Έχω τρία και ένα σκυλάκι, νομίζω πως όλοι θα κάνουν πάρτυ.:up:
Αυτο ειναι σιγουρο!! :up:Να σου ζησουν!

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 00:45, 23-01-09:

Η πέργκολαέχει τεράστια κενάγια ένα μικρόσωμο ζώο. Πως θα τα κλείσεις; Με φυτά; Μέχρι να μεγαλώσουν τα φυτά, τι θα κάνεις;
Από ότι κατάλαβες, ρωτάω για να παίρνω ιδέες κι εγώ.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:26, 23-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από zoo
Η πέργκολαέχει τεράστια κενάγια ένα μικρόσωμο ζώο. Πως θα τα κλείσεις; Με φυτά; Μέχρι να μεγαλώσουν τα φυτά, τι θα κάνεις;
Από ότι κατάλαβες, ρωτάω για να παίρνω ιδέες κι εγώ.
υπαρχουν περγκολες με πολυ μικρα κενα...φανταζομαι μια τετοια θα αγορασει

Παράθεση

Heidi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Heidi έγραψε στις 13:39, 23-01-09:

Η πέργκολα που θα βάλω θα έχει πολύ μικρά ανοίγματα, αφού και αυτή που βλέπω τα ζώα τους φαίνονται με το ζόρι και αυτό είναι καλό, γιατί τα επιτρεπόμενα ζώα είναι δυο.
Αν τύχει και δω τους ανθρώπους να βγάζουν τον σκύλο τους θα τους ρωτήσω, που πήγαν για να την παραγγείλουν.
Η καημένη η Μάγια μου (2 ετών) επειδή ήταν αδέσποτη, κάθε φορά που θα βάλω σε ανάκληση τις πόρτες πηγαίνει για να πάρει μυρωδιά. Της λείπει το έξω, μονό με αυτόν τον τρόπο, μπορώ να την βοηθήσω. Είναι μαζί μου τους τελευταίους 6 μήνες. Το διάστημα που ήταν αδέσποτη ήταν κάτω από την οικοδομή.
Με τους γείτονες δεν έχω καλές σχέσεις και δεν θέλω να τις δουν, γι’ αυτό και θα προτιμήσω με μικρά ανοίγματα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Φουντου Νεκταρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,076 μηνύματα.

H Νεκταρια έγραψε στις 15:30, 23-01-09:

Η πέργκολα που θα βάλω θα έχει πολύ μικρά ανοίγματα, αφού και αυτή που βλέπω τα ζώα τους φαίνονται με το ζόρι και αυτό είναι καλό, γιατί τα επιτρεπόμενα ζώα είναι δυο.
Αν τύχει και δω τους ανθρώπους να βγάζουν τον σκύλο τους θα τους ρωτήσω, που πήγαν για να την παραγγείλουν.
Η καημένη η Μάγια μου (2 ετών) επειδή ήταν αδέσποτη, κάθε φορά που θα βάλω σε ανάκληση τις πόρτες πηγαίνει για να πάρει μυρωδιά. Της λείπει το έξω, μονό με αυτόν τον τρόπο, μπορώ να την βοηθήσω. Είναι μαζί μου τους τελευταίους 6 μήνες. Το διάστημα που ήταν αδέσποτη ήταν κάτω από την οικοδομή.
Με τους γείτονες δεν έχω καλές σχέσεις και δεν θέλω να τις δουν, γι’ αυτό και θα προτιμήσω με μικρά ανοίγματα.
Δεν χρειαζεται να τους ρωτησεις τετοιες εχει το Πρακτικερ.Δες τι εχω βαλει εγω. http://www.nektarcats.com/Cats%20Garden.html

Παράθεση

Heidi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Heidi έγραψε στις 00:59, 24-01-09:

Αυτές που έχουν οι άνθρωποι, νομίζω ότι έχουν πιο μικρά ανοίγματα, αφού με το ζόρι κατάλαβα ότι υπάρχουν ζώα εκεί.
Αναρωτιέμαι αν θα κάνω τις γάτες μου πιο δυστυχισμένες αφού δεν θα βλέπουν κανονικά. Εκτός κι αν βάλω ένα μεγάλο
κομμάτι γυαλιού σαν καθρέφτη και μπορούν να βλέπουν και να μυρίζουν. Αλλα να μην τα βλέπουν.
Εκτός από αυτό θέλω στο διαχωριστικό που έχω με τους δίπλα, να βάλω κάτι για να κλείσει από το διαχωριστικό ως το
επάνω μπαλκόνι, γιατί δεν τους εμπιστεύομαι. Αναρωτιέμαι αν με αυτό μου κάνουν τίποτα καταγγελίες.
Τώρα βέβαια θα μου πείτε, καλύτερα να μείνουν μέσα.

Ο χώρος που έχεις για τις γάτες σου, είναι φανταστικός.:up:

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 686 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 23:40, 14-10-09:

Με τους γείτονες δεν έχω καλές σχέσεις και δεν θέλω να τις δουν, γιʼ αυτό και θα προτιμήσω με μικρά ανοίγματα.
μπορείς να βάλεις καλαμιά, ή ακόμη και πέργκολα αλλά από την εσωτερική πλευρά θα την καλύψησ με σύρμα.(από πάνω μέχρι κάτω). θα προσέξεισ να αφήσεισ σύρμα να εξέχει προσ τα πάνω στο τελείωμα τησ περίφραξησ, ωστε το γατάκι ακόμη κι αν σκαρφαλώσει να το εμποδιζει στο να βρει έξω. αυτό πετυχαίνει, δωκιμασμένο!!! εγώ είχα τον ίδιο φόβο γιατι κάθε μέρα αρέσει στα γατάκια μου να βγαίνουν κι να λιαζονται στο μπαλκονι. μια φορα κοντεψα να παθω συγκοπη οταν ειδα τον ενα γατουλι να περπατα στα καγγελα ΕΠΑΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ!!! αγορασα καλαμια και συρμα και περιεφραξα όλο το μπαλκόνι, με τον τροπο που ανεφερα. πραγματικα εχει υσιχασει το κεφαλι μου!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Heidi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Heidi έγραψε στις 22:49, 17-10-09:

Πήρα το δίχτυ της Trixie. Θα το βάλω στο μπαλκόνι μου, για να βγαίνουν οι γάτες μου, αλλά και η σκυλίτσα μου.

Αυτό που έχω πάρει είναι το διάφανο. Είναι 6 επί 3 μ. και μου στοίχησε 50 €, από το petshopτης γειτονιάς μου. Στη συσκευασία περιέχει βίδες και σκοινί.

Θα βάλω πέργκολα, στη μια λόγω διπλανού διαμερίσματος και στην άλλη θα το κάνω σαν πόρτα. Για να μπορώ να πηγαίνω και στην άλλη μεριά του μπαλκονιού, μιας και το μπαλκόνι μου είναι αρκετά μεγάλο. Στα κάγκελα θα βάλω πλαστικό πλέγμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Trixie 2.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  37,7 KB  
Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

SOFIA dhlav

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SOFIA dhlav
H SOFIA dhlav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H SOFIA dhlav έγραψε στις 23:00, 17-10-09:

Εγώ έχω περιφράξει ολη μου την βεράντα με καλάμι-το έχει το πράκτικερ είναι ρολά και δεν υπάρχουν καθόλου κενά..εμένα με βοηθησε πάρα πολυ

Παράθεση

kitty<3

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitty<3
H kitty<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H kitty<3 έγραψε στις 14:54, 18-10-09:

Πήρα το δίχτυ της Trixie. Θα το βάλω στο μπαλκόνι μου, για να βγαίνουν οι γάτες μου, αλλά και η σκυλίτσα μου.

Αυτό που έχω πάρει είναι το διάφανο. Είναι 6 επί 3 μ. και μου στοίχησε 50 €, από το petshopτης γειτονιάς μου. Στη συσκευασία περιέχει βίδες και σκοινί.

Θα βάλω πέργκολα, στη μια λόγω διπλανού διαμερίσματος και στην άλλη θα το κάνω σαν πόρτα. Για να μπορώ να πηγαίνω και στην άλλη μεριά του μπαλκονιού, μιας και το μπαλκόνι μου είναι αρκετά μεγάλο. Στα κάγκελα θα βάλω πλαστικό πλέγμα.
αυτο το διχτυ δεν κοβεται αν το δαγκωνουν ή αν το πειραζουν με τα νυχακια τους??

Παράθεση

Heidi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Heidi έγραψε στις 15:45, 18-10-09:

Όχι δεν κόβεται, γιατί είναι φτιαγμένο για γάτες.
Το χρησιμοποιούν πολύ, στη γερμάνια.

Παράθεση

kitty<3

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitty<3
H kitty<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H kitty<3 έγραψε στις 15:48, 18-10-09:

αχ τελεια!!!8α ψα3ω κι εγω να το βρω ωστε να ενισχυσω τα παρα8υρα.....:up:

Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΓΕΛΟΣ2
Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 574 μηνύματα.

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 16:42, 13-12-09:

βλεπω συχνα σε φωτογραφιες στο γκουγκλη γατες μεσα σε περιφραξη(kennel να το πω?...δεν ξερω αν εχει αλλη ονομασια)
αυτο ειναι περιφραξη που δεν μπορεις να βγεις απο πουθενα...αλλωστε αλλιως δεν θα κρατουσε μεσα τις γατες...και ερωτω...

ειναι το μονημο σπιτι τους?..δεν θα ηταν ποιο ευτυχισμενες μεσα μαζι με την οικογενεια τους?

μηπως υπαρχει πορτακι στην ποσρτα του σπιτιου..ωστε να μπορουν να βγανουν σε εξωτερικο χωρο οταν δεν τις επιβλεπουν οι "γονεις" τους και να περναν την ωρα τους χωρις να εχουν κυνδινους?

τις γατες τα εκτροφεια τις αφινουν πχ στην αυλη οταν ειναι και αυτοι εξω?(οπως πολλα κατοικιδια γατακια που δεν φευγουν...δεν μιλαω για μονιμα εξω)

εχει καποιος φωτογραφιες απο δικια του τετοια περιφραξη να μου διξει?

ισως χαζες ερωτισεις...απλα ρωταω να μαθενω...:cool:

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 17:36, 13-12-09:

Αν δεν είναι περιφραγμένο και από πάνω και σταθερό δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει γάτα μέσα, στο εγγυώμαι!
Μιλάς για τα πάρκα, που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι εκπαιδευτές σκύλων για τα κουτάβια όταν είναι μικρά, να παίζουν με ασφάλεια..
Κοίτα, δεν ξέρω αν το κάνουν σε γάτες αυτό, αλλά πιστεύω πως είναι η ύστατη λύση. Αν έχεις πολλές και μη περιφραγμένη αυλή και θες να τις έχεις μέσα να παίζουν, ίσως είναι λύση. Αλλά είναι εντελώς αντίθετη με τη φύση της γάτας... η οποία ανήκει στα αιλουροειδή (καμία σχέση με σκύλο δηλαδή).
Εγώ είμαι υπέρ της αποκλειστικής επιβίωσης μέσα στο σπίτι. Άλλοι από εδω τις έχουν μέσα-έξω, αλλοι όταν τις βγάζουν έξω περνάνε σαμαράκι.
Ας πούνε και άλλοι τη γνωμη τους

Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 574 μηνύματα.

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 18:01, 13-12-09:

οχι δεν λεω ουτε τα παρκα για τα σκυλακια...ουτε τα crate ...αυτα τα ξερω...

λεω κατι σαν kennel ...πως να το εξηγισω...σαν μια μεγαλη κλουβα...που ειναι κολιτα στο σπιτι συνιθος...και απο μια πορτα του σπιτιου συνιθος βγενεις μεσα στο κλουβι...μπενει και ανθρωπος δηλαδη ανετα...και δεν μετακινιτε..ειναι με σκελετο και πλεγμα γυρο-γυρο...

Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 18:04, 13-12-09:

κατι σαν αυτο...αλλα με επιπεδο γυρο-γυρο..συνιθως...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,023 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:00, 13-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΣ2
κατι σαν αυτο...αλλα με επιπεδο γυρο-γυρο..συνιθως...

για μενα,αν αυτος ο χωρος που δειχνεις ,ειναι ο χωρος που ζει μονιμα μια γατα....ειναι απαραδεχτο και συνισταται κακοποιηση του ζωου....παντα για μενα...

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 19:11, 13-12-09:

μα δεν ειναι μονιμος λογικα..δες την πορτουλα που μπορει και μπαινει η γατα στο σπιτι..παντως για να βγαινει η γατα στο μπαλκονι και να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο και να μην φοβασαι το βρισκω καλο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,023 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:17, 13-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
μα δεν ειναι μονιμος λογικα..δες την πορτουλα που μπορει και μπαινει η γατα στο σπιτι..παντως για να βγαινει η γατα στο μπαλκονι και να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο και να μην φοβασαι το βρισκω καλο
η φωτο που παρεθεσε,νομιζω οτι ειναι παραδειγμα....αν αυτο το κλουβι ειναι οντως περιφραξη για το οταν βγαινει μια γατα εξω,αλλα κατα τα αλλα μενει μεσα...τοτε μια χαρα ειναι...εδω ομως,απο οτι καταλαβα και απο την ερωτηση που εκανε ο αγγελος στο 1ο ποστ,μιλαμε για οταν αυτο ειναι το μονιμο σπιτι...εκει εγω το θεωρω κακοποιηση του ζωου...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Νεκταρια έγραψε στις 19:40, 13-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΣ2
βλεπω συχνα σε φωτογραφιες στο γκουγκλη γατες μεσα σε περιφραξη(kennel να το πω?...δεν ξερω αν εχει αλλη ονομασια)
αυτο ειναι περιφραξη που δεν μπορεις να βγεις απο πουθενα...αλλωστε αλλιως δεν θα κρατουσε μεσα τις γατες...και ερωτω...

ειναι το μονημο σπιτι τους?..δεν θα ηταν ποιο ευτυχισμενες μεσα μαζι με την οικογενεια τους?

μηπως υπαρχει πορτακι στην ποσρτα του σπιτιου..ωστε να μπορουν να βγανουν σε εξωτερικο χωρο οταν δεν τις επιβλεπουν οι "γονεις" τους και να περναν την ωρα τους χωρις να εχουν κυνδινους?

τις γατες τα εκτροφεια τις αφινουν πχ στην αυλη οταν ειναι και αυτοι εξω?(οπως πολλα κατοικιδια γατακια που δεν φευγουν...δεν μιλαω για μονιμα εξω)

εχει καποιος φωτογραφιες απο δικια του τετοια περιφραξη να μου διξει?

ισως χαζες ερωτισεις...απλα ρωταω να μαθενω...:cool:
Δες τα δικα μου γατονια που και πως ζουν.
http://www.nektarcats.com/Kitten%20Garden.html
http://www.nektarcats.com/Cats%20Garden.html
http://www.nektarcats.com/babiesroom.html

Και φυσικα και στο υπολοιπο σπιτι.Οσοι εχουν ερθει μπορουν να το επιβεβαιωσουν

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 19:43, 13-12-09:

πωωωωωω..τελεια δουλεια..εχω παθει πλακαθελω και εγω ενα τετοιο σπιτιιιιιιιι

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους