Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,317 εγγεγραμμένα μέλη και 718,375 μηνύματα σε 22,605 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 452 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πολύ αδύνατο γατάκι με προβλήματα... SOS!

szeratul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη szeratul
Ο szeratul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O szeratul έγραψε στις 02:50, 07-12-13:

Καλησπερα σας.Βρηκα ενα γατακι μακρυτρυχο στο δρομο και το εχω σπιτι μεχρι να γινει καλα και να μπορω να το αφησω ελευθερο.Ειναι η 4η φορα που το κανω αλλα αυτη την φορα εχω καποια προβληματα..

Η γατα ειναι περιπου 2 μηνων υποθετω και πολυ αδυνατη. Τρωει αλλα οχι με ορεξη ξηρα τροφη κονσερβες και κοτοπουλο,τονο κτλ. Πινει αρκετο νερο που προφανως ειναι λογο της διαροιας που εχει και αφυδατωνετε. Ειναι νωχελικο δεν παιζει ,προχωραει πολυ αργα και κοιμαται ολη την ωρα. Εχει λιγες μυξουλες και φτερνιζετε καπου καπου. Μεχρι στιγμης του εχω δωσει tobrex και τα ματια του καθαρισαν.Απο χθες του δινω ercefuryl και η διαροια εχει υποχωρισει λιγο. Τα κοπρανα του ειναι αρκετα ανοιχτοχρωμα. Δεν φερει τσιμπουρια ψυλλους κτλ.Γενικα με ζοριζει σε θεματα καθαριοτητας τα κανει γρηγορα και οπου νανε και οπως νανε..

Θελω να ρωτησω απο τι μπορει να πασχει? 1 εβδομαδα μετα δεν διχνει σημαδια βελτειωσης ουτε φαινεται να κερδιζει βαρος.
Να του δωσω αντιβιωση και κατι για τα σκουλικια? Μπορει να εχει κατι σοβαροτερο και κινδυνευουν να κολλησουν μελη της οικογενειας μου κατι σοβαρο?

Δεν μπορω καθε φορα που βρησκω ενα ζωο να πηγαινω σε κτηνιατρο δυστηχως γιατι δεν εχω καθολου χρηματα..

Αν μπορει καποιος που ξερει να μου δωσει συμβουλες παρακαλω θα του ειμαι υποχρεος.

Ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 07-12-13 στις 19:25. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 03:57, 07-12-13:

Καλησπέρα!

Θα σου πρότεινα να στείλεις ένα μήνυμα στον χρήστη JohnDVM ή να γράψεις στο θέμα του -> http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971&page=118

Σε πρώτη φάση θα πρότεινα να σταματήσεις τις διάφορες κονσέρβες και τον τόνο και τα λοιπά και να του δίνεις βραστό κοτόπουλο με λίγο ρυζάκι και ζουμάκι, να τα βράζεις δηλαδή νερόβραστα και να του τα δώσεις. Το καλύτερο θα ήταν μια κονσέρβα/ξηρή τροφή κατάλληλη για γατάκια στην ηλικία του ή ίσως μια ειδική τροφή για προβλήματα με το γαστρεντερικό αλλά με έλλειψη χρημάτων το καλύτερο θα είναι λίγο κοτοπουλάκι, στο λιντλ μπορείς να βρεις πολύ φθηνό.

Από κει και πέρα, η διάρροια πρέπει να σταματήσει σύντομα γιατί το ότι είναι τόσο νωχελικό και δεν τρώει και ταυτόχρονα αφυδατώνεται, μπορεί να εξελιχθεί πολύ πολύ άσχημα. Δεν είμαι σε θέση να σου προτείνω ιατρικά πράγματα, δεν είμαι κτηνίατρος, αλλά μια εμπειρική συμβουλή είναι αυτή που σου είπα, νερόβραστο ρυζάκι και κοτοπουλάκι. Κάποιοι έχουν προτείνει μέχρι και (χλιαρό) τσάι, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Φάρμακο από το στόμα για ενδοπαράσιτα δε θα έδινα με τίποτα, αν το στομάχι/έντερο ήταν σε τέτοια κατάσταση. Δεν ξέρω αν ενδείκνυται να του βάλεις μια αμπούλα για ενδοπαράσιτα, μακάρι να μην υπάρχει πρόβλημα, γιατί σίγουρα θα έχε σκουλήκια άμα είναι σε τόσο χάλια κατάσταση.

Δυστυχώς από αυτά που λες το γατάκι ακούγεται πολύ άρρωστο και θα χρειαστεί να πάει σε κτηνίατρο. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος που θα δεχτεί να σε βοηθήσει και να τον πληρώσεις κάποια στιγμή αργότερα ή που θα κάνει μια ειδική τιμή για το αδέσποτο ή που μπορεί μέχρι και δωρεάν να το δει. Όσο το κρατάς απλά σπίτι σ' αυτή την κατάσταση, το θεωρώ θέμα χρόνου να καταλήξει πολύ χειρότερα δυστυχώς.

Α σχετικά με το αν μπορείτε να κολλήσετε. Οι αρρώστιες της γάτας, πχ ρινοτραχείτιδες πανλευκοπενίες και λοιπά και λοιπά, δε μεταδίδονται στον άνθρωπο. Θεωρητικά θα μπορούσατε να κολλήσετε μόνο τοξοπλάσμωση, ΑΝ η γάτα όντως έχει τέτοιο πράμα και ΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δεν τηρείτε κανέναν κανόνα υγιεινής, δηλαδή αν καθαρίζετε την άμμο του και μετά τρώτε το φαγητό σας με άπλυτα χέρια. Η γυναικολόγος μου το είχε θέσει πολύ πιο χύμα, ότι τοξοπλάσμωση πρακτικά μπορείς να κολλήσεις απ' τη γάτα μόνο αν φας τα κακά της :Ρ

Το χειρότερο που μπορείτε να πάθετε είναι να βρείτε κανέναν ψύλλο μέσα στο σπίτι, αλλά απ' ό,τι λες δεν έχει. Τα σκουλήκια είναι θεωρητικά επίσης ένας κίνδυνος, αλλά και πάλι φαίνονται, δηλαδή αν η γάτα έχει ενδοπαράσιτα κάποια στιγμή θα δεις κάτι που θα σε υποψιάσει και θα λάβεις τα μέτρα σου. Και πάλι φυσικά το θεωρώ απίθανο, φαντάζομαι ότι όλοι οι άνθρωποι πλένουν τα χέρια τους και το φαγητό τους ανεξάρτητα από το αν έχουν κατοικίδιο ή όχι, οπότε οι κίνδυνοι ελαχιστοποιούνται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 07-12-13 στις 04:01.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

szeratul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη szeratul
Ο szeratul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O szeratul έγραψε στις 12:00, 07-12-13:

σε ευχαριστω. απλα να σημειωσω πως το γατι τρωει απλα εχει ολα τα υπολοιπα προβληματα.ισως θελει πανω απο 1 εβδομαδα για να εχει σημαδια βελτιωσης . ηδωμεν

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους