Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,343 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 452 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο γάτος μου είναι αδύναμος, δεν τρώει και δεν κινείται!

melanie.underst

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη melanie.underst
H melanie.underst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H melanie.underst έγραψε στις 16:23, 22-04-14:

Καλησπέρα, εχω εναν γατο 7 χρονων και σχεδον ολη του τη ζωη πασχει απο βρονχοπνευμονια λεει ο ενας γιατρος, αλλεργια στην υγρασια ο αλλος(εχει μυξουλες, υγρο στα ματια, φτερνιζεται, κτλ), του εχω κανει θεραπιες του εχω δοσει και οποια αντιβιοση υπαρχει, ομως ο γιατρος λεει πως θα ειναι για παντα ετσι! Το προβλημα ομως δεν ειναι αυτο. Πριν 3 βδομαδες ειχε σκουλικακια και το ανακαληψα πριν 6 μερες.Να πω εδω πως δεν μενει αποκλιστικα στο σπιτι, βγενει και με τις αλλες γατες. Του πηρα λοιπον το χαπι( εχει φτασει τα 3 κιλα) και ολα καλα. Αρχισε να ειναι πιο ευκηνιτος, και γενικα φαινοταν καλυτερα,μεχρι χτες!Εκατσε ολη μερα εξω και σημερα που τον εβαλα μεσα ουτε τρωει, ουτε κινειτε. Πίνει μονο 2-3 γουλιες γαλα και νερο και αυτο μονο! Ειναι αδυναμος παρα πολυ και δεν εχει ουτε ιχνος λυπους πανω του. Περπαταει με δυσκολια για 2 μετρα και νιαουριζει!
Μηπος εχει φαει τιποτα εξω? Μηπος τον πιραξε το χαπι για τα σκουλικακια? Ειναι πολυ χαλια, δεν τον εχω ξαναδει ετσι! Νιαουριζει λες κ ζητα βοηθια!
Σας εχει σημβει τιποτα παρομοιο? Τι να κανω??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 16:51, 22-04-14:

Δε μου έχει τύχει ποτέ αλλά ακούγεται αρκετά άσχημα ο γατούλης...
Και που δεν τρώει σίγουρα δεν είναι καλό. Εγώ θα έλεγα να τον πας άμεσα στον κτηνίατρο!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 22-04-14 στις 16:52. Αιτία: ορθογραφικό
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 17:32, 22-04-14:

αμμεσοτατα σε γιατρο
δεν θελω να σε τρομαξω και ουτε αυτο που θα πω σημαινει πως συμβαινει και στο γατο σουτο μονο σιγουρο ειναι οτι θελει γιατρο!!!!
ο ενας μου ο γατουλης που για χρονια τον φροντιζα στη δουλεια αλλα εκανε τις βολτες του,ηταν ετσι,και καθε μερα ''επεφτε''περισσοτερο,ανιδεη τοτε ελεγα πως θα ειναι απο τη ζεστη...............πηγαμε γιατρο,ακτινογραφιες,υγρο στα πνευμονια,για 5 μερες του βγαζαμε πολλες πολλες συριγγες με αιμα και υγραπυοθωρακας,λοιμωξεις κτλ,αντιβιωσεις και πραγματικα δυσκολες μερες
αλλα τα καταφερε το αγορι μου,αν αργουσα ομως κι αλλο ισως να μην τα ειχε καταφερει
τωρα το πως το επαθε?ή χτυπημα απο αμαξι ή κλωτσια ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ή ακομα και γατο καυγας ακομα κι ενα νυχι απο αλλο γατο μπορει να του τρυπησε πνευμονα και να το επαθε
τωρα ειναι μια χαρα και ζει πλεον στο σπιτι μας
περαστικα ευχομαι να ειναι,προφανως να τρομαξες με αυτα που ειπα(δεν ηθελα).........................

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 18:15, 22-04-14:

Ο γάτος σου είναι χάλι μαύρο, δεν την παλεύει μία, Αν δεν μπορείς να τον πας σε κτηνιατρο, πάρε τηλέφωνο. Αν δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο, στείλε σήματα καπνού, κάνε κάτι ρε παιδί μου, κάθε ώρα που χάνεις, μπορεί να είναι από σημαντική έως μοιραία για το ζωντανό. Γενικά, όταν το ζωάκι μας δεν είναι καλά, ΠΡΩΤΑ παίρνουμε το γιατρό (αν μπορούμε πάμε κιόλας) και μετά κάνουμε οτιδήποτε άλλο. Συγγνώμη για το ύφος, αλλά όταν το ζώο κάτι έχει η ψιλή κουβέντα και οι εικασίες εκ του μακρώθεν είναι ό,τι χειρότερο.

Επίσης βρες άμεσα έναν καλό γιατρό εμπιστοσύνης (ακόμα κι αν είναι μακριά από εκεί που μένεις) και συμβουλεύσου τον σχετικά με τη χρόνια κατάσταση του γάτου. Δε γίνεται ο ένας να λέει έτσι κι ο άλλος γιουβέτσι. Κάτι έχει ο γάτος, το οποίο, είτε είναι χρόνιο είτε όχι, κάπως θα αντιμετωπίζεται. Έστω τα συμπτώματά του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 22-04-14 στις 20:09. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:12, 22-04-14:

Όπως ακούγεται πάντως μοιάζει να είναι όντως ανησυχητική η κατάστασή του, αφού όμως ξεκίνησαν μόλις σήμερα τα συμπτώματα μπορεί και να είναι απλά τρομαγμένος από κάτι (μου έχει συμβεί να επιστρέψει γάτος μου κάπως έτσι και την επομένη ήταν μία χαρά. Δε νομίζω ότι έφταιξε το χάπι για τα σκουληκάκια, αλλά ούτε και για δηλητητρίαση μου φαίνεται, το πιθανότερο γατοκαβγάς (φαντάζομαι δεν είναι στειρωμένος). Δες πως θα είναι αύριο και αν συνεχίζει να ναι τόσο άσχημα, οπωσδήποτε στον κτηνίατρο!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 21:14, 22-04-14:

Δυστυχώς, μπορεί να φταίει μια ποικιλία πραγμάτων για την πολύ άσχημη κατάσταση του γάτου σου. Ενδεικτικά μπορεί να είναι παράσιτα, δηλητήριο, ατύχημα, ασθένεια. Μπορεί να είναι και πολλά μαζί.

Ο γάτος ακούγεται πραγματικά πολύ χάλια, όπως τον περιγράφεις τον φαντάζομαι στα τελευταία του. Έπρεπε ήδη να έχεις έστω τηλεφωνήσει σε κτηνίατρο. Εύχομαι να προλάβεις να τον πας πριν χειροτερέψει κ άλλο ο γάτος.

Μετά την εξέταση απ' τον κτηνίατρο, ίσως μπορέσουμε να σου πούμε καμία γνώμη κι εμείς εμπειρικά, αλλά προς το παρόν προέχει να εξεταστεί το γατί.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους