Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,463 εγγεγραμμένα μέλη και 718,463 μηνύματα σε 22,629 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 333 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στοματίτιδα, κορτιζόνη και εξαγωγή δοντιών

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη διονυσια-κε
H διονυσια-κε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H διονυσια-κε έγραψε στις 19:02, 15-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Διονυσια μου,για λοιμωδη περιτονιτιδα ειναι περιττο και μαλλον τσαμπα θα αγχωθεις.Παντα δειχνει τιμες ,καθως σχεδον ολα περνανε κορωνοοιους,και δεν ειναι καθολυ αξιοπιστη αυτη η εξεταση,μαλιστα θα ην καταργισουν εντελως,κακως που σου ειπε να την κανεις για λοιμωδη περιτονιτιδα,αλλα τεσπα,η ιδια η γιατρος μου τα εχει πει.Απλα στο λεω για να μην αγχωθεις τσαμπα.
Δεν ςιμαι σιγουρη αν περιλαμβανει τη περιτονιτιδα η ςξςταση μου πε τα τρια βασικα νοσηματα λευχαιμια aids και αλλο ενα...το θεμα ειναι οτι γενικα ειμαι ανησυχη μην ειν κατι απο αυτα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:13, 15-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από διονυσια-κε
Δεν ςιμαι σιγουρη αν περιλαμβανει τη περιτονιτιδα η ςξςταση μου πε τα τρια βασικα νοσηματα λευχαιμια aids και αλλο ενα...το θεμα ειναι οτι γενικα ειμαι ανησυχη μην ειν κατι απο αυτα
Αμ δεν το ξερω;Σχετικα προσφατα,τον χειμωνα που μας περασε,τα περασα και εγω αυτα,που αποφασισα να της κανω και εγω αυτες τις εξετασεις .Μου εβαλε για ειντς και λευχαμια,δεν θυμαμαι να εβαλε κατι αλλο,το αλλο που βαζπυν συνηθως ειναι για λοιμοδη περιτονιτιδα,αλλα επειδη σχεδον παντα περνανε κορονοοιους θα δειξει θετικο,και εκει μαλιστα μου ειπε η γατρος οτι θα την καταργισυν αυτην την εξεταση.Τεσπα,σε νιωθω απολυτα,διοτι το περασα και εγω σχετικα προσφατα!
Να σκεφτεσαι οτι με το αγχς δεν θα αλλαξεις τα αποτελεσματα,οτι ειναι, ειναι...Λεμε τωρα,διοτι οτι και να σκεφτομουν εγω,παλι αγχος ειχα.
Οταν εχεις νεα και αν θες,γραψε μας τι εγινε,.
Αληθεια με την στειρωση ειναι οκ το ζουζουνι;Τωρα τον εχεις μαζι σου;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 15-09-18 στις 20:39.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 20:31, 15-09-18:

Σε ευχαριστω για τη στηριξη!!οχι δεν τον πηρα θα τον κρατησουν μεχρι τη δευτερα!αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν θυμασε περιπου το κοστος για αυτες τις εξετασουλες...σε ευχαριστω για ολα!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:38, 15-09-18:

Αυτες οι εξετασεις για τις λοιμωδες νοσους ειναι ακριβες.Δεν θυμαμαι αν εκανα και κατι αλλο γμτ,θυμαμαι οτι πληρωσα 100 ευρω,που συμπεριλαμβαναν το ειντς και λευχαιμια,αλλα δεν θυμαμαι αν τα 100 τα εδωσα και για κατι αλλο.
Νομιζω για αυτες τις 2 ηταν 100 ευρω,απλα δεν θα το πω 100/100.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 20:43, 15-09-18:

Αυτες οι εξετασεις για τις λοιμωδες νοσους ειναι ακριβες.Δεν θυμαμαι αν εκανα και κατι αλλο γμτ,θυμαμαι οτι πληρωσα 100 ευρω,που συμπεριλαμβαναν το ειντς και λευχαιμια,αλλα δεν θυμαμαι αν τα 100 τα εδωσα και για κατι αλλο.
Νομιζω για αυτες τις 2 ηταν 100 ευρω,απλα δεν θα το πω 100/100.
Αα ςνταξει σε ευχαριστω!!εμενα μ πε 120 για τα τρια νοσηματα κι μια γςνικη...οσο για τη στειρωση κι το καθαρισμο κι τον καυτηριασμο οτι εκανε με το στομα τελος παντων μου πε 150 απο 200 κι δε μ χρεωσε τη διαμονη 4 μερες...δηλαδη στο συνολο 270!δε βγαινουν ευκολα κι ειμαι φοιτητρια ομως πραγματικα δε τα λυπαμε χαιρομαι που ο γατουλης θα ναι καλα τωρα..κι θα ηρεμησει με τη στειρωση κι δε θα φευγει πλςον...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,694 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:45, 15-09-18:

Διονυσία μου, όντως η τρίτη εξέταση αφορά τη λοιμώδη περιτονίτιδα, αλλά όπως πολύ σωστά σου είπε και η φίλη Πουπουλίνα, δεν είναι καθόλου αξιόπιστη, αφού πολύ συχνά δείχει θετική. Έτσι έδειξε και στη δική μου όταν έκανε εξετάσεις αίματος επ'ευκαιρία της επέμβασης για τη στείρωση.
Κανονικά έπρεπε να της την ξανακάνω τη συγκεκριμένη εξέταση, γιατί είναι αρκετά πιθανό να δείξει αρνητική αλλά δεν θέλω να τη βάλω σε διαδικασία στρεσαρίσματος.
Εύχομαι οι υπόλοιπες εξετάσεις να είναι καθαρές και να σε απαλλάξουν από το άγχος που φυσικό να έχεις αναμένοντας τα αποτελέσματα.
Για τον γατούλη σου ένα φιλάκι από μας που μπήκε πλέον στο κλαμπ των στειρωμένων, με ευχές για γρήγορη ανάρρωση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 12:25, 16-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Διονυσία μου, όντως η τρίτη εξέταση αφορά τη λοιμώδη περιτονίτιδα, αλλά όπως πολύ σωστά σου είπε και η φίλη Πουπουλίνα, δεν είναι καθόλου αξιόπιστη, αφού πολύ συχνά δείχει θετική. Έτσι έδειξε και στη δική μου όταν έκανε εξετάσεις αίματος επ'ευκαιρία της επέμβασης για τη στείρωση.
Κανονικά έπρεπε να της την ξανακάνω τη συγκεκριμένη εξέταση, γιατί είναι αρκετά πιθανό να δείξει αρνητική αλλά δεν θέλω να τη βάλω σε διαδικασία στρεσαρίσματος.
Εύχομαι οι υπόλοιπες εξετάσεις να είναι καθαρές και να σε απαλλάξουν από το άγχος που φυσικό να έχεις αναμένοντας τα αποτελέσματα.
Για τον γατούλη σου ένα φιλάκι από μας που μπήκε πλέον στο κλαμπ των στειρωμένων, με ευχές για γρήγορη ανάρρωση.
Σε ευχαριστω για ολα αυτο που αγχωνει πιο πολυ ειναι τα αλλα δυο στην ιδεα οτξ μπορει να χει aids ή λευχαιμια...εχω αρκετο αγχος μακαρι να αναρωσει κι να συνελθει περασε πολλα!!τωρα με τη στειρωση θα ναι καλυτερα απο καθε αποψη ετσι?χρειαζεται να προσεξω κατι?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,694 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:28, 16-09-18:

Και θα συνέλθει και θα αναρρώσει και θα ηρεμήσει χωρίς τις ορμόνες να επηρεάζουν τη συμπεριφορά του.
Αυτό που χρειάζεται να προσέξεις (θα στο είπε κι ο κτηνίατρος άλλωστε), είναι να μη πάρει πολύ βάρος, για τούτο και θα γίνει μια ομαλή μετάβαση από την πλήρη τροφή στην τροφή για στειρωμένα γατιά (δες εδώ το σχετικό θέμα σε οτι αφορά τους γάτους). Πότε-πότε και λίγη κονσερβούλα θα μπορεί να αντικαταστήσει κάποιο από τα γεύματα, για έξτρα ενυδάτωση του οργανισμού.
Να πίνει νεράκι αρκετό για πρόληψη κατά της νόσου του κατώτερου ουροποιητικού συστήματος που καμιά φορά παρουσιάζουν τα αρσενικά.
Αυτά μόνο και ενώνουμε τις ευχές μας μαζί σου για καλά αποτελέσματα.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:34, 16-09-18:

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!πιστευω αυτο θα τακτπποιηθει....αυτο που με ανησυχει ειναι μηπως ο γατουλης μου εχει aids ή λευχαιμια ειλικρινα δε θα το αντεξω εχω τρομερο αγχος μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα και ειναι τρομερα δυσκολο για μενα ...μιας κι φοβομαι τοσο αφου ηταν αστειρωτος κι ζει εξω
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:48, 16-09-18:

Ευχής έργον να μην έχει τίποτα από τα δυο αυτά και γενικά να χαίρει άκρας υγείας.
Αλλά και στη χειρότερη περίπτωση-λέμε τώρα, κούφια η ώρα- που θα του βρει αντισώματα κάποιου θανατηφόρου ιού, είναι δυνατόν να υπάρξει προσδόκιμο ζωής αρκετά χρόνια με προϋποθέσεις όμως (οτι θα ζει μόνο του, αυστηρά μέσα στο σπίτι με αυστηρούς κανόνες υγειινής κλπ.).
Ας μη κάνουμε όμως κακές σκέψεις, δεν είναι όλα τα αδέσποτα φορείς ιών κι εύχομαι ο ζουζούνος σου να είναι γερός και το τωρινό άγχος σου να μείνει μόνο ως ανάμνηση.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 23:06, 16-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Ευχής έργον να μην έχει τίποτα από τα δυο αυτά και γενικά να χαίρει άκρας υγείας.
Αλλά και στη χειρότερη περίπτωση-λέμε τώρα, κούφια η ώρα- που θα του βρει αντισώματα κάποιου θανατηφόρου ιού, είναι δυνατόν να υπάρξει προσδόκιμο ζωής αρκετά χρόνια με προϋποθέσεις όμως (οτι θα ζει μόνο του, αυστηρά μέσα στο σπίτι με αυστηρούς κανόνες υγειινής κλπ.).
Ας μη κάνουμε όμως κακές σκέψεις, δεν είναι όλα τα αδέσποτα φορείς ιών κι εύχομαι ο ζουζούνος σου να είναι γερός και το τωρινό άγχος σου να μείνει μόνο ως ανάμνηση.
Σε ευχαριστω!!αλλα δεν εζω τετοια δυνατοτητα το να τον βαλω μεσα μακρυα απο αλλα γατια κι αυτκ ςιν κατι που με τρομαζει ....
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:13, 16-09-18:

Μα είναι νωρίς ακόμα και άδικο να ταλαιπωρείσαι, χωρίς να έχουν καν βγει τα αποτελέσματα.
Προσπάθησε όσο μπορείς να αποσπάσεις το μυαλό σου από άσχημες σκέψεις και κάνε λίγο υπομονή.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 19:24, 17-09-18:

Καλησπερα σε ολους ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη λατασταση κι σας γραφω γιατι ισως αναζητω λιγο παρηγορια ...πηγα σημερα να παραλαβω το γατουλη μου ο οποιος ηταν μια χαρα....ομως λιγο πριν μπουμε στο αμαξι ο γατος ανοιξε το κλουβι κι εξαφανιστηκε ....ο χωρος εκει τεραστιος κι πολλα χιλιομετρα μακευα απο το σπιτι μου δεν υπαρχει περιπτωση κανειςννα ασχοληθει κι να τον πιασει καθως εινα γριος ουτε μα.βρει το δρομο να ρθει τοσο μακρυα νομιζω δεν εζω ξανα ασιθανθει τοσο χαλια ποτε ειμαι ενα ρακος.....
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:52, 17-09-18:

Τι να σου πω.. Λυπάμαι πολύ και σε καταλαβαίνω...
Παραταύτα δεν χάθηκε και η ελπίδα να τον ξαναβρείς, αρκεί να μη χάνεις χρόνο. Πάρε ένα άτομο να σε συνοδεύει και πηγαίνετε στην περιοχή που σου έφυγε. Θα έχεις μαζί σου ξηρή τροφή σε κουτάκι που θα το κουνάς για να το ακούσει και να ξεμυτίσει αν κρύβεται κάπου, γιατί τόσες ώρες θα πρέπει να έχει ήδη αρχίσει να πεινάει. Μη χάνεις το κουράγιο σου και αναζήτησέ τον.

Δεν εδώ το άρθρο με διάφορες συμβουλές για το πώς μπορούμε να βρούμε ένα γατί που χάθηκε, που θα σου φανούν χρήσιμες κι εύχομαι γρήγορα να έχουμε ευχάριστα νέα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:55, 17-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από διονυσια-κε
Καλησπερα σε ολους ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη λατασταση κι σας γραφω γιατι ισως αναζητω λιγο παρηγορια ...πηγα σημερα να παραλαβω το γατουλη μου ο οποιος ηταν μια χαρα....ομως λιγο πριν μπουμε στο αμαξι ο γατος ανοιξε το κλουβι κι εξαφανιστηκε ....ο χωρος εκει τεραστιος κι πολλα χιλιομετρα μακευα απο το σπιτι μου δεν υπαρχει περιπτωση κανειςννα ασχοληθει κι να τον πιασει καθως εινα γριος ουτε μα.βρει το δρομο να ρθει τοσο μακρυα νομιζω δεν εζω ξανα ασιθανθει τοσο χαλια ποτε ειμαι ενα ρακος.....
Ωχ Διονύσια σου... Τι να πω?? Πήγαινε τώρα που είναι βραδάκι με το πιάτο του και άρχισε να τον φωνάζεις δυνατά... Αν έχεις και κάποιον για παρέα για να καλυψετε το τετράγωνο.. Λογικά θα πρέπει να είναι κάπου εκεί κοντά κρυμμένος και φοβισμένος.... Βάλε και στις γύρω κολώνες καμία αφίσα... Μπορεί να τον βρει κάποιος και να τον μαζέψει.. Αν τον δει καθαρό και περιποιημένο θα καταλάβει ίσως πως είναι από σπίτι....

Καλή επιτυχία... Μην χάνεις την ελπίδα σου και την αισιοδοξία σου... Σίγουρα είναι κάπου κρυμμένος.... Θα βρεθει θα δεις
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:55, 17-09-18:

Αχ,αχ,αχ....ποσες φορες εχω δει αυτο το εργο;Δυστυχως αυτα τα κλουβια,υποψιαζομαι ποια ειναι,ναι..οι γατες τα ανοιγουν!
Ποσο κριμα ποσο κριμα γμτ.
Βαλε αφισες εκει κοντα οπωσδηποτε και πρεπει να τον ψαχνεις και εσυ αν θς να τι βρεις,δεν γινεται αλλιως.
Ποσο στεναχωρεθηκα ποσο.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:59, 17-09-18:

Και μένα το μεγάλο μου άγχος είναι όταν τα πηγαίνω με το κλουβί στο γιατρό.... Ελέγχω παιδιά συνεχώς το κάγκελο και την ασφάλεια πριν μπω στο αυτοκίνητο και πριν βγω από αυτό και το κρατάω κιόλας!!!!!!!

Μην απελπίζεσαι Διονύσια μου... Βάλε και αφίσες... Και φώναζε δυνατά.... Θα έρθει....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:06, 17-09-18:

Η κολλητη μου στα γιαννενα,οταν εγινε ο σεισμος,εκανε το τεραστιο λαθος να παρει την ηρεμη γατουλα της στην αγκαλια η κορη της και να μην την βγαλουν με κλουβι,διοτι ηταν ηρεμη,ομως αυτα δεν τα κανουμε σε γατες.Της εφυγε βεβαια....και μετα απο 2 μερες την ξαναβρηκε,αλλα πηγαινε εκει και εψαχνε.Και την φωναζε,και χτυπαγε το πιατακι με κροκετες κλπ.Παρα πολλα εχουν βρεθει,αλλα θελει κοπο.

Και εμενα δημητρα ειναι το τεραστιο αγχος μου,ακριβως επειδη εχουμε δω δει πολλα.Για αυτο και παρατησα γατοφορους και πηρα τα ειδικα κλουβια,που εχουν τετοιο συστημα που δεν ανοιγει με τιποτα.
Πουφ,μακαρι να βρεθει ρε παιδια,ποσο κριμα;
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 21:18, 17-09-18:

Αυτο που λετε ειναι μια χαρα για ενα γατο που πιανεται κι να παω να τον βρω δε μπορω να τον πιασω ουτε να τον βαλω στο κλουβι ουτε κατα δοανοια....δυστυχως δε μπαινει στο κλουβι αυτος ειναι αγριος ...δεν υπαρχει ελπιδα μονο να γυρισει μονκ του αν και 6 χιλιομετρα ειν πολλα ειμαξ χαλια ενα ρακος
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 21:47, 17-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Και μένα το μεγάλο μου άγχος είναι όταν τα πηγαίνω με το κλουβί στο γιατρό.... Ελέγχω παιδιά συνεχώς το κάγκελο και την ασφάλεια πριν μπω στο αυτοκίνητο και πριν βγω από αυτό και το κρατάω κιόλας!!!!!!!

Μην απελπίζεσαι Διονύσια μου... Βάλε και αφίσες... Και φώναζε δυνατά.... Θα έρθει....
Κι να ρθει δε πιανεται!!αυτο εξηγω κι για αυτο στεναχωριεμαι ...δε μπαινει σ εκλουβια ουτε πιανεται
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:16, 17-09-18:

Ίσως δεν έχουμε καταλάβει καλά.. Ο γάτος ήταν αδέσποτος που τον μαζέψεις τώρα πρόσφατα? Δεν σε ξέρει καλά για να έρθει κοντά σου αν τον βρεις?

Καταρχήν ψυχραιμία για να μπορείς να σκεφτείς τις σωστές κινήσεις που πρέπει να κάνεις.... (καταλαβαίνω σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεσαι και ίσως αυτά που σου λέμε δεν έχουν σημασια για σένα)....

Υπάρχουν ειδικά κλουβιά που μόλις μπει μέσα το ζώο - έχοντας τροφή μέσα και πηγαίνοντας αυτό να φάει - κλείνουν... Κτηνίατροι τα έχουν - όχι όλοι -...

Πρώτο βήμα... Πήγαινε ψάξε και εντόπισε τον... Αν δεν πλησιάσει όπως λες άσε του φαγητό και νερο έτσι ώστε να ξέρει πως εκεί μπορεί να φάει και να μη φύγει....
Δεύτερο βήμα... Αφίσες σε όλη τη γύρω περιοχή ενημερωνοντας πως αν τον εντοπίσουν να μην προσπαθήσουν να τον πιάσουν... Να τον ταισουν και να σε ειδοποιήσουν αμέσως...
Τρίτο βήμα.... Πρωί πας στον κτηνίατρο σου, αν εχρι το κλουβί στο δανείζει και βγαίνεις πάλι έξω.... Έχε κονσέρβα μαζί σου και αν τον δεις τη βάζεις στο κλουβί, κάθεσαι λίγο πιο πέρα και μόλις μπει - γιατί θα πεινάει σίγουρα - κλείνει η πόρτα...

Ψυχραιμία Διονύσια μου....
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:16, 17-09-18:

Η κολλητη μου στα γιαννενα,οταν εγινε ο σεισμος,εκανε το τεραστιο λαθος να παρει την ηρεμη γατουλα της στην αγκαλια η κορη της και να μην την βγαλουν με κλουβι,διοτι ηταν ηρεμη,ομως αυτα δεν τα κανουμε σε γατες.Της εφυγε βεβαια....και μετα απο 2 μερες την ξαναβρηκε,αλλα πηγαινε εκει και εψαχνε.Και την φωναζε,και χτυπαγε το πιατακι με κροκετες κλπ.Παρα πολλα εχουν βρεθει,αλλα θελει κοπο.

Και εμενα δημητρα ειναι το τεραστιο αγχος μου,ακριβως επειδη εχουμε δω δει πολλα.Για αυτο και παρατησα γατοφορους και πηρα τα ειδικα κλουβια,που εχουν τετοιο συστημα που δεν ανοιγει με τιποτα.
Πουφ,μακαρι να βρεθει ρε παιδια,ποσο κριμα;
κι να βρεθει δε μπαινει στο κλουβι δυστυχως....αυτο ειν που εξηγω ενα χρονο παλευα στην αυλη μου κι θα τον πιασω εκει?ειμαι ενα ρακος κι οσο σκεφτομαι οτι φτιαω γω που δεν εκλεοσα καλα γινομια χειροτερα τωρα θα ταν εδω στην αυλιτσα του τωρα ειναο 6 χιλιομετρα μακρυα ....
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 22:21, 17-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Ίσως δεν έχουμε καταλάβει καλά.. Ο γάτος ήταν αδέσποτος που τον μαζέψεις τώρα πρόσφατα? Δεν σε ξέρει καλά για να έρθει κοντά σου αν τον βρεις?

Καταρχήν ψυχραιμία για να μπορείς να σκεφτείς τις σωστές κινήσεις που πρέπει να κάνεις.... (καταλαβαίνω σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεσαι και ίσως αυτά που σου λέμε δεν έχουν σημασια για σένα)....

Υπάρχουν ειδικά κλουβιά που μόλις μπει μέσα το ζώο - έχοντας τροφή μέσα και πηγαίνοντας αυτό να φάει - κλείνουν... Κτηνίατροι τα έχουν - όχι όλοι -...

Πρώτο βήμα... Πήγαινε ψάξε και εντόπισε τον... Αν δεν πλησιάσει όπως λες άσε του φαγητό και νερο έτσι ώστε να ξέρει πως εκεί μπορεί να φάει και να μη φύγει....
Δεύτερο βήμα... Αφίσες σε όλη τη γύρω περιοχή ενημερωνοντας πως αν τον εντοπίσουν να μην προσπαθήσουν να τον πιάσουν... Να τον ταισουν και να σε ειδοποιήσουν αμέσως...
Τρίτο βήμα.... Πρωί πας στον κτηνίατρο σου, αν εχρι το κλουβί στο δανείζει και βγαίνεις πάλι έξω.... Έχε κονσέρβα μαζί σου και αν τον δεις τη βάζεις στο κλουβί, κάθεσαι λίγο πιο πέρα και μόλις μπει - γιατί θα πεινάει σίγουρα - κλείνει η πόρτα...

Ψυχραιμία Διονύσια μου....
Δε μπορω να χω καμια ψυχραιμια δε εχουν τετοιο κλουβι και ο γατος δε ειναι ηρεμος καθεται σε μενα καποιες φκρες να τον χαιδεψω ουδεποτε να κανω κινηση για εγκωβισμο ο χωρος εκει τεραστιος κι εχεξ σκυλια που τα αμολανε το βραδυ κι γενικα φασαρια δε προκςιται να βγει κι μα βγει δε θα μπει στο κλιυβι ειμαι χαλια
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:37, 17-09-18:

Τουλάχιστον προσπάθησε... Κάνε ότι περνάει από μεριάς σου πρώτα να τον εντοπίσεις και ύστερα να δεις αν και πως γίνεται να τον πιάσεις...
Μην προεξοφλείς πως δε γίνεται τίποτα.... Αν δεν προσπαθήσεις καθόλου δε θα μάθεις ποτέ αν είχες τη δυνατότητα να τον βρεις και να τα καταφέρεις τελικά.... Ίσως φοβισμένος όπως θα είναι ακούγοντας τη γνώριμη φωνή σου και βλέποντας σε να κάνει αυτό που δεν περιμένεις... Να έρθει κοντά σου.... Δε ξέρεις ποτέ....

Δε ξέρω τι άλλο να σε συμβούλεψω..ειλικρινά...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 07:55, 18-09-18:

Πω πω μα πως ανοίγουν τα κλουβάκια! Πολύ λυπάμαι για το γατούλη! Μην απογοητεύεσαι, δοκίμασε να τον ψάξεις, πιθανότατα κάπου εκεί κρύβεται για αρχή. Μπορείς να πας με κάποιον φίλο σου εκεί βραδάκι να είναι πιο ήσυχα με το φαγητάκι του και να του κάνεις το γνώριμο σε αυτόν ήχο με το φαΐ και να τον φωνάζεις. Έχεις φωτογραφία του γάτου για να έφτιαχνες αφισούλα? Πες το και στον κτηνίατρο και ζήτα να βάλεις αφισούλα και εκεί. Επίσης βοηθάει να ρωτήσεις εκεί κοντά, ίσως και τον κτηνίατρο, πού ταΐζουν γατούλες στην περιοχή και να δεις αν είναι και να ενημερώσεις και εκεί. Ο γάτος μπορεί να είναι άγριος, αλλά γνωρίζει εσένα και το φαΐ που του δίνεις, αν τον εντοπίσεις, με μια γατοπαγίδα με φαγητό θα τον πιάσεις! Μπορεί και να έρθει κοντά σου όπως λέει η dimitradra! Τέλος, δε ξέρω τι εμπόδια μπορεί να έχει για να γυρίσει σπίτι σου, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι τα 6 χιλιόμετρα είναι πολλά (δες εδώ: http://rise.gr/whats-rising-today/gp...tas-soy/77155/).
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 10:51, 18-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από k@lypso
Πω πω μα πως ανοίγουν τα κλουβάκια! Πολύ λυπάμαι για το γατούλη! Μην απογοητεύεσαι, δοκίμασε να τον ψάξεις, πιθανότατα κάπου εκεί κρύβεται για αρχή. Μπορείς να πας με κάποιον φίλο σου εκεί βραδάκι να είναι πιο ήσυχα με το φαγητάκι του και να του κάνεις το γνώριμο σε αυτόν ήχο με το φαΐ και να τον φωνάζεις. Έχεις φωτογραφία του γάτου για να έφτιαχνες αφισούλα? Πες το και στον κτηνίατρο και ζήτα να βάλεις αφισούλα και εκεί. Επίσης βοηθάει να ρωτήσεις εκεί κοντά, ίσως και τον κτηνίατρο, πού ταΐζουν γατούλες στην περιοχή και να δεις αν είναι και να ενημερώσεις και εκεί. Ο γάτος μπορεί να είναι άγριος, αλλά γνωρίζει εσένα και το φαΐ που του δίνεις, αν τον εντοπίσεις, με μια γατοπαγίδα με φαγητό θα τον πιάσεις! Μπορεί και να έρθει κοντά σου όπως λέει η dimitradra! Τέλος, δε ξέρω τι εμπόδια μπορεί να έχει για να γυρίσει σπίτι σου, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι τα 6 χιλιόμετρα είναι πολλά (δες εδώ: http://rise.gr/whats-rising-today/gp...tas-soy/77155/).
καλημερα σοφια μου μολις με ενηνερωσαν οτι εφαγε κι μολις πηγε να το πλησιασει ο κυριος του χωρου εφυγε γενικα ο χωρος εκει ειναι τεραστιος κι να τον πετυχω δε ρο βαζω στο κλουβι περασα πολυ ασχημα χθες κξ δε μπορω να στεναχωριεμαι αλλο....οι ανθρωποι εκει θα χκυν το νου τους μου παν κι θα του βαζουν κι φαη...ισως ερθει μονος του ισως παλι μεινει εκει...ξερω οτι ειν καλα τουλαχθστον κι γω εκανα οτι μπορουσα ειναι γατι που εχει μαθει να ζει ελευθερο εξω καιναυτα που εκανα πολλα ειναι δυστυχως δ επροκειται να πιαστει τωρα ελπιζω σε καποιο θυαμα να ρθει μονος του καποια στιγμη
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 11:14, 18-09-18:

Σίγουρα έκανες πολλά για τον γατούλη! Πολύ καλά νέα που βρέθηκε σώος και τον ταΐζουν, δε χρειάζεται να ανησυχείς γι αυτό! Ο καημένος δεν απομακρύνθηκε. Είναι λογικό που δεν έκατσε να τον πιάσουν, αφού ούτε σε σένα καθόταν που τον φρόντιζες χρόνια. Και εκεί να μείνει εφόσον τον φροντίζουν, μια χαρά θα είναι! Αν δανειστείς από κάπου μια γατοπαγίδα και την αφήνεις εκεί με φαγητό, αργά ή γρήγορα θα πιαστεί!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:07, 19-09-18:

Σημείωμα συντονιστή:Η συζήτηση για τον γατούλη,που έφυγε απο το κλουβάκι συνεχίζεται σε πιο κατάλληλο θέμα,εδω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    penny--li

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους