Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,275 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 348 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χάνει βάρος, δεν τρώει, δεν πίνει...

Marilis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marilis
H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 14:08, 13-05-19:

Καλησπέρα σας σε όλους κι όλες,
ο γατούλης μας, 12 ετών, πριν την Μεγάλη Εβδομάδα άρχισε να μην τρώει, να μην πίνει και να κοιμάται πέραν του φυσιολογικού. Του πηγαίνουμε την τροφή εκεί που ξαπλώνει, την μυρίζει και ...αυτό ήταν. Την Τρίτη μετά το Πάσχα τον πήγα στον κτηνίατρο για εξετάσεις και δυστυχώς μόνο αιματολογικές κάναμε γιατί, μετά από πολύ ταλαιπωρία το κακόμοιρο, δεν έδινε περισσότερο αίμα. Του δώσαμε κονσέρβα ειδική για μετεγχειριτική κατάσταση, αραιωμένη με νεράκι για να τον συνεφέρουμε αλλά έτρωγε μια-δυο μπουκιές και τέλος. Μην σας ζαλίζω, τον πήγα σε κλινική όπου έκανε υπέρηχο, ακτινογραφία, βιοχημικές και εξετάσεις για aids και λευχαιμία. Όλες βγήκαν καλές και μου είπαν ότι ενδεχομένως να δηλητηριάστικε από κάτι ή κατάπιε ξένο σώμα. Άρχισε να τρώει κάπως καλύτερα αλλά μόνο όταν του πηγαίναμε την τροφή μπροστά του και μετά από κανένα δεκάλεπτο χάιδεμα. Εδώ και τρεις μέρες άρχισε πάλι να μην τρώει, έχει αφυδατωθεί και προτιμά να πηγαίνει στο υπόγειο της οικοδομής να κοιμάται πάνω σε ένα χαλάκι. Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω, σκέτη απελπισία... Πριν τηλεφωνήσω στην κλινική, αν σε κάποιον απο σας παιδια, θυμίζει κάτι αυτή η κατάσταση, σας παρακαλώ παααρα πολύ, προτείνετέ μου τί θα μπορούσα να κάνω για να σωθεί το γατούλι μας.
σας ευχαριστώ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:08, 13-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Marilis
Καλησπέρα σας σε όλους κι όλες,
ο γατούλης μας, 12 ετών, πριν την Μεγάλη Εβδομάδα άρχισε να μην τρώει, να μην πίνει και να κοιμάται πέραν του φυσιολογικού. Του πηγαίνουμε την τροφή εκεί που ξαπλώνει, την μυρίζει και ...αυτό ήταν. Την Τρίτη μετά το Πάσχα τον πήγα στον κτηνίατρο για εξετάσεις και δυστυχώς μόνο αιματολογικές κάναμε γιατί, μετά από πολύ ταλαιπωρία το κακόμοιρο, δεν έδινε περισσότερο αίμα. Του δώσαμε κονσέρβα ειδική για μετεγχειριτική κατάσταση, αραιωμένη με νεράκι για να τον συνεφέρουμε αλλά έτρωγε μια-δυο μπουκιές και τέλος. Μην σας ζαλίζω, τον πήγα σε κλινική όπου έκανε υπέρηχο, ακτινογραφία, βιοχημικές και εξετάσεις για aids και λευχαιμία. Όλες βγήκαν καλές και μου είπαν ότι ενδεχομένως να δηλητηριάστικε από κάτι ή κατάπιε ξένο σώμα. Άρχισε να τρώει κάπως καλύτερα αλλά μόνο όταν του πηγαίναμε την τροφή μπροστά του και μετά από κανένα δεκάλεπτο χάιδεμα. Εδώ και τρεις μέρες άρχισε πάλι να μην τρώει, έχει αφυδατωθεί και προτιμά να πηγαίνει στο υπόγειο της οικοδομής να κοιμάται πάνω σε ένα χαλάκι. Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω, σκέτη απελπισία... Πριν τηλεφωνήσω στην κλινική, αν σε κάποιον απο σας παιδια, θυμίζει κάτι αυτή η κατάσταση, σας παρακαλώ παααρα πολύ, προτείνετέ μου τί θα μπορούσα να κάνω για να σωθεί το γατούλι μας.
σας ευχαριστώ...
Καλό μεσημέρι... Υπέρηχο του έκαναν, ακτινογραφία του έκαναν, εξετάσεις βιοχημικες και αιματολογικες, βγήκαν όλες καλές και μόνο υποθέσεις μπόρεσαν να κάνουν στην κλινική? Αχχ χριστέ μου....

Κάποια αντιβίωση του έκαναν στην κλινική?
Εάν είχε καταπιεί κάποιο ξένο σώμα με την ακτινογραφία και τον υπέρηχο θα φαινόταν φαντάζομαι οπότε αυτό μάλλον αποκλείεται... Εάν είχε δηλητηριαστει από κάτι θα είχε και άλλα συμπτώματα.. Συνεχές Τρέμουλο, αστάθεια, νευρολογικά προβλήματα γενικότερα (οπότε θα έπρεπε να του χορηγησουν ατροπινη και κορτιζόνη... Τα έχω πρόσφατα γιατί είχα με τη δική μου θέμα με αμπούλα που την έγλυψε όλη και κόντεψα να τη χάσω και ο κτηνίατρος αμέσως της χορήγησε όλα τα παραπάνω και έγινε καλά) ή θα είχε πεθάνει αν ήταν κάτι τοξικό και θανατηφόρο για τον γατουλη... Οπότε και αυτό μάλλον αποκλείεται...

Επειδή σαφώς και δεν μπορούμε δυστυχώς να πούμε τι έχει ο γατουλης σου (μακάρι να μπορούσαμε) ερωτήσεις για να δείτε άμεσα τι πρέπει να ελέγξετε σε περίπτωση που δεν ελέγχθηκαν...
Αναλυτικές βιοχημικες για συκωτι έγιναν? Εάν έχει καταστραφεί σε μεγάλο βαθμό σταματά το ζώο να τρώει εντελώς!!!!!!!!!!!
Αναλυτικές βιοχημικες για τα νεφρά έγιναν? (ουρια και κρεατινινη).... Επειδή ο γατουλης είναι μεγάλος σε ηλικία μπορεί να έχει νεφρική ανεπάρκεια... Τα συμπτώματα νομίζω είναι απώλεια βάρους, λήθαργος, ανορεξία...
Το πάγκρεας ελέγχθηκε και αυτό?
Το στόμα το είδαν? Μήπως έχει στοματιτιδα και πονάει το ζώο και δεν μπορεί να φάει?
Εξετάσεις για FIP κάνατε?

Οι περισσότερες ασθένειες έχουν παρόμοια συμπτώματα γιαυτό πρέπει να ελέγχονται τα όργανα ξεχωριστά για να αποκλείεται μια-μια η ασθένεια...

Θα σου συνιστούσα άμεσα να πας και σε δεύτερο γιατρό με όλες τις εξετάσεις που του έγιναν.. Να του χορηγηθεί αμέσως ορος για να πάρει τα υγρά που χρειάζεται γιατί με την αφυδάτωση θα πεθάνει...

Δες τι από τα παραπάνω έγιναν και τι όχι και προχώρα άμεσα σε νέες εξετάσεις. Εξονυχιστικά....

Περαστικά και ενημέρωσε μας
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 13-05-19 στις 15:11.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 15:15, 13-05-19:

Καλή μου σ΄ευχαριστώ που απάντησες... Με τα σπλάχνα όλα οκ, με τα δόντια επίσης, ούτε καν περιοδοντίτιδα έχει. Έτσι που το λές με την δηλητηρίαση, δίκιο έχεις. Το μόνο που μας δώσανε να του χορηγήσουμε είναι ηλεκτρολύτες και βασιλικό πολτό για γάτες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:24, 13-05-19:

Καλή μου σ΄ευχαριστώ που απάντησες... Με τα σπλάχνα όλα οκ, με τα δόντια επίσης, ούτε καν περιοδοντίτιδα έχει. Έτσι που το λές με την δηλητηρίαση, δίκιο έχεις. Το μόνο που μας δώσανε να του χορηγήσουμε είναι ηλεκτρολύτες και βασιλικό πολτό για γάτες.
Κάτι έχει όμως και σοβαρό όπως φαίνεται... Όταν σταματά το ζώο να τρώει εντελώς, να μην κινείται, να κοιμάται συνεχώς μας βάζει αμεσως σε υποψίες...
Τους ηλεκτρολύτες τους έδωσαν για την αφυδάτωση... Αντε σας είπαν "δίνετε βασιλικό πολτό και θα γιανει το γατί?".... Συγνώμη αλλά δεν είναι φυσιολογικά αυτά...

Τις εξετάσεις στις έδωσαν? Τις έχεις στα χέρια σου??? Πάρε τες και πήγαινε αμέσως σε άλλον γιατρο...θα το χάσεις το ζώο σου και δε θα ξέρεις από τι!!!!!!
Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

H Marilis έγραψε στις 15:43, 13-05-19:

Τηλεφώνησα στην κλινικη (γιατί δώσαμε έναν σκασμό λεφτά, τουλάχιστον για την δική μου τρύπια τσέπη) και πρότειναν να τον πάμε αύριο για ενυδάτωση και εξετάσεις για θυρεοειδή
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:58, 13-05-19:

Τηλεφώνησα στην κλινικη (γιατί δώσαμε έναν σκασμό λεφτά, τουλάχιστον για την δική μου τρύπια τσέπη) και πρότειναν να τον πάμε αύριο για ενυδάτωση και εξετάσεις για θυρεοειδή
Κανονικά θα έπρεπε να σου πουν "Φερτον τώρα για ενυδάτωση".... Δε θα σχολιάσω παραπάνω γιατί διαπιστώνω πως τελικά όλες οι κλινικές νοιάζονται πρώτα να τα παίρνουν χοντρά και το ζωάκι το βάζουν σε δεύτερη μοίρα και θα γίνω κακια... Ίσως να υπάρχουν πολύ λίγες εξαιρέσεις...

Ευχομαι να βρείτε το έχει ο γάτος σας.... Προσπάθησε αν γίνεται να του δίνεις νεράκι (με σύριγγα αν δεν πίνει μόνος του)....

Να μας ενημερώσεις για την υγεία του.. Περαστικά
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 16:10, 13-05-19:

Δοκίμασες force feeding? Υπάρχουν κονσέρβες όπως η hills a/d που είναι σε μορφή που μπαίνουν (και βγαίνουν) εύκολα από σύριγγα. Μπορείς να προσθέσεις και νεράκι στην τροφή και να τη δώσεις ή με το χέρι ή με τη σύριγγα εφόσον μπορεί να καταπιεί. Στην άμμο πηγαίνει?
Ζήτα τα αποτελέσματα των εξετάσεων να τα έχεις, να στα στείλουν με ένα μέιλ. Δείξ τα και για μια δεύτερη γνώμη, μην περιμένεις αύριο μοιάζει επείγον!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 18:20, 14-05-19:

Πώς είναι ο γατούλης; να μας ενημερώνεις!
Παράθεση

Kousouni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kousouni
H Kousouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Kousouni Ω Ρωμαιο Ρωμαιο... έγραψε στις 22:30, 07-09-19:

Καλησπερα σςς παρακαλω πολυ θελω τη βοηθεια σας επειγοντως. Εχω ενα γατο τον Ρωμαιο ειναι 2.5 χρονων και εχουμε μετακομισει στη Ναξο λογω δουλειας εδω και εναμιση μηνα ,στην αρχη ολα καλα αλλα τις τελευταιες βδομαδες περιπου 3 ξεκινησε να μην τρωει πολυ μετα συνεχισε να τρωει κανονικα για μια βδομαδα και μετα απο αυτο παλι δεν ετρωγε πολυ δλδ εκει που του γεμιζα το μπολ 2 φορες τη μερα το γεμιζα μια και εχουμε φτασει στο σημερα οπου εχει χασει βαρος και δεν τρωει καθολου ισα ισα 2 με 3 λιχουδιες και λιγο νερακι αυτα τις τελευταιες 3 μερες. Τον πηγα απευθειας στο γιατρο πριν 3 μερες και του εκανε εξετσεις αιματος και του εδωσε ενεσιμη αντιβιωση συν κατι για τον πυρετο που ειχε. Βγηκαν τα αποτελεσματα και μου ειπε οτι εχει λιπος στο αιμα και του ξαναπηρε αιμα για να δει αν οφειλεται σε παγκρεατιτιδα η θυροειδη η κατι αλλο, το προβλημα ειναι ομως οτι δεν τρωει τπτ και εχω τον γιατρο να μ λεει μην ανυσηχεις να βγουν οι εξετασεις και θα δουμε τι εχει. Ο γατος μ ομως σημερα ειναι χειροτερα γιατι κοιμαται ολη μερα εφαγε 2 με 3 λιχουδιες και δεν εχει πιει νερο.εχει κατουρησει αλλα δεν εχει κανει κακα του λογικο πιστευω αφου δεν εχει φαει. Σημερα ομως τωρα το βραδυ καθεται με κλειστα ματακια και νιωθω οτι ποναει στη κοιλια του ισως γιατι γλυφεται συνεχεια εκει και γενικα κανει μπανιο συνεχεια και ει αι πολυ χαδιαρης.αυριο θα τον παω σε αλλο γιατρο να τον δει και θα του πω να του κανει υπερηχο στη κοιλια και ακτινογραφια γιατι υποψιαζομαι οτι κατι εχει φαει και ειναι ετσι.δυσκολευεται να φαει και εχει σαν ρεψιματα μολις φαει η πιει νερο.βεβαια ο κτηνιατρος που τον πηγα μου ειπε οτι επειδη δεν κανει εμετο δεν εχει κατι στο στομαχι του και τον ειδε και στο λαιμο αν εχει κατι αλλα τπτ... να επισημανω οτι δεν τρωει γενικα τπτ αλλο περα απο ξηρα τροφη για στειρωμενα και καμια λιχουδια που και που δεν του αρεσουν τα μαγειρευτα ουτε οι κονσερβες πολυ. Σας παρακαλω μπορω να κανω κατι να τον βοηθησω μεχρι αυριο το πρωι; τον βλεπω ξαπλωμενο να μην κουνιεται πολυ και εχω τρελαθει ((
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:13, 08-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Kousouni
Καλησπερα σςς παρακαλω πολυ θελω τη βοηθεια σας επειγοντως. Εχω ενα γατο τον Ρωμαιο ειναι 2.5 χρονων και εχουμε μετακομισει στη Ναξο λογω δουλειας εδω και εναμιση μηνα ,στην αρχη ολα καλα αλλα τις τελευταιες βδομαδες περιπου 3 ξεκινησε να μην τρωει πολυ μετα συνεχισε να τρωει κανονικα για μια βδομαδα και μετα απο αυτο παλι δεν ετρωγε πολυ δλδ εκει που του γεμιζα το μπολ 2 φορες τη μερα το γεμιζα μια και εχουμε φτασει στο σημερα οπου εχει χασει βαρος και δεν τρωει καθολου ισα ισα 2 με 3 λιχουδιες και λιγο νερακι αυτα τις τελευταιες 3 μερες. Τον πηγα απευθειας στο γιατρο πριν 3 μερες και του εκανε εξετσεις αιματος και του εδωσε ενεσιμη αντιβιωση συν κατι για τον πυρετο που ειχε. Βγηκαν τα αποτελεσματα και μου ειπε οτι εχει λιπος στο αιμα και του ξαναπηρε αιμα για να δει αν οφειλεται σε παγκρεατιτιδα η θυροειδη η κατι αλλο, το προβλημα ειναι ομως οτι δεν τρωει τπτ και εχω τον γιατρο να μ λεει μην ανυσηχεις να βγουν οι εξετασεις και θα δουμε τι εχει. Ο γατος μ ομως σημερα ειναι χειροτερα γιατι κοιμαται ολη μερα εφαγε 2 με 3 λιχουδιες και δεν εχει πιει νερο.εχει κατουρησει αλλα δεν εχει κανει κακα του λογικο πιστευω αφου δεν εχει φαει. Σημερα ομως τωρα το βραδυ καθεται με κλειστα ματακια και νιωθω οτι ποναει στη κοιλια του ισως γιατι γλυφεται συνεχεια εκει και γενικα κανει μπανιο συνεχεια και ει αι πολυ χαδιαρης.αυριο θα τον παω σε αλλο γιατρο να τον δει και θα του πω να του κανει υπερηχο στη κοιλια και ακτινογραφια γιατι υποψιαζομαι οτι κατι εχει φαει και ειναι ετσι.δυσκολευεται να φαει και εχει σαν ρεψιματα μολις φαει η πιει νερο.βεβαια ο κτηνιατρος που τον πηγα μου ειπε οτι επειδη δεν κανει εμετο δεν εχει κατι στο στομαχι του και τον ειδε και στο λαιμο αν εχει κατι αλλα τπτ... να επισημανω οτι δεν τρωει γενικα τπτ αλλο περα απο ξηρα τροφη για στειρωμενα και καμια λιχουδια που και που δεν του αρεσουν τα μαγειρευτα ουτε οι κονσερβες πολυ. Σας παρακαλω μπορω να κανω κατι να τον βοηθησω μεχρι αυριο το πρωι; τον βλεπω ξαπλωμενο να μην κουνιεται πολυ και εχω τρελαθει ((
Ωχ καλη μου φιλη δεν ξερεις ποσο ,μα ποσο σε νιωθω!
Και εγω θα ειχα τρελαθει!
Τι να σου πω και εγω δεν ξερω.Αυτο που ξερω ειναι οτι πολυ σωστα αποφασισες να τον πας και σε δευτερο κτηνιατρο,πολυ καλυτερα δυο μυαλα να σκεφτονται παρα ενα.
Οπωσδηποτε αυριο στον δευτερο γιατρο να τον δει και αυτος.
Οι εξετασεις ποτε θα βγουν;
ΥΓ.Υπαρχουν ειδικες τροφες της ρογιαλ και της χιλς που ειναι για γατια αρρωστα με μειωμενη ορεξη.Ειναι τροφες εξαιρετικα νοστιμες και θρεπτικες για να τρωνε τα γατια που τους εχει κοπει η ορεξη.Παρτου τετοιες μεχρι να του ξαναανοιξει η ορεξη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kousouni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kousouni
H Kousouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Kousouni Ω Ρωμαιο Ρωμαιο... έγραψε στις 11:37, 12-09-19:

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες περι τροφης. Ο ρωμαιο μου ειναι καλυτερα τωρα τρωει πινει κανει κακα και τσισα κανονικα το προβλημα ειναι οτι βγηκαν οι εξετασεις του αιματος και εχει λιπωση ανεβασμενη και μ λεει ο γιατρος μπορει να ειναι παγκρεατιτιδα. Εγω ομως ανησυχώ με αυτα τα μπορεί... του κανει κορτιζονη και αντιβιωση και απ οσο ξερω δεν κανει η πολυ κορτιζονη. Σημερα θα παρω τις εξετασεις και θα παω στον αλλο γιατρο. Δυστηχως εδω που ειμαι δεν εχω πολλες επιλογες ... ( . Και αφου ειναι παγκρεατιτιδα γιατι δεν μ εδωσε καποια ειδικη διαιτα η κατι κανα χαπι κατι δεν ξερω... ειμαι να σκασω απο το αγχος μου παρ ολο που ο γατουλης μου ειναι ενταξει.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:44, 12-09-19:

Πρώτ'απ'όλα, ψυχραιμία... Δεν είπαμε να εφησυχάζεις, αλλά χωρίς πανικό, θα τον πας και σε άλλο κτηνίατρο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
Εικάζω πως ο λόγος που ο γιατρός που ήδη τον είδε, δεν έδωσε ειδική αγωγή ήταν γιατί δεν είναι τόσο σίγουρος, δεν είναι επιβεβαιωμένο δηλαδή οτι όντως ο γατούλης πάσχει από παγκρεατίτιδα. Με τη δεύτερη γνώμη όμως και αφού εκτιμηθούν και συσχετιστούν τα αποτελέσματα, πιστεύω θα τεθεί η οριστική διάγνωση και θα ακολουθήσει η ανάλογη θεραπεία.

Και μπορεί η εικόνα του γατούλη να δείχνει βελτιωμένη, όμως έχει μεγάλη σημασία σε τέτοιες περιπτώσεις να προλαμβάνεται κάτι που δείχνει να μην πάει καλά, διότι βοηθάει και στην αποτελεσματικότητα και στη συντόμευση του χρόνου διάρκειας της θεραπείας.
Δύναμη και υπομονή χρειάζεται, αφού θα υπάρξει μια σχετική ταλαιπωρία, όμως πιστεύω κι εύχομαι πως όλα στο τέλος θα πάνε καλά και ο Ρωμαίος σου θα ανακάμψει πλήρως.
Παράθεση

Kagome

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kagome
H Kagome αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Kagome έγραψε στις 11:38, 15-09-19:

Καλησπέρα σας.

Δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Το γατάκι για το οποίο θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας είναι περίπου 3 - 3.5 μηνών. Την Παρασκευή που μας πέρασε (6/9) παρατήρησα αλλαγή στη συμπεριφορά του, δεν έπαιζε, δεν έτρωγε όσο έτρωγε, λέω μπορεί να είναι από τη ζέστη... Τη Δευτέρα το μεσημέρι ξαφνικά έχασε την επαφή με το περιβάλλον και φαινόταν μουδιασμένο, έκανε περίεργες και ασυνήθιστες κινήσεις. Η κτηνίατρος που είναι κοντά στο σπίτι μου άνοιγε μετά από 2 ώρες και δεν μπορούσα να περιμένω τόσο. Πήρα ταξί και το πήγα αλλού. Όσο περίμενα σε αυτό το κτηνιατρείο το γατάκι ξαναπαρουσίασε τα ίδια συμπτώματα και το βιντεοσκόπησα για να τα δείξω στη γιατρό. Μου είπε πως έπαθε είτε επιληπτική κρίση αυτή καθαυτή, είτε επιληψία ως σύμπτωμα εγκεφαλίτιδας. Μου έγραψε το Trileptal και Vibramycin. Μου είπε να τα ξεκινήσω άμεσα και κλείσαμε ραντεβού για την επόμενη μέρα, το απόγευμα για να δούμε πως πηγαίνει ο πυρετός του γατιού.

Την επόμενη μέρα εγώ δεν άντεξα και το πρωί το πήγα σε αυτήν την κτηνίατρο που είναι κοντά μου. Της εξήγησα τι έγινε και μου είπε πως δεν πρέπει να του δώσω τίποτα από τα φάρμακα που προανέφερα γιατί το γατί έχει πολύ πυρετό και αυτά είναι ισχυρά. Πρέπει πρώτα να περάσει ο πυρετός και μετά να δούμε τί ακριβώς έχει. Που το θεώρησα και λογικό έτσι όπως το είπε, οπότε δεν ξαναπήγα στην άλλη, συνέχισα με αυτήν. Κάθε μέρα πηγαίνω από τότε για να του κάνει ενέσιμη αντιβίωση μπας και του πέσει ο πυρετός...Πήγα και χθες. Κλείσαμε πάλι ραντεβού για Δευτέρα.

Σήμερα το πρωί, το γατάκι ούρησε πάνω μου, την ώρα που το είχα αγκαλιά. Έχει να φάει ουσιαστικά από προχθές το βράδυ. Νερό του δίνω με σύριγγα από χθες που σταμάτησε να πηγαίνει μόνο του. Το γατάκι έχει χειροτερέψει. Έστειλα μήνυμα στην κτηνίατρο να με πάρει μόλις μπορέσει. 'Οταν με πήρε μου είπε πως πράγματι χειροτέρεψε και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί, δεν ξέρει ακόμα τι έχει και θα έπρεπε να έχει βελτιωθεί η κατάστασή του. Το κλείσαμε.

Το γατί μετά από λίγο κατάπεσε τελείως, νόμιζα πως το χάνω. Πήρε ο μπαμπάς μου μία άλλη κτηνίατρο που μένει στην ίδια πολυκατοικία με το κτηνιατρείο της και την παρακάλεσε να ανοίξει για λίγο, για να δει το γατάκι. Πήγαμε, το είδε, είπε πως ψήνεται στον πυρετό, του έβαλε ορό, του έδωσε φάρμακα και μας είπε κάτι πρωτάκουστο, για "πανλευκοπενία", η οποία δε γιατρεύεται και μπορεί και να πεθάνει...

Πείτε μου, εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου? Με ποιον να συνεχίσω? Να πάω αλλού να πάρω κι άλλη γνώμη? Τί να κάνω?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:31, 15-09-19:

Καλησπέρα Kagome
Η κατάστασή του δείχνει -και είναι - αρκετά σοβαρή και πραγματικά δύσκολη η επιλογή, αφού η ζωή του κινδυνεύει άμεσα.
Νομίζω πάντως οτι προέχει να του πέσει ο πυρετός, ώστε να ξεφύγει από τη ληθαργική κατάσταση είναι τώρα, οπότε πιθανόν στη θέση σου να έμενα στην
τρίτη κτηνίατρο. Υποθέτω οτι αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε ιατρικό περιβάλλον με ορρό και ότι απαραίτητο χρειαστεί κι όχι στο σπίτι σου.
Τι να σου πω...Περιμένοντας νεότερα, εύχομαι ολόψυχα να διαφύγει τον κίνδυνο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους