Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,471 εγγεγραμμένα μέλη και 718,470 μηνύματα σε 22,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 386 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενδοπαράσιτα και ηωσηνοφιλικό κοκκίωμα

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 20:30, 28-02-14:

Καλησπέρα σας,

ταϊζω στον κήπο μου μερικές γατούλες, όλες στειρωμένες, εμβολιασμένες και αποπαρασιτωμένες.
Η μία, που είναι 6-7 ετών, στειρωμένη εδώ και 3 χρόνια τις τελευταίες βδομάδες ήταν κάπως ταλαιπωρημένη, είχε λίγο αδυνατίσει και το τρίχωμά της ήταν θαμπό. Δεν έδωσα πολλή σημασία, αλλά τις τελευταίες μέρες ήταν κάπως ανόρεχτη και έτσι την πήγα στο γιατρό, ο οποίος μου είπε ότι είχε πολλά σκουλήκια και γιαυτό το τρίχωμά της ήταν θαμπό και είχε αδυνατίσει κάπως. Επίσης, της βρήκε ότι είχε πυρετό 39,7 αλλά δεν τον προβλημάτισε, μου είπε ότι ο πυρετός είναι φυσιολογική και υγιής αντίδραση του οργανισμού και πως τα σοβαρά νοσήματα (καρκίνος, ανεπάρκεια κλπ) δεν κάνουν πυρετό. Συγκεκριμένα, είπε πως αφού ζει έξω θα κόλλησε κάποια λοίμωξη και πως με αντιβίωση θα περάσει. Τέλος, της βρήκε στο στόμα ηωσινοφιλικό κοκκίωμα, μου είπε ότι είναι ιός σαν τον έρπη που μένει στο σώμα και όταν πέσει το ανοσοποιητικό όπως τώρα λόγω της λοίμωξης εμφανίζεται και ότι θα της κάνει ένεση κορτιζόνης και θα είναι εντάξει. Την άφησα για 2 μέρες στο γιατρό τη γατούλα και αύριο θα την πάρω. Σήμερα που μίλησα με το γιατρό, 1,5 μέρα μετά μου είπε οτι έφαγε κανονικά ξηρά τροφή, ότι της έπεσε ο πυρετός και ότι δεν έχει ούτε διάρροια, ούτε εμετό ούτε τίποτα. Γενικά τον είδα πολύ ήρεμο και ότι δεν τρέχει κάτι, αλλά επειδή πρόσφατα μου πέθανε ένας αδέσποτος γατούλης μου και είμαι λίγο απαισιόδοξη, ανησυχώ κάπως και χρειάζομαι την εμπειρία σας.
Καταρχάς, γιατί η γατούλα είχε τόσα ενδοπαράσιτα; Της έδωσα το χάπι πριν 4 μήνες.
Δεύτερον, παίζει η λοίμωξη να έγινε επειδή ήταν πεσμένη η άμυνά της λόγω των σκουληκιών; Γενικά, δεν είναι περίεργο σε ενήλικο ζώο να εμφανίζεται λοίμωξη;
Τρίτον, έχει κανείς εμπειρία από ηωσινοφιλικό κοκκίωμα; Ο γιατρός μου είπε ότι επηρεάζει στο στόμα δεν μπορεί να το ανοίξει καλά η γάτα και σε προχωρημένα συμπτώματα μπορεί να μην μπορεί καθόλου να ανοίξει το στόμα της η γάτα ούτε για να πιει νερό, αλλά μου είπε ότι αν θρέφεται καλά, κάνει τα εμβόλιά της και τις αποπαρασιτώσεις της θα είναι οκ.
Εγώ με ό,τι σύμπτωμα στο στόμα, επειδή την έχω πατήσει, βλέπω aids, και ίσως της κάνω εξετάσεις, αλλά μέχρι τότε, αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτά, θα ήθελα τη γνώμη του. Η γατούλα είναι 6-7 χοντρούλα, ποτέ μέχρι τώρα δεν είχε εμφανίσει πρόβλημα υγείας, είναι στειρωμένη εδώ και 3 χρόνια και πολύ ήσυχη, δεν μπλέκει σε καβγάδες καθόλου. Δεν είναι περίεργο να έχει κολλήσει aids?

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά είμαι λίγο ανήσυχη -ίσως υπερβολικά- και οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 12:45, 01-03-14:

Έχει ηωσινόφιλο κοκκίωμα μια γατούλα που ταίζω στον κήπο! Της παρουσιάζεται είτε σαν όγκος μέσα στο στόμα, που αν μεγαλώσει της πέφτουν και σάλια και δυσκολεύεται στο φαγητό, είτε ερεθισμός και φαγούρα σε μια κάθετη γραμμή πίσω από τα πίσω ποδαράκια. Άργησα να καταλάβω τι έχει, μάλλιστα στην αρχή η κτηνίατρος μου είχε μιλήσει για όγκο στο στόμα και της τον είχε αφαιρέσει κ όλας με εγχείριση. Από ότι μου είπαν τελικά είναι αλλεργικό, έχει εξάρσεις και υφέσεις και υποχωρεί με κορτιζόνη. Απλά μεγαλώνοντας η γατούλα έχει αραιώσει πολύ και έχει γίνει πολύ ήπιο οπότε και δεν της έχω κάνει ένεση! Εσύ γιατί ανησυχείς για aids? δε νομίζω ότι έχει σχέση! Όσο για τα σκουλίκια που σου είπε η γιατρός δεν ξέρω, εσύ τι αποπαρασίτωση έκανες, ήταν αρκετή ανάλογα με το βάρος της γάτας? Τώρα, και ο πυρετός δε νομίζω να έχει σχέση με το κοκκίωμα, για λοίμωξη σου μίλησε ο γιατρός?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 14:55, 01-03-14:

Ναι, μου είπε ότι είναι λοίμωξη, προφανώς τριγυρνώντας έξω κάπου την κόλλησε. Βασικά, δεν βλέπω να υπάρχει λόγος ανησυχίας, απλά έχω αδυναμία στη γατούλα και μάλλον είμαι υπερπροστατευτικά μαμά!
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 16:42, 05-03-14:

Καλησπέρα σας,

είχα γράψει πριν μερικές μέρες για την ίδια γατούλα και τώρα θα ήθελα ξανά τη γνώμη σας.
Η γατούλα είναι 6-7 ετών, την ταϊζω στον κήπο μου και είναι στειρωμένη εδώ και 3 χρόνια. Πριν μερικές μέρες την πήγα στον κτηνίατρο επειδή την έβλεπα ταλαιπωρημένη και αποδείχτηκε ότι είχε πυρετό και ενδοπαράσιτα. Της δώσαμε το χάπι της, πήρε και για δύο μέρες αντιβίωση και της έπεσε ο πυρετός και έφτιαξε το τρίχωμά της που ήταν θαμπό. Ο γιατρός επίσης κοίταξε το στόμα της, μου είπε ότι δεν έχει ουλίτιδα αλλά ηωσινοφιλικό κοκκίωμα και της έκανε ένεση κορτιζόνης. Μου είπε ότι το ηωσινοφιλικό κοκκίωμα είναι κάτι σαν τον έρπη, δηλαδή δεν φεύγει ποτέ αλλά έχει περιόδους εξάρσεων, ειδικά όταν είναι πεσμένο το ανοσοποιητικό, όπως ήταν της γατούλας, επειδή είχε λοίμωξη για την οποία πήρε αντιβίωση.
Η γατούλα έμεινε 2 μέρες στον κτηνίατρο και εκείνος μου είπε ότι έφαγε κανονικά, όμως εγώ τις τελευταίες 2-3 μέρες τη βλέπω πάλι ότι δυσκολεύεται να φάει. Έχει όρεξη, έρχεται και μου ζητάει φαγητό αλλά όταν της βάζω, ενώ γουργουράει και τη βλέπω καλά, δυσκολεύεται να φάει, δηλαδή να πιάσει την τροφή, και καμιά φορά της πέφτει με αποτέλεσμα να μην τρώει πολύ και σήμερα παρατήρησα ότι έχει αδυνατίσει (εντάξει ήταν πολύ χοντρή οπότε καλό της κάνει, αλλά και πάλι αυτό σημαίνει ότι δεν τρώει όσο έτρωγε, εκείνη που λάτρευε το φαγητό). Πήρα το γιατρό και μου είπε ότι το στόμα της δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα και ότι να του την ξαναπάω μήπως πρέπει να της κάνει μεγαλύτερη δόση κορτιζόνη.
Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω, γιατί δεν γίνεται να πρέπει το γατί κάθε 4 μέρες να πηγαίνει στον κτηνίατρο να κάνει κορτιζόνη και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται, αφού όλα είναι καλά υποτίθεται στο στόμα της και πήρε θεραπεία για το κοκκίωμα, τι στο καλό έχει γίνει;

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει;

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 17:08, 05-03-14:

Καντε της εξετασεις αιματος καλυτερα για σιγουρια.. Και παρε μια δευτερη γνωμη απο κτηνιατρο

Παράθεση

χαρης!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χαρης!!
H χαρης!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H χαρης!! θα ειμαι εδω για πολη καιρο έγραψε στις 17:27, 05-03-14:

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα ... η γάτα μου δεν μπορούσε να φάειτο φαί της αλλά και εγώ δεν μπορούσα να την πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο στον κτηνίατρο.Έτσι δοκίμασα να τις λιώσω την τροφή με το μπλέντερ χειρός και να δω αν θα το φάει (αν τρώει ξηρή τροφήβαλε και λίγο νερό η γάλα για να μαλακώσει )...Η δίκια μου γατούλα τα κατάφερεκαι σιγά σιγά μείωνα το γάλα μέχρι να φτάσει να τρώει κανονικά ......Δεν είναι σίγουροότι θα πετύχει και σε εσένα αλλά θα είναι μια δόκιμη

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 20:33, 05-03-14:

απλά δεν πρέπει να ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; θέλω να πω, όταν τη μία τρώει και την άλλη δεν τρώει, δεν πρέπει να ξέρεις τι συμβαίνει; Γιατί μπορεί να έχει κάτι πιο σοβαρό...

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 12:34, 06-03-14:

Έχω νέα και γιαυτό σας γράφω, αν κάποιος μπορεί να πει κάποια άποψη.
Πήγα τη γατούλα σε άλλον γιατρό, ο οποίος στο στόμα της δεν βρήκε τίποτα, μου είπε ότι είναι καλά και ότι προφανώς με την κορτιζόνη ό,τι είχε υποχώρησε. Δεν είχε πυρετό και της πήραμε αίμα για γενικές εξετάσεις. Ο γιατρός επικεντρώθηκε στο ότι η γατούλα δεν τρώει, ενώ εγώ την παρατηρώ το τελευταίο διάστημα ότι θέλει να φάει αλλά δυσκολεύεται, της πέφτει η τροφή και τέτοια.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, φοβάμαι ότι μπήκαμε στον ατέρμονο κύκλο των εξετάσεων και ότι η γατούλα μου δεν θα τα καταφέρει, το φοβάμαι πολύ αυτό.
Πέρα από το ότι δεν τρώει και ως εκ τούτου έχει αδυνατίσει, δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα, γουργουράει, είναι όσο δραστήρια ήταν, δεν έχει εμετούς, διάρροιες, τίποτα..
Έχει κανείς καμία ιδέα;

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 15:03, 06-03-14:

Τα αποτελεσματα των εξετασεων βγηκαν? Εχεις δοκιμασει να της αλλαξεις την τροφη? Πχ, κατι που να της αρεσει.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 15:50, 06-03-14:

Αυτό σκέφτομαι να κάνω τώρα, να της βάλω λίγη κονσέρβα να δω σε πρώτη φάση αν αληθεύει αυτό που νομίζω εγώ, ότι δηλαδή δυσκολεύεται να φάει αλλά έχει όρεξη. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων τα περιμένω, αλλά έχω φρικάρει γιατί ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ (ξέρω δεν είναι καλό, αλλά είναι πειρασμός) σε αυτά τα συμπτώματα (ανορεξία και αδυνάτισμα) οδηγούν πολλές σοβαρές ασθένειες

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 16:18, 06-03-14:

μόλις της έβαλα κονσέρβα και έπεσε πάνω της σαν τρελή!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:28, 06-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από alexianna
μόλις της έβαλα κονσέρβα και έπεσε πάνω της σαν τρελή!
Πολύ θετικό! Εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα κι από τις εξετάσεις!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 20:38, 06-03-14:

Λοιπόν βγήκαν οι εξετάσεις, η γατούλα έχει μια χαρά νεφρά συκώτι, αλλά έχει πολύ χαμηλό αιματοκρίτη και λευκά και ο γιατρός μου είπε ότι αυτό είναι χαρακτηριστικό ενός παρασίτου στο αίμα (δεν θυμάμαι πώς μου το είπε) και μου συνέστησε vibramicin.
για το στόμα και για το γιατί δεν τρώει ξηρά τροφή δεν ξέρουμε, γιατί το στόμα της φαίνεται μία χαρά, μου είπε μόνο ότι μπορεί να έχει κατασταλεί ό,τι υπήρχε και ότι θα πρέπει σε δέκα μέρες να της ξανακάνουμε κορτιζόνη.
Έχει κανείς κάποια εμπειρία για αυτό το παράσιτο;
Επίσης, θέλω την άποψή σας για κάτι άλλο. Η γατούλα, όπως σας είπα, είναι ημιαδέσποτη -την ταϊζω στον κήπο- και δεν μπορώ να την αφήσω ελεύθερη γιατί πρέπει να της δίνω την αντιβίωση κάθε μέρα, την έχω σε μια αποθηκούλα -μέσα στο σπίτι είναι δύσκολο γιατί έχω τρεις γάτες- όπου φυσικά δεν έχει υγρασία, είναι ήσυχα, αλλά είναι μόνη της και γενικά είναι σκοτεινά. Την αντιβίωση πρέπει να την παίρνει για 20 μέρες και στεναχωριέμαι που το ζωντανό θα είναι εκεί για τόσο καιρό αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ενδοπαράσιτα - Από van
      Το θέμα έχει λάβει 310 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-08-18 στις 11:23.
    • Κοκκίωμα - Από lovekittens
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-10-15 στις 22:35.
    • Γραμμοειδές κοκκίωμα - Από έλλη12677
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-08 στις 11:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους