Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,371 εγγεγραμμένα μέλη και 718,406 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 425 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σύνδρομο πολυκυστικών νεφρών

eirinaki5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eirinaki5
H eirinaki5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H eirinaki5 έγραψε στις 00:48, 26-03-14:

Καλησπέρα,

Πολύ πιθανόν να είμαι σε λάθος θέμα αλλά μόλις έγινα μέλος και δεν γνωρίζω τα κατατόπια...

Ηθελα μια γνώμη σε ένα θέμα που με απασχολεί σοβαρά σχετικά με το γάτο μου που είναι 8 ετών Περσίας και χθες διαγνώστηκε με σύνδρομο πολυκυστικών νεφρών σε τελικό στάδιο. Ελπίδες δεν υπάρχουν, σύμφωνα με τους γιατρούς, και πράγματι η επιδείνωση είναι ραγδαία. Ρώτησα σε και νοσοκομείο ζώων αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν (λογικό, αν δεν τον έβλεπαν). Δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί με πήγαινελα, ορούς και φάρμακα που δεν θα του προσφέρουν παρά μόνο μια μικρή παράταση (κακής) ζωής, αλλά αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει κάπου που μπορώ να απευθυνθώ ή κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω θα σας ήμουν ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blue9791

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blue9791
H blue9791 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H blue9791 έγραψε στις 14:44, 27-03-14:

Καλησπερα και καλη δυναμη.
Δεν εχω παρομοια εμπειρια, τουλαχιστον οχι με την συγκεκριμενη ασθενεια.
Στη θεση σου θα επαιρνα 2-3 γνωμες και ναι, το ξερω οτι ειναι οικονομικα δυσβασταχτο αλλα εστω μια δευτερη σιγουρα.
Γενικα δεν ειμαι της αποψης οτι κανενα ζωντανο δεν πρεπει να παιδευεται χωρις λογο αλλα δεν ειμαι ουτε της λογικης (την οποια παρατηρω οτι εχουν μερικοι κτηνιατροι) οτι αφου δεν υπαρχει ελπιδα κανουμε ευθανασια.
Το θεμα ειναι να διατηρησουμε το ζωο μας οσο γινεται στη ζωη χωρις αυτο να υποφερει.
Παρε κι αλλες γνωμες παντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki5

Νεοφερμένος

H eirinaki5 έγραψε στις 05:56, 06-04-14:

Σε ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σου. Είχα αποφασίσει να κάνω άλλη μια προσπάθεια με τρίτο γιατρό αν κατάφερνε να βγάλει το βράδυ, αλλά δυστυχώς ο γατούλης κατέληξε αργότερα την ίδια εκείνη νύχτα. Πρόκειται για γονιδιακή ασθένεια των περσικών γάτων και των διασταυρώσεων αυτών και το όλο στοίχημα έγκειται στο να το αντιμετωπίσεις έγκαιρα, αν και δεν υπάρχει οριστική θεραπεία. Δύστυχώς δεν τα ήξερα αυτά νωρίτερα ούτε μου πήγε το μυαλό, κι έτσι δεν φοβάμαι πως δεν μπόρεσα να κάνω το καλύτερο που θα ήθελα. Για τον γατούλη μου είναι αργά, αλλά χωρίς να θέλω να κάνω κατάχρηση του χώρου, θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή άλλων ιδιοκτητών γάτων περσικών η συγγενικών φυλών να ενημερωθούν έγκαιρα, αν δεν είναι ήδη, για την πάθηση αυτή.

Καλημέρα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blue9791

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blue9791
H blue9791 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H blue9791 έγραψε στις 13:40, 06-04-14:

Εκανες πολυ καλα, ειναι αναγκαιο να ενημερωνομαστε ολοι για τους διαφορους κινδυνους για την υγεια των ζωων μας γιατι δυστυχως ακομα στην Ελλαδα η κτηνιατρικη δεν ειναι εκει που θα επρεπε να ειναι.
Λυπαμαι πολυ για τον γατο σου ειλικρινα. Ξερω πως ειναι να αρρωσταινει το ζωο σου να αισθανεσαι οτι δεν μπορεις να το βοηθησεις...
Να ειναι παντα ζωντανος και γλυκος στην καρδια σου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 16:28, 06-04-14:

λυπάμαι πραγματικά για το γατούλη..είμαι σίγουρη πως έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες αλλά δυστυχώς από ότι κατάλαβα η νόσος αυτή ήταν πολύ ύπουλη.
η απώλεια είναι μεγάλη αλλά αυτά τα 8 χρόνια αγάπης δε χάνονται.καλή δύναμη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki5

Νεοφερμένος

H eirinaki5 έγραψε στις 23:38, 06-04-14:

Είναι πράγματι ύπουλη ασθένεια, τουλάχιστον στο βαθμό που κάποιος δεν είναι αρκετά υποψιασμένος, μια που το "κακό" αυτό γονίδιο αργά ή γρήγορα θα εκδηλώσει τη νόσο. Ωστόσο επειδή οι κύστες σχηματίζονται στους νεφρούς από νεαρή ηλικία είναι δυνατόν να εντοπιστούν με υπέρηχο, πριν καταστραφούν οι νεφροί και έτσι να προσαρμοστεί το ζώο σε συμπτωματική θεραπεία, φαντάζομαι ανάλογη με αυτή που ακολουθείται στην περίπτωση της νεφρικής ανεπάρκειας. Στην περίπτωσή μας δεν προλάβαμε να κάνουμε πολλά μια που η ασθένεια εξελίχθηκε ραγδαία και ταυτόχρονα με τα συμπτώματα.Οσο για το επίπεδο της κτηνιατρικής έχεις απόλυτο δίκιο, εγώ τουλάχιστον από μεριάς μου θα είμαι πολύ πιο σχολαστική και "πιεστική" με τους γιατρούς αν στο μέλλον υιοθετήσω άλλο ζωάκι.
Με παρηγορεί μόνο η ιδέα ότι τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκε πολύ και ότι ζήσαμε 8 πολύ καλά χρόνια... Ηταν ένα καλός, όμορφος και συντροφικός γατούλης και ομόρφαινε κάθε μου μέρα. Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Εύχομαι καλή υγεία σ' εσάς και τα κατοικίδιά σας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:46, 06-04-14:

Να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου καλόν παράδεισο για τον γατούλη και καλή δύναμη σε εσάς... Ελπίζω ο χρόνος να γιατρέψει τις πληγές σας και να τον θυμάστε μόνο με αγάπη, χωρίς πόνο... Είναι εξαιρετικά σημαντικό ότι έζησε μαζί σας 8 καλά χρόνια, όπως το λέτε και η ίδια! Μακάρι όλα τα γατάκια να είχαν τόση αγάπη! Καλό ξημέρωμα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σύνδρομο του κατατρεγμένου - Από escape
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-09-11 στις 01:58.
    • Ουρολογικό σύνδρομο γάτας - Από naty
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-08-11 στις 20:55.
    • Σύνδρομο υπεραισθησίας - Από BEcat
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-07-11 στις 10:26.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους