Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,383 εγγεγραμμένα μέλη και 718,409 μηνύματα σε 22,616 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 158 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα σωματικό ή ψυχολογικό;

olguita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olguita
H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 01:19, 17-03-18:

Καλησπέρα σας. Έχω έναν γάτο 8 μηνών τον οποίο μεγάλωσα από 2 εβδομάδων μαζί με τα δύο του αδερφακια. Πριν δύο βδομάδες βρέθηκαν γατογονεις και τα αδερφάκιά του υιοθετηθηκαν. Το θέμα μου είναι ότι πλέον είναι μόνος του και βλέπω κάποιες αλλαγές στη συμπεριφορά του που πριν δεν τις είχε τόσο έντονα, για παράδειγμα νιάουριζει πιο συχνά χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο, έχει αφηρημένο ύφος και πιπιλαει συνεχώς την κουβερτούλα του. Ειδικά το τελευταίο διαισθανομαι ότι το κάνει για να νιώσει καλύτερα και όχι επειδή αισθάνεται ήδη καλά. Το έκανε και πριν δώσω τα αδέρφια του αλλά τώρα το κάνει συνέχεια. Γενικά δείχνει σαν να τον ενοχλεί κάτι άλλα δεν ξέρω αν είναι λόγω της απουσίας παρέας ή είναι σωματικό το πρόβλημα (υγειας). Σημερα τον έπιασα να μασουλαει ένα έπιπλο και δεν το συνηθίζει αυτο. Γενικά πάντως τρώει κανονικά και παίζει, αλλά πρέπει να παίξω εγώ μαζί του, δεν δείχνει καμιά διάθεση να παίξει μόνος του με τα παιχνίδια του. Καμιά φορά νιαουριζει και πριν πάει τουαλέτα αλλά κάνει κανονικά την ανάγκη του,δεν έχω δει κάτι περίεργο. Τι μπορεί να έχει? Μήπως να τον πάω στον κτηνίατρο να του κάνει γενικές εξετάσεις αίματος?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 01:40, 17-03-18:

Καλησπέρα olguita, δε μου φαίνεται ότι έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα ο γατούλης σου, όπως το περιγράφεις, αλλά ούτε και ψυχολογικό, παρόλο που σίγουρα αναμενόμενο είναι να άλλαξε κάπως η συμπεριφορά του όντας μόνος πλέον χωρίς τα αδερφάκια του, που είχε συνηθίσει. Ωστόσο με βάση τα συμπτώματα που αναφέρεις φαίνεται ότι πιθανόν να είναι σε οίστρο και ώριμος πλέον για να στειρωθεί, είναι ήδη 8 μηνών εξάλλου, ή μήπως είναι στειρωμένος ήδη;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 10:30, 17-03-18:

Καλημέρα Μαρία σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Ο γατούλης μου είναι ήδη στείρωμενος από 5 μηνών οπότε για αυτό μου φαίνεται περίεργη η συμπεριφορά του αλλιώς θα μπορούσε να είναι και αυτό. Βέβαια από όσο έχω διαβάζει αυτήν την συμπεριφορά του οιστρου την έχουν οι θηλυκές περισσότερο αν δεν κάνω λάθος. Ένα πράγμα που παρέλειψα να πω είναι ότι όταν αναπνέει βαριανασαινει δλδ ακούγεται ένας ήχος στη μύτη του με την ανάσα του.Και κουράζεται εύκολα όταν παίζει αλλά αυτό το μετέφρασα σαν αγυμνασια...μακάρι να είναι οίστρος και να μην είναι κάτι σοβαρό! Πάντως χθες δεν με άφησε να κοιμηθώ ήταν στην τσίτα όλο το βράδυ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,669 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 11:06, 17-03-18:

Olguita καλημέρα

Ήμουν έτοιμη να σου απαντήσω οτι απλώς δείχνει να του λείπουν ερεθίσματα που θα του κινούν το ενδιαφέρον και που μέχρι πρόσφατα του τα παρείχαν τα αδελφάκια του, άρα καλείσαι να τα υποκαταστήσεις παίζονταςμαζί του λίγο περισσότερο από πριν.
Όμως αυτό που είπες για το λαχάνιασμα με προβληματίζει λίγο, οπότε καλό θα ήταν να τον δει κι ο κτηνίατρος, ανεξάρτητα αν αυτό το θέμα σχετίζεται με την αλλαγή της συμπεριφοράς του ή όχι. Πιθανότατα να μην είναι κάτι, ούτε καν να χρειαστούν εξετάσεις αίματος, αλλά ας ακροαστεί και την καρδούλα του.
Έτσι, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και τον γατούλη ασφαλή.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 11:48, 17-03-18:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι κι εγώ το πιστεύω ότι του λείπουν ερεθίσματα για αυτό παίζω παραπάνω μαζί του και επιπλέον έχω ξεκινήσει να τον βγάζω με λουρί κάτω στον κηπο της πολυκατοικιας που μένω. Αλλά κάτι παραπάνω δεν μπορώ να κάνω γιατί λείπω και πολλές ώρες στη δουλειά και αναγκάζεται να μείνει μόνος του. Του έχω πάρει και παιχνίδια για όταν λείπω αλλά δεν πολύ ασχολείται. Στη γιατρό τον είχα πάει και πριν ένα μήνα για τσεκ απ αλλά δεν βρήκε κάτι η γιατρός για αυτό σκέφτηκα μήπως να του κάνω εξετάσεις αίματος. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για να μην βαριέται? Του έχω και ονυχοδρομια και παζλ φαγητού. Αυτά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,467 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:48, 17-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από olguita
Καλημέρα Μαρία σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Ο γατούλης μου είναι ήδη στείρωμενος από 5 μηνών οπότε για αυτό μου φαίνεται περίεργη η συμπεριφορά του αλλιώς θα μπορούσε να είναι και αυτό. Βέβαια από όσο έχω διαβάζει αυτήν την συμπεριφορά του οιστρου την έχουν οι θηλυκές περισσότερο αν δεν κάνω λάθος. Ένα πράγμα που παρέλειψα να πω είναι ότι όταν αναπνέει βαριανασαινει δλδ ακούγεται ένας ήχος στη μύτη του με την ανάσα του.Και κουράζεται εύκολα όταν παίζει αλλά αυτό το μετέφρασα σαν αγυμνασια...μακάρι να είναι οίστρος και να μην είναι κάτι σοβαρό! Πάντως χθες δεν με άφησε να κοιμηθώ ήταν στην τσίτα όλο το βράδυ.
Καλησπερα φιλη μου.Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι τα αρσενικα δενε χουν οιστρο.Οιστρο εχουν τα θηλυκα,βλεπε οιστρογονα.Οποτε σωστα σκεφτεσαι.
Τα αρσενικα απλα ωριμαζουν και εχουν ορεξεις.
Αυτο με την ανασα και εμενα με προβληματιζει.Θα ελεγα να κανις μια βολτα απο τον κτηνιατρο σου,για παν ενδεχομενο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:31, 17-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλη μου.Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι τα αρσενικα δενε χουν οιστρο.Οιστρο εχουν τα θηλυκα,βλεπε οιστρογονα.Οποτε σωστα σκεφτεσαι.
Τα αρσενικα απλα ωριμαζουν και εχουν ορεξεις.
Αυτο με την ανασα και εμενα με προβληματιζει.Θα ελεγα να κανις μια βολτα απο τον κτηνιατρο σου,για παν ενδεχομενο.
Ναι Έφη, δεν έχεις άδικο σε σχέση με τον "οίστρο" και εντελώς συμβατικά χρησιμοποίησα παραπάνω τον όρο για να περιγράψω τις πιθανές "ορέξεις"- ορμές του γατούλη...

Θα συμφωνήσω πάντως με τις προλαλήσασσες olguita ότι καλό θα ήταν να κάνετε μία επίσκεψη στον κτηνίατρο, αν και δε δείχνει τόσο ανησυχητική η συμπεριφορά του και εύχομαι να είναι όντως όλα καλά
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 10:13, 18-03-18:

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας μόλις έχω νεότερα θα σας πω!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 19:07, 16-04-18:

Καλησπέρα σε όλους! Τελικά του έκανα εξετάσεις αίματος για τα πάντα μέχρι και λευχαιμία και ζάχαρο στα οποία ευτυχώς βγήκες αρνητικός. Όμως γενικά οι εξετάσεις του βγήκαν οριακές και η αιμοσφαιρινη του πιο χαμηλή από το κανονικό. Η γιατρός μου είπε ότι μάλλον μπορεί να έχει φλεγμονωδή νόσο του εντέρου αλλά για να σιγουρευτούμε να του αλλάξω τη διατροφή του με μια κλινική για γαστρεντερικα. Λέει ότι αυτό οφείλεται στο ότι δεν κάνει σωστή διατροφή αλλά εγώ από μωρό του δίνω μόνο ολιστική τροφή από πετ σοπ συγκεκριμένα της carnilove και μου κάνει εντύπωση που το είπε αυτο. Έχω ξεκινήσει και του δίνω τώρα την κλινική εδώ και μια βδομάδα περίπου και χθες παρατήρησα ότι αντί να την δαγκώνει την καταπίνει κατευθείαν. (Είναι ξηρά τροφη). Αυτό με έχει βάλει σε σκέψεις. Του τη μουσκευω μετά από αυτό γιατί φοβάμαι ότι θα του δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα στο έντερο αν την καταπίνει αμασητη.(κονσέρβες δεν καταδέχεται) Δεν έχει πρόβλημα με τα δόντια του το έχει κοιτάξει και αυτό η γιατρός μόνο έχει λίγη ουλιτιδα. Είναι εννιά μηνών, είναι φυσιολογικό? Η γιατρός δεν μου είπε να κάνω κάτι για αυτό.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,467 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:12, 16-04-18:

Έχω ξεκινήσει και του δίνω τώρα την κλινική εδώ και μια βδομάδα περίπου και χθες παρατήρησα ότι αντί να την δαγκώνει την καταπίνει κατευθείαν. (Είναι ξηρά τροφη). Αυτό με έχει βάλει σε σκέψεις. Του τη μουσκευω μετά από αυτό γιατί φοβάμαι ότι θα του δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα στο έντερο αν την καταπίνει αμασητη.(κονσέρβες δεν καταδέχεται) Δεν έχει πρόβλημα με τα δόντια του το έχει κοιτάξει και αυτό η γιατρός μόνο έχει λίγη ουλιτιδα. Είναι εννιά μηνών, είναι φυσιολογικό? Η γιατρός δεν μου είπε να κάνω κάτι για αυτό.
Καλησπερα φιλη μου.Μην του την μουσκευεις,δημιοΥργουνται βακτηρια.Σε πληροφορω οτι ειναι φυσιολογικοτατο.Τα περισσοτερα γατια λιγα σπορακια μασουν,τα περισσοτερα τα καταπινουν αμασητα.Οποτε αυτο μην σε ανησυχει.
Δινε του κανονικα την τροφη που σου ειπε η κτηνιατρος,ΟΧΙ ΜΟΥΣΚΕΜΕΝΗ.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 19:15, 16-04-18:

Πω πω σοβαρά? ? Καλά που μου το πες σε ευχαριστώ πολύ! !!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:25, 16-04-18:

Λογικο ειναι να σου κανει εντυπωση.Και εγω οταν το πρωτοπροσεξα,ειχα τρομαξει.Αργοτερα,οταν μου ειχε πει ο κτηνιατρος οτι ο μπουκακος μου εχει λιγη τερηδονα,του ειχα πει ,μα καλα..αφου τρωει μονο ξηρα τροφη,και μου ειχε πει οτι αφου την καταπινουν αμασητη...ΟΚ καποια τα μασανε και τα ακους,αλλα τα περισσοτερα εχω προσεξει ,αμασητα πανε.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 19:32, 16-04-18:

Αυτό το άγχος μου έφυγε να σαι καλά. Με τα υπόλοιπα δεν ξέρω (αιμοσφαιρινη) και την ψυχολογία του,φαίνεται σαν να έχει κατάθλιψη που μένει τόσες ώρες μόνος του σπίτι και επηρεάζει κι εμένα ψυχολογικά αυτό. Με αγχώνει... αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί λείπω τουλάχιστον δέκα ώρες από το σπίτι λόγω εργασίας.. Έχω προσπαθήσει τα πάντα για να νιώθει καλά αλλά φαίνεται ότι είναι καλά μόνο όταν τον κατεβάζω κάτω στην πυλωτή για μισή ώρα. Θα συνηθίσει λες τη μοναξιά του?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:52, 16-04-18:

Καλη μου φιλη,οι περισσοτεροι απο εμας δουλευουμε και τα αφηνουμε αρκετες ωρες μονα τους,δεν εχουν τετοιο θεμα τοσο πολυ οι γατες.Οκ ,αλλος λιγοτερο,αλλος περισσοτερο...αλλα σημασια εχει οτι αφου πας σπιτι,να ασχολησαι μαζι του,που ειμαι σιγουρη οτι το κανεις.Ναι,οι γατες ειναι ακρως προσαρμοστικα ζωα.Μαλιστα προσαρμοζουν τον υπνο τους με την ωρα που λειπει το''αφεντικο'' τους.
Το προβλημα θα ηταν αν εμενε συνεχεια μονο του.

Απο εκει και περα,λες οτι το κατεβαζεις κατω,πως το κατεβαζεις κατω;Με λουρακι ή χωρις;Διοτι ειναι πολυ επικινδυνο χωρις λουρακι να το κατεβαζεις κατω.Μπορει να τρομαξει απο καποιον ηχο,και να απομακρυνθει.Επισης να προσεχεις μην ερχεται σε επαφη με αλλα αδεσποτα γατακια,διοτι μπορει να κολλησει καποια μεταδοτικη ασθενεια.Οποτε το κατεβασμα κατω,εχει καποιες βασικες προυποθεσεις.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 20:05, 16-04-18:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Τον κατεβάζω με σαμαρακι εννοείται. Τους ανθρώπους τους φοβάται πολύ και τις γάτες επίσης οπότε δεν μπορώ να τον αφήνω ελεύθερο εντελώς. Αλλά ναι ασχολούμαι όμως καμιά φορά ότανηη σχόλαω είμαι κουρασμένη και νιώθω ότι δεν έχω δυνάμεις να παίξω μαζί του και επηρεάζομαι πολύ ψυχολογικά από αυτό. Σήμερα είμαι αυπνη γιατί νιαουριζε από τις πέντε το πρωί και μετά που σχολασα και γύρισα σπίτι δεν είχα προλάβει να παρκαρω καλά καλά και τον άκουγα από το διαμέρισμα μου να νιαουριζει δυνατά. Με περιμένει κάθε φορά πίσω από την πόρτα...Αυτό μου δείχνει αγχωδη συμπεριφορά και με αγχώνει κι εμένα. Τον έβγαλα κατευθείαν έξω βόλτα και στανιαρε... αλλά εγώ κομμάτια...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:21, 16-04-18:

Με περιμένει κάθε φορά πίσω από την πόρτα...Αυτό μου δείχνει αγχωδη συμπεριφορά και με αγχώνει κι εμένα.
Οχι βρε συ,δεν δειχνει αγχος αυτο...απλα ανυπομονει να σε δει.Και εμενα μου το εκανε η πουπυ μου.Εσυ αγχωνεσαι και το βλεπεις ετσι.
δεν μπορώ να τον αφήνω ελεύθερο εντελώς.
Μα ειναι δεδομενο οτι ΔΕΝ πρεπει να τον αφησεις ελευθερο,παρα μονο με σαμαρακι.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:35, 17-04-18:

O στειρωμενος γατος μου κανει το ιδιο με την κουβερτα και οταν πειναει μασουλαει τις γωνιες απο τα επιπλα. Η αλλη γατα μου εχει αγχος αποχωρισμου γιατι οταν φευγω κλαιει γοερα. Εχει αρχισει να βελτιωνεται τωρα, αλλα αν η γατα σου ειχε αγχος και ψυχολογικο προβλημα, θα το καταλαβαινες. Επισης οταν ειμαι στο σπιτι και δεν εχω χρονο να παιξω μαζι της τρωει την ουρα και τα ποδια της και νευριαζει. Δυστυχως τα δικα μου σπανια παιζουν μεταξυ τους, οποτε οταν λειπω βαριουνται και αν δεν παιξω μαζι τους το βραδυ δεν με αφηνουν να κοιμηθω. Πολλες φορες σου λενε να παρεις 2ο γατι για να μην βαριουνται, αλλα δυστυχως δεν ισχυει.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 18:24, 17-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
O στειρωμενος γατος μου κανει το ιδιο με την κουβερτα και οταν πειναει μασουλαει τις γωνιες απο τα επιπλα. Η αλλη γατα μου εχει αγχος αποχωρισμου γιατι οταν φευγω κλαιει γοερα. Εχει αρχισει να βελτιωνεται τωρα, αλλα αν η γατα σου ειχε αγχος και ψυχολογικο προβλημα, θα το καταλαβαινες. Επισης οταν ειμαι στο σπιτι και δεν εχω χρονο να παιξω μαζι της τρωει την ουρα και τα ποδια της και νευριαζει. Δυστυχως τα δικα μου σπανια παιζουν μεταξυ τους, οποτε οταν λειπω βαριουνται και αν δεν παιξω μαζι τους το βραδυ δεν με αφηνουν να κοιμηθω. Πολλες φορες σου λενε να παρεις 2ο γατι για να μην βαριουνται, αλλα δυστυχως δεν ισχυει.
Πολλή ενθαρρυντική απάντηση μάλλον εγώ έχω ψυχολογικά και νομίζω ότι έχει και η γάτα χαχα! Γενικά δεν ξέρω πολλά πράγματα από γάτες μου φαίνονται περίεργες κάποιες συμπεριφορές αλλά αφού τις κάνουν και τα δικά σου είναι παρηγορητικο. Αυτό με το μάσημα των επίπλων το παρατήρησα κι εγώ χθες και μαλλον ισχυει και στον δικό μου. Τα δικά σου πόσο χρονών είναι? Σήμερα που γύρισα από τη δουλειά τον είδα να με περιμένει στο μπαλκόνι αλλά η συμπεριφορά του είναι πιο χαλαρή και δεν τον βλέπω στρεσαρισμενο. Του έχω πάρει το το feliway με τις φερόμονες που το βάζεις στην πριζα αλλά έχει σχεδόν τελειώσει.. δεύτερο γατί δεν μπορώ να πάρω αν και το έχω σκεφτεί γιατί έχω πολύ μικρό διαμέρισμα και βλέπω ότι εχει και επιθετική συμπεριφορά προς άλλες γάτες. Το ίδιο μου είπε και η κτηνίατρος για το θέμα συντροφικοτητας ότι δεν ισχύει που λένε πάρε δεύτερο να έχει παρέα. Νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας και αυτός είναι μόνος του δύο μήνες μόνο οπότε στην πορεία θα δείξει πως θα πάει.

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Οχι βρε συ,δεν δειχνει αγχος αυτο...απλα ανυπομονει να σε δει.Και εμενα μου το εκανε η πουπυ μου.Εσυ αγχωνεσαι και το βλεπεις ετσι.
Μα ειναι δεδομενο οτι ΔΕΝ πρεπει να τον αφησεις ελευθερο,παρα μονο με σαμαρακι.
Ότι αγχώνομαι είναι σίγουρο αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις! ! Η πουπυ σου πόσο είναι? Συνεχίζει να στο κάνει?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 18-04-18 στις 07:23. Αιτία: merge.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:34, 17-04-18:

Οι γάτες είναι μοναχικά ζώα αλλά και ζώα της παρέας.Προσαρμόζονται πανεύκολα και γι'αυτό τα προτιμούν οι πολυάσχολοι.
Όταν λείπετε να τους αφήνετε επαρκές νερό σε 2-3 μπολάκια γιατι μπορεί κατά λάθος να το χύσουν το ένα.Και επαρκές φαγητό γιατί πολλά μας συμβαίνουν έξω κι αν τύχει κάτι και καθυστερήσουμε ή κάτι πιο επείγον να μην υποφέρει το ζωάκι μας.
Προσωπική μου άποψη και εμπειρία ,πάντα το μπολάκι να έχει επάρκεια τροφής.Όταν την βάζετε τμηματικά το ζώο γίνεται ανυπόμονο και επιθετικό στο φαγητό.Εδώ και 25 χρόνια ακολουθώ αυτό που μου είπε ο γιατρός,βάλε στο μπολάκι την τροφή της ημέρας και άστο να φάει όσο θέλει.Αρκεί να είναι ποιότητας αλλιώς θα τρώει συνέχεια χωρίς να χορταίνει και θα γκρινιάζει.Αυτό κάνω τόσα χρόνια και διαπίστωσα πως κανένα μου ζωάκι δεν είναι λαίμαργο.Ξέρουν πως η τροφή είναι εκεί και δεν την παίρνει κανένας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:41, 17-04-18:

Ότι αγχώνομαι είναι σίγουρο αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις! ! Η πουπυ σου πόσο είναι? Συνεχίζει να στο κάνει?
Η πουπυ μου δεν ειναι πια μαζι μας.
Τωρα εχω την μαγια,που συνηθως δεν με περιμενει πισω απο την πορτα..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:25, 17-04-18:

Γενικά να γνωρίζεις πως οι γάτες - όπως και όλα τα ζώα αλλωστε" καταλαβαίνουν τη διάθεση μας και το αν είμαστε αγχωμένοι ή ήρεμοι και δρουν ανάλογα... Αν εμείς είμαστε ήρεμοι οι γατούλες μας το νιώθουν και είναι και αυτές ήρεμες... Αν τα νεύρα μας εχουν γίνει κρόσσια θα τις δεις να είναι τσιτωμενες νευρικές και να πηγαινοερχονται... Οπότε ηρεμία από την μεριά σου και πολλή αγάπη...
Η παρέα για μια γάτα - και κατά πόσο θα τη δεχτεί και θα δεθεί μαζί της - είναι μεγάλη συζήτηση... Έχει να κάνει με το χαρακτήρα της, με την ηλικία της, με το φύλο της....και φυσικά και με τη δεύτερη γάτα που επιλέγουμε να υιοθετήσουμε....

δεύτερο γατί δεν μπορώ να πάρω αν και το έχω σκεφτεί γιατί έχω πολύ μικρό διαμέρισμα και βλέπω ότι εχει και επιθετική συμπεριφορά προς άλλες γάτες. Το ίδιο μου είπε και η κτηνίατρος για το θέμα συντροφικοτητας ότι δεν ισχύει που λένε πάρε δεύτερο να έχει παρέα. Νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας και αυτός είναι μόνος του δύο μήνες μόνο οπότε στην πορεία θα δείξει πως θα πάει.
Όλες οι γάτες στην αρχή είναι επιθετικές στην παρουσία νέου ζώου... Μην ξεχνάς πως είναι κτητικα ζώα και λογικό είναι να μην χαρούν με τον εισβολέα.... Παίζει όμως πολύ μεγάλο ρόλο ο τρόπος με τον οποίο θα τα φέρουμε σε επαφή και πόσο εμείς θα τα αφήσουμε να βρουν τις ισορροπίες τους με τον τρόπο τους(παρακολουθωντας τα διακριτικά και ΗΡΕΜΑ)και επεμβαινοντας μόνο όταν χρειαστεί).... Άλλωστε, να ξέρεις πως οι γάτες γενικά προσπαθούν να αποφύγουν τις επιθέσεις μεταξύ τους (μιλάω φυσικά για στειρωμενα ζώα και όχι όταν βρίσκονται σε περίοδο αναπαραγωγής, γιαυτό και οι κτηνίατροι συνιστούν να είναι στειρωμενα)

Αν δεις πως παίζουν οι γάτες μεταξύ τους θα τρομάξεις... Νομίζεις πως μαλωνουν.. Δαγκώματα, φωνές κάποιες φορές, φάπες, πέφτει η μία πάνω στην άλλη... Μιλάμε για άγριο παιχνίδι... Χαχαχα (εγώ που είμαι συνηθισμένη και πάλι υπάρχουν στιγμές που τους λέω "μωρέ τι κάνετε? Θα φαγωθειτε? Για ηρεμήστε λίγο!!!"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 17-04-18 στις 20:04. Αιτία: merge.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:53, 18-04-18:

Πολλή ενθαρρυντική απάντηση μάλλον εγώ έχω ψυχολογικά και νομίζω ότι έχει και η γάτα χαχα! Γενικά δεν ξέρω πολλά πράγματα από γάτες μου φαίνονται περίεργες κάποιες συμπεριφορές αλλά αφού τις κάνουν και τα δικά σου είναι παρηγορητικο. Αυτό με το μάσημα των επίπλων το παρατήρησα κι εγώ χθες και μαλλον ισχυει και στον δικό μου. Τα δικά σου πόσο χρονών είναι? Σήμερα που γύρισα από τη δουλειά τον είδα να με περιμένει στο μπαλκόνι αλλά η συμπεριφορά του είναι πιο χαλαρή και δεν τον βλέπω στρεσαρισμενο. Του έχω πάρει το το feliway με τις φερόμονες που το βάζεις στην πριζα αλλά έχει σχεδόν τελειώσει.. δεύτερο γατί δεν μπορώ να πάρω αν και το έχω σκεφτεί γιατί έχω πολύ μικρό διαμέρισμα και βλέπω ότι εχει και επιθετική συμπεριφορά προς άλλες γάτες. Το ίδιο μου είπε και η κτηνίατρος για το θέμα συντροφικοτητας ότι δεν ισχύει που λένε πάρε δεύτερο να έχει παρέα. Νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας και αυτός είναι μόνος του δύο μήνες μόνο οπότε στην πορεία θα δείξει πως θα πάει.
10 ο μεγαλος, 4 η μικρη. Παιζουν και σε γενικες γραμμες ειναι πιο χαρουμενος ο μεγαλος (ισως επειδη της τρωει το φαγητο; ), αλλα για την μικρη δεν ξερω αν της αρεσει να συγκατοικει με αλλη γατα. Ο μεγαλος απο το 1ο λεπτο την προσεγγισε φιλικα και δεν της επιτεθηκε ποτε. Η μικρη συνεχεια φαπες του δινει του καημενου. Παει να την μυρισει και αυτη "φααααααπ". Αλλες φορες θα την διωξω απο πανω μου (εχει μια ταση να σου μπαστακωνεται σαν τσιμπουρι) και εκνευριζεται και "φαααααααπ" τις τρωει ο μεγαλος απο το πουθενα. Ενιοτε κυνηγαει το ενα το αλλο, αλλα ποτε δεν παιζουν μαζι οπως πχ να κυνηγανε και τα 2 μαζι ενα μπαλακι ή φτερα. Ουτε κοιμουνται μαζι, ουτε γλειφει το ενα τ' αλλο. Παντως μην αγχωνεσαι, εμενα μου φαινονται φυσιολογικα τα καμωματα του. Πολλες φορες οταν πεινανε ειναι ικανα να κατεδαφισουν ολοκληρο το σπιτι και επειδη ειναι νευρικα απο την πεινα νομιζουμε οτι εχουν προβλημα.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 19:21, 26-04-18:

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει κι εγώ αρκετές φορές ότι οι γάτες είναι προσαρμόσιμα ζώα όμως ο δικός μου αισθάνομαι πως είναι κάπως διαφορετικός από τις άλλες γάτες. Μου το έχουν πει και άλλοι και το έβλεπα και παλιότερα όταν συγκρίνα τη συμπεριφορά του σε σχέση με τα αδέρφια του. Γενικά είναι πολύ έξυπνος,δεν κάνει καθόλου ζημιές, είναι πολύ υπάκουος,τρώει με μέτρο πάντα. Αυτά είναι τα θετικά. Τα αρνητικά είναι ότι βαριέται εύκολα,τον έχω γεμίσει παιχνίδια τα οποία εναλλασω καθημερινά αλλά θα παίξει για δύο λεπτά και μετά τίποτα. Τις 3 τελευταίες μέρες νιαουριζει πιο συχνά από ότι συνήθως και έχει αναλαμπές υπερκινητηκοτητας. Πάει πέρα δώθε μέσα στο σπίτι και βγάζει περίεργους ήχους. Το βράδυ κοιτάει την πόρτα σαν να θέλει να βγει και επειδή μέχρι πριν κάποιες μέρες το έβγαζα για μερικά λεπτά έξω με το λουρί θεωρησα ότι πρέπει να το κόψω το "έξω" γιατί μπορεί να γλυκαθει και να κάνει φασαρία για να βγει. Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι κάνω το σωστό. Επίσης μου τελείωσε το Feliway και έχω την υποψία ότι άλλαξε εξαιτίας αυτού του γεγονότος η συμπεριφορά του. Όταν είναι ήρεμος έχει ένα ύφος ότι έχει βαρεθεί τη ζωή του. Μήπως του αξίζει κάτι καλύτερο από το να μένει μαζί μου? Μήπως να τον δώσω σε ανθρώπους που θα είναι καλύτερο το περιβάλλον και θα έχει παρέα (πχ σε οικογένεια με παιδιά και μεγαλύτερο σπιτι) ? Νιώθω ότι δενα είναι αρκετά αυτά που κάνω για αυτόν αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι παραπάνω.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:11, 26-04-18:

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει κι εγώ αρκετές φορές ότι οι γάτες είναι προσαρμόσιμα ζώα όμως ο δικός μου αισθάνομαι πως είναι κάπως διαφορετικός από τις άλλες γάτες. Μου το έχουν πει και άλλοι και το έβλεπα και παλιότερα όταν συγκρίνα τη συμπεριφορά του σε σχέση με τα αδέρφια του. Γενικά είναι πολύ έξυπνος,δεν κάνει καθόλου ζημιές, είναι πολύ υπάκουος,τρώει με μέτρο πάντα. Αυτά είναι τα θετικά. Τα αρνητικά είναι ότι βαριέται εύκολα,τον έχω γεμίσει παιχνίδια τα οποία εναλλασω καθημερινά αλλά θα παίξει για δύο λεπτά και μετά τίποτα. Τις 3 τελευταίες μέρες νιαουριζει πιο συχνά από ότι συνήθως και έχει αναλαμπές υπερκινητηκοτητας. Πάει πέρα δώθε μέσα στο σπίτι και βγάζει περίεργους ήχους. Το βράδυ κοιτάει την πόρτα σαν να θέλει να βγει και επειδή μέχρι πριν κάποιες μέρες το έβγαζα για μερικά λεπτά έξω με το λουρί θεωρησα ότι πρέπει να το κόψω το "έξω" γιατί μπορεί να γλυκαθει και να κάνει φασαρία για να βγει. Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι κάνω το σωστό. Επίσης μου τελείωσε το Feliway και έχω την υποψία ότι άλλαξε εξαιτίας αυτού του γεγονότος η συμπεριφορά του. Όταν είναι ήρεμος έχει ένα ύφος ότι έχει βαρεθεί τη ζωή του. Μήπως του αξίζει κάτι καλύτερο από το να μένει μαζί μου? Μήπως να τον δώσω σε ανθρώπους που θα είναι καλύτερο το περιβάλλον και θα έχει παρέα (πχ σε οικογένεια με παιδιά και μεγαλύτερο σπιτι) ? Νιώθω ότι δενα είναι αρκετά αυτά που κάνω για αυτόν αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι παραπάνω.
Καλησπέρα... Κοίτα να δεις... Ολες οι γάτες βαριούνται πολύ εύκολα τα παιχνίδια τους.... Και τα δικά μας το ίδιο κάνουν... Μην νομίζεις!!!! Το σπίτι είναι γεμάτο διάσπαρτα ποντίκια κάθε μεγέθους πανινα κουκλάκια και δεν ασχολούνται με αυτά πάνω από 2 λεπτά.... Ευτυχώς όμως εμένα παίζουν μεταξύ τους (γιαυτό σου είχα γράψει πως είναι καλό να υπάρχει και άλλο ένα γατάκι κοντά στην ηλικία απασχολεί το ένα το άλλο... Ξέρω όμως πως δεν έχεις χώρο)...
Τρελαίνονται όμως με τα καπάκια από μπουκάλια...και για μπαλίτσες πλαστικές μαλακές... Ή μπαλίτσα από αλουμινοχαρτο (τυλιγμένο όμως πολύ καλά για να μην το φάνε).... Επίσης μια καλή εναλλακτική ίσως είναι ένα παιχνίδι που βάζεις μέσα και τροφή... Δεν έχω πάρει προσωπικά αλλά από σχόλια που έχω διαβάσει απασχολούν καλά τη γάτα γιατί και "κυνηγάει" την κροκέτα ή τη λιχουδιά αλλά ταυτόχρονα υπάρχει και η επιβράβευση που χρειάζεται όταν καταφέρνει και τη βγάζει...
Επιπλέον να ξέρεις πως η ζέστη ενοχλεί πολύ τις γάτες... Δε θέλουν να κάνουν τίποτα...
Όλες οι γάτες όταν είναι ήρεμες έχουν αυτό το ύφος του "βαριέμαι".... Μην ανησυχείς...
Αν έχεις μπαλκόνι θα μπορούσες να το περιφράξεις και να το βγάζεις εκεί... Με επίβλεψη πάντα....

Μην έχεις άγχος για το αν περνάει καλά μαζί σου... Η Αγάπη που του δίνεις και η φροντίδα που του προσφέρεις σου δίνει και την απάντηση στην ερώτηση σου... Οχι, δε χρειάζεται μεγαλύτερο σπίτι για να είναι ευτυχισμένος... Το χάδι σου, η αγκαλιά σου, τα λόγια σου τον κάνουν ευτυχισμένο... Άλλωστε και εμείς δεν παίζουμε όλη μέρα με τις δικές μας....

Τα παιχνίδια να τα μαζεύεις... Μην τα βλέπει συνέχεια γιατί έτσι δεν θα έχει κανενα ενδιαφέρον για αυτά
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 26-04-18 στις 20:19.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:36, 26-04-18:

. Μήπως του αξίζει κάτι καλύτερο από το να μένει μαζί μου? Μήπως να τον δώσω σε ανθρώπους που θα είναι καλύτερο το περιβάλλον και θα έχει παρέα (πχ σε οικογένεια με παιδιά και μεγαλύτερο σπιτι) ? Νιώθω ότι δενα είναι αρκετά αυτά που κάνω για αυτόν αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι παραπάνω.
Καλη μου φιλη καλησπερα.Καταρχην συμφωνω σε ολα οσα σου εγραψε η δημητρα.

Αλλα θελω να επισημανω μερικα πραγματακια.

Ολα τα γατια περιπου τα ιδια κανουν.Και ναι...θα βαρεθουν καποια στιγμη.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ;Και τα παιδια μας βαριουνται...θα τα δωσουμε αλλου;

Και εγω δουλευω,μονη της μενει η μαγια μου ,αλλα ολα τα γατια προσαρμοζονται.Και θα βαρεθουν,και θα κοιταξουν την πορτα και το μπαλκονι,και θα παιξω μαζι της αλλα σαφως πρεπει να κανω και τις εργασιες μου,παιζει μονη της το καμαρι μου και θα κοιμηθει και ολα αυτα ειναι απολυτα φυσιολογικα.ΕΣΥ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΤΣΙ ΜΑΥΡΑ.

Και να σου πω και κατι αλλο;ΟΧΙ...δεν ειναι καλυτερα σε μεγαλες οικογενειες,ειδικα σε σπιτι ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.Διοτι τα παιδια βλεπουν τα ζωα σαν παιχνιδια,ειναι λογικο να μην καταλαβαινουν οτι τελικα βασανιζουν τα ζωα γιατι τα ενοχλουν συνεχεια και εκ πειρας θα σου πω,οτι οσο μεγαλυτερες οικογενειες και κυριως με μικρα παιδια,τοσο δεινοπαθουν τα γατια και παραμελουνται απο τους ενηλικες.Δεν ειναι στανταρ αυτο,αλλα πιστεψε με...ειναι λαθος σκεπτικο αυτο.

Τα αρνητικά είναι ότι βαριέται εύκολα
Ολα τα γατια το ιδιο κανουν...σοου γουατ;Ειναι απολυτα φυσιολογικα.Γατες ειναι..Τι να κανουμε δηλαδη;Θεατρο να παιζουμε ολη την ημερα;ΝΑΙ..ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙ...οπως βαριομαστε και εμεις.Λογικο ειναι.

Μηπως εσυ δεν το θες πια;

Συγνωμην,..δεν λεω οτι αυτο συμβαινει,αλλα βρε συ..ολα αυτα στο μυαλο σου ειναι.Το γατακι μια χαρα ειναι.
Ναι,θα βαρεθει κιολας.ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ.Ναι....θα κοιταξει και την πορτα και εξω στο μπαλκονι.Φυσιολογικο ειναι.Η περιεργεια σκοτωσε την γατα που λεμε.
Μα τι να κανει;Να καθεται και να σου χαμογελαει δεν γινεται...
Καλη μου φιλη....μην αγχωνεσαι τοσο πολυ.Ειναι μια χαρα το γατακι.
Ενα ζεστο σπιτακι θελουν ,φροντιδα και αγαπη.Δεν δειχνει τιποτε διαφορετικο απο τα γατια των περισσοτερων απο εμας.Εσυ το βλεπεις διαφορετικα.Πρεπει να καταλαβεις οτι εσυ εχεις το προβλημα,με το αγχος σου και οχι η γατα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-04-18 στις 20:47.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 05:20, 28-04-18:

Οι γατες εχουν περιορισμενη αντοχη. Δεν ειναι οπως τα σκυλια που παιζουν με τις ωρες. Η γατα θα παιξει 5 λεπτα και μετα θα κατσει να ξεκουραστει. Απολυτα φυσιολογικο. Επισης ειναι απολυτα φυσιολογικη η τρελα που τα πιανει και τρεχουν πανω κατω. Το κανουν και τα δικα μου, συνηθως οταν φανε το πρωι και το βραδυ. Τα παιχνιδια επισης τα βαριουνται αμεσως. Εγω τα κρυβω και τα βγαζω οταν περασει ενα διαστημα. Οι περισσοτεροι απο εμας δουλευουμε και τα γατια μενουν μονα για ωρες. Εγω πχ χθες εφυγα στις 6 το πρωι και γυρισα στις 5 το απογευμα. 11 ωρες. Μια χαρα ηταν τα γατια.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 14:32, 29-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλησπέρα... Κοίτα να δεις... Ολες οι γάτες βαριούνται πολύ εύκολα τα παιχνίδια τους.... Και τα δικά μας το ίδιο κάνουν... Μην νομίζεις!!!! Το σπίτι είναι γεμάτο διάσπαρτα ποντίκια κάθε μεγέθους πανινα κουκλάκια και δεν ασχολούνται με αυτά πάνω από 2 λεπτά.... Ευτυχώς όμως εμένα παίζουν μεταξύ τους (γιαυτό σου είχα γράψει πως είναι καλό να υπάρχει και άλλο ένα γατάκι κοντά στην ηλικία απασχολεί το ένα το άλλο... Ξέρω όμως πως δεν έχεις χώρο)...
Τρελαίνονται όμως με τα καπάκια από μπουκάλια...και για μπαλίτσες πλαστικές μαλακές... Ή μπαλίτσα από αλουμινοχαρτο (τυλιγμένο όμως πολύ καλά για να μην το φάνε).... Επίσης μια καλή εναλλακτική ίσως είναι ένα παιχνίδι που βάζεις μέσα και τροφή... Δεν έχω πάρει προσωπικά αλλά από σχόλια που έχω διαβάσει απασχολούν καλά τη γάτα γιατί και "κυνηγάει" την κροκέτα ή τη λιχουδιά αλλά ταυτόχρονα υπάρχει και η επιβράβευση που χρειάζεται όταν καταφέρνει και τη βγάζει...
Επιπλέον να ξέρεις πως η ζέστη ενοχλεί πολύ τις γάτες... Δε θέλουν να κάνουν τίποτα...
Όλες οι γάτες όταν είναι ήρεμες έχουν αυτό το ύφος του "βαριέμαι".... Μην ανησυχείς...
Αν έχεις μπαλκόνι θα μπορούσες να το περιφράξεις και να το βγάζεις εκεί... Με επίβλεψη πάντα....

Μην έχεις άγχος για το αν περνάει καλά μαζί σου... Η Αγάπη που του δίνεις και η φροντίδα που του προσφέρεις σου δίνει και την απάντηση στην ερώτηση σου... Οχι, δε χρειάζεται μεγαλύτερο σπίτι για να είναι ευτυχισμένος... Το χάδι σου, η αγκαλιά σου, τα λόγια σου τον κάνουν ευτυχισμένο... Άλλωστε και εμείς δεν παίζουμε όλη μέρα με τις δικές μας....

Τα παιχνίδια να τα μαζεύεις... Μην τα βλέπει συνέχεια γιατί έτσι δεν θα έχει κανενα ενδιαφέρον για αυτά
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη απάντηση σου με παρηγορεί αρκετά μπορώ να πω! Τα παιχνίδια τώρα τελευταία έχω αρχίσει να τα κρύβω γιατί τα άφηνα και όντως τα έχει συνηθίσει. Με μπαλάκια και ποντικια δεν παίζει μόνο με χαρτάκι από απόδειξη που το έχω κάνει πολύ μικρό. Επίσης παίζει με το λάστιχο από το μπιμπερό, το αγαπημένο του. Του έχω πάρει και παιχνίδι που κρύβεις μέσα λιχουδιές αλλά τα βγάζει πολύ γρήγορα οπότε δεν ασχολείται πολύ ώρα. Έχω δύο μικρά μπαλκονακια και βγαίνει από μικρός και αράζει και τώρα που έχει ανοίξει ο καιρός τα έχω ανοιχτά όλη μέρα χώρις επίβλεψη, δεν πήδαει ο φόβος του νικά την περιέργεια του. Έχω ένα δίλημμα, να τον βγάζω έξω με το λουρί η όχι γιατί έχω παρατηρήσει ότι όταν τον βγάζω την επόμενη είναι ανυπομονος και νιάουριζει πιο συχνά.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 14:38, 29-04-18:

[QUOTE=Πουπουλίνα;4386478]Καλη μου φιλη καλησπερα.Καταρχην συμφωνω σε ολα οσα σου εγραψε η δημητρα.

Αλλα θελω να επισημανω μερικα πραγματακια.

Ολα τα γατια περιπου τα ιδια κανουν.Και ναι...θα βαρεθουν καποια στιγμη.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ;Και τα παιδια μας βαριουνται...θα τα δωσουμε αλλου;

Και εγω δουλευω,μονη της μενει η μαγια μου ,αλλα ολα τα γατια προσαρμοζονται.Και θα βαρεθουν,και θα κοιταξουν την πορτα και το μπαλκονι,και θα παιξω μαζι της αλλα σαφως πρεπει να κανω και τις εργασιες μου,παιζει μονη της το καμαρι μου και θα κοιμηθει και ολα αυτα ειναι απολυτα φυσιολογικα.ΕΣΥ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΤΣΙ ΜΑΥΡΑ.

Και να σου πω και κατι αλλο;ΟΧΙ...δεν ειναι καλυτερα σε μεγαλες οικογενειες,ειδικα σε σπιτι ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.Διοτι τα παιδια βλεπουν τα ζωα σαν παιχνιδια,ειναι λογικο να μην καταλαβαινουν οτι τελικα βασανιζουν τα ζωα γιατι τα ενοχλουν συνεχεια και εκ πειρας θα σου πω,οτι οσο μεγαλυτερες οικογενειες και κυριως με μικρα παιδια,τοσο δεινοπαθουν τα γατια και παραμελουνται απο τους ενηλικες.Δεν ειναι στανταρ αυτο,αλλα πιστεψε με...ειναι λαθος σκεπτικο αυτο.

Ολα τα γατια το ιδιο κανουν...σοου γουατ;Ειναι απολυτα φυσιολογικα.Γατες ειναι..Τι να κανουμε δηλαδη;Θεατρο να παιζουμε ολη την ημερα;ΝΑΙ..ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙ...οπως βαριομαστε και εμεις.Λογικο ειναι.

Μηπως εσυ δεν το θες πια;

Συγνωμην,..δεν λεω οτι αυτο συμβαινει,αλλα βρε συ..ολα αυτα στο μυαλο σου ειναι.Το γατακι μια χαρα ειναι.
Ναι,θα βαρεθει κιολας.ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ.Ναι....θα κοιταξει και την πορτα και εξω στο μπαλκονι.Φυσιολογικο ειναι.Η περιεργεια σκοτωσε την γατα που λεμε.
Μα τι να κανει;Να καθεται και να σου χαμογελαει δεν γινεται...
Καλη μου φιλη....μην αγχωνεσαι τοσο πολυ.Ειναι μια χαρα το γατακι.
Ενα ζεστο σπιτακι θελουν ,φροντιδα και αγαπη.Δεν δειχνει τιποτε διαφορετικο απο τα γατια των περισσοτερων απο εμας.Εσυ το βλεπεις διαφορετικα.Πρεπει να καταλαβεις οτι εσυ εχεις το προβλημα,με το αγχος σου και οχι η γατα.[/QUOTE
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ο λόγος που έγραψα στο φόρουμ είναι για να μου λυθούν κάποιες απορίες επειδή είχα και παλιότερα γάτα(όταν ήμουν παιδί για ένα διαστημα) και δεν θυμάμαι καμιά από αυτές τις συμπεριφορες που παρατηρώ στο παρόν. Στην ερώτηση αν τον θέλω η όχι η απάντηση ειναι ότι θέλω το καλύτερο ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ με η χωρίς εμένα.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 14:48, 29-04-18:

Οι γατες εχουν περιορισμενη αντοχη. Δεν ειναι οπως τα σκυλια που παιζουν με τις ωρες. Η γατα θα παιξει 5 λεπτα και μετα θα κατσει να ξεκουραστει. Απολυτα φυσιολογικο. Επισης ειναι απολυτα φυσιολογικη η τρελα που τα πιανει και τρεχουν πανω κατω. Το κανουν και τα δικα μου, συνηθως οταν φανε το πρωι και το βραδυ. Τα παιχνιδια επισης τα βαριουνται αμεσως. Εγω τα κρυβω και τα βγαζω οταν περασει ενα διαστημα. Οι περισσοτεροι απο εμας δουλευουμε και τα γατια μενουν μονα για ωρες. Εγω πχ χθες εφυγα στις 6 το πρωι και γυρισα στις 5 το απογευμα. 11 ωρες. Μια χαρα ηταν τα γατια.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Αυτό που φεύγεις 6 το πρωί και γυρνάς 5 το απόγευμα δεν σε δεσμεύει ότι μετά θα πρέπει να κάτσεις σπίτι και να μην έχεις καμιά άλλη ασχολία? Βέβαια η διαφορά με το δικό μου είναι ότι τα δικά σου έχουν παρέα το ένα το άλλο. Και δικός μου είναι μόνος του 10-11 ώρες. Και για να ασχοληθώ με κατι αλλο (μια δραστηριοτητα πχ) πρέπει να περιμένω τι σαββατοκυριακο γιατί δεν μου πάει καρδιά να τον αφήσω ξανά αφού έχω επιστρέψει από τη δουλειά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:35, 29-04-18:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη απάντηση σου με παρηγορεί αρκετά μπορώ να πω! Τα παιχνίδια τώρα τελευταία έχω αρχίσει να τα κρύβω γιατί τα άφηνα και όντως τα έχει συνηθίσει. Με μπαλάκια και ποντικια δεν παίζει μόνο με χαρτάκι από απόδειξη που το έχω κάνει πολύ μικρό. Επίσης παίζει με το λάστιχο από το μπιμπερό, το αγαπημένο του. Του έχω πάρει και παιχνίδι που κρύβεις μέσα λιχουδιές αλλά τα βγάζει πολύ γρήγορα οπότε δεν ασχολείται πολύ ώρα. Έχω δύο μικρά μπαλκονακια και βγαίνει από μικρός και αράζει και τώρα που έχει ανοίξει ο καιρός τα έχω ανοιχτά όλη μέρα χώρις επίβλεψη, δεν πήδαει ο φόβος του νικά την περιέργεια του. Έχω ένα δίλημμα, να τον βγάζω έξω με το λουρί η όχι γιατί έχω παρατηρήσει ότι όταν τον βγάζω την επόμενη είναι ανυπομονος και νιάουριζει πιο συχνά.
Για το λουρί δε μπορώ να σου πω...Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στις γάτες μου, και δε ξέρω και αν θα το δεχονταν κιόλας... Άσε που θα φοβόμουν μη γίνει καμία στραβή και φύγουν και τις χάσω ... Ότι αποφασίσεις εσύ... Αν το ξέρει και του αρέσει τόσο πολύ δε βρίσκω το λόγο να μην του κάνεις κάθε μέρα μια βόλτα....
Το μπαλκόνι χωρίς περίφραξη το φοβάμαι.πολυ.. Δε στο κρύβω... Και χωρίς επίβλεψη μάλιστα... Εγω το δικό μου έχω περιφράξει, και όχι όπως θα το ήθελα ακριβώς - γιατί είμαι με νοίκι - και πάλι χωρίς να είμαι και εγώ έξω μαζί τους δεν τα αφήνω... Ίσως είμαι και υπερβολική αλλά ο σιμπα έχει δώσει αρκετές φορές πηδο και φτανει στη μέση του διχτιου σε κλάσματα δευτερολεπτου.. Οπότε δεν το διακινδυνευω
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 17:42, 29-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Για το λουρί δε μπορώ να σου πω...Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στις γάτες μου, και δε ξέρω και αν θα το δεχονταν κιόλας... Άσε που θα φοβόμουν μη γίνει καμία στραβή και φύγουν και τις χάσω ... Ότι αποφασίσεις εσύ... Αν το ξέρει και του αρέσει τόσο πολύ δε βρίσκω το λόγο να μην του κάνεις κάθε μέρα μια βόλτα....
Το μπαλκόνι χωρίς περίφραξη το φοβάμαι.πολυ.. Δε στο κρύβω... Και χωρίς επίβλεψη μάλιστα... Εγω το δικό μου έχω περιφράξει, και όχι όπως θα το ήθελα ακριβώς - γιατί είμαι με νοίκι - και πάλι χωρίς να είμαι και εγώ έξω μαζί τους δεν τα αφήνω... Ίσως είμαι και υπερβολική αλλά ο σιμπα έχει δώσει αρκετές φορές πηδο και φτανει στη μέση του διχτιου σε κλάσματα δευτερολεπτου.. Οπότε δεν το διακινδυνευω
Έχω βάλει φράχτη και στα δύο μπαλκόνια αλλά έχει κενό έτσι κι αλλιώς άμα θέλει θα είχε πηδηξει αλλά έχει μάθει έτσι από μωρό 2 εβδομάδων που τον έχω και τώρα είναι σχεδόν δέκα μηνων οπότε αυτό είναι το μοναδικό που δεν με αγχώνει καθόλου! Πιστεύω ότι άμα η γάτα είναι στειρωμενη και ξέρει ότι έχει στέγη με φαΐ και νερό δύσκολα πηδαει να φύγει! Αλλά όλα σχετικά είναι και θέμα χαρακτήρα. Το λουρί δεν είναι ακριβώς λουρί, είναι σαμαρακι και μου έχει τύχει να κάνει απότομη κίνηση να το σκάσει γιατί κάτι τον τρόμαξε αλλά το σαμαρακι τον κράτησε καλά. Του αρέσει δεν έχει θέμα απλώς σκέφτομαι άμα τον πηγαίνω βολτα θα συνηθίσει και θα θέλει όλο και περισσότερο. Ενώ αν δεν τον βγάζω καθόλου δεν θα μπορεί να κάνει τη σύγκριση για το "εξω" , για αυτό ρωτάω.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 18:22, 29-04-18:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Αυτό που φεύγεις 6 το πρωί και γυρνάς 5 το απόγευμα δεν σε δεσμεύει ότι μετά θα πρέπει να κάτσεις σπίτι και να μην έχεις καμιά άλλη ασχολία? Βέβαια η διαφορά με το δικό μου είναι ότι τα δικά σου έχουν παρέα το ένα το άλλο. Και δικός μου είναι μόνος του 10-11 ώρες. Και για να ασχοληθώ με κατι αλλο (μια δραστηριοτητα πχ) πρέπει να περιμένω τι σαββατοκυριακο γιατί δεν μου πάει καρδιά να τον αφήσω ξανά αφού έχω επιστρέψει από τη δουλειά.
10 χρονια το εχω το ενα και ζει με παρεα απο τον Σεπτεμβρη. Επι 9+ χρονια εμενε μονο του. Οταν ερχομαι σπιτι αλλες φορες καθομαι 2-3 ωρες και μετα βγαινω και αλλες φορες καθομαι σπιτι. Δεν σκεφτομαι οτι πρεπει να μεινω μεσα για να εχει παρεα. Αν εχει προσβαση σε παραθυρο ή μπαλκονι, τοτε μια χαρα ειναι. Καθονται με τις ωρες και κοιτανε εξω. Πολλες φορες παιζουν και μονα τους. Μη φανταστεις οτι επειδη εχουν παρεα παιζουν μαζι. Αδιαφορει το ενα για το αλλο.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 18:58, 29-04-18:

10 χρονια το εχω το ενα και ζει με παρεα απο τον Σεπτεμβρη. Επι 9+ χρονια εμενε μονο του. Οταν ερχομαι σπιτι αλλες φορες καθομαι 2-3 ωρες και μετα βγαινω και αλλες φορες καθομαι σπιτι. Δεν σκεφτομαι οτι πρεπει να μεινω μεσα για να εχει παρεα. Αν εχει προσβαση σε παραθυρο ή μπαλκονι, τοτε μια χαρα ειναι. Καθονται με τις ωρες και κοιτανε εξω. Πολλες φορες παιζουν και μονα τους. Μη φανταστεις οτι επειδη εχουν παρεα παιζουν μαζι. Αδιαφορει το ενα για το αλλο.
Αχα δεν ήξερα ότι ήταν 9 χρόνια μόνο του. Μετά από τόσα χρόνια το θεωρώ λογικό να συνηθίσει βέβαια, εμένα είναι μόνο του 2μιση μήνες,πιο πριν είχε τα δύο αδέρφια του και παίζανε. Οπότε λες θα συνηθίσει και αυτός και να κάνω κανονικά το πρόγραμμα μου.
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 19:02, 29-04-18:

Καλησπέρα και από μενα ! Ψυχολογικό σωματικό και εγώ προβληματίζομαι για το τί έχει ο μπεμπάκος μου Σε ένα μήνα μπαίνει στα 5 και έδω και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει μία αλλαγή στην συμπεριφορά του απέναντι στο φαγητό . Ηταν πάντα ορεξάτος για τα 2 γεύματα της ημέρας που τα εξαφάνιζε στο λεπτό . Κάποια στιγμή ξεκίνησε να μην τρώει όλη την μερίδα με την μία και τελευταίως πήγαινε κάπως αδιάφορος στο πιατάκι του όταν του σερβίριζα . Εδώ και 2 ημέρες έχει καταφέρει με το ζόρι τη μισή μερίδα της ημέρας όπου σήμερα την περισσότερη απ αυτην την έφαγε με παιχνίδι . Πετούσα τις κροκέτες και αυτός έτρεχε και της έπιανε .Δεν φαίνεται άρρωστος , όρεξη για παιχνίδι έχει , η απότομη ζέστη καταλαβαίνω ότι μπορεί να τον έχει καταβάλλει κάπως αλλά κατά τα άλλα δεν έχει εικόνα άρρωστου γατιού .Σκέφτομαι ότι μπορεί να βαρέθηκε τη τροφή , του αλλάζω γεύση 3 φορές το χρόνο και μέχρι τώρα έδειχνε αυτό να το ευχαριστιέται . Μπορεί να είναι τριχόμπαλα που τον βασανίζει ?Να του δώσω πάστα για 3 ημέρες ? Να τον αφήσω λίγο να πεινάσει ? Πηγαίνει συνέχεια στο πιατάκι του νιοαουρίζει αλλά όταν του σερβίρω τρώει λίγο και φεύγει . Του έδωσα χθες μία κονσέρβα . Αυτή την κατάφερε. Τελικά τί είναι? Πείσμα ? Βαρεμάρα ? Ηλικία ? Πρόβλημα οργανικό ?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:34, 29-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλησπέρα και από μενα ! Ψυχολογικό σωματικό και εγώ προβληματίζομαι για το τί έχει ο μπεμπάκος μου Σε ένα μήνα μπαίνει στα 5 και έδω και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει μία αλλαγή στην συμπεριφορά του απέναντι στο φαγητό . Ηταν πάντα ορεξάτος για τα 2 γεύματα της ημέρας που τα εξαφάνιζε στο λεπτό . Κάποια στιγμή ξεκίνησε να μην τρώει όλη την μερίδα με την μία και τελευταίως πήγαινε κάπως αδιάφορος στο πιατάκι του όταν του σερβίριζα . Εδώ και 2 ημέρες έχει καταφέρει με το ζόρι τη μισή μερίδα της ημέρας όπου σήμερα την περισσότερη απ αυτην την έφαγε με παιχνίδι . Πετούσα τις κροκέτες και αυτός έτρεχε και της έπιανε .Δεν φαίνεται άρρωστος , όρεξη για παιχνίδι έχει , η απότομη ζέστη καταλαβαίνω ότι μπορεί να τον έχει καταβάλλει κάπως αλλά κατά τα άλλα δεν έχει εικόνα άρρωστου γατιού .Σκέφτομαι ότι μπορεί να βαρέθηκε τη τροφή , του αλλάζω γεύση 3 φορές το χρόνο και μέχρι τώρα έδειχνε αυτό να το ευχαριστιέται . Μπορεί να είναι τριχόμπαλα που τον βασανίζει ?Να του δώσω πάστα για 3 ημέρες ? Να τον αφήσω λίγο να πεινάσει ? Πηγαίνει συνέχεια στο πιατάκι του νιοαουρίζει αλλά όταν του σερβίρω τρώει λίγο και φεύγει . Του έδωσα χθες μία κονσέρβα . Αυτή την κατάφερε. Τελικά τί είναι? Πείσμα ? Βαρεμάρα ? Ηλικία ? Πρόβλημα οργανικό ?
Καλησπέρα.... 5 χρόνων εννοείς?
Κοίτα, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο επιβάλλεται... Να τον εξετάσει σαν ειδικός που είναι.... Πιθανότατα να έχει ουλίτιδα και να πονάει όταν τρώει κροκέτες... Ακριβώς το ίδιο έκανε κάποια στιγμή η θηλυκια μου... Έβαζα φαγητό, πήγαινε έτρωγε ελάχιστα και έφευγε... Ο γιατρός είπε πως είχε λίγη ουλίτιδα, της έκανε μια ενέσιμη αντιβίωση και μετά από 2 μέρες επανήλθε...
Βέβαια και οι τριχόμπαλες είναι ένα ενδεχόμενο... Τον έχεις ακούσει να βήχει σαν να προσπαθεί να βγάλει κάτι ή να έχει κάνει εμετό με τρίχες? Πάστα μπορείς να του δίνεις 1/4 του γλυκού προληπτικά μια φορά την εβδομάδα...
Πείσμα δεν είναι πάντως, ούτε βαρεμάρα.... Άπαξ και νιάουριζει αλλά τρώει λίγο και φεύγει κάτι τον πονάει.... Σίγουρα....(και μάλλον πονάει στο στόμα).... Αύριο γιατρό σε παρακαλώ...και μην τον αφήσεις να πεινάσει... Δώσε κονσέρβα... Επειδή είναι μαλακια μπορεί να τη φάει...
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 20:50, 29-04-18:

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Για την ουλίτιδα εδώ και μισό χρόνο του δίνω το plaque off σε κροκέτες και η στοματική του υγιεινή είναι πολύ καλή . Δεν μυρίζει το στόμα του. Πριν 2 ημέρες τον άκουσα τη νύχτα που έβηχε Δε κατάφερε να κάνει εμετό
.Tο συνδυάζω και με το έντονο μάδημα της εποχής ...δεν ξέρω ...Σίγουρα αύριο τηλ στην κτηνίατρο και λεω και απόψε πάστα όχι σε υπερβολή αλλά για να βοηθήσει εάν και εφόσον υπάρχει τριχόμπαλα.
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:46, 05-05-18:

Dimitradra είχες δίκιο . Ήταν ουλίτιδα .Δεν νομιζω όμως ότι θα ξεμπερδέψει έτσι εύκολα . Σήμερα πήρε και το τελευταίο χάπι αντιβίωσης , η κτηνίατρος επέλεξε μισό χάπι για 6 ημέρες και όχι ένεση , εδώ και 2 ημέρες τρώει όλη την ποσότητα του φαγητού του αλλά σε δόσεις .Στα δυνατά του δόντια παρατηρώ ότι υπάρχει ακόμη φλεγμονή .Η ζωηράδα του στα ύψη . Οι τριχόμπαλες αφαιρέθηκαν αλλά διαβάζοντας και λίγο για την ουλίτιδα στις γάτες κατάλαβα ότι είναι ένα θέμα που ταλαιπωρεί . Η δικιά σου η γάτα ξεμπέρδεψε με εκείνη τη μία φορά ? Η κτηνίατρος μου μίλησε και για καθαρισμό δοντιών που φαντάζομαι ότι θα απαιτήσει νάρκωση. .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:49, 05-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Dimitradra είχες δίκιο . Ήταν ουλίτιδα .Δεν νομιζω όμως ότι θα ξεμπερδέψει έτσι εύκολα . Σήμερα πήρε και το τελευταίο χάπι αντιβίωσης , η κτηνίατρος επέλεξε μισό χάπι για 6 ημέρες και όχι ένεση , εδώ και 2 ημέρες τρώει όλη την ποσότητα του φαγητού του αλλά σε δόσεις .Στα δυνατά του δόντια παρατηρώ ότι υπάρχει ακόμη φλεγμονή .Η ζωηράδα του στα ύψη . Οι τριχόμπαλες αφαιρέθηκαν αλλά διαβάζοντας και λίγο για την ουλίτιδα στις γάτες κατάλαβα ότι είναι ένα θέμα που ταλαιπωρεί . Η δικιά σου η γάτα ξεμπέρδεψε με εκείνη τη μία φορά ? Η κτηνίατρος μου μίλησε και για καθαρισμό δοντιών που φαντάζομαι ότι θα απαιτήσει νάρκωση. .
Καλημέρα σου... Χαίρομαι που δεν έχει κάτι σοβαρό η γάτα σου - όχι πως η ουλίτιδα είναι ασήμαντη αντίθετα υπάρχουν περιπτώσεις που είναι τόσο προχωρημένη που απαιτούνται και εξαγωγή δοντιών.... Ο τρόπος αντιμετώπισης είναι ανάλογα το γιατρό και τη γάτα... Η δική μου τα χάπια δε τα θέλει και εγώ γενικά προτιμώ όπου είναι δυνατόν ενέσιμη αντιβίωση γιατί είναι αρκετά δύσκολη η θηλυκια μου.... Έχει πάλι λίγη ουλίτιδα, όμως βλέπω πως τρώει κανονικά οπότε προφανώς δεν πονάει.... Το σκέφτομαι και εγώ για καθαρισμό δοντιών αλλά όπως πολύ σωστά είπες χρειάζεται νάρκωση... Αν όμως κρίνει ο γιατρός πως κάποια στιγμή είναι απαραίτητο να γίνει θα το κάνω....
Η ουλίτιδα είναι ένα πρόβλημα που ταλαιπωρεί γενικά τις γάτες.... Βέβαια οι άλλες δύο που έχω είναι πεντακάθαρα τα δόντια τους αλλά έζησαν και πολύ λιγότερο καιρό έξω σαν αδέσποτα (ο μικρός σε ηλικία αρσενικός καθόλου και ο πιο μεγάλος μόνο 2-3 μήνες οπότε δεν πρόλαβαν να τρώνε καθημερινά σαβούρα)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους