Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,311 εγγεγραμμένα μέλη και 718,373 μηνύματα σε 22,604 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 358 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα δεν τρώει, παρά την αντιβίωση για ουλίτιδα

modified2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη modified2
. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O modified2 έγραψε στις 18:22, 27-08-06:

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι λίγο στεναχωρημένος καθώς τα γράφω αυτά με τη γατούλα μου να ταλαιπωρείται από ένα πρόβλημα που αδύνατω να ταυτοποιήσω επαρκώς.

Οι εικασίες σας και οι υποδείξεις σας είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες -- είναι εξάλλου ο στόχος μου γράφοντας αυτό το κείμενο.

Λίγα λόγια για τη γάτα μου

Είναι 14 χρονών, θηλυκή (δε γέννησε, και δεν της έγινε στείρωση), γύρω στα 4 κιλά. Ζει μέσα στο διαμέριμα -- είναι γενικά υγιέστατη και σιδερένια (χτύπα ξύλο) όλα αυτά τα χρόνια, μέχρι που πριν από τέσσερις μήνες διαγνώστηκε μια εντερίτιδα (η γάτα ήταν καλά, απλά η διατροφή της προκαλούσε διάρροια).

Τότε αλλάξαμε διατροφή από κονσέρβα (ναι, όλα αυτά τα χρόνια της δίναμε μόνο κονσέρβα μη γνωρίζοντας για τη ζημιά που θα γινόταν στα δόντια της) σε ξηρά τροφή ("Royal Canin - Sensible") και, κάποιες φορές, κοτόπουλο βραστό. Το πρόβλημα της λύθηκε και η γάτα έτρωγε κανονικότατα. Υπήρξαν κανά-δυο περιστατικά που έχασε την όρεξη της και εμφάνισε μια ταχύπνοια -- και τα δύο λύθηκαν με τη μετρημένη/συγκρατημένη (και καθ'υποδείξεως του κτηνιάτρου) χορήγηση Prezolon (κορτικοστεροειδές). Πριν ένα μήνα, καθ'υπόδειξην του κτηνιάτρου, έκανα την αλλαγή σε "Royal Canin - Active Mature" και η γάτα μου την έτρωγε κανονικά.

Άρχη προβλήματος

20 ημέρες πριν: η γάτα σταμάτησε να τρώει κανονικά, ενώ είχε όρεξη (πεινούσε) και άριστη διάθεση. Μόνο ελάχιστο βραστό κοτόπουλο και ~10 (! τόσο λίγοι που μετριούνται) κόκκους ξηράς τροφής. Μου πήρε μια βδομάδα (λάθος το ξέρω) να υποθέσω ότι μπορεί να είναι πρόβλημα δοντιών/ούλων/κτλ.

13 ημέρες πριν: ο κτηνίατρος μου έλειπε σε διακοπές και αποφάσισα να τον περιμένω μέχρι τη Δευτέρα που θα γύριζε. Είναι Παρασκευή -- της παίρνω I/D (Hills) που είναι κονσέρβα (πατέ) για γάτες με εντερικά προβλήματα (δεν ήθελα να δημιουργήσω τυχόν νέο πρόβλημα εντερίτιδας) -- το τρώει μια χαρά (το αραιώνω με λίγο νερό). Της ψιλοκόβω και βραστό κοτόπουλο -- η γάτα τα τρώει όλα. Αυτά για τρεις μέρες. Επαναλαμβάνω ότι όλο αυτό το δεκαήμερο η διάθεση της γάτας μου και η όρεξη της είναι πολύ καλές.

6-7 ημέρες πριν: τη Δευτέρα πάω τη γάτα στον κτηνίατρο, διαπιστώνει ότι τα ούλα και τα δόντια (έχει ήδη χάσει μερικά) δεν είναι καλά -- η διάγνωση του για το πρόβλημα είναι ουλίτιδα/στοματίτιδα( και μου δίνει Stomorgyl των 100, μισό χάπι την ημέρα για 8 ημέρες. Από τη μέρα που αρχίζει την αντιβίωση, η διάθεση της γάτας μου πέφτει κατακόρυφα (κρύβεται, κοιμάται συνέχεια), η όρεξη της επίσης (απειροελάχιστο φαγητό με το ζόρι) και εμφανίζεται μια ταχύπνοια.

Την Τετάρτη ο κτηνίατρος της κάνει εξετάσεις αίματος (και βιοχημικές) οι οποίες βγαίνουν πολύ καλές (κάπως χαμηλή πίεση μόνο -- τα ίδια είχε δείξει και σε εξετάσεις αίματος προ 5μήνου σχεδόν). Διπλασιάζει το ρυθμό δόσης της αντιβίωσης (δίνει ένα χάπι τη μέρα, μέχρι να τελειώσουν και τα τέσσερα που μου είχε δώσει) και αρχίζει και το Prezolon (μισό το πρωί, μισό το βράδυ για πέντε μέρες). Μου λέει να της δίνω ό,τι φαγητό να'ναι προκειμένου να φάει.

Η διάθεση της γάτας ανεβαίνει, η όρεξη της επίσης. Πεινάει συνέχεια και μου νιαουρίζει για φαγητό αλλά ό,τι κι αν της δώσω (για ξηρά τροφής ούτε λόγος) έχει την εξής συμπεριφορά: τρώει δύο μπουκιές και φεύγει. Μπορεί να έρθει αργότερα για να ξαναφάει άλλες δυο-τρεις μπουκιές. Υποχρεωτικά της βάζω και άλλο πιάτο με άλλο φαγητό δίπλα μπας και την πείσω να φάει (και καμιά φορά και τρίτο πιάτο...). Συνολικά τρώει περισσότερο απ'ότι τις πρώτες δυο-τρεις μέρες της αντιβίωσης (εύκολο, καθώς τότε δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα) αλλά και πάλι τρώει πάρα πολύ λίγο.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα από τροφές -- σημειώνω ότι όλα σχεδόν τα ψιλοκόβω, την ενθαρρύνω, τη χαϊδεύω όταν τρώει, της δίνω καμιά φορά από το χέρι μου για να την πείσω να φάει:
- Hills I/D: έφαγε μόνο εκείνο το τριήμερο πριν την αντιβίωση, μετά δεν το πλησίασε
- Hills A/D: δεν έφαγε καθόλου
- βραστό κοτόπουλο: λίγα πράγματα
- ψάρι βραστό: λίγο περισσότερο από το κοτόπουλο, αλλά και πάλι με το ζόρι
- Gourmet Gold + Sheba κοτόπουλο (συμπλήρωμα διατροφής): αυτή είναι η κυρίως διατροφή της αυτές τις μέρες -- λίγο απ'το καθένα, μερικές φορές την ημέρα (αλλά όχι αρκετές)
- φέτες γαλοπούλας: βραστή/ψητή -- παλιά τρελαινόταν, τώρα με το ζόρι
- Gourmet κοτόπουλο: λίγα πράγματα (ήταν η κονσέρβα στην οποία είχαμε καταλήξει λίγο πριν την εντερίτιδα και τη στροφή σε ξηρά τροφή)
- Sheba κοτόπουλο με καρότο: λίγα πράγματα
- ξηρά τροφή Royal Canin Active Mature: αλεσμένη ή όχι, τίποτα (και μια ξηρά τροφή Whiskas γεμιστή με κοτόπουλο που πήγα και πήρα -- δεν την πλησίασε)

Πρόβλημα

Πεινάει συνέχεια, ώρες-ώρες ακούω την κοιλιά της που γουργουρίζει. Η αντιβίωση τέλειωσε χθες (Σάββατο), το Prezolon συνεχίζεται μέχρι και αύριο, Δευτέρα.

Σημειώνω επίσης ότι από προχθές (Παρασκευή βράδυ) η γάτα μου άρχισε ένα "περίεργο" ανήσυχο νιαούρισμα. Είναι κομματάκι έντονο -- αν τη φωνάξεις ή πας και τη χαϊδέψεις ηρεμεί, σε λίγο όμως ξαναρχίζει. Το κάνει ανεξαρτήτως ώρας, ή μέρους (π.χ. το ξεκίνησε βράδυ καθισμένη δίπλα από την εξώπορτα, αλλά τώρα το κάνει οπουδήποτε μέσα στο σπίτι). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο μήνα, αλλάζει συχνά πλευρές κατά τον ύπνο της -- δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με τίποτα, αλλά θεωρώ φρόνιμο να το αναφέρω μήπως και...

Τι να κάνω; Ο κτηνίατρος, όταν πρωτοείδε τα ούλα και τα δόντια, είχε πει ότι αν το πρόβλημα επιμείνει τότε είναι θέμα δοντιών αλλά τα πράγματα είναι δύσκολα γιατί πολλά δε δείχνουν καλά (δε μου φάνηκε διατεθειμμένος να κυνηγήσει αυτό το σενάριο και δεν ξέρω πόσο πρέπει να τον πιέσω).

- Υπάρχει περίπτωση η γάτα να έχει κάποιο πρόβλημα στα δόντια που την εμποδίζει ακόμα και να φάει χωρίς διακοπές την ψιλοκομμένη τροφή; Είναι κάτι τέτοιο δυνατό; (Είναι το πιθανότερο σενάριο που παίζει στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή.)
- Υπάρχει ενδεχόμενο όλα αυτά να είναι συνέπειες της αντιβίωσης;
- Κάτι άλλο που πρέπει να κοιτάξω;

Σκοπεύω αύριο να την ξαναπάω στον κτηνίατρο για να την ξαναδούμε, αλλά θέλω να έχω υπόψιν μου όσο το δυνατόν περισσότερα πιθανά σενάρια γίνεται προκειμένου να τον βοηθήσω.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ που διαβάσατε μέχρι εδώ -- εκτιμώ τη βοήθεια σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 18:28, 27-08-06:

Δε πας και σε κανενα αλλο κτηνιατρο αφου προκοπη δεν εχεισ δει ακομα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 18:28, 27-08-06:

Μην να την πηγαινες και σ αλλο κτηνιατρο ετσι για δευτερη γνωμη?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 18:29, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από giota
Μην να την πηγαινες και σ αλλο κτηνιατρο ετσι για δευτερη γνωμη?
χεχεχ γιοτα μαζι το ειπαμε πιασε κοκινο

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 18:31, 27-08-06:

Και οι δύο την ίδια πρόταση, ε;

Για να είμαι ειλικρινής, το έχω σκεφτεί και ακόμα το σκέφτομαι.

Το θέμα είναι ότι αυτός θεωρείται καλός και είναι και γνωστός μας, οπότε ελπίζω κάθε φορά το ενδιαφέρον να είναι ανάλογο.

Όπως είπα όμως, το σκέφτομαι...

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina έγραψε στις 19:03, 27-08-06:

Μη το σκεφτεσαι τραβα να γλιτςσεισ τη ταλαιπωρια και εσυ και ο γατος.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 20:29, 27-08-06:

Μόνο στερεές τροφές τη δοκιμάζεις; Λίγη σούπα ή γάλα δοκίμασες; Με λίγο ψωμί μέσα να μουσκέψει; Αν το πρόβλημα είναι στα δόντια κι αφού έχει όρεξη να φάει τις υγρές τροφές θα τις φάει. ή γιαούρτι…γενικά ότι δεν χρειάζεται πίεση των ούλων για να το μασήσει. Αν θέλει μάσημα η τροφή, όσο ψιλοκομμένη και να είναι χρειάζεται κάποια πίεση των δοντιών.

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 22:19, 27-08-06:

modified2 ξέρω λίγα πράγματα για μεγάλες γάτες -έχει η αδερφή μου τρείς 16 χρόνια τώρα-και εδώ και ένα χρόνο έχει σταματήσει τελείως την ξηρά τροφή γιατί έχουν ελάχιστα δόντια.Μόνο κονσέρβα και αυτή πατέ-όχι μικρά κομματάκια.Επίσης συνιστώ εξέταση για καρδιά και πίεση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 22:58, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Μόνο στερεές τροφές τη δοκιμάζεις; Λίγη σούπα ή γάλα δοκίμασες; Με λίγο ψωμί μέσα να μουσκέψει; Αν το πρόβλημα είναι στα δόντια κι αφού έχει όρεξη να φάει τις υγρές τροφές θα τις φάει. ή γιαούρτι…γενικά ότι δεν χρειάζεται πίεση των ούλων για να το μασήσει. Αν θέλει μάσημα η τροφή, όσο ψιλοκομμένη και να είναι χρειάζεται κάποια πίεση των δοντιών.
Το γάλα την πειράζει. Έχω δοκιμάσει να αναμείξω τριμμένη ξηρά τροφή με το ζωμό από το βρασμένο κοτόπουλο -- τίποτα.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 10:37, 28-08-06:

Κι εγώ συστήνω τη λύση μιας δεύτερης ιατρικής γνώμης!

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 11:53, 28-08-06:

Σήμερα πήγα σε δύο άλλους κτηνιάτρους. Και οι δύο συμφώνησαν ότι ο καθαρισμός (+ εξαγωγή των χαλασμένων δοντιών) είναι απαραίτητος και αναπόφευκτος, και μου είπαν και άλλα σχετικά.

Το απόγευμα θα πάω τη γάτα μου για καθαρισμό στη μια εκ των δύο αυτών κτηνιάτρων -- ήδη έκλεισα ραντεβού.

Ευχηθείτε μας καλή τύχη. Σας ευχαριστώ.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 12:01, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από modified2
.... ο καθαρισμός (+ εξαγωγή των χαλασμένων δοντιών) είναι απαραίτητος και αναπόφευκτος......
Άρα αυτό σημαίνει ότι προφανώς η κακομοιρούλα πονούσε και γι'αυτό δεν έτρωγε, εε;
Eύχομαι να'ναι όλα περαστικά!

Παράθεση

Poupoulenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Poupoulenia
H Poupoulenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (30 περιπου έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Poupoulenia έγραψε στις 12:25, 28-08-06:

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά αν είναι στοματίτιδα…
Το ξέρω ότι πρέπει να σου πω λόγια παρηγορητικά, αλλά ήδη τρεις γάτες μου έχουν φύγει από αυτό και δυστυχώς το είχαμε παλέψει ΠΑΡΑ πολύ… δεν μπορώ να σου πω κάτι που να σου δώσει και πολλές ελπίδες, για να μην απογοητευτείς μετά..
Αν πάντως έχεις κι άλλες γάτες, πρόσεχε, γιατί η μια κολλάει την άλλη..
Όχι σίγουρα, αλλά έχει συμβεί όταν ο οργανισμός της άλλης είναι αδύναμος για κάποιο λόγο..
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι όντως να πας και σε κάποιον άλλον γιατρό..
Είναι πολύ καλό για τη γάτα σου, να της σταθείς όσο το δυνατόν περισσότερο.
Εμένα ο γιατρός μου, έδινε Vibramicin αντιβίωση και καλυτέρευε κάθε φορά που της το δίναμε..
Θέλει μεγάλη αγάπη και υπομονή..
Είναι πολύ δύσκολο για τη γάτα, γιατί δεν καταλαβαίνει και τι της συμβαίνει..
Ειλικρινά λυπάμαι γιʼ αυτό και εύχομαι τα καλύτερα..

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 14:41, 28-08-06:

Δεν ξερω αλλα αν ειναι στοματιτιδα δοκιμασε να της βαλης μελανι απο αυτη που βαζαν παλια στα μωρα μια μικρη επαλειψη ειναι ακινδυνο και αποτελεσματικο ειδικα στα μωρα οταν εχουν στοματιτιδα Τωρα βεβαια οι νεοι παιδιατροι την εχουν ξεχασμενη μα δεν παυει να ναι αποτελεσματικη Μπορει να κανει καλο στη γατουλα Ρωτα και το φαρμακοποιο απο οπου μπορεις να την παρης...Πολλες φορες επισης για την στοματιτιδα μπορει να ευθυνεται και η αντιβιωση σαν αντιδραση του οργανισμου Ψαξτο!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 18:30, 28-08-06:

Εύχομαι περαστικά στην γατούλα σου και ελπίζω να της περάσει γρήγορα το πρόβλημα με το σταματάκι της...
Ελπίζω όντως να μην είναι μοιραίο....

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 21:41, 28-08-06:

Περαστικά!

Με τρομάζουν αυτά που λέτε. Κι ύστερα λένε "οι γάτες είναι εφτάψυχες"...

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 23:11, 28-08-06:

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχήν, ένα μεγάλο ευχαριστώ (και από μένα και απ'τη γάτα μου) για το ενδιαφέρον σας και τις ευχές σας -- να'στε σίγουροι ότι το εκτιμούμε πολύ.

Να σας ενημερώσω για τις τελευταίες εξελίξεις:

Τελικά η ουλίτιδα έμελε να'ναι το μικρότερο από τα προβλήματα μας (αλλά κρατώ τα σχόλια σας, Poupoulenia και giota). Για να μην το πολυ-αναλύω, φλεγμονές σε διογκωμένες θηλές (υπενθυμίζω ότι η γάτα δε γέννησε, δυστυχώς όμως δεν τη στείρωσα) = άσχημο και ταλαιπωρία για τη γάτα. Αφού έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις και ακτινογραφίες (βοήθησε και τ'ότι είχαμε εξετάσεις αίματος πρόσφατες -- από την προηγούμενη Τετάρτη), αποφασίστηκε μαστεκτομή (και ενώ κρατούσε η αναισθησία θα γινόταν και ένας καθαρισμός δοντιών). Μίλησα με την κτηνίατρο προ ολίγου (αφού τελείωσε η εγχείριση), και δόξα τω Θεώ, όλα φαίνεται να πήγαν πολύ καλά.

Θα πάρω τη γατά σπίτι μεθαύριο. (Σε ένα μήνα θα γίνει μαστεκτομή στην άλλη σειρά καθώς και αφαίρεση ωοθηκών.)

Αν έχετε καμιά χρήσιμη συμβουλή για το χειρισμό γάτας μετεγχειρητικά, εδώ είμαστε.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:03, 29-08-06:

θελει μεγαλη προσοχη κ φροντιδα πανω απο ολα κ ειδικα στα ραμματα κ στις τομες της μην μολυνθουν κ πολυ πολυ αγαπη

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 07:51, 29-08-06:

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Δυστυχώς, την πρώτη μου γάτα την έχασα από όγκους στους μαστούς. Αυτοί οφείλονταν στο γεγονός ότι δεν της έκανα στείρωση, αλλά ούτε την άφησα να γεννήσει. Της έδινα αντισυλληπτικό χαπάκι και αυτό προκάλεσε τους καρκίνους. Όμως όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες. Μακάρι η γατούλα σου να αναρώσει και να γίνει πάλι καλά!

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 08:26, 29-08-06:

Περαστικα Αντε ολα καλα να πανε !

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 09:06, 29-08-06:

Kατ'αρχάς μην απογοητεύεσαι και μην χάνεις το θάρρος σου. OΛA ΘA ΠANE KAΛA!
Kάθε περίπτωση είναι διαφορετική και φυσικά δεν είναι απαραίτητο ότι επειδή αυτό που έχει είναι σοβαρό, σημαίνει ότι δεν θα τα καταφέρει. Έχω ακούσει περιπτώσεις που σε πολύ χειρότερες καταστάσεις η γατούλα τα κατάφερε και ζει και βασιλεύει. Nα σκέφτεσαι θετικά και αυτό θα το λαμβάνει από σένα η γατούλα σου. Έτσι θα τη βοηθήσεις να αναρρώσει και πιο γρήγορα.
Θέλει πολύ αγάπη και υπομονή. Kαι σίγουρα όλα θα είναι περαστικά!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 19:37, 29-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Gemini
Θέλει πολύ αγάπη και υπομονή. Kαι σίγουρα όλα θα είναι περαστικά!
Συμφωνώ με την Gemini ότι τώρα θα θέλει όλη σου την αγάπη και φροντίδα.. αγκαλίτσες και χαδάκια και όλα θα πάνε Ok...
Περαστικά σας λοιπόν..

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 14:56, 31-08-06:

ΟΚ. Έφερα τη γάτα σπίτι χθες το βράδυ.

Πολύ καλή διάθεση, αλλά πάλι τα ίδια με το φαγητό παρότι πεινάει... (Νερό πίνει κανονικά.)

Της δίνω την ξηρά τροφή που σύστησε η κτηνίατρος (Science Plan, Adult Light κοτόπουλο) και δε συγκινείται καθόλου. Της έδωσα λίγο από την παλιά της ξηρά τροφή (Royal Canin, Active Mature) και έφαγε με το ζόρι γύρω στους δέκα κόκκους -- από χθες το βράδυ μέχρι τώρα, αυτό είναι όλο. Δοκίμασα και λίγο A/D (Hill's), τίποτα.

Της έγινε και καθαρισμός δοντιών κατά τη γενική αναισθησία, και η κτηνίατρος μου είπε ότι δεν τίθεται θέμα στοματίτιδας, ή αδύναμίας των δοντιών/ούλων να πάρουν την τροφή. (Παραταύτα, δοκίμασα και αλεσμένη -- τίποτα.)

Αρχίζω σιγά-σιγά και απελπίζομαι...

Δεν ξέρω τι συμβαίνει...

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 15:41, 31-08-06:

Είχα ανάλογη εμπειρία με τη γάτα μου την Νταίζη, που εμφάνισε αρχικά καρκίνο στους μαστούς, ούτε αυτή ήταν στειρωμένη… Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις το θέμα «SOS αναζήτηση νέου κτηνιάτρου», όπου υπάρχουν κ διάφορες συμβουλές από τον κτηνίατρο που βοηθάει στο site.
Όμως, η Νταίζη δεν είχε πρόβλημα με το φαγητό παρά όταν ο καρκίνος επεκτάθηκε στην κοιλιακή χώρα. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά μέσω των εξετάσεων, κυρίως με υπερηχογράφημα, έχετε εντοπίσει σε ποια σημεία υπάρχουν καρκινώματα ή αν ίσως έχουν επεκταθεί κ σε άλλα όργανα; Καλό θα ήταν, πριν γίνει οποιαδήποτε άλλη εγχείριση, να σου ξεκαθαρίσει ο κτηνίατρος με τις απεικονιστικές μεθόδους που υπάρχουν σε ποια σημεία κ σε ποια έκταση βρίσκεται ο καρκίνος. Ελπίζω όλα να πάνε καλά, κ σε συμβουλεύω να είσαι πολύ απαιτητικός/ή με τον κτηνίατρό σου κ να επιμένεις να παίρνεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς, για να βγάλεις κάποια άκρη.
Α, κ κάτι άλλο που ξέχασα κ νομίζω ότι είναι αρκετά σημαντικό: ενεργείται κανονικά η γατούλα σου;

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 00:38, 02-09-06:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και πριν απ'όλα, συλληπητήρια για τη γατούλα σου -- μόλις διάβασα το thread στο οποίο με παρέπεμψες...

Η γάτα έχει όρεξη αλλά τρώει ελάχιστα (και ενεργείται κανονικά). Δυο μπουκιές τώρα, δυο μετά από καμιά ώρα, κ.ο.κ. Επίσης, η διάθεση της είναι κάπως πεσμένη και αρχίζει να κρύβεται.

Μίλησα σήμερα με την κτηνίατρο -- μου είπε ότι 95% πιθανότητες είναι να κάνει μετάσταση στο θώρακα και αυτό το ελέγξαμε με ακτινογραφίες τη Δευτέρα (βγήκαν καθαρές). Κατά την κτηνίατρο, η συμπεριφορά της γάτας αναφορικά με το φαγητό είναι φυσιολογική (μου είπε ότι το ένα κυπελλάκι Gourmet Gold που τρώει τώρα την ημέρα είναι εντάξει) για την ώρα. Αν συνεχίσει έτσι, μου είπε ότι θα πρέπει να ξαναμιλήσουμε τη Δευτέρα.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:17, 02-09-06:

Περαστικα στη γατουλα σου. Ευχομαι ολα να πανε καλα με την υγεια της και γρηγορα να αναρρωσει!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 15:13, 06-09-06:

Το να κρύβεται μου φαίνεται τελείως φυσιολογικό, αφού είναι τόσο πρόσφατη η εγχείριση κ προφανώς θα πονάει. 1 κουτάκι Gourmet κ μένα αρκετό μου φαίνεται. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να μην πειράζει ή σπάσει τα ράμματά της κ φυσικά να παρακολουθείς τη συμπεριφορά της.
Θα ήθελα να τονίσω κ πάλι ότι καλό θα ήταν πριν γίνει κ η άλλη μαστεκτομή να κάνετε ένα υπερηχογράφημα στα όργανα, κοιλιά κ.λπ., γιατί το τι γίνεται εκεί δεν φαίνεται με τις ακτινογραφίες. Τι νεότερα λοιπόν από τη γατούλα σου;

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 17:03, 06-09-06:

Eύχομαι να πάνε όλα καλά Tελικά καλά που άλλαξες γιατρό και μάλλον σώθηκε η γατούλα. Περιμένουμε νεότερα και ελπίζω καλά, μέσα απο την καρδιά μου Πάντως να ξέρεις, μεγαλώνοντας και γερνόντας μια γάτα μπορεί να αλλάξει και συμπεριφορά και τρόπο διατροφής.

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 15:35, 07-09-06:

Καλησπέρα σε όλους, και σας ευχαριστώ θερμά για τα καλά σας λόγια. Όσον αφορά τα νέα της γάτας μου:

Από την Κυριακή η διάθεση της γάτας ανέβηκε μια σκάλα πιο πάνω: σταμάτησε να κρύβεται, γουργουρίζει όταν τη χαϊδεύω και έχει ανέβει και η όρεξη της λίγο παραπάνω -- τώρα τρώει περίπου 1,5 Gourmet τη μέρα, λίιιγο ξηρά τροφή (Royal Canin, Active Mature) και μπορεί λίγα κομματάκια από καμιά φέτα γαλοπούλας.

Σύμφωνα με το βοηθό της κτηνιάτρου που μίλησα, αυτό σημαίνει ότι η όρεξη της είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Όταν του είπα ότι το Gourmet λέει 3 τενεκεδάκια/μέρα για μια γάτα 3,5 κιλών, και η δική μου που είναι 4 κιλά τρώει 1,5 μου είπε να μην ανησυχώ -- αυτά είναι για παχύσαρκες γάτες. Ομολογώ ότι δε με πολυ-κάλυψε ως δικαιολογία, αλλά ήταν κατηγορηματικός ότι η γάτα τρώει καλά, οπότε δεν το πίεσα περαιτέρω το θέμα.

Έχω μια μικρή απορία γιατί η γάτα έφυγε από το "(σχεδόν) 100% ξηρά τροφή" καθεστώς των τελευταίων μηνών -- όπως είπα, τώρα τρώει μόνο λίγο ξηρά τροφή κάθε μέρα, και δεν ξέρω αν μπορώ/κάνει να την πείσω να ξανά-αλλάξει -- δε θέλω και να τη ζορίσω για να είμαι ειλικρινής.

Έχει κανείς καμιά καλή θεωρία; Είναι αυτό που λέει η Όλγα ότι μια μεγάλη γάτα αλλάζει τρόπο διατροφής, ή κάτι άλλο; Σας έχει συμβεί τίποτε ανάλογο; (Πάντως θέμα δοντιών κατηγορηματικά ΔΕΝ είναι, σύμφωνα με την κτηνίατρο.)

ΥΓ: silmorir, σ'ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου. Θα το αναφέρω στην κτηνίατρο για το υπερηχογράφημα όταν έρθει η ώρα, να'σαι σίγουρη! [Επίσης, όταν λες "1 κουτάκι Gourmet κ μένα αρκετό μου φαίνεται", εννοείς για μετεγχειρητικά ή γενικά;]

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 15:56, 07-09-06:

Απλά εννοώ ότι μου φαίνεται αρκετό για να συντηρηθεί μια γάτα, κ ιδίως μια ηλικιωμένη γάτα μετά από εγχείριση κ με πρόβλημα καρκίνου. Οι δικές μου, έτσι κ αλλιώς, τόσο τρώνε κ είναι κανονικές σε πάχος. Αυτά που γράφουν πάνω οι κονσέρβες για καθημερινή δοσολογία μου φαίνονται άκρως υπερβολικά – αλλά προφανώς θέλουν να πουλήσουν.
Τώρα, το γιατί να άλλαξε διατροφή κ προτιμήσεις; Από τη μία η κονσέρβα προφανώς θα είναι πιο εύκολη στη χώνεψη, ποιος ξέρει; Αλλά πραγματικά αφού αυτό θέλει, αυτό να της δίνεις, αρκεί να τρώει.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 16:19, 07-09-06:

Οι εταιρίες που παρασκευάζουν τροφές για ζώα, ξέρουν πόσο πρέπει να τρώει ένα ζώο; Γιατί γράφουν προτεινόμενες ποσότητες; Αυτό ισχύει για φάρμακα, γιατί ισχύει και για τροφές;
Αντε θυμήθηκα πάλι τις παλιές εποχές… χε χε χε διαιτολόγιο να δείτε!!! Πίτσα με μανιτάρια. Στις δυο άλλη μια δώρο!!! Τις έκοβα μικρά κομματάκια, απομάκρυνα τα μανιτάρια, τις έστρωνα κάτω και άρχιζε γατοπανηγύρι!!! Τρώγανε πέφτανε για ύπνο και κατά τα χαράματα άκουγα κρατς κρατς κρατς….το πρωί έλειπαν και τα μανιτάρια. Τέσσερα πέντε ψητά κοτόπουλα και στη σειρά οι γάτες να ροκανίζουν μέχρι που στο τέλος ακουμπούσα το μπούτι του κοτόπουλου στο στόμα τους και γυρνούσαν από την άλλη. Τι…θα ρώταγα δηλαδή τον ταβερνιάρη πόσο κοτόπουλο πρέπει να φάει η κάθε γάτα; Αν περίσσευε σήμαινε ότι χόρτασαν αν τελείωνε τις έδειχνα κι άλλο.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 έγραψε στις 21:47, 07-09-06:

Εγώ ποτέ δεν μέτρησα την ποσότητα της τροφής που έπρεπε να τους δίνω... τι να κάνουν 30gr ξηρά τροφή για εναν γάταρο που θα φάει και εμάς σε λίγο;;;

Πάντοτε τους γέμιζα το μπώλ τους το πρωί και την επόμενη μέρα τους το ξαναγέμιζα... έτρωγαν και τρώνε όποια ώρα πεινάσουν και όσο θέλουν... και πρόβλημα με το βάρος δεν έχουμε...

Φαντάζεστε να μας λέγανε ότι θα φάμε στις 10:00 το πρωί 10gr φαγητό και μετά στις 2:00 άλλα 50gr και μετά στις 5:00 κλπ......

:cry: :cry:

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 00:02, 09-09-06:

Κι είπα να μην το γρουσουζέψω...

Από προχθες η γάτα έχει ψιλο-πέσει στη διάθεση της (ωστόσο τα πράγματα δεν είναι τραγικά): κοιμάται περισσότερο, και μάλιστα πιο πολύ στο κουτί της που είναι λίγο απόμερα.

Σήμερα όμως παρατήρησα ότι όταν είναι όρθια/ξύπνια έχει ένα πρόβλημα στο αναπνευστικό της: πολύ συχνά ξεφυσά σαν να έχει κάτι στη μύτη της, και πού και πού κάνει σαν να φταρνίζεται. Επίσης τώρα το απόγευμα, διαπίστωσα ότι τα μάτια της είναι υγρά και σχηματίζονται δάκρυα.

Μίλησα με την κτηνίατρο, και αφού με ρώτησε αν είναι εμβολιασμένη (δυστυχώς "όχι", είναι η απάντηση), μου είπε ότι λογικά το πρόβλημα δεν έχει σχέση με την εγχείρηση -- ωστόσο τα υγρά μάτια είναι φαινόμενο που συνοδεύει συχνά ένα πρόβλημα στο άνω(; -- κάπως έτσι τέλος πάντων) αναπνευστικό σύστημα.

Δε θέλει να της δώσει αντιβίωση ξανά τόσο σύντομα (της έδινα μέχρι και την Κυριακή -- εγχείριση είχε κάνει την προηγούμενη Δευτέρα), και μου είπε ότι αν συνεχιστεί θα πρέπει να την πάω τη Δευτέρα να την κοιτάξει...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:09, 09-09-06:

ναι ειναι νοσος του ανωτερου αναπνευστικου συστηματος το εχει περασει κ ο γκρινιαρης μου μαλιστα 2 φορες μεσα σε διαστημα ενοσ μηνα μην αγχωνεσαι ξεπερνιετε ευκολα

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 01:55, 09-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
ναι ειναι νοσος του ανωτερου αναπνευστικου συστηματος το εχει περασει κ ο γκρινιαρης μου μαλιστα 2 φορες μεσα σε διαστημα ενοσ μηνα μην αγχωνεσαι ξεπερνιετε ευκολα
Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Χαίρομαι που ακούω ότι ξεπερνιέται εύκολα -- θα μπορούσες να μου πεις δυο λόγια για την κατάσταση; Ξέρεις τι την προκαλεί;

Χρειάστηκε αντιβίωση ο γάτος, ή πέρασε έτσι; Θέλει να προσέχω κάτι ιδιαίτερα;

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 09:06, 12-09-06:

Αλήθεια, ladycat, πες μας τι ξέρεις γι’ αυτή τη νόσο. Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να υποφέρει κ η Sil από αυτή. Αν δεν είχα διαβάσει αυτό το θέμα δεν θα το καταλάβαινα. Έχει χάσει κ αυτή την όρεξή της τον τελευταίο καιρό κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Πεινάει αλλά τρώει πολύ λίγο κ μετά από κάποια ώρα ξαναζητάει κ τρώει άλλο λίγο, αλλά συνολικά δεν τρώει αρκετά κ έχει αδυνατίσει. Επίσης, είναι τελείως άκεφη –ενώ μιλάμε για το πλέον «χαζοχαρούμενο» γατί- , την έχω ακούσει να φτερνίζεται λίγες φορές κ όταν γουργουρίζει τις δύο τελευταίες μέρες κάνει έναν ήχο σαν ροχαλητό. Θα την πάω σήμερα στην κτηνίατρο, αλλά σε παρακαλώ δώσε μας τα φώτα σου σχετικά με το θέμα.

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 00:06, 13-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Silmoril
Αλήθεια, ladycat, πες μας τι ξέρεις γιʼ αυτή τη νόσο. Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να υποφέρει κ η Sil από αυτή. Αν δεν είχα διαβάσει αυτό το θέμα δεν θα το καταλάβαινα. Έχει χάσει κ αυτή την όρεξή της τον τελευταίο καιρό κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Πεινάει αλλά τρώει πολύ λίγο κ μετά από κάποια ώρα ξαναζητάει κ τρώει άλλο λίγο, αλλά συνολικά δεν τρώει αρκετά κ έχει αδυνατίσει. Επίσης, είναι τελείως άκεφη –ενώ μιλάμε για το πλέον «χαζοχαρούμενο» γατί- , την έχω ακούσει να φτερνίζεται λίγες φορές κ όταν γουργουρίζει τις δύο τελευταίες μέρες κάνει έναν ήχο σαν ροχαλητό. Θα την πάω σήμερα στην κτηνίατρο, αλλά σε παρακαλώ δώσε μας τα φώτα σου σχετικά με το θέμα.
Silmoril, αν τυχόν πήγες τη γάτα σου σήμερα στην κτηνίατρο, ενημέρωσε μας αν θες για την κατάσταση.

Απ'ότι βλέπω η δική μου σήμερα φταρνίστηκε λίγες φορές (και τα μάτια είναι λιγότερο υγρά), οπότε είπα να περιμένω λίγο πριν την πάω στην κτηνίατρο. Μάλλον όμως θα πάω αύριο.

Επίσης, πριν από λίγο πρόσεξα αυτό που είπες, και στη δική μου γάτα: όταν γουργουρίζει, ταυτόχρονα στο βάθος ακούγεται ένας θόρυβος σαν ροχαλητό.

Τέλος πάντων, όποτε μπορείς μας ενημερώνεις -- σ'ευχαριστώ!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 10:45, 13-09-06:

Την πήγα χθες στην κτηνίατρο, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι με διαφώτισε. Μου είπε ότι τα συμπτώματα δεν είναι τόσο έντονα για νόσο του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος, γιατί δεν έχει εκκρίσεις από τα μάτια κ τη μύτη, που είναι το σύνηθες σύμπτωμα. Παρ’ όλα αυτά νομίζω ότι δεν τρώει γιατί δεν μυρίζει καλά, τις κροκέτες που έχουν πιο έντονη μυρωδιά τις τρώει περισσότερο. Της έδωσε κορτιζόνη σε ένεση, γιατί η δικιά μου δύσκολα παίρνει φάρμακα, για το ξεμπούκωμα του αναπνευστικού μου είπε, κ να τη δούμε σε καμιά 10ριά μέρες. Επίσης, μου πρότεινε ένα κάρο εξετάσεις από ορμονικές μέχρι FIV… Μάλλον θα πρέπει να επισκεφθώ κ άλλον κτηνίατρο, αν δεν αλλάξει κάτι. Αν ξέρεις Αγγλικά βρήκα πληροφορίες σχετικά με το «Feline Upper Respiratory Disease Complex» στο [url]
http://www.peteducation.com/article.cfm?cls=1&cat=1348&articleid=210
Ενημέρωσέ με αν πας σε κτηνίατρο ξανά, γιατί μου φαίνονται πολύ όμοια τα συμπτώματα των γατών μας, μπας κ βγάλουμε καμιά άκρη

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 01:11, 15-09-06:

(Καταρχήν, Silmoril σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση και για το link!)

Πήγα τη γάτα μου σήμερα στην κτηνίατρο.

Θα πρέπει να πω ότι το πρόβλημα με το ξεφύσημα/φτάρνισμα + υγρά μάτια έχει ελαττωθεί σημαντικά από τη Δευτέρα και μετά. Από Παρασκευή μέχρι Δευτέρα ήταν σε ένταση. Τώρα δεν έχει υγρά μάτια, μόνο φταρνίζεται/ξεφυσά κάποιες φορές.

Την τσέκαρε (θερμοκρασία, ακροαστικά, κτλ.) και μου είπε ότι η φύση (προέλευση, καλύτερα;) αυτού του προβλήματος δεν είναι λοιμώδης (βλ. μικρόβιο), αλλά είναι μάλλον κάτι αλλεργικό (με ρώτησε αν η γάτα έχει έρθει σε επαφή με άλλα ζώα, έχει εκτεθεί σε σκόνη, κτλ. -- η απάντηση ήταν "όχι"). Αυτά συμβαίνουν στις γάτες, και σχεδόν πάντα είναι πολύ δύσκολο να θεραπευθούν (να εντοπιστεί η ακριβής αιτία, κτλ.). Γενικά μπορώ να πω ότι ήταν καθησυχαστική -- μου είπε ότι δε χρειάζεται να της δώσουμε τίποτα.

Τη ρώτησα τι γίνεται αν συνεχίσει το πρόβλημα, αν ξαναεμφανιστεί έντονα, κτλ. Το ρεζουμέ της απάντησης ήταν ότι (1) δεν αποκλείεται να ξαναεμφανίζεται για κάποιες μέρες, (2) αν η ένταση ή η διάρκεια είναι τέτοια που της προκαλεί πρόβλημα, θα πρέπει να τη φέρω στην κτηνίατρο να τη δει και μάλλον να της κάνει ένεση κορτιζόνης.

Σε ό,τι αφορά το θέμα της διατροφής, η κτηνίατρος ήταν καθησυχαστική. Η γάτα μου πλέον τρώει γύρω στο μισό Gourmet (από αυτά τα μικρά), καμιά 10αριά+ κόκκους ξηράς τροφής Royal Canin (Active Mature), καμιά φέτα γαλοπούλα σε μικρά κομματάκια κομμένη, και τις δύο τελευταίες μέρες έχω δοκιμάσει με επιτυχία να της δώσω αυτό το συμπλήρωμα διατροφής της Sheba με κομμάτια κοτόπουλο (έφαγε 1/2 χθες, και 1+ σήμερα). Έχει δυνατή μυρωδιά, ίσως να θες να το δοκιμάσεις κι εσύ για τη γάτα σου, Silmoril.

Υπενθυμίζω ότι η γάτα μου είναι 14 χρονών (η δικιά σου Silmoril πόσο είναι;), πάντα έτρωγε πολύ (μέχρι πριν ένα μήνα δηλαδή όταν άρχισε η παρούσα συμπεριφορά) και αυτή η αλλαγή στην ποσότητα με έχει ξαφνιάσει, ομολογουμένως. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να αλλάζει *έτσι ξαφνικά* η όρεξη όταν μια γάτα μεγαλώνει. Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο με τη γάτα σας;

Αυτά για τώρα, για οποιαδήποτε νέα εξέλιξη ή συμβουλή/διαπίστωση θα ενημερώσω.

Σχόλια/συμβουλές/παρατηρήσεις είναι, όπως πάντα, ευπρόσδεκτα.

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 15:04, 15-09-06:

Το θέμα της αλλεργίας, είναι η αλήθεια ότι δεν το ‘χα σκεφτεί αλλά ούτε κ η κτηνίατρος μου το ανέφερε. Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο περιβάλλον της δικιάς μου, αλλά με τις αλλεργίες ποτέ δεν ξέρεις… Κ η δικιά μου από προχθές δεν κάνει πλέον αυτό το ροχαλητό, αλλά γουργουρίζει φυσιολογικά. Όμως, από το κανονικό της φαγητό Friskies μοσχάρι ή Gourmet κονσέρβα έφαγε ελάχιστα και λίγο παραπάνω κροκέτες Hills, που πράγματι μυρίζουν πιο έντονα. Κ εγώ της πήρα τα συμπληρώματα-λιχουδιές Sheba αλλά κ ό,τι άλλη μάρκα βρήκα για δοκιμή. Τη Sheba την έφαγε όλη!
Η Sil είναι μικρή σχετικά, 6 χρονών, από την εμπειρία μου όμως, όχι δεν τρώνε λιγότερο όταν μεγαλώνουν, παρά μόνο όταν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας. Η Νταίζη, ήταν 13 κ έτρωγε κανονικότατα μέχρι που αρρώστησε, κ η Λούσυ είναι 14 κ τρώει βοοειδώς! Το να εμφανιστεί σημαντική μείωση της τροφής τους, κατ’ εμέ, είναι ξεκάθαρο σημάδι ότι κάτι τρέχει.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 01:55, 19-09-06:

πως πανε οι γατουλες σας?ειχε κολλησεικι η Τσικι πριν λιγες βδομαδες αυτη τη γριππη οταν ειχε ερθει σ'επαφη με τα αδεσποτα που ταιζα στο εξοχικο μας.ηταν βεβαια σε πολυ αρχικο σταδιο,αλλα επειδη πανικοβληθηκα την πηγα αμεσως στο γιατρο.ειχε χασει τελειως την ορεξη της,κοιμοταν συνεχεια,ακουγα ενα "βρασιμο"απο το στηθος της(ακροαστικα),ανεπνεε με δυσκολια και εκανε ενα θορυβο σαν να πνιγοταν.
το'ψαξα λιγο μετα και βρηκα οτι υπαρχει εμβολιο για τη γριππη,αλλα ειναι σαν το δικο μας,δεν προστατευεσαι πληρως.αυτο που ξερω ειναι οτι μια γατουλα με τα συμπτωματα της γριπης πρεπει να παει επειγοντως στο γιατρο γιατι μπορει και να πεθανει... ειναι και πολυ κολλητικη.
η Τσικι ευτυχως πηρε μονο για μια βδομαδα αντιβιωση και συνηλθε πολυ γρηγορα(δε φτερνιζοταν ακομα,ουτε ετρεχαν τα ματια της)

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 09:47, 19-09-06:

Περαστικά!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 10:06, 19-09-06:

Η Sil δεν πρέπει να ‘χει γρίπη, αφού πλέον δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα εκτός του ότι δεν τρώει. Έχω δοκιμάσει όλων των ειδών τις κονσέρβες, κροκέτες κ μαγειρεμένο φαγητό, αλλά το μόνο που τρώει κάπως είναι τις λιχουδιές Sheba (μισή κονσέρβα τη μέρα) κ Hills κροκέτες το πολύ καμιά δεκαριά. Έχει ήδη χάσει περί τα 700 γραμμάρια. Απελπίστηκα κ με την κτηνίατρο κ έτσι σήμερα θα την πάω στον κτηνίατρο που παρακολουθούσε την Νταίζη στα τελευταία της. Το κακό είναι ότι είναι μακριά, αλλά δεν γίνεται αλλιώς…

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:10, 19-09-06:

Μηπως η Sil εχει προβλημα με το στομαχι της? Αυτο το εξετασε ο γιατρος?

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 11:46, 21-09-06:

Η Sil τελικά έχει κάποιου είδους λοίμωξη, απ' ό,τι φάνηκε από τις αιματολογικές εξετάσεις, έχει αφυδατωθεί από τη νηστεία κ έχει ελαφρά αναιμία. Παίρνει αντιβίωση για μία εβδομάδα κ ειδική τροφή για το συκώτι l/d Hills, γιατί κ οι τιμές του συκωτιού δεν ήταν καλές. Προς το παρόν τρώει περισσότερο, αν κ οι νέες κονσέρβες δεν τις αρέσουν.
Η δικιά σου γατούλα πώς τα πάει modified2;

Παράθεση

modified2

Νεοφερμένος

O modified2 έγραψε στις 21:13, 21-09-06:

Φοβάμαι να γράψω γιατί τις δύο τελευταίες φορές που έγραψα εδώ και είπα ότι η γάτα μου τα πάει καλά, τις επόμενες μέρες τα πράγματα δεν ήταν και τόσο καλά.

Το πρόβλημα με τα υγρά μάτια και το φτέρνισμα πέρασε εξ ολοκλήρου λίγες μέρες μετά την επίσκεψη στην κτηνίατρο.

Η διατροφή της είναι στα ίδια με πριν: τρώει λιγότερο από όσο παλιά, αλλά είπαμε -- η κτηνίατρος λέει ότι είναι μια χαρά. Λίιιγο Gourmet Gold (μους κοτόπουλο), λίγο περισσότερο Sheba (συμπλήρωμα διατροφής - κοτόπουλο), λίγους κόκκους ξηράς τροφής και λίγο γαλοπούλα. Καμιά φορά έχει και τα τύχερα της (π.χ. καμιά σαρδέλα, ή ...λίγα τρίμματα από κέικ!). Βέβαια όταν εγώ λείπω (σπουδάζω στη Θεσ/νίκη), απ'ότι μου λέει η μητέρα μου τα κέφια και η όρεξη είναι λίγο πεσμένα.

Σιγά-σιγά, ετοιμαζόμαστε για τη νέα εγχείρηση της γατούλας (μαστεκτομή στην άλλη σειρά + στείρωση) σε καμιά δεκαριά μέρες.

Silmoril, επειδή σε καταλαβαίνω, ειλικρινά εύχομαι η γατούλα σου να γίνει καλά! Γιατί αφυδατώθηκε; Νερό δεν έπινε; Και η αναιμία υπήρχε από παλιά, ή είναι προϊόν της διατροφής της τελευταία;

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 15:36, 26-09-06:

Λοιπόν, κ η Sil τα πάει καλά, τα κέφια της είναι ανεβασμένα κ τρώει ικανοποιητικά, θα έτρωγε περισσότερο αν δεν ήταν οι κονσέρβες l/d που δεν της αρέσουν καθόλου. Ο γιατρός μου είπε στο τηλ. ότι αφού τρώει δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα άλλο. Η αφυδάτωση ήταν εξαιτίας της λιγοστής τροφής, οι γάτες -τουλάχιστον οι δικές μου- δεν πίνουν κ πολύ νερό, αφού τρώνε κατά βάση κονσέρβες. Η αλήθεια είναι ότι οι εξετάσεις αίματος δεν ήταν κ ιδιαίτερα αξιόπιστες, αφού είχε κάνει ένεση κορτιζόνης 1 βδομάδα πριν, η οποία αλλοιώνει τις τιμές. Θα φροντίσω να τις επαναλάβω αργότερα για να είμαι σίγουρη. Ελπίζω η γατούλα σου να τα πάει πολύ καλά κ στην επόμενη εγχείριση!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:10, 26-09-06:

παιδιά εύχομαι τα καλύτερα για τα γατάκια σας. Να πάνε όλα καλά

Παράθεση

Aggeliki86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aggeliki86
H Aggeliki86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Aggeliki86 έγραψε στις 06:47, 30-11-13:

Καλησπερα παιδια εδω και 4 μερες η γατα μου δεν τρωει τιποτα τΝ πηγα γιατρο καναμε εξετασειες και δεν φαινετε να εχει καποιο προβλημα της δινουν αντιβιωση 2 φορες την μεραλαλλα τιποτα εχω απελπιστει ποσες μερες αντεχουν χωρις να φανε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 09:52, 30-11-13:

Καλημέρα! Όταν την πήρες το άλλο πρωί από τον κτηνίατρο τι σου είπε; Είχε φάει; Δεν γίνεται να μένει επ' αόριστον χωρίς φαγητό. Ίσως σου προτείνει με κάποια σύριγγα να την ταΐσεις αραιωμένη κονσέρβα με νερό, ή το καλύτερο για εμένα θα ήταν να σου έδινε και κάποια πολυβιταμινούχα πάστα για να ανακάμψει πιο γρήγορα. Εμάς ο γιατρός μας μάς δίνει τις viyo. Της έκαναν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις; Θέλω να πω, σιγουρεύτηκαν πως δεν έχει σπάσει κάτι ή δεν υπάρχει εσωτερική αιμορραγία/βλάβη κάποιου οργάνου κλπ; Δεν ξέρω, νομίζω πρέπει να απευθυνθείς και πάλι στον κτηνίατρό σου, ή να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη, αν έχεις αμφιβολίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Η γάτα μου δεν τρώει! - Από Metal_Giorgos
      Το θέμα έχει λάβει 580 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-11-16 στις 12:01.
    • Η γάτα μου πίνει πάρα πολύ νερό... Τι έχει; - Από Ν@τ@λια
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-10-14 στις 00:07.
    • Γάτα του παρά πέντε! - Από scotous
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-01-12 στις 16:23.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους