Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,334 εγγεγραμμένα μέλη και 718,380 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 310 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μέρες μετά τη στείρωση και ακόμα να συνέρθει

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 17:01, 18-02-11:

Την περασμένη Παρασκευή το μεσημέρι πήγα για στείρωση τον χουγκάκο μου...το βράδυ ξύπνησε και μεχρι το επόμενο μεσημέρι τον είχα αγκαλιά στο κρεβάτι μου γιατί ήταν κάπως..πίστευα ότι το βράδυ θα ήταν καλύτερα αλλά το μόνο που άλλαξε ήταν ότι περπατούσε πιο σταθερά...για φαγητό ούτε λόγος...κυριακή δευτέρα τα ίδια....μονο θερμιδογόνα πάστα....την τρίτη ξεκίνησε συμπληρωματική αντιβίωση....την τετάρτη εφαγε 5 κροκέτες και τις έβγαλε όλες και την πέμπτη ξεκινήσαμε primperan , zantac...ακόμα τίποτα...
έχω απελπιστεί...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:21, 18-02-11:

O γιατρος σου τι λεει;Πρεπει να φαει ο γατος,μπορει να παθει ζημια το συκωτι του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_kala
H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 17:24, 18-02-11:

Πέρασα κι εγώ παρόμοια φάση!!! Κάνε κουράγιο!!! Ο γιατρός τι σου λέει??

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 17:59, 18-02-11:

τίποτα δε λέει...να μην ανησυχώ όσο πίνει νερό και παίρνει και την πάστα να μην ανυσηχώ..θέλει λέει το χρόνο του...

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 18:10, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από alexia
τίποτα δε λέει...να μην ανησυχώ όσο πίνει νερό και παίρνει και την πάστα να μην ανυσηχώ..θέλει λέει το χρόνο του...
Την αντιβίωση και το πριμπεραν τα παίρνει ενέσιμα??
Η Δώρα έχει δίκιο πρέπει να φάει..κι έμενα το ίδιο μου είχε πει ο γιατρος φοβόταν για το συκώτι μετά από τις 5 μέρες που δεν είχε μείνει σταλιά στο στόμαχι της!!
Υπάρχουν κάτι κονσέρβες που έτρωγε η δίκια μου όταν περάσαμε τα ιδία της ρογιαλ μετεγχειρουργικες… ρωτά τον γιατρό σου!! Και ίσως οι κροκέτες να είναι βαριές για το στομάχι αυτή την στιγμή!!! Γιατί κι έμενα ενώ είχε αρχίσει να πηγαίνει καλά με τις κροκέτες όρχησε πάλι τους εμέτους και συνέχισα με κονσέρβα μέχρι που συνήλθε!!!

Από εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία έχετε κάνει τπτ??

Ενημέρωσε μας για νεωτέρα!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:33, 18-02-11:

Εμενα παντως και τα κοριτσια,και τα αγορια μου,εφαγαν το ιδιο βραδυ,μετα τη στειρωση.Ρωτησε το γιατρο σου μηπως ειναι καλυτερα να δοκιμασεις να του δωσεις λιγο κονσερβα Recovery,πρεπει να φαει μετα απο τοσες μερες εστω και λιγο,ή να μπει σε ορο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia έγραψε στις 21:20, 18-02-11:

τα primperan zantac τα κάνω ενέσιμα από εχθές το πρωί...την αντιβίωση σε χαπάκια...του ξεκίνησα ήδη recovery με τη σύριγγα και θα του δίνω κάθε δύο τρεις ώρες αλλά φοβάμαι μην έχει γίνει καμιά ζημιά...δε θέλω να τον πάω χαλκίδα για να μπει σε ορό κτλ...ένας πολύ καλός μου φίλος και γιατρός έχει ιατρείο στην αθήνα και μου είπε να τον πάω εκει...΄
ενα μέλος την οικογένειας μου ειναι σε σοβαρή κατασταση στον ευαγγελισμό και είναι όλα πολύ δύσκολα...δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω..

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 21:30, 18-02-11:

τα primperan zantac τα κάνω ενέσιμα από εχθές το πρωί...την αντιβίωση σε χαπάκια...του ξεκίνησα ήδη recovery με τη σύριγγα και θα του δίνω κάθε δύο τρεις ώρες αλλά φοβάμαι μην έχει γίνει καμιά ζημιά...δε θέλω να τον πάω χαλκίδα για να μπει σε ορό κτλ...ένας πολύ καλός μου φίλος και γιατρός έχει ιατρείο στην αθήνα και μου είπε να τον πάω εκει...΄
ενα μέλος την οικογένειας μου ειναι σε σοβαρή κατασταση στον ευαγγελισμό και είναι όλα πολύ δύσκολα...δεν ξέρω τι να πρωτοκοιτάξω..
Συγγνώμη σου είπε ο γιατρός να δώσεις αντιβίωση με άδειο στομάχι?
Έχει ξανακάνει εμετό από την ώρα που την τάισες με την σύριγγα?
Εύχομαι να την κρατήσει σιγά σιγά την κονσέρβα και να επανέλθει

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia έγραψε στις 22:20, 18-02-11:

σας ευχαριστώ...μακάρι να γίνει καλά γιατί δεν ξέρω τι θα κάνω...

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 22:44, 18-02-11:

Λογικά το γατάκι πρέπει να έχει πάρει μικρόβιο και να έχει πυρετό. Αντιβίωση πρέπει να πάρει και ο δικός μου το είχε περάσει αν θυμούνται κάποιοι εδώ μέσα. Μόνο με την αντιβίωση συνήλθε. Ρώτα και το γιατρό του φόρουμ για να μην σου λέμε εμείς κάτι επικίνδυνο.

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia έγραψε στις 10:21, 21-02-11:

καλημέρα...είπα να σας γράψω τα νέα μας..εχθές τελείωσε η αντιβίωση και τα ένεσιμα φάρμακα...παρασκευή σαββατο κυριακή του έδινα καθε δύο τρεις ώρες recovery με τη σύριγγα...ευτυχώς δεν έκανε καθόλου εμετό...μόνο τρεις διάρροιες..σήμερα θα ελαττώσω στο ελάχιστο την κονσέρβα για να δω αν θα πάει στις κροκέτες...μεγάλη ταλαιπωρία πέρασε ο μικρός μου...ήταν που ήταν αδύνατος τώρα παραέγινε..ελπίζω να τελειώσει αισίως...και σιγά σιγά μιας και είναι και πλέον στειρωμένος να πάρει και βάρος...
σε λίγες μέρες έχω και τη στείρωση του κρισνάκου....και είμαι προβληματισμένη και αγχωμένη..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:44, 21-02-11:

Τι να σου πω,εγω θα επαιρνα και δευτερη γνωμη,ειδικα αρσενικο δεν εχω ξανακουσει να εχει τετοια αντιδραση.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 12:05, 21-02-11:

Βρε Δώρα και ο Αιμιλιάκος δεν ήταν με αντιβίωση μία εβδομάδα χωρίς να τρώει?

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia έγραψε στις 12:40, 21-02-11:

το συζήτησα με το φίλο μου τον κτηνίατρο από αθήνα και μου είπε οτι μπορεί να ¨αιματωνόταν¨ η περιοχή παραπάνω μετά την επέμβαση, με συνέπεια το πρήξιμο των όρχεων αρα και πόνο ο οποίος είχε ως συνέπεια να μην τρώει ο χουγκάκος και μετά το δεύτερο τρίτο 24ωρο κλείνει το στομάχι ειδικά στη γάτα και χωρίς σπρώξιμο δεν τρέφεται από μόνο του....
πριν λίγο πήγε και έφαγε λίγες κροκέτες!!!
ο ίδιος κτηνίατρος τον οποίο γνωρίζω δέκα χρόνια στείρωσε και τον τάο την προηγούμενη εβδομάδα και ολα πήγαν μια χαρά...
τώρα όμως για τον κρίσνα σκέφτομαι να τον πάω στην αθήνα στο γιωργάκη..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:49, 21-02-11:

Ρανια αν δεν τρωει καθολου το ζωο υπαρχει προβλημα μετα το πρωτο 48ωρο.Δες κι εδω.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 19:41, 21-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ρανια αν δεν τρωει καθολου το ζωο υπαρχει προβλημα μετα το πρωτο 48ωρο.Δες κι εδω.
Nαι Δώρα μου δεν αντιλέγω απλά λέω ότι το ίδιο είχε πάθει και ο Αιμιλιάκος. Δεν θυμάσαι την ταραχή που είχα πάρει?

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia έγραψε στις 19:49, 21-02-11:

ουρανία καλησπέρα...είναι καλά το μωρό σου??δε θέλω να πιστέψω οτι πήγαμε για στείρωση και θα πάθω τετοια πλάκα...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:53, 21-02-11:

Θυμαμαι,αλλα δεν θυμαμαι να μην ετρωγε τιποτα για τοσες μερες.

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia έγραψε στις 20:01, 21-02-11:

μέσα στη βδομάδα θα γίνει και εξέταση αίματος...θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά...συνεχίζω τη recovery και πήγε δύο τρεις φορές και τσίμπησε και λίγες κροκέτες...ποτέ δεν έτρωγε όσο πρέπει...πάντα γύρω στα 30 γρ....

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 20:07, 21-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Θυμαμαι,αλλα δεν θυμαμαι να μην ετρωγε τιποτα για τοσες μερες.
Ναι αφού ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν έχει φάει τίποτα πως να κάνει κακάκια του γιατί δεν είχε κάνει ούτε κακάκια. Εντάξει ήταν το ίδιο στυλ του πιέζω να φάει. Είχε χάσει σε μία εβδομάδα 600 γραμμάρια. Το θυμάμαι.

ουρανία καλησπέρα...είναι καλά το μωρό σου??δε θέλω να πιστέψω οτι πήγαμε για στείρωση και θα πάθω τετοια πλάκα...
Μια χαρά είναι 7250 έχει φτάσει ο μπουμπούκος μου. Το θετικό είναι ότι έχει αρχίσει να τρώει ο μικρούλης σου. Απλά να έχεις το νου σου και να τον παρακολουθείς.

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 16:17, 25-02-11:

μέσα στη βδομάδα θα γίνει και εξέταση αίματος...θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά...συνεχίζω τη recovery και πήγε δύο τρεις φορές και τσίμπησε και λίγες κροκέτες...ποτέ δεν έτρωγε όσο πρέπει...πάντα γύρω στα 30 γρ....
Πως παει το γατακι?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:51, 25-02-11:

Εκτος απο γενικες,καντε του και τεστ για λευχαιμια και λοιμωδη περιτονιτιδα,αν δεν εχετε κανει,και αργοτερα ισως θα ηταν καλο να κανετε και εναν ελεγχο στα νεφρα του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

foulina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη foulina
H foulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H foulina έγραψε στις 21:38, 26-05-14:

. Καλησπέρα φίλοι και φίλες.Ηθελα να παραθέσω το πρόβλημα της Φρυνης μου..Ειναι 7 ετών,δεν ζευγάρωσε ποτέ και στειρωθηκε την προηγούμενη Τετάρτη.Πριν τη στείρωση έκανε γενικη αίματος όπου διαγνώστηκε αιμομπαρτωνελλωση,αναιμία.Εγινε η στείρωση και όπως μου είχε πει ο γιατρος,της ξεκίνησα vibramicyn,με το που συνήλθε απο τη νάρκωση.Για την ακρίβεια μου είπε να την ξεκινήσω μόλις αρχισει να τρωει.Εγω θεώρησα πως το ότι έφαγε 3 κόκκους ξηράς τροφης 3 μέρες μετά τη στείρωση σημαίνει πως μπορώ να αρχισω την αντιβίωση.Ειναι η τρίτη μέρα σήμερα που την ήπιε.Το θέμα είναι πως η γατούλα έχει τρομερή κατάπτωση.Κοιμαται συνέχεια,δεν τρωει,δεν πίνει νεράκι και γενικως ΔΕΝ.Σηκωνεται μόνο για την τουαλέτα της,για μια γουλιά νερό αντε και για 3-4 κόκκους τροφής.Πάραυτα η ουρίτσα της αρχισε να κουνιέται ζωηρά όπως πριν!Μου είπε ο γιατρος να μην της δωσω αυριο αντιβίωση μήπως την πειράζει στο στομαχάκι.Κι αν δεν φάει και αυριο να την πάω να τη δει.Πιστευετε πως παίζει ρόλο η νάρκωση?η αντιβίωση?ή τι αλλο?Θα ήθελα πολυ ν ακουσω αποψεις..Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:16, 26-05-14:

Αγαπητή φίλη δεν έχω ιδέα για το τι μπορεί να φταίει αλλά η κατάσταση της γάτας σου, όπως την περιγράφεις, είναι πολύ ασχημη... Θα πρέπει επειγόντως να τη δει γιατρός. Οι υγιείς γάτες την επομένη της στείρωσης τρώνε κανονικά. Το ότι δεν τρώει σχεδόν καθόλου, όπως λες, εδώ και 5 μέρες είναι πολύ κακό σημάδι...Λυπάμαι αλλά νομίζω πρέπει να αλλάξεις και κτηνίατρο γιατί αν του περιέγραψες έτσι την κατάσταση και σου είπε απλώς να σταματήσεις την αντιβίωση για να δεις πως θα πάει κάτι δεν πάει καλά μ΄αυτόν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:10, 26-05-14:

Κι εγώ νομίζω πως πρέπει να την δει κτηνίατρος.
Αν και καμμιά φορά η νάρκωση και καπάκι η αντιβίωση καταπονούν τον οργανισμό, πέρασα το ίδιο με μια δική μου γατούλα πέρισυ και ανησυχούσα όπως κι εσύ. Τελικά συνήλθε, απλά άργησε πολύ.
Η δική μου όμως όταν το πέρασε αυτό ήταν 17 χρονών ενώ η δική σου μόλις 7, αρκετά νεαρή κατά την γνώμη μου...

Παράθεση

foulina

Νεοφερμένος

H foulina έγραψε στις 23:38, 26-05-14:

. Τώρα φοβάμαι πιο πολύ..Πριν λιγο σηκώθηκε έφαγε λιγο,καταχάρηκα αλλα ξαναπήγε στο δωματιο μου και ξάπλωσε πάλι στο κρεββάτι για ύπνο...Τον κτηνιατρο μου τον σύστησε μια γνωστη.Εψαξα γι αυτον κι έμαθα πολυ καλά πράγματα.Κυριως ασχολειται με γάτες.Εχω περάσει πολλά με ΚΤΗΝΗ- ιατρούς!!!Και μου εβγαλε εμπιστοσύνη ο συγκεκριμένος.Αλλα όπως λέτε μάλλον πρέπει να πάρω κι αλλη γνωμη...Ειμαι να σκάσω.. Μου κουνάει ουρίτσα και με φιλάει αλλα σαν να μην έχει όρεξη για τίποτε αλλο...ουτε να παίξει,ούτε να πολυκουνηθει...

Παράθεση

foulina

Νεοφερμένος

H foulina έγραψε στις 10:11, 27-05-14:

. Καλημέρα σας!Σήμερα την πήγα σηκωτη μπροστά στην τροφή της κι έφαγε.Εφαγε σχετικά λαίμαργα,μια μέτρια ποσότητα.ποια η γνωμη περί αντιβίωσης?λέτε να την κόψω?την έχει χορηγήσει κανεις στο γατάκι του κι έχει δει διατροφικές διαταραχές?ή προβλήματα στο στομαχάκι?

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:56, 27-05-14:

Το μόνο που ξέρω είναι ότι η δική μας κτηνίατρος μας είχε πει ότι δεν πρέπει να παίρνει η γατούλα αντιβίωση για περισσότερο από 4 μέρες συνεχόμενα. Επειδή χρειάστηκε να πάρει κι άλλη αντιβίωση, την κόψαμε για μία εβδομάδα (ή δέκα μέρες, δε θυμάμαι ακριβώς) και την αρχίσαμε πάλι μετά για άλλες 4 μέρες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,459 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:42, 27-05-14:

Η αντιβιωση δενε χει καμια σχεση με την ορεξη για φαγητο.Και δενε χω καταλαβει αυτο εδω:
Για την ακρίβεια μου είπε να την ξεκινήσω μόλις αρχισει να τρωει.
.Πρωτη φορα το ακουω και δεν μου φαινεται λογικο.Δηλαδη τι;;να αρχισεις την αντιβιωση οταν αρχισει να τρωει;Δηλαδη αν δεν ετρωγε για 2 μερες αντιβιωση ,δεν θα ξεκιναγες;Μα η αντιβιωση πρεπει να ξεκιναει αμεσως μετα την στειρωση,αλλιως μπορει να παθει μολυνση.
Εγω θα πηγαινα α,μεσως σε αλλον γιατρο,αναφερονβτας αυτα που μου ειπε ο πρωτος και να την εξετασει.
Ευχομαι τα καλυτερα για την γατουλα σου.

Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 12:45, 28-05-14:

Καταρχήν πως είσαι σίγουρη ότι δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ; Την έχεις από μωρό μέσα στο σπίτι; Και αν ναι, πως την άφηνες να περάσει τόσους οίστρους χωρίς να την έχεις στειρώσει; Γατούλα εφτά χρονών που δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ, σημαίνει ότι έχει περάσει δεκάδες "ανεκπλήρωτους" οίστρους, οι οποίοι κατά πάσα πιθανότητα έχουν δημιουργήσει προβλήματα στον οργανισμό του ζώου. Λαμβάνοντας υπ' όψιν και την αναιμία, σίγουρα η επέμβαση δε θα ήταν και ό,τι πιο εύκολο για τη γατούλα. Ο γιατρός δε σου ανέφερε τίποτα μετά τη στείρωση; Π.χ. σχετικά με πυομήτρα ή οποιαδήποτε άλλη πάθηση/δυσκολία.

Γνώμη μου είναι να περιγράψεις ξανά τα συμπτώματα και την κατάσταση της γατούλας στο γιατρό που την εγχείρησε και να ζητήσεις περαιτέρω συμβουλές και πληροφορίες σχετικά με την αντιβίωση, αλλά και γενικότερα. Και αν χρειαστεί να πάρεις και δεύτερη γνώμη. Δεν έχεις κάποιο άλλο γιατρό που να εμπιστεύεσαι;

Παράθεση

foulina

Νεοφερμένος

H foulina έγραψε στις 13:40, 28-05-14:

Λοιπόν...οσον αφορά στην αντιβίωση.η αντιβίωση αυτη είναι για την αναιμία.οχι για τη στείρωση.επρεπε πρώτα ν αρχισει να τρεφεται μετα την αναισθησία.οσο για τους οιστρους..τη γατούλα την έχω απο μωρο και δεν βγαινει έξω.αρα δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ.ειχε πολλούς οιστρους αυτα τα χρόνια αλλα για αρκετό διάστημα η προηγούμενη κτηνίατρος της έδινε αντισυλληπτικά για τον οίστρο και σταμάταγε αμεσως.οταν καταργήθηκαν αυτα τα χάπια,ήταν δύσκολο να αντιμετωπίσω τους οιστρους της αλλα απ τη μια κρατούσαν πολυ λιγο και συνεβαιναν αραιά και που κι απ την αλλη είχα τρομάξει με την ιδέα της στείρωσης..σημερα θα την πάω στο γιατρό...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:52, 28-05-14:

Πιστεύω ότι η γατούλα έχει αυτά τα χάλια λόγω πυομήτρας και ότι εκεί οφείλεται και η αναιμία της. Έπρεπε να έχει στειρωθεί 6,5 χρόνια νωρίτερα και να μην έπαιρνε ποτέ αυτά τα χάπια. Σας εύχομαι τα καλύτερα, αν χρειαστείτε κι άλλες εμπειριικές συμβουλές εδώ είμαστε. Περαστικά στη γατούλα.

Επίσης, τα αντιβιοτικά πιθανότατα τα παίρνει για την πυομήτρα που πιθανολογώ ότι είχε, ή για οποιοδήποτε άλλη αιτία της προκάλεσε την αναιμία. Η αναιμία δε θεραπεύεται με αντιβιοτικά. Τα αντιβιοτικά/αντιφλεγμονώδη θα θεραπεύσουν την αιτία της αναιμίας. Η αναιμία θεραπεύεται με άλλα πράματα, πχ καλύτερη διατροφή, συμπληρώματα σιδήρου κλπ, αφού ακριβώς αυτό είναι, αναιμία = σιδηροπενία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 28-05-14 στις 14:57.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 18:58, 28-05-14:

Ευχομαι να πάνε όλα καλά με τη γατούλα.Φαίνεται πως έχουν γίνει λάθη που ειδικά από γιατρό τα βρίσκω τουλάχιστον απάραδεκτα!
Επισκέψου άμεσα άλλον γιατρό να προλάβεις ο,τίδήποτε μπορεί να συμβαίνει κ ενημέρωσε τον για όλη την κατάσταση!
Αν θες πες μας σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι μήπως έχει κάποιος να σου προτείνει γιατρό!

Παράθεση

foulina

Νεοφερμένος

H foulina έγραψε στις 20:47, 28-05-14:

Βρίσκομαι Πειραιά...εχετε κάποιον να μου συστήσετε?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:32, 28-05-14:

Όλα καλά να πάνε με τη γατούλα σου εύχομαι
και για Πειραιά δες μήπως σε βοηθήσει εδώ:

Παράθεση

foulina

Νεοφερμένος

H foulina έγραψε στις 00:25, 29-05-14:

Ο γιατρος μας είναι στη λίστα που μου παραθέσατε...

Επίσης να σας πω ότι η αιτία της αναιμίας μας ήταν η αιμομπαρτονελωση.... Πάντως σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 29-05-14 στις 19:22. Αιτία: merge posts-συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 21:14, 29-05-14:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά τελικά.Πώς είναι σήμερα η γατούλα;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους