Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,476 εγγεγραμμένα μέλη και 718,471 μηνύματα σε 22,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 418 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανλευκοπενία (Τύφος της γάτας)

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:28, 15-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από animalover
Πραγματικα, σε δουλεια να βρισκομαστε... τωρα του εχει κολησει αμμος πανω στην πληγη ( γιατι χθες του εκανε ουσιαστικα μια τρυπα για ναντο καθαρισει, την οποια τημ αφησε ανοιχτη) και δεν μπορω να του την βγαλω Τε νευρα μου!!! Τελειωνει το ενα και αρχιζει το αλλο!!!
Αν έχεις hibitane το οποίο είναι αντισηπτικό - το αραιώνουμε με νερό 1 προς 3 - μπορείς να βάλεις σε ένα βαμβάκι και να καθαρίσεις απευθείας την πληγή. Στο λέω για να μην μολυνθεί και έχεις άλλα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη animalover
H animalover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H animalover έγραψε στις 14:18, 15-06-16:

Ααααα μπορω να το παρω αμα ειναι... Αλλα του δινω αντιβιωση μου ειπε η γιατρος να την συνεχισω μεχρι να του κλεισει η τρυπα... μηπως δεν κανει να του το βαλω και αυτο? Αμα ειναι θα παρω την γιατρο το απογευμα να την ρωτησω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 02:04, 16-06-16:

Εγω θα καθαριζα την πληγη με χλιαρο νερο. Τιποτα παραπανω. Δεν θελεις να κλεισει πιο γρηγορα απο το κανονικο και παγιδευτουν παλι βακτηρια μεσα και προκαλεσουν το ιδιο προβλημα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:03, 16-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εγω θα καθαριζα την πληγη με χλιαρο νερο. Τιποτα παραπανω. Δεν θελεις να κλεισει πιο γρηγορα απο το κανονικο και παγιδευτουν παλι βακτηρια μεσα και προκαλεσουν το ιδιο προβλημα.
Το νερό δημιουργεί πρόβλημα γιατί πολλαπλασιάζει τα μικρόβια. Δεν είναι καλό καθαριστικό σε ανοιχτή πληγή.

Αρχική Δημοσίευση από animalover
Ααααα μπορω να το παρω αμα ειναι... Αλλα του δινω αντιβιωση μου ειπε η γιατρος να την συνεχισω μεχρι να του κλεισει η τρυπα... μηπως δεν κανει να του το βαλω και αυτο? Αμα ειναι θα παρω την γιατρο το απογευμα να την ρωτησω...
Ναι μπορείς. Είναι αντισηπτικό και το χρησιμοποιούν και οι γιατροί όταν πρέπει να καθαρίσουν ανοιχτές πληγές. Εξωτερική χρήση, σε λίγο βαμβάκι ή γάζα καλύτερα και τρίβεις το σημείο ελαφρά για να καθαρίσει.

Σου είπε ότι η πληγή πρέπει να μένει ανοιχτή; γιατί έτσι όπως είναι θα μπορούσες πολύ απλά να καθαρίζεις εξωτερικά με hibitane και μετά με μια σύρριγα ινσουλίνης (ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΒΕΛΟΝΑ) στην οποία θα έχεις βάλει betadin θα την τοποθετείς στην τρύπα και θα αδειάζεις μέσα το betadin. Ετσι θα αποφεύγονται οι αναμολύνσεις αλλά βεβαίως κάποια στιγμή η τρύπα θα κλείσει....Αν θες να μένει ανοιχτή ίσως πρέπει ο γιατρός να βάλει κάποιο σωληνάκι....αλλιώς καθαρίζεις με hibitane και βάζεις betadin. Ο μόνος ενδεδειγμένος τρόπος για να μην έχετε μολύνσεις.

Παράθεση

Giannis213

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giannis213
Ο Giannis213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Giannis213 έγραψε στις 15:43, 26-01-17:

Γειά χαρά σε όλους!

Έχω ένα γατάκι μόλις μια βδομάδα το οποίο είναι 10-11 μηνών. Το πρόβλημα είναι ότι άρχισε να κάνει εμετούς. Το πήγα σε κτηνίατρο και μου είπε οτι πάσχει απο πανλευκοπενία. Του έκανε αιματολογικές εξετάσεις όπου βρέθηκαν χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια. Του έκανε και τεστ στα κόπρανα ώστε να σιγουρευτούμε οτι είναι όντως πανλευκοπενία και βγήκε δυστυχώς θετικό. Το έχω στο κτηνιατρείο όπου νοσηλεύεται με υποστηρικτική θεραπεία(ορούς αντιεμετικούς, αντιβιοτικά κτλπ), και θα ήθελα να μάθω αν φυσικά γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει ελπίδα να ζήσει. Απ ότι διαβάζω η πανελευκοπενία είναι μια νόσος θανατηφόρα.
Υπάρχει το ενδεχόμενο να επανέλθει? Όποιος γνωρίζει και όποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό ας απαντήσει παρακαλώ,

Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:19, 26-01-17:

Καλησπερα φιλε μου.Διαβασε αυτο το αρθρο.Απο οτι καταλαβα,,τα μεγαλα γατια δεν νοσουν σοβαρα απο αυτν την ασθενεια,δυστυχως συμβαινει το αντιθετο στα μικρα.90/100 θνησιμοτητα...που σημαινει βεβαια οτι δεν ειναι και 100/100 .Επισης...11 μηνων δεν ξερω αν θεωρειται ενηλικο γατι...αλλα δες τι γραφει το αρθρο
Η παλλευκοπενία έχει πολύ υψηλά ποσοστά θνησιμότητας (έως και 90% σε γατιά μικρότερα των 8 εβδομάδων)
,ομως δες και εδω τι λεει
Οι ενήλικες γάτες είναι συνήθως ανθεκτικές και αν μολυνθούν δεν εμφανίζουν σοβαρή νόσο.
Οποτε,οπως τα βλεπω εγω απο αυτο το αρθρο,,εχει ελπιδες να ζησει,αλλα δεν ειμαι και γιατρος.Δεν ξερω αν θεωρειται ενηλικη η γατα σου,αλλα σιγουρα δεν ειναι και μωρο.Ο γιατρος τι σου ειπε;
Γραψε μας αν θες τα νεα του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannis213

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giannis213
Ο Giannis213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Giannis213 έγραψε στις 17:46, 26-01-17:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Βασικά μόλις πρίν λίγο μίλησα με το γιατρό και μου είπε ότι αυτό που μπορούν να κάνουν είναι μόνο υποστηρικτική θεραπεία με ορούς ώστε να μην αφυδατωθεί. Παρόλο που του κάνουν αντιεμετικούς ορούς δυστυχώς κάνει ακόμα εμετό. Μου είπε ότι έχει να κάνει με τον οργανισμό του κατά πόσο δυνατός είναι κτλπ, αλλά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του γιατί τα λευκά του αιμοσφαίρια είναι πεσμένα. Επίσης απ ότι μου είπε κάνουν ότι καλύτερο μπορούν με τα αντιβιοτικά -ηλεκτρολύτες και απο κει και πέρα θα δείξει αν θα κάνει επανεκίννηση το ανοσοιοποιητικό του. Ρώτησα σε πόσο καιρό θα ξέρουμε αν θα γίνει καλά? Δηλαδή αν περάσουν 3 με 4 μέρες και είναι ακόμα σταθερά σημαίνει οτι θα ζήσει? Η απάντηση ήταν δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς μέρες. Μπορεί να ειναι και 10 μέρες. Ελπίζω να πάνε όλα καλά αν και με αυτά που ακούω και διαβάζω απογοητεύομαι. Παρεπιπτόντως το διάβασα και εγώ αυτο που μου έστειλες και κάπως με καθησύχασε. Ελπίζω σε ένα θαύμα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:49, 26-01-17:

Μακαρι φιλε μου,πραγματικα στο ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,699 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:51, 26-01-17:

Κι εγώ εύχομαι με όλη μου την καρδιά να διαψεύσει τις δυσοίωνες προβλέψεις και να τα καταφέρει.
Ενημέρωνέ μας για την πορεία της υγείας του, όσο πιο συχνά μπορείς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 08:46, 30-06-17:

βρηκα γατακι με πανλευκοπενία !!! παρατημενο σε παιδική χαρα κι ετοιμοθανατο !!! το μαζεψα, ήρθε κοντα μου με ενα κλαψουρικο νιαουρισμα κι εβγαλε αιμα απο πίσω......πολύ αιμα.....Νοσηλευτηκε 10 μερες σε κλινική κτηνιατρική και τωρα είναι ενα υγιεστατο, ζωηρό και χαδιαρικο πλασματακι 2μισι μηνων !!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,699 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 11:19, 30-06-17:

Φωτώ, σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο που το έσωσες το μικρούλι.
Να σου ζήσει να το καμαρώνεις, κι από δω και πέρα, γερό και τυχερό!

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 08:23, 01-07-17:

ευχαριστω πολύ!! υπάρχει ελπίδα τελικά !η μικρή μας Χάιντι τα κατάφερε κι ας ήταν αδυναμη, αδυνατη (φαίνονταν τα κοκαλα της) τρομακτικά υποσιτισμένη και πολύ πολύ αρρωστη.....τωαρ ακόμα παιρνει αντιβίωση, αλλά είναι ενα χαδιαρικο πλασματακι που χουρχουριζει ασταματητα και απλώνει στον ήλιο την φουσκωμένη της κοιλίτσα (τρωει του σκασμού την i/d να μην την ματιασω !!!)

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλε μου.Διαβασε αυτο το αρθρο.Απο οτι καταλαβα,,τα μεγαλα γατια δεν νοσουν σοβαρα απο αυτν την ασθενεια,δυστυχως συμβαινει το αντιθετο στα μικρα.90/100 θνησιμοτητα...που σημαινει βεβαια οτι δεν ειναι και 100/100 .Επισης...11 μηνων δεν ξερω αν θεωρειται ενηλικο γατι...αλλα δες τι γραφει το αρθρο,ομως δες και εδω τι λεειΟποτε,οπως τα βλεπω εγω απο αυτο το αρθρο,,εχει ελπιδες να ζησει,αλλα δεν ειμαι και γιατρος.Δεν ξερω αν θεωρειται ενηλικη η γατα σου,αλλα σιγουρα δεν ειναι και μωρο.Ο γιατρος τι σου ειπε;
Γραψε μας αν θες τα νεα του.
η μικρούλα Χάιντι παρόλα αυτα τα καταφερε, παρόλο που την βρηκαμε 2 μηνων, τρομακτικά υποσιστισμένη και αρρωστη , υπάρχει τελικά πάντα ελπίδα! (χρειαστηκε όμως νοσηλεία)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 01-07-17 στις 10:53. Αιτία: merge
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 11:11, 01-07-17:

η μικρούλα Χάιντι παρόλα αυτα τα καταφερε, παρόλο που την βρηκαμε 2 μηνων, τρομακτικά υποσιστισμένη και αρρωστη , υπάρχει τελικά πάντα ελπίδα! (χρειαστηκε όμως νοσηλεία)
Υπάρχει ελπίδα όταν, πρωτίστως, υπάρχει αγάπη

Κι η δικαίωση της αγάπης σας (που κυριολεκτικά ανέστησε το πλασματάκι αυτό), ήρθε τώρα, που τη χαίρεστε.
Τη δική σας Χάιντι, που άφησε πίσω την δυστυχία και μεταμορφώθηκε σε μια γλυκύτατη γατούλα γεμάτη ζωή.

Όλα καλά να είναι από δω και πέρα και να την καμαρώνετε τη μικρή σας ζουζουνίτσα για πολλά πολλά χρόνια

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 06:45, 03-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Υπάρχει ελπίδα όταν, πρωτίστως, υπάρχει αγάπη

Κι η δικαίωση της αγάπης σας (που κυριολεκτικά ανέστησε το πλασματάκι αυτό), ήρθε τώρα, που τη χαίρεστε.
Τη δική σας Χάιντι, που άφησε πίσω την δυστυχία και μεταμορφώθηκε σε μια γλυκύτατη γατούλα γεμάτη ζωή.

Όλα καλά να είναι από δω και πέρα και να την καμαρώνετε τη μικρή σας ζουζουνίτσα για πολλά πολλά χρόνια
ευχαριστούμε πολύ !!! να πω την αλήθεια , την λατρεψαμε με την πρωτη, κι εγω κι η κορούλα μου, όταν την είδαμε εγκαταλειμμένη στις κουνιες να ζητα αγαπη και χαδια.....Πολλά παιδακια την περιτριγυρισαν αλλά καμία μαμα δεν εκανε την κίνηση να την περιμαζεψει, ή εστω να της βαλει λίγο νερακι και φαγάκι. Αντίθετα, έλεγαν στα παιδια τους "μην την πιάνετε, εχει μικρόβια" κλπ Τα μεγαλύτερα ετρεχαν διπλα της με τα ποδήλατα σαν τρελά. Απορω πώς δεν το πατησαν. Κοιταξαμε γυρω γυρω , στην περιοχή, μήπως υπάρχει η μαμα της, δεν υπήρχε πουθενα γατομαμα με γατακια, ούτε μπολακια με νερακι και φαγακι για αδεσποτα. Δε θα επιβιώνε ετσι και την πήραμε παρόλο που εχουμε κι αλλες γατούλες. Οποτε μπορούσε καποιος να μου κρατησει την μικρή μου (δεν ήθελα να την παιρνω μζί στις αρχες, επειδή δεν ήξερα αν θα τα καταφέρει η Χάιντι και δεν ήθελα να χουμε δραματα σε περίπτωση που δεν.......) πήγαινα στην κλινική, την εβγαζα απο το κλουβί και καθομουν μαζί της αγκαλια, για μία, μιαμισι ωρα. Με συγκοινωνία, με ταξί, με ό,τι εβρισκα (πάντα αφηνω αμαξι και καθισματακι σε οποιον προσεχει το παιδί) Τελικά η αγαπη μας και η νοσηλεία στην κλινική απεδωσαν καρπους κι εχουμε ενα πανεμορφο γατουλινακι!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:06, 03-07-17:

Θα ήταν χαρά μας να γνωρίσουμε λίγο περισσότερο τη Χάιντι, το γλυκύτατο και ακριβό σας"στερνοπαίδι", προσθέτοντας ακόμα ένα γατοστολίδι στις Γάτες μου .

Με αποκλειστικά δικές τις σελίδες, οπου εκτός από την ιστορία της (που μπορεί να μην άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, αλλά είχε την ευτυχέστερη συνέχεια) θα μπορείτε να μας γράφετε τα νέα σας, να ανεβάζετε φωτογραφίες όχι μόνο της Χάιντι, αλλά και των άλλων γατουλιών της οικογένειας καθώς επίσης βιντεάκια και γενικά ότι την αφορά.

Καλή σου μέρα Φωτώ και καλή εβδομάδα!

Παράθεση

Gritzas7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gritzas7
Ο Gritzas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Gritzas7 έγραψε στις 23:14, 17-10-18:

Καλησπέρα σας εδώ και μια εβδομάδα πήραμε ένα British shorthair από εκτροφείο γατών που έχει μια κυρία στη Ρωσία, μας το έφεραν 70 ημερών, το γατάκι μας συνήθισε αμέσως και είναι ένα πανέξυπνο και παιχνιδιάρικο. Τροφή μας είπε την
Royal canin μια ροζ για μικρά γατάκια και να του βράσουμε ρύζι με κοτόπουλο ανάλατα και να του δίνουμε, όλα καλά μέχρι εδώ, το γατάκι το έχουμε μια εβδομάδα και όλα πάνε καλά μέχρι που εχθές ξεκίνησε τους εμετούς και τις διάρροιες, μιλάω με κτηνίατρο και του το πάω, του κάνει 3 ενέσεις για να σταματήσουν όλα αυτά του δίνει ένα ιδικο χαπάκι και μια πάστα με πολύ βιταμίνη γιατί ήταν εξασθενημένο,φεύγουμε και πάει χειρότερα αντί για καλύτερα, μιλάω με τον κτηνίατρο μου λέει δώστου primperan και νερό με ζάχαρη έστω και με σύριγγα να περάσει το βράδυ να δούμε πως πάει και μιλάμε το πρωί, τον παίρνω σήμερα και του λέω δεν πίνει ούτε νερό ούτε τίποτα και σίγουρα έχει πάθει αφυδάτωση και του το πήγα και μου λέει είναι όντως χάλια και δεν ξέρουμε αν θα την βγάλει καθαρή, μου το κράτησε μέσα σήμερα να του κάνει εξετάσεις και να του βάλει ενδοφλέβια με όρο!
Πραγματικά δεν μπορώ να κοιμηθώ από την στεναχώρια, σκέφτομαι το προηγούμενο βράδυ που ήταν άρρωστο που ήρθε στο κρεβάτι μου να κοιμηθεί και αν καταλάβαινε πως δεν με ακουμπάει ερχόταν και ακουμπούσε πάνω μου!
Λέτε να την βγάλει καθαρή? Τι λέτε εσείς από τις εμπειρίες σας?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:31, 17-10-18:

Καλησπέρα. Λυπάμαι... καταλαβαίνω πώς νιώθεις.
Το γατάκι που πήρες συνοδευόταν από τα απαραίτητα πιστοποιητικά υγείας που είναι υποχρεωμένα τα εκτροφεία να παρέχουν; Εννοώ να είναι διαπιστωμένα απαλλαγμένο από σοβαρά ιογενή νοσήματα των γατιών όπως η ιογενής λευχαιμία ή η λοιμώδης περιτονίτιδα ;
Αν ναι, έχει πολλές ελπίδες να επιβιώσει- με την προϋπόθεση κι ο κτηνίατρος που του το εμπιστεύτηκες να ξέρει καλά τη δουλειά του.

Εύχομαι περαστικά να είναι και σύντομα να έχεις καλά νέα.
Παράθεση

Gritzas7

Νεοφερμένος

O Gritzas7 έγραψε στις 23:40, 17-10-18:

Μας έδωσαν όλα τα έγγραφα, βέβαια είναι στα ρωσικά δεν καταλαβαίνω και πολλά, αν είχε κάτι δεν θα ήταν από την αρχή που το πήρα? Θα περνούσε μια εβδομάδα και μετά θα πάθαινε πρόβλημα?
Μας είπε πως για να ταξιδέψει πέρασε από πλήρη έλεγχο και έγιναν ειδικές αποπαρασιτώσεις και μας είπε για 20 μέρες να μην του κάνουμε άλλο εμβόλιο γιατί θα βάζαμε το γατάκι σε κίνδυνο!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:02, 18-10-18:

Φίλε μου εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου περαστικά στο γατάκι σας, μακάρι να πάνε όλα καλά! Το ότι δεν εμφάνισε κάποιο πρόβλημα κατά την πρώτη εβδομάδα δε λέει και πολλά..θέλω να πω ότι είναι πολύ σύντομο το διάστημα. Ωστόσο πλέον νοσηλεύεται και είναι θετικό που ήσουν σε εγρήγορση και απευθύνθηκες στον κτηνίατρο με αυτά τα συμπτώματα, που όντως είναι ανησυχητικά, αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα πάρει τα πάνω του με την κατάλληλη βοήθεια. Από τη δική μου γενικότερη εμπειρία και χωρίς να έχω υιοθετήσει κάποιο ζωάκι από εκτροφείο, γνωρίζω ότι τα συγκεκριμένα ζώα (τα "καθαρόαιμα", που λέμε), είναι συνήθως ευαίσθητα σε ιούς και λοιμώξεις σε αντίθεση με τα "ημίαιμα"-αδέσποτα, που αποκτούν εκ φύσεως πιο ανθεκτικό οργανισμό...
Και πραγματικά σε μία χώρα σαν τη δική μας, που έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα αδέσποτα ζώα, τα οποία συναντά κανείς σε κάθε γειτονιά, μου κάνει εντύπωση όταν κάποιος επιλέγει να υιοθετήσει ζωάκι από κάποιο εκτροφείο...Άλλο θέμα βέβαια αυτό και ας μην το ανοίξουμε τώρα, ας το εκλάβεις απλά ως ένα καλοπροαίρετο σχόλιο

Περαστικά και πάλι στο γατάκι σου και γράψε μας αν θέλεις τα νεότερα
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:10, 18-10-18:

Αν συνοδευόταν από όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά, πάει καλά.

Σε περίπτωση που ήταν φορέας σε μια από τις ασθένειες που σου ανέφερα, θα μπορούσε κάλλιστα να δείχνει στην αρχή καλά και να την εκδηλώσει αργότερα ανά πάσα στιγμή, ανάλογα την κατάσταση του ανοσοποιητικού του συστήματος (κι αυτό απαντάει στην ερώτησή σου).

Υποθέτω εμβόλιο δεν του έκανες εφ'όσον τήρησες τις οδηγίες τους, οπότε τώρα πρωτεύει να βοηθηθεί με τους ορους στο θέμα της αφυδάτωσης.
Από κει κι έπειτα δεν έχω τις απαραίτητες ιατρικές γνώσεις για να ξέρω από τι ακριβώς υποφέρει. Μπορεί να είναι από μια απλή ίωση, έως μια αλλεργική δυσανεξία σε κάποιο συστατικό τροφής.
Παράθεση

Gritzas7

Νεοφερμένος

O Gritzas7 έγραψε στις 00:15, 18-10-18:

Ευχαριστώ πολύ! Θέλω να πάρω από εκτροφείο και γενικά όσο ποιο καθαρόαιμο γίνεται για να είναι όσο ποιο κοντά στο χαρακτήρα της ράτσας, είχα κολλήσει με την συγκεκριμένη ράτσα και έλεγα πως όταν αποκτήσω γάτα μόνο αυτή θέλω, όποτε ήταν μονόδρομος, δεν παρεξηγώ μπορεί να έχεις και δίκιο αλλά όταν θέλεις κάτι συγκεκριμένο δεν το βρίσκεις άλλου!
Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά!
Πραγματικά δεν το πίστευα πως μπορούσα να δεθω τόσο γρήγορα με ένα ζωάκι αλλά ήταν τόσο γλυκό και τόσο χαριτωμένο που σε κέρδιζε με την πρώτη φορά!
Παράθεση

Gritzas7

Νεοφερμένος

O Gritzas7 έγραψε στις 00:19, 18-10-18:

Όχι εμβόλιο δεν του έκανα γιατί μου το τόνισε πως μπορεί να μπει σε κίνδυνο η γάτα, άλλωστε για να ταξιδέψει πέρασε από πολλούς ελέγχους και κτηνιάτρους για να πάρει τα ανάλογα χαρτιά, αλλοιώς δεν μπορούσε να πάρει την πράσινη κάρτα που λένε!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:19, 18-10-18:

Εύχομαι ολόψυχα να ξεπεράσει το πρόβλημα που έχει και να επιστρέψει γρήγορα κοντά σου, υγιές και δυνατό.
Παράθεση

Gritzas7

Νεοφερμένος

O Gritzas7 έγραψε στις 00:21, 18-10-18:

Και εγώ αυτό εύχομαι! Δεν βλέπω την ώρα να ξημερώσει να πάρω τηλέφωνο τον κτηνίατρο!
Παράθεση

Gritzas7

Νεοφερμένος

O Gritzas7 έγραψε στις 07:49, 18-10-18:

Καλημέρα! Τελικά δεν πάνε καλά τα πράγματα μου είπε ο κτηνίατρος, του έβαλε όρο όλο το βράδυ και σήμερα κανονικά θα έπρεπε να πέταγε και είναι μου λέει πάλι χάλια, μάλλον έχει λευκοπενια και είναι δύσκολα τα πράγματα! Είπε θα δούμε μέχρι το μεσημέρι πως θα πάει και πως του δίνει βιταμίνες και αλλά τέτοια να πάρει τα πάνω του αλλά δεν ξέρουμε αν θα αντέξει!
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 08:18, 18-10-18:

Καλημέρα!
Έκανε εξετάσεις αίματος το γατάκι? Έχεις τα αποτελέσματα?
Εύχομαι να γίνει καλά!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:49, 18-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Gritzas7
Καλημέρα! Τελικά δεν πάνε καλά τα πράγματα μου είπε ο κτηνίατρος, του έβαλε όρο όλο το βράδυ και σήμερα κανονικά θα έπρεπε να πέταγε και είναι μου λέει πάλι χάλια, μάλλον έχει λευκοπενια και είναι δύσκολα τα πράγματα! Είπε θα δούμε μέχρι το μεσημέρι πως θα πάει και πως του δίνει βιταμίνες και αλλά τέτοια να πάρει τα πάνω του αλλά δεν ξέρουμε αν θα αντέξει!
Αν είναι πανλευκοπενία, είναι κρίμα, πολύ κρίμα! Θα μπορούσε να την είχε αποφύγει, αν είχε εμβολιαστεί πριν έρθει στα χέρια σου. Το πρώτο εμβόλιο το λεγόμενο "τριπλό" (που περιλαμβάνει και την πανλευκοπενία) γίνεται σε 3 δόσεις - η πρώτη γίνεται όταν το γατάκι είναι ηλικίας 8 εβδομάδων περίπου. Σου είπαν οτι έχει εμβολιαστεί, υποθέτω εφ'όσον σου συνέστησαν να μη κάνεις τίποτα περισσότερο.

Μας είπε πως για να ταξιδέψει πέρασε από πλήρη έλεγχο και έγιναν ειδικές αποπαρασιτώσεις και μας είπε για 20 μέρες να μην του κάνουμε άλλο εμβόλιο γιατί θα βάζαμε το γατάκι σε κίνδυνο!
Ομολογώ δεν μπορώ να καταλάβω.. Κι ούτε είναι αυτό που επείγει τώρα, αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό πώς προέκυψε.

Όπως και να'ναι μακάρι να φανεί δυνατός ο οργανισμός του και να ανταποκριθεί στη φαρμακευτική αγωγή που του χορηγείται.
Η κατάσταση είναι δύσκολη, αλλά ας ελπίσουμε αναστρέψιμη.

Εύχομαι με όλη μου τη δύναμη, καλά νέα να έχεις.
Παράθεση

Gritzas7

Νεοφερμένος

O Gritzas7 έγραψε στις 09:50, 18-10-18:

Δυστυχώς τελείωσε! Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας! Εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν!
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 10:44, 18-10-18:

Πολύ λυπάμαι για το γατάκι!
Τελικά έμαθες τι είχε; Είδες εξετάσεις του;
Εύχομαι να νοιώσεις την ανάγκη σύντομα να δώσεις την αγάπη σου σε ένα άλλο πλασματάκι!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:12, 18-10-18:

Λυπαμαι παρα πολυ φιλε μου για το γατακι,πραγματικα.
Θα σου πω την προσωπικη μου αποψη περιεκτικα και δεν θα επεκταθω.Απο εκεινο το εκτροφειο,καλο θα ειναι να μην ξαναπαρεις ζωο.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:22, 18-10-18:

Κρίμα το φουκαριάρικο... Πόσο λυπάμαι..
Τουλάχιστον πρόλαβε κι έζησε, έστω και για τόσο λίγο, τη ζεστασιά της αγάπης σας, αυτό ας σε παρηγορεί λιγάκι.

Για το μικρό αγγελούδι, ας είναι η συνέχεια του ταξιδιού του προς το φως, απρόσκοπτη.
Για σένα, καλή δύναμη.
Παράθεση

rafthekai

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rafthekai
Ο rafthekai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O rafthekai έγραψε στις 00:28, 10-04-19:

Καλησπέρα σας και πάλι.
1μιση μηνων σχεδόν αρχίσαμε κονσερβουλα κ λίγη κροκετα σιγά σιγά. Από το πουθενά με 0 συμπτώματα το ένα μου γατάκι σμρ βρέθηκε σχεδόν νεκρό. Πήγαμε στον γιατρό όρος αντιβίωση χαμός. Μάλλον πανλευκοπενια. Τυρρανιεται πάνω από 12 ώρες. Αν την βγάλει αύριο θα ξαναπάμε στον γιατρό.
Δυστυχώς διάβασα ότι έχει τεράστιο ποσοστό θνησιμότητας στα μικρά γατάκια.
Εκεί που νομίζαμε πέρασαν τα δύσκολα κι όλα πήγαιναν άψογα..
Έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία με αυτήν την ασθένεια
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:22, 10-04-19:

Καλή σου μέρα.
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, όμως είναι αρκετά δύσκολη η κατάσταση. Το μόνο που εύχομαι από καρδιάς, είναι να πάνε όλα καλά και να ξεπεράσει το σοβαρό αυτό πρόβλημα που προέκυψε.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Panagiotis849

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους