Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,870 εγγεγραμμένα μέλη και 716,995 μηνύματα σε 22,344 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου δεν τρώει καθόλου γατοτροφές!!

niki25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niki25
H niki25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H niki25 έγραψε στις 13:43, 15-04-19:

Καλησπέρα! Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό το forum σας και οφείλω να ομολογήσω ότι με έχει βοηθήσει πολύ. Πήρα λοιπόν την απόφαση να δημιουργήσω έναν λογαριασμό, διότι έχω εδώ και 1 χρόνο τη γατουλίνα μου,την Νίνα!! Μελαγχολική γάτα, νιαουρίζει ασταμάτητα για το οτιδήποτε, λίγο "μυγιάγγιχτη" με τα χάδια, αλλά γλυκύτατη και πολύ κοινωνική. Είναι 1-1,5 το πολύ χρόνων. Δυστυχώς δεν μπορώ να την βάλω σπίτι, γιατί βγάζει τρίχες και δεν θέλουν οι δικοί μου.. παρόλα αυτά, την αγαπάμε όλοι πολύ και την βάζουμε και κάθεται μέσα στην πολυκατοικία σε ένα μεγάλο χαλί έξω από την πόρτα μας και χουχουλιάζεται εκεί. Θα της κάνουμε στείρωση σε λίγο καιρό, έχει γίνει μανούλα 1 φορά, ωστόσο και απ'όσο έχω διαβάσει στο forum, η στείρωση επιβάλλεται για την υγεία της. Το πρόβλημα όμως με την Νίνα δεν είναι τόσο αυτό προς το παρών, όσο το ότι από την πρώτη στιγμή που την μαζέψαμε δεν τρώει γατοτροφές!! Μα ξηρή είναι αυτή, μα οποιαδήποτε άλλη, με τίιποτα. Την έχουμε αφήσει νηστική 1 μέρα ολόκληρη με την γατοτροφή μπροστά της και πάλι ούτε καν την μύριζε! Πήγαμε σε μια κτηνίατρο εδώ στη περιοχή, μας πρότεινε κάτι τροφές διαιτητικές( λες και είχε ανάγκη κάτι τέτοιο),της πήραμε, αλλά και πάλι τίποτα. Της παίρναμε ψαράκια και τα έτρωγε μια χαρά, μέχρι που λογικά τα βαρέθηκε και σταμάτησε να τρώει και από αυτά. Τώρα της παίρνουμε ή της φτιάχνουμε κοτόπουλα, αλλά εδώ και 3 μέρες δεν θέλει να φάει ούτε αυτά! Επίσης να πω ότι τρελαίνεται για γάλα,φέτα κλπ. αλλά ξέρω ότι δεν κάνουν ούτε αυτά καλό και δεν της δίνουμε, σπανιότατα λίγη φέτα γιατί μπορεί να έχει τελειώσει το κοτόπουλο και να μην έχουμε κάτι άλλο να της δώσουμε. Μήπως έχει κάποιος άλλος μια παρόμοια εμπειρία; Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο σε γάτες; Τι μπορώ να κάνω εγώ;; :/ Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:06, 15-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από niki25
Καλησπέρα! Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό το forum σας και οφείλω να ομολογήσω ότι με έχει βοηθήσει πολύ. Πήρα λοιπόν την απόφαση να δημιουργήσω έναν λογαριασμό, διότι έχω εδώ και 1 χρόνο τη γατουλίνα μου,την Νίνα!! Μελαγχολική γάτα, νιαουρίζει ασταμάτητα για το οτιδήποτε, λίγο "μυγιάγγιχτη" με τα χάδια, αλλά γλυκύτατη και πολύ κοινωνική. Είναι 1-1,5 το πολύ χρόνων. Δυστυχώς δεν μπορώ να την βάλω σπίτι, γιατί βγάζει τρίχες και δεν θέλουν οι δικοί μου.. παρόλα αυτά, την αγαπάμε όλοι πολύ και την βάζουμε και κάθεται μέσα στην πολυκατοικία σε ένα μεγάλο χαλί έξω από την πόρτα μας και χουχουλιάζεται εκεί. Θα της κάνουμε στείρωση σε λίγο καιρό, έχει γίνει μανούλα 1 φορά, ωστόσο και απ'όσο έχω διαβάσει στο forum, η στείρωση επιβάλλεται για την υγεία της. Το πρόβλημα όμως με την Νίνα δεν είναι τόσο αυτό προς το παρών, όσο το ότι από την πρώτη στιγμή που την μαζέψαμε δεν τρώει γατοτροφές!! Μα ξηρή είναι αυτή, μα οποιαδήποτε άλλη, με τίιποτα. Την έχουμε αφήσει νηστική 1 μέρα ολόκληρη με την γατοτροφή μπροστά της και πάλι ούτε καν την μύριζε! Πήγαμε σε μια κτηνίατρο εδώ στη περιοχή, μας πρότεινε κάτι τροφές διαιτητικές( λες και είχε ανάγκη κάτι τέτοιο),της πήραμε, αλλά και πάλι τίποτα. Της παίρναμε ψαράκια και τα έτρωγε μια χαρά, μέχρι που λογικά τα βαρέθηκε και σταμάτησε να τρώει και από αυτά. Τώρα της παίρνουμε ή της φτιάχνουμε κοτόπουλα, αλλά εδώ και 3 μέρες δεν θέλει να φάει ούτε αυτά! Επίσης να πω ότι τρελαίνεται για γάλα,φέτα κλπ. αλλά ξέρω ότι δεν κάνουν ούτε αυτά καλό και δεν της δίνουμε, σπανιότατα λίγη φέτα γιατί μπορεί να έχει τελειώσει το κοτόπουλο και να μην έχουμε κάτι άλλο να της δώσουμε. Μήπως έχει κάποιος άλλος μια παρόμοια εμπειρία; Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο σε γάτες; Τι μπορώ να κάνω εγώ;; :/ Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Καλησπέρα νίκη... Από την στιγμή που η γατούλα ειναι αδέσποτη μάλλον λογικό το βρίσκω να μην τρώει... Τι εννοώ??? Αφού τριγύριζει έξω όλο και κάποιος άλλος μπορεί να την ταΐζει, ειτε τρώει από αλλού οπότε είναι μάλλον χορτατη...

Είναι πάντως κρίμα να μην τη βάζετε στο σπίτι λόγω τρίχας.... Αφού την αγαπάτε.. Τεσπα..
Στειρωστε την τουλάχιστον αν γίνεται γιατί τώρα είναι και περίοδος που ζευγαρώνουν οπότε θα βρεθείτε με έγκυο και μωρά τα οποία δε θα υιοθετηθουν ποτέ..

Δοκιμάστε καμία κονσέρβα για γάτες να της δώσετε.. Η κτηνίατρος την εξέτασε αλήθεια?? Καλό θα είναι επίσης αν μπορείτε να την εμβολιασετε και να την αποπαρασιτωσετε... Τουλάχιστον να είναι προφυλαγμενη από τους ιούς μιας και ζει έξω...

Προσπάθησε όμως αν μπορείς να πείσεις τους γονείς σου να τη βάλετε μέσα... Με συχνό βούρτσισμα και καλή ποιότητας τροφή δεν μαδανε τόσο πολύ...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,199 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:00, 15-04-19:

Νίκη καλησπέρα κι από μένα και καλωσόρισες.
Δεν έχω πολλά να προσθέσω στα όσα, πολύ σωστά, σου έγραψε πριν η Δήμητρα, παρά μόνο να τονίσω τη σημασία να την έχετε τη γατούλα μέσα στο σπίτι και για τον επιπρόσθετο λόγο οτι μόνο έτσι θα μπορείτε να ελέγχετε τη διατροφή της αποτελεσματικά και συνεπώς κάποια στιγμή να αλλάξει αυτή της η συνήθεια (που προφανώς απέκτησε σαν αδέσποτο) να μην αγγίζει τις γατοτροφές.
Για την ώρα κι αφού της αρέσει να τρώει ψαράκια, δοκίμασε να βρεις από κάποιο μεγάλο petshop, την κονσέρβα με τις σαρδέλες της Stuzzy.
Είναι ότι πιο κοντά στις φρέσκιες σαρδέλες, έχουν έντονη τη μυρωδιά, αλλά και απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζεται μια γάτα, κι επιπλέον είναι συσκευασμένες ολόκληρες (κι όχι σε κοματάκια).

Πιστεύω οτι η Νίνα σου θα το εκτιμήσει και θα τις τιμήσει δεόντως.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niki25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niki25
H niki25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H niki25 έγραψε στις 01:46, Χθες:

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να διευκρινίσω ότι μπορεί να μην την βάζω στο σπίτι, αλλά την έχω μέσα στη πολυκατοικία σχεδόν όλη μέρα.. έξω βγαίνει όταν θέλει να κάνει την ανάγκη της ή νιαουρίζει υπερβολικά όταν δεν τρώει ή δεν διψάει. Δηλαδή μόνο εμείς την ταϊζουμε, δεν τρώει από αλλού. Εδώ καλά-καλά δεν δοκιμάζει ούυυτε τον κιμά. Πάντως ξέρω ότι και πάλι δεν έχει σχέση γιατί θα ήταν πολύ καλύτερα στο σπίτι και το ζητάει και εκείνη.. κάθεται έξω από την πόρτα και με το που την ανοίγουμε, πάει να περάσει μέσα. Δυστυχώς όμως και ειδικά αυτή τη περίοδο η τρίχα της είναι ανυπόφορη και δεν τίθεται θέμα διαπραγμάτευσης. Δοκιμάσαμε και κονσέρβα αλλά τίποτα. Η γιατρός που την εξέτασε την βρήκε υγιέστατη και της έδωσε ένα χάπι για τα παράσιτα. Το μόνο που επείγει είναι η στείρωση, γιατί τα 2 γατάκια που έκανε τα δώσαμε αλλά την επόμενη φορά σίγουρα θα είναι παραπάνω και είναι κρίμα.. πφφ! Θα δοκιμάσω την κονσέρβα που μου προτείνατε και θα ξαναγράψω! Και πάλι ευχαριστώ πολύ πολύ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : Χθες στις 14:03. Αιτία: merge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,199 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:06, Χθες:

Ναι, δοκίμασέ την και μακάρι να πετύχει, γιατί είναι ένας καλός τρόπος- και το πρώτο βήμα ίσως- για να γίνει σταδιακά η μετάβαση και σε άλλες κονσέρβες και απαραίτητα σε κροκέτες.
Και βέβαια να φρόντισε να τη στειρώσεις άμεσα, πριν της έρθει ο επόμενος οίστρος.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους