Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,098 μηνύματα σε 22,183 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 306 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες που αφορούν στις αμπούλες για εξωπαράσιτα

ntina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ntina
H ntina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H ntina έγραψε στις 12:21, 05-05-11:

καλημερα,
ηθελα μια διευκρινηση αν ειναι ευκολο.η γατουλα μου εχει ψυλλους κ της εβαλα μια αμπουλα stronghold.επειδη δεν ειναι κ πολυ της αγκαλιας μου ξεφυγε κ λιγο υγρο πηγε στο πλαι του λαιμου της οπου αμεσως αρχισε να το γλυφει.... υπαρχει περιπτωση να παθει κατι????????ευχαριστω εκ των προτερων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,743 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:28, 05-05-11:

Καλησπερα.Εξαρταται απο την ποσοτητα φανταζομαι.Ποτε το εγλυψε;Παντως για μια φορα δεν πιστευω,ομως καλο θα ειναι να μην συμβαινει συχνα.
Η καλυτερη στιγμη για να της βαζεις την αμπουλα ειναι οταν κοιμουνται ή ειναι γλαρωμενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ntina

Νεοφερμένος

H ntina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H ntina έγραψε στις 23:12, 05-05-11:

πουπουλινα μου,
μια αμπουλα μικρη ηταν.παντως την βλεπω μια χαρα προς το παρον
ομως η δικη μου πριγκηπισσα δεν σηκωνει πολλα πολλα.κ γλαρωμενη δεν θα καθοταν ειμαι σιγουρη αλλατην επομενη φορα θα φροντισω να εχω βοηθο για να αποφυγω παρομοια κατασταση.σε ευχαριστω πολυ

Παράθεση

ntina

Νεοφερμένος

H ntina έγραψε στις 23:15, 05-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από ntina
πουπουλινα μου,
μια αμπουλα μικρη ηταν.παντως την βλεπω μια χαρα προς το παρον
ομως η δικη μου πριγκηπισσα δεν σηκωνει πολλα πολλα.κ γλαρωμενη δεν θα καθοταν ειμαι σιγουρη αλλατην επομενη φορα θα φροντισω να εχω βοηθο για να αποφυγω παρομοια κατασταση.σε ευχαριστω πολυ
ξεχασα να απαντησω οτι την εγλυψε μετα απο λιγο που τις την εβαλα....2-3 λεπτα περασαν φανταζομαι....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,743 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:16, 05-05-11:

χμ...ουτε δικος μου σηκωνει πολλα πολλα...το αντιθετο θα ελεγα....και ηταν ο μονος τροπος να του τη βαζω.Θελει λιγο να παρεις τον αερα που λεμε.Τεσπα...σας ευχομαι τα καλυτερα .
edit:Απλα παρατηρησε την.Αν δειχνει καλα..τρωει παιζει κλπ..δεν νομιζω να εχει προβλημα.

Παράθεση

ntina

Νεοφερμένος

H ntina έγραψε στις 23:23, 05-05-11:

μολις μου εσπασε ενα βαζο με την μπαλιτσα της οποτε μια χαρα ειναι σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Παράθεση

dolphin22 (κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dolphin22
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H dolphin22 έγραψε στις 16:04, 31-03-12:

καλησπερα εβαλα σημερα στην γατα μου αμπουλα για τα παρασιτα πισω απο το σβερκο να μην φτανει οπως ελεγαν οι οδηγιες αλλα περασε πανω απο ωρα και το τριχωμα ειναι εκει σαν βραγμενο και θελει ολο να το καθαρισει!!τι να κανω θα παθει κατι το γατι μου??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 17:17, 01-04-12:

Γεια σου Κωνσταντίνα.
Όχι δε θα πάθει τίποτα.
Είναι φυσιολογικό.Για 2-3 μέρες η περιοχή εκεί γύρω θα είναι σα βρεγμένη-κοκαλλωμένη-λαδωμένη και μετά θα γίνει όπως πρώτα. Μην αγχώνεσαι καθόλου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dolphin22 (κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H dolphin22 έγραψε στις 00:56, 02-04-12:

σουρικατα σε ευχαριστω τωρα ειδα την απαντηση!!πως μπορω να κααταλαβαινω οτι περνω απαντηση??τωρα ειναι οκ το τριχωμα!!

Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 00:36, 05-04-12:

Γεια σου!
Χαίρομαι που όλα είναι καλά!
Ούτε και εγώ ξέρω να σου πω γιατί είμαι καινούρια εδώ..Εγώ βλέπω ότι υπάρχει νεο μνμ από το mail μου!

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 15:36, 05-04-12:

καλησπέρα! πριν μια εβδομάδα έβαλα αμπούλα στο γάτο μου,δεν θυμάμαι ποιας εταιρίας,την είχα πάρει από φαρμακείο. Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα παρατήρησα πως έχει πολλούς ψύλλους, μέχρι κ ένα τσιμπούρι είδα (επειδή μένω στο χωριό μου ο γάτος μου βγαίνει αρκετές ώρες στους κήπους). Τι μπορώ να κάνω? λέτε να φταίει η αμπούλα ή μήπως δεν έχει κάνει δράση ακόμα?

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:26, 06-04-12:

Μήπως να δοκίμαζες το λουράκι για τους ψυλλους εφόσον βγαίνει έξω ο γάτος σου και έρχεται συνέχεια σε επαφή με παράσιτα; Έχει δράση 3 μήνες αν θυμαμαι καλά και ίσως είναι καλύτερη επιλογή..

Παράθεση

dolphin22 (κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

H dolphin22 έγραψε στις 15:01, 08-05-12:

καλησπερα γατο μαμαδες!!εχω την εξης απορεια!!βαζω στην γατα μου αμπουλα καθε 30 ημερες και παλι ομως βρισκω συνεχεια αυτα τα δεν ξερω πως τα λενε πανω του!!οχι κολλημενα στο δερμα αλλα να περπαταν και ειναι ασπρος αυτα μαυρα τα βλεπω αμεσως!!τι να κανω??

Παράθεση

Βάλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βάλ
H Βάλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Βάλ έγραψε στις 18:39, 08-05-12:

Καλησπέρα!
'Εχοντας διαβάσει αρκετές φορές διάφορα θέματα, με τα οποία γέλασα, με άλλα συγκινήθηκα και φυσικα κάποια άλλα με βοήθησαν, αποφάσισα να γράψω και εγώ και να σας εκφράσω μια απορία που έχω..
Η δική μου γατοιστορία ξεκινησε περυσι το καλοκαίρι όταν μια γατούλα, η Βάλ, πέρασε απο την αυλη μας και με κοιτούσε την ώρα που έτρωγα..ίσως να κατάλαβε με κάποιο τρόπο την αδυναμια που εχω σε γατούλια, σκυλούλια κλπ, πόσο μαλλον σε αδεσποτα..
Για να μην λέω πολλά, της έβαλα να φάει, της έδωσα και νεράκι να πιεί και από τότε μεσημέρι - βράδυ βρισκεται στο παράθυρο και κοιτάει την μαμα μου να μαγειρεύει..
Βέβαια δεν έμεινα στην Βάλ.
Φροντίζω και τον Τιγράκο (το ψώνιο του αβαταρ, αν το εβαλα σωστά και φαίνεται!), τον 'Αφελ και τον Άκη που ήρθαν κατα τον Σεπτέμβρη..
Και αφου σας ζάλησα ηρθε η ώρα να σας πω το προβλημα μας..
Ο Τιγράκος (και όλα τα άλλα) παρα τις ματαιες προσπάθειες να τα βάλω στο σπιτι, με το που κλείνει η πόρτα τα πιάνει τρέλα και θέλουν να βγουν έξω..έτσι ο Τιγρακος κόλλησε τσιμπούρια! Τί περίεργο!
Αύριο λέω να πάω να πάρω αμπούλα.
Ξέρω οτι την βάζουμε στην βάση της κεφάλας του Τιγράκου αλλα ειναι επικίνδυνη για τα άλλα γατια σε περίπτωση που πανε να παιξουν μαζί του και καταλαθος την γλείψουν?
Ή δεν υπάρχει τετοια περίπτωση?
Ή λέω χαζομάρες τόση ωρα?

Αυτά που λέτε!
Συγνώμη για την πολυλογία και καλώς σας βρήκα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:35, 08-05-12:

Kαλησπερα Βαλ και να χαιρεσαι τα γατακια που φροντιζεις.

Κοιτα,καλο θα ειναι να μην τον γλυψουν στο σβερκο για ενα 24ωρο.Δεν νομιζω οτι ειναι και ακρως επικυνδινο,αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.Για αυτο αυριο ρωτα τον γιατρο καλυτερα,να εισαι σιγουρη.Αν μπορουσες για λίγες ωρες ,μεχρι να στεγνωσει το φαρμακο να τον εχεις σε διαφορετικο σημειο απο τα αλλα,θα ηταν το καλυτερο,αλλα δεδομενου οτι λες πως δεν μπαινουν μεσα στο σπιτι,καταννοω οτι μαλλον σου ειναι δυσκολο.

Παράθεση

Βάλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βάλ

H Βάλ έγραψε στις 19:56, 08-05-12:

Ευχαριστώ πολύ..!
Απο την στιγμή που θα την βάλω μπορω να τον βλέπω για κανένα 2ωρο...για 24ωρο είναι όντως δύσκολο..
Αλήθεια, η αμπούλα πόση ώρα περίπου χρειάζεται μέχρι να στεγνώσει??

Παράθεση

ζουλού ζαζού

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουλού ζαζού
H ζουλού ζαζού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ζουλού ζαζού http://www.youtube.com/watch?v=08e9k-c91 έγραψε στις 05:15, 26-09-12:

Καλημέρα, έχω μια αμπούλα για σκύλους που τελικά δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω , μπορώ να την χρησιμοποιήσω στη γάτα,θα έχει αποτέλεσμα? Είναι βέβαια μεγαλύτερος σε ηλικία!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:00, 26-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ζουλού ζαζού
Καλημέρα, έχω μια αμπούλα για σκύλους που τελικά δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω , μπορώ να την χρησιμοποιήσω στη γάτα,θα έχει αποτέλεσμα? Είναι βέβαια μεγαλύτερος σε ηλικία!
Καλημέρα.
Φίλη μου,σε καμία περίπτωση μην χρησιμοποιήσεις αυτήν την αμπούλα σε γάτα.Οι σκύλοι εχουν πολυ περισσότερο βάρος απο τις γάτες και μεγαλύτερη επιφάνεια σώματος.Θα πάρει πολύ μεγαλύτερη δόση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 10:24, 26-09-12:

Δε ξέρω αν είναι αυτονόητο, πάντως θα το γράψω.Την αμπούλα τη βάζουμε στο δέρμα της γάτας -όχι στο τρίχωμα.
Ναί στο σβέρκο ( για να μη μπορεί να γλύψει το φάρμακο ) αλλά αφού πρώτα αφαιρέσουμε μερικές τρίχες για να βρούμε καθαρή επιφάνεια δέρματος. Για μένα το ξυραφάκι μιάς χρήσης κάνει τη καλύτερη δουλειά. Το βρέχω και το περνάω μιά-δυό φορές ίσα να γίνει μιά πολύ μικρή οπή στο τρίχωμα.Βάζω την αμπούλα και τον αφήνω.Στεγνώνει γρήγορα.Μετά απο δύο με τρείς μέρες έχουν φυτρώσει πάλι και είμαστε οκ αλλά έτσι κι'αλλιώς απο τη πρώτη στιγμή οι τρίχες πάνω απο το σβέρκο καλύπτουν τη περιοχή σα κουρτίνα και αν δε τον ψηλαφίσεις δε καταλαβαίνεις τι έγινε.

Παράθεση

ζουλού ζαζού

Νεοφερμένος

H ζουλού ζαζού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ζουλού ζαζού http://www.youtube.com/watch?v=08e9k-c91 έγραψε στις 10:47, 26-09-12:

Πουπουλίνα ούτε αν βάλω μόνο δυο τρις σταγονίτσες? Ευχαριστώ!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:52, 26-09-12:

ζουλού ζαζού, καλύτερα αγόρασε αμπούλα για γάτες, καλό θα είναι να μην πειραματιστείς με την αμπούλα του σκύλου ούτε να βάλεις 2 ή 3 σταγόνες...
Η αμπούλα που είναι για σκύλους, είναι για σκύλους οπότε ας μην τα μπλέξεις καλύτερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ζουλού ζαζού

Νεοφερμένος

H ζουλού ζαζού http://www.youtube.com/watch?v=08e9k-c91 έγραψε στις 11:16, 26-09-12:

ok

Παράθεση

liana88

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη liana88
H liana88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H liana88 έγραψε στις 13:04, 26-09-12:

Ναι και εγώ έχω ακούσει οτι μέχρι και να προκαλλέσει σοβαρά προβλήματα μπορεί η σκυλίσια αμπόυλα στις γάτες κάτι σαν δηλητηρίαση.Άλλωστε νομίζω οτι κάποιες αμπούλες που είναι για σκύλους έχουν διαφορετικές ουσίες που είναι τοξικές για τις γάτες.

Παράθεση

VoiceOfTheSoul (Αλέξανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη VoiceOfTheSoul
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 19:14, 17-10-12:

Σημερα εβαλα στους γατους μου αμπουλα για τους ψιλους.Ο γιατρος μας εδωσε για μικρα σκυλακια(ειναι μεγαλοσωμοι γατοι) λεγοντας οτι ειναι πιο αποτελεσματικα. Ο ενας δεν ειχε προβλημα,ο αλλος προφανως το εγλυψε ,αρχισε να κοπανιεται και να βγαζει αφρους. Συμπερασμα:ποτε ξανα αμπουλα.Μια χαρα ειναι και τα σπρει για ψιλους.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:26, 17-10-12:

Ο γιατρός σας έδωσε αμπούλα για μικρά σκυλιά ενώ ήξερε ότι προοριζόταν για γάτους;
Αυτό δεν επιτρέπεται, είναι διαφορετική η αμπούλα που πρέπει να χορηγείται σε σκύλους και διαφορετική για γάτες.
Έλεος δηλαδή!
Τώρα πως είναι ο γάτος;

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 19:34, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Ο γιατρός σας έδωσε αμπούλα για μικρά σκυλιά ενώ ήξερε ότι προοριζόταν για γάτους;
Αυτό δεν επιτρέπεται, είναι διαφορετική η αμπούλα που πρέπει να χορηγείται σε σκύλους και διαφορετική για γάτες.
Έλεος δηλαδή!
Τώρα πως είναι ο γάτος;
Ελεος δεν λες τιποτα.Την προηγουμενη φορα που ειχαμε παρει για γατα,δεν επαθε τιποτα ο μικρος.Η αληθεια ειναι οτι τον εμπιστευομαι απολυτα τον συγκεκριμενο κτηνιατρο αλλα σημερα την λαλακια του την εκανε και τον πηρα τηλ να του τα πω οταν εβγαζε αφρους το γατι.Μου πε και κεινος οτι το εγλυψε γιαυτο συνεβει αυτο και σε 10 λεπτα θα ειναι μια χαρα.Α ειπε και να τον ξεπλυνω.Αρα ισως του εκανε καποια αλλεργια επισης.Του αφαιρεσα την αμπουλα με βρεγμενη πετσετα,τον αφησα να ηρεμησει και οντως μετα απο 10 λεπτα ηταν μια χαρα.Τωρα ειναι αψογος ο κυριος,αγιο ειχε! Εκανα και εγω βλακια γιατι ειμαι υπερβολικος και ενω ζουν μεσα στο σπιτι χωρις να υπαρχει λογος τους εβαλα φαρμακα. Δεν θελω να το ξαναπερασουμε αυτο το πραγμα οποτε αμπουλες κομμενες(σκυλισιες-γατισιες)

ξεχασα να αναφερω οτι ο σκυλος μου εχει κολλητιλικια με αδεσποτη γατουλα που της κανουμε θεραπεια για την ψωρα και επειδη φοβηθηκα μην κολλησουν ολα ψωρα και τρεχουμε,σημερα τα πηγα ολα στο γιατρο και τους εκανε προληπτικη ενεση. Ισως του επεσαν βαρια ολα αυτα και να μην ευθυνοταν αποκλειστικα η αμπουλα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 17-10-12 στις 20:03. Αιτία: Merge
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:43, 17-10-12:

Μωρε εσυ ειχες δικηο να ζητας να κανουν αποπαρασιτωση κι ας ζουν μεσα στο σπιτι μονο, ο Θεος μονο ξερει τι μπορει να κουβαλαμε μεσα με τα παπουτσια μας. Αλλα κι αυτος ο γιατρος, να δωσει αμπουλα για σκυλους!!! Παει, λαλησανε και οι κτηνιατροι!!! Αφου το γατακι ειναι καλα, αυτο εχει σημασια, περαστικα του ευχομαι και να ειναι το τελευταιο κουλο που σας τυχαινει.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 19:46, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Μωρε εσυ ειχες δικηο να ζητας να κανουν αποπαρασιτωση κι ας ζουν μεσα στο σπιτι μονο, ο Θεος μονο ξερει τι μπορει να κουβαλαμε μεσα με τα παπουτσια μας. Αλλα κι αυτος ο γιατρος, να δωσει αμπουλα για σκυλους!!! Παει, λαλησανε και οι κτηνιατροι!!! Αφου το γατακι ειναι καλα, αυτο εχει σημασια, περαστικα του ευχομαι και να ειναι το τελευταιο κουλο που σας τυχαινει.
Να σαι καλα Βασω! Ευχαριστουμε! Μωρε και με τα σπρει μια χαρα την βγαζαμε! Γενικα ειναι πεντακαθαροι και δεν εχω δει ποτε μαμουνια πανω τους.Αλλα ειμαι πολυ της προληψης και σημερα την πατησαμε!

Εκανα και μια ψαχτικη στα σκουπιδια(ευτυχως ηταν πανω πανω) για να βρω την καταραμενη αμπουλα.Λοιπον λεγεται Flevox 0.67ml και αναφερει οτι ειναι για μικροσωμα σκυλια tragic

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 17-10-12 στις 20:03. Αιτία: Merge
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 20:04, 17-10-12:

ξεχασα να αναφερω οτι ο σκυλος μου εχει κολλητιλικια με αδεσποτη γατουλα που της κανουμε θεραπεια για την ψωρα και επειδη φοβηθηκα μην κολλησουν ολα ψωρα και τρεχουμε,σημερα τα πηγα ολα στο γιατρο και τους εκανε προληπτικη ενεση.
Χμμμ!
Τι ένεση δηλαδή τους έκανε προληπτικά;

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 20:24, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Χμμμ!
Τι ένεση δηλαδή τους έκανε προληπτικά;
Προληπτικη ενεση για να μην κυλησουν σε ψωρα. Στην ουσια η συγκεκριμενη ενεση ειναι η ιδια με την οποια γινεται η θεραπεια της ψωρας.Απλα οταν γινεται προληπτικα(εχουμε υπονοια δλδ οτι το ζωο μας μπορει να εχει προσβληθει ή να το τριγυριζει),γινεται μια φορα ενω στην θεραπεια γινονται 2 ενεσεις.Η δευτερη γινεται μετα απο 15 μερες.Μπορει να χρειαστει και αλλη ενεση καποιο ζωο που εχει προχωρημενη ψωρα.Εγω μιλαω για την πιο ηπια μορφη της.Την αδεσποτη γατουλα με ψωρα την πηγαμε χθες για θεραπεια και θα την ξαναπαμε σε 2 βδομαδες και ισως χρειαστει και αντιβιωση.Θα δουμε μηπως μπορεσουμε να την αποφυγουμε την αντιβιωση

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,711 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:28, 17-10-12:

Προκαταβολικά συγνώμη γι αυτό που θα πω, αλλά πώς είναι δυνατόν ένας καλός γιατρός (του έχεις εμπιστοσύνη) να δίνει τα ακατάλληλα φάρμακα?
Με αποτέλεσμα τώρα είναι να είσαι επιφυλακτικός (λογική συνέπεια) τόσο στις αμπούλες, όσο και στα αντιβιωτικά. Κι όμως, ορισμένες φορές (αχρείαστα να'ναι) είναι απαραίτητα.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 22:40, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Προκαταβολικά συγνώμη γι αυτό που θα πω, αλλά πώς είναι δυνατόν ένας καλός γιατρός (του έχεις εμπιστοσύνη) να δίνει τα ακατάλληλα φάρμακα?
Με αποτέλεσμα τώρα είναι να είσαι επιφυλακτικός (λογική συνέπεια) τόσο στις αμπούλες, όσο και στα αντιβιωτικά. Κι όμως, ορισμένες φορές (αχρείαστα να'ναι) είναι απαραίτητα.
Oτι και να πειτε εχετε δικιο.Ομως επιτρεψτε μου να τονισω το εξης.Τον ξερω τον ανθρωπο πολυ καλα.Με εχει βοηθησει,με εχει στηριξει,τοσο οικονομικα(του παω και πολλα αδεσποτα) οσο και επιστημονικα με την γνωση του που καθε τοσο την εχω μεγαλη αναγκη.Σε καμια περιπτωση δεν ειναι κερδοσκοπος.Αγαπαει τα ζωα και μου το εχει αποδειξει απειρες φορες! Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι τον δικαιολογω για το σημερινο. Καμια φορα η αφηρημαδα και δεν ξερω και γω τι αλλο,μπορει να εχει απωλειες. Αν το εκανε αλλος κτηνιατρος να εισαι σιγουρη οτι δεν θα ημουν τοσο ψυχραιμος!Ξερω ομως οτι δεν το εκανε απο κακο.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,711 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:00, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από VoiceOfTheSoul
Oτι και να πειτε εχετε δικιο.Ομως επιτρεψτε μου να τονισω το εξης.Τον ξερω τον ανθρωπο πολυ καλα.Με εχει βοηθησει,με εχει στηριξει,τοσο οικονομικα(του παω και πολλα αδεσποτα) οσο και επιστημονικα με την γνωση του που καθε τοσο την εχω μεγαλη αναγκη.Σε καμια περιπτωση δεν ειναι κερδοσκοπος.Αγαπαει τα ζωα και μου το εχει αποδειξει απειρες φορες! Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι τον δικαιολογω για το σημερινο. Καμια φορα η αφηρημαδα και δεν ξερω και γω τι αλλο,μπορει να εχει απωλειες. Αν το εκανε αλλος κτηνιατρος να εισαι σιγουρη οτι δεν θα ημουν τοσο ψυχραιμος!Ξερω ομως οτι δεν το εκανε απο κακο.
Μα δεν τίθεται θέμα!! Ασφαλώς και δεν αμφισβητώ ούτε τις προθέσεις, (πόσο μάλλον τον ίδιο τον άνθρωπο, που δεν γνωρίζω).
Αλλά, όσο καλός επιστήμονας και να είναι κανείς, ορισμένες φορές θα κάνει και λάθη. Όχι από αφηρημάδα απαραίτητα, αλλά
από "υποτίμηση του κινδύνου" να πω? (ίσως έχει ξαναδώσει αμπούλα για σκυλάκι σε γατιά χωρίς να πάθει μέχρι τώρα κανένα γατί τίποτα, εκτός από το δικό σου). Σίγουρα δεν θα αλλάξεις τον κτηνίατρο, αλλά παράλληλα θα επαγρυπνείς κι εσύ περισσότερο σε ότι έχει σχέση με φάρμακα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 18-10-12 στις 10:57. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 23:05, 17-10-12:

Αν εννοείς τον μοναδικό κτηνίατρο που έχει η Αγία Βαρβάρα (σύνορα με Κορυδαλλό) εκεί πηγαίναμε για χρόνια το σκύλο μας και από ότι θυμάμαι η πελατεία του ήταν κυρίως ιδιοκτήτες σκύλων.Ισως η εμπειρία του να είναι περισσότερο με σκυλιά γι αυτό κάνει "λαθάκια" για τις γάτες.

Παράθεση

Αποκλεισμένος χρήστης

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 23:15, 17-10-12:

Το Αγια Βαρβαρα καταλαθος μπηκε και δεν ηξερα πως να το βγαλω μετα! Δεν μενω εκει.Πραγματι ομως και ο δικος μας κτηνιατρος εχει περισσοτερη εμπειρια σε σκυλια γιατι ολοι εδω γυρω εχουν κυριως κυνηγοσκυλα και οι γατες ζουν εξω στο δρομο.Δεν ξερω κανενα εδω που να εχει γατα μεσα στο σπιτι του! Και το λεει και ο ιδιος ο γιατρος!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:43, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από VoiceOfTheSoul
Το Αγια Βαρβαρα καταλαθος μπηκε και δεν ηξερα πως να το βγαλω μετα! Δεν μενω εκει.Πραγματι ομως και ο δικος μας κτηνιατρος εχει περισσοτερη εμπειρια σε σκυλια γιατι ολοι εδω γυρω εχουν κυριως κυνηγοσκυλα και οι γατες ζουν εξω στο δρομο.Δεν ξερω κανενα εδω που να εχει γατα μεσα στο σπιτι του! Και το λεει και ο ιδιος ο γιατρος!
Τι ιδέες (και συνήθειες) κι αυτές!...
Γιατί καλέ οι γάτες αποκλειστικά στο δρόμο? (πες τους). Ίσα-ίσα που η γάτα είναι περισσότερο του σπιτιού, αντίθετα με το σκύλο που θέλει απαραιτήτως και τη βόλτα του..
'Αλλωστε μην ξεχνάμε, οτι υπάρχει το "σπιτόγατα", ενώ δεν υπάρχει "σπιτόσκυλο" σαν έκφραση

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 20:36, 14-01-13:

Ερωτηση.
Πηρα μια αμπουλα για γατες Virbac Effipro των 50mg προληπτικα μιας και δεν ξερω αν ο τυπος απο το πετσοπ ειχε κανει κατι σχετικο. Δεν μου ανεφερε κατι και χαζομαρα μου που δεν ρωτησα αλλα σκεφτηκα οτι ειχε και κουταβια ρατσας με πεντιγκρι και τα σχετικα οποτε δεν θα το διακινδυνευε.
Ειναι καλη ξέρετε;
Επισης διαβαδα οτι η γατα πρεπει να ειναι πανω απο 2 μηνών (1 kg) για να βαλω την αμπουλα και η δικη μου ειναι 4 μηνων αλλα δεν ξερω ποσα κιλα ειναι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catpower

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catpower
H catpower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H catpower έγραψε στις 22:31, 14-01-13:

Kαλησπέρα σε όλους
Υπάρχουν κάποιες αμπούλες σκύλου που απαγορεύονται να μπαινουν σε γάτες,κάποιες από αυτές που κυκλοφορούν στα περισσότερ κτηνιατρεία-pet shops είναι η advantix,η promeris και η expot.
Κάποιοι γιατροί δίνουν μια frontline σκύλου μεσαίου μεγέθους,πχ μέχρι 20 κιλά σε κάποιους που φροντίζουν πολλά αδέσποτα γατιά και δεν βγαίνουν οικονομικά και προτείνουν να μοιράζεται σε σταγόνες μια αμπούλα σε πολλές γατούλες.
Αμπούλες γάτας κυκλοφορούν πολλές όπως frontline,stronghold,advocate,effipro και μια καινούρια που έμεινα πολύ ευχαριστημένη την activyl.
Σε ζωάκια που ήδη έχουν πολλά παράσιτα καλύτερα να γίνεται πρώτα ένα ψέκασμα με spray,μια επανάληψη σε 15 μέρες και μετά κάθε μήνα μια αμπουλίτσα.
Κάνουμε μια χωριστρούλα στο σβερκάκι της γάτας και απλώνουμε προς τα κάτω,όχι στη ράχη γιατί φτάνει να την γλύψει,αν γίνει αυτό δεν θα πάθει κάτι,μπορεί να βγάζει σάλια απ'την αηδία αλλά δεν προλαβαίνει να απορροφηθεί η αμπούλα και είναι σαν να μην έγινε εγαρμογη.
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι
Και μην ξεχνάμε..για εξωπαράσιτα κάθε 1 μήνα και ενδοπαράσιτα κάθε 3 μήνες.Ακόμη και για τα ζωάκια που ζουν αποκλειστικά μέσα μπορεί εμείς με τα παπούτσια μας να μεταφέρουμε αυγά ψύλλων.Τον χειμώνα ευτυχώς δεν κολλάνε τσιμπούρια αλλά οι ψύλλοι δεν καταλαβαίνουν από κρύα και τα ταλαιπωρούν..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Βάλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βάλ

H Βάλ έγραψε στις 03:01, 29-03-13:

Έχω την εξής απορία..
Αν το γατί έχει μια πληγή κάπου στο σώμα του (όχι κατι το ιδιαίτερο, π.χ. να έχει κοκκινίσει το δέρμα από το ξύσιμο) και του βάλουμε αμπούλα όχι πάνω σ' αυτό το σημείο, κανονικά στη βάση του κεφαλιού υπάρχει πρόβλημα??

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 09:20, 29-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Βάλ
Έχω την εξής απορία..
Αν το γατί έχει μια πληγή κάπου στο σώμα του (όχι κατι το ιδιαίτερο, π.χ. να έχει κοκκινίσει το δέρμα από το ξύσιμο) και του βάλουμε αμπούλα όχι πάνω σ' αυτό το σημείο, κανονικά στη βάση του κεφαλιού υπάρχει πρόβλημα??
Καλημέρα! Εγώ θα περιμενα λίγες μέρες να περασει για να μην ερεθιστεί περισσότερο το σημείο. Βέβαια μπορείς να ρωτήσεις και τον κτηνίατρο σου για να είσαι πιο σίγουρη!

Παράθεση

Βάλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βάλ

H Βάλ έγραψε στις 18:48, 29-03-13:

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Απλά έχω την εντύπωση πως το ξύσιμο προκαλείται απο παράσιτα και αν δεν φύγουν δεν θα σταματήσει να το ξύνει!

Παράθεση

CutePaws

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CutePaws
H CutePaws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H CutePaws Τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής έγραψε στις 15:56, 29-05-13:

Γεια σας !! Σήμερα είδα ότι η αξιολάτρευτη γατούλα μου έχει κολλήσει κάποιου είδους παράσιτα (είδα μερικά να περπατάνε στο τρίχωμά της ). Δεν έχει ακόμα πολλές , μόνο σε ένα σημείο γύρω από το λαιμό (όχι πολλές ζωντανές αλλά μερικά αυγά) . Άμα της βάλω αντιπαρασιτικό κολάρο θα είναι εντάξει , ή θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω αμπούλες ; Δεν ξέρω πολλά από αυτό το θέμα και θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου λύσει αυτή την απορία.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:14, 29-05-13:

Καλησπέρα CutePaws! Την έχει δει γιατρός; Καλύτερα να τη δει για να επιβεβαιώσει αν πρόκειται περί ψύλλων.
Πάντως, έχω την εντύπωση πως οι αμπούλες είναι πολύ πιο αποτελεσματικές από το κολάρο. Εγώ για την ακρίβεια μόνο τέτοιες χρησιμοποιώ. Καλύτερα να της κάνεις άμεση αποπαρασίτωση με τη συμβουλή του κτηνιάτρου σας, για να μην ταλαιπωρείται η γατούλα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 29-05-13 στις 16:21.
Παράθεση

CutePaws

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CutePaws
H CutePaws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H CutePaws Τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής έγραψε στις 16:17, 29-05-13:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας . Ελπίζω να μπορέσει να απαλλαχτεί γρήγορα η Χαρά μου από αυτούς τους ενοχλητικούς επισκέπτες!!

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 21:34, 29-05-13:

ας ρωτήσω κι εγώ......η Ζένια δεν ξύνεται καθόλου,να βάλω αντιπαρασιτικό ή όχι?

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 08:48, 30-05-13:

Εμάς η γιατρός μας, μας συμβούλεψε να μην βάλουμε αμπούλα γιατί δεν βγαίνει καθόλου έξω. Μέχρι στιγμής η Κίρα δεν βάζει αμπούλα, δεν έχει χρειασθεί. Τώρα αν είχε πρόβλημα θα μίλαγα σίγουρα με τη γιατρό μου να δω πως θα το αντιμετωπίσουμε. Αμπούλες βάζω μόνο στον Ιντεφίξ, αν και εκεί είμαι ολίγον ξεχασιάρια....

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 09:50, 30-05-13:

Εγώ αρχικά όταν ήταν μωρό η Άρια, της έβαζα σπρέι. Τώρα έχω να της βάλω από τον Νοέμβριο γιατί τη "λυπάμαι" να την παστώνω με χημικά ενώ μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Απλά απαγορεύσαμε τα παπούτσια εντός σπιτιού, τα αφήνουμε έξω από την πόρτα μας, ώστε να μην κουβαλάμε αηδίες μέσα στο σπίτι. Σκεφτόμουν να ξεκινήσω να της βάζω πάλι σπρέι, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που οργιάζουν τα ζουζούνια, αλλά δεν το έχω πάρει απόφαση ακόμα. Είναι και πανάκριβα τα άτιμα ε. 17 ευρώ το μπουκαλάκι το σπρέι. Αμπούλες δεν μπορούμε να βάλουμε λόγω ευαισθησίας.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:00, 30-05-13:

Μα και με το σπρέι μπορεί να έχετε πρόβλημα...αν το γλύψει;; γιατί να της βάλεις αφού είναι μέσα στο σπίτι....;;

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:37, 30-05-13:

Μωρέ με τις αμπούλες είχαμε πρόβλημα-πρόβλημα (μας έκανε καράφλα και μεγάλη πληγή, ένα μήνα με κορτιζονούχο αλοιφή ήμασταν, και φυσικά με κάμποση αντιβίωση). Ε το σπρέι φυσικά και θα το γλείψει, τι θα το κάνει; Αφού με το που νιώσουν κάτι στη γούνα τους, αμέσως γλείφονται! Έλεγα να της βάλω λίγο σπρέι μην κολλήσει κάναν ψύλλο. Όπως και να 'χει, βολτίτσες στο μπαλκόνι κάνει. Η γειτονιά έχει πολλά δέντρα τα οποία φτάνουν μέχρι το μπαλκόνι, ξέρω γω τι φέρνει μέσα αυτός ο ρημάδης ο αέρας;

Αρχικά όσο ήταν μωρό, την ψέκαζα κάθε μήνα, αφού μόλις την είχαμε μαζέψει απ' το δρόμο, για να σκοτώσουμε τυχόν αυγά και ψύλλους (αν και δεν είχε το καημένο). Απ' το Νοέμβρη το κόψαμε. Εσύ δεν της βάζεις τίποτα; Και δε φοβάσαι μην κολλήσει τίποτα από τον Ιντεφίξ που πάει και βόλτες έξω; Κι εγώ το σκέφτομαι να μην της ξαναβάλω ποτέ να σου πω την αλήθεια.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 11:58, 30-05-13:

Κοίτα μια φορά με την αμπούλα είχα το ίδιο θέμα....καράφλιασε η Τζίντζερ μου σε ένα σημείο και μου είχε πει η κτηνίατρος ότι καμμιά φορά συμβαίνει. Εκτοτε δεν της ξαναέβαλα. Στην Κίρα δεν έβαλα ποτέ εξαρχής, ούτε καν σπρέι. Την πρόσεξα και είδα ότι δεν είχε τίποτα...πεταμένη τη βρήκα και εγώ στον κήπο. Η ίδια η γιατρός μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο και πως δεν είναι και τόσο εύκολο να κολλήσει στο μπαλκόνι. Σπρέι τώρα που γλύφεται δεν θα στο πρότεινα να βάλεις...τουλάχιστον ρώτα τη γιατρό σου, νομίζω πως δεν πρέπει να το γλύφει γιατί μπορεί να της δημιουργήσει εκτός από σάλια και πρόβλημα σε ποσότητα.
Δεν φοβάμαι μήπως την κολλήσει ο Ιντεφίξ γιατί όταν γυρνάμε τον βουρτσίζω καλά, οπότε δεν μου χει τύχει ποτέ να κολλήσει ο μικρός. Εξάλλου τον ψεκάζω και με αιθέρια έλαια που φτιάχνω μείγμα και δεν ανησυχώ ούτε για τους ψύλλους, ούτε για σκνίπες. Μόνο για τα παλιοτσίμπουρα ανησυχώ επειδή έχει καεί η γούνα μας αλλά αφού τον βουρτσίζω καλά τώρα πια δύσκολο κι αυτό.
Εγώ πάντως και στον Ιντεφίξ αμπούλα δεν έχω βάλει ακόμα....αλλά εντάξει θα του βάλω τώρα...οπότε ΟΚ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους