Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,098 μηνύματα σε 22,183 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 301 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο γατί στο σπίτι. Θα μπορέσουν να συνυπάρξουν;

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mela
. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O mela έγραψε στις 19:29, 09-04-06:

Απ'ότι έχω καταλάβει τα περισσότεροι από τα μέλη του mycat έχετε ή είχατε πλέον της μίας γάτας.
Σκεφτόμαστε να υιοθετήσουμε και δεύτερη γατούλα και θα ήθελα τις συμβουλές σας ή ό,τι άλλο θεωρείτε ότι μπορεί να μας φανεί χρήσιμο.
Μέχρι σήμερα δεν είχα τέτοια εμπειρία καθώς πάντα είχα μόνο μία γάτα.
Η Μέλα μας είναι τώρα περίπου 3 ετών,θηλυκιά και στειρωμένη. Ζει μέσα σε διαμέρισμα και δεν βγαίνει έξω. Το ίδιο θα ισχύσει και για το δεύτερο.
Θα δεχτεί ένα νέο γατί στο σπίτι; ή θα . Είναι η αφέντρα του σπιτιού τώρα πιά...
Και πρέπει να είναι αρσενικό ή θηλυκό; Αν είναι μικρό γατάκι θα έχουμε πρόβλημα;
Γέννησε η γάτα μιάς ξαδέλφης μου και σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα μικρό σε λίγους μήνες. Εκτός και μας υιοθετήσει κανένα άλλο πριν.
Ό,τι μάθουμε πριν προχωρήσουμε σ'αυτό το βήμα, θα βοηθήσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 21:00, 09-04-06:

Δεν ειμαι η καταληλη να απαντησω σε αυτο εμενα κ οι 4 ηταν αδερφια οποτε δεν ειχα προβλημα οταν μπαινει καμια φορα η πιτσιλο στο σπιτι απο την κουζινα δεν την πειραζουν καθολου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ολγα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ολγα
. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Ολγα έγραψε στις 09:21, 10-04-06:

Εγώ θα σου πω την δική μου ιστορία. Έχοντας ήδη έναν γατούλη στο σπίτι, βρήκα ένα μικρούλι στον δρόμο σε κακά χάλια. Τον πάω στο σπίτι. Στην αρχή ο μεγάλος γάτος δεν ήθελε να έχει καμία σχέση με τον μικρό. Σιγά σιγά όμως ο μικρός ηρέμησε, αισθάνθηκε άνετα στο σπίτι και άρχισε να προσπαθεί να παίξει με τον μεγάλο γατούλη. Σιγά σιγά τα βρήκαν μεταξύ τους και τώρα δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Στην αρχή όμως προσπαθούσα να τα παρακολουθώ όταν βρίσκοταν στον ίδιο χώρο. Αυτά.

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 21:07, 12-04-06:

Όπως διάβασες, η Mπιάνκα ήταν δωράκι στη Mέλανι. Πίστεψα ακράδαντα ότι καλύτερα με κάποια άλλη παρέα, που ακόμα και να μην τη συμπαθήσει, τουλάχιστον δεν θα είναι μόνη. Tην ιστορία τους τη λέω σε δύο γραμμές, σε εκείνη την πικρή ιστορία που σε εκείνη όλοι τόσο γλυκά απαντήσατε. Πάντα είχα γάτες, πάνω από μία, την ίδια στιγμή. Oύτε και εκείνες θέλουν τη μοναξιά εκτός κι αν είναι γριές. Στην αρχή σίγουρα θα αποτύχει, αλλά μην το βάλεις κάτω. Σε μία εβδομάδα θα χαμογελάτε όλοι. Kαι με την καλή σας πράξη. Δεν θα το μετανιώσεις, εκτός κι αν βγει κακούλι το νέο, που δεν το πιστεύω γιατί σπανίζουν, αυτά. Δες πρώτα το χαρακτήρα του, όπως έκανα κι εγώ. Πάντως και εγώ φοβόμουν να είναι πολύ μικρό το δεύτερο γατάκι. Kαλύτερα πάνω από 3-4 μηνών για να μπορέσει να αμυνθεί αν του συμβεί κάτι. Yπάρχουν πάντα και τα ενήλικα που κουβαλάνε μια τραγική ιστορία και λες τότε, την καημένη... όλοι θέλουν γατάκι. Ποιός θα την πάρει... Aν είναι όμως το σωστό ακριβώς χρόνο μπροστά σου ένα τέτοιο σκηνικό, γιατί όχι. Mου είχαν στείλει ένα τέτοιο mail πριν λίγο καιρό με μια λευκή γατούλα τη Λαίδη. Δεν ξέρω τι έγινε. Όπως και μια άλλη κουκλίτσα από αγγελία στο TV EΘNOΣ, από γειτονιά που δηλητηριάστηκαν και είναι το μόνο που επέζησε. Πάντως κοριτσάκι, καλύτερα. Λατρεύω και τα αρσενικά εξίσου, αλλά αν είναι αγοράκος και θελήσουν να παίξουν θα είναι σίγουρα πιο βίαιος. Kι όταν του έρθουν ορμές πριν στειρωθεί θα την ενοχλεί. Oπότε ένα γλυκό κορίτσι είναι οτι πρέπει... Tώρα απαντάω και στον εαυτό μου, γιατί μετά το καλοκαίρι που θα αλλάξουμε όροφο και θα χειμωνιάσει δεν μπορώ να αφήσω το Mπιανκάκι μου μόνο του ώρες κλεισμένο στο σπίτι. Kι ας μισεί όλες τις άλλες γάτες εκτός από την αγαπημένη της Mέλανι, που της έπλαινε το κεφαλάκι όλο και τα αυτιά μέσα και έξω (η Mπιάνκα απολάμβανε). Aνεκτίμητες στιγμές που δεν αλλάζονται με τίποτα στον κόσμο. Kαι που δεν θα ζήσεις ποτέ, αν δεν τολμήσεις. Tο πολύ-πολύ αν δεν «δέσουν» να έχεις κάνει ένα ψυχικό. Πιστεύω ότι μια δεύτερη γάτα ποτέ δεν θα βαρύνει σε τίποτα, κανέναν. Kαι να μην σου πω ότι όλοι θα έπρεπε να έχουν. Aυτό είναι η στάση ζωής η δική μου. Φαντάσου, να διπλασιάζονταν οι οικόσιτες γατούλες. Γιατί όχι, και πολύ σωστά σκέφτεσαι να κάνεις. Στο σπίτι της μαμάς μου (με ένα όροφο κενό ανάμεσά μας-που με περιμένει να τον γεμίσω) συγκατοικούν σε 125τ : O Φρισμπι ή Λάκης (που όλοι παιδιά, ας ευχηθούμε να ζήσει χρόνια ακόμα), ο Kαμπουρίνος, ο Φιντέλ, η Zιζέλ (αδέλφια τα αυτοί οι δύο), η Πάτρα. Δεν τα πάνε κι όλοι καλά, αλλά τι πειράζει; O Λάκης τους μισει όλους (παραξένεψε λίγο στα γεράματα). Παλιά ζούσε με τη μαμά του τη Φρύνη και το Pούντι μια χαρά. Eίδες;
Sorry για τον οίστρο, αλλά μάλλον μου κάνει καλό. Φιλιά Πολλά.

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mela
. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O mela έγραψε στις 21:31, 12-04-06:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και ιδιαίτερα εσένα Όλγα.
Η αλήθεια είναι ότι διστάζουμε πολύ - κυρίως ο άντρας μου - να προχωρήσουμε σ'αυτό το βήμα.
Η Μέλα μας, δε λέω, είναι μιά γλύκα. Την λατρεύουμε κι ας μας έχει λαχταρήσει πολλές φορές κι ας είναι και ζωηρή.
Φοβόμαστε μήπως και το άλλο είναι το ίδιο ζωηρό και δεν τα βγάλουμε πέρα. Σημείωσε ότι ζούμε σε διαμέρισμα - αρκετά μεγάλο για να έχει δύο γάτες βέβαια - αλλά διαμέρισμα.
Λείπουμε όμως πολλές ώρες και σκεφτήκαμε ότι η φουκαριάρα η Μέλα δικαιούται λίγη παρέα.
Για το αν θα μας βαρύνει, είμαι βέβαιη ότι όχι. Αλλά για τα τεχνικά θέματα δεν γνωρίζω τίποτε. Ας πούμε: πρέπει να τους έχω ξεχωριστή άμμο; τρώνε από το ίδιο πιάτο ή μαλώνουν και χρειάζεται ξεχωριστό;
Καλά για τα σχόλια που ακούω από γνωστούς και φίλους σχετικά με το δεύτερο γατί δεν σας συζητάω... Δεν έχουμε και παιδιά και όλο εκεί μου το πάνε ... Φρίκη
Εμένα πάντως - όσο κι αν νοιώθω λίγη ανασφάλεια καθώς, όπως ήδη είπα, πάντα είχα γάτα αλλά μία κάθε φορά - αυτή η ιδέα μου'χει φτιάξει λίγο τη διάθεση (περνάω τις κατάκλειστές μου αυτό τον καιρό). Ευτυχώς που βρήκα το mycat και ξεφεύγω λίγο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:16, 13-04-06:

Πρέπει να έχουν ξεχωριστά πιάτα, και για πρακτικούς λόγους και γιατί θα μαλώνουν.
Άμμο δεν χρειάζεται πάντα να έχουν ξεχωριστή οπότε βλέποντας και κάνοντας.
Καλή τύχη!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 14:04, 21-05-06:

Λοιπόν μιας και ψιλοάσχετη με τα θηλυκά ας ρωτήσω κάποια πράγματα.......
Πως μπορεί να αντιδράσει ο μεγάλος γάτος που είναι κτητικός και ζηλιάρης, αν φέρουμε στο σπίτι ενα θηλυκό μικρούλη; Θα είναι καλύτερα δηλαδή να είναι θηλυκο ή αρσενικό;
όταν πρωτοφέραμε τον Ξανθούλη, ο Ασπρούλιακας ήταν 1 έτους και ο ξεφτιλάκος 2 μηνών. Τώρα ο Ασπρούλιακας είναι ήδη 4 ετών και απο τότε που χάσαμε τον Ξανθούλη, έχει γίνει τρομερά κτητικός. Ιδιαίτερα μαζί μου.
Το θηλυκο αν στειρωθεί, μετά κάθε πότε θα "αδιαθετεί";; (καταλάβατε τι ρωτάω εε;

Εσείς τι μου προτείνετε;; Βέβαια πρέπει πρώτα να πείσω και τον γατομπαμπά για ενα δεύτερο γατάκι.. (Μετά τον Ξανθούλη δεν θέλει να πάρει άλλο)

Please HELP!

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 00:43, 22-05-06:

Αγαπητη Μαξι...
το θηλυκο οταν στειρωθει δεν ξαναδιαθετει με την εννοια που εχουν οι γυναικες την περιοδο του οιστρικου κυκλου(οιστρος και μετοιστρος)..αφαιρουνται και οι 2 ωοθηκες,τα 2 κερατα της μητρας και μερος του σωματος αυτης...οποτε δεν υπαρχουν πλεον μερη παραγωγης οιστρογονων και προγεσταγονων(πλην ελαχιστων σπανιοτατων περιπτωσεων--αν τα βρεις πας για παρουσιαση σε συνεδριο!!) αρα η γατουλα δεν ξανασερνει ποτε πια και ουτε εμφανιζει ποτε ξανα τετοια συμπεριφορα για ζευγαρωματα..
Νικος Crestfallen

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 17:20, 22-05-06:

"αφαιρουνται και οι 2 ωοθηκες,τα 2 κερατα της μητρας και μερος του σωματος αυτης...οποτε δεν υπαρχουν πλεον μερη παραγωγης οιστρογονων και προγεσταγονων"

Καλέ τι κάνουν στα κακόμοιρα τα θηλυκά γατάκια;;;;; τι κέρατα καλέέέέέέ΄;;;;;;;;;;
Θα έχω εγώ θηλυκό και θα το πάω εις γνώση μου να του κάνουν τέτοια;;;;;;;;;;;
Μα καλά ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;;;;;;;;;;;;;:cry: :cry: :cry:

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 17:49, 22-05-06:

Μα καλη μου ιατρικη ονομασια ειναι Δυστυχως στα θυληκα η στειρωση απαιτει μεγαλυτερη και πιο σοβαρη εγχειρηση απο τα αρσενικα αλλα ειναι κατι που πρεπει να κανεις αν δεν θες πολλα γατια μαζεμενα η αδεσποτα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:06, 22-05-06:

maxi2, δηλαδή τι πίστευες οτι γινόταν κατά τη στείρωση στα θηλυκά;
Όντως ακούγεται λίγο βάρβαρο (προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ θηλυκό γατάκι για στείρωση) αλλά αν το σκεφτείς, πως αλλιώς να γινόταν και να είναι μόνιμο (και να μην κοστιζει τρελά λεφτά);

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 21:39, 22-05-06:

Τα κερατα της μητρας ειναι ανατομικος ορος...δεν τον ανακαλυψα εγω..ειναι οι 2 προεκτασεις του σωματος της μητρας που φθανουν μεχρι της ωοθηκες..δεν ειναι οπως στην γυναικα που αφαιρουνται μονο οι ωοθηκες γιατι στα μικρα ζωα προδιαθετει για καρκινο του σωματος της μητρας...πρεπει λοιπον να αφαιρεθει το μεγαλυτερο μερος του γεννητικου συστηματος για να μεινει ασφαλες το ζωο μετα την στειρωση....
Ειναι ο αποτελεσματικοτερος και ασφαλεστερος τροπος για να στειρωσεις το ζωο..αν δεν θες να στειρωσεις μια γατα πρεπει να την κρατησεις για αναπαραγωγη....τακτικα..γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος αναπτυξεως πυομητρας(συλλογη πυου στην μητρα) οπου σε περιπτωση κλειστης πυομητρας τοτε γινεται αναγκαστικη ωοθηκυστερεκτομη για αν σωθει η ζωη της γατας...οποτε καταληγεις να την κανεις ετσι και αλλιως υπο πολυ χειροτερες και δυσμενεστερες συνθηκες...οι αλλοι τροποι προληψης οιστρου και αποφυγη συμπτωματων οιστρου ειναι και μακροπροθεσμα δαπανηροι και προδιαθετουν στην αναπτυξη πυομητρας(ενεσεις προγεσταγονων)...δεν υπαρχει αλλος ασφαλης τροπος για να αποφυγεις τις κυοφοριες.Αν η γατα μενει κλεισμενη συνεχεια μεσα τοτε απο ενα σμειο και μετα θα ειναι σε οιστρο συνεχεια...χωρις παυση παρα μονο για λιγες μερες μεχρι να ζευγαρωσει..δεν θα την χωραει ο τοπος.Σου προτεινω λοιπν χειρουργικη στειρωση...εκτος και αν εχεις τροπο καθε φορα να δινεις τα γατακια σε αναδοχες οικογενειες προθυμες να τα υιοθετησουν κατι που ομολογουμενως ειναι δυσκολο...αν μπορεις τοτε μην την στειρωσεις ..αν εισαι ετοιμη δηλαδη καθε φορα που ειναι σε οιστρο η γατα να την ζευγαρωνεις και να αναλαμβανεις την ανατροφη των μικρων και την φροντιδα της γατας...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 21:47, 22-05-06:

Nίκο, αυτό είχε συμβεί με τη Μέλανι, τη γατούλα μου που σκοτώθηκε. Μετά απο 4 χρόνια στειρωμένης ζωής, είχε εμφανίσει έντονα συμπτώματα οίστρου για 2 εβδομάδες. Ο γιατρός της, της έκανε ένεση καταστολής οίστρου (της πέρασε αμέσως και δεν της ξανάρθε ποτέ ) κι είπε οτι συμβαίνει σε σπάνιες περιπτώσεις. Άλλωστε, η Μέλανι ήταν σπάνιο πλάσμα... Απλά το αναφέρω.
Και maxi2 μου, μην τρομάζεις. Ζουν άλλωστε περισσότερα χρόνια με τη στείρωση και είναι απαραίτητη και για αυτά που ζουν μέσα στο σπίτι όσο και για έξω αν δεν θες γεννητούρια... Ξεκίνα από το να πάρεις την απόφαση για νέα γατούλα και μην σε φοβίζουν τα της στείρωσης αν ο γιατρός είναι καλός. Τώρα για το αν θα τη δεχτεί ο Ασπρούλιακας, είναι ένα θέμα... Παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Μπορείς να πάρεις ένα δοκιμαστικά με συμφωνία εξ αρχής για να δείτε αντιδράσεις. Πάντως, στις δικές μου πήρε μια βδομάδα,τότε, να τα βρούν. Κι ήταν και 8 μηνών και οι 2. Μετά όμως... μέλι-γάλα. Φοβάμαι πάντως πως δεν θα είναι εύκολο, για μένα, γιατί μισεί όλες τις άλλες γάτες. Δοκίμασε όμως. Τι ωραιότερο από 2 αγαπημένες γατούλες...

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 22:10, 22-05-06:

Ναι ,συμφωνω...το να εμφανιζει μια γατα στειρωμενη οιστρο μετα απο 4 χρονια ειναι πολυ σπανιο...αν και διαφωνω με τις ενεσεις καταστολης οιστρου σε φυσιολογικα γατια(και σκυλια!!)στην δικια της περιπτωση δεν υπηρχε φοβος πυομητρας μιας και η μητρα ειχε αφαιρεθει ολοκληρη...ισως η επανεμφανιση οιστρου να οφειλοταν στην σπανια περιπτωση του εκτοπου ωοθηκικου ιστου(σε αλλα οργανα η πιο μακρυα απο τον κυριο ογκο των ωοθηκων) ή στην υπερπαραγωγη οιστρογονων απο τα επινεφριδια(ακομα πιο σπανιο και θα ειχες και αλλα συμπτωματα)...αλλα εφ'οσον μετα απο αυτην την παρεμβαση του γιατρου σταματησε τοτε δεν εχει σημασια τι προκαλεσε την επανεμφανιση παρα μονο για ακαδημαικους λογους...παντως οπως σου ειπε ειναι ιδιαιτερα σπανιο...μονο μια εργασια καταφερα να βρω για αυτο το θεμα στα τοσα βιβλια μου(και αυτη αναφορα ,,οχι επισημη δημοσιευση!!!)
Νικος Crestfallen

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

H maxi2 έγραψε στις 04:03, 23-05-06:

Ίσως πιο απλό θα ήταν να πάρουμε, όταν το αποφασίσουμε και είμαστε έτοιμοι, κανένα αρσενικούλι πάλι..... δεν μπορώ να σκεφτώ αυτό που κάνουνε στα κακόμοιρα. Το ξέρω ότι είναι για το καλό τους και είμαι σύμφωνη στο θέμα της στείρωσης, αλλά........
Άλλωστε κάποτε δήλωσα, ότι άλλο θηλυκό εκτός επο εμένα δεν θα μπεί στο σπίτι......

Παράθεση

Ν@τ@λια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ν@τ@λια
H Ν@τ@λια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Ν@τ@λια έγραψε στις 23:04, 12-01-07:

Η γατα μου ειναι μια και μοναδικη για μενα . τελικα το γατακι της Ολγας θα το παρω αλλα φοβαμαι την αντιδραση της γατας μου.θα θυμωσει στην αρχη το 3ερω,αλλα πως θα τις κανω φιλες. Σας παρακαλω χρειαζομαι αμεση βοηθεια απο καποιον ειδηκο απο γατες .εχω αναγκη απο μια συμβουλη.........

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 23:12, 12-01-07:

Γεια σου Ναταλια!
Αφου στο σπιτι ειναι παντα καπιος απ οτι καταλαβα να της προσεχει ολα θα πανε καλα.Δες εδω ειχε γραψει αρθρο η yashmin.
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23249

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 12:57, 13-01-07:

Ν@τ@λια μπράβο σου για την απόφασή να υιοθετήσεις το γατουλίνι.:up:

Παράθεση

Ν@τ@λια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ν@τ@λια
H Ν@τ@λια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Ν@τ@λια έγραψε στις 14:22, 13-01-07:

καμια αλλη βοηθεια???

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:32, 13-01-07:

θα γινουν γρηγορα φιλες γιαιτι κ η δικη σου ειναι μικρη ακομη

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 23:36, 14-01-07:

Μην ανησυχεις, διαβασε τη σελιδα για την Οπρα, τη γατα μου να δεις την ιστορια μου.
Η γατα μου ηταν πολυ αγρια μαι τωρα με τον γατουλι ειναι πολυ αγαπημενοι!
Γινετε να κολλησουν, μην ανησυχεις!

Τα παιδια εδω θα σε βοηθησουν πολυ, εχε εμπιστοσυνη και θα δεις!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:29, 15-01-07:

οτι προβλημα συγκεκριμενο εχεις γραψε μου να σου πω τι ακριβως να κανεις προς το παρον παρτο και μην ανχωνεσαι

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 18:22, 15-01-07:

και η δική μου εμπειρία λέει πως τελικά πάντα τα βρίσκουν. Λίγη υπομονή στην αρχή χρει'αζεται

Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Patoullina
H Patoullina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες΄;) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H Patoullina έγραψε στις 12:22, 04-07-08:

και εγω εχω παρει μια γατουλα απο χθες και ειχα και ενα σιαμ αγορακι και συνεχεια του αγριευει το κοριτσακι τι να κανω; και το βραδυ οταν τα χωριζω νιαουριζουν και τα δυο δυνατα και τα ακουει ολη η πολυκατοικια. ποσο καιρο θα κανουν να τα βρουν; ισως δυο αγορακια να τα εβρισκαν πιο ευκολα η δεν εχει σχεση; Βοηθεια!!! επισης μου αγριευει και ενα η μικρη γιατι; (((

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:31, 04-07-08:

Ρίξε μια ματιά στα άρθρα,θα βρεις πολλές συμβουλές για ευκολότερη προσαρμογή και συμβίωση.Εγώ έχω τον Σείριο και τον Αυγουστο μάλλον θα πάρω μια σιαμεζούλα,τη Μόιρα,και τα άρθρα μου φάνηκαν πολύ κατατοπιστικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 13:45, 04-07-08:

κοριτσάκι - αγοράκι, αγοράκι - κοριτσάκι, γενικά λένε πως τα αρσενικά είναι λίγο ποιό βάρβαρα στα παιχνίδια τους και κουράζουν τις θυλικές, πρέπει όμως να υπάρχουν και εξαιρέσεις γιατί η Άρια έχει εξελιχθεί σε μεγάλο παλεστή και τα έχουν βρει μια χαρά οι δυό τους στα παιχνίδια

δεν είναι όμως απαραίτητο να ταυτήζονται στο παιχνίδι για να μπορούν να συμβιώσουν, αυτό είναι κάτι έξτρα που αν συμβεί είναι καλό για τα ίδια μιας που θα διασκεδάζουν ποιό πολύ

για να νιαουρίζουν όταν τους χωρίζεις μάλον παίζουν και έτσι το βράδυ που ξυπνάει ο κυνηγός μέσα τους ψάχνει το ένα το άλλο φωνάζοντας γιανα ζουζουνίσουν

Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες΄;) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H Patoullina έγραψε στις 21:22, 04-07-08:

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια :up: ελπιζω να πανε ολα καλα

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 11:30, 05-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από mespairos
κοριτσάκι - αγοράκι, αγοράκι - κοριτσάκι, γενικά λένε πως τα αρσενικά είναι λίγο ποιό βάρβαρα στα παιχνίδια τους και κουράζουν τις θυλικές, πρέπει όμως να υπάρχουν και εξαιρέσεις γιατί η Άρια έχει εξελιχθεί σε μεγάλο παλεστή και τα έχουν βρει μια χαρά οι δυό τους στα παιχνίδια

δεν είναι όμως απαραίτητο να ταυτήζονται στο παιχνίδι για να μπορούν να συμβιώσουν, αυτό είναι κάτι έξτρα που αν συμβεί είναι καλό για τα ίδια μιας που θα διασκεδάζουν ποιό πολύ

για να νιαουρίζουν όταν τους χωρίζεις μάλον παίζουν και έτσι το βράδυ που ξυπνάει ο κυνηγός μέσα τους ψάχνει το ένα το άλλο φωνάζοντας γιανα ζουζουνίσουν
Καλέ και εμένα η Ήλια τον βάζει κάτω τον Μάπα.Αλλά πρέπει να πω ότι τώραπου έχεει γίνει μπαούλο, ο Μάπας βάζει και μένα κάτω..2500 κυρίες και κύριοι 4 μηνών παρά 10 μερούλες!!

Παράθεση

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina έγραψε στις 20:30, 05-07-08:

τι γλυκουλια που ειναι!!!!!

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 21:10, 06-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Patoullina
τι γλυκουλια που ειναι!!!!!
Σε εμάς πήγαινε αυτό???Σας ευχαριστούμε πολύ!!!!Κι εσείς δεν πάτε πίσω!!!

Παράθεση

MENILOU

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MENILOU
H MENILOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H MENILOU έγραψε στις 16:01, 11-07-08:

Γεια σας κορίτσια.

Με λένε Όλγα και έχω ένα γατούλη τον Φρίξο. Τον βρήκα πριν ένα χρόνο περίπου στο δρόμο. Ήταν πολύ μικρό και χτυπημένο. Από τότε έχει γεμίσει χαρά το σπίτι. Ο φίλος μου που δεν το ήθελε με τίποτα και τώρα δεν το αποχωρίζεται λεπτό.
Πριν δύο μέρες είδα δίπλα στην πολυκατοικία της μάνας μου μία γάτα πανέμορφη. Κάτασπρη με δύο υπέροχα πράσινα ματάκια. Δεν μπορώ να υπολογίσω την ηλικία της. Είναι πάρα πολύ χαδιάρα σε αντίθεση με τον Φρίξο που δεν κάθεται λεπτό να τον χαϊδέψω. Την ταϊζουν οι κάτοικοι της πολυκατοικίας αλλά δεν ξέρω πόσο ακόμα θα είναι καλά. Θέλω πολύ να την πάρω στο σπίτι απλα φοβάμαι πολύ λόγω του Φρίξου. Δεν ξέρω πως θα το πάρει. Εν τω μεταξύ δεν είναι στειρωμένος. Δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα και έτσι δεν τον έχω στειρώσει ακόμα. Το γεγονός ότι δεν είναι στειρωμένος μπορεί να μου δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα? Αν πάρω την γατούλα θα την στειρώσω αμέσως για να μην υπάρξει κίνδυνος ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης .
Λοιπόν, τι μου προτείνετε? Άμα πάρω την γατούλα θα έχω πρόβλημα με τον Φρίξο που δεν είναι στειρωμένος? Την θέλω τόσο πολύ!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 16:07, 11-07-08:

εγω φυσικά ειμαι υπερ του να πάρεις την γατούλα στο σπίτι θα την σώσεις κυριολεκτικά. Θα πρεπει ομως να στειρωθουν και τα δύο ζωακια καθώς εκτός από την εγκυμοσύνη που λες για το θηλυκό, θα δημιουργήσεις ενα μόνιμο αγχος στον Φρίξο να θελει να ζευγαρώσει με αποτέλεσμα να μην εχει στο μυαλο του ουτε παιχνίδι ουτε να ευχαριστιεται την παρέα της γατουλας...
Στο λέω απο προσωπική πείρα καθώς ο γάτος μου μέχρι τα 3 του χρόνια δεν είχε στειρωθεί καθώς ποτε δεν είχε δειξει επιθυμία και μόλις ήρθε η Μαφαλντα μωρο ακόμη 1μισυ μήνα στο σπίτι ήταν ακράτητος...
Μην το φοβασαι αλλωστε η επεμβαση για τους αρσενικούς ειναι πολύ πιο απλή..
Επίσης καλό θα ήταν να γίνει εμβολιασμός και κάποια εξεταση στη γατουλα πριν ερθουν σε επαφή με τον Φρίξο...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:58, 11-07-08:

Δες κι εδώ, MEINLOU

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 18:54, 11-07-08:

φανταζομαι οτι ολοι εδω θα σου προτεινουν να την υιοθετησεις ! και πραγματικα (αν και εγω δεν εχω δευτερη γατα) δεν εχεις κατι να χασεις, το μονο που ισως δεν παει καλα ειναι να μην τα παει καλα με τον ηδη υπαρχον γατουλη σου αλλα αν δεν δοκιμασεις δεν θα ξερεις. καλη συνεχια οτι κι αν αποφασισεις

Παράθεση

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Shakespeare
Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 20:18, 11-07-08:

Κι εγω θα σου προτεινα να την υιοθετησεις, και θα συμφωνουσα οτι προεχει η στειρωση του Φριξου και μετα της Κυρίας. ειναι μεγαλη υποθεση να εχεις δυο γατακια να ασχολειται το ενα με το αλλο οταν λειπουν ολοι απο το σπιτι, να παιζουν κλπ. και ειναι και διπλη η αγαπη που παιρνεις απο αυτα.
Εγω που εχω το Ρωμαιο-γατι δολοφόνο, δεν ξερω τι θα γινοταν αν δεν ειχα και τη Φαντασια. Θα ειχε καταστρωσει εκεινος ηδη σχεδιο εξόντωσης του ανθρωπινου ειδους (πλην εμου μαλλον).

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 20:56, 11-07-08:

Και εγώ φυσικά ψηφίζω υπέρ:up::up: όσο για το αν θα τη δεχτεί ο γατούλης μην ανυσηχεις αφού δέχτη η δική μου το δεύτερο κ τωρα τελευταία κ τρίτο γατάκι που ήταν πολύ αντικοινωνική κ πολύ δύσκολη θα την δεχτει κ ο δικό σου. Βέβαια ίσως τις πρώτες μέρες να ε΄ναι λίγο άσχημα τα πράγματα άλλα θα συνηθίσουν. Άλλωστε οι αρσενικοί είναι πιο δεκτικοί

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 18:07, 14-01-11:

Καλησπέρα!!
Έχουμε που λέτε την Λίζα μας...ένα γατόνι 1 έτους ,πανέξυπνο, κουκλί... και δόξα το θεούλη υπόδειγμα γάτας!! Τώρα τελευταία όμως έχω μπριζωθεί με τον άντρα μου και λέμε να πάρουμε μια Main Coon...! Έχουμε φάει κόλλημα...είναι πανέμορφες και ούτος ή άλλος θέλαμε μια παρέα για την Λίζα μας! Αυτά που με απασχολούν είναι :

-1ον Η αντίδραση της Λίζας σε ένα καινούργιο μέλος...πως τις φέρνουμε σε επικοινωνία και πως η συμβίωση θα είναι ομαλή...? Οι Main Coon είναι μεγαλόσωμες γάτες...αυτό θα κάνει τη Λίζα μου να νιώθει κάπως??
-2ον τα έξοδα που θα διπλασιαστούν με τα δυο γατιά.. Σίγουρα πολλοί από εσάς έχετε πάνω από μια γατούλα.. Έχω βρει και μια κοπέλα να έχει 10 γατονια.. !! Χαρά στο κουράγιο της!! Είναι πολλά τα έξοδα ή τελικά γελιέμαι??

Είχα και άλλες απορίες αλλά τώρα τις ξέχασα.....άμα μου έρθουν θα επανέλθω δριμύτερη!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:59, 14-01-11:

Γειά σου καταρχήν!
Το μέγεθος του Μέιν κουν , -καλώς να έρθει!- δεν είναι κάτι που μπορεί να λειτουργήσει σαν αγχογόνος παράγοντας για την μικρότερη γατούλα,
έχε υπόψιν ότι συχνά τα πιο μικρόσωμα ζωάκια,
προσπαθούν να αντισταθμίσουν αυτή την ¨σωματική μειονεξία¨ με... ταπεραμέντο...
και πάντα βρίσκουν τον τρόπο και τη θέση τους! Don't worry!
Η γνωριμία δεν θα είναι ρόδινη αρχικά -κατά κανόνα-...
Η λίζα ,λογικά, και σαν γάτα που σέβεται τον εαυτό της θα αντιδράσει!
Καλό είναι η γνωριμία να γίνει σταδιακά...
Να τα φέρετε σε επαφή σιγά-σιγά...
Αν έχετε συρόμενη πόρτα- ή και κανονική,οκ-,
απ'τη μία μεριά το ένα, απ'την άλλη το άλλο,αφήνοντας μια πολύ μικρή χαραμάδα!Να μυριστούν λίγο,
την άλλη μέρα λίγο περισσότερο κτλ.
Αυτά λέει η θεωρία.
Εγώ στην πράξη τα ξαμόλησα κατευθείαν,ούτε πόρτες,ούτε σταδιακή γνωριμία
και μια χαρά τα πήγαν,
με τα αναμενόμενα xxxxxx στο πρόγραμμα!
Απλά τις πρώτες μέρες με επίβλεψη και όταν φεύγαμε τα είχαμε σε χωριστά δωμάτια για σιγουριά.
Να δίνετε σημασία και προτεραιότητα στο πρώτο σας γατάκι τη λίζα,
για να μην νιώσει ότι ¨απειλείται¨ η θέση της και τα κεκτημένα...
Τα έξοδα είναι οκ.
Δεν υπάρχει μεγάλη οικονομική διαφορά από την μία γάτα στις δύο...
Τα εμβόλια είναι 3 τον πρώτο χρόνο
και δύο μετά κάθε χρόνο...
Συν την άμμο και την τροφή. Οκ, παλεύεται και δεν στο λέει κάποια με οικονομική άνεση....
Αυτά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 20:06, 14-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Γειά σου καταρχήν!
Το μέγεθος του Μέιν κουν , -καλώς να έρθει!- δεν είναι κάτι που μπορεί να λειτουργήσει σαν αγχογόνος παράγοντας για την μικρότερη γατούλα,
έχε υπόψιν ότι συχνά τα πιο μικρόσωμα ζωάκια,
προσπαθούν να αντισταθμίσουν αυτή την ¨σωματική μειονεξία¨ με... ταπεραμέντο...
και πάντα βρίσκουν τον τρόπο και τη θέση τους! Don't worry!
Η γνωριμία δεν θα είναι ρόδινη αρχικά -κατά κανόνα-...
Η λίζα ,λογικά, και σαν γάτα που σέβεται τον εαυτό της θα αντιδράσει!
Καλό είναι η γνωριμία να γίνει σταδιακά...
Να τα φέρετε σε επαφή σιγά-σιγά...
Αν έχετε συρόμενη πόρτα- ή και κανονική,οκ-,
απ'τη μία μεριά το ένα, απ'την άλλη το άλλο,αφήνοντας μια πολύ μικρή χαραμάδα!Να μυριστούν λίγο,
την άλλη μέρα λίγο περισσότερο κτλ.
Αυτά λέει η θεωρία.
Εγώ στην πράξη τα ξαμόλησα κατευθείαν,ούτε πόρτες,ούτε σταδιακή γνωριμία
και μια χαρά τα πήγαν,
με τα αναμενόμενα xxxxxx στο πρόγραμμα!
Απλά τις πρώτες μέρες με επίβλεψη και όταν φεύγαμε τα είχαμε σε χωριστά δωμάτια για σιγουριά.
Να δίνετε σημασία και προτεραιότητα στο πρώτο σας γατάκι τη λίζα,
για να μην νιώσει ότι ¨απειλείται¨ η θέση της και τα κεκτημένα...
Τα έξοδα είναι οκ.
Δεν υπάρχει μεγάλη οικονομική διαφορά από την μία γάτα στις δύο...
Τα εμβόλια είναι 3 τον πρώτο χρόνο
και δύο μετά κάθε χρόνο...
Συν την άμμο και την τροφή. Οκ, παλεύεται και δεν στο λέει κάποια με οικονομική άνεση....
Αυτά!

Σε ευχαριστώ....ησουν κατατοπιστικότατη....! Καποια πράγματα ηξερα και εγώ για τον τρόπο που θα τις φέρω σε επαφή... οπως ξέρω και τι εμβόλια θέλει...αλλα για τα αλλα thank you Ελπιζω να πάνε ολα καλά...! Θα ενημερώσω για τις εξελήξεις

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:15, 14-01-11:

Καλησπερα.
Κατ'αρχην μια και ενδιαφερεσαι για γατακι ρατσας,ριξε μια ματια εδω.Οσο για τις υπολοιπες αποριες σου,νομιζω οτι θα σε βοηθησει πολυ αυτο.Τα εξοδα δεν θα ειναι μαζεμενα,καθως ολα τα εμβολια και οι αποπαρασιτωσεις θα εχουν γινει απο τον εκτροφεα,επισης απο τη στιγμη που το γατακι θα δοθει ως pet υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ηδη στειρωμενο,οποτε φευγει κι αυτο απο το κεφαλι σου.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:46, 14-01-11:

να προσθεσω οτι τα εξοδα δεν ειναι μονο τα εμβολια, αλλα και τα εκτατα περιστατικα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου τυχει. Καλο ειναι να εχεις ενα χρηματικο ποσο στην ακρη (και για τις 2 γατες) για τετοιες περιπτωσεις.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 23:04, 14-01-11:

και ξεχάσαμε και τη στείρωση ε;;;
που οκ, μία φορά την κάνεις...

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 08:41, 15-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Καλησπερα.
Κατ'αρχην μια και ενδιαφερεσαι για γατακι ρατσας,ριξε μια ματια εδω.Οσο για τις υπολοιπες αποριες σου,νομιζω οτι θα σε βοηθησει πολυ αυτο.Τα εξοδα δεν θα ειναι μαζεμενα,καθως ολα τα εμβολια και οι αποπαρασιτωσεις θα εχουν γινει απο τον εκτροφεα,επισης απο τη στιγμη που το γατακι θα δοθει ως pet υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ηδη στειρωμενο,οποτε φευγει κι αυτο απο το κεφαλι σου.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση...αν και σίγουρα δεν επέλεξα την Main Coon μόνο για την ομορφιά της....αλλά έχω μελετήσει και ψάξει το θέμα....! Άλλωστε το μόνο που δεν θα με ένοιαζε ήταν να κάνω φιγούρα με τα μωρά μου!!

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
να προσθεσω οτι τα εξοδα δεν ειναι μονο τα εμβολια, αλλα και τα εκτατα περιστατικα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου τυχει. Καλο ειναι να εχεις ενα χρηματικο ποσο στην ακρη (και για τις 2 γατες) για τετοιες περιπτωσεις.
Ναι το ξέρω...έχεις δίκιο....αλλά έτσι όπως το κόβω...μπορώ να ανταπεξέλθω σε κάτι τέτοιο και λεφτακια θα υπάρχουν στην ακρούλα....Έχω προνοήσει

Αρχική Δημοσίευση από marina289
και ξεχάσαμε και τη στείρωση ε;;;
που οκ, μία φορά την κάνεις...
Ναι η στείρωση είναι στάνταρ αλλά όπως προείπες είναι μια φορά μονό...εεε εντάξει μωρέ...δεν θα φάμε για Κανά 3-4 μέρες...
χαχαχαχαχα

Ευχαριστω ολους!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:24, 15-01-11:

Έχει μια φίλη μου μεϊν κουν
αν και ημίαιμο,
έχει πολλά χαρακτηριστικά της ράτσας και εμφανισιακά κ στο χαρακτήρα...
Είναι ¨γατοσκυλο¨! Και δεν το λέω λόγω μεγέθους
αλλά απίστευτη νοημοσύνη, απίστευτη τρυφερότητα...
Νιώθεις ότι συνεννοείσαι σε απίστευτο βαθμό!!!
Άσε που αν του ¨κάτσεις¨ καλά,
σου κάνει επίθεση χαδιών
κ'ας μην σε έχει δει πολλές φορές!
Όσο επιβλητικός είναι ,τόσο χαδιάρης ο πού@της!

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athena2201
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 08:34, 21-05-11:

καλημερα σε ολους! ονομαζομαι Αθηνα και εχω μια γατα 8 χρονων! αυτην την εβδομαδα θα υιοθετήσω και 2ο γατακι!! δεν μπορεσα να αντισταθω στο λευκο τριχωμα κ τα μπλε ματακια! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξησ! τι πρεπει να προσεξω οσον αφορα την υγεια της πρωτης γατας απο το μικρακι. αν τυχον εχει σκουλικακια πως ακριβως μεταδιδονται η οτιδηποτε αλλο. εννοειται οτι η πρωτη γατα ειναι εμβολιασμενη κ στειρωμενη κ το δευτερο πριν το παω σπιτι θα το παω στον κτηνιατρο! απλα μενω σε διαμερισμα κ θελω να μου πειτε καποιες συμβουλες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,743 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:18, 21-05-11:

Καλημέρα και να χαίρεσαι το καινούργιο σου γατάκι.
Αν δεν έχει γίνει αποπαρασίτωση στο 2ο γατάκι,καλό θα είναι ενα,δύο μέρες πριν το φέρεις στο σπίτι να τα πας στον κτηνίατρο..και να γίνει αποπαρασίτωση για σκουλικάκια και ψύλλους.Δεν ξέρω όμως καθόλου τις συνθήκες,δηλαδή αν φιλοξενείται το γατάκι,είναι στην ίδια πόλη με εσένα κλπ.Οπότε αν δεν γίνεται να το πας στον κτηνίατρο νωρίτερα..απλα ,όπως είπες και εσύ ,την ίδια μέρα που θα το πάρεις θα το πας στο γιατρό..και σύμφωνα με αυτά που θα σου πει,θα την ξεκινήσετε.
Όσον αφορά σοβαρότερες ασθένεις..εδω,είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.Το τυπικό της υπόθεσης είναι να γίνουν πρώτα εξετάσεις..και μετά να έρθουν σε επαφή τα δυο γατιά.Εγω,να σου πω την αλήθεια,δεν το είχα κάνει αυτό..όταν έβαλα τη δεύτερη μου γάτα μέσα.Δεν τα γνώριζα πολύ καλά και βασικά το ρίσκαρα.Σε καμία περίπτωση δεν σε συμβουλεύω να το ρισκάρεις και εσύ.Απλά σου εξηγώ τι έκανα εγώ,και πολλοί άλλοι..είναι γεγονός αυτό.
Όσον αφορά την πρώτη τους επαφή,το ιδανικό θα ήταν να έρθουν σε σταδιακή επαφη.Δες εδω..για να καταλάβεις.
Και πάλι να το χαίρεσαι.Θα δεις,όταν συνηθίζει το ένα το άλλο,πόσο πιο ευτυχισμένη θα είναι και η πρώτη σου γάτα,που θα έχει και μια γατίσια παρεούλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athena2201
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 09:27, 21-05-11:

οκ!! σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες~!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spokspok
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H spokspok έγραψε στις 14:26, 10-04-12:

Καλησπέρα!

Όταν βρήκα τη Φιλιώ.. είχα ήδη έναν άλλο γατούλη τον Σποκ. Δεντους έφερα σε επαφή αμέσως γιατί η Φιλιώ ήταν έγκυος και έπρεπε να της κάνω καιδιάφορες εξετάσεις.
Γέννησε και έχουμε και τρίτο μέλος ο οποίος σε 11 μέρες θαγίνει 2 μηνών.
Και οι δύο γάτες είναι στειρωμένες. Όποτε όμως τις φέρνωμαζί γίνεται ένας πανικός, συνέχεια αρπάζονται και επειδή φοβάμαι μην τραυματιστούντις χωρίζω, κλείνω πόρτες, ανοίγω παράθυρα και μισό σπίτι έχει ο Σποκ, μισό ηΦιλιώ.
Πόσο καιρό συνήθως κάνουν να συνηθίσουν η μια την άλλη;
Και τον μικρό από πότε μπορώ να τον αφήσω και αυτόν ελεύθερομε τα άλλα όντας σίγουρη ότι ο Σποκ δεν θα τον πειράξει;
Αφήστε που ο μικρός όταν τον πάω στον Σποκ βγάζει και αυτός νύχιακαι παίρνει στάση άμυνας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 18:53, 10-04-12:

Να σου ζησει και το τριτο μελος της γατοπαρεας σου.
Οσο για το αν και ποτε θα τα βρουν μεταξυ τους δεν νομιζω οτι μπορει καποιος με σιγουρια να σου απαντησει.
Σιγουρα θελουν το χρονο τους για να συνηθισει το ενα τ αλλο και φυσικα με την απομονωση δεν θα το καταφερεις.
Καλυτερα να τα αφηνεις μαζι οσο εισαι παρουσα ,να παιζεις μαζι τους ,να τα χαιδευεις και τα τρια την ιδια στιγμη ,γιατι ο Σποκ σαν πρωτος νιωθει οτι χανει
την πρωτια και γι αυτο αντιδρα επιθετικα.
Εσυ θα κρινεις ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να τα φερεις σε επαφη,αναλογα παντα και το χαρακτηρα των γατιων.
Υπαρχει περιπτωση να μην τα βρουν ποτε ,υπαρχει και περιπτωση να τα δεις να κοιμουνται αγκαλια.
Σου ευχομαι το δευτερο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,743 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:47, 10-04-12:

Ετσι ειναι οπως τα λεει η Σοφια.
Οταν εγω εβαλα την πουπυ μου μεσα,ο μπουκακος εγινε εξαλλος βεβαια.Αγριο θηριο,ελεγα οτι θα την κατασπαραξει.Τοτε δεν ηξερα για την σταδιακη επαφη.Κατευθειαν τηνν εβαλα μεσα,και οποιον παρει ο χάρος..Μονο οταν εφευγα απο το σπιτι απομονωνα την πουπυ,γιατι φοβομουν πολυ για την σωματικη της ακεραιοτητα.Τα κχχχχχχχχχχχ,σταματησαν περιπου στις 5 μερες,και αν θυμαμαι καλα,σε 2 βδομαδες περιπου,οκ..την ενεχοταν πλεον ο μπουκακος,ειχε σταματησει επιθεσεις κλπ.Μαλιστα κοιμοντουσαν και κοντα κοντα.

Βασικα,καλο θα ειναι πλεον να τα εχεις σε επαφη,απλα οταν φευγεις..ακομα εχετα χωριστα,αν βλεπεις επιθετικες τασεις.Καλη επιτυχια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους