Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,098 μηνύματα σε 22,183 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 326 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συνάχι και μύκητες

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου έγραψε στις 09:48, 20-04-06:

Γειά σας!
Είχα ανοίξει νέο θέμα πριν από μερικές μέρες για αλλεργική γάτα.
Έχω 2 γάτες σπίτι μου τις οποίες πήρα πριν από 3 μήνες από Φιλοζωικό Σωματείο.
Είχαν μύκητες, κόλλησα κι εγώ, έβγαλα καμιά δεκαριά καντήλες που με έτρωγαν όλη μέρα, έκανα θεραπεία, έκαναν κι αυτές.
Μετά άρχισε η μια να φτερνίζεται. Και είναι τώρα σχεδόν 2 μιση μήνες που είναι διαρκώς μπουκωμένη και φτερνίζεται. Η γιατρός μου είπε ότι είναι αλλεργική. Αλλά χθες παρατήρησα ότι κι άλλη έχει ένα μικρό μπούκωμα και ψιλοφτερνίζεται.
Η Σβούρα (η αλλεργική) έχει εμφανίσει στα πόδια σημεία χωρίς τρίχωμα. Την πήγα στη γιατρό κ μου πε ότι έχει πάλι μύκητες. Της έκανε μια ένεση και μου πε να ξαναπάω σε 10 μέρες. Τι κακό είν' αυτό με τους μύκητες;
Πως ξεμπερδεύουμε με δαύτους;
Κι αυτή η ιστορία με το φτέρνισμα τι άλλο μπορεί να είναι; Η γάτα εντωμεταξύ είναι μια χαρά κατά τ'άλλα. Τρώει, τρέχει, παίζει, απ' όλα. Αλλά τόσο καιρό να έχει μπούκωμα; Και τις δύο τις έχω μέσα σε διαμέρισμα, μόνο το απόγευμα που έρχομαι σπίτι τους ανοίγω και κάθονται στο μπαλκόνι.
Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται το συνάχι με τους μύκητες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 12:39, 20-04-06:

Αλεξάνδρα ο γάτος μου είχε μύκητα στο κεφάλι και ο κτηνίατρος μου είπε να του βάζω μια αλοιφή την daktarin ( μπορείς να τη βρείς σε ανθρώπινο φαρμακείο), μαζι με betadine sollution.Εγώ το έκανα αυτό για 15 μέρες, 3 φορές τη μέρα.Εβαζα πρώτα σε μια μπατονέτα λίγο betadine έτριβα το σημείο και μετά έβαζα την αλοιφή.Βασικά του είχε ξυρίσει λίγο το κεφάλι για να μπορεί η αλοιφή να έρχεται σε επάφη με το δέρμα.Τώρα τα μαλλάκια του ξαναφύτρωσαν και είναι μια χαρά.Παρεπιπτόντως όλα τα εμβόλια γίνονται μόνο σε υγιή γατία. Τώρα για τη γρίππη δε γνωρίζω να σου πω αλλά ξέρω οτι κυκλοφορεί τώρα την άνοιξη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 21:33, 20-04-06:

δεν νομιζω το συναχι συνηθως εχει σχεση με το αναπνευστικο των γατιων

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni
H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 21:57, 20-04-06:

Ο δικος μου εχει μυκητες 8 μηνες,πηρε χαπια με τα οποια υπηρχε μικρη βελτιωση και μετα παλι τα ιδια,τωρα του βαζω το Clinafarm.Απλα ξυνεται λιγο λιγοτερο,κανονικα μου ειπε ο κτηνιατρος (και εχει δικιο) οτι πρεπει να ψεκασω ολο το σπιτι (χαλια,κανεπεδες κλπ) σημεια δηλαδη που συνεχιζουν να υπαρχουν οι μυκητες.

Παράθεση

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου

Νεοφερμένος

O Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου έγραψε στις 11:50, 28-04-06:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Είμαι καινούρια και δυστυχώς επειδή μπαίνω στο ίντερνετ από τη δουλειά δεν έχω όσο χρόνο θα ήθελα για να απαντήσω.
Χαίρομαι πολύ που υπάρχει ένα φόρουμ αποκλειστικά για γάτες και απ'ότι φαίνεται έχει φτιαχτεί από ανθρώπους που πραγματικά αγαπάνε τις γάτες (αλλά και όλα τα υπόλοιπα ζώα φαντάζομαι). Ειδικά το θέμα όπου μπορεί κανείς να μιλήσει για ό,τι αηδία κάνει η γάτα του, είναι πολύ ωραίο.
Οι γάτες μου συνεχίζουν δυστυχώς να φτερνίζονται, να έχουν μυξούλες και να αναπνέουν λίγο δύσκολα και τώρα τους δίνω VIBRAMICIN και βάζω στη Σβούρα στα σημεία που έχει μύκητες ΤΕΡΑΜΙΚΙΝΗ. Επίσης η κτηνίατρος μου είπε να τους δίνω και SUPRADINE γιατί απ' ότι φαίνεται έχουν πολύ αδύναμο ανοσοποιητικό.
Εντωμεταξύ πρέπει να ξανακόλλησα κι εγώ μύκητες.. είδα ένα σημάδι στην κοιλιά μου που ελπίζω να είναι απλώς σπυράκι.

Με τι ψεκάζεις τα έπιπλα για να μην υπάρχουν μύκητες; Πολύ φοβάμαι ότι έχει γεμίσει το σπίτι..
Δε μπορώ άλλο μ'αυτούς ...

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 12:12, 28-04-06:

Με αυτο που βαζω στον γατο (Clinafarm) αλλα δεν το εχω κανει γιατι υπαρχει περιπτωση και να ξεβαφουν χαλια κλπ (θελει δοκιμη σε μια γωνια) αλλα πιο πολυ γιατι ομολογω πως βαριεμαι να το κανω.Παντως το Clinafarm αρχισε να αποδιδει,ο γατουλης παει καλυτερα,τουλαχιστον δεν εχει πληγες πια.Δεν ξερω οικονομικα ποσο θα σου κοστισει να ψεκασεις ολο το σπιτι γιατι το κοστος του ειναι γυρω στα 22 ευρω το μπουκαλι.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 14:11, 28-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Είμαι καινούρια και δυστυχώς επειδή μπαίνω στο ίντερνετ από τη δουλειά δεν έχω όσο χρόνο θα ήθελα για να απαντήσω.
Χαίρομαι πολύ που υπάρχει ένα φόρουμ αποκλειστικά για γάτες και απ'ότι φαίνεται έχει φτιαχτεί από ανθρώπους που πραγματικά αγαπάνε τις γάτες (αλλά και όλα τα υπόλοιπα ζώα φαντάζομαι). Ειδικά το θέμα όπου μπορεί κανείς να μιλήσει για ό,τι αηδία κάνει η γάτα του, είναι πολύ ωραίο.
Οι γάτες μου συνεχίζουν δυστυχώς να φτερνίζονται, να έχουν μυξούλες και να αναπνέουν λίγο δύσκολα και τώρα τους δίνω VIBRAMICIN και βάζω στη Σβούρα στα σημεία που έχει μύκητες ΤΕΡΑΜΙΚΙΝΗ. Επίσης η κτηνίατρος μου είπε να τους δίνω και SUPRADINE γιατί απ' ότι φαίνεται έχουν πολύ αδύναμο ανοσοποιητικό.
Εντωμεταξύ πρέπει να ξανακόλλησα κι εγώ μύκητες.. είδα ένα σημάδι στην κοιλιά μου που ελπίζω να είναι απλώς σπυράκι.

Με τι ψεκάζεις τα έπιπλα για να μην υπάρχουν μύκητες; Πολύ φοβάμαι ότι έχει γεμίσει το σπίτι..
Δε μπορώ άλλο μ'αυτούς ...
κ εμενα αυτο πηρε ο γκρινιαρης οταν ηταν κρυωμενος για τους μηκυτες δεν θυμαμαι τι μου εδωσε νομιζω κατι σε λαδι ηταν

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 15:14, 28-04-06:

Να ρωτησω κατι? Οι μυκητες πως ειναι? Πριν καιρο δυο απο τις γατες μου που μενουν στον κηπο ειχαν η μια στο ποδι και η αλλη στην ουρα χασει το τριχωμα και ειχαν και μια πληγη εκει (σαν τσιμπιμα) που αιμοραγουσε και μετα εκλεισε και ξαναβγηκε τριχωμα

Παράθεση

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου

Νεοφερμένος

O Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου έγραψε στις 15:54, 28-04-06:

Απ' ότι ξέρω, μύκητες υπάρχουν παντού. Απλά αρχίζουν να αναπτύσσονται σε υγρό και σκοτεινό περιβάλλον και εφ'όσον ένας οργανισμός είναι αδύναμος.
Στις γάτες το καταλαβαίνεις αν έχουν αραιώσει οι τρίχες σε κάποιο σημείο του σώματος (συνήθως πόδια, μύτη, αυτιά, κεφάλι), ξύνονται στο σημείο εκείνο και εμφανίζουν αργότερα κοκκινίλα.
Στους ανθρώπους (σε μένα τουλάχιστον) εμφανίζεται ένα μικρό σπυράκι το οποίο με τρώει λιγάκι και μέρα με τη μέρα μεγαλώνει. Με τρώει πάρα πολύ και κάποια στιγμή το σπυράκι γίνεται ένα κόκκινο σημάδι και το δέρμα σε εκείνη την περιοχή ξεραίνεται και ξεφλουδίζει.
Εάν η γάτα έχει χτυπήσει και έχει πληγή, είναι φαντάζομαι απ' το χτύπημα η αραίωση της τρίχας. Αν όμως δεν υπάρχει εξ' αρχής πληγή, νομίζω είναι εύκολο να το καταλάβεις ότι είναι μύκητες. Βέβαια πρέπει να το παρατηρήσεις νωρίς γιατί όσο περνάει ο καιρός η γάτα το ξύνει και μπορεί να δημιουργήσει μόνη της πληγή.
Οι μύκητες περνάνε από μόνοι τους - έτσι μου είχε πει ένας κτηνίατρος- απλώς εμείς με την αγωγή επισπεύδουμε την ανάρρωση. Αλλά παίρνει πολύυυυυ καιρό καμιά φορά να αναρρώσεις πλήρως. Τα σημάδια φεύγουν αργά.. Εγώ έπαιρνα χάπια 10 μέρες και σχεδόν ένα μήνα έβαζα κρέμες. Το ίδιο και οι γάτες μου. Και τώρα ξανά μανα..

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 16:02, 28-04-06:

Αυτο το πραγμα που ειχαν εφυγε απο μονο του σε δυο μηνες περιπου. Η πληγη τους ηταν στρογγυλη και βαθεια ομως δεν εμοιαζει με πληγη απο τσακωμο, απο πετρα, ηταν σαν τσιμπημα

Παράθεση

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου

Νεοφερμένος

O Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου έγραψε στις 16:12, 28-04-06:

who knows?
Αφού πέρασε, όλα καλά..
Εγώ πασχίζω να μας κάνω καλά σχεδόν 3 μήνες τώρα.

Παράθεση

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου

Νεοφερμένος

O Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου έγραψε στις 10:21, 02-05-06:

Πέρασαν 5 μέρες και νομίζω πως τα σημεία που έχει αραιώσει το τρίχωμα είναι περισσότερα. Είχε μόνο στα πόδια, τώρα έχει και στην κοιλίτσα της και ένα μικρό σημείο πίσω από το αυτί. Εντωμεταξύ τα σημεία είναι καμιά δεκαριά και μου είναι πολύ δύσκολο να της βάζω σε όλα γιατί κάποια στιγμή αρχίζει να εκνευρίζεται και να με δαγκώνει. Μου παίρνει κανένα μισάωρο.. Και μετά κάθεται και γλείφεται κι έτσι δεν ξέρω αν δρα το φάρμακο. Δίνουν και χάπια για τους μύκητες;
Διάβασα σε κάποιο θέμα για τον Πέρση που πέθανε από μυκητίαση και έχω φρικάρει.. Λέτε να μου συμβεί το ίδιο;:cry:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 13:19, 02-05-06:

γιατι δεν ρωτας το γιατρο σου βρε συ να μην εχεις τετοια προβληματα

Παράθεση

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου

Νεοφερμένος

O Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου έγραψε στις 13:28, 02-05-06:

Έχεις δίκιο..
Αλλά τους έχει κάνει δύο φορές ένεση για τους μύκητες η οποία τις πονάει πολύ μετά για μερικά δευτερόλεπτα, τσούζει πολύ και φωνάζουν.. και δε μπορώ να τις βλέπω έτσι. Το ξέρω πως είναι για το καλό τους αλλά φοβάμαι να τις ξαναπάω..

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 13:30, 02-05-06:

πρεπει να ακολουθησεις ολη την ιατρικη αγωγη κ ασ ποναει βρε για το καλο της ειναι κ εκεινη το καταλαβαινει

Παράθεση

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου

Νεοφερμένος

O Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου έγραψε στις 13:37, 02-05-06:

Φοβάμαι ότι δεν το καταλαβαίνει γιατί όταν πονούσε και φώναζε πήγε ο φίλος μου (κι αυτός γατόφιλος) να τη χαϊδέψει κι αυτή φούσκωσε και έκανε "χιιιι" και του καταγρατζούνισε το χέρι. Και η Σβουρίτσα μας ποτέ μα ποτέ δε μας έχει θυμώσει, ούτε μας έχει γρατζουνίσει ποτέ πριν. Καταλαβαίνω ότι πονούσε εκείνη την ώρα και δεν ήθελε κανέναν αλλά φαίνεται να υποφέρει τόσο πολύ..
Άσε που με τις ενέσεις δεν έχω δει καμιά βελτίωση..
Ούτε και με την κρέμα (βάζω μόλις 5 μέρες θα μου πείτε) αλλά δε θα'πρεπε να χει υποχωρήσει κάπως το πράγμα;
Πολύ στεναχωριέμαι..

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 14:21, 02-05-06:

με το να σε πιανει πανικος δεν βοηθας την γατουλα θελ3ει υπομονη κ επιμονη αν ειναι πηγαινε κ σε κανεναν αλλο γιατρο

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H eleni έγραψε στις 19:16, 02-05-06:

Υπαρχουν και χαπια για τους μυκητες (στον δικο μου δεν ειχαν αποτελεσμα)

Παράθεση

van

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη van
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O van έγραψε στις 23:46, 09-07-06:

Εχοντας να ανιμετωπισω τους μυκητες που παρουσιασε η γατα μου , η οποια ειναι ενος ετους, συμβουλευτηκα ομοιοπαθητικο κτηνιατρο ο οποιος συστησε θεραπεια με ομοιοπαθητικο φαρμακο και με τοπικη χρηση ελαιου απο σπορους γκρειπφρουτ.Το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο σε σχεση χρονου αποθεραπειας και στο θεμα της γενικοτερης ενισχυσης του ανοσοποιητικου συστηματος της γατας που τωρα ειναι υγιεστατη και φαινεται πως δεν προκειται να ξανααντιμετωπισει παρομοιο προβλημα. Για περισσοτερες πληροφοριες μπορω να δωσω λεπτομερειες.
Το ελαιο απο γκρειπφρουτ ειανι ιδανικο μυκητοκτονο και μπορει να χρησιμοποηθει διαλυμενο σε νερο για καθαρισμο του σπιτιου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimangelid
Ο dimangelid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 9 γάτες (Πάνω από 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dimangelid έγραψε στις 05:10, 17-07-06:

Η μια από τις 6 γάτες μου είχε στον λαιμό της ένα πράγμα που ήταν σαν κακάδι όταν την πήρα (περίπου 6 μηνών και ζούσε σε αυλή). Το είδε ο γιατρός και από ότι θυμάμαι ήταν μύκητες. Σε εκείνο το σημείο την ξύρισε ο γιατρός για να βάζω ευκολότερα την αλοιφή. Έβαζα κάθε μέρα, νομίζω δυο φορές την ημέρα, και πέρασε μετά από 1-2 εβδομάδες. Οι μύκητες είναι πολύ μεγάλη ιστορία. Έχω γάτες από το 1990 και θυμάμαι ότι όποτε μπλέκαμε με μύκητες ήταν δύσκολα τα πράγματα (άσχετο αλλά τότε κάποιο κάθαρμα είχε δηλητηριάσει μια γάτα μου με όλα τα μικρά της ) .

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 11:16, 17-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου
Έχεις δίκιο..
Αλλά τους έχει κάνει δύο φορές ένεση για τους μύκητες η οποία τις πονάει πολύ μετά για μερικά δευτερόλεπτα, τσούζει πολύ και φωνάζουν.. και δε μπορώ να τις βλέπω έτσι. Το ξέρω πως είναι για το καλό τους αλλά φοβάμαι να τις ξαναπάω..
Οτιδήποτε είναι απαραίτητο για την υγεία τους (και καμιά φορά για την επιβίωσή τους) πρέπει να το κάνεις, όσο σκληρό κι αν είναι! Εμείς με το απόστημα ολοκληρώνουμε τώρα τη β'φάση (~10 μέρες εκάστη) θεραπείας και θα δούμε αν τέλειωσε πια το κακό!
Δεν έφτανε μόνο ο πόνος στο γιατρό (που στο κάτω κάτω μπορούσε να θυμώνει μόνο μ'αυτόν), έπρεπε εμείς καθημερινά να την πονάμε φριχτά ζουλώντας την για να βγει, να κρατάμε συνεχώς ανοιχτή την πληγή, να της δίνουμε αντιβίωση πατώντας την κυριολεκτικά κάτω... Για λίγο μετά δε μας θέλει, αλλά μετά συνέρχεται και μας κάνει και χαρούλες. Ο Δημήτρης (σύζυγος) λέει ότι η γάτα καταλαβαίνει ότι τελικά είναι για το καλό της όλα αυτά...
Στην αρχή πόναγε η καρδιά μου, έκλαιγα κι εγώ μαζί της, αλλά τώρα σκλήρυνα και δεν της δίνω πολλή σημασία ΑΦΟΥ ΠΡΕΠΕΙ. Όλα θα περάσουν και θα είναι ένα υγιές και χαρούμενο γατουλίνι!!!:up::up::up:

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deni
. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O deni έγραψε στις 00:41, 10-03-07:

ειμαι σχετικα καινουρια οσον αφορα τις γατες και πολλά πράγματα δεν τα ξέρω.Αυτό για του μύκητες πρώτη φορά το ακούω αν και τα συμπτώματα μου είναι γνωστά.Για τα σπυράκια που λέτε που ξεκινούν σαν κοκκινίλες και μετά φαγουρίζουν και ξεφλυδίζουν και ομολογώ ότι με ανησύχησαν και σκέφτηκα να πάω στο γιατρό . Η γατούλα μου (περσίας) ξύνεται αρκετά και σε μερικά σημεία του σώματός της έχει κακκαδάκια.τα οποία ομολογώ ότι πληθαίνουν και αραιώνουν ανάλογα.Ο γιατρός είπε ότι είναι από το ξύσιμο , ότι τραυματίζεται και κάνει κακαδάκια . Τι εξέταση πρέπει να κάνω για να εξακριβώσω αν είναι μύκητες?και αν ειναι μετά τι κάνω?πρεέπι να ψεκάσω το σπίτι όπως διάβασα πιο πάνω?και γω από την άλλη έχω γεμίσει και σπυράκια ακμής , και έχω φαγούρα στα δάχτυλα και πολλά περίεργα συμπτώματα?και όσον αφορά οτυ μύκητες στουν ανθρώπους , μπορούν να εμφανιστούν παντού ε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 00:54, 10-03-07:

όλα αυτά που διαβάζω με τρομάζουν γιατί πρόσφατα πήρα γάτα και δεν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω.και ένας λόγος περισσότερο γιατί τα συμπτώματα που αναφέρετε είναι γνώριμα.Η γάτα μου συχνά πυκνά φταρνίζεται αλλα μέχρι τώρα δεν είχα δώσει σημασία . Επιπλέον έχω παρατηρήσει κάποια εξογκόματα στο δέρμα της σε διάφορα σημεία , σαν κακαδάκια τα οποία όταν τα τραβάω βγαίνει και η τρίχα μαζί.Είναι σκούρα καφέ νομίζω και σαν κομματάκια άμμου , πως να το περιγράψω δεν ξέρω.Όρεξη έχει δόξα το θεό , παίζει αρκετά και κατα τα άλλα όλα καλά.Από την άλλη εγώ έβγαλα τέτοιες κοκκινίλες που αναφέρεις που ξεφλουδίζουν και φαγουρίζουν - Στα σπυράκια έβαλα daktarin και έφυγαν- όπως επίσης 'εχω και έξαρση ακμής από τη στιγμή που την πήρα . . Αλλά επειδή έχω και ορμονικό πρόβλημα δεν ξέρω που να το αποδόσω. Τι πρέπει να κάνω για να δω αν είναι μύκητες?ο γιατρός όταν την πήγα για εμβόλιο λίγο που την κοίταξε είπε ότι είναι κακαδάκια από το ξύσιμο και λίγο με καθυσήχασε.Τελευταία όμως έχει πολλά στο κεφάλι και γύρω από το λουράκι?από που μπορεί να τους κόλλησε?και εγώ τι πρέπει να κάνω?εδω και δύο μέρες έχω και άλλες ενοχλήσεις(οι γυναίκες με καταλαβαίνουν)και δε μπορεί να κόλλησα κάτι από αλλού?και έχω και φαγούρα στα πόδια.Θα μου πείτε γιατί ακόμα δεν έχγ πάει στο γιατρό?πρώτον δεν ξέρω σε τι γιατρό να πάω...μπορεί όλα αυτά να ξεκίνησαν από το γατάκι μου?και πρέπει να ψεκάσω και το σπίτι?ασ μου πει κάποιος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:56, 10-03-07:

μια περσικη γατα θελει πολυ βουρτσισμα κ περοιποιηση ωστε να ειναι καθαρο το τριχωμα της κ να αναπνεει το δερμα της αυτο το βοηθαει το βουρτσισμα

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:09, 12-03-07:

Δεν ξερω γιατι αλλα μου φαινεται οτι μπερδευετε πολλες ασθενειες μαζι , μυκητες, ρινοτραχειητιδα, αλλεργια...ισως και ψειρεςη ψυλλους???

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kittycat
H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 20:33, 12-03-07:

Και ο δικός μου γάτος είχε πρόβλημα με τους μύκητες από μικρός. Όταν ήταν μικρούλης του έκανα θεραπεία με μία λοσιόν που μου δώσανε από το κτηνιατρίο φτιαχτή απ'ότι κατάλαβα και του περάσαν. Μετά από κάνα πεντάμηνο μου ξαναεμφάνισε και του έκανα θεραπεία με μια λοσιόν αυτή τη φορά από το φαρμακείο και χάπια. Νωρίτερα δεν μπορούσα να του τα δώσω μου είπε η κτηνίατρος γιατί ήταν μικρός. Όμως του πέρασε. Τώρα έχει εμφανίσει πάλι κάτι εκεί που ήταν το κολάρο του( πριν κοπει), μια πληγή που συνέχεια την ξύνει. Όταν τον πήγα στην κτηνίατρο(διαφορετική αυτή την φορά, θα εξηγήσω τον λόγο παρακάτω) του τράβηξε μερικές τρίχεις και είδε ότι βγαίνουν εύκολα. Μου είπε ότι μπορεί να είναι πάλι μύκητες, της εξήγησα ότι ξαναείχε. Μου έδωσε μια λοσιον θα του βάζω για 10 μέρες και αν δεν έχει υποχωρήσει μάλλον θα του ξαναδώσω χάπια. Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω κολλήσει από τον Νόμπου-χτύπα ξύλο- αν και οι τρίχες του Νόμπου κυριαρχούν παντού και κοιμόμαστε κάθε βράδυ αγκαλίτσα. Είχα κολλήσει μαζί και όλη η οικογένεια πριν 10 χρόνια όταν είχα κάτι γάτες στην αυλή στον ασπρόπυργο που έμενα αλλά έκανα θεραπεία και μου έφυγαν γρήγορα.Για να τελειώνω έχω καταλάβει ότι πολύ δύσκολα ξεμπερδεύεις με τους μύκητες για την γάτα εννοώ. Ακόμη δεν είμαι σίγουρη αλλά δεν κολλάνε όλοι οι μύκητες της γάτας στους ανθρώπους.
Υ.Γ. Στο πρώτο κτηνιατρίο που πήγαινα ήταν διάφοροι κτηνίατροι πολλοί απο αυτούς εκπαιδευόμενοι, και είναι και κλινική.
Όταν πήγα τον Νόμπου για 2η ή 3η φορά για τους μύκητες με ανάλαβε ένας αλλος κτηνίατρος, στην αρχή με είχε αναλάβει μια κτηνίατρος. Τον ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε και μου απάντησε το πολύ πολύ να βάλουμε μια φωτιά να τον κάψουμε .Εκτός αυτού συνέχεια επαναλάμβανε είναι του δρόμου και είναι του δρόμου γι'αυτό έχει μύκητες . Μου είχε σπάσει τα νεύρα αλλά επειδή είμαι ήσυχη σαν χαρακτήρες και δεν τσακώνομαι εύκολα απλά τον αγριοκοίταζα. Τελική κατάληξη μου έγραψε μια θεραπεία να τον κάνω μπάνιο με σαμπουάν(!) για ένα μήνα κάθε βδομάδα. Με ένα σαμπουάν που αργότερα ανακάλυψα ότι είναι για την δερματίτιδα του σκύλου(!).Τελική κατάληξη ο Νόμπου μετα το τρίτο μπάνιο έμφάνισε ακατάσχετη τριχόπτωση και κάτι σαν πιτυρίδα σε όλο του το σώμα. Δεν τον ξανάκανα μπάνιο εννοείτε κ ήμουν έτοιμη να πάω να του τα ψάλλω ώσπου σε μια βδομάδα έγινε καλά ο γλυκός μου. Του φύγαν όλα. Οι μύκητες έφυγαν αλλά από τα χάπια. Δεν ξαναπάτησα πόδι εκεί. Στην νέα κτηνίατρο που πάω της είπα για τον κτηνίατρο κ τον ήξερε. Και τι μου είπε, αυτός είναι και καλά ο αρχίατρος εκει πέρα! Αν είναι δυνατόν!Μα καλά για σκύλο πέρασε τον γάτο μου και του έδωσε σαμπουάν!Και τόσα πολλά μπάνια σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα στην γάτα ότι σαμπουάν κι αν είναι αυτό δεν κάνει, θα παρουσιάσει δερματικά προβλήματα, πολλές φορές μη αναστρέψιμα. Αλλά και γω φταίω σαν χαζή τον εμπιστεύτηκα. Και αφού το έπαθε αυτό ο Νόμπου διάβασα τα βιβλία μου και το είδα για τα μπάνια.
Με συγχωρείτε για το μέγεθος του κειμένου αλλά έπρεπε να τα πω γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο.
Όσο για τους μύκητες: υπομονή ...

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 22:08, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kittycat
Τώρα έχει εμφανίσει πάλι κάτι εκεί που ήταν το κολάρο του( πριν κοπει), μια πληγή που συνέχεια την ξύνει.
Αυτό ακριβώς έχει πάθει ο γάτος μου! Χθές το πρωί με το που ξύπνησα ήρθε στο κρεββάτι για να με γλύψει και να μου πει "καλημέρα". Τότε πρόσεξα λίγο ξεραμένο αιματάκι. πάνω από το κολάρο του. Μια σταλίτσα αλλά επειδή είναι λευκός φαίνεται. Τον έψαξα και δεν είχε πληγή. Σκέφτηκα ότι μάλλον γρατζουνίστηκε όπως ξυνόταν. Σήμερα το απόγευμα γυρνόντας από τη δουλειά κι εκεί που αρχίσαμε να παίζουμε είδα 'ότι έχει μια μικρή στρογγυλή κόκκινη με αίμα πληγή στο ίδιο σημείο. Δεν έχει τρίχωμα σάυτό το σημείο σαν να το΄χει βγάλει. Από την ώρα που το είδα πήγα να τον πιάσω για να το δω από πιο κοντά και να το βγάλω φωτογραφία να το δείτε να μου πείτε τη γνώμη σας αλλά δεν μ'αφήνει. Τι μπορεί να είναι? Δεν έχει έρθει σ'επαφή με άλλες γάτες από τον Οκτώβρη και ούτε υπάρχει κάτι αιχμηρό στο μπαλκόνι ή στο σπίτι για να χτυπήσει. Προσέχουμε πολύ.
Σκέφτομαι να τον πάω στον Αίλουρο. Ήθελα έτσι κι αλλιώς να πάω να γνωρίσω το γιατρό, τώρα έχω ένα παραπάνω λόγο. Χρειάζεται να κλείσω ραντεβού ή να τον πάω έτσι?

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 22:21, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Αυτό ακριβώς έχει πάθει ο γάτος μου! Χθές το πρωί με το που ξύπνησα ήρθε στο κρεββάτι για να με γλύψει και να μου πει "καλημέρα". Τότε πρόσεξα λίγο ξεραμένο αιματάκι. πάνω από το κολάρο του. Μια σταλίτσα αλλά επειδή είναι λευκός φαίνεται. Τον έψαξα και δεν είχε πληγή. Σκέφτηκα ότι μάλλον γρατζουνίστηκε όπως ξυνόταν. Σήμερα το απόγευμα γυρνόντας από τη δουλειά κι εκεί που αρχίσαμε να παίζουμε είδα 'ότι έχει μια μικρή στρογγυλή κόκκινη με αίμα πληγή στο ίδιο σημείο. Δεν έχει τρίχωμα σάυτό το σημείο σαν να το΄χει βγάλει. Από την ώρα που το είδα πήγα να τον πιάσω για να το δω από πιο κοντά και να το βγάλω φωτογραφία να το δείτε να μου πείτε τη γνώμη σας αλλά δεν μ'αφήνει. Τι μπορεί να είναι? Δεν έχει έρθει σ'επαφή με άλλες γάτες από τον Οκτώβρη και ούτε υπάρχει κάτι αιχμηρό στο μπαλκόνι ή στο σπίτι για να χτυπήσει. Προσέχουμε πολύ.
Σκέφτομαι να τον πάω στον Αίλουρο. Ήθελα έτσι κι αλλιώς να πάω να γνωρίσω το γιατρό, τώρα έχω ένα παραπάνω λόγο. Χρειάζεται να κλείσω ραντεβού ή να τον πάω έτσι?
Ούτε και γω ξέρω ακόμα τι είναι. Αλλά το πιο πιθανό είναι μου είπε η κτηνίατρος να τον ερέθισε το κολλάρο. Εμένα του είχε μισοκοπεί το κολάρο κ δεν το είχα προσέξει κ έτσι μάλλον τον τσίμπαγε εκεί, ώσπου κόπηκε εντελώς το κολάρο και πρόσεξα την πληγή. Για κοίταξε το κολλάρο μήπως έχει κοπεί σε κάποιο σημείο κ αυτό τον έχει ερεθίσει.

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 23:25, 12-03-07:

πως ακριβως ειναι οι μυκητες μπορει να μου εξηγησει καποιος?εμενα η διακια μου γεμιζει συνεχεια κακαδακια σε ολο της το σωμα.οταν την πηγα για πρωτη φορα σε εναν κτηνιατρο της εκανε-και καλα-βιοψια και μου ειπε οτι βγηκε αρνητικη.με καθησυχασε.οταν την χαναπηγα στον δευτερο κτηνιατρο γιατι επεσε απο τον τριτο τον ειχα ρωτησει για τα κακαδακια - δεν εδωσα και πολυ σημασια γιατι τοτε αλλο ηταν το προβλημα μου-και μου ειπε οτι ειναι απο το ξυσιμο.αλλα για μυκητες δεν ειχα ιδεα μεχρι που διαβασα το site σασ.απο την αλλη συμπτωματα εχω εμφανισει κατα καιρους.και κοκκινα σημαδια που ξεφλουδιζουν.εβαλα daktarin απο μονη μου και περασαν.αλλα γενικα φαγουριζομαι κατα καιρους.αλλα η γατα μου τριχα δεν εχει χασει στα σημεια αυτα.βεβαια δεν ξερω αν θα το καταλαβαινα γιατι ειναι περσικη και εχει μπολικη.αλλα τωρα αγχωθηκα και θα την χαναπαω στο γιατρο.κανει ειδικη εξεταση για μυκητες και ξερει κανεις ποσο στοιχιζει γιατι τα οικονομικα μου αυτην την περιοδο ειναι τρομερα χαλια?

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

H kittycat έγραψε στις 16:46, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deni
πως ακριβως ειναι οι μυκητες μπορει να μου εξηγησει καποιος?εμενα η διακια μου γεμιζει συνεχεια κακαδακια σε ολο της το σωμα.οταν την πηγα για πρωτη φορα σε εναν κτηνιατρο της εκανε-και καλα-βιοψια και μου ειπε οτι βγηκε αρνητικη.με καθησυχασε.οταν την χαναπηγα στον δευτερο κτηνιατρο γιατι επεσε απο τον τριτο τον ειχα ρωτησει για τα κακαδακια - δεν εδωσα και πολυ σημασια γιατι τοτε αλλο ηταν το προβλημα μου-και μου ειπε οτι ειναι απο το ξυσιμο.αλλα για μυκητες δεν ειχα ιδεα μεχρι που διαβασα το site σασ.απο την αλλη συμπτωματα εχω εμφανισει κατα καιρους.και κοκκινα σημαδια που ξεφλουδιζουν.εβαλα daktarin απο μονη μου και περασαν.αλλα γενικα φαγουριζομαι κατα καιρους.αλλα η γατα μου τριχα δεν εχει χασει στα σημεια αυτα.βεβαια δεν ξερω αν θα το καταλαβαινα γιατι ειναι περσικη και εχει μπολικη.αλλα τωρα αγχωθηκα και θα την χαναπαω στο γιατρο.κανει ειδικη εξεταση για μυκητες και ξερει κανεις ποσο στοιχιζει γιατι τα οικονομικα μου αυτην την περιοδο ειναι τρομερα χαλια?
Ναι, κάνει εξέταση για τους μύκητες. Παίρνει λίγες τρίχες από αυτό το σημείο τις εξετάζει στο μικροσκόπιο και ακόμα παίρνει ένα μηχάνημα σαν φακό που βγάζει υπεριώδες φως και ελέγχει αυτά τα σημεία. Λογικά φαίνονται στο υπεριώδες φως οι μύκητες.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 18:19, 13-03-07:

Χμ, μυκιτίαση δεν εχει πάθει κανενα γατακι απ' όσα ειχα για να βοηθησω, αλλά μου ακούγεται λογική η βιοψία.

Παράθεση

nefeli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefeli
H nefeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H nefeli έγραψε στις 20:39, 13-03-07:

εμενα το γατακι μου ειναι 40 ημερων.ειδα αμεσως μολις το πηρα κατι σαν εκζεματα με ασπρο καυκαλο ομως και το πηγα στο γιτρο.μαλιστα πανω απο το ματακι του ειχε φυγει το τριχωμα.πηρε δειγμα και θα ξερουμε την πεμπτη αν ειναι μυκητες η ψωρα.εχει κανεις εμπειρια απο ψωρα?τι διαφορα εχουν τα συμπτωματα?

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 23:07, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Αυτό ακριβώς έχει πάθει ο γάτος μου! Χθές το πρωί με το που ξύπνησα ήρθε στο κρεββάτι για να με γλύψει και να μου πει "καλημέρα". Τότε πρόσεξα λίγο ξεραμένο αιματάκι. πάνω από το κολάρο του. Μια σταλίτσα αλλά επειδή είναι λευκός φαίνεται. Τον έψαξα και δεν είχε πληγή. Σκέφτηκα ότι μάλλον γρατζουνίστηκε όπως ξυνόταν. Σήμερα το απόγευμα γυρνόντας από τη δουλειά κι εκεί που αρχίσαμε να παίζουμε είδα 'ότι έχει μια μικρή στρογγυλή κόκκινη με αίμα πληγή στο ίδιο σημείο. Δεν έχει τρίχωμα σάυτό το σημείο σαν να το΄χει βγάλει. ?
Ασπασία ό,τι και να'ναι καλό θα ήταν να του βγάλεις αμέσως το κολάρο!
Και η Λουκρητία όταν κόλλησε μύκητες (τριχόφυτα) κάπως έτσι ξεκίνησε. Πρώτα έχασε λίγες τρίχες γύρω από το κολάρο και μετά σε ένα δυο άλλα σημεία του σώματος . Τον Χιονή μπορεί και να τον πείραξε το συγκεκριμένο λουράκι αλλά και μύκητες να έχει μην ανησυχείς καθόλου σε υγιή γατιά αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα (με τοπικές πλύσεις ή/και χαπάκια). Η Λουκρητία το είχε πάθει τότε γιατί θήλαζε τα μωρά και είχε αδυνατίσει ο οργανισμός της.
Τα γατιά συνήθως έχουν πάνω στο τρίχωμα τους μήκυτες αλλά το ανέπαφο δέρμα είναι πολύ ανθεκτικό σε αυτούς. Στο σημείο που τους φοράμε το λουράκι επειδή ξύνονται και πληγιάζει το δέρμα είναι πιο εύκολο για τους μήκυτες να εισχωρήσουν βαθύτερα και να κάνουν αποικία.
Επίσης όταν το έπαθε η Λουκρητία συνειδητοποίησα ότι ένα παράξενο στρογγυλό εξάνθημα που είχα στο μπράτσο για ένα δύο μήνες νωρίτερα ήταν μάλλον μήκυτες. Όταν βέβαια εμφανίστηκε στη Λουκρητία εμένα μου είχε ήδη περάσει... Διάβασα κάπου ότι εαν δεν έχεις ήδη κολλήσει μήκυτες όταν τους εμφανίσει η γάτα σου, το πιθανότερο είναι να μην τους κολλήσεις.
Οι συγκεκριμένοι μήκυτες (τα τριχόφυτα) δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι για τους ανθρώπους (μπορεί να είναι όμως για τα μικρά παιδιά, αρρώστους κτλ). Συνήθως εμφανίζονται σαν ένα κυκλικό εξάνθημα που αρχίζει να κοκκινίζει από εξω προς τα μέσα, πολλές φορές υποχωρούν και χωρίς αγωγή αλλά αν δείτε τίποτα ύποπτο πάνω σας κάντε μια βόλτα από το δερματολόγο.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 12:59, 14-03-07:

Έχω κανονίσει να τον πάω το Σάββατο στο γιατρό οπότε θα το δουμε τι ακριβώς είναι. Το λουράκι δεν του το βγάζω, επειδή βγαίνει συνέχεια στο μπαλκόνι και χαζεύει έξω και αν μια στις χίλιες πηδήξει δεν θέλω να είναι χωρίς λουράκι και πλακετίτσα με τα στοιχεία για να μην τον χάσω...

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 17:40, 29-03-07:

η γατα μου εχει μυκητες και κάνει θεραπεια.δεν ξερω τι ακριβως μας εδωσε ο γιατρος.Από ένα μπουκαλάκι γέμισε 7 συριγγες για επτά μερες να τις δίνω από το στόμα και να βάζω dactador στην καραφλιτσα που έκανε.εγώ μπορώ να κοιμάμαι μαζί της?έχει συνηθίσει να κοιμάται στα πόδια μου στο κρεβάτι το βράδυ και αρχικά πανικοβλήθηκα και την έκλεισα δυο μέρες στο γραφείο αλλά νιώθω άσχημα.τι να κάνω?

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 18:42, 29-03-07:

ο γιατρος δεν σου ειπε????

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 14:42, 04-04-07:

γεια σασ.λοιπον πμηκα και γω απο νωρις στα βασανα σε ότι εχει να κάνει με γατισιες ασθενεις.η Λήδα μου κόλλησε μύκητες και κάνουμε θεραπεία.πέταξα και γω τις καντήλες μου αλλα το καταλαβα αργα και όταν αποφάσισα να πάω στο γιατρό είχαν φύγει.κάπου κάποιος ενέφερε έλαιο από grape fruit σαν μυκητοκτόνο.στην Ξάνθη που μένω ούτε καν το ξέρουν.το βρήκα τελικά θεσσαλονίκη και πήρα ένα μπουκαλάκι.Ωραία τώρα πως το χρησιμοποιούμε?για το σπίτι πρώτον και μετά στη γάτα?κάνει θεραπεία με κάτι συρριγούλες σε μονοδόσεις αλλα είπε κάποιος όιτι είδε αποτέλεσμα με το έλαιο.εγώ με τα ομοιοπαθητικά δεν έχω πολύ καλή σχέση.οπότε ενημερώστε με plz.ευχαριστω πολύ

Παράθεση

catman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catman
Ο catman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (τουλάχιστον 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O catman έγραψε στις 04:40, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deni
το βρήκα τελικά θεσσαλονίκη και πήρα ένα μπουκαλάκι.
Από πού τ'αγόρασες;

Παράθεση

deni

Νεοφερμένος

O deni έγραψε στις 14:01, 11-04-07:

το αγόρασα από ένα φαρμακείο στη θεσσαλονίκη.είναι σε μπουκαλάκι γυάλινο της apivita αν θυμαμαι καλα.και πως το χρησιμοποιώ τώρα αυτό?

Παράθεση

frinda

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frinda
. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O frinda έγραψε στις 12:44, 30-03-09:

Καλησπερα σας ειμαι καινουρια στο φορουμ και γραφτηκα εδω για δυο λογους. Ο ενας ειναι γιατι ΛΑΤΡΕΥΩ τις γατουλες , εχω δυο, και ο δευτερος γιατι η μικρουλα μου παρουσιασε μυκητες.
Ξυνεται συγκεκριμενα μπροστα απο το αυτι και εχει κανει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια, και της εφυγαν τριχες απο την πλατουλα της.
Ο γιατρος μου εχει δωσει δυο αλοιφες και ενα σιροπι κτηνιατρικο και μου ειπε να μην ανησυχω κι οτι το προβλημα πρεπει να κανει τον κυκλο του.
Εγω ομως ανησυχω και στενοχωριεμαι παρα πολυ που βλεπω τη γατουλα μου να μην εχει μαλλακια και να ξυνεται συνεχεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ισιδώρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ισιδώρα
H Ισιδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ισιδώρα έγραψε στις 11:09, 18-04-10:

Καλησπερα σε ολους!Χρειαζομαι αμεσα τη βοηθεια σας....αγορασα απο εναν ιδιωτη ενα γατακι Βιρμανίας κουκλακι....τωρα πλεον ειναι 38 ημερων....δυστυχως παρουσιασε μεγαλη τριχοπτωση γυρω γυρω απο τον λαιμο και στη πλατουλα του,ξυνετααι κατω απο τα αυτακια του και τιναζει το κεφαλακι του...πηγα στο κτηνιατρο και περιμενω να βγουν τα αποτελεσματα της καλλιεργιας για μυκητες που εκανε,γιατι ο κτηνιατρος μου ειπε οτι περι αυτου προκειται μαλλον...πειτε μου παρακαλω εχει συμβει σε καποιον με γατακι κατι παρομοιο???Ανυσηχω...Μου ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι μεταδοτικο και δν πρεπει να ερχομαι σε επαφη μαζι του....τωρα το εχω απομονωμένο σε αλλο δωματιο το καθαριζω τακτικα απλα στενοχωριεμαι γιατι ειναι μοναχουλι του,ειχε συνηθησει γιατι ειμασταν συνεχεια μαζι....ευτυχως τρωει κανονικα και εχει ορεξη για παιχνιδι...οποτε το επισκεπτομαι κανει σαν τρελο...
Αν γνωριζετε τι περιλαμβανει περιπου η θεραπεια ενημερωστε με παρακαλω...
Ευχαριστω πολυ για τη προσοχη σας αναμενω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 12:27, 18-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ισιδώρα
Καλησπερα σε ολους!Χρειαζομαι αμεσα τη βοηθεια σας....αγορασα απο εναν ιδιωτη ενα γατακι Βιρμανίας κουκλακι....τωρα πλεον ειναι 38 ημερων....δυστυχως παρουσιασε μεγαλη τριχοπτωση γυρω γυρω απο τον λαιμο και στη πλατουλα του,ξυνετααι κατω απο τα αυτακια του και τιναζει το κεφαλακι του...πηγα στο κτηνιατρο και περιμενω να βγουν τα αποτελεσματα της καλλιεργιας για μυκητες που εκανε,γιατι ο κτηνιατρος μου ειπε οτι περι αυτου προκειται μαλλον...πειτε μου παρακαλω εχει συμβει σε καποιον με γατακι κατι παρομοιο???Ανυσηχω...Μου ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι μεταδοτικο και δν πρεπει να ερχομαι σε επαφη μαζι του....τωρα το εχω απομονωμένο σε αλλο δωματιο το καθαριζω τακτικα απλα στενοχωριεμαι γιατι ειναι μοναχουλι του,ειχε συνηθησει γιατι ειμασταν συνεχεια μαζι....ευτυχως τρωει κανονικα και εχει ορεξη για παιχνιδι...οποτε το επισκεπτομαι κανει σαν τρελο...

Αν γνωριζετε τι περιλαμβανει περιπου η θεραπεια ενημερωστε με παρακαλω...

Ευχαριστω πολυ για τη προσοχη σας αναμενω...
Αυτό είπε μόνο ο κτηνίατρος, ότι "μάλλον" είναι μύκητες και να μην έρχεσαι σε επαφή μαζί του; Δηλαδή τι σου είπε, κλείσ' το σε ένα δωμάτιο και μην ασχολείσαι μαζί του μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα; Απ' όσο θυμάμαι, τα αποτελέσματα τέτοιων εξετάσεων δεν αργούν πολύ, πάντως. Πότε το πήγες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 15:09, 18-04-10:

Η καλλιέργεια για κάποιους μύκητες (αν έγινε αυτό) αργεί. Σε καμία περίπτωση δεν είναι σωστό να έχεις κλειδωμένο το ζώο. Θα προτιμούσα να κολλήσω και εγώ παρά να έχω τον γατούλη μου στην καραντίνα... Ναι μπορεί να κολλήσεις αν έχει δερματόφυτα. Όμως μπορεί να κολλήσεις και από οπουδήποτε υπάρχουν τρίχες της γατούλας σου, π.χ από το πάτωμα, τον καναπέ κτλ, οπότε έχοντάς την απομονωμένη δεν σημαίνει ότι δεν θα κολλήσεις. Ακόμα και να κολλήσεις δεν είναι σοβαρό, το πολύ-πολύ να βγάλεις λίγα κόκκινα σπυράκια σαν τσιμπίματα κουνουπιού που φαγουρίζουν και φεύγουν εύκολα και με αγωγή και χωρίς.
Πάντως αν είναι δερματόφυτα πρέπει να καθαρίσεις πολύ καλά όλο το σπίτι για μην ξανακολλήσει το γατάκι.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:36, 18-04-10:

Επίσης θα ενημέρωνα και τον άνθρωπο που μου την πούλησε, γιατί μπορεί να υποφέρουν και τα άλλα αδελφάκια της ήδη πουλημένα ή απούλητα....
Υποθέτω ότι δεν ήταν εκτροφείο με χαρτιά, εξετάσεις κλπ.

Δεν είναι κάτι σοβαρό πάντως, θέλει θεραπεία και αργεί και είναι δύσκολη αλλά περνάει.

ΥΓ. εαν ΤΩΡΑ είναι 38ημερών πόσο στο έδωσε????
....κατι δεν μου αρέσει....

Παράθεση

Ισιδώρα

Νεοφερμένος

H Ισιδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ισιδώρα έγραψε στις 16:59, 18-04-10:

Παιδια τη τριτη βγαινουν τα αποτελεσματα...απλα στενοχωριεμαι πολυ...γτ ειχε πολυ τριχωμα και ο λαιμουδακος του εχει γινει ατριχος....ρε παιδια εντωμεταξυ μου ειπε οτι μετα πρεπει να το απομονωσω για καιρο και γενικως μου τα παρουσιασε τρομαχτικα τα πραγματα ...τοσο καιρο θα χα κολλησει αφου ολο μαζι ειμασταν αγκαλιες και φιλια...εγω το γατακι δν θα το παρατησω πουθενα θα προσπαθησω οσο μπορω να το κρατησω...και επισης μου ειπε οτι δν ξερει αν θα μπορεσει να του κανει τη θεραπεια γιατι ειναι μικρο....τη τεταρτη επιστρεφω αθηνα αφου παρω τις εξετασεις γτ ειμαι σε νισι,εδω τον πηγα στο κτηνιατρο γτ ειχε μεγαλη τριχοπτωση....τωρα να φανταστειτε το εχω σε αλλο δωματιο και του καθαριζω το δωματιο...το προσεχω οσο μπορω και με τη διατροφη του...
Πειτε μου απο την εμπειρια σας θα πανε καλα τα πραγματα?
Εγω στην αθηνα θα τον παω και σε αλλο κτηνιατρο ....η αδελφη μου που συνεννοηθηκε με εναν κτηνιατρο στην αθηνα τα παρουσιασε πιο αισιοδοξα τα πραγματα...
Ωστοσο ειμαι αγχωμενη υπερβολικα...Διαβασα και στο ιντερνετ για θεραπειες με αλοιφες με σιροπια με ενεσεις με σαμπουαν...φανταζομαι ολο και κατι θα μπορει να γινει...

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 17:37, 18-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ισιδώρα
Πειτε μου απο την εμπειρια σας θα πανε καλα τα πραγματα?
Εγω στην αθηνα θα τον παω και σε αλλο κτηνιατρο ....η αδελφη μου που συνεννοηθηκε με εναν κτηνιατρο στην αθηνα τα παρουσιασε πιο αισιοδοξα τα πραγματα...
Ωστοσο ειμαι αγχωμενη υπερβολικα...Διαβασα και στο ιντερνετ για θεραπειες με αλοιφες με σιροπια με ενεσεις με σαμπουαν...φανταζομαι ολο και κατι θα μπορει να γινει...
Ναι να τον πας και σε άλλον κτηνίατρο.
Πολλά μπορούν να γίνουν, αρκεί να έχεις υπομονή (τα δερματόφυτα θέλουν αρκετό καιρό θεραπείας) και να ακολουθήσεις ακριβώς τη θεραπεία που θα σου δώσει ο κτηνίατρος. Αν έχεις και άλλα ζωάκια σπίτι μπορεί να χρειαστεί να κάνεις και σε αυτά θεραπεία προληπτικά. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τα αποτελέσματα των εξετάσεων...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:56, 18-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia

ΥΓ. εαν ΤΩΡΑ είναι 38ημερών πόσο στο έδωσε????
.

Πόσο ημερών το πείρες???

Παράθεση

Ισιδώρα

Νεοφερμένος

H Ισιδώρα έγραψε στις 18:11, 18-04-10:

Το πηρα 25 ημερων...
Ναι θα παω και σε αλλον...
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας...
Ειναι η πρωτη μου γατουλα μωρε...γι αυτο ανησυχω ιδιαιτερα και δεν γνωριζω πολλα πραγματα...
Ευχαριστω για την υπομονη και προσοχη σας...
Θα ενημερωσω κιολας για τη κατασταση απο τριτη και μετα...Να παω και στην αθηνα και βλεπουμε...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:18, 18-04-10:

Απαράδεκτο εκ μέρους του ιδιώτη που σου πούλησε το γατάκι τόσο μικρό....
Εύχομαι όλα να είναι περαστικά και να μην έχεις άλλα τρεχάματα αργότερα.
Κάτι μου βρωμοκοπάει εμένα, και θα σου έλεγα να ενημερώσεις το άτομο που στην έδωσε και να κόψεις αντίδραση.

Οι μύκητες συνήθως εμφανίζονται και απο στρες.. και ήταν μεγάλο στρες ο αποχωρισμός απο την μάνα τόσο νωρίς...τεσπα..δεν είναι ώρα αυτή γιαυτήν την κουβέντα, ας γίνει καλά το γατάκι που δεν φταίει σε τίποτα άν κάποιοι κοιτάνε μόνο το χρήμα...

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

H CoffeeBlack έγραψε στις 18:25, 18-04-10:

Αχ βρε Ισιδώρα, γιατί το πήρες τόσο μικρό;
Μάλλον ήταν άρρωστη η μαμά γάτα και το μετέδωσε στα μικρά...
Την Τρίτη να μας ενημερώσεις για τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    3lbereth, Aleksa, charlie2alpha, theatrocinefil, xtor

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μύκητες - Από Zoubi
      Το θέμα έχει λάβει 335 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-12-18 στις 16:18.
    • Μύκητες και στα μάτια; - Από zina
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-10 στις 09:13.
    • Μύκητες; - Από ορφεας13587
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-08 στις 11:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους