Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,098 μηνύματα σε 22,183 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 297 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο πρέπει να τρώει;

Dizzy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dizzy
H Dizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Dizzy έγραψε στις 14:58, 17-12-07:

Ο γατος μου ειναι 3.5 μηνών, εγω τον εχω 1.5 μηνα. Μήπως γνωριζετε σε ποσες μερες ειναι ενα λογικο διαστημα για να καταναλωνει τη 2κιλη συσκευασια κροκετες? Επεισης ποιο θεωρειται ικανοποιητικο βαρος για την ηλικια αυτη? Δεν ειναι ρατσας.

Ευχαριστω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 15:01, 17-12-07:

εγω σου γραφω να σε καλοσορισω στο σαιτ μας.

Εγω δεν ξερω να σε βοηθησω. Δεν ειχα ποτε μικρο γατακι! Εαν ομως κανεις λιγο υπομονη τα κοριτσια εδω που ειναι αστερια σε τετιοες πληροφοριες θα σου γραψουν συντομα!!

Καλωσηρθες!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:09, 17-12-07:

Καλωσήρθες κι από μένα!
Σ' αυτή την ηλικία ο γάτος σου είναι ακόμα στην ανάπτυξη, επομένως είναι καλό να του δίνεις να τρώει όσο θέλει. Ιδανικό βάρος δεν υπάρχει, γιατί τα γατάκια διαφέρουν ως προς την κατασκευή τους, άλλα είναι πιο μικροκαμωμένα κι άλλα πιο μεγαλόσωμα. Ένας γενικός οδηγός υπάρχει συνήθως στο πίσω μέρος της συσκευασίας όπου αναγράφονται οι συνιστώμενες ημερήσιες ποσότητες σε γραμμάρια, ανάλογα με το βάρος.
Πάντως είναι ακόμα νωρίς για να ανησυχείς για τις ποσότητες! Το πιο σημαντικό σ' αυτή την ηλικία είναι να του δίνεις τροφή για γατάκια στην ανάπτυξη (με την ένδειξη "kitten" δηλαδή) ώστε να παίρνει όλα όσα χρειάζεται για να μεγαλώσει σωστά. Αυτή την τροφή θα πρέπει να καταναλώνει μέχρι την ενηλικίωσή του (στους 12 μήνες) ή μέχρι τη στείρωσή του (συνήθως γύρω στους 6-8 μήνες).
Πώς τον λένε το γατούλη σου; Βάλε μας και καμιά φωτογραφία να τον καμαρώσουμε!

Παράθεση

Dizzy

Νεοφερμένος

H Dizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Dizzy έγραψε στις 15:23, 17-12-07:

Σας ευχαριστω για το καλωσόρισμα!

Κανω αυτα που γραφετε και παρατηρησα πως τρωει μαλλον μεγαλες ποσοτητες το 2κιλο το τελειωνει σε 3 εβδομαδες, αρα τρωει 100 γρ τη μερα, φοβαμαι μηπως ειναι πολύ. Οταν τον πηραμε ηταν 2200 γρ και τωρα 1.5 μηνα μετα ειναι 3500 γρ. Απο παιχνιδι και κινηση παντως αλλο τιποτα, ας ειναι καλα τα παιδια μου!

Καμαρωστε εδω τον Dizzy με την 7χρονη κορη μου, ηταν το δωρο της για τα γενεθλιά της, καιρο τωρα μου το ζητουσε (στη φωτο ειναι 2 μηνων, μόλις τον πρωτοπηραμε σπιτι).

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:26, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Καλωσήρθες κι από μένα!
Σ' αυτή την ηλικία ο γάτος σου είναι ακόμα στην ανάπτυξη, επομένως είναι καλό να του δίνεις να τρώει όσο θέλει. Ιδανικό βάρος δεν υπάρχει, γιατί τα γατάκια διαφέρουν ως προς την κατασκευή τους, άλλα είναι πιο μικροκαμωμένα κι άλλα πιο μεγαλόσωμα. Ένας γενικός οδηγός υπάρχει συνήθως στο πίσω μέρος της συσκευασίας όπου αναγράφονται οι συνιστώμενες ημερήσιες ποσότητες σε γραμμάρια, ανάλογα με το βάρος.
Πάντως είναι ακόμα νωρίς για να ανησυχείς για τις ποσότητες! Το πιο σημαντικό σ' αυτή την ηλικία είναι να του δίνεις τροφή για γατάκια στην ανάπτυξη (με την ένδειξη "kitten" δηλαδή) ώστε να παίρνει όλα όσα χρειάζεται για να μεγαλώσει σωστά. Αυτή την τροφή θα πρέπει να καταναλώνει μέχρι την ενηλικίωσή του (στους 12 μήνες) ή μέχρι τη στείρωσή του (συνήθως γύρω στους 6-8 μήνες).
Πώς τον λένε το γατούλη σου; Βάλε μας και καμιά φωτογραφία να τον καμαρώσουμε!
Καλωσήρθες και απο μένα.... και να σου ζήσει το γατάκι σου!!!

Συμφωνω οτι το σημαντικοτερο ειναι η ποιότητα της τροφής... προλαβαίνει πολλά προβλήματα αργότερα!!!!Και η kitten που αναφέρη η aritha, ειναι η ιδανικη.... απο αυτην θα πρεπει ιδανικα να του δίνεις 50γρ το 24ωρο... Εγώ στο δικο μου που ειναι 4 μηνων τοσο του δινω... 25 γρ το πρωι και 25 το βραδυ... Εϊναι σχετικα ακριβή.. (15ε ) αλλά με την προτινόμενη δοσολογία σου βγαίνει φτηνότερη απο μια "φτηνότερη" Εγω την δικιά μου δεν την έχω φτάσει ούτε μέχρι την μέση..... και ειμαι στο πρώτο πακέτο ακόμα.....

Του έχω πάρει και τις 2 γευσεις και του δινω εναλλάξ......

Φάινετε λίγο.. αλλά ειναι πολύ περιεκτική και του ειναι υπερ αρκετη!!!! Το ιδανικό βάρος γι αυτήν την ηλικία είναι γύρω στο 1, 1-3 κιλό (αν θυμάμαι καλά... για αρσενικό, για θυληκο ειναι λιγο λιγότερο...)

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:27, 17-12-07:

¨Εχω την εντύπωση ότι ειναι μεγαλύτερος σε ηλικία......

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:28, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dizzy
τρωει 100 γρ τη μερα, φοβαμαι μηπως ειναι πολύ. Οταν τον πηραμε ηταν 2200 γρ και τωρα 1.5 μηνα μετα ειναι 3500 γρ.
Καλέ, τι γάταρος είναι αυτός!!! ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!! Για 3,5 κιλά γατί που είναι στην ανάπτυξη, τα 100 γραμμάρια είναι λογικά (η Αρήθα μου -η μαύρη γατούλα στο avatar μου- είναι 4 κιλά και τρώει 80 γραμμάρια, αλλά είναι ενήλικη και στειρωμένη οπότε πρέπει να την προσέχουμε...).
Παρ' όλα αυτά, είστε απολύτως σίγουροι για την ηλικία του; Μου κάνουν μεγάλη εντύπωση τα 3,5 κιλά για γατάκι 14 εβδομάδων...
Καμαρωστε εδω τον Dizzy με την 7χρονη κορη μου,
Κουκλιά και τα δύο!! (γατί και παιδί)

Παράθεση

Dizzy

Νεοφερμένος

H Dizzy έγραψε στις 15:33, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από julia
¨Εχω την εντύπωση ότι ειναι μεγαλύτερος σε ηλικία......

To ιδιο μου ειπε κι ο κτηνιατρος οταν τον πηγα για εμβολιο. Κοντεψε να πεσει κατω οταν του ειπα ποσο ειναι. Εμεις τον πηραμε απο pet shop στις 5/11 και μας ειπαν οτι ειναι 2 μηνών. Υπαρχει λογος να μην ελεγαν την αληθεια?Η κορη μου τον λατρεψε και θα τον επαιρνε οσο και να ηταν.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:36, 17-12-07:

ενας τροπος ειναι να δεις τα δοντάκια του....

Αν εχουν σκάσει τα δεύρετα κοντέυει τον χρόνο..... Θα δεις αν στους κυνόδοντες... εχει σκάσει και αλλο κινοδοντάκι απο πίσω....

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 15:36, 17-12-07:

να σου ζησουν!!Και η κορουλα και ο γαταρος!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 15:38, 17-12-07:

Εμεις τον πηραμε απο pet shop στις 5/11 και μας ειπαν οτι ειναι 2 μηνών. Υπαρχει λογος να μην ελεγαν την αληθεια?
Ναι, είναι πολύ πιθανό να μην έλεγαν την αλήθεια, γιατί όσο μεγαλώνουν σε ηλικία τα γατάκια, τόσο πιο δύσκολα δίνονται. Δεδομένου και του μεγέθους του μάλιστα, είμαι σχεδόν βέβαιη ότι είναι αρκετά μεγαλύτερος.
Σίγουρα η ηλικία του δεν παίζει ρόλο, αφού σας έχει κατακτήσει απ' ότι φαίνεται! Είναι όμως απαραίτητο να ξέρετε πόσο είναι (έστω και κατά προσέγγιση) για να του κάνετε τα εμβόλιά του όταν πρέπει. Ο κτηνίατρος μπορεί να καταλάβει την ηλικία του από τα δοντάκια του. Την επόμενη φορά που θα τον πάτε, ζητήστε του να δει αν τα έχει αλλάξει ή όχι (η αλλαγή των δοντιών γίνεται ανάμεσα στις 11 και 30 εβδομάδες ηλικίας).

Παράθεση

christianapulp

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη christianapulp
. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O christianapulp έγραψε στις 15:53, 17-12-07:

Είναι πανέμορφος.Παντως πρέπει να είναι μεγαλήτερος.Και ναι πρέπει να ξέρεις πόσο είναι για τα εμβόλια και την στείρωση.

Παράθεση

Dizzy

Νεοφερμένος

H Dizzy έγραψε στις 15:58, 17-12-07:

Καλά, οτι θα με κορόιδευαν για την ηλικία ενος γατιου που ετσι κι αλλιως θα παιρναμε (εμεις ρωτησαμε στο pet shop αν τους ειχαν παει καποιο γατακι για υιοθεσια, δεν μας ενοιαζε η ηλικια του) και μαλιστα δωρεαν, ουτε που να το φανταζομουν. Βρε, δεν παμε καλααααα....

Φυσικα θα ηθελα να ξερω ποσο ακριβως ειναι, για τα εμβολια του, τη στειρωση του κλπ. Τωρα αλλη επισκεψη στον κτηνιατρο δεν εχουμε, πλην της στειρωσης (αναρωτιεμαι ποτε θα γινει 7-8 μηνών αραγε ή μηπως ειναι ηδη????) καθως καναμε ηδη τις 2 δοσεις εμβολιου και η επαναληπτικη θα ειναι σε ενα χρονο.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 16:02, 17-12-07:

Αυτός ο πίνακας δείχνει τον τρόπο προσδιορισμού της ηλικίας (γάτας και σκύλου) με βάση την κατάσταση των δοντιών τους.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:08, 17-12-07:

Στείρωση μπορεί να κάνει μετά τους 6 μήνες....
¨η οταν αρχίζει να σου ψεκάζει τα έπιπλα!!!!!

Παράθεση

Νατάσα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νατάσα
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 δικές μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 437 μηνύματα.

H Νατάσα έγραψε στις 16:43, 17-12-07:

Καλώς ήρθατε στο my cat και στην παρέα μας! :up:Ὀντως θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους σε όλα! Κόρη και γατί πανέμορφα! Αλλά σίγουρα δεν είναι μικρό το γατί! έτσι κάνουν ακόμα και κάποιοι ιδιώτες που δίνουν γατάκια, λένε ψέματα δηλαδή γιατί είναι γνωστό ότι αν είναι μεγαλύτερα των 3 μηνών δεν τα πολυθέλει ο κόσμος... κι εμείς όταν θα πέρναμε γατάκι θέλαμε μικρούλι αλλά τελικά καταλήξαμε να πάρουμε την Νεφάλη όταν ήταν ήδη 4 μηνών προς 5! Δεν το μετανιώνω ούτε λεπτό!
Καλή συνέχεια!

Παράθεση

Νατάσα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νατάσα
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 δικές μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 437 μηνύματα.

H Νατάσα έγραψε στις 16:44, 17-12-07:

Νεφέλη όχι Νεφάλη!!!!!

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη toulis
H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 17:07, 17-12-07:

Καλώς ήλθατε νέοι γατόφιλοι! Κορούλα και γατούλης ΚΟΥΚΛΟΙ!!!:up:
Το γατουλίνι σας όντως μοιάζει να είναι μεγαλύτερο και σίγουρα την πιο υπεύθυνη εκτίμηση για την ηλικία του καθώς και συμβουλές για τη διατροφή του θα σας δώσει ο κτηνίατρος. (από ότι είδα στο site του Κτηνιατρικού Συλλόγου έχετε τον κ. Τριανταφύλλου στη Χώρα).
Από τη δική μου εμπειρία πάντως σου προτείνω μέχρι τη στείρωση να τρώει ελεύθερα όση ποσότητα χρειάζεται (εφόσον δεν παρουσιάζει προβλήματα με διάρροιες) από κάποια premium τροφή καλύτερα. Απαραίτητη είναι και η στείρωση γιατί είναι ο μόνος τρόπος να μην υποφέρει (και εσείς μαζί) μέσα στο σπίτι και να ζήσει πολλά ευτυχισμένα χρόνια χωρίς να διατρέχει τους γνωστούς κινδύνους (αυτοκίνητα, γατομαχίες, φόλες, ασθένειες, καιρικά φαινόμενα κλπ).
Ελπίζω να βοήθησα...

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 22:13, 17-12-07:

To ιδιο μου ειπε κι ο κτηνιατρος οταν τον πηγα για εμβολιο. Κοντεψε να πεσει κατω οταν του ειπα ποσο ειναι. Εμεις τον πηραμε απο pet shop στις 5/11 και μας ειπαν οτι ειναι 2 μηνών. Υπαρχει λογος να μην ελεγαν την αληθεια?Η κορη μου τον λατρεψε και θα τον επαιρνε οσο και να ηταν.
Συγνώμη αλλά τώρα είδα το ποστ σου. Όταν έγραψα το προηγούμενο μήνυμα δεν είχα δει ότι έχεις ήδη επισκεφτεί τον κτηνίατρο. Άρα την κουβέντα για τα οφέλη της στείρωσης θα στα έχει πει ήδη εκείνος.

Παράθεση

Ψιψίνος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψιψίνος
Ο Ψιψίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Ψιψίνος έγραψε στις 14:51, 28-12-07:

Στείρωση μπορεί να κάνει μετά τους 6 μήνες....
¨η οταν αρχίζει να σου ψεκάζει τα έπιπλα!!!!!
Όταν ένα γατάκι(αρσενικό) το στειρώσεις θα σου ψεκάζει ακόμα τα έπιπλα...

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 18:09, 29-12-07:

οχι απο τη στιγμη που στειρωνεται παυει να ψεκαζει. κι εγω απο τοτε που στειρωσαμε το εντυ (αρσενικο γατουλη) δεν τον εχω δει ποτε να ψεκαζει (3-4 χρονια τωρα)

Παράθεση

Ψιψίνος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ψιψίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Ψιψίνος έγραψε στις 20:32, 29-12-07:

φιουφφφ οκ thanks μελινάκι...

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 22:36, 05-01-08:

Ε ναι πως θα ψεκάσει αφού δεν έχει μπαλάκια?

Παράθεση

Ψιψίνος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ψιψίνος έγραψε στις 14:31, 13-01-08:

Σωστό.....

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 17:17, 13-01-08:

δεν εχει σημασια η ηλικια.εγω ειχα παει επισκεψη με μια φιλη μου σε μια γνωστη της, δεν ειχα σκοπο να παρω καποιο ζωακι εκεινη την περιοδο.και μας τις εδειξε. η μεγαλη ηταν ενηλικη περιπου 1 χρονου και η μικρη ηταν ημερων και ακομα τα ματακιια της ηταν κλειστα.κι ομως με κερδισε η μεγαλη επειδη ηταν πολυ τρυφερη και μολις καθισα στο κρεββατι ανεβηκε στην αγκαλια μου με το που μπηκα μεσα στο δωματιο που ητανε.στην αρχη ηθελα να παρω μονο την μεγαλη αλλα αργοτερα δεν ηθελα να χωρισω μσμα και κορη.κι ετσι δεν εχουν χωριστει καθολου.happy end

Παράθεση

natife

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη natife
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O natife έγραψε στις 16:41, 19-03-08:

Γειά σας και καλώς σας βρήκα! Πριν 3 μέρες μάζεψα ένα πανέμορφο γατάκι από τη ρόδα ενός αυτοκινήτου... και αποφάσισα να τον κρατήσω γιατί τον λάτρεψα! Ο freddy είναι περίπου 2 μηνών (μας το είπε η γιατρός) και 0,5 kg. Το ερώτημά μου είναι, επειδή ποτέ δεν είχα άλλη γάτα, πόσες φορές την ημέρα πρέπει να τρώει και τι. Μέχρι στιγμής του έχω δώσει κονσέρβα και κροκετούλες, αλλά ενώ οι κροκέτες του αρέσουν πολύ φοβάμαι μήπως πνιγεί... Αν μπορείτε στις ποσότητες μη μου αναφέρετε γραμμάρια αλλά κουταλιές για να το καταλάβω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 16:55, 19-03-08:

natife, καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το γατάκι σου! Μπράβο που το πήρες!
Όσο βρίσκεται στην ανάπτυξη, νομίζω ότι μπορεί να τρώει όσο θέλει. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα με τα δικά μου, μέχρι που στειρώθηκαν και μπήκαμε σε πιο αυστηρό πρόγραμμα: τους άφηνα ένα μπολάκι με τροφή και έτρωγαν όποτε και όσο ήθελαν.
Όσο για τον κίνδυνο πνιγμού από τις κροκέτες, δεν νομίζω ότι ισχύει, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Το γατάκι σου βέβαια χρειάζεται κροκέτες kitten επειδή είναι ακόμα μικρό. Έχουν μικρότερο μέγεθος και θα μπορεί να τις κουμαντάρει ευκολότερα και βέβαια είναι πολύ πιο θρεπτικές.

Επίσης, θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες, γιατί δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ. Το μήνυμά σου διορθώθηκε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

natife

Νεοφερμένος

O natife έγραψε στις 17:20, 19-03-08:

Ευχαριστω````````````````````

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

H toulis έγραψε στις 19:20, 19-03-08:

Καλώς ήλθες!
Το γατάκι μπορεί να τρώει κροκέτες (ειδικές για γατάκια βέβαια) μετά τις 4 εβδομάδες. Μην ανησυχείς. Πρόσεξε να μην κάνεις το λάθος και δίνεις συνέχεια κονσέρβα γιατί είναι πολύ πιθανό να σου κάνει της γάτας τα μούτρα για τις κροκέτες! Δίνε του κονσέρβα 1-2 φορές το μήνα το πολύ. Με την κονσέρβα θα έχεις πολύ αυξημένα έξοδα και σύντομα χαλασμένα δοντάκια!

Παράθεση

natife

Νεοφερμένος

O natife έγραψε στις 20:54, 19-03-08:

OK!Θα του βαζω τοτε κροκετες ειδικες για γατακια...του αρεσουν κ πολυ μαλιστα!Ευτυχως ειμαι τυχερη!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:52, 20-03-08:

Ο γατος μου ειναι 3.5 μηνών, εγω τον εχω 1.5 μηνα. Μήπως γνωριζετε σε ποσες μερες ειναι ενα λογικο διαστημα για να καταναλωνει τη 2κιλη συσκευασια κροκετες? Επεισης ποιο θεωρειται ικανοποιητικο βαρος για την ηλικια αυτη? Δεν ειναι ρατσας.

Ευχαριστω.
Συνήθως στην πίσω μεριά της συσκευασίας γράφει μια ενδεικτική ποσότητα καθημερινής τροφής ανάλογα με την ηλικία και το βάρος του γατιού. Τουλάχιστον στα σακούλια της Royal Canin αυτό το αναφέρει. Μια συσκευασία 2κιλη αυτής της εταιρίας κρατά σχεδόν 30 ημέρες.

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 22:28, 29-03-08:

η δικια μ π ειναι 11χρονων.. κ θρεφταρι μπορω να πω... ποσο πιστευετε πρεπει να τρωει? ο κτηνιατρος π τη πηγαμε προσφατα, μας ειπε 2 φλυτζανακια του καφε.. ξηρα τροφη της δινουμε.. γτ ειναι κ λιγο ιδιοτροπη. ξηρα τροφη, απ τη hills.. καιι σε κιλα ξεχασα να σας πω ειναι 5-5μιση...

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 00:22, 30-03-08:

Η δικια μου ειναι 4,5 χρονων θηλυκη και ζυγιζει 4.650κ.Απο μικρη ηταν κυκλοθυμικη με το φαγητο της,δηλαδη ενω μπορει για ενα διαστημα να τρωει καθημερινα και την κονσερβα Gourmet Gold και τις κροκετες Royal Cannin για ενηλικες και στειρωμενες σε ποσοτητα 40-60γρ. μετα για 1-2 μερες δεν εχει ορεξη και τρωει ελαχιστα.Οσο και να ψαχνω λιχουδιες που τις αρεσουν πχ σαρδελες ψητες δεν διχνει να εχει ορεξη και τρωει ελαχιστα.Την αλλη μερα μπορει να επανελθει πληρως η ορεξη της και με το παραπανω.Με τον κτηνιατρο που το συζητησα μου ειπε οτι αυτοι ειναι οι ρυθμοι της,να μην ανησυχω.Οσο και να προσπαθησα να τρωει συγκεκριμενη ποσοτητα καθημερινα απετυχα, η Μυρτουλα τρωει οπως και οσο θελει.Πιθανον εγω δεν ημουν αυστηρη και αποφασιστικη οσο επρεπε μαζι της οταν ηταν μικρουλα και να της επιβαλω ενα προγραμμα διατροφης.Απο φοβο της δινω με δικη μου προτοβουλια το Calo-pet τρεις φορες την βδομαδα.Αν εχει κανεις μια σχετικη εμπειρια ας μου απαντησει.
Ευχαριστω

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 01:15, 30-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Η δικια μου ειναι 4,5 χρονων θηλυκη και ζυγιζει 4.650κ.Απο μικρη ηταν κυκλοθυμικη με το φαγητο της,δηλαδη ενω μπορει για ενα διαστημα να τρωει καθημερινα και την κονσερβα Gourmet Gold και τις κροκετες Royal Cannin για ενηλικες και στειρωμενες σε ποσοτητα 40-60γρ. μετα για 1-2 μερες δεν εχει ορεξη και τρωει ελαχιστα.Οσο και να ψαχνω λιχουδιες που τις αρεσουν πχ σαρδελες ψητες δεν διχνει να εχει ορεξη και τρωει ελαχιστα.Την αλλη μερα μπορει να επανελθει πληρως η ορεξη της και με το παραπανω.Με τον κτηνιατρο που το συζητησα μου ειπε οτι αυτοι ειναι οι ρυθμοι της,να μην ανησυχω.Οσο και να προσπαθησα να τρωει συγκεκριμενη ποσοτητα καθημερινα απετυχα, η Μυρτουλα τρωει οπως και οσο θελει.Πιθανον εγω δεν ημουν αυστηρη και αποφασιστικη οσο επρεπε μαζι της οταν ηταν μικρουλα και να της επιβαλω ενα προγραμμα διατροφης.Απο φοβο της δινω με δικη μου προτοβουλια το Calo-pet τρεις φορες την βδομαδα.Αν εχει κανεις μια σχετικη εμπειρια ας μου απαντησει.
Ευχαριστω
Τι ειναι Calo-pet? Ντεν ξερει

Παράθεση

popi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη popi
H popi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H popi έγραψε στις 09:35, 30-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από ELENIP

Κι εγώ ντεν ξέρειΑλλά το μόνο που ξέρει είναι σκάσε ένα φιλάκι σε αυτό το αιτευτό μουτράκι(μια ζωή,αλλου νταλλου εγώ)

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 10:17, 30-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από ELENIP
Σας το γραφω οπως ακριβως το λεει στη συσκευασια.
CALO-PET (της εταιρειας Vetoquinol )Ειδικο θερμιδουχο συμπληρωμα διατροφης με βιταμινες και ιχνοστοιχεια για τον σκυλο και την γατα.
Εγω το περνω απ'τον κτηνιατρο 7Ευρω.Λογικα θα πρεπει να υπαρχει και στα Pets-shop

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H ELENIP έγραψε στις 22:43, 30-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από ποπι
Κι εγώ ντεν ξέρειΑλλά το μόνο που ξέρει είναι σκάσε ένα φιλάκι σε αυτό το αιτευτό μουτράκι(μια ζωή,αλλου νταλλου εγώ)
.. Ευχαριστως

Παράθεση

κριστυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κριστυ
. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O κριστυ έγραψε στις 13:34, 31-03-08:

ο γατος μου ειναι 1 χρονων ποσο πρεπει να τρωει γιατι τρωει παρα πολλη:greycat:

Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 22:04, 08-04-08:

Εγώ στα δικά μου βάζω τρεις φορές την ημέρα από λίγο για να μην πεινάνε.
Πάντως, αν ο δικός σου τρώει πολύ όπως λες, πάρε του light τροφή!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:56, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από κριστυ
ο γατος μου ειναι 1 χρονων ποσο πρεπει να τρωει γιατι τρωει παρα πολλη:greycat:
Αν του δίνεις απο τις καλές κροκέτες που είναι θρεπτιότατες και πλήρης σε θρεπτικά συστατικά 50-60γρ το 24 ειναι ΟΚ!!!!!

Φαίνετε λίγο αλλά ΦΤΑΝΕΙ!!!!!

Αν ειναι στειρωμένο καλό είναι να τρώει τροφή για στειρωμένα..... τα ίδια γραμμάρια..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:16, 09-04-08:

Τζούλια, συμφωνώ ότι οι καλής ποιότητας κροκέτες καλύπτουν τις ανάγκες των γατιών ακόμα και σε ποσότητες που ίσως μας φαίνονται μικρές, αλλά η ακριβής δοσολογία δεν είναι ίδια για όλες τις γάτες... Εξαρτάται από το βάρος τους, την ηλικία τους και τη φυσική τους κατάσταση, γι' αυτό καλύτερα είναι να την καθορίζει ο κτηνίατρος ξεχωριστά για το κάθε γατί

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 09:40, 09-04-08:

Κάποιες καλές τροφές έχουν στο πίσω μέρος της συσκευασίας ένα πινακάκι με τις ενδεικτικές ημερήσιες δοσολογίες σύμφωνα με το βάρος της γάτας. Στης Royal Canin δίνει και τη δοσολογία σε περίπτωση που η γάτα κάνει δίαιτα (έτσι νομίζω τουλάχιστον, γιατί δείχνει μια παχουλή γάτα).

Βάζω εδώ τις δοσολογίες σαν μπούσουλα. Να σημειώσω ότι πρόκειται για τροφή light που απευθύνεται σε γατούλες κάτω των 7 ετών. Σε κάθε περίπτωση ρωτήστε και τον κτηνίατρό σας, γιατί το ιδανικό βάρος εξαρτάται και από τη ράτσα, την κατασκευή, την ηλικία κια πολλά άλλα.

Γάτα 3 κιλών > 50γρ.
Γάτα 4 κιλών > 65γρ. > (δίαιτα) 50γρ.
Γάτα 5 κιλών > 80γρ. > (δίαιτα) 65γρ.
Γάτα 6 κιλών > 95γρ. > (δίαιτα) 80γρ.
Γάτα 7 κιλών + > (δίαιτα) 90γρ.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 19:02, 02-01-09:

Τις ποσότητες που γράφει η συσκευασία της τροφής τις γνωρίζω. Όμως η Νεφέλη ( που στειρώθηκε πριν 15 ημέρες), θέλει να τρώει συνέχεια. Και του Όλιο δεν του φτάνει, αλλά δεν κάνει σαν τη Νεφέλη.
Δοκίμασα να τους βάζω πιο λίγη ποσότητα 3 φορές την ημέρα ( αντί για συνέχεια)και βρίσκω συνεχώς τη Νεφελίτσα σκαρφαλωμένη στο νεροχύτη της κουζίνας να ψάχνει για φαγητό ή να ανοίγει και να ψάχνει το σκουπιδοτενεκέ.
Βέβαια το κάνει και καμιά φορά όταν βαριέται την ίδια τροφή συνεχώς, αλλά όσο και να λέω κάτω ή μη ή στο τέλος να φωνάζω, σκαρφαλώνει συνέχεια. Και αν τύχει η στιγμή να μην έχω πλύνει τα πιάτα, τότε πάει και τα γλύφει... Και την βλέπει ο Όλιο και άρχισε να ανεβαίνει και αυτός, ενώ δεν το έκανε ποτέ.

Τι να κάνω; Έχετε καμιά ιδέα;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:16, 02-01-09:

Υπομονή, επιμονή, μάλωμα, και κλείσιμο η πόρτα της κουζίνας,? (αν γίνεται) παιχνίδι για να τα αποσπάσεις.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 20:34, 02-01-09:

Υπομονή, επιμονή, μάλωμα, και κλείσιμο η πόρτα της κουζίνας,? (αν γίνεται) παιχνίδι για να τα αποσπάσεις.

Δεν γίνεται να κλείσει η κουζίνα, γιατί οι 2 πόρτες που έχει είναι και ο διάδρομος του σπιτιού.
Πριν λίγο, ξύπνησαν, παίξαμε λίγο ( κάθε βράδυ παίζουμε πού με το λέιζερ) πήγαν έφαγαν και τσουπ η νεαρα μετά πάνω στο νεροχύτη.
Της έβαλα τις φωνές...και να τώρα πάλι την ακούω...

...ανέβηκε πάνω στο νεροχύτη και στα πάνω ντουλάπια και σκαλίζει γενικώς ότι βρει.
Μόλις την βγάλω στην αυλή, σκαρφαλώνει στα δέντρα και πηδάει στα δίπλα σπίτια και μέσα τρελλένεται!
Όση φωνή δεν έχει, τόσο σκανδαλιάρα είναι. Και μου χάλασε και τον Όλιο, που ήταν ήσυχος!!!

Παράθεση

joanna20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joanna20
. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O joanna20 έγραψε στις 17:08, 25-05-09:

καλησπερα!σημερα αγορασα για πρωτη φορα απο το super market ξηρα τροφη(ως τωρα την εδινα κονσερβα) με την ελπιδα οτι θα χορταινει και δεν θα θελει καθε λιγο και λιγακι να τρωει...ειναι 2μιση μηνων κ θα ηθελα να μαθω ποσο ποσοτητα θα πρεπει να του δινω????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:21, 25-05-09:

Καταρχην καλυτερα θα ηταν να μην παιρνεις τροφη απο το σουπερ μαρκετ.Ειναι γεματες σιτηρα,χρωματα,και γενικα καθολου καλες για τα γατακια μας.Μια premium τροφη θα ηταν καλυτερη,ειδικα αφου εχεις τοσο μικρο γατακι,και θα χορταινει και με λιγοτερη ποσοτητα.Πανω στη συσκευασια λεει ποσα γραμμαρια πρεπει να τρωει αναλογα με την ηλικια και το βαρος καθε γατιου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

joanna20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joanna20
. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O joanna20 έγραψε στις 17:34, 25-05-09:

δεν λεει κ οι κονσερβες που αγοραζει η μαμα μου κ εκεινες δεν λενε απο πισω μονο γραφουν τι περιεχει μεσα....γι'αυτο κ ρωταω.....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:48, 25-05-09:

Τι εννοεις δε λενε;Εχω χρονια να παρω friskies κτλ,αλλα δεν εχουν στο πλαι ενα πινακακι;

Παράθεση

toufakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη toufakos
H toufakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H toufakos έγραψε στις 18:23, 25-05-09:

πανω στη συσκευασια εχει τις συνιστωμενες δοσεις αναλογα με την ηλικια της γατουλας

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους