Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,174 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 378 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι δύο γάτες μου μαλώνουν!

mesmer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mesmer
H mesmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mesmer έγραψε στις 20:59, 06-06-12:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ο γατούλης γενικά είναι πολύ φοβιτσιάρης και αντιδρά κάπως παρορμητικά. Σκέφτομαι μήπως τσακωθήκανε και έφυγε. Αποκλείεται να ενεπλάκησε σε καυγά, ίσως του επιτεθήκανε άλλοι. Τώρα είναι κάπως περίεργη η κατάσταση.. Όσο έλειπε μιλάγανε από μακριά, κι έτσι τον βρήκαμε κι εμείς. Με το που βγήκε από το κουτί του της αγρίεψε. Αυτή απάντησε.. Ε, από τότε κάθε φορά που τα φέρνουμε σε επαφή κάνουν σχεδόν σαν άνθρωποι! Στην αρχή κρατούν απόσταση, μετά πλησιάζει κάποιο απ' τα δύο και το άλλο αγριεύει. Συνήθως αγριεύει η μικρή και ο άλλος την κοιτάει φοβισμένος ή και θλιμμένος (αλλά όχι πάντα). Μετά φρικάρουν και τα δύο, απομακρύνονται, πάει ο καθένας στο χώρο του και πάλι απ' την αρχή. Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, δεν μπορώ να τα κρατάω χωρισμένα για πάντα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:21, 07-06-12:

Λοιπόν σήμερα θα διαβάσω λίγο μπας και βρω κάποια άκρη και μπορέσω να σου δώσω κάποιες συμβουλές. Προς το παρόν δοκίμασε αυτό:
Με ένα πανί τρίψε την γουνίτσα της θηλυκιάς και μετά την γουνίτσα του αγοριού.. (μετάφερε δηλαδή τη μυρωδιά της επάνω του) ΄
Κάνε το ίδιο με το αγοράκι..

Αύριο το απόγευμα θα προσπαθήσω να σου έχω κι άλλες συμβουλές. Γι' αυτό έλεγξε το θεματάκι αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irinaki (Eιρηνη-Αθανασια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irinaki
H Eιρηνη-Αθανασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H irinaki έγραψε στις 12:15, 01-09-12:

Καλησπερα σε ολους!

Εχω μια γατουλα, 3 χρονων , στειρωμενη, μεσα στο σπιτι. Πριν δυο μηνες ακουσα νιαουριτα στο διπλανο κηπο, παω, ηταν ενα γατακι 3 ημερων διπλα στη νεκρη μαμα του και... τα υπολοιπα εγιναν πολυ γρηγορα. Μπιμπερο,θερμοφορες, ξενυχτια .Τα γνωστα.

Κατα τη διαρκεια ερωτευτηκαμε και αποφασισα να τη κρατισω. Το θεμα ειναι οτι ενω στην αρχη η μεγαλη μου γατα το αποδεχοταν το μικρο, οταν το καλοκαιρι πηγαμε διακοπες και μεναμε σε ενα σπιτι που ειχε αλλη μια γατα που ειναι φιλες με τη μεγαλη, αρχισε να δειχνει επιθετικη συμπεριφορα στο μικρο.

Τωρα που γυρισαμε πισω η επιθετικη συμπεριφορα συνεχιζετε, και λεγοντας επιθετικη εννοω τα κλασσικα κχχχχχ οταν πλησιαζει η μικρη και απλωμα ποδιου για χαστουκι.

Προσπαθω να δινω πιο πολυ σημασια στη μεγαλη και να αποφευγω τα πολλα ματσ μουτσ με τη μικρη.

Οποιες συμβουλες καλοδεχουμενες!

Ευχαριστω!

Υ.Γ Σας εβαλα και μια φωτο απο τις αρχες οταν ολα πηγαιναν... καλα!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  408337_4390764245529_1616475905_n.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  48,3 KB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:17, 02-09-12:

Δύσκολο να προσδιορίσω την αιτία, γιατί δεν είμαι κανένας ειδικός. Από τα λίγα που γνωρίζω, θα σε ρωτήσω καταρχήν αν ήταν και το μικρό στις διακοπές.. αν ήταν, έκανε καθόλου παρέα με τις άλλες γάτες ή όχι;
Αν όχι, τότε στην επιστροφή τους από τις διακοπές το γατάκι φέρνει μαζί του μυρωδιές ξένες για τη μεγάλη σου γάτα, κάτι που την προκαλεί.
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να αναμείξεις τις μυρωδιές τους. Δηλαδή μ' ένα ρούχο τρίψε τις κάτω από τη μουσούδα και στα μαγουλάκια, εκεί δηλαδή που παράγεται η προσωπική τους ορμόνη, η φερομόνη και στη συνέχεια τρίψε διάφορα μέρη του σπιτιού όπου συχνάζουν, ή ακόμα και τις ίδιες.
Ακόμη είναι σημαντικό να παρέχεις στις γάτες σου μέρη όπου θα μπορούν να οικειοποιηθούν και να έχουν η καθεμιά τους δικούς της χώρους, ούτως ώστε να διατηρούν την ανεξαρτησία τους. Να παρέχεις μέρη όπου θα μπορούν να ανεβαίνουν ψηλά (οι γάτες αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια έτσι) και να απομακρυνθούν όταν το καλεί η περίσταση. Επισης, διαφορες κρυψώνες και κρεβάτια, περισσότερο από ένα μπωλάκια νερού μακριά από τα μπωλάκια του φαγητού τους, περισσότερο από ένα μπωλάκια φαγητού για να αποφεύγεται ο ανταγωνισμός και περισσότερες από μια αμμολεκάνες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφερμένος

H Eιρηνη-Αθανασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H irinaki έγραψε στις 12:27, 02-09-12:

Το μικρο ηταν στις διακοπες και επαιζε με την αλλη γατα που ηταν στο σπιτι.Και ενω τις αλλες φορες που ημασταν σαυτο το σπιτι με την αλλη γατα χωρις το μικρο, η μεγαλη μου γατα επαιζε με τη γατα που ηταν στο σπιτι.Αυτο το καλοκαιρι που ηταν και το μικρο επαιζε ελαχιστα με την αλλη γατα.

Στο φαγητο δεν έχουν προβλημα, τις ταιζω διπλα διπλα σε ξεχωριστα μπολακια και δε τσακωνονται την ωρα του φαγητου.

Τους εχω βαλει σπιτακια και κρυψωνες σε διαφορα σημεια. Οσο για ψηλα σημεια δε χρειαστηκε να κανω κατι.. Τα καταφερνουν μονες τους μια χαρα!

Στις τρεις μερες που ειμαι Αθηνα ειδα μια μικρη βελτιωση νομιζω, αλλα θα ηθελα πολυ να παιζανε μεταξυ τους και να ειναι καλα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:31, 02-09-12:

Κοίτα, εσύ δεν θα πρέπει να δείξεις αγωνία και άγχος γιατί θα επιβαρύνεις την ψυχολογία τους. (Πίστεψέ με αντιλαμβάνονται τα πάντα)
Κι αν αισθάνεσαι άγχος τότε θα πρέπει να προσπαθήσεις να το αποβάλεις. Στην περίπτωση που πάνε να πλακωθούν προσπάθησε να τις αποσπάσεις με παιγνίδι παρά να σηκώσεις τη μια και να την απομακρύνεις.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H irinaki έγραψε στις 12:33, 02-09-12:

Ωραια, θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες..

Ευχαριστω πολυ!

Παράθεση

kousouna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kousouna
H kousouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H kousouna έγραψε στις 12:39, 13-12-12:

Καλημέρα!

Έχω μία γάτα 13 χρονών και πριν 2 μήνες μάζεψα από το δρόμο ένα νέο γατάκι που τώρα είναι κοντά 8 μηνών από ότι μου έχει πει ο κτηνίατρος. Στην αρχή είχαμε τα γνωστά χρρρρρρ από την παλιά μου γάτα ενώ το νέο γατάκι την απέφευγε γιατί φοβόταν. Τώρα όμως πια το γατάκι ξεψάρωσε και είναι αυτό που ορμάει συνέχεια στην μεγάλη, θεωρητικά για να παίξει, αλλά της χώνει και καμιά δαγκωματιά, την ρίχνει κάτω και άλλα τέτοια, φαινομενικά ακίνδυνα. Έλα όμως που η μεγάλη μου η γάτα φοβάται! Δεν θέλει καθόλου να παίζει με την μικρή και μάλιστα φέρεται σαν να την φοβάται πολύ. Τελευταία η γριούλα μου θέλει συνέχεια να βγαίνει και να κάθεται στο μπαλκόνι για να είναι μακριά απο τη μικρή. Τί να κάνω για να ξεπεραστεί η κρίση στη σχέση τους? Το νέο γατάκι δεν καταλαβαίνει από μαλώματα όσο και να της φωνάζουμε! Βοήθεια! Είναι αξιαγάπητο το μικρό αλλά δεν θέλω να καταπιέζεται η παλιά μου γάτα. Την έχω τόσα χρόνια και είναι άδικο να της χαλάω τα γεράματα με το να της επιβάλω ένα επιθετικό γατί στο χώρο της...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 22:05, 04-11-13:

Παρατηρώ πως όταν "τσακώνεται" η γάτα μου με άλλη γάτα ή της φωνάζει από απόσταση για να φύγει, η ουρά της παχαίνει!
Μόνο εγώ το βλέπω αυτό ή ισχύει γενικά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:12, 04-11-13:

Μη σε προβληματίζει, έτσι "παχαίνουν" οι ουρές όλων των γατιών όταν προετοιμάζονται για επίθεση, είτε για κάτι ή κάποιον που θεωρούν "εχθρό" ή επικίνδυνο, ή ακόμα και κάποιον φανταστικό εχθρό. Της δικής μου για παράδειγμα, όταν παίζουμε κρυφτό και αλληλο-αιφνιδιαζόμαστε, η ουρά γίνεται και τριπλάσια και το κάνω χάζι γιατί μου θυμίζει τα ειδικά ματσούκια που χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε τα εσωτερικά των μπουκαλιών

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:12, 04-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
Παρατηρώ πως όταν "τσακώνεται" η γάτα μου με άλλη γάτα ή της φωνάζει από απόσταση για να φύγει, η ουρά της παχαίνει!
Μόνο εγώ το βλέπω αυτό ή ισχύει γενικά;
Ισχυει γενικα. Παντα οι γατες οταν θυμωνουν ή οταν φοβουνται, φουντωνουν την ουρα τους. Ειναι απολυτα φυσιολογικο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:46, 05-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Ισχυει γενικα. Παντα οι γατες οταν θυμωνουν ή οταν φοβουνται, φουντωνουν την ουρα τους. Ειναι απολυτα φυσιολογικο.
Να συμπληρώσω μόνο ότι ενίοτε οι γάτες φουντώνουν την ουρά τους και γενικά κυρτώνουν την πλάτη τους και φουντώνουν ολόκληρες ακόμη κι επάνω στο παιχνίδι.
Και σ' αυτήν την περίπτωση έχουν πολλή πλάκα!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 08:02, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Να συμπληρώσω μόνο ότι ενίοτε οι γάτες φουντώνουν την ουρά τους και γενικά κυρτώνουν την πλάτη τους και φουντώνουν ολόκληρες ακόμη κι επάνω στο παιχνίδι.
Α ναι, ειδικά όταν φουντώνουν ολόκληρες που και καλά προσπαθούν να φανούν πιο μεγάλες, γυρνάνε και πλάι, λες "Να ο γίγαντας! "
Εμένα η Σεσίλια φουντώνει, κάνει κουρ κουρ σαν περιστέρι και τρέχει σαν τη σφαίρα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:43, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Εμενα αυτο το εκαναν μονο μικρα, τωρα φουντωνουν μονο οταν εχουν τρομαξει με κατι.
Ειδικα ο Κοναν εριχνε τρελλο παιχνιδι μικρος και φουντωνε και πηγαινε σαν τον καβουρα, με το πλαι δηλαδη και σκαγαμε στα γελια.

Παράθεση

LAURANE

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LAURANE
H LAURANE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H LAURANE έγραψε στις 22:53, 27-05-14:

Kαλησπέρα σε όλους!!!
Αυτό ήταν το πιο σχετικό τόπικ που βρήκα σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω...εγώ παιδιά έχω 2 γατιά (ο Πιπίξος κι η Πιπίξα...) που είτε απόκτησαν ψυχολογικά προβλήματα λόγω του μίσους τους (ειδικά της θηλυκιάς και προϋπάρχουσας στο σπίτι) απέναντι στον γατούλη μου...που της τον φόρεσα μια ωραία πρωία όταν πρωτομείναμε μαζί με τον άντρα μου...Η θηλυκιά ήταν δική του...στειρωμένα και τα δύο.
Ο γατούλης μου (όχι επειδή είναι δικός μου...... ) είναι πολύ ήσυχος και καλόβολος...για να φανταστείτε κάποτε όταν είχα μαζέψει γατάκια πεταμένα σε κάδο....τα καθάριζε και τα αγκάλιαζε σαν να ήταν μάνα τους...και γενικά είναι ήσυχος εως μπουταλάκος....όλη μέρα τον ζουλάω και νύχι δεν έχει βγάλει ποτέ ούτε για αστείο!!
Η άλλη πάλι....(η γάτα του...χμμμμμμμ ) είναι καλή μεν, αλλά λίγο πιο υστερική (καθότι και θηλυκό....) και από τότε που της πήγα τον δικό μου....(μέσα στο σπίτι ο δικός μου...τη μισή μέρα έξω μόνο, ενώ αυτή ήταν πάντα στην αυλή)....έχει φάει τα λυσσακά της μαζί του....για ευνόητους λόγους!! Θεωρεί πως της πήρε τον "μπαμπά της" με τον οποίο έχει έρωτα (τι Οιδιπόδειο τραβάν κι αυτά...) Για να φανταστείτε όποτε τον κρατάω εγώ αγκαλιά τον γατούλη στην αυλή, δεν τολμάει να πλησιάσει...όποτε τον κράτησε ο "μπαμπάς" της αγκαλιά....του επιτέθηκε (του γατούλη) Επίσης συχνά όταν τον πετύχει στην αυλή του τσιρίζει...και τρέχει να μπει στην κουζίνα (εκεί έχω την ταϊστρα του δικού μου) για να φάει πρώτη το φαί του μάλιστα...!!
Και έτσι έρχομαι στο πρόβλημα των ημερών...γιατί όλα αυτά που περιέγραψα ως τώρα είναι σχεδόν αστεία και δεν μας ενοχλούσαν, ούτε είχαμε ευτυχώς θερμά επεισόδια....τελευταία όμως τα "ψυχολογικά της θηλυκιάς γίναν πιο έντονα.....σταμάτησε να τρώει απ'τη δική της ταίστρα στην αυλή και είχε αποκτήσει εμμονή με τον να τρώει απ'του δικού μου...όποτε άνοιγα την πόρτα της κουζίνας έτρεχε σαν αλαφιασμένη να μπει να του φάει το φαί...και μάλιστα επειδή στην αρχή νόμισα πως απλά ήθελε να τρώει μέσα κι αυτή, της έβαζα την ταϊστρα της μέσα, αλλά σιγά σιγά είδα πως είχε εμμονή να φάει απ΄τη δική του και δεν έτρωγε απ΄τη δικιά της....έτσι την άφηνα να τρώει από κει....
Εκεί μάλλον έκανα το λάθος...γιατί έχει καμιά βδομάδα τώρα (μετά από κανα μήνα που έτρωγε απ΄την ταίστρα του η άλλη) που ο δικός μου δεν καταδέχεται πια να φάει απ'τη δική του ταίστρα....με τίποτα όμως...μόνο νερό πίνει από κει και φαί μόνο απ'το πάτωμα.... Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη βέβαια να αγοράσω καινούργια ταίστρα για να του δώσω από κει....(δεν πρόλαβα κιόλας) αλλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να γίνει και αν μπορεί να γίνει κάτι και κατά τη γνώμη σας τι να μην κάνω σ΄αυτό το θέμα....
ΥΓ: Με 2 λόγια...ασχολούμαι με τα μούτρα που κρατάνε...έχει πλάκα απ'΄τη μία, απ'την άλλη όμως θα με τρελάνουν αυτά τα γατιά με τα πείσματά τους!!!!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 17:14, 28-05-14:

Αγαπητή φίλη, είναι αλήθεια ότι συχνά παίρνει πολύ καιρό για να βρεθούν οι ισορροπίες ανάμεσα σε δύο γατούλες. Ειδικά αν η μία από αυτές είναι κάπως δύστροπη..και σε πιστεύω ότι ο δικός σου είναι πιο καλόβολος. Δεν μας είπες όμως πόσος καιρός πάει που μετακομίσατε στο νέο σας σπίτι, γιατί αν είναι σχετικά πρόσφατο υπάρχουν πολλές ελπίδες ακόμη να τα βρουν μεταξύ τους. Ένα ζήτημα που πιστεύω ότι φταίει που καθυστερούν να συμφιλιωθούν είναι ότι στην ουσία είναι στο ίδιο σπίτι αλλά όπως καταλαβαίνω δεν περνούν πολύ χρόνο μαζί,αφού ο μεν είναι κυρίως εντός σπιτιού κι η δε στην αυλή οπότε είναι λογικό. Θα σου πρότεινα σταδιακά να αφήνεις και τη ζηλιαρογατούλα, όπως έκανες ηδη δηλ., να μπαίνει μέσα όποτε θέλει. Όσο για το φαγητό τους, είναι πολύ συχνό φαινόμενο να μη θέλουν με τπτ να μοιράζονται το ίδιο πιάτο, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση η αντίδραση του γατούλη, φρόντισε λοιπόν όχι μόνον να έχουν διαφορετικές ταίστρες, αλλά να τις τοποθετήσεις σταθερά κάπου μακρυά τη μία από την άλλη, σε κάποιο άλλο δωμάτιο. Έτσι σταδιακά, το καθένα θα οριοθετήσει το χώρο του και εντός σπιτιού και που ξέρεις ίσως στο μέλλον να κάνουν και παρέα! Όσο αισιόδοξο σενάριο κι αν ακούγεται αυτό, σας εύχομαι πραγματικά να συμβεί!!!

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 18:40, 28-05-14:

Laurane γειά σου κ από μένα!
Θα συμφωνήσω γενικά με την Μαρία.
Δε ξέρω πόσο καιρό είστε όλοι μαζί αλλά σίγουρα τα γατούλια θέλουν το χρόνό τους για να προσαρμοστούν στην αλλαγή η οποία για μια γάτα δεν είναι καθόλου μικρή κ ασήμαντη όπως κατάλαβες κ εσύ!

Εγώ στη θέσή σου δε θα άφηνα ο ένας να τρώει από το πιάτο του άλλου.Καλό είναι να ξεκαθαρίσει ποιός τρώει πού κ βρίσκω καλή ιδέα το να έχεις απομακρυσμένα τα πιάτά τους.
Επίσης,εγώ δεν κατάλαβα αν η γατούλα μπαίνει κ εκείνη στο σπίτι ή είναι στην ουσία μόνο έξω.

Γενικά νομίζω πως πρέπει να τα αφήσετε να βρούν μόνα τους τους ρυθμούς τους κ να μην τα πιέσετε να είναι μαζί

Παράθεση

LAURANE

Νεοφερμένος

H LAURANE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H LAURANE έγραψε στις 20:01, 28-05-14:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....δεν είχε πάει το μυαλό μου πως έπρεπε να έχουν διαφορετικές ταίστρες...

Πάντως για να κάνονυν παρέα δεν το κόβω....χάθηκε το παιχνίδι...είμαστε ήδη έναμιση χρόνο εδώ....και το μίσος μίσος!! Πριν λίγο μάλιστα κυνηγιόταν στην αυλή...ο δικός μου της έκανε ενέδρα κι αυτή σαν κλασική γυναίκα...τσίριζε!! Βέβαι ο Πιπίξος αρχικά δεν είχε εχθρικές διαθέσεις απέναντί της...όπως είπα είναι αγαθούλης γενικά...κάποια στιγμή του βγήκε μάλλον ως αντίδραση στις επιθέσεις της...!!
Αυτή η γατούλα ήταν πάντα στην αυλή...ο δικός μου αρχικά εσώκλειστος, αλλά μετά από 6μηνο στο καινούριο σπίτι που έμαθε τι παίζει τον βγάλαμε έξω και έτσι βγαίνει το πρωί μέχρι το μεσημέρι (μετά τον μαζεύουμε και πάντα γυρνάει από μόνος του σπίτι) και λίγο το απόγευμα, τώρα που καλοκαίριαζε...τον χειμώνα μετά το μεσημέρι ήταν σπίτι...
Οπότε συναντιούνται λίγο στην αυλή και νομίζω πως η Πιπίξα ζηλεύει που τον έχουμε μέσα (όσο τον έχουμε) και που γενικά ήρθε στο χώρο της και έχει την εύνοιά μας...κι αυτό το τελευταίο παίζει μάλλον ρόλο γιατί στα άλλα διερχόμενα γατιά δεν ορμάει η Πιπίξα (είναι ήσυχη με τα άλλα) άρα λόγω της εύνοιάς μας απέναντί του και επειδή τον αγκαλιάζει ο "μπαμπάς της" έχει φαγωθεί μαζί του....!!
Τι πλάκα που έχουν....
Επίσης δεν ήθελα να την αφήνω να τρώει απ'την ταίστρα του, όταν έτρεχε σαν αλαφιασμένη μέσα νόμιζα αρχικά πως έτρεχε για να μπει κι αυτή να φάει ΜΕΣΑ το γεύμα της όπως αυτός...νόμιζα πως το ζητούμενό της ήταν το "μεσα"....μετά είδα πως όταν έβαζα (τη στιγμή που χωνόταν μέσα) την ταίστρα της....δεν ήθελα, την παρατούσε και έτρεχε στη δικιά του...άρα το ζητούμενό της ήταν "χμμμμ....θα του φάω το φαί του βλαμμένου " Ξαναλέω...τι πλάκα!!!
Έτσι την άφηνα γιατί έξω πλέον δεν έτρωγε με τίποτα και της το κατασπάραζαν τα διερχόμενα γατιά...εκεί την πάτησα και έτσι τα πήρε ο δικός σιγά σιγά...και τώρα μου κάνει μουτράκια!! Θα τους χωρίσω λοιπόν τα τσανάκια τους...δεν ήξερα πόσο σημαντικό ήταν αυτό για τα υπέροχα αυτά πλάσματα...τι γέλιο!!
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας....
ΥΓ:΅Δεν υπάρχει ελπίδα να τα βρουν...ε; Καλά το έχω καταλάβει, έτσι δεν είναι...;;

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 20:41, 28-05-14:

Προσωπικά νομίζω πως μιας κ μπαινοβγάινουν και οι δύο ίσως να είναι κ λίγο πιο δύσκολο να τα βρούν.Παίρνουν μυρωδιές απ'έξω κ δεν πρόκειται να συνηθίσει εύκολα ο ένας τη μυρωδιά του άλλου.

Αλήθεια είναι στειρωμένα;

Παράθεση

LAURANE

Νεοφερμένος

H LAURANE έγραψε στις 21:32, 28-05-14:

Ναι, είναι στειρωμένα....τον γατούλη μου τον μάζεψα όταν ήταν ενός χρονών...παιδεύτηκε πολύ και ποτέ δεν συνήθισε τον εγκλεισμό γιατί είχε μάθει έξω....μετά από 2 χρόνια εγκλεισμού άρχισα δειλα δειλά να τον αφήνω και δεν το μετάνιωσα γιατί είχε γίνει ήδη μαλθακός και είχε μάθει να έχει την ασφάλειά του και έτσι πάντα γυρνάει και μάλιστα κάνει σύντομες βόλτες και είμαστε μακριά και από δρόμους με κίνηση...πάει από αυλή σε αυλή και οι γείτονες τον ξέρουν και τον αγαπούν...::

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:31, 28-05-14:

Καλά κάνεις και αφήνεις το γάτο σου να "παίρνει τον αέρα του", αφού είναι ασφαλές το περιβάλλον τριγύρω . Νομίζω, όπως είπα και προηγουμένως, ότι η λύση είναι να δώσεις και στη γατούλα να καταλάβει ότι έχει χώρο και γι αυτήν πλέον εντός σπιτιού, κι ας είχε μάθει να είναι μόνιμα έξω μέχρι πρότινος..Τώρα με τον ..εισβολέα άλλαξαν τα δεδομένα βλέπεις... Κι αφού όπως λες με τις άλλες γάτες που κυκλοφορούν στη γειτονιά δεν έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη, έχω την αίσθηση ότι δεν χάθηκε το παιχνίδι, υπάρχει ακόμη ελπίδα να τα βρούνε οι δυό τους, κι αν όχι να γίνουν και φιλαράκια, τουλάχιστον να "ανέχεται" το ένα το άλλο χωρίς καθόλου.. εντάσεις

Παράθεση

vissimady

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vissimady
H vissimady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H vissimady έγραψε στις 12:16, 17-02-17:

Χαιρετώ την γάτο παρέα !!! Εδώ κ πολλα χρονια με έχετε βοηθήσει πολλές φορές στα οποία προβλήματα είχα με τη Μαντούλα μου , ήρθε δυστυχώς η στιγμή που ζητάω απελπισμένα τη βοήθεια σας .... η Μάντυ μου ειναι 8,5 ετών , ειναι ας πουμε ένα καλομαθημένο γατάκι που ζει μόνο μεςα στο σπίτι , ειναι το παιδάκι μου και για να μη σας γράφω πολλα ειναι μια γλυκιά κυρία .... το σπίτι μου ειναι μικρό ειναι μόνο 50 τμ εχει ένα δωματιάκι κ έναν ενιαίο χώρο . Εδώ κ ενάμιση μήνα μετακόμισε η θεία μου στο σπίτι μας ( πρέπει να τη φιλοξενήσουμε για τουλάχιστον 1 χρόνο περίπου μέχρι να φτιαχτεί το σπίτι της ) και εχει μια γατούλα εξίσου καλομαθημένη και μαθημένη μεςα στο σπίτι με όλα της τα καλα 4,5 ετών , χάρηκα αρχικά που θα ερχόντουσαν σπίτι μας γιατι εγώ λόγω δουλειές πλέον λείπω αρκετά απο το σπίτι και την είχε βέβαια ο αδερφός μου ... τέλος παντων για να μη τα πολυλογώ ... της φέραμε σιγά-σιγά σε επαφή με αντικείμενα που είχανε τις μυρωδιές τους κοκ.... αρχικά η συμβίωση ήταν καλή , δε μάλωναν ... η Μάντυ μου απλά επειδή ήξερε τον χώρο ως δικό της κάποιες φορές έτρωγε κ απο τα δυο μπωλακια, πήγαινε κ τις δυο τουαλέτες , κοιμόταν στο κρεββάτι της αλλα ήταν όλα ανέλπιστα καλα .......μετα απο ένα μήνα ομως ... στο σκηνικό που ειδα εγώ δε ξέρω εάν είχε προηγηθεί κάτι αλλο , άρχισε το κακο .... ένα πρωί μόλις είχαμε ξυπνήσει πάει η δικιά μου τουαλέτα , την ακούει η Τοντικα , της θείας μου , και ορμάει μεςα στη τουαλέτα της ... μια αναστάτωση ένα κακο μπορείτε να φανταστείτε ... απο τότε και εδώ και δυο εβδομάδες δε σταμάτησαν να μαλώνουν έντονα όλη την ώρα η Μάντυ όποτε τη βλέπει μουγκρίζει και τη κανει χου... η τοντικα τη κοιτάει με ένα ειρωνικό - προκλητικό ύφος ... και μόλις έρθουν κοντά τσακώνονται ... και όποτε πάει η Μάντυ τουαλέτα πάει κ τοντικα ...ευτυχώς δεν έχουμε πολλα αίματα , μόνο κάποιες γρατζουνιές στη μύτη ...ομως ο καιρός περνάει κ δε τα βρίσκουν , προσπαθούμε να τις χωρίζουμε αλλα μένουν κ ώρες μόνες τους ... πείτε μου σας παρακαλώ τις ιδέες σας πως μπορούμε να τους τα βρούμε .... περιμένω με ανυπομονησία απαντήσεις σας και θα σας διευκρινήσω ότι χρειαστεί !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:59, 17-02-17:

Η λύση βέβαια θα ήταν εύκολη αν το σπίτι ήταν μεγαλύτερο.Να ρωτήσω όμως ,η θεία βρίσκεται συνέχεια στο σπιτι ή λείπει κι αυτή?Αν μένει πολλές ώρες μέσα καλό θα ήταν να τις προσέχει.Αν λείπει το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να την απομονώσετε την καινουριοφερμένη στην τουαλέτα.Θα φωνάζει αλλά προκειμένου να ξεσκίζονται...δύσκολη η κατάσταση .Τι να σου πω δεν το έχω αντιμετωπίσει .Εύχομαι μόνο κάποιος να σε βοηθήσει .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vissimady

Νεοφερμένος

H vissimady έγραψε στις 18:23, 17-02-17:

Δουλεύει και η θεία μου και λείπει τουλάχιστον 9 ώρες ...βέβαια έρχεται η μητέρα μου συνεχώς και βλέπει ι κάνουν ....το καλό ειναι ότι θα είμαι δυο βδομάδας τωρα συνέχεια εδώ και Γι αυτο ζήτησα βοήθεια για να δοκιμάσω ότι συμβουλές μου πείτε .... το κακο ειναι ότι η γάτα της θείας μου ειναι άγρια η ράτσα της είχε πει ο κτηνίατρος , να φανταστείτε ορμάει και εμάς , ακόμη κ τη θεία μου πολλές φορές ... σίγουρα ειναι η όλη αλλαγή του περιβάλλοντος , αλλα στενοχωριόμαστε παρά πολύ .... και πιο πολύ για το Μαντακι μου ... ειναι τόσο καλό γατί και τι του εμελε να πάθει ..... πλέον η καημένη δε πάει μεςα στο δωμάτιο καν στην αγαπημένη της καρέκλα στο σαλόνι τη βγάζει όλη μερα ... επίσης της απομονώνω πολλές φορές οταν δεν ηρεμούν μετα απο καβγά ή .... τις ταΐζω ....κακο κ αυτο γιατι κ οι δυο ήταν παχουλουλες Περιμένω πως κ πως να μου πείτε κ άλλες ιδέες ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:26, 17-02-17:

Καλησπερα καλη μου φιλη.Βασικα,θεωρω οτι εχεις προβλημα.Και η αληθεια ειναι οτι το θεωρω καπως χοντρο...σε 50 τμ,να ερχεται η θεια σου και να μενει με την γατα της,και απο οτι καταλαβα μενει και ο αδελφος σου εκει,σωστα;
Εγω θα ειμαι πιο σκληρη και θα σου πω οτι αν εξακολουθισει αυτο,η λυση εναι να φυγει η θεια σου.Αληθεια,αλλον συγγενη δεν εχει να παει;Και μιλαμε τωρα για εναν χρονο,δεν μιλαμε για κανενα μηνα.
Εγω,λυπαμαι που το λεω..αλλα αν ημουν στη θεση της θειας σου,ποτε δεν θα το εκανα αυτο.Θα νοικιαζα για εναν χρονο σπιτι,να μην επιβαρυνω κανεναν.
ΟΚ....σπιτι χτιζει.Που μπορει και να καθυστερισει.Αλλα και να μν καθυστερισει,ειναι δυνατον να κατσικονωμουν σε εναν αλλον...ποσο μαλλον που εχει τοσο μικρο σπιτι;Τα ενοικιαζομενα διαμερισματα για αυτο υπαρχουν.
Στη θεση σου..θα της το ελεγα.
Εσυ βεβαια θα αποφασισεις,εγω απλα σου λεω τι θα εκανα...εφοσον μας ζητας την γνωμη μας.

Παράθεση

vissimady

Νεοφερμένος

H vissimady έγραψε στις 18:43, 17-02-17:

Έχεις δίκαιο σε αυτο που λες ..... ο αδερφός μου δε μένει εδώ ... και πλέον εγώ έρχομαι ανάλογα μια βδομάδα κ σε κάποιες περιπτώσεις δυο τον μήνα .... το σπίτι στην ουσία ήταν "άδειο " το τελευταίο διάστημα , ήταν όλο της μαντυς ... βέβαια δεν έμενε σχεδόν ποτε μόνη της οι γονείς μου κ ο αδερφός μου μένουν απο επάνω , τους οποίους τους γνωρίζει όσο καλα ας πουμε κ εμένα , ο αδερφός μου έμενε στο σπίτι μου για να κανει παρέα το μαντακι μου οταν έλειπα... και το βρήκαμε ως καλή ευκαιρία να έρθουν να μείνουν εδώ για να έχουν κ οι γάτες παρέα .., αλλα που να ξέραμε ! Εάν δε τα βρούμε το έχουμε σκεφτεί ηδη να μετακομίσει η θεία μου δυστυχώς ...απλά σας μιλάω απο ένα μικρό χωριό ενός νησιού που δεν υπάρχουν επιλογές για ενοικίαση σπιτιών γι αυτο βρήκαμε πιο σωστή αυτη τη λύση ... και δε σας κρύβω ότι στην αρχή είχα ενθουσιαστεί για να μην νιώθουν κ οι δυο μοναξιά ( που να ξερά !) . Έξω στην αυλή ταΐζουμε πολλές γάτες και πολλές φορές μπαίνουν κ μεςα στο σπίτι και η δικιά μου ποτε δεν είχε κάποιο πρόβλημα . Και η άλλη γατούλα κατέβαινε πολλές φορές στον κήπο κ είχε κ άλλες γάτες κ ποτε δεν έκανε επίθεση .., τι αλλο να πω δε ξέρω .... αχ !

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:17, 17-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από vissimady
Έχεις δίκαιο σε αυτο που λες ..... ο αδερφός μου δε μένει εδώ ... και πλέον εγώ έρχομαι ανάλογα μια βδομάδα κ σε κάποιες περιπτώσεις δυο τον μήνα .... το σπίτι στην ουσία ήταν "άδειο " το τελευταίο διάστημα , ήταν όλο της μαντυς ... βέβαια δεν έμενε σχεδόν ποτε μόνη της οι γονείς μου κ ο αδερφός μου μένουν απο επάνω , τους οποίους τους γνωρίζει όσο καλα ας πουμε κ εμένα , ο αδερφός μου έμενε στο σπίτι μου για να κανει παρέα το μαντακι μου οταν έλειπα... και το βρήκαμε ως καλή ευκαιρία να έρθουν να μείνουν εδώ για να έχουν κ οι γάτες παρέα .., αλλα που να ξέραμε ! Εάν δε τα βρούμε το έχουμε σκεφτεί ηδη να μετακομίσει η θεία μου δυστυχώς ...απλά σας μιλάω απο ένα μικρό χωριό ενός νησιού που δεν υπάρχουν επιλογές για ενοικίαση σπιτιών γι αυτο βρήκαμε πιο σωστή αυτη τη λύση ... και δε σας κρύβω ότι στην αρχή είχα ενθουσιαστεί για να μην νιώθουν κ οι δυο μοναξιά ( που να ξερά !) . Έξω στην αυλή ταΐζουμε πολλές γάτες και πολλές φορές μπαίνουν κ μεςα στο σπίτι και η δικιά μου ποτε δεν είχε κάποιο πρόβλημα . Και η άλλη γατούλα κατέβαινε πολλές φορές στον κήπο κ είχε κ άλλες γάτες κ ποτε δεν έκανε επίθεση .., τι αλλο να πω δε ξέρω .... αχ !
Παντως καλη μου φιλη να επσημανω κατι σε αυτα που ειπες.Το να ερχεται σε επαφη η γατουλα σου που ζει μεσα,με τις γατες που ζουν εξω,δεν ειναι καλη ιδεα...διοτι μπορει να κολλησει εκτος απο απλα πραγματα και πολυ επικινδυνες ασθενειες θανατηφορες,οπως λοιμωδη περιτονιτιδα,ειντς,λευχαιμια κλπ.Προσεξε το αυτο...φιλικη συμβουλη.

Παράθεση

vissimady

Νεοφερμένος

H vissimady έγραψε στις 20:29, 17-02-17:

Σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες σου το προσπαθώ αλλα τρυπώνουν βρε παιδι μου μεςα στο σπίτι μ μόλις δουν ανοιχτή πόρτα .... ( μένω ισόγειο κ έχω αυλή ) αλλα πάντως την πηγαίνω τακτικά κτηνίατρο , επίσης ψιλοπεριποιουμαστε κ τις έξω γατούλες , στειρώσεις χάπια για παράσιτα , αμπούλες ... αλλα σίγουρα δεν αρκούν για τις παραπάνω ασθένειες .......

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:16, 18-02-17:

Αφού η μητέρα σου μένει επάνω ας πάρει τη Μάντι μαζί της ή την στριφνή της θείας.Να κένεις αυτό που σου είπα,βάλτην στην τουαλέτα και ας την να χτυπιέται,μπορεί να της κάνει και καλό.Κι αν η θεία θυμώσει υπάρχει και ξύδι

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vissimady

Νεοφερμένος

H vissimady έγραψε στις 16:10, 18-02-17:

Ηδη άρχισα να τη κλείνω στο υπνοδωμάτιο ακόμη κ οταν είμαστε σπίτι . Πιστεύετε ότι οταν την κοιτάει επίμονα κ προκλητικά την Μάντυ η Τοντικα , να τη μαλώνω , να τη διώχνω κ να τη βρέχω λιγουλάκι ; θα τι κανει να πιστέψει ότι αυτο που κανει ειναι κακο ;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:51, 18-02-17:

Εντάξει μπορείς να τη μαλώσεις ,ίσως φοβηθεί.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:29, 19-02-17:

Εγω παλι θεωρω οτι η γατα σου...ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ...ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ..ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.
Δεν μπορει να μαλωνεις την δικια σου γατα.
Αλλοι ειναι οι εισβολεις...και αυτοι πρεπει ειτε να μαλονονται..ειτε απλα να φυγουν.
Δικαια πραγματα.Συγνωμην που θα το πω,αλλα εγω αυτο ΠΟΤΕ δεν θα τ εκανα στην γατα μου.
Να φιλοξενω...και να γινεται ο χαμος;Απλα..θα εφευγαν οι ξενοι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vissimady

Νεοφερμένος

H vissimady έγραψε στις 14:34, 19-02-17:

Φυσικά και δε μαλώνω τη δίκη μου , για την άλλη γατούλα ειπα να μαλώνω ... απλά όπως καταλαβαίνετε είμαι σε δύσκολη θέση με τη φιλοξενία ..... προς το παρών δε τις φέρνουμε σε επαφή και αν σε λίγες μέρες δε διορθωθεί η κατάσταση είπαμε να ανεβεί στους γονείς μ η θεία με τη γάτα ........

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:45, 19-02-17:

Αυτό σου είπα από την αρχή,να πάει το γατί της θείας αλλού.Φυσικά δεν θα μαλώνεις τη δική σου,για την άλλη έλεγες την πονήρω

Παράθεση

ablabla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ablabla
H ablabla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ablabla έγραψε στις 17:55, 14-09-17:

Καλησπερα παιδια, θελω και γω να πω τον πονο μου με τις δικες μου, την μια την 8χρονη την εχω 2 χρονια τωρα και ειμαστε η μια για την αλλη, μονο εμενα συμπαθει (αντε και λιγο τ αγορι μου, που του κανει την χαρη απ οτι καταλαβαινω ). Δεν κανει ζημιες, δεν φωναζει, πολυ ησυχη γενικα οντας και μεγαλη αλλα φοβιτσιαρα γενικα ( να σημειωσω ομως οτι ζουσε με αλλη γατα πριν την παρω).
Η "καινουρια" η ζουζουνα ειναι 1μιση και ειναι παρτσακλο, εντελως (εμενε κι αυτη με αλλες γατες)! την εχω 6μηνες τωρα. Χοροπηδαει, κανει, ρανει, φωναζει γενικα κανει χαμο, τα παει καλα με ολους τους ανθρωπους και σκυλους, με τα γατια ζοριζεται λιγο αλλα τα βρισκει.
Το προβλημα μου ειναι το εξης: ενω τις γνωρισα οπως επρεπε τις 2 τελευταιες βδομαδες, μαλιστα εχουν αρχισει και γλυφουν η μια την αλλη, το μικρο θελει να παιξει με την μεγαλη και αρχιζουν τους "καυγαδες". το μικρο σιγουρα δεν εχει καμια κακη προθεση αλλα η μεγαλη νομιζω φοβαται και κανει εναν ηχο σαν γρυλισμα χωρις να κανει χχ ομως. Τωρα αυτες παιζουν η τσακωνονται σοβαρα; Δεν μπορω να καταλαβω -.-
Και καμια φορα επισης οταν δει η μεγαλη την μικρη να τρεχει προς τα πανω της τρεχει με τα χιλια προς την αντιθετη κατευθυνση και πολλες φορες ερχεται κατω απ τα ποδια μου για "προστασια" εγω το βλεπω. Τωρα τι ισχυει και τι οχι δεν ξερω ακριβως :/

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:28, 14-09-17:

Δεν ''βλέπω'' τίποτα το σοβαρό.Μία μεγάλη και ήσυχη γάτα δεν μπορεί ν'ακολουθήσει τους ρυθμούς της μικρής.Πρόβλημα θα υπήρχε αν τσακώνονταν και βγάζαν τα νύχια.Σιγά σιγά η μικρή θα περιοριστεί στα παιχνίδια της ,τα μπαλάκια κλπ και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους