Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,173 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 379 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου δεν παίζει

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 10:50, 30-09-11:

γειά σας
η γατίτσα μου είναι 4 χρόνων , θηλυκιά και ακούει στο όνομα Τιτίκα. είναι πολύ γλυκιά γατούλα με καλό χαρακτήρα και δεν θυμώνει ποτέ. αυτό όμως που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν της αρέσουν ιδιαίτερα τα παιχνίδια. παίζει αραιά και που έως σπάνια και δεν έχει αγαπημένα παιχνίδια. ίσως να βρει κάτι ενδιαφέρον για παιχνίδι προς στιγμή π.χ. ένα μπαλάκι αλλά στα 10 δευτερόλεπτα το έχει βαρεθεί με αποτέλεσμα να με κυνηγάει και να γκρινιάζει νιαουρίζοντας. προσπαθώ να την απασχολήσω και να παίξω μαζί της αλλά δεν της κινεί το ενδιαφέρον. αυτό συμβαίνει τον περισσότερο καιρό και με έχει προβληματίσει.
θεωρώ ότι είναι έτσι ο χαρακτήρας της αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 12:33, 30-09-11:

δεν είναι και πολύ μεγάλη για να μην παίζει δοκίμασε πχ να δέσεις μια κορδέλα σε μια μπάλα. στο δικό μας αρέσει πολύ γιατί ακούγεται σαν τον ήχο που κάνουν τα πουλιά όταν πετάνε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:52, 30-09-11:

cooperaki, νομίζω πως οι περισσότερες γάτες τρελαίνονται για παιχνίδια με σκοινάκι.
Για παράδειγμα, μπορείς να δέσεις σε ένα ξυλαράκι ένα σκοινί με ένα ποντίκι ή να αγοράσεις ένα τέτοιο από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο.
Κάτι άλλο που μπορεί να της αρέσει είναι το laser ή τα καλαμάκια.
Γενικώς προσπάθησε να συμμετέχεις κι εσύ εμφανώς στο παιχνίδι μήπως αυτό την κινητοποιήσει ακόμη περισσότερο.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:03, 30-09-11:

και η ήρα μου απο μικρή δεν έπαιζε όπως ο διας, τα σνόμπαρε όλα, τα μόνο που της αρέσουν είναι τα φτερά, τα λάστιχα και τα στάχυα!!

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 07:25, 03-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
και η ήρα μου απο μικρή δεν έπαιζε όπως ο διας, τα σνόμπαρε όλα, τα μόνο που της αρέσουν είναι τα φτερά, τα λάστιχα και τα στάχυα!!

το κακό είναι ότι βαριέται αμέσως ότι κι αν της δώσω. ένα διάστημα έπαιζε με γόμες ........τώρα ξετρελαίνεται με το λαστιχάκι που μπαίνει μπροστά στα ακουστικά του κινητού. αλλά το κακό είναι ότι παίζει και στο τέλος τα καταπίνει .....έτσι κι εγώ δεν της ξανάδωσα.....

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 10:11, 03-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από cooperaki
...αλλά το κακό είναι ότι παίζει και στο τέλος τα καταπίνει .....έτσι κι εγώ δεν της ξανάδωσα.....
το νου σου! πάντα με παρακολούθηση εαν τα ξαναδώσεις, το καλοκαίρι είδα στον κτηνιάτρο γατούλα που είχε καταπιεί γόμα, τελικά έκανε επέμβαση σε στομάχι και έντερο καθώς βρέθηκαν 3 σφηνομένα κομμάτια... θέλει πάρα πολύ προσοχή..... όσο για το λάστιχο πάρε 1 μεγάλο κομμάτι -μισό μέτρο- και κούνησε το μπροστά του, η δικιά μου τουλάχιστον σε αυτό δεν μπορεί να αντισταθεί ....

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 19:05, 20-07-13:

Καλησπερα σας
Πρωτη φορα γραφω και ανοιγω θεμα στο my-cat αλλα γραφω κατα καιρους στο e-steki και στο i-school.
Exω λοιπον εναν γατο ο οποιος αδιαφορει εντελως για παιχνιδια και για χαδια, ερχεται κοντα μου μονο οταν θελει να φαει και κατα καιρους εξαφανιζεται και επιστρεφει μετα απο 2 μερες (η και παραπανω)
Πριν απο 5 λεπτα προσπαθησα να του τραβηξω την προσοχη αλλα χωρις αποτελεσμα.
Ολο καθεται και κοιμαται και οταν επιχειρω να τον πλησιασω φευγει.
Ειναι πολυ ομορφο γατι παντως, απλα ειναι βαρετο
Εχετε καμια προταση ωστε να του τραβηξω την προσοχη ?
(φωτογραφια του ερχεται οσονουπω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kostas Stath (Geronimo)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kostas Stath
Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Kostas Stath Email : kostasst01@gmail.com έγραψε στις 21:17, 20-07-13:

Αφού έχει μάθει έτσι , δύσκολο να αλλάξει ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 20:02, 05-08-13:

φιλε μου δε θελω να σε τρομοκρατησω αλλα δε θαλλαξουν και πολλα.εχω στο σπιτι μου μια παρομοια περιπτωση αλλα ο δικος μου εχει ψυχολογικα..βασικα η καθε γατα εχει το χαρακτηρα της,ειναι οπως οι ανθρωποι..και ειναι λιγο λαχειο αν θα πετυχεις χαδιαρικο γκρινιαρικο αγαπησιαρικο η απλα βαρετο..!και γω δοκιμασα διαφορα και ειχα ελπιδες τον πρωτο καιρο αλλα μπα.ειναι σαν να με μισει,βεβαια αυτο δεν ισχυει, μπορει να μισει το ανθρωπινο ειδος και ειναι πληγωμενος και φοβισμενος..τι να κανεις ομως.ψυχουλες ειναι και καποιος πρεπει να τις φροντισει..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:09, 05-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
φιλε μου δε θελω να σε τρομοκρατησω αλλα δε θαλλαξουν και πολλα.εχω στο σπιτι μου μια παρομοια περιπτωση αλλα ο δικος μου εχει ψυχολογικα..βασικα η καθε γατα εχει το χαρακτηρα της,ειναι οπως οι ανθρωποι..και ειναι λιγο λαχειο αν θα πετυχεις χαδιαρικο γκρινιαρικο αγαπησιαρικο η απλα βαρετο..!και γω δοκιμασα διαφορα και ειχα ελπιδες τον πρωτο καιρο αλλα μπα.ειναι σαν να με μισει,βεβαια αυτο δεν ισχυει, μπορει να μισει το ανθρωπινο ειδος και ειναι πληγωμενος και φοβισμενος..τι να κανεις ομως.ψυχουλες ειναι και καποιος πρεπει να τις φροντισει..
Δώσ'του χρόνο. Δεν μπορεί, οι γάτες έχουν την περιέργεια μέσα τους, κάτι θα του τραβήξει το ενδιαφέρον
Λεϊζεράκι δοκίμασες? Αυτά τα μικρά του 1 ευρώ που πουλάνε στους πάγκους. Το ανάβεις και παίζεις με το φωτάκι σε δάπεδα και τοίχους και τα ξετρελαίνει. Μόνο προσοχή, μη στοχεύσεις ποτέ επάνω του, ειδικά στα μάτια του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 09:10, 06-08-13:

κ η δικιά μου είναι λίγο ούφο..το τι παιχνιδάκι από πετ σοπ.λούτρινα,ποντικάκια,σβούρες χαζομάρες της έχω πάρει δε λέγεται..μάταιο.της αρέσουν μόνο τα καλαμάκια,το αλουμινόχαρτο(αλλά όχι κ για πολύ)κ φυσικά το λέιζερ..κυρίως της αρέσει να συμμετέχω κι εγώ στο παιχνίδι.έχει καταλάβει πως το λέιζερ το μετακινώ εγώ,γι αυτό κ κολλάει.παίζουμε κ κρυφτό όσο απίστευτο κ να ακούγεται.κρύβομαι σε ένα μέρος του σπιτιού,έρχεται με βρίσκει,τρομάζει κ καλά,την κυνηγάω,κρύβεται κ μετά πάλι με ψάχνει.έχει πλάκα.κατα τάλλα ύπνος κ τεμπελιά.έτσι είναι οι γάτες.μην τις φοβάσαι..οι σκασμένες ξέρουν πολύ καλά με τι να ασχοληθούν κ πως να περάσουν το χρόνο τους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nataso

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nataso
H nataso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H nataso έγραψε στις 22:58, 07-12-14:

Καλησπέρα σας
Πρωτη φορά γράφω στο my-cat.Έχω νεο γατάκι στο σπίτι που το πήρα απο εκτροφείο και είναι πολύ μελαγχολικό ,παιζει ελάχιστα έως καθόλου και μονο για το φαγητο ενδιαφέρεται και για τον ύπνο.Είναι 3 μηνών και όλοι νιωθουμε οτι αδιαφορεί συνεχώς για εμας..Δεν ξέρω τι να κάνω ! Προσπαθω να παίξω μαζί του με διαφορετικά παιχνίδια ,αλλά δεν δίνει καμια σημασία...Επίσης στην αγκαλιά μας δεν θελει καθόλου να κάτσει παρα μονο στο γατοδεντρο του οπου παει αμέσως μετα το φαγητο για ύπνο.Έχω ελπίδες να στρώσει ή έτσι είναι ο χαρακτήρας του.Είναι μαζί μας εδώ και 10 μερες....
Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:32, 07-12-14:

Καλοσώρισες στη συντροφιά μας nataso
Για το ζήτημα που σε απασχολεί, εφ'όσον τρώει και και όλες οι άλλες σωματικές του δραστηριότητες είναι φυσιολογικές (άρα δεν είναι θέμα υγείας)
θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή. Όπως λες, μετράτε μόλις 10 ημέρες που ήρθε στο σπίτι σας και πολύ πιθανό να μην έχει ακόμα εξοικειωθεί με το νέο περιβάλλον.. Το οτι αποτραβιέται και προτιμάει το γατόδεντρο από τα παιχνίδια και τα χάδια, ίσως δείχνει οτι νιώθει πιο ασφαλές εκεί τουλάχιστον προς το παρόν. Εξακολουθήστε να του προτείνετε παιχνίδια, αλλά μην επιμένετε΄.. αφήστε εκείνο να αποφασίσει και να σας "ανακοινώσει" πότε ήρθε η στιγμή.Ορισμένα γατάκια χρειάζονται περισσότερο χρόνο και σίγουρα πιστεύω είναι πολύ νωρίς για οριστικά συμπεράσματα
Άλλωστε είναι τόσο μικρό ακόμα κι έχετε όλο τον καιρό μπροστά σας..
Εύχομαι να σου ζήσει το μικράκι (γατούλης ή γατούλακαι να χαίρεσαι τη συντροφιά του
για πολλά πολλά χρόνια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nataso

Νεοφερμένος

H nataso έγραψε στις 23:58, 07-12-14:

Ευχαριστω πολύ για την άμεση απαντηση και τις ευχές. Θα κάνουμε υπομονή,όμως ανησυχουμε διότι είχα πολλά χρόνια γατολες στο σπίτι και πρωτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο..
Ευχαριστώ και παλι!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:02, 08-12-14:

Παντως ειναι πραγματικα περιεργο που δεν παιζει σε αυτην την ηλικια.Ισως ομως ακομα προσαρμοζεται.
Παρακολουθηστε το γενικοτερα.
Να το χαιρεστε το μικρουλακι σας..

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 00:22, 09-12-14:

Ο Γάτος της κοπέλας μου είναι 5 χρονών και δεν τον έχω δει να παίζει ούτε δευτερόλεπτο!
Είναι τρομερά ήρεμος πάντα, πάρα πολύ χαδιάρης (θα έρθει δηλαδή να τριφτεί στο χέρι σου) και γενικά πολύ καλό γατί, αλλά δεν παίζει με τίποτα.
Τρέχει μόνο για την τροφή του, τίποτα άλλο. Μου έχει πει μάλιστα η κοπέλα μου οτι πριν καιρό το προσπαθούσε περισσότερο, του είχε πάρει κι άλλα παιχνιδάκια, είχε παίξει για 2 λεπτά και αυτό ήταν. Την επόμενη φορά που πήγε η κοπέλα μου να τα ξαναπιάσει τα παιχνίδια του, αυτός έκανε οτι κοιμάται, και με το που τα άφησε, σηκώθηκε και πήγε να φάει!
Όταν είχε έρθει σπίτι μου πρώτη φορά η κοπέλα μου της είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η Σονατούλα μου που έχει ενέργεια το χαζό μου να τρέχει πάνω κάτω όλο το σπίτι για καμια ώρα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nataso

Νεοφερμένος

H nataso έγραψε στις 08:42, 09-12-14:

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Ευτυχως απο χθες παρουσιάζει μια βελτίωση μετα απο τρελες προσπαθειες που εκανα...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:05, 09-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Agiyi
Ο Γάτος της κοπέλας μου είναι 5 χρονών και δεν τον έχω δει να παίζει ούτε δευτερόλεπτο!
Είναι τρομερά ήρεμος πάντα, πάρα πολύ χαδιάρης (θα έρθει δηλαδή να τριφτεί στο χέρι σου) και γενικά πολύ καλό γατί, αλλά δεν παίζει με τίποτα.
Τρέχει μόνο για την τροφή του, τίποτα άλλο. Μου έχει πει μάλιστα η κοπέλα μου οτι πριν καιρό το προσπαθούσε περισσότερο, του είχε πάρει κι άλλα παιχνιδάκια, είχε παίξει για 2 λεπτά και αυτό ήταν. Την επόμενη φορά που πήγε η κοπέλα μου να τα ξαναπιάσει τα παιχνίδια του, αυτός έκανε οτι κοιμάται, και με το που τα άφησε, σηκώθηκε και πήγε να φάει!
Όταν είχε έρθει σπίτι μου πρώτη φορά η κοπέλα μου της είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η Σονατούλα μου που έχει ενέργεια το χαζό μου να τρέχει πάνω κάτω όλο το σπίτι για καμια ώρα
Agiyi μου το κάθε γατί έχει την προσωπικότητά του. Δεν παίζουν όλα το ίδιο ούτε το ίδιο σε όλες τις ηλικίες που θα φθάσουν. Εμένα ας πούμε ο Κόναν μικρός ήταν φοβερός διάολος, έπαιζε ασταμάτητα. Μετά ηρέμισε και όπως λες κι εσύ για τον γάτο της κοπέλας σου, κυρίως τρώει, κοιμάται και χαζεύει από το μπαλκόνι.
Τον ξαναπιάνει όμως κατά διαστήματα και διαολεύει για μια δυό μέρες και μετά ηρεμεί πάλι.
΄Ισως να χρειάζεται να δοκιμάσετε διάφορα παιχνίδια, κυρίως αυτά που μπορείτε να παίζεται κι εσείς μαζί του γιατί ίσως είναι κοινωνικό γατί και θέλει αλληλεπίδραση.

Παράθεση

Maraki.gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maraki.gr
H Maraki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maraki.gr My cat My world♥ έγραψε στις 14:35, 21-05-16:

Καλησπέρα! Η γατούλα σου φαίνεται δεν έχει όρεξη για παιχνίδια Θα πρέπει να ασχολείται με κάτι για την άθληση της. Ίσως το μπαλάκι είναι λίγο βαρετό..Θα σου πρότεινα να της αγοράσεις το γνωστό πλέον καλάμι με ψάρι!! Πιστεύω θα τρελαθεί από την χαρά της!! Εάν εξακολουθεί να βαριέται..αγόρασε της ένα ονυχοδρόμειο!! Η γάτα μου ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΕ! Καλή συνέχεια λοιπόν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Katnip (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katnip
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Katnip έγραψε στις 21:34, 06-07-18:

Καλησπέρα παιδιά, είπα κι εγώ να γράψω τον προβληματισμό μου για τον γατούλη μου. Είναι μόλις 3 ετών και αυτόν τον καιρό έχει βαρεθεί τα πάντα, ακόμα και το λέιζερ με το οποίο τρελαινόταν καθημερινά. Τρώει κανονικά, ζητάει παιχνίδι και συντροφιά αλλά όταν προσπαθώ με κάτι να του κινήσω την προσοχή με κοιτάει με ένα ύφος «Δεν ξέρω ούτε εγώ τι θέλω»
Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας, πρώτον μήπως φταίει που είναι κ καλοκαίρι κι έχει ζέστη, οπότε θέλει όλη την ώρα να είναι ξάπλα;
Δεύτερον πόση ώρα παίζετε εσείς με τα γατάκια σας;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:19, 07-07-18:

Γεια σου Κatnip και καλοσώρισες στη γατο-παρέα του My cat!
Ασφαλώς και η ζέστη παίζει μεγάλο ρόλο, αφού και τα ζωάκια μας υποφέρουν και θέλουν να κινούνται όσο το δυνατόν λιγότερο προκειμένου να ελαττώσουν όσο πιο πολύ τη θερμοκρασία του σώματός τους.
Από την άλλη, παίζει ρόλο και η ηλικία, καθώς και ο χαρακτήρας. Όσο πιο μικρά, τόσο έχουν ανάγκη το παιχνίδι περισσότερο. Ήδη στην ηλικία των 3 ετών, παρότι θεωρούνται νεαρά, είναι ενήλικα και παίζουν όλο και λιγότερο, χωρίς ωστόσο να διακόπτουν εντελώς αυτή τους την ασχολία, όσα χρόνια κι αν περάσουν. Όταν είναι μωράκια, το παιχνίδι είναι απαραίτητο σαν εκπαίδευση, αφού όμως μεγαλώσουν, ο ρόλος αυτού περιορίζεται στη διασκέδαση και μόνο.
Κι η δική μου, μικρούλα όταν ήταν, παίζαμε διαρκώς (όποτε μπορούσα κι εγώ βέβαια), γιατί ήταν αεικίνητη. Τώρα παίζουμε βέβαια κάθε μέρα, όμως η διάρκεια του παιχνιδιού έχει λιγοστέψει αρκετά, γιατί βαριέται πιο εύκολα κι εκείνη.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 09:47, 07-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Katnip
Καλησπέρα παιδιά, είπα κι εγώ να γράψω τον προβληματισμό μου για τον γατούλη μου. Είναι μόλις 3 ετών και αυτόν τον καιρό έχει βαρεθεί τα πάντα, ακόμα και το λέιζερ με το οποίο τρελαινόταν καθημερινά. Τρώει κανονικά, ζητάει παιχνίδι και συντροφιά αλλά όταν προσπαθώ με κάτι να του κινήσω την προσοχή με κοιτάει με ένα ύφος «Δεν ξέρω ούτε εγώ τι θέλω»
Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας, πρώτον μήπως φταίει που είναι κ καλοκαίρι κι έχει ζέστη, οπότε θέλει όλη την ώρα να είναι ξάπλα;
Δεύτερον πόση ώρα παίζετε εσείς με τα γατάκια σας;
Καλημέρα, καλώς ήρθες στη γατόπαρεα μας και καλό Σαββατοκύριακο.... Ότι σου είπε η Αλεξάνδρα ισχύει....με πρώτο και πιο σημαντικό παράγοντα τη ζέστη... Με τη ζέστη κυριολεκτικά υποφέρουν τα καημένα ..... Το μόνο που θελουν είναι να κάθονται κάπου δροσερά.... Και να απλώνονται στα πατώματα... Ιδίως κατά τη διάρκεια της μέρας το καλοκαίρι αποφεύγουν να παίζουν έντονα, και αν παίξουν θα δεις πως το κάνουν για λίγη ώρα.... Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.... Από την στιγμή που ο γατουλης σου τρώει κανονικά και δεν έχει σημασία που να σε ανησυχούν ότι είναι άρρωστος είναι όλα φυσιολογικά....(σκέψου εσένα πόσο σε ταλαιπωρεί η ζέστη αυτών των ημερών... Εγώ χθες ούτε να αναπνεύσω δεν μπορούσα... Και σουρωνα όλη μέρα από τον ιδρώτα).....

Στην ερώτηση σου πόσο παίζουμε με τα γατιά μας οι απαντήσεις ποικίλουν .... Ανάλογα με το χρόνο που διαθέτει ο καθένας από εμάς και φυσικά με το πόσα ζώα έχουμε... Προσωπικά παίζω λίγο μαζί τους αλλά έχω την τύχη - θα πω - να έχω 3 οπότε απασχολούνται μεταξύ τους και σε μένα έρχονται για χάδια τρίψιμο και χτένισμα
Παράθεση

Katnip (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katnip
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Katnip έγραψε στις 23:42, 07-07-18:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα
Φαντάζομαι ότι σιγά σιγά θα βαριέται, αλλά τον λυπάμαι κι όλας να τον βλέπω έτσι όλα την ώρα, συν ότι μου φαίνεται κάπως νωρίς στην ηλικία του να κάνει έτσι. Μπορεί να είμαι απλά μια υπερβολική μαμά που ανησυχεί
Δήμητρα είσαι πολύ τυχερή που έχεις 3, έχω σκεφτεί πολλές φορές να πάρω κι άλλο ένα γιατί τα λατρεύω και θέλω να κάνουν παρέα, αλλά προς το παρόν δεν μπορώ και δεν ξέρω κι όλας πως θα το πάρει ο Μίου μου.
Πάντως, τα σχόλια σας με καθυσήχασαν
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:05, 08-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Katnip
Δήμητρα είσαι πολύ τυχερή που έχεις 3, έχω σκεφτεί πολλές φορές να πάρω κι άλλο ένα γιατί τα λατρεύω και θέλω να κάνουν παρέα, αλλά προς το παρόν δεν μπορώ και δεν ξέρω κι όλας πως θα το πάρει ο Μίου μου.
)
Αν μπορούσα πραγματικά θα υιοθετούσα και άλλη.-και πάλι κουφή ή τυφλή ή τρίποδη , αυτα που δύσκολα βρίσκουν αγάπη και σπιτι... Αλλά τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν άλλες γάτες..

Όταν και αν μπορέσεις κάποια στιγμή κάνε το μεγάλο βήμα... Μην ανησυχείς για το πως θα μπορουσε να το πάρει ο Μίου σου γιατί στο τέλος θα προσαρμοστεί.. Το παν σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να γίνει σωστά η προσαρμογή και των δύο - ή 3 ή 4 - για να μπορούν να συμβιώνουν αρμονικά ακόμα και αν δεν αγαπιούνται τρελά....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους