Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,176 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Διαφραγματοκήλη

pipis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pipis
H pipis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H pipis έγραψε στις 00:14, 27-04-09:

Γεια σας. είμαι πολύ στεναχωρημένη, πέθανε η γατούλα μου η Ήρα πριν 4 ημέρες. Ήταν μόλις 1 έτους. Ήταν αδέσποτο, την υιόθετησα, την αγαπούσαμε πάρα πολύ, την καμαρώναμε γιατί ήταν κουκλιτσα και πάρα πολύ καλή γατούλα. Έκανα ίσως το λάθος και έχω πάρα πολλές τύψεις σήμερα, ότι την πήγα για στείρωση. Μόλις έκανε την προνάρκωση, κατάλαβε ο κτηνίατρος ότι δεν ανέπνεε σωστά και είχε κάτι περίεργο, ίσως αγχος μου είπε και έτσι δεν τη στείρωσα εκείνη τη μέρα. Της έδωσε θεραπεία για το αναπνευστικό που την ακολούθησα κατά γράμμα και υπήρξε κάποια βελτίωση. Συνέχισε όμως να βήχει και διάφορα τέτοια τα οποία του τα ανέφερα. Την ξαναπάω για στείρωση, εφόσον όμως του ζήτησα επανειλλημένως να με διαβεβαιώσει ότι είναι σίγουρος για το ότι είναι καλά και αν πρέπει να προχωρήσουμε στη στείρωση. Με διαβεβαίωσε ότι όλα είναι εντάξει, και θα πάνε όλα καλά. Λίγα λεπτά μετά με ειδοποίησε ότι η Ηρα πέθανε.
Την άνοιξε και διαπίστωσε διαφραγματοκήλη. Θα τρελαθώ. Πείτε μου σας παρακαλώ μπορούσε να καταλάβει τι είχε η Ήρα μου και το αμέλησε και προχώρησε στη στείρωση;
Έχω τρομερές ενοχές που ήθελα να τη στειρώσω, τώρα θα ζούσε, θα ήταν στην αγκαλιά μου και θα έπαιζε, ήταν μωρό ακόμα. Δεν ήξερα όμως ότι είχε κάτι τέτοιο, για να φροντίσω να αποκατασταθεί το πρόβλημα υγείας της και έτσι την έχασα.Την πήγα για το καλό της; για στείρωση και τη σκότωσα.Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα από αυτό. Να νιώθεις ο ίδιος υπεύθυνος για το χαμό της μικρής σου φίλης. Με καίει, αφού την παρακολουθούσε δε θα έπρεπε να είχε υποψιαστεί ότι ίσως κάτι άλλο συνέβαινε με την Ήρα και όχι απλά λοίμωξη αναπνευστικού ώστε να μην προχωρήσουμε στη στείρωση; Μήπως τελικά με την εμμονή μας για στείρωση κάποιες φορές μπορεί να τα σκοτώσουμε από άγνοια του ότι κάτι μπορεί να έχουν.
Πείτε μου αν γνωρίζετε κάτι για αυτήν την περίπτωση σας παρακαλώ όχι ότι θα σβήσει ο πόνος μου αλλά θα ήθελα να ξέρω. ΄Ηρα μου συγγνώμη. Δεν ήξερα για το άρρωστο κορμάκι σου.
Σας ζητώ συγγνώμη που έγραψα πολλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 00:19, 27-04-09:

δεν ξερω να σου απαντησω για ιατρικα θεματα, αυτα σιγουρα θα στα πει ο γιατρος του φορουμ..να σου πω μονο ποσο πολυ λυπαμαι και σε συμπονω...κουραγιο, ο ξαφνικος χαμος ενος ζωου ειναι τραγικο πραγμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 01:17, 27-04-09:

Λυπαμαι πολυ για το χαμο της γατουλας σου.:cool: Σιγουρα ομως δεν εισαι εσυ υπευθυνη γιαυτο,και μην μπαινεις στη διαδικασια του αν δεν την πηγαινα γι αυτο ισως δεν κλπ.ειναι και ανωφελο και ψυχοφθορο.Μπορεις να δωσεις την αγαπη σου σ ενα απο τα τοσα που χαριζονται εδω και αναζητουν στοργη ,μονιμο σπιτακι και φροντιδα και εχε στη μνημη σου τις ομορφες στιγμες που περασες με την Ηρα σου.Περιμενουμε να ξαναγραψεις με πιο ευχαριστο μηνυμα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:44, 27-04-09:

Καλυτερα να ρωτήσεις εναν δευτερο κτηνίατρο να σου πει εαν προκειται για ιατρικό λάθος η εαν ειναι κατι που ηταν μοιραίο ουτως η αλλως. Παντως τοσες γατουλες πανε για στειρωση ελαχιστες εχω ακουσει να εχουν θεμα, δεν ειναι αυτο μην το ριχνεις επανω σου. Εχεις ηδη ενα τραυματικο πραγμα τον θανατο της μη το φορτωνεις παραπανω με το να πιστευεις οτι φταις. Εσυ εκανες οτι ηταν καλυτερο. Ο θανατος ειναι τραγικο πραμα απο μόνο του.

Εαν ποτε το ξεπερασεις υπαρχουν γατουλες που εχουν αναγκη απο σπιτακι και χαιρουν ακρας υγειας και ειναι ηδη στειρωμένες. Να το εχεις υποψην αν θες να σωσεις μια ποτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:15, 27-04-09:

πιστευω οτι ηταν ιατρικο λαθος. Απο την στιγμη που στην προναρκωση εμφανισε προβληματα, δεν επρεπε να στειρωθει καθολου. Ασε που οταν η γατουλα παρουσιαζει ακομα και το παραμικρο προβλημα υγειας δεν πρεπει να στειρωνεται. Συλληπητηρια για την γατουλα σου, δεν φταις εσυ γιατι δεν σε ενημερωσε ο κτηνιατρος, οποτε μη νιωθεις τυψεις Ευχομαι να περναει καλα εκει που ειναι η μικρη σου Ηρα.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:00, 27-04-09:

Λυπάμαι πολύ για τη γατούλα σου
Αρχική Δημοσίευση από pipis
Την άνοιξε και διαπίστωσε διαφραγματοκήλη. Θα τρελαθώ. Πείτε μου σας παρακαλώ μπορούσε να καταλάβει τι είχε η Ήρα μου και το αμέλησε και προχώρησε στη στείρωση;
Το διάφραγμα είναι μια μεμβράνη που χωρίζει το θώρακα από την κοιλιά. Η διαφραγματοκήλη είναι μια τρύπα σ' αυτή τη μεμβράνη που επιτρέπει στα όργανα της κοιλιάς να περάσουν στο θώρακα, δυσκολεύοντας την αναπνοή.
Διαφραγματοκήλη εκ γενετής είχε ο γατούλης της μαμάς μου, ο Λούθηρος. Η διάγνωση είχε γίνει με μια απλή ακτινογραφία, στην οποία φαινόταν καθαρά (ακόμα κι εμείς που δεν είμαστε γιατροί μπορούσαμε να το δούμε) ότι μέρος του εντέρου είχε περάσει στο χώρο του θώρακα, "στριμώχνοντας" τους πνεύμονες. Το αποτέλεσμα ήταν ο γατούλης να έχει βαριά αναπνοή, χωρίς όμως να παρουσιάζει κάποιο άλλο πρόβλημα.
Η διαφραγματοκήλη διορθώνεται χειρουργικά, στην περίπτωσή μας όμως είχαν δημιουργηθεί συμφύσεις και ο κτηνίατρος είχε πει ότι θα ήταν δύσκολη μια τέτοια επέμβαση και επικίνδυνη, οπότε είχαμε προτιμήσει να μην την κάνουμε. Τελικά, ο γατούλης έζησε 11 χρόνια και πέθανε από άσχετη αιτία (νεφρική ανεπάρκεια).
Στο μεταξύ, να σημειώσω ότι είχε στειρωθεί κανονικά (όταν ήταν περίπου 2 χρονών, αν θυμάμαι καλά), χωρίς πρόβλημα. Είχε βέβαια ήδη γίνει η διάγνωση της διαφραγματοκήλης, οπότε δεν ξέρω αν ο κτηνίατρος είχε κάνει κάποια ιδιαίτερη νάρκωση ή είχε πάρει κάποια άλλη προφύλαξη.
Επομένως, θα διαφωνήσω με αυτό:
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
οταν η γατουλα παρουσιαζει ακομα και το παραμικρο προβλημα υγειας δεν πρεπει να στειρωνεται.
Απλώς, όταν υπάρχουν προβλήματα υγείας, θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και ο κτηνίατρος να παίρνει την τελική απόφαση αφού ζυγίσει τους κινδύνους του να μείνει αστείρωτη η γάτα με το ρίσκο της επέμβασης.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:51, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Λυπάμαι πολύ για τη γατούλα σου

Το διάφραγμα είναι μια μεμβράνη που χωρίζει το θώρακα από την κοιλιά. Η διαφραγματοκήλη είναι μια τρύπα σ' αυτή τη μεμβράνη που επιτρέπει στα όργανα της κοιλιάς να περάσουν στο θώρακα, δυσκολεύοντας την αναπνοή.
Διαφραγματοκήλη εκ γενετής είχε ο γατούλης της μαμάς μου, ο Λούθηρος. Η διάγνωση είχε γίνει με μια απλή ακτινογραφία, στην οποία φαινόταν καθαρά (ακόμα κι εμείς που δεν είμαστε γιατροί μπορούσαμε να το δούμε) ότι μέρος του εντέρου είχε περάσει στο χώρο του θώρακα, "στριμώχνοντας" τους πνεύμονες. Το αποτέλεσμα ήταν ο γατούλης να έχει βαριά αναπνοή, χωρίς όμως να παρουσιάζει κάποιο άλλο πρόβλημα.
Η διαφραγματοκήλη διορθώνεται χειρουργικά, στην περίπτωσή μας όμως είχαν δημιουργηθεί συμφύσεις και ο κτηνίατρος είχε πει ότι θα ήταν δύσκολη μια τέτοια επέμβαση και επικίνδυνη, οπότε είχαμε προτιμήσει να μην την κάνουμε. Τελικά, ο γατούλης έζησε 11 χρόνια και πέθανε από άσχετη αιτία (νεφρική ανεπάρκεια).
Στο μεταξύ, να σημειώσω ότι είχε στειρωθεί κανονικά (όταν ήταν περίπου 2 χρονών, αν θυμάμαι καλά), χωρίς πρόβλημα. Είχε βέβαια ήδη γίνει η διάγνωση της διαφραγματοκήλης, οπότε δεν ξέρω αν ο κτηνίατρος είχε κάνει κάποια ιδιαίτερη νάρκωση ή είχε πάρει κάποια άλλη προφύλαξη.
Επομένως, θα διαφωνήσω με αυτό:

Απλώς, όταν υπάρχουν προβλήματα υγείας, θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και ο κτηνίατρος να παίρνει την τελική απόφαση αφού ζυγίσει τους κινδύνους του να μείνει αστείρωτη η γάτα με το ρίσκο της επέμβασης.
πιστευω πως χωρις να λυθει το προβλημα υγειας ή εστω να ενημερωσει για πιθανον κινδυνους δεν επρεπε να προβει σε στειρωση. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εγινε τιποτα απο αυτα. Ουτε καν εγιναν εξετασεις να δουν που οφειλονταν το προβλημα οταν εγινε η προναρκωση πριν γινει η στειρωση. Επομενως πιστευω οτι ειναι ιατρικο λαθος.

(btw το διαφραγμα δεν ειναι μεμβρανη αλλα μυς)

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 09:23, 27-04-09:

Νομιζω,οτι αυτο το συμβαν,ανοιξε θεμα προς μεγαλη συζητηση που πρεπει να τη μεταφερουμε η στο "στειρωση " η στο κτηνιατρος κανει το σωστο;.και αυτο εδω το θεμα να κλειδωθει.Αποψη μου,ετσι;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:14, 27-04-09:

πιστευω πως χωρις να λυθει το προβλημα υγειας ή εστω να ενημερωσει για πιθανον κινδυνους δεν επρεπε να προβει σε στειρωση.
Σ' αυτό συμφωνώ κι εγώ απόλυτα.
Oops! I stand corrected

Βρήκα εδώ και μια πολύ κατατοπιστική φωτογραφία διαφραγματοκήλης σε σκύλο: είναι νομίζω σαφές ότι μια τέτοια κατάσταση μπορεί να διαγνωστεί προεγχειρητικά.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 11:21, 27-04-09:

Kι εγώ πιστεύω ότι ήταν λάθος του κτηνιάτρου και μάλιστα καραμπινάτο. Εφόσων είδε ότι το γατάκι είχε παρουσιάσει πρόβλημα θα έπρεπε να είναι πολύ πολύ προσεχτικός. Εσύ τι φταις επειδή πήγες την γατούλα σου για στείρωση? Αλλίμονο η πρώτη είναι ή η τελευταία

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:31, 27-04-09:

Για επόμενη περίπτωση, εαν υποψιαζόμαστε για διαφραγματοκήλη, η γάτα έχει κάποιο αναπνευστικό κλπ..

μπορούμε να την γυρίσουμε ανάποδα, απο τα πίσω πόδια και να την "κρεμάσουμε". Αν αντιδράσει άσχημα, και πάει να σκάσει, είναι μεγάλη πιθανότητα να είναι διαφραγματοκήλη.

Δεν είναι δικιά μου εφεύρεση...
είχα μια γατούλα, και έπρεπε να δω αν έχει ή δεν έχει πρίν την φέρω στην Αθήνα στον Κτηνίατρο. Τελικά δεν είχε, και στειρώθηκε.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:02, 27-04-09:

πιστευω πως χωρις να λυθει το προβλημα υγειας ή εστω να ενημερωσει για πιθανον κινδυνους δεν επρεπε να προβει σε στειρωση. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εγινε τιποτα απο αυτα. Ουτε καν εγιναν εξετασεις να δουν που οφειλονταν το προβλημα οταν εγινε η προναρκωση πριν γινει η στειρωση. Επομενως πιστευω οτι ειναι ιατρικο λαθος.

Το διαφραγμα ειναι και τα δυο μια ινωδης μεμβρανη που εχει μυς για να μπορει να συσπαται ωστε να μεγαλωνει ή να μικραινει αναλογα
Η διαγνωση της διαφραγματοκηλης θα μπορουσε να γινει με ακτινογραφια, αλλα αν τα συμπτωματα του αναπνευστικου υποχωρησαν με τη θεραπεια μπορει να μην υποψιαστηκε αυτην την περιπτωση ο συναδελφος

Παράθεση

pipis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pipis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H pipis έγραψε στις 18:19, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Το διαφραγμα ειναι και τα δυο μια ινωδης μεμβρανη που εχει μυς για να μπορει να συσπαται ωστε να μεγαλωνει ή να μικραινει αναλογα
Η διαγνωση της διαφραγματοκηλης θα μπορουσε να γινει με ακτινογραφια, αλλα αν τα συμπτωματα του αναπνευστικου υποχωρησαν με τη θεραπεια μπορει να μην υποψιαστηκε αυτην την περιπτωση ο συναδελφος
Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ όλους σας που ασχοληθήκατε με το θέμα μου και με την Ήρα μου.
Τα συμπτώματα υποχώρησαν κάπως με τη θεραπεία που ακολουθήσαμε. Όμως παρέμειναν όπως προείπα, βήχας και κάποια δυσκολία γενικώς στην αναπνοή στιγμές στιγμές όμως. Του το ανέφερα και μου είπε ότι μάλλον η λοίμωξη έχει πάει στο κατώτερο αναπνευστικό και θα χρειαστεί θεραπεία περισσότερες ημέρες, αλλά αυτό μπορεί να γίνει μετά τη στείρωση. Στις δικές μου επίμονες ερωτήσεις για την ασφάλεια της στείρωσης, με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος γιατί θα έβαζε μικρότερη δόση αναισθητικού.
Αυτή τη φορά πάντως στην προνάρκωση ήταν ήρεμη, δεν είχε καμία δυσκολία όπως την προηγούμενη φορά.
Και έτσι έχασα την Ήρα μου.
Κατ΄άλλα, έχω τρεις υπέροχες γατούλες, στειρωμένες, που τις λατρεύω. Απλά την Ήρα, την τάιζα έξω σαν αδέσποτο και σιγά σιγά την αγάπησα πάρα πολύ και είπα να γίνει το τέταρτο μέλος της γατοομάδας. Δεν ήταν όμως τυχερή.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και να χαίρεστε τις γατούλες σας.

Παράθεση

Kostas_M

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kostas_M
Ο Kostas_M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (Many... έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Kostas_M έγραψε στις 03:59, 13-05-09:

Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ όλους σας που ασχοληθήκατε με το θέμα μου και με την Ήρα μου.
Τα συμπτώματα υποχώρησαν κάπως με τη θεραπεία που ακολουθήσαμε. Όμως παρέμειναν όπως προείπα, βήχας και κάποια δυσκολία γενικώς στην αναπνοή στιγμές στιγμές όμως. Του το ανέφερα και μου είπε ότι μάλλον η λοίμωξη έχει πάει στο κατώτερο αναπνευστικό και θα χρειαστεί θεραπεία περισσότερες ημέρες, αλλά αυτό μπορεί να γίνει μετά τη στείρωση. Στις δικές μου επίμονες ερωτήσεις για την ασφάλεια της στείρωσης, με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος γιατί θα έβαζε μικρότερη δόση αναισθητικού.
Αυτή τη φορά πάντως στην προνάρκωση ήταν ήρεμη, δεν είχε καμία δυσκολία όπως την προηγούμενη φορά.
Και έτσι έχασα την Ήρα μου.
Κατ΄άλλα, έχω τρεις υπέροχες γατούλες, στειρωμένες, που τις λατρεύω. Απλά την Ήρα, την τάιζα έξω σαν αδέσποτο και σιγά σιγά την αγάπησα πάρα πολύ και είπα να γίνει το τέταρτο μέλος της γατοομάδας. Δεν ήταν όμως τυχερή.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και να χαίρεστε τις γατούλες σας.
Λυπάμαι πολύ για τη γατούλα σου...και μπορώ απόλυτα να σε καταλάβω, γιατί έζησα ακριβώς την ίδια περίπτωση, όχι με στείρωση, αλλά με ρήξη διαφράγματος μάλλον λόγω πτώσης. Στην εγχείρηση που επιχειρήσαμε να κάνουμε, την έχασα τη λατρεία μου...και έχει καταστραφεί η ζωή και η ψυχή μου έκτοτε, γιατί την είχα σαν παιδί, τη λάτρευα και δεν ήμουν έτοιμος για κάτι τέτοιο.
Δεν θα αποφάσιζα να γράψω καν, αλλά με βασανίζουν οι τύψεις. Κι αυτό γιατί νιώθω πως δεν πρόσεξα αρκετά...γιατί ενώ "δεν έκοψα" για τόσο σόι αυτόν τον γιατρό (μου έδωσε την εντύπωση πως δεν έχει ξανακάνει τόσο σοβαρή επέμβαση και κάποια άλλα σημάδια, ούτε είχε monitor ή απινιδωτή) δεν την ανέβαλλα, να την πάρω να φύγω προς αναζήτηση κάποιου βεβαιωμένα έμπειρου. Δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα, αλλά πιστεύω πως η λατρεία μου πέθανε από υπερβολική ή λάθος νάρκωση...στη μέτρηση με το στηθοσκόπιο πριν αρχίσει της έβρισκε - όπως λέει - 200 σφυγμούς! Νάρκωση δεν έπιανε, αυτός χρησιμοποιούσε εμένα να την κρατήσω γιατί φοβόταν!!! μη τον γρατσουνίσει, και γύρευε τι την πότισε για να την κοιμήσει...δεν έφτασε καν στην τομή για το διάφραγμα όπως μου είπε, αλλά του πέθανε από μαρμαρυγή...και να σκεφτείς ότι πριν αρχίσουμε καν, όλο και μου το πέταγε...μπορεί να πάθει μαρμαρυγή κλπ κλπ κλπ...λές και το προδίκαζε...και μένα δε μού ΄κοψε να πω stop...
Τέλος πάντων, το λάθος θεωρώ ότι είναι αποκλειστικά δικό μου. Δε μπορώ με τίποτα να συνέλθω, και θα με βασανίζουν οι τύψεις για πάντα, γιατί δεν πρόσεξα και υποτίμησα την κατάσταση. Πιστεύω πως αν την είχα πάει σε κάποιον αποδεδειγμένα έμπειρο και με πιό εξοπλισμένο ιατρείο θα είχε σωθεί, ή τουλάχιστο θα μου έλεγαν να μη προχωρήσω σε επέμβαση αφού ήταν τόσο επίφοβο, και να την αφήσω στην ησυχία της να ζήσει όσο ζούσε. Δεν ήταν και του θανατά τελείως όταν του την πήγα, απλά δεν έτρωγε πολύ και ανάσαινε λίγο γρήγορα. Αυτός όμως δε μου τα είπε αυτά, επαναπαύτηκα λοιπόν ότι θα τη σώσει, και το πλήρωσα ακριβά...πείτε μου αν ξέρει κάποιος γιατί θα σκάσω, αυτές οι περιπτώσεις είναι πάντα θανατηφόρες, ή έχουν επιβιωσιμότητα? Έπρεπε να την αφήσω να τη σακατέψει με τόση ταχυκαρδία ή αρρυθμία που πιθανώς είχε? Ή να του την αρπάξω έτσι όπως ήτανε ναρκωμένη και να φύγω, ιδίως μετά τις μπηχτές για τα τετελεσμένα που μου γυρόφερνε? Μακάρι να το είχα κάνει, θα την είχα αγκαλιά ακόμα, αλλά που να φανταστώ...δεν είμαι γιατρός πανάθεμά με...
Συγχωρέστε με για τα χάλια μου, αλλά δεν είμαι καθόλου καλά ψυχολογικά, όσο σκέφτομαι πως την έχασα με τον τρόπο που την έχασα. Και εύχομαι να είναι το τελευταίο θύμα από παρόμοια περίπτωση. Εύχομαι στους πάντες να χαίρεστε και να προσέχετε τα ζωάκια σας, και μακάρι κανένας άλλος να μη περάσει κάτι τέτοιο...Ευχαριστώ.

Παράθεση

pipis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pipis έγραψε στις 12:15, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas_M
Λυπάμαι πολύ για τη γατούλα σου...και μπορώ απόλυτα να σε καταλάβω, γιατί έζησα ακριβώς την ίδια περίπτωση, όχι με στείρωση, αλλά με ρήξη διαφράγματος μάλλον λόγω πτώσης. Στην εγχείρηση που επιχειρήσαμε να κάνουμε, την έχασα τη λατρεία μου...και έχει καταστραφεί η ζωή και η ψυχή μου έκτοτε, γιατί την είχα σαν παιδί, τη λάτρευα και δεν ήμουν έτοιμος για κάτι τέτοιο.
Δεν θα αποφάσιζα να γράψω καν, αλλά με βασανίζουν οι τύψεις. Κι αυτό γιατί νιώθω πως δεν πρόσεξα αρκετά...γιατί ενώ "δεν έκοψα" για τόσο σόι αυτόν τον γιατρό (μου έδωσε την εντύπωση πως δεν έχει ξανακάνει τόσο σοβαρή επέμβαση και κάποια άλλα σημάδια, ούτε είχε monitor ή απινιδωτή) δεν την ανέβαλλα, να την πάρω να φύγω προς αναζήτηση κάποιου βεβαιωμένα έμπειρου. Δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα, αλλά πιστεύω πως η λατρεία μου πέθανε από υπερβολική ή λάθος νάρκωση...στη μέτρηση με το στηθοσκόπιο πριν αρχίσει της έβρισκε - όπως λέει - 200 σφυγμούς! Νάρκωση δεν έπιανε, αυτός χρησιμοποιούσε εμένα να την κρατήσω γιατί φοβόταν!!! μη τον γρατσουνίσει, και γύρευε τι την πότισε για να την κοιμήσει...δεν έφτασε καν στην τομή για το διάφραγμα όπως μου είπε, αλλά του πέθανε από μαρμαρυγή...και να σκεφτείς ότι πριν αρχίσουμε καν, όλο και μου το πέταγε...μπορεί να πάθει μαρμαρυγή κλπ κλπ κλπ...λές και το προδίκαζε...και μένα δε μού ΄κοψε να πω stop...
Τέλος πάντων, το λάθος θεωρώ ότι είναι αποκλειστικά δικό μου. Δε μπορώ με τίποτα να συνέλθω, και θα με βασανίζουν οι τύψεις για πάντα, γιατί δεν πρόσεξα και υποτίμησα την κατάσταση. Πιστεύω πως αν την είχα πάει σε κάποιον αποδεδειγμένα έμπειρο και με πιό εξοπλισμένο ιατρείο θα είχε σωθεί, ή τουλάχιστο θα μου έλεγαν να μη προχωρήσω σε επέμβαση αφού ήταν τόσο επίφοβο, και να την αφήσω στην ησυχία της να ζήσει όσο ζούσε. Δεν ήταν και του θανατά τελείως όταν του την πήγα, απλά δεν έτρωγε πολύ και ανάσαινε λίγο γρήγορα. Αυτός όμως δε μου τα είπε αυτά, επαναπαύτηκα λοιπόν ότι θα τη σώσει, και το πλήρωσα ακριβά...πείτε μου αν ξέρει κάποιος γιατί θα σκάσω, αυτές οι περιπτώσεις είναι πάντα θανατηφόρες, ή έχουν επιβιωσιμότητα? Έπρεπε να την αφήσω να τη σακατέψει με τόση ταχυκαρδία ή αρρυθμία που πιθανώς είχε? Ή να του την αρπάξω έτσι όπως ήτανε ναρκωμένη και να φύγω, ιδίως μετά τις μπηχτές για τα τετελεσμένα που μου γυρόφερνε? Μακάρι να το είχα κάνει, θα την είχα αγκαλιά ακόμα, αλλά που να φανταστώ...δεν είμαι γιατρός πανάθεμά με...
Συγχωρέστε με για τα χάλια μου, αλλά δεν είμαι καθόλου καλά ψυχολογικά, όσο σκέφτομαι πως την έχασα με τον τρόπο που την έχασα. Και εύχομαι να είναι το τελευταίο θύμα από παρόμοια περίπτωση. Εύχομαι στους πάντες να χαίρεστε και να προσέχετε τα ζωάκια σας, και μακάρι κανένας άλλος να μη περάσει κάτι τέτοιο...Ευχαριστώ.
Λυπάμαι πάρα πολύ.Κι εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ακόμη δεν το έχω ξεπεράσει και διαβάζοντας αυτό που έζησες κι εσύ ξανάζησα κι εγώ το δικό μου. Ακόμη νιώθω κι εγώ τύψεις που την πήγα σε αυτόν τον κτηνίατρο. Κι εγώ απορούσα πώς είναι δυνατό να μην έχει εξοπλισμό, να μην κάνει καν μια σωστή εξέταση πριν την επέμβαση. Κι εμένα επίσης την πρώτη φορά που αναβλήθηκε η επέμβαση δεν την έπιανε η νάρκωση λόγω πολλών σφυγμών λες και ήξερε το καλό μου το γατάκι τι θα γινόταν. Τη δεύτερη φορά όμως ... την έχασα. Κι εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να κάνει μια σωστή εξέταση και να καταλάβει ότι υπήρχε πρόβλημα και να μην κάνει στείρωση. Και αν ακόμη δεν γινόταν να γίνει αποκατάσταση του διαφράγματος, να ζούσε όσο γινόταν με αυτό το πρόβλημα. Τουλάχιστον θα ζούσε με πολύ αγάπη και φροντίδα.
Δυστυχώς οι γατούλες μας ήταν πολύ άτυχες. Αλλά δεν ξέραμε εμείς ότι έπρεπε να τις πάμε κάπου αλλού. Κι εγώ επίσης λες και ήξερα, του είχα πει αρκετές φορές να κάνουμε στείρωση, το φοβάμαι, γιατί την βλέπω να αναπνέει περίεργα, να βήχει, να ζορίζεται, το μόνο που θέλω είναι να είναι ζωντανή. Και μου έλεγε μη φοβάσαι, εμείς τι κάνουμε, τι σπουδάζουμε, φυσικά και θα την πάρεις ζωντανή. Και βλέπεις τι έγινε. Μην έχεις τύψεις. Αν ξέραμε, φυσικά και δεν θα τ αφήναμε σε αυτούς. Εμείς εμπιστευτήκαμε το γιατρό, τον "επιστήμονα;" . Εγώ πήγα σε αυτον αφού μου τον σύστησαν άλλοι σαν πολύ έμπειρο και καλό. Εξοπλισμός όμως μηδέν. Δεν ήξερα όμως. Αφού έγινε ότι έγινε, μετά το έψαξα.
Και πάλι μην έχεις τύψεις. Θέλαμε το καλό τους. Αλλιώς θα τα είχαμε αφήσει έτσι, στη μοίρα τους. Βέβαια θα ζούσαν περισσότερο τελικά.
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Πόσο μπορεί να ζήσουν, γιατί βρήκα ότι δεν μπορεί να γίνει σε όλες τις περιπτώσεις χειρουργική αποκατάσταση του διφράγματος.
Δεν ξέρω πως να σε παρηγορήσω, ότι και να πει κάποιος ο πόνος δεν φεύγει ούτε καταλαγιάζει. Μόνο ο χρόνος τον απαλύνει. Αλλά οι τύψεις μένουν...
Να θυμάσαι τη γατούλα σου με πολλή αγάπη, με έκανες κι εμένα να κλάψω, ξανάζησα ό,τι έγινε πριν 1 μήνα περίπου.
Ας ελπίσουμε ότι αν βρίσκονται κάπου θα είναι χαρούμενα κι ευτυχισμένα και θα ξέρουν ότι τη λίγη ζωούλα που έζησαν, την έζησαν μέσα σε πολλή αγάπη και ότι τα αγαπάμε ακόμη και δε θα τα ξεχάσουμε ποτέ. Και οτι δε θέλαμε το κακό τους, άσχετα από την κατάληξη.
Να είσαι καλά και να δώσεις κάποτε την αγάπη που έχεις για τα ζώα σε κάποιο άλλο, γιατί πραγματικά την χρειάζονται μέσα στον κόσμο με τα πολλά κτήνη που ζούμε.

Παράθεση

spiros21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spiros21
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O spiros21 έγραψε στις 12:30, 16-05-09:

Εχω χασει και εγω τον γατο μου σε ηλικια 18 μηνων απο διαφραγματοκοιλη και τρελαθηκα

Παράθεση

saloniCAT

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη saloniCAT
H saloniCAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H saloniCAT έγραψε στις 13:53, 18-05-09:

Κατ' αρχήν στην pipis και όσους είχαν παρόμοια περιστατικά, συλληπητήρια. Αλλά, σας παρακαλώ, μη ρίχνετε το φταίξιμο στον εαυτό σας. Ακόμη και στο φίλο που έγραψε ότι είχε "σημάδια" ότι ο γιατρός δεν ήταν κατάλληλος...
Δεν είστε ούτε ένοχοι, ούτε συνένοχοι. Και στο κάτω - κάτω παιδιά κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε τόσο για τους συνανθρώπους μας, όσο και για τα ζωάκια. Έχω χάσει κι εγώ γατούλα, και παρόλο που νιώθω ενοχές, δεν ξέρω αν τελικά η ευθύνη ήταν δική μου (μεγάλη ιστορία - δεν την αναφέρω). Απλά, έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στο να της κάνω το ένα κακό ή το άλλο; Ακόμη χειρότερα...
Σκεφτείτε, όμως, πως αν δεν είχατε μαζέψει αυτά τα γατάκια, θα μπορούσαν να είχαν καταλήξει πολύ νωρίτερα και το πιθανότερο να μην είχαν την ποιοτική ζωή που είχαν κοντά σας. Και είμαι σίγουρη πως αν μπορούσαν να γυρίσουν πίσω, θα σας έλεγαν ένα μεγάλο Ευχαριστώ για τη φροντίδα και την αγάπη σας!

Αρχική Δημοσίευση από julia
Για επόμενη περίπτωση, εαν υποψιαζόμαστε για διαφραγματοκήλη, η γάτα έχει κάποιο αναπνευστικό κλπ..

μπορούμε να την γυρίσουμε ανάποδα, απο τα πίσω πόδια και να την "κρεμάσουμε". Αν αντιδράσει άσχημα, και πάει να σκάσει, είναι μεγάλη πιθανότητα να είναι διαφραγματοκήλη.
Να σε ρωτήσω κάτι, γιατί σήμερα είχα ένα περίεργο περιστατικό με τη Survi... Καθόταν στην αγκαλιά μου, κι όταν τη σήκωσα κρατώντας την μεταξύ στήθους και κοιλίτσας, άρχισε να βήχει για κάνα δίλεπτο....

Διάβασα όσα γράφεις και είπα καλού - κακού να κάνω το τεστ που αναφέρεις. Δεν μπορώ να πω ότι της άρεσε που την τσάκωσα από τα ποδάρια και την κρατούσα ανάποδα , αλλά ούτε είχε και μία φοβερή αντίδραση. Και η ηλίθια απορία μου...
Πόση ώρα πρέπει να μείνει έτσι κρεμασμένο το ζωντανό;
Μήπως δεν την άφησα αρκετά; Πάντως όταν την άφησα κάτω ήταν μια χαρά. Ούτε λαχανιασμένη, ούτε έβηχε..

Παράθεση

Kostas_M

Νεοφερμένος

Ο Kostas_M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (Many... έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Kostas_M έγραψε στις 20:18, 19-05-09:

Λυπάμαι πάρα πολύ.Κι εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ακόμη δεν το έχω ξεπεράσει και διαβάζοντας αυτό που έζησες κι εσύ ξανάζησα κι εγώ το δικό μου. Ακόμη νιώθω κι εγώ τύψεις που την πήγα σε αυτόν τον κτηνίατρο. Κι εγώ απορούσα πώς είναι δυνατό να μην έχει εξοπλισμό, να μην κάνει καν μια σωστή εξέταση πριν την επέμβαση. Κι εμένα επίσης την πρώτη φορά που αναβλήθηκε η επέμβαση δεν την έπιανε η νάρκωση λόγω πολλών σφυγμών λες και ήξερε το καλό μου το γατάκι τι θα γινόταν. Τη δεύτερη φορά όμως ... την έχασα. Κι εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να κάνει μια σωστή εξέταση και να καταλάβει ότι υπήρχε πρόβλημα και να μην κάνει στείρωση. Και αν ακόμη δεν γινόταν να γίνει αποκατάσταση του διαφράγματος, να ζούσε όσο γινόταν με αυτό το πρόβλημα. Τουλάχιστον θα ζούσε με πολύ αγάπη και φροντίδα.
Δυστυχώς οι γατούλες μας ήταν πολύ άτυχες. Αλλά δεν ξέραμε εμείς ότι έπρεπε να τις πάμε κάπου αλλού. Κι εγώ επίσης λες και ήξερα, του είχα πει αρκετές φορές να κάνουμε στείρωση, το φοβάμαι, γιατί την βλέπω να αναπνέει περίεργα, να βήχει, να ζορίζεται, το μόνο που θέλω είναι να είναι ζωντανή. Και μου έλεγε μη φοβάσαι, εμείς τι κάνουμε, τι σπουδάζουμε, φυσικά και θα την πάρεις ζωντανή. Και βλέπεις τι έγινε. Μην έχεις τύψεις. Αν ξέραμε, φυσικά και δεν θα τ αφήναμε σε αυτούς. Εμείς εμπιστευτήκαμε το γιατρό, τον "επιστήμονα;" . Εγώ πήγα σε αυτον αφού μου τον σύστησαν άλλοι σαν πολύ έμπειρο και καλό. Εξοπλισμός όμως μηδέν. Δεν ήξερα όμως. Αφού έγινε ότι έγινε, μετά το έψαξα.
Και πάλι μην έχεις τύψεις. Θέλαμε το καλό τους. Αλλιώς θα τα είχαμε αφήσει έτσι, στη μοίρα τους. Βέβαια θα ζούσαν περισσότερο τελικά.
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Πόσο μπορεί να ζήσουν, γιατί βρήκα ότι δεν μπορεί να γίνει σε όλες τις περιπτώσεις χειρουργική αποκατάσταση του διφράγματος.
Δεν ξέρω πως να σε παρηγορήσω, ότι και να πει κάποιος ο πόνος δεν φεύγει ούτε καταλαγιάζει. Μόνο ο χρόνος τον απαλύνει. Αλλά οι τύψεις μένουν...
Να θυμάσαι τη γατούλα σου με πολλή αγάπη, με έκανες κι εμένα να κλάψω, ξανάζησα ό,τι έγινε πριν 1 μήνα περίπου.
Ας ελπίσουμε ότι αν βρίσκονται κάπου θα είναι χαρούμενα κι ευτυχισμένα και θα ξέρουν ότι τη λίγη ζωούλα που έζησαν, την έζησαν μέσα σε πολλή αγάπη και ότι τα αγαπάμε ακόμη και δε θα τα ξεχάσουμε ποτέ. Και οτι δε θέλαμε το κακό τους, άσχετα από την κατάληξη.
Να είσαι καλά και να δώσεις κάποτε την αγάπη που έχεις για τα ζώα σε κάποιο άλλο, γιατί πραγματικά την χρειάζονται μέσα στον κόσμο με τα πολλά κτήνη που ζούμε.
Αγαπητή φίλη pipis και σε όλους τους άλλους φίλους και φίλες, ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση...δε θα επεκταθώ πολύ παραπέρα στο συμβάν, γιατί ξέρω πως για κάποιους από εμάς είναι πολύ δύσκολο να διαβάζουμε τέτοια πράγματα. Για μένα ιδίως είναι αβάσταχτο μετά από αυτό. Αυτό που έχω να πω είναι πως δενόμαστε πάρα πολύ με αυτές τις ψυχούλες - και καλά κάνουμε - αλλά να το τίμημα...μετά υποφέρουμε πολύ, όπως κι εγώ ακόμα και σήμερα και ποιός ξέρει μέχρι πότε, γιατί τη λέξη "αντίο" δε μπορώ, και ποτέ δεν θα της την πω. Γιατί με άφησε πολύ νωρίς, τόσο άδικα και ενώ ήμουν εντελώς απροετοίμαστος για τέτοιο σοκ, οπότε δεν ξέρω πότε και αν θα το πάρω απόφαση. Για μένα "κάπου βολτάρει, και θα ΄ρθει"...γιατί όποτε σκέφτομαι "το άλλο", καταρρέω με τη μια.

Αυτό που θέλω όμως όσο τίποτα, είναι όλοι όσοι από εμάς από δω και πέρα ζούμε τέτοιες συμφορές, να το λέμε. Εδώ μέσα, εκεί, παραπέρα...ώστε να γλυτώσουμε όσες ψυχούλες ακόμα μπορούμε από τυχόν αλμπάνηδες και φονιάδες. Να μην αφήνουμε να καταρρακώσουν κι άλλους σαν κι εμάς. Το χρωστάμε στις λατρείες μας, γιατί κι εμείς αν ξέραμε, είχαμε διαβάσει, ψάξει ή προειδοποιηθεί, θα είχαμε ακόμα το κεφαλάκι τους στον ώμο μας...οπότε, ξεμπρόστιασμα για όποιον από δαύτους μας κάνει κακό από την απληστία, την ανευθυνότητα, την ασχετοσύνη και τον αντιεπαγγελματισμό του...να μη ξαναπατάει κανείς εκεί πέρα, μπας και γλυτώσουμε κανένα αθώο πλάσμα από την "επιστήμη" τους. Γι΄αυτό βρε παιδιά, παρόλο που ολόψυχα δεν το έυχομαι, ότι σας συμβαίνει δημοσιοποιείστε το. Να τους ξέρουμε.

Φίλη Pipis σίγουρα θέλαμε το καλό τους, όπως και για τους ανθρώπους μας, γιατί εμείς οι ζωόφιλοι δεν ξεχωρίζουμε το ζώο από τον άνθρωπο. Απλά, εγώ τουλάχιστον, βασανίζομαι γιατί την άφησα έρμαιο στον πρώτο...ενώ με τόσο σοβαρό πρόβλημα, θα έπρεπε να την πάω σε άλλους δέκα να δω αν μου λένε τα ίδια, και αν κανένας δε με έπειθε, να τη φέρω Αθήνα ή δεν ξέρω κι εγώ που αλλού, αρκεί να σωζόταν. Ότι κι αν έπρεπε να κάνω...αλλά δεν λειτούργησε το μυαλό. Επαναπαύτηκα, όπως όλοι που οι προθέσεις μας είναι οι καλύτερες μεν, αλλά δεν είμαστε γιατροί για να ξέρουμε. Σκέψου πως μου είπε αυτός πώς παρόλο που ήταν χτυπημένη και είχε ρήξη δεν έφτασε εκεί, την είχε χάσει στην αναισθησία. Και με δεδομένο ότι δεν είχε τίποτα από εξοπλισμό, έπαιζε τζόκερ...θα πάθει ή όχι μαρμαρυγή, εεε? Έ, αν πάθει έπαθε τι να κάνουμε, γυρισμός δεν υπάρχει. Εάν έφτανε όμως στο διάφραγμα, η γάτα δεν είχε χρόνιο ή ανεπανόρθωτο πρόβλημα, και θα τα κατάφερνε! Αυτό μου το είπε μετά, κατ΄εκτίμηση. Τέλοσπάντων...πάει τώρα.
Την αγάπη μας όλοι εκεί στο σπίτι, τη δίνουμε ήδη σε πολλά ζωάκια και θα συνεχίσουμε φυσικά...δεν ήταν η μόνη που είχα. Αυτή όμως ήταν η αρχόντισσα, η μία και αναντικατάστατη. Αυτά τα άλλα λοιπόν θα προσπαθήσω να τα προσέξω με αφορμή τη θυσία της κούκλας μου, πολύ περισσότερο από ποτέ. Από τα διάφορα κτήνη του πολιτισμένου κόσμου μας όπως ορθώς τους είπες, και οποιαδήποτε άλλη κακοτοπιά. Το χρωστάω στην Τitina μου...

Για τη φίλη saloniCAT, ευχαριστώ...κι όσον αφορά το περιστατικό που είχες, καλού κακού η γνώμη μου είναι να την πας για μια εξέταση...ίσως να είναι κάτι ασήμαντο, μια τριχόμπαλα που θέλει να βγάλει με το βήχα, ίσως, ίσως, ίσως...αλλά βεβαιώσου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τουλάχιστον, και να μην έχεις τίποτα σαν τα δικά μας...

Είπα πως δε θα επεκταθώ, αλλά το έκανα και συγχωρήστε με βρε παιδιά που έγινα πάλι κουραστικός, αλλά για να μπαίνετε εδώ μέσα σίγουρα με καταλαβαίνετε. Ευχαριστώ για την κατανόηση. Να προσέχετε και να χαίρεστε τα ζωάκια σας. Και σε σένα φίλη pipis που το έζησες ίδια με μένα, θα ευχηθώ ότι εύχομαι και για τον εαυτό μου...να φύγει αυτός ο πόνος, και να φτάσουμε κάποια στιγμή να θέλουμε να τα θυμόμαστε, χωρίς να πονάμε όμως, όπως τώρα. Ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:49, 19-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από saloniCAT
Να σε ρωτήσω κάτι, γιατί σήμερα είχα ένα περίεργο περιστατικό με τη Survi... Καθόταν στην αγκαλιά μου, κι όταν τη σήκωσα κρατώντας την μεταξύ στήθους και κοιλίτσας, άρχισε να βήχει για κάνα δίλεπτο....

Διάβασα όσα γράφεις και είπα καλού - κακού να κάνω το τεστ που αναφέρεις. Δεν μπορώ να πω ότι της άρεσε που την τσάκωσα από τα ποδάρια και την κρατούσα ανάποδα , αλλά ούτε είχε και μία φοβερή αντίδραση. Και η ηλίθια απορία μου...
Πόση ώρα πρέπει να μείνει έτσι κρεμασμένο το ζωντανό;
Μήπως δεν την άφησα αρκετά; Πάντως όταν την άφησα κάτω ήταν μια χαρά. Ούτε λαχανιασμένη, ούτε έβηχε..
Κοίτα, και εμένα η γάτα αντέδρασε άσχημα, αλλά ήταν φυσιολογική αντίδραση.
Μου έχουν πεί ότι όταν έχει διαφραγματοκήλη, η γάτα, ανάποδα, δεν μπορεί να ανασάνει.

Οπότε προσπαθείς να δείς στα δευτερόλεπτα που την κρατάς, άν έχει δυσκολία αναπνοής. Επίσης, δικιά μου σκέψη, αν η γάτα δεν μπορεί να ανασάνει λόγω διαφραγματοκήλης, δεν θα χτυπιέται... θα μείνει ακίνητη, και μετά απο λίγο θα λιποθυμήσει...(λογικά)

Εκτός και αν είναι νυχτερίδα ή η γάτα "βούτυρο" και της αρέσει.

Πάντα φυσικά υπάρχει και ο ίσιος δρόμος, αν έχουμε αμφιβολία.. ο Κτηνίατρος.

(Τώρα με έκανες να ρωτήσω αύριο τον γιατρό μου, θα επανέλθω.)

Παράθεση

kyveli

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kyveli
H kyveli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (περίπου 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H kyveli έγραψε στις 23:21, 19-05-09:

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια των παιδιών σας.

Αρχικά να πω ότι η εγχείρηση διαφραγματοκοίλης έχει ένα 45% επιτυχία. Είναι ένα πολύ δύσκολο χειρουργείο που πραγματοποιείται από 3 άτομα και όχι από έναν. Πρέπει να είναι εξειδικευμένος αυτός που θα την κάνει και να έχει την εμπειρία.

Επίσης να πω ότι η ακτινογραφία βοηθάει φυσικά πολύ για μία πρώτη διάγνωση, αλλά η διαφραγματοκοίλη δεν έχει σταθερά τα ίδια συμπτώματα δύσπνοιας. Σε άλλα ζώα μπορεί να έχει μπει ένα έντερο μέσα στον χώρο των πνευμόνων, σε άλλα όλα τα όργανα του στομαχιού. Εξαρτάται από την κοίλη. Όσο πιο πολύ μειώνεται ο χώρος των πενευμόνων τόσο μειώνονται και οι δυνατότηες οξυγόνωσης του ζώου.
Άλλα ζωάκια, ειδικά τις πρώτες μέρες που το παθαίνουν (πτώση, χτύπημα κλπ) μπορεί να μη μπορούν να ξαπλώσουν καν, να μην κοιμούνται, να μην κάθονται, να αποφεύγουν τον ήλιο, να μην πηδάνε, να βαριανασαίνουν να τα βλέπετε να αναπνέουν με δυσκολία.
Άλλα πάλι μπορεί να έχουν μία δύσπνοια και καμία άλλη αλλαγή. Ένας έμπειρος γιατρός θα βοηθήσει στη διάγνωση.

Αναλόγως με την κατάσταση, η διαφραγματοκοίλη δεν είναι κάτι που μπορεί να παραμείνει αφήνοντας το ζώο ανέπαφο από επιπτώσεις. Οι περισσότερες γάτες που δεν εγχειρίζονται έχουν περιορισμένο χρόνο ζωής 1-2 χρόνια. Είναι μία επέμβαση με ρίσκο, δαπανηρή και ψυχοφθόρα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:00, 20-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia

(Τώρα με έκανες να ρωτήσω αύριο τον γιατρό μου, θα επανέλθω.)
Επανέρχομαι λοιπόν,
Η γάτα θα έχει δυσκολία αναπνοής. Ανάλογα με την σοβαρότητα, θα φανεί δύσκολα, ή εύκολα.
Το να χτυπιέται, η γάτα μπορεί να σημαίνει και ναι, και όχι, μιάς και μπορεί να προσπαθεί να ανασάνει, ή απλά δεν της αρέσει το ανάποδο.

Σε σοβαρή περίπτωση διαφραγματοκήλης, η γάτα θα μας μείνει.

Αυτά.

Παράθεση

Kostas_M

Νεοφερμένος

O Kostas_M έγραψε στις 20:01, 20-05-09:

Φίλη kyveli σε ευχαριστούμε. Θα ήθελα με αφορμή το μήνυμα σου να παραθέσω όσα αφορούν τη δική μου περίπτωση, που φαντάζομαι έχεις διαβάσει νωρίτερα. Λοιπόν, απαντάω απ΄ευθείας πάνω στα γραφόμενά σου:

"Αρχικά να πω ότι η εγχείρηση διαφραγματοκοίλης έχει ένα 45% επιτυχία. Είναι ένα πολύ δύσκολο χειρουργείο που πραγματοποιείται από 3 άτομα και όχι από έναν. Πρέπει να είναι εξειδικευμένος αυτός που θα την κάνει και να έχει την εμπειρία."

<<Δεν αμφισβητεί κανείς μας ότι είναι δύσκολο και πολύ επίφοβο χειρουργείο. Κι όπως λές θέλει 3 άτομα, και εξειδίκευση. Στη δική μου περίπτωση λοιπόν, ο ντόκτορας ήταν μόνος του, σαν να την εξέταζε για συνάχι. Όυτε monitor, απινιδωτής (είναι ακριβοί λέει, και σπάνια έχει κάποιος!), τίποτα, τίποτα. Ή μάλλον όχι ακριβώς μόνος του, είχε την κοπέλα!!! του μέσα εκεί! Δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα, αλλά αν κρίνω από τον τρόπο που φερόταν και κοίταζε η κακομοίρα, μόνο γιατρίνα ή νοσοκόμα δεν ήταν. Όσο ήταν κι αυτός εξειδικευμένος σε αυτού του είδους την επέμβαση προφανώς...>>

"Επίσης να πω ότι η ακτινογραφία βοηθάει φυσικά πολύ για μία πρώτη διάγνωση,
<<Τρείς της έκανε, οι πρώτες δύο "δεν του΄βγαιναν...">>
αλλά η διαφραγματοκοίλη δεν έχει σταθερά τα ίδια συμπτώματα δύσπνοιας. Σε άλλα ζώα μπορεί να έχει μπει ένα έντερο μέσα στον χώρο των πνευμόνων, σε άλλα όλα τα όργανα του στομαχιού. Εξαρτάται από την κοίλη. Όσο πιο πολύ μειώνεται ο χώρος των πενευμόνων τόσο μειώνονται και οι δυνατότηες οξυγόνωσης του ζώου.
<<Στη δική μου, είχε εισχωρήσει ένα μέρος του συκωτιού, όπως μου είπε. Λεπτομέρεια βέβαια, γιατί το γατάκι έφυγε στην αναισθησία από μαρμαρυγή, όπως μου είπε αυτός τουλάχιστο.>>
Άλλα ζωάκια, ειδικά τις πρώτες μέρες που το παθαίνουν (πτώση, χτύπημα κλπ) μπορεί να μη μπορούν να ξαπλώσουν καν, να μην κοιμούνται, να μην κάθονται, να αποφεύγουν τον ήλιο, να μην πηδάνε, να βαριανασαίνουν να τα βλέπετε να αναπνέουν με δυσκολία.
Άλλα πάλι μπορεί να έχουν μία δύσπνοια και καμία άλλη αλλαγή.
<<Αυτό ακριβώς είχε η δικιά μου. Όπως το λές εδώ. Μία δύσπνοια και τίποτα άλλο. Κατά τα άλλα καμμία αλλαγή στη συμπεριφορά. Όμως δεν έτρωγε στην αρχή σχεδόν καθόλου, αλλά 1-2 μέρες πριν την πάω σε δαύτονε είχε αρχίσει να ζητάει να φάει λίγο.>>
Ένας έμπειρος γιατρός θα βοηθήσει στη διάγνωση."
<<Ένας έμπειρος...πανάθεμά μεεε.>>

"Αναλόγως με την κατάσταση, η διαφραγματοκοίλη δεν είναι κάτι που μπορεί να παραμείνει αφήνοντας το ζώο ανέπαφο από επιπτώσεις. Οι περισσότερες γάτες που δεν εγχειρίζονται έχουν περιορισμένο χρόνο ζωής 1-2 χρόνια. Είναι μία επέμβαση με ρίσκο, δαπανηρή και ψυχοφθόρα."
<<Δε διαφωνώ σε τίποτα. Αυτό που ήθελα από αυτόν όμως ήταν πρίν κάνει ότι κάνει να μου τα πει αυτά. Να μου εξηγήσει ότι επειδή δεν είχε εξοπλισμό αυτός, και λόγω της σοβαρότητας του θέματος, ίσως να ήταν καλό να την αφήσουμε ήσυχη - δεν ήταν και τελείως του θανατά - κι όσο ζούσε. Ή να το ψάχναμε πιό μετά εμείς κάπου πιο εξειδικευμένα, όπως και στάνταρ θα έκανα, σιγά μη την άφηνα έτσι. Δεν θα τον παρεξηγούσα ρε παιδιά, ίσα ίσα, θα ΄λεγα ότι είναι μάγκας, σωστός και δε θέλει απλά να μου "τα πάρει". Και θα του έδινα ότι ήθελε μωρέ τότε και πολύ περισσότερα μάλιστα, κι ας έκανα να φάω ένα μήνα! Αλλά να την είχα τώρα, ακόμα...
Όσο για το ψυχοφθόρο...καλύτερα μη με δείς...δεν ξέρω κι εγώ πότε θα συνέλθω, έχω τρελαθεί. Είμαι σίγουρος ότι αν είχε καταλάβει έστω και στο 50% τι κακό θα μου κάνει, δε θα αναλάμβανε...θα με έδιωχνε επαγγελματικά. Δεν τον προϊδέασα κι εγώ βλέπεις ότι αυτό το πλάσμα είναι για μένα ΠΑΙΔΙ, και να προσέξει ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ...φταίω κι εγώ, αλλά δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα την ξεκάνει...φοβόμουν, ναι, αλλά αισιοδοξούσα. Και να...
Ελπίζω μετά από αυτά παιδιά, και σας κάνω έκκληση, εάν ποτέ βρεθείτε σε τέτοια θέση και έχετε αμφιβολίες ή δείτε οποιαδήποτε προχειρότητα, μη διστάσετε, πάρτε την αγαπούλα σας και φύγετε. Και ρωτήστε, ψάξτε κι αλλού μέχρι να βεβαιωθείτε πως δεν θα το χάσετε άδικα, όπως εμείς. Γι΄αυτό κάθομαι και γράφω και σας κουράζω με όλα αυτά, γιατί δε θέλω κανείς να την ξαναπατήσει, ιδίως όσο σκέφτομαι τι πέρασα και τι περνάω ακόμα. Σας ευχαριστώ και πάλι, και με συγχωρείτε για μια ακόμα φορά.>>
[/quote]

Παράθεση

kyveli

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kyveli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (περίπου 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H kyveli έγραψε στις 08:32, 21-05-09:

Κώστα, όλα αυτά που έγραψα δεν ήταν σε καμία περίπτωση για να δικαιολογήσω τον γιατρό σου/χασάπη σου.
Πριν από 3 χρόνια βρέθηκα και γω στη θέση να έχω γατί με διαφραγματοκοίλη και για αυτό το έψαξα πάρα πολύ. Έμενα και γω στην Πάτρα τότε, φοιτήτρια, το σπίτι μου στο Ρίο. Στη γειτονιά υπήρχε μία μικρή κάλικο γατούλα, μικρή σε ηλικία, πολύ χαρχούρο και χαδιάρα. Παρατήρησα λοιπόν μία μέρα όπως τη χάιδευα ότι είχε αποκτήσει μία κοίλη στο πλάι της από κλωτσιά προφανώς. Ανέλαβα λοιπόν το αδεσποτάκι, το στείρωσα και το εγχείρησα και για την κοίλη της.
Την κράτησα στη γκαρσονιέρα να αναρρώσει από την εγχείρηση κοίλης και μετά την έβγαλα έξω πάλι, έφυγα για ΣΚ Αθήνα και Κυριακή με παίρνει τηλ. ένας γείτονας να μου πει ότι το γατί πεθαίνει! Γύρισα άρον άρον...Προφανώς και πάλι την είχαν κλωτσήσει, τόσο δυνατά αυτή τη φορά που της είχαν σπάσει τα ράματα από την πρώτη κοίλη, και είχε μολυνθεί και το γατί ανέπνεε με τρομερή δυσκολία. Τρελάθηκα!!!
Την πήγα λοιπόν σε έναν κτηνίατρο μιας γνωστής μου "για καλύτερα" υποτίθεται. Την είδε, την έραψε κλείνοντας μέσα όλο το πύον της μόλυνσης.... Τρελάθηκα, τον ρωτάω και μου λέει "ε, δεν πειράζει, θα απορροφηθεί!!!" Τον ρωτάω γιατί αναπνέει έτσι (πολύ χαρακτηριστικό πώς αναπνέει το γατί με διαφραγματοκοίλη) και μου λέει "ε, μάλλον από τον πόνο θα είναι, μη σκας"!

Την επόμενη την είχα πάει στον κτηνίατρο του Ρίου (καθότι η κτηνίατρος απο΄Αθήνα, από το τηλέφωνο και μόνο από την περιγραφή μου έλεγε "διαφραγματοκοίλη, βγάλε ακτινογραφία άμεσα") για να βγάλουμε ακτινογραφία, με το που την είδε, δίχως να πω τίποτε μου'πε "δε θέλω να σε φοβήσω αλλά μάλον έχει διαφραγματοκοίλη", πριν την ακτινογραφία. Και μου είπε τους κινδύνους, το ρίσκο κλπ.

Αφού διάβασα πολύ, έψαξα ενημερώθηκα αποφάσισα να πάρω το ρίσκο και να την εγχειρήσουμε τη Μιλού. Κάναμε το χειρουργείο αφού πρώτα επουλώθηκε η πλαϊνή κοίλη (φυσικά τα ράμματα από τον χασάπη έσπασαν αφού δε μπήκε καν στη διαδικασία να προετοιμάσει το δέρμα για να κάνει ράμματα, και με τόσο πύον να τρέχει εσωτερικά...). Μέχρι να γίνει το χειρουργείο και να έχει πάρει το γατί λίγο τα πάνω του, την κοίμιζα σε μία κατασκευή με μαξιλάρι που της επέτρεπε να κοιμάται ξαπλωμένη-καθιστή...(με ανασηκωμένη την κοιλιά, ώστε να έχει περισσότερο χώρο)

Πριν το χειρουργείο είχα ρίξει απίστευτο κλάμα στη σκέψη και μόνο του χειρότερου και κατά τη διάρκεια της όλης επέμβασης κόντευα να τρελαθώ από αγωνία. Ευτυχώς είχε αίσιο τέλος η Μιλού.

Λυπάμαι πάρα πολύ για τον πόνο που σας προκάλεσε αυτός ο παλιογιατρός που να πειραματιστεί ήθελε παρά να θεραπεύσει μέσα στην ασχετοσύνη του και την αναισθησία του. Ο αντιεπαγγελματισμός και η ανηθικότητα είναι ήδη δεδομένα για την περίπτωσή του. Λυπάμαι, εξοργίζομαι και θλίβομαι όταν ακούω τέτοια. (μπαίνω σχεδόν στον πειρασμό να σκεφτώ ότι ίσως ήταν ο ίδιος γιατρός στην Πάτρα που μου έκανε το "ράψιμο" και την υπέροχη διάγνωση ότι "μπα, απλώς από τον πόνο είναι έτσι")

Παράθεση

Kostas_M

Νεοφερμένος

O Kostas_M έγραψε στις 15:46, 21-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από kyveli
Κώστα, όλα αυτά που έγραψα δεν ήταν σε καμία περίπτωση για να δικαιολογήσω τον γιατρό σου/χασάπη σου.
Πριν από 3 χρόνια βρέθηκα και γω στη θέση να έχω γατί με διαφραγματοκοίλη και για αυτό το έψαξα πάρα πολύ. Έμενα και γω στην Πάτρα τότε, φοιτήτρια, το σπίτι μου στο Ρίο. Στη γειτονιά υπήρχε μία μικρή κάλικο γατούλα, μικρή σε ηλικία, πολύ χαρχούρο και χαδιάρα. Παρατήρησα λοιπόν μία μέρα όπως τη χάιδευα ότι είχε αποκτήσει μία κοίλη στο πλάι της από κλωτσιά προφανώς. Ανέλαβα λοιπόν το αδεσποτάκι, το στείρωσα και το εγχείρησα και για την κοίλη της.
Την κράτησα στη γκαρσονιέρα να αναρρώσει από την εγχείρηση κοίλης και μετά την έβγαλα έξω πάλι, έφυγα για ΣΚ Αθήνα και Κυριακή με παίρνει τηλ. ένας γείτονας να μου πει ότι το γατί πεθαίνει! Γύρισα άρον άρον...Προφανώς και πάλι την είχαν κλωτσήσει, τόσο δυνατά αυτή τη φορά που της είχαν σπάσει τα ράματα από την πρώτη κοίλη, και είχε μολυνθεί και το γατί ανέπνεε με τρομερή δυσκολία. Τρελάθηκα!!!
Την πήγα λοιπόν σε έναν κτηνίατρο μιας γνωστής μου "για καλύτερα" υποτίθεται. Την είδε, την έραψε κλείνοντας μέσα όλο το πύον της μόλυνσης.... Τρελάθηκα, τον ρωτάω και μου λέει "ε, δεν πειράζει, θα απορροφηθεί!!!" Τον ρωτάω γιατί αναπνέει έτσι (πολύ χαρακτηριστικό πώς αναπνέει το γατί με διαφραγματοκοίλη) και μου λέει "ε, μάλλον από τον πόνο θα είναι, μη σκας"!

Την επόμενη την είχα πάει στον κτηνίατρο του Ρίου (καθότι η κτηνίατρος απο΄Αθήνα, από το τηλέφωνο και μόνο από την περιγραφή μου έλεγε "διαφραγματοκοίλη, βγάλε ακτινογραφία άμεσα") για να βγάλουμε ακτινογραφία, με το που την είδε, δίχως να πω τίποτε μου'πε "δε θέλω να σε φοβήσω αλλά μάλον έχει διαφραγματοκοίλη", πριν την ακτινογραφία. Και μου είπε τους κινδύνους, το ρίσκο κλπ.

Αφού διάβασα πολύ, έψαξα ενημερώθηκα αποφάσισα να πάρω το ρίσκο και να την εγχειρήσουμε τη Μιλού. Κάναμε το χειρουργείο αφού πρώτα επουλώθηκε η πλαϊνή κοίλη (φυσικά τα ράμματα από τον χασάπη έσπασαν αφού δε μπήκε καν στη διαδικασία να προετοιμάσει το δέρμα για να κάνει ράμματα, και με τόσο πύον να τρέχει εσωτερικά...). Μέχρι να γίνει το χειρουργείο και να έχει πάρει το γατί λίγο τα πάνω του, την κοίμιζα σε μία κατασκευή με μαξιλάρι που της επέτρεπε να κοιμάται ξαπλωμένη-καθιστή...(με ανασηκωμένη την κοιλιά, ώστε να έχει περισσότερο χώρο)

Πριν το χειρουργείο είχα ρίξει απίστευτο κλάμα στη σκέψη και μόνο του χειρότερου και κατά τη διάρκεια της όλης επέμβασης κόντευα να τρελαθώ από αγωνία. Ευτυχώς είχε αίσιο τέλος η Μιλού.

Λυπάμαι πάρα πολύ για τον πόνο που σας προκάλεσε αυτός ο παλιογιατρός που να πειραματιστεί ήθελε παρά να θεραπεύσει μέσα στην ασχετοσύνη του και την αναισθησία του. Ο αντιεπαγγελματισμός και η ανηθικότητα είναι ήδη δεδομένα για την περίπτωσή του. Λυπάμαι, εξοργίζομαι και θλίβομαι όταν ακούω τέτοια. (μπαίνω σχεδόν στον πειρασμό να σκεφτώ ότι ίσως ήταν ο ίδιος γιατρός στην Πάτρα που μου έκανε το "ράψιμο" και την υπέροχη διάγνωση ότι "μπα, απλώς από τον πόνο είναι έτσι")
Φίλη kyveli Και πάλι σ΄ ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

πες μου please, γιατί είναι ζωτικής σημασίας για μένα μιας κι έχω κι άλλα ζωάκια να νοιαστώ, την εγχείρηση την έκανες στον κτηνίατρο που είναι στο Ρίο? Έχω ακούσει να λένε τα καλύτερα λόγια, ιδίως από ιδιοκτήτες σκύλων. Να τον έχω υπ΄ όψη αν είναι, μεταξύ άλλων.

Αυτός που μου κατάστρεψε τη ζωή - εφόσον ξέρεις από Πάτρα - είναι κοντά στο Πυροσβεστείο, αν σου λέει κάτι. Δε θέλω να επεκταθώ, ούτε να τον σκέφτομαι καν. Μου έκανε ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ, και δε θα τον συγχωρήσω ΠΟΤΕ. Αυτό το γατί ήταν - για όλη μου την οικογένεια - δώρο Θεού, μας ομόρφαινε τη ζωή, και κοίτα τι δώρο μου επεφύλασσε στο τέλος...anyway, άσε, μη γίνομαι πάλι μίζερος.

Θα έδινα δεν ξέρω κι εγώ τι για να έριχνα κι εγώ κλάμα πρίν το χειρουργείο κι όχι μετά...κι όσο για τη Μιλού...Ψυχού - λα! Πρόσεχέ την - αν και είμαι σίγουρος γι΄ αυτό!

Και πάλι thanks...

Παράθεση

pipis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pipis έγραψε στις 16:01, 21-05-09:

Σας ευχαριστούμεκαι πάλι που ασχοληθήκατεμε το θέμα μας. Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο Kostas M. Και εγώ θα έκανα τα πάντα αν ήξερα τι είχε η Ήρα μου, όσο κι αν κόστιζε, ή τουλάχιστον ,αν μου έλεγαν ότι η περίπτωσή της δεν ήταν εγχειρήσιμη, όσο ζούσε. Τουλάχιστον θα την είχα ακόμη στην αγκαλιά μου και ζούσε λίγο ακόμη γεμάτη αγάπη.
Κια η δικιά μου το μόνο που εμφάνιζε ήταν ελαφριά δύσπνοια που ο "επιστήμονας" μου είπε οτι είναι πάθηση του αναπνευστικού, η οποία αφού δεν υποχώρησε με τη θεραπεία μου είπε οτι πήγε η πάθηση στο κατώτερο αναπνευστικό ή ακόμη, ότι ήταν από άγχος. Αν είναι δυνατόν. Αυτός ο "επιστήμονας" επίσης, όταν του πήγα την Ήρα μου, του πήγα και τον σιαμέζο μου τον Πίπη που είναι 15 χρονών, για να του κάνουμε κάποια τσεκ απ προληπτικά, να δούμε πως είναι τα νεφράκια του, το συκώτι του κλπ. απλά τον εξέτασε με το χέρι, του πάτησε τα νεφρά και το συκώτι και αφού δεν πόνεσε, αποφάνθηκε ότι είναι μια χαρά και δε χρειάζεται μικροβιολογική εξέταση ή τίποτα άλλο. Είναι ποτέ δυνατόν; Και κατ΄άλλα μου τον συνέστησαν για πολύ έμπειρο, γιατί ο προηγούμενος κτηνίατρος μου, συνταξιοδοτήθηκε και ρώτησα γνωστούς για κάποιον άλλο έμπειρο και καλό.
Και εγώ γι αυτό ξεκίνησα το θέμα της διαφραγματοκοίλης, για να πληροφορηθούν όσοι έχουν γατούλες και γενικά ζωάκια, για τί και εγώ εάν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο θα έκανα άλλες κινήσεις, θα ήθελα να ψαχτεί το ενδεχόμενο του να έχει διαφργματοκοίλη, και μπορεί να το βρίσκαμε. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί άσχετοι κτηνίατροι, χασάπηδες και αλίμονο στις ψυχούλες που θα πέσουν στα χέρια τους.
Γι αυτό όσο γίνεται πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι και να παίρνουμε διάφορες γνώμες και από άλλους κτηνίατρους.
Φίλε Kosta και πάλι σου λέω ότι σε καταλαβαίνω και σε νιώθω απόλυτα. Και εγώ πονάω πολύ για τον άδικο χαμό της Ήρας μου, μόλις 1 έτους. Γίνονται τα ζωάκια μας, μέλη της οικογένειάς μας, παιδιά μας. Και εγώ έτσι τα βλέπω.
Ήρα μου συγγνώμη και πάλι που ήθελα να σε στειρώσω και έγινα αιτία να φύγεις τόσο γρήγορα. Θα σε θυμάμαι πάντα.

Έβαλα και μια φωτογραφία του λατρεμένου σιαμέζου μου του Πίπη.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00038.jpg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  147,8 KB  
Παράθεση

kyveli

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kyveli έγραψε στις 18:27, 21-05-09:

Αρχικά χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου σήμερα Κώστα, ξεχάστηκα στο πρώτο μου ποστ.
Όχι το χειρουργείο δεν το έκανα σε εκείνον τον κτηνίατρο, αλλά στις κτηνιάτρους μου στην Αθήνα που με την καθοδήγηση και τη συνδρομή και τρίτου έμπειρου κτηνιάτρου έκαναν το όλο εγχείρημα. Αν δεν είχα τις κοπέλες αυτές, κτηνίατροι και οι δύο, και το χειρουργείο έπρεπε να γίνει στην Πάτρα τότε ναι, θα πήγαινα στο γιατρό στο Ρίο. Η Μιλού παρέμεινε γάτα μίας γειτόνισσάς μου που μου την ζήτησε και την ήθελε και επειδή για μένα ήταν πολύ δύσκολο να τη φέρω στην Αθήνα στο σπίτι της μαμάς μου την έδωσα. Εξάλλου το γατί εκείνο απολάμβανε να είναι έξω και το ζητούσε με πείσμα, οπότε τώρα είναι ευτυχισμένη.

Τον γιατρό στο Ρίο και εκείνον αλλά και τη γυναίκα του, επίσης κτηνίατρο, τους έχω δοκιμάσει με τον σκύλο μου, ένα κουτάβι προς υιοθεσία που τελικώς το κράτησα εγώ, που είχε εντερικά προβλήματα και ασχολήθηκαν επιμελώς μαζί του. Επίσης το ότι κατάλαβε τη διαφραγματοκοίλη από τον τύπο της αναπνοής της γάτας, είναι επίσης πολύ καλό σημάδι. Γενικώς μόνο καλά έχω να πω για τους γιατρούς εκεί και αν και δεν τους έχω δοκιμάσει σε κάποιο χειρουργείο μου αποπνέουν εμπιστοσύνη.

Ο γιατρός που είχα πάει τότε τη Μιλού και ήταν γνωστής μου κτηνίατρος και φίλος και την πήγα για καλύτερα υποτίθεται είναι, αν θυμάμαι καλά, σε έναν ημιυπόγειο χώρο προς την Τριών Ναυάρχων πάνω σε κεντρική λεωφόρο. Δε θυμάμαι όμως καλά, έχω κάνει εντελώς delete μέσα στο μυαλό μου.

Παράθεση

Marlene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marlene
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Marlene έγραψε στις 02:54, 22-05-09:

Το ζήτημα με τους κτηνιάτρους είναι αντίστοιχο με τους γιατρούς των ανθρώπων: είναι δύσκολο να εμπιστευτείς κάποιον και δεν έχουμε τα επιστημονικά εργαλεία για να αποφασίσουμε ποιος είναι ΟΚ και ποιος όχι.

Να σημειώσω απλώς ότι: Η μεγάλη μου γάτα έζησε 15 χρόνια παραπάνω από την προοπτική που της έδινε κάποιος γιατρός όταν ήταν 6 μηνών, επιμένοντας -τότε- ότι έπρεπε να της κάνουμε ευθανασία.

Τον Αύγουστο του 1993 τη βρήκαμε, αδέσποτη, και την πήραμε σπίτι. Είχε πνευμονία. Όταν αυτό πέρασε, άρχισε να έχει διάρροιες, κ.α.. Τα συμπτώματα δεν πέρναγαν κι αλλάξαμε γιατρό, νομίζοντας -πιθανότατα λανθασμένα- ότι ο γιατρός κάτι δεν έκανε καλά.

Το Δεκέμβρη του '93, ο -νέος- γιατρός μας είπε ότι το ζώο είχε λευχαιμία -θεώρησε μάλιστα δεδομένο ότι η εσωτερική αιμορραγία είχε ήδη αρχίσει- και θα πέθαινε σε λίγες μέρες και συνέστησε ευθανασία μέσα στα Χριστούγεννα. Περιττό να σημειώσω ότι: Φρικάραμε.

Ε, η Μπουμπού πέθανε στις 29/4/2009, στα 15,5 της, αφού πέρασε ένα σημαντικό εγκεφαλικό τον Αύγουστο του 2008, και μάλιστα από άσχετη αιτία [κατέρρευσε ο οργανισμός της από τα γεράματα μέσα σε δύο εβδομάδες -τουλάχιστον έτσι εκδηλώθηκε το πρόβλημα, καρκίνος στα κόκκαλα ήταν, αλλά ευτυχώς την ταλαιπώρησε μόνο στο τέλος].

Τότε, το 1993, ήμασταν τυχεροί γιατί πήραμε τηλ. όλους τους γιατρούς στους οποίους πήγαιναν φίλοι τα ζώα τους και, έτυχε, να μας πουν ότι, με βάση τις εξετάσεις της, δεν έπαιζε το σενάριο της λευχαιμίας.
Αλλάξαμε γιατρό και το ζώο έζησε 15,5 χρόνια.

Είναι ζήτημα τύχης να πέσεις πάνω στο σωστό γιατρό. Προσωπικά, ευχαριστώ εκείνους που, τότε, ενώ δεν είχαν δει το ζώο, με βάση κάποια στοιχεία που δίναμε τηλεφωνικώς, έλεγαν τη γνώμη τους, διστακτικά, ως όφειλαν, για ένα ζώο που δεν είχαν δει και χωρίς να θέλουν να προσβάλλουν έναν συνάδελφό τους που ήταν πιθανό να είχε δει κάτι παραπάνω.

Τελικά είχαν δίκιο και μας δημιούργησαν αρκετές αμφιβολίες για τη διάγνωση του -τότε- γιατρού. Κι έτσι η μικρή μας έζησε 15 χρόνια παραπάνω.

Αντιμετωπίζουμε σταθερά το ίδιο πρόβλημα σε σχέση με τα ζώα μας, όπως και με τους ανθρώπους μας. Είναι δύσκολο να βρούμε κάποιον/α γιατρό που να είμαστε σίγουροι/ες ότι μπορούμε να τον/ην εμπιστευτούμε.

Καμιά φορά τα καταφέρνουμε πάντως.

Όταν, τον Απρίλη φέτος, φάνηκε ότι η μικρή μας δεν ήταν καλά και τελικά πέθανε, προφανώς το συναισθηματικό κόστος ήταν για μας τεράστιο. Δεν αποχωρίζεται κανείς εύκολα κάποιον με τον οποίο έχει περάσει 15,5 χρόνια. Ωστόσο, πάντα θυμόμαστε εκείνους τους γιατρούς που μας έδωσαν την ευκαιρία να την έχουμε μαζί μας για άλλα 15 χρόνια.

Παράθεση

Kostas_M

Νεοφερμένος

O Kostas_M έγραψε στις 18:24, 22-05-09:

Σας ευχαριστούμεκαι πάλι που ασχοληθήκατεμε το θέμα μας. Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο Kostas M. Και εγώ θα έκανα τα πάντα αν ήξερα τι είχε η Ήρα μου, όσο κι αν κόστιζε, ή τουλάχιστον ,αν μου έλεγαν ότι η περίπτωσή της δεν ήταν εγχειρήσιμη, όσο ζούσε. Τουλάχιστον θα την είχα ακόμη στην αγκαλιά μου και ζούσε λίγο ακόμη γεμάτη αγάπη.
Κια η δικιά μου το μόνο που εμφάνιζε ήταν ελαφριά δύσπνοια που ο "επιστήμονας" μου είπε οτι είναι πάθηση του αναπνευστικού, η οποία αφού δεν υποχώρησε με τη θεραπεία μου είπε οτι πήγε η πάθηση στο κατώτερο αναπνευστικό ή ακόμη, ότι ήταν από άγχος. Αν είναι δυνατόν. Αυτός ο "επιστήμονας" επίσης, όταν του πήγα την Ήρα μου, του πήγα και τον σιαμέζο μου τον Πίπη που είναι 15 χρονών, για να του κάνουμε κάποια τσεκ απ προληπτικά, να δούμε πως είναι τα νεφράκια του, το συκώτι του κλπ. απλά τον εξέτασε με το χέρι, του πάτησε τα νεφρά και το συκώτι και αφού δεν πόνεσε, αποφάνθηκε ότι είναι μια χαρά και δε χρειάζεται μικροβιολογική εξέταση ή τίποτα άλλο. Είναι ποτέ δυνατόν; Και κατ΄άλλα μου τον συνέστησαν για πολύ έμπειρο, γιατί ο προηγούμενος κτηνίατρος μου, συνταξιοδοτήθηκε και ρώτησα γνωστούς για κάποιον άλλο έμπειρο και καλό.
Και εγώ γι αυτό ξεκίνησα το θέμα της διαφραγματοκοίλης, για να πληροφορηθούν όσοι έχουν γατούλες και γενικά ζωάκια, για τί και εγώ εάν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο θα έκανα άλλες κινήσεις, θα ήθελα να ψαχτεί το ενδεχόμενο του να έχει διαφργματοκοίλη, και μπορεί να το βρίσκαμε. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί άσχετοι κτηνίατροι, χασάπηδες και αλίμονο στις ψυχούλες που θα πέσουν στα χέρια τους.
Γι αυτό όσο γίνεται πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι και να παίρνουμε διάφορες γνώμες και από άλλους κτηνίατρους.
Φίλε Kosta και πάλι σου λέω ότι σε καταλαβαίνω και σε νιώθω απόλυτα. Και εγώ πονάω πολύ για τον άδικο χαμό της Ήρας μου, μόλις 1 έτους. Γίνονται τα ζωάκια μας, μέλη της οικογένειάς μας, παιδιά μας. Και εγώ έτσι τα βλέπω.
Ήρα μου συγγνώμη και πάλι που ήθελα να σε στειρώσω και έγινα αιτία να φύγεις τόσο γρήγορα. Θα σε θυμάμαι πάντα.

Έβαλα και μια φωτογραφία του λατρεμένου σιαμέζου μου του Πίπη.
Μου θύμισες τους δύο πρώτους μου γάτσουλες ever, τον Ivan1 kai ton Ivan2 αντίστοιχα...τριβόλια και τα δύο...δεν τους έχω πια εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Να΄ναι καλά ο Πίπης σου.

Όσο για το titi moy, ο πόνος δε λέει να κοπάσει...ελπίζω να ησυχάσω κάποια στιγμή, σε κάποιο βαθμό τουλάχιστο, πριν πάθω τίποτα. Προς το παρόν, από τότε έχω χάσει 5 κιλά από τη στενοχώρια. Αυτό θα μπορούσες να το πεις και καλό* θα προτιμούσα όμως να ήταν το titi μου εδώ, κι ας έπαιρνα άλλα 15.

Thanks again.

Παράθεση

Kostas_M

Νεοφερμένος

O Kostas_M έγραψε στις 19:06, 22-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από kyveli
Αρχικά χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου σήμερα Κώστα, ξεχάστηκα στο πρώτο μου ποστ.
Όχι το χειρουργείο δεν το έκανα σε εκείνον τον κτηνίατρο, αλλά στις κτηνιάτρους μου στην Αθήνα που με την καθοδήγηση και τη συνδρομή και τρίτου έμπειρου κτηνιάτρου έκαναν το όλο εγχείρημα. Αν δεν είχα τις κοπέλες αυτές, κτηνίατροι και οι δύο, και το χειρουργείο έπρεπε να γίνει στην Πάτρα τότε ναι, θα πήγαινα στο γιατρό στο Ρίο. Η Μιλού παρέμεινε γάτα μίας γειτόνισσάς μου που μου την ζήτησε και την ήθελε και επειδή για μένα ήταν πολύ δύσκολο να τη φέρω στην Αθήνα στο σπίτι της μαμάς μου την έδωσα. Εξάλλου το γατί εκείνο απολάμβανε να είναι έξω και το ζητούσε με πείσμα, οπότε τώρα είναι ευτυχισμένη.

Τον γιατρό στο Ρίο και εκείνον αλλά και τη γυναίκα του, επίσης κτηνίατρο, τους έχω δοκιμάσει με τον σκύλο μου, ένα κουτάβι προς υιοθεσία που τελικώς το κράτησα εγώ, που είχε εντερικά προβλήματα και ασχολήθηκαν επιμελώς μαζί του. Επίσης το ότι κατάλαβε τη διαφραγματοκοίλη από τον τύπο της αναπνοής της γάτας, είναι επίσης πολύ καλό σημάδι. Γενικώς μόνο καλά έχω να πω για τους γιατρούς εκεί και αν και δεν τους έχω δοκιμάσει σε κάποιο χειρουργείο μου αποπνέουν εμπιστοσύνη.

Ο γιατρός που είχα πάει τότε τη Μιλού και ήταν γνωστής μου κτηνίατρος και φίλος και την πήγα για καλύτερα υποτίθεται είναι, αν θυμάμαι καλά, σε έναν ημιυπόγειο χώρο προς την Τριών Ναυάρχων πάνω σε κεντρική λεωφόρο. Δε θυμάμαι όμως καλά, έχω κάνει εντελώς delete μέσα στο μυαλό μου.
Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή...μάλλον έχω καταλάβει που πήγες τη Μιλού...πριν την Τριών Ναυάρχων, όντως πάνω σε μεγάλη κεντρική οδό που έχει κατεύθυνση προς Πύργο. Και φοράει και γυαλιά (ο δόκτορας).

Anyway...

Thanks again.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 20:43, 22-05-09:

Καλή δύναμη.....
Κι εγώ έχω ζήσει διάφορα παλαβά με κάποιους κτηνίατρους, πράγματα που ακούγονται απίστευτα και κόστισαν ζωές. Πλέον μόνο ανάκριση δεν κάνω. Και ταυτόχροναι ψάχνω όσο μπορώ και μόνη μου να μάθω όσο μπορώ περισσότερα.... Αλλά γιατρός δεν είμαι

Παράθεση

pipis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pipis έγραψε στις 17:55, 23-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas_M
Μου θύμισες τους δύο πρώτους μου γάτσουλες ever, τον Ivan1 kai ton Ivan2 αντίστοιχα...τριβόλια και τα δύο...δεν τους έχω πια εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Να΄ναι καλά ο Πίπης σου.

Όσο για το titi moy, ο πόνος δε λέει να κοπάσει...ελπίζω να ησυχάσω κάποια στιγμή, σε κάποιο βαθμό τουλάχιστο, πριν πάθω τίποτα. Προς το παρόν, από τότε έχω χάσει 5 κιλά από τη στενοχώρια. Αυτό θα μπορούσες να το πεις και καλό* θα προτιμούσα όμως να ήταν το titi μου εδώ, κι ας έπαιρνα άλλα 15.

Thanks again.
Φίλε Κώστα κουράγιο. Είναι ακριβώς ένας μήνας που έχασα κι εγώ την Ήρα μου. Κι είναι ακόμα συνέχεια στο μυαλό μου, είτε είμαι στη δουλειά είτε οπουδήποτε αλλού και πονάει πολύ. Όπως είπε και η φίλη Χριστίνα από εδώ και πέρα θα προσπαθώ να μαθαίνω από μόνη μου όσα γίνεται περισσότερα για τα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα "μικρά μας", όχι βέβαια ότι θα γίνουμε κτηνίατροι. Και πιστεύω ότι μεταξύ άλλων και αυτό το site παρέχει πολλές πληροφορίες από τις εμπειρίες τόσων άλλων ανθρώπων που έχουν γατούλες.
Χαίρομαι να συνομιλώ με άλλους ζωόφιλους που τους νιώθω και με νιώθουν για την αγάπη μας προς τα ζώα. Το σκέφτομαι πολύ να αναφέρω σε γνωστούς ή και κάποιους φίλους ότι είμαι ζωόφιλη, αχολούμαι με αδέσποτα κτλ. Ξέρεις, αισθάνομαι κάπως σα μειονότητα που είμαι ζωόφιλη, επειδή εκτός από τα του σπιτιού μου, ταίζω και αρκετά αδέσποτα με αποτέλεσμα, πολλές "κυρίες" της γειτονιάς μου (γιατί κυρίως γυναίκες το κάνουν παρά άντρες) το σχολιάζουν πάρα πολύ αρνητικά λες και ποιος ξέρει τι κακό ή παράξενο κάνω.
Να σαι καλά λοιπόν φίλε Κώστα, πρόσεχε τον ευατό σου για να μπορείς να είσαι γερός για να φροντίζεις και να χαίρεσαι τους ανθρώπους που αγαπάς και τις γατούλες σου. Το titi σου, σίγουρα πέρασε πολύ όμορφα μαζί σου, γεμάτο αγάπη. Φυσικά είναι πολύ κρίμα που έζησε τόσο λίγο και έφυγε πια από την αγκαλιά σου. Να ναι καλά αν βρίσκονται κάπου οι ψυχούλες τους, στον γατοπαράδεισο, με παρηγορεί αυτή η σκέψη και να τα ξαναδούμε κάποτε "κάπου αλλού".

Κουράγιο

Παράθεση

Avril Lavigne

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avril Lavigne
H Avril Lavigne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 γατες. έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Avril Lavigne έγραψε στις 19:18, 13-07-09:

Αχ pipis δεν ξερεις πόσο σε καταλαβαίνω. Το γατάκι που υοθετισα ηταν αδεσποτο και του ειχαν δωσει πολυ δυνατη κλοτσια με αποτελεσμα (ΜΑΛΛΟΝ) να εχει φραξει το διαφραγμα με το εντερο του. Δεν ειναι σιγουρο μεχρι να βγαλλουμε ακτινογραφια αλλα... Ειμαι και εγω παρα πολυ στενοχωριμενη!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 03:27, 14-07-09:

Καταρχήν συλληπητήρια σε όλους που έχασαν κάποιο ζωάκι από αμέλια γιατρού ή και δικη μας. εγώ ακόμη δεν συγχωρώ τον εαυτό μου για το κακό που έπαθε ο λίνος μου, ένα 6μηνο περσικό γατάκι που μόνο αυτος είχε τόση σημασια για μενα, ήταν η χαρα της ζωής μου... η περισσότερη αμέλια είναι δική της μαμάς μου ή δική μου νομίζω.. το γατάκι είχε κάποιο δερματικό πρόβλημα και του κάναμε θεραπεία, και κάναμε κ εμεις θεραπεία με μια αλοιφή επειδή βγάλαμε εξανθήματα..ξεχάσαμε ανοικτή την αλοιφή που βάζαμε πάνω μας:cry: με αποτέλεσμα το γατάκι να την γλίψει..ήμουνα 15 χρονών και δεν μπορώ να το ξεχάσω..ξύπνησα μες την νύχτα και είδα το γατάκι μου, την λατρεία μου, να σφαδάζει απο τους πόνους και να κάνει κχχχ . πήγαμε κατά της 5 το πρωί ( δηλαδή μετά απο καμιά ώρα ) σε ένα γιατρό. του έβαλε μια ένεση και μου ειπε ότι θα κοιμηθει και θα ξυπνήσει και θα είναι μια χαρα! πήγα σχολείο με μια ανακούφηση και με το χαμόγελο στα χείλη...όταν έφτασα σπίτι το είδα νεκρό στην γατοφόρο του, και μετά απο αυτό εγώ παθαινω μια κρίση που με άκουσε όλη η γειτονιά και τους επόμενους μηνες σε κατάθλιψη. δεν μιλούσα ποτέ για τον μονάκριβο μου και ακομα δεν συγχωρώ εμας που αφήσαμε την αλοιφή χωρις καπακι, ούτε όμως τον γιατρο που ήτανε σιγουρος ότι θα γίνει καλά και που μετά την ανακούφηση έπαθα αυτό το σοκ..δεν ξερω αν την παίρναμε σε άλλο γιατρό τι θα γινόταν, αν υπηρχε περιπτωση να σωθεί, αλλά δεν μπορεις να λες σε ενα παιδι να παει σχολειο και οταν γυρισει σπιτι θα παιξει με τον γατουλι του
περασαν πολλά χρόνια και ακόμα έχω τις τελευταίες του εικόνες στο μυαλό μου. ΟΜΩΣ πήρα την αποφαση και σε λίγες μέρες θα αποκτήσω ξανά γατούλα που θα την αγαπήσω τοσο και θα της δώσω ότι δεν εδωσα στον λινο μου. πολλά χρονια ευτυχίας...
λυπάμαι και εγώ για την πολυλογία, μόνο σε σας εξιστορώ τι έγινε πριν 7 χρόνια, έπρεπε να τα βγάλω απο μεσα μου

Παράθεση

pipis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pipis έγραψε στις 11:03, 14-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kouklina
Αχ pipis δεν ξερεις πόσο σε καταλαβαίνω. Το γατάκι που υοθετισα ηταν αδεσποτο και του ειχαν δωσει πολυ δυνατη κλοτσια με αποτελεσμα (ΜΑΛΛΟΝ) να εχει φραξει το διαφραγμα με το εντερο του. Δεν ειναι σιγουρο μεχρι να βγαλλουμε ακτινογραφια αλλα... Ειμαι και εγω παρα πολυ στενοχωριμενη!

Kouklina μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εύχομαι το καλύτερο για το γατάκι σου. Είναι πολύ κρίμα να παθαίνουν κάτι τέτοιο από ασυνείδητους . Όταν έχεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων γράψε τι έγινε. μακάρι να πάνε όλα καλά.

Παράθεση

Avril Lavigne

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Avril Lavigne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 γατες. έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Avril Lavigne έγραψε στις 11:20, 14-07-09:

Εκτιμώ το οτι νοιαζεστε για το γατάκι μου. Και εγω παρακουλουθώ περιστατικα με αλλες γατες γιατι πρεπει να ενημερωνόμαστε συχνα!

Παράθεση

Avril Lavigne

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Avril Lavigne έγραψε στις 12:06, 14-07-09:

Τωρα θα παω για την ακτινογραφια στο κεντρο υγειας. Δεν θα εχω πληρη αποτελεσματα αλλα...

Παράθεση

Avril Lavigne

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Avril Lavigne έγραψε στις 13:34, 14-07-09:

Του βγαλαμε ακτινογραφια και τα αποτελεσματα θα σας τα πω το βαραδακι!

Παράθεση

CHRISTI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CHRISTI
H CHRISTI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H CHRISTI έγραψε στις 22:50, 31-12-16:

Καλησπερα παιδια.Ειμαι νεο μελος στη παρεα σας.Θα ηθελα να με βοηθησετε με τις συμβουλες σας και τις εμπειριες σας για ενα θεμα.Ειναι ενα γατακι στη γειτονια μου εδω και 15 περιπου μερες(ειναι 3,5 μηνων) και επειτα απο επισκεψη σε κτηνιατρο και ακτινογραφια μου ειπαν οτι εχει διαφραγματοκοιλη και δυστυχως δεν θα ζησει πολυ.Δεν ξερω τι να κανω,δεν θελω να το χασω ετσι,ειναι πολυ μικρουλη για να φυγει τοσο αδικα.Το προβλημα μπορει να διορθωθει με εγχειρηση(οι πιθανοτητες βεβαια επιτυχιας ειναι 50-50) αλλα δεν σκοπευω να το παω γιατι υπαρχει πιθανοτητα να πεθανει ενδιαμεσα και δεν θελω να υποβαλλω σε μαρτυριο ενα μικρο γατακι.Εσεις γνωριζετε παρομοιες περιπτωσεις,ποσο εζησαν,υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το βοηθησω;Προς το παρον αν και το βλεπω να αναπνεει σε σε σχεση με τις αλλες γατες διαφορετικα,ειναι καλα,τρωει και ειναι κεφατο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 10:44, 04-01-17:

Αν και πολύ καθυστερημένα, έχω δει να φροντίζουν και να περιθάλπουν γάτες και γατάκια σε πολύ κακή κατάσταση με πολύ λιγότερες πιθανότητες να τα καταφέρουν. Η γνώμη μου είναι πως αν μπορείς πρέπει να δώσεις σε αυτό το γατάκι την ευκαιρία να ζήσει και να κάνετε την επέμβαση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CHRISTI

Νεοφερμένος

H CHRISTI έγραψε στις 19:05, 04-01-17:

Δεν το τολμαω για να το παω για εγχειρηση.Δεν σκεφτομαι το οικονομικο κοστος οσο το οτι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην βγει απο το χειρουργειο,οι γιατροι μας ειπαν οτι μπορει να παθει ακομα και εμβολη.Επειδη ειναι και σε μικρη ηλικια δεν θα του εκαναν ναρκωση καν αλλα με ανεπνευστηρα.Μακαρι να μπορουσα να το βοηθησω αλλα φοβαμαι για εγχειρηση,αμα ηταν ρουτινας θα το ετρεχα χωρις δυσκολη σκεψη αλλα τωρα...

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 23:13, 04-01-17:

Άρα περιμένετε να μεγαλώσει λίγο για να αντέξει την νάρκωση. Δεν σου είπαν πως να το βοηθήσεις όσο ζεί έτσι?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CHRISTI

Νεοφερμένος

H CHRISTI έγραψε στις 00:30, 05-01-17:

Δυστυχως δεν μπορω να το βοηθησω ουτε με φαρμακα ουτε με τιποτα.Μου ειπαν οτι μονο με εγχειρηση μπορει να λυθει το προβλημα.Χωρις θα ζησει λιγοτερο σε σχεση με τις αλλες γατες.Ελπιζω τουλαχιστον να το εχουμε κοντα μας λιγα χρονια,να μην φυγει συντομα.Δειχνει τοσο χαρουμενο και γεματο ζωντανια...

Παράθεση

Tsakoulinaki (Maria)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsakoulinaki
H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Tsakoulinaki έγραψε στις 12:09, 05-01-17:

Το ίδιο θέμα είχε και η μια γατούλα μου.
Έγινε επέμβαση ταυτόχρονα με την στείρωση για να μην πάρει νάρκωση δύο φορές (όταν ήταν περίπου 5 μηνών ) και έκτοτε χαίρει άκρας υγείας.
Θα σου πρότεινα να το προσπαθήσεις προς αυτή την κατεύθυνση, από ό,τι έχω καταλάβει είναι σχετικά συχνό φαινόμενο και αντιμετωπίζεται με επιτυχία.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CHRISTI

Νεοφερμένος

H CHRISTI έγραψε στις 18:43, 05-01-17:

Την γατουλα την εδωσαν καποιες κυριες στη γειτονια που επισης φροντιζουν τα ζωακια σε μια οικογενεια!!!!Λυπαμαι που δεν θα την εχω πια κοντα μου αλλα σε ενα σπιτι θα ειναι πολυ καλυτερα απ οτι εξω.Μακαρι να ειναι καλα μαζι τους,να την φροντιζουν οπως εγω.Αν αποφασισουν τελικα για εγχειρηση αγνωστο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:52, 05-01-17:

Ας ευχηθούμε λοιπόν, ότι κι αν αποφασίσουν να είναι για το καλό της γατούλας, προκειμένου να είναι όσο το δυνατόν μακροβιότερη.

Παράθεση

CHRISTI

Νεοφερμένος

H CHRISTI έγραψε στις 22:16, 05-01-17:

Μακαρι να πανε ολα καλα και αμα αποφασισουν να το πανε για εγχειρηση να υπαρξει ευτυχες αποτελεσμα.Το αξιζει το πλασματακι μου και χαιρομαι που με τον τροπο μου βοηθησα-γιατι το βρηκα σε αλλη γειτονια που ηταν μονο του,το εφερα στη δικια μου ενω τωρα του βρηκαμε σπιτι και αγαπη!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:33, 05-01-17:

Είθε να είναι πάντα τυχερή η μικρούλα

Παράθεση

foteini2000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη foteini2000
H foteini2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H foteini2000 έγραψε στις 12:17, 30-06-19:

Ο γάτος μου, 1 έτους δεν τρώει και δυσκολεύεται στην αναπνοή του. Μετά από ακτινογραφία ο γιατρός μα είπε ότι έχει διαφραγματοκήλη η οποία έχει μόνο 40% πιθανότητες να αποκατασταθεί με εγχείρηση. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με το γάτο του; Θεραπεύεται αυτή η πάθηση;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:02, 30-06-19:

Καλησπερα φιλη μου.

Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι μια σοβαρη εγχειρηση και χρειαζεται 3 ατομα,δεν ειναι μια εγχειρηση που μπορει να την κανει ο καθε κτηνιατρος,οποτε η επιλογη κτηνιατρου ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.
Κατα τα αλλα,σε καποια αρθρα εχω διαβασει οτι αν δεν γινει η εγχειρηση τα ζωα δεν επιβιωνουν πανω απο 2 χρονια,καποιος ελεγε οτι η γατα του εζησε με αυτο μεχρι τα 11 χρονια και πεθανε απο αλλη αιτια.Ισως ομως να ηταν σε μικρο βαθμο.Εσυ εδω μου λες οτι δεν τρωει και δυσκολευεται να αναπνευσει.
Δεν γνωριζω,αλλα αυτα πρεπει να τα ρωτησεις οπωσδηποτε στον κτηνιατρο/
Και ξαναλεω,η επιλογη κτηνιατρου ειναι το αλφα και το ωμεγα.
Αληθεια πως το επαθε;Το ειχε απο ταν τον πηρες;Επεσε απο κανενα μπαλκονι;

Μεσα απο την καρδια μου ευχομαι να πανε ολα καλα για τη γατουλα σου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    seven cats

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους