Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 312 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στειρωμένη γατούλα έχει τάσεις φυγής

Ροξυ (georgia)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ροξυ
H georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Ροξυ έγραψε στις 19:04, 08-04-12:

καλησπερα παιδια..εχω να κανω κ εγω μια ερωτηση..η γατουλα συνεχεια παει στην εξωπορτα κ την ξινει σαν να θελει να βγει..μεχρι προτεινως πιστευα το κανει επειδη ηθελε να βγει να ζευγαρωσει..τωρα που την εχω στηρωσει αυτη εξακολουθει κ το κανει..γιατι??? τι μπορω να κανω πολλες φορες με ξυπναει τα βραδια απο τον θορυβο που κανει..τι να κανω??? ευχαριστω εκ των προτερων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (η τωρινή έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:12, 08-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ροξυ
καλησπερα παιδια..εχω να κανω κ εγω μια ερωτηση..η γατουλα συνεχεια παει στην εξωπορτα κ την ξινει σαν να θελει να βγει..μεχρι προτεινως πιστευα το κανει επειδη ηθελε να βγει να ζευγαρωσει..τωρα που την εχω στηρωσει αυτη εξακολουθει κ το κανει..γιατι??? τι μπορω να κανω πολλες φορες με ξυπναει τα βραδια απο τον θορυβο που κανει..τι να κανω??? ευχαριστω εκ των προτερων.
κι εμένα η δικιά μου το ίδιο και όπως η δικιά σου είναι στειρωμένη. Βέβαια δεν ξύνει ούτε επιμένει πολύ, αλλά το καταλαβαίνω ότι θέλει να βγει έξω και σπαράζει η καρδιά μου. Παραμύθια ότι άμα τις στειρώσεις θα πάψουν να θέλουν να βγουν. Σκέφτομαι τελευταία να της ανοίγω και να την έχω ελεύθερη κι ότι γίνει ας γίνει. Νοιώθω ότι τη βασανίζω. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως πέσει από το μπαλκόνι και σκοτωθεί αλλά δεν μπορώ να διαννοηθώ ότι θα περάσει την υπόλοιπη ζωή της φυλακισμένη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ροξυ (georgia)

Νεοφερμένος

H georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Ροξυ έγραψε στις 19:26, 08-04-12:

καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες κ εχω να σου πω πως πριν την στειρωση ειχα κ γω τις ιδιες σκεψεις..την αφησα ελευθερη λοιπον πισω απο το σπιτι εχουμε αυλη..αυτη ομως εδειξε αντιθετη συμπεριφορα κ ουτε πλησιαζε αλλα γατακια ουτε ηθελε να φαει τιποτα..εμεινε περιπου μια βδομαδα κατω δεν ηξερα τι να κανω ως που εμαθε τον δρομο μονη της κ εκλαιγε εξω απο την εξωπορτα..εκανε την επιλογη της δηλαδη μονη της..εδειχνε πως δεν θελει τελικα να ειναι μακρια μας κ ετσι ακολουθησαν αυτα που ανεφερα παραπανω..γι αυτο τωρα απορω πιστευα πως το μονο προβλημα ηταν το θεμα τησ στειρωσης!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (η τωρινή έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:31, 08-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ροξυ
καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες κ εχω να σου πω πως πριν την στειρωση ειχα κ γω τις ιδιες σκεψεις..την αφησα ελευθερη λοιπον πισω απο το σπιτι εχουμε αυλη..αυτη ομως εδειξε αντιθετη συμπεριφορα κ ουτε πλησιαζε αλλα γατακια ουτε ηθελε να φαει τιποτα..εμεινε περιπου μια βδομαδα κατω δεν ηξερα τι να κανω ως που εμαθε τον δρομο μονη της κ εκλαιγε εξω απο την εξωπορτα..εκανε την επιλογη της δηλαδη μονη της..εδειχνε πως δεν θελει τελικα να ειναι μακρια μας κ ετσι ακολουθησαν αυτα που ανεφερα παραπανω..γι αυτο τωρα απορω πιστευα πως το μονο προβλημα ηταν το θεμα τησ στειρωσης!
Ναι αλλά εγώ δεν ζω σε ισόγειο, αλλά στον 1ο και αν της ανοίξω την πόρτα φοβάμαι μην πέσει από τη βεράντα και χτυπήσει ή ακόμα σκοτωθεί και αυτό είναι πρόβλημα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Πώς θα ζει φυλακισμένη μέχρι να πεθάνει ; δεν μου φαίνεται λογικό.

Παράθεση

Ροξυ (georgia)

Νεοφερμένος

H Ροξυ έγραψε στις 19:41, 08-04-12:

αχ δεν ξερα εγω ηλπιζα να παρω μια απαντηση κ οχι να ειμαι εγω αυτη που θα συμβουλεψει...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:41, 08-04-12:

Mια καλη λυση για να βγαινει στο μπαλκονι,και να μην κινδυνευει ειναι μια καλη περιφραξη.Δες σε αυτο το θεμα..Να ξερεις παντως οτι εχουμε συναντησει απειρες περιπτωσεις γατιων που επεσαν απο το μπαλκονι,με τραγικα αποτελεσματα καποιες φορες.Καταννοω πληρως την ανησυχια σου και το σκεπτικο σου,αλλα καλο θα ηταν να το κανεις ετσι ωστε να ειναι ασφαλης και η γατα σου.Δηλαδη με σωστη περιφραξη.

Ροξυ μου,η στειρωση οντως μειωνει τις τασεις φυγης,ομως οταν μια γατα ειναι συνηθισμενη να βγαινει εξω,θα εξακολουθησει να θελει το εξω.Απο εκει και περα,εγω θα διαφωνησω με αυτο.
Νοιώθω ότι τη βασανίζω. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως πέσει από το μπαλκόνι και σκοτωθεί αλλά δεν μπορώ να διαννοηθώ ότι θα περάσει την υπόλοιπη ζωή της φυλακισμένη.
και θα σου πω γιατι.Καταρχην γατες που τις πηραμε απο μωρα,και δεν εχουν ζησει το εξω,ΔΕΝ το αποζητουν κιολας.Σαφεστατα και κοιτανε απο το παραθυρο,και ακομα καλυτερα να υπαρχει περιφραγμενο μπαλκονι για να βγαινουν και εξω,αλλα οταν δεν το εχουν ζησει,δεν τους λειπει.
Εξαλλου η γατα ειναι εκ φυσεως περιεργη και θελει να πηγαινει παντου.
Απο την αλλη,εχουμε δει παρα πολλες περιπτωσεις γατιων που υιοθετηθηκαν σε μεγαλη ηλικια,ηταν αδεσποτες πριν και μια χαρα προσαρμοστηκαν στο να ζουν αποκλειστικα μεσα στο σπιτι.Βεβαια παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις,εξαρταται βασικα πολυ απο την προσωπικοτητα του γατιου,γιατι ναι..εχουν και τα ζωα την δικια τους προσωπικοτητα.Αν επιμεινεις να μην βγαινει εξω,το πιο πιθανο ειναι να το συνηθισει..και μετα να μην της λέιπει.Ειναι κατι αναλογο με το γλυκο.Οταν το τρωμε,το θελουμε ακομα περισσοτερο,αν το κοψουμε και δεν το ξαναφαμε...δεν μας λειπει.

Παντως ειναι γεγονος οτι γατες που βγαινουν εξω,δεν εχουν πολυ χρονο ζωης.Ας μην εθελοτυφλουμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:48, 08-04-12:

Ρόξυ μου, καταλαβαίνω τον πόνο σου, αλλά δυστυχώς τα γατάκια μας έξω κινδυνεύουν. Εμένα δέκτηκε επίθεση από μεγάλο σκύλο και κόντεψε να χάσει τη ζωούλα του. Επέλεξα τη μέση λύση, δηλαδή την περίφραξη. Δεν είναι μεγάλη η αυλή μας , αλλά την εκτιμά και περνά πάρα πολλές ώρες της μέρας εκεί..είτε ρεμβάζοντας, είτε κυνηγόντας ζουζούνια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ροξυ (georgia)

Νεοφερμένος

H Ροξυ έγραψε στις 19:52, 08-04-12:

τωρα ειναι ακομα με τους επιδεσμους οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να την αφησω να βγει κ μακαρι να το καταλαβει κ να μην το ζηταει αλλο. το κακο ειναι πως ο κτηνιατρος με ειχε διαβεβαιωσει πως μετα απο την στειρωση δεν θα συνεχιζε να το κανει..κ τωρα ειμαστε παλι στα ιδια!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:54, 08-04-12:

Παντως αν επιμεινεις να μην βγαινει εξω,το πιο πιθανο ειναι να το συνηθισει,.Εσυ θα δεις και θα κρινεις αν οντως μπορει να το δεχτει.

Παράθεση

Ροξυ (georgia)

Νεοφερμένος

H Ροξυ έγραψε στις 19:57, 08-04-12:

αντε να δουμε..ευχαριστω παιδια για τον χρονο σας!!

Παράθεση

Mailo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mailo
H Mailo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Mailo έγραψε στις 13:03, 07-07-14:

αχ παιδια τι επαθα.. γυριζω το βραδυ απο τη δουλεια η σιτα της μπαλκονοπορτας ανοιχτη και η γατουλα μου πουθενα.. απανωτα εγκεφαλικα εγω!!! (μενω και στο δευτερο οροφο)! βγαινω εξω σαν την τρελη να φωναζω να εχω πεσει κατω απο τα αμαξια να την ψαχνω κατω απο τους καδους τιποτα.. και την πιανει το ματι μου σε μια γωνια της πιλοτης να με κοιταζει του στυλ τι κανει τωρα αυτη η τρελη!?!? την βλεπω μες τα χωματα κουλουριασμενη και βρωμιαρα ευτυχως δεν ειχε χτυπησει την βουταω και την παω παλι πανω. Εχω τωρα εγω τις εξης αποριες.. 1) ειναι στειρωμενη να ζευγαρωσει δεν θελει γιατι απο τοτε κλαιει και θελει να βγει εξω? 2) πως στα κομματια κατεβηκε απο τον 2ο οροφο?? 3) οταν καταφερε να αποδρασει γιατι εκατσε κατω στην πιλοτη και δεν εφυγε? 4) γιατι ο αρσενικος μου δεν ηθελε να βγει ουτε στο μπαλκονι? 5) την εχω απο μωρο δεν εμαθε ποτε το εξω τι την επιασε τωρα? νιωθω οτι εχω μια καταπιεσμενη εφηβη που δεν την αφηνω να βγει και το σκαει (δεν με βλεπω να κανω ποτε παιδια) δεν θελω ομως να την αφησω να βγαινει φοβαμαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:24, 07-07-14:

Πόσο είναι η γατούλα σου; Μου κάνει εντύπωση που όπως λες δεν έμαθε ποτέ το έξω και όμως το έσκασε... Προφανώς πήδηξε από το μπαλκόνι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:46, 07-07-14:

΄Οπως είπε και η Φωτεινή, προφανώς πήδηξε από το μπαλκόνι και ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα, μόνο κάποια σαστιμάρα που βρέθηκε απο την ασφάλεια και το οικείο περιβάλλον του σπιτού, ξαφνικά σε άγνωστο γι αυτή περιβάλλον, γι αυτό και καθηλώθηκε εκεί, μάλλον από το φόβο και το δισταγμό της να πάει παραπέρα (ευτυχώς να λες, γιατί πολλά γατιά έχουν χαθεί έτσι)
Ούτε έχει σημασία αν ήταν στειρωμένη. Η περιέργεια στις γάτες είναι κοινό στοιχείο, το μόνο που διαφέρει από γάτα σε γάτα, είναι οτι άλλες έχουν πιο έντονη αυτή την τάση εξερεύνησης, συχνά με μοιραίες συνέπειες
Ο γατούλης σου είναι άλλος, διαφορετικός χαρακτήρας..Μπορεί και πιο έξυπνος, αφού έχει καταλάβει οτι δεν θα βρει καλύτερα από το σπίτι πουθενά εκεί έξω..Πέρα από την πλάκα όμως, από δω και πέρα προσοχή! Να τσεκάρεις πάντα τα πορτοπαράθυρα να είναι κλειστά και ασφαλισμένα πριν την αναχώρησή σου, γιατί δεν είναι πάντα όλες οι φορές τόσο τυχερές

Παράθεση

Mailo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mailo
H Mailo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Mailo έγραψε στις 23:03, 14-07-14:

η γατουλα μου ειναι 2χρονων τωρα και περιμενα να παρει το μαθημα της απο τοτε που το εσκασε απο το μπαλκονι αλλα οπου δει πορτα ανοιχτη παει να φυγει παλι.. ουτε ρουχα δεν μπορω να απλωσω παραφυλαει ποτε θα ανοιξω την πορτα!! υπαρχει περιπτωση να θελει να φυγει λογω του αρσενικου που τσακωνονται πολυ συχνα??

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 05:46, 15-07-14:

υπαρχει περιπτωση να θελει να φυγει λογω του αρσενικου που τσακωνονται πολυ συχνα??
Δεν νομίζω.. Αν ήταν άνθρωπος, θα σου έλεγα ναι, (παίρνει το βαλιτσάκι της και φεύγει επειδή τσακώνεται με το συγκάτοικο)
Πίστεψέ με (παίρνοντας παράδειγμα από τη δική μου) και μόνη της να ήταν,... πάλι θα έψαχνε ευκαιρία να ορμήσει στο "έξω".
Γι αυτό κι έχω οχυρώσει επαρκώς το μπαλκόνι, Επειδή μάλιστα είναι απλά ικανοποιητική και όχι "τέλεια" η ασφάλεια, επιπλέον βρήκα πολύ καλή λύση το λουράκι-σαμαράκι. Τώρα δε με τις ζέστες, δεν της βγάζω το σαμαράκι. Απλώς όταν θελήσει να πάρει τον αέρα της, προσαρμόζω και το λουράκι.
Και πάντα ρίχνοντας που και που ματιές στο μπαλκόνι κατά τη διάρκεια παραμονής της εκεί..

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 13:17, 15-07-14:

την παμαμπού την έχω από 40 περίπου ημερών..το λες μικρούλι νομίζω...κι όμως.αν κ στειρωμένη τρελαίνεται για έξω.είναι η φύση τους και είναι πολύ λογικό.προσωπικά είμαι τυχερή.στην οικοδομή μου μένουμε ελάχιστοι ένοικοι και την αφήνω να σουλατσάρει στις σκάλες.επιπλέον τη βγάζω ενίοτε βόλτα με λουράκι..περισσότερο για να μάθει τη γειτονιά κ τις μυρωδιές της αν ποτέ φύγει να ξέρει να γυρίσει.
εδώ στο πατρικό ανεβαίνει από ένα δέντρο στην ταράτσα.για γατα που έχει ζήσει μες στο σπίτι όλη της τη ζωή είναι απορίας άξιο πως μπορεί κ σκαρφαλώνει.
αλλά είναι κεραμιδόγατα..το έξω είναι στο dna τους.
προσωπικά αποφάσισα μεσα στο πιο ασφαλές γι αυτήν πλαίσιο να της επιτρέπω να βγαίνει..δεν ήθελα να πάω εντελώς κόντρα στη φύση της..βέβαια όποτε ανεβαίνει στην ταράτσα τρέμω μήπως πάθει κάτι(τι άραγε?!!)αλλά την προτιμώ πιο κοντά στη φύση της κι ας φοβάμαι..
εγώ ..κ δεν ήταν εύκολη απόφαση.

Παράθεση

Biancita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Biancita
H Biancita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Biancita έγραψε στις 00:39, 22-07-14:

Καλησπέρα! Έτσι και η δικιά μου αν και στειρωμένη και 2 ετών, μαθημένη από μικρή σε σπίτι (από όσο ξέρω γτ μου την χάρισαν), περσική και ολίγον "κοντέσα", ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΟΡΤΑ, τρέχει να βγει έξω... την άφησα μερικές φορές να εξερευνήσει με αποτέλεσμα να γυρίσει τρέχοντας όταμ συνάντησε έναν αρσενικό, να της κουνάω την τροφή της μπας και την μαζέψω και να γεμίσει και ψύλλους.... κήπος βλέπετε!! προφανώς καταπιέζεται αλλα τι να της κάνω?? αυτό με το λουράκι που αναφέρατε τι είναι?? γτ ρώτησα την κτηνίατρο γ λουράκι και μου είπε ότι θα πνιγει

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:49, 22-07-14:

γτ ρώτησα την κτηνίατρο γ λουράκι και μου είπε ότι θα πνιγει
Φυσικά και κινδυνεύει να πνιγεί, το λουράκι σκέτο είναι απαγορευτικό για τις γάτες.

Αυτό που αναφέρονται τα μέλη του φόρουμ και που κι εγώ χρησιμοποιώ στη δική μου γάτα (και είναι σωτήριο) είναι το
Λουράκι-Σαμαράκι. Δηλαδή το λουράκι όχι σκέτο, αλλά προσαρμοσμένο σε "σαμαράκι"

Δες εδώ:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Biancita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Biancita
H Biancita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Biancita έγραψε στις 02:14, 25-07-14:

ωωωωωωωωωωω μἀλιστα!! θα το έχω στα υπόψιν φαίνεται καλή ιδέα! σε ευχαριστώ πολύ..... μακάρι να το δεχτεί γιατί στεναχωριέμαι έτι όπως κάθεται μπροστά στο τζάμι και κοιτάζει έξω μελαγχολική

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:28, 25-07-14:

Εμ θέλει και την κατάλληλη προετοιμασία για να το δεχτεί, δεν είναι υπόθεση του "μια κι έξω", αλλά γίνεται βήμα βήμα, μέχρι να καταφέρεις το ποθητό αποτέλεσμα Αν διαβάσεις τα σχετικά θέματα του my cat, θα καταλάβεις τι εννοώ

Π.χ.δες σε αυτή τη σελίδα το ποστ #66

Κι εδώ γενικά για σχετικές απορίες

Κι αν το αποφασίσεις, καλή επιτυχία εύχομαι, ει δυνατόν με την πρώτη δοκιμή

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 01:00, 23-10-16:

Ο γάτος μου έκλεισε 1 χρόνο στειρωμένος .Πριν ζούσε στο δρόμο και ενώ φαινόταν ότι ειχε προσαρμοστεί μία χαρά στο σπίτι , ιδίως όλο το καλοκαίρι ήταν αραχτός στο μπαλκόνι , στα πατώματα και στο κλιματισμό από κάτω στις μεγάλες ζέστες , τώρα που ....δρόσισε έχει αποκτήσει αφάνταστη ζωηράδα ,άλλαξε και η τροφή , πολύ παιχνίδι όταν είμαι σπίτι αλλά άρχισε να ζητάει το εξω . Πάντα υπήρχαν οι γάτες στην εξώπορτα κολλητά και μάλιστα το καλοκαιρι του άνοιγα και το τζάμι και έπαιζε με τις ουρές τους αλλα τώρα τελευταία σκάβει , νιαουρίζει και γενικά δείχνει ότι επιθυμεί να αποδράσει . Βέβαια πρέπει να πω ότι ενώ το κάνει συχνά δεν επιμένει . Αν του αποσπάσω τη προσοχή με παιχνίδι ή γενικά ασχοληθώ μαζί του το ξεχνάει . Τελικά τί είναι ? απλή βαρεμάρα ή νοσταλγία ?
Επίσης το πρωί όταν ξυπνάμε και βγαίνει στο μπαλκόνι φαγωμένος και καλοκοιμισμένος αρχίζει το νιαούρισμα κάλεσμα . Μπορεί απλά να είναι να καλέσω την παρέα να δω τί θα κανουν , να παρακολουθήσω τα άλλα αρσενικά να τσακώνονται ή έχει να κανει με κάλεσμα ζευγαρώματος ? Γενικά είναι πολύ ομιλητικός . Η γειτονιά έχει και άλλες γάτες σε σπίτια που δεν κάνουν κιχ . Είναι πολυ ήσυχη γειτονιά και οι σκύλοι ακούγονται λιγότερο από το βροντερό νΙαούρισμά του . Μπορεί να είναι απλό κάλεσμα και να μην συνδεεται με διάθεση ζευγαρώματος ?Πάντως δεν μου φαίνεται δυστυχισμένος Το αντίθετο . Είναι ζωηρός , ίσως του δίνει και ενέργεια η τροφή , πολύ κουτσομπόλης και το τελευταίο μήνα έχω παρατηρήσει ότι έχει αποκτήσει τουλάχιστον 10 νέες θέσεις μέσα στο σπίτι . Ολο και πιο ψηλά . Επίσης τη συνήθεια να κοιμάται με τα μπροστινά του πόδια μέσα στα παπούτσια μου .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:16, 23-10-16:

Λίγο ιδιαίτερος γατούλης, ο "παπουτσωμένος γάτος", αφού του αρέσει να βάζει τα πόδια του σε παπούτσια, μα και κοινωνικός.
Φαίνεται γεμάτος ενέργεια γι αυτό και πλήττει εύκολα και χρειάζεται περισσότερη δραστηριότητα για περισσότερο χρόνο (το είπες και μόνη σου οτι το ξεχνάει όταν του αποσπάς την προσοχή σε παιχνίδια). Αν δεν είσαι σε θέση να του αφιερώσεις το χρόνο που θέλει όταν τον θέλει, τότε στρέφεται προς ότι κοντινότερο ζωντανό υπάρχει στην ακτίνα δράσης του, τις άλλες γάτες δηλαδή.
Έζησε πριν και στο δρόμο και τώρα με τις δροσιές, θυμήθηκε προηγούμενα "σουρτουκέματά" του. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, ο χρόνος είναι σύμμαχός σου, θα προσαρμοστεί πλήρως στη ζωή του σπιτόγατου και μεγαλώνοντας θα ηρεμήσει.

Κατά τα λοιπά, έχεις έναν υγιέστατο, ζωηρό και επικοινωνιακό γατούλη και να τον χαίρεσαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 20:50, 23-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Λίγο ιδιαίτερος γατούλης, ο "παπουτσωμένος γάτος", αφού του αρέσει να βάζει τα πόδια του σε παπούτσια, μα και κοινωνικός.
Φαίνεται γεμάτος ενέργεια γι αυτό και πλήττει εύκολα και χρειάζεται περισσότερη δραστηριότητα για περισσότερο χρόνο (το είπες και μόνη σου οτι το ξεχνάει όταν του αποσπάς την προσοχή σε παιχνίδια). Αν δεν είσαι σε θέση να του αφιερώσεις το χρόνο που θέλει όταν τον θέλει, τότε στρέφεται προς ότι κοντινότερο ζωντανό υπάρχει στην ακτίνα δράσης του, τις άλλες γάτες δηλαδή.
Έζησε πριν και στο δρόμο και τώρα με τις δροσιές, θυμήθηκε προηγούμενα "σουρτουκέματά" του. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς, ο χρόνος είναι σύμμαχός σου, θα προσαρμοστεί πλήρως στη ζωή του σπιτόγατου και μεγαλώνοντας θα ηρεμήσει.

Κατά τα λοιπά, έχεις έναν υγιέστατο, ζωηρό και επικοινωνιακό γατούλη και να τον χαίρεσαι

Οπότε alcyone λες ότι είναι απλή ζωηράδα . Το νιαούρισμα είναι απλό κάλεσμα ?
Ξέρεις είχα μάθει σε συμβίωση με σκύλο και με το γάτο τωρα νομίζω ότι έχω ανακαλύψει μία νέα ήπειρο . Περνάω φάση έρωτα μαζί του . Δεν ήταν έτσι απ την αρχή .
Επρεπε και αυτός να με εμπιστευτεί , να αγαπήσει το χώρο μου και τις ανέσεις του αλλά και εγώ να συνέλθω . Να εκτιμήσω αλλιως τις αξίες της ζωής . Ή πιο σωστά ειπωμένο να κάνω πράξη αυτά που για χρόνια ήταν απλά θεωρία. Με βοήθησε να διαχειριστώ ένα πολύ επώδυνο πένθος . Και με ένα τρόπο καθαρά ψυχοθεραπευτικό .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:18, 23-10-16:

Νομίζω πως ναι. Ένα απλό κάλεσμα για συμμετοχή στο παιχνίδι.

Όσο για το άλλο θέμα που θίγεις, η απάντηση του Νίκου Δήμου από το "Βιβλίο των γάτων" του, είναι η καλύτερη:

Πώς ξέρει, κάθε φορά που πονάω,
κι έρχεται κοντά μου
όλο μάτια.
Πώς ξέρει, κάθε φορά που σκέφτομαι,
και κάθεται ακίνητη
να συγκεντρωθώ.
Πώς με νιώθει, πριν από μένα,
και κινείται σωστά,
πατάει άψογα,
στέκεται σίγουρα,
πάντα.
Τόσα χρόνια γάτα μου,
ούτε μια λάθος στιγμή.

Ποιός άνθρωπος,
ποιός άνθρωπος
θα το μπορούσε;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 21:36, 23-10-16:

Σε ευχαριστώ που μου τον θύμισες . Πολλά χρόνια πριν το είχα διαβάσει . Θα το κατεβασω από τη βιβλιοθήκη μου .Είναι και λεπτό βιβλίο ... Αντε να το βρεις. Καλό βράδυ !

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:46, 23-10-16:

Εκτός από λεπτό, είναι και σπάνιο πλέον, αφού ήδη έχει εξαντληθεί και δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Καλό βράδυ και καλή νέα εβδομάδα

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 09:55, 24-10-16:

Και μενα οι δικοι μου Γκεραλτ και Μικυ παρολο που στειρωθηκαν ειναι πολυ ζωηροι!Εγω ποτε δεν ειχα αρσενικα γατια ολο θηλυκα αλλα διαπιστωνω οτι τα αρσενικα ειναι πιο ζωηρα απο τα θηλυκα.Και μενα ο Μικυ που και που κυνηγαει την Μινι και νιαουριζει περιεργα και αυτη με ενα κχ τον φρεναρει!

Παράθεση

delagrazia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη delagrazia
H delagrazia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H delagrazia έγραψε στις 02:09, 28-10-16:

πραγματι οι γατες ειναι νεα ηπειρος αν εχεις συνθισει σκυλια ,, ωραιο ταξιδι
κ μενα ειναι πολυ ομιλητικος αλλα δεν καλει προς τα εξω τις παμπολεσ γατεσ που περνουν απο κατω στο παρκινγκ τισ παρακολουθει μονο ,
ομιλιεσ ασταματητεσ μονο με μας ομως με φωνες διαφορες κ οπως το περιγραφεις πολυ δυνατες αφου κ γω προσπαθω να τον πεισω να μ μιλα τοσο γιατι φοβαμαι μην πεταξουν καμμια φολα,

εχω 2 αρσενικα αστειρωτα ,

Το ενα το πηρα 1χρονου το αλλο 6 μηνων ισως κ 7 κ ως τοτε ηταν αδεσποτα
ουτε απ το μπαλκονι σκεφτονται να πηδηξουν ,ουτε θηλυκεσ καλουν ,ενω βλεπουν πολλες,

Ο 1σ δε δειχνει καμμια διαθεση να φυγει Ο αλλος βγηκε απ την πορτα κ εκατσε μερικα σκαλια πριν την εισοδο κ απλα κοιταγε εξω ,μετα την 3η φορα κ επιπληξη(λεκτικη) καταλαβε οτι δεν γινεται κ δεν βγαινει απ την ανοικτη πορτα δηλ δεν απομακρυνεται βγαινει στο 1 μετρο κ ξαναμπαινει Επισης η ιδεα του μπηκε επειδη ηθελε να ερθει μαζι μασ οταν φευγαμε
δηλαδη θελω να πω οτι η γατα θελει ενα σπιτι (πολλεσ αδεσποτεσ παρακαλαν να μπουν μεσα) Απ τν αλλη φυσικα κ θα προτιμουσαν ,οι περισσοτερες, να μπορουν να κανουν μια βολτα κ να γυρνανε, (δηλαδη να λεμε οτι δεν το θελουν ιδιως αν γεννηθηκαν μεσα μου φαινεται παραλογο) επειδη ομως δεν γινεται , το κατανοουν
ΑΝ ΟΜΩΣ δεν περναν καλα για καποιο λογο η ειναι απο χαρακτηρα γυριστρουελσ τοτε μπορει να πηδηξουν απο 4ο κ 6ο ακομη (και ναι να χτυπησουν αλλα συνηθως δεν χτυπανε γιατι εννοειτε οτι υπολογιζουν το αν μπορουν η οχι αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορει να συμβει ατυχημα)και να τις βρεις κ να μ θελουν να γυρισουν

ειχα σκεφτει τη βολτα με λουρακι αλλα ποιος τολμα να του το φορεσει Στον αλλον που θα μπορουσα να το βαλω, απλα δεν χρειαζεται αφου ουτε στο μπαλκονι δε προτιμα να βγαινει

Αρχική Δημοσίευση από Mailo
η γατουλα μου ειναι 2χρονων τωρα και περιμενα να παρει το μαθημα της απο τοτε που το εσκασε απο το μπαλκονι αλλα οπου δει πορτα ανοιχτη παει να φυγει παλι.. ουτε ρουχα δεν μπορω να απλωσω παραφυλαει ποτε θα ανοιξω την πορτα!! υπαρχει περιπτωση να θελει να φυγει λογω του αρσενικου που τσακωνονται πολυ συχνα??
εμασ παντως εφυγε γι αυτο, κ χωθηκε στο σπιτι του ειτονα, παω να τη παρω και πηδαει παλι μεσα κ κρυβεται,ρεζιλι αλλο λογο δε βλεπω , εμεις σιγουρα δεν την κυνηγουσαμε παντως

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 28-10-16 στις 06:48. Αιτία: merge
Παράθεση

sissi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sissi87
H sissi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sissi87 έγραψε στις 11:37, 25-02-18:

Καλημερα, θα ηθελα κ εγω να κανω καποιες ερωτησεις. Εχω δυο γατους, τον εναν τον ειχα απο τοτε που ηταν 15 ημερων, οποτε μεγαλωσε μαζι μου. Ειναι 2, 5 χρονων στειρωμενος και μενει σε διαμερισμα. Εδω κ 2 μηνες εχω αλλο ενα γατο που ειναι στην ιδια ηλικια με τον αλλον, 3 χρονων, ο οποιος ηταν αδεσποτος, αλλα επειδη αρρωστησε πολυ ασχημα (βρογχοπνευμονια), τον ανεβασα πανω, τον εκανα καλα με φαρμακα που πηρε, του εκανα εμβολια κ ολα τα σχετικα κ αποφασισα να τον κρατησω μαζι με τον αλλον. Αλλα επειδη ηταν αδεσποτος κ ετρωγε μαζι με τα αλλα που ταϊζω, εχει καποιες τασεις φυγης. Και αυτο το βλεπω όταν βγαινει στο μπαλκονι, φωναζει στις αλλες γατες, του απαντανε και προσπαθει να σκαρφαλωσει για να πηδηξει (1ος οροφος). Τις προαλλες τον μαζεψα απο την πυλωτη. Τωρα δεν μπορω να τον βγαλω εξω στο μπαλκονι χωρις επιβλεψη, σ' αντιθεση με τον αλλον. Τον εχω συνεχεια κλεισμενο και τον λυπαμαι απεριοριστα. Χωρια ότι με τον δικο μου δεν τα πανε κ τοσο καλα, αν και θελει να γινουν πολυ φιλοι ο δικος μου του επιτιθεται κ αυτος ή καθεται ή θα αμυνθει. Φοβαμαι μηπως θελει να βγει εξω, αλλα η γειτονια οσο και οι ενοικοι της πολυκατοικιας δεν ειναι τοσο φιλικοι με τις γατες. Αν τον αφησω εξω παλι θα ξαναρχισει να μπαινει στην πολυκατοικια και να φωναζουν οι αλλοι ενοικοι. Ουφ... Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα ειμαι σ' απογνωση.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:37, 25-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από sissi87
Καλημερα, θα ηθελα κ εγω να κανω καποιες ερωτησεις. Εχω δυο γατους, τον εναν τον ειχα απο τοτε που ηταν 15 ημερων, οποτε μεγαλωσε μαζι μου. Ειναι 2, 5 χρονων στειρωμενος και μενει σε διαμερισμα. Εδω κ 2 μηνες εχω αλλο ενα γατο που ειναι στην ιδια ηλικια με τον αλλον, 3 χρονων, ο οποιος ηταν αδεσποτος, αλλα επειδη αρρωστησε πολυ ασχημα (βρογχοπνευμονια), τον ανεβασα πανω, τον εκανα καλα με φαρμακα που πηρε, του εκανα εμβολια κ ολα τα σχετικα κ αποφασισα να τον κρατησω μαζι με τον αλλον. Αλλα επειδη ηταν αδεσποτος κ ετρωγε μαζι με τα αλλα που ταϊζω, εχει καποιες τασεις φυγης. Και αυτο το βλεπω όταν βγαινει στο μπαλκονι, φωναζει στις αλλες γατες, του απαντανε και προσπαθει να σκαρφαλωσει για να πηδηξει (1ος οροφος). Τις προαλλες τον μαζεψα απο την πυλωτη. Τωρα δεν μπορω να τον βγαλω εξω στο μπαλκονι χωρις επιβλεψη, σ' αντιθεση με τον αλλον. Τον εχω συνεχεια κλεισμενο και τον λυπαμαι απεριοριστα. Χωρια ότι με τον δικο μου δεν τα πανε κ τοσο καλα, αν και θελει να γινουν πολυ φιλοι ο δικος μου του επιτιθεται κ αυτος ή καθεται ή θα αμυνθει. Φοβαμαι μηπως θελει να βγει εξω, αλλα η γειτονια οσο και οι ενοικοι της πολυκατοικιας δεν ειναι τοσο φιλικοι με τις γατες. Αν τον αφησω εξω παλι θα ξαναρχισει να μπαινει στην πολυκατοικια και να φωναζουν οι αλλοι ενοικοι. Ουφ... Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα ειμαι σ' απογνωση.
Καλο μεσημέρι.... Κατά πάσα πιθανότητα ο γάτος που μαζεψες θέλει να φύγει γιατί είναι αστείρωτος και είναι η εποχή που ζευγαρώνουν (δεν αναφέρεις αν στειρωθηκε).... Αν δεν έχει στειρωθει κανόνισε άμεσα να τον πας στον κτηνίατρο... Και αυτό θα ηρεμήσει και θα δεις πως ούτε θα θέλει να φεύγει ούτε θα φωνάζει και ο πρώτος σου γάτος θα τον δεχτεί τελικά (τώρα νιώθει πως η κυριαρχία του στο σπίτι κινδυνεύει και είναι λογικό να μην τον θέλει)... ΣΤΕΙΡΩΣΗ γρήγορα για να ηρεμήσουν....
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:37, 25-02-18:

Καλημέρα!
Δεν διευκρίνησες αν είναι στειρωμένος.Αναφέρεις εμβόλια και σχετικά αλλά όχι στείρωση.Αν δεν στειρώθηκε οπωσδήποτε επιβάλλεται.
Πάντως όπως και νάχει ,αυτό το ζώο συνήθισε ένα τρόπο ζωής και δεν μπορεί να τον αποβάλλει εύκολα.Η στείρωση θα τον καταπραύνει αλλά όταν θ'ακούει τα άλλα έξω να φωνάζουν ειδικά την περίοδο του οίστρου ,τότε θα αναζωπυρώνεται η τάση φυγής.Σιγά σιγά θα ηρεμήσει και οι εξάρσεις θα υποχωρούν σταδιακά.
Παράθεση

sissi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sissi87
H sissi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sissi87 έγραψε στις 13:44, 25-02-18:

Ειναι στειρωμενος απο τον δημο και τα περισσοτερα αδεσποτα ειναι στειρωμενα, αλλα του φωναζουν απο κατω κ αυτος κανει τα αδυνατα δυνατα για να φυγει.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:44, 25-02-18:

Συγνώμη ,τώρα είδα την ανάρτηση στο θέμα Στειρωμένη γάτα κλπ..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:47, 25-02-18:

Οπως και να εχει καλη μου φιλη,ειναι απολυτα λογικο ακριβως επειση ηταν τοσο καιρο αδεσποτος να θελει να βγει εξω.Ομως ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα συνηθισει σιγα σιγα.Δεν εχω δει πολλες γατες να μην το συνηθιζουν,απλα θελει λιγη υπομονη στην αρχη.
Παράθεση

Anna 92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna 92
H Anna 92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Anna 92 έγραψε στις 18:42, 03-01-19:

Καλησπερα,εχω να σας πω και γω τις ανησυχίες μου,εχω 3 γατους και ενα σκυλακι στο σπιτι,και τους τρεις γατους μου τους εχω απο μωρα,οι δυο ειναι στειρωμενοι,ο μεγαλος ειναι 4 χρονων και ο μεσαιος 2 ,ο μικρος τωρα θα του κανω στείρωση,εχω ενα θεμα ο μεσαιος μου γατος,εχει τασεις φυγης και οχι απλα ετσι,εμεις μενουμε σε μια μονοκατοικία στο πρωτο οροφο και εχουμε ταρατσα,τους γατους ολη μερα τους εχουμε μεταξυ σκαλας και ταρατσας,ανεβαινουν παιζουν,το βραδυ στο σπιτι μεσα,περυσι που ελειπα για λιγες μερες ερχοταν μια φιλη μου και τα ταιζε ,καπως ο μεσαιος μου γατος της εφυγε απο τη ταρατσα που τον αφησε για λιγο,ενδομεταξυ να σημειωθεί οτι ο συγκεκριμένος γατος δεν έδειχνε να θελει να φυγει απο τη πορτα η γενικα να.εχει τασεςι φυγης οπως οι αλλοι δυο που εχω,τον βρηκαμε αφου γυρισα,χθες το απόγευμα πριν τους κλεισω παλι στο σπιτι για βραδυ μας εφυγε ο ιδιος γατος,απο τη ταράτσα,τον βρηκαμε σημερα γυρω απο το σπιτι καθοτανε,και άρχισε να κλαιει οταν ακουσε οτι ταιζα τους αλλους δυο,στη προσπάθεια μου να τον πιασω δεν εδειχνε να θελει να γυρισει πισω γιατι γρυλιζε και μας γραντζουναγε επιμένοντας να τον αφησουμε εξω,απλα φαι ηθελε,ενδομεταξυ να σημειωθεί ότι απο τη προηγουμενη του αποδραση ηταν επιθετικος,απόμακρος και με εμας αλλα και με τους αλλους γατους,σκέφτομαι πολυ σοβαρα να τον αφησω στο χωριό ελευθερο,ποναει η καρδιά μου που το λεω αλλα νιωθω λες και τον εχω φυλακισμενο με αυτα που κανει,
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:58, 03-01-19:

Καλησπέρα Άννα, καλωσήλθες και καλή χρονιά!

Μου φαίνεται αρκετά περίεργο. γατούλης στειρωμένος που μεγάλωσε μέσα σε σπίτι, ξαφνικά να αρχίσει να έχει τάσεις φυγής.
Μήπως τελικά η τάση φυγής είναι περισσότερο προσπάθεια αποφυγής από κάποια αλλαγή που έγινε πρόσφατα στο σπίτι και η οποία τον απωθεί ή/ και τον φοβίζει;
Αν αυτό δεν ισχύει, τότε μια επίσκεψη στον κτηνίατρο δεν θα έβλαπτε, προκειμένου να αποκλειστεί το ενδεχόμενο κάποιου υποκείμενου προβλήματος υγείας.
Εύχομαι σύντομα να βρεθεί η αιτία και ο γατούλης να επιστρέψει στον παλιό καλό εαυτό του.
Παράθεση

Anna 92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna 92
H Anna 92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Anna 92 έγραψε στις 17:17, 04-01-19:

Καλη χρονιά,Ευχαριστώ για την απάντηση,ειναι δυσκολο να καταλαβω,ειναι ο πιο δυσκολος χαρακτηρας που εχω σε γατακι,γενικα ναι αλλαξε η συμπεριφορά απο τοτε που πηρε είδηση το μικρο γατακι που εφερα,στην αρχη το μικρο το ειχα απομονωμένο για να τους γνωρίσω ολους σταδιακα,μη παθουν κανα σοκ,αλλα μου κανει εντύπωση διοτι τη πεωτη φορα που εφυγε καταρχην ακομα δεν ειχε δει το μικρο γατακι και δευτερον γενικα αυτοι οι δυο τα πανε καλα,παιζουν και ολα αυτα,απο την αρχη δηλαδη τα πανε καλα,βεβαια σκέφτηκα οτι μπορει να παιζει ρολο και το οτι ισως ο μικρός δεν εχει στειρωθει ακομα,αλλα τωρα εκλεισε 6 μηνο και θα τον παω,μηπως το οτι ειναι ολοι αρσενικοι μπορει να φταιει;παντως απο την αρχη ηταν ο πιο απόμακρος απο ολους αλλα τωρα ολη αυτη η συμπεριφορά δεν καταλαβαίνω απο που προκύπτει,θα τον παω και στο γιατρό να δω αν εχει προκυψει κατι αν και φοβαμαι οτι δεν ειναι αυτο,απλα γενικα.η ολη του συμπεριφορά ειναι περιεργη ανεκαθεν,η τελευταία μου επιλογή ειναι να.τον αφησω ελευθερο στο χωριο βεβαια γιατι Αθήνα ουτε να το σκεφτώ δεν θελω,αλλα εννοείται οτι μου ειναι επίπονο,δεν.θελω ομως να νιωθω οτι τον φυλακιζω και τον κραταω με το ζόρι,γιατι αυτο μου δινει να καταλαβω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους