Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,174 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 376 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα κάνω το γατί μου να αντέχει κλεισμένο μέσα;

Dimivez

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimivez
H Dimivez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Dimivez έγραψε στις 22:43, 12-01-14:

Γεια σας παιδια! Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω 2 γατουλες μια θυληκη που είναι τεσσάρων και έναν αρσενικό που είναι πέντε!Τα έχω μεγαλώσει καο τα δυο απο μωρά, στειρωμενα εννοείτε ! Ζω σε σπίτι με κήπο οπότε όπως κατάλαβενετε μου ήταν πολυ δύσκολο να τα περιορισω οπότε τα άφηνα κάποιες ώρες στον κήπο το πρωί και το μεσημέρι τα εβαζα μέσα.Δυστιχως όμως πέρυσι το καλοκαίρι ένα φίδι δαγκωσε τον αρσενικό μου και παραλίγο να μου πεθανει για αυτό λοιπόν αποφάσισα να τους περιορισω το έξω και αρχιζα να τα βγάζω πολυ λιγότερο έξω. Ενώ η θυληκη είναι πολυ κοολ και το έχει συνηθίσει ο αρσενικός με έχει τρελλανει!!!! Κλαει ασταμάτητα αρκετές ώρες την μέρα,κοπανιεται στα παράθυρα και στις πόρτες και γενικά γκρινιαζει υπερβολικά !! Ειλικρινά δεν χερω τι να κάνω!Του έχω πάρει τα πάντα απο παιχνίδια για να μην βαριέται αλλά αυτός τίποτα!!! Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω'?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tavola

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tavola
H tavola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H tavola έγραψε στις 18:41, 11-03-14:

Καλησπέρα,

Είμαι νέα στο forum. Με έχετε βοηθήσει σε διάφορες καταστάσεις που είχα αλλα δεν μπορώ να βρώ απάντηση σε αυτή που μου έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες εβδομάδες. Τον Πίπη τον βρήκαμε πριν 4 μήνες έξω απο την πόρτα του σπιτιου μας και υιοθετήθηκε κατευθείαν. Τώρα είναι 9 μηνών και στειρωμένος. Είναι μέσα στην ενέργεια και δεν έχει κανένα πρόβλημα συμπεριφοράς! πεινάλας και υπναράς! Μένουμε σε ισόγειο με κήπο μπροστά.Στις αρχές όταν βγαίναμε στο μπαλκόνι, τον αφήναμε να βγαίνει και αυτός μαζί μας, έκανε κάποιες βόλτες και όταν του κουνάγαμε την τροφή ερχόταν παλι πίσω. Πάντα τον είχαμε στο οπτικό μας πεδίο. Μέχρι που μια μέρα έφυγε και τον ψάχναμε 2 ώρες. τελικά τον μαζέψαμε απο το δρόμο και δεν τον ξανααφήσαμε να βγεί εξω απο τότε (περίπου 3 μήνες). Τον τελευταίο καιρό η γειτόνισσα αφήνει φαγητό έξω απο το σπιτι της για τις αδέσποτες γάτες με αποτέλεσμα να έχουν μαζευτει 2-3 που κυκλοφορούν έξω απο την πόρτα. Με το που τις δεί ο Πίπης αρχίζει και νιαουρίζει παραπονιάρικα. Επίσης μια γάτα έχει κάνει κατάληψη στο χαλάκι έξω απο την πορτα και όποτε κάθεται εκεί. ο Πίπης πάει πίσω απο την πόρτα και αρχίζει να μυριζει, και να κλαίει. Αισθάνομαι οτι ο γατούλης μου είναι δυστυχισμένος που είναι κλεισμένος μέσα στο σπίτι και δεν μπορεί να κάνει παρέα με τις άλλες γάτες. Δεν ξέρω τι να κάνω. Αυτό γίνεται πρωι-μεσημερι-βραδυ και για πολυ ώρα κάθε φορά. Πάντα είναι κάποιος μαζί του, παίζει συνέχεια, τρώει καλά αλλα όταν πάρει χαμπάρι τις γάτες δεν μπορώ να του αποσπάσω την προσοχή. Υπάρχει κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω για αυτό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:45, 11-03-14:

Αγαπητή tavola καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας!

Ο μικρούλης σου οπωσδήποτε ακούει τις άλλες γατούλες και "ζηλεύει" για αυτό και γκρινιάζει. Έχεις σκεφτεί ποτέ να υιοθετήσεις ακόμη ένα; Να κάνουν παρέα; Δε λέει κανείς πως θα το δεχτεί από την αρχή με χαρά, αλλά συνήθως μετά από καμιά δεκαριά μέρες συμφιλιώνονται και στη συνέχεια γίνοται οι καλύτεροι φίλοι! Παίζουν, κυνηγιούνται, κοιμούνται παρέα και έχουν το ένα τη συντροφιά του άλλου!
Επιπλέον πολύ καλά κάνατε και δεν τον αφήσατε ξανά έξω. Είναι ωραίο το έξω και τους αρέσει-σε ποιον δεν αρέσει; Αλλά αν δεν μπορεί να είναι σε ένα προστατευμένο μέρος, καλύτερα τότε να είναι μέσα. Αν δηλαδή μπορεί να περιφραχτεί ο κήπος σας μέχρι αρκετά ψηλά, ώστε να μην μπορεί να σκαρφαλώσει, ή η βεράντα σας ενδεχομένως...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tavola

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tavola
H tavola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H tavola έγραψε στις 20:02, 11-03-14:

Aba σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση... Το σκέφτομαι εγώ για άλλη μια γάτα αλλα ο αρραβωναστικός μου δεν συμφωνεί σε αυτό το ενδεχόμενο γιατι σύντομα θα βάλουμε μπρος για παιδάκι και δεν θέλει να μας αγχώσει αυτό. Να έχουμε 3 παιδιά μέσα στο σπίτι και τα δύο απο αυτά να έχουν 4 πόδια?? δεν το συζητάει καν..χαχα! έχουμε σκεφτείνα περιφράξουμε το μπαλκονάκι μας με αυτό το προστατευτικό που βάζουν για τα παιδια αλλα δε νομίζω να τον κρατήσει απο το να σκαρφαλώνει. απλά πάντα θα είναι με επίβλεψη και αν παέι να σκαρφαλώσει θα τον τσακώνουμε. Τουλάχιστον να μην είναι τόσο εύκολο να μας ξεγλυστρήσει.Θα το προσπαθήσουμε άμεσα γιατι τον λυπάμαι τον κακομοίρη έτσι που βασανίζεται. Εν τω μεταξύ η γάτα απ εξω που κάθεται στο χαλάκι είναι θηλυκια και απορώ αν είναι κάποιος οίστρος που του βγάζει γιατι παρόλο που τον έχουμε στειρώσει εδώ και 2 μήνες, κάθε βράδυ που έρχεται για ύπνο στο κρεβάτι μας "χαιδεύεται" πρώτα στην κουβέρτα παίρνοντας την χαρακτηριστική στάση και γουρλώνει τα μάτια του. Αυτό μας είπε ο γιατρός δεν συναντάται και πολύ αλλα τι να κάνουμε που ο Πίπης είναι πολύ αιμοβόρος ακόμα και χωρίς τα απαραίτητα μεσα!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:01, 11-03-14:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την "aba"(Φωτεινή) οτι (άσχετα αν έχουν μείνει υπολείματα ορμονών στον γατούλη μετά τη στείρωση) μια γατο-παρεούλα τη χρειάζεται, μου φαίνεται περισσότερο από το "έξω". Το γεγονός οτι όταν μαζεύονται γάτες παραπονιέται, δείχνει οτι αποζητά μάλλον τη συντροφιά τους και λιγώτερο την περιπλάνηση.
Το οτι προγραμματίζετε να βάλετε μπρος για μωράκι , συνηγορεί υπέρ της άποψης να υιοθετήσετε κι άλλο γατάκι ακριβώς γιατί όταν με το καλό έρθει, οι δυο σας θα είστε εκ των πραγμάτων (τόσο συναισθηματικά, όσο και πρακτικά) πολύ απασχολημένοι με το νέο μέλος, με ενδεχόμενο ο γατούλης να νιώσει κάπως παραμελημένος... Αν όμως έχει κάποια γατούλα για συντροφιά και παίζουν και αλληλοαπασχολούνται τα δυο τους, νομίζω θα είστε όλοι πιο ευτυχισμένοι.
Απλά σκέψου το, συζήτησέ το με τον αρραβωνιαστικό σου, ίσως αλλάξει γνώμη....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μόμο+Σίκυ (Κωνσταντίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μόμο+Σίκυ
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Μόμο+Σίκυ έγραψε στις 13:27, 27-11-14:

Καλημέρα συγκάτοικοι ,
αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τις γατούλες μου και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Από τον Αύγουστο έχω δύο γατούλες(αγοράκι και κοριτσάκι), που βρέθηκαν σε σακούλα δίπλα σε κάδο.Τα πήρα,, τα λάτρεψα, τα εμβολίασα, τα στείρωσα και συμβιώνουμε με όλη την οικογένεια(άλλοι τρεις ακόμα άνθρωποι )
Επειδή το σπίτι μου είναι μπροστά σε δρόμο με κίνηση, αποφασίσαμε να τα κρατάμε οικόσιτα.Αυτές με το που θα βγει κάποιος μας από το σπίτι, καραδοκούν να πεταχτούν έξω.
Στη μεγάλη νεροποντή η κόρη μου έφερε ένα ακόμα αδεσποτάκι κοριτσάκι στο σπίτι.Ερωτεύσιμο με τη πρώτη ματιά
Τα μεγάλα μου δε μπορώ να πω αν την καλοδέχτηκαν, πάντως παρουσίασαν (σύμπτωση;;; προβλήματα, όπως στοματίτιδα- σιελόροια στη μεγάλη γατούλα, ληθαργική συμπεριφορά και στις δύο, δυσκοιλιότητα στον γατούλη μου, ανορεξία και τρομακτική "τριχομπαλίση" και στις δύο, τα οποία λύθηκαν με αντιβίωση στη μία, παραφινέλαιο στον άλλον κτλ(όλα οδηγίες του κτηνίατρου).
Το μικρούλι πήρε θεραπεία για τα αυτάκια του, για τα ενδοπαράσιτα, τα εξωπαράσιτα και αντιβίωση για μυξούλες, δακρυάκια και βραχνάδα.Παίζει σαν τρελό, τρώει με πολλή όρεξη και θέλει χάδια και παρέα
Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι το κλάμα της μεσαίας γατούλας μου προκειμένου να βγει έξω.Τίς αφήνω στο μπαλκόνι, αλλά φαίνεται ότι δεν αρκεί.
Σας παρακαλώ δώστε μου κάποιες συμβουλές, μόνο μην μου πείτε να τις αφήνω να κόβουν βόλτες εκτός σπιτιού
Σας ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:19, 27-11-14:

Σε καλοσωρίζουμε στην παρέα μας!

Κατ'αρχήν, σας αξίζει ένα μεγάλο μπράβο που σώσατε τις ψυχούλες από το δρόμο
Για το θέμα που σε απασχολεί, δηλαδή τη "γκρίνια", ιδιαίτερα της μεσαίας σου γατούλας για περισσότερη "ελευθερία" θα σου έλεγα όχι μόνο να μην ενδώσεις στις απαιτήσεις της, αλλά να οχυρώσεις όσο μπορείς πιο καλά το μπαλκόνι που ήδη χαίρονται, ώστε να είναι ασφαλή όλα τα ζουζούνια σου. Νομίζω δεν χρειάζεται να σου υπενθυμίσω πόσοι κίνδυνοι καραδοκούν στους δρόμους που είναι αφιλόξενοι κι επικίνδυνοι όχι μόνο για τα ζωάκια μας, αλλά πολλές φορές και για εμάς τους ανθρώπους Αυτοκίνητα, φόλες, τραυματισμοί και κίνδυνοι μολύνσεων από άλλα αδέσποτα ζώα που ασθενούν, αποτελούν σοβαρές απειλές για τη ζωή τους.
Κι αν τώρα διαμαρτύρονται αυτό συμβαίνει διότι είναι στη φύση, ιδιαίτερα των νεαρών γατιών όπως είναι τα δικά σου, η τάση προς εξερεύνηση. Όσο χώρο κι αν τους διαθέσεις, φαίνεται να μην τους είναι αρκετός. Ασφαλώς και δεν θα ενδώσεις στις απαιτήσεις τους και σιγά σιγά θα πάψουν να ζητούν. Άλλωστε έχουν ήδη ό,τι χρειάζεται για να είναι ευτυχισμένα: Τροφή, προστασία, παρέα και πολλή πολλή αγάπη.
Θα χαρούμε πολύ να μας συστήσεις τα νέα γατο-μέλη της οικογένειάς σας στο χώρο που γράφουμε για τις γατούλες μας, ανοίγοντας ένα θεματάκι εδώ και με φωτογραφίες τους να τα θαυμάσουμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 22:44, 27-11-14:

Kαλώς ήρθατε στην παρέα μας!

θα συμφωνήσω με την alcyone!Πρόσεξε πολύ με το μπαλκόνι καθώς ακόμα κ ένα μικρό άνοιγμα να βρουν θα καταφέρουν να το σκάσουν τα άτιμα...
Κάντε υπομονή με το νιαούρισμα της γατούλας και ίσως βοηθήσει αν τις έχετε πολλά παιχνίδια,ονυχοδρόμια κλπ να απασχολείται και να...ξεχνάει τον καημό της!

και φυσικά προσοχή κάθε φορά που ανοίγετε την πόρτα μην τυχόν και καραδοκεί να το σκάσει η σουσουράδα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

omorfoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη omorfoula
Ο omorfoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O omorfoula έγραψε στις 13:28, 18-12-15:

Καλησπέρα σε όλους παλιούς και νέους φίλους !!! Ίσως κάποιοι να με θυμάστε όταν είχα μιλήσει για την ομορφούλα την πριγκίπισσα της ζωής όπου περάσαμε 17 χρόνια μαζί . Μετά από 3 χρονιά μοναξιάς χωρίς ζωάκια βρέθηκε ένα γατονι 3,5 μηνών που μου έχει πάρει τα μυαλά εδώ θα ήθελα τα φώτα σας !!! σκεφτόμαστε να το πάρουμε άλλα θέλω να μου πείτε πόσο εύκολο είναι να μάθει σε διαμερισμα και να μην μου το σκάει όπως η ομορφούλα? εννοείτε θα στειρωθει ( όπως ήταν και η ομορφούλα ) και θα έχει ονιχδρομιο γατοδενδρο παιχνίδια κρεβατάκι και ότι άλλο χρειάζεται !!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη omorfoula : 18-12-15 στις 13:38.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 13:40, 18-12-15:

Εννοείς ότι είναι σε μεγαλύτερο χώρο τώρα και θα πάει σε διαμέρισμα? Αν είναι μικρουλάκι θα μάθει πολύ εύκολα. Μπορείς να το βγάζεις και στο μπαλκόνι να παίρνει τον αέρα του. Από την εμπειρία μου τα γατιά θέλουν να εξερευνήσουν. Δεν ξέρω η Ομορφούλα πως το έσκαγε, αλλά ο δικός μου μόλις ανοίξει πόρτα θα τρέξει σφαίρα για να βγεί. Κάποιες φορές μας ξέφευγε και άντε να τρέχεις να τον πιάσεις. Θέλει πολύ προσοχή. Από την άλλη ο άλλος ο γάτος μου που τον αφήνω να βγαίνει δεν προσπαθεί να το σκάσει κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα. Πιστεύω πως άμα περιφράξεις το μπαλκόνι και βγαίνει θα είναι πολύ καλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

omorfoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο omorfoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O omorfoula έγραψε στις 14:32, 18-12-15:

Ακριβώς αυτό με το που άνοιγε η πόρτα το έσκαγε και δεν μπορούσες να την πιάσεις με τπτ έφευγε σφαίρα ακόμη και στην σκάλα ... η πήδαγε στο διπλανό μπαλκόνι του γείτονα... και ας είχε πλέγμα πράσινο... το γατάκι που αναφέρομαι είναι από αδέσποτη γεννά στον κήπο του εξοχικού οπότε ζει έξω .. αλλά όταν άνοιξα την πόρτα έκατσε άνετα μέσα και την έβγαζα διότι δεν είχα αμμοδοχο για μέσα στο σπίτι τώρα το μπαλκόνι λέω να το κλείσω με καλαμωτή μήπως δεν είναι εύκολο να γαντζωθεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη omorfoula : 18-12-15 στις 15:03.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 22:17, 18-12-15:

μπορείς απλά να σηκώσεις πιο ψηλά την πλευρά που πάει στον γείτονα. Εμείς βάλαμε ένα τέτοιο εμπόδιο το οποίο θα βγάλω φωτογραφία αύριο για να καταλάβεις. Επίσης βάλαμε και εμπόδια στις μπαλκονόπορτες γιατί το καλοκαίρι είχε μάθει και τραβούσε τις σίτες και περνούσε από κάτω τους, έβγαινε στο μπαλκόνι και τσουπ στους δίπλα..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

omorfoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O omorfoula έγραψε στις 21:52, 26-12-15:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά καλά με υγεία σε ολους !!! Να ζητήσω συγνώμη από τον admin αλλά δεν είχα βρει αυτό θέμα !! Παιδιά και pepper σήμερα την ξανά βρήκα και είμαστε μεσα πρώτη μέρα αύριο πάω να αγοράσω παιχνίδια και ελπίζω να αντέξει για να πάμε και στο διαμέρισμα μετά τον νέο χρόνο!! διάβασα όλο το θέμα αλλά όταν γυρίσω μάλλον θα μου δώσετε ιδέες για να κλείσω το μπαλκόνι !!! Άντε καλή μας αρχή !!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:10, 26-12-15:

Χρόνια πολλά και με το καλό στο νέο σας σπίτι
Μην ανησυχείς οι γάτες συνηθίζουν, λίγη προσοχή χρειάζεται μόνο να γίνει σωστά η περίφραξη.
Δες αν θέλεις το θέμα μας "Περίφραξη μπαλκονιού" να παίρνεις από τώρα κάποιες ιδέες κι εύχομαι
καλές γιορτές και ο νέος χρόνος με υγεία και χαρά

Παράθεση

omorfoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O omorfoula έγραψε στις 09:11, 27-12-15:

Καλημέρα ευχαριστούμε ελπίζω να συνηθίσει γρήγορα το μωρό σήμερα ειναι η πρώτη μέρα που κοιμηθήκαμε και μαζί τώρα που ξημέρωσε έχουμε παράπονα για να βγει αλλά ελπίζω να μείνει ήρεμη όπως ειναι συνήθως μόνο η ομορφούλα μου δεν άντεχε την συνήθεια και το έσκαγε :p το θέμα περίφραξη μπαλκονιού το έχω δει χίλια ευχαριστώ !!! Το μόνο που φοβάμαι ειναι όταν βγαίνω εγω με το αναπηρικό αμαξίδιο μου όπου η πόρτα ανοίγει τέρμα

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 09:48, 27-12-15:

omorfoula καλημέρα! Μπορείς να πάρεις σαμαράκι και να την βγάζεις κάποιες μέρες έξω για λίγο. Όταν βγαίνεις με το αμαξίδιο μπορείς να κρατάς ένα ψεκαστήρι και αν έρχεται προς την πόρτα να την ψεκάζεις με νερό.

Παράθεση

omorfoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O omorfoula έγραψε στις 10:10, 27-12-15:

Pepper καλημέρα κάτι τέτοια σκέφτηκα με ψεκαστήρι ευχαριστώ πολύ να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά κοντεύει 4 μηνών και ακόμη ήταν με μάνα και αδερφή ειναι λογικό ; Σαμαράκι σίγουρα θα πάρω !!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 14:47, 27-12-15:

Λογικό είναι. Η μάνα συνήθως μένει τριγύρω αλλά δεν τα φροντίζει, αλλά να μένει το αδερφάκι λογικό είναι.

Παράθεση

omorfoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O omorfoula έγραψε στις 15:08, 27-12-15:

Α οκ ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση

Manolioss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Manolioss
Ο Manolioss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Manolioss έγραψε στις 09:53, 02-06-19:

Αρχικά ευχαριστώ πολύ που μου δίνετε την ευκαιρία να μοιραστώ και εγώ το γατοπρόβλημα μου.
Η κατάσταση είναι ότι έχω μια γάτα εδώ και 2 χρόνια απο μικρή (εμβολιασμένη , στηρωμένη και πολύ κακομαθημένη) την οποία συνήθιζα να αφήνω ελέυθερη να μπαινοβγαίνει διότι αισθανόμουνα πολύ άσχημα να κρατάω εσώκλειστη στο σπίτι και γενικά είμαι κατά σε αυτό το ''εσώκλειστο''. Η γάτα έβγαινε έξω το πρωι και όταν γύριζα απο την δουλειά το απόγευμα με άκουγε και έρχοτανε μέσα στο σπιτι. Η γάτα όμως όπως αποκαλύφθηκε πήγαινε στη γειτονική αυλή οπου οι άνθρωποι αυτοί εκεί ήτανε πολύ φιλικοί μαζί της και την αγαπάγανε και την ταίζανε κλπ. Παρόλα αυτά μου έκαναν παράπονα γιατί η γάτα πάει τα βράδυα και κλαίει έξω απο την πόρτα και τέτοια. Και εν τέλη είπα ότι θα την μαζεύω το απόγευμα να μένει μέσα και να την αφήνω μόνο τη μέρα. Μετά μου είπανε ότι δεν μπορούν κάθε μέρα και να γίνεται για μερικές μερες...μετά για μερικές ώρες και πάει λέγοντας. Και επειδή δεν έχω όρεξη τώρα να μιλάω με τους γείτονες όλη την ώρα για το αν μου επιτρέπουν να την αφήνω έξω και να με φωνάζουν να την μαζεύω όποτε θελουν αυτοι, την αφήνω μέσα στο σπίτι όλη μέρα εδώ και 1-2 μήνες και goodbye my dear neighbors. Η γάτα ομως έχει φρικάρει....ολο κλαίει, τρέχει απο εδώ και απο εκεί, παίζει με τα κακά της , κάνει ζημιές κλπ. Και έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ γιατί νιώθω ότι βασανίζεται.
Μερικές φορές σκέφτομαι να την αφήσω ελεύθερη έξω να πάει να κάνει ότι θέλει στη ζωή της αλλα στεναχωριέμαι πάλι γιατί δεν θέλω να φύγει την αγαπώ πολύ και ας είναι χαζή + ότι δεν έχει μάθει απο δρόμο - αυτοκίνητα και τέτοια.
Εχω γεμίσει το σπίτι παιχνιδάκια - ποντικάκια - μπαλάκια - ζωηφιάκια τίποτα. Εκεί στην πόρτα όλη μέρα να κλαίει.
Εχω προτίνει στους γείτονες να δίνω 10Ε κάθε μήνα να την κρατάνε τη μέρα σαν αποζημίωση για'' τον μπέλα που τους δημιουργώ'' και δεν δέχτηκαν (μήπως δεν πρότινα πολλά???? δεν ξερω :p)

Τι να κάνω πια πραγματικά

Δεν έχω δοκιμάσει το feliway ( αν και μετά θα αισθ'ανομαι ότι έχω στο σπίτι έναν αιχμάλωτο που τον ποτίζω χημικά, ακόμα χειρότερο)
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 12:27, 02-06-19:

Καλημέρα. Διάβασα προσεκτικά το μήνυμα σου. Για τους γείτονες σου δεν μπορώ να εκφράσω άποψη γιατί δεν τους γνωρίζω. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι δεν πρέπει να την αφήσεις στον δρόμο. Μην την εγκαταλείπεις. Μην σκέφτεσαι σαν να είναι άνθρωπος. Δεν της στερείς την ελευθερία. Την σώζεις από την πείνα,την δίψα,τις αρρώστιες και τον βέβαιο θάνατο. Και έναν θάνατο συνήθως μαρτυρικό. Είμαι σίγουρος ότι την αγαπάς. Είναι φανερό. Θα συνηθίσει γρήγορα στα καινούρια δεδομένα και θα γίνει μια τεμπέλα/ευτυχισμένη γάτα που θα σέρνεται από κρεβάτι σε καναπέ. Δώσε της λίγο χρόνο και όλα θα πάνε τέλεια.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:41, 02-06-19:

Θα συμφωνήσω με τον Ορέστη... Δεν πρέπει να την αφήσεις στο δρόμο γιατί είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή θα πάθει κάτι.. Και τότε θα έχεις περισσότερες τύψεις από τώρα που την κρατάς μέσα..
Είναι δυσκολο για μια γάτα που έχει συνηθίσει να κάνει βόλτες ξαφνικά να βρίσκεται κλεισμένη.. Όμως δεν είναι κάτι που δεν το συνηθίζει με τον καιρό..
Εσύ από μεριά σου πρέπει να ασχολείσαι λίγο παραπάνω αυτό τον καιρό.. Να παίζεις μαζί της και φυσικά να της δίνεις χάδια.. Μια καλή λύση είναι - αν γίνεται - να περιφράξεις πολύ καλά ενα μπαλκόνι - αν υπάρχει - και να της δώσεις έτσι τη δυνατότητα να βγαίνει έξω να παίρνει τον αέρα της, να βλέπει γύρω γύρω με απόλυτη ασφάλεια όμως.. Πιστεύω πως αυτό θα τη βοηθήσει να συνηθίσει πιο γρήγορα...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    akpe, Boukia

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους