Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,179 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 338 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξαφνική επιθετικότητα!

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:44, 08-09-12:

Artevelde όταν λές σου αγριεύει τι ακριβώς εννοείς; σου κάνει επίθεση όπως μαλώνουν οι αρσενικοί γάτοι μεταξύ τους ή κάτι λιγότερο; σε ρωτάω γιατί έχουμε και εμείς 1 θέμα με τον γάτο μας, τώρα ζεί με την αδερφή μου, τον Δία. βέβαια οι επιθέσεις του ήταν πολύ βίαιες, γατζονώταν πάνω σου και σου έσκιζε τα πόδια ουρλιάζοντας, και γιαυτό τον λόγο έκανε ομοιοπαθητική ( μήν φανταστείς καμία ραγδαία βελτίωση στην συμπεριφορά του) κάθε φορά που το βλέμα του χανόταν. έχω ρωτήσει πάρα πολλούς κτηνιάτρους και δεν ξέρουν γιατί του συμβαίνει. εγώ απλά πιστεύω οτι η αφορμή πάντα υπάρχει, όπως στην δική σου περίπτωση με την σκούπα, αλλά απο εκεί και πέρα πιστεύω οτι οι γάτες ως τα μοναδικά αιλουροειδή που κυνηγούν για το κυνήγη και όχι γιατί πινάνε, έχουν ανάγκη την εκτόνωση, για όσες ζούν στο σπίτι το παιχνίδι είναι απαραίτητο!!!!!!! στο λέω γιατί ο Δίας απο τότε που πήγε στην αδερφή μου έχει μεγαλύτερα διαστήματα ηρεμίας, μάλλον οφείλεται στο γεγονός οτι το σπίτι είναι μεγαλύτερο και τις επιθέσεις που έκανε πρώτα κυρίως σε εμένα, τώρα τις κάνει εικονικά στις γάτες που έχει η αδερφή μου στην αυλή. το εικονικά σημαίνει οτι ο Δίας είναι εντός σπιτιού, μέσα απο τις σίτες των παραθύρων, και οι άλλες στην αυλή!
ελπίζω να μήν είναι τόσο σοβαρή η κατάσταση και να πάνε όλα καλά! για τους κτηνιάτρους που ασχολούνται με την συμπεριφορά- ψυχολογία των ζώων έχω ακούσει τα χειρότερα απο τους ίδιους τους συναδέλφους τους!!!! άρα δεν νομίζω οτι αποτελεί σωστή επιλογή η επίσκεψη σε τέτοιους γιατρούς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Artevelde
Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ούτε που θυμάμαι πόσες πια! έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Artevelde έγραψε στις 11:00, 09-09-12:

Τα ποδια μου ειναι χαλια απο τις γρατζουνιες του.ναι επιθεση κανονικη εκανε αλλα μονο σε εμενα.χτες ευτυχως ειχαμε ηρεμια αν κ το κλιμα ηταν φορτισμενο.σημερα το ιδιο.βεβαια χτες σαν να εκανε το γατι μονο του προσπαθεια προσεγγισης ηρθε μια δυο φορες κοντα μου απο μονο του κ εκανε πως τριβεται αλλα καταλαωαινα πως ηταν πολυ διστακτικος....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:31, 09-09-12:

Άστον να σε προσεγγίσει μόνος του κι όταν το κάνει, χάϊδευε τον, παίζε κανένα παιχνίδι μαζί του και μίλα του ήρεμα.
Είναι θετικό το ότι σε προσέγγισε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 11:39, 09-09-12:

#και ο Δίας δεν ήταν συνεχώς επιθετικός, αλλά περιστασιακά και κατά τη διάρκεια της ημέρας, για 10-15 μέρες 2-3 φορές τον χρόνο. επιθέσεις έκανε πάντα στους πιο ¨αδύναμους¨ που δεν μπορούσαν να του επιβληθούν όταν αγρίευε. εκείνη την ώρα, του κουνάς το δάκτυλο, τον φωνάζεις με το όνομά του και του λές μή ως διαταγή, χωρίς να φοβάσαι και χωρίς να κάνεις βήμα πίσω γιατί το βλέπει ως υποταγή σου.... πρέπει να καταλάβει οτι το ¨αφεντικό¨είσαι εσύ! όσο περέργο και να ακούγεται η συμπεριφορά των επιθετικών γατιών μοιάζει με αυτή των σκυλιών και απο την εμπειρία μου και τα 11 χρόνια ζωής με τον Δία αυτό έμαθα ότι ποτέ δεν πρέπει να κάνει πίσω και να δείχνεις φόβο! απο την άλλη βέβαια ο δικός σας είναι πάρα πολύ μικρός .... δεν έχω ξανακούσει τόσο επιθετική σμπεριφορά απο τόσο μικρό γατάκι! σίγουρα θα χρειαστείς πάρα πολύ υπομονή... αλλά όταν το αγαπάς όλα είναι δυνατά, μαθαίνεις να ζείς με αυτό και να συμπεριφέρεσαι κατάλληλα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ούτε που θυμάμαι πόσες πια! έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Artevelde έγραψε στις 12:05, 09-09-12:

Θα δουμε!παντως σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:56, 09-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
... αλλά όταν το αγαπάς όλα είναι δυνατά
Αυτό τα συνοψίζει όλα. Μα ΟΛΑ
Σου υπόσχομαι ότι τα πράγματα θα φτιάξουν με τον αγαπημένο σου γάτο, ακριβώς επειδή τον αγαπάς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 21:30, 09-09-12:

Μονο που τον ματιασα...σημερα πηγε να μου κανει παλι επιθεση την ωρα που εφευγα απο το σπιτι...κ χωρις να του εχω δοσει σημασια....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 09-09-12:

Καλε μου φιλε.Επειδη ειδα σε αλλο θεμα οτι ο γατος δεν ειναι στειρωμενος,και ειν αι 8 μηνων,επανω στα ντουζενια του δηλαδη..,οτι αρχιζει και εχει ορεξεις κλπ,πρεπει να σκεφτεις και το ενδεχομενο ν ατα κανει ολα αυτα επειδη θελει να ζευγαρωσει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βικυ Αση

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βικυ Αση
H Βικυ Αση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Βικυ Αση έγραψε στις 22:50, 11-09-12:

Καλησπέρα, σήμερα αντμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα από τη μία γατούλα μου. η ιστορία έχει ως εξής: η άλλη μου γατούλα, κι ενώ έχουμε περιφράξει το μπαλκόνι, δεν έχω καταλάβει πως αλλά βρέθηκε κάτω στον ακάλυπτο (ευτυχως είμαστε ημιόροφο) να παλεύει με έναν αδέσποτο γάτο (ο οποίος δεν είναι της γειτονιας). ευτυχώς τον έδιωξε η μία απ΄τις 3 αδέσποτες που έχω μόνιμα κάτω. απ΄την στιγμή όμως που την μάζεψα από κάτω,
μας επιτίθεται ή άλλη γατούλα μου όταν την πλησιάζουμε ή τύχει να περνάει από κοντά μας. υποψιάζομαι ότι μυρίζει τον άλλο γάτο πάνω μας και γι αυτό αντιδρά έτσι. έκανα αμέσως μπάνιο και καθάρισα όσο μπόρεσα και την γατούλα που δέχτηκε την επίθεση αλλά τίποτα ακόμα. για καλό και για κακό θα κοιμηθούμε χώρια με κλειστή την πόρτα για σήμερα και αύριο βλέπουμε. ψυχολογικά είμαι ράκος. θα προσπαθήσω να μην της δώσω σημασία μέχρι να καλμάρει. ελπίζω σύντομα γιατί με πληγώνει αφάνταστα. artevelde στέλνω την συμπαράστασή μου κι ελπίζω όλα να πάνε καλά και για τους δυο μας.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 11:55, 20-09-12:

Τι εγινε με τον γατουλη?Ηρεμησε καθολου?Αυτες τις μερες εχει βγει επιθετικοτητα και στον δικο μου.Δυο πιθανα σεναρια υπαρχουν. Η επειδη ζευγαρωνουν οι γατες εδω αυτη την εποχη,τις μυριζεται τις ακουει και ενω ειναι στειρωμενος εχει αναστατωθει ή εχει σκασει απο την ζηλια του με τον σκυλο γιατι ενω ολο το καλοκαιρι ειχαμε τον σκυλο στο περιβολι,τωρα που χαλαει ο καιρος αρχιζουμε να τον ξαναβαζουμε μεσα και ισως ο μαγκας ξεχασε την υπαρξη ενος ακομη τετραποδου σε αυτο το σπιτι!
Οπου καθομαστε ερχεται και μας τραβαει κατι δαγκωνιες το κακομαθημενο μας!Θα μας κοψει κομματι σε λιγο!λολ!
Καλα γενικα δαγκωνει,ποτε δεν το εκοψε αυτο το κακο κουσουρι αλλα αυτες τις μερες εχει ξεφυγει ! Δεν πειραζει και ας ειναι ζαβουλιακας γατος εμεις τον αγαπαμε και οταν τον πετυχουμε στα ψιλοκαλα του, του σκαμε φιλουμπες,χουφτωματα και ζυμωματα!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 12:51, 20-09-12:

Εμένα πάλι του 'ρχεται όταν βραδιάζει. Όχι πάντα αλλά τα πρωινά ενώ είναι γατούλης μερικά βράδυα γίνεται πάνθηρας.

Το καλύτερο είναι πως με το ΜΗ και το Μηηη το δάγκωμα γίνεται γλύψιμο και το ύφος που παίρνει είναι όλα τα λεφτά..έε εντάξει ξεχάστηκα!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:55, 20-09-12:

Ηλία, προσπάιησε να παίζεις αρκετά μαζί του πριν πας για ύπνο το βράδυ ώστε να κουράζεται και να λιώνει στον ύπνο μετά μαζί με εσένα!
Εάν το "ΜΗ" δεν αποδίδει όταν σε δαγκώνει, μπορείς να τον πιάνεις απαλά και να τον αφήνεις λίγο πιο πέρα, σταματώντας το παιχνίδι.
Ίσως με αυτόν τον τρόπο συνδέσει το δυνατό δάγκωμα με την παύση του παιχνιδιού.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 12:57, 20-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Εμένα πάλι του 'ρχεται όταν βραδιάζει. Όχι πάντα αλλά τα πρωινά ενώ είναι γατούλης μερικά βράδυα γίνεται πάνθηρας.

Το καλύτερο είναι πως με το ΜΗ και το Μηηη το δάγκωμα γίνεται γλύψιμο και το ύφος που παίρνει είναι όλα τα λεφτά..έε εντάξει ξεχάστηκα!
χαχαχα! Που τετοια τυχη! Εμενα μονιμα ειναι αγριμακι! Να φανταστεις πριν τον στειρωσουμε δεν μας αφηνε ουτε καν να τον αγγιξουμε! Τωρα ερχεται που και που και ξαπλωνει στην κοιλια μας και τριβεται.Οχι πολυ ομως!
Ειναι το πιο κακιασμενο γατι του κοσμου παντως αλλα τον λατρευουμε!
Φαντασου να μην τον στειρωναμε!Θα μας ετρωγε ολοκληρους ! Γενικα παντως ειναι το καραγκιοζακι του σπιτιου!
Ο μικρος εξω παντως ουδεμια σχεση! Μεγα χαδιαρης εκεινος! Ο γιατρος πριν λιγες μερες που τον πηγαμε να τον δει,τον φωναζε βαρεμενο! Ειναι πραγματι! Βαριεται την ζωη του και ας ζει εξω και ας ειναι μονο 4 μηνων ειναι βαρης και ασηκωτος!Μαμ και νανι και χαδια ειναι τπτ αλλο!

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 16:15, 20-09-12:

Παιδιά φτύστε να μην τον ματιάσουμε αλλά όχι μόνο ηρέμισε το γατί μου..Έχει γίνει..άλλος γάτος εντελώς! Τι τρυφεράδες κάνει, τι παιχνιδια.....Καλύτερα και από πριν...Τώρα βέβαια τον αφήνουμε και βγαίνει έξω στον κήπο και παίζει οπότε μπορεί να έχει ηρεμίσει και λόγω αυτού...Αλλά ειλικρινά...Δεν τον αναγνωρίζω ούτε εγώ τόσο καλός που έχει γίνει!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 19:18, 20-09-12:

Πολύ θετική αυτή η εξέλιξη, φίλε Σπύρο!
Για να είμαι ειλικρινής, εγώ θα τον πρόσεχα πολύ στο θέμα του κήπου.
Μήπως να σκεφτόσασταν να του πάρετε σαμαράκι;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:21, 20-09-12:

Χαίρομαι πάρα πολύ Σπύρο μου μ' αυτή την εξέλιξη!!!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:36, 20-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Ηλία, προσπάιησε να παίζεις αρκετά μαζί του πριν πας για ύπνο το βράδυ ώστε να κουράζεται και να λιώνει στον ύπνο μετά μαζί με εσένα!
Εάν το "ΜΗ" δεν αποδίδει όταν σε δαγκώνει, μπορείς να τον πιάνεις απαλά και να τον αφήνεις λίγο πιο πέρα, σταματώντας το παιχνίδι.
Ίσως με αυτόν τον τρόπο συνδέσει το δυνατό δάγκωμα με την παύση του παιχνιδιού.
Απο παιχνίδι άλλο τίποτα. Με δύο μικρά παιδιά στο σπίτι, καταλαβαίνεις τί τραβάει ο καημένος. Αλλά παραδόξως υπομένει.Παραδόξως για γάτα μιλώντας, αν ήταν σκύλος δε θα το συζητούσα. Δεν έχει κάνει ποτέ τη παραμικρή κίνηση να γρατζουνίσει ή να δαγκώσει τα παιδιά ( με μας είναι πιό διαχυτικός ). Ιδίως τη μικρή ( 2 ετών ) που απ'ότι βλέπω μέρα με τη μέρα έρχονται όλο και πιό κοντά έχεις την αίσθηση πως την προσέχει.

Γενικά δε περίμενα σε γάτα οτι θα έβλεπα σκυλίσια συμπεριφορά. Να με περιμένει στη πόρτα όταν γυρίζω. Να κάθεται δίπλα μας και να δέχεται μόνο να δικά μας χάδια.

Και ναι, φυσικά, το ΜΗ οταν δεν αποδίδει συνοδεύεται απο απομάκρυνση και παύση παιχνιδιού.

Παράθεση

AndriaF

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AndriaF
H AndriaF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H AndriaF έγραψε στις 15:25, 04-11-12:

Καλησπέρα, έχω ενα πρόβλημα με την γάτα μου και θα ηθελα την βοήθεια σας!.. Η γάτα μου είναι έξι χρόνων και την έχουμε απο γατάκι, είναι περσική, χαδιάρα, παιχνιδιάρα όχι πολύ κοινωνική αφού δέχεται χάδια μόνο απο εμένα και την αδερφή μου και όχι απο τους γονείς μου ενώ όταν έρχεται κάποιος ξένος στο σπίτι κρύβεται..
Χθες το απόγευμα η αδερφή μου έφερε ενα μεγάλο λουτρινο πιθηκο, με τον οποίο είχε τρέλα ο προηγούμενος μας γάτος, η Wendy τον κοίταζε μετα τον μυρισε και ξαφνικά αγριεψε παρά πολύ! Αρχισε να κυνηγάει την αδερφη μου σε σημείο που φοβήθηκε! Εκανε περίεργους θορύβους άνοιγε το στόμα της και έδειχνε τα δόντια της και έκανε και ενα περίεργο νιαουρισμα. Την αφήσαμε και μετα απο δυο περίπου ώρες είχε ηρεμήσει την πήρα κανονικά αγκαλιά την άφησα να μετα για να πιει νερό και μετα μόλις είδε την αδερφη άρχισε πάλι τα ίδια. Ο μπαμπάς μου νευριασε της φώναξε και την έδιωξε στην βεράντα. Εκει καθόταν για πολλές ώρες και μόλις κάποιος πλησίαζε στο τζαμι αγριευε! Εγω έκατσα έξω και αδιαφορούσα για αυτήν και αυτή δεν έκανε τίποτα.. Εμεινε έξω όλη την νύχτα (ποτέ δεν έχει κοιμηθεί έξω) κΙ το πρωί κατα τις 6 ήθελε να μπει μέσα βγήκα εγω έξω και έμπαινε αυτή την έβγαζα αλλα μόλις είδε την αδερφη μου πάλι τρελαθηκε... Τώρα είναι ακόμα στην βεράντα κάθεται μονη της και όταν βλέπει την αδερφη μου φρικαρει!!
Πήρα τηλέφωνο σε ενα νοσοκομείο ζώων και μου είπαν να την αφήσω μόνη της και αν συνεχιστεί αυτή η συμπεριφορά να την πάω και να την δούνε. Σας παρακαλώ έχει κάποιος κάποιο παρόμοιο περιστατικό; Δεν μπορώ να πιστέψω αυτήν την αλλαγή!! Ειναι τελείως διαφορετική γάτα! Δεν μας αφήνει ούτε να την πλησιασουμε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:46, 04-11-12:

Τον λούτρινο πίθηκο τον εξαφανίσατε φαντάζομαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:55, 04-11-12:

Πολύ πιθανόν να ισχύει το ακόλουθο σενάριο: Η γάτα μύρισε τον προηγούμενο γάτο στον λούτρινο πίθηκο, απελευθερώθηκε αδρεναλίνη στο κορμί της ετοιμάζοντάς την για άμυνα ή επίθεση, αλλά άλλο γάτο δεν είδε! Η αδερφή σου όμως, που βρισκόταν σε λάθος μέρος την λάθος στιγμή δέχεται την επίθεση. Αυτή είναι η ονομαζόμενη re-directed aggression. Κι επειδή πρόκειται για μια πρωτόγνωρη συναισθηματική κατάσταση για την γάτα σας, η κάθε επαφή με την αδερφή σου από εκείνο το σημείο και μετά προκαλεί τα ίδια συναισθήματα, την ίδια αντίδραση. Η αδερφή σου από την άλλη έχει αρχίσει να μην εμπιστεύεται την γάτα, κάτι που γίνεται αντιληπτό από την γάτα έτσι η ένταση μεταξύ τους μεγαλώνει.
Κανένα νοσοκομείο γάτων δεν μπορεί να κάνει τίποτα, κανένας κτηνίατρος. Χρειάζεται ηρεμία στο μέτωπο, και η αδερφή σου να αγνοήσει την οποιαδήποτε επίθεση από τη γάτα. Αν χρειαστεί να φοράει γάντια μέσα στο ίδιο της το σπίτι μέχρι να επανέλθουν οι σχέσεις τους στο φυσιολογικό, τότε αυτό να κάνει. Μην θυμώσετε ξανά στη γάτα, απλά την στρεσάρετε εντείνοντας το πρόβλημα. Να θυμάστε ότι η αντίδραση της είναι ενστικτώδης και δεν κρύβει κανένα "ανθρώπινο" συναίσθημα. Και προς Θεού απαλλαγείτε από τον λούτρινο πίθηκο!

Παράθεση

AndriaF

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AndriaF
H AndriaF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H AndriaF έγραψε στις 20:33, 04-11-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τον πιθηκο εννοείται πως τον πετάξαμε... Το απόγευμα αφήσαμε την πόρτα ανοιχτή και σιγά σιγα μπήκε μέσα μυρισε όλο το σπίτι είναι ακόμα φοβισμένη αλλα τώρα ανέβηκε στο κρεβάτι μου και με άφησε και να την χαιδεψω! Πιστεύω πως είμαστε σε καλό δρόμο!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:34, 04-11-12:

Χαίρομαι πάρα πολύ
Το σημαντικότερο είναι να ηρεμήσετε όλοι σας ούτως ώστε να μεταδοθεί το μήνυμα στην γατούλα ότι δεν κινδυνεύει

Παράθεση

edeuter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη edeuter
H edeuter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H edeuter έγραψε στις 17:30, 24-01-13:

γεια σας! παρατηρησα μια συμπεριφορα στην γατα μου που δεν ειναι καθολου μα καθολου φυσιολογικη. Η ithil μου παντοτε ξαπλωνει και περιμενει να της χαιδευσω την κοιλιτσα της. Σημερα που πηγα να την χαιδευψω αρχισε να μου μουγκριζει και στο τελος με γρατζουνισε κανοντας μου "χουυυ". Σε οποιο αλλο μερος του σωματος της να την αγγιζα δεν εκανε τπτ , ομως πηγαινα προς την κοιλια της αντιδρουσε ασχημα. Τι λετε να φταει;

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 18:19, 24-01-13:

Ολες οι γατες εχουν θεμα με την κοιλια!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  304146_471500402907649_1228831999_n.jpg
Εμφανίσεις:  89
Μέγεθος:  20,2 KB  
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:29, 24-01-13:

Πόσο είναι η γατούλα σου; Είναι γενικά πιο ψυχρή μαζί σου; Μήπως έγινε καμία αλλαγή; Αν παλιότερα καθόταν να τη χαϊδέψεις και τώρα δεν κάθεται μπορεί απλά να άλλαξε συνήθειες, αλλά αν γενικά έχει μια πιο ψυχρή συμπεριφορά μήπως κάτι άλλο της φταίει;

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 18:34, 24-01-13:

αν ειναι οντως τοσο αποτομη η αλλαγη ειναι πιθανο να ποναει σε εκεινο το σημειο. εκτος αν για καποιο λογο αλλαξε η συμπεριφορα της... ειναι στειρωμενη?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:59, 24-01-13:

Εχω την εντυπωση πως αν μεχρι τωρα την επιανες στην κοιλια ανετα κατι πρεπει να συμβαινει, ισως ποναει. Εχω μια γατα που δεν ανεχεται με τιποτα να την ακουμπησεις στην κοιλιτσα της, αλλα αυτο το εχει απο τοτε που την βρηκα δεν το απεκτησε ξαφνικα.

Παράθεση

edeuter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη edeuter
H edeuter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H edeuter έγραψε στις 13:07, 25-01-13:

Γεια σε ολους και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Λοιπον η Ithil ειναι μια γατα που πολυ απλα δεν ξεκολαει απο πανω σου. Παντα κοιμομασταν μαζι , και παντα μονη της μου "εδειχνε" την κοιλιτσα της να την χαιδεψω και μαλιστα εκανε και πρ..πρ! Ειναι στυρωμενη. Απλα παραξενευτικα γιατι δεν εχει συμπεριφερθει ετσι ποτε. παντα απολαμβανε τα χαδια στην κοιλιτσα της . Την παρακολουθω στενα και αν δω κατι αλλο θα την παω αμεσως στον κτυνιατρο. θα το ειχα κανει μεχρι τωρα αλλα ειναι πολυ μακρια απο εκει που μενω. Φοβαμαι μηπως επαθε τπτ απο τα εμβολια που της εκανα (πενταπλο και λυσσας) , επειδη η συμπεριφορα αυτη ηταν μια μερα μετα τον εμβολιασμο.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:20, 25-01-13:

Καμμια φορα τα εμβολια τα ριχνουν λιγο τα γατια, προσωπικα δεν μου εχει τυχει ποτε αλλα το εχω ακουσει απο αλλους και παντα προειδοποιουν και οι κτηνιατροι γι' αυτο. Παρακολουθησε την και αν δεις οτι επανερχεται πληρως τοτε μαλλον ηταν απο αυτο, αλλιως πηγαινε την κτηνιατρο εστω και προληπτικα να της ριξει μια ματια. Καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε δεν λενε!

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 21:26, 09-09-13:

Η Σίσυ μου ειναι 1.5 ετους και μανούλα. Είναι μια γάτα που το χειμώνα είναι μέσα στο σπίτι τις περισσότερες φορες ενω το Καλοκαίρι περσσότερο εξω στον κήπο. Πάντα ομως με το κρεβατάκι της το φαγητό της κλπ. Φέτος είναι η πρώτη φορά που λείψαμε ολοι απο το σπίτι και αναγκαστηκά υποχρέωσα συγγενή που μενει στον απο πάνω οροφο να την ταίζει. Έπειτα απο 10 μερες αφού λείπαμε, ενημερώθηκα πως το γατί ουσιαστικά έκλαιγε στεκόταν απεναντι στο δρόμο κοιτώντας το μπαλκόνι και νιαούριζε. Δεν έτρωγε. Παραμόνο ελάχιστα. Τότε κατάλαβα οτι και οι γάτες έχουν συναισθήματα (συγχωρέεστε με αλλα μονο για τους σκύλους ηξερα). Οταν επέστρεψα η γάτα χάρηκε. Έφαγε του σκασμού και κοιμήθηκε κοντά μου. Αισθανόταν και πάλι ασφαλής και το ένιωθα. ομως ξαναέφυγα.... για 1 βδομαδα. Οταν πλεον επεστρεψα και επέστρεψε και ολη η οικογένεια, η γάτα έχει αγριέψει πολύ. Πάει και ορμάει χωρίς λόγο στα παιδιά της (που δεν την ενοχλούν στην τελική) και εγω για να την αγγίξω κάνω τάμα. Δέν πλησιάει έυκολα και κάποιες φορες ορμάει να δαγκώσει. Δείχνει να ζηλεύει που φροντίζουμε τα γατάκια;; Ανησυχώ πολυ γιατι σε 1-2 μηνες θα μετακομίσω και θέλω να την κάνω οικόσυτη στο σπίτι που θα πάω. Και φοβάμαι οτι δεν θα το καταφέρω. Την ετοιμάζω για στόιρωση. Πιστευετε να πέξει ρόλο; Να ηρεμίσει απο κάποια στιγμή και μετα; Προσπαθώ και εγώ να κάνω τα αδύντα δυνατά αλλα μάταια μέχρι στιγμής

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:35, 09-09-13:

Καλή μου ANTHI25 ηρέμησε! Όσο πανικοβάλλεσαι τόσο η Σίσσυ σου το εισπράττει και δεν την ωφελεί. Μάλλον πληγώθηκε πράγματι από την απουσία σας, σιγά σιγά με υπομονή από μέρους σου και προσπάθεια η σχέση σας θα επανέλθει. Δώσ' της τον χρόνο της και μην την πιέζεις, θα σε πλησιάσει και πάλι εκείνη. Τα μικρά της πιθανόν να τα διώχνει γιατί απογαλακτίστηκαν. Μετά από λίγο καιρό όλες οι μανούλες διώχνουν τα μικρά τους. Η στείρωση σίγουρα θα τη βοηθήσει να ηρεμήσει, αυτό που δεν ξέρω είναι αν μια γάτα που έμαθε να ζει έξω θα καταφέρει να κλειστεί σε διαμέρισμα....

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 21:36, 09-09-13:

Ναι μπορεί να ζήσει. Το Χειμώνα μέσα ζούσε.... είμαστε και σε οροφοδιαμέρισμα οπότε η πρόσβαση στον κήπο ηταν έυκολη..

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:41, 15-02-14:

καλησπέρα κι από μένα.
το θέμα βλέπω πως είναι παλιό αλλά ευελπιστώ να με βοηθήσετε κι εμένα!

για άλλη μια φορά είμαι σε απόγνωση με τη γάτα μου..!

την έχουμε σχεδόν 1 μήνα κι είναι 3μηνών σε ηλικία. είναι χαδιάρα και παιχνιδιάρα γενικά. ξαφνικά όμως εμφάνισε μια συμπεριφορά που με στενοχωρεί. τα γεγονότα έχουν ως εξής.
χθες βράδυ ήρθε σπίτι μας ένας φίλος και τον μύρισε κανονικά, εκείνος δε την ενόχλησε καθόλου, κάτσαμε αρκετές ώρες κι ήταν πολύ φιλική μαζί του, μέχρι που έκατσε δίπλα του στον καναπέ και κοιμήθηκε.
σήμερα το πρωί ήρθε σπίτι ο πεθερός μου να μας φέρει ψώνια κι έκατσε κι εκείνος μαζί μας λίγο. σημειωτέον ο πεθερός μου έχει ξανάρθει σπίτι σε αυτό το διάστημα και η μικρή τον αντιμετώπισε μια χαρά. σήμερα όμως εκεί που καθόμαστε άρχισε ξαφνικά να κάνει το χαρακτηριστικό χχχχχχ. τρόμαξα και την παρακολουθούσα μήπως ήταν κάτι της στιγμής, καθώς όταν πήγα στην κουζίνα τα πράγματα εκείνος μάλλον την πείραξε λίγο στα αυτιά. δε νομίζω βέβαια πως θα της έκανε και κάτι τρομερό.
τέλος πάντων αργότερα έκανε πάλι χχχχχ και την πήγα στο υπνοδωμάτιο μέχρι να φύγει ο πεθερός μου από το σπίτι. εκείνη εν τω μεταξύ δεν ήταν σε φάση παιχνιδιού κλπ, ίσα ίσα που ήθελε να κοιμηθεί.
μόλις ο πεθερός μου έφυγε την έβγαλα από το δωμάτιο και μετά από λίγο την πήρε αγκαλιά ο σύντροφός μου και του έκανε κι εκείνου χχχχ!
την έχουμε αφήσει να ηρεμήσει τώρα αλλά ο σύντροφός μου φοβάται μη συνεχιστεί αυτή η συμπεριφορά.
τί να κάνω??? τί φταίει? τόσο πολύ μπορεί να την πείραξε αν της πείραξε τα αυτιά? μήπως επειδή πατέρας και γιος συζητούσαν πολιτικά και μιλούσαν δυνατά?
το σύντροφό μου τον αγαπάει πολύ η γάτα! κοιμάται μαζί του συνέχεια όταν έρχεται στο δωμάτιό μας. τί έπαθε?

σας παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

georgetam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetam
Ο georgetam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O georgetam έγραψε στις 18:32, 15-02-14:

Η Γάτες συχνά ενοχλούνται με τους δυνατούς ήχους! συχνά το συνδυάζουν και με τις φωνές όταν κάνουν σκανταλιά.
Γενικώς τα γατιά είναι απρόβλεπτα ζώα, και για κάποιο λόγο υπάρχουν άτομα που δεν τα θέλουν και τους φαίνονται εχθρικά, είναι πολύ συχνό φαινόμενο, καλό θα ήταν την επόμενη φορά που θα έρθει να της φέρει λιχουδιές και να την ταΐσει ο ίδιος κ αν μπορεί να παίξει μαζί της, να της δώσει σημασία δηλαδή.
Εμένα ο γάτος όποτε θυμώνει του δίνω μια λιχουδιά η παίζω μαζί του με το ποντικάκι του και πραγματικά τα ξεχνάει όλο σε 5 δευτερόλεπτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:59, 15-02-14:

ευχαριστώ georgetam για την απάντηση!
ευτυχώς της πέρασε κι ελπίζω να μη το ξαναπάθει.

σκέφτηκα επίσης μήπως το έκανε επειδή σήμερα την αφήσαμε στο μπαλκόνι(βάλαμε καλαμωτή) και μετά που μπήκε μέσα καθόταν στην μπαλκονόπορτα και νιαούριζε, ήθελε να βγει πάλι έξω. αλλά το έχω διαβάσει κι από άλλους να νιαουρίζουν για να βγουν πάλι έξω, όχι όμως επιθετικότητα και χχχχ.
ο πεθερός μου δεν έρχεται συχνά σπίτι και σκέφτηκα μήπως να την περιορίζω στο υπνοδωμάτιο όταν έρχεται, αν δω ότι πάλι του δείχνει επιθετικότητα. απλώς μου κάνει εντύπωση γιατί την πρώτη φορά που είχε έρθει ήταν χαλαρή μαζί του.

γενικά αυτή δε τρώει λιχουδιές, ακόμη κι από εμένα όταν της δίνω, είτε σα παιχνίδι είτε να το αφήνω κάτω, το μυρίζει και φεύγει, οπότε δε ξέρω αν θα δουλέψει αυτό με τη λιχουδιά.

ας ελπίσουμε να μη της ξαναβγεί τέτοια συμπεριφορά, θα προσέχω και περισσότερο. γιατί πραγματικά ταράχτηκα πολύ.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:18, 15-02-14:

Είναι δύσκολο να εικάσουμε τι την έκανε τόσο επιθετική, υπάρχουν ένα σωρό αιτίες..
Φοβήθηκε (αυτό είναι σχεδόν σίγουρο) από κάτι, κάτι δεν της άρεσε και ένοιωσε ξαφνικά εγκλωβισμένη. Είναι η συνηθέστερη αιτία που φέρνει αυτή την αντίδραση από τα γατιά. Τώρα οι φωνές ήταν, κάποιος θόρυβος, μήπως κάτι που είδε από τα ψώνια που έφερε ο πεθερός, της μύρισε κάτι... ποιός ξέρει...Από φόβο ήταν και με λίγη παρατηρητικότητα θα καταλάβεις στο μέλλον την αιτία, αν τυχόν επαναληφθεί, πράγμα που απεύχομαι.

Πάντως η δική μου, αρκετά κοινωνική με τους άλλους ανθρώπους, το κάνει όποτε δοκιμάζει να απλώσει χέρι πάνω της να τη χαϊδέψει η γειτόνισσα που ζει στο διπλανό διαμέρισμα (δεν με χωνεύει/δεν τη χωνεύω, το ξέρουμε κι οι δυό αλλά διατηρούμε τυπικές σχέσεις και "πολιτισμένες" συμπεριφορές).
Κάθε φορά δε που μου χτυπάει το κουδούνι και εμφανίζεται στη πόρτα, η Τέρψη τρέπεται σε άτακτο φυγή. Μια φορά δοκίμασα να την πάρω αγκαλιά και να τη δει η λεγάμενη και το αποτέλεσμα να ξανα-εξαφανιστεί αφού (στη βιάση της να ξεφύγει) μου έκανε τα χέρια ριγέ!
Κι ένα παπαγαλάκι που είχα κάποτε, μόλις έβλεπε την εν λόγω.. τρόμαζε πολύ. Τυχαίο? Δεν νομίζω

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:56, 15-02-14:

ευχαριστώ για τις συμβουλές!
εντάξει το ξέρω γίνομαι υπερβολική αλλά αισθάνθηκα ξαφνικά σα να έπαψε να είναι ευτυχισμένη, σα να της έκανα κάτι κακό και δε το θέλω καθόλου. τα πάμε τόσο καλά μέρα με τη μέρα καλύτερα και φοβήθηκα πολύ σήμερα. μαθαίνω ακόμα.. :p

πάντως αργότερα πάλι κοιμήθηκε στην αγκαλιά του μπαμπά της ως συνήθως, οπότε μάλλον της πέρασε ο εκνευρισμός.
επίσης διάβασα πως αν αρχίσει και γλύφεται ή τρώει κανονικά μετά από τον εκνευρισμό, σημαίνει πως της πέρασε. ξέρετε αν ισχύει?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:56, 16-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
ευχαριστώ για τις συμβουλές!
εντάξει το ξέρω γίνομαι υπερβολική αλλά αισθάνθηκα ξαφνικά σα να έπαψε να είναι ευτυχισμένη, σα να της έκανα κάτι κακό και δε το θέλω καθόλου. τα πάμε τόσο καλά μέρα με τη μέρα καλύτερα και φοβήθηκα πολύ σήμερα. μαθαίνω ακόμα.. :p

πάντως αργότερα πάλι κοιμήθηκε στην αγκαλιά του μπαμπά της ως συνήθως, οπότε μάλλον της πέρασε ο εκνευρισμός.
επίσης διάβασα πως αν αρχίσει και γλύφεται ή τρώει κανονικά μετά από τον εκνευρισμό, σημαίνει πως της πέρασε. ξέρετε αν ισχύει?
Βρε μην πανικοβάλεσαι, πιθανόν να ξανασυμβεί και για άλλη αιτία κάποια στιγμή στο μέλλον.
Και βέβαια της πέρασε, αφού το έδειξε ολοφάνερα το ζουζούνι σου
Όπως κι εμείς τα δίποδα, έτσι και τα τετράποδα τυχαίνει κάποτε να εκνευριστούν για κάποιο λόγο, αλλά ύστερα αργά ή γρήγορα επανέρχονται.
Μόνο αν είναι συχνό και επαναλαμβανόμενο το φαινόμενο, να ψάξεις να βρεις την αιτία και να την αναιρέσεις.
Ναι, έχεις δίκιο, μαθαίνεις ακόμα. Ή για να το πούμε σωστότερα, μαθαίνετε η μια την άλλη

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:42, 16-02-14:

Ξεχνανε. Δεν ειναι κατι ή σημαινει πως θα ειναι συνεχεια ετσι ανησυχη. Και μενα οταν κατι δεν της αρεσει κανει κχχχ. Ειδικα οταν παω να την χαιδψω καπου που δεν της αρεσει οπως στα αυτια ή στην πλατη χαμηλα

Παράθεση

mariaps (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariaps
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H mariaps έγραψε στις 23:01, 10-03-14:

Καλησπέρα,
έχω ένα προβληματάκι με την γατούλα μου, από χθες που γυρίσαμε από ταξίδι δεν θέλει ούτε να με βλέπει της μιλάω και δεν με κοιτάζει προσπαθεί να αποφύγει το βλέμα μου,ούτε να με ακούει θέλει πόσο μάλλον να την αγγίζω.....έχει γίνει πολύ επιθετική κ κάνει συνεχώς ζημιές, δεν τρώει σχεδόν τίποτα και κοιμάται ελάχιστα....τις περισσότερες ώρες κοιτάζει εέξω απο το παράθυρο και συνέχως ψάχνει τρόπο να το σκάσει απο το σπίτι.....δεν ξέρω τι να κάνω......HELP!!!!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 13:17, 11-03-14:

Ειναι στειρωμενη η γατουλα σου;;

Παράθεση

mariaps (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H mariaps έγραψε στις 13:18, 11-03-14:

όχι είναι έγκυος 2 εβδομάδων....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 11-03-14 στις 15:15. Αιτία: Όρος χρήσης Νο 8 - Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

manatee

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manatee
H manatee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H manatee έγραψε στις 15:08, 11-03-14:

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη πάντως να ξέρεις πως είναι (σχεδόν) κανόνας, όταν λείπεις για μεγάλο χρονικό διάστημα και αφήνεις τη γάτα σπίτι μόνη, όταν επιστρέψεις να περιμένεις να είναι επιθετική κι απόμακρη (σου κρατάει κακία που την άφησες). Κι εμένα το καλοκαίρι ο Τουλούζ μετά από 5 μέρες (μόνο!) απουσίας ήταν επιθετικός αλλα ευτυχώς συνήλθε σύντομα. Λένε πως η γάτα δένεται με τον χώρο κι ο σκύλος με το σπίτι αλλά οι γάτες είναι κι αυτές πάρα πολύ συναισθηματικές και δένονται πολύ (με τον τρόπο τους) με τον ιδιοκτήτη. Όταν λείπεις λοιπόν το εκλαμβάνει σα να τον παράτησες και αντιδρά έτσι. Θα έλεγα να της δώσεις λίγο χρόνο χωρίς ωστόσο να της αλλάξεις τις συνήθειες (μίλα της όπως πάντα, προσέγγισε την όπως πάντα κλπ), δεν τους αρέσει να τους αλλάζεις την καθημερινότητα....Πόσο καιρό έλειπες?

Παράθεση

mariaps (Μαρία)

Νεοφερμένος

H mariaps έγραψε στις 15:42, 11-03-14:

Έλειπα μια εβδομάδα περίπου...η δική σου πόσες μέρες έκανε ''μούτρα''?με εχεί ριμάξει στο δάγκομα, αφού εχω την αισθηση οτι συγκατικω με τιγρη....

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 17:26, 11-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από mariaps
Έλειπα μια εβδομάδα περίπου...η δική σου πόσες μέρες έκανε ''μούτρα''?με εχεί ριμάξει στο δάγκομα, αφού εχω την αισθηση οτι συγκατικω με τιγρη....
Μήπως τουναντίον είναι ενθουσιασμένη που γύρισες και παίζει μαζί σου; Με το φαγητό κλπ πώς πάει, εξακολουθεί να μην τρώει;

Παράθεση

mariaps (Μαρία)

Νεοφερμένος

H mariaps έγραψε στις 19:35, 11-03-14:

με το φαγητό σήμερα είναι μια χαρά .....τρώει !!!και με τον ύπνο το ίδιο....το μόνο πρόβλημα ακόμα είναι ότι δεν θέλει να την πλησιάζω....φαντάζομαι και εύχομαι οτι θα της περάσει....!

Παράθεση

manatee

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manatee
H manatee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H manatee έγραψε στις 09:31, 12-03-14:

Εμένα μου εκανε μούτρα 2 μέρες το πολύ αλλά ήταν και μικρούλης - μόλις 4 μηνών δεν είχε διαμορφωθεί τελειώς ο χαρακτήρας του. Κι ο πιο παλιός γατούλης μας έκανε μούτρα κι αυτός για 2-3 μέρες. Δως της χρόνο χωρίς όμως να αλλάξεις τη συμπεριφορά σου..θα συνέλθει μην ανησυχείς! Εκτός αν από την εγκυμοσύνη έχει τρελλαθεί κι από τις ορμόνες :p

Παράθεση

mariaps (Μαρία)

Νεοφερμένος

H mariaps έγραψε στις 20:45, 12-03-14:

ας το ελπίσουμε ότι θα συνέλθει... σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!!!

Παράθεση

Drina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Drina
H Drina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Drina έγραψε στις 21:59, 03-05-16:

Καλησπερα.
Στη γειτονια μου υπαρχει μια κυρια με μεγαλο κηπο και με τη βοηθεια μου φροντιζουμε περιπου 12 γατια. Η πρωτη της γατα ειναι 20 χρονων (!!!) και φετος γεννησε μετα απο αρκετο καιρο ενα πανεμορφο γατι.
Μεχρι χθες ηταν ολα καλα. Σημερα το μεσημερι και ενω περνουσα απο τη φωλιτσα που της φτιαξαμε ξαφνικα περασε ενας αδεσποτος γατος απο μπροστα της και εκεινη αρχισε να τον κυνηγαει και μαλωσανε παρα πολυ ασχημα και εκεινη τραυματιστηκε στην πλατη. Εδιωξα τον γατο με μεγαλη δυσκολια και να πω οτι ηταν πολυ τρομοκρατημενος και φοβηθηκα για αυτον. Επιστρεφω στη γατα και βλεπω οτι ειχε πιασει ενα αλλο γατακι απο το λαιμο κι αυτο νιαουριζε. Την απομακρυνω και απο αυτον με νερο. Πηγα να την χαιδεψω να ηρεμησει και με αφησε αλλα κοιτουσε το χερι μου σα να επροκειτο να του επιτεθει. Την εβαλα σε πιο απομακρυσμενο μερος γιατι φοβηθηκα για τα αλλα γατια. Της πηγα φαι και νερο για να μη χρειαστει να φυγει απο εκει. Ξαναπηγα πιο βραδυ και δεν με αφησε να πλησιασω. Ηταν πολυ επιθετικη και ενω εκανα ενα παραπανω βημα αυτη γατζωθηκε απτο ποδι μου και με γρατζουνισε ασχημα. Τι μπορει να της συμβαινει;
Να σημειωσω οτι δεν ειχα ξανασυναντησει πιο ηρεμη γατα απο εκεινη και αυτο εν μερει δικαιολογειται απο την ηλικια της,αν και δεν φαινεται για 20 χρονων, και επισης οποτε εβρισκα ορφανα γατακια ηταν παντοτε προθυμη να τα παρει μαζι με τα δικα της. Της εχω δωσει συνολικα 7 γατια που δεν ειναι δικα της και τα δεχτηκε ολα.
Ηταν παντοτε ηρεμη φιλικη και πολυ χαδιαρα.
Πως να την αντιμετωπισω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:19, 03-05-16:

Για τόσο απότομη αλλαγή, θα συνιστούσα κατ'αρχήν να τη δει κτηνίατρος για να αποκλειστεί κάποιο,
λανθάνον, πρόβλημα υγείας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους