Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξαφνική επιθετικότητα!

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 02:06, 04-05-16:

Εαν ηταν μαζι με το μωρακι της στη φωλιτσα λογικο να κυνηγησει τον γατο για να προστατεψει το μωρο της.Οταν η γατα νοιωσει κινδυνο για τα μικρα της γινεται επιθετικη.Νομιζει οτι θελουν να κανουν κακο στο μωρο.Καλυτερα να μην πλησιαζεις κοντα στη φωλια με το μωρο για λιγο καιρο μεχρι να ηρεμησει και να νοιωσει παλι ασφαλεια.Αν σε αφηνει χαιδευε την.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:53, 04-05-16:

Με ολα αυτα που περασε, λογικο να κατευθυνει την επιθετικοτητα της και προς το μερος σου. Δες αν γινεται να την απομονωσεις καπου με το γατακι της ωστε να μη κινδυνευει απο αλλα γατια. Επισης, πηγαινε μια βολτα στον γιατρο σου να δει το ποδι σου γιατι ειναι αρκετα πιθανο να εχει μολυνθει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ntekoukoule

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ntekoukoule
H Ntekoukoule αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ntekoukoule έγραψε στις 14:23, 24-09-17:

Καλησπέρα! Χρειάζομαι την βοήθεια σας!
Έχω μια γατούλα, την Σάνσα, είναι 4,5 χρόνων, την έχω από 40 ημερών και είναι στειρωμένη, και από μικρή είναι ιδιότροπο πλάσμα. Η συμπεριφορά της ήταν σχετικά καλή αυτά τα χρόνια, πρόβλημα αντιμετωπίζω κάθε φορά που προσπαθώ να την βάλω στο κλουβάκι της, ξεκινάει τις φωνές και τα χχχχ (αγόρασα ειδικό γατοφόρο ο οποίος ανοίγει από πάνω για να την πιάνω πιο εύκολα), είναι αρκετά φοβιτσιάρα και καμία φορά ξεφεύγει στο παιχνίδι (πολλές γρατζουνιές).
Το τελευταίο 4μηνο όμως έχει εκδηλώσει πολύ επιθετική συμπεριφορά. Μου έχει κάνει ήδη δυο επιθέσεις, στις οποίες φώναζε στα πόδια μου, έκανε χχχ και είχε φουντώσει ολόκληρη. Την έδιωχνα με ΜΗ, φωνές, παλαμάκια και την προτελευταία φορά κατάφερα να την διώξω χρησιμοποιώντας μια θήκη αφίσας.
Χθες το βράδυ μου έκανε την μεγαλύτερη επίθεση, καθώς κοιμόμουν με τον φίλο μου, η γάτα ξεκίνησε να φωνάζει έντονα, ανέβηκε στο κρεβάτι μου επιτέθηκε στο πόδι (σε σημείο να τρέχει αίμα) αλλά καταφέραμε να την διώξουμε. Κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι και συνέχισε τις φωνές και τα χχχ. Ενώ ο φίλος μου σηκώθηκε, έσκυψε κάτω από το κρεβάτι και προσπαθούσε να την ηρεμήσει εκείνη συνέχισε τις φωνές, πηγαίνοντας δεξιά αριστερά (κάτω από το κρεβάτι) και κοιτώντας πάνω ώστε να επιτεθεί σε εμένα.
Μετά από αρκετή ώρα κατάφερε να την διώξει κάτω από το κρεβάτι και την ανάγκασε να βγει στο μπαλκόνι, όπου και την κλείσαμε το όλο το βράδυ. Δεν μπορώ να καταλάβω την συμπεριφορά της, σχεδόν κάθε βράδυ κοιμάται στα πόδια, αρκετές φορές τις έχουμε "πλακώσει" κατά λάθος αλλά πάντα απαντά με μικρές δαγκωνιές ώστε να μας ξυπνήσει και συνεχίζει τον ύπνο της.
Από χθες το βράδυ είναι στο μπαλκόνι καθώς και το πρωί μόλις μας είδε συνέχισε τις φωνές. Της έβγαλα έξω το φαγητό, το νερό και την αμμολεκάνη της ώστε αν χρειαστεί κάτι να το έχει. Επίσης το μπαλκόνι είναι πολύ μεγάλο, δεν είναι δηλαδή ιδιαίτερα περιορισμένη.
Έχω φοβηθεί πολύ από χθες και δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ. Αντιλαμβάνεται άραγε το κλείσιμο στο μπαλκόνι ως τιμωρία? Αν της ανοίξω θα επιτεθεί ξανά?? Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να κοιμηθώ ξανά νιώθοντας την στο δωμάτιο. Έχω τρομάξει τόσο που σκέφτομαι να την πάω σε σπίτι σε χωριό (έχει ξαναπάει εκεί για 1 μήνα, όταν εγώ έλειπα και έδειχνε ότι περνούσε πολύ ωραία) να ζήσει ελεύθερη, ίσως έχει βαρεθεί στο διαμέρισμα με εμένα να λείπω πολλές ώρες από το σπίτι λόγω δουλειάς. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:53, 24-09-17:

Καλησπερα. Δεν εχω αντιμετωπισει κατι παρομοιο αλλα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι ειναι λαθος να την κλειδωνεις στο μπαλκονι. Για καποιο λογο ισως ειναι στρεσαρισμενη και φερεται ετσι και εσυ απλα θα το κανεις χειροτερο.Γατα ειναι και οχι παιδι που θα καταλαβει την τιμωρια. Προσπαθησε να βρεις τι ειναι αυτο που ισως αλλαξε στο σπιτι και πιθανον να την πειραξε. Μηπως καποια επισκεψη στον κτηνιατρο που την φοβισε. Ομως σε παρακαλω ασε την μεσα στο σπιτι ισως σε καποιο αλλο δωματιο αλλα οχι εξω οσο μεγαλο και να ειναι το μπαλκονι την κανεις αθελα σου να νιωθει ασχημα. Ενα παιδι ισως καταλαβαινει μια τιμωρια αλλα αυτη ειναι γατα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:28, 24-09-17:

Πολύ περίεργη συμπεριφορά ...νομίζω πως πρέπει να την πας στο γιατρό.Ίσως να υποφέρει από κάτι και βρήκε αυτόν τον τρόπο να σου το πει.Το μπαλκόνι απλά θα χειροτερέψει την κατάσταση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 18:50, 24-09-17:

καλησπέρα και απο μένα!
Ακου την ιστορία του Δία, ίσως σε βοηθήσει!
ο Διας είναι γάτος 17 χρονών τώρα! στα 4 του παρουσίασε επιθετική συμπεριφορά σε εμένα (συγκατοικούσα με την αδερφή μου, φοιτήτριες τότε). είχαμε και την Ήρα μου. και οι δυο τους ήταν στειρωμένα. ο Δίας είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με τη γάτα σου. ούρλιαζε, μου ξέσκιζε τα πόδια, οι κόρες των ματιών του ήταν διεσταλμένες και όταν ηρεμούσε φαινόταν ακόμα ανήσυχος.... ο τότε κτηνίατρός του, μας είχε δώσει χάπια ομοιπαθητικής. δεν τον πιάνανε αμέσως, μετά απο 5-10 μέρες. η αγωγή την ακολουθούσε για 1+ μήνα. όταν άκουγε άλλες γάτες να θέλουν να ζευγαρώσουν εμφάνιζε την ίδια συμπεριφορά, κάνοντας επιθέσεις μόνο σε εμένα. 2- 3 φορές τον χρόνο. όταν η αδερφή μου μετακόμισε πάτρα και τον μεγάλωνα εγώ με τον άντρα μου. απο τότε και μετά έκανε επιθέσεις μόνο σε αυτόν (τι τράβηξε ο καημένος.....) .... αλλά τον ηρεμούσα εγώ πλέον. όταν αρρώστησε η ήρα μου (έκανε επεμβάσεις), ο διάς έπρεπε να μετακομίσει πάτρα στην αδερφή μου ώστε να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα (αν και ΠΟΤΕ δεν έκανε επιθέσεις στην Ήρα). Η αδερφή μου έχει κήπο και 9 γάτες (όλες στηρωμένες και καμία μέσα στο σπίτι), ώσπου έφτασε ο Δίας! όταν έβλεπε τις γάτες έξω τις κινηγούσε μέσα απο το σπίτι απο παράθυρο σε παράθυρο!!! και έβγαζε κραυγές. μετά απο 2 χρόνια άρχισε να ηρεμεί και να έρχεται ακόμα και σε επαφή με αυτές (να μυρίζονται)! πλέον στα 17 του χρόνια βγαίνει έξω στον κήπο, κάνει βόλτες, αδιαφορεί για αυτές, με κάποιες μυρίζεται, σε άλλες κάνει κάποιες άκακες φάπες και είναι απόλυτα ήρεμος! αφού η αδερφή μου εδώ και 1.5 χρόνο έχει μέσα στο σπίτι εκτός απο τον Δία και τον Γρίλο. δεν γλύφονται αλλά συγκατοικούν με απόλυτη ησυχία και γαλήνη. Ο μικρός τον νομίζει για πατέρα του! χαχαχα η εξοχή σίγουρα του έκανε καλό γιατί εκτονώθηκε, έχει να κάνει επιθέσεις πολλά χρόνια, τις έχει κόψει τελείως απο τότε που πήγε πάτρα μετά απο 1-2 χρόνια! και τώρα ζουν όλοι μαζί με ηρεμία και γαλήνη! έχω καταλήξει ότι τα γατουλίνια μας είναι σαν τους ανθρώπους! έχουν εγκέφαλο, χημεία και διαταραχές, οι οποίες καλό είναι να εκτονώνονται με κάποιον τρόπο ώστε να επικρατεί ηρεμία και γαλήνη σε γενικές γραμμες!!!

Παράθεση

Ntekoukoule

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ntekoukoule
H Ntekoukoule αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ntekoukoule έγραψε στις 11:01, 25-09-17:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η ιστορία του Διά πραγματικά μου έδωσε κουράγιο! Σκέφτομαι πολύ έντονα ότι η Σάνσα μου έχει πολύ ενέργεια, που δεν μπορεί να την εκτονώσει μέσα στο σπίτι.. έτσι είναι ο χαρακτήρας της.. λείπω κι εγώ αρκέτα, το παιχνίδι που κάνουμε μάλλον δεν της φτάνει.. και ίσως η ζωή στο χωριό της κάνει καλό. Όσο δύσκολο και αν είναι για εμένα, θα είναι εκεί με τους γονείς μου (με τον πατέρα μου τα πηγαίνει τέλεια, πιστέυω μέσα της τον φωνάζει "Κύριο Κονσέρβα" ή "Καλό Κύριο", με την μητέρα μου δεν έχουν πολλές επαφές πέρα απο κάποιο τρίψιμο στα πόδια της), θα κυνηγάει που τόσο πολύ της αρέσει και θα έχει χώρο να τρέξει.

Φυσικά και τις έχω ανοίξει, δεν άντεξα περισσότερο να την βλέπω στο μπαλκόνι. Αν και δεν διαμαρτυρόταν πολύ έντονα.. Μπήκε στο σπίτι λες και δεν συμβαίνει τίποτα, τριβόταν παντού και ήρθε δίπλα μου για χάδια. Χθες το βράδυ απλά έκλεισα το δωμάτιο ώστε να μπορέσουμε να κοιμηθούμε ήρεμα.

Θα μιλήσω σήμερα με την γιατρό, η οποία με είχε τρομάξει λίγο στην καλοκαιρίνη μας επίσκεψη για το εμβόλιο, καθώς τις είπα τα δυο προηγούμενα περιστατιτικά επιθετικότητας και μου είπε πως κάποια γατιά εμφανίζουν κάποιου είδους σχιζοφρένειας (!!!!) και υπάρχει ειδικός γιατρός που εξετάζει την ψυχολογία των ζώων.. μια τέτοια επίσκεψη όμως, σε εναν τόσο ειδικό γιατρό φοβάμαι ότι θα είναι πανάκριβη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ραφαελα Μελα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ραφαελα Μελα
H Ραφαελα Μελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Ραφαελα Μελα έγραψε στις 10:12, 13-07-18:

Καλησπερα.Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα ηταν το μονο που βρηκα σχετικα με συμπεριφορα.Εχω πολυ σοβαρο προβλημα.Εχω δυο αρσενικους γατους.Ο μικρος μου εχει μεγαλωσει μαζι με τον μεγαλο και τον Απριλιο τους πηρα απο τον πρωην στντροφο μου και μετακομισαμε σε μικροτερο σπιτι και σε γειτονια με πολλες γατες και φασαρια απο δρομους.Τον πρωτο καιρο ολα ηταν καλα,μεχρι που ενας αδεσποτος εμφανιστηκε στην σιτα και ηρθαν μουρη με μουρη με τον μικρο.Εκεινος τρελαθηκε και επιτεθηκε στον αλλον γατο που εχουν μεγαλωσει μαζι.Απο τοτε λοιπον ζω σε ενα μονιμο αγχος.Οι επιθεσεις αυξηθηκαν το γατι εχει τρελαθει.Φουντωνει ουρα κυρτωνει πλατη και κανει επιθεση στον γατο.Εχει χτυπησει και το σκυλι και εμενα μιας και μπαινω στην μεση να τους χωρισω.Εχω επισκεφτει τεσσερις κτηνιατρους.Οπως και εχω μιλησει με καποια ειδικο σε συμπεριφορα ζωων απο Αθηνα.Να σημειωσω οτι το γατι τον Δεκεμβρη περασε εγκεφαλιτιδα αλλα ειναι πλεον καλα.Οι γιατροι μ ειπαν οτι ειναι απο αγχος και στρεσ.Πηρα ηρεμιστικα χαπια φυτικα οπως καο βαλεριανες σε αμπουλα και του δινω,ηρεμησε για μια εβδομαδα και σημετα ειχαμε παλι επιθεση.Τους χωριζω οσο μπορω αλλα μιλαμε για ενα σπιτι μικρο οπου δεν γινεται να μενουν πολυ χωρια.Τι να κανω εχω απελπιστει.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 11:02, 13-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ραφαελα Μελα
Καλησπερα.Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα ηταν το μονο που βρηκα σχετικα με συμπεριφορα.Εχω πολυ σοβαρο προβλημα.Εχω δυο αρσενικους γατους.Ο μικρος μου εχει μεγαλωσει μαζι με τον μεγαλο και τον Απριλιο τους πηρα απο τον πρωην στντροφο μου και μετακομισαμε σε μικροτερο σπιτι και σε γειτονια με πολλες γατες και φασαρια απο δρομους.Τον πρωτο καιρο ολα ηταν καλα,μεχρι που ενας αδεσποτος εμφανιστηκε στην σιτα και ηρθαν μουρη με μουρη με τον μικρο.Εκεινος τρελαθηκε και επιτεθηκε στον αλλον γατο που εχουν μεγαλωσει μαζι.Απο τοτε λοιπον ζω σε ενα μονιμο αγχος.Οι επιθεσεις αυξηθηκαν το γατι εχει τρελαθει.Φουντωνει ουρα κυρτωνει πλατη και κανει επιθεση στον γατο.Εχει χτυπησει και το σκυλι και εμενα μιας και μπαινω στην μεση να τους χωρισω.Εχω επισκεφτει τεσσερις κτηνιατρους.Οπως και εχω μιλησει με καποια ειδικο σε συμπεριφορα ζωων απο Αθηνα.Να σημειωσω οτι το γατι τον Δεκεμβρη περασε εγκεφαλιτιδα αλλα ειναι πλεον καλα.Οι γιατροι μ ειπαν οτι ειναι απο αγχος και στρεσ.Πηρα ηρεμιστικα χαπια φυτικα οπως καο βαλεριανες σε αμπουλα και του δινω,ηρεμησε για μια εβδομαδα και σημετα ειχαμε παλι επιθεση.Τους χωριζω οσο μπορω αλλα μιλαμε για ενα σπιτι μικρο οπου δεν γινεται να μενουν πολυ χωρια.Τι να κανω εχω απελπιστει.
Ακριβώς το ίδιο προβλημα είχε και μια φίλη μου. Ξένος γάτος παρουσιάστηκε στη βεράντα και ο ένας της αρσενικός κυνηγούσε τον άλλο με επιθετικότητα... Όταν μεγάλωσαν σε ηλικία ηρέμησε ο "κυνηγός". Καλό είναι οι γάτες να εκτονώνονται δηλ να είναι σε χώρο όπου να κυνηγάνε από μύγες έως και άλλες γάτες..., είναι ένστικτα τα οποια, αν και αφηρημένες οι γάτες μας, πιθανόν θα εμφανιστούν... Καλό είναι τα οχυρώσεις Έτσι τον χώρο ώστε να μην ξαναεμφανιστει Ο άλλος γάτος. Βέβαια από τις κραυγές των γατιών στη γειτονιά ο δικός σου μπορεί να στρεσαρεται και να ξεκινήσει πάλι τις επιθέσεις. Αν διαβάσεις το παραπάνω ποστ μου θα καταλάβεις ότι η εκτόνωση των γατιών και υπομονή με ομοιοπαθητικα φάρμακα θα κάνει μια καθημερινότητα ανεκτή. Μεγαλώνοντας όμως θα δεις ότι θα ηρεμήσει.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:24, 13-07-18:

Καλησπέρα... Πρώτα από όλα πες μας την ηλικία των γατιών σου και αν είναι στειρωμενα ή όχι... Αυτό έχει σημασία γιατί αν ο μικρός είναι αστείρωτος η επιθετικότητα που βγάζει στον άλλον αρσενικό είναι κατά πάσα πιθανότητα λόγω κυριαρχίας....Η άμεση επαφή με τον αδέσποτο (ήταν γάτος αρσενικός αραγε ή θηλυκια???? Γιατί υποπτεύομαι πως πρέπει να ήταν θηλυκό ) όντως τον "τρέλανε"....

Προσπάθησε για αρχή με κάποιον τρόπο να εμποδίσεις τις αδέσποτες να πλησιάζουν το μπαλκόνι σου έτσι ώστε ο μικρός να ηρεμήσει... Σίγουρα αγχωθηκε με την εμφάνιση του αδεσποτου και χρειάζεται να νιώσει πάλι ήρεμα στο περιβάλλον του...

Μην επεμβαίνεις και μην προσπαθείς να τα χωρίσεις γιατί το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να αποκτήσεις γρατσουνιές βαθιές και κανένα δάγκωμα... Αν χρειαστεί να τα χωρίσεις χτύπησε παλαμάκια ή κάνε κάποιον άλλον θόρυβο για να του τραβήξεις την προσοχή ή ρίξε ανάμεσα τους ένα μαλακό μαξιλάρι καναπέ....

Αν είναι αστείρωτος ΆΜΕΣΑ στον κτηνίατρο για στειρωση γιατί αυτά είναι δείγματα κυριαρχίας για αναπαραγωγή!!!!

Ενημέρωσε μας
Παράθεση

Ραφαελα Μελα

Νεοφερμένος

H Ραφαελα Μελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Ραφαελα Μελα έγραψε στις 21:09, 17-07-18:

Καλησπερα.Και οι δυο γατοι μου ειναι στειρωμενοι οποτε δεν τιθεται θεμα κυριαρχιας η ορμονων.Ο ενας ειναι τεσσαρων και ο επιθετικος που επισης εχει περασει εγκεφαλιτιδα ειναι ενους.Ο γατος που ηρθε στην σιτα ηταν αρσενικος και εκτοτε κλεινω τα παντζουρια για να μην βλεπει εξω.Πηγαμε και σε πεμπτο κτηνιατρο οπου τον ναρκωσε του πηρε αιμα και καναμε ακτινογραφια και τελικα το μωρο μου ειναι αρρωστο.Εχει λοιμωξη του αναπνευστικου βρογχιτιδα και ωτιτιδα.Καναμε ενεσεις πολλες κανουμε και θεραπεια σπιτι αλλα τους εχω χωριστα.Ο ενας στο ενα δωματιο ο αλλος στο αλλο.Ο γιατρος μου συνεστησε να ειναι σε αποσταση για να μην στρεσαρεται μεχρι να γινει καλα.Πως θα τους φερω παλι σε επαφη ειναι ενα αλλο θεμα που με αγχωνει.Μου κανε εντυπωση ομως,οικοσιτο γατι που δεν βγαινει εξω να αρρωστησει..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:14, 17-07-18:

Τελικά χάρη στον "ενοχλητικό" επισκέπτη που τον αγρίευε, η λοίμωξη του αναπνευστικού διαγνώστηκε έγκαιρα (ουδέν κακόν αμιγές καλού).
Ας μη σε απασχολεί σ'αυτή τη φάση πώς θα τους ξαναφέρεις σε επαφή, προέχει η θεραπεία του.

Όσο για το πώς έτυχε να αρρωστήσει αφού το γατί είναι καθαρά οικόσιτο, μπορούμε να υποθέσουμε μια αιτία η πτώση του ανοσοποιητικού του για κάποιο λόγο. Βέβαια αυτό δεν είναι παρά μια εικασία, τα αποτελέσματα εξετάσεων του αίματος και η γνωμάτευση του γιατρού είναι που μετράνε.

Καλή ανάρρωση στον γατούλη σου, και -ει δυνατόν -με τη λιγότερη ταλαιπωρία.
Παράθεση

Chnoudi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chnoudi
H Chnoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Chnoudi έγραψε στις 22:50, 22-07-18:

Καλησπέρα,
Ειμαι νέα στο φορουμ οπότε συγχωρήστε μου τυχόν θεματακια στην επικοινωνία.
Η γατούλα μου 4 ετών, στειρωμένη και γενικώς σπιτωμενη με τα ολα της, τα πήγαινε πολυ καλα με ξένους και φίλους που έρχονται σπίτι μου. Γλυκιά, κοινωνική και φιλική. Μέχρι διακοπες την εχω κουβαλησει σε εξοχικο φιλου. Προσαρμοστικότατη και πάντα με άψογη συμπεριφορά. Μοναδικό ψεγάδι πριν δυο χρονια, η επίθεση της στην ξαδέρφη μου, στο σπίτι της οπου μας φιλοξενουσε λογω ανακαίνισης του δικού μου. Είδε μια γατα στο μπαλκόνι και τρελαθηκε. Επιτέθηκε στην ξαδέρφη μου και έδειξε την αγριότητα της σε ολο της το μεγαλείο.Θορυβηθηκα αλλα οχι ιδιαίτερα γιατί και λόγω αλλαγης περιβάλλοντος, αντιλήφθηκα το στρες τηςκαι.
Μην πολυλογω, ολα καλα μεχρι την Τεταρτη που μας περασε. Ηρθε σπίτι μια φιλη που δν ειχε ξαναρθει και σημειωτέον εχει δυο γατες. Η γατα μου μετα απο δυο ωρες της έκανε επίθεση. Τη στριμωξε στο μπανιο, επενέβην εγώ όπου με πήραν πολλες ξωφαλτσες νυχιες και την ώρα της επίθεσης έκανε καιτο τσισα. Εγώ μετα απο πολλές συζητήσεις με κτηνιάτρους ειχα καταλήξει στο οτι μύρισε τις γάτες της φίλης μου. Σήμερα λοιπόν, μς από διήμερη απουσία μου (ο φίλος μου ήρθε δυο φορές να της αλλαξει νερα κλπ) επέστρεψα με τον αδερφό μου σπίτι και τους γονεις μου. Τους γνωριζει ολους πολυ καλα. Στο τέταρτο πανω, έκανε με τον ίδιο τροπο εεπίθεση στον αδερφό μου. Δυνατό ουρλιαχτό, και παλι τσισα...
Εχω απελπιστεί. Άλλη αλλαγή δε βλέπω στη συμπεριφορά της... Το μονο που μπορώ να σκεφτώ ειναι οτι επειδή και το προηγούμενο σαββατοκύριακο ειχα λειψει, μήπως έχει στρεσαριστει λόγω αυτού...Αλλα την εχω 4 χρόνια και εχω λειψει άπειρες φορες απ'το σπίτι... Δεν ξέρω τι να σκεφτω
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:25, 22-07-18:

Καλωσήλθες "Chnoudi"στην παρέα μας

Η γατούλα σου έχει εξεταστεί πρόσφατα από κτηνίατρο για να αποκλειστεί κάποιο πρόβλημα υγείας της; Διότι πολύ συχνά, η ξαφνική αλλαγή συμπεριφοράς μπορεί να κρύβει κάποιο υποκείμενο οργανικό νόσημα.

Αν ναι και οι εξετάσεις της είναι "καθαρές", τότε αυτή η επιθετικότητα μάλλον οφείλεται σε κάποια αλλαγή στο περιβάλλον της στην καθημερινότητά της. Μπορεί να είναι κάτι που σε άλλη περίπτωση θα το χαρακτηρίζαμε ως λεπτομέρεια και άνευ σημασίας, κάτι που διαφεύγει ίσως την προσοχή σου, όμως για τη γατούλα σου είναι σημαντικός στρεσογόνος παράγοντας, γι αυτό και αντιδρά μ'αυτόν τον τρόπο.
Αυτό που σου συνιστώ είναι να προσπαθήσεις να βρεις τι είναι αυτό και ταυτόχρονα να την παρακολουθείς όσο μπορείς περισσότερο, για να εξαλείψεις την αιτία από τη βάση της αν αυτό είναι εφικτό. Μόνο έτσι θα ηρεμήσει και θα ξαναγίνει όπως πριν.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 06:54, 23-07-18:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.... Συμφωνώ με την Αλεξάνδρα πως πρέπει να γίνει ένας έλεγχος για να δείτε μήπως έχει κάποιο πρόβλημα υγείας που να της προκαλεί πόνο και γιαυτό δείχνει αυτήν τη ξαφνική επιθετικοτητα.. Είναι πραγματικά περίεργο έτσι στα ξαφνικά να επιτίθεται σε άτομα που γνωρίζει.... Ακόμα και η ανακαίνιση που έκανες στο σπίτι σου - εκτός και αν έγιναν δραστικές αλλαγές στους χώρους - δεν εξηγεί την τόσο έντονη αλλαγή στην συμπεριφορά της...
Έλεγξε για αρχή για ουρολοιμωξη, ή κάποια στοματιτιδα ή κάποιο χτύπημα ή κάποιο ορμονικο πρόβλημα και εφόσον είναι καλά στην υγεία της ψάξε καλά μέσα στο σπίτι τι είναι αυτό που μπορεί να την στρεσαρει σε αυτό το βαθμό...
Όταν είναι μόνη στο σπίτι μαζί σου ή συμπεριφορά της πως είναι? Τρώει κανονικά? Πηγαίνει τουαλέτα? Πίνει νερό?

Εύχομαι γρήγορα να βρεις την αιτία και η γάτα σου να γίνει ξανά η φιλική και κοινωνική γάτα που ήταν πάντα.. Ενημέρωσε μας...
Παράθεση

Ραφαελα Μελα

Νεοφερμένος

H Ραφαελα Μελα έγραψε στις 15:28, 31-07-18:

Καλησπερα και παλι.Δυστυχως η λοιμωξη του αναπνευστικου δεν δειχνει να περναει.Πλεον το παθαινει οταν ξεκιναει να παιζει και αρχιζει να λαχανιαζει και να ανοιγει το στομα του.Ο γιατρος μου πε οτι δεν μπορει ενα τετοιο γατι να ταξιδεψει.Σκοπευω σε τρεις μηνες να γυρισω στο νησι μου και ελεγα να τα επαιρνα ολα μου τα ζωα νε αεροπλανο.Δεν ξερω τ να κανω πια..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:04, 31-07-18:

Καλησπερα και παλι.Δυστυχως η λοιμωξη του αναπνευστικου δεν δειχνει να περναει.Πλεον το παθαινει οταν ξεκιναει να παιζει και αρχιζει να λαχανιαζει και να ανοιγει το στομα του.Ο γιατρος μου πε οτι δεν μπορει ενα τετοιο γατι να ταξιδεψει.Σκοπευω σε τρεις μηνες να γυρισω στο νησι μου και ελεγα να τα επαιρνα ολα μου τα ζωα νε αεροπλανο.Δεν ξερω τ να κανω πια..
Καλησπέρα.... Περαστικά στο γατουλη... Ο κτηνίατρος πέρα από το ότι ένα τέτοιο γατί δεν μπορεί να ταξιδέψει δεν είπε κάτι άλλο? Το γεγονός ότι η λοίμωξη του αναπνευστικου δεν περνάει με τη θεραπεία δεν τον ανησύχησε? Μήπως χρειάζεται να του γίνει κάποιος υπέρηχος καρδιάς? Μήπως έχει άσθμα? Ποιες είναι οι οδηγίες του ύστερα από την επανεξέταση?

Γνώμη μου είναι αν γίνεται να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη....
Παράθεση

Noran

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Noran
H Noran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Noran έγραψε στις 16:58, 28-08-18:

κλησπερα! Η γατουλα μου ειναι ενος ετους και ειναι στειρωμενη! Παντα ηταν λιγο αγρια αλλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχει παραγονει το κακαο! Ημουν στο νησι μου διακοπες για ενα μηα αι την ειχα παρει μαζι μου γιατι δεν ειχα αλλον να μου την προσεχει στο σπιτι! Στην αρχη ηταν φοβισμενη αλλα μτα απο δυο μερες αρχισε ναεξοικιωνεται με το σπιτι και τους δικους μου! Οι γονεις μου ταιζουν κι να γατουλη αλανιαρη κιβοταν τον μυριζε πανω στη μητερα μου απλα εκανε ενα χχχχ αλλα τιποτα αλλο! Ενα ωραδυ εκανε πολυ φασαρια γρατζουνουσε με τα νυχια της τις πορτες τους τοιχους και τους καθρεφτες και (ειχε προσβαση σε ολα τα δωματια του σιτιου) αι με τη μητερα μου της μαλωσαμε 2-3 φορες αλλα στο στυλ την σπρωχναμε ηραμα μακρια απο την πορτα και της κουνουσαμε το δαχτυλο και της λεγαμε «μη». Την τελευταια φορα που της το καναμε αυτο μετα επαιζε η μαμα μου μαζι της και ξαφνικα αγριεψε παρα πολυ σηκωθηκε η τριχα της καμπυλωσε τη ραχη της εκανε περιεργες φωνες αι χχχχ και μας επιτεθηκε πολυ! Μας εκανε τα ποδια κοκκινα απο τις δαγκωματιες αι τις νυχιες! Μετα μεχρι να φυγω απο το νησι καποιες φορες ηταν ηρεμηαλλα τις περισσοτερς αγριευε! Μετα ηρθαμε πισω στην αθηνα ( να μην περιγραψω τι τραβηξαμε α τη βαλουμε στο κλουβι)! Οταν φτασαμε στο σπιτι της ανοια το κλουβι ηταν φοβισμενη αλλα αναγνωρισε το σπιτι ηταν ηρεμη κι εκανε και χαρουλες! Αυτα για 2 μερες! Σημερα πριν φυγω να παω στη δουλεια παλι τα οδια! Αγριεψε και δεν ηξερα τι να κανω! Εφυγα και την αφισα σπιτι δεν μπορουσα να κανω αλλιως! Πραγματικα ειμαι απελπισμενη! Με θληβει να φοβαμαι να μπω στο σπιτι μου και να μην με θελει η γατα μου! Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν εχει τιπτα και ειαι θεμα χαρακτηρα! Αλλα πραγματικα δεν μπορω να τη χειριστω! Οταν την πιανουν αυτα την κλεινω σε ενα δωματιο μονη της να ηρεμησει! Απο τη μια δεν ξερω ανειναι καλο αλλα απο την αλλη φοβαμαι! Please help me!
Παράθεση

docnap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη docnap
Ο docnap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O docnap έγραψε στις 18:17, 28-08-18:

Καλησπερα. Καταρχην ειμαι καινουργιος με γατες (μια ζωη με σκυλους). Τον Μαρτιο η κορη μου μαζεψε απο τον δρομο ενα γατακι μολις ειχε γεννηθει κρυμμενο στις ροδες ενος αυτοκινητου. Το μαζεψαμε (το ονομασαμε Lucky καθ' οτι τα αλλα τρια αδελφακια του ηταν "πνιγμενα") αισιως τωρα ειναι κοντα 5 μηνων αρσενικο. Επισης επειδη φαγαμε κολλημα με τον γατο τον Μαιο αγορασαμε και ενα Scotish Fold θηλυκο. Οσο ηταν μικρα παιζανε μαζι κοιμοντουσαν μαζι τρωγανε μαζι. Κανενα προβλημα με ολα τα μελη της οικογενειας. Τον τελευταιο μηνα (απο αρχες Ιουλιου) ο γατος εχει αρχισει να "καβαλαει" την γατουλα, βγαζει ξαφνικα κατι περιεργους ηχους και τα χερια μου ειναι μες τις πληγες (οταν παιζει δαγκωνει και τραβαει νυχιες). Κατα τα αλλα εχει αρχισει και οταν ειναι στις καλες του και μου τριβει το προσωπο του στο δικο μου και κανει χρχρχρχρχρ ( διαβασα οτι κατι γινεται με τις ορμονες απο τους αδενες στο κεφαλι), κοιμαται στον υπολογιστη οταν βρισκομαι εκει και γενικα ειναι διπλα μου. Το προβλημα ειναι αυτη η επιθετικοτητα που βγαζει κυριως την νυχτα και ξεσπαει στην γατουλα (την δαγκωνει, την " καβαλαει", την κυνηγαει με στο σπιτι), και στο ονυχοδρομιο. Δεν ειναι στειρωμενος, ειναι αλητακος (απο το δρομο μαζεμενος), εμβολιασμενος και συντομα θα παει για στειρωση (αν πρεπει?). Σας παρακαλω βοηθηστε με ή δωστε μου μια ιδεα τι να κανω. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:22, 28-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από docnap
Καλησπερα. Καταρχην ειμαι καινουργιος με γατες (μια ζωη με σκυλους). Τον Μαρτιο η κορη μου μαζεψε απο τον δρομο ενα γατακι μολις ειχε γεννηθει κρυμμενο στις ροδες ενος αυτοκινητου. Το μαζεψαμε (το ονομασαμε Lucky καθ' οτι τα αλλα τρια αδελφακια του ηταν "πνιγμενα") αισιως τωρα ειναι κοντα 5 μηνων αρσενικο. Επισης επειδη φαγαμε κολλημα με τον γατο τον Μαιο αγορασαμε και ενα Scotish Fold θηλυκο. Οσο ηταν μικρα παιζανε μαζι κοιμοντουσαν μαζι τρωγανε μαζι. Κανενα προβλημα με ολα τα μελη της οικογενειας. Τον τελευταιο μηνα (απο αρχες Ιουλιου) ο γατος εχει αρχισει να "καβαλαει" την γατουλα, βγαζει ξαφνικα κατι περιεργους ηχους και τα χερια μου ειναι μες τις πληγες (οταν παιζει δαγκωνει και τραβαει νυχιες). Κατα τα αλλα εχει αρχισει και οταν ειναι στις καλες του και μου τριβει το προσωπο του στο δικο μου και κανει χρχρχρχρχρ ( διαβασα οτι κατι γινεται με τις ορμονες απο τους αδενες στο κεφαλι), κοιμαται στον υπολογιστη οταν βρισκομαι εκει και γενικα ειναι διπλα μου. Το προβλημα ειναι αυτη η επιθετικοτητα που βγαζει κυριως την νυχτα και ξεσπαει στην γατουλα (την δαγκωνει, την " καβαλαει", την κυνηγαει με στο σπιτι), και στο ονυχοδρομιο. Δεν ειναι στειρωμενος, ειναι αλητακος (απο το δρομο μαζεμενος), εμβολιασμενος και συντομα θα παει για στειρωση (αν πρεπει?). Σας παρακαλω βοηθηστε με ή δωστε μου μια ιδεα τι να κανω. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Καλησπερα φιλε μου και να χαιρεσαι τα ζωακια σου! Στειρωση αμεσως φιλε μου.Οι ορμονες του αρχιζουν και τρελλαινονται και θα βρεθητε και με μπεμπακια,που καλο θα ειναι να μην ....Θα πρεπει να βρεις ανθρωπο να τα δωσεις,δυσκολα θα βρεις εκτος του οτι καταλαμβανουν σπιτια που σε αντιθετη περιπτωση θα επαιρναν αδεσποτακια,που το εχουν αναγκη.
Πολυ σωστα σκεφτεσαι την στειρωση,και μην το αργεις.Το πιο πιθανο ειναι ακριβως αυτο,ορμονικο.
Παράθεση

docnap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη docnap
Ο docnap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O docnap έγραψε στις 20:00, 28-08-18:

Σε ευχαριστω πολυ Πουπουλινα για τα καλα σου λογια. Τωρα περιμενω τον κτηνιατρο απο την αδεια να τον παω. Απλα ειμαι ξετρελαμενος εγω η κορη μου και η γυναικα μου με τα δυο μελη της οικογενειας. Απλα τον λυπαμαι. Το μονο που με σωζει ειναι ενα λειζερ που το κυνηγαει και καπως ξεθεωνεται. Θα εχετε νεα μου μετα την επεμβαση που ελπιζω να μην ειναι τοσο επωδυνη για το γατο.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:39, 28-08-18:

Καλησπέρα κι από μένα και καλωσορίσατε στην παρέα
Η στείρωση στα αρσενικά γατιά είναι πολύ πιο απλή διαδικασία αν τη συγκρίνει κανείς με εκείνη των θηλυκών. Η επέμβαση γίνεται με νάρκωση φυσικά, η διάρκειά της πολύ πιο σύντομη και ο χρόνος ανάρρωσης το ίδιο: συνήθως λίγες ώρες μετά, ο γάτος επιστρέφει στις κανονικές του δραστηριότητες, χωρίς να υποφέρει από τις ορμόνες που τον κάνουν επιθετικό.

Για περισσότερες λεπτομέρειες από εμπειρίες των μελών μας σε ότι αφορά τη στείρωση των αρσενικών, μπορείς να δεις και το θέμα μας εδώ.

Να τα χαίρεστε και τα δυο σας τα γατούδια.
Παράθεση

Matoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Matoula
H Matoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Matoula έγραψε στις 23:24, 20-11-18:

Καλησπερα , χρειαζομαι τη βοηθεια σας
Απο χθες η γατα μου ορμαει σα λυσασμενη στο σκυλι στα καλα των καθουμενων.
Εγινε πρωτη φορα χθες το πρωι χωρις λογο , ημουν μπροστα. Βγηκαμε βολτα με το σκυλι , την αφησαμε να ηρεμησει.
Μετα ενω ολα ηταν οπως παντα το βραδυ ξανα και απο τοτε δεν εχει σταματησει. Μολις βλεπει το σκυλι παθαινει αμοκ και του ορμαει. Για να την ελεγξω και να σταματησει την βρεχω, γιατι δεν ηρεμει με τιποτα. Απο χθες το βραδυ την εχω περιορισμενη σε αλλο δωματιο.
Πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε να δοκιμασουμε ηρεμιστικα για καποιες μερες, μηπως ειναι απλα στρεσαρισμενη και της περασει.Της εδωσα. Κανενα αποτελεσμα.
Και οταν την αφηνω ( κρυβω το σκυλι) κανει λες και πεφτουν βομβες. Ειναι πολυ στρεσαρισμενη.
Με μενα ( εκτος απο ξωλφατσες ) ειναι μια χαρα. Θελει συνεχεια χαδια.
Η γατα μου ειναι 2,5 χρονων , την βρηκα 10-15 ημερων , εζησε παρα τις αντιθετες προβλεψεις και εγινε μια υπεροχη, αντιδραστικη, κακομαθημενη και δαγκωνιαρα γατα.
Μεγαλωσε μαζι με το σκυλι μου(θυληκα και τα 2) και γενικα τα πηγαιναν παντα πολυ καλα.
Ειναι πολυ φοβιτσιαρα και με τους ξενους κ δεν δεχεται αλλα σκυλια.
Το σκυλι μου δε θα την πειραζε ποτε, απλα δεν την αφηνε να πηγαινει πανω της ( ουτε με μενα θελει πολυ στενη επαφη).
Ειναι στειρωμενα και τα δυο.
Η γατα μετα την στειρωση παρουσιασε πολλες φοβιες
Επισης, η στειρωση δε πηγε κ πολυ καλα, καθως εμειναν ιστοι πιθανον και εκανε οιστρο 3 φορες και αναγκαστικα
τις εκανα ενεσεις για διακοπη του οιστρου. Εχει να το παθει πανω απο ενα χρονο.
Γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει; Εχει συμβει σε κανεναν;
Ειμαι σιγουρη οτι κατι δε παει καλα
Σας παρακαλω οποιος εχει σκοπο να προφερει τη λεξη ευθανασια ας σωπασει.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:03, 21-11-18:

Καλησπέρα Ματούλα και καλωσήλθες στην παρέα μας
Το οτι έβγαλε ξαφνική επιθετικότητα σίγουρα δεν είναι τυχαίο και παρά τα φαινόμενα λίγο αμφιβάλλω για το αν στρέφεται κατά του σκύλου ή απλώς το βρίσκει σαν εύκολο στόχο αφού έχουν μεγαλώσει μαζί. Ο χαρακτήρας της μπορεί να είναι λίγο ιδιόρρυθμος, αλλά ούτε κι αυτό δικαιολογεί την ξαφνική αλλαγή.
Το πρώτο που νομίζω πρέπει να εξετάσεις είναι το θέμα της υγείας της. Εδώ, επίτρεψέ μου να σου πω οτι η λήψη ηρεμιστικών, απλώς κουκουλώνει το πρόβλημα, δεν το λύνει.
Στη θέση σου θα δοκίμαζα και μια δεύτερη ιατρική γνώμη, επικεντρώνοντας στο γεγονός οτι η στείρωση που της έγινε ήταν ατελής με αποτέλεσμα να παρουσιάσει ξανά οίστρους, που (κακώς, για να μη πω κάκιστα), αντιμετωπίστηκαν με ενέσεις. Και οι οποίες ενέσεις, τυγχάνει ορισμένες φορές να έχουν παρενέργειες αν και μακροπρόθεσμες, ωστόσο σοβαρές. Το οτι έχει να παρουσιάσει οίστρο ένα χρόνο, προσωπικά δεν με καθησυχάζει. Δεν ξέρω ποιος κτηνίατρος σύστησε τις ενέσεις, όμως αν αποφασίσεις να την πας για επανεξέταση -πράγμα που σου συστήνω- μη την πας στον ίδιο.
Ας μη το καθυστερήσεις περιμένοντας με μαγικό τρόπο να περάσει, γιατί ακόμα κι αν ηρεμήσει, αυτό θα είναι πρόσκαιρο.
Εν αναμονή νεοτέρων σας, εύχομαι να πάνε όλα καλά και η συμβίωση να επιστρέψει στους παλιούς, καλούς ρυθμούς.
Παράθεση

Matoula

Νεοφερμένος

H Matoula έγραψε στις 01:03, 21-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Καλησπέρα Ματούλα και καλωσήλθες στην παρέα μας
Το οτι έβγαλε ξαφνική επιθετικότητα σίγουρα δεν είναι τυχαίο και παρά τα φαινόμενα λίγο αμφιβάλλω για το αν στρέφεται κατά του σκύλου ή απλώς το βρίσκει σαν εύκολο στόχο αφού έχουν μεγαλώσει μαζί. Ο χαρακτήρας της μπορεί να είναι λίγο ιδιόρρυθμος, αλλά ούτε κι αυτό δικαιολογεί την ξαφνική αλλαγή.
Το πρώτο που νομίζω πρέπει να εξετάσεις είναι το θέμα της υγείας της. Εδώ, επίτρεψέ μου να σου πω οτι η λήψη ηρεμιστικών, απλώς κουκουλώνει το πρόβλημα, δεν το λύνει.
Στη θέση σου θα δοκίμαζα και μια δεύτερη ιατρική γνώμη, επικεντρώνοντας στο γεγονός οτι η στείρωση που της έγινε ήταν ατελής με αποτέλεσμα να παρουσιάσει ξανά οίστρους, που (κακώς, για να μη πω κάκιστα), αντιμετωπίστηκαν με ενέσεις. Και οι οποίες ενέσεις, τυγχάνει ορισμένες φορές να έχουν παρενέργειες αν και μακροπρόθεσμες, ωστόσο σοβαρές. Το οτι έχει να παρουσιάσει οίστρο ένα χρόνο, προσωπικά δεν με καθησυχάζει. Δεν ξέρω ποιος κτηνίατρος σύστησε τις ενέσεις, όμως αν αποφασίσεις να την πας για επανεξέταση -πράγμα που σου συστήνω- μη την πας στον ίδιο.
Ας μη το καθυστερήσεις περιμένοντας με μαγικό τρόπο να περάσει, γιατί ακόμα κι αν ηρεμήσει, αυτό θα είναι πρόσκαιρο.
Εν αναμονή νεοτέρων σας, εύχομαι να πάνε όλα καλά και η συμβίωση να επιστρέψει στους παλιούς, καλούς ρυθμούς.
Σε ευχαριστω πολυ Aleksa!
Και εγω πιστευω οτι δεν ειναι διολου τυχαιο.
Για τις ενεσεις ρωτησα 3 κτηνιατρους, δε την πηρα αψηφιστα την αποφαση. Μου ειπαν και οι 3 οτι η δευτερη λυση ειναι το χειρουργειο χωρις εγγυημενο αποτελεσμα( οτι δλδ θα βρουν τον ιστο που ‘ξεχαστηκε’), με μια μεγαλη τομη που θετει σε κινδυνο τη ζωη του ζωου.Της εκανα υπερηχο, εξετασεις αιματος, κοπρανων. Θεωρησα οτι αφου εγινε και δε μπορω πλεον να κανω κατι αλλο να της κανω τις ενεσεις για να μη ταλαιπωρησω κι αλλο το γατακι μου. Και επισης ειναι πολυ «αγριο». Δεν ειναι ευκολη σε μεταφορα για κτηνιατρους κτλ, δε καθεται με τιποτα, δεν την πιανουν ουτε οι ηρεμιστικες.
Δε θα της ξαναδωσω ηρεμιστικο, εχεις δικαιο.
Αυριο πρωι πρωι θα την παω για εξετασεις
Ειλικρινα αν εχεις οποιαδηποτε γνωση η καποια αλλη εναλλακτικη σε παρακαλω ενημερωσε με για να το ψαξω ( για τον οιστρο )
Καλο σου βραδυ , και σε ευχαριστω παλι πολυ
Παράθεση

Matoula

Νεοφερμένος

H Matoula έγραψε στις 14:30, 24-11-18:

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:
Η γατουλά μου τελικά έχει ωτίτιδα, κάνουμε την αγωγή μας, περιμένουμε κ τις αιματολογικές, δεν έχει ηρεμήσει τελείως, αλλά ευελπιστώ οτι θα επανέρθουμε πλήρως.
Προς ενημέρωση όλων των γατόφιλων, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ.
Να έχετε πάντα στο μυαλό σας, οτι για να αλλάζουν συμπεριφορά κάτι συμβαίνει.

Αρχική Δημοσίευση από Matoula
Καλησπερα , χρειαζομαι τη βοηθεια σας
Απο χθες η γατα μου ορμαει σα λυσασμενη στο σκυλι στα καλα των καθουμενων.
Εγινε πρωτη φορα χθες το πρωι χωρις λογο , ημουν μπροστα. Βγηκαμε βολτα με το σκυλι , την αφησαμε να ηρεμησει.
Μετα ενω ολα ηταν οπως παντα το βραδυ ξανα και απο τοτε δεν εχει σταματησει. Μολις βλεπει το σκυλι παθαινει αμοκ και του ορμαει. Για να την ελεγξω και να σταματησει την βρεχω, γιατι δεν ηρεμει με τιποτα. Απο χθες το βραδυ την εχω περιορισμενη σε αλλο δωματιο.
Πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε να δοκιμασουμε ηρεμιστικα για καποιες μερες, μηπως ειναι απλα στρεσαρισμενη και της περασει.Της εδωσα. Κανενα αποτελεσμα.
Και οταν την αφηνω ( κρυβω το σκυλι) κανει λες και πεφτουν βομβες. Ειναι πολυ στρεσαρισμενη.
Με μενα ( εκτος απο ξωλφατσες ) ειναι μια χαρα. Θελει συνεχεια χαδια.
Η γατα μου ειναι 2,5 χρονων , την βρηκα 10-15 ημερων , εζησε παρα τις αντιθετες προβλεψεις και εγινε μια υπεροχη, αντιδραστικη, κακομαθημενη και δαγκωνιαρα γατα.
Μεγαλωσε μαζι με το σκυλι μου(θυληκα και τα 2) και γενικα τα πηγαιναν παντα πολυ καλα.
Ειναι πολυ φοβιτσιαρα και με τους ξενους κ δεν δεχεται αλλα σκυλια.
Το σκυλι μου δε θα την πειραζε ποτε, απλα δεν την αφηνε να πηγαινει πανω της ( ουτε με μενα θελει πολυ στενη επαφη).
Ειναι στειρωμενα και τα δυο.
Η γατα μετα την στειρωση παρουσιασε πολλες φοβιες
Επισης, η στειρωση δε πηγε κ πολυ καλα, καθως εμειναν ιστοι πιθανον και εκανε οιστρο 3 φορες και αναγκαστικα
τις εκανα ενεσεις για διακοπη του οιστρου. Εχει να το παθει πανω απο ενα χρονο.
Γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει; Εχει συμβει σε κανεναν;
Ειμαι σιγουρη οτι κατι δε παει καλα
Σας παρακαλω οποιος εχει σκοπο να προφερει τη λεξη ευθανασια ας σωπασει.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:15, 24-11-18:

Όπου τελικά όντως απεδείχθη οτι ήταν θέμα υγείας. Το καλό είναι οτι το ανακαλύψατε και με τη θεραπεία, σιγά-σιγά θα ηρεμήσει και η γατούλα και ο περίγυρός της. Καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις εύχομαι και γρήγορα περαστικά!
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitra88
H dimitra88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H dimitra88 έγραψε στις 08:42, 17-02-19:

Καλημέρα σας θα ηθελα την βοήθεια σας παρακαλω χωρις να με κρίνετε!!Εχω μια γατούλα απο 5μηνων την υιοθετησα απο μια κοπελα,η γατούλα ειναι 3 χρονων και τριποδη(ετσι την υιοθετησα) γενικα δυσκολος χαρακτήρας και πρόσφατα στειρωμένη. Εδω και 6 μήνες υιοθετήσαμε και έναν γατουλη που βρήκα κατω και μεγάλωσα απο 20ημερων τον δέχτηκε δεν ήθελε ποτε πολλα πολλα μαζι του παιχνιδια αλλα κοιμόντουσαν διπλα διπλα και συνυπηρχαν χωρις προβλήματα μεχρι την Παρασκευή το απογευμα που γυρισαμε με τον γατο απο τον κτηνίατρο του καναμε στειρωση και η γάτα απο εκεινη την στιγμη ορμαει σε ολους,την ειχα βαλει μονη στο δωματιο να ηρεμησει αλλα τπτ κατεβάζει τα αυτια τσιριζει και επιτιθεται οπως και έκανε και σε μενα και με δαγκωσε στο χερι αρκετα ασχημα!Την επόμενη μερα το πρωί ξαναπροσπαθησα να την πλησιασω και έκανε τα ιδια,την εβγαλα απο το δωμάτιο γιατι αρχικα εδειχνε οκ και με το που βγήκε επιτεθηκε στον γάτο και σε μενα παλι και αναγκάστηκα να της φτιάξω ένα ζεστο σπιτακι με κουβέρτες πολλες και ολα τα πράγματα της στο μπαλκονι και την εβγαλα εξω γιατι ουτε να περπατήσουμε ουτε να μιλήσουμε αφηνε μεσα στο σπιτι,με το που μιλούσαμε ή περπατούσαμε ούρλιαζε επιτιθοταν και καθε φορα αφηνε κακα παντου. Φανταστειτε πως και στο μπαλκόνι που την έβγαλα με το που με εβλεπε επαιρνε φορα και εκανε επίθεση,πηγα λοιπον στην κτηνιατρο της τα ειπα και μου εδωσε ηρεμιστικά χαπια μισο χαπι 2φορες την μερα και ενα συμπληρωμα διατροφής αντιστρεσογονο!Πριν λίγη ωρα ειπα να βγω να την χαϊδέψω και αν ειναι οκ να την παρω μεσα στο σπιτι στο κλουβακι της στην αρχη οπως και έκανα και την πηγα στο αγαπημένο της μερος το μπανιο αλλα μετα απο λιγο παρολο που ειναι ζαβλακωμενη αρχισε να μου ορμάει και να με δαγκώνει οποτε παλι την έβγαλα εξω!Ο αντρας μου θελει να την δώσουμε μετα απο αυτο και τον καταλαβαίνω γιατι εγινε επικινδυνη,εχετε ξανακούσει κατι τετοιο;Θα ήθελα την γνωμη σας!!Σας ευχαριστώ προκαταβολικα
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 09:10, 17-02-19:

Καλημέρα και καλωσήλθες!
Μου έχει τύχει κάτι ανάλογο αλλά σε μικρότερο βαθμό. Είχα μια γάτα με τα δύο θηλυκά γατάκια της, η οποία μέχρι να γίνουν 6 μηνών ήταν πολύ στοργική και τα θήλαζε ακόμη. Η γάτα ήταν στειρωμένη από όταν οι μικρές ήταν 2 μηνών. Στους 6 μήνες στείρωσα τις μικρές. Και από όταν επέστρεψαν από τη στείρωση, αυτές την πλησίαζαν και αυτή τις απέφευγε, και τους έριχνε και καμιά φάπα. Δεν ήταν τόσο έντονο όσο το περιγράφεις, δεν ήταν επιθετική απέναντί μου, αλλά οι γατούλες ήταν έξω, οπότε μπορούσε να αποφύγει η μια τις άλλες όσο ήθελε. Πάντως δεν τις ξαναθήλασε. Δεν έχω να σου προτείνω λύσεις, απλά ήθελα να σου πω ότι δεν είναι μοναδική η περίπτωση της γατούλας σου, συμβαίνει, και μάλιστα μπορείς να το googlαρεις ως εξής: feline non-recognition aggression.
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

H dimitra88 έγραψε στις 09:36, 17-02-19:

Καλημέρα και σ ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου και μενα ο μικρος ετρεξε να την δει με χαρα να την αγκαλιασει οπως εκανε κ παλια αλλα αυτη του ορμηξε άσχημα και φοβήθηκε ο καημενουλης..θα το ψαξω ετσι οπως ειπες μηπως βγάλω ακρη!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:57, 17-02-19:

Καλημέρα Δήμητρα και καλωσόρισες

συνυπηρχαν χωρις προβλήματα μεχρι την Παρασκευή το απογευμα που γυρισαμε με τον γατο απο τον κτηνίατρο του καναμε στειρωση και η γάτα απο εκεινη την στιγμη ορμαει σε ολους,
Το πρόβλημα πιθανόν να επικεντρώνεται στο οτι ο γατούλης όντας πολύ πρόσφατα (μόλις προχθές) στειρωμένος, φέρει ακόμα τις οσμές από το κτηνιατρείο τις οποίες μυρίζεται η γατούλα κι αυτό εξηγεί την ξαφνική επιθετικότητα προς όλους.
Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγες μέρες κρατώντας την απομονωμένη από το γάτο (ει δυνατόν σε χωριστά δωμάτια), αλλά χωρίς να την "εξορίσεις" στο μπαλκόνι. Ζήτημα χρόνου, μέχρι να εξαλειφθεί η μυρωδιά του και μετά πιστεύω θα ηρεμήσει.

Αν αυτό δεν γίνει, θα πρέπει να την δει κτηνίατρος για να αποκλείσει την ύπαρξη κάποιου οργανικού προβλήματος που υποκρύπτεται (σε τέτοιες περιπτώσεις συχνά τα γατιά, μεταξύ άλλων, παρουσιάζουν ανεξήγητη επιθετικότητα).
Όμως καλό είναι να μη καταφεύγετε έτσι εύκολα στα ηρεμιστικά, δεν το θεωρώ σωστή λύση, αφού και μακροπρόθεσμα ενδέχεται να τη βλάψουν και προσωρινά περιορίζονται στο να καλύψουν, απλώς, το πρόβλημα.
Εύχομαι σύντομα να επανέλθει στα φυσιολογικά της και το σπιτικό σας να ξαναβρεί την γαλήνη του.
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

H dimitra88 έγραψε στις 12:20, 17-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Καλημέρα Δήμητρα και καλωσόρισες

Το πρόβλημα πιθανόν να επικεντρώνεται στο οτι ο γατούλης όντας πολύ πρόσφατα (μόλις προχθές) στειρωμένος, φέρει ακόμα τις οσμές από το κτηνιατρείο τις οποίες μυρίζεται η γατούλα κι αυτό εξηγεί την ξαφνική επιθετικότητα προς όλους.
Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγες μέρες κρατώντας την απομονωμένη από το γάτο (ει δυνατόν σε χωριστά δωμάτια), αλλά χωρίς να την "εξορίσεις" στο μπαλκόνι. Ζήτημα χρόνου, μέχρι να εξαλειφθεί η μυρωδιά του και μετά πιστεύω θα ηρεμήσει.

Αν αυτό δεν γίνει, θα πρέπει να την δει κτηνίατρος για να αποκλείσει την ύπαρξη κάποιου οργανικού προβλήματος που υποκρύπτεται (σε τέτοιες περιπτώσεις συχνά τα γατιά, μεταξύ άλλων, παρουσιάζουν ανεξήγητη επιθετικότητα).
Όμως καλό είναι να μη καταφεύγετε έτσι εύκολα στα ηρεμιστικά, δεν το θεωρώ σωστή λύση, αφού και μακροπρόθεσμα ενδέχεται να τη βλάψουν και προσωρινά περιορίζονται στο να καλύψουν, απλώς, το πρόβλημα.
Εύχομαι σύντομα να επανέλθει στα φυσιολογικά της και το σπιτικό σας να ξαναβρεί την γαλήνη του.
Σας ευχαριστώ παρα πολυ,ποναει η καρδια μου που την εβγαλα εξω αλλα στην αρχη την ειχα μεσα στο δωματιο που έχουμε την ντουλαπα και τα πραγματα μας και εκτος οτι ουρλιαζε για να βγει εξω ολη την ωρα δεν μπορουσαμε να μπούμε μέσα να πάρουμε τπτ γιατι μας έκανε επίθεση γι αυτο κιολας της εφτιαξα ζεστο σπιτι με την γατοφορο εξω που ετσι και αλλιως εβγαινε για βολτα δεν της είναι αγνωστος ο χωρος!!Μακαρι να πανε ολα καλα να ηρεμήσουμε γιατι εχω μεγάλη στεναχώρια!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:13, 17-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitra88
Καλημέρα σας θα ηθελα την βοήθεια σας παρακαλω χωρις να με κρίνετε!!Εχω μια γατούλα απο 5μηνων την υιοθετησα απο μια κοπελα,η γατούλα ειναι 3 χρονων και τριποδη(ετσι την υιοθετησα) γενικα δυσκολος χαρακτήρας και πρόσφατα στειρωμένη.
Καλό μεσημέρι Δήμητρα... Προς Θεού εδώ δεν είμαστε για να κρίνουμε κανέναν για τίποτα.. Απλώς προσπαθούμε μέσα από τις δικές μας εμπειρίες με τις γάτες μας να βοηθήσουμε όταν και άμα φυσικά μπορούμε

Η γατούλα σου γράφεις πως είναι και η ίδια πρόσφατα στειρωμένη. Πριν πόσο καιρό στειρωθηκε?

Είναι συνηθισμένο φαινόμενο, όταν ένα ζώο επιστρέφει από τον κτηνίατρο έχοντας κάνει μια επέμβαση, τα άλλα ζώα του σπιτιού να παρουσιάσουν μια ξαφνική επιθετικότητα. Και αυτό γιατί φέρουν μυρωδιές πάνω τους άγνωστες προς αυτά που τις στρεσαρουν και τις κάνουν να νιώθουν ανασφάλεια και φόβο. Φυσικά παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του ζώου και το δέσιμο που έχουν μεταξύ τους.
Η γατούλα σου σαν τρίποδη είναι λίγο παραπάνω ευάλωτη. Φοβάται περισσότερο καθώς είναι πιο δύσκολο για αυτή να αμυνθεί σε κάποιον κίνδυνο. Σε συνδυασμό κιόλας με τη δική της πρόσφατη στειρωση, που ενδεχομένως να μην έχει αναρρωσει πλήρως και την στειρωση του γάτου ο φοβος και η ανασφάλεια που νιώθει πιθανόν να είναι μεγαλύτερος..

Δώσε της χρόνο να συνηθίσει σε αυτή την αλλαγή.. Μην την πιέζετε για τίποτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην συνηθίσει. Σε δύο τρεις μέρες θα είναι πάλι όπως πριν. Απλά θέλει ηρεμία και χρόνο. Δώστε της να φάει μια κονσέρβα που της αρέσει, μιλάτε της με αγάπη και ηρεμία χωρίς όμως να την αναγκάσετε να δεχτεί χάδια ή αγκαλιά πρωτου νιώσει αυτή πάλι έτοιμη...
Δε ξέρω αν βάζοντας την μόνη σε ένα δωμάτιο μέχρι να ηρεμήσει και να συνέλθει από τις ξένες μυρωδιές που έχει ο γάτος πάνω του ειναι σωστό ή λάθος. Κατά την άποψή μου πρέπει να την αφήσετε να πάει - οπότε θελήσει αυτή - να τον μυρίσει. Από την άλλη ο καθένας ξέρει καλύτερα από τον καθένα το ζωάκι του..

Θεωρώ ότι μέχρι την Τρίτη - Τετάρτη θα είναι πάλι τα πράγματα όπως πριν. Λίγη υπομονή μόνο. Αλίμονο αν διώχναμε τα ζωάκια μας χωρίς να τους δώσουμε το χρόνο να προσαρμόστουν στα νέα δεδομένα... Λίγο χρόνο θέλει μόνο και όλα θα φτιάξουν μέσα στην εβδομάδα
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

H dimitra88 έγραψε στις 13:53, 17-02-19:

Σας ευχαριστώ παρα πολυ εύχομαι να πανε ολα καλα και να επανελθει σύντομα..εχει 1 μηνα που στειρώθηκε εχει γινει πληρως καλα το θεμα μου ειναι πιο πολυ μ εμας που ειναι τοσο επιθετική ακομα και απο το τζαμι και μονο που μας βλεπει ή μας ακούει ιδιως οταν ηταν μεσα και που επιτεθηκε σε μένα.. Μακαρι να μου επανελθει συντομα!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 14:15, 17-02-19:

Σας ευχαριστώ παρα πολυ εύχομαι να πανε ολα καλα και να επανελθει σύντομα..εχει 1 μηνα που στειρώθηκε εχει γινει πληρως καλα το θεμα μου ειναι πιο πολυ μ εμας που ειναι τοσο επιθετική ακομα και απο το τζαμι και μονο που μας βλεπει ή μας ακούει ιδιως οταν ηταν μεσα και που επιτεθηκε σε μένα.. Μακαρι να μου επανελθει συντομα!!
Σε σένα μάλλον επιτέθηκε γιατί είχες πάει με το γάτο κτηνίατρο οπότε είχες πάνω τις μυρωδιές που την στρεσαραν... Οι σχέσεις σας αλήθεια πως ήταν πριν? Ήθελε χάδια? Αγκαλιές? Ήταν γενικά τρυφερή μαζί σας ή όχι?

Θεωρώ ότι τα πράγματα θα επανέλθουν όπως ήταν πριν αρκεί να μην την πιέζετε για χάδια κλπ.. Όταν θα τα θελήσει πάλι μόνη της θα τα ζητήσει... Οι γάτες είναι πάρα πολύ περίεργα ζώα. Καμία σχέση με τα σκυλιά...

Να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη..
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

H dimitra88 έγραψε στις 14:24, 17-02-19:

Το περίεργο ειναι πως εμενα μου επιτεθηκε 3 ώρες μετά με αλλα ρουχα και αφου ειχα κανει κ μπανιο δλδ δεν ξερω αν της μυρισα γιατι ειχα και περσι ενα περιστατικό που μου επιτεθηκε ενω την ειχα παει κτηνιατρο στο ιατρειο μεσα που πηγα να την βγαλω για εξεταση και πηγα και στο νοσοκομειο τοτε!Γενικα σε μενα κανει χάδια περισσότερο κ παντα οταν θελει εκεινη,τον αντρα μου τον πλησιαζει μονο οταν εχει φαγητο στα χερια του,ξενοι δεν θέλει να την ακουμπάνε και ουτε ασχολειται απλα καθε φορα που γενικά κατι αλλάζει σε μυρωδιά σε καθημερινότητα και γινεται επιθετική το τερματίζει και αυτο με φοβιζει για το μέλλον πολυ σε περίπτωση που ερθει μωρο στο σπιτι!!Θα σας ενημερωσω εννοειται και σας ευχαριστω και παλι!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 14:59, 17-02-19:

Σχεδόν όλες οι γάτες (υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις) όταν πηγαίνουν στον κτηνίατρο αλλαζουν συμπεριφορά και μεταλλασονται σε τίγρεις. Είναι το περιβάλλον? Είναι ο φόβος? Είναι οι μυρωδιές? Είναι όλα μαζί? Δε ξέρω να σου απαντήσω..
Οι θηλυκές γάτες επίσης είναι λίγο ανάποδες.

Η δική σου καταλαβαίνω πως δε θέλει πολλά πολλά. Και σίγουρα δε γουστάρει πιέσεις.. Οπότε πρεπει να την αγαπάτε έτσι ακριβώς όπως είναι... Δεν πειράζει που δε θέλει ξένους να την αγγίζουν.. Αν δεν της επιβάλλετε πράγματα που δεν θέλει δεν θα υπάρχει πρόβλημα. (προς θεού δεν υπονοώ πως κάνετε κάτι τέτοιο. Μιλάω γενικά)...

Ολες αντιδρούν σε μια αλλαγή της καθημερινότητας τους. Με διαφορετικό τρόπο βέβαια. Άλλες σταματάνε να τρώνε, πέφτουν σε κατάθλιψη, άλλες πηγαινοερχονται νευρικές, κάποιες βγάζουν επιθετικότητα, κάποιες απομονωνονται.. . Νιώθουν άγχος και αντιδρούν...

θα επιτεθούν μόνο όταν νιώσουν πως κινδυνεύουν και δεν έχουν δυνατότητα διαφυγής. Γιαυτό και αποφεύγουμε να τις στριμωχνουμε στη γωνία..

Μην ανησυχείς... Αν θέλεις πάντως κάποια στιγμή κάνε της ένα αιματολογικο έλεγχο να τσεκάρετε πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας που θα μπορούσε να δικαιολόγησει μια περίεργη συμπεριφορά. Κακό δεν θα ήταν!!!!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 17-02-19 στις 15:04.
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

H dimitra88 έγραψε στις 15:17, 17-02-19:

Την Παρασκευή στρίμωξε εμενα στην γωνια και δεν μ αφηνε να κουνηθω καθολου ενω μια χαρα διαφυγη ειχε και εννοειται πως ποτε δεν της εχω επιβάλλει τπτ ειτε φαγητο ειτε χαδι κτλ οτι θελει και οταν θελει παρολα αυτα μολις παμε καλύτερα θα κάνουμε ενα αιματολογικο μηπως εχει αλλαξει τπτ και δεν το γνωρίζουμε!!
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

H dimitra88 έγραψε στις 15:21, 17-02-19:

Την Παρασκευή στρίμωξε εμενα στην γωνια και δεν μ αφηνε να κουνηθω καθολου ενω μια χαρα διαφυγη ειχε και εννοειται πως ποτε δεν της εχω επιβάλλει τπτ ειτε φαγητο ειτε χαδι κτλ οτι θελει και οταν θελει παρολα αυτα μολις παμε καλύτερα θα κάνουμε ενα αιματολογικο μηπως εχει αλλαξει τπτ και δεν το γνωρίζουμε!!
Τα ????? Ειναι φατσουλες που κλαινε απο τα γελια χαχα
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:14, 17-02-19:

Την Παρασκευή στρίμωξε εμενα στην γωνια και δεν μ αφηνε να κουνηθω καθολου ενω μια χαρα διαφυγη ειχε������������ και εννοειται πως ποτε δεν της εχω επιβάλλει τπτ ειτε φαγητο ειτε χαδι κτλ οτι θελει και οταν θελει παρολα αυτα μολις παμε καλύτερα θα κάνουμε ενα αιματολογικο μηπως εχει αλλαξει τπτ και δεν το γνωρίζουμε!!
Σε μια τέτοια περίπτωση, αν τυχόν πάει να ξαναγίνει κάτι παρόμοιο, δεν θα την κοιτάξεις απευθείας στα μάτια γιατί σίγουρα θα το εκλάβει σαν επίθεση.... Ούτε θα κάνεις καμιά απότομη κίνηση. Θα της μιλήσεις ήσυχα, με σιγανή φωνή, θα της πεις πως την αγαπάς πολύ και οι κινήσεις σου θα είναι όσο το δυνατόν πιο αργές όπως θα προσπαθείς να βρεθείς σε απόσταση ασφαλείας...

Σήμερα πως είναι η συμπεριφορά της? Απέναντι σου και απέναντι στο γατουλη?
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

H dimitra88 έγραψε στις 16:27, 17-02-19:

Πίστεψε με τα εκανα ολα αυτα και δεν επιανε τπτ,μ ειχε στριμωξει και δεν ειχα εγω διαφυγη ηταν μπροστά μου και χτυπούσε και το ποδι..Σημερα η αληθεια ειναι παμε ήδη καλυτερα δεν της εχω δώσει τπτ και ουτε προκειται,δεν ορμάει στο τζαμι οταν μας βλεπει κ μένα και τον γατουλη,την επιβραβευσα με την αγαπημενη της λιχουδιά γι αυτη την συμπεριφορά της,της εβαλα και ένα πανι που ετριψα στον γατουλη να τον μυριζει,εύχομαι να συνεχίσουμε ετσι και καλύτερα!!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:55, 17-02-19:

Βρε είμαι σίγουρη πως θα έκανες ότι έπρεπε... Απλώς ξέρεις τα λέμε για να μαθαίνουν και άτομα που ενδεχομένως δε γνωρίζουν πως θα πρέπει να συμπεριφερθουν σε μια ανάλογη περίπτωση.. Δεν είμαστε ειδικοί αλλά μέσα από τη συμβίωση με τις γάτες μας έχουμε μάθει να "διαβάζουμε" κάποιες συμπεριφορές τους

Μέχρι την Τρίτη η γάτα σου θα έχει ηρεμήσει εντελώς...
Παράθεση

dimitra88

Νεοφερμένος

H dimitra88 έγραψε στις 17:31, 17-02-19:

Μακαρι..απο το στομα σου και στης γατας μου το αυτί!!
Παράθεση

Yannislemy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Yannislemy
Ο Yannislemy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Yannislemy έγραψε στις 15:10, 12-07-19:

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Χθες το βράδυ καθόμουν στο μπαλκόνι μου με το γάτο και μια φίλη μου . Ενώ . Ήταν μια χαρά χαδιαρης ακόμα και με την κοπέλα αν και δεν τα πάει καλά με αγνώστους γενικά . Κάποια στιγμή έφυγε η κοπέλα και την πήγα στο αυτοκίνητό της και άφησα ανοιχτή την πόρτα. Ανέβηκε τις σκάλες ένας γάτος και τον έδιωξα . Ανέβηκα στο σπίτι μου και ο γάτος μου ακουγόταν να γρυλιζει. Παω να μπω στο σπίτι μου και προσπαθεί να μου επιτεθεί με γρυλισματα κτλπ. Λέω είναι στρεσαρισμενος απ' τον άλλο γάτο λογικό . Προχωράω και πάω σ' άλλο δωμάτιο και Μ ακολουθεί να μου επιτεθεί. Ξανά αλλάζω δωμάτιο και ξαπλώνω λέω θα ηρεμήσει . Τίποτα έρχεται εκεί και αρχίζει να μου γρυλιζει και να έρχεται καταπάνω μου . Εγώ σηκώθηκα και έφυγα μην γίνει τίποτα και μου κάνει η του κάνω κακό σε περίπτωση άμυνας . Σήμερα γύρισα το μεσημέρι σπίτι ,ήταν καλύτερα του έβαλε και πάτε που του αρεσει να τον καλοπιασω κ ήταν σχεδόν καλά . Τον χάιδεψα μου τριβόταν όλα καλά. Σε μια στιγμή σηκώνομαι έρχεται κοντά μου τρίβεται τον χαϊδεύω όλα καλά και ξαφνικά θολώνει πάλι , αρχίζει γρυλισματα κ αγριαδες και να μου κάνει ματς να επιτεθεί χωρίς ίχνος φόβο . Παιδιά δεν έχω ξαναδεί τόσο νευριασμενο γατί ούτε σε βίντεο . Σας παρακαλώ πείτε τη γνώμη σας , γιατί δεν ξέρω τι να κάνω . Περιμένω να ανοίξει η κτηνίατρος να πάρω κι εκεί τηλέφωνο.
Παράθεση

Yannislemy

Νεοφερμένος

O Yannislemy έγραψε στις 15:13, 12-07-19:

Να συμπληρώσω ότι ο γάτος μου είναι στειρωμένες , ηλικίας 3.5 ετών.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:50, 12-07-19:

Καλησπέρα... Ο αδέσποτος γάτος μπήκε μέσα στο σπίτι???? (καλά πως σου ήρθε να αφήσεις την πόρτα ανοιχτή? Δε φοβήθηκες μήπως φύγει??)...

Εάν έκανε εισβολή μέσα ο αδέσποτος, την συμπεριφορά του γάτου σου τη βρίσκω λίγο λογική....ισως λίγο τραβηγμένη αλλά δικαιολογείται... Ενας εισβολέας μπουκάρει στα ξαφνικά.. Και ποιος ξέρει τι θα μπορούσε να γίνει... Καβγάς άγριος...

Έλεγξε μήπως ο αδέσποτος μαρκαρε με ούρα κάποιο έπιπλο του σπιτιού... Πιθανότατα να έχει αφήσει την μυρωδιά του και ο γάτος σου να "τρελαίνεται" λόγω αυτού...

Πιάσε και σφουγγαρισε όλο το σπίτι - όχι όμως με χλωρίνη - μήπως και ηρεμήσει λίγο... Μίλησε και με τον κτηνίατρο μήπως πρέπει να τον δει για να αποκλειστεί τυχόν πρόβλημα υγείας..

Έχει ξαναφερθει με αυτόν τον τρόπο????
Παράθεση

Yannislemy

Νεοφερμένος

O Yannislemy έγραψε στις 14:13, 13-07-19:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο δικός μου γάτος ήταν στον 1ο κι απλά βγήκα να χαιρετησω για 1 λεπτό , ακριβώς έξω απ' το σπίτι . Γύρισα και είδα τον αδέσποτο γάτο στα πρώτα Τρια σκαλιά να ανεβαινει και τον έδιωξα αμέσως . Στο μπαλκόνι μου έχουν πηδήξει κάποιες φορές γάτες από δίπλα α σπίτι με ακροβατικά , ήρθαν στιγμιαια σ επαφή με το γάτο μου , στρεσαριστηκε λίγο αλλά μέχρι εκεί. Μιλησα με 2 κτηνιάτρους προς το παρόν και η μία με συμβούλεψε να δώσω ηρεμηστικα για κάποιες μέρες κι ο άλλος να τον αφήσω μόνο του να ηρεμήσει . Φυσικά κάνω το 2ο. Η επαφή μου μαζί του χθες και σήμερα ήταν μικρή τον έχω αφήσει μόνο σπίτι. Χθες ήταν χαδιαρης και ξαφνικά του γύρισε το μυαλό και άρχισε να γρυλιζει και να ουρλιάζει έτοιμος να μου επιτεθεί . Παραξενευομαι γιατί πραγματικά δεν με φοβοταν καθόλου . Έκανα ότι πάω προς αυτόν κι εκείνος ακίνητος εκεί να με καρφώνει . Σήμερα πήγα πάλι κι ήταν σαν δύσπιστος μαζί μου αλλά καλός . Ήθελε να βγει στο μπαλκόνι αλλά φυσικά δεν τον άφησα . Καθόμουν έξω στο παράθυρο και ήταν εκεί και τριβόταν στο τζάμι παρακαλώντας με . Μάτωσε η καρδιά μου να τον βλέπω αλλά δεν ξέρω αν θα μπορώ να τον ελέγξω στο μπαλκόνι και πως θα τον μαζέψω μέσα όταν χρειαστεί . Νομίζω πως είναι κάπως καλύτερα πάντως. Νιώθω σαν να έχασα το φίλο μου μετά από τόσα χρόνια .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:42, 13-07-19:

Καλησπέρα...

Εννοείται πως δεν θα δώσεις ηρεμιστικό στο γατί σου... Απορώ δηλ πως το πρότεινε ο γιατρός!!! Άστον να ηρεμήσει μόνος του..
Θα σου πρότεινα πάντως - εάν δεν του έχεις κάνει και πότε κάποιο τσεκάπ - να του κάνεις τώρα.. Να ελέγξετε πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας... Κακό δεν θα του κάνει... Αντίθετα όπως εμείς κάνουμε - λένε τώρα - έτσι πρέπει 1 φορά το χρόνο να του κάνουμε.. Πρόληψη και με αυτόν τον τρόπο προλαβαίνουμε πολλά!!!!
Παράθεση

Yannislemy

Νεοφερμένος

O Yannislemy έγραψε στις 08:03, 14-07-19:

Το σκέφτηκα κι εγώ να του κάνω τσεκ απ' αλλά θέλω να συνέλθει λίγο πρώτα γιατί ο κτηνίατρος είναι ένα μεγάλο σοκ για εκείνον και περισσότερο η γατοφορος . Έκατσα λίγο μαζί του και σήμερα σ' άλλο δωμάτιο με κλειστή πόρτα . Φοβήθηκε όταν με είδε , περίμενα λίγο να ησυχάσει δεν έδειξε σημάδια επιθετικότητας . Μετά από λίγη ώρα άνοιξα την πόρτα του εβαλα φαγητό μπροστά του . Με ακολούθησε στα δωμάτια αλλά κρυμμένος μια κάτω από κρεβάτια μια κάτω από καναπέδες και νιαουριζε όπως νιαουριζει πριν αρχισει τις αγριαδες . Τον άφησα πάλι μόνο του και θα ξαναπάω το απόγευμα .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 09:32, 14-07-19:

Καλημέρα... Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής... Τον έχεις βάλει σε κάποιο δωμάτιο μόνο του μέσα στο σπίτι και μπαινοβγαινεις για να σε βλέπει και να είναι ήρεμος (όπως κάνουμε ακριβώς και σε προσαρμογή μιας νέας γάτας στο σπίτι) ή σε κάποιο άλλο μέρος που τον επισκεφτεσαι?? (επειδή γράφεις "θα πάω το απόγευμα πάλι".)..

Φαντάζομαι ισχύει το πρώτο οπότε καλό είναι να πηγαίνεις πιο συχνά να κάθεσαι μαζί του... Έχε του κατι δικό του που να του φέρνει ηρεμία και ασφάλεια. Ένα κουβέρτακι ή το αγαπημένο μου παιχνίδι ή το κρεβάτι του - αν έχει βέβαια -...

Πάντως οσο και να τον στρεσαρει ο κτηνίατρος - όλα έχουν θέμα, λίγα είναι αυτά που νιώθουν άνετα στο γιατρό - κάνε του άμεσα εξετάσεις (όχι μόνο απλές αιματολογικες, ας γίνουν και βιοχημικες, και υπέρηχο αν υπάρχει η δυνατότητα)...να αποκλείσετε πως είναι πρόβλημα υγείας... Δε σου κρύβω πως τόσο ξαφνικά σε τέτοιο βαθμό να θέλει να επιτεθεί σε σένα που γνωρίζει, από την παρουσία μιας γάτας, με προβληματίζει λίγο... Δεν είναι αφύσικο βέβαια αλλά τόσο πολύ πια? Και τόσες μέρες??
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους