Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,179 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου είναι υποτονική

ΓΑΤΊρις

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΑΤΊρις
H ΓΑΤΊρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ΓΑΤΊρις Γατομαμάδες ενωθείτε!! :Ρ έγραψε στις 06:42, 23-02-13:

Καλημερα σας!!!
Έχω έναν αρσενικό γάτο 7 μηνών (γεννημένος 24 Ιουλίου 2012).
Δεν είναι στειρωμένος ούτε έχει κάνει κανένα εμβόλιο προς το παρον λόγω οικονομικής μας δυσκολίας.
Παραπροχθές κούτσαινε (το μπροστά δεξί πόδι νομίζω).
Από προχθες είναι πολύ ήσυχος και ξαπλωμένος όλη μέρα. Δεν νομίζω ότι κοιμάται συνέχεια, απλά για κάποιο λόγο είναι ξαπλωμένος συνέχεια.
Χθες (παρασκευη)σταματησε να κουτσαινει.
ΟΟΟΟΌταν σηκωνεται να περπατήσει είναι λες και είναι πολύ κουρασμένος. Δεν νιαουρίζει (μόνο εάν ενοχληθεί πολύ όπως έγινε στην κτηνίατρο) και η ορεξη του έχει μειωθεί αισθητά.
Προς το παρον δεν εχουμε διαρροιες ουτε εμετους.

Αυτο που με ανησυχει ειναι το οτι ειναι τοσο ησυχος καθως ομως και η μυτη του η οποια εχει χλωμιασει στο κεντρο (δλδ μονο κοντα στα ρουθουνια ειναι ροζουλί) και είναι πολύ ξηρή. Μαλιστα οταν τον πηγαμε στη δευτερη κτηνιατρο (γιατι τον πηγαμε σε δυο ) ηταν λες και ερεθιστηκε παραπανω η μυτη του (λες και ξυστηκε καπου δηλαδη) και ματωσε ελαχιστα (+ελαχιστο πυο), πολυ λιγο ομως, πως ειναι οταν ξυνουμε ενα κακαδακι το οποιο δν εχει κ πολυ απο κατω να βγαλει.
Την μυτη του την παρατηρησα σημερα το πρωι.

Ο πρωτος κτηνιατρος δν μας ειπε κατι συγκεκριμενο ειπε οτι ο γατος φαινεται "ΟΚ" και οτι θα πρεπει να τον παρακολουθησουμε το σαββατοκυριακο εαν τρωει και τι κακα κανει (να μην εχει καμια διαρροια δηλαδη). Επισης ειπε οτι μπορει αυτο να εχει συμβει επειδη δν ειναι στειρωμενος και εχει ερθει η περιοδος ζευγαρωματος και αυτος 'δεν εχει κατι τιποτα'. (να ειναι και ψυχολογικο δηλαδη)

Η δευτερη κτηνιατρος του πηρε και τη θερμοκρασια και βρηκε οτι εχει πυρετο 40.7.
Δεν εντοπισε καποιο αλλο 'προβλημα' απ'οσο τον ψηλαφισε (εκτος προφανως τη μυτη του). Του πηρε το βαρος, τον κοιταξε απο δω, τον κοιταξε απο κει, κοιταξε τα ματια του τα ουλα του τον επιασε στην κοιλια, τον επιασε κ πιο κοντα προς τα γεννητικα οργανα, τον επιασε σε διαφορα σημεια, δεν βρηκε κατι ανησυχητικο. Επισης ειπε οτι δεν ειναι αφυδατωμενος.
Του εκανε τρεις ενεσεις με αντιβιωτικα και μας ειπε να την παρουμε τηλεφωνο αυριο (σημερα δλδ Σαββατο) να της πουμε πως τα παει (ωστε εαν δν εχει βελτιωθει να μας δωσει να του δωσουμε χαπακια).
Α, επισης ειπε οτι η μυτη του μπρεο να προκληθηκε απο καψιμο (πχ: να ειχαμε μαγειρεψει κατι ενδιαφερον γι αυτον κ να αφησαμε το τηγανι καπου κ να πηγε να το μυρισει και να εκαψε τη μυτη του-η να το επαθε επειδη 'εφαγε' καλωδια). Η μονη πιθανοτητα που μπορω να σκεφτω να επαθε κατι τετοιο ειναι απο την τοστιερα μας γιατι κανουν συνηθως οι δικοι μου τοστ κ μετα την αφηνουν ανοιχτη μεχρι να κρυωσει.

Απ οταν γυρισαμε σπιτι μετα τη δευτερη κτηνιατρο (στις 9 το βραδυ) οσο ημουν σπιτι, επεσε ξαπλα παλι, μετα απο καποια ωρα εφαγε λιγη γαλοπουλα και μετα παλι ξαπλωσε και τωρα ειναι ξαπλα επισης. Δεν ξερω αν σημαινει κατι αλλα οταν τον χαιδεψα εκανε το κλασικο 'γουρ γουρ' που κανουν οι γατες κ γυρισε ελαφρως ανασκελα να του κανω κ την κοιλιτσα, αλλα συνεχιζει να μου φαινεται υποτονικος.

Τον υιοθετησα απο σπιτι (δηλαδη η γατα του σπιτιου ειχε γεννησει και πηραμε 2 απο τα 6 γατακια που εκανε)
Η αδερφη του προς το παρον ειναι μια χαρα.
Η μονη του επαφη με τον 'εξω κοσμο' ηταν τις προαλλες που ηρθαν αδεσποτοι γατοι στο μπαλκονι μας (ειμαστε στον πρωτο) και ψιλομαλωσαν (αντε καμια γρατζουνια τπτ σοβαρο). Δεν κατεβαινε ποτε στους δρομους να κανει βολτες (εκτος πια αν το εκανε κ τοσο δεν το πηραμε χαμπαρι)

Δεν ξερω τι αλλες πληροφοριες να δωσω.
Εαν θελετε ρωτηστε με.

Και εαν ξερετε κατι ή μπορειτε να βοηθησετε καπως, δν ξερω, αν σας εχει τυχει ιδιο περιστατικο.
Ενας φιλος λεει οτι τα συμπτωματα μοιαζουν πολυ με αναιμια. Η κτηνιατρος η δευτερη που του εκανε τις ενεσεις ειπε οτι υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι κ λυκος (καπως αλλιως ειπε το πληρες ονομα αλλα ειχε τη λεξη λυκος μεσα).

Θελω κατι να καθησυχαστω γιατι εχω αγχωθει παρα πολυ.
Ελπιζω καποια απο εσας να αντιμετωπισε παρομοιο ή ακομα καλυτερα, ιδιο προβλημα, για να μου πει τι μπορει να τρεχει.
Σας ευχαριστω πολυ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 07:15, 23-02-13:

Αν μπορώ να σου πω κάτι για να σε καθησυχάσω είναι οτι είναι εξαιρετικά σπάνια η πιθανότητα να είναι δισκοειδής ερυθηματώδης λύκος, οπότε μη σκέφτεσαι το χειρότερο ( αν και μπορεί να είναι σοβαρή αυτοάνοση νόσος, αντιμετωπίζεται ).
Περαστικά του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 07:45, 23-02-13:

Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ακουσει τιποτα για λυκο, παντως ειχε παθει και ο δικος μου γατος κατι αναλογο οταν ηταν περιπου στην ηλικια του δικου σου. Εχουν περασει πεντε χρονια και δεν θυμαμαι λεπτομερειες και ημερομηνιες, παντως ο δικος μου εχει γεννηθει Δεκεμβρη και αυτο του συνεβη Ιουλιο, αρχισε να ματωνει η μυτουλα του απο εξω, το δερμα της, οχι εσωτερικα. Ηταν υποτονικος οπως λες κι εσυ, κιτρινο σημειο δεν ειδα στην μυτη του, αλλα ηταν αρκετο το αιμα εμας και ισως να μου ξεφυγε. Μου ειχαν πει πως ηταν αυτοανοσο, χωρις περισσοτερες λεπτομερειες και πως θα κανουμε συμπτωματικη θεραπεια μια και δεν μπορουμε να καθορισουμε την αιτια. Οπως και με τον δικο σου γατουλη, μας εκαναν κατι ενεσεις, μας φορεσαν και κολαρο για να μην πειραζουμε την μυτουλα μας και γυρισαμε σπιτι μας. Περασε σε δυο-τρεις μερες, αν θυμαμαι καλα.
Να ξερεις οτι ενα γατακι με πυρετο ειναι φυσικο να ειναι υποτονικο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 12:23, 23-02-13:

χαπια για αποπαρασιτωση εχετε δωσει?

το οτι κουτσαινει και εχει πυρετο πολλες φορες μπορει να ειναι και απο σκουλικια..

επισης ΜΗΝ αφηνεις να μαλωνουν με τα εξω! εκτος του οτι αναστατωνεται ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΑΤΊρις

Νεοφερμένος

H ΓΑΤΊρις Γατομαμάδες ενωθείτε!! :Ρ έγραψε στις 01:12, 24-02-13:

Καλησπερα και παλι
Πηγαμε σημερα το μεσημερι το γατο παλι στον κτηνιατρο μιας κ με τις ενεσεις δν ειχε παρουσιασει καποια βελτιωση.
Το καλο ειναι οτι μολις τον εξετασε διαπιστωσε οτι ο πυρετος εχει πεσει (και του εκανε αλλη μια ενεση)
Οντως η γατα ειναι αρκετα καλυτερα, τρωει και πινει πλεον και δν κοιμαται ολη μερα (πηγε να ακονισει κ τα νυχια του γιατι του τα εκοψε η κτηνιατρος) και γενικα ειναι αρκετα πιο κινητικος, χωρις ομως να εχει επανελθει σε αυτο που ηταν.
Αυτο που εχω παρατηρησει ομως (καθως και ο αδερφος μου) ειναι οτι προσπαθει να βρει μερη για να κρυφτει. Ενω οσο ηταν πιο αρρωστος ηταν σε σημεια εμφανη (πχ πανω σε κρεβατια, πανω στον καναπε κλπ) τωρα που εγινε 'καλυτερα' εχει την ταση να κρυβεται.
Για παραδειγμα πριν τον εψαχνα για πολλη ωρα χωρις να τον βρω κ τελικα ηταν πισω απο το τραπεζακι της τηλεορασης (πισω απο κατι κουτες).

Υπαρχει καποια εξηγηση για αυτο;

Οχι, χαπια για αποπαρασιτωση δν εχουμε δωσει.

Παράθεση

ΓΑΤΊρις

Νεοφερμένος

H ΓΑΤΊρις Γατομαμάδες ενωθείτε!! :Ρ έγραψε στις 03:14, 24-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΑΤΊρις
Καλησπερα και παλι
Πηγαμε σημερα το μεσημερι το γατο παλι στον κτηνιατρο μιας κ με τις ενεσεις δν ειχε παρουσιασει καποια βελτιωση.
Το καλο ειναι οτι μολις τον εξετασε διαπιστωσε οτι ο πυρετος εχει πεσει (και του εκανε αλλη μια ενεση)
Οντως η γατα ειναι αρκετα καλυτερα, τρωει και πινει πλεον και δν κοιμαται ολη μερα (πηγε να ακονισει κ τα νυχια του γιατι του τα εκοψε η κτηνιατρος) και γενικα ειναι αρκετα πιο κινητικος, χωρις ομως να εχει επανελθει σε αυτο που ηταν.
Αυτο που εχω παρατηρησει ομως (καθως και ο αδερφος μου) ειναι οτι προσπαθει να βρει μερη για να κρυφτει. Ενω οσο ηταν πιο αρρωστος ηταν σε σημεια εμφανη (πχ πανω σε κρεβατια, πανω στον καναπε κλπ) τωρα που εγινε 'καλυτερα' εχει την ταση να κρυβεται.
Για παραδειγμα πριν τον εψαχνα για πολλη ωρα χωρις να τον βρω κ τελικα ηταν πισω απο το τραπεζακι της τηλεορασης (πισω απο κατι κουτες).

Υπαρχει καποια εξηγηση για αυτο;

Οχι, χαπια για αποπαρασιτωση δν εχουμε δωσει.
ΠΧ: Τον εβγαλα πριν καποιες ωρες απο εκει που ηταν χωμενος τον εβαλα να κοιμηθει με την αδερφη του, καθησε/κοιμηθηκε για καμια ωρα εκει κ τωρα γυρισε παλι εκει πισω απο τις κουτες κ χωθηκε.
Επισης ρε παιδια δν ξερω αν τωρα εχω τη μυγα αλλα νιωθω οτι δν κοιμαται. Δηλαδη δν τον εχω δει σε καποια φαση να ειναι σευπνο οπου τα ματια πχ ειναι πληρως κλειστα και να κοιμαται-κοιμαται! Οσες φορες τον εχω πετυχει που ειναι ξαπλα τα ματια του ειναι μισανοιχτα. Δεν ξερω ισως τωρα με την αρρωστια υπερ-παρατηρω ορισμενα πραγματα που ισως να ισχυαν κ πρηγουμενως, αλλα δν ξερω... Τι θα κανω!!!

Παράθεση

sara151001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sara151001
H sara151001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sara151001 έγραψε στις 18:38, 27-06-14:

γεια σας,
ειμαι καινουρια στο φορουμ κ χαιρομαι πολυ που σας βρηκα. εχω μια γατουλα 6 χρονων στειρωμενη. εδω και μια βδομαδα ειναι υποτονικη, κοιμαται πολλες ωρες και βαριεται μεχρι και να νιαουρισει ποσο μαλλον να παιξει. τρωει ομως κανονικα και ειναι θετικη σε χαδια. την πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε οτι εχει οριακα χαμηλη θερμοκρασια αλλα της εκανε μια 10ημερη αντιβιωση. η γατα παλι τα ιδια. την ξαναπηγα και καναμε εξετασεις αιματος και ακτινογραφια και ολα τελεια. πριν 3 χρονια της ειχα κανει εξεταη για AIDS κ τοξοπλασμα. αφου δεν βρηκαμε κατι παθολογικο καναμε το ετησιο εμβολιο και πριν λιγο της εδωσα milbemax. Διαβαζοντας τα τοπικ ομως ειδα για το σκουληκι της καρδιας και αγχωθηκα. λετε αυτα τα συμπτωματα να παραπεμπουν σε κατι τετοιο? εαν εχει αυτη την ασθενεια θα της κανει κακο το χαπι? μηπως να την ξαναπαω για κανα τεστ?
ευχαριστω εκ τω προτερων για την απαντηση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 20:55, 27-06-14:

χωρις να ξερω για τις ασθενειες και το σκουλικι που ρωτας, οταν εχει πολλη ζεστη ολες οι γατες ειναι ετσι, δες δλδ μηπως οφειλεται εκει και δεν χρειαζεται να ανησυχεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:43, 27-06-14:

Θα συμφωνήσω με την anna 21, και οι δικές μου γάτες τις τελευταίες μέρες είναι σε κατάσταση αποσύνθεσης από τη ζέστη..ίσως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς φίλη μου! Ο κτηνίατρος τι σας είπε; Βασικά δεν κατάλαβα γιατί της έκανε 10ημερη αντιβίωση..λόγω της οριακής υποθερμίας;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sara151001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sara151001
H sara151001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sara151001 έγραψε στις 01:13, 30-06-14:

ευχομαι να ειναι απο τη ζεστη. δεν ειδα καμια υποπτη παρενεργεια απο το χαπακι ευτυχως. οσο για την αντιβιωση λεει μηπως κ κολλησε καμια ιωση...τι να πω δεν ξερω! παντως μου ειπε δεν βλεπει κατι παθολογικο. εαν δεν συνελθει εντελως το αποδιδει στο ψυχολογικο. υπαρχει περιπτωση να εχει καταλαβει οτι ειμαι εγκυος και να στενοχωριεται? ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 10:07, 23-02-16:

καλημέρα παιδιά! Λοιπόν θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Πριν μια εβδομάδα στείρωσα τον πορτοκαλί γατούλη μου. Κάναμε εξετάσεις και είναι αρνητικός σε λευχαιμία και ιό ανοσοεπάρκειας. Τρώει κανονικά, πίνει κανονικά και πάει τουαλέτα μια χαρά. Όμως είναι υποτονικός και ή κοιμάται συνέχεια ή κάθεται ξαπλωμένος με τα μάτια ανοιχτά, σαν να έπαθε κατάθλιψη το πουλάκι μου. Θα πάρω τώρα και την γιατρό μόλις ανοίξει, αλλά πείτε μου και γνώμες/ανάλογες εμπειρίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lionheart20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lionheart20
Ο lionheart20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O lionheart20 έγραψε στις 13:30, 21-12-17:

Καλησπέρα σας.ειμαι καινούργιος χρήστης.εγω ενα γατούλη 5 ετών τον Ερρίκο. Είναι γενικά φαγανος και ορεξατος,σήμερα
Το πρωί ξύπνησα και τον βρήκα καθόταν στο χαλί και φαινόταν κατι να τον ενοχλεί,μετά από λίγο έκανε μια φορά εμετό.του έβαλα να φάει μόνο ξηρά τροφή (του δίνω και ξηρά και υγρή μαζι) και δεν είχε όρεξη.καθετε ξαπλωμένος και κοιμάται τώρα,γενικά φαίνεται πως δεν έχει διάθεση και κατι τον ενοχλεί.εχετε καποια ιδέα τι μπορεί να είναι παιδια?θα δανειστώ λεφτά από φίλους και θα τον πάω στον κτηνίατρο,απλά φοβάμαι πολύ και στεναχωριέμαι...
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:58, 21-12-17:

Περαστικά του γατούλη.
Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι έχει.Από μία μικρή αδιαθεσία έως ό,τι άλλο πιο δύσκολο.Ο γιατρός είναι η μόνη κατεύθυνση αν θέλεις να γίνει καλά ο φιλαράκος σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lionheart20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lionheart20
Ο lionheart20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O lionheart20 έγραψε στις 14:39, 21-12-17:

Ευχαριστώ πολύ,έφαγε λίγο τωρα του έδωσα ζαμπόν λιχουδιά και μετα έφαγε λίγο υγρή τροφή.χαιδευτηκε γουργουρίζει και ξάπλωσε.δεν τον βλέπω ακόμα ευδιάθετο ομως.σχετικα λίγο έφαγε σε σχέση με Όσο τρωει
.κακά ειδα έκανε κανονικά.ουυυφ να δούμε
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:42, 21-12-17:

Παρακολούθησε τον σε παρακαλώ γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι έπεται ενός έμετου.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:51, 21-12-17:

Το οτι άρχισε, έστω και λίγο, να τσιμπολογάει το φαγητό του και πήγε και τουαλέτα, είναι καλό σημάδι.
Ωστόσο μην εφησυχάζεις. Αν δεις οτι γενικά συνεχίζεται αυτή η ατονία, στον κτηνίατρο(αύριο κιόλας!), που μακάρι να είναι μια απλή αδιαθεσία και πολύ σύντομα να συνέλθει.
Περαστικά του εύχομαι.
Παράθεση

Ηλιάννα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ηλιάννα
H Ηλιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ηλιάννα έγραψε στις 10:30, 08-08-18:

Καλημέρα σας.

Χθες και σήμερα είχα ενα πρόβλημα με το γατάκι μου και ήλπιζα οτι κάποιος μπορεί να με βοηθήσει...

Η Ζωουλα μου είναι 4 μηνών και χθες και σήμερα εμφάνισε κάποια ανησυχητικά συμπτώματα όπως οτι είναι υποτονικη,οτι τα ούλα τις έχουν ασπρισει,όλη μερα είναι ξαπλωμένη και δεν τρώει πολυ.

Δεν την έχουμε παει ακόμη σε κτηνιατρο για εμβόλια λόγω οικονομικών προβλημάτων μονο μία φορά επειδή έχει πρόβλημα με το εντερακι της

Τα κακακια της παρόλα αυτα ηταν κανονικά με λίγη βλενα απο αίμα ως συνήθως...

Θέλει όλο αγκαλιά και όταν την ψιλαφισα στην κοιλιά κατάλαβα (επειδή μου χιμιξε) οτι πονάει σε ενα συγκεκριμένο σημείο αναμεσα στα πλευρα και στην κοιλιά της.

Ανησυχω για τα χειροτερα...πχ να έφαγε κανένα γυαλακι ή ποντικοφάρμακο (γιατί έχουμε και πολύ καλούς γείτονες...) ή ακόμη και οτι την χτύπησε κάποιο αυτοκίνητο ελαφρά και γενικά δεν μπορω να ηρεμισω...

Σήμερα το πρωι δεν ηταν μέσα στο σπιτι και επειδή ζω σε ισογειο και απο κάποια ωρα και μετα έχει πρόσβαση στην αυλή σκέφτηκα οτι έχει βγει εξω...ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΨΑΧΝΑ ώσπου τελικά βγήκε αγουροξηπνημενη απο το πατάρι...Πήγε η καρδιά μου στην Κουλούρη...

Δεν ξέρω τι έχει πάθει αν ξέρετε εσείς πείτε μου ανησυχω πολύ!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:23, 08-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλιάννα
Καλημέρα σας.

Χθες και σήμερα είχα ενα πρόβλημα με το γατάκι μου και ήλπιζα οτι κάποιος μπορεί να με βοηθήσει...

Η Ζωουλα μου είναι 4 μηνών και χθες και σήμερα εμφάνισε κάποια ανησυχητικά συμπτώματα όπως οτι είναι υποτονικη,οτι τα ούλα τις έχουν ασπρισει,όλη μερα είναι ξαπλωμένη και δεν τρώει πολυ.

Δεν την έχουμε παει ακόμη σε κτηνιατρο για εμβόλια λόγω οικονομικών προβλημάτων μονο μία φορά επειδή έχει πρόβλημα με το εντερακι της

Τα κακακια της παρόλα αυτα ηταν κανονικά με λίγη βλενα απο αίμα ως συνήθως...

Θέλει όλο αγκαλιά και όταν την ψιλαφισα στην κοιλιά κατάλαβα (επειδή μου χιμιξε) οτι πονάει σε ενα συγκεκριμένο σημείο αναμεσα στα πλευρα και στην κοιλιά της.

Ανησυχω για τα χειροτερα...πχ να έφαγε κανένα γυαλακι ή ποντικοφάρμακο (γιατί έχουμε και πολύ καλούς γείτονες...) ή ακόμη και οτι την χτύπησε κάποιο αυτοκίνητο ελαφρά και γενικά δεν μπορω να ηρεμισω...

Σήμερα το πρωι δεν ηταν μέσα στο σπιτι και επειδή ζω σε ισογειο και απο κάποια ωρα και μετα έχει πρόσβαση στην αυλή σκέφτηκα οτι έχει βγει εξω...ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΨΑΧΝΑ ώσπου τελικά βγήκε αγουροξηπνημενη απο το πατάρι...Πήγε η καρδιά μου στην Κουλούρη...

Δεν ξέρω τι έχει πάθει αν ξέρετε εσείς πείτε μου ανησυχω πολύ!!
Καλησπέρα.... Εμείς είναι αδύνατον να σου πούμε τι μπορεί να έχει.... Ο μόνος που μπορεί να σε κατατοπίσει είναι ο γιατρός.... Καταλαβαίνω πως ίσως να υπάρχουν οικονομικά προβλήματα - όλοι μας άλλωστε έχουμε!!! - όμως είναι επιτακτική ανάγκη να την πας άμεσα στον κτηνίατρο... Υποθέτω πως δεν την έχει εξετάσει ούτε μια φορά σε όλο το διάστημα που την έχετε? Η βλενα με αίμα στα κακά της σημαίνει πως μπορεί να έχει σκουλήκια στο έντερο της - εφόσον ενδεχομένως δεν της έχει γίνει εσωτερική αποπαρασιτωση... Μην το καθυστερείς σε παρακαλώ.... Πρέπει να τη δει αμέσως να την εξετάσει, ίσως να χρειαστεί μια ακτινογραφία για να δει εάν έχει χτυπήσει πουθενά.... Όλα αυτά όμως πρέπει να γίνουν ΤΩΡΑ και ΜΌΝΟΝ από το γιατρό... Μη βάζεις σε κίνδυνο το γατάκι σου σε παρακαλώ.... Όταν έχουμε ένα ζωάκι πρέπει να κάνουμε ότι είναι απαραίτητο για να είναι και να παραμένει υγιές... Και αυτό σημαίνει επίσκεψη στον κτηνίατρο...

Σχετικά με την πρόσβαση στο δρόμο, μην την αφήσεις ξανά έξω.... Είναι άκρως επικίνδυνο και σίγουρο πως θα πάθει κακό σε βάθος χρόνου... Αν το αγαπάς κράτα το ΠΆΝΤΑ μέσα στο σπίτι ασφαλές....

Περαστικά του... Ενημέρωσε μας για την υγεία του και εύχομαι να μην έχει κάτι σοβαρό
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:49, 08-08-18:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη φίλη Δήμητρα, προτρέποντάς σε να την πας άμεσα σε κτηνίατρο.

Ακόμα κι αν δεν είχε το πρόβλημα της υποτονικότητας με την ενόχληση/πόνο στην κοιλιακή χώρα, το αίμα με τις βλέννες στα κόπρανα είναι από μόνο του μια ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά και δεν πρέπει να το αφήσεις να χρονίζει, γιατί από θαύμα δεν θα θεραπευτεί-απεναντίας θα επιδεινωθεί.
Κι εγώ λοιπόν με τη σειρά μου, θα σε παρακαλέσω να φροντίσεις να την εξετάσει κάποιος γιατρός το συντομότερο δυνατόν, καθότι εδώ ο ρόλος μας είναι καθαρά συμβουλευτικός κι όχι να υποκαταστήσουμε τον καθ'ύλην αρμόδιο ειδικό για διάγνωση και θεραπεία.
Περιμένουμε νέα σας, ευχόμενοι να είναι κάτι απλό και εύκολα ιάσιμο και γρήγορα περαστικά.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:46, 08-08-18:

Αγαπητη μου φιλη η βλεννα με το αιμα που λες οτι εχει «ως συνηθως» δεν ειναι κατι φυσιολογικο. Προφανως και εχει καποια σχεση με το οτι ποναει η κοιλια της που την πιεζεις. Αντιλαμβανομαι που λες οτι δεν ειναι καλα τα οικονομικα σου αλλα σιγουρα καπως πρεπει να το καταφερεις να την πας αμεσα στον κτηνιατρο. Ειμαι σιγουρη πως καποιο διακανονισμο θα κανεις μαζι του και δεν θα εχει προβλημα να μην τα παρει ολα τα χρηματα την ιδια ωρα. Ειναι κριμα αφου αγαπας τη γατουλα σου τοσο να την αφησεις ετσι. Οτι και να εχει οσο μενει χωρις την καταλληλη θεραπεια δεν θα γινει καλα απο μονη της αντιθετα θα χειροτερευει. Ολα αυτα δεν στα λεω για να σε αγχωσω αλλα μιλωντας εκ πειρας. Ευχομαι να μην εχει κατι σοβαρο και να γινει γρηγορα οπως ηταν πριν.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Demetra
H Demetra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Demetra έγραψε στις 23:09, 23-08-18:

Καλησπερα σας.
Ειμαι και εγω καινουρια στην παρεα σας και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο!
Ειμαι νεα γατομαμα ενος καταπληκτικου, θηλυκου διαβολακιου. Μεχρι προτινος τουλαχιστον.
Τη Δευτερα η Σαμερ μου (3 μηνων περιπου-η ακριβης ημερομηνια μου ειναι αγνωστη γιατι το παιδι μου βρεθηκε στα σκουπιδια μαζι με το αδερφακι της και δοθηκε σε αλλη μανουλα να το μεγαλωσει) παρουσιασε ανορεξια. Εφαγε μια μπουκιτσα κροκετες το πρωι και μια το βραδυ. Την Τριτη το ιδιο. Δεν ανησυχησα πολυ γιατι το εχει ξανακανει και επισης ηταν ζωηροτατη. Τεταρτη πρωι ομως δεν εφαγε τιποτα και παρατηρησα διαρροια στην αμμο της. Να σημειωσω πως οσο την εβλεπα δεν επινε σχεδον καθολου νερο. Τη βουτηξα απευθειας και πηγαμε στον κτηνιατρο. Της εκανε αντιβιωση μετα απο πληρη ελεγχο δεν ειχε πυρετο και το χρωμα της ηταν καλο. Μου ειπε οτι η ανορεξια μαλλον ηταν απο δεκατα που ανεβαζει μεσα στο 24ωρο λογω καποιας ιωσης η ελαφριας λοιμωξης (εξ ου και η αντιβιωση υποθετω). Με το που γυρναμε σπιτι ευτυχως ηπιε καμποσο νερακι αλλα μετα απο 2 ωρες περιπου εκανε εμερο. Για να μη σας κουραζω περισσοτερο, η διαγνωση σημερα ηταν γαστρεντεριτιδα και μαλιστα μου ειπε οτι του πηγαν κι αλλα γατακια με τα ιδια συμπτωματα. Πηραμε παλι αντιβιωση και αντιεμετικο και μου εδωσε οδηγιες διατροφης και ειδικη κονσερβα. Η αληθεια ειναι οτι νερο πινει κανονικα, οι εμετοι σταματησαν, κονσερβα εφαγε ελαχιστη κι αυτη με το ζορι για να δουμε πως θα αντιδρασει (ευτυχως δεν εκανε εμετο) και μετα απο ωρες εφαγε απειροελαχιστη ποσοτητα βραστο κοτοπουλο. Προσπαθησα μεχρι και ρυζι να της δωσω αλλα τιποτα!! Η κονσερβα πλεον της προκαλει αποστροφη (κανει κινησεις μασησης οπως ακριβως πριν τον εμετο) οποτε το αποκλειω να τη φαει.
Το κατα γενικη ομολογια πανεμορφο γατακι μου (ειμαι χαζομαμα το ξερω) ειναι υποτονικο τωρα. Δειχνει ενδιαφερον για παιχνιδι αλλα μαλλον δεν εχει αντοχη μετα απο τοσες μερες αφαγιας και δεν κρυβεται καθολου. Φαινεται να ποναει η κοιλια της. Το ειδε και ο γιατρος.
Για να το ξεκαθαρισω δε ζηταω καποια διαγνωση. Εχω τον κτηνιατρο για αυτο. Ζηταω να μου πειτε εμπειριες αναλογες αν εχετε, για το ποσο θα της παρει να συνελθει. Φαινεται να καλυτερευει αφου πινει νερακι και τρωει εστω και λιγο απο εκει που δεν ετρωγε καθολου, αλλα οταν βλεπεις το γατακι σου απο εκει που διελυε το σπιτι τωρα να καθεται σε μια γωνιτσα και να μην κανει τιποτα οσο να πεις σε στενοχωρει λιγο. Αυριο θα ξαναπαμε γιατρο εννοειται και θα τον ρωτησω τι αλλο να περιμενω, αλλα αλλιως ειναι να το μοιραζεσαι με αλλες γατομαμαδες.
Χιλια συγνωμη για το μεγαλο κειμενο, αλλα θελω τα φωτα σας. Σας ευχαριστω και καλο ξημερωμα να εχουμε, ανθρωποι και γατακια!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:25, 24-08-18:

Δήμητρα σε καλωσορίζω στην παρέα μας.
Σε αυτό που ρωτάς, δηλαδή το χρονικό διάστημα που χρειάζεται το γατάκι για να ανανήψει, η απάντηση είναι: εξαρτάται.
Από το είδος της ασθένειας και από την κράση του γατιού, εννοώ την κατάσταση του ανοσοποιητικού του συστήματος και την ανταπόκριση στη θεραπεία.
Εσύ αυτό που έχεις να κάνεις, είναι να συνεχίσεις να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού, κυρίως όμως να το παρακολουθείς. Σε περίπτωση που βλέπεις οτι η υγεία του αργεί να βελτιωθεί ή υποτροπιάζει, θα σου συνιστούσα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Κατανοώ οτι στον κτηνίατρο που επέλεξες έχεις εμπιστοσύνη, όμως καμιά φορά και στους καλύτερους γιατρούς τυγχάνει να διαφύγει κάτι. Εύχομαι βέβαια να μη χρειαστεί να αναζητήσεις κι άλλη ιατρική γνωμάτευση και το γατάκι σύντομα να αναρρώσει και να επιστρέψει στον παλιό καλό του εαυτό.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 05:15, 24-08-18:

Καλημέρα φίλη μου (έχουμε και το ίδιο όνομα)...

Να σου ζήσει η τσαχπινοζουζουνιαρα σου, περαστικά της και γρήγορη ανάρρωση...

Αυτό που σου είπε και η Αλεξάνδρα ισχύει... Ανάλογα τι έχει, πόσο σοβαρό είναι αυτό κλπ κλπ ποικίλλει και ο χρόνος ανάρρωσης...
Σε γενικές γραμμές πάντως, σε μια απλή εντελώς γαστρεντεριτιδα με εμετό, αν ακολουθήσουμε τη σωστή διατροφή και δίαιτα σε 3-4 μέρες είναι έτοιμο πάλι το ζώο να επανέλθει στις συνηθισμένες διατροφικές συνήθειες... (Με μια ήπια προσαρμογή όπως ακριβώς κάνουμε και στον άνθρωπο)..
Αν έχει έντονη διάρροια συνήθως μετά την εβδομάδα...

Εννοείται πως πάντα ότι λέμε είναι μετά από εμπειρία με τα δικά μας ζωάκια... Για παράδειγμα... Ο μεγάλος αρσενικός μου σε γαστρεντεριτιδα με αρκετούς εμετούς ο χρόνος ανάρρωσης ήταν αυτός που έγραψα, με διατροφή για 3 μέρες μόνο βραστό κοτόπουλο και ρύζι, και ο μικρός αρσενικός με έντονη διάρροια έτρωγε για 1 εβδομάδα ειδική κονσέρβα για να επανέλθει το έντερο...

Ενημέρωσε μας για την πορεία της υγείας της...

Άσχετο.... Πόσο ίδια είναι η μικρη σου με τον Ραμόν μου???? ΚΑΡΜΠΟΝ???????????
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

H Demetra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Demetra έγραψε στις 06:35, 24-08-18:

Καλημερα και ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. Η αληθεια ειναι οτι δεν εδωσα και εγω λιγο χρονο στα φαρμακα να δρασουν και στο γατι να προσαρμοστει αλλα αγχωθηκα αμεσως. Τωρα περιμενω να περασει η ωρα να παμε να δουμε τι θα μας πει ο γιατρος. Η διαθεση της ειναι οριακα καλυτερη και η ορεξη της επισης. Εμετος ουτε για δειγμα αλλα η διαρροια ειναι δυσκολο να προσδιορισω γιατι η δεν εκανε καθολου ολη νυχτα η ειναι τοσο νερο πλεον που το μπερδευω με τα τσισα της. Δεδομενου οτι χθες το απογευμα δεν εκανε θα παω με την πρωτη επιλογη.
Συνεπως μπορουμε να πουμε με σχετικη ασφαλεια οτι η υγεια της αργα αλλα σταθερα επανερχεται. Θα δω τι θα πει και ο γιατρος και θα ενημερωσω.

Την καλημερα μου!
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

H Demetra έγραψε στις 06:51, 24-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλημέρα φίλη μου (έχουμε και το ίδιο όνομα)...

Να σου ζήσει η τσαχπινοζουζουνιαρα σου, περαστικά της και γρήγορη ανάρρωση...

Αυτό που σου είπε και η Αλεξάνδρα ισχύει... Ανάλογα τι έχει, πόσο σοβαρό είναι αυτό κλπ κλπ ποικίλλει και ο χρόνος ανάρρωσης...
Σε γενικές γραμμές πάντως, σε μια απλή εντελώς γαστρεντεριτιδα με εμετό, αν ακολουθήσουμε τη σωστή διατροφή και δίαιτα σε 3-4 μέρες είναι έτοιμο πάλι το ζώο να επανέλθει στις συνηθισμένες διατροφικές συνήθειες... (Με μια ήπια προσαρμογή όπως ακριβώς κάνουμε και στον άνθρωπο)..
Αν έχει έντονη διάρροια συνήθως μετά την εβδομάδα...

Εννοείται πως πάντα ότι λέμε είναι μετά από εμπειρία με τα δικά μας ζωάκια... Για παράδειγμα... Ο μεγάλος αρσενικός μου σε γαστρεντεριτιδα με αρκετούς εμετούς ο χρόνος ανάρρωσης ήταν αυτός που έγραψα, με διατροφή για 3 μέρες μόνο βραστό κοτόπουλο και ρύζι, και ο μικρός αρσενικός με έντονη διάρροια έτρωγε για 1 εβδομάδα ειδική κονσέρβα για να επανέλθει το έντερο...

Ενημέρωσε μας για την πορεία της υγείας της...

Άσχετο.... Πόσο ίδια είναι η μικρη σου με τον Ραμόν μου???? ΚΑΡΜΠΟΝ???????????

Λοιπον, αν σκεφτεις οτι ειμαστε στην ιδια πολη ειναι πολυ πιθανο να εχουν καποια σχεση

Βλεπω οτι εχεις 3 ομορφα και υγιεστατα γατακια, εισαι και απο Ηρακλειο οποτε εχω μια χαρη ζητησω. Ο κτηνιατρος μου κλεινει απο αυριο και για 15 μερες. Εμενα το γατακι μου θα χρειαστει σιγουρα βοηθεια. Μπορεις να μου συστησεις καποιον/καποιους; Αν το φορουμε δεν επιτρεπει δημοσια τοτε σε παρακαλω σε μηνυμα.

Σε ευχαριστω και παλι. Μακαρι να υπηρχε τροπος να μαθουμε για την ομοιοτητα της Σαμερ με το Ραμον σου. Θα ηταν σαν ταινια, αλλα για γατες!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 07:15, 24-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Demetra
Λοιπον, αν σκεφτεις οτι ειμαστε στην ιδια πολη ειναι πολυ πιθανο να εχουν καποια σχεση

Βλεπω οτι εχεις 3 ομορφα και υγιεστατα γατακια, εισαι και απο Ηρακλειο οποτε εχω μια χαρη ζητησω. Ο κτηνιατρος μου κλεινει απο αυριο και για 15 μερες. Εμενα το γατακι μου θα χρειαστει σιγουρα βοηθεια. Μπορεις να μου συστησεις καποιον/καποιους; Αν το φορουμε δεν επιτρεπει δημοσια τοτε σε παρακαλω σε μηνυμα.

Σε ευχαριστω και παλι. Μακαρι να υπηρχε τροπος να μαθουμε για την ομοιοτητα της Σαμερ με το Ραμον σου. Θα ηταν σαν ταινια, αλλα για γατες!
Στην ίδια πόλη μένουμε??? Λες να έχουν την ίδια μανούλα???? Ο δικός μου βεβσια είναι σχεδόν 11 μηνών, αλλά δεν αποκλείεται να είναι από δεύτερη γέννα...

Μα είδες πόσο όμοια είναι? Το πρόσωπο είναι ΚΑΡΜΠΟΝ.....

σου στέλνω μήνυμα για τον κτηνίατρο....
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

H Demetra έγραψε στις 06:58, 25-08-18:

Καλημερα και παλι. Ερχομαι με νεα απο τη Σαμερ μου!

Το μωρο μου ειναι πολυ καλυτερα. Χθες πηγαμε στο γιατρο και της εκανε παλι αντιβιωση και γαστροπροστασια και οταν γυρισαμε σπιτι ηταν οριακα πιο ευθυμη. Δεν ετρωγε ομως και μετα απο 3 ωρες με παροτρυνση του γιατρου της εδωσα λιγη απο την ειδικη κονσερβα με το ζορι. Οταν λεω με το ζορι εννοω της ανοιξα το στομα, της αλειψα το στομα με πατε και το κρατησα κλειστο να μην το φτυσει. Συνεχισα ετσι καθε 2 ωρες περιπου με μικρες ποσοτητες και μεχρι το βραδυ η διαθεση της ειχε σχεδον επανελθει.
Σημερα το πρωι ομως εγινε το θαυμα. Ζητουσε απο μονη της φαγητο και εφαγε μια γενναια ποσοτητα βραστο κοτοπουλο χωρις πιεση και μετα απο λιγο εφαγε και αλλο.
Περιμενω να περασει η ωρα να τηλεφωνησω σρο γιατρο να του πω τα ευχαριστα και να μου πει τι διατροφη να ακολουθησω, αλλα μεχρι τοτε πιστευετε οτι πρεπει να της δινω οσο θελει να φαει η να την αφησω λιγο νηστικη για να μην επιβαρυνθει το στομαχι της; Η διαθεση της και την ενεργεια της εχουν επανελθει σχεδον εντελως, αλλα φοβαμαι μην το παρακανει με το φαι και υποτροπιασει.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:19, 25-08-18:

Καλημέρα και σε σας, με τα πολύ ευχάριστα νέα σας!
Πολύ χαίρομαι που το στομαχάκι της Σάμερ γιατρεύτηκε κι επανήλθε η όρεξή της και μάλιστα δριμύτερη.

Ναι, θα συμφωνήσω οτι επειδή είναι πρόσφατη η αδιαθεσία της, καλό θα είναι να μη το παραφορτώνει με φαγητό, αλλά ούτε και να "λιμοκτονεί". Μια "μέση" οδός και μέχρι να σε καθοδηγήσει ο γιατρός σχετικά με την ποσότητα, είναι μικρές μερίδες γευμάτων όποτε εκείνη στο ζητάει. Νομίζω θα είναι ότι πρέπει.
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

H Demetra έγραψε στις 09:33, 25-08-18:

Μολις εκλεισα το τηλεφωνο και μου ειπε το ιδιο σχεδον. Μικρα αλλα οχι πολυ συχνα γευματα. Ας πουμε εφαγε στις 8 σημερα θα ξαναφαει σε κανα μισαωρο. Μου ζηταει συνεχεια και τη λυπαμαι αλλα δεν μπορω να ενδωσω...
Ευχαριστω πολυ παντως. Ησασταν μεγαλη βοηθεια και παρηγορια!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:11, 25-08-18:

Όχι με κανέναν τρόπο μην ενδώσεις! Μόνο έτσι θα αποθεραπευτεί κι εύχομαι "σιδερένια" από δω και πέρα η Σάμερ (με το ωραίο όνομα).
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:11, 25-08-18:

Καλημέρα Δήμητρα.... Μην την λυπάσαι.... Ακολούθησε τις οδηγίες του κτηνίατρου... Θέλει πάντα μια ομαλή προσαρμογή το στομάχι μετά από κάποια αδιαθεσία - όπως και στους ανθρώπους - για να επανέλθει σωστά... Για πόσες μέρες σου είπε? Όταν θα ξαναμπεί στην κανονική της διατροφή (κροκέτες δεν τρώει φυσιολογικά?) ξεκίνησε την πρώτη μέρα με μικρές ποσότητες ανά τακτά διαστήματα - ανά 2ωρο περίπου - για να μην της πέσει βαρύ.... Καλή ανάρρωση στην Σάμερ
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

H Demetra έγραψε στις 11:39, 25-08-18:

Μου ειπε για 2-3 μερες αυστηρη διαιτα και προσεκτικη παρακολουθηση και μετα αν ολα ειναι καλα, σταδιακα επιστροφη στη διατροφη της. Οτι μου λετε και εσεις δηλαδη. Ειδατε πως ταιριαζει η εμπειρια με την ιατρικη γνωση; :-) :-)
Παράθεση

nina22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nina22
H nina22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H nina22 έγραψε στις 22:04, 20-10-18:

Ποσο χαιρομαι οταν ακουω για ζωακια που αναρρωνουν δυναμικα!
Παράθεση

CTina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CTina
H CTina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H CTina έγραψε στις 00:40, 22-03-19:

Καλησπέρα,
Είμαι καινούρια εδώ. Έχω έναν αρσενικό στειρωμένο γάτο 2 ετών. Δεν είναι εμβολιασμένος αλλά λαμβάνει κανονικά αποπαρασιτωσεις. Στις αρχες Δεκέμβρη δεν με ξύπνησε ένα πρωί όπως είθισται, ήταν ανορεκτος, κακοδιαθετος, δεν έπαιζε κι έτσι τον πήγα στον γιατρό. Μετά από διάφορες εξετάσεις καταλήξαμε πως ενώ δεν φαίνονταν στις ακτινογραφίες μάλλον κατάπιε κομμάτι από λαστιχάκι (δεν είναι ακτινοσκιερο), το οποίο βρήκα στον εμετό του, και του προκάλεσε κάποια δυσλειτουργία στο έντερο. Έμεινε στην κλινική 2 μέρες για παρακολούθηση κ δεν κάναμε τπτ. Έδειξε βελτίωσε από μόνος του και υποθεσαμε πως το απέβαλε με τα κακα του. Όλα καλά όλα ωραία μέχρι εχθές το πρωί που πάλι δεν με ξύπνησε, δεν έφαγε κροκετα, δεν έχει διάθεση, δεν παίζει, κοιμάται ή ξαπλώνει διαρκώς κτλ κτλ. Τον ψηλαφιζω Αλλά Δ έχει κάποια ιδιαίτερη αντίδραση, τρώει μόνο λίγη κονσέρβα κ με το ζόρι κυνηγάει ένα μπαλάκι που του πετάω. Μέχρι κ το νιαουρισμα του είναι διαφορετικό. Δ τον έχω πάει ακόμη στο γιατρό κυρίως Γτ δε θέλω να τον υποβάλω πάλι σε αυτή την διαδικασία εξετάσεων και συνεπώς στρες!! Είπα να τον παρακολουθήσω κ σήμερα Αλλά δε βλέπω βελτίωση. Πείτε μου ρε παιδια κι εσείς τη γνώμη σας... Απο τη μια να μην τον στρεσαρω, αλλα απο την αλλη μήπως χάνω πολύτιμο χρόνο;;; Κατάπιε πάλι τπτ ή έχει κάτι άλλο;;; Συγγνώμη για τον ατελείωτο μονόλογο.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:35, 22-03-19:

Καλησπέρα Τίνα και καλωσήλθες στην παρέα μας.
Βέβαια γιατρός δεν είμαι, αλλά από τα γεγονότα που περιγράφεις δυο ενδεχόμενα είναι δυνατόν να συμβαίνουν: είτε δεν έχει αποβάλλει ολόκληρο το λαστιχάκι και κομάτι του παραμένει στα σπλάχνα του, είτε έχει ερεθιστεί κατά κάποιο τρόπο και παραμένει ερεθισμένο το γαστρεντερολογικό του ή και το εσωτερικό του λαιμού του (φάρυγγας).
Θα σου συνιστούσα λοιπόν αν αυτή η ατονία επιμένει ως αύριο, να τον ξαναπάς να τον δει ο γιατρός. Καταλαβαίνω οτι για τον γατούλη είναι μια στρεσογόνος και επίπονη διαδικασία, αλλά μπροστά στον κίνδυνο της υγείας του και στο όφελος που θα έχει όταν βρεθεί η αιτία (και επομένως και η θεραπεία), στη θέση σου δεν θα δίσταζα καν.

Εύχομαι περαστικά το συντομότερο.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 06:15, 22-03-19:

Καλημέρα Τίνα και καλώς ήρθες.
Ο γατουλης σου χρειάζεται να τον δει πάλι ο γιατρός. Είναι χίλιες φορές καλύτερα να τον υποβάλλει ξανά στη διαδικασία του στρες πάρα να τον αφήσεις δίχως να δεις τι μπορεί να έχει.. Δεν θα πάθει δα και τίποτα από το λίγο στρες. Ίσα ίσα θα καταλάβει ότι το βοηθάς και θα συνεργαστεί κιόλας.

Μπορεί να έχει από μια απλή ίωση μέχρι κάτι πιο σοβαρό που με πρώτο μάτι δεν είναι ορατό. Επομένως χρειάζεται μια πιο βαθιά εξέταση..

Και θα κάνω τώρα την εξής ερώτηση.... Γιατί δεν είναι εμβολιασμενος? Ζει αποκλειστικά στο σπίτι ή βγαίνει και εξω?
Τα εμβολια γίνονται για να προστατεύουν τα ζώα από τους ιούς και επομένως από τις αρρώστιες που προκαλούνται από αυτά (ρινοτραχειίτιδα, καλυκοϊό, πανλευκοπενία και χλαμιδιωση).. Όπως ακριβώς και στους ανθρώπους...
Ακόμα και αν ένα ζώο ζει αποκλειστικά μέσα αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να αρρωστήσει αφού εμείς οι ίδιοι μεταφέρουμε μικρόβια και ιούς καθημερινά. Επομένως αν δεν υπάρχουν τα αντισώματα στον οργανισμό του οποιουδήποτε ζώου δεν μπορεί να τα πολεμήσει όταν έρθει σε επαφή με αυτά....

Πήγαινε τον λοιπόν άμεσα πάλι στον κτηνίατρο, ενημέρωσε τον φυσικά πως είναι ανεμβολιαστος (για να ξεκινήσει ίσως από εκεί) και εύχομαι γρήγορα ο γατουλης σου να γίνει περδίκι.

Σε παρακαλώ όμως σκέψου και αυτά που είπαμε. Είναι κρίμα να τον αφήνεις απροστάτευτο απέναντι στουςωιους. Ίσως αυτό κάποια στιγμή να του κοστίσει τη ζωή

Περαστικά του και πάλι και ενημέρωσε μας για την υγεία του ναι???
Παράθεση

CTina

Νεοφερμένος

H CTina έγραψε στις 21:48, 22-03-19:

Καλησπέρα Δήμητρα και Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ο Φαγκρης ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Παρακολουθείτε από την 2η μέρα που τον βρήκα από μια κλινική στη Θεσσαλονίκη. Κατόπιν συζητήσεων με το μην κτηνίατρο του καταλήξαμε πως εκτός από το 1ο που το έχει κάνει τα υπόλοιπα μπορεί να τα αποφύγει για να μην επιβαρυνθεί ο οργανισμός του. Είχε κάνει χίλιες δυο εξετάσεις στην αρχή και είχε βγει σε όλες αρνητικός. Οπότε για να αποφύγουμε ενδεχόμενο σάρκωμα δεν έκανε τα υπόλοιπα. Ωστόσο δεν είναι κάτι άγνωστο σμαπο το γιατρό που παρακολουθείτε. Τώρα αναφορικά με την παρούσα κατάσταση, ηλπιζα πως σήμερα θα είναι καλυτερα αλλά δυστυχώς Όχι. Σήμερα έφαγε ακόμη λιγότερο Αλλά παίξαμε πολύ περισσότερο. Όπως και να έχει αύριο έχει γιατρό
Παράθεση

CTina

Νεοφερμένος

H CTina έγραψε στις 21:52, 22-03-19:

Αααα και δε καταλαβαίνεις τι σημαίνει να μπαίνει ο φαγκρης στο αμάξι. Όχι στρες, ΑΜΟΚ. Όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν τις θέλει τις μετακινήσεις...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:36, 22-03-19:

Καλησπέρα Τίνα... Εγώ μίλησα μόνο για το τετραπλό εμβόλιο που προστατεύει από τις 4 αρρώστιες που σου έγραψα (και που γίνεται 1 φορά το χρόνο).. Ένα ανεμβολιαστο ζώο είναι εντελώς απροστατευτο σε οποιοδήποτε μικρόβιο και ο γάτος σου αυτήν την στιγμή έχει αρπάξει μάλλον κάποιο μικρόβιο.
Της λύσσας και της λευχαιμίας δε χρειάζονται να γίνονται όταν το ζώο ζει μέσα στο σπίτι οπότε όντως γιατί να επιβαρυνθεί ο οργανισμός του με εμβολια που δεν είναι απαραίτητα??

Καταλαβαίνω απόλυτα το στρες και το αμοκ που παθαίνει ο γατουλης σου. Έτσι ήταν και ο πρώτος μου γάτος, σε σημείο μάλιστα που στο ιατρείο γινόταν τίγρης και δεν μπορούσα ούτε εγώ να τον αγγίξω.. Με ξέσκιζε με τα νύχια του και με δάγκωνε τόσο πολύ που έτρεχαν αίματα.... Αλλά και ο Ραμόν τώρα (ο ένας από τους γάτους μου) μόλις μπαίνει μέσα στη γάτοφορο και στο αυτοκίνητο αρχίζει και φωνάζει και δεν είναι ήσυχος..
Όμως το στρες δεν είναι λόγος να σε αποτρέπει από το να τον πας και να του γίνουν εξετάσεις για να δείτε τι εχει. Θα πρέπει να σκέφτεσαι πως γίνεται για το καλό του, για την υγεία του, για να γίνει καλά... Επειδή τον αγαπάς και νοιάζεσαι...

Εύχομαι ολόψυχα να είναι κάτι περαστικό και γρήγορα να αναρρωσει...
Ενημέρωσε μας για το τι είπε ο γιατρός. Περαστικά του...

Ζήτησε σε παρακαλώ να του γίνουν εξετάσεις για τα λοιμωδη (αν δεν τις έχετε κάνει) και βιοχημικες....Να ελέγξετε και τις τιμές του συκωτιού και νεφρά...

Τουαλέτα τον βλέπεις να πηγαίνει κανονικά?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 22-03-19 στις 22:41.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους