Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,174 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 378 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν με αφήνει να τον προσεγγίσω

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:15, 15-06-14:

Κατ' αρχάς, συμφωνώ με τα παιδιά που έγραψαν πριν.
Κατά δεύτερον, μήπως θα ήταν καλύτερα να τον κρατήσει η κτηνίατρος ένα διάστημα σε κλουβάκι, να νοσηλευτεί δηλαδή για να πάρει σωστά την θεραπεία του;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:31, 15-06-14:

Aυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ. Όταν εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε όσα πρέπει, τότε ίσως αυτό σημαίνει πως το ζωάκι χρειάζεται νοσηλεία..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mairou
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 23:28, 15-06-14:

Σαφώς και δεν το κάνουμε να τον αφήσουμε έξω. Κάναμε αυτή τη σκέψη αγανακτώντας γιατί δεν μπορούμε να εξηγήσουμε τη συμπεριφορά του και κάθε φορά που πάμε να τον πιέσουμε αντιδράει έτσι. Όταν τον τάϊζα έξω στο δρόμο με περίμενε, τον χάϊδευα λίγο την ώρα που έτρωγε και δεν αντιδρούσε. Έδειχνε να το θέλει , δεν με γρατζουνούσε. Όταν έδειχνε στην υγεία του καλύτερα, όταν έδειχνε άρρωστος αλλά και όταν εμφανίστηκε σε κακή κατάσταση.
Γι αυτό άλλωστε μπορέσαμε να τον πιάσουμε. Μας πλησίαζε. Είχα προσπαθήσει και στο δρόμο να του δώσω με τη σύριγγα αντιβίωση όμως αλλά δεν τα κατάφερα. Εκεί με καταγρατζούνισε και μου έκανε και μόλυνση στα χέρια.
Κάθε φορά που θα πάει στο γιατρό, κάθε φορά που θ'ακούσει ένα θόρυβο, αν πάμε και οι δυο μαζί και όχι ένας ένας, κάθεται στη γωνιά του και δεν βγαίνει ούτε για φαγητό. Κρατάει μισή μέρα, μια μέρα , δύο , πρώτη φορά κράτησε τόσες ημέρες. Έφαγε ελάχιστα και μόνο τη νύχτα. Όλη την ημέρα έμενε νηστικός. Τι να σκεφτώ ?
Δεν δείχνει να θέλει να φύγει από εκεί που τον έχουμε ή τελικά είναι τρομοκρατημένος από τον εγκλεισμό? Έχει περάσει πάνω από μήνας τώρα. Δεν είναι συνέχεια έτσι, στην αρχή ήταν καλύτερη η κατάσταση στο θέμα του φαγητού του, έχει πισωγυρίσματα και δεν μπορώ να τα αποδώσω στην υγεία του. Είναι σαφώς πολύ καλύτερα. Πριν δεν μπορούσε ούτε να αναπνεύσει και έτρωγε. Με το πόδι του, αλλά έτρωγε. Δεν βήχει πια, δεν φτερνίζεται, καθάρισε η αναπνοή του.
Η κλινική του εικόνα είναι πολύ καλή απ' ότι μας είπε η γιατρός και έχει φτιάξει πολύ το ανοσοποιητικό του. Τι να πω τώρα, σε πόσους γιατρούς πρέπει να τον πάμε ? Δεν καταλαβαίνει την ηλικία του, έχει τα δυό μπροστινά του δόντια σπασμένα και τα κάτω κουνιούνται λίγο , μπορεί όμως να φάει, δεν έχει πυρετό , του έκανε πολύ λεπτομερή εξέταση , και τον έχουμε πάει ήδη 5 φορές σε γιατρό και κάθε φορά του κάνουμε ενέσιμη αντιβίωση. Αυτή που πήγαμε τώρα είναι η νέα γιατρός που μας σύστησαν για πολύ καλή και ενώ του έκανε κι αυτή ενέσιμη αντιβίωση, μας είπε πως είναι μεν δυνατή αλλά δεν καλύπτει όλα τα μικρόβια που χρειάζεται.
Αν υπάρχει άλλη ενέσιμη αντιβίωση πιο ακριβή δεν θα μας το έλεγε? Το ότι είναι αδέσποτος ο γάτος δεν σημαίνει ότι δεν θα μας ρωτούσε γι αυτό. Κάναμε εξέταση για λευχαιμία και aids αφού μας ρώτησε αν είμαστε διατεθειμένοι να την πληρώσουμε ώστε να ξέρουμε τι αντιμετωπίζουμε. Μας έκανε καλή τιμή για τη μελλοντική του στείρωση αλλά πληρώσαμε σε σύνολο € 70,00. Τα € 40,00 ήταν για την εξέταση αίματος και τα € 30,00 για την επίσκεψη και ένεση. Για περίθαλψη στη γιατρό δεν έχω ρωτήσει για να πω την αλήθεια αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορώ να το αντέξω οικονομικά.Θα πάω και αύριο στην κτηνίατρο γιατί θέλω να δει τη Μελίσσα μου και θα την ρωτήσω για σιγουριά και φυσικά θα της πω για τη στάση του και θα τα συζητήσω όλα.
Με γάντια κήπου τον πιάνουμε για να πάει στο γιατρό αλλά για αντιβίωση δεν μπορούμε να το κάνουμε. Δεν μπορώ να τον ζορίσω τόσο πολύ. Ναι, από τη μια φοβάται κι από την άλλη αγρίμι είναι. Ακόμα και όταν του έκανε την ένεση, η γιατρός μας είπε - ας πούμε χαριτολογώντας- "πω, πως φαίνεται πως είναι άντρακλας, δεν τρυπιέται"
Όπως και να έχει, σήμερα το απόγευμα έφαγε επιτέλους αρκετό κοτόπουλο και θα του δώσουμε πάλι φαγητό χωρίς την αντιβίωση να χορτάσει καλά για να ξαναπροσπαθήσουμε με την αντιβίωση, χωρίς να τον ζορίσουμε όμως.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:55, 15-06-14:

Η αληθεια ειναι πως η νοσηλεία σιγουρα θα στοιχιζει αρκετά. Δεν ξερω βεβαια ποσο φιλόζωη μπορει να ειναι η κτηνιατρος και ποσο καλη τιμή μπορει να σας κανει. Μπράβο που ξοδέψατε τόσα για να βοηθήσετε το γατούλη. Μακάρι ολα να πανε καλα. Τουλαχιστον εφαγε λιγο και δεν έμεινε εντελώς νηστικός. Κονσερβα δεν τρωει καθολου; Η αντιβιωση μονο σε σιρόπι υπαρχει;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 02:47, 16-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από mairou
έχει τα δυό μπροστινά του δόντια σπασμένα και τα κάτω κουνιούνται λίγο , μπορεί όμως να φάει
Μήπως εδώ είναι η αιτία που ο γάτος ζορίζεται να φάει; Μήπως πονάνε τα δόντια του και τρώει μόνο όταν νιώθει ότι έχει φτάσει σε υπερβολική πείνα;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 10:07, 16-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Η αληθεια ειναι πως η νοσηλεία σιγουρα θα στοιχιζει αρκετά. Δεν ξερω βεβαια ποσο φιλόζωη μπορει να ειναι η κτηνιατρος και ποσο καλη τιμή μπορει να σας κανει. Μπράβο που ξοδέψατε τόσα για να βοηθήσετε το γατούλη. Μακάρι ολα να πανε καλα. Τουλαχιστον εφαγε λιγο και δεν έμεινε εντελώς νηστικός. Κονσερβα δεν τρωει καθολου; Η αντιβιωση μονο σε σιρόπι υπαρχει;
Έχουμε ξοδέψει μέχρι στιγμής πάνω από € 200,00 για το γατούλη. Χαλάλι του και δεν το λέω για να πείτε μπράβο, επιλογή μας να τον σώσουμε ήταν . Αρκεί να το αντέχουμε.

Έφαγε παιδιά όμως έφαγε Και δεν εννοώ να τσιμπήσει, έφαγε καλά και πήρε και την αντιβίωση μετά. Άντε να βγάλεις άκρη με αυτό το γάτο. Μας έχει πραγματικά τρελάνει. έφαγε καλά όμως . Κονσέρβα δεν τρώει . Αν πεθαίνει της πείνας βέβαια θα φάει αλλά δεν γίνεται έτσι. Την κονσέρβα γενικά ούτε να την φτύσει . Δοκιμάσαμε και Royal ,Hills και whiskas και άλλες που δεν θυμάμαι.
Έφαγε αρκετό κοτόπουλο αλλά και ξηρή τροφή

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Μήπως εδώ είναι η αιτία που ο γάτος ζορίζεται να φάει; Μήπως πονάνε τα δόντια του και τρώει μόνο όταν νιώθει ότι έχει φτάσει σε υπερβολική πείνα;
Δεν νομίζω γιατί πρώτα απ'όλα θα προτιμούσε την κονσέρβα ενώ αυτός προτιμάει τη ξηρή τροφή.
Πάντως όπως έγραψα και στην προηγούμενη απάντησή μου έφαγε καλά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 16-06-14 στις 16:35. Αιτία: merge posts/συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 10:24, 16-06-14:

Πάντως και εγώ είμαι υπέρ να πείτε στην κτηνίατρο όταν χρειαστεί να τον ξαναπάτε να ρίξει μια ματιά στο στόμα του, αν δεν το έχει ήδη κάνει. Μπορεί να έχει κάνει ουλίτιδα και να έχει λοίμωξη μέσα στο στόμα (δεν τον εμποδίζει να φάει αλλά τις περιόδους που θα του κάνει εξάρσεις θα τον πονάει πολύ).Γενικά τα δοντάκια και τα ούλα είναι μεγάλη πληγή στις γατούλες!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:49, 16-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Πάντως και εγώ είμαι υπέρ να πείτε στην κτηνίατρο όταν χρειαστεί να τον ξαναπάτε να ρίξει μια ματιά στο στόμα του, αν δεν το έχει ήδη κάνει. Μπορεί να έχει κάνει ουλίτιδα και να έχει λοίμωξη μέσα στο στόμα (δεν τον εμποδίζει να φάει αλλά τις περιόδους που θα του κάνει εξάρσεις θα τον πονάει πολύ).Γενικά τα δοντάκια και τα ούλα είναι μεγάλη πληγή στις γατούλες!
Ερχόμουν να γράψω αυτό λέξη προς λέξη!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 10:02, 17-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Το έχει δει το στόμα του και μάλιστα πολύ προσεκτικά .
Πήγα χθες στην κτηνίατρο και συζήτησα μαζί της. Έτσι κι αλλιώς τον είχε εξετάσει αρκετή ώρα και στο στόμα και είδε τα δόντια ,τα ούλα, μας είχε πει πως έχει μια γλωσσίτιδα -νομίζω, όμως ούτε τον εμποδίζει να φάει , ούτε είναι κάτι σε έξαρση μετά από τις αντιβιώσεις που έχει πάρει. Όταν της είπα για τη συμπεριφορά του μου απάντησε πως ο γάτος λογικά είναι σοκαρισμένος πολύ γιατί δεν είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση η υγεία του. Την ξαναρώτησα για το στόμα μήπως δεν μπορεί κλπ.. και μου απάντησε όχι, δεν οφείλεται σε κάτι τέτοιο.
Ξανατονίζω ότι έγινε πολύ προσεκτική εξέταση γιατί του έκανε ηρεμιστική ένεση για να τον δει παντού.
Πιστεύω πως ζαβλακώθηκε αρκετά από την ένεση αλλά ούτε κι αυτό δικαιολογεί το να μην τρώει και να μην κουνιέται.
Εδώ κανονική νάρκωση τους κάνεις για τη στείρωση και τη δεύτερη ημέρα άντε τρίτη το πολύ συνέρχονται.

Πρέπει να πάρει τρεις ημέρες αντιβίωση, διακοπή τρεις ημέρες και πάλι τρεις ημέρες αντιβίωση. Πήρε για τις δύο ημέρες μέχρι αυτή τη στιγμή επιτέλους και νομίζω πως άρχισε να ηρεμεί και να έρχεται στα ίσα του. Στα "ίσα" του Πορτοκάλη εννοείται, που δεν σε πλησιάζει και αν κάτι του στραβώσει σου ρίχνει και καμιά, αλλά τουλάχιστον να τρώει και να καταφέρνουμε με κόλπα και δοκιμές στο φαγητό , να του δίνουμε αντιβίωση.
Θα δείξει ...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:51, 22-06-14:

Πως πάει ο γλυκούλης μας; Το αγριόγατο της παρέας μας; Διάβασα κάπου πως ένας άλλος τρόπος να χορηγήσεις αντιβίωση σε γάτο, είναι να τον τυλίξεις πρώτα με χοντρή πετσέτα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:11, 17-11-14:

Καλησπέρα φίλοι μου, αποφάσισα να γράψω κι εγώ σ΄αυτό το θέμα, για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την προσέγγιση της Ρούμπη, που πολλοί από σας ήδη θα γνωρίζετε κι από το θεματάκι μας. Λοιπόν η Ρούμπη είναι μία γατούλα δύο ετών περίπου, η οποία μεγάλωσε και ζει στην αυλή μας κι από μικρή που ήταν προσπάθησα πολύ να την πλησιάσω, αλλά στάθηκε αδύνατον. Την πρώτη φορά που έμεινε έγκυος, πήγε και γέννησε κάπου εκτός σπιτιού και τα μωρά της δε μας τα έφερε ποτέ, προφανώς κάτι δε πήγε καλά στη γέννα..Τη δεύτερη φορά όμως την πέτυχα στη φάση του τοκετού κι έτσι αδύναμη που ήταν την έφερα μέσα στο σπίτι μαζί με το μωρό της (ένα έκανε), εδώ και τέσσερις μήνες την έχουμε εσώκλειστη προσπαθώντας να την πλησιάσουμε και να την πάμε για εμβόλια και στείρωση. Κι ενώ έχει προσαρμοστεί με το χώρο και με τους υπόλοιπους μέσα τα πάει επίσης καλά, με μας έχει ακόμη πρόβλημα. Ο κτηνίατρος μου συνέστησε να της βάλω ηρεμιστικό στην τροφή της για να την πιάσουμε αλλά με όσες λιχουδιές κι αν προσπάθησα να της το δώσω δε το έτρωγε με τίποτα (γενικά προτιμάει μόνο κροκέτες). Τις προάλλες εντωμεταξύ κατάφερα να της δώσω αντιπαρασιτικό μέσα σε μοσχαράκι λεμονάτο και κράτησα απ΄ αυτό μία μερίδα στην κατάψυξη μήπως πάρει και το ηρεμιστικό έτσι. Ε λοιπόν σήμερα που επιχείρησα να το πάρει με αυτό, ίσα ίσα που το έγλειψε λγ, τζίφος πάλι κι έχω απογοητευτεί. Συζώντας με πολλές γάτες, που όλες είναι απίστευτα ήρεμες και χαδιάρες, πόσο μάλλον που τους προσφέρουμε τα πάντα και με πολλή αγάπη (στερώντας πολλές φορές πράγματα κι από τον εαυτό μας...), μου κάνει τρομερή εντύπωση η όλη της συμπεριφορά. Το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να την κρατήσω μέσα για πολύ ακόμα (ήδη μέσα ζουν αρκετά..) και φυσικά δε θέλω να τη βγάλω έξω γιατί είναι θέμα χρόνου να ξαναζευγαρώσει και δεν είμαστε σε θέση να αναλάβουμε άλλα γατόνια, ήδη έχουμε δεκαέξι συνολικά (13 στειρωμένα, δύο μικρά, πολύ καλόβολα που θα στειρωθούν οσονούπω κι αυτή τη τρελή που πολύ μ΄έχει προβληματίσει... Η μόνη πρόοδος που έχουμε κάνει σ΄αυτό το διάστημα είναι να τη χαιδεύω πολύ διακριτικά όταν κοιμάται, στο σώμα και πάλι μουγκρίζει με νεύρα κι αν πάω προς το κεφάλι της γίνεται καπνός. Έχετε καμιά ιδέα για την προσέγγισή της;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 14:30, 17-11-14:

Καλησπέρα, Θα σου πω τη δική μου εμπειρία ή μάλλον αυτή μπορείς να τη διαβάσεις πιο πάνω. Το αποτέλεσμα σήμερα θα σου πω, είναι πως ο αγριόγατος αυτός σταμάτησε να μας γρατζουνάει, μας εμπιστεύτηκε και χουρχουρίζει μόνο που μας βλέπει. Πέρασε ένας χρόνος για να γίνει αυτό, δεν ήταν εύκολο αλλά τώρα αλητεύει όλη την ημέρα, χωρίς όμως να απομακρύνεται από το σπίτι και τη νύχτα μπορώ και τον κλείνω στο παλιό του ..... αναρωτήριο κι έτσι προστατεύεται και από το κρύο και από τις .... πολλές αλητείες.
Λοιπόν ξέρω πως δε σε βοηθάει αυτό γιατί βιάζεσαι , απλά ήθελα να σου πω την εμπειρία μήπως σε βοηθήσει, γιατί στον αλήτη Πορτοκάλη, μπορούμε πια να δώσουμε αντιβίωση αλλά μόνο σε χάπι βάζοντάς το σε ένα κομματάκι sticks Whiskas. Πιάνει πάντα !!! Ακόμα και αντιπαρασιτικά σε χάπι δίνω και όχι μόνο σε αυτόν αλλά και στις δικές μου που με παίδευαν και το τρώνε με το στικάκι χωρίς καν να το καταλάβουν, χωρίς δεύτερη προσπάθεια.
Ιδέα ρίχνω .....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 18:17, 17-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από mairou
Καλησπέρα, Θα σου πω τη δική μου εμπειρία ή μάλλον αυτή μπορείς να τη διαβάσεις πιο πάνω. Το αποτέλεσμα σήμερα θα σου πω, είναι πως ο αγριόγατος αυτός σταμάτησε να μας γρατζουνάει, μας εμπιστεύτηκε και χουρχουρίζει μόνο που μας βλέπει. Πέρασε ένας χρόνος για να γίνει αυτό, δεν ήταν εύκολο αλλά τώρα αλητεύει όλη την ημέρα, χωρίς όμως να απομακρύνεται από το σπίτι και τη νύχτα μπορώ και τον κλείνω στο παλιό του ..... αναρωτήριο κι έτσι προστατεύεται και από το κρύο και από τις .... πολλές αλητείες.
Λοιπόν ξέρω πως δε σε βοηθάει αυτό γιατί βιάζεσαι , απλά ήθελα να σου πω την εμπειρία μήπως σε βοηθήσει, γιατί στον αλήτη Πορτοκάλη, μπορούμε πια να δώσουμε αντιβίωση αλλά μόνο σε χάπι βάζοντάς το σε ένα κομματάκι sticks Whiskas. Πιάνει πάντα !!! Ακόμα και αντιπαρασιτικά σε χάπι δίνω και όχι μόνο σε αυτόν αλλά και στις δικές μου που με παίδευαν και το τρώνε με το στικάκι χωρίς καν να το καταλάβουν, χωρίς δεύτερη προσπάθεια.
Ιδέα ρίχνω .....
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θυμάμαι την περίπτωση του πορτοκάλη σας και χαίρομαι πολύ για τη θετική εξέλιξη της περίπτωσής του! Χρειάστηκε πολύς χρόνος βέβαια αλλά σας εμπιστεύτηκε τελικά, τουλάχιστον αυτός σας βρήκε μεγάλος γατούλης, αφού ήταν αδέσποτος και ποιός ξέρει τι θα είχε περάσει, οπότε δικαιολογείται ο κακομοίρης. Η δική μας ποτέ δεν έζησε ως αδέσποτο και μπορεί να μην την είχαμε μέσα στο σπίτι αλλά από τοσοδούλι ήταν στην αυλή και υποτίθεται ότι θα πρεπε να είχε συνηθίσει την παρουσία μας, όπως όλα τα υπόλοιπα που ζουν έξω...τέσπα, προφανώς χρειάζεται κι άλλο χρόνο, πρέπει να το πάρω απόφαση ότι θα αργήσει παααρα πολύ να ηρεμήσει η συγκεκριμένη...είναι μωρέ και το μικρό της μαζί μέσα αναγκαστικά, δε θέλω να το ρισκάρω να το βγάλω μόνο του έξω, άμαθο καθώς είναι φοβάμαι μή πάθει κτ...οπότε πάνε πακέτο. Πάντως, τα sticks που λες δε τα έχω δοκιμάσει, ενώ πίστευα ότι είχα δοκιμάσει τα πάντα...θα τα πάρω μήπως και...

Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stathisnew
Ο stathisnew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O stathisnew έγραψε στις 20:14, 17-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
καλησπερα σας!εδω κ δυο μηνες περιπου εχω εναν γατο,τον Παμπλο.Μου τον εδωσαν για 3 χρονων αλλα πιστευω οτι ειναι παραπανω τελικα!Αναφερω την ηλικια του γιατι ειναι αρκετα μεγαλος και χρειαστηκε να αλλαξει περιβαλλον( και να μεινει μαζι μου) γιατι στο παλιο του σπιτι τον ταλαιπωρουσαν.Το θεμα ειναι οτι δεν με αφηνει με τιποτα να τον χαιδεψω,ουτε καν να τον ακουμπησω!Και καποια στιγμη πρεπει να του κανω εμβολια (γιατι δεν του εχουν κανει ποτε) και δεν ξερω πως. Εννοειται οτι δεν μπαινει σε κλουβι μεταφορας.Επισης ακομα και το φαγητο του οταν του βαζω μου κανει το χαρακτηριστικο κχχχχ σαν να επιτιθεται.Το γατι δεν εχει ιδεα απο παιχνιδια με ανθρωπο ουτε απο χαδια.Δεν ξερω πως να τον πλησιασω. Και ειναι κ το θεμα υγιειας που δεν ξερω αν εχει κατι αλλα και αν θα παρουσιασει πως θα τον δει κτηνιατρος. Το μονο καλο που αποκτησαμε στη σχεση μας ειναι οτι κοιμαται πανω μου το βραδυ!Αλλα φυσικα περιμενει να βεβαιωθει οτι ξαπλωσα μηπως και του επιτεθω!χαχα
Είμαι ο Στάθης που ξεκίνησε το θέμα με τον " Πορτοκάλι ", ήμουν αγανακτισμένος από την επιθετικότητα του. Σήμερα, μόλις μας βλέπει, έρχεται με χαρά, τον χαϊδεύουμε χωρίς τον φόβο της επιθέσης, κερδίσαμε την εμπιστοσύνη του. Βέβαια πέρασε σχεδόν 1 έτος από την γνωριμία μας, αυτό που χρεάζεται είναι: ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ και αγάπη που σίγουρα διαθέτεις. Το γεγονός ότι σε πλησιάζει το βράδυ, είναι πολύ θετικό. Ένα τρίκ που χρησιμοποιώ για να δώσω φάρμακο στην γάτα μου, επιλέγω να είναι σε μορφή χαπιού, αγοράζω ένα μαλακό cat stick από pet shop, κόβω ένα μικρό κομμάτι από το cat stick και βάζω μέσα το χάπι. Πάντα πετυχαίνει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 15:19, 19-11-14:

Αααααχ ποσο σας καταλαβαινω παιδια!!εχω τ ιδιο θεμα με τον παμπλο μ.τ ειχα αναφερει παλαιοτερα κ καποιοι μπορει ν τ θυμουνται.ειναι οπως τα λες με τις αλλες μ γατες ειναι μια χαρα κ χαδια μονο στον υπνο.φαντασου τον εχω περιπου 3 χρονια στο σπιτι μ κ εξακολουθει ν μην αντεχει τα χαδια.αναρωτιεμαι αν ειχε τραυυματικες εμπειριες απο ανθρωπους.εχω καταληξει οτι μαλλον καποιες γατες ειναι αγριογατες με την καλη εννοια δηλαδη ειναι για τη φυση οχι για το σπιτι.και σαν ανεξαρτητα πλασματα που ειναι ετσι κ αλλιως απτ χαρακτηρα τους ενας λογος παραπανω..εγω απλα αγαπω τον παμπλο μου απο μακρια

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:11, 19-11-14:

Απ' ότι κατάλαβα το θέμα δεν είναι να γίνει μια χαδιάρα γατούλα με την οποία θα κάνετε αγκαλίτσες και χαδάκια και λόγια γλυκά, αλλά να καταφέρετε να την πιάσετε για να την στειρώσετε.
Το μόνο που έχω να προτείνω, καθώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα να πιάσω γάτα ή γάτο που ζούσε μέσα στο σπίτι μου, είναι να περιμένεις τον επόμενο οίστρο της ενώ μέχρι τότε θα την έχεις φυσικά μέσα. Συνήθως γίνονται πιο χαδιάρικα σε αυτή την φάση και ίσως καταφέρεις να την μπουζουριάσεις.
Λέω τώρα εγώ βασιζόμενη στην εμπειρία μου με την Μελίνα που δεν ήθελε καθόλου χάδια μέχρι που μας ήρθε οίστρος...

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:52, 19-11-14:

Δε το είχα σκεφτεί αυτό Βάσω, όντως αν τη πιάσουν οι ορμές της λογικά θ΄αρχίσει να τρίβεται..παντού (είχα ξεχάσει πως κάνουν σ΄αυτή τη φάση τα θηλυκά), εγώ σκέψου έλεγα μπας και το προλάβουμε και τη πηγαίναμε πριν, αλλά δε το βλέπω! Μακάρι να τα καταφέρουμε το συντομότερο (λογικά όπου να ναι θα τη πιάσει ο καημός για άντρα). Εννοείται πάντως ότι ο σκοπός δεν είναι να γίνει χαδιάρα γατούλα (όνειρο θερινής νυκτός μου φαίνεται αυτό), στην αυλή θα επιστρέψει εξάλλου (και να θέλαμε να την κρατήσουμε μέσα, είναι αδύνατον, έχουμε κλείσει!), το ζήτημα είναι να μας εμπιστεύεται ώστε να μπορούμε να την προσεγγίσουμε όταν χρειάζεται, πόσο μάλλον τώρα που είναι να στειρωθεί. Πάντως όσο αγριόγατο κι αν είναι δε μοιάζει να καταπιέζεται καθόλου μέσα στο σπίτι, το αντίθετο θα έλεγα περιέργως..βέβαια παίζει μάλλον μεγάλο ρόλο ότι είναι και μαζί με το μικρό της, τι να πω! Θα δούμε....

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 01:54, 20-11-14:

sticks Whiskas.ε????πολυ ενδιαφερον,θα το δοκιμασουμε
Μαρακι προσπαθησε με το στικ ,προσπαθησε με την πολυ καλη συμβουλη της Βασουλας μας βεβαιως-βεβαιως,κι αν δεν.............

??????δεν εχω ιδεα
γατοπαγιδα μαλλον?αληθεια πως λειτουργουν αυτες?δεν εχω δει ποτε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 10:38, 20-11-14:

Τη γατοπαγίδα έλεγα να την αποφύγω ofilia, μου φαίνεται ακραία σαν λύση στη περίπτωσή μας, άσε που εδώ στην περιοχή μας όσο το έψαξα δεν βρήκα να δανειστώ από κάπου για να δοκιμάσουμε, γιατί να αγοράσω αποκλείεται, πρώτον κοστίζει πάνω από 100 ευρώ και δε θα μου χρησιμεύσει πουθενά αλλού, όλα τα υπολοιπα γατούνια μου είναι φυσιολογικά! Όπως οι φάκες λειτουργούν πάντως, βάζεις μέσα μία λιχουδιά και με το που πλησιάζει η γάτα κλείνει αυτομάτως με ελατήριο..Κι άραγε η Ρούμπη θα πλησιάσει τη λιχουδιά, είναι και απίστευτα εκλεκτική τρομάρα της. Τέσπα, θα της δώσουμε λίγο χρόνο ακόμη κι αν δε τα καταφέρουμε και πάλι θα προσπαθήσει ο κτηνίατρος μ΄έναν πνίχτη..(έλεος δηλ.), που έχει και μας είπε ότι έχει πιάσει έτσι αγριόγατα στο παρελθόν, χωρίς βέβαια να είναι και σίγουρο ότι θα τα καταφέρει με το συγκεκριμένο τρόπο (πολύ αμφιβάλλω, τσάμπα θα έρθει ο άνθρωπος). Επίσης μας είπε πλέον, ότι αφού πρόκειται για τόσο ιδιάζουσα περίπτωση, να προσπαθήσουμε και σε ανύποπτο χρόνο μήπως και τα καταφέρουμε και να του την πάμε ό,τι ώρα-μέρα κι αν είναι...

Παράθεση

sofia126

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofia126
H sofia126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H sofia126 έγραψε στις 07:03, 03-01-18:

Καλησπέρα.....θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις επειδή δεν είχα ποτέ πριν δικιά μου γατούλα και μπορεί να κάνω και λάθος που μου φαίνεται υπερβολική η συμπεριφορά τς.....πριν πάω να μείνω με το αγόρι μου βρήκα ένα μωράκι στον δρόμο και αποφάσισα να το πάρω και το έδωσα σε μια φίλη μου να το κρατήσει μέχρι να πάρω όλα τα πράγματα μου και να οργανωθώ στο καινούριο σπίτι.....Η φίλη μου έχει σκυλάκι και μια γάτα οπότε το μωρό για έναν μήνα περίπου είχε μάθει με τα άλλα δύο ζωάκια.....Όταν τον πήραμε στο σπίτι μας στην αρχή ήταν λίγο φιλικός.....Εγώ λογο σχολής και δουλειάς λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι ενώ το αγόρι μου είναι πιο πολλές ώρες μαζί του αλλά παίζουν περισσότερο.....παρόλα αυτά είναι πολύ φιλικός μαζί του ενώ μαζί μου όχι.....ενώ εγώ του βάζω φαγητό εγώ του αλλάζω την άμμο γενικά εγώ τον προσέχω περισσότερο αυτός δίνει πιο πολύ σημασία στον σύντροφο μου πάρα σε εμένα.....σε εμένα έρχεται μόνο το βράδυ για να τον χαϊδέψω και μετά από λίγα λεπτά αρχίζει και με δαγκώνει πολύ έντονα.....προσπαθώ να τον ηρεμήσω αλλά τίποτα αρχίζει και τρέχει σαν τρελός στο σπίτι και μου επιτίθεται.....με δαγκώνει αλλά δεν είναι αυτό το παιχνιδιαρικο δάγκωμα με δαγκώνει με μανία και κάνει χχχχ την ώρα που με δαγκώνει.....δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει γιατί αυτό γίνεται σχεδόν κάθε μέρα και με έχει σακατέψει ενώ τον σύντροφό μου που στην ουσία το πειράζει περισσότερο δεν του κάνει τίποτα μόνο στο παιχνίδι μπορεί να τον δαγκώσει λίγο.....Τώρα στς γιορτές ο σύντροφος μου είχε φύγει για μια εβδομάδα και τον πήρα με τα χίλια ζόρια να τον βάλω στο σπιτάκι του για να το μεταφέρουμε στην μητέρα μου γιατί θα πήγαινα εκεί για εκείνες τς ημέρες.....προσπαθούσα 2 μέρες να τον βάλω μέσα και δεν μπορούσα με είχε κάνει χάλια με δάγκωνε μου έκανε χχχχχ και δεν ήξερα τι να κάνω μέχρι που τελικά τον έβαλα μέσα και όλα καλά την πρώτη μέρα που τον έφερα στην μαμά μου φαινόταν πολύ φοβισμένος αλλά συνήθισε μετά από λίγες ώρες και ήταν φιλικός και μετά από 2 μέρες ενώ τον έπαιρνα στο δωμάτιο μου να κοιμηθούμε και ήταν όλα καλά ξαφνικά άρχισε να έχει επιθετική συμπεριφορά στην αδερφή μου ( που δεν τον πλησιάζει καν γιατί φοβάται υπερβολικά τα γατάκια ) άρχισε να τρέχει σαν τρελό να με δαγκώνει για να του ανοίξω την πόρτα για να πάει στο σαλόνι να επιτεθεί στην αδερφή μου με αποτέλεσμα να επικρατεί ένα χάος στο σπίτι.....Μόλις έφυγε η αδερφή μου από το σπίτι ηρέμησε πάλι.....Ούτε εγώ ούτε η αδερφή μου του έχουμε κάνει κάτι έτσι ώστε να έχει τέτοια συμπεριφορά εκτός και αν είναι λογικό γιατί όπως σας είπα είναι η πρώτη φορά που έχω δικό μου κατοικίδιο και τον αγαπάω πάρα πολύ.....δεν ξέρω τι κάνω λάθος.....φταίω εγώ για αυτήν την συμπεριφορά?? Όταν τον πήγα στον κτηνίατρο για το πρώτο του εμβόλιο μου είπε ότι φαίνεται πολύ ήσυχος και φιλικός και η φίλη μου που τον είχε έναν μήνα στο σπίτι τς μου έλεγε κάθε μέρα πόσο του αρέσουν τα χάδια και με το ζόρι μου τον έδωσε γιατί τον είχε αγαπήσει και όταν τους το λέω δεν με πιστεύουν.....τι έχω κάνει λάθος?? Ίσως επειδή λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι??
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:11, 03-01-18:

Σοφία, καλωσήρθες στη συντροφιά μας και καλή χρονιά!

Υποθέτω οτι πλέον ο γατούλης θα είναι 3-5 μηνών περίπου, που σημαίνει νεαρότατος και γεμάτος ενέργεια!

Την οποία, ενέργεια, ευχαρίστως προτιμά να τη διοχετεύσει σε παιχνίδι, όμως με τις αλλαγές που του ήρθαν λίγο ξαφνικά (μεταφορά από άλλο σπίτι οπου είχε συνηθίσει να συζεί με άλλα 2 κατοικίδια στο δικό σας και λίγο αργότερα στο σπίτι της μητέρας σου με άγνωστα για εκείνον πρόσωπα), επικράτησε ο φόβος που τον εκφράζει σε επιθετικότητα.
Διόλου ασυνήθιστο, αν σκεφτούμε οτι τα γατιά είναι κατ'εξοχήν τα κατοικίδια που δεν τους αρέσουν καθόλου οι αλλαγές και μόνο μέσα στην καθημερινή ρουτίνα του σπιτιού νιώθουν ασφαλή και ξεδιπλώνουν τις χάρες τους.
Τώρα με την επιστροφή στο σπίτι που μένετε με τον σύντροφό σου και στη ρουτίνα που ήξερε και θεωρεί οικεία, πιστεύω θα ηρεμήσει κατά πολύ.

Το γεγονός οτι δείχνει να προτιμά την παρέα του συντρόφου σου είναι διότι εκείνος, εκ των πραγμάτων έχει τη δυνατότητα να ασχολείται περισσότερο μαζί του, εφ'όσον περνάει περισσότερο χρόνο κοντά του.
Όμως μην απογοητεύεσαι. Με αγάπη και υπομονή, προσπάθησε το σχετικά λίγο χρόνο που διαθέτεις για τον γατούλη, να τον μετατέπεις σε "ποιοτικό" χρόνο, δηλαδή να παίζεις περισσότερα παιχνίδια μαζί του (προσοχή όχι με γυμνά χέρια χωρίς να κρατάς δηλαδή κάποιο παιχνιδάκι, γιατί με κανένα τρόπο δεν πρέπει να συνηθίσει οτι το χέρι είναι παιχνίδι που διατίθεται προς..δάγκωμα), π.χ. με κάποιο λούτρινο ποντικάκι που κρέμεται από ένα ραβδάκι, ή τα του πετάς κάποια μικρή μπαλίτσα. Τα δε παιχνίδια είναι πολύ χρήσιμο να γίνονται κατά προτίμηση το βράδυ, ώστε όλη αυτή η ενέργεια που έχει να εκτονωθεί και κατόπιν να ησυχάσει και να κοιμηθεί. Και βέβαια με πολλά, όσο μπορείς περισσότερα χάδια, όταν δείχνει ήρεμος και αποκαμωμένος από τις δραστηριότητές του.

Μην ανησυχείς, σιγά-σιγά θα συνηθίσει και μεγαλώνοντας όπου θα έρθει και η ώρα να τον στειρώσεις (όπως είναι απαραίτητο σε κάθε κατοικίδιο), θα τον δεις να μετατρέπεται σε έναν τέλειο σπιτόγατο.

Να σου ζήσει εύχομαι, να τον χαίρεσαι και να τον καμαρώνεις, για πολλά πολλά χρόνια!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους