Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,295 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 362 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σάκχαρο

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ♥Βρεγμένη γάτα♥
H ♥Βρεγμένη γάτα♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Από αδέσποτες πάρα πολλές...από σπιτικές 4 εκ των οποίων ο ένας "έφυγε" πέρυσι :( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 13:42, 14-05-13:

Σήμερα το πρωί η μητέρα μου πήγε τη γάτα μου στον κτηνίατρο για εξετάσεις αίματος οι οποίες έδειξαν πολύ ανεβασμένο σάκχαρο...τον τελευταίο καιρό έπινε πολύ νερό κι ουρούσε συχνά, κάτι που μας έκανε να υποψιαστούμε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά...τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα που θα βγουν το απόγευμα και θα δείξουν αν υπάρχουν βλάβες στα νεφρά και στο συκώτι...
Είμαι πολύ στεναχωρημένη κι άνοιξα αυτό το θέμα μήπως κι ανακουφιστώ λίγο αλλά και για να δω αν κάποιος/οι είχαν παρόμοια εμπειρία με τα ζωάκια τους...αν ναι, πείτε μου σας παρακαλώ κι ευχηθείτε να μην έχουν πειραχτεί τα όργανα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:17, 14-05-13:

Απο ζαχαρο εχω μεγαλη εμπειρια, ειχα και παλια γατουλα διαβητικη και τωρα το επαθε και η μεγαλη μου. Δεν ειχαν πειραχτει ομως αλλα οργανα τους γιατι υποθετω πως το καταλαβαμε εγκαιρα. Αν δεν εχει παθει αλλη ζημια, δεν ειναι απολυτως τιποτα. Απλα αλλαζεις την τροφη που της δινεις με μια ειδικη για διαβητικες γατουλες και εισαι μια χαρα. Επισης υπαρχει πιθανοτητα ο διαβητης να ειναι ινσουλινοεξαρτωμενος οποτε θα χρειαστει να κανετε ενεσεις ινσουλινης. Αναλογα τι θα δειξουν οι εξετασεις σας και θα σας καθοδηγησει ο κτηνιατρος σας.
Παντως μην αγχωνεσαι, δεν ειναι ουτε το πρωτο γατι που το παθαινει αυτο και σιγουρα δεν θα ειναι το τελευταιο, χαλαρα και ακολουθησε απλα τις οδηγιες του κτηνιατρου και ολα θα πανε μια χαρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Από αδέσποτες πάρα πολλές...από σπιτικές 4 εκ των οποίων ο ένας "έφυγε" πέρυσι :( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 13:17, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Απο ζαχαρο εχω μεγαλη εμπειρια, ειχα και παλια γατουλα διαβητικη και τωρα το επαθε και η μεγαλη μου. Δεν ειχαν πειραχτει ομως αλλα οργανα τους γιατι υποθετω πως το καταλαβαμε εγκαιρα. Αν δεν εχει παθει αλλη ζημια, δεν ειναι απολυτως τιποτα. Απλα αλλαζεις την τροφη που της δινεις με μια ειδικη για διαβητικες γατουλες και εισαι μια χαρα. Επισης υπαρχει πιθανοτητα ο διαβητης να ειναι ινσουλινοεξαρτωμενος οποτε θα χρειαστει να κανετε ενεσεις ινσουλινης. Αναλογα τι θα δειξουν οι εξετασεις σας και θα σας καθοδηγησει ο κτηνιατρος σας.
Παντως μην αγχωνεσαι, δεν ειναι ουτε το πρωτο γατι που το παθαινει αυτο και σιγουρα δεν θα ειναι το τελευταιο, χαλαρα και ακολουθησε απλα τις οδηγιες του κτηνιατρου και ολα θα πανε μια χαρα.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου...
Δυστυχώς ο γιατρός δεν μας εξήγησε πολύ αναλυτικά την κατάσταση όσον αφορά τη βλάβη των οργάνων πάντως τα νεφρά δεν έχουν πάθει τίποτα αλλά βρήκε κάτι ηπατικά ένζυμα...αρχίσαμε ήδη την ινσουλίνη, να δούμε πως θα πάει...πάντως χθες δεν έφαγε πολύ...όσον αφορά την αλλαγή τροφής δεν μας είπε τίποτα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:03, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ♥Βρεγμένη γάτα♥
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου...
Δυστυχώς ο γιατρός δεν μας εξήγησε πολύ αναλυτικά την κατάσταση όσον αφορά τη βλάβη των οργάνων πάντως τα νεφρά δεν έχουν πάθει τίποτα αλλά βρήκε κάτι ηπατικά ένζυμα...αρχίσαμε ήδη την ινσουλίνη, να δούμε πως θα πάει...πάντως χθες δεν έφαγε πολύ...όσον αφορά την αλλαγή τροφής δεν μας είπε τίποτα...
Θα περασουν μερικες μερες μεχρι να νοιωσει παλι καλα και να εχει ορεξη για φαγητο. Και η δικια μου η μεγαλη ετσι ηταν τις πρωτες μερες και οταν επιτελους εφαγε, μονο παρτυ που δεν καναμε. Και την ειδικη τροφη μας την ειπαν κι εμας αφου περασαν μερικες μερες με ινσουλινη και αρχισε να συνερχεται.
Ειναι θετικο που τα νεφρα της ειναι ενταξει, θα δειτε τι θα σας πουν και για τα ηπατικα ενζυμα και θα προχωρησετε. Παντως νομιζω πως θα πατε μια χαρα γιατι τα νεφρα ειναι σημαντικο κομματι του οργανισμου και αφου αυτα ειναι καλα, ολα θα ειναι καλα.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 14:52, 15-05-13:

Καλη τυχη ευχομαι να μην ειναι τιποτα κ να μην εχει πειραχτεί τιποτα..

Παράθεση

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 15:30, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Θα περασουν μερικες μερες μεχρι να νοιωσει παλι καλα και να εχει ορεξη για φαγητο. Και η δικια μου η μεγαλη ετσι ηταν τις πρωτες μερες και οταν επιτελους εφαγε, μονο παρτυ που δεν καναμε. Και την ειδικη τροφη μας την ειπαν κι εμας αφου περασαν μερικες μερες με ινσουλινη και αρχισε να συνερχεται.
Ειναι θετικο που τα νεφρα της ειναι ενταξει, θα δειτε τι θα σας πουν και για τα ηπατικα ενζυμα και θα προχωρησετε. Παντως νομιζω πως θα πατε μια χαρα γιατι τα νεφρα ειναι σημαντικο κομματι του οργανισμου και αφου αυτα ειναι καλα, ολα θα ειναι καλα.
Η μεγάλη σου γάτα ζει ακόμα; Κι η άλλη διαβητική γατούλα πόσο έζησε με την ινσουλίνη; Υποθέτω της κάνατε εφ΄όρου ζωής, σωστά;

Παράθεση

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 15:31, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από lovekittens
Καλη τυχη ευχομαι να μην ειναι τιποτα κ να μην εχει πειραχτεί τιποτα..
Σ' ευχαριστώ, να 'σαι καλά! Πολύ όμορφες οι γατούλες σου!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:05, 15-05-13:

Εύχομαι να συνέλθει, να φάει, να τρέχει και να παίζει όσο πιο γρήγορα γίνεται!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:33, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ♥Βρεγμένη γάτα♥
Η μεγάλη σου γάτα ζει ακόμα; Κι η άλλη διαβητική γατούλα πόσο έζησε με την ινσουλίνη; Υποθέτω της κάνατε εφ΄όρου ζωής, σωστά;
Η μεγαλη μου γατα πεθανε το 2011 απο γεραματα σε ηλικια σχεδον 19 χρονων. Τον διαβητη τον επαθε οταν ηταν 10 χρονων και ινσουλινη εκανε μονο αυτη, οχι η αλλη που εχω τωρα γιατι αργησαμε λιγο να το παρουμε χαμπαρι και κοντεψε να πεσει σε διαβητικο κωμα. Δεν εκανε ομως ινσουλινη για μια ζωη, μονο τον πρωτο μηνα και οταν τα ζαχαρο της σταθεροποιηθηκε περασαμε σε αντιμετωπιση μεσω της διατροφης. Βεβαια ο διαβητης της ηταν τυπου 2 οπως ειναι και της μικρης μου. Οταν ομως ειναι τυπου 1, δεν την γλυτωνεις την ινσουλινη για ολη του την ζωη. Ενω ο τυπος 2 αντιμετωπιζεται οπως σου ειπα με την σωστη διατροφη.
Η αλλη μου γατουλα τωρα, το καταλαβαμε πολυ γρηγορα γιατι πια ειχαμε μαθει να αναγνωριζουμε τα συμπτωματα και ετσι περασαμε κατ' ευθειαν στην διαβητικη διατροφη, χωρις να χρειαστει να κανει καθολου ινσουλινες. Ειναι τωρα στα 17 η μικρη μου.

Παράθεση

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 19:56, 20-09-13:

Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων της και δυστυχώς δεν είναι καλά...ο κτηνίατρος είπε ότι βρίσκεται στο δεύτερο στάδιο νεφρικής ανεπάρκειας Και δεν είναι αισιόδοξος σχετικά με τη ζωή της...
Νιώθω απαίσια...και δυο βράδια πριν μου φάνηκε ότι άκουσα κλάμα μέσα στη νύχτα και νόμιζα πως πέθανε κι έκλαιγε η μητέρα μου...λες και το ήξερα...βέβαια μας έδωσε κάτι φάρμακα αλλά εξακολουθεί να μην είναι αισιόδοξος...

Παράθεση

mezzedaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mezzedaki
H mezzedaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mezzedaki έγραψε στις 21:17, 11-06-15:

Γεια σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Έχω έναν γατούλη με διαβήτη ο οποίος ελέγχεται από ειδική διατροφή. Ωστόσο παρατήρησα να είναι υποτονικός τις προάλλες και τον πήγα στη γιατρό, η οποία μου πρότεινε να τον μετράω με ζαχαρόμετρο για να παρατηρήσουμε έτσι τα σκαμπανεβάσματα του σακχάρου του. Η γιατρός μου είπε να τον τρυπάω στο εσωτερικό των χειλιών αλλά δεν μπορεί να το ανεχτεί ο γάτος και δεν μπορώ να του πάρω δείγμα αίματος. Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Πού τρυπάτε τη γάτα για να μετρήσετε το σάκχαρο της?

Ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 12:11, 27-03-17:

Καλημέρα σε όλες τις τετράποδες Θεές και τους τετράποδους Θεούς (και στο δίποδο υπηρετικό προσωπικό τους). Νιώθω την ανάγκη να σας ενημερώσω μέσα από την πρόσφατη περιπέτεια μας (που ευτυχώς είχε αίσια έκβαση) πόσο απαραίτητη είναι η καλή και ισορροπημένη διατροφή αλλά και ότι είναι επιτακτική ανάγκη να κάνουμε προληπτικές εξετάσεις αίματος στα ζουζούνια μας.
Στα δικά μου ζουζούνια, λόγο του ότι η Lagertha έχει δυσανεξία στην γλουτενη τους δίνουμε κροκέτα και κονσέρβα που περιέχει μόνο κρέας (κατηγορία ολιστικών-βιολογικών ή super premium). Η τροφές αυτές έχουν πολύ χαμηλά επίπεδα σε ασβέστιο και υδατάνθρακες. Όποτε θεωρούσα ότι είμαστε "καλυμμένοι". Έλα μου όμως που ο Garfield (σαν γυφτακος που είναι) έτρωγε και άλλες λιχουδιτσες (τρελαίνονταν για ψωμί ή κρουασανακια βουτύρου) τα οποία όμως του τα δίναμε αραιά και όχι σε μεγάλες ποσότητες.
Πριν από δέκα ημέρες και μιας και ο μικρός είχε γίνει 2,5 χρονών είπαμε να πάμε για προληπτικές εξετάσεις. Γενική αίματος και νεφρά - συκώτι. Βγαίνουν τα αποτελέσματα και το Σάκχαρο με όριο το 160 είχε 209. Εννοείται ότι τα "είδαμε όλα". Μια εβδομάδα με διατροφή μόνο την κροκέτα τους και τις κονσέρβες τους και από λιχουδιές μόνο κάποιες που εκτός από grain free είναι και sougar free. Όλα τα αλλά κομμένα, ούτε για δείγμα. Την παρασκευή που μας πέρασε επαναλαμβάνουμε τις εξετάσεις και το σάκχαρο 154. Το πόρισμα; Ο Garfield έχει προδιάθεση για διαβήτη. Κάποια άλλη γατούλα ίσως να μην είχε πρόβλημα, ο δικός μας όμως λόγο της προδιάθεσης πρέπει να προσέχει τι τρώει και φυσικά να μην παχύνει. Το θέμα είναι ότι δεν το γνωρίζαμε και εάν δεν κάναμε εξετάσεις κατά πάσα πιθανότητα θα αποκτούσε διαβήτη με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν θέλω να δημιουργήσω πανικό αλλά να τονίσω ότι οι εξετάσεις είναι απαραίτητες και στα γατονια. Ξέρω ότι κοστίζουν και ότι διανύουμε χαλεπούς καιρούς αλλά τα οφέλη είναι πολλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:46, 27-03-17:

Ακριβώς όπως τα λες Δημήτρη, η προδιάθεση παίζει μεγάλο ρόλο σε πολλές ασθένειες.
Θα πρόσθετα μια και έχω αρκετή εμπειρία με διαβητικά γατιά, να προσέχουμε όλοι την παραμικρή αλλαγή στα γατάκια μας, κάτι που ίσως μας φαίνεται μικρό μπορεί τελικά να έχει σχέση με κάποια ασθένεια και δυστυχώς στον διαβήτη, καθαρά σημάδια βλέπουμε όταν είναι αρκετά αργά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 27-03-17:

Μπραβο Δημητρη..και για τις προληπτικες εξεταασεις,αλλα και γιατι μας ενημερωσες.Ειναι παρα πολυ σημαντικο να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας για να βοηθιομαστε ολοι και να βοηθαμε τα ζουζουνια μας ετσι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ektoridou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ektoridou
H ektoridou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ektoridou έγραψε στις 08:13, 10-08-18:

Αγαπημενοι μου γατοφιλοι ,

σας χαιρετω απο την ομορφη κυπρο.Ονομαζομαι ελενα .εχω 5 γατια.το πρωτο μου γατι η πρισιλα μου ειναι σχεδον 11 χρονων και ειναι παντα στο σπιτι ......εδω και δυο τρεις ημερες υποβληθηκε σε γενικο ελεγχο εξετασεων αιματολογικες ,υπερυχο κοιλιακης περιοχης και καρδιας και ακτινογραφιες και ανακαλυψαμε οτι εχει διαβητη.μαλιστα με τιμες σακχαρου 400-500.δυστυχως μετα απο την ηρεμηση που υποβληθηκε δεν ετρωε ουτε επινε νερο...μετα ξεκινησε και επινε νερο ,ηταν υποτονικη και ετσι αμεσως την τριτη ημερα την πηρα στην κλινικη ...της εβαλε ορους και σημερα θα της βαλει ορους και θα δοκιμασει να της βαλει ινσουλινη.ευχομαι να αντιδρασει ο οργανισμος της .....και να τα καταφερει να ζησει και θα την φροντιζουμε ...να της βαζουμε την ενεση της καθημερινα και να της δινουμε και τροφη για διαβητικους γατους .ολες οι αλλες εξετασεις της ηταν μια χαρα .ηταν λιγο παχυσαρκη 7,5 κιλα και τους 2 τελευταιους μηνες εχασε 2 κιλα και πηγαινε συχνα στην τουαλεττα της και ηταν λιγο πιο επιλεκτικη στο φαγητο της ..επινε και νερο αρκετο...δυστυχως δεν το καταλαβα ...ειχα αγνοια...σας παρακαλω κανετε μια ευχουλα στην παναγια και στον κυριο μας να την βοηθησουν...την εχουμε οπως την κορη μας στην ζωη μας !!!!!!!
οτι ειναι το καλυτερο για την πρισιλα μας να γινει!!! γραψτε μου την αποψη σας αν εχετε εμπειρια απο διαβητικα γατια θα με βοηθησετε να νιωσω καλυτερα.ευχαριστω και η παναγια μαζι σας ....και με τα μικρα ζωακια σας..... που ομορφαινουν και δινουν νοημα στην ζωη σας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-08-18 στις 11:19. Αιτία: Δεν επιτρεπονται τα κεφαλαια
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη διονυσια-κε
H διονυσια-κε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H διονυσια-κε έγραψε στις 23:05, 07-05-19:

Καλησπέρα σε όλους!! η γατούλα μου εδώ και δυο χρόνια λόγω του ότι πέρασε κατι με το αναπνευστικό και της χορηγήθηκε κορτιζόνη άρχισε να πίνει πολύ νερό να αδυνατίζει και να της χαλάει το τρίχωμα και να κάνει συχνά τσισα! για αυτό το λόγω αποφάσισα να το ψάξω δε θα μπω σε λεπτομέρειες σας λέω μόνο ότι σε αυτά τα δυο χρόνια έχω πάει σε 4 διαφορετικους γιατρόυς εκ των οποίων δυο γνωστές κλινικές!! και καμία από αυτές λέγοντας τα συμπτώματα δε με παρέπεμψε σε εξέταση για διαβήτη έτσι λοιπόν δυο χρονιά τώρα με αυτά τα συμπτώματα και επισκεπτοντας 5ο γιατρό κάναμε όλες τις εξετάσεις και ο ίδιος μου ανάφερε οτι μπορεί να χει διαβήτη από τα συμπτώματα!! και τελικά βγήκε αληθινούς δεν έμαθα λεπτομέρειες αν είναι τύπου 1 ή2 νομίζω είναι 1 και περιμένουμε να βγούνε όλες οι εξετάσεις ώστε να πάω από κει να μας πει λεπτομέρειες και να μας κατευθύνει από τα λεγόμενα του όμως κατάλαβα ότι θα θέλει κάθε μέρα ενέσιμη ινσουλίνη κατι που με αγχώνει πολύ!της άλλαξα αμέσως τη τροφή της πήρα royal ειδικη. Αυτο που με στεναχωρεί περισσότερο είναι ότι η γατούλα μου έπεσε σε κακά χεριά (υποτίθεται φημισμένα!!) και δεν είχε την αντιμετώπιση που της άξιζε και χάσαμε τόσο καιρό τσάμπα με στεναχωρεί πολύ που δε το παραλάβαμε στην αρχή και που το έπαθε αυτό από τις κορτιζόνες!! έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία? είναι σοβαρό> σας ευχαριστώ εκ των πρότερων όλους!!
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:49, 19-05-19:

Διαβητη τυπου 2 εχει. Ο τυπου 1 εμφανιζεται σε μικρη ηλικια. Παιρνει ακομα κορτιζονη; Η ινσουλινη δεν ειναι δυσκολη, απλα θα πρεπει να της μετρας την γλυκοζη τακτικα οταν χορηγεις ινσουλινη γιατι μπορει να παθει υπογλυκαιμικο σοκ. Σε πολλες περιπτωσεις το προβλημα λυνεται με διατροφη. Προτεινω να επιλεξεις καλες κονσερβες που να αποτελουνται στην πλειοψηφια τους απο κρεας. Η ξηρα τροφη εχει πολυ μεγαλυτερα ποσοστα υδατανθρακων. Αν δεν μπορεις να δινεις κονσερβες, τοτε προτεινω τροφη τυπου orijen που εχει πολυ χαμηλα ποσοστα υδατανθρακων σε σχεση με την royal canin.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 21:23, 20-05-19:

καλησπερα!! και σε ευχαριστω για την απαντηση! δε ξεκινησα ινσουλινη γιατι ο γιατρος δε φαινοταν βεβαιος οποτετο ψαχνω ακομα προς το παρων της δινω κονσερβες hills md και ξηρα diabetic της royal θα θελα να μου προτεινες καποιες αλλες κονσερβες και φοβαμαι μηπως η υγρη τρογη της δημιουργει τα μαλακα κοπρανα... επισης για της orijen και acana εχω ακουσει πολυ κακα σχολια απο τον παλιο μου κτηνιατρο και την ειχεπ ειραξει πολυ ητ γατουλαμ ου η ακανα που τη δοκιμασα
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:41, 22-05-19:

οι κονσερβες δεν προκαλουν μαλακα κοπρανα. Απλα πολλες γατες εχουν ευαισθητο εντερο και χρειαζονται σταδιακη μεταβαση. Εμενα τα δικα μου τρεφονται με ωμα και κονσερβες και δεν εχουν θεμα, το αντιθετο μαλιστα τα κοπρανα τους ειναι πιο στεγνα και μυριζουν λιγοτερο. Στοχος σου ειναι οι τροφες με ελαχιστους υδατανθρακες. Απο κονσερβες θα επιλεγεις παντα πατε. Αυτες με τις σαλτσες ειναι απο τις χειροτερες.
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 16:38, 22-05-19:

θα μπορουσες να μου προτεινες καποιες τροφες? εγω ειμαι σε ενα σταδιο που δινω royal για διαβητικο γατι και hills md κονσερβα ομως ενω εχει δυο βδομαδες που τρεφεται ετσι κανει ακομα καποιες διαρροιες και η αληθεια ειναι οτι μου βγαινει λιγο ακριβα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:50, 22-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από διονυσια-κε
θα μπορουσες να μου προτεινες καποιες τροφες? εγω ειμαι σε ενα σταδιο που δινω royal για διαβητικο γατι και hills md κονσερβα ομως ενω εχει δυο βδομαδες που τρεφεται ετσι κανει ακομα καποιες διαρροιες και η αληθεια ειναι οτι μου βγαινει λιγο ακριβα
Καλη μου φιλη γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου;Για αυτο τους εχουμε,για να τους ρωταμε.Μην ντρεπεσαι να τον ρωτας. Και σιγουρα ξερει περισσοτερα απο εμας,εμεις γιατροι δεν ειμαστε. Σαφως και λεμε την αποψη μας,αλλα σε ενα τετοιο ζητημα υγειας,προφανως τον πρωτο λογο τον εχει ο γιατρος.Εδω δεν μιλαμε για ενα γατο υγειη,αλλα για εναν διαβητικο γατο και αυτο εχει τεραστια σημασια.
Αν θεωρεις οτι ο γιατρος που εισαι τωρα,δεν ειναι καλος,προφανως θα αλλαξεις,αλλα ειναι σημαντικο να καταλαβεις οτι εφοσον ειναι διαβητικος ο γατος,η τροφη εχει τεραστια σημασια και τον πρωτο λογο τον εχει ο γιατρος και οχι εμεις.
Εγω στη θεση σου φιλη μου ΔΕν θα ακολουθουσα σε καμια περιπτωση οδηγιες διατροφης για ΔΙΑΒΗΤΙΚΟ γατο,απο ενα χρηστη ενος φορουμ.Ξαναλεω,δεν μιλαμε για υγειη γατο,αλλα για διαβητικο,και η διατροφη ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 22-05-19 στις 19:10.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:55, 22-05-19:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την έφη.... Αυτό που πρέπει να κάνεις Διονυσία είναι να συζητήσεις με τον κτηνίατρο σου για το εάν υπάρχουν εναλλακτικές στην τροφή του γάτου σου και ποιες είναι αυτές.. Μόνο ο ίδιος μπορεί να σου προτείνει - εάν ενδείκνυται φυσικά - κάποιες άλλες κονσέρβες.. Και πότε φυσικά μπορείς να τις δώσεις.. Εμείς ότι και να πούμε μπορεί να του κάνουμε κακό αυτήν την στιγμή!!!!

. Όταν γίνεται μια θεραπεία πρέπει να ακολουθείται πιστά μέχρι να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα... Και ανάλογα μετά ο γιατρός προσαρμόζει τη διατροφή....
Καταλαβαίνουμε ολοι ότι στη δεδομένη στιγμή η διατροφή σου βγαίνει ακριβότερη αλλά δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις εάν θέλεις να γίνει καλά ο γάτος σου... Κάνε υπομονή.... (για να καταλάβεις με τον Σίμπα για το συκώτι του έδινα το μήνα 70 ευρώ για χάπια συν 26 ευρώ τις πάστες για το ουροποιητικο συν 28,5 ευρώ την τροφή - η οποία ευτυχώς κράταγε σχεδόν 2 μήνες.- συν τις εξετάσεις . Σύνολο 130 ευρώ και βάλε μηνιαίως !!!!!!! Τώρα ευτυχώς πέσαμε στα 70 ευρω/μήνα μόνο στα χάπια.. Και αυτό θα συνεχίσει για 3 μήνες οπότε και θα δούμε πως θα προχωρήσουμε).... Το ίδιο και εσείς... Σιγά σιγά και με υπομονή.... Αυτό που έχει σημασία είναι να γίνει καλά....

Περαστικά εύχομαι
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους