Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,177 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 374 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

«Σκάβει» κοντά στο φαγητό του και κρύβει τις κροκέτες

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 18:07, 06-09-19:

Εδώ και δυο μέρες παρατήρησα κάποιες περίεργες συμπεριφορές του Genji στο φαγητό. Αρχικά, όταν τελείωνε τη μάσα, έκανε σαν να σκάβει γύρω από το πιατάκι, όπως κάνει στην άμμο, τόσο στο μάρμαρο όσο και στο σεντονάκι που έχει για να κάθεται. Πάντα με την πλάτη προς το πιάτο και σαν να θέλει να το καλύψει με χώμα. Μια φορά προσπάθησε να σηκώσει το σεντονάκι και να το βάλει πάνω στο φαγητό! Και, ως αποκορύφωμα τακτικότητας, η σύντροφος μου τον είδε να μαζεύει 2-3 κροκετούλες που είχαν πέσει από το πιατάκι και να τις κρύβει κάτω από αυτό, σε ένα κενό που έχει το πλαστικό.

https://www.youtube.com/watch?v=vxpe3V0pspM

(τυχαίο βίντεο)

Για την πρώτη κυρίως ανησύχησα, γιατί μου φάνηκε πως σχετίζεται με τουαλέτα. Αλλά τελικά φαίνεται πως είναι μια συμπεριφορά που συνηθίζεται τόσο στις σπιτικές γάτες όσο και στις άγριες, και σχετίζεται άμεσα με το ένστικτο τους. Στη φύση τα αιλουροειδή ζουν από κυνήγι. Αφού λοιπόν σκοτώσουν το θήραμα τους και τραφούν, χρειάζεται να κρύψουν ό,τι έχει απομείνει για να καλύψουν τα ίχνη τους από άλλα αρπακτικά.

Για αυτό λοιπόν προσπαθούν να το θάψουν. Αν δεν τα καταφέρουν, τότε προσπαθούν να το καλύψουν με οποιοδήποτε μέσο μπορούν.

Τι σημαίνει αυτό τώρα; Έμμεσα μας δείχνει ότι το γατάκι έχει χορτάσει, πράγμα που ίσως σημαίνει πως πρέπει να μειώσουμε την τροφή που αφήνουμε στο πιατάκι. Εμένα επειδή βρίσκεται σε θεραπεία για παράσιτα μου είχε πει ο γιατρός να του αφήνω «διαθέσιμο» φαγητό για λίγες μέρες, προφανώς για αυτό τα έκανε αυτά. Πάντως δεν είναι κάτι ανησυχητικό, εκτός αν το κάνει συνέχεια και δεν τρώει.

Περισσότερα εδώ: https://www.floppycats.com/why-does-...food-bowl.html
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:32, 06-09-19:

Αν τρώει με όρεξη και μετά σκάβει, πιθανότατα να μιμείται τη συμπεριφορά του σκύλου που αποθηκεύει το περίσσειο φαγητό.
Όμως η δική μου που σε κάποια περίπτωση το έκανε αυτό όταν ήταν ακόμα γατάκι, έδειχνε σαν να μην της αρέσει η συγκεκριμένη τροφή και τη θεωρούσε όπως τα "κακά", γι αυτό και έκανε την ίδια κι απαράλλαχτη κίνηση που κάνει και στην αμμολεκάνη προκειμένου να καλύψει τα "απορρίματα".
Θυμάμαι τότε, προβληματισμένη κι εγώ, είχα ρωτήσει την κτηνίατρο που μου επιβεβαίωσε την υποψία μου; οτι ακριβώς γι αυτό σκάβει, δηλαδή για να μου δείξει οτι απορρίπτει αυτό το φαγητό.
Εσύ πάντως ας μην ανησυχείς, εφόσον ο Genji επιδίδεται σε αυτή την κίνηση αφού έχει ήδη ολοκληρώσει το γεύμα του, σημάδι πως φροντίζει και για...παρακαταθήκη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους