Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,174 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 381 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι δύο γάτες μου μαλώνουν!

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 20:20, 14-04-11:

ναι όμως μετά υπάρχουν και τα δόντια που δε μπορείς να τα κόψεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yusaku
Ο yusaku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O yusaku έγραψε στις 20:22, 14-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ναι... αν δεις αίματα χώρισέ τις!
(Πλάκα κάνω )
Ψάχνω! Μην το γελάς!
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πως δεν έχουν τραυματίσει κάνα μάτι πάντως: Το συνηθισμένο τους είναι το ένα να δαγκάνει την ουρά/κοιλιά του άλλου και με τα πίσω πόδια να προσπαθεί να απωθήσει το κεφάλι του αλλουνού. Πολλές φορές με τα πίσω πόδια πιάνει και την περιοχή του προσώπου και των ματιών!
Το δεύτερο αγαπημένο τους μέρος για δάγκωμα είναι τα αυτάκια... μιαμ μιαμ!! θα τα κατσιάσουν έτσι πως κάνουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 20:35, 14-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από yusaku
Ψάχνω! Μην το γελάς!
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πως δεν έχουν τραυματίσει κάνα μάτι πάντως: Το συνηθισμένο τους είναι το ένα να δαγκάνει την ουρά/κοιλιά του άλλου και με τα πίσω πόδια να προσπαθεί να απωθήσει το κεφάλι του αλλουνού. Πολλές φορές με τα πίσω πόδια πιάνει και την περιοχή του προσώπου και των ματιών!
Το δεύτερο αγαπημένο τους μέρος για δάγκωμα είναι τα αυτάκια... μιαμ μιαμ!! θα τα κατσιάσουν έτσι πως κάνουν!
Ρε παιδιά νομίζω έχουν κάποιους άτυπους κανόνες...
Δηλαδή όσο εχθρικές και αν είναι, σπάνια έχω ακούσει για βγάλσιμο-τραυματισμό ματιού..
Επίσης βλέπω στα δικά μου , ότι ό,τι εχθροπραξία και αν είχαν, όταν ένα από τα δύο πήγαινε για την ανάγκη του,
το άλλο υποχωρούσε και σεβόταν την... στιγμή

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:42, 14-04-11:

Λοιπον...αυτα ακριβως κανει ο μπουκακος μου,ακομα και τωρα..στην πουπυ..μετα απο 2..3 χρονια συμβιωσης.Παιχνιδι ειναι,και επισης οτι θελει να κυριαρχησει στη μικρη.Το θεμα ειν αι οτι επειδη ειναι ακομα μικρουλη το αλλο,μπορει οντως να τραυματιστει..αλλα ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ...οχι επιτηδες.Η αληθεια ειναι οτι εγω θα τα χωριζα..αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα μαλωνα τη μεγαλη.Δεν θα εδειχνα δηλαδη "προτιμηση " σε καποια απο τις 2.
Οταν φευγεις,καλο θα ειναι να μην βρισκονται στον ιδιο χωρο..μεχρι να σταθεροποιηθει λιγο η κατασταση.Παντως το θεωρω φυσιολογικο.

Παράθεση

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο yusaku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O yusaku έγραψε στις 20:48, 14-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ρε παιδιά νομίζω έχουν κάποιους άτυπους κανόνες...
Δηλαδή όσο εχθρικές και αν είναι, σπάνια έχω ακούσει για βγάλσιμο-τραυματισμό ματιού..
A καλά ναι. Γι αυτό τα αφήνω κιόλας. Ιδίως αν είναι αδελφάκια από την κούνια όπως είναι τα δικά μου... απλώς μπορεί κάποια να ξεφύγει ούτως ή άλλως!
(Ιδίως αυτός ο Άθελ... πώς λέμε γατίσια ευλυγισία και ταχύτητα; Ε καμιά σχέση Είναι βαρύς και κιμπάρης γάτος )

Παράθεση

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O yusaku έγραψε στις 21:02, 14-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από hionath1980
Μια καλη λυση παντως που εφαρμοσα εγω ειναι το κοψημο των νυχιων...και αστες να σφαχτουνε..χαχαχαχαχαχ
Πάντως για το κόψιμο νυχιών έχω ακούσει τα χειρότερα αποτελέσματα για τα γατιά, μια και τα νύχια γι αυτά αποτελεί μέρος του δαχτύλου τους...

Αντιγράφω:

H ονυχεκτομη που προβαινουν πολλοι για τις γατες ειναι μια βαρβαρη μεθοδος που επηρεαζει την προσοπικοτητα της γατας και την κανει να υποφερει οταν σκαψει για να κανει την αναγκη της...επηρεαζει το βαδισμα της...
Η γατα καταλαβαινει οτι δεν μπορει να αμυνθει και αυτο καταστρεφει τον χαρακτηρα της

η "ονυχεκτομή" χρησιμοποιείται σαν μοντέλο για να μελετήσουν οι επιστήμονες την δράση των αναλγητικών φαρμάκων σε περιπτώσεις πολύ ισχυρών πόνων. Αυτο εξηγει οτι παρα πολλες γατες μετα την επεμβαση ειναι παρα πολυ νευρικες γιατι απλα πεθαινουν στον πονο!

Η πραγματικη ονομασια ειναι ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΦΑΛΑΓΓΑΣ ΤΩΝ ΔΑΚΤΥΛΩΝ αλλα κανενας γιατρος δεν θα το αναφερει ετσι για να μην αποτρεψει την ενεργεια αυτη η οποια του αποφερει μεγαλο κερδος.
Μην ταλαιπωρειτε τα ζωακια σας...Εαν εχετε προβλημα με τα νυχια τους...μην παρετε γατακι, ετσι απλα

Τα στατιστικά δείχνουν πως το 71% των γατιών που παραδίδονται σε σωματεια από τους ιδιοκτήτες (δεν τα θέλουν άλλο στο σπίτι τους) είναι γάτες που έχουν υποστεί ονυχεκτομή. Και παραδίδονται γιατί έχουν αναπτύξει προβλήματα συμπεριφοράς (δαγκωμα, επιθετικότητα, λερώνουν έξω από την άμμο τους). Προβλήματα που τα ανέπτυξαν μετά την επέμβαση! Τα στατιστικά στοιχεία είναι σοκαριστικά και δείχνουν πως πρέπει κανείς να το σκέφτεται πολύ σοβαρα πριν προβεί σε μία τέτοια επέμβαση για το ζωάκι του.

το link
http://www.facebook.com/photo.php?fb...type=1&theater

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:10, 14-04-11:

Οχι βρε παιδια..αλλο ειναι το κοψιμο των νυχιων...δηλαδη να κοψεις τις ακρες,(κατι που το κανουμε ολοι με νυχοκοπτη)και αλλο να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ τα νυχια ολοκληρωτικα.(δηλαδη ξεριζωμα με εγχειρηση..και δεν ξαναβγαινουν μετα)Ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα.Το δευτερο..ειναι εγκληματικο...και παρανομο

Παράθεση

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O yusaku έγραψε στις 21:18, 14-04-11:

Λάθος κατάλαβα τότε, οπότε ζητώ συγνώμη για την τυχών παρεξήγηση!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:20, 14-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από yusaku
Λάθος κατάλαβα τότε, οπότε ζητώ συγνώμη για την τυχών παρεξήγηση!
Σωπα καλε που ζητας συγνωμη..αν ειναι δυνατον...

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 08:56, 15-04-11:

Χαχαχαχα....Ρωμαικα βασανηστηρια στην γατα..!!! Οντως παντως απανθρωπο...! Παιδες εγω συνεχιζω να εχω πολεμο στο σπιτι αλλα με πιο επιθετικη συμπεριφορα απο την μεγαλη...! Τωρα το πρωι με ξυπνισε ο αντρας μου και μου ειπε οτι πεταξε παντοφλα στην μεγαλη γιατι πονεσε την μικρη και ουρλιαξε λεει η μικρη και ετρεξε να κρυφτει λιγο..! Η μεγαλη φουντωσε...συκωσε ραχη... και μαλλον εβγαλε νυχακια..! Βεβαια κακως την μαλωσε ο Κωστης...θα μπορουσε να τις χωρησει αλιως..! Να ρωτησω... Υπαρχει περιπτωση να θυμωσε η μεγαλη με την μικρη γιατι δεν υποτασετε και αντιδραει συνεχεια οποτε την πλακωνει?? Χμμμμ...
Αφηστε που η μικρη εχει και διαροια και μαλλον ειναι ψυχολογικο! Μας αμολησε και 3 πορδες και σχεδον φυγαμε απο το σπιτι...χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Παράθεση

riu&melo (βικυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη riu&melo
H βικυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμια 20αρια... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H riu&melo έγραψε στις 19:07, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από hionath1980
.
Αφηστε που η μικρη εχει και διαροια και μαλλον ειναι ψυχολογικο! Μας αμολησε και 3 πορδες και σχεδον φυγαμε απο το σπιτι...χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
χεστικε απ το φοβο της? αχχααχαχ ελα μωρε αστα θα συνηθίσουν καποια στιγμη. απλα η λιζα βλεπει οτι ειναι χαμενο παιχνιδι κ "κλωτσαει". σε λιγο ολα θα ειναι μελι γαλα

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 22:03, 17-04-11:

Παιδες...νομιζω οτι πολλοι απο εμας την πρωτη συναντηση την καναμε πολυ λαθος... Διαβασα το παρακατω απο ενα ιατρικο site...! Φοβαμαι μηπως μεινει αυτη η επιθετικη συμπεριφορα... Διαβαστε και εσεις!! :

Όταν φέρετε μια καινούργια γάτα στο σπίτι, πρέπει να την γνωρίσετε στα άλλα ζώα του σπιτιού (σκύλο ή γάτα) και αυτό συνήθως είναι μια αποστολή που απαιτεί γερά νεύρα. Αν και θα θέλατε όλοι οι ένοικοι να έρθουν γεμάτοι χαρά και να καλωσορίσουν το καινούργιο "αιλουροειδές" σας, αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια.
Επομένως μια προσεκτική γνωριμία που θα ελέγχεται από εσάς (και όχι από...νύχια και... δόντια), θα δώσει την ευκαιρία για μια ομαλή μετάβαση από το στάδιο της εισβολής, στο στάδιο της ανοχής.
Η πρώτη εντύπωση μπορεί να είναι και η τελευταία. Γι αυτό...προσοχή
Γνωρίζοντας την γάτα σας στις άλλες γάτες
Να θυμάστε ότι οι γάτες σε αντίθεση με τα σκυλιά λειτουργούν θαυμάσια και ευτυχισμένα μόνες τους χωρίς να έχουν κοινωνική δομή γύρω τους. Με λίγα λόγια έχουν προσαρμοστεί από την έρημο που ζούσαν, στην ερημιά των μεγαλουπόλεων. Σίγουρα δεν αισθάνονται την ανάγκη για έναν σύντροφο. Ακόμη και αν εσείς θέλετε να έχουν παρέα, δεν μπορείτε να τις υποχρεώσετε να αγαπιούνται μεταξύ τους.
Αν και μερικές θα ζήσουν εύκολα με την καινούργια γάτα, άλλες ποτέ δεν θα την συνηθίσουν και θα διαχειρίζονται τον τρόπο ζωής τους έτσι που να μην είναι εύκολα τα πράγματα.
Εν τούτοις αν δεν υπάρχει ανταγωνισμός για το φαγητό ή για κάποια ήσυχη γωνιά για ύπνο, οι γάτες θα αποδεχθούν η μία την άλλη και μερικές μπορεί να δείξουν ότι σχημάτισαν στενούς δεσμούς μεταξύ τους.
Από την στιγμή που μια σχέση γίνει βίαιη ή γεννάει φόβο και η γάτα αισθάνεται ότι απειλείται, είναι πολύ δύσκολο να αλλάξετε το σχήμα της συμπεριφοράς. Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος για το πόσο προσεκτικά πρέπει να γίνει η γνωριμία ώστε να προληφθούν έντονες αντιδράσεις και να γίνουν τα πράγματα αποδεκτά, αργά και αβίαστα.
Να λοιπόν μερικοί παράγοντες που διευκολύνουν την επαφή και την γνωριμία.
Πριν φθάσει η νέα γάτα στο σπίτι σας θα πρέπει ήδη να υπάρχει το καταφύγιό της. Ένα δωμάτιο δηλαδή ή κάποιος ασφαλής χώρος που θα περιέχει όλα τα αναγκαία όπως τροφή, νερό, αμμολεκάνη, ονυχοδρόμιο, φωλιά με θέα και παιχνίδια.
Η πρώτη αίσθηση που πρέπει να ικανοποιηθεί είναι η αυτοκράτειρα Όσφρηση.
Οι γάτες στη φύση πρώτα γνωρίζονται με τις μυρωδιές τους και αργότερα ικανοποιούν την περιέργεια να δουν σε ποιο άτομο ανήκουν οι οσφρητικές πληροφορίες που συνέλεξαν. Αρχίστε να αλλάζετε μεταξύ τους, τις πετσέτες που έχετε βάλει να ξαπλώνουν ώστε κάθε δυο μέρες η μία να ξαπλώνει στην πετσέτα με την μυρωδιά της άλλης.
Για λίγο αλλάξτε τους δωμάτια. Αφήστε την παλιά γάτα στο καταφύγιο της νέας και στην νέα δώστε την ευκαιρία να γνωρίζει σιγά σιγά το σπίτι σας.
Απλώστε πούδρα μωρού ή σκόνη βανίλιας στην περιοχή που απελευθερώνονται φερομόνες όπως μεταξύ των αυτιών και μεταξύ των ματιών (στο κούτελο). Έτσι θα μυρίζουν το ίδιο. Όπως οι Ινδιάνοι ένωναν το αίμα τους και γίνονταν αδέλφια έτσι και οι γάτες σας για να γίνουν αδέλφια πρέπει να ενώσουν τις...βανίλιες τους.
Όταν εξοικειωθεί η μια με την μυρωδιά της άλλης αρχίστε να βάζετε λιχουδιές και στις δύο πλευρές μιας κλειστής πόρτας που θα τις χωρίζει. Δημιουργήστε, έτσι, θετική ατμόσφαιρα μεταξύ τροφής και μυρωδιάς.
Περάστε ένα σπάγκο κάτω από την πόρτα και σε κάθε άκρη του δέστε από ένα παιχνιδάκι για να παίξουν.
Όταν οι γάτες φτάσουν στο σημείο να τρώνε ήρεμα ανοίξτε την πόρτα πολύ λίγο (μια χαραμάδα) για να αρχίσει η μία να βλέπει την άλλη χωρίς να υπάρχει ο φόβος με μια σπρωξιά να ανοίξει η πόρτα. Είναι πολύ φυσικό να κάνουν το γνωστό Χχισσς και Φτού. Σε περίπτωση όμως που γίνουν εξαιρετικά άγριες και εχθρικές κλείστε εντελώς την πόρτα και αφήστε τις μόνες τους για μερικές ώρες. Όταν ηρεμήσουν ανοίξτε την λίγο και παρακολουθήστε. Όσο η μία βλέπει την άλλη χωρίς ανησυχία, εσείς, θα ανοίγετε την πόρτα περισσότερο.
Ανοίγετε εντελώς την πόρτα και τις αφήνετε να συναντηθούν για λίγο ενώ παρακολουθείτε από κάποια απόσταση. Σταδιακά αυξάνετε τον χρόνο των περιηγήσεων της νέας γάτας στο σπίτι μέχρι να αισθανθούν και οι δύο άνετα.
Ο χρόνος που θα απαιτηθεί εξαρτάται από την προσωπικότητα των δύο γάτων και είναι από μερικές μέρες έως μερικούς μήνες. Αν μία από τις δύο γάτες είναι μικρότερη των τεσσάρων μηνών χρειάζεται ο λιγότερος δυνατόν χρόνος.
Χρυσές συμβουλές:
Μόλις προκύψει πρόβλημα γυρίζετε την νέα γάτα στο δωμάτιο-καταφύγιο και κλείνετε την πόρτα για να επαναλάβετε μετά από λίγες ώρες αρχίζοντας όμως από κάποιο προηγούμενο στάδιο γνωριμίας.
Όσο οι γάτες είναι μαζί, τους μιλάτε γλυκά και ήρεμα.
Ανταμείψτε τις όταν δείχνουν ανεκτικότητα η μία στην άλλη.
Δείξτε μεγαλύτερη τρυφερότητα στην παλιά σας γάτα.
Παραβιάζεται ο χώρος της!
Μην δείχνετε τρυφερότητα στην νέα μπροστά στην παλιά (μέχρι να γίνουν φίλες).
Να υπάρχει το δωμάτιο-καταφύγιο της νέας γάτας (αν αισθανθεί ότι απειλείται).
Η βίαιη σύγκρουση να αποτραπεί με κάθε τρόπο (μένει στην μνήμη).
Τα μικρά πισωγυρίσματα δεν καταστρέφουν την φιλία.
Μόνο εσείς μπορείτε να εκτιμήσετε τον χρόνο που χρειάζεται η γνωριμία τους.
Ο χρόνος που θα διαθέσετε αξίζει γιατί χτίζει μια αρμονική γατίσια φιλία για χρόνια

ailouros.gr

Παράθεση

riu&melo (βικυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη riu&melo
H βικυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμια 20αρια... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H riu&melo έγραψε στις 14:24, 18-04-11:

εγω ειχα αφήσει τα μωρά στο κλουβί για αρκετες ώρες οστε ο ριου να τα μυρίζει και να τα περιεργάζεται με την ησυχία του. οταν τα κχχχχ κ γρρρρρ ηρεμησαν σημαντικα τα ξαμόλησα!
παντως κουμπαρα μη τρελενεσαι. ειναι καθαρα θεμα κυριαρχιας. θα τα πανε μια χαρα μολις ηρεμισουν

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 10:29, 26-04-11:

Καλημερες!!

Ειπα να σας ενημερωσω για τις εξελυξεις των μωρων μου Εχουν ηρεμησει πολυ...κυνηγιουντε...βεβαια η μεγαλη συνεχιζει να καβαλαει την μικρη αλλα τις χωριζουμε πλεον!! Ομως εχουμε πλεον και στιγμες τριφεροτητας...και ειπαμε να τις μοιραστουμε μαζι σας Απολαυστε τα μωρα μου :

Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilios
Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 09:27, 30-05-11:

Καλημέρα σε όλους !

Το Σαββάτο φέραμε στο σπίτι το νέο μέλος τισ οικογένειας.
Είμαι μόλις 3 μηνών και πολύ παιχνιδιάρης . Το θεμα είναι ότι η γάτα που ήδη έχουμε στο σπίτι
δεν τον θέλει με τίποτα .Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα αλλά μόλις τον βλέπει παθαίνει υστερία.
Απότέλεσμα να τους έχω ακόμα χωριστά μέσα στο σπίτι να κλαίνε πίσω από την κλειστή πόρτα αλλά μόλις ανοίγει
ή να γίνονται μπουχός ή να πιάνονται στα χέρια .Και επείδη δεν είναι για να το ρισκάρω , ο μικρός είναι πολύ μικρός για τέτοια και μετά το shock του νέου σπιτιού και του χάσιμου της μαμάς του , δεν θέλω να το ταλαιπωρώ με "παιχνίδια" που δεν ξέρω την
κατάληξη τους .
Μερικές φορές τον βάζω σε ένα μεγάλο καλάθι (κλουβί) από αυτά που μας έδωσαν στην έκθεση και βγαίνουμε μπαλκόνι αλλά η κυρία
πηγαίνει κοντά και του γρυλλίζει .
Καμμία ιδέα για να το κάνουμε πιο ανώδυνο για όλους?
Λέτε να είναι μόνο ο χρόνος?

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 12:48, 30-05-11:

Ο χρονος σιγουρα παιζει πολυ μεγαλο ρολο, μερικες φορες καποιες γατες εχουν πολυ καλη χημεια και αλλες φορες οχι.
Εγω αυτο που εκανα και θεωρω οτι βοηθησε ειναι το ταισμα. Σε πιατακια κοντα το ενα με το αλλο ταυτοχρονο ταισμα και λιγο χαιδεμα, εκεινες τα λεπτα τουλαχιστον εμενα ηταν ηρεμες και ανεχονταν η μια την αλλη, παρολο που για 2-3 μηνες γενικα πιανοντουσαν στα χερια και στα ποδια οποτε συναντιοντουσαν, τωρα πια ειναι φιλες βεβαια. Τις αφηνα επισης να καυγαδιζουν κανονικα, δεν ξεφευγε πολυ η κατασταση, δεν ξερω εαν αυτο ηταν σωστο ή οχι. Παντως και κολλητες να μη γινουνε θα συνηθισουν η μια την αλλη και θα εχουν τους χωρους τους.

Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 13:09, 30-05-11:

Δεν μπορώ να το κάνω αυτό , ο ένας είναι μόλις 3 μηνών και η άλλη 3 ετών .
Δεν θέλω να του κάνει κακό να τον γρατζουνήσει ή να τον δαγκώσει .

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 13:22, 30-05-11:

Εγω αυτο με το φαγητο σου προτινω βρε, οχι να τα αφησεις με τη μια να μαλωσουνε φυσικα, μπορει και να τα τρομαξει αυτο.
Παντως οταν ερθουν κοντα πιστευω οτι ουτως η αλλως θα παιζουνε ¨καυγαδιζοντας¨. Εμενα παντως ακομα το κανουνε και τα δαγκωματακια ειναι μερος αυτου (δε νομιζω οτι βαζουνε πολυ δυναμη παντως, ποτε δεν εκανε καποια πληγη η μια στην αλλη).
Αφου υπαρχει η οπτικη επαφη και μυριζονται σε λιγες μερες θα εχουν καλμαρει τα πραγματα πιστευω, να τον χαιρεστε

Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vasilios έγραψε στις 13:52, 30-05-11:

Σε ευχαριστώ , μόλις τελείωσα μια ιδιοκατασκευή με σίτα προκειμένου να έχουν οπτίκη επαφή και να μυρίζονται φυσικά .
Θα ανεβάσω φώτος να δεις τσαντίρι το έκανα το σπίτι χαχαχχαχαχαχ

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 19:20, 30-05-11:

γενικα καθε γατα ειναι ξεχωριστη..αλλες γατες τα βρησκουν σε 2 μερες και αλλες σε μηνες..κ εμεις μαλλον ειμαστε στην δευτερη περιπτωση, 23 μερες μαζι και ακομη τσαντιζεται η μεγαλη που ειναι 4ων ετων και το μωρο 2 μηνων. Αλλα μετα απο 5 μερες απομονωσης της μικρης της εχω ελευθερες στο σπιτι. οκ φαπες και μουγκρισματα ακουγονται φασεις φασεις αλλα δεν κινδυνευει η μικρη..μην αγχωνεσαι μονο οταν δεις οτι γινονται σοβαρα τα πραγματα να επεμβεις πιστευω..

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athena2201
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 20:52, 30-05-11:

αχ βρε παιδια τα ιδια και εγω περναω 3 μερες τωρα!! εφερα ενα γατακι στο σπιτι 1,5 μηνων και η γατα μου που ειναι 8 χρονων ουτε ζωγραφιστο δεν θελει να το δει... δεν ξερω τι να κανω... το μικρο το εχω κλεισμενο το λυπαμαι το κακομοιρο κ η μεγαλη ουτε απο εξω δεν περναει.. τις βαζω για λιγη ωρα στο ιδιο δωματιο το καημενο το μικρο παιζει κ η μεγαλη γρυλιζει.. κ δεν αφηνει ουτε εμενα να την χαιδεψω.. καμμια συμβουλη κανεις?

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 20:57, 30-05-11:

Θελει χρονο...να τους βαζεις απο καμια ωριτσα καθε μερα παρεα καποια στιγμη θα σταματησουν οι τσακωμοι.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 21:38, 30-05-11:

εγώ εκανα τη μέθοδο του κρεβατιού
εβαζα την καινουριοφερμάνη μικρούλα κάτω από το σκέπασμα αγκαλιά-το κεφαλάκι της στον ώμο μου-
και τις δυο μεγάλες απ την άλλη μεριά, από πάνω
τζιτζίκωνα Σεπτεμβριάτικα αλλά τι να κανα???
στην αρχή γρυλιζαν αλλά μετά συνήθισαν
γενικά φρόντισε να περνάει το μικρό, αρκετό χρόνο,
είτε μόνο του είτε μαζί σου-
εκεί που γουστάρει ν αράζει η μεγάλη, (καναπέ? κρεβατι" εσύ ξέρεις)
ενώ τη μεγάλη άσε τη σε άλλο δωμάτιο
όταν μπει μέσα μετά θα μυρίσει τη μυρωδιά του μικρού
και μετά κάτσε και με τις δυο στο χώρο αυτό, χωρίς να τις εχεις άμεσα σε επαφή
πχ στον καναπέ βαλε τη μια δεξια σου κ την άλλη αριστερά...
καλή επιτυχία, να σου ζήσουν

Νικολίνα η μια σου κοκόνα είναι ίδια με τη δικιά μου

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP4321.jpg
Εμφανίσεις:  73
Μέγεθος:  642,8 KB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:39, 30-05-11:

μην ανησυχεις, και η δικια μου για αρκετες μερες δεν με ηθελε μου εκανε κχχ μουγκριζε κτλ..τωρα της περασε και αρχισαμε της γνωστες μας αγαπουλες!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 13:25, 31-05-11:

λοιπον, ειναι θεμα χρονου να συνηθισουν ο ενας τον αλλο. Παντως πρεπει να τους βαζεις στον ιδιο χωρο γιατι αν τους εχεις χωριστα αυτο δεν θα γινει ποτε και το λεω απο προσωπικη εμπειρια. Το ιδιο κανει και η γατα μου, οταν βλεπει καποια αλλη, αλλα μετα συνηθιζει.

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 18:07, 01-06-11:

εγω απο εχθες ξεκινησα και τις βαζω σιγα σιγα μαζι.. βεβαια η μεγαλη νευριαζει και δεν θελει ουτε εμενα αλλα αρχιζει να συνιθιζει νομιζω!! τουλαχιστον δεν γρυλιζει τοσο πολυ εκτος κ αν παει πολυ κοντα της..

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 11:27, 02-06-11:

Συνήθως είναι θέμα 1-2 εβδομάδων. Χάιδευε τες διπλά δίπλα όταν τις ταΐζεις και προσπάθησε να φέρνεις τι μικρή δίπλα στη μεγάλη όσο ποιο συχνά γίνεται Μιας και συνήθως η μεγάλη έχει το πρόβλημα μια καλή λύση είναι όταν κοιμάται να βάζεις τη μικρή στην αγκαλιά της. Η μικρή λογικά θα κουρνιάσει εκεί και σιγά σιγά όσο άσχημα και να αντιδράσει η μεγάλη θα έρθουν κοντά.

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 14:56, 02-06-11:

το εκανα αυτο που μου ειπες και σε ευχαριστω και εσενα και τουθς υπολοιπς για τις συμβουλες σας!! κοιμηθηκαν για κανενα 20λεπτο μαζι κ η μεγαλη απλα νιαουριζε σιγανα οταν αυτο κουνιοταν!!! κ επιτελους μυριστικαν!!! βεβαια η μεγαλη εκανε κχχ αλλα τουλαχιστον ηρθαν μουρη με μουρη!!

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 20:14, 18-06-11:

γεια σας!ζηταω ειλικρινα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που με απασχολει εδω και καιρο!εχω 2 γατους,ο ενας ειναι 4 χρονων και ο αλλος 2.ο μικρος εχει 3 ποδια,λογω ενος ατυχηματος,τον μαζεψαμε σπιτι,και υποθετω επειδη ηταν πολυ μικρος,και ηταν με γαζες και δεν μπορουσε να τρεξει,του εχει μεινει μια επιθετικοτητα.τελος παντων,αφου ηρθε σπιτι,ο μεγαλος αρχιζε να φωναζει απλα και μονο πλησιαζοντας το κλουβι του.και αφου ο μικρος συνηλθε,τα πηγαμε και τα 2 για στειρωση,διοτι ειναι και οι 2 αρσενικα.απο τοτε μερικες φορες,τα πηγαινουν καλα(δηλαδη δεν παιζουν ξυλο,απλα καθονται με μια αποσταση ο ενας απο τον αλλον).λοιπον,ειναι και τα 2 στειρωμενα,εχουν 2 χρονια που ειναι μαζι,και παρολαυτα παιζουν ξυλο καθε 3 και λιγο.ο μικρος με το μονο μπροστινο ποδαρακι,ριχνει πολλες γρατζουνιες στον μεγαλο.ο μεγαλος ειναι σαν να πηγαινει να παιξει με τον μικρο,και παρολαυτα τρωει ξυλο και μετα αρπαζονται!πρωτη ερωτηση:τι μπορω να κανω για να σταματησουν να τσακωνονται διαρκως?πεταω μαξιλαρια αλλα δεν δειχνει να γινεται κατι..υστερα,ειναι καλοκαιρι και μαδανε παρα παρα πολυ.τρωνε την καλυτερη τροφη,hill's sience plan για στειρωμενα,και πηραμε τωρα ενα συμπληρωμα διατροφης,το calo-pet,δεν ξερω εαν γνωριζετε κατι αλλο,που θα μπορουσα να κανω?τα βουρτσιζω καθημερινα,μια φορα τον μηνα η δυο τα κανω και μπανιο στην μπανιερα για να φυγει η πολλη η τριχα,και παρολαυτα μαδανε απιστευτα πολυ.και τελος,ο μικρος ειναι υπερβολικα επιθετικος.παω να τον πιασω αγγαλια,και κανει τον χαρακτηριστικο ηχο της γατας οταν απειλειται.τον χαιδευω,απαλα και ηρεμα,και με δαγκωνει εαν βαλω το χερι μου κατω απο το στομα του.παω να του αλλαξω νερο και παει να γρατζουνισει.ο μεγαλος παρολαυτα ειναι το ακριβως αντιθετο,πλησιαζεις και πεφτει κατω να τον χαιδεψεις.τι μπορω να κανω για να ηρεμισει ο μικρος?2 χρονια τωρα οση αγαπη και αν του δειχνουμε,μας την ανταποδιδει σε γρατζουνιες και δαγκωνιες...
ευχαριστω εκ των προτερων

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:49, 19-06-11:

Καλημέρα.Το πιο πιθανό είναι ότι αυτή η επιθετικότητα πηγάζει απο ανασφάλεια.Πάντα όμως εξαρτάται και απο την προσωπικότητα του ζώου.Και ο δικός μου,που είναι 8 χρονών,και τον έχω μεγαλώσει απο μωρό εγώ η ίδια..μια επιθετικότητα την έχει.όχι τόση βέβαια,όση περιγράφεις εσυ..αλλα πχ είναι αδύνατον να του δώσω χάπι ,βάζοντας του το στο στόμα,όταν πεινάει και δεν του δίνω σημασία έρχεται και με δαγκώνει..και επίσης και όταν τον χαιδεύω και ΔΕΝ θέλει..πάλι με δαγκώνει και με γρατζουνάει.Δεν είναι όλα τα γατιά το ίδιο..και θα πρεπει να το σεβαστούμε αυτό.Εφόσον δεν θέλει αγκαλιά..να μην τον αγκαλιαζεις.Ούτε τα δικά μου την θέλουν.Άφησε τον λίγο ,να σου έρθει μόνος του για χάδια.ΜΗΝ τον πιέζεις εσύ.

Μεταξύ τους,είσαι σίγουρη ότι τσακώνονται;Μήπως παίζουν;Γιατί έτσι κάνουν και τα δικά μου.Αλλά βασικά είναι παιχνίδι.

Τώρα για το μάδημα..όλες οι γάτες μαδάνε.Λογικό είναι.Ειδικά την άνοιξη και το καλοκαίρι.Αυτό το γνωρίζουμε όταν βάζουμε γάτες σπίτι μας..Απλά θ'ελει πιο συχνά καθάρισμα το σπίτι.Εγώ παίρνω αυτά τα αυτοκόλλητα ρολάκια..και απλά καθαρίζω τους καναπέδες κλπ

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 09:24, 19-06-11:

Και ο δικός μου που ήταν γάτος με ειδικές ανάγκες ήταν συχνά επιθετικός και κυρίως προς το φίλο μου. Ενας κτηνίατρος μου είπε ότι τα γατάκια που έχουν κάποιο πρόβλημα συνήθως είναι πιο ιδιόρρυθμα. Θα σου έλεγα και εγώ να μην τον χαϊδεύεις όταν θέλεις εσύ, να τον αφήνεις μόνο του να έρχεται σε εσένα. Τώρα αν δεν τα πάνε πολύ καλά οι δυο τους αν είναι δυνατόν απομόνωνε για λίγες ώρες τον ένα από τον άλλο. Οι γάτες χρειάζονται τον ιδιωτικό τους χώρο

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 11:51, 19-06-11:

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
πλεον ουτε καν τον παιρνω αγγαλια ουτε τον χαιδευω τοσο συχνα.ειμαι βασικα σχεδον σιγουρη οτι τσακωνονται,κρατανε τα αυτια προς τα πισω,οι τριχες τις ουρας και τις ραχης σηκωνονται,και μαλιστα στον μεγαλο εχω βρει μια φορα σημαδι κατω απο το στομα του.αφηστε που νιαουριζουν σαν τρελα οταν πιανονται..απελπισια!τα αφηνω μονα τους παααααρα πολλες ωρες,και με το που βλεπονται,παλι ξυλο θα παιξουν!και δεν θελω καν να φανταζομαι πως θα ηταν εαν δεν ηταν στειρωμενα!
τωρα για την τριχα,τι να σας πω,εγω τρομαζω καθε χρονο.μπορω να τα βουρτσισω 10 φορες,και τις 10 φορες η βουρτσα να ειναι γεματη!και νομιζω οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερη βγαζουν!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 13:02, 19-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλημέρα.Το πιο πιθανό είναι ότι αυτή η επιθετικότητα πηγάζει απο ανασφάλεια.Πάντα όμως εξαρτάται και απο την προσωπικότητα του ζώου.Και ο δικός μου,που είναι 8 χρονών,και τον έχω μεγαλώσει απο μωρό εγώ η ίδια..μια επιθετικότητα την έχει.όχι τόση βέβαια,όση περιγράφεις εσυ..αλλα πχ είναι αδύνατον να του δώσω χάπι ,βάζοντας του το στο στόμα,όταν πεινάει και δεν του δίνω σημασία έρχεται και με δαγκώνει..και επίσης και όταν τον χαιδεύω και ΔΕΝ θέλει..πάλι με δαγκώνει και με γρατζουνάει.Δεν είναι όλα τα γατιά το ίδιο..και θα πρεπει να το σεβαστούμε αυτό.Εφόσον δεν θέλει αγκαλιά..να μην τον αγκαλιαζεις.Ούτε τα δικά μου την θέλουν.Άφησε τον λίγο ,να σου έρθει μόνος του για χάδια.ΜΗΝ τον πιέζεις εσύ.

Μεταξύ τους,είσαι σίγουρη ότι τσακώνονται;Μήπως παίζουν;Γιατί έτσι κάνουν και τα δικά μου.Αλλά βασικά είναι παιχνίδι.

Τώρα για το μάδημα..όλες οι γάτες μαδάνε.Λογικό είναι.Ειδικά την άνοιξη και το καλοκαίρι.Αυτό το γνωρίζουμε όταν βάζουμε γάτες σπίτι μας..Απλά θ'ελει πιο συχνά καθάρισμα το σπίτι.Εγώ παίρνω αυτά τα αυτοκόλλητα ρολάκια..και απλά καθαρίζω τους καναπέδες κλπ
Πω πω! Το γατί που περιγράφεις είσαι η αρσενική έκδοση της Αλέκας μου!!! Ωστόσο είναι μονόφθαλμη, ίσως να παίζει και αυτό το ρόλο του..

Παράθεση

κασι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κασι
H κασι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H κασι έγραψε στις 17:29, 26-06-11:

Καλησπερα σε ολους!!!
Με λενε Βικυ, και πριν περασω στην παρουσιαση μου και της ζωο οικογενειας μου... εχω μια παρα πολυ σημαντικη ερωτηση..

Εχω ενα γατο τον Μανού περιπου 5 ετων... ειναι κοκκινογατος και πολυ μα πολυ τζόρας! δεν σηκωνει και πολλα πολλα..\
Συζει με τα 2 σκυλια μου.. αλλα κουμαντο κανει αυτος οπως φανταζεστε.. τα πλακωνει και στις φαπες αμα λαχει..
Εντωμετξυ τα σκυλια μου ειναι απο 40 και 25 κιλα

Προχτες βρηκα ενα μικρι γατακι την Κιρα, ειναι 2 μηνων περιπου και την εφερα σπιτι.. την εχω σε μια μεγαλη κλουβα (crate) στην μεση του σαλονιου για να συστηθει με τα υπολοιπα μελη... τα σκυλια ειναι οκ μαζι τηςτο ιδιο και η μικρη σε 2 μερες εχει εξοικιωθει με την παρουσια τους και οταν ο μεγαλος παει να την μυρισει τριβεται γουργουριζοντας στα καγκελα..

Ο Μανου δε... εχει αλλοφρονησει!! Βγαζει ιαχες πολεμου.. καθεται στην γωνια και την κοιταει με μισος, γρυλιζει, μολις λιγο την εβγαλα απο την κλουβα σαν λιονταρι κανει!! φυσικα και η μικρη Κιρα τον φοβαται.. χτυπαει τα ποδια μας οταν περναμε απο μπροστα του , και καλα... ΤΙ ΤΟ ΦΕΡΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΑΣΜΑ!? εγω ολο του γλυκομιλαω, τον κανακευω..λιγο ηρεμει .. αλλα στην ουσια τιποτα σημαντικο..η θεση του ειναι το μισος! Χαιδευα την μικρη και μετα πηαγινα και χαιδευα αυτον να την μυρισει ισως... επισης του εβαλα φαγητο σχετικα κοντα στην κλουβα.. αλλα παλι τιποτα ετρωγε και γρυλιζε..
Φοβαμαι να την αφησω.. οτι θα την σκοτωσει! υπαρχει αυτο το σεναριο?

Δεν ξερω αν θα μεινει η Κιρα μαζι μας η θα υιοθετηθει.. πολυ θα ηθελα να μεινει .. αλλα δεν ξερω ακομα...

Οτιδηποτε μου πειτε θα βοηθουσε!
ευχαριστω πολυ!!!

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 17:35, 26-06-11:

Δες εδώ, μπορεί να βοηθήσει:

http://paratrixa.skai.gr/main/articl...id=10&id=1066:)

Παράθεση

κασι

Νεοφερμένος

H κασι έγραψε στις 17:37, 26-06-11:

Ευχαριστω!!!

Πολυ ευκολα τα παρουσιαζουν...
θα περιμενω και αλλες μερες εννοειεται να τα αφησω μαζι ελευθερα... (μπορει και μηνες ετσι που κανει ο Μανου..)
το βιντεο καμια σχεση με την τρομαρα που εχω παρει... εγω αγχονομαι παντως... φοβαμαι μην ο μεγαλος κατασπαραξει το μικρο.. παιδια πειτε αληθεια υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο?

καλα.. θα μας ζωντανους αυτος μια μερα.. δεν καταλαβαινεται για τι αγριογατο μιλαμε... ολοι μου οι φιλοι που πηραν δευτερη γατα και πηρα να τους ρωτησω .. οταν το ακουσαν ειπαν ΩΧ! ΠΑΕΙ ΤΟ ΓΑΤΑΚΙ.. μιλαμε για περιπτωση...
μηπως να ξεχασω την υιοθεσια?.. πφφ!!
ευχαριστω πολυ παντως!!

(που μπορω να κανω τις συστασεις?)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:46, 26-06-11:

Καλησπερα και να χαιρεσαι τα ζωακια σου.Μην αγχωνεσαι.Τις περισσοτερες φορες οταν φερνουμε στο σπιτι 2ο γατακι,ετσι αντιδρουν τα παλαιοτερα.Ακριβως τα ιδια εκανε και ο δικος μου οταν εφερα τη μικρη.Λιονταρι..θηριο ανημερο.Σε μια εβδομαδα την ανεχοταν..και τη 2η κοιμοντουσαν μαζι.Θελει σταδιακη επαφη και τωρα στην αρχη,να μην την αφηνεις μονη μαζι της οταν φευγεις.Δες εδω...πιστευω θα σε βοηθησει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:52, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από κασι

(που μπορω να κανω τις συστασεις?)
Εδω,μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα..να μας συστησεις τις γατουλες σου.

Παράθεση

κασι

Νεοφερμένος

H κασι έγραψε στις 12:15, 27-06-11:

ευχαριστω! Πολυ χρησιμο...

αν και λεει..
Προσέξτε να μην πάρετε ένα πολύ μικρό γατάκι. Γατάκια μικρότερα των τριών μηνών δεν έχουν αναπτύξει τις κοινωνικές δεξιότητες για να προστατέψουν τον εαυτό τους. Μπορούν λοιπόν πολύ εύκολα να κακοποιηθούν ψυχολογικά και να υποτιμηθούν από μια μεγαλύτερη γάτα σε σημείο που να προκαλέσει πρόβλημα στην προσωπικότητα τους.

ωχ δλδ....

αλλα θα δουμε.. που θα παει.. απο χτες το γατακι ειναι στο δωματιο του...
Συνεχιζω τις προσπαθειες μηπως υιοθετηθει.. θα δουμε..
ευχαριστω!

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 23:26, 30-06-11:

Καλησπερες φιλοι μου!!

Καιρο εχουμε να τα πουμε!! Ελπιζω να ειστε ολοι καλα!!
Εχω που λετε ενα θεματακι τελευταια..! Αν θυμαστε εκτος απο την μεγαλη μου γατα....ειχα παρει και φερει σπιτι αρχες Απριλη...το Μαιν-κουνακι μου..!! Περνοντας ο καιρος...η μεγαλη με την μικρη γιναν φιλαρακια..! Τρεχανε...παιζανε... κοιμοντουσαν μαζι..!
Τελευταια η μεγαλη ομως (και ενω το μικρο μου εχει φτασει το μεγεθος της αλλης ) εκει που παει η μικρη να παιξει μαζι της και της ορμαει (ξερετε πως κανουν), η μεγαλη αντιδραει με εντονα κχχχχχχχ .......ξανα και ξανα..και ειναι ψιλο επιθετική! Καταλαβαίνω οτι δεν εχει παντα ορεξη για παιχνίδια....μιας και η μικρή ειναι διάολος σκετος...ενω η μεγαλη ειναι πιο χαλαρη..! Αλλα αυτο γίνεται τελευταία ολο και πιο συχνα και μου εκανε εντυπωση!! Εχετε καμια ιδεα???
Η μικρη θα στειρωθει τωρα τον Ιουλιο....(για αυτους που θα ρωτησουν) !

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 08:05, 01-07-11:

μπορεί να πονάει όταν παίζει με τη μικρή...

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 10:43, 01-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
μπορεί να πονάει όταν παίζει με τη μικρή...

Το σκεφτηκα...! Η μικρη ειναι λιγο αρτσουμπαλη ακομη....!Δεν μπορει να κοντρολαρει τον εαυτο της! Και με μενα οταν παιζει βγαζει νυχακια και δοντακια...! Ας της κοψω τα νυχια για αρχη.... και βλεπουμε!!!

Παράθεση

kira 55

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kira 55
H kira 55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H kira 55 έγραψε στις 20:21, 03-07-11:

παιδια διαβαζω τα οσα λετε κ θελω κ εγω βοηθεια εχω ηδη ενα γατο 9 μηνων κ οταν ειδα την κιρα στο δρομο 4 μηνων δν αντεξα κ την πηρα γιατι μοιαζουν τοσο πολυ...το προβλημα ομως ειναι οτι η μικρη κιρα δν θελει καθολου τον μεγαλο κ οταν τον βλεπει οταν ανοιγω λιγο την πορτα αρχιζει τα χχχχχχχχχχχ κ τρελενετε κ παει κ κρυβετε...τι να κανω????ειναι 2 μερες στο ιδιο σπιτι ο μεγαλος την θελει δν κανει καθολου χχχχχχχχ κ η μικρη το αντιθετο..ποτε να τα βαλω στον ιδιο χωρο?στεναχωριεμε να τα εχω το ενα στο δωματιο κ το αλλο στο σαλονι..αν μπορει καποιος ας μου πει...ευχαριστω!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:34, 03-07-11:

Καλησπερα.Μπορεις αρχικα να την παρεις αγκαλια..κια να εμφανιστητε στο δωματιο που ειναι ο μεγαλος.Αστην μετα κατω.Ε ναι...θα γινουν καποια κχχχχχχ....και λοιπον;Εκει θα εισαι εσυ...δεν προκειται να συμβει κατι.Θα το κανεις καποιες φορες την ημερα αυτο...και σε κανα δυο μερες αφηνετες παραπανω μαζι...απλα οταν φευγεις στην αρχη να τις εχεις χωριστα.
Τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα...,μαλλον εσυ φοβασαι περισσοτερο.Τα κχχχχχχχ...ειναι παρα πολυ λογικο να γονονται στην αρχη.Σημασια εχει να μην σκοτωνονται .Εγω,οταν εβαλα τη μικρη μου μεσα..ιδεα δεν ειχα απο ολα αυτα.Κατυευθειαν μπηκε.Ο μπουκακος εκανε σαν θηριο..ελεγα θα την φαει.Μονο οταν εφευγα τις χωριζα.Τελικα σε 1 βδομαδα την ειχε συνηθισει..και σε 2 κοιμοντουσαν και παρεουλα.
Θελει μεγαλυτερη αποφασιστικοτητα..μην φοβασαι τοσο...εφοσον εισαι εσυ μπροστα,δεν μπορει να γινει κατι κακο.Θα κανουν τα κχχχ τους...αλλα θα αρχισουν να συνηθισουν η μια την αλλη.Αν δεν ερχονται σε επαφη...πως θα συνηθισουν;

Παράθεση

pada

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pada
H pada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H pada έγραψε στις 13:14, 29-07-11:

Καλησπέρα σε όλη την γατοπαρέα..εδώ και ένα μήνα έχω φέρει σπίτι ένα μικρό γατάκι το οποίο τώρα είναι τριών μηνών..έχασε την όραση του από μόλυνση, τώρα τελείωσε με την θεραπεία που του έκανα και του έβγαλα και το κολάρο και άρχισα να το έχω ελεύθερο σε όλο το σπίτι..έχω όμως ακόμα έναν γάτο ο οποίος είναι ενός έτους..όταν ο μεγάλος είδε τον μικρό δεν ήταν και πολύ ευγενικός μαζί του αν και δεν με απασχόλησε πολύ εκείνη την στιγμή γιατί έτσι κι αλλιώς τον μικρό θα το είχα σε δικό του δωμάτιο γιατί ήταν επικύνδινο να χτυπήσει οπουδήποτε το ματάκι του (είχε πεταχτεί έξω και δεν το ένοιωθε)..σίγα σιγά άρχησα να κάνω όλες τις διαδικασίες κλπ ώστε να υπάρχουν οι μυρωδιές του μικρού στο σπίτι για να αρχίζει να τις συνηθίζει και ο μεγάλος..με τα πολλά εδώ και μια βδομάδα τους έχω και τους δύο ελεύθερους στο σπίτι για αν τους βλέπω απλά το βράδυ κοιμούνται σε διαφορετικούς χώρους..τις πρώτες μέρες τα πήγαιναν καλά έτρεχαν, έπαιζαν και γελούσα κι όλας γιατί συνήθω ο μικρός κυνηγούσε τον μεγάλο..εδώ και δυο μέρες όμως παρατήρησα ότι ο μικρός τον φοβάται και όποτε τον βλέπει κρύβεται κάτω από τον καναπέ ή έρχεται κοντά μου..το χειρότερο όμως έγινε χθες το βράδυ..με πήρε ο ύπνος στον καναπέ και στην αγκαλιά μου κοιμόταν ο μικρός..ο μεγάλος ήταν στο μπαλκόνι και κυνηγούσε ότι πετάει..ξαφνικά ξυπνάω επειδή ο μικρός κουνούσε το χέρι μου και ξαφνικά βλέπω τον μεγάλο που τον είχε πιάσει από τον λαιμό και το έδιωξα.. για να σιγουρευτώ όμως ότι είδα καλά και δεν ήταν στον ύπνο μου έκανα ότι κοιμάμαι και παρακολούθησα τον μεγάλο που ήρθε απ' την άλλη μεριά του καναπέ αθόρυβα και με την κίνηση που κάνουν όταν είναι να επιτεθούν (χαμηλώνουν, αυτιά πίσω κλπ) και προσπαθώντας να μην με ακουμπίσει αρπάζει τον μικρό απ' τον λαιμό.. τι να κάνω; αν του μπήκε στο μυαλό να τον πνίξει φοβάμαι ότι θα βρει τον τρόπο να το κάνει...

Παράθεση

riben1979

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη riben1979
H riben1979 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H riben1979 έγραψε στις 14:40, 29-07-11:

Το έχω αντιμετωπίσει πρόσφατα... λοιπόν σου γράφω τι έκανα εγώ..
Είχα το μικρό γατάκι σε δωμάτιο κλεισμένο, με φαγητό νερό και άμμο
όσο έλλειπα από το σπίτι. Τα άφηνα μαζί μόνο όταν μπορούσα να τα επιτηρώ.
Όταν ο μεγάλος πλησίαζε το μικρό τον χαϊδευα, όμως όταν πήγαινε να τον δαγκώσει στο
λαιμό τον έδιωχνα, κάποιες φορές τον ψιλο-χτύπησα ελαφρά πάντα. Άφησα τις γάτες
στον ίδιο χώρο χωρίς να είμαι εγώ μετά από 15 μέρες συμβίωσης περίπου, και αφού
ο μεγάλος είχε αρχίσει να γλύφει το μικρό. Που και που τσακώνονται φυσικά,
αλλά όχι με δολοφονικές διαθέσεις...

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα !!

Παράθεση

pada

Νεοφερμένος

H pada έγραψε στις 15:48, 29-07-11:

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αυτό θα κάνω και ελπίζω να γίνουν και τα δικά μου φιλαράκια!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:14, 29-07-11:

Βασικα πιστευω οτι απλα παιζει ο μεγαλος.Τα παιχνιδια στις γατες ειναι τις περισσοτερες φορες μιμιση του κυνηγιου.
Το κανουν κια τα δικα μου αυτο.Απλα αν δεν εισαι σιγουρος ακομη,οταν φευγεις απο το σπιτι,ας τα εχεις σε χωριστο δωματιο .

Παράθεση

selc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 22:51, 29-07-11:

Όντως,και μένα τα δικά μου τα μικρά αυτό που περιγράφεις κάνουν και μετά από λίγο τα βλέπω και γλύφουν το ένα το άλλο
βέβαια μπορεί να μην είναι έτσι,εσύ ξέρεις κατά πόσο υπάρχει έντονη επιθετικότητα και τι σχέσεις έχουν άλλες στιγμές

Παράθεση

pada

Νεοφερμένος

H pada έγραψε στις 18:17, 30-07-11:

Μακάρι απλά να παίζει αλλά δεν το διακινδυνευω ακόμα..όταν παίζουν πάλι τον δαγκωνει -αλλά δεν το κάνει υπουλα..αυτό που με έκανε να ανησυχήσω ήταν το πόσο ύπουλα πλησίασε ενώ κοιμόμουν κιεγώ κ ο μικρός..ελπίζω να ανησυχώ άδικα αλλά ας περιμένω να μεγαλώσει λίγο κ μετά θα τους αφήσω μόνους!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους