Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι δύο γάτες μου μαλώνουν!

valasia (Βαλασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valasia
H Βαλασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αρκετά καθως μεγαλωσα σε χωριο... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H valasia έγραψε στις 23:36, 16-08-11:

Και εγω οταν εφερα τον γατουλη μου σπιτι (1 μηνος περιπου) ο γατος της γειτονισσας μου τον δαγκωνε συνεχεια κ παντου. Ο δικος μου νιαουριζε συνεχεια κ προσπαθουσαμε να μην τους αφηνουμε μονους. Μια μερα ο Τιγκρου (της διπλανης μου) ηρθε κ αρπαξε τον μικρο μου απο το λαιμο.. δεν τον προλαβα με τπτ ηταν πολυ γρηγορος.. Ετρεξα πισω του και τελικα τον βρηκα πανω στην πολυθρονα να γλυφει τον μικρο.. δεν ηθελε να τον πνιξει ηθελε απλα να τον φροντισει. Ρωτησα κ τον κτηνιατρο μου και μου ειπε πως μερικοι αρσενικοι δεν ειναι επιθετικοι με τα μικρα αλλα τους βγαινει "το πατρικο" ενστικτο κ αν δε δω να τον πιανει απο το λαιμο κ να τον τιναζει να μην ανησυχω. Βεβαια εγω εξακολουθησα να ανησυχω και μονο οταν ειδα τον μικρο μου να κηνυγαει τον μεγαλο ησυχασα Ο Τιγκρου οσο καιρο εμενα εκει ξημερωβραδυαζοταν στην μπαλκονοπορτα κ περιμενε να ξυπνησω για να παιξει με τον φιλο του κ μαλιστα οταν εφευγα για διακοπες νιαουριζε σαν να κλαιει. Απλα τον αγαπουσε πολυ κ μαλλον ηταν μεγαλος κ δεν ηξερε πως να δειξει την αγαπη του κ ετσι τον δαγκωνε. Ειναι δυσκολα καμια φορα να ξεχωρησουμε ποτε μια γατα δαγκωνει απο μισος κ ποτε απο αγαπη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pada

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pada
H pada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H pada έγραψε στις 14:40, 31-08-11:

Καλησπέρα κορίτσια..λοιπόν είχατε δίκιο δίνοντας τους όλο και περισσότερο χρόνο μαζί άρχησα να βλέπω τον μεγάλο να γλύφει τον μικρό(που και που το κάνει και ο μικρός στον μεγάλο) και όταν τον δάγκωνε δεν το έκανε δυνατά στην ουσία τον κρατούσε με τα δόντια του όταν ο μικρός τον ενοχλούσε..τώρα όποτε λείπει ο μικρός απ' το οπτικό πεδίο του μεγάλου ο μεγάλος τον φωνάζει΄..έχει και λίγες μέρες που τους αφήνω πια στον ίδιο χώρο όσο λείπω από το σπίτι..σας ευχαριστώ πολύ πάντως...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas220691

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostas220691
Ο kostas220691 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O kostas220691 έγραψε στις 00:32, 11-09-11:

ΠΑΙΔΙΑ!!! σασ παρακαλω εχω σοβαρο προβλημα!!! σημερα εφερε ενα καινουργιο γατακι στο σπιτι μου και ο γατοσ εχει τρελαθει! εκανα πολυ λαθος κινησεις και δεν ξερω τι να κανω! απλα ο γατος μου ορμουσε ενω ειχα το καινουργιο στην αγκαλια μου και οταν πηγαινα εγω να τον ηρεμισω μου επιτιθονταν με απιστευτη ταχυτητα και με πολυ αγρια τροπο... Δεν εχω ξαναδει τον νικολακη ετσι... εχω βαλει τωρα το καθε γατακι σε ξεχωριστο δωματιο και δεν τολμανε καν να ερθουν πιο κοντα.... Μαλιστα ο παλιος μου γατος(νικολακης) καθε φορα που με βλεπει γρυλιζει απιστευτα... τον φωναξα στην αγκαλια μου ανεβηκε κανονικα και μολις αρχισα να τον χαιδευω εκανε τα ιδια! πραγματικα δεν ξερω τι να κανω μπορειτε να με βοηθησετε(συγνωμη για τυχον ορθογραφικα λαθη, λογο βιασυνης και αγχους! εαν καποιος μπορει να απαντησει ας το κανει χρειαζομαι την βοηθεια... γτ η αρχη δεν ηταν καθολου καλη και νομιζω πως τα πραγματα ειναι ανεπανορθωτα...! α και κατι ακομα να προσθεσω~! η γατα οταν την φωναζω(η παλια μου) ερχεται πανω μου γουργουριζει και οταν την πιανω αρχιζει και ουρλιαζει (τυπου γκρρρ) που και που ξεχνειται και δεν το κανει.... πραγματικα τρελαθηκε η παλια μου γατα.... Το καινουργιο γατακι σε αντιθεση ειναι απιστευτα τρυφερο μαζι μου και δεχεται καθε ειδους αγκαλια και παιχνιδιου,....! βοηθεια please...

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 04:59, 11-09-11:

καλημέρα κώστα!!!!
να χαίρεσαι τα γατούνια σουυ και περιμένουμε φωτο
παρακάτω θα βρεις ένα άρθρο με πληροφορίες για την προσαρμογή και συμβίωση 2 και παραπάνω γατουτιλιών!!
μην ανησυχείς είναι θέμα χρόνου να εξικοιωθούν!!!
απλά υπομονή!

http://forum.mycat.gr/%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D/%CE%B4%CF%8D%CE%BF-%CE%AE-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%82;-23249/

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:21, 11-09-11:

καταρχην μην ανχωνεσαι!μας περιγραφεις μια φυσιολογικη αντιδραση γατιων,το μωρο τρυφερο,το μεγαλο ζηλιαρικο,ολα θα πανε καλα,θελει χρονο και υπομονη.ο γατος θα συνηθισει το γατακι αναλογα το χαρακτηρα του φυσικα,και ολα θα πανε καλα,για αρχη μην τα εχεις μαζι,αργοτερα,μερα με τη μερα,φερνε τα σε καποια επαφη,για λιγο και παλι.καλη επιτυχια!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:05, 11-09-11:

Κώστα, να σου ζήσουν και τα 2.

Νομίζω πως η συμπεριφορά του πρώτου σου γάτου είναι σχετικά αναμενόμενη καθώς νιώθει ότι έχει γίνει μια σημαντική αλλαγή και το μικρό γατάκι αποτελεί ένα είδος "εισβολέα" στην ζωή σας.
Το γεγονός ότι όποτε τον χαϊδεύεις γρυλίζει κι αγριεύει μπορεί να συμβαίνει επειδή έχεις πιάσει πριν το καινούριο γατάκι κι έχεις τη μυρωδιά του οπότε ο γάτος σου την εντοπίζει.
Νομίζω πως χρειάζεται μια περίοδος προσαρμογής, πρέπει πρώτα να περάσουν λίγες ημέρες όπου θα τα γνωρίσεις μεταξύ τους μέσω διαφόρων οσμών του καθενός, να τα έχεις σε διαφορετικά δωμάτια και σταδιακά να αφήνεις λίγο ανοιχτή την πόρτα που τα χωρίζει ώστε να γνωριστούν σιγά - σιγά.
Εννοείται ότι αυτή η γνωριμία θα γίνει υπό την δική σου επίβλεψη κι ότι τον πρώτο καιρό θα πρέπει να είσαι παρών σε αυτές τις συναντήσεις.
Επιπλέον, θα ήταν χρήσιμο για τη μεταξύ τους σχέση - κι ειδικά για το μέλλον - να είναι κι οι 2 στειρωμένοι ώστε να μην υπάρχουν περιπτώσεις επιθετικότητας μεταξύ τους ή καυγάδες.
Διάβασε και το θέμα στο οποίο σε παρέπεμψε η Τία, νομίζω ότι θα βοηθηθείς.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

kostas220691

Νεοφερμένος

O kostas220691 έγραψε στις 20:14, 11-09-11:

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις απαντησεις σας! Απλα το θεμα ειναι πως εκανα μια πολυ λαθος αρχη βαζοντας τα με το καλημερα και τα δυο μεσα στο ιδιο χωρο! Απο χθες παντως παρατηρω μια ελαχιστη ανεκτικοτητα του μεγαλου(νικολακης) προς τα εμενα και προς τον μικρο(κανελος). Λαθος κινηση απο οτι μολις καταλαβα εκανα και σημερα γιατι τα εβαλα και τα δυο στην κρεβατοκαμαρα μπας και συνηθισουν το ενα το αλλο....!!! Παντως ο μικρος μπορει να ειναι 1 μηνος αλλα μια χαρα μαγκακι το παιζει στον αλλον που ειναι 11 μηνες μεγαλυτερος.... Γενικα παντως οι οδηγιες ειναι τοσες πολλες και τοσο μακροσκελεις που πραγματικα δεν ξερω απο που να πρωτοξεκινησω... Αμα τα αφησω ετσι απλα να ειναι μεσα στο ιδιο σπιτι γιατι ετσι και αλλιως δεν μπορω κατι αλλο μιας και κανει υπερβολικη ζεστη και εχω ολες τις πορτες ανοιχτες για να κανει ρευμα...! Εσεις σε ποσο καιρο πιστευετε θα συνηθισουν ο ενας τον αλλο? και εαν ο νικολκαης(μεγαλος) καρατησει κακια στον μικρο(κανελο) και δεν καταφερει ποτε να προσαρμοστει και να το δεχτει στην οικογενεια τοτε τι κανω??? ειναι μερικες φλεγον ερωτησεις που ειναι λογικο να μην υπαρχουν στο κειμενο! σας ευχαριστω παρα πολυ παντως για αλλη μια φορα για της απαντησεις σας

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:41, 11-09-11:

Γεια σου Κωστα μου.Χαιρομαι που σε βλεπω πιο ηρεμο σημερα.
Ακου κατι.Εφοσον βλεπεις βελτιωση,και δεν μπορεις να τα εχεις σε ξεχωριστα δωματια,αναγκαστικα θα τα αφησεις ετσι.Ομως οταν φευγεις απο το σπιτι,καλο θα ηταν να τα ειχες σε ξεχωριστο δωματιο(οχι ομως και να κινδυνευσει να σκασει και κανενα απο τη ζεστη σε πολυ μικρο χωρο..πχ τουαλέτα)
Και εγω,οταν εφερα την μικρη μου στο σπιτι,ο παλιος μου εκανε σαν λιονταρι.Δεν ηξερα και εγω τοτε για την σταδιακη επαφη.Τις πρωτες μερες τις εκανε συνεχεια κχχχχχχχχ,σηκωμενη τριχα και ουρα,και την εδιωχνε.Σε μια εβδομαδα την ανεχοταν και απαξιουσε,στις 15 μερες περιπου,ψιλοεπαιζαν.
Προσπαθησε να δινεις σημασια εννοειται και στον μεγαλο.
Πιστευω οτι ολα καλα θα πανε.
ΥΓ.Δεν υπαρχει περιπτωση κρατηματος κακιας,γιατι τα ζωα δεν κρατουν κακιες.Καθαρα ανθρωπινο συναισθημα ειναι αυτο.Τα ζωα απλα εχουν ενστικτα.Βεβαια,καποια γατια εχει αποδειχθει οτι τελικα δεν καταφερνουν να γινουν φιλαρακια με καποια αλλα,ομως αυτο ειναι αρκετα σπανιο.

Παράθεση

kostas220691

Νεοφερμένος

O kostas220691 έγραψε στις 21:54, 11-09-11:

Εφακη σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου πραγματικα με ηρεμισες(καπως)!!! Απλα θελω να αναφερω και ενα ακομα μεγαλο αγχος μου...! Το γεγονος οτι ο μεγαλος παει και τραμπουκιζει συνεχως τον μικρο(που ειναι ουτε 1 μηνος) και φοβαμαι μην του δημιουργησει προβληματα στην ψυχολογια του!! μπορω να κανω κατι για αυτο..??? Και ξαναεπισημαινω οτι δεν μπορω να τα εχω σε διαφορετικους χωρους!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:15, 11-09-11:

Με σιγουρια δεν μπορω να σου απαντησω,γιατι απλα δεν το γνωριζω.Παντως απο την δικια μου εμπειρια,και αυτα που εχω δει εδω..ΟΧΙ.Η μικρη μου,παρολο που ο μεγαλος μου την κατατρωπονε,οχι μονο δεν της δημιουργησε ψυχολογικο προβλημα,αλλα ισα ισα..που του τα χωνει ωραιοτατα,ειναι διαολος σωστος..και μαλιστα,η ιδια του εκανε κατι ξεγυρισμενες επιθεσεις..αλλο πραγμα!
Βεβαια δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι ειναι το ιδιο φυλο τα δικα σου.Ομως σου ξαναλεω οτι απο αυτα που εχω δει εδω,συνηθως ψυχολογικα προβληματα προκαλουνται απο την συμπεριφορα των ΑΝΘΡΩΠΩΝ προς τα ζωα,και οχι απο την συμπεριφορα του ενος ζωου προς το αλλο.Μιλω ομως καθαρα εμπειρικα.Δεν ειμαι επιστημονας.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 22:48, 11-09-11:

καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να σας κάνω τις εξής ερωτήσεις! Έχω μία γατούλα θηλυκιά στειρωμένη 3 χρόνων,την οποία την έχουμε αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και την οποία υπεραγαπώ! Πρόσφατα βρήκα τρία γατάκια νεογέννητα στο δρόμο και τα μεγάλωσα με μπιμπερό!ευτυχώς τα δύο βρήκα να τα δώσω αλλά για το τελευταίο ακόμα δεν έχω βρει κάτι και το έχω συζητήσει και κε τους γονείς μου ότι αν δεν βρεθεί καλό σπίτι θα το κρατήσουμε το γατάκι. Αυτό που με προβληματίζει είναι η συμβίωση των δυο τους. Το γατάκι είναι δύο μηνών,πολύ παιχνιδιάρικο και προς το παρόν το έχουμε σε ένα δωμάτιο αλλά το καημενάκι όταν το αφήνουμε μόνο του κλαίει. Το φέραμε σιγά σιγά σε επαφή με τη γατούλα μας,εκείνη το κοιτάει περίεργα,κουνάει καμιά φορά την ουρά της και εκεινο την αγκαλιάζει για να παίξουν. Εκείνη δεν το γρατσουνάει,άλλωστε ειναι τόσο ήρεμη γατούλα που αυτη την κίνηση δεν την γνωρίζει. Απλά είτε πισωπατάει είτε το βάζει κάτω και το ψευτοδαγκώνει. Δεν την αφήνουμε πολύ ώρα μαζί του γιατί όταν ειχαμε φερει τα μωράκια γατάκια στο σπίτι εκείνη είχε πέσει σε κατάθλιψη και ζήλευε. Ήταν μελαγχολική, δεν έτρωγε,δεν έπαιζε. Τώρα δείχνει καλά, πάιζει γουργουράει,αλλά ανησυχώ. Δεν θέλω η όποια απόφασή μου να την επηρεάσει ψυχολογικά. Πώς θα καταλάβω αν θέλει το γατάκι και γενικά πώς να το χειριστώ το θέμα;
Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:59, 11-09-11:

Αν δεν του δίνει φάπες είστε σε καλό δρόμο! Οι γάτες όταν παίζουν μεταξύ τους παίζουν αρκετά άγρια και δαγκώνονται. Ειναι φυσιολογικό! Περισσότερα δεν γνωρίζω γιατί δεν μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 23:57, 11-09-11:

Εχω και εγώ αυτήν την περίοδο στο σπίτι εκτός από την γάτα μου (1μιση χρονων περιπου) και ένα μικρό γατάκι (1μιση μηνών περιπου) και σου λεω με σιγουρια οτι ειναι μια χαρα οι γατες σου! Πρεπει να δεις την δικη μου πως κανει οταν φιλοξενω σπιτι αλλη γατα! Αυτο που κανουν τα δικα σου (εφοσον δεν κανουν κχχ και γρρρ εκεινη την στιγμη) που ψευτοδαγκωνονται ειναι παιχνιδι! Με εναν αλλον γατο που ειχα 2 μηνες συνεχεια κουλουριαζοταν το πατωμα, και απο οτι μου ειχαν πει εδω στο φορουμ, ηταν καθαρα παιχνιδι. Βεβαια ποτε δεν τοους ειδα να γλυφονται η να ειναι συμπαθιουνται. Νομιζω πως η δικια μου απλα τον ανεχοταν. Γι' αυτο εφοσον η δικια σου δεν κανει τα κλασσικα κχχχ ειμαι σιγουρη οτι εισαι σε πολυ καλο δρομο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:16, 12-09-11:

Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι παρα πολυ θετικα.Δεν της επιτιθεται,δεν ειναι μελαγχολικη..αρα.που ειναι το προβλημα;Κανενα προβλημα δεν βλεπω εγω.Ισα ισα που δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα,απο το να εχει παρεα η γατα μας

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 13:05, 12-09-11:

Απλά δεν θέλω να πάρω μια απόφαση και μέτα,όταν δει η γατουλίτσα μου ότι η συμβίωση είναι μονιμη, να αρχίσει να ζηλεύει και γενικά μου φαίνεται λιγο στεναχωρο να την εκδιωξω από το θρόνο της! Ως μοναχοπαιδι που είμαι,κάτι τέτοιο μου φαίνεται απανθρωπο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:22, 12-09-11:

To λαθος σου ειναι νομιζω,οτι το βλεπεις ανθρωπινα..και κυριως με αυτο που θα ενιωθες εσυ.Συνηθως ομως δεν γινεται ετσι.Οι περισσοτεροι απο εμας που βαλαμε και 2η γατα,ειδαμε μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα του 1ου μας γατιου(μετα την προσαρμογη βεβαια).Παιζουν μαζι,τρεχουν..χαιδευονται,καθαριζονται..ειναι πραγματικα πολυ πιο ευτυχισμενα απο οταν ηταν μονα τους.
Οσο αγαπη και προσοχη και να τους δινουμε,παντα ειναι πολυ καλυτερο να εχουν και μια παρεα του ιδιου ειδους.Βεβαια καποιες εξαιρεσεις υπαρχουν,αλλα απο οτι εχω δει..ειναι ελαχιστες.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 13:58, 12-09-11:

Σας ευχαριστώ πολύ,τώρα πια δεν έχω τόση αγωνία για την υιοθεσία του γατιού! Θα ψάξω σπίτι,αλλά αν δεν βρω θα το κρατήσω με την Ασπρούλα μου!

Παράθεση

adeliadi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη adeliadi
H adeliadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H adeliadi έγραψε στις 00:04, 14-09-11:

Απο αυτα που βλέπω από τα γατιά μου (που ειναι και ιδιότροπα) που καθε τρεις και λίγο έρχονται νέα γατάκια,αυτά που λες δειχνουν οτι όλα πάνε καλά.Ξερεις, θέλει γυρω στον μισο μήνα να " γνωριστούν" κατα μέσο όρο και αυτό το λίγο λίγο είναι αυτο ακριβως που πρέπει να κάνεις,οι γάτες γνωρίζονται σταδιακά και αργά και στην αρχη τις κρατάμε χώρια και αρχίζουμε τις σταδιακές συναντήσεις!Βάζε τις καθημερινά για λίγο, να κυνηγήσουν μαζί ένα παιχνίδι δεμένο σε ένα σχοινάκι που θα κρατάς και θα ελεγχεις εσύ,ώστε να γίνει κοινό παιχνίδι συνεργασιας μεταξύ τους και να ξεχάσουν η μία την άλλη!Η γάτα δεν σκεφτεται σαν κι εμας δηλαδη οτι ξαφνικά θα διαπιστώσει οτι η συμβίωση είναι μόνιμη και τότε πρέπει να πάρει απόφαση ότι κάτι πρέπει να κάνει γιατί χάνει την θέση της.Μια χαρά θα της φανεί η παρεούλα!!!

Παράθεση

thairia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thairia
H thairia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H thairia www.crazycatlady.gr έγραψε στις 09:08, 14-09-11:

Γεια σας!

Χθες το απογευμα που περπατουσα στην γειτονια να σου ενα μικρο γατι μπροστα μου!
Ψιτ ψιτ του κανω, οπως σχεδονσε ολα τα γατια που συνανταω, μονο που αυτο ηρθε και τριβοταν στα ποδια μου. Ε να μην το παρω? Σκεφτομουν ετσι κι αλλιως να παρω ενα οποτε ηρθε κουτι.
Παμε λοιπον στην γιατρο μας, το βλεπει ολα καλα. Το βαλαμε και αμπουλα, του καθαρισαμε και τα αυτακια κι αυτο εκει να ειναι συνεχεια κολλημενο πανω μας! Πιστευω οτι το διωξανε απο καποιο σπιτι. Ηλικια: 4 μηνων περιπου, αρσενικο!
Και ηρθε η ωρα να παμε σπιτι και να γνωρισει την μεγαλη του αδερφη. Αν σας πω οτι η Pixie μου ( η γατα που ηδη εχω) χαρηκε για την γνωριμια, ψεμματα θα ειναι!
Αρχισε τα κχχχ... και μετα γριλιζε κιολας! Αυτο πρωτη φορα την ειδα να το κανει. Οταν την γνωρισα με το μικροσκοπικο σκυλακι της μαμας μου απλα ττης εκανε κχχχ... και την αλλη μερα παιζανε! Ετσι πιστευα οτι θα ειναι και τωρα.
Εβαλα λοιπον το μικρο γατι σε ενα δωματιο με νερο, φαι και αμμο και κοιμηθηκαμε. Σημερα το πρωι παλι τα ιδια μονο που η Pixie πηγε να ορμησει και σε εμενα.
Τι να κανω? Οσο το αλλο ειναι κλεισμενο στο δωματιο πως θα ερθουν σε επαφη? Προς το παρον τα αφησα ετσι χωρια, αλλα το απογευμα που θα παω σπιτι σκεφτομαι να τα αφησω και τα δυο μαζι, αλλα φοβαμαι μην του ορμηξει και μην μου θυμωσει μετα και ορμαει και σε εμενα... καμια συμβουλη? Ποσο θα κρατησει αυτο?
Thanx!!

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 23:39, 28-09-11:

καλησπέρα σας!
Τελικά το κράτησα το γατάκι. Η Ασπρούλα μου (η μεγάλη, 3 χρόνων στειρωμένη) είναι γενικά μια πολύ καλή γατούλα. Δεν επιτίθεται ποτέ, ανέχεται τα πάντα, δεν την έχω δει ποτέ να νευριάζει. Η προσαρμογή είχε γίνει ἐτσι κι αλλιώς σταδιακά, γιατί τη Μικρούλα (3 μηνών) την είχα από μωρό μέσα σε ένα δωμάτιο με σκοπό να τη δώσω, αλλά τελικά έμεινε μαζί μας. Οπότε τα γατάκια είχαν μυριστεί χωρίς διαίτερα προβλήματα. Εδώ και 10 μέρες ζουν πλέον μαζί. Βέβαια, όταν κοιμάμαι ή λείπω βάζω τη Μικρούλα σε άλλο δωμάτιο. όταν είναι και τα δύο έξω παίζουν, ψευτοδαγκώνονται, κυνηγιούνται ή απλά αδιαφορούν το ένα για το άλλο. Πάνε το ένα στην άμμο του άλλου και τρώνε και το ένα από το φαγητό του άλλου. Σημαίνει κάτι αυτό;
Η μικρή είναι ορντινάτσα της μεγάλης και κάποιες φορές την εκνευρίζει, ειδικά όταν παίζει με την ουρά της. Η μεγάλη όμως όπως σας είπα δεν εκδηλώνει νεύρα και επιθετική σμπεριφορά ποτέ. Απλά κάποιες φορές θα σηκωθεί να φύγει, άλλες πάλι όχι. Γενικά τρώει όπως πριν, έρχεται και μου γουργουράει, κοιμάται μαζί μου, δεν δείχνει να μου κρατάει κακία. Η μόνη αλλαγή στη συμπεριφορά είναι ότι είναι κάπως υποτονική, παλιά έπαιζε και έτρεχε συνέχεια, τώρα όχι.. Ο γιατρός είπε ότι υπάρχουν γατούλες που επιτίθενται και έτσι ξεσπούν και άλλες που τα καταπίνουν όλα και τα κρατάνε μέσα τους. Και ότι αν συμβαίνει αυτό με την Ασπρούλα, τότε θα αρχίσει να εμφανίζει αρρώστειες στο μέλλον. Οπότε άρχισα να ανησυχώ. Λέτε να μου είναι λυπημένη και γι'αυτό να μην παίζει;

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 23:59, 28-09-11:

Παρα μα παρα πολυ φυσιολογικα και θετικα μου φαινονται τα νεα σας
"Ο γιατρός είπε ότι υπάρχουν γατούλες που επιτίθενται και έτσι ξεσπούν και άλλες που τα καταπίνουν όλα και τα κρατάνε μέσα τους. Και ότι αν συμβαίνει αυτό με την Ασπρούλα, τότε θα αρχίσει να εμφανίζει αρρώστειες στο μέλλον"
Αυτο δεν το εχω ξανακουσει ποτε, και δεν το λεω για να το απορριψω, αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω λεπτομερειες
Η Ασπρουλα σου εφτασε και σε μια ηλικια που ειναι μεγαλοκοπελα πια, δεν ειναι νιανιαρο!
Εκτος εαν η συμπεριφορα της αλλαξε την ημερα που ηρθαν τα μικρα.
Νομιζω οτι σε λιγο καιρο θα μπορεις να τις αφηνεις και μαζι ακομα και οταν λειπεις.
Το φαγητο αν μπορεις να το κοιτας λιγο, φανταζομαι οτι η μεγαλη τρωει για στειρωμενες και η μικρη kitten,
οσο γινεται καλο ειναι να τρωει η καθεμια τη δικη της.

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 01:50, 29-09-11:

Ε ναι, εννοείται ότι προσπαθώ να βάζω την καθεμία στο δικό της φαγητό, απλά καμιά φορά δεν προλαβαίνω! Το ότι η μεγάλη πάει στην άμμο της μικρής πώς σας φαίνεται; Μήπως της κάνει αντίποινα;
Η Ασπρούλα ήταν πάντα πολύ παιχνιδιάρα. Εντάξει σαφώς από όταν στειρώθηκε και μεγαλώνοντας ηρέμησε αρκετά, αλλά μία φορά τη μέρα κάναμε το καθιερωμένο μας σπριντάρισμα στο διάδρομο.. Από τη μέρα που αφήσαμε τη μικρή να κυκλοφορεί ελεύθερα στο σπίτι, έχει γίνει υποτονική, δεν κάνει πια τις τρελές χαρούλες. Και σκεφτόμουν ότι μάλλον έχει πέσει η διάθεσή της. Τι μπορώ να κάνω για να της φτιάξω το κέφι και να επιστρέψουμε στα κανονικά μας;

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 08:50, 29-09-11:

Πρωτον οσο αφορα την αμμο, ειναι πολυ σπανιο αν εχεις 2 αμμολεκανες να πηγαινει η καθε μια στη δικη της, συνηθως τις μοιραζονται.
Οποτε αυτο δεν ειναι προβλμα.
Αυτη την περιοδο κι εμενα μου φαινονται λιγο υποτονικες οι δικες μου-για το λογο του αληθες μονο η μια, η μεγαλη.
Ισως εχει κουραστει και απο τη ζεστη.
Εσυ μπορεις να της δινεις λιγο περισσοτερο σημασια για να μη ζηλευει, να τη χαιδευεις πιο πολυ, και να
προσπαθεις να την υποκινεις να παιξετε με τα αγαπημενα της παιχνιδια.
Πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα παιζουνε και θα σπινταρουνε μαζι στο διαδρομο

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 17:27, 30-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από alexianna
Η Ασπρούλα ήταν πάντα πολύ παιχνιδιάρα. Εντάξει σαφώς από όταν στειρώθηκε και μεγαλώνοντας ηρέμησε αρκετά, αλλά μία φορά τη μέρα κάναμε το καθιερωμένο μας σπριντάρισμα στο διάδρομο.. Από τη μέρα που αφήσαμε τη μικρή να κυκλοφορεί ελεύθερα στο σπίτι, έχει γίνει υποτονική, δεν κάνει πια τις τρελές χαρούλες. Και σκεφτόμουν ότι μάλλον έχει πέσει η διάθεσή της. Τι μπορώ να κάνω για να της φτιάξω το κέφι και να επιστρέψουμε στα κανονικά μας;
Ακριβώς αυτό θα έλεγα για την συμπεριφορά της δικιας μου όταν είχα φιλοξεήσει σπίτι έναν συνομήλικο αρσενικό. Αυτό το σπριντάρισμα που λες το είχε σταματήσει. Νομίζω πως απλως ηταν πιο επιφυλακτικη και ανησυχη. Μετά από το στάδιο της επίθεσης να φανταστεις πέρασε ένα στάδιο που ούτε καν γουργούριζε και παρατηρούσε κάθε κίνηση του "εχθρου" Επίσης δεν έπαιζε μαζί μου γιατί είχε άλλες ασχοίες. Νομίζω πως αυτό είναι φυσιολογικό, αν σκεφτεις πως πρωταρχικος σκοπος της ειναι η εξερευνηση! Προς το τέλος των δυο μηνών επανήλθε πλήρως με εξαίρεση τα παιχνίδια (έπαιζε κυρίως με τον άλλον γάτο)

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 18:59, 30-09-11:

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Η Άσπρούλα μου πλέον είναι μια χαρά ,τρέχει, παίζει, κυνηγιέται με τη Μικρούλα! Σήμερα κοιμήθηκαν και δίπλα δίπλα... Μια όμορφη συμβίωση μόλις ξεκίνησε! Να είστε όλοι καλά!

Παράθεση

ζιλμερακι (Κατερινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζιλμερακι
H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ζιλμερακι έγραψε στις 19:09, 03-10-11:

Καλησπερα χτες βρηκα ενα γατακι το οποιο εχει προβλημα στα ματακια του και ειναι 30 ημερων,και φυσικα το πηρα και το φροντιζω. Ομως εχω αλλη μια γατουλα στο σπιτι η οποια ειναι μεγαλη και στειρωμενη αλλα δν δειχνει να το δεχεται . Εχω ξανααντιμετωπισει αυτην την κατασταση παλι με την ιδια γατουλα αλλα τοτε την εκλεινα στο ενα μερος του σπιτιου και δεν θελω να το ξανακανω.Πως μου προτεινετε να την αντιμετωπισω για να μην εχει προβλημα με το γατακι ??
Ευχαριστω εκ των προτερων

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:19, 04-10-11:

Νομίζω πως αυτό που πρέπει να γίνει είναι να γίνει μια σταδιακή γνωριμία μεταξύ τους και να περάσει ένα χρονικό διάστημα όπου το ένα θα γνωρίζει το άλλο μέσω της μυρωδιάς.
Οπότε έχε τα κάποιες ημέρες σε χωριστά δωμάτια και με το πέρασμα των ημερών άφηνε λίγο ανοιχτές τις πόρτες ώστε να έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους.
Νομίζω ότι δεν θα υπάρξει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα έτσι.

Παράθεση

ζιλμερακι (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ζιλμερακι έγραψε στις 12:02, 04-10-11:

Απλα το θεμα ειναι οτι του κανει ''κχχχ'' ! Θα το ξεπερασει ? Και εγω πρεπει να της φωναζω και να την μαλωνω ή οχι ?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:43, 04-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από ζιλμερακι
Απλα το θεμα ειναι οτι του κανει ''κχχχ'' ! Θα το ξεπερασει ? Και εγω πρεπει να της φωναζω και να την μαλωνω ή οχι ?
Ειναι κατι παραπανω απο φυσιολογικο το κχχχχχχχ....το περιεργο θα ηταν να μην το εκανε.
Εμενα να δεις οταν εβαλα την μικρη μου μεσα τι εκανε ο μεγαλος.Ελαγα οτι θα την φαει ζωντανη..και ομως μια χαρα ειναι.
Να την μαλωνεις οχι κατα την αποψη μου,για να μην ταυτισει το μικρο με μαλωμα δικο του απο σενα.
Εγω απλα τα απομακρυνα.
Μην αγχωνεσαι,ειναι πολυ φυσιολογικη αυτη η αντιδραση..και ειναι και ηπιας μορφης κιολας.Απλα οταν λειπεις τωρα στις αρχες αν γινεται ,μπορεις να τα εχεις σε ξεχωριστα δωματια .

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 15:58, 04-10-11:

Καλησπέρα σε όλους!!Έλεγα να ανοίξω καινούργιο θέμα,αλλά πιστεύω ότι και η δική μου περίπτωση εντάσσεται εδώ.Στο ζητούμενο:ο γατούλης μας ο Μελάκος,περίπου 6 μηνών πλέον,αστείρωτος, κάνει σαν τρελός να βγαίνει στο μπαλκόνι και να αναζητά τη συντροφιά των μικρών που έχω στον κήπο. Ειδικότερα, νιαουρίζει συνέχεια μπροστά από την μπαλκονόπορτα και μόλις την ανοίξω,πετάγεται έξω,πηγαίνει άκρη άκρη στα κάγκελα,βγάζει το κεφάλι του έξω κοιτώντας προς τα κάτω και αρχίζει να νιαουρίζει στα γατάκια. Αυτά τον παρακολουθούν και έχουν αρχίσει τελευταία να ανεβαίνουν στο μπαλκόνι από ένα δέντρο -γαζία,έχει και πολλά αγκάθια- που τα κλαδιά του φτάνουν μέχρι τη βεράντα μας.
Όποτε δε έρχονται σε επαφή,αυτός κάνει σαν τρελός,τρέχει και τα δαγκώνει,και τα πέρνει στο κατόπι όπου πάνε μυρίζοντάς τα.Σκέφτομαι να ανεβάσω κάποιο πάνω για να έχει παρέα.Εσείς τί προτείνεται;;
Επίσης αρσενικό ή θυληκό;;
Έχω ήδη δοκιμάσει με τον Αντάρτη,έναν αρσενικό περίπου 3 μηνών που μόνο αντάρτης δεν είναι-κάνει πατουσάκια συνέχεια,ακόμα και στον αέρα-και ο Μελάκος συνέχεια τον βάζει κάτω και τον δαγκώνει!!
Επίσης,προβληματίζομαι γιατί αυτά του κήπου είναι αδερφάκια και δεν θέλω να τα χωρίσω..Να τα πάρω πάλι όλα πάνω,αδύνατο...
Προσφάτως κλάδεψα το δέντρο για να μην έχουν πρόσβαση,γιατί ανέβαιναν και βραδινές ώρες με αποτέλεσμα να χτυπάει συνέχεια ο συναγερμός μας,να τρέχω να τα ξανακατεβάζω στον κήπο μες στα άγρια ξημερώματα με ενθύμιο αίματα στα χέρια από τα αγκάθια της γαζίας!!
Τέλος, την Κυριακή αυτή έκανα το λάθος να τον κατεβάσω στο κήπο μας για να δω τις αντιδράσεις του.Το αποτέλεσμα:δεν μπορούσα να τον μαζέψω!!Έτρεχε σαν τρελός πάνω κάτω,πήγαινε τους έδινε φάπες και το έβαζε στα πόδια και όταν ήρθε η ώρα να τον μαζέψω μου αγρίεψε και μου έκανε κχχχ!!!
Συγγνώμη αν σας κούρασα,απλά ήθελα να σας δώσω όλη την εικόνα για να έχετε ολοκληρωμένη άποψη.

Παράθεση

ζιλμερακι (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H ζιλμερακι έγραψε στις 23:02, 04-10-11:

Πουπουλινα ευχαριστω παρα πολυ !! Μου εδωσες πολυ θαρρος λουι δεν γινεται να κατεβαζεις κατω τον μελακο? γιατι αμα ανεβασεις πανω θηλυκο θα γεμισετε γατακια

Παράθεση

adeliadi

Νεοφερμένος

H adeliadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H adeliadi έγραψε στις 23:32, 04-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Καλησπέρα σε όλους!!Έλεγα να ανοίξω καινούργιο θέμα,αλλά πιστεύω ότι και η δική μου περίπτωση εντάσσεται εδώ.Στο ζητούμενο:ο γατούλης μας ο Μελάκος,περίπου 6 μηνών πλέον,αστείρωτος, κάνει σαν τρελός να βγαίνει στο μπαλκόνι και να αναζητά τη συντροφιά των μικρών που έχω στον κήπο. Ειδικότερα, νιαουρίζει συνέχεια μπροστά από την μπαλκονόπορτα και μόλις την ανοίξω,πετάγεται έξω,πηγαίνει άκρη άκρη στα κάγκελα,βγάζει το κεφάλι του έξω κοιτώντας προς τα κάτω και αρχίζει να νιαουρίζει στα γατάκια. Αυτά τον παρακολουθούν και έχουν αρχίσει τελευταία να ανεβαίνουν στο μπαλκόνι από ένα δέντρο -γαζία,έχει και πολλά αγκάθια- που τα κλαδιά του φτάνουν μέχρι τη βεράντα μας.
Όποτε δε έρχονται σε επαφή,αυτός κάνει σαν τρελός,τρέχει και τα δαγκώνει,και τα πέρνει στο κατόπι όπου πάνε μυρίζοντάς τα.Σκέφτομαι να ανεβάσω κάποιο πάνω για να έχει παρέα.Εσείς τί προτείνεται;;
Επίσης αρσενικό ή θυληκό;;
Έχω ήδη δοκιμάσει με τον Αντάρτη,έναν αρσενικό περίπου 3 μηνών που μόνο αντάρτης δεν είναι-κάνει πατουσάκια συνέχεια,ακόμα και στον αέρα-και ο Μελάκος συνέχεια τον βάζει κάτω και τον δαγκώνει!!
Επίσης,προβληματίζομαι γιατί αυτά του κήπου είναι αδερφάκια και δεν θέλω να τα χωρίσω..Να τα πάρω πάλι όλα πάνω,αδύνατο...
Προσφάτως κλάδεψα το δέντρο για να μην έχουν πρόσβαση,γιατί ανέβαιναν και βραδινές ώρες με αποτέλεσμα να χτυπάει συνέχεια ο συναγερμός μας,να τρέχω να τα ξανακατεβάζω στον κήπο μες στα άγρια ξημερώματα με ενθύμιο αίματα στα χέρια από τα αγκάθια της γαζίας!!
Τέλος, την Κυριακή αυτή έκανα το λάθος να τον κατεβάσω στο κήπο μας για να δω τις αντιδράσεις του.Το αποτέλεσμα:δεν μπορούσα να τον μαζέψω!!Έτρεχε σαν τρελός πάνω κάτω,πήγαινε τους έδινε φάπες και το έβαζε στα πόδια και όταν ήρθε η ώρα να τον μαζέψω μου αγρίεψε και μου έκανε κχχχ!!!
Συγγνώμη αν σας κούρασα,απλά ήθελα να σας δώσω όλη την εικόνα για να έχετε ολοκληρωμένη άποψη.
Αγαπητε louis ο γατούλης εχει μπει σε περιοδο οιστρου οπότε πρέπει να στειρωθει πολύ συντομα γιατι θα προσπαθησει να απομακρυνθει απο σπιτι και την περιοχη,ακόμα και πηδώντας απο το μπαλκονι όσο ψηλά και αν είναι , προς αναζητηση ωριμης θυληκης οπου ενδεχεται να θεσει σε κινδυνο την ζωη του,μπλεξει σε καυγαδες κτλ.Μπορει να δραπετευσει τοσο ευκολα που ουτε θα το πιστευετε.Πρεπει να παραμεινει σε κλειστο χωρο ,ενα μηνα μετα την στειρωση οπου οι ορμονες ακομα θα τον βασανιζουν .Μετα ενα αλλο γατακι θα του ηταν καλη παρεουλα που κατα την γνωμη μου την χρειαζονται για να συζητανε τα δικα τους !(οπου οταν ερθει η στιγμη θα στειρωθει κι αυτο για τους ιδιους λογους).Ρωτηστε απαραιτητα και τον γιατρο σας .Επισης μετα την στειρωση κραταμε το βαρος τους σταθερο και δινουμε (δια ροπαλου) γατοτροφη για στειρωμενα γατια.Τοτε θα δειτε εναν ευτυχισμενο γατουλη!

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 15:12, 05-10-11:

Adeliadi, δεν γνωρίζω αν έχει μπει σε περίοδο οίστρου από τώρα, αλλά θα ήθελα να πάει περίπου 8 μηνών πριν τον στειρώσω για να διασφαλίσω τη σωστή του ανάπτυξη. Το ότι καλεί τις γάτες, μπορεί να είναι σημάδι,συμφωνώ,αλλά να τον στειρώσω από τώρα;;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:50, 05-10-11:

Δεν εχουν οιστρο οι αρσενικοι γατοι.Δεν ονομαζεται ετσι τουλαχιστον και ουτε εχει τα συμπτωματα των θηκλυκων γατιων.Οιστρο εχουν μονο οι θηλυκες γατες.
Απλα προφανως αρχιζει και ωριμαζει σεξουαλικα.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 18:08, 05-10-11:

Καλησπέρα Πουπουλίνα!Έχεις δίκιο ότι δεν ονομάζεται έτσι για τους αρσενικούς,απλά πως να το ονομάσεις..Ας το πούμε "ορέξεις"..Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω ανεβάσει μια γατούλα πάνω για να του κάνει παρέα.Το τί γίνεται,δεν περιγράφεται..Πήρα και το γιατρό μας τηλέφωνο και μου είπε να τον στειρώσουμε,αλλά να περιμένουμε λίγο ακόμα αν μπορούμε..δεν ξέρω τί να κάνω ειλικρινά.συνέχεια νιαουρίζει δυνατά και θέλει να είναι στο μπαλκόνι.

Παράθεση

adeliadi

Νεοφερμένος

H adeliadi έγραψε στις 16:39, 06-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Δεν εχουν οιστρο οι αρσενικοι γατοι.Δεν ονομαζεται ετσι τουλαχιστον και ουτε εχει τα συμπτωματα των θηκλυκων γατιων.Οιστρο εχουν μονο οι θηλυκες γατες.
Απλα προφανως αρχιζει και ωριμαζει σεξουαλικα.
Πως το ονομαζεις εσυ;
Οι δικοι σου γάτοι πως αντιδρουν όταν "φουντώνουν " οι ορμονες τους και ζητανε θυληκο γιατι εμένα έχουν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τις θυληκιές μου,δηλ νιαουρίζουν έντονα απο το λαρύγγι, κυρτώνουν τον λαιμό και προσπαθούν να ακουστούν μακρια ,χοντραίνοντας την φωνή τους όταν τα κρατάω σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
Επίσης θέλουν να φύγουν παση θυσία και ρισκάρουν να πηδήξουν κτλ.Παντως θα είχε ενδιαφέρον να ακούσω τι εννοείς με τα παραπάνω γιατι δεν αντιλαμβάνομαι εκ της περιγραφής σου τα συμπ'τωματα που εσύ βλέπεις στα αρσενικά όταν ωριμάζουν σεξουαλικά και ως εκ τούτου ψάχνουν θυληκό.

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Καλησπέρα Πουπουλίνα!Έχεις δίκιο ότι δεν ονομάζεται έτσι για τους αρσενικούς,απλά πως να το ονομάσεις..Ας το πούμε "ορέξεις"..Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω ανεβάσει μια γατούλα πάνω για να του κάνει παρέα.Το τί γίνεται,δεν περιγράφεται..Πήρα και το γιατρό μας τηλέφωνο και μου είπε να τον στειρώσουμε,αλλά να περιμένουμε λίγο ακόμα αν μπορούμε..δεν ξέρω τί να κάνω ειλικρινά.συνέχεια νιαουρίζει δυνατά και θέλει να είναι στο μπαλκόνι.
Προσωπικη μου αποψη που εφαρμοζω και στα δικα μου.Αποκοψέ του πλήρως και αυστηρά,την πρόσβαση στο μπαλκόνι εαν δεν θές να ρισκάρει πηδώντας,απομάκρυνε την γατούλα που δεν φταίει σε τίποτα, και περίμενε αυτο το διμηνο που θέλεις ,αλλά έχοντας το γατί σε απόλυτο περιορισμό,εαν φυσικά δεν θέλεις να ρισκάρεις να τον χάσεις η να σου πέσει από το μπαλκόνι.Εγω παντως,τα στειρωσα τα αρσενικα αλλα και τα θυληκα μου,με τα πρωτα σημαδια οιστρου και είναι μια χαρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-10-11 στις 18:40. Αιτία: merge
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:35, 06-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από adeliadi
Πως το ονομαζεις εσυ;
Οι δικοι σου γάτοι πως αντιδρουν όταν "φουντώνουν " οι ορμονες τους και ζητανε θυληκο γιατι εμένα έχουν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τις θυληκιές μου,δηλ νιαουρίζουν έντονα απο το λαρύγγι, κυρτώνουν τον λαιμό και προσπαθούν να ακουστούν μακρια ,χοντραίνοντας την φωνή τους όταν τα κρατάω σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
Επίσης θέλουν να φύγουν παση θυσία και ρισκάρουν να πηδήξουν κτλ.Παντως θα είχε ενδιαφέρον να ακούσω τι εννοείς με τα παραπάνω γιατι δεν αντιλαμβάνομαι εκ της περιγραφής σου τα συμπ'τωματα που εσύ βλέπεις στα αρσενικά όταν ωριμάζουν σεξουαλικά και ως εκ τούτου ψάχνουν θυληκό.

Αν και ειμαστε off,να σου απαντησω.
Δεν εχει να κανει με το πως το ονομαζω εγω.Μονο τα θηλυκα εχουν οιστρους.
Καταρχην συμφωνα με την ετυμολογια της λεξης,στη βιολογια οιστρο ονομαζουμε το σύνολο των φαινομένων που σχετίζονται με την ωορρηξία των θηλαστικων.
Οπως καταλαβαινεις τα αρσενικα δεν εχουν ωαρρια και ωορρηξιες.
Επισης ο ορος συνδεεται με τα οιστρογονα :Τα οιστρογόνα είναι μια ομάδα στεροειδων χημικών ενώσεων, ονομαζόμενα για τον ρόλο τους στον οιστρικό κύκλο, και που εργάζονται ως οι κύριες γυναικείες φυλικές ορμόνες.
πηγη

Οσον αφορα τα συμπτωματα,στα θηλυκα

Τα συμπτώματα είναι τα ακόλουθα:
- έντονη τριβή της κεφαλής και της ράχης σε διάφορα αντικείμενα.
- νιαούρισμα έντονο που μοιάζει με κλάμα μωρού.
- ανύψωση της ουράς και του οπισθίου τμήματος του σώματος και προβολή προς τα κάτω και εμπρός των προσθίων άκρων.(..τουρλωμα του πωπου τους κοινως)
- << βαρελάκια >> χαρακτηριστική κίνηση της γάτας που διεξάγεται με κυκλικές κινήσεις του σώματος σαν να κινείται σαν ρολό στο πάτωμα.
πηγη

Ο δικος μου ο γατος ειναι στειρωμενος,οποτε δεν εχουμε τετοια.Ομως εχοντας δει αλλους γατους εξωτερικους..σιγουρα ΔΕΝ τουρλωνουν τον πωπο τους,ουτε κανουν βαρελακια,ουτε βγαζουν την ΙΔΙΑ φωνη με αυτην που βγαζει η γατα.Και εχοντας παρατηρισει τη δικια μου θηλυκια πριν την στειρωσω,οταν ειχε οιστρους..καμια σχεση δεν εχει με την σεξουαλικη ωριμανση του αρσενικου γατου.
Τα αρσενικα απλα ωριμαζουν σεξουαλικα και εχουν ορμες.Δεν εχω δει πουθενα να αναφερεται με συγκεκριμενο ονομα.Παντως οιστρο δεν εχουν,γιατι δεν εχουν ωαρρια και οιστρογονα.

Παράθεση

sofidio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofidio
H sofidio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H sofidio έγραψε στις 22:56, 17-10-11:

Καλησπέρα!Έχω μια θηλυκή γατούλα τη Λίλιθ που είναι γύρω στα 2,5 χρονών και στειρωμένη. Σήμερα βρήκα στην αυλή έναν πιτσιρίκο αρσενικό να ναι περίπου 3 μηνών και τον λυπήθηκα γιατί ήταν πεινασμένος και φοβισμένος και με το που τον καλόπιασα άρχισε να μου γουργουρίζει και να μου τρίβεται. ΕΝ τω μεταξύ το σπίτι είναι διαμπερές από παντού δεν γίνεται να τα περιορίσω και στη γειτονιά (και μέσα στις αυλές του σπιτιού) κυκλοφορεί ένας μεγάλος αρσενικός που επιτίθεται συνέχεια και στη δικιά μου και δεν θέλω να αφήσω τον μικρό στην αυλή γιατί φοβάμαι ότι θα τον κατασπαράξει. Θα προσπαθήω να βρω κάποιον να υιοθετήσει τον καινούριο γατούλη αλλά μέχρι τότε θέλω να βρω τρόπους να συμβιώσουν!Το περίεργο είναι ότι ενώ περίμενα η Λίλιθ ως πιο μεγάλη και κυρία του σπιτιού να είναι επιθετική με τον πιτσιρίκο, αυτή είνβαι πολύ γλυκιά και φιλική και προσπαθεί αν τον προσσεγγίσει αλλά ο θρασύτατος μικρός της κάνει όλο κχχχ και της ορμάει! Μέχρι στιγμής η Λίλιθ μου δεν το βάζει κάτω και του νιαουρίζει και τον πλησιάζει ήρεμα, χωρίς τεντωμένα αυτάκια ή να κουνάει την ουρά της αλλά πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα τα πάρει στο κρανίο με το θράσος του και θα του την πέσει!
Παρεπιπτώντως με μένα είναι πολύ αγαπησιάρης!

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 23:18, 17-10-11:

Ε αφού δεν του χίμηξε ως τώρα, όλα καλά! Πόσο μάλλον και που δεν έχει στεναχωρεθεί η Λίλιθ. Και μένα η δικιά μου ποτέ δεν χίμηξε στη μικρούλα, αλλά στην αρχή μια μελαγχολία την είχε. Τώρα βέβαια όλα καλά! Θα τα βρουν και σένα. Μη σου πω ότι μπορείς να τον κρατήσεις τον γατούλη, για να έχει η γατούλα σου παρέα!

Παράθεση

sofidio

Νεοφερμένος

H sofidio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H sofidio έγραψε στις 23:20, 17-10-11:

Κι εγώ ελπίζω ότι θα τα βρούνε! Απλά προς το παρόν της χιμάει ο μικρός! Μάλλον από φόβο...

Παράθεση

adeliadi

Νεοφερμένος

H adeliadi έγραψε στις 23:33, 17-10-11:

Ολα καλα !πιστευω οτι θα τα βρουνε ταχιστα!Αυτες οι ψιλοκονξες ειναι μεσα στο προγραμμα,βεβαια να τα επιβλεπετε μεχρι να ηρεμησουν!

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O alexianna α έγραψε στις 00:12, 18-10-11:

Τη δεύτερη γατούλα μου την είχα βρει στα σκουπίδια 10 ημερών και τη μεγάλωσα με μπιμπερό. όταν έγινε κάπου 3 εβδομάδων, η Ασπρούλα μου πρόλαβε και μπήκε μέσα στο δωμάτιο που είχα τα μικρά μέσα σε ένα κλειστό καλαθάκι. Δεν τους έκανε τίποτα, απλά τα κοιτούσε απορημένη. Τότε η Μικρούλα, η δεύτερη γάτα μου, μια σταλιά μωρό της έκανε κχχχ. Είναι αυτόματο λόγω φόβου. ίσως έπρεπε να τα φέρεις σταδιακά σε επαφή. Αλλά δεν πειράζει τώρα. Όταν ο μικρός δει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, θα ηρεμήσει.

Παράθεση

sofidio

Νεοφερμένος

H sofidio έγραψε στις 20:58, 18-10-11:

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει πρόβλημα πέρα του ότι ο μικρός φοβάται!

Παράθεση

JoanL.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JoanL.
H JoanL. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H JoanL. έγραψε στις 18:48, 11-11-11:

Γεια σας. Έχω προσέξει ένα πολύ μικρό γατάκι που κρύβεται κάτω απ' τα αυτοκίνητα έξω απ' την πολυκατοικία μου εδώ και λίγες μέρες. Πρέπει να 'ναι ενός μήνα περίπου, φύλο δεν ξέρω. Έχω ήδη ένα αρσενικό γάτο 7,5 μηνών, τον οποίο θα στειρώσουμε την άλλη εβδομάδα. Ο γατούλης δεν έχει δείξει να αγριεύει μπροστά σε άλλες γάτες (αν και πάντα βρισκόταν στο κλουβάκι μεταφοράς όταν γινόταν η "συνάντηση"), αλλά είναι αρκετά... ζωηρός όταν παίζει. Αν μαζέψω το άλλο γατάκι, υπάρχει κίνδυνος να το τραυματίσει; Αν και πιστεύω ότι, αν το έκανε, θα ήταν από "παιχνίδι", όχι από ζήλια, αλλά δεν ξέρω με σιγουριά, βέβαια. Ίσως θα ήταν καλύτερα αν μάζευα το γατάκι όταν ο δικός μας θα είναι στο γιατρό για στείρωση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mina_tza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mina_tza
H mina_tza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mina_tza έγραψε στις 14:42, 12-04-12:

Καλησπέρα.Παρακολουθώ καιρό το site σας αλλά γράφω πρώτη φορά.Έχω εναν γατούλη 11 μηνών (αστείρωτο) και πριν μια εβδομάδα πήρα μια γατούλα ενός μήνα.Την πρώτη φορά που την είδε έκανε σαν τρελός (τα γνωστά ουαουαουαουα) και στην αρχή τρόμαξε και έκανε κχχχχ.Τις επόμενες μέρες όλα καλα και απο τότε δεν ξαναέκανε κχχχ.Η μικρή όμως είναι ζωηρούλα και συνέχεια τον πειράζει.Αυτός δεν κάνει ποτέ κχχχ ή κάτι τέτοιο απλώς καμοιά φορά την δαγκώνει και αυτός.Το βράδυ τους κλείνω σε διαφορετικά δωμάτια γιατί όταν είναι μαζί δεν με αφήνουν να κοιμηθώ και αυτός σηκώνεται το βράδυ και κλαίει και βαράει την πόρτα για να πάει να βρεί το μικρό. Λέτε να παίζουν ή μήπως μαλώνουν? Ξέχασα να πω πως είναι πολύ ήρεμος γατούλης γενικά και ποτέ δεν βγάζει νύχια.Ποιά είναι η γνώμη σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

matina.27 (Ματινα,στελλα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη matina.27
H Ματινα,στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H matina.27 έγραψε στις 18:40, 16-04-12:

Γεια σου μπορει να νιωθει μοναξια.εδω ερχοταν γατες απο εξω κ φωναζαν τον γατο μου να παιξουν πρεπει να ηταν απο σπιτι.εκει π παιζαν ειναι ενα στενο π δεν παιρνουσαν αμαξια πισω απο το σπιτι μ.καθε μερα εβλεπα την θηλυκια κατω απο το παραθυρο μ .απο τοτε π πεθανε ο πουπσι μ δεν ξαναφανηκαν ;-(

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 23:58, 16-04-12:

βασικα πρεπει να μπορεις να καταλαβεις αν μαλλωνουν ή οχι....μονο εσυ μπορεις να μας το πεις αυτο....
βασικο!βαλε τους ξεχωριστη αμμο... και ξεχωριστες θεσεις να καθονται ωστε η παλια γατα να μην τον θεωρησει εισβολεα.... ακομα και στα μπολ θα ελεγα....ποτε μα ποτε δεν βαζουμε τα ζωα να γινουν φιλοι με το ζορι....αντιθετα παοτελεσματα θα εχεις.... απλα ηρεμα και με τον χρονο θα δεχτουν το ενα το αλλο....

Παράθεση

ROZINA (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ROZINA
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H ROZINA έγραψε στις 11:06, 14-05-12:

Καλημέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Εχόντας ήδη 2 γάτες τον ¨Αρη και την Ντόλλυ πριν 5 μήνες μου "χτύπησε" την πόρτα μία μικρή αδεσποτούλα, η Ρεγγίνα, μία όμορφη άσπρη-μπεζ γατούλα η οποία ήταν τόσο πεινασμένη που αναρωτήθηκα που έβαλε τόσο φαι που έφαγε την πρώτη μέρα. Είναι τόσο φιλική και χαδιάρα που τελικά την κρατήσαμε μαζί με άλλα 2 αδέσποτα που μένουν στον κήπο μας. Η μικρή όμως έμεινε έγκυος πριν προλάβω να την στειρώσω και από τότε μπήκε μέσα στο σπίτι μας. Με τον Αρούλη τα πάει περίφημα, τιγράκος γαρ, όμως με την Ντόλλυ σκοτώνονται με αποτέλεσμα από προχθές που η μικρή μου γέννησε 4 πανέμορφα μωρά, να υπάρχει σύρραξη στο σπίτι. Η Ρεγγίνα της ορμάει μόλις την δει και στο σπίτι να γίνεται πόλεμος, γίνονται μαλλιά-κουβάρια και μετά μαζεύω τούφες. Εχω απομονώσει τώρα την Ρεγγίνα με τα μωρά στο δωμάτιο του γιού μου αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Η μικρή για την ώρα δεν έχει αφήσει τα μωρά της καθόλου για να βγεί εκτός σπιτιού. Προβληματίζομαι όμως για το τι θα κάνω όταν τα μωρά σε 20 ημέρες πατήσουν στα ποδαράκια τους και πως θα συμβιώσουν μέσα στο σπίτι η μαμμά Ρεγγίνα, τα μωρά και η Ντολλίτσα, την οποία πρέπει να σας πως ότι την έχει λυπηθεί η ψυχή μου. Τι να κάνω;; δεν ξέρω πως να το χειριστώ και έχω ήδη αγχωθεί.

Παράθεση

mesmer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mesmer
H mesmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mesmer έγραψε στις 19:58, 06-06-12:

Καλησπέρα! Έχω εδώ και τρία χρόνια δυο αδερφάκια. Ήταν πάντα ιδιαίτερα αγαπημένα. Πριν μερικές μέρες ο μικρός έφυγε απ' το σπίτι και βρέθηκε μετά από δυο μέρες κρυμμένος και φοβισμένος. Όταν τον φέραμε σπίτι και βρέθηκε με την αδερφή του άρχισαν ν' αγριεύουν το ένα στο άλλο. Τώρα τα 'χουμε χωρισμένα και κάθε φορά που τα φέρνουμε σε επαφή διατηρούν την ίδια συμπεριφορά. Το κοριτσάκι φαίνεται να το ξεκινάει τις περισσότερες φορές ενώ δείχνει ιδιαίτερα ταραγμένο κι ο μικρός δείχνει να τη φοβάται! Δεν ξέρω τι να κάνω και πώς να το δικαιολογήσω. Υπάρχει περίπτωση να έχει η μικρή κάποιο πρόβλημα υγείας; Αλλά με εμάς είναι μια χαρά. Η συμπεριφορά αυτή είναι πρωτοφανής! Σας παρακαλώ πείτε μου την άποψή σας..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:15, 06-06-12:

Πρόβλημα υγείας δεν θα είναι, μην ανησυχείς. Έχω διαβάσει παρόμοιες περιπτώσεις σε κάποια βιβλία που έχω.. δεν είναι και τόσο περίεργο στον κόσμο των γάτων αυτό που περιγράφεις κι ας φαίνεται πρωτακουστο σε μας, τους ανθρώπους..
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι τον ντετέκτιβ κανονικά. Πρέπει να ανακαλύψεις τι ήταν αυτό που διατάραξε τις ισορροπίες... θα μπορούσες αν θέλεις να γράψεις εδώ λεπτομέρειες, όσες πιο πολλές μπορείς που αφορούν τη συμβίωσή τους, την καθημερινότητά τους, να περιγράψεις τους χώρους του σπιτιού κτλ

Αν και ξαναδιαβάζοντας το ποστ σου άρχισα να υποψιάζομαι ότι η γατούλα μυρίστηκε ξένο γάτο επάνω στον γατούλη σας, μια μυρωδιά που δεν αναγνώρισε και ενστικτωδώς αντέδρασε. Όταν λες πως ο γατούλης ήταν φοβισμένος, υπάρχει περίπτωση να τσακώθηκε με άλλο γάτο ή σκύλο; Είχε επάνω στο κορμί του καθόλου σημάδια από καυγά; Τι άλλο μπορεί να έγινε για να τρόμαξε έτσι ο γατούλης;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 06-06-12 στις 20:29.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους